Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
mutulica
si apoi, daca stai sa te gindesti ca se opereaza romanii in strainatate, dar citi din ei opereaza in strainatate!
Endgegner
sint si d-astia care opereaza in strainatate..nu neaparat in domeniul medical da te opereaza de portofel,de celular....
alysoft2003
QUOTE (Endgegner @ 13 May 2006, 08:43 AM)
sint si d-astia care opereaza in strainatate..nu neaparat in domeniul medical da te opereaza de portofel,de celular....

Iar acum sa gasim legatura intre afirmatia ta si presedinte rofl.gif
Sunt sigur ca trebuie sa fie o corespondenta rofl.gif
Endgegner
alysoft, scuze ca te-am scos din lungul tau sir de ontopicuri...mea culpa hh.gif
alysoft2003
cred ca m-ai inteles gresit, eu nu atacam afirmatia facuta de tine. O sa scriu un post in care o sa fac un comentariu detaliat pe care sa il inteleaga tot poporu' wink.gif
alysoft2003
@ abis :
ai gasit postul meu vulgar? Continea elemente rasiste? Leza integritatea morala a altei persoane? Un alt forumist m-a ironizat inainte, eu am raspuns cu o alta ironie. Gata ca sunt OT wink.gif



Basescu isi muta patul de la Viena la Elias
Seful statului, Traian Basescu, se externeaza azi de la spitalul universitar din Viena, unde a fost operat de hernie de disc. El se va intoarce in tara dupa opt zile petrecute in Austria si se va interna la Spitalul Elias din Capitala, unde isi va continua programul de recuperare timp de zece zile. Locul de aterizare si ora sosirii sunt tinute secrete de Administratia Prezidentiala, mai ales ca seful statului nu doreste sa fie filmat sau sa dea declaratii. “Evolutia post-operatorie e normala, dar este necesar programul de recuperare”, a precizat, ieri, purtatorul de cuvant al Presedintiei.

Ca sa evite surprizele pe care le-a avut la Bucuresti inainte de operatie si certurile dintre medici, presedintele si-a ales deja doctorul care sa-l supravegheze. E vorba de conferentiarul doctor Mihai Berteanu, cel care va prezenta periodic buletinele medicale despre evolutia sanatatii sefului statului.

Elias a devenit de ieri "fortareata"

Spitalul “Elias” din Bucuresti s-a transformat intr-o adevarata fortareata, in asteptarea presedintelui Basescu, care se va interna aici. De ieri dimineata, spitalul a fost impanzit de SPP-isti care au verificat fiecare coltisor al unitatii. Totul a fost igienizat si curatat. Mai mult, in afara de pacientii deja internati, nimeni nu mai are voie sa intre nici macar in curtea spitalului. Presedintele Traian Basescu va fi internat intr-un apartament, al carui cost pe zi este in jur de 100 euro.
alfa
Navigand in ape tulburi omu` si-a dus pluta pana la portile Vienei pentru o operatie relativ usoara pe care palmasu` de rand e obligat s-o suporte in Romania. Stim ca politicienii au de regula probleme cu coloana... si mai stim c-avem de-a face cu demagogie, populism ieftin si nationalism ingust cand observam stupefiati discrepanta intre cel care vibreaza la cuvantul tara si fuga grijulie la austriac cand instinctul de conservare o cere. Sa-i uram omeneste:
"Multa sanatate dom` presedinte! "
Asteptam o noua conferinta despre patriotismul serviciilor secrete. Pleoapa ne va stoarce o lacrima si-o va scurge incet pe obraz... Cat patriotism dom`le, cat patriotism! rofl.gif
ZAMOLXE
QUOTE (alysoft2003 @ 17 May 2006, 12:47 AM)
Presedintele Traian Basescu va fi internat intr-un apartament, al carui cost pe zi este in jur de 100 euro.


