Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
March
QUOTE(Marduk @ 20 Feb 2011, 06:41 PM) *
Am o intrebare pentru toti detractorii acestui presedinte, nu e ciudat ca avem un al doilea presedinte care isi incheie mandatul cu o problema de imagine? Constantinescu cu afacerea Tigareta I si Tigareta II in care parea a fi implicat fiul sau, relatia cu actrita Rona Hartner, etc. Basescu pare ca are mai multe bube-n cap, contrabanda cu tigari, afacerile fratelui sau, relatia cu Elena Udrea, flota, miliardele din conturi, etc. Prea seamana lucraturile astea


Adica ce vrei sa spui ? Ca Securitatea il lucreaza pe Basescu asa cum i-a facut-o lui Constantinescu ?
Maaai... atentie la ce vorbesti ! cool.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 20 Feb 2011, 10:54 AM) *
primo: bercea este finul lui Mircea Basescu.
tetio: este interzis de lege sa fi nasul unui om fie el si interlop? (sa sti ca eu nu am fost de acord cu nasirea asta dar daca pe Mircea Basescu atat il duce capul ce putem face, sa-l acuzam de fel si fel de ilegalitati fara sa probam?)

deocamdata e anchetat pentru injunghierea unui coetnic de-al sau, ce legatura exista intre Mireca Basescu si acest act a lui Bercea Mondialul? evidenta? promisiune? unde sunt probele domnule gigip?


Ce zici de afisarea presedintelui Rromaniei la nunti si alte petreceri ale binecunoscutului interlop Bercea Mondialu? ti se pare ok pt un presedinte de tara sa fie vazut in compania unor astfel de persoane? Daca facea asta pe vremea cand umbla cu guma turbo si blugi prin port, nu avea nimeni nimic cu el. Dar acum e foarte grav, avand in vedere functia lui! Parca zici ca suntem o tara de tampiti, nu alta! Mai avem sa zicem si "ce daca lua si el ceva spaguta/spagoi din vami, ca doar e om si el"!!!
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 22 Feb 2011, 10:51 AM) *
Ce zici de afisarea presedintelui Rromaniei la nunti si alte petreceri ale binecunoscutului interlop Bercea Mondialu?

El era, sau frati-su? smile.gif

Vorba lui B: si la ce i-a folosit? E in arest acum individul, si nu stiu daca o sa iasa prea repede.
Johann_Moritz
nu ii (mai) foloseste, pt. ca e un idiot. daca se multumea sa ramana la camata, santaj, contrabanda si ce dracului o mai fi facut, era si acum bine-merci. chestia cu bagatul cutitului e insa mai complicata si e destul de greu sa te scape chiar si relatiile politice.
lasand la o parte chestiunea lui "cat i-a folosit", afisarea politicienilor cu interlopii e departe de a fi semnul unei tari normale (si aici vorbesc cu precadere de Stolojan sau de Basescu al mic; Basescu al mare s-a afisat cu el la o chermeza unde era mai dificil sa il ignore, sa ne aducem aminte de Tariceanu si Argint <pdap, tocmai de aceea nu trebuia sa participe sau sa nu accepte cadourile; ma indoiesc ca nu a stiut cine e personajul, tocmai el, cel mai informat om din tara>) . mie, ca simplu cetatean, imi creeaza o stare de nesiguranta sa stiu ca politicieni de top petrec cu interlopii. o data pt. ca nu inteleg de ce o persoana decenta s-ar simti bine intr-o asemenea companie (voi v-ati duce sa dansati, sa beti o bere si sa schimbati o vorba cu unu ca Bercea Mondialu?). a doua oara pt. ca nu cred ca se multumesc doar sa schimbe vorbe de duh. poate va mai aduceti aminte de Soric si interlopul ala de la Neamt. a fost suficient ca sa se afle ca erau prieteni si Soric a fost distrus. daca la Neamt a fost insa "clar" ca era o chestiune dubioasa, cumetriile lui Stolojan sau M. Basescu, desigur, nu inseamna nimic, daca suntem simpatizanti ai PDL.
asocierea benevola cu interlopii denota fie calitatea proasta a personajului care o face, fie interese ascunse. in plus, incurajeaza mafia.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 22 Feb 2011, 11:01 AM) *
El era, sau frati-su? smile.gif

Vorba lui B: si la ce i-a folosit? E in arest acum individul, si nu stiu daca o sa iasa prea repede.


El, el! Mi se pare fantastica intrebarea "si la ce i-a folosit?". E vorba de imaginea Romaniei, reprezentata de presedintele ei, sau cel putin atat am invatat eu din tarile cu administratii decente. Adica, mesajul transmis prin astfel de alaturari este "suntem o tara de tigani interlopi". Nice!!

