Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
gigip
QUOTE(abis @ 24 Jun 2014, 12:47 PM) *
Pe bune, chiar nu inteleg: de ce daca isi duce la capat mandatul pana in noiembrie sau cand sunt alegeri isi risca libertatea, iar daca demisioneaza in septembrie-octombrie, nu? Nu pot sa pricep si pace: care este diferenta? Daca a comis ceva necurat, de ce procurorii il salta in cazul in care isi duce mandatul la capat si il lasa in pace daca demisioneaza cu o luna mai devreme? Ceva nu se leaga...

Daca citeai cu atentie postarea mea,intelegeai simplu! Romanul este iertator,indolent chiar! Daca cel pe care il considera(pe buna dreptate!!!) dusmanul lor,cel care le-a distrus viata,sanatatea,le-a taiat ILEGAL salariile si pensiile pleaca din functie de buna voie(de voie buna,cum ar zice cumatrul Bercea...),nu se vor mai interesa asupra cercetarii penale a acestuia! La fel politicienii(care vor incepe lupta pentru ocuparea functiei prezidentiale!!!) si chiar procurorii(care,la randul lor,se vor bate pentru a fi promovati in functii de castigatorul presedintiei)! Daca nu demisioneaza,toata campania electorala va fi focalizata pe faptele penale si imorale ale lui Basescu iar procurorii,pentru a fi apreciati de viitorul presedinte,vor arunca in public o multime de acuzatii la adresa lui!
abis
QUOTE(gigip @ 24 Jun 2014, 12:56 PM) *
chiar procurorii(care,la randul lor,se vor bate pentru a fi promovati in functii de castigatorul presedintiei)!

Ca sa inteleg bine: tu spui ca, indiferent ce fapte a comis ori nu, procurorii il vor ancheta daca nu demisioneaza pentru a face pe plac noului presedinte si pentru a obtine astfel promovari din partea acestuia si il vor lasa in pace daca demisioneaza cu o luna inainte de alegeri?
turbo trabant
S-a dovedit ca statul de drept este inutil cu atatea institutii,comitete, comitii si tot ce trebuie romanicii este un clan curajos condus de o femeie curajoasa: Izaura presedinta, manca-v-as!

Doamna Justitia, va cere doamna Formatia sa va ridicati fustele, sa fiti mai transparenta.
gigip
QUOTE(abis @ 24 Jun 2014, 01:04 PM) *
Ca sa inteleg bine: tu spui ca, indiferent ce fapte a comis ori nu, procurorii il vor ancheta daca nu demisioneaza pentru a face pe plac noului presedinte si pentru a obtine astfel promovari din partea acestuia si il vor lasa in pace daca demisioneaza cu o luna inainte de alegeri?

Ha,ha,ha! E o gluma? Cum poti sa intrebi asa ceva,sa postezi o asa ineptie! Este vorba DOAR de fapte reale,probate ,nu despre facaturi basisto-securiste! Vor incepe sa scoata scheletii din dulapuri,informatiile ingropate de SRI! Vor curge informatiile,inclusiv de la cei aflati in anturajul direct al lui Basescu(care vor dori doua lucruri:sa se spele de pacatele apropierii slugarnice de el si,la fel de important,sa-si gaseasca un loc mai caldut,mai banos,langa invingatorul acestuia)! Este o straveche apucatura romaneasca,tradarea si trecerea in barca mai aratoasa,mai opulenta,a puterii!
abis
Bun, si toate astea se vor intampla doar daca Basescu isi duce mandatul pana la capat, iar daca demisioneaza cu o luna inainte de alegeri, nu mai scoate nimeni "scheletii din dulapuri". Logic. smile.gif
gigip
QUOTE(abis @ 25 Jun 2014, 09:12 AM) *
Bun, si toate astea se vor intampla doar daca Basescu isi duce mandatul pana la capat, iar daca demisioneaza cu o luna inainte de alegeri, nu mai scoate nimeni "scheletii din dulapuri". Logic. smile.gif

Daca citeai cu un miligram de atentie ce am postat,vedeai ca ,da! Romanul uita repede si iarta pe cel care pleaca din functie si are un bun simt ancestral materializat in zicerea ;despre morti(cazuti,invinsi...!),numai de bine! Astazi,cu 344 de voturi,17 abtineri si niciunul impotriva,Parlamentul Romaniei i-a mai dat inca un cartonas rosu lasului de la Cotroceni,cel demis cu 88% dintre votantii prezenti la referendum! Mars afara,javra ordinara!
Iata cum il vad romanii din diaspora pe mafiotul national,Traian Basescu-preluare de pe Mesagerul Romanesc:
Îmi este ruşine de acest Preşedinte al ROMÂNIEI !

Acest Preşedinte al meu, …al tău,…al tuturor românilor, care şi-a bătut joc, atât de familia lui (a fratelui ) cât şi de poporul lui, Traian BĂSESCU, zis şi Băs……..eeeeeee…scu !

Mi-e ruşine cu Preşedintele meu …Traian Băsescu. Mi-e ruşine de acest Preşedinte care merge peste hotarele ROMÂNIEI, la diferite întâlniri cu alte personalităţi şi ne critică tot timpul.

Îşi critică poporul şi ţara!

Este un mincinos, instabil în ceea ce spune şi relatează!

Iată pe cine am avut Preşedinte al ROMÂNIEI în toţi aceşti 10 ani, un preşedinte care şi-a format în jurul lui un clan.

Traian Băsescu este vinovat :

- de alocarea pe nedrept a vilei din Str. Ştefan MIHĂILEANU la nr.2 din Bucureşti;

- de luarea cu japca a pământului de la NANA ;

- în familia lui a mai intrat un ginere ,,hoţ’’ care s-a căsătorit cu fiica cea mare Ioana;

- de vinderea flotei comerciale româneşti ;

- de micşorarea pensiilor, salariilor la toţi românii;

- de distrugerea învăţământului românesc, a medicinii româneşti, etc.

Iată de ce-mi este ruşine de Preşedintele meu, Traian BĂSESCU.

Octavian PĂUN din Oak HARBOR,WA,U.S.A
abis
QUOTE(gigip @ 25 Jun 2014, 12:14 PM) *
Daca citeai cu un miligram de atentie ce am postat,vedeai ca ,da! Romanul uita repede si iarta pe cel care pleaca din functie si are un bun simt ancestral materializat in zicerea ;despre morti(cazuti,invinsi...!),numai de bine!

Bunul simt asta ar trebui sa interzica procurorilor sa incalce legea... Si daca au probe, bunul simt ar trebui sa le impuna sa-l ancheteze pe Basescu indiferent daca demisioneaza ori nu... Nu?
Iar daca nu au, indiferent daca demisioneaza ori nu, sa nu o faca...

QUOTE
Astazi,cu 344 de voturi,17 abtineri si niciunul impotriva,Parlamentul Romaniei i-a mai dat inca un cartonas rosu lasului de la Cotroceni

Bine, parerea mea este ca parlamentul s-a mai facut inca o data de ras cu isparava asta....
abis
Traian Băsescu a solicitat ca cererea Parlamentului de demisie să fie printată pe hârtie moale rolleyes.gif

aici
gigip
QUOTE(abis @ 26 Jun 2014, 09:46 AM) *
Traian Băsescu a solicitat ca cererea Parlamentului de demisie să fie printată pe hârtie moale rolleyes.gif

aici

Basescu,respins de sefii de state si guverne!

