Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Michelle
QUOTE
Dupa nonsense-urile pe care le debitezi




Esti socat?hh.gif Iti pot oferi un diazepam !
nefertiti-old
Io zic sa va abtineti de la chestii d'astea.
March
QUOTE (abis @ 10 Mar 2005, 12:14 PM)
QUOTE (mariusc2 @ 10 Mar 2005, 10:53 AM)
Pacat de termen, deoarece initiativa imi pare cea mai inspirata miscare politica externa a Romaniei din '89 pana in zilele noastre.

Ai sa fii surprins poate, dar eu unul sunt destul de contrariat de politica externa a lui Basescu. Cred ca prin apropierea de SUA da un motiv in plus europarlamentarilor care se opun aderarii Romaniei sa ne dea un vot negativ in aprilie...

Poate vrei sa spui ca vor fi niste voturi negative, care-i altceva. Votul va fi majoritar favorabil Romaniei. Nimic nu se mai poate intimpla din acest moment , 10 martie , pina la sfirsitul lui aprilie care sa schimbe decizia de admitere ( luata deja in spatele usilor UE) .


off-topic : Michelle, fii dama serioasa, nu scapa haturile din mina ! tongue.gif
abis
M-as bucura sa fie cum zici.
Michelle
Sa revenim la subiect !
Zilele trecute domnu' ex Constantinescu era invitat in emisiune la domnu' Tristoiu .Care credeti ca era preocuparea domniei sale in prag de vizita in SUA a actualului presedinte?Ca nu stie Basescu sa foloseasca "apropriate" cutitu' si furculitza la mesele oficiale !Ca intinde sosu' cu piinica in farfuria oficiala!L-ar fi vazut pasamite niste gazetari ( gurmanzi ,dar cu staif). wink.gif
Eh, iacata ca pe americani nu i-a prea deranjat asta si l-au invitat si la masa la un hamburger! laugh.gif
Intrebarea mea este:Stie dl Constantinescu ca tot eticheta aia la care tine mnealui spune ca unui fost presedinte nu-i sta bine sa iasa pe posturile de televiziune si sa se comporte ca o tzatza de cartier in vizibila pana de idei si cu o marcata unda de invidie !
MIA
Problema de baza zic eu ca e "ce anume primeste Romania de pe urma unor astfel de initiative a lui Basescu ?" unsure.gif
Pentru ca - pina una alta - Bush jr. a expediat scurt intr-un viitor complet nedefinit propunerea ( concreta ) ca Romania sa aiba acelasi regim de vize cu Polonia. sorry.gif
YoyoMan
QUOTE (March @ 9 Mar 2005, 06:58 PM)
Dupa primele comentarii ale mass-media intalnirea lui Basescu cu Bush a fost un succes.

Bush despre Basescu : este un presedinte " actiune" si un aliat special al SUA in zona !

A avut loc si o conferinta comuna la Casa Alba ceea ce nu s-a intimplat cu Constantinescu si Iliescu !

I-ati vazut pe amandoi ce fete aveu? Oaaaaai - incredibil. Io n-am auzit nimic din stirea de la A1 pentru ca m-am spart de ras pe tot parcursul stirii rofl.gif
Unu avea fatza de monkey si celalalt de naufragiat la Casa Alba! ohyeah.gif
March
Mai YoyoMan ,
Vezi ca ai gresit site-ul. Aici e HA nu "Romania Mare " laugh.gif
Cucu Mucu
@abis
Apropierea de sua in directia militara nici mie nu imi este pe plac, pt ca sunt impotriva agresiunilor. Dar reorientarea catre Moscova si Washington va da de gandit Uniunii, pentru ca transmite mesajul de independenta a Romaniei, diferit de mesajul de servilism transmis de PSD. Nu depindem de Uniune, si sincer sa fiu, sunt convins ca nu vom fi pregatiti pentru ea peste un an si noua luni. Sper, prin obiceiul lui Basescu de a promite, sa fim doriti ca partener de celebra lui axa. Eu cred ca il inteleg: cred ca s-a cam saturat sa dea din coada si sa stea cu caciula in mana la orice inspector si inspectoras care vine si spune ca aia nu-i bine, aia nu-i bine, parca la ei ar fi perfect. Nu e intelept, dar...asta e presedintele pe care il avem!
March
Pentru a nu te baga la comentarii pe marginea acestui eveniment ca musca in... cel al calului este bine mai intai sa citesti primile comentarii ale presei romanesti din acesta dimineata :
aici si aici si aici si aici si aici