Tot va frec cu imaginea si decenta... nu imi pot scoate din minte demisia acelui ministru japonez pe motiv ca ... nu si-a indeplinit promisiunile electorale! rolleyes.gif
March
QUOTE(abis @ 22 Feb 2011, 01:01 PM) *
El era, sau frati-su? smile.gif

Vorba lui B: si la ce i-a folosit? E in arest acum individul, si nu stiu daca o sa iasa prea repede.

El era. Uita-te pe ecrane sa vezi cum sarea tontoroiul in hora cu tiganii in timp ce Bercea Mondialul ii atarna salba cu galben la gat nevestei Maria.

Si i-au folosit cu varf si indesat voturile tiganilor in 2009 !
gigip
QUOTE(March @ 22 Feb 2011, 01:06 PM) *
El era. Uita-te pe ecrane sa vezi cum sarea tontoroiul in hora cu tiganii in timp ce Bercea Mondialul ii atarna salba cu galben la gat nevestei Maria.

Si i-au folosit cu varf si indesat voturile tiganilor in 2009 !

Haoleo tetio,voturili ca voturili,dar milioanele de euroi,sponsorizare de la cumatrul Mondial,fara numar! Circula pe net ca un imobil imens din centrul Parisului,Vila Rue Perie Mazanet nr.12,cea mai mare si mai luxoasa ,a fost cumparata,cu 900.000 euro,cash,pentru aia mica,cu succesuri ,la Parlamentul Europei.
Pentru Bercea,cumatrul,acolo sunt banii dumneavoastra!
gigip
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 22 Feb 2011, 10:51 AM) *
Ce zici de afisarea presedintelui Rromaniei la nunti si alte petreceri ale binecunoscutului interlop Bercea Mondialu?

Zic ca este una din prostiile monumentale ale lui Basescu, nu stiu cine l-a sfatuit, dar se pare ca nu l-a ajutat nici pe el, Basescu, nici pe Anghel Bercea Mondialul. Despre pozitia sa de presedinte al Romaniei ca participant din partea institutiei nu ar trebui sa fie o problema, cel putin politica, sociala, morala, pana la urma tiganii sunt cetateni romani iar presedintele Basescu este presedintele tuturor romanilor. UE ne cere sa-i integram pe tigani sa nu-i mai discriminam, dar nu ne spune si cum sa facem chestia asta, mai ales ca tiganii nu vor sa fie ntegrati, asimilati, vor sa-si pastreze traditiile, ca dovada afirmatiile lui Anghel ca nu a fost arestat de toata tara ci a fost arestat de ai lui, adica el vrea sa zica ca aceste probleme trebuiau rezolvate in sanul comunitatii nu conform legilor romanesti.

QUOTE(gigip @ 22 Feb 2011, 01:44 PM) *
.....dar milioanele de euroi,sponsorizare de la cumatrul Mondial,fara numar! Circula pe net ca un imobil imens din centrul Parisului,Vila Rue Perie Mazanet nr.12,cea mai mare si mai luxoasa ,a fost cumparata,cu 900.000 euro,cash,pentru aia mica,cu succesuri ,la Parlamentul Europei.

Moncher iar te-ai apucat de baut, las-o mai incet cu bautura sau cel putin nu mai posta aberatii pe aici. Tu crezi ca daca ar exista o astfel de vila platita de Anghel zis si Bercea, Antenele lui Voiculescu sau Irealitatea nu ar trimite niste reporteri acolo sa vaza ce si cum? l-ar face pe Basescu arsice. Nici macar cei mai aprigi dusmani ai sai nu au curajul sa faca afirmatiile astea in public, mai zici ca ai fost anchetator sau ce-ai fost, e adevarat ca pe vremea ta mai intai arestau omul si pe urma ii faceau dosar in functie de ce AN-uri mai erau pe acolo prin sectie.
abis
QUOTE(gigip @ 22 Feb 2011, 01:44 PM) *
Circula pe net ca un imobil imens din centrul Parisului,Vila Rue Perie Mazanet nr.12,cea mai mare si mai luxoasa ,a fost cumparata,cu 900.000 euro,cash,pentru aia mica,cu succesuri ,la Parlamentul Europei.
Pentru Bercea,cumatrul,acolo sunt banii dumneavoastra!

Si tu ce parere ai despre aceasta stire? smile.gif
Este reala sau nu?