... aaaa, din banii cui ? unsure.gif
Cucu Mucu
QUOTE (ZAMOLXE @ 19 May 2006, 08:16 PM)
QUOTE (alysoft2003 @ 17 May 2006, 12:47 AM)
Presedintele Traian Basescu va fi internat intr-un apartament, al carui cost pe zi este in jur de 100 euro.


... aaaa, din banii cui ? unsure.gif

Din banii CNAS, ca orice cotizant. wink.gif
wasp
Totusi, e presedintele tarii.... Nu ajunge ca a plecat pe coclauri sa se opereze pentru ca aici se faceau jocuri politice pe hernia lui ??? Si-a platit interventia chirurgicala din banii familiei. Acum ce v-ati fi asteptat ? Sa stea in pat cu badea Gheo de la Poplaca, intr-un spital de la periferie ????? Putin realism, domnilor.....
March
QUOTE (alfa @ 19 May 2006, 02:45 PM)
Navigand in ape tulburi omu` si-a dus pluta pana la portile Vienei pentru o operatie relativ usoara

Cine ti-a soptit asta ? unsure.gif
Inainte de a face analize d-astea de doi lei ( vechi !) pe sanatatea altora, mai bine gandeste-te bine ce-ai face , cu bani in buzunar te-ai opera la Bucuresti ca-ti plezneste tartita de patriotism, sau ai uschi-o repede la cel mai bun spital din lume ca sa nu mai simti in ceafa suflul rece al harcei ?!
ZAMOLXE
QUOTE (wasp @ 19 May 2006, 09:40 PM)
Acum ce v-ati fi asteptat ? Sa stea in pat cu badea Gheo de la Poplaca, intr-un spital de la periferie ????? Putin realism, domnilor.....


... ehei, ce mai "reclama" si-ar fi facut ... rolleyes.gif
alfa
....
alfa
QUOTE (wasp @ 19 May 2006, 09:40 PM)
Totusi, e presedintele tarii.... Nu ajunge ca a plecat pe coclauri sa se opereze pentru ca aici se faceau jocuri politice pe hernia lui ??? Si-a platit interventia chirurgicala din banii familiei. Acum ce v-ati fi asteptat ? Sa stea in pat cu badea Gheo de la Poplaca, intr-un spital de la periferie ????? Putin realism, domnilor.....

E banc?
Vas`zica dom` presedinte si-a luat ranita-n spinare si s-a carabanit la Viena de teama sa nu-l bage astia in vreun spital de la periferie cu badea Gheo de la Poplaca. rofl.gif Unde mai pui ca la decizie si-a varat coada si presiunea psihologica a celor care faceau jocuri politice pe hernia lui si ca sa le dea apa la moara a plecat. rofl.gif Comisia celor douazeci de medici cu stea in frunte si-a declinat competenta, hernia prezidentiala nu se poate opera decat de la Viena-n sus. In schimb hernia lu` badea Gheorghe se opereaza unde se nimereste. Asteptam apendicul prezidential scos la Berlin. rofl.gif

--------------------
alfa
QUOTE (March @ 19 May 2006, 09:51 PM)
QUOTE (alfa @ 19 May 2006, 02:45 PM)
Navigand in ape tulburi omu` si-a dus pluta pana la portile Vienei pentru o operatie relativ usoara

Cine ti-a soptit asta ? unsure.gif
Inainte de a face analize d-astea de doi lei ( vechi !) pe sanatatea altora, mai bine gandeste-te bine ce-ai face , cu bani in buzunar te-ai opera la Bucuresti ca-ti plezneste tartita de patriotism, sau ai uschi-o repede la cel mai bun spital din lume ca sa nu mai simti in ceafa suflul rece al harcei ?!