Dupa care putem despica firul in patru, dar serios. Nu prin idiotenii cum ca Bush era vesel si l-a laudat pe Basescu pentru ca era intr-o stare euforica ( adica cam beat, si asta in fata tuturor retelelor tv importante americane !) sau ca Basescu are fata de maimuta , etc. Critici, critici, dar cu o minima decenta ! Desigur si glume, dar de bun gust !
mutulica
adevarul e ca basescu nu a fost tinut pe coridor, ci la masa, si ca a obtinut un mesaj clar si televizat de sustinere
basescu a vorbit in romaneste cu ziaristii romani chiar daca erau si senatorii americani acolo
iar o baza militara in romania inseamna bani pompati in infrastructura - sosele, apa, canal, telefoane, sateliti, etc... toate prostiile cu care vin astia dupa ei
prostitutia si birturile ar prospera in zona, iar noua tuturor ne va creste nivelul de trai si riscul ca in caz de conflict sa pice o belea ruseasca pe casa lu astia, implicit a noastra... dar ... no pai no gain, sau mai pe romaneste... nasol moment, misto coliva...

asa ca ... sa ne bucuram de coliva, ca rahat am tot mincat
nefertiti-old
Iar rusii o sa maraie cat de curand, pentru bazele alea militare de la Marea noastra.
abis
Lasa-i sa maraie, ca destul au ranjit...
MIA
QUOTE (mutulica @ 10 Mar 2005, 01:15 PM)
iar o baza militara in romania inseamna bani pompati in infrastructura - sosele, apa, canal, telefoane, sateliti, etc... toate prostiile cu care vin astia dupa ei

Ciu-ciu - noua politica americana privind bazele "din strainatate" nu mai prevede construirea de complexe precum cele din Germania , cu unitati mult mai mici si cu costuri semnificativ reduse. wink.gif

Dar na ... speranta asta cu "vin americanii !" a fost prea adinc inradacinata in mintea multora pentru ca iluziile sa dispara asa repede. sorry.gif
March
QUOTE (Michelle @ 10 Mar 2005, 12:52 PM)
Sa  revenim  la  subiect !
Zilele  trecute  domnu'  ex  Constantinescu  era  invitat  in  emisiune  la  domnu'  Tristoiu .Care  credeti  ca  era  preocuparea  domniei  sale  in  prag  de  vizita  in  SUA  a  actualului  presedinte?Ca  nu  stie  Basescu  sa  foloseasca  "apropriate" cutitu'  si  furculitza  la  mesele  oficiale  !Ca  intinde  sosu'  cu  piinica  in  farfuria  oficiala!L-ar  fi  vazut  pasamite  niste  gazetari ( gurmanzi ,dar  cu  staif). wink.gif

Michelle,
Nu incerca sa manipulezi informatia jamie.gif
In discutia respectiva, Constantinescu a spus despre un important sef de gazeta ca , dupa ce a fost invitat la masa de Basescu, acesta l-ar fi criticat in public pe presedinte ca nu stie sa manince . Basescu nu i-a reprosat nimic acelui ziarist , dar a afirmat, el Basescu, ca la un prinz cu inalti demnitari americani acestia nu se sfiau sa inmoaie painea cu mina in sosul din farfurie !

Si ceea ce este mai important , Constantinescu ,de data asta, a avut tot timpul o pozitie corecta, de apreciere pentru politica externa a lui Basescu, in general si pentru vizita lui in America, in special .

Asa ca, inca odata jamie.gif manipulari din astea incearca-le cu pesedeii, peremeii... dar nici la aia nu mai tin tongue.gif



Michelle
QUOTE
Si ceea ce este mai important , Constantinescu ,de data asta, a avut tot timpul o pozitie corecta, de apreciere pentru politica externa a lui Basescu, in general si pentru vizita lui in America, in special .


