Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
gigip
[quote name='Marduk' date='27 May 2014, 08:45 PM' post='756709']
Preluare din 'stiripesurse.ro:

AUDIO Acuzatii grave in scandalul Bercea-Basescu: 300.000 euro, destinati lui Traian Basescu
A. Dumitrescu, Redactor
13:12
661
bercea-mondial

Fiul lui Bercea Mondial, Florin Anghel a declarat ca 300.000 de euro ar fi fost destinati lui Traian Basescu pentru a-i scoate pe cei doi interlopi din inchisoare.

“Eu am cinic ani si trei luni de condamnare si tatal meu are opt ani si noua luni si noi am platit ca sa iesim afara, ne-a luat Mircea Basescu 700.000 de euro. Din banii astia ajung 300.000 la Traian si 100.000 la intermediarul care n-a dus la Mircea Basescu. Am si filmarea, a fost avocatul la mine, domnul Pavel Abraham, i-am aratat filmarea si stie toate astea”, a declarat Florin Anghel, potrivit Antena 3.

Iata pasajul prezentat la Antena 3:
00:00
00:00

“I-a facut flagrant cumnatului meu si surorii mele de dimineata, la 08.00 si l-a arestat pe cumnatul meu”, a mai spus fiul lui Florin Anghel.

Avocatul lui Mircea Basescu confirma flagrantul facut de procurori la denuntul lui Mircea Basescu.

„Domnul Băsescu a fost ameninţat cu privire la darea în vileag a unor fapte nereale, respectiv aplicarea de influenţă pe lângă judecătorii Înaltei Curţi sau alţi judecători care nu au fost precizaţi de către suspecţi. Aceasta este starea de fapt”, a declarat avocatul pentru Antena 3.
SOCIAL:
PS:Am postat inca din ziua botezului! Traian Basescu,adevaratul nas(Mircea Basescu fiind folosit drept paravan!!!) a primit sute de mii de euro pentru a-l scapa de puscarie pe Bercea si pe fiul lui! La puscarie cu familiile mafiote,Bercea si Basescu!
Marduk
QUOTE(gigip @ 30 May 2014, 03:07 PM) *
... Am postat inca din ziua botezului! Traian Basescu,adevaratul nas(Mircea Basescu fiind folosit drept paravan!!!) a primit sute de mii de euro pentru a-l scapa de puscarie pe Bercea si pe fiul lui!....

Dar nu l-a scapat. Oricum asta este una dintre multele greseli, ca sa nu zic prostii, facute de familia Basescu, de ce sa botezi copilul unui tigan? ai nevoie de publicitate? vrei sa pari european lipsit de prejudecati? Odata intrat in satra trebuie sa te astepti la reactii de acest gen, la acuzatii, la tiganeli, sa te comporti ca un tigan, acolo nu merge cu diplomatie, cu aere de om cult, politicos, educat etc. In satra actioneaza alte legi, naturale, mai apropiate de primitivism, e o lupta continua pentru pozitia sociala dobandita prin nastere. Nu stiu daca Traian Basescu a primit banii de la Bercea Mondialul, daca a facut-o sa raspunda in fata justitiei, isi merita pe deplin pedeapsa. Asocierea cu astfel de indivizi e ca un joc plin de "enigme", azi esti prieten, maine dusman. Cum se explica faptul ca Mircea Basescu s-a dus la procurori cu o acuzatie de santaj? Cat de disperati sau prosti,trebuie sa fie tiganii daca s-au apucat sa-l santajeze pe fratele presedintelui? Poate fi aceasta "operatiune" un scenariu mediatic, menit sa-l discrediteze pe Traian Basescu? Penru ca nu-mi pot imagina, pana la proba contrarie, ca presedintelui Traian Basescu sau lui Mircea Basescu le-ar fi trecut prin cap sa le ceara bani tiganilor. E ca si cum un roman disperat si prost s-ar duce sa ceara bani camatarilor, la ce te poti astepta de la niste camatari? sa-ti ia casa, pamantul, viata, chiar daca mori, camatarii nu te lasa in pace, iti sicaneaza copiii pana isi recupereaza prada.
gigip
[quote name='Marduk' date='31 May 2014, 11:11 AM' post='756888']
Dar nu l-a scapat.
Marduk,tocmai asta e necazul! Mircea Basescu a primit de la cumatrul Bercea,680.000 de euro(mai exact;300.000 pentru Traian Basescu,280.000 pentru el,Mircea Basescu si 100.000 pentru cel care a intermediat spaga,un anume Capatana,fost deputat PDL!) pentru a-i scapa de puscarie pe Bercea si pe fiul sau Florin! Pe 10 mai insa,ambii au fost condamnati definitiv! Pentru ca Mircea nu a reusit,cu sprijinul lui Traian,sa-i scape de puscarie,tiganii,oameni simpli dar corecti,i-au cerut lui MB sa-i dea banii inapoi! MB,pentru a nu-l nenoroci pe TB le-a restituit tiganilor cei 300.000 de euro dati acestuia(sigur,din ordinul lui TB!).Cand tiganii si-au cerut si cei 280.000 de euro dati lui MB,acesta a refuzat sa-i dea si a reclamat ,mincinos,ca este victima unui santaj! Daca mafiotii basisti nu le restituie banii tiganilor,vor avea mari probleme cu tiganii! Ei sunt oameni de cuvant,nu nesimtiti si spagari ca Basestii!
Marduk
QUOTE(gigip @ 31 May 2014, 04:26 PM) *
...tiganii,oameni simpli dar corecti,i-au cerut lui MB sa-i dea banii inapoi! MB,pentru a nu-l nenoroci pe TB le-a restituit tiganilor cei 300.000 de euro dati acestuia(sigur,din ordinul lui TB!).Cand tiganii si-au cerut si cei 280.000 de euro dati lui MB,acesta a refuzat sa-i dea si a reclamat...

Eu nu pot sa cred asa ceva. Daca este adevarat, astept cu nerabdare ca Traian Basescu sa-si incheie mandatul, iar DNA-ul sa-l traga la raspundere atat pe el cat si pe Mircea Basescu.
gigip
QUOTE(Marduk @ 31 May 2014, 05:16 PM) *
Eu nu pot sa cred asa ceva. Daca este adevarat, astept cu nerabdare ca Traian Basescu sa-si incheie mandatul, iar DNA-ul sa-l traga la raspundere atat pe el cat si pe Mircea Basescu.

Iata declaratia facuta de catre Isaura,mama fetei botezate de catre Mircea Basescu:
Izaura Anghel, fiica lui Sandu Anghel, zis Bercea Mondial, a povestit într-un interviu pentru Antena 3 cum a avut loc flagrantul în urma căruia a fost acuzată că l-a şantajat pe fratele preşedintelui, pe Mircea Băsescu.

Femeia spune că Mircea Băsescu i-ar fi cerut un milion de euro pentru a-l scăpa de puşcărie pe tatăl ei, dintre care 300.000 de euro ar fi urmat să meargă la preşedintele Traian Băsescu. Când Bercea Mondial a fost condamnat definitiv, Izaura Anghel a cerut banii înapoi.

"Am aflat sentinţa dată de Curtea de Apel Craiova, de zece ani. Când am aflat-o, am mers la el şi ne-am cerut banii. I-a dat lui Florin 315.000 de euro şi a mai rămas de luat 285.000. Când am aflat sentinţa dată de la Suprem (Curtea Supremă n.r.), am mers la el, la Constanţa, şi i-am spus: "Naşule, trebuie să-mi dai banii că nu am cu ce să-i ţin pe mama, pe tata, pe frate-meu... Am doi fraţi arestaţi şi pe tata arestat. Mi-a spus: "Du-te acasă, fină, că te sun eu şi vii la mine să-ţi dau banii". Eu m-am dus la Administraţia Penitenciarelor pe ţară ca să îl pună pe tata la muncă, am primit un telefon de la Mircea Băsescu să vin la Constanţa să vorbim de bani. Eu m-am dus, am stat la el la poartă, l-am sunat, i-am zis: "Naşule, sunt la tine la poartă". "Fină, aşteaptă-mă, că vin". Asta se întâmpla ieri, pe seară. A venit, s-a urcat cu mine în maşină cu bărbatu-meu şi cu frate-meu, am plecat la port la Constanţa, el ne-a descuiat uşa, am urcat sus. Mi-a dat 10.000 de euro în mână, eu i-am luat şi i-am zis: "Naşule, din 285.000 de euro numai atât îmi dai? Cu 10.000 de euro îi ţin eu pe fraţii mei şi pe tatăl meu la puşcărie? Mi-ai luat banii, naşule! Tata mănâncă de la cantină şi dumneata mănânci din banii lui! Dă-mi banii, naşule, nu mă lăsa că sunt supărată!". "Du-te, fină, liniştită acasă, că vii săptămâna viitoare şi îţi mai dau". "Bine, naşule!", a povestit femeia. Aceasta a adăugat că la ieşirea din biroul lui Mircea Băsescu a fost reţinută de procurorii DNA.

"Când am plecat, am ieşit de pe scări de la el, m-a luat Corupţia (DNA n.r.). M-a pus pe burtă şi pe mine şi pe fata mea de patru ani. A întrebat-o DNA-ul, procurorul de la DNA: "De ce ai venit, Renato, la Constanţa?". "Am venit să iau banii lui tataie de la naşul". Am filmat, am acte concrete, dar nu le scot până nu aud sentinţa lui bărbată-meu".




Izaura Anghel spune că are filmări cu discuţiile în care Mircea Băsescu i-a cerut bani pentru a-i elibera tatăl din închisoare, filmări în care se precizează că 300.000 de euro vor merge la preşedintele ţării, Traian Băsescu.

"Luni dau filmarea! Filmarea cu Băsescu când vorbea despre bani. Mi-a zis aşa - că i-a dat 300.000 de euro lui Traian şi 250.000 au rămas la el. I-am dat banii lui Marian Căpăţână. Aşa ne-a zis Mircea Băsescu. Mi s-au cerut filmările, dar numai de la presă. De la DNA mi s-a zis aşa: "Dacă îmi aduci filmele, nu putem să te ajutăm cu nimic, numai dacă faci o simplă declaraţie", a povestit Izaura Anghel.

Invitat în cadrul emisiunii La ordinea zilei, la Antena 3, avocatul Pavel Abraham a relatat că a vizionat materialele video menţionate de fiica lui Bercea Modial, în momentul în care i s-a propus să devină apărătorul lui Florin Anghel. Pavel Abraham a declarat că materialele respective sunt edificatoare în anumite limite şi că rămâne de verificat autenticitatea acestora. El a confirmat că sunt surprinse discuţii extrem de sensibile şi că în imagini apare şi fratele preşedintelui Traian Băsescu, Mircea Băsescu.