Ca "anchetator de elita" cum te pretinzi, ai trimite la procuror un dosar care sa se bazeze pe aceasta informatie?
gigip
QUOTE(Marduk @ 22 Feb 2011, 05:02 PM) *
Zic ca este una din prostiile monumentale ale lui Basescu, nu stiu cine l-a sfatuit, dar se pare ca nu l-a ajutat nici pe el, Basescu, nici pe Anghel Bercea Mondialul. Despre pozitia sa de presedinte al Romaniei ca participant din partea institutiei nu ar trebui sa fie o problema, cel putin politica, sociala, morala, pana la urma tiganii sunt cetateni romani iar presedintele Basescu este presedintele tuturor romanilor. UE ne cere sa-i integram pe tigani sa nu-i mai discriminam, dar nu ne spune si cum sa facem chestia asta, mai ales ca tiganii nu vor sa fie ntegrati, asimilati, vor sa-si pastreze traditiile, ca dovada afirmatiile lui Anghel ca nu a fost arestat de toata tara ci a fost arestat de ai lui, adica el vrea sa zica ca aceste probleme trebuiau rezolvate in sanul comunitatii nu conform legilor romanesti.
Moncher iar te-ai apucat de baut, las-o mai incet cu bautura sau cel putin nu mai posta aberatii pe aici. Tu crezi ca daca ar exista o astfel de vila platita de Anghel zis si Bercea, Antenele lui Voiculescu sau Irealitatea nu ar trimite niste reporteri acolo sa vaza ce si cum? l-ar face pe Basescu arsice. Nici macar cei mai aprigi dusmani ai sai nu au curajul sa faca afirmatiile astea in public, mai zici ca ai fost anchetator sau ce-ai fost, e adevarat ca pe vremea ta mai intai arestau omul si pe urma ii faceau dosar in functie de ce AN-uri mai erau pe acolo prin sectie.

Ti-am mai spus ca nu beau! Nu stiu sa va trimit stirea de pe net(nu am abilitatea necesara,dar,nu am zis ca e adevarata!
Am stat la Paris,15 zile prin '97.la colegii politisti francezi.Desi castigau foarte bine imi spuneau ca ei locuiesc in afara Parisului pentru ca in Capitala,chiriile sunt mari.
Mai spuneau ca din magazinele din centru cumpara numai bogatasii americani,miliardari,ei facandu-si cumparaturile din boutiqurile de cartier. Chiar asa nu cred ca stirea cu vila de 900.000 de euro e adevarata,am primit-o pe msn iar trimiterea la banii lui Bercea ,daca stirea se dovedeste adevarata,este un lucru normal!
Nimeni ,in Romanica,nu cununa ori boteaza decat pentru 4 motive:-
-existenta unei prietenii vechi intre nasi si fini;
-legaturi de rudenie;
-relatie sef-subaltern
-DIN INTERES MATERIAL SUBSTANTIAL,CU ATAT MAI MARE CU CAT DIFERENTA DE POZITIE SOCIALA DINTRE CUMETRII ESTE MAI MARE.
Inclin sa cred ,fara indoiala ca voi gresi ca bogatul cumatru interlop Mondial,a sarit la cap,cum se zice la ei cu ceva kg de aur(de cocosei),pus un milion de euroi ,pentru motorina nasului de la Constanta la Slatina si ceva maruntis de buzunar,
PS:Voi,guzganeii portocalii nu mai cereti probe altora pana cand pupatul vostru in nume nu dovedeste TOATE ACUZATIILE MINCINOASE PE CARE LE ADUCE LA POSTURILE TV PORTOCALII SI IN FITUICILE EV ZILEI SI ROM LIBERA????
gigip
abis
QUOTE(gigip @ 22 Feb 2011, 05:58 PM) *
Chiar asa nu cred ca stirea cu vila de 900.000 de euro e adevarata

Mie asa imi dadusei impresia... smile.gif
March
QUOTE(abis @ 22 Feb 2011, 07:17 PM) *
Si tu ce parere ai despre aceasta stire? smile.gif
Este reala sau nu?

O sa aflam in mod sigur dupa ce nu va mai trona la Cotroceni !
abis
Poti afla de pe acum. smile.gif

Hint: incearca sa afli daca exista intr-adevar o strada cu numele ala in Paris, in primul rand. O sa ai o surpriza. wink.gif
March
QUOTE(abis @ 22 Feb 2011, 09:01 PM) *
Poti afla de pe acum. smile.gif

Hint: incearca sa afli daca exista intr-adevar o strada cu numele ala in Paris, in primul rand. O sa ai o surpriza. wink.gif

Nu ma duc asa departe. Astept dezvaluirea matrapazlacurilor de aici de la noi. E de ajuns.
gigip
QUOTE(abis @ 22 Feb 2011, 07:01 PM) *
Poti afla de pe acum. smile.gif

Hint: incearca sa afli daca exista intr-adevar o strada cu numele ala in Paris, in primul rand. O sa ai o surpriza. wink.gif

Imi pare rau ca nu stiu sa trimit linkul primit de mine! Acolo scrie corect numele strazii.Nu stiu daca afirmatia este corecta ori nu,desi sunt date mai multe informatii concrete,dar ea circula pe yahoo msn.
Asteptam urmarea,o fi,nu o fi??
gigip
abis
Dar sa faci un copy-paste de acolo nu poti? smile.gif