Aflat la Bruxelles,la summitul sefilor de guverne,mafiotul national NU A REUSIT sa vorbeasca cu niciunul dintre acestia! Pe parcursul a cativa kilometri,la o ceremonie in Ypret,a ramas,tot timpul,SINGUR CUC! Niciunul dintre cei prezenti nu i-a adresat vreo vorba! Toti ceilalti discutau intre ei,in grupuri de cate 2-5,glumeau,se fotografiau! Basescu a fost SINGUR pe tot parcursul ceremoniei!
Desi a incercat,pe tot traseul strabatut pe bulevardele localitatii sa se apropie de Angela Merkel,Emanuel Barosso si alti fosti sustinatori ai sai,acestia,l-au ignorat si i-au intors spatele!
gigip
QUOTE(abis @ 26 Jun 2014, 09:46 AM) *
Traian Băsescu a solicitat ca cererea Parlamentului de demisie să fie printată pe hârtie moale rolleyes.gif

aici


Basescu,respins de sefii de state si guverne!

Aflat la Bruxelles,la summitul sefilor de guverne,mafiotul national NU A REUSIT sa vorbeasca cu niciunul dintre acestia! Pe parcursul a cativa kilometri,la o ceremonie in Ypret,a ramas,tot timpul,SINGUR CUC! Niciunul dintre cei prezenti nu i-a adresat vreo vorba! Toti ceilalti discutau intre ei,in grupuri de cate 2-5,glumeau,se fotografiau! Basescu a fost SINGUR pe tot parcursul ceremoniei!
Desi a incercat,pe tot traseul strabatut pe bulevardele localitatii sa se apropie de Angela Merkel,Emanuel Barosso si alti fosti sustinatori ai sai,acestia,l-au ignorat si i-au intors spatele!

Conform teoriei cretinoide a lui Basescu,liderii europeni au FRATERNIZAT cu clanul Bercea Mondial! Imi e rusine cu un asa mincinos ,securist,betiv,bataus de copii,imoral si santajist penal in fruntea tarii mele!
Marduk
M-am gandit in aceste zile la situatia lui Traian Basescu, bagat in aceasta "tiganiada" nationala de propriul frate. Eu insa cred ca Mircea Basescu a fost folosit pentru declansarea asaltului final asupra lui Traian Basescu. Nu poti sa nu observi acuratetea, atacurilor, intinderea lor in timp si spatiu. E clar ca s-a dus o actiune concentrata pentru discreditarea lui Traian Basescu ca presedinte. Lasand la o parte atacurile legate de omul Traian Basescu, a existat permanent un atac indreptat asupra actiunilor politice ale presedintelui Traian Basescu. Atacatorii omului Traian Basescu nu vor doar sa-l discrediteze, sa-l faca sa-si dea demisia, sa-l aduca in fata justitiei, vor practic sa schimbe viitorul, istoria trebuie sa-l asimileze pe Traian Basescu cu un presedinte diabolic, care a facut numai rau poporului roman. Traian Basescu este pe cale sa devina un dictator, setos de razbunare, un fel de Vlad Tepes al secolului XX. Grija celor care s-au ocupat de de acest scenariu, denota profesionalism. Daca analizezi atent toata campania dusa impotriva lui Traian Basescu, nu poti sa nu observi acuratetea cu care se leaga episoadele campaniei respective, incepand cu primele manifestari si culminand cu ultimele atacuri. Poate ca Traian Basescu se face vinovat de toate acuzatiile celor care il ataca, eu nu citesc decat presa, iar in aceasta presa, destinata acestor atacuri, nu gasesc dovezile, ce ar trebui sa se afle la baza acestor acuzatii. Totul este plin de ura, menit sa insemineze ura, in mintea celor care citesc si privesc, care il dezavueaza cat de cat pe Traian Basescu, totul pentru a-l stigmatiza definitiv pe Traian Basescu, presedintele. Istoria n-o sa-l retina pe omul Traian Basescu, iar aceasta campanie este destinata sa distruga "soclul" istoric pe care s-ar putea instala, prin actiunile sale, presedintele Traian Basescu. Cireasa de pe tort trebuia sa fie una socanta si ce puteau sa gaseasca mai socant, acesti "scenaristi" perfecti, de cat o alianta intre familia Basescu si familia Bercea. Cei care s-au ocupat de actiune au mizat pe aversiunea romanilor fata tigani, de clanurile tiganesti, miscarea a fost speculata inteligent de catre cei care si-au propus sa-i dea lovitura de gratie "marinarului jucator". Nu stiu cum se va termina acest "serial", care va fi ultimul episod, dar sigur odata cu plecarea lui Traian Basescu, vom observa schimbari in viata politica a Romaniei. Ramane doar sa vedem daca aceste schimbari vor fi in binele celor multi si sarmani sau a celor putini si bogati. Poate ca vom afla despre Traian Basescu, lucruri mai socante de cat aceasta "tiganiada", poate vom afla, oficial, cat a furat, poate va fi acuzat, condamnat etc. pentru mine un lucru este clar, razbunarea "boierilor" va fi crunta si nici un roman, cetatean simplu, nu va face nimic, pentru a apara macar idealul cu care Traian Basescu a fost ales de majoritatea romanilor. Totul a fost uitat, anihilat, manipulat, denaturat, romanul ghiftuit de mici si bere, de placeri marunte, clevetind la spartul semintelor, va continua sa faca politica celor puternici, bogati, care stiu cum sa-l faca pe roman sa-i fie frica.
abis
QUOTE(gigip @ 27 Jun 2014, 08:28 AM) *
Aflat la Bruxelles,la summitul sefilor de guverne,mafiotul national NU A REUSIT sa vorbeasca cu niciunul dintre acestia! Pe parcursul a cativa kilometri,la o ceremonie in Ypret,a ramas,tot timpul,SINGUR CUC! Niciunul dintre cei prezenti nu i-a adresat vreo vorba!











gigip
[quote name='abis' date='27 Jun 2014, 01:29 PM' post='757589']


: http://www.antena3.ro/romania/sinteza-zile...les-258619.html
gigip
[quote name='gigip' date='27 Jun 2014, 06:20 PM' post='757601']
[quote name='abis' date='27 Jun 2014, 01:29 PM' post='757589']
Am gasit pe iliecarsteablog,al unui roman simplu,o "scrisoare" care contine mult adevar!
DragăTraiane,
Află despre mine că sunt bine, ceea ce îţi doresc şi ţie. Am început să mă integrez aici, a fost greu la început, în prima zi chiar nu am putut să mănânc, una că am vrut să-mi impresionez paznici pentru a le fi milă de mine şi poate mă trimiteau acasă şi al doilea, chiar în momentul în care vroiam să mănânc un "coleg" de celulă ce era deranjat la stomac a mers la budă, sunetele produse de acesta a tăiat de tot bruma poftă de mâncare ce o aveam. Cand a fost strânsă vesela un gardian mi-a zis : nea Mircea pune mâna şi mănâncă, de aici încolo ai drum lung, nu am înţeles, dar un alt "coleg" binevoitor mi-a tradus: înseamnă o condamnare grea. Aşa că am considerat că sunt pe vapor, din păcate ăsta a eşuat pe o insulă pustie, trebuie să mă adaptez noilor condiţii. Mănânc dorm şi meditez. Traiane, îmi faci mult rău, foarte mult rău, nu îţi mai aminteşti când ne jucam, cănd eram foarte apropiaţi, atunci ne împărtăseam toate problemele, acum te-ai ajuns Traiane. Poate că aşa este, dar să mă jertfeşti fără să te uiţi, nu mă gândeam.
Singura soluţie pentru a ieşi de aici şi pentru a beneficia de un proces just, este demisia ta. Atăta timp cât tu eşti în fruntea statului, ăştia mă vor ţine priponit, pentru a demonstra lumii că nu te amesteci în treburile justiţiei. Traiane, ar fi bine să renunţi la funcţie, am intra în normalitate şi procuratura nu ar mai simţi povara ta, apoi nu este exclus ca din postura demisionară să ne poţi ajuta mai mult, mă gândesc şi la ginerele tău. Orice spui din fotoliul de la Cotroceni, televiziunile ce nu ne agreează vor suci pe toate părţile spusele tale şi vor spune că încerci să mă aperi, apoi procuratura va lua noi măsuri de constângere impotriva mea, pentru a ieşi tu la suprafaţă. Până la urmă Traiane orbeşte-ţi opoziţia cum vrei tu, spune-le ce vrei tu, dar noi amândoi, nu uita,