Izaura Anghel i-a transmis şi un mesaj preşedintelui Băsescu.
"Lui Traian Băsescu... Îl rog din suflet să-i spună lui frate-său ca să nu-mi aresteze bărbatul. Atât! Şi să-mi dea banii înapoi. Şi dacă nu vrea să mi-i dea, e treaba lui. Există un Dumnezeu sus", a spus Izaura Anghel.

ilie
Gigipule, esti melodramatic! Cu cat te platesc astia de esti asa neobosit pe un forum lesinat de 5 ani?
Marduk
QUOTE(gigip @ 31 May 2014, 09:23 PM) *
Iata declaratia facuta de catre Isaura,mama fetei botezate de catre Mircea Basescu...
...Izaura Anghel spune că are filmări cu discuţiile în care Mircea Băsescu i-a cerut bani...
...Izaura Anghel i-a transmis şi un mesaj preşedintelui Băsescu....

Mon general, sunt declaratiile unei femei implicate in cazul respectiv. Sa lasam organele de cercetare si justitia sa-si faca treaba. Nu cred ca este nimerit sa abuzam de acest subiect acum in faza cercetarilor. Daca vrei sa continui, n-ai de cat, voi considera ca esti partinitor si ca participi la denigrarea presedintelui Traian Basescu. Eu mi-am exprimat de mai multe ori parerea cu toate aceste acuzatii, daca Traian Basescu, Mircea Basescu sau orcine altcineva se face vinovat de ceva prin incalcarea legilor sa suporte consecintele. Nimeni nu trebuie sa fie mai presus de lege, de la vladica la opinca.
gigip
QUOTE(Marduk @ 1 Jun 2014, 12:53 PM) *
Mon general, sunt declaratiile unei femei implicate in cazul respectiv. Sa lasam organele de cercetare si justitia sa-si faca treaba. Nu cred ca este nimerit sa abuzam de acest subiect acum in faza cercetarilor. Daca vrei sa continui, n-ai de cat, voi considera ca esti partinitor si ca participi la denigrarea presedintelui Traian Basescu. Eu mi-am exprimat de mai multe ori parerea cu toate aceste acuzatii, daca Traian Basescu, Mircea Basescu sau orcine altcineva se face vinovat de ceva prin incalcarea legilor sa suporte consecintele. Nimeni nu trebuie sa fie mai presus de lege, de la vladica la opinca.

Nu sunt,absolut deloc partinitor! Pentru mine,cazul petrecut intre familiile inrudite Basescu-Bercea Mondial este o dovada a legaturilor stranse intre ei! Le acord ,ambelor familii,aceiasi incredere ca doar ei s-au pupat pe gura(contra a sute de mii de euroi!!!) si s-au cumetrit! Ca romanul impartial,am mai multa incredere in finii lui Basescu decat in el,nasul real! Tiganii sunt mai credibili pentru ca sustin lucruri de bun simt! Le-a dat nasilor TB si MB 600.000 de euro pentru a-i scapa (pe finii lor dragi!!!),de puscarie)! Daca nu doreau sa scape de parnaie,tiganii,niciodata,nu l-ar fi ales nas pe Traian Basescu(el este nasul adevarat,fratele sau fiind un paravan)!
Normal era ca si nasii Basescu,sa se tina de cuvant,ori ,asa cum face un chirurg care nu reuseste sa salveze ,in urma operatiei,viata unui pacient!!!!,sa le restituie ilustrilor,distinsilor si respectabililor lor fini!!!!,600.000 de euro!
Astept,cu nerabdare si cu incredere ca familia Basescu sa infunde puscaria pentru trafic de influenta! Daca Mircea isi iubeste fratele ,are ocazia sa ia fapta asupra sa si sa declare ca nu i-a dat acestuia,niciunul din cei 300.000 de euro! Asa face un frate iubitor! Daca nu face asta,ambii,precum finii lor ,ilustrii si cinstitii Bercea,vor merge,impreuna,la parnaie!
gigip
[quote name='Marduk' date='1 Jun 2014, 12:53 PM' post='756904']
Mon general, sunt declaratiile unei femei implicate in cazul respectiv. Sa lasam organele de cercetare si justitia sa-si faca treaba. Nu cred ca este nimerit sa abuzam de acest subiect acum in faza cercetarilor
Preluare dinstiripesurse.ro:

Fiul lui Bercea Mondial il denunta pe Mircea Basescu
A. Dumitrescu, Redactor
16:52
0
mircea basescu

Fiul lui Bercea Mondial, Florin Anghel a anuntat duminica prin intermediul avocatului sau, Pavel Abraham ca il va denunta luni pe fratele presedintelui Traian Basescu, Mircea Basescu.

Florin Anghel sustine ca are inregistrari compromitatoare cu Mircea Basescu, atat audio cat si video, care sa probeze faptul ca fratele presedintelui a luat spaga, informeaza Antena 3.
Marduk
QUOTE(gigip @ 1 Jun 2014, 05:32 PM) *
Nu sunt,absolut deloc partinitor! ... Ca romanul impartial,am mai multa incredere in finii lui Basescu decat in el,nasul real! Tiganii sunt mai credibili pentru ca sustin lucruri de bun simt!...Daca nu doreau sa scape de parnaie,tiganii,niciodata,nu l-ar fi ales nas pe Traian Basescu....

Nepartinitor si impartial, admirator al unor indivizi care au premeditat actiunile lor, doar pentru ca sperau sa scape de inchisoare! Merita sa mai continui? Putea sa fie orice alta persoana implicata, faptul ca tiganii au ales ca tinta a escrocheriei lor o ruda a presedintelui acestei tari, sau poate chiar presedintele, cum sustii dumneata, denota ca tupeul manifestat de acestia, nu are limite. Ca general al politiei romane, ar trebui sa ai o altfel de atitudine, asa se comporta un general?
gigip
QUOTE(Marduk @ 2 Jun 2014, 09:03 AM) *
Nepartinitor si impartial, admirator al unor indivizi care au premeditat actiunela lor, doar pentru ca sperau sa scape de inchisoare! Merita sa mai continui? Putea sa fie orice alta persoana implicata, faptul ca tiganii au ales ca tinta a escrocheriei lor o ruda a presedintelui acestei tari, sau poate chiar presedintele, cum sustii dumneata, denota ca tupeul manifestat de acestia, nu are limite. Ca general al politiei romane, ar trebui sa ai o altfel de atitudine, asa se comporta un general?

Eu nu postez ca general al politiei romane! Imi spun doar parerile si sentimentele proprii! In cazul celor doua familii mafiote,de crima organizata,Basescu-Bercea(rude prin cumetrie!!!),ii condamn mai mult si mai evident pe cei care CONDUC STATUL ROMAN! Bercea Mondialul si familia lui sunt recunoscuti ca fiind mafioti,ei recunoscand asta! Basestii,nu! Dimpotriva,pozeaza in aparatorii justitiei desi sunt cei mai corupti,mai hoti,mai santajisti!
PS:Situatia familiei mafiote basiste este deosebit de grava! Ieri,intr-un interviu televizat,Marian Capatana,fost lider PDL si candidat la parlament ,in 2012 din partea PDL,cel care i-a adus pe tigani la Mircea Basescu pentru a-i cununa,a recunoscut ca a primit de la acestia 600.000 de euro! Spune ca banii i-a primit pentru a face o "afacere" cu Mircea Basescu(clar ca minte ,banii au fost primiti drept spaga!!!) si ca le-a restituit tiganilor 300.000 de euro(asa cum au probe tiganii,banii dati lui Traian Basescu!!!) si ca le va restitui si diferenta de 280.000 ! Recunoaste si ca Mircea Basescu le-a dat tiganilor pe avocatul sau personal pentru a-i scapa de puscarie! Astazi,familia Bercea va depune denunt penal impotriva lui Mircea Basescu pentru trafic de influenta,sustinut cu probe temeinice! Traian Basescu nu are decat o singura scapare! Fratele sau sa ia fapta asupra sa si sa nege primirea a 300.000 de euro de catre Traian Basescu! Altfel vor infunda,amandoi,puscaria!
gigip
QUOTE(Marduk @ 2 Jun 2014, 09:03 AM) *
Nepartinitor si impartial, admirator al unor indivizi care au premeditat actiunile lor, doar pentru ca sperau sa scape de inchisoare! Merita sa mai continui? Putea sa fie orice alta persoana implicata, faptul ca tiganii au ales ca tinta a escrocheriei lor o ruda a presedintelui acestei tari, sau poate chiar presedintele, cum sustii dumneata, denota ca tupeul manifestat de acestia, nu are limite. Ca general al politiei romane, ar trebui sa ai o altfel de atitudine, asa se comporta un general?

NREGISTRĂRI Mircea Băsescu - Bercea: Traian Băsescu, cinci variante de răspuns
Iordachescu Ionut / 19 IUN, 2014 / 02:34
Salveaza PDF Print Email Comentarii 2736 accesari
Preluare de pe DCNEWS.ro:
Sfârșitul celui de-al doilea mandat i-a adus un nou scandal răsunător președintelui Traian Băsescu. Antena 3 a prezentat, miercuri seara, filmulețe în care apar Mircea Băsescu, fratele președintelui Băsescu, și Florin Anghel, fiul lui Sandu Anghel, zis și "Bercea Mondial", vorbind despre o intervenție în justiție. Aproape concomitent cu declanșarea acestui scandal, Traian Băsescu a intrat într-o perioadă de tăcere. Președintele ar putea întrerupe joi recordul de aproape o lună, pentru a reacționa față de înregistrările în care îi este invocat numele.

Cinci variante despre cum va răspunde Traian Băsescu la acest scandal, cu puncte forte și puncte slabe pentru fiecare:

1. Președintele va rupe tăcerea, dar va nega orice asociere a sa cu scandalul dintre fratele său și familia lui Bercea, apelând la un discurs de genul "frații nu ți-i alegi".

• avantaje: Avocatul lui Florin Anghel, Pavel Abraham, a ales să ofere exclusivitate Antenei 3 asupra filmulețelor. La fel ca în scandalul Gazprom, președintele ar putea să atace instituția de presă care a publicat informațiile, încercând s-o discrediteze, mai ales că între Antena 3 și Traian Băsescu există o adversitate de notorietate.

• dezavantaje: Traian Băsescu se află într-un orizont de așteptare negativ. Numeroasele scandaluri din cei zeci ani de mandat i-au măcinat credibilitatea, iar în ultima perioadă se află din ce în ce mai des în astfel de ipostaze ingrate.