Am gasit eu stirea aici, dar e vorba de o alta suma, ceva mai mare... De fapt mult mai mare.
Marduk
Poate ca gigip stie mai bine ce suma s-a platit. domnule gigip daca sti ceva nu fi fraier "POSTURILE TV PORTOCALII SI IN FITUICILE EV ZILEI SI ROM LIBERA" abia asteapta sa faca audienta, te-ai umple de bani si pentru ca eu ti-am dat ideia asta nu uita te rog sa ma milostivesti si pe mine cu 10% sau zeciuiala cu se mai zicea odata. girlchat.gif
abis
Declaratie SOV:

"Vreau sa va comunic ca incepand de azi si eu am decis sa deschid o vanatoare crunta impotriva domniei sale (a lui Basescu) si a tuturor celor care il sprijina"

Macar a spus-o pe fata. smile.gif

Marduk, uita-te de doua ori in jur cand treci strada. thumb_yello.gif
March
QUOTE(abis @ 23 Feb 2011, 01:13 PM) *
Dar sa faci un copy-paste de acolo nu poti? smile.gif

Am gasit eu stirea aici, dar e vorba de o alta suma, ceva mai mare... De fapt mult mai mare.


Lasa vrajeala cu suma. Ai afirmat mai sus ca nu exista strada Périé Mazamet, la numărul 12 ? Deci plecam de aici, exista sau nu ?! unsure.gif
abis
Pe Street View eu nu am gasit-o. Nici pe harta (tiparita) a Parisului pe care o am acasa. Tu ce zici? Exista? smile.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 23 Feb 2011, 11:55 AM) *
Marduk, uita-te de doua ori in jur cand treci strada.

Multumesc, asta fac de cand ma stiu, cand pun piciorul pe carosabil ma uit mai intai in stanga iar dupa ce trec de jumatatea drumului ma uit in dreapta, dar daca trage de sus din elicopter? ar trebui sa-mi pun o casca, nu? unsure.gif
March
QUOTE(abis @ 23 Feb 2011, 02:38 PM) *
Pe Street View eu nu am gasit-o. Nici pe harta (tiparita) a Parisului pe care o am acasa. Tu ce zici? Exista? smile.gif

Pai daca ai cautat cu atata disperare io nu ma mai obosesc.
Marduk
Baietii destepti au gasit veriga slaba, Mircea Basescu, de acum inainte sa te ti, or sa-i sara toti in cap, or sa-i numere si firele de par din nas, de-o sa fie nevoit fratele Traian sa-l dea afara din tara.
March
QUOTE(Marduk @ 23 Feb 2011, 07:39 PM) *
Baietii destepti au gasit veriga slaba, Mircea Basescu, de acum inainte sa te ti, or sa-i sara toti in cap, or sa-i numere si firele de par din nas, de-o sa fie nevoit fratele Traian sa-l dea afara din tara.

Saracu.... baiat de tzatza pacalit de adulti ! jamie.gif
Damnatius
QUOTE
Nu ma duc asa departe. Astept dezvaluirea matrapazlacurilor de aici de la noi. E de ajuns.


Dar n-ar trebui sa surprinda pe nimeni ca tu nu vrei sa cercetezi cu mintea ta absolut nimic. Probabil cand o sa publice vreun ziar agreat o sa bagi un link si un citat.
March
QUOTE(Damnatius @ 24 Feb 2011, 01:50 AM) *
Dar n-ar trebui sa surprinda pe nimeni ca tu nu vrei sa cercetezi cu mintea ta absolut nimic. Probabil cand o sa publice vreun ziar agreat o sa bagi un link si un citat.

Da' dupa mintea ta ar trebuie sa pricepi ca am spus clar sa se cerceteze matrapazlacurile din tara. E de ajuns.
March
Interesele lui Traian Băsescu, mai presus decât interesul naţional

Iată care este prioritatea zero declarată de premierul Emil Boc: "Preşedintele va trebui să aibă, în decembrie 2012, 50 plus un vot din partea actualei coaliţii. Adică PDL, UDMR, UNPR şi grupul minorităţilor naţionale. Acesta este obiectivul la care mă gândesc în fiecare zi"! Da, aceasta este prioritatea celor care conduc România astăzi. Totul trebuie subordonat pentru preşedintele Traian Băsescu, totul trebuie subordonat pentru ca în ultimii doi ani de mandat, 2013 şi 2014, preşedintele Traian Băsescu să nu aibă nici o problemă în a conduce ţara cum vrea el. Evident, în paralel, totul trebuie subordonat şi pentru binele partidului de guvernământ, aşa reiese din discursul integral al premierului. România, românii nu mai contează!
March
Cand il deranjeaza intrebarile incomode ale ziaristilor, badarania sare imediat din el ! jamie.gif
March
Suparare maaareee ! Basea e disperat ca publicul da o mai mare atentie lui Irinel decat lui rofl.gif
gigip
QUOTE(March @ 24 Feb 2011, 08:32 PM) *
Cand il deranjeaza intrebarile incomode ale ziaristilor, badarania sare imediat din el ! jamie.gif