ştim adevărul, un adevăr pentru care sunt gata să mor, pentru ca tu să nu păţeşti ceva, dar gândeşte-te prin ce trec. Nu cred că pentru a te făli tu cu faptul că protejezi justiţia, trebuie să mă ţi pe mine arestat, lasă dracu prostia asta, oricum nu te crede nimeni, nici chiar cei care te pupă în fund, nu cred, câştigă şi ei un ban. Mai ai câteva luni de mandat, nu ai ce pierde, pleci cu toate drepturile ce derivă din funcţia de Preşedinte, cât despre dosarele care le ai ,sper că ai manevrat bine lucrurile, altfel Maria vine împreună cu Doiniţa cu pachete la noi. Poate că nu ar fi rău, demult nu am mai avut timp să stăm de vorba, aici am discuta, zile, luni, chiar ani în şir, depinde cât ne vor da ăştia.
gigip
[quote name='gigip' date='5 Jul 2014, 04:22 PM' post='757967']
Securist a fost,securist ramane! Preluare de pe Cotidianul.ro:
De la spionaj în Belgia în favoarea sovieticilor la reţeaua de fraude bancare din România
Generalul Dragoş Diaconescu, coleg de spionaj în Belgia cu Traian Băsescu
Actualitate

Arhivele din Belgia încep încet-încet să se deschidă. Ele dezvăluie aspecte din activitatea unor foşti securişti români pe teritoriul regatului belgian. O incursiune în arhivele presei belgiene aduce la suprafaţă elemente despre reţeaua de spionaj românească. În această reţea au fost implicaţi şi Traian Băsescu şi prietenul său, generalul Dragoş Diaconescu. Reţeaua a fost descoperită de serviciile belgiene că vindea secrete tehnologice şi militare sovieticilor.

Sub titlul „De l’argent pour la Securitate” (Bani pentru Securitate), săptămânalul belgian „Europe Magazine” a publicat în 20 decembrie 1991 o anchetă despre activitatea reţelei de spionaj a lui Ceauşescu în Belgia. Săptămânalul lua în vizor relaţiile obscure ale unor ofiţeri acoperiţi ai Securităţii cu agenţi sovietici din regatul belgian monitorizaţi atent de serviciile belgiene de informaţii (Sűreté de l'Etat). Aceste relaţii datau din timpul Războiului Rece şi au continuat o perioadă şi după căderea comunismului. Una din firmele româneşti coordonate de DIE pe teritorul belgian era şi firma „Argus”, condusă la acea vreme de doi colonei din DIE: Dragoş Diaconescu (prieten cu Băsescu, arestat recent pentru fraude bancare) şi Gheorghe Voinoiu.

Articolul din săptămânalul belgian dezvăluie că una dintre cele mai importante firmă străine din Liége, „Armorim e Irmasos” (firmă portugheză aparţinând concernului Corticeira Amorim S.G.P.S.), făcea afaceri cu securiştii lui Ceauşescu din Belgia. Prietenul lui Băsescu, şi coleg de reţea informativă cu acesta, generalul Diaconescu, reuşise să tragă ţeapă acestei firme portugheze. Securitatea cumpăra anumite produse de la „Armorim e Irmasos”, dar de plătit plătea printr-un soi de troc mizer, oferind în loc de bani produse industriale. Condiţiile impuse cu tupeu de colonelul - la acea vreme - Dragoş Diaconescu erau două: firma din Liége să ofere comision „prietenilor săi de la Securitate” (cei care, ulterior, se vor converti la capitalism, după căderea lui Ceauşescu) şi să accepte să fie plătită cu cauciuc sintetic. Numai că, după ce tranzacţia a fost perfectată şi comisioanele plătite, portughezii de la „Armorim e Irmasos” descoperă că ceea ce au primit era cauciuc sintetic de cea mai proastă calitate, care nu mai putea fi nici folosit în producţia industrială, şi nici nu putea fi revândut în alte părţi ale Europei.

În continuare, ancheta face legătura între această afacere a unor ofiţeri acoperiţi ai DIE şi o alta derulată de o altă firmă românească din Anvers, înainte de căderea comunismului. Este vorba de funcţionari din şanteriere navale din Belgia şi Olanda care furnizau, prin intermediul unor ofiţei români din Anvers, informaţii tehnologice sovieticilor, în special despre materiale folosite pentru submarinele NATO şi despre materiale rezistente la temperaturti înalte destinate aparatelor militare. „Produse considerate strategice de către administraţia americană le-au parvenit astfel sovieticilor”, scria „Europe Magazine”.

Pe aceeaşi pagină, într-un alt articol intitulat, „Les néo-staliniens sont encore lŕ”, săptămânalul belgian aminteşte şi de iluzia pe care o trăiau occidentalii, imediat după căderea comunismului în Est, că fosta Uniune Sovietică şi România ar fi încetat imediat să mai spioneze şi să îşi mai folosească fostele lor reţele de spioni. Totodată, într-un articol publicat în „Le Soir” pe 11 aprilie 1992, articol semnat de Rene Haquin şi Alain Guillaume, se aminteşte de cazul unui diplomat belgian, Eugeen Michiels (care ocupa funcţia de director la ministerul belgian de externe), care a fost arestat în 1983, după ce a fost descoperit că furnizase informaţii sensibile privind tehnologia NATO aceloraşi ofiţeri ai DIE plasaţi de Ceauşescu în Belgia, şi care, la rândul lor, le retransmiseseră şi sovieticilor. Într-o casetă personală de la o bancă din Bruxelles, diplomatul belgian depozitase un microfilm şi suma de 425.000 de franci belgieni (echivalentul actual a sumei de 10.000 de euro).
George Bogdan, Publicat Luni, 05 noiembrie 2012
Marduk
Vorbeste lumea prin targ despre basisti, basism si cripto basism, de curiozitate am dat o cautare pe google, am gasit o multime de referinte despre aceste cuvinte. Am incercat si alte combinatii, cripto voculisti, cripto nastasisti, cripto vantisti, cripto antonisti, cripto taricenisti, cripto pontisti etc. n-am gasit nimic relevant. Oare sa nu existe astfel de cripto ...? doar exista cripto comunisti, cripto legionari, cripto rasisti etc. cum sa nu exisiste si altfel de cripto ....? De ce doar cripto basisti? Daca eu consider ca presedintele Traian Basescu a facut si lucruri bune, sunt cripto basist? dar daca il critic pe Traian Basescu si consider ca a mai si gresit ce sunt? cripto voiculist? cripto nastasist? cripto pontist? De ce trebuie sa clasificam repede o persoana care are alta parere diferita de a altora? La ce ajuta definirea unui individ de catre altii? Daca intr-o zi Andrei Plesu scrie ceva bun despre Traian Basescu, este cripto basist? a doua zi scrie ceva imptriva lui Traian Basescu, il acuza de ceva, ce este? cripto stalinist? cripto voiculist? Daca nu-l urasti sincer pe Traian Basescu sigur esti cripto basist si implicit il urasti pe Voiculescu, pe Ponta, pe Nastase, Dar daca-l urasti sincer pe Traian Basescu ce esti? luptator pentru libertate, revolutionar, democrat, cripto mazarist, cripto iliescist. De unde atata ura impotriva acestui Traian Basescu, ce-a facut acest presedinte de si-a castigat un astfel de renume, pe cine a deranjat in asemenea hal de si-a pus in cap majoritatea politicienilor democrati, emanati ca si el la "revolutie"? E clar ca ceva s-a intamplat, fie Traian Basescu a furat mai mult decat toti ceilalti, fie nu i-a lasat sa mai fure pe cei care l-au ajutat sa ajunga la conducere etc. Exista o ruptura profunda intre presedintele Traian Basescu si majoritatea politicienilor, de unde provine aceasta? de la taierile de pensii si salarii? nu cred. Trebuie sa fie ceva mai rau decat asta, ceva pe care oamenii simpli nu-l inteleg, dar care se uita prostiti in gura celor de la Antene, la cripto voiculistii care toaca marunt orice fapta cata de cat buna a lui Traian Basescu. Nimic din ce face acest om, Traian Basescu nu trebuie sa para, un lucru bun, o fapta cat de cat normala, omeneasca, totul trebuie denaturat, rastalmacit, in asa fel incat chiar si o depunere de flori sa fie de fapt ceva urat, ce numai Traian Basescu poate sa faca. Cum o fi reusit acest presedinte sa ajunga in situatia asta? o fi de la flota! de la Nutica? de la Nana? din cauza fetelor sale? tot caut ceva care sa ma faca sa-l urasc, sa-i reprosez ca mi-a luat banii din pensie, din salariu, cu ce sa-l identific pe Traian Basescu pentru a nu mai gandi ca un cripto basist? Pana la urma daca-i gasesc ceva lui Traian Basescu, ceva care sa ma faca sa-l urasc sincer, ce fel de cripto voi deveni? cripto liberal, cripto psd-ist, cripto voiculist, cripto gadist, cripto pontist ...............
gigip
QUOTE(Marduk @ 10 Jul 2014, 09:03 PM) *
Vorbeste lumea prin targ despre basisti, basism si cripto basism, de curiozitate am dat o cautare pe google, am gasit o multime de referinte despre aceste cuvinte. Am incercat si alte combinatii, cripto voculisti, cripto nastasisti, cripto vantisti, cripto antonisti, cripto taricenisti, cripto pontisti etc. n-am gasit nimic relevant.e la Nutica? de la Nana? din cauza fetelor sale? tot caut ceva care sa ma faca sa-l urasc, sa-i reprosez ca mi-a luat banii din pensie, din salariu, cu ce sa-l identific pe Traian Basescu pentru a nu mai gandi ca un cripto basist? Pana la urma daca-i gasesc ceva lui Traian Basescu, ceva care sa ma faca sa-l urasc sincer, ce fel de cripto voi deveni? cripto liberal, cripto psd-ist, cripto voiculist, cripto gadist, cripto pontist ...............