Daca-s fi pentr-o zi presedinte.... laugh.gif M-as opera in Romania, bineinteles, mai ales daca-s beneficia de cei mai buni medici. E o interventie obisnuita si pe plaiurile noastre. Crezi ca m-as da in stamba plecand in Honolulu ? rofl.gif
March
Ca sa afli cum e cu darea asta in stamba, trebui sa-ti mai pun placa asta odata , poate o retii ! tongue.gif

Hernia presedintelui a rascolit maladiile cronice din presa: demagogie, populism primitiv si nationalism ingust. Cu rare exceptii, „opinia publica” a scris si a vorbit cu sira spinarii grav infectata cu virusii tembelismului agresiv.
Dupa CTP si Cristoiu, cazuri psihanalizabile, Traian Basescu avea datoria sa pompeze niscai incredere in sistemul medical romanesc. Adica sa instige la omor.
Chiar daca s-ar fi tratat in Romania, Basescu nu s-ar fi operat, fireste, ca „un om de rind”. Cui ii pasa. Viena a devenit simbolul tradarii nationale. Adica, ce trebuia sa faca? Sa sune la Ambulanta, ca tot poporeanul. Sa se lase abandonat cu perfuzia in vena la poarta spitalului. Sa se tirasca in sala de operatie, sa accepte din solidaritate patriotica o infuzie cu Pioceanic si sa iasa triumfator in scaun cu rotile dupa citeva zile, fluturind in semn de victorie un stegulet tricolor(…)

De fapt, resursele absurdului sint, in Romania, nelimitate: serviciile secrete i-au inventat boala presedintelui ca sa-l creasca in sondaje. Basescu isi stoarce hernia de procente. Sint unii, de pilda, care nu cred nici azi in boala lui Stolojan si nici in lacrima lui Basescu. Paranoia colectiva tine loc de luciditate. Prostia si nesimtirea „fac rating”. In fond, cine cumpara decenta? Sa ne intoarcem insa la fapte: au subminat Adrian Nastase, Ion Iliescu, Sorin Oprescu, Viorel Hrebenciuc&Co
. ( Emil Constantinescu, Radu Vasile, adaug io ) sistemul medical romanesc cind s-au tratat in strainatate? Caut in arhivele ziarelor care azi fac spume la gura. Liniste. Pe atunci, ziaristii „cu coloana” stateau plecati, cu vertebrele vraiste, incovoiati ca secera si muti ca niste ciocane in fata Marelui Partid. I-as intreba: unde si-ar trata problemele de coloana, mai grave, ce-i drept, decit o banala discopatie? Ce ar alege ei? Sa riste pe banii contribuabililor intr-un spital romanesc, sau sa se salveze pe banii lor intr-un spital din strainatate? Daca se uita miercuri seara la PRO TV (ca tot si-a bagat ziarul in trustul lui Sirbu), CTP risca un atac de cord. Reagan, Eltin, Havel si alti sefi de sefi de stat si-au tradat miseleste patria operindu-se in strainatate. (…) (" Cotidianul")

Ai priceput acum ? unsure.gif
alfa
Poti s-o pui si s-o repui de`j de mii de ori. In primul rand pesedistii, Constantinescu, Vasile etc cu care defilezi sunt mai "patrioti" decat Base. rofl.gif In al doilea rand e vorba de imagine, ca presedinte, tine de o cultura politica minima, sa te operezi in Romania, cata vreme asemenea interventii se produc si p-aici zilnic. In al treilea rand nu s-au operat toti de hernie, sunt intr-adevar probleme mai serioase, una e sa te operezi pe cord si altceva sa-ti scoti apendicele. N-o sa-mi spui ca Reagan, Eltin si Havel s-au operat de hernie, in timpul mandatului, la Viena. biggrin.gif
Cucu Mucu
Bre, ia mai taiati-o cu patriotismul care ne umfla cheptu' dezgolit de atat hernie! Eu faceam idem daca aveam banu'.
Ca exemplu, pt o operatie de simpla apendicita, am refuzat sa ma operez in spitalul din orasul natal (unde, bai da uei, nu va doresc sa ajungeti, ca sunt numai macelari, si spagari pe deasupra) am fost la bucale la spitalul cfr. Ce tot ii trageti atat cu patriotismul, ca mi s-a cam acrit. Initial si mie mi s-a parut naspa gestul, dar de cand s-a operat saracu' om, numai asta aud. Dar VOI, daca ati fi fost "Presedinte al Romaniei", unde v-ati fi operat? La spagarii din tara, sau la profesionistii de afara?
ZAMOLXE
QUOTE (March @ 19 May 2006, 10:54 PM)
Sa ne intoarcem insa la fapte: au subminat Adrian Nastase, Ion Iliescu, Sorin Oprescu, Viorel Hrebenciuc&Co[/i]. ( Emil Constantinescu, Radu Vasile, adaug io ) [i]sistemul medical romanesc cind s-au tratat in strainatate?