2. Nu va răspunde, dar o vor face în numele său purtătorii informali de mesaj, care vor invoca "pixelul albastru".

• avantaje: Ar fi un plus pentru președintele Băsescu dacă oameni politici cu o imagine mai puțin pătată și un grad de simpatie semnificativ în rândul electoratului, precum Vasile Blaga sau Crin Antonescu, ar veni cu mesaje în favoarea sa. O astfel de ipoteză este puțin probabilă, cei doi nedorind în niciun chip să se asocieze, mai ales în an electoral, cu un astfel de scandal.
Vezi aici înregistrările cu MIRCEA BĂSESCU și fiul lui BERCEA MONDIAL



• dezavantaje: purtătorii ordinari de mesaj ai lui Traian Băsescu sunt din rândurile Partidului Mișcarea Populară. Această formațiune a obținut 6% la ultimele alegeri, iar ieșirile liderilor săi nu sunt de natură să impacteze la nivelul opiniei publice

3. Va avea o ieșire atipică, cu un discurs "politically correct", în care se va delimita ferm de fratele său și va invoca simpatia populară.

• avantaje: se menține pe linia de plutire, salvându-și cel puțin pentru o perioadă poziția

• dezavantaje: dacă președintele îl lasă din brațe pe fratele său da un semnal negativ tuturor apropiaților săi, din toate zonele

4. Demisia.

• avantaje: demisia președintelui înseamnă alegeri în 30 de zile. Pe lângă faptul că un astfel de gest ar fi considerat, la nivel popular, unul onorabil, ar fi un punct forte pentru Băsescu dacă ar încheia o înțelegere cu unul dintre candidați, posibilul său succesor, care să-i garanteze un paravan după retragere

• dezavantaje: dacă nu reușește să parafeze un astfel de acord cu unul dintre potențialii săi succesori, ar rămâne complet singur, izolat și fără nicio pârghie

5. Luptă până la capăt, cu toate armele

• avantaje: își folosește la maxim toate pârghiile rămase, din toate zonele, iar justiția dă o sentință în acest dosar în maxim patru luni, înainte ca lui Traian Băsescu să-i expire mandatul și, odată cu el, imunitatea

• dezavantaje: din nou, își folosește toate armele de care dispune, chiar și ultimele credite în fața aliaților externi, după modelul suspendării din 2012, dar poartă un război de uzură care îl aduce, după terminarea mandatului, în fața instanței
- See more at: http://www.dcnews.ro/inregistrari-mircea-b...h.PfM9QPmy.dpuf
Marduk
Sa-i lasam pe procurori sa cerceteze. Eu consider ca aducerea in media a unor astfel de situatii sunt razbunari politice, menite sa distruga un adversar politic. Daca Mircea Basescu se face vinovat de ceva sa fie tratat ca orice alt cetatean al acestei tari care a incalcat legea. La fel si Traian Basescu, daca in urma anchetei procurorilor, se constata ca a fost parte a acestei escrocherii, sa fie tras la raspundere conform legilor, inainte sau dupa terminarea mandatului, cum prevede legea. Fiecare individ raspunde pentru faptele sale, legea nu zice ca rudele, presupus nevinovate, trebuie sa raspunda pentru cei acuzati. NIMENI NU ESTE MAI PRESUS DE LEGE
abis
Va asigur ca nu voi face niciun fel de interventie, la nicio institutie a statului, pentru a-l proteja pe fratele meu. Este major, este responsabil pentru faptele lui si va trebui sa raspunda in fata legii.

Va asigur ca intre nevoia de consolidare a justitiei si reflexul firesc de a-ti apara fratele, aleg consolidarea justitiei.
gigip
QUOTE(abis @ 19 Jun 2014, 01:58 PM) *
Va asigur ca nu voi face niciun fel de interventie, la nicio institutie a statului, pentru a-l proteja pe fratele meu. Este major, este responsabil pentru faptele lui si va trebui sa raspunda in fata legii.

Va asigur ca intre nevoia de consolidare a justitiei si reflexul firesc de a-ti apara fratele, aleg consolidarea justitiei.

Intaiul mafiot al tarii,a dovedit,a cata oara,ca este un las,un penibil! In loc sa-si dea demisia de dezonoare(ca onoare nu are!) a baiguit niste fraze de retardat mintal si a FUGIT de intrebarile JUSTIFICATE,OBLIGATORIIce urmau sa i se adreseze! Imi e o rusine imensa ca un asemenea individ a fost(ca de la referendum,pentru peste 7 milioane de romani,nu mai este) presedintele tarii mele! De acesata data,lasul si mincinosul,batausul de copii,informatorul securist,santajistul penal(vezi cazul Firea!!),imoralul si betivul va zbura de la Cotroceni! Iata ce a TIPAT din duba penitenciarului,cumatrul familiei Basescu,Bercea Mondial(preluare din pesurse.ro):

Interlopul Bercea Mondial a declarat joi din duba cu care era dus la audieri ca in scandalul de trafic de influenta in care este implicat Mircea Basescu, fratele presedintelui, sunt implicate si procurorul sef DNA Laura Codruta Kovesi si presedintele ICCJ Livia Stanciu.

“E bagata si doamna Kovesi. Am dat 2 milionae de euro. Ne-a promis Livia Stanciu. Avem date si cu Livia Stanciu”, a spus Bercea Mondial.
gigip
Inca de cand s-a produs botezul nepoatei lui Bercea Mondial (de catre Traian Basescu,fratele fiind doar NAS DE ACOPERIRE!) am postat la Han ca botezul s-a facut DOAR pentru a primi,familia mafiota basista,sute de mii de euro! Am avut perfecta dreptate!Cativa forumisti basisti m-au atacat,atunci,prin mii de postari jegoase,ca nu e vorba despre aceasta! Ca si in cazul taierii pensiilor militare am avut dreptate! Basescu,un om cu evidente tare de caracter,psihiatrice,a DISPUS,PERSONAL taierea pensiilor LEGALE,CUVENITE ale rezervistilor! Ca lucrurile au stat cum am postat eu este dovedit prin anularea masurilor 8imbecile,ilegale luate de catre Basescu si revenirea la cuantumul legal,corect al pensiilor!
abis
QUOTE(gigip @ 19 Jun 2014, 02:28 PM) *
“E bagata si doamna Kovesi. Am dat 2 milionae de euro. Ne-a promis Livia Stanciu. Avem date si cu Livia Stanciu”, a spus Bercea Mondial.

Pai, sa faca public tot ce are. Daca are ceva.

Pana una-alta, el este cel condamnat la aproape zece ani de inchisoare cu executare - deci, nu l-a "protejat" nimeni.
Marduk
Unii incearca sa bage in cacastoarea asta ingrijita de Stan Anghel siz si Bercea Mondialul, pe toti cei care au sprijinit oarecum politica dusa de Traian Basescu. Intreaga opereta pare pusa in scena de o minte diabolica, nu vreau sa spun la cine ma duce mintea, dar dorinta asta de razbunare, aducerea in discutie a demisiei presedintelui, arata ca cineva, persoana, grup sau organizatie, doreste ca Traian Basescu sa nu-si termine mandatul in mod normal. Este o forma de a altera pe veci imaginea dusmanului, de a face ca intreaga sa activitate sa ramana in partea negativa a istoriei. E ciudat ca presa pune botul la declaratiile acestui Sandu Anghel, care la un moment dat, datorita apartenentei sale la etnia romilor, ar putea sa se considere discriminat de justitia si legile din aceasta tara si sa transforme toata aceasta tiganie intr-o problema europeana.
gigip
QUOTE(Marduk @ 19 Jun 2014, 04:49 PM) *
Unii incearca sa bage in cacastoarea asta ingrijita de Stan Anghel siz si Bercea Mondialul, pe toti cei care au sprijinit oarecum politica dusa de Traian Basescu. Intreaga opereta pare pusa in scena de o minte diabolica, nu vreau sa spun la cine ma duce mintea, dar dorinta asta de razbunare, aducerea in discutie a demisiei presedintelui, arata ca cineva, persoana, grup sau organizatie, doreste ca Traian Basescu sa nu-si termine mandatul in mod normal. Este o forma de a altera pe veci imaginea dusmanului, de a face ca intreaga sa activitate sa ramana in partea negativa a istoriei. E ciudat ca presa pune botul la declaratiile acestui Sandu Anghel, care la un moment dat, datorita apartenentei sale la etnia romilor, ar putea sa se considere discriminat de justitia si legile din aceasta tara si sa transforme toata aceasta tiganie intr-o problema europeana.

DNA-ul,la presiunea publica exploziva ,a cerut arestarea preventiva a mafiotului Mircea Basescu! Asteptam si arestarea adevaratului autor al traficului de influenta(si adevaratului nas al nepoatei lui Bercea!),Traian Basescu!
gigip
Preluare DCNEWS:

Miting anti-Băsescu în fața DNA / VIDEO
Cristi Șelaru, Redactor
18:30
0
protest dna

protest dna protest dna 2

Câteva zeci de persoane se află la această oră în fața sediului central al Direcției Naționale Anticorupție, scandând sloganuri anti-prezidențiale.

Ei cer demisia președintelui Traian Băsescu și arestarea lui Mircea Băsescu, cel care, în opinia lor, ar fi încercat să cumpere judecători.

Au devenit gălăgioși în momentul în care Mircea Băsescu a intrat în sediul DNA și au scandat ”La pușcărie!”
Marduk
QUOTE(gigip @ 19 Jun 2014, 06:51 PM) *
DNA-ul,la presiunea publica exploziva....

DNA-ul nu ar trebui sa actioneze la presiunea publicului, a media, aceasta institutie trebuie sa se bazeze si sa actioneze pe probe, nu pe zvonuri, surse etc. Daca Mircea Basescu se face vinovat in baza probelor sa fie tratat ca orice alt cetatean roman care a incalcat legea.
gigip
QUOTE(Marduk @ 19 Jun 2014, 08:05 PM) *
DNA-ul nu ar trebui sa actioneze la presiunea publicului, a media, aceasta institutie trebuie sa se bazeze si sa actioneze pe probe, nu pe zvonuri, surse etc. Daca Mircea Basescu se face vinovat in baza probelor sa fie tratat ca orice alt cetatean roman care a incalcat legea.

Mafiotul numarul 2 al Romaniei,Mircea Basescu(ca primul e fratiorul lui !!) a ajuns,incatusat,in arestul Directiei Cercetari Penale! LA MULTI ANI,MAFIOTULE! Cat mai curand sa ajunga,langa el si mafiotul numarul 1,TB!
abis
QUOTE(Marduk @ 19 Jun 2014, 08:05 PM) *
DNA-ul nu ar trebui sa actioneze la presiunea publicului, a media, aceasta institutie trebuie sa se bazeze si sa actioneze pe probe, nu pe zvonuri, surse etc. Daca Mircea Basescu se face vinovat in baza probelor sa fie tratat ca orice alt cetatean roman care a incalcat legea.