Mircea Băsescu este arestat pentru trafic de influență și a fost trimis în judecată. Însă, fratele președintelui României s-a ales cu un nou dosar.

Din dosarul de trafic de influență s-a disjuns unul nou, sub acuzațiile de înșelăciune și inducere în eroare a organelor judiciare(pentru inscenarea asa zisului santaj)!

Procurorii fac cercetări pentru a stabili dacă îl pun sub urmărire penală pe Mircea Băsescu în noul caz.Asteptam sa i se alature mafiotul sef,Traian Basescu!

Marduk
QUOTE(gigip @ 11 Jul 2014, 04:23 PM) *
... mafiotul sef,Traian Basescu!

rofl.gif Care mafiot este mai tare? Dan Voiculescu cu 2700 de hectare luate in arenda pentru 40 de ani, de la Academia Romana, sau Traian Basescu cu cele 300 de hectare cumparate de la un italian?
gigip
QUOTE(Marduk @ 11 Jul 2014, 08:39 PM) *
rofl.gif Care mafiot este mai tare? Dan Voiculescu cu 2700 de hectare luate in arenda pentru 40 de ani, de la Academia Romana, sau Traian Basescu cu cele 300 de hectare cumparate de la un italian?

O intrebare de gaga! Ce legatura are sula(Basescu!!),cu prefectura(Voiculescu)! Cat de penibil poti sa fi??? Basescu,chiar ilegitim si imoral este (din pacate inca!),presedintele tarii mele! Voiculescu este un nimeni,unul dintre cei 20 de milioane de romani,o persoana fizica ! Orice ar face(bine ori rau!!!) Voiculescu ,il afecteaza EXCLUSIV PE EL SI FAMILIA LUI! Ce face Basescu(in proportie de 99% rau!!!!) ne nenoroceste pe noi,romanii! Basescu,jucatorul,taie salarii si pensii,linsulta parlamentul,guvernul,nu promulga legile,fura ,minte,e imoral,loveste copiii,face guverne,aliante,distruge partide,isi pune slugile in fruntea CCR,DNA,Curtea Suprema,CSM,SRI ,SIE,etc! Voiculescu(daca a facut o infractiune,lucru de care ma indoiesc,mai ales in cazul cu arendarea terenurilor Academiei) sa fie judecat si condamnat! Nu afecteaza cazul lui nici macar cu 1 milimetru viata romanilor,dimpotriva! LABAsescu e cu totul altfel! El si cand semneaza ori nu semneaza un act distruge destine,vieti,cariere,institutii,afecteaza grav viata,libertatea si linistea romanilor! Comparatia Basescu versus Voiculescu este o aberatie la fel de mare cu alaturarea uraganului cu adierea brizei!
Marduk
QUOTE(gigip @ 11 Jul 2014, 10:10 PM) *
O intrebare de gaga! .... Voiculescu(daca a facut o infractiune,lucru de care ma indoiesc,mai ales in cazul cu arendarea terenurilor Academiei) sa fie judecat si condamnat! Nu afecteaza cazul lui nici macar cu 1 milimetru viata romanilor,...Comparatia Basescu versus Voiculescu este o aberatie la fel de mare cu alaturarea uraganului cu adierea brizei!

Care gaga, domnule general, Lady Gaga sau garagata din afirmatiile dvs. Mon general, viata romanilor a fost afectata profund de toti cei care, ca Dan Voiculescu au furat efectiv tara, toate realizarile romanilor, nu ale lui Ceausescu, au fost distruse, exploatate, vandute, arendate, cumparate, trimise la fiare vechi de acesti nemernici lacomi, niste capuse bipede, care au pus mai presus interesul personal in dauna interesului national, al romanului de rand. Dar sa sti ca mi-ai placut, comparatia cu uraganul si briza, acum la varsta dumitale ar trebui sa sti ca uraganul vine si trece, dar briza adie incontinuu. Or eu prefer "uraganul" care vine si trece, ajunge in cele din urma sa se stinga in pustie, fie la puscarie, decat aceasta "briza" perpetua, care seaca tara de resurse, platind dividende de doi bani, amanand judecarea at calendas grecas. Traian Basescu o sa-si termine mandatul, o sa devina un fost presedinte, o sa fie probabil acuzat prin fel de fel de procese, poate condamnat, in cele din urma o sa dispara de pe firmamentul politicii romanesti, dar in urma sa, vor ramane toti acesti nemernici care manipuleaza, denigreaza, falsifica etc. totul doar de dragul mentinerii acestei stari de somnolenta a romanilor, aceasta sclavie, de care aceasta "elita" are nevoie pentru a-si satisface lacomia morbida de putere si bani, care o stapaneste.
gigip
QUOTE(Marduk @ 11 Jul 2014, 10:40 PM) *
Care gaga, domnule general, Lady Gaga sau garagata din afirmatiile dvs. Mon general, viata romanilor a fost afectata profund de toti cei care, ca Dan Voiculescu au furat efectiv tara, toate realizarile romanilor, nu ale lui Ceausescu, au fost distruse, exploatate, vandute, arendate, cumparate, trimise la fiare vechi de acesti nemernici lacomi, niste capuse bipede, care au pus mai presus interesul personal in dauna interesului national, al romanului de rand. Dar sa sti ca mi-ai placut, comparatia cu uraganul si briza, acum la varsta dumitale ar trebui sa sti ca uraganul vine si trece, dar briza adie incontinuu. Or eu prefer "uraganul" care vine si trece, ajunge in cele din urma sa se stinga in pustie, fie la puscarie, decat aceasta "briza" perpetua, care seaca tara de resurse, platind dividende de doi bani, amanand judecarea at calendas grecas. Traian Basescu o sa-si termine mandatul, o sa devina un fost presedinte, o sa fie probabil acuzat prin fel de fel de procese, poate condamnat, in cele din urma o sa dispara de pe firmamentul politicii romanesti, dar in urma sa, vor ramane toti acesti nemernici care manipuleaza, denigreaza, falsifica etc. totul doar de dragul mentinerii acestei stari de somnolenta a romanilor, aceasta sclavie, de care aceasta "elita" are nevoie pentru a-si satisface lacomia morbida de putere si bani, care o stapaneste.