[u]Reagan, Eltin, Havel si alti sefi de sefi de stat si-au tradat miseleste patria operindu-se in strainatate. (…)



... li s-a "deranjat" cipul de control instalat in sistemul parasimpatic ... care cip nu putea fi inlocuit (updatat) decat in anumite spitale ! rofl.gif rofl.gif rofl.gif
alysoft2003
QUOTE (mariusc2 @ 20 May 2006, 02:04 AM)
Dar VOI, daca ati fi fost "Presedinte al Romaniei", unde v-ati fi operat? La spagarii din tara, sau la profesionistii de afara?

Sunt curios daca i-ar fi cerut cineva spaga lui Base tongue.gif
Punctul 2 : de profesionistii din tara nu vrea sa vorbeasca nimeni? Facem atat de mult pe lupii moralisti jamie.gif
alfa
Din partea mea sa-si faca encefalograma la Budapesta, sa-si scoata maseaua de minte la Vilnius si sa scape de hemoroizi la Beijing. Mai mult decat sa se umple de ridicol ce i se poate intampla? He-he-he!
March
QUOTE (alfa @ 22 May 2006, 07:11 AM)
Mai mult decat sa se umple de ridicol ce i se poate intampla?

Pai s-a umplut de ridicol pentru cei 40 % care nu-l sustin( unde cred ca te regasesti si tu) , pentru ca restul de 60 % ii acorda credit in continuare. ( nu citesti sondajele ? unsure.gif )
Felina
QUOTE (March @ 22 May 2006, 07:02 AM)
QUOTE (alfa @ 22 May 2006, 07:11 AM)
Mai mult decat sa se umple de ridicol ce i se poate intampla?

Pai s-a umplut de ridicol pentru cei 40 % care nu-l sustin( unde cred ca te regasesti si tu) , pentru ca restul de 60 % ii acorda credit in continuare. ( nu citesti sondajele ? unsure.gif )

thumb_yello.gif
alfa
QUOTE (March @ 22 May 2006, 09:02 AM)
QUOTE (alfa @ 22 May 2006, 07:11 AM)
Mai mult decat sa se umple de ridicol ce i se poate intampla?

Pai s-a umplut de ridicol pentru cei 40 % care nu-l sustin( unde cred ca te regasesti si tu) , pentru ca restul de 60 % ii acorda credit in continuare. ( nu citesti sondajele ? unsure.gif )