Nu este nici un fel de "presiune publica exploziva", e o aberatie ca DNA aresteaza pe baza presiunii publicului. Nici macar militia nu facea asa ceva. smile.gif

Pur si simplu exista suficiente indicii ce Mircea Basescu chiar este vinovat. Este un bou, si-a imaginat ca ii trage pe sfoara pe niste interlopi. Cat de imbecil poate sa fie omul asta, mi se pare halucinant.


Oricum, o mare bila alba pentru Basescu (Traian): iti imaginezi astfel de anchete pe vremea lui Ilici? smile.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 20 Jun 2014, 09:30 AM) *
Nu este nici un fel de "presiune publica exploziva"....

Eu zic ca exista o presiune indusa de antene, exista sute de mii de romani indoctrinati de tembeliziunile varanului. Aceste tembeliziuni fac un deserviciu societatii, justitiei, manipuland si schimband realitatea pentru beneficiul unui singur individ. Sunt romani care chiar cred ca Becali, lotul "fotbalistilor", Voiculescu etc. sunt nevinovati si au dosare penale intocmite la ordinul lui Traian Basescu.
QUOTE
Pur si simplu exista suficiente indicii ce Mircea Basescu chiar este vinovat.

Vinovat sau nu, mie nu-mi place aceasta mediatizare din nicio parte, pro sau contra, justitia trebuie sa lucreze in baza probelor nu la "presiunea publica excesiva".
QUOTE
Oricum, o mare bila alba pentru Basescu (Traian): iti imaginezi astfel de anchete pe vremea lui Ilici?

Este un succes al reformarii Romaniei, proiect pe care eu cred ca Traian Basescu a incercat sa-l duca pana la final de mandat. Sa vedem daca in aceasta batalie inegala, Traian Basescu va reusi sa invinga baronii care nu vor sa tin cont de legile tarii, care isi bat joc de toti cei care stau la coada sa-si plateasca taxele si impozitele. Pe vremea lui Ilici? dar ce pe vremea lui Adrian Nastase erau astfel de anchete, procese? Nici pe vremea lui Constantinescu n-a fost cine stie ce, iar la final structurile au incercat cu succes sa-l bage in afacerea cu tigarile. In Romania de azi vedem clar o legatura intre structuri si lumea interlopa, care a exista si pe vremea comunismului. Exista niste limite impuse de sefii structurilor si capii clanurilor interlope, cine sare peste aceste limite este pedepsit indiferent de personaj.
gigip
[quote name='gigip' date='19 Jun 2014, 06:57 PM' post='757384']
Nici in ceasul al 12-lea,retardatii basisti ,slugile sale de LABE1,EV.Z,RL, deontologii ,parelologii de pe forumuri ,din politica,nu inteleg pe ce lume traiesc! Incredibil cat de imbecili sunt,doar daca ne referim la catevaaberatii sustinute de catre Ion Cristoiu <turcescu ori alti politruci basisti:
1-Traian Basescu a incuviintat ancheta! Este o dubla si descalificanta minciuna! In primul rand,daca ,asa cum el sustine de 10 ani,parchetele sunt independente! Daca cineva(inclusiv el),incuviinteaza ori opreste o ancheta ,sub nicio forma PARCHETELE NU SUNT LIBERE,SUNT DEPENDENTE! Prin absurd,daca ar fi asa(ca el a incuviintat ancheta!!!),putea sa faca asta in urma cu 1 an,atunci cand,conform propriilor declaratii,a aflat despre cazul de coruptie in care sunt implicate cele doua grupuri de crima organizata,Bercea Mondial-Basescu! Ancheta a fost declansata FORTUIT de catre DNA! Numai dupa ce avocatul Pavel Abraham(colegul si prietenul meu!!!) a dat publicitatii PROBELE ZDROBITOARE,INATACABILE despre faptele grave de coruptie comise de catre clanul mafiot basist,procurorii au fost OBLIGATI de scandalul public international si national sa dispuna retinerea infractorului!
2-In loc sa CEARA EL DNA-ului sa declanseze anchetarea URGENTA a cazului grav de coruptie,a inscenat,in stil mafiot,parodia de prost gust a flagrantului de santaj! Procurorul care a facut inscenarea penibila(stiind ca in cazul acesta era vorba de trafic de influenta,nu de santaj,trebuie anchetat de catre inspectia judiciara din CSM si dat afara din magistratura! Cei arestati pentru santajul inexistent,sa fie eliberati,de indata,de catre judecatori! Mircea Basescu sa fie cercetat si pentru denunt calomnios!
3-Aberatia ca nu s-a comis fapta de trafic de influenta intrucat Bercea a fost condamnat la 7 ani de inchisoare! Iarasi,doua imbecilitati! In TOATE cazurile de trafic de influenta reclamate ,cel ce primeste banii,nu il scapa de puscarie pe cel care a dat banii! Daca,in cazul mafiotului Basescu(ori in orice alt caz!!!) se producea promisiunea facuta,pedeapsa cu suspendarea executarii ori sub 1 an,cat executase,CUMPARATORUL DE INFLUENTA ,fiind multumit,nu reclama,niciodata fapta la care a fost partas! Nu avea niciun interes,dimpotriva! Mituitul ramanea cu banii,mituitorul cu libertatea! Ca s-a ajuns la condamnare,e un lucru normal deoarece,prin repartizarea aleatorie a dosarului,acesta a ajuns la un judecator corect cinstit,nu la cel corupt(cum spunea Mircea Basescu,"asa am facut mersul'sa-i dea cu suspendare!
abis
QUOTE(gigip @ 20 Jun 2014, 10:21 AM) *
Traian Basescu a incuviintat ancheta! Este o dubla si descalificanta minciuna!

Ai dreptate. Presedintele nu are nicio treaba sa incuviinteze ori nu anchete penale. Procurorii sunt independenti, nu intreaba presedintia pe cine sa ancheteze ori nu.

QUOTE
Ancheta a fost declansata FORTUIT de catre DNA!

Ai dreptate si aici: a fost declansata fortuit. Adica pe neasteptate.

FORTUÍT, -Ă, fortuiți, -te, adj. (Livr.) Venit pe neașteptate; neprevăzut, inopinat; întâmplător. — Din fr. fortuit, lat. fortuitus.

QUOTE
Aberatia ca nu s-a comis fapta de trafic de influenta intrucat Bercea a fost condamnat la 7 ani de inchisoare! Iarasi,doua imbecilitati! In TOATE cazurile de trafic de influenta reclamate ,cel ce primeste banii,nu il scapa de puscarie pe cel care a dat banii!

Ai dreptate cand spui ca atat primirea banilor, cat si oferirea lor sunt fapte penale si se pedepsesc separat.

Mai este un aspect: faptul ca Mircea Basescu a primit bani constituie infractiune indiferent daca si-a indeplinit promisiunea facuta lui Bercea de a "vorbi" cu vreun judecator ori nu. Chiar si numai faptul ca a sugerat ca are influenta si ca poate ajuta in acest fel in dosar reprezinta o infractiune.

Daca expertiza tehnica va arata ca inregistrarile nu sunt "aranjate", Mircea Basescu va face niste ani buni de puscarie.
gigip
QUOTE(abis @ 20 Jun 2014, 10:47 AM) *
Ai dreptate. Presedintele nu are nicio treaba sa incuviinteze ori nu anchete penale. Procurorii sunt independenti, nu intreaba presedintia pe cine sa ancheteze ori nu.
Ai dreptate si aici: a fost declansata fortuit. Adica pe neasteptate.

FORTUÍT, -Ă, fortuiți, -te, adj. (Livr.) Venit pe neașteptate; neprevăzut, inopinat; întâmplător. — Din fr. fortuit, lat. fortuitus.
Ai dreptate cand spui ca atat primirea banilor, cat si oferirea lor sunt fapte penale si se pedepsesc separat.

Mai este un aspect: faptul ca Mircea Basescu a primit bani constituie infractiune indiferent daca si-a indeplinit promisiunea facuta lui Bercea de a "vorbi" cu vreun judecator ori nu. Chiar si numai faptul ca a sugerat ca are influenta si ca poate ajuta in acest fel in dosar reprezinta o infractiune.

Daca expertiza tehnica va arata ca inregistrarile nu sunt "aranjate", Mircea Basescu va face niste ani buni de puscarie.

Felicitari,abis! Nu pentru ca imi confirmi parerile,ci,pentru viitorul tau! Stiam ca esti un baiat inteligent,un om preocupat de prorpria instruire,de cariera si de sanatatea lui morala,spirituala si nu numai! Daca te vindeci de doua metehne extrem de pagubitoare persoanei tale,sigur,in scurt timp poti deveni un formator de opinie,un om de dialog: in primul rand sa-ti spui propriile ganduri,sentimente,trairi ,exclusiv despre problemele pe care le cunosti bine,si,nu in ultimul rand,sa nu mai iei drept bune,drept adevaruri absolute,ideile(multe dintre ele complet false,mincinoase!!) unor persoaneori institutii de care te simti apropiat! In aceasta situatie,extrem de grav ,de descalificant este sa faci propaganda aberatiilor acestora,sa-i ataci pe cei declarati de catre ei drept inamici si sa-i proslavesti pe cei care ii canta in struna! Daca ei au dreptate,nu e nevoie de sprijinul tau! Daca nu au,tu te compromiti prin sustinerea minciunilor aruncate in spatiul public! Marea mea bucurie a mea ar fi ca acest moment al adevarului sa fie un punct marcant in existenta si dezvoltarea independenta,libera,a personalitatii tale1 Dumnezeu sa te akute!
abis
QUOTE(gigip @ 20 Jun 2014, 11:09 AM) *
Stiam ca esti un baiat inteligent,un om preocupat de prorpria instruire,de cariera si de sanatatea lui morala,spirituala si nu numai!

Parca ziceai alte chestii zilele trecute.... rofl.gif

Lasand la o parte calitatile mele incomensurabile, sunt de remarcat câteva chestii:

- Doamna Izaura are niște răspunsuri foarte calculate și evită pe alocuri să spună chestii concrete, care ar putea-o incrimina. Pentru o țigancă analfabetă, care se exprimă cu extrem de multe greșeli, poate părea că este învățată ce să spună pentru a menține interesul viu, dar pentru a se feri de pericole legale.

- Pavel Abraham, general, fost chestor al Poliției Române, este avocatul lui Florin Anghel aka Bercea Mondialul. Omul e retras din Poliție, poate apăra pe oricine, dar nu bate deloc la ochi asta. Pe bune, chestor, profesor universitar, apărător de interlopi?