Insisti in sustinerea unei ineptii monumentale! In Romania(ca in orice alta tara!!!) sunt sute de mii de indivizi precum Voiculescu care fura! Toti la un loc,cat timp nu iau decizii asupra vietii oamenilor(chiar inmultiti,de dragul analizei,cu 10.000) nu influenteaza negativ viata romanilor cum a nenorocit-o Basescu prin marirea TVA-ului de la 19 la 24%! Renunta la asemenea aberatii! Nu imi place,absolut deloc de Voiculescu(dimpotriva!!!) dar nesimtirea voastra a basistilor,cu el in frunte de a sustine ca un singur om a facut mai mult rau romanilor decat clanul mafiot basisto-pedelist(cu premierii Boc,MRU,cu Blaga,Videanu,Udrea,Roberta si alti infractori de crima organizata!!!) denota mari probleme de intelegere daca nu ,psihiatrice!
PS:Decizia CCR prin care se constata ca Basescu are (mai bine zis nu are!) aceiasi imunitate ca si parlamentarii face din el Intaiul puscariabil al tarii! Oricand poate(si trebuie !!!)anchetat pentru infractiunile comise,judecat si condamnat! Basescule ,nici nu sti,cat de puscarias devii!
Marduk
QUOTE(gigip @ 12 Jul 2014, 08:36 AM) *
Insisti in sustinerea unei ineptii monumentale!...de a sustine ca un singur om a facut mai mult rau romanilor decat clanul mafiot basisto-pedelist(cu premierii Boc,MRU,cu Blaga,Videanu,Udrea,Roberta si alti infractori de crima organizata!!!)...

Este la fel ca ineptia sustinuta de unii, care cred ca un singur om, Traian Basescu, este capul rautatilor din Romania. Eu nu cred ca Dan Voiculescu este singur, este liderul unui clan mafiot, Voiculisto-PC-ist care se lupta cu alte clanuri, Pontisto-PSD-ist etc. pentru dominatia politco-economica a Romaniei. Daca nu intelegi asta, mon general, esti or un cripto..., ori ai "probleme de intelegere daca nu ,psihiatrice".
gigip
QUOTE(Marduk @ 12 Jul 2014, 10:38 AM) *
Este la fel ca ineptia sustinuta de unii, care cred ca un singur om, Traian Basescu, este capul rautatilor din Romania. Eu nu cred ca Dan Voiculescu este singur, este liderul unui clan mafiot, Voiculisto-PC-ist care se lupta cu alte clanuri, Pontisto-PSD-ist etc. pentru dominatia politco-economica a Romaniei. Daca nu intelegi asta, mon general, esti or un cripto..., ori ai "probleme de intelegere daca nu ,psihiatrice".

Atacarea jegoasa,dementiala a lui Voiculescu de catre mafiotul national Basescu (impreuna cu toate zdrentele de LABE1,Realitatea,EV Zilei,RL) si cretinoizii care mai cred in facaturile lui securiste este o incercare disperata a acestora de a distrage atentia de la gravele fapte de coruptie mafiota comise de catre el si clanul lui!
Marduk
QUOTE(gigip @ 12 Jul 2014, 12:22 PM) *
Atacarea jegoasa,dementiala a lui Voiculescu....

[Atacarea jegoasa,dementiala a lui Basescu de catre mafiotul national Voiculescu (impreuna cu toate zdrentele de Antena 1, Antena Stars, Antena 3, RTV..) si cretinoizii care mai cred in facaturile lui securiste este o incercare disperata a acestora de a distrage atentia de la gravele fapte de coruptie mafiota comise de catre el si clanul lui!


Cum ti se pare fraza asta mon general?
gigip
QUOTE(Marduk @ 12 Jul 2014, 04:00 PM) *
Atacarea jegoasa,dementiala a lui [b]Basescu de catre mafiotul national Voiculescu (impreuna cu toate zdrentele de Antena 1, Antena Stars, Antena 3, RTV..) si cretinoizii care mai cred in facaturile lui securiste este o incercare disperata a acestora de a distrage atentia de la gravele fapte de coruptie mafiota comise de catre el si clanul lui!
[/b]

Cum ti se pare fraza asta mon general?

O tampenie marca pupincuristilor basisti! O dovada de retard mintal,de creieri spalati ori bolnavi,o dovada de idiotenie dusa dincolo de orice limite!
gigip
QUOTE(gigip @ 12 Jul 2014, 04:02 PM) *
O tampenie marca pupincuristilor basisti! O dovada de retard mintal,de creieri spalati ori bolnavi,o dovada de idiotenie dusa dincolo de orice limite!

Familia Basescu,tot mai aproape de puscarie!
“Noi am depus o plângere în care îl acuzam pe domnul Mircea Băsescu de inducere în eroare a organelor judiciare, fostul denunţ calomnios în cazul care se instrumentează şi traficul de influenţă. Am înţeles că ar exista, tot din surse publice, nu oficial, că ar exista posibilitatea ca luni sau marţi să fie trimis în judecată pentru aceste fapte. Despre noile înregistrări pot să spun că sunt concludente, pertinente şi utile pentru a consolida probatoriul în cauză (…) Au fost presiuni ca noile imagini să nu apară”, a spus avocatul, vineri, în cadrul emisiunii “La ordinea zilei”. Potrivit avocatului Pavel Abraham, în înregistrările respective, “Marian Căpăţână a invocat numele lui Mircea Băsescu”. “Procurorul Iacobescu a spus, în 2011, că dacă vorbeşte Bercea, va fi nenorocire. Eu spun altceva: dacă vorbeşte Căpăţână, va fi o catastrofă. Atât pot să spun în momentul acesta”, a adăugat avocatul Pavel Abraham.
Maria Tudor, A.M.PRESS
Marduk
QUOTE(gigip @ 12 Jul 2014, 04:02 PM) *
Atacarea jegoasa,dementiala a lui Basescu de catre mafiotul national Voiculescu (impreuna cu toate zdrentele de Antena 1, Antena Stars, Antena 3, RTV) si cretinoizii care mai cred in facaturile lui securiste este o incercare disperata a acestora de a distrage atentia de la gravele fapte de coruptie mafiota comise de catre el si clanul lui!

O tampenie marca pupincuristilor Voiculesti. O dovada de retard mintal,de creieri spalati ori bolnavi,o dovada de idiotenie dusa dincolo de orice limite!

rofl.gif Nu-i asa ca suna ca un ecou? Pentru mine nu conteaza numele mafiotului, oricare ar fi acesta, ci ceea ce a comis acesta. Daca pe dumneata te dereanjaza numele mafiotului e clar ca esti cripto ...... sau faci parte dintr-un clan mafiot.

gigip
QUOTE(Marduk @ 12 Jul 2014, 04:23 PM) *
O tampenie marca pupincuristilor Voiculesti. O dovada de retard mintal,de creieri spalati ori bolnavi,o dovada de idiotenie dusa dincolo de orice limite!

rofl.gif Nu-i asa ca suna ca un ecou? Pentru mine nu conteaza numele mafiotului, oricare ar fi acesta, ci ceea ce a comis acesta. Daca pe dumneata te dereanjaza numele mafiotului e clar ca esti cripto ...... sau faci parte dintr-un clan mafiot.