1. Ai de ales intre nuante de gri. Daca dai la o parte, firesc, cuplu bunicuta-prostanacu` si anti-cuplu: jiji-tribunu` ramai cu alternativele viabile: marinaru` si modelu`. Primul adora secu` cu care are stranse legaturi pierdute in negura vremurilor si a volatilizat flota, celalalt si-a imbibat textila de mirosul grupului din care face parte: titei si "inginerii financiare". Sobrietatea insipida sau discursul metalic sunt mai putin atragatoare decat vorba hatra si rasul gros. Base` spune bancuri despre manevre naucitoare cu care a scapat de artileria irakiana, iese de la discutiile cu Blayer ca portarul care si-a terminat tura fluturand din suvita, se extaziaza la decolteul lu` Udrea, chefuieste cu Jiji, bea ca un marinar insetat care uraste uscatul din sticla de sampanie in vazul poporului. E uman. Are grija sa se vada sigla D.A. , plange ca o baba chioara stergandu-si lacrimile cu dosul mainii tremurande, iese cocosat, plin de durere, cu bratul pe umarul nevestei lui Stolo` si zambeste viclean presei coborand scarile. Il iubesti. Un betiv simpatic poate fi preferat unui corupt infumurat.
2. Daca ne-am lua dupa sondajul afisat pe sticla de antena 1, la alegeri, Nastase trebuia sa fie presedinte. E doar un exemplu.
3. Fac parte dintre cei X % care nu sustin pe nimeni. Pendulez intre PNL si PD.
Michelle
Da,dar toate astea le face atat de natural si spontan chiar daca adversarii il suspecteaza de planuri diabolice,el chiar asa este,nu joaca rolul nimanui!
ZAMOLXE
QUOTE (alfa @ 22 May 2006, 06:11 AM)
Din partea mea sa-si faca encefalograma la Budapesta, sa-si scoata maseaua de minte la Vilnius si sa scape de hemoroizi la Beijing. Mai mult decat sa se umple de ridicol ce i se poate intampla? He-he-he!


... poate la Bucuresti sai se faca ... nota de plata ! ohyeah.gif
March
QUOTE (alfa @ 22 May 2006, 02:53 PM)
Fac parte dintre cei X %  care nu sustin pe nimeni. Pendulez intre PNL si PD.

Si pana la urma tot la PRM te opresti ! tongue.gif
alfa
QUOTE (Michelle @ 22 May 2006, 08:57 PM)
Da,dar toate astea le face atat de natural si spontan chiar daca adversarii il suspecteaza de planuri diabolice,el chiar asa este,nu joaca rolul nimanui!

Cred ca-i zvacneste spontan si natural cand vibreaza dotarile marca Udrea. He-he-he!
alfa
QUOTE (March @ 22 May 2006, 09:47 PM)
QUOTE (alfa @ 22 May 2006, 02:53 PM)
Fac parte dintre cei X %  care nu sustin pe nimeni. Pendulez intre PNL si PD.

Si pana la urma tot la PRM te opresti ! tongue.gif

Ai rasfoit-o pe mama Omida?
Cucu Mucu
QUOTE (alysoft2003 @ 21 May 2006, 06:25 PM)
Punctul 2 : de profesionistii din tara nu vrea sa vorbeasca nimeni? Facem atat de mult pe lupii moralisti jamie.gif

Pai sunt ascunsi atat de bine, ca nu prea da lumea ei. Anyway, eu pana acum nu am vazut si nu am auzit de doctor roman care sa nu ia spaga.
wasp
Dom'le, eu m-am linistit. Am aflat ca Traian nu suporta masajul. Credeam ca sunt eu defecta si am asemenea probleme. Probabil e o chestie acolo. Sunt nascuta in aceeasi zi precum domnul in discutie. Deci, clar, nu e nimic pe lume mai nasol decat sa-si puna unul laboantele pe tine si sa incerce sa te relaxeze. Mai bine inventeaza cineva Scarpinatorul Universal, pe care sa-l ghidezi cu o telecomanda !
mutulica
eu am vazut doctori care nu i-au spaga. destul de multi, atit ca e offtopic pe postul asta

de ce nu are oare voie si popeye sa se imbolnaveasca? si apoi de ce nu adresam problemele ci persoana presedintelui?
Cucu Mucu
QUOTE (mutulica @ 22 May 2006, 11:01 PM)
de ce nu are oare voie si popeye sa se imbolnaveasca? si apoi de ce nu adresam problemele ci persoana presedintelui?

Pai daca nu il bagam si pe marinel in treaba nu facem rating.
alysoft2003
QUOTE (wasp @ 22 May 2006, 10:01 PM)
Am aflat ca Traian nu suporta masajul.