Tetio,s-a inventat o noua unitate de masura a nesimtirii,traianul! Un traian inseamna 0 tona de nesimtire! Numai traianul spune unei femei,tiganca imputita ori ca pune intrebari vulgare. Tot traianul vorbind de un tanar si remarcabil jurnalist il face gaozar,pe un ministru "micul mafiot",pe ziaristi tonomate in euro etc.
Sper ca pana in 2014,o televiziune sa organizeze concursul "nesimtitul anului"ca sa i se acorde presului trofeul traianul nesimtit.
E singura distinctie ce ii poate fi acordata!
gigip
Cucu Mucu
QUOTE(March @ 25 Feb 2011, 02:48 PM) *
Suparare maaareee ! Basea e disperat ca publicul da o mai mare atentie lui Irinel decat lui rofl.gif


Drept sa iti spun, chestia asta ma deranjeaza si pe mine. Toata pulimea casca mai degraba ochii la chilotii columbencei decat la dezbaterile pe Codul muncii. Si apoi, zbang, bai ce ne facura ai dreacu guvernanti! ohyeah.gif
gigip
QUOTE(March @ 24 Feb 2011, 04:51 PM) *
Interesele lui Traian Băsescu, mai presus decât interesul naţional

Iată care este prioritatea zero declarată de premierul Emil Boc: "Preşedintele va trebui să aibă, în decembrie 2012, 50 plus un vot din partea actualei coaliţii. Adică PDL, UDMR, UNPR şi grupul minorităţilor naţionale. Acesta este obiectivul la care mă gândesc în fiecare zi"! Da, aceasta este prioritatea celor care conduc România astăzi. Totul trebuie subordonat pentru preşedintele Traian Băsescu, totul trebuie subordonat pentru ca în ultimii doi ani de mandat, 2013 şi 2014, preşedintele Traian Băsescu să nu aibă nici o problemă în a conduce ţara cum vrea el. Evident, în paralel, totul trebuie subordonat şi pentru binele partidului de guvernământ, aşa reiese din discursul integral al premierului. România, românii nu mai contează!

Tetio,e jale mare la Boculet! Azi m-am intalnit cu unii dintre cei care calculeaza pensiile militarilor la Politia Capitalei.
Conform previziunilor mele,90% dintre cele calculate,multe peste 3000 de lei,vor creste,numai 10% scad ori raman la acelasi nivel.Colegii spun ca dupa ce i-au mobilizat pe studentii de la Academia de Politie-Facultatea de arhivistica,guvernantii vor sa opreasca recalcularea pensiilor pentru ca nu au bani sa le plateasca si intra in conflict cu FMI si Banca Mondiala.


Iata de ce s-a inventat o noua unitate de masura a prostiei si incompetentei,bocul,echivalentul unei tone de prostie legislativa si constitutionale.
Alte unitati similare,igasul si gabrielul(de la interne si aparare) care au sustinut,contrar celor mai elementare reguli de logica faptul ca vor scadea numai pensiile peste 3000 de lei iar cele sub acest nivel ,nu.
Ori in conditiile in care atat ofiterii,cu pensii mari,cat si subofiterii,cu cele mici,S-AU PENSIONAT DUPA ACELEASI LEGI SI ACELEASI REGULI,FIECARE IN BAZA VENITURILOR OBTINUTE NU SE POATE AJUNGE LA REZULTATE DIFERITE,DECAT DACA ,ORI CRESTI AMBELE CATEGORII ORI LA SCAZI PE AMANDOUA!
Numai bocul,igasul ori gabrielul,ca unitate de comensurare a prostiei pot sa creada ca vor scadea pensiile celor peste 3000 de lei dar le vor mentine la acelasi nivel pe celelalte!
gigip
Marduk
QUOTE(gigip @ 25 Feb 2011, 05:09 PM) *
Conform previziunilor mele,90% dintre cele calculate,multe peste 3000 de lei,vor creste,numai 10% scad ori raman la acelasi nivel.

Care previziuni moncher ca s-a facut vorbire despre situatia asta inca de la inceputul acestui scandal.
Cucu Mucu
A vrut sa zica postviziuni. biggrin.gif
gigip
QUOTE(Marduk @ 25 Feb 2011, 07:14 PM) *
Care previziuni moncher ca s-a facut vorbire despre situatia asta inca de la inceputul acestui scandal.