Sa nu avem vorbe! Preluare de pe stiripesurse.ro,ziar basist a articolului lui Lucian Negrea:

Scenariu halucinant: jocurile subterane prin care a ajuns Băsescu președinte
Lucian Negrea, Reporter
17:15
0
traian-basescu-lacrimi

Traian Băsescu este președinte de 2 mandate, dar se pare că la un moment dat a existat un moment de cotitură în cariera acestuia. Actorul Florin Călinescu dezvăluie o serie de negocieri, în care a fost și el implicat, în urma cărora el ar fi trebuit să fie de fapt în locul lui Traian Băsescu.

„Vi s-a propus și dvs să deveniți candidat la Președinție?”, a fost întrebat Florin Călinescu, la Gândul Live.

„Analiștii competenți au spus că am toate șansele în momentul ăla, pentru că era bătălia între Iliescu și Vadim Tudor. (…) Și au zis: ‘Hai mă să îl punem pe ăsta, din popor!’

(…) Ei au crezut cu am contract cu Pro TV, cu Sârbu, şi când au aflat cu stupoare că eram singurul care nu aveam un contract cu nimeni, atunci mi-au zis că e necesar să semnez o hârtie (…) o formă de subordanare a intereselor patriei (…). Atunci Virgil Măgureanu a zis ‘Nu vrei, nu?’. ‘Nu!’. ‘Atunci o să-l fac pe Traian Băsescu preşedintele României’, în anul 2000. Mi-a spus-o cu martori. Și traseul a fost următorul, mi l-a și explicat: ‘O să fac un partid’, Partidul Național Român, pe care l-a făcut. Și ce-a făcut Partidul Național Român? A fost absorbit de PD, la o oră de vârf și de mare audiență. Dl profesor a făcut un pas înapoi, a dispărut … . ”, a răspuns Florin Călinescu.


gigip
[quote name='gigip' date='12 Jul 2014, 05:42 PM' post='758228']
Sa nu avem vorbe! Preluare de pe stiripesurse.ro,ziar basist a articolului lui Lucian Negrea:

Scenariu halucinant: jocurile subterane prin care a ajuns Băsescu președinte
Lucian Negrea, Reporter
Sa nu avem vorbe:Preluare de pe stiripesurse.ro:

Proteste la Cotroceni: ”Demisia! Demisia!”
Lucian Negrea, Reporter
16:36
0
basescu

Președintele Traian Băsescu și premierul Victor Ponta au avut o întâlnire la Palatul Cotroceni, pentru a discuta despre scăderea CAS-ului.

În fața Palatului Cotroceni s-au adunat câteva zeci de protestatari care i-au cerut demisia președintelui Traian Băsescu: ”Demisia! Demisia”, i-au strigat oamenii, președintelui Traian Băsescu. De asemenea, aceștia i-au reamintit președintelui că a fost suspendat și l-au numit mafiot pe președintele Curții Constituționale, Augustin Zegrean.
PS:Desteapta-te romane....
turbo trabant
Cf acest topic, Ciuvica este un gentleman.
Marduk
QUOTE(gigip @ 14 Jul 2014, 05:12 PM) *
Sa nu avem vorbe!...
În fața Palatului Cotroceni s-au adunat câteva zeci de protestatari care i-au cerut demisia președintelui Traian Băsescu:

Este un pas inainte, mon general, n-a spus ca s-au adunat cateva zeci de mii de protestatari.
QUOTE
...l-au numit mafiot pe președintele Curții Constituționale, Augustin Zegrean.

rofl.gif Dap, Zegrean chiar are fata de mafiot, pe langa fizionomia lui Bercea, Fane Capatana, Nutu si Sile Camataru etc. Zegrean este un dur, pe care chiar nu poti sa-l privesti in ochi.
abis
QUOTE(gigip @ 14 Jul 2014, 05:12 PM) *
Președintele Traian Băsescu și premierul Victor Ponta au avut o întâlnire la Palatul Cotroceni, pentru a discuta despre scăderea CAS-ului.

Citesc si eu pe Hotnews:

<<La inceputul discutiei, seful statului afirma ca nu vede "sustenabilitatea masurii" de reducere a CAS, iar primul ministru il informeaza ca potrivit constitutiei are dreptul de a retrimite proiectul la Parlament.

"Nu tin sa il retrimit, pentru ca e o masura buna pentru agentii economic, marea problema e cum acoperim gaura", a replicat seful statului.

"Problema este ca guvernul, si daca am fi de acord cu dvs, tot nu am avea ... nu suntem ...aaa ... din moment ce e o lege aprobata de Parlament rolul nostru a fost de a transmite in expunerea de motive motivul emiterii actului normativ cu impactul socio-economic si toate celelalte masuri", a raspuns Ponta, dupa care s-a referit la acoperirea gaurii bugetare prin crestere economica, combaterea evaziunii fiscale si legea insolventei.

Presedintele o intreaba pe Ioana Petrescu din ce va fi acoperita lipsa de venituri de 11 miliarde de lei din bugetul anului viitor, iar ministrul Finantelor vorbeste despre "o masura extraordinar de buna pentru mediul de afaceri si pentru angajatori", pe care o sustine "din tot sufletul".

Ministrul precizeaza ca au fost facute studii iar Traian Basescu ii cere acest studiu, iar Ioana Petrescu se uita la Victor Ponta.

"Mai oameni buni, discutam intre oameni care stiu ce vorbesc sau ...", comenteaza Traian Basescu.

Ministrul Finantelor precizeaza ca la elaborarea bugetului pe 2015 "sursele vor fi foarte clare"

"Doamna, dar eu trebuie sa o promulg acum, pentru ca si eu as vrea sa o promulg, dar credibil", spune presedintele.>>


Ponta si doamna ministru (cum naiba o cheama) sunt ca niste corigenti veniti la examen (iarasi) cu lectia neinvatata, pe bune, ar fi iresponsabil sa te iei dupa ei. Se va alege praful de tot din decembrie incolo, cand or lua astia toata puterea.
gigip
QUOTE(abis @ 15 Jul 2014, 10:04 AM) *
Ponta si doamna ministru (cum naiba o cheama) sunt ca niste corigenti veniti la examen (iarasi) cu lectia neinvatata, pe bune, ar fi iresponsabil sa te iei dupa ei. Se va alege praful de tot din decembrie incolo, cand or lua astia toata puterea.

Incredibil pana unde poate duce pupinbasismul unora? Basescu,grobianul,ciripitorul securist,batausul de copii,betivul,lasul,mafiotul national,imoralul(Nutica ,dragostea lui!) poate fi profesor examinator? Cat de penibili,de jeguri umane pot fi cei care cred (si mai si posteaza asa ceva)? Basescu,un semianalfabet sa fie profesorul unei absolvente la Harvard! Sunteti de plans,penibililor!
gigip
A spune despre mafoitul national ca este profesor examinatort este o insulta la adresa profesorilor adevarati! daca ar testa cineva calitatile profesorale ale lui Basescu versus raposatul Emil Bobu,sigur,al doilea ar fi cqastigator detasat!
abis
Trag concluzia ca nu ai vazut inregistrarile rofl.gif
turbo trabant
De abia astept sa il vad pe victoras la palat cum i-o da base peste gard de nu se vede.