- Bercea a spus că au fost dați bani Codruței Koveși și Laurei Stanciu, două figuri importante ale justiției române. A spus asta presei, dar procurorilor nu a declarat nimic. Și aici e o cheie interesantă. Omul a realizat că nu mai scapă și că trebuie să facă ăia 8 ani de pârnaie. Nu îl costă nimic să facă un pic de circ pentru televiziuni. În fața procurorilor însă, e nasol dacă spui tâmpenii. Se traduc în ani de închisoare. De aceea el poate spune orice și Izaura nu confirmă, că știe jocul.

- Săracul Ursu, cum are el mutra aia de porc inteligent și pune uneori întrebări care încurcă invitații și îi pot aduce tăieri de salariu.
A3 fac ce știu ei mai bine. Iau un subiect bun de tot și trag atât de mult de el încât îl fac irelevant, crezând că îi fac un bine lui domn profesor Voiculescu. Dar nu-i fac. Dimpotriva, pentru ca...

- Toată povestea asta cu țiganii puși să mintă că procurori și judecători au luat mită nu fac decât să încrânceneze și mai mult niște… procurori și judecători. Și degeaba va urla după condamnarea lui dom’ profesor A3 ca justiția e coruptă, pușcăria tot trebuie să o cunoască.

- Și mai e ceva. DNA tocmai l-au reținut pe fratele președintelui. Președintele s-a dezis de fratele său, în timp ce Ponta nu se poate dezice de Duicu, Mazăre, Năstase și alții. Asta e diferența dintre Băsescu și Ponta.
gigip
QUOTE(abis @ 20 Jun 2014, 01:31 PM) *
Parca ziceai alte chestii zilele trecute.... rofl.gif

Lasand la o parte calitatile mele incomensurabile, sunt de remarcat câteva chestii:

- Doamna Izaura are niște răspunsuri foarte calculate și evită pe alocuri să spună chestii concrete, care ar putea-o incrimina. Pentru o țigancă analfabetă, care se exprimă cu extrem de multe greșeli, poate părea că este învățată ce să spună pentru a menține interesul viu, dar pentru a se feri de pericole legale.

- Pavel Abraham, general, fost chestor al Poliției Române, este avocatul lui Florin Anghel aka Bercea Mondialul. Omul e retras din Poliție, poate apăra pe oricine, dar nu bate deloc la ochi asta. Pe bune, chestor, profesor universitar, apărător de interlopi?

- Bercea a spus că au fost dați bani Codruței Koveși și Laurei Stanciu, două figuri importante ale justiției române. A spus asta presei, dar procurorilor nu a declarat nimic. Și aici e o cheie interesantă. Omul a realizat că nu mai scapă și că trebuie să facă ăia 8 ani de pârnaie. Nu îl costă nimic să facă un pic de circ pentru televiziuni. În fața procurorilor însă, e nasol dacă spui tâmpenii. Se traduc în ani de închisoare. De aceea el poate spune orice și Izaura nu confirmă, că știe jocul.

- Săracul Ursu, cum are el mutra aia de porc inteligent și pune uneori întrebări care încurcă invitații și îi pot aduce tăieri de salariu.
A3 fac ce știu ei mai bine. Iau un subiect bun de tot și trag atât de mult de el încât îl fac irelevant, crezând că îi fac un bine lui domn profesor Voiculescu. Dar nu-i fac. Dimpotriva, pentru ca...

- Toată povestea asta cu țiganii puși să mintă că procurori și judecători au luat mită nu fac decât să încrânceneze și mai mult niște… procurori și judecători. Și degeaba va urla după condamnarea lui dom’ profesor A3 ca justiția e coruptă, pușcăria tot trebuie să o cunoască.

- Și mai e ceva. DNA tocmai l-au reținut pe fratele președintelui. Președintele s-a dezis de fratele său, în timp ce Ponta nu se poate dezice de Duicu, Mazăre, Năstase și alții. Asta e diferența dintre Băsescu și Ponta.

Ma asteptam la asta! Nu esti in stare sa te dezbari de apucaturile tale,extrem,extrem de daunatoare propriei persoane! Eram sigur de asta,deoarece:
1- ca Izaura(doamna???),o minora fara carte, da raspunsuri calculate si evita lucrurile care o pot "incrimina",e o absurditate! Izaura nu poate fi incriminata cu nimic! Nu este implicata direct in intelegerile mafiote dintre clanurile Basescu- Bercea! Din declaratiile sale rezulta evident doua probleme concrete,simple,doua lucruri pe care ea,o tiganca neinstruita dar cu scoala vietii le simte natural,le percepe ancestral! Clanul Bercea a cumparat ,cu 600.000 de euro ,de la clanul Basescu influenta pentru eliberarea din arest a lui Bercea Mondial! Pentru ca mafiotii basisti nu le-a dat banii inapoi(ca sa folosesc expresiile ei!) si ,mai ales,nu si-a tinut promisiunea de a-l scoate din puscarie,cere restituirea lor! Nimic altceva! Nu se supune niciunei influente,niciunei presiuni!
2- Pavel Abraham,prietenul si colegul meu,ca orice avocat din lume,apara ,contra cost,orice justitiabil care il angajeaza! Ba mai mult,exista cazuri cand ii apara pe teroristi,pedofili,criminali in serie,autori de masacre in masa! Afirmatia ca un avocat nu trebuie sa-i apere pe interlopi dovedeste serioase probleme de inteligenta,de afectiuni psihice,de vretard mintal! Daca orice avocat ar para oameni cinstiti(care,oricum nu au nevoie de aparare!) ar muri de foame!
3-A afirma ca daca Bercea va mentine declaratiile privind primirea spagii de catre Kovessi si Stanciu va primi multi ani de puscarie,e de Gaga(mai ales pentru cei care au judecatori in familie)! Nici macar nu ai aflat ca ,astazi,in fata procurorului tanar care il audiaza,Bercea a facut aceste declaratii! Un principiu de drept elementar este ca inculpatul ori arestatul are voie sa spuna ORICE DORESTE despre anchetator,politist ori procuror,fara a pati nimic!Dimpotriva! Anchetatorii SUNT OBLIGATI sa le verifice si sa le prezinte judecatorului,singurul in masura sa le ia in consideratie ori sa le inlature,NUMAI BAZAT PE PROBE!
4- Traian Basescu a fost OBLIGAT de probele zdrobitoare,de imensul scandal public sa se delimiteze de complicele sau,Mircea Basescu(pentru ca el este autorul infractiunii,el este nasul de botez al nepoatei lui Bercea,nu Mircea-nasul de acoperire)! Delimitarea este un act de fariseoism,de lasitate din partea lui Traian Basescu! Singura cale de iesire din uriasul scandal de coruptie,DE DELIMITARE CORECTA era DEMISIA LUI IMEDIATA,DE IERI,din functia de presedinte!
%- esti penibil in comparatia dintre mafiotul national,Traian Basescu@Mircea Basescu si Victor Ponta!
abis
QUOTE(gigip @ 20 Jun 2014, 03:51 PM) *
Clanul Bercea a cumparat ,cu 600.000 de euro ,de la clanul Basescu influenta pentru eliberarea din arest a lui Bercea Mondial!

A cumparat de la Mircea Basescu, corect.

Iar Mircea Basescu s-a crezut smecher si a promis, dar nu a facut nimic - nici nu avea ce sa faca.

Indiferent daca a facut sau nu ce a promis, Mircea Basescu este vinovat.

QUOTE
Pentru ca mafiotii basisti nu le-a dat banii inapoi(ca sa folosesc expresiile ei!) si ,mai ales,nu si-a tinut promisiunea de a-l scoate din puscarie,cere restituirea lor! Nimic altceva!

Este infractiune si sa primesti bani, dar si sa dai bani. Deci, cei care au dat bani pentru eliberarea Mondialului sunt si ei infractori.

QUOTE
Pavel Abraham,prietenul si colegul meu,ca orice avocat din lume,apara ,contra cost,orice justitiabil care il angajeaza! Ba mai mult,exista cazuri cand ii apara pe teroristi,pedofili,criminali in serie,autori de masacre in masa!

Nici nu am spus altceva. Nu este ilegal ce face, este doar un prilej de a pune cateva intrebari despre omul asta, atata tot... wink.gif

QUOTE
Daca orice avocat ar para oameni cinstiti(care,oricum nu au nevoie de aparare!) ar muri de foame!

Nu-i adevarat: oamenii oricat de cinstiti ar fi, nu cunosc toate legile si toate prevederile birocratice, de asta au si ei nevoie de avocati, ca sa ii sfatuiasca.

QUOTE
Un principiu de drept elementar este ca inculpatul ori arestatul are voie sa spuna ORICE DORESTE despre anchetator,politist ori procuror,fara a pati nimic!

Mai nou, poate fi acuzat pentru obstructionarea justitiei.

QUOTE
Singura cale de iesire din uriasul scandal de coruptie,DE DELIMITARE CORECTA era DEMISIA LUI IMEDIATA,DE IERI,din functia de presedinte!

Nici macar Ponta nu mai spune chestia asta

QUOTE
esti penibil in comparatia dintre mafiotul national,Traian Basescu@Mircea Basescu si Victor Ponta

De ce? Un om respecta justitia, altul nu. Asta e diferenta cea mai mare dintre ei.
gigip
QUOTE(abis @ 20 Jun 2014, 04:09 PM) *
Nici macar Ponta nu mai spune chestia asta
De ce? Un om respecta justitia, altul nu. Asta e diferenta cea mai mare dintre ei.

Pariul meu cu Traian Basescu!
Pariez ca ,astazi,20 iunie,Traian Basescu,va demisiona din functia de presedinte al Romaniei! Pot spune(si chiar spus!)despre acesta tot felul de lucruri descalificante dar,un lucru e sigur! Nu este prost! Daca isi prezinta demisia azi,va castiga urmatoarele:1- va beneficia de toate drepturile cuvenite unui fost sef de stat-protectia SPP,pensie de 9000 de lei viagera,sofer,masina,Vila Dante;2-scapa de riscul demiterii lui definitive;3-dupa demisie nu va mai fi tinta atacurilor (justificate!!) ale adversarilor politici,al jurnalistilor si romanilor jefuiti de catre el ,de cazurile penale :Nana,casa din Mihaileanu,terenurile de la Casuneanu,etc!
De demisia lui va profita si Mircea Basescu,care va scapa de atentia exagerata si agasanta a presei,pe tot parcursul anchetei si executarii pedepsei(vezi cazul Gigi Becali)! Fiind vorba DOAR de 4 luni de mandat ramas,pariez ca va demisiona!
abis
QUOTE(gigip @ 20 Jun 2014, 05:36 PM) *
Pariez ca ,astazi,20 iunie,Traian Basescu,va demisiona din functia de presedinte al Romaniei!