Nu ai fost atent la ce am postat eu! Am zis,din 2010,dupa ce am citit pe net legea unitara a pensiilor si instructiunlie,parca 613 si 617, de aplicare a ei ca,atat eu,cat si colegii mei,nu vom pierde din pensie!
Daca urmareai atent(cum faci cand il atac pe pupatul vostru),chiar dupa taierea pensiilor am scris ca masura a fost imbecila deoarece trebuiau recalculate mai intai pensiile si apoi sa se retina din ele ,atunci cand era cazul.
Majoritatea pensiilor,chiar peste 30 milioane,daca titularul are vechimea legala si vechimea necesara,chiar dupa legea lor,vor creste ori vor fi egale.
Asta am spus ca motivarea lor tembela ca vor scadea pensiile,legal stabilite,este falsa.Au facut ,ca de obicei,un lucru fara o analiza,fara cap,reusind sa isi puna in cap pensionarii rezervisti.
Ca sa te convingi,verifica postarile mele anterioare,chiar de la sfarsitul anului 2010,dupa calculele mele,la 45 de ani de vechime,la 65 de ani,pensia mea va fi marita cu 3-500 lei.
Pe noi ne-a scos in strada FURTUL A PESTE 50-60% DIN PENSIILE NOASTRE ACORDATE LEGAL,DE CATRE REGIMUL BUBA.
PS:Azi am fost la Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate si impreuna cu 4-6000 de rezervisti am actionat in justitie guvernul de infractori care ne-a furat pensiile.
Vom continua procesul,chiar daca ,dupa recalculare,majoritatii ne vor creste pensiile,pentru ai sustine pe cei carora,putini la numar,le vor fi reduse veniturile,legal stabilite.
gigip
Marduk
QUOTE(gigip @ 25 Feb 2011, 08:06 PM) *
Vom continua procesul,chiar daca ,dupa recalculare,majoritatii ne vor creste pensiile,pentru ai sustine pe cei carora,putini la numar,le vor fi reduse veniturile,legal stabilite.

Pai astia care aveau cele mai mari pensii, alea nesimtite, asta vroiau, ca astia multi dar cu pensii mici sa le sustina cauza, dar se pare ca nu ati inteles din prima.
Marduk
Mare pezevenchi Basescu asta, ma tot intrebam ce vrea sa zica cu "sa vedeti ce-o sa fie in Februarie" a zbarcit-o un pic dar daca Popa si Necolaiciuc sosesc la pachet si incep sa sifoneze ce si cum, multi mahari vor avea insomnii or poate chiar s-or gandii sa apuce drumul pribegiei.
gigip
QUOTE(Marduk @ 2 Mar 2011, 08:39 PM) *
Mare pezevenchi Basescu asta, ma tot intrebam ce vrea sa zica cu "sa vedeti ce-o sa fie in Februarie" a zbarcit-o un pic dar daca Popa si Necolaiciuc sosesc la pachet si incep sa sifoneze ce si cum, multi mahari vor avea insomnii or poate chiar s-or gandii sa apuce drumul pribegiei.

Ha,ha,ha!Cea mai buna gluma.Astia doi sunt niste gainari care au furat banii deponentilor la SOV-Gelsor,primul si banii publici din MIn Transporturilor,cu complicitatea unor sefi,Mitrea,Berceanu si alti pigmei.
Au comis marunte infractiuni economice(al doilea prin umflarea preturilor de achizitie a unor scule,echipamente pentru CFR).
Nu au,niciunul dintre cazuri,niciun fel de implicatii politice ori raspunderi de acest fel.
La banii si relatiile lor,cunoscand justitia din Romanica,pariez ca nici macar ei nu vor fi condamnati.
Ceva trebuie sa justifice si matrozul in cazul lui Necolaiciuc dar si fetita careia ii admira chiloteii,Anca Boagiu!
Daca romanii nu mai au paine,vor avea circ!
gigip
abis
QUOTE(gigip @ 25 Feb 2011, 08:06 PM) *
impreuna cu 4-6000 de rezervisti am actionat in justitie guvernul de infractori care ne-a furat pensiile.
Vom continua procesul,chiar daca ,dupa recalculare,majoritatii ne vor creste pensiile

Pai poate o sa castigati procesul, se anuleaza recalcularea si va treziti cu ele micsorate iarasi. smile.gif
March
QUOTE(Marduk @ 2 Mar 2011, 10:39 PM) *
Mare pezevenchi Basescu asta, ma tot intrebam ce vrea sa zica cu "sa vedeti ce-o sa fie in Februarie" a zbarcit-o un pic dar daca Popa si Necolaiciuc sosesc la pachet si incep sa sifoneze ce si cum, multi mahari vor avea insomnii or poate chiar s-or gandii sa apuce drumul pribegiei.