Sincer ,eu n-am sesizat asta si nu numai in emisiunea de care vorbeam!Nu mi s-a parut niciodata ca ar fi laudat Constantinescu ceva la Basescu ! Si atunci ce vroia sa spuna cu :e inadmisibil ca un presedinte de stat ...? Parca mai ieri in campanie declara pe unde apuca si el loc pe la vreo televiziune ca Basescu n-are fata de presedinte ! sau nici pe-asta n-am sesizat-o eu corect ? wink.gif
March
MIA,
Daca ai pozitia asta cu oarecare aroma anti-americana, spune-ne tu cum ar fi mai bine pentru Romania... Sa faca altii baze ? Care sunt aia ? Sau sa stam noi frumusel , singuri si verzi ca brazi, noi cei de la traci, daci... buricul Europei ( cel putin ! ) ? Si sa visam ca putem fi un fel de Elvetie, dar stand cu burta la soare si sa raminem cu visul tongue.gif

Apropos de baze, stii ca primarul , consilierii si multi dintre sateni din Mihail Kogalniceanu topaiau de bucurie , ca sa zic asa, cat au stat americanii aia cazati acolo ? Printre altele , le-au facut in cateva zile un drum care zacea intr-o stare jalnica de pe vremea lui Impuscatului, au reparat si construit si alte chestii care au dat de lucru si la localnici, comertul unora din Kogalniceanu ( aia mai destupati la minte) a saltat binisor....
Iar la Mamaia, de la infiintarea ei in 1906, nu a vazut atata miscare si zarva in timpul iernii ce a umplut buzunarele patronilor de hoteluri si restaurante unde au fost cazati yankees !
MIA
QUOTE (March @ 10 Mar 2005, 02:02 PM)
MIA,
Daca ai pozitia asta cu oarecare aroma anti-americana, spune-ne tu cum ar fi mai bine pentru Romania...

Sa dea imprumuturi in bani, tehnica la preturi normale ( nu cum ne-au vindut englezoii niste fregate reconditionate la pret de pret sorry.gif ), sa ajute la instruirea personalul armatei romane s.a.m.d. Oricum in armata s-a manifestat dupa Revolutie cea mai constanta tendinta pro-Vest sau macar anti-rusa ( doar datorita eforturilor Armatei Romania a fost admisa in Parteneriatul pentru Pace ca alternativa la NATO, a participat la diverse misiuni internationale de pace s.a.m.d. )

Pentru ca la ora actuala parerea mea ( desi admit ca pot gresi, dar astept argumente clare pentru asta ) astfel de baze sunt suficient de mari pentru a ne "compromite" ( la o adica ... sorry.gif ) si pentru a crea unele probleme neplacute si simultan prea mici pentru ca la o adica ...daca lucrurile se imput ... blink.gif ... pricepi tu. smile.gif

Parerea mea ... fireste ... tongue.gif
abis
QUOTE (MIA @ 10 Mar 2005, 02:10 PM)
nu cum ne-au vindut englezoii niste fregate reconditionate la pret de pret

Englezii nu au facut decat o afacere buna - daca nu luam noi fregatele, ajungeau la fier vechi. Nu ai de ce sa-i condamni. Sunt de condamnat doar aia care le-au cumparat...
MIA
QUOTE (abis @ 10 Mar 2005, 02:15 PM)
QUOTE (MIA @ 10 Mar 2005, 02:10 PM)
nu cum ne-au vindut englezoii niste fregate reconditionate la pret de pret

Englezii nu au facut decat o afacere buna - daca nu luam noi fregatele, ajungeau la fier vechi. Nu ai de ce sa-i condamni. Sunt de condamnat doar aia care le-au cumparat...

Strict "comercial" vorbin ai dreptate.

Insa cred ca in cazul unei aliante/parteneriat in vremuri de criza situatia sta un pic altfel. Daca-i vinzi aliatului tau ( declarat ) doar chestii de trimis la casat ce te faci daca ... ajungi sa ai nevoie de el ? sorry.gif

As putea sa detaliez, dar sper ca ai prins ideea. wink.gif
abis
Am prins-o!