Pariez ca nu va demisiona. smile.gif

Pe ce facem pariul? smile.gif
gigip
QUOTE(abis @ 20 Jun 2014, 05:40 PM) *
Pariez ca nu va demisiona. smile.gif

Pe ce facem pariul? smile.gif

Pe ultima picatura de onoare a lui Basescu! Daca demisioneaza,o are! Daca nu,e un las! Vorbim mai tarziu!
PS: Pentru a preveni orice insinuari ,orice interpretari si comentarii ulterioare ale tale,afirm ,categoric ca,nu am nicio informatie privind demisia acestuia,de la nicio institutie,personalitate ori vreun ziar! Este ,pur si simplu,o premonitie,o previziune a mea! Eu,gigip,daca as fi in situatia lui,asa as proceda! Toata lumea ar fi multumita!
gigip
QUOTE(gigip @ 20 Jun 2014, 05:49 PM) *
Pe ultima picatura de onoare a lui Basescu! Daca demisioneaza,o are! Daca nu,e un las! Vorbim mai tarziu!
PS: Pentru a preveni orice insinuari ,orice interpretari si comentarii ulterioare ale tale,afirm ,categoric ca,nu am nicio informatie privind demisia acestuia,de la nicio institutie,personalitate ori vreun ziar! Este ,pur si simplu,o premonitie,o previziune a mea! Eu,gigip,daca as fi in situatia lui,asa as proceda! Toata lumea ar fi multumita!

Preluare de pe "The Epoch Times_Romania:
În timp ce scandalul Mircea Băsescu - Bercea Mondialu acapara toată atenţia presei, se pare că a trecut aproape neobservată o altă ştire importantă şi anume aceea că fostul şef de cabinet al lui Sorin Blejnar, Codruţ Marta, a fost găsit şi urmează să fie adus în ţară, relatează Naşul.tv, citând surse din PSD care susţin că acesta colaborează deja cu autorităţile, lucru care ar trebui să le dea fiori multora.

Directorul adjunct al Institutului de Politici Publice, Adrian Moraru, a postat o informaţie explozivă pe pagina sa de Facebook, despre fostul şef de cabinet al lui Sorin Blejnar: „A fost găsit Codruţ Marta. Acum decartează, mai pe la toamnă îl avem şi acasă. Prima victimă, Adamescu”.

Miliardarul Dan Adamescu se află în arest fiind acuzat de DNA că ar fi dat mită 20.000 de euro judecătorilor Ion Stanciu şi Elena Rovenţa, pentru ca aceştia să dispună soluţii favorabile unor firme la care omul de afaceri era acţionar.
Articole pe aceeaşi temă


Potrivit unor surse din rândul greilor PSD citate de publicaţia amintită, Codruţ Marta ar fi fost localizat şi colaborează deja cu autorităţile: „Se ştie că a colaborat în cazul Adamescu şi că mai sunt două cazuri, iar spre sfârşitul anului ar urma să fie adus în ţară”.

În dosarul de evaziune de peste 15 milioane de euro fostul şef al ANAF Sorin Blejnar, este acuzat, de autorităţi, de complicitate la evaziune fiscală şi de sprijinirea unui grup infracţional organizat, fiind cercetat în acelaşi dosar împreună cu fostul său şef de cabinet, Codruţ Marta şi de fostul director al Autorităţii Naţionale a Vămilor, Viorel Comăniţă, soţii Nemeş, precum şi alte persoane.

Curtea de Apel Bucureşti a emis pe 11 iulie 2012 mandate de arestare, în lipsă, pe numele lui Codruţ Marta, Radu Nemeş, Diana Marina Nemeş, precum şi a altor două persoane, aceştia fiind urmăriţi internaţional. Menţionăm că soţii Nemeş au fost extrădaţi recent din SUA.

Din ordonanţa de punere în mişcare a acţiunii penale realizată de procurori reiese că în intervalul mai 2011-iulie 2012, George Guliu, Dumitru Chirvăsitu, Andrei Florin Jugănaru, Radu Nemeş şi Dana Nemeş au constituit şi coordonat o grupare infracţională organizată prin iniţierea unui amplu mecanism evazionist ce vizează sustragerea de la plata accizelor aferente a peste 33.000 de tone de motorină care au fost comercializate pe piaţa internă sub denumirea unor produse petroliere inferioare.

Folosind această metodă, statul a fost prejudiciat cu peste 15 milioane de euro, suma reprezentând accize şi TVA neachitate. Practic motorina era achiziţionată fără plata accizelor şi se pretindea că aceasta va fi transformată în păcură, însă era revândută prin staţiile de distribuţie de carburanţi.

„În paralel, aceste operaţiuni sunt justificate scriptic în contabilitatea SC Excella Real Grup SRL care, aparent, comercializează către firme tip „fantomă” produse asimilate păcurii, taxate cu un nivel mult mai scăzut al accizelor decât motorina. Aceleaşi firme „fantomă” pun la dispoziţie companiilor specializate în distribuţia carburanţilor documente contabile din care să rezulte, în mod nereal, că au achiziţionat motorină euro 5 pentru care a fost achitată acciza corespunzătoare”, susţin procurorii DNA.

Procurorii susţin că gruparea infracţională organizată era structurată pe mai multe paliere, iar unul dintre acestea era denumit de aceştia "palierul de protecţie", din acesta făcând parte Sorin Blejnar, Codruţ Marta şi Viorel Comăniţă.
PS; s-a declansat jihadul romanesc in randul slugilor basiste! Radu Nemes il va trage dupa el pe Blejnar iar acesta(regina coruptiei din Romania,cum era cunoscut!!) pe cei de pe scara ierarhiei basiste!
gigip
[quote name='gigip' date='20 Jun 2014, 05:49 PM' post='757426']
Preluare de pe Mesagerul Romanesc:Diaspora românească din SUA condamnă scandalul familiei Băsescu
June 20, 2014

Traian-Basescu-suparatScandalul în care este implicat fratele preşedintelui României, Mircea Băsescu, nu a rămas fără urmări în comunitatea românească din SUA. Mesagerul Românesc a contactat mai mulţi membri marcanţi ai diasporei nord-americane solicitându-le un punct de vedere. Răspunsurile nu au întârziat să sosească pe adresa redacţiei şi le prezentăm mai jos. Aşteptăm răspuns şi la celelalte solicitări, iar cei care doresc să-şi exprime punctul de vedere o pot face chiar şi sub anonimat la adresa: mesagerulromânesc@gmail.com , mesajul lor urmând să fie publicat imediat în ziarul nostru, fără a fi cenzurat de vreun fel.

Practic, se poate argumenta orice, găseşti informaţie pentru orice punct de vedere, pro sau contra. Ipocrizia Preşedintelui Băsescu creează anxietate, tensiuni în societatea românească. Pentru că el cu sine însuşi este conştient numai atunci când vrea , de cele mai multe ori lăsând să-i cadă lacrimi din ochii . Ca urmare, cea mai bună modalitate de a reuşi în viaţa este să acţionezi conform sfaturilor pe care le dai celorlalţi, în acest caz de ce să nu creadă Preşedintele că fratele său poate fi judecat pentru faptele sale , printr-o manipulare simplă , decât şi eu mai bine el. Marius Marin, director al ziarului Mesagerul Românesc.

Părerea mea despre statul mafiot patronat de Traian Băsescu şi clanul care îl înconjoară am spus-o deschis de nenumărate ori, o fac şi acum. Preşedintele suspendat Băsescu Traian şi-a subordonat instituţiile de forţă ale statului român şi le foloseşte pentru a-şi suprima adversarii politici şi pentru a scăpa de sub urmărirea justiţiei după ce îşi va încheia mandatul. Ceea ce face acum Băsescu Traian se numea poliţie politică în timpul regimului comunist, pentru astfel de manifestări antidemocratice, preşedintele american Richard Nixon a fost forţat sa demisioneze, deşi impactul acţiunilor lui asupra societăţii americane a fost cu mult mai scăzut. Un minim de decenţă l-ar obliga pe cetăţeanul Băsescu Traian să demisioneze din funcţia de preşedinte al României, pe care o deţine în mod ilegal şi fraudulos. Grigore Culian, director al ziarului New York Magazin.

Ne aşteptăm ca instituţiile statului să îşi facă datoria şi în acest caz iar cei vinovaţi, indiferent cine ar fi, să fie deferiţi justiţiei. Pr. Chris Terhes – Romanian Community Coalition
: Diasporă, Politică
Marduk
QUOTE(gigip @ 21 Jun 2014, 11:02 AM) *
...Părerea mea despre statul mafiot patronat de Traian Băsescu şi clanul care îl înconjoară am spus-o deschis de nenumărate ori, o fac şi acum. Preşedintele suspendat Băsescu Traian şi-a subordonat instituţiile de forţă ale statului român şi le foloseşte pentru a-şi suprima adversarii politici şi pentru a scăpa de sub urmărirea justiţiei după ce îşi va încheia mandatul.....
Ne aşteptăm ca instituţiile statului să îşi facă datoria şi în acest caz iar cei vinovaţi, indiferent cine ar fi, să fie deferiţi justiţiei. Pr. Chris Terhes – Romanian Community Coalition