Intra-adevar mare pezevenghi. Crede ( si unii ca tine dupa el ) ca daca-i aduce pe astia doi in tara scaderea salariilor si pensiilor va fi oprita, preturile la alimente , combustibili si la toate altele nu vor mai creste, etc.
Da' pana ii aduce pe aia, mai bine spune ceva despre mafia pedelista care jefuieste statul si care pe zi ce trece apare tot mai mult la iveala !
gigip
QUOTE(abis @ 3 Mar 2011, 10:42 AM) *
Pai poate o sa castigati procesul, se anuleaza recalcularea si va treziti cu ele micsorate iarasi. smile.gif

Abisule,stiu ca in domeniul judecatoriilor ai relatii si cunostinte! Nimeni nu pierde ceva pe propria actiune.Recalcularea o vor face guvernantii pentru ca nu au facut o simulare.In loc sa scada pensiile,pe legea lor,ele au crescut.
Vor scadea numai pensiile celor de la armata,care,de coniventa cu NATO,au fost pensionati inainte de implinirea limitei de varsta si a stagiului de vechime,putini la numar.
Eu,de exemplu,la peste 60 de ani si o vechime de 45 ani,voi castiga mai mult decat am avut. Mergem mai departe
pentru a fi alaturi de colegii din armata si,mai ales ,pentru a ni se reda gradele,legal dobandite(care sunt titluri profesionale,precum profesor universitar,doctor in stiinte,magistrat,inalt functionar,diplomat etc) si care nu pot fi luate
decat printr-o hotarare judecatoreasca definitiva,pentru savarsirea unor infractiuni deosebit de grave!
Stiu ca tu,un om inteligent si documentat,cunosti cu cat respect sunt tratati sergentii ori coloneii rezervisti din US Army
ori major in England.
Pentru onoare ne luptam acum cu guvernantii,nu pentru bani si vom invinge sigur!
gigip
abis
QUOTE(gigip @ 3 Mar 2011, 11:14 AM) *
cunosti cu cat respect sunt tratati sergentii ori coloneii rezervisti din US Army
ori major in England.

Poate ca ei or merita si din cauza asta sunt tratati cu respect.

Eu, din contactele pe care le-am avut cu "gradele" pana acum, nici pe cei din MI, nici pe cei din MApN nu am motive sa-i respect prea mult. Am facut armata (pe cand era stagiul militar obligatoriu) si am vazut ce adunatura colcaie si pe acolo

QUOTE
Pentru onoare ne luptam acum cu guvernantii,nu pentru bani

rofl.gif

De ce merită un ofiţer o pensie de cinci-şase ori mai mare decât un profesor?
March
QUOTE(abis @ 3 Mar 2011, 01:34 PM) *
Eu, din contactele pe care le-am avut cu "gradele" pana acum, nici pe cei din MI, nici pe cei din MApN nu am motive sa-i respect prea mult. Am facut armata (pe cand era stagiul militar obligatoriu) si am vazut ce adunatura colcaie si pe acolo

Pai poate te-ai dat smeker de Bucale si atunci te-au pus la spalat latrina. Cu mana laugh.gif
Marduk
QUOTE(March @ 3 Mar 2011, 11:01 AM) *
QUOTE
....Crede ( si unii ca tine dupa el ) ca daca-i aduce pe astia doi in tara scaderea salariilor si pensiilor va fi oprita, preturile la alimente , combustibili si la toate altele nu vor mai creste, etc.

Nu stiu ce crede si nici nu cred ca o sa reuseasca sa faca ceva ce tine de criza sau de evenimente externe, dar stiu ca declaratiile celor doi vor urnii niste dosare care acum zac prin tribunale pentru diverse motive.
QUOTE
... mai bine spune ceva despre mafia pedelista care jefuieste statul si care pe zi ce trece apare tot mai mult la iveala !

Moncher e sezon de vanatoare, declarat de SOV, la banii lui nu m-ar mira sa apara si niste partide noi ca alba ca zapada sau licuriciu vesel, partide care sa dea bani pentru vot, in fond nu sunt banii lui, sunt ai investitorilor de la FNI, cu alte cuvinte participanti activi la politica acestei tari. rofl.gif

gigip
QUOTE(abis @ 3 Mar 2011, 11:34 AM) *
Poate ca ei or merita si din cauza asta sunt tratati cu respect.

Eu, din contactele pe care le-am avut cu "gradele" pana acum, nici pe cei din MI, nici pe cei din MApN nu am motive sa-i respect prea mult. Am facut armata (pe cand era stagiul militar obligatoriu) si am vazut ce adunatura colcaie si pe acolo
rofl.gif

De ce merită un ofiţer o pensie de cinci-şase ori mai mare decât un profesor?