Trebuie specificat. Nu suporta masajul terapeutic. Probabil ca masajul thailandez ii face bine wub.gif . Dar doctorul iti face numai terapeutic (altfel credeti ca s-ar mai externa lumea din spital?)
March
In atentia celor care au facut rani la piept de la .... batutul cu caramida ! tongue.gif


Operatia la Viena, aprobata cu 51%

Majoritatea romanilor aproba alegerea presedintelui Traian Basescu de a-si opera hernia de disc la Viena, si nu intr-un spital din tara. Conform “Omnibus” pe luna mai – barometrul de opinie realizat o data la doua luni de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) – 51% dintre cetateni considera ca seful statului a procedat corect preferind conditiile de spitalizare din Austria celor de-acasa, in timp ce doar 31% se manifesta ca aparatori ai sistemului sanitar din Romania. 7% dintre respondentii la chestionarul CURS nu se pronunta asupra chestiunii, in timp ce 11% apreciaza ca Basescu nu a avut de ales, intrarea “la cutit” in tara prezentind riscuri majore pentru sanatatea omului. De partea tratarii vertebrei prezidentiale in conditii de maxima securitate medicala se situeaza, cu precadere, femeile (54%, fata de numai 48% barbati) si persoanele cu studii medii si superioare (cite 54 de procente, fata de 49% absolventi de scoala generala). Decizia lui Basescu de a se opera in strainatate a provocat un veritabil scandal national. Intr-un exces de populism, multi dintre ocupantii spatiului mediatic (analisti si “lideri de opinie”) s-au grabit sa-l puna la zid pe seful statului pentru ca, alegind sa se opereze peste hotare, ar submina si bruma de incredere pe care o mai au cetatenii in sistemul medical romanesc
("Cotidianul")
ypsilonalpha
Ei, ca să vezi!

"19 mai 2006. Preşedintele Traian Băsescu îi cere directorului SRI, Radu Timofte, să ancheteze personalul medical implicat în neefectuarea în România a operaţiei de hernie de disc prezidenţială, pentru că el, preşedintele, ar fi fost „plimbat de la un spital la altul”. Prima reacţie a lui Timofte s-ar putea să-i fie fatală acestuia. În loc să-i spună lui Băsescu cam ce-i spunea Beria lui Stalin, adică „Generalissime, noi de mult aveam date în legătură cu leprele astea de doctori, eram oricum cu ochii pe ei”, şeful serviciului secret a calificat povestea operaţiei nefăcute drept „o bulibăşeală”. Or, intenţia politico-mediatică a lui Traian Băsescu, prin apelul la SRI şi nu la organisme de control medical-administrative, cum ar fi fost normal, a fost să sugereze maselor că s-a încercat scoaterea din circulaţie a jupânului naţiei de către duşmanii în halat alb ai luptei anticorupţie. Şi să facă uitată „nepatriotica” posibilitate ca dl. preşedinte să fi preferat Viena ca alţi români cu bani. Nu „bulibăşeală” aşteaptă să audă dl. Băsescu, aşa ceva găseşti peste tot în România, ci „demascarea bandei de doctori-otrăvitori”. Dar mai sunt şanse ca SRI să producă şi un astfel de raport având în vedere modul prompt în care a executat ordinul lui Băsescu în cazul gripei aviare din Braşov."

http://www.gandul.info/2006-05-24/curci_moarte
wasp
Sau poate s-au aranjat de o asemenea maniera lucrurile, incat Timofte sa fie debarcat fara ca Traian Basescu sa aiba nimic de-a face cu asta. Poate Marinarul are niste "tinere sperante" in SRI, care s-au ocupat ca incizia sa fie curata, sa nu sangereze prea mult, iar pacientul sa plece urgent acasa...si multumit pe deasupra.
mutulica
sau poate bulibaseala ii da dreptul la marinel sa faca ordine cu unii care nu se lasa dusi din sistem... ca doar ei au creat bulibaseala

azi a iesit popeye la rampa cu niste chestii de minim bun simt si a facut praf guvernul pentru aviara din bucuresti... no ofense, dar astia ii pun pe tava toata munitia de care are nevoie
Michelle
QUOTE (wasp @ 24 May 2006, 09:43 PM)
Sau poate s-au aranjat de o asemenea maniera lucrurile, incat Timofte sa fie debarcat fara ca Traian Basescu sa aiba nimic de-a face cu asta. Poate Marinarul are niste "tinere sperante" in SRI, care s-au ocupat ca incizia sa fie curata, sa nu sangereze prea mult, iar pacientul sa plece urgent acasa...si multumit pe deasupra.