Exista o contradictie in aceste afirmatii, cum se asteapta domnul respectiv ca institutiile statului sa-si faca datoria daca ele sunt subordonate fata de Traian Basescu? Afirmatiile reprezinta inca unul din multele atacuri indreptate de diversi "oameni de bine" impotriva statul de drept, a justitie, a institutiilor statului. Traian Basescu nu este STATUL ROMAN, este doar presedintele unei institutii a statului roman, care isi va incheia mandatul intr-un mod cat se poate de nefericit. Traian Basescu n-a reusit sa reformeze Romania, n-a reusit sa faca acest lucru fiindca nu a cautat sprijin la "baronii" emanati de dupa "revolutia" din '89. Personal cred ca datorita caracterului sau, ce nu a lasat loc compromisului, Traian Basescu a pierdut batalia cu structurile mofiote, emanate la "revolutie" profund implicate in politica, din motive pur economice. Repet ceea ce am sustinut si voi sustine mereu, daca un cetatean al Romaniei, indiferent de pozitia sa sociala, de la presedinte la ultimul gainar, se face vinovat de orice infractiune, sa fie judecat si condamnat conform legilor. Justitia ca institutie, nu trebuie adusa in discutie de nicio alta institutie a statului, de media, de cetateni, daca vrem sa fim veridici in ochii celor care ne privesc cu suspiciune si indoiala, care ne critica pentru nivelul coruptiei, care ne dau sfaturi despre cum sa implementam legile europene, democratia etc.
gigip
[quote name='gigip' date='22 Jun 2014, 04:03 PM' post='757456']
Cum a fost verificat candidatul la preşedinţia României, Traian Băsescu, sub aspectul colaborării cu Securitatea?
La 19 noiembrie 2004, Gheorghe Onişoru, preşedintele Colegiului CNSAS, s-a deplasat la Arhivele Ministerului Apărării Naţionale din Piteşti, unde a studiat, în original, documentul “U.M. 02510 Mangalia, Serviciul 1 Jurnal pntru reteaua informativa 1972-1980″ .
Din pagina 65, poziţia 3990 a extras următoarele date:
Numele si prenumele: BASESCU TRAIAN
Categoria: colaborator
Denumirea U.M. sau ofiterul care a efectuat recrutarea: Lt.col. TUDOR GHEORHE
Semnatura de primire a copertilor doarului de colaborator sau numarul adresei de expediere: Borderou nr.001744/ 09.11.73
Data incetarii legaturii: 27.09.76
Data clasarii la arhiva/ predarii la alta unitate: Transferat la Inspectoratul Judetean Constanta – Securitate, cu adresa nr. 00151392/29.09.1976
În etapa următoare, CNSAS a solicitat Serviciului Român de Informaţii Dosarul Fond Retea privind pe Basescu Traian.
Generalul Sorin-Marius Brateanu, şeful Secretariatului General al SRI (unitatea deţinătoare a arhivelor Securităţii), l-a convocat la “un drink” pe Gheorghe Onişoru şi i-a dat spre studiu dosarul de colaborator al numitului Băsescu Traian, după care, de comun acord, au încheiat şi semnat actul de clasificarea dosarului ca fiind de interes pentru securitatea naţională. Apoi, generalul a semnat şi a trimis la CNSAS adresa prin care comunica: “Basescu Traian nu este cunoscut in evidentele S.R.I.”.
Dar în alte evidenţe?
În ianuarie 1990, când s-a percheziţionat seiful şefului Centrului de Informaţii Externe, s-a găsit şi o adresă a ministrului Apărării Naţionale în care se specifica:

“[...] Urmare a incetarii misiunii pentru care fost detasat [...] dispuneti restituirea dosarului maiorului [rez.] Basescu Traian”.

Povestea acestui dosar este cu adevărat complicată. Piese grele din el au traversat Atlanticul şi au fost puse în mişcare, ori de câte ori, constrâns de obligaţii anterioare, “Piratul” avea cap compasul deviat de anomaliile magnetice est-siberiene.
Sursă Cotidianul.ro
abis
QUOTE(gigip @ 20 Jun 2014, 05:49 PM) *
Pe ultima picatura de onoare a lui Basescu! Daca demisioneaza,o are! Daca nu,e un las! Vorbim mai tarziu!
PS: Pentru a preveni orice insinuari ,orice interpretari si comentarii ulterioare ale tale,afirm ,categoric ca,nu am nicio informatie privind demisia acestuia,de la nicio institutie,personalitate ori vreun ziar! Este ,pur si simplu,o premonitie,o previziune a mea! Eu,gigip,daca as fi in situatia lui,asa as proceda!

Nici nu te-am banuit ca ai avea informatii de genul ala. Normal, fiecare discuta pe baza propriilor analize si intuitii.

Nici eu nu am cine stie ce alte informatii decat cele la care ai si tu acces. Si, pe baza lor, judecata mea spune ca Basescu nu isi va da demisia. Eu zic ca nu are de ce sa ia in calcul ipoteza asta. Fratele lui a calcat stramb, el nici macar de la SRI nu a aflat nimic (aia nu i-au spus pentru ca, citez "nu era un caz de siguranta nationala"), de ce ar demisiona un om daca cineva din familie greseste? Nici Obama nu demisioneaza daca vreo ruda incalca legea americana... smile.gif



QUOTE
Preluare de pe "The Epoch Times_Romania:

Preluare de pe Mesagerul Romanesc:


Parca ziceai sa postam propriile ganduri si idei, nu preluari de la altii. Sau nu imi amintesc eu bine? smile.gif
gigip
QUOTE(abis @ 23 Jun 2014, 09:49 AM) *
Nici nu te-am banuit ca ai avea informatii de genul ala. Normal, fiecare discuta pe baza propriilor analize si intuitii.

Nici eu nu am cine stie ce alte informatii decat cele la care ai si tu acces. Si, pe baza lor, judecata mea spune ca Basescu nu isi va da demisia. Eu zic ca nu are de ce sa ia in calcul ipoteza asta. Fratele lui a calcat stramb, el nici macar de la SRI nu a aflat nimic (aia nu i-au spus pentru ca, citez "nu era un caz de siguranta nationala"), de ce ar demisiona un om daca cineva din familie greseste? Nici Obama nu demisioneaza daca vreo ruda incalca legea americana... smile.gif
Parca ziceai sa postam propriile ganduri si idei, nu preluari de la altii. Sau nu imi amintesc eu bine? smile.gif

1-Basescu,sigur va demisiona! Pariul ramane deschis! Va trage de timp,daca va putea,insa, in preajma alegerilor prezidentiale va demisiona,pe pretext de afectiuni medicale! Asa va incerca sa scape de acuzatiile de coruptie la adresa lui(el a fost nasul de botez,Mircea fiind doar de acoperire,de protejare a lui TB)!
2- Postezi propriile ganduri si idei(asa cum fac eu permanent!!!) atunci cand iti spui punctul de vedere personal! Cand afisezi o preluare,o redare a unei stiri,nu e vorba despre asa ceva(chiar sunt surprins ca nu intelegi un asa lucru elementar,de gradinita)! Cand afisezi in cuprinsul postarii ca ai preluat de pe o sursa,nu trebuie sa o comentezi(asa cum faci tu,dupa propriul interes,dupa propriile interese)! Eu am postat DOAR o stire bruta,fara sa o modific ori interpretez! Asta inseamna sa fi echidistant,corect,nepartizan!
Marduk
QUOTE(gigip @ 23 Jun 2014, 10:26 AM) *
1-Basescu,sigur va demisiona! Pariul ramane deschis! Va trage de timp,daca va putea,insa, in preajma alegerilor prezidentiale va demisiona,pe pretext de afectiuni medicale! Asa va incerca sa scape de acuzatiile de coruptie la adresa lui(el a fost nasul de botez,Mircea fiind doar de acoperire,de protejare a lui TB)!

Interesant pariul, pe ce pariezi mon general? parca m-as baga. Eu nu cred ca Traian Basescu va demisiona, stie sigur ca odata incheiat mandatul toti smecherii, care au suferit de pe urma atitudinii sale de "presedinte jucator", vor sari pe el, cu acuzatii, procese etc. N-are nimic de pierdut daca ramane presedinte pana la incheierea mandatului, iar in 4 luni multe se pot intampla, chiar si sfarsitul lumii, in care se intampla sa traim.
abis
QUOTE(gigip @ 23 Jun 2014, 10:26 AM) *
Basescu,sigur va demisiona! Pariul ramane deschis!

Pariu pe o bere? thumb_yello.gif
QUOTE
Asa va incerca sa scape de acuzatiile de coruptie la adresa lui

Pai o eventuala demisie nu are absolut niciun efect in privinta asta. Nici nu-l ajuta, nici nu-l infunda. Procurorii fac anchete pe baza de probe: daca au probe il vor incrimina, daca nu, nu, indiferent daca demisioneaza ori nu.

Si uite ca risc inca un pariu cu tine: eu zic ca Traian Basescu nu a comis nici o ilegalitate si ca indiferent cat ar cauta sa il infunde, nici daca demisioneaza, nici daca este demis, nici daca isi duce mandatul la bun sfarsit, nu vor avea ce sa ii puna in carca nici procurorii, nici parlamentul, nici guvernul, in afara de cateva valuri in mass-media aservita (Antenele, RTV samd) nu vor gasi nimic. Ce zici, te risti la inca o bere? Dublu sau nimic biggrin.gif
Marduk
Legat de "afacerea" Bercea-Basescu, mi-a placut aseara opinia fostului procuror Gheorghe Oancea.

"Mircea Băsescu e autorul unei prostii, generată probabil şi de nişte chestiuni de lăcomie. (...) Mediile infracţionale sunt penetrate de serviciul secret al MAI, mediile ţigăneşti. În penitenciare nu prea pătrunde SRI-ul..."

"Puterea are nevoie de informaţie. Informaţia înseamnă cunoaştere, cunoaşterea înseamnă putere. Când se ciocnesc asemenea instituţii, ies scântei!"

"Se duce o luptă cruntă, acerbă, pe viaţă şi pe moarte!"
abis
QUOTE(gigip @ 20 Jun 2014, 03:51 PM) *
Nu esti in stare sa te dezbari de apucaturile tale,extrem,extrem de daunatoare propriei persoane! Eram sigur de asta,deoarece:
ca Izaura(doamna???),o minora fara carte, da raspunsuri calculate si evita lucrurile care o pot "incrimina",e o absurditate! Izaura nu poate fi incriminata cu nimic! Nu este implicata direct in intelegerile mafiote dintre clanurile Basescu- Bercea!


Membrii familiei lui Bercea Mondial au dost trimisi in judecata pentru santaj la adresa fratelui presedintelui Romaniei, Mircea Basescu, in cadrul scandalului care zguduie clasa politica romaneasca in ultimele zile.

Astfel, procurorii Directiei Nationale Anticoruptie i-au trimis in judecata pe:
- Fiica lui Bercea, Izaura Anghel, si concubinul acesteia, Constantin Marius, pentru santaj cu circumstante agravante
- Anghel Grinica Ion, in varsta de 17 ani, fiul Izaurei, sub control judiciar, pentru savarsirea infractiunii de santaj cu circumstante agravante
- Florin Anghel, fiul lui Bercea Mondial (aflat in prezent in penitenciar, in executarea unei pedepse dispusa intr-o alta cauza), pentru savarsirea a 3 infractiuni concurente de santaj, dintre care una in stare de recidiva
- Sotia lui Bercea Mondial, Fanica Anghel, pentru savarsirea infractiunii de santaj


smile.gif
gigip
QUOTE(abis @ 23 Jun 2014, 03:12 PM) *
Membrii familiei lui Bercea Mondial au dost trimisi in judecata pentru santaj la adresa fratelui presedintelui Romaniei, Mircea Basescu, in cadrul scandalului care zguduie clasa politica romaneasca in ultimele zile.