Aia cu oxford sau harvard a fost marlanie tipica lui traian.
Marduk
Am vazut si eu "capcana" pe care presedintele Traian Basescu i-a intins-o premierului Victor Viorel Ponta. Atitudinea premierului mi s-a parut a fi a unui om care nu stia raspunsul, sau care chiar nu vroia sa raspunda unei intrebari, un fel de soc al unui elev sau student care nu stie tema. Ministrul Economiei, chiar daca unii considera ca Traian Basescu a fost marlan, n-a avut o atitudine demna de un economist care a terminat Harvard. Mi-ar fi placut ca dominsoara sa fie incisiva, la obiect, sa stie tema si sa-i prezinte presedintelui punct cu punct problematica discutiei, cu alte cuvinte sa-l lase masca. Ma gandesc ca totusi premierul n-a dorit sa-si dezvalui resursele, punctele de colectare a banilor pentru viitorul buget, doar suntem in campanie, n-ar fi putut sa spuna ca vor creste taxele si impozitele, doar era vorba de bugetul de dupa alegeri, pe care se presupune ca le vor castiga PSD-ul si Victor Ponta. Pe de alta parte presedintele Traian Basescu a demonstrat ce tot incearca sa le demonstreze, sa le dovedeasca romanilor, de la venirea la guvernare a lui V.V. Ponta si anume ca premierul minte fara sa clipeasca cand e vorba de politica. Este un punct castigat de presedintele Traian Basescu la finalul partidei, cam tarziu a venit acest punct, care cu siguranta nu va influenta in nici un fel viitoarele alegeri prezidentiale.
abis
QUOTE(gigip @ 15 Jul 2014, 11:23 AM) *
Cat de penibili,de jeguri umane pot fi cei care cred (si mai si posteaza asa ceva)? Basescu,un semianalfabet sa fie profesorul unei absolvente la Harvard!

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualit...trescu+s-au+com

jamie.gif
gigip
QUOTE(abis @ 15 Jul 2014, 01:52 PM) *

In partea oficiala,data pe TOATE POSTURILE TV(si nu in facatura ordinara basista),se vede clar cum premierul si ministrul Petrescu i-au dat peste botul porcesc lui Basescu!! Ponta i-a spus de la inceput ca el,Basescu,este ultimul om din Romania care poate da lectii de economie dupa ce ,ca un dement a taiat prensiile si salariile,a inchis spitale si mai ales A CRESCUT TVA-ULde la 19-24%! Ponta i-a aruncat in fata dementului ca NU PRIMESTE LECTII el,guvernul ori ministrii sai de la unul care habar nu are de economie! De asta a venit la Cotroceni ,sa-i dea peste bot golanului! La asta s-au limitat discutiile! Adica,premierul si ministrul i-au spus,sictir,ppotaie! Restul,dorinta lui de a se trece la limbajul lui de golan,insinuarile,siretlicurile de securist ori de mafiot ale lui nu au nicio valoare.Ca mai sunt prosti ca marele analist basist in comunicare(ori ca vreo 2-3 9 de pe forum) care mai cred in facaturile lui securistice,e treaba lor! Basescu,in materie de economie,de bun simt ori de adevar este un zero barat!

abis
Cum ziceam, se vede ca nu te-ai uitat la inregistrari rofl.gif
gigip
QUOTE(abis @ 15 Jul 2014, 05:14 PM) *
Cum ziceam, se vede ca nu te-ai uitat la inregistrari rofl.gif

M-am uitat la TOATE inregistrarile! Cele reale,difuzate ieri de catre TOATE TV-URILE
gigip
dar si la facaturile basisto-securiste! Intre cele reale si facaturile securistului,ca un om inteligent,liber si independent,le aleg pe primele! Ele sunt,sigur,REALAE,ADEVARATE!
abis
Ce facatura? Unde vezi tu facatura?

Diaolgul, cum a fost:

http://www.gandul.info/politica/gandul-va-...ntelor-12934370

Traian Băsescu: Doamnă, daţi-mi şi mie studiul care spuneţi că s-a făcut.
Victor Ponta: Vă dăm tot ce avem.
T.B.: Măi, oameni buni, am zis că discutăm. (...) Arătaţi-mi din ce se compune structura de venituri suplimentare.
Ioana Petrescu: În momentul în care vom elabora bugetul pe 2015 sursele vor fi foarte clare.
T.B.: Doamnă, dar eu trebuie să o promulg acum. Eu aş vrea să o promulg şi aş vrea să o promulg credibil.



Traian Băsescu: Marea mea problemă este sustenabilitatea măsurii pe care n-o văd. Cu ce acoperim deficitul de 5 miliarde.
Victor Ponta: Domnule preşedinte, Constituţia prevede clar dreptul dumneavoastră de a retrimite...
T.B.: Nu ţin să-l retrimit, problema e cum acoperim gaura.
V.P.: Vi-l exercitaţi cum doriţi. Ideea este că e o măsură pe care o considerăm necesară, că în acest an conform discuţiilor cu FMI nu se modfică ţintele de deficit asumate şi că în 2015-2016 avem capacitatea de a face această măsurp nu doar sustenabilă, ci şi profitabilă. Venim în noiembrie cu proiectul de buget şi ne încadrăm în toate ţintele.
T.B.: Avem şi MTO care înseamnă 5-6 miliarde. (NOTĂ: MTO, în engleză medium term budgetary objective)
V.P.: Domnule preşedinte, o să lucrăm la toate. Când avem proiectul de buget o să vină la promulgare la dumneavoastră sau la noul preşedinte.
T.B.: Sper să vină la mine, să avem buget înainte de alegeri. Ar fi unfair (lipsit de onestitate, n.red.) să intrăm în alegeri fără buget.



V.P. Eu cred că dumneavoastră nu conduceţi activitatea Executivului
T.B.: Dar controlez legile.
V.P.: Retrimiteţi-o în Parlament.
T.B.: Vreţi să nu o promulg?
V.P.: Nu. Eu vreau să o promulgaţi.
T.B.: Daţi-mi argumente să o promulg, altele decât lozinci!


Hai, uita-te, desfata-te: este un recital de prostie, minciuna si incompetenta din partea premierului si a fetitei pe care a dus-o acolo. devil.gif
cocosel
QUOTE(abis @ 15 Jul 2014, 11:52 AM) *


Ehei... se cam incurca itele.. din stanga. rofl.gif Scad dramatic pontacii... ce ne facem il aruncam pe Mirciulica (se pare ca se incalzeste) sau pe doctoras? (abia asteapta)
Tradiceanu nu ia 10% din voturi daca se incumeta... si nici cei nominalizati nu au sanse... nici macar in fata lui Predoiu. Avise le fin!!

Cat despre Ministru Finantelor... am spus din prima clipa, carne de tun pentru opozitie. Habar nu are ce sunt alea politici publice, strategii economice. Asa este cand nu ai lucrat niciodata in privat, dai pe langa mereu. ohyeah.gif

Dupa balbe, curatat scame imaginare, ochi dati peste cap, priviri in tavan si cateva obraznicii un prim ministru exclama halucinant ”Lăsați, România se descurcă!”.
Asa tara, asa prim-ministru!!
Un habarnist...rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Noroc ca se aseaza luni in partea ailalta si avem totusi o alternativa... diferita de ”investește”, ”investează” .
gigip
QUOTE(abis @ 15 Jul 2014, 05:25 PM) *
Ce facatura? Unde vezi tu facatura?