Englezii au judecat strict comercial, nu militar. Probabil ca prognozele lor nu indica un conflict iminent inc are sa aiba nevoie de forta navala a Romaniei cativa ani de acum incolo, cat or mai tine fregatele alea. tongue.gif Deci putem sta linistiti rolleyes.gif
March
Daca era sa comandam doua fregate noi- noute nu ne ajungea, sa spun asa, intregul buget al tarii pe un an de zile !
( matrapazlicurile romanilor cu fregatele alea si alte chestii militare , asta-i alta discutie). Ce crezi ca Turcia , in primii ani dupa primirea in NATO a comandat sau primit imediat nave sau armament de ultima generatie ?

Armata romana pro-vest in imediat dupa Revolutie sau ma rog la inceputul anilor '90 ? Poate ai vrut sa spui ofiterii CADA si atunci poate as fi de acord ! Dar nu "paduchimea' generalilor si ofiterilor de rang inalt care aveau specializari la Academii Militare precum "Frunze". Si care bateau din calcaie la orice la orice aparitie a lui ex-Cotrocelu , ca sa zic asa.
De abia la sfirsitul anilor '90 inceputul lui 2000 armata a scapat de marea majoritate a acestora ,acum specializarile tuturor facindu-se in tarile principale ale NATO.



mutulica
sa o luam pe rind:
baze militare mici spune MIA. o fi ca mici, dar pentru noi inseamna mai mult decit nimic. si daca ne uitam la Kogalniceanu village care a prosperat doar pentru ca au tusit putin americanii in zona... ca sa nu vorbesc de ce aflux de fete a fost in perioada aia spre constanta, si ce afaceri bengoase au facut birtasii

echipament invechit. in mod cert. nici daca avem bani, tot nu prezentam incredere sa ne dea din cel nou. si apoi? de cine ne aparam noi? cu cine zice in doctrina de aparare ca putem avea un potential conflict si pe cine trebuie sa descurajam?
ca daca pui problema asa, fregatele alea sunt suficiente, la citi km de tarm au de patrulat

am primit radare f noi si f performante in schimb. veti spune ca da, dar americanii le pot opri dintr-un click de mouse. pai... daca le-am fi facut si vindut noi ca mare putere la niste neica nimeni din lumea a treia, nu am fi facut la fel?


daca vrem sa fim tari trebuie mai intai sa invatam, mult de tot. cam asa se intimpla si cu lucrul in multinationale.
MIA
QUOTE (mutulica @ 10 Mar 2005, 03:55 PM)
echipament invechit. in mod cert. nici daca avem bani, tot nu prezentam incredere sa ne dea din cel nou. si apoi? de cine ne aparam noi? cu cine zice in doctrina de aparare ca putem avea un potential conflict si pe cine trebuie sa descurajam?

O.K. - din moment ce s-a ajuns la faze ca cele subliniate eu unul consider ca orice comentarii pe tema asta sunt de prisos ... rofl.gif rofl.gif

P.S. : Bistroe ... Ucraina ... iti spune ceva ? Desi, dupa citi bani probabil s-au bagat in portocalii ma indoiesc ca o sa vrea cineva din SUA sa-i supere ... devil.gif
abis
Bistroe nu-i un exemplu prea fericit ales pentru utilitatea unor fregate. Adica, daca ucrainienii continua sa sape la canal, punem tunurile pe ei? hh.gif
March
Si apoi fregatele alea sunt nave de lupta maritime. N-au pescaje sa intre pe Canalul Bastroe... Pentru acolo avem nevoie sa mai cumparam ceva monitoare mana a doua ... Cu toate ca avem in dotare cateva, dar construite in Romania... unde spertz ioc tongue.gif
mutulica
pe bistroie bagam eventual bataie cu plutele, dar ce folos ca acolo da tunul de pe mal in ele de le ia dracii.