Nu exista asa ceva,nici macar dubla,de 5-6 ori este o afirmatie gratuita,cea mai mare pensie fiind sub 5000 de lei pentru fostii ministrii ori sefi de stat major!
Prin absurd,daca ar fi asa,nici macar UN BAN(adica 0,05 lei) nu este acordat vreunui miltar decat daca se stipuleaza intr-un act normativ(lege,decret,hotarare de guvern) si atunci vinovat este guvernul ori parlamentul,in nici un caz militarul.
Daca tu crezi ca un militar care a fost la ordin o viata,care a muncit program nenormat,fara sambete ,duminici ori sarbatori legale,cu numeroase interdictii legale,cu riscul de a-si pierde viata in orice moment,face aceste sacrificii pe doi lei,imi pierd timpul cu tine!
Din momentul cand un tanar,in cazul meu la 17 ani,depune juramantul militar,incheie un contract cu statul,privind obligatiile si drepturile fiecaruia,pana moare .Noi ne-am respectat cuvantul,statul lui Basescu,nu!
gigip
abis
QUOTE(gigip @ 3 Mar 2011, 12:28 PM) *
nici macar UN BAN(adica 0,05 lei) nu este acordat vreunui miltar decat daca se stipuleaza intr-un act normativ(lege,decret,hotarare de guvern) si atunci vinovat este guvernul ori parlamentul,in nici un caz militarul.

Cine da o lege, o poate si schimba. Elementar...
QUOTE
Daca tu crezi ca un militar care a fost la ordin o viata,care a muncit program nenormat,fara sambete ,duminici ori sarbatori legale,cu numeroase interdictii legale,cu riscul de a-si pierde viata in orice moment,face aceste sacrificii pe doi lei

Parca era vorba de onoare, nu de bani.
Pentru tot ce a facut, militarul ori politistul a fost platit cu un salariu mult mai mare decat al unui profesor ori medic. Iar pensia este normal sa o ia fiecare in raport cu contributia la fondul de pensii.

Moral şi onorabil (daca tot vorbesti despre onoare!) este sa aplicam universal principiul „pensie proportionala cu contribuţia". Ar fi onorabil sa sustineti acest principiu, oricum ati avut mereu salarii mai mari decat profesorii ori medicii. Şi dacă tot va subventionam noi toti pensiile, sa stiti ca subventia asta vine la pachet cu un mare dispreţ şi o greaţă nespusă faţă de vorbăria despre onoarea militară.
gigip
QUOTE(abis @ 3 Mar 2011, 01:07 PM) *
Cine da o lege, o poate si schimba. Elementar...

Parca era vorba de onoare, nu de bani.
Pentru tot ce a facut, militarul ori politistul a fost platit cu un salariu mult mai mare decat al unui profesor ori medic. Iar pensia este normal sa o ia fiecare in raport cu contributia la fondul de pensii.

Moral şi onorabil (daca tot vorbesti despre onoare!) este sa aplicam universal principiul „pensie proportionala cu contribuţia". Ar fi onorabil sa sustineti acest principiu, oricum ati avut mereu salarii mai mari decat profesorii ori medicii. Şi dacă tot va subventionam noi toti pensiile, sa stiti ca subventia asta vine la pachet cu un mare dispreţ şi o greaţă nespusă faţă de vorbăria despre onoarea militară.

Intreaba pe judecatorul din familia ta ,ce inseamna un contract pentru parti ,ce obligatii reciproce prevede pentru parti si cum poate fi reziliat! Dupa ce primesti raspunsul,competent,sunt sigur,nu mai posta cretinismul lui Boc,referitor la contributia militarilor la fondul de pensii.Pentru militari,guvernele Romaniei au achitat contributiile la buget,noi militarii neavand salarii ci solde,stabilite si platite .legal de stat.
Boc,suferind de sindromul "prostul clasei"face afirmatii sub influenta afectiunii de care sufera dar ce nu inteleg eu este ca voi luati drept bune emanatiile din putul gandirii sale.
In plus,miltarii rezervisti nu primesc pensie ci renta de stat pe tot timpul vietii!
Nu mai raspund afirmatiilor tale pentru ca repeti papagaliceste spusele celui mai incompetent premier din istoria Romaniei.
gigip
Cucu Mucu
QUOTE(gigip @ 3 Mar 2011, 12:28 PM) *
Daca tu crezi ca un militar care a fost la ordin o viata,care a muncit program nenormat,fara sambete ,duminici ori sarbatori legale,cu numeroase interdictii legale,cu riscul de a-si pierde viata in orice moment,


Se poate muri de la jocul de table "stropit" cu coniac? blink.gif
Michelle
QUOTE(Cucu Mucu @ 3 Mar 2011, 02:37 PM) *
Se poate muri de la jocul de table "stropit" cu coniac? blink.gif


Raspuns: Nu, dar te poate imbolnavi iremediabil...de unde ceri pensie pe caz de boala(la cap)
ilie
QUOTE(gigip @ 3 Mar 2011, 01:38 PM) *
Nu mai raspund afirmatiilor tale ...

Usor-usor nu o sa mai vorbesti cu nimeni... Am impresia ca pe forumul asta ti s-a dat prea multa importanta fata de ce reprezinti: un fost militian cu doua vile, plangaret ca i s-a luat din pensie. Acesta e totusi un forum specializat in la arta de a conversa, nu a latra si injura.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.