Este o facatura securisto-basista! Acm 5 minute,am revazut la RTV DIALOGUL OFICIAL dintre Ponta si Basescu(cel transmis de catre TOATE televiziunile),nu crampeile selectate de catre mafiotul Basescu! Cand Basescu ii cere lui Ponta sa -i explice cum e cu reducerea CAS ,acesta,ii da o smetie peste bot si ii spune;"sunteti ultimul om de pe lume care poate sa-mi ceara mie explicatii! Dumneavoastra ati taiat pensii si salarii,ati marit TVA-ul de la 19-24%...! Despre asta e vorba,ca i-a dat-o in bot dementului! Nu ce a discutat grobianul cu copila aia! De la inceput(de fapt asta a fost toata intrevederea oficiala),premierul l-a umilit pe Basescu si i-a spus ca nu-i da lui socoteala de ce a decis,in unanimitate,parlamentul(inclusiv cei din opozitie)! Restul sunt facaturi jegoase basisto-securiste,bune de prostit extrem de PUTINII PROSTI care mai le cred!
abis
QUOTE(gigip @ 15 Jul 2014, 06:59 PM) *
Acm 5 minute,am revazut la RTV DIALOGUL OFICIAL dintre Ponta si Basescu

Adica la televiziunea lui Ghita. Prietenul si colegul lui Ponta. Ma rog, sa trecem peste.... smile.gif

QUOTE
Cand Basescu ii cere lui Ponta sa -i explice cum e cu reducerea CAS ,acesta,ii da o smetie peste bot si ii spune;"sunteti ultimul om de pe lume care poate sa-mi ceara mie explicatii! Dumneavoastra ati taiat pensii si salarii,ati marit TVA-ul de la 19-24%

Exact - cand Basescu ii cere sa explice cum va acoperi deficitul bugetar creat de reducerea CAS, Ponta nu ofera niciun argument, ci lozinci. Despre asta este vorba. Basescu spune: "vreau sa promulg legea pentru ca este una buna pentru mediul de afaceri, insa aratati-mi cum se va echilibra bugetul, sa nu ne trezim ca o sa creasca prea mult deficitul", iar Ponta raspunde cu balarii care nu au nicio legatura cu subiectul smile.gif

Ponta s-a facut de ras in ultimul hal. ohyeah.gif
gigip
QUOTE(abis @ 16 Jul 2014, 09:53 AM) *
Adica la televiziunea lui Ghita. Prietenul si colegul lui Ponta. Ma rog, sa trecem peste.... smile.gif
Exact - cand Basescu ii cere sa explice cum va acoperi deficitul bugetar creat de reducerea CAS, Ponta nu ofera niciun argument, ci lozinci. Despre asta este vorba. Basescu spune: "vreau sa promulg legea pentru ca este una buna pentru mediul de afaceri, insa aratati-mi cum se va echilibra bugetul, sa nu ne trezim ca o sa creasca prea mult deficitul", iar Ponta raspunde cu balarii care nu au nicio legatura cu subiectul smile.gif

Ponta s-a facut de ras in ultimul hal. ohyeah.gif

Dementul national,mafiotul Basescu,nu are caderea morala sa se amestece in treburile guvernului ,ale parlamentului! Din 2009 si chiar din 2004!!!),golanul asta NU A FACUT ABSOLUT NIMIC BUN PENTRU ROMANIA,PENTRU ROMANI! Batausul de copii si-a pus amanta si slugile decrepite ,Boc,Roberta,Blaga sa -i nenoroceasca pe romani,sa le taie pensiile ,salariile,sa creasca,cu nesimtire TVA-ul! Dupa demolarea regimului antidemocratic si antiromanesc basist(in 2012!),ilegitimul A OBSTRUCTIONAT jegos si nesimtit,TOATE INITIATIVELE LEGISLATIVE ale parlamentului! Ar trebui judecat(si cred ca asa se va intampla!) pentru cauzarea de prejudicii imense tarii,romanilor,pentru OBSTRUCTIONAREA functionarii institutiilor fundamentale ale tarii! Numai niste dezaxati basisti nu vor sa vada asta! BASESCU NU A FACUT NIMIC BUN in 10 ani de presedintie! Restul e inca o davada ca EXTREM DE PUTINII basisti ramasi,nu se pot dezbara de prostia incurabila de a-l pupa in bas pe cel mai toxic presedinte ,cel mai corupt,betiv,securist,bataus de copii,imoral si grobian,TB!
abis
QUOTE(gigip @ 16 Jul 2014, 10:49 AM) *
mafiotul Basescu,nu are caderea morala sa se amestece in treburile guvernului ,ale parlamentului

Are caderea legala sa ceara explicatii guvernului.
Are caderea legala sa promulge o lege sau nu.

QUOTE
A OBSTRUCTIONAT jegos si nesimtit,TOATE INITIATIVELE LEGISLATIVE ale parlamentului

Adica? unsure.gif

QUOTE
BASESCU NU A FACUT NIMIC BUN in 10 ani de presedintie

Cum sa nu - l-a numit premier pe Ponta.... rolleyes.gif
gigip
QUOTE(abis @ 16 Jul 2014, 11:07 AM) *
Are caderea legala sa ceara explicatii guvernului.
Are caderea legala sa promulge o lege sau nu.
Adica? unsure.gif
Cum sa nu - l-a numit premier pe Ponta.... rolleyes.gif

Pai tocmai asta e buba! El nu promulga legile decat dupa ce le amana cate 30 de zile 9atunci cand le ataca,precum un nesimtit,la CCr,amana intrarea in vigoare cu zeci de zie!)! Nu stiu daca numirea lui Ponta(mai ales pentru voi,basistii!!!) e un lucru bun! daca nu ati suferi de basita jegoasa incurabila ati recunoaste ca a amanat luni de zile numirea lui(dupa ce la LABE1 tv,wc-ul basist televizat!) a AFIRMAT CATEGORIC CA NU IL VA NUMI NICIODATA! Basescu a fost OBLIGAT DE CATRE AMNERICANI sa-l numeasca! Iata cum il vad romanii pe Basescu,in creatoia folclorica;
Ganduri Fara Randuri

“Hai sa dam mana cu mana
Sa furam tot ce s-aduna,
Sa-nvartim hora hotiei
Pe pamantul Romaniei!

Ordinea si cinstea piara!
Piara fraierii din tara !
Intre noi sa nu mai fie
Decat jaf si smecherie!

Contu-n banca de te tine
Vino sa te prinzi cu mine
La hotie cu unire
Si pe functii cu-nfratire!

Unde-i unul nu-i putere
Sa se puna de-o avere,
Unde-s doi puterea creste
Si tara se praduieste!

P-amandoi in fund ne doare
Ca in haos tara moare.
Eu ti-s frate, tu-mi esti frate,
Sa furam cat se mai poate!

In guvern hai cu grabire
Sa-l secam dintr-o sorbire,
Ca sa creasca banu’ mare
Mai rapid in buzunare.

Dam pomana s-un piscot
Prostului cu drept de vot,
Ca oricum in Romania
Noi facem paranghelia.”
PS; Sa nu incerci sa sui ca nu e vorba de el! In fotografia care insoteste poezia apare el,Udrea,Videanu,Boc si alte lepre basiste! Eu nu stiu cum sa o postez!
abis
QUOTE(gigip @ 16 Jul 2014, 11:51 AM) *
Pai tocmai asta e buba! El nu promulga legile decat dupa ce le amana cate 30 de zile 9atunci cand le ataca,precum un nesimtit,la CCr,amana intrarea in vigoare cu zeci de zie!)!

Pai, asta este treaba presedintelui, printre altele... Sa ceara CCR verificarea constitutionalitatii legilor pe care le primeste. Asa ca nu-si face decat datoria.

Daca CCR spune ca sunt constitutionale, le promulga, daca nu, se intorc la parlament. Este normal sa fie asa. In marea majoritate a cazurilor s-a dovedit ca sesizarea CCR a fost intemeiata. Si nu toate legile ajung la CCR, pe unele le semneaza imediat - ci doar cand exista dubii.

QUOTE
Basescu a fost OBLIGAT DE CATRE AMNERICANI sa-l numeasca!

Deci americanii sunt de vina rolleyes.gif

Aveai dreptate cand spuneai ca fac numai porcarii americanii astia... jamie.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.