ucraina are insa probleme economice mai mari decit noi, iar infrastructura la ei e un dezastru. pe moment cred ca e mai de valabila o baza de 3 lei americana contra costul a 2 fregate vechi, si suntem mai aparati decit avem nevoie
MIA
QUOTE (abis @ 10 Mar 2005, 04:09 PM)
Bistroe nu-i un exemplu prea fericit ales pentru utilitatea unor fregate. Adica, daca ucrainienii continua sa sape la canal, punem tunurile pe ei? hh.gif

Dar eu nu ma refer la fregate. Ma refer la chestia ca NATO putea da un comunicat mic acolo tinind cont ca era/e vorba de interesele unui stat membru ... rolleyes.gif

In alta ordine de idei insa - care e mai degraba pozitiva de data asta - Basescu a fost primit ( oficial ) de "bubulii" din CFR !! ohmy.gif
He he - asta chiar e o chestie tare de tot !! devil.gif
mutulica
asta cu Nato sa dea comunicat pentru ca aia dragheaza un senal ca sa il faca navigabil - scuza lor - e cam ca aia cu de ce n-ai basca.

ce ar fi ca eu sa troznesc copilul vecinului pentru ca jucindu-se in nisip cu copilul amicului meu a facut un castel mai fain?

bistroie e un santaj ordinar, aia chiar arunca banii pe geram la chestia asta
Petru
Va rog sa reveniti on topic .
Nu inteleg ce legatura are subiectul canalului cu ceea ce ar trebui sa se discute in mod normal aici.
Multumesc pentru intelegere.
mutulica
asa e. noi a trebui sa vrobim strict despre presedinte!
Ma intreb daca are vreo amanta... am vazut ca si-a luat nevasta in America.
Oare tipa o fi fost fidela cit umbla asta aiurea cu vaporul... dar oare el o fi stat pe fundul lui prin cele porturi, sau avea vreo nevasta in fiecare port?

stie cineva ceva picant despre vaporeanul presedinte?
March
QUOTE (mutulica @ 12 Mar 2005, 11:42 AM)
stie cineva ceva picant despre vaporeanul presedinte?

Ai vrea tu ! jamie.gif biggrin.gif
March
QUOTE (MIA @ 10 Mar 2005, 12:58 PM)
Problema de baza zic eu ca e "ce anume primeste Romania de pe urma unor astfel de initiative a lui Basescu ?unsure.gif
Pentru ca - pina una alta - Bush jr. a expediat scurt intr-un viitor complet nedefinit propunerea ( concreta ) ca Romania sa aiba acelasi regim de vize cu Polonia.  sorry.gif

Romania, pe lista tarilor cu vize SUA in curs de liberalizare

Statele Unite iau in considerare liberalizarea regimului de vize in ceea ce-i priveste pe cetatenii romani, alaturi de polonezi si slovaci. Anuntul a fost facut, joi seara, de catre presedintele Traian Basescu, la B1 TV, in direct de la Washington. Seful statului a precizat ca a discutat aceasta chestiune la intrevederea din Biroul Oval cu presedintele american Geoge Bush, la care a fost prezent si secretarul de stat Condoleezza Rice: "[I]Pe lista in pregatire pentru liberalizarea deplasarii persoanelor in Statele Unite erau Polonia si Slovacia. In discutiile cu presedintele Bush, dansul a acceptat ca aceasta lista sa fie completata cu a treia tara, Romania"
. Traian Basescu a sugerat ca Bush a luat aceasta decizie ca rasplata pentru faptul ca Romania este un aliat loial al SUA: "Presedintele Statelor Unite a fost de acord cu includerea ca prima prioritate a Romaniei, in semn de respect pentru ceea ce militarii nostri fac, impreuna cu militarii americani, in toate zonele importante din lume si cred ca este un lucru la care, poate, avem dreptul. ( sursa : Adevarul")


Asa ca, eu zic pe viitor sa asteptam mai intai "sa treaca trenul si dupa aia sa trecem linia" ! wink.gif biggrin.gif
MIA
Sorry "March" - dar pina vreun oficial american nu confirma asa ceva eu personal nu cred ca e cazul sa consideram initiativa asta decit o laudarosenie de-a lui Basescu. sorry.gif

Oricum - articolul urmator, scris de Cristoiu ( cam jagardea el, dar macar e baiat destept ... tongue.gif ) mi se pare ca pune cel mai bine degetul pe rana. devil.gif