Cu siguranta Timofte ii statea ca o coasta intre L4 si L5,desi nici o coasta nu ajunge pina acolo! rofl.gif Cu raportul asta de curci si pui morti o sa fie extirpata si coasta asta.
Cucu Mucu
QUOTE (Michelle @ 24 May 2006, 09:45 PM)
Cu siguranta Timofte ii statea ca o coasta intre L4 si L5,desi nici o coasta nu ajunge pina acolo! rofl.gif Cu raportul asta de curci si pui morti o sa fie extirpata si coasta asta.

Io as spune ca ii statea ca un tighel in plus intre tighelul la doo ace. harhar.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Michelle @ 24 May 2006, 09:45 PM)
Cu siguranta Timofte ii statea ca o coasta intre L4 si L5,desi nici o coasta nu ajunge pina acolo! rofl.gif Cu raportul asta de curci si pui morti o sa fie extirpata si coasta asta.

E clar. Si cine o sa ii ia locul lui Timofte? Hai, aveti trei incercari! Noo, va spun eu. Domnu' general Stanciu, care a lucrat laaaaaaa Anvers. Ghiciti cu cine! laugh.gif
Michelle
E mai vechi articolul,dar il gasesc simpatic si la obiect pe dom' Bichir aici
Michelle
Basescu pleaca schiopatind din greu,eventual cu recuzita gen baston,sa-i induioseze pe francezi in a ne da votul pentru intrarea-n UE.
March
Dupa recenta vizita la spital a Elenei Udrea, mintea lui Basescu a inceput sa zburde ! tongue.gif

Tezaurul romanesc de la Moscova, de domeniul istoriei

Traian Basescu a apreciat, intr-un interviu acordat cotidianului rus "Kommersant", ca problema tezaurului romanesc este o problema a istoriei si a precizat ca relatiile cu Federatia Rusa constituie o prioritate a politicii externe romanesti.
"Problema tezaurului romanesc este o problema a istoriei. Desigur ea are o importanta care atarna greu, dar prioritatea noastra consta in aceea sa construim viitorul plecand de la o abordare pragmatica", a spus seful statului