Astfel, procurorii Directiei Nationale Anticoruptie i-au trimis in judecata pe:
- Fiica lui Bercea, Izaura Anghel, si concubinul acesteia, Constantin Marius, pentru santaj cu circumstante agravante
- Anghel Grinica Ion, in varsta de 17 ani, fiul Izaurei, sub control judiciar, pentru savarsirea infractiunii de santaj cu circumstante agravante
- Florin Anghel, fiul lui Bercea Mondial (aflat in prezent in penitenciar, in executarea unei pedepse dispusa intr-o alta cauza), pentru savarsirea a 3 infractiuni concurente de santaj, dintre care una in stare de recidiva
- Sotia lui Bercea Mondial, Fanica Anghel, pentru savarsirea infractiunii de santaj


smile.gif

Vai,vai,vai! Confunzi,ca de alte milioane de ori(cand postezi despre lucruri de care NU AI HABAR!!!!),marfa cu ambalajul! Concret,iata explicatiile:
1- ai spus ca Izaura este sfatuita ce sa declare si ca procurorii ii pot cere pedeapsa mare pentru afirmatiile facute! Total fals,nicio instanta,niciun procuror nu poate condamna pe invinuit ori pe inculpat pentru declasratii in ancheta!
2-ca Izaura,Constantin Marius,Anghel Grinica si Bercea Mondial erau acuzati de catre sluga basista de la DNA Constanta (din momentul incenarii asa zisului flagrant,in realitate o inscenare idioata,securisto-basista) pentru comiterea infractiunii de santaj se stia din ziua inscenarii! Deci si ea a fost trimisa in judecata,nu pentru declaratiile facute ci pentru santaj!
3-DNA-ul a dispus trimiterea in judecata a acestora insa,distractia acum incepe! Avocatul Pavel Abraham a cerut scoaterea de sub urmarire penala a celor din familia Bercea pentru inexistenta faptei de santaj! Principala aparare a celor acuzati de santaj este ca,din filmarile facute de catre ei nu rezulta un factor constitutiv ,obligatoriu,al infractiunii de santaj si anuma AMENINTAREA! Fara a dovedi existenta amenintarii,niciun procuror nu poate cere condamnarea nimanui pentru santaj!Instanta va decide cine are dreptate! Ca jurist independent inclin sa-i dau dreptate lui Pavel Abraham si nu DNA-ului.! Sa asteptam decizia tribunalului!
gigip
[quote name='gigip' date='23 Jun 2014, 04:30 PM' post='757490']


Procurorii basisti ii favorizeaza pe infractori!









Din referatul intocmit de catre Consiliul Superior al Magistraturii ,prin care i se ia procurorului Iacobescu dosarul privind pe Bercea Mondial,se arata ca motivul acestei masuri este ca acesta a divulgat informatii confidentiale din dosar! Se precizeaza ca procurorul a facut publice stenogramele de interceptare din care rezulta ca Bercea Mondial a cerut membrilor familiei sale sa-i dea lui MB(Mircea Basescu!),fratele PR(Presedintele Romaniei!!!) 250.000 de euro si apoi inca 400.000 pentru a-l scoate din inchisoare! Din cuprinsul stenogramei(inregistrata in 2011!) rezulta clar ca banii nu fusesera dati lui Mircea Basescu si ca,membrii familiei sale urmau sa mearga la “apa mare”(la Constanta,la Marea Neagra!!) si sa-i dea nasului de botez al nepoatei sale(Mircea Basescu!!),suma de 700.000 de euro,in doua transe,250000,la prima livrare si 400.000,ulterior,pentru a-l scapa de puscarie pe Bercea Mondial!

La propunerea CSM,procurorul general Codruta Kovessi a dispus luarea dosarului de la procurorul Iacobescu si pensionarea acestuia.. Decizia procurorului general si propunerea CSM este o dovada clara privind comiterea de catre procurorul de caz a infractiunii de favorizare a infractorului Mircea Basescu,asta pentru ca ,dat fiind iminenta savarsirii infractiunii de trafic de influenta acesta trebuia sa dispuna continuarea interceptarilor telefonice a lui Bercea si a familiei sale(inclusiv a lui Mircea Basescu,cel care urma sa primeasca banii!!) si,mai ales,SA ORGANIZEZE PRINDEREA IN FLAGRANT a cumparatorului si vanzatorului de trafic de influenta.Realizarea flagrantului ar fi condus automat la ARESTAREA imediata a lui Mircea Basescu si a celui de la care a primit banii si,datorita starii de tensiune emotionala creata de flagrant,la aflarea adevarului ca Traian Basescu era implicat direct in comiterea faptelor! Ca lucrurile stau asa,ca procurorii sunt SUBORDONATI lui Traian Basescu rezulta ,evident si din urmatoarele motive:

1-nu s-a continuat interceptarea obligatorie a convorbirilor dintre cele doua familii si realizarea prinderii lor in flagrant;

2-nu s-au efectuat perchezitii OBLIGATORII la domiciile lui Basescu Mircea si ale familiei Bercea!

3-desi se stia despre comiterea acestor infractiuni grave,inca din 2011,cercetarile in acest caz au fost oprite,stopate,cu dublu scop ,favorizarea infractorului Mircea Basescu si protejarea fratelui sau,Traian Basescu,presedintele Romaniei!

Se impune ca:

1- Consiliul Superior al Magistraturii,prin inspectia judiciara,Parchretul de pe langa ICCJ si DNA sa raspunda URGENT LA ACESTE INTREBARI;

2-SRI-ul sa raspunda ce s-a intamplat cu interceptarile facute in 2011(la care se refera procurorul Iacobescu si CSM-ul in raportul de preluare a dosarului de la acesta) si daca s-au continuat interceptarile in acest caz grav de coruptie! In cazul stoparii acestora,care este justificarea acestei masuri!

Din toate aceste motive rezulta clar ca Traian Basescu si sefii parchetelor obedienti acestuia au favorizat pe infractorii Mircea Basescu si cei din familia Anghel si,mai ales,pe Traian Basescu,implicat direct in stoparea cercetarilor!

abis
QUOTE(gigip @ 23 Jun 2014, 04:30 PM) *
Instanta va decide cine are dreptate! ....Sa asteptam decizia tribunalului!

De acord. Este cel mai bun lucru pe care il putem face, in cazul asta.

Pana atunci, vezi ca ai pierdut pariul, Basescu nu a demisionat. Dai o bere smile.gif
gigip
QUOTE(abis @ 24 Jun 2014, 09:31 AM) *
De acord. Este cel mai bun lucru pe care il putem face, in cazul asta.

Pana atunci, vezi ca ai pierdut pariul, Basescu nu a demisionat. Dai o bere smile.gif

Voi castiga,sigur,pariul! Va demisiona,cel mai tarziu,in septembrie-octombrie!
abis
Pai ce rost ar avea? In noiembrie oricum sunt alegeri, de ce ar demisiona cu o luna-doua inainte?
gigip
QUOTE(abis @ 24 Jun 2014, 12:14 PM) *
Pai ce rost ar avea? In noiembrie oricum sunt alegeri, de ce ar demisiona cu o luna-doua inainte?

Are! Daca demisioneaza,valul de ura al romanilor,al politicienilor si adversarilor sai,s-ar potoli! Despre morti,numai de bine! Basescu ar face un gest deosebit de util pentru el ,pentru cariera lui publica si,mai ales pentru libertatea sa! Dac nu demisioneaza,ura celor pe care i-a umilit va exploda la alegeri si in campania electorala!
Iata ce zic despre el romanii din diaspora:

Ceea ce noi stiam o tara intreaga in anul 2009, cand Basescu a obtinut fraudulos inca un mandat de presedinte prin furtul de care se fac vinovati tradatorii de tara, Baconschi si Opris de la STS, o stiu si cei din afara granitelor noastre.

Iata ce spune Grigore Culian, directorul ziarului New York Magazin : " Părerea mea despre statul mafiot patronat de Traian Băsescu şi clanul care îl înconjoară am spus-o deschis de nenumărate ori, o fac şi acum. Preşedintele suspendat Băsescu Traian şi-a subordonat instituţiile de forţă ale statului român şi le foloseşte pentru a-şi suprima adversarii politici şi pentru a scăpa de sub urmărirea justiţiei după ce îşi va încheia mandatul. Ceea ce face acum Băsescu Traian se numea poliţie politică în timpul regimului comunist, pentru astfel de manifestări antidemocratice, preşedintele american Richard Nixon a fost forţat sa demisioneze, deşi impactul acţiunilor lui asupra societăţii americane a fost cu mult mai scăzut. Un minim de decenţă l-ar obliga pe cetăţeanul Băsescu Traian să demisioneze din funcţia de preşedinte al României, pe care o deţine în mod ilegal şi fraudulos."

Statul roman este un stat mafiot si asta au constatat-o pe pielea lor toti oamenii de afaceri straini care au venit in Romania ca sa faca afaceri. Basescu este nasul mafiot al unei structuri mafiote care a chinuit si saracit mediul economic si de afaceri din Romania timp de mai bine de 10 ani.

Romania trebuie sa scape nu doar de Basescu ci si de sistemul mafiot planuit de acesta sa ramana activ si dupa ce el nu va mai fi presedinte. Romania trebuie sa scape de mafia care colcaie in jurul presedentiei, guvernului si a parlamanetului. In Romania trebuie o igienizare a mediului politic mizerabil si sulfuros.

Un al doilea aspect care trebuie igienizat in Romania este presa care sustine aceasta mafie, o presa manipulatoare si care este vanduta acestei mafii politice. Pana nu se face o igienizare si a presei ticalosite si vandute pe arginti nu se va putea considera ca Romania are o democratie adevarata.

Sursa:

1) http://www.mesagerulromanesc.info/?p=3745
2) http://www.mediafax.ro/politic/baconschi-r...a-paris-5196946
3) http://www.obiectivbr.ro/politic-baconschi...ile-de-_id57042
abis
QUOTE(gigip @ 24 Jun 2014, 12:37 PM) *
Are! Daca demisioneaza,valul de ura al romanilor,al politicienilor si adversarilor sai,s-ar potoli! Despre morti,numai de bine! Basescu ar face un gest deosebit de util pentru el ,pentru cariera lui publica si,mai ales pentru libertatea sa!

Pe bune, chiar nu inteleg: de ce daca isi duce la capat mandatul pana in noiembrie sau cand sunt alegeri isi risca libertatea, iar daca demisioneaza in septembrie-octombrie, nu? Nu pot sa pricep si pace: care este diferenta? Daca a comis ceva necurat, de ce procurorii il salta in cazul in care isi duce mandatul la capat si il lasa in pace daca demisioneaza cu o luna mai devreme? Ceva nu se leaga...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.