P.S. : Orice comentariu gen "ala de a scris despre gaina cu pui vii" am sa-l consider irelevant tongue.gif ... sunt curios de niste comentarii "la obiect" !! thumb_yello.gif
March
Daca il mentionai si pe Paler alaturi de "Tristoiu" ar fi fost tacamul complet tongue.gif


pese : uitat-te pe cine invita "Micul gigant" la emisiunea aia de la RealiateaTv ( ce o inlocuieste momentan pe cea a lui Turcescu) ca sa vezi pe umarul cui isi plinge el frustrarea tongue.gif
MIA
QUOTE (March @ 14 Mar 2005, 05:10 PM)
pese : uitat-te pe cine invita "Micul gigant" la emisiunea aia de la RealiateaTv ( ce o inlocuieste momentan pe cea a lui Turcescu) ca sa vezi pe umarul cui isi plinge el frustrarea tongue.gif

Sincer ... nu ma intereseaza asa ceva. smile.gif

Despre ce scrie in articol strict ... vreun comentariu, ceva ? rolleyes.gif
March
Nu mai citesc ce scrie Cristoiu de pe timpul povestii cu "gaina" biggrin.gif
MIA
QUOTE (March @ 14 Mar 2005, 05:24 PM)
Nu mai citesc ce scrie Cristoiu de pe timpul povestii cu "gaina" biggrin.gif

Alegerea ta. smile.gif

Pot totusi sa te rog sa citesti articolul indicat si ... sa-l combati in fibra nu alta ? wink.gif
mutulica
sa revenim la subiect, eu zic sa se tunda.
Basescu, ca el e subiectu... voi ce credeti?
abis
QUOTE (MIA @ 14 Mar 2005, 05:14 PM)
Despre ce scrie in articol strict ... vreun comentariu, ceva ?

MIA,
Articolul este unul de opinie, nu de informatie... Ce sa comentezi? Asta e opinia personala a lui Cristoiu, exprimata intr-un mod destul de "colorat"...

Comparatia Romaniei cu o prostituata mi se pare deplasata. De ce? O prostituata se implica intr-un act sexual nu din placere, ci pentru foloase materiale. Daca actul sexual nu are ca scop obtinerea unor foloase, putem banui ca este facut din placere, nu?

Relatia actuala Romania-SUA nu este conditionata, din partea Romaniei, de avantaje materiale - abia atunci comparatia cu prostitutia ar fi functionala. Basescu este convins ca optiunea americana este cea corecta pentru Romania si actioneaza in consecinta. Nu cere beneficii suplimentare pentru a face ceea ce crede ca este corect.
nefertiti-old
QUOTE (abis @ 15 Mar 2005, 09:00 AM)


Relatia actuala Romania-SUA nu este conditionata, din partea Romaniei, de avantaje materiale - abia atunci comparatia cu prostitutia ar fi functionala. Basescu este convins ca optiunea americana este cea corecta pentru Romania si actioneaza in consecinta. Nu cere beneficii suplimentare pentru a face ceea ce crede ca este corect.

Hai sa nu fim sentimentali, ca vorbim de politica. spoton.gif
mutulica
Nefe - politica e urmatoarea meserie veche dupa prostituie, si deriva din prima...

Romania este o prostituata oricum o dai, depinde pe cit si cui se vinde... iar daca Basescu e impresar bun si vinde la toti, si mai ia si pret bun, ne-am scos

daca am avea putere economica si militara mai mare am putea promova la titlu de matroana, si sa ne vindem vecinii, iar daca am ajunge la performanta de a fi tari de tot, am putea deveni consumatori (asa ca americani) si sa ne cumparam servicii din alte parti...
ca veni vorba, la un moment dat Ceausescu a vindut destul de bine, atit ca la pret mic... de aia ne-au tras-o toti (si lui de altfel)
nefertiti-old
Pai asta zic si io, oricum o dai, tot prostitutie iese, nu sentimentalisme.