pese : iubitori de prim-Chelbos si Lenus , si nu numai, sa dea fuga la chioscul de ziare din colt si sa arunce o privire la montajul foto de pe prima pagina din "Academia Catvencu" de azi . O sa radeti tot restul saptamanii ! biggrin.gif
fis_tic
Prin aceasta declaratie publica presedintele cere rusilor armistitiu. Sunt convins ca pana in ianuarie vor aparea si alte evenimente destul de neobisnuite. Dupa ce am ascultat cateva franturi la radio si tv, o revista a presei, ceva "analisti" gen Cristoiu, Badea, etc, mi-a reaparut un alt amanunt care imi confirma teoria; omul despre care au spus ca a fost destituit in urma declaratiilor ca pune la indoiala existenta gripei aviare. Foarte multi au declarat prostii si nu au patit nimic, dar acesta a fost destituit doar pentru declaratii, alte destituiri au fost pentru asa zise implicari. L-am vazut in imagine, era destul de in varsta, genul care se uita pe analize doar pentru a le corecta conform datelor clinice. Explicatia este simpla, omul a vazut tabloul, a aruncat la cos rezultatele testelor pentru simplul motiv ca nu asa se raspandeste gripa aviara, deci nu este. Si a zis ca nu e gripa aviara, simplu. Numai ca testele sunt bune, iti trebuie prea mult efort sa masluiesti atatea teste rapide, prea multi oameni implicati, pana la urma riscul unei astfel de actiuni este mult prea mare, devii mai vulnerabil, pentru un beneficiu ipotetic. Deci este gripa si omul a platit pentru a nu explica oamenilor de ce nu este. De asemenea, o alta declaratie a lui Basescu este in echilibru cu cea despre tezaur=istorie, si spune ca Romania poate decide ca fortele actuale care "asigura securitatea" in Marea Neagra in problema traficului de droguri, tigari, contrabanda, etc sunt ineficiente, deci trebuie inlocuite, a spus clar ca Romania isi rezerva dreptul a apela la alta optiune pentru a controla coridorul care ii tranziteaza teritoriul. Ceea ce inseamna ca iese de sub comanda fortelor din zona controlate de rusi si le poate strica afacerea prin marcarea convoaielor si semnalarea acestora pe plan international. Cu alte cuvinte ii toarna daca nu ne lasa in pace sa intram in UE. Este suficient sa opreasca cateva transporturi pe care rusii le-au "verificat" si lasat linistiti pentru a le compromite imaginea si a-i obliga sa dea explicatii organizatiilor de comert mondial sau pe unde vor ei sa fie membri. Este clasica tactica pentru caini "ce alegi?", recompensa sau pedeapsa. De asemenea, tot la tv, vorbind mai demult in problema publicarii dosarelor serviciilor speciale presedintele a spus clar ca vor selecta, iar la intrebarea "nedumerita" a celui care punea chestiuni, "de ce?", Basescu i-a taiat-o scurt, pronuntand parca intr-o doara ca Romania nu are interes sa renunte la unitatea anti-kgb sau la dosarele care i-ar pune intr-o situatie jenanta pe unii politicieni din Germnania si Israel implicati in medierea eliberarii vizelor contracost etnicilor germani si evrei inainte de revolutie. Acum, incep sa pricep unde bate Basescu, ca ne trebuie ceva prieteni mai siguri pe unde se voteaza aderarea, prin parlamente, prin "cercurile politice" vestice. Doar Germania nu prea are evrei, vorba vine, asa ca i-a acoperit pe toata plaja rofl.gif . Ar trebui sa ne ajute, nu? Sa nu le apara amintiri din copilarie in ziarele de pe acolo, preluari din surse romanesti "care doresc sa-si pastreze anonimatul". Mi-e teama ca reactia Rusiei va fi dura si in genul celei cu gripa.
Au demonstrat ca pot lovi in stilul unui mare campion de sah, curat, in forta, inteligent, fara urme. Nu-i nimic, o s-o suporte basarebenii si de data asta, mizeria "fratilor". Urmatoarea declaratie a lui Basescu cred ca va suna umilitor, va trebui sa declare limpede ca suntem doua tari vecine, prietene si atat. In genul fazei cu tratatul romano-ucrainean.
Michelle
Distractie mare la Cotroceni:investirea lui Stroe
mutulica
cite ipoteze s-au lansat pe tema asta, ce curioasa e toata romania de ce scrie pe foaie...
la cit de hitru il stiu pe basescu, pe hirtia aia e o intelegere mai veche in care marinelul ii promite fonctia.. de aia l-a si salutat astalalt marinareste, ceva in genul.. "te-ai tinut de cuvint coane"
Michelle
da,numai ca asta a valsat 2 pasi inainte,2 pasi inapoi...nu stia sa mai stea sau sa plece-acasa spoton.gif crezi ca de bucurie?
mutulica
cred ca nu stia cum s-o dreaga.. sa ii zica la sefu una inapoi sau sa il lase in pace cu smecheriile lui
Cucu Mucu
"copiii flotei proletare" se reunesc din nou sub acelasi catarg. Numai ca Berceanu nu e ase dastept ca Fesulescu si si-a lasat descoperite oaresice infractiuni. Sireacu'! Pregatiti-va proviziile de rosii,oua, cartofi, grenade ca incep hanticipatili, mancat-as!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.