Acu', io stiu ca abis e mare fan Basescu si n-am nimic impotriva, dar sa nu cadem in penibil, ca nu se gudura el de ochi frumosi pe langa americani. Si nici Bush nu ii mangaie lui chelia doar pentru ca e simpatic, sa fim seriosi.
abis
QUOTE (nefertiti @ 15 Mar 2005, 09:35 AM)
Acu', io stiu ca abis e mare fan Basescu

La intern, poate! La extern, nu prea - decat o "axa" cu Washington si Londra, mi-ar surade mai degraba una cu Parisul si Berlinul...
MIA
QUOTE (abis @ 15 Mar 2005, 09:00 AM)
Relatia actuala Romania-SUA nu este conditionata, din partea Romaniei, de avantaje materiale - abia atunci comparatia cu prostitutia ar fi functionala.

Pai e vorba de-o prostituata proasta care crede ca a gasit in sfirsit baiatul de cartier de care sa se lipseasca pentru ca sa nu mai trebuiasca sa faca strada ... sorry.gif
March
Uite ceva exprimat mai plastic . In stilul amicului "bdl" biggrin.gif Sper sa n-o deranjeze pe moderatoare biggrin.gif

Pai, Romania ce si-a zis. Decat sa se "masturbeze" ( dupa moda aia protocronista... tongue.gif) fara nici un folos de ce sa nu se "prostitueze" , ori cu Estul ori cu Vestul , deorece acum este independenta si poate sa aleaga tongue.gif Si a ales Vestul. Ca ala dupa "act" ii ofera " higenice" si " cosmetice" mai de lux...

Dar " tristoii", care au mai ramas, nu se pot dezobisnui de hartia aia ( "patriotica" , as zice) care te zgaraie la popou laugh.gif
abis
Respect pentru justitie

Traian Basescu s-a prezentat la Inalta Curte de Casatie si Justitie pentru audieri in procesul "Flota" (spre deosebire de Ilici, care asteapta probabil sa fie adus cu politia la Parchet). Basescu este, dealtfel, singurul politician roman care a renuntat la imunitatea parlamentara si s-a pus la dispozitia Procuraturii, pe vremea cand se afla in opozitie, pentru cercetari intr-un dosar in care era acuzat de coruptie. Este motivul pentru care am incredere in faptul ca Basescu este un om cinstit. Un om care poate sa greseasca uneori, un om cu care nu sunt de acord uneori, dar un om cinstit.

QUOTE
"Eu vreau sa se aplice legea, de aceea sunt aici, in respect pentru justitie si pentru a se aplica legea. Ce vreau eu nu conteaza, conteaza ce hotarasc judecatorii!"


Consiliera presedintelui pe probleme juridice, Renate Weber, declarase ca Traian Basescu nu poate fi chemat in instanta decat pentru acuzatii privind siguranta nationala. Presedintele, spunea ea, are imunitate si beneficiaza de ea pe tot timpul mandatului. Ieri, Basescu a spus ca nu va invoca acest drept constitutional cat timp dosarul "Flota" se afla pe rolul instantei.

Intrebat daca va veni si la urmatoarele termene, Basescu a raspuns:
QUOTE
"Ori de cate ori va fi nevoie!"


March
Mi-ai luat-o inainte biggrin.gif thumb_yello.gif

Pai, uitati-va cum isi bate joc de justitie " Batrinul bolsevic" acum cand nici macar nu mai este presedinte ! Am mai scris undeva , zilele trecute nu s-a prezentat la Procuratura cand a fost citat din nou in legatura cu dosarele Revolutiei ! Cica procurorul sa citeasca cartile scrise de el despre eveniment devil.gif
March
Prim-Chelbosul tarii pleaca duminica la Berlin. Fiti cu ochii pe el ! biggrin.gif
Cucu Mucu
OO, ce exemplu de onestitate!!! ohyeah.gif
Si eu m-as prezenta in orice proces daca ai fi "tatucul" Romaniei! Ce judecator s-ar prezenta impotriva presedintelui Romaniei, cand lor le e frica sa se ia mai tare de alde Mischie, Sechelariu@Co.!!!
Haideti, va stiam oameni seriosi! De ce veniti cu glume de-astea?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.