Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
goguta
QUOTE(Marduk @ 23 Dec 2011, 03:38 PM) *
o alianta cu PSD-ul pare exclusa, PNL-ul condus de Antonescu exclude si el orice alianta cu PDL ce partide ar mai fi disponibile?

Normal ca sunt excluse aliante PDL cu PSD sau PNL:
Basescu a injurat la PNL ani de zile!!!!
PNL a vrut alianta cu PD, PNL l-a facut presedinte pe Base!!! Drept multumire Base a spart PNL cand PNL nu i s-a predat. Si-a dorit atat de mult sa scape de tinicheaua de comunist care-i atarna de coada incat a adaugat denumirea de Liberal la PD, si asta tine la multi prosti care uita ca Iliescu l-a bagat in politica pe Basescu.
PSD a facut alianta cu PDL, PDL i-a bagat la guvernare pe cei de la PSD. Apoi le-au furat oamenii si i-au aruncat afara.
Toti au vrut alianta cu PDL, si au facut-o. Dar ce sa-i faci daca presedintele meu are darul de a-i injura pe toti de a-i dezbina?
QUOTE(Marduk @ 23 Dec 2011, 03:38 PM) *
Mie personal mi-ar fi placut sa le dea guvernarea PSD-istilor sau PNL-istilor dar se pare ca si acestia au fugit de raspundere ca dracu de tamaie.

Presedintele meu a declarat, īntr-o ediţie special difuzată de B1 TV, că USL nu se poate aștepta să dea premierul nici dacă obține peste 50% din voturi.
"Īn Constituție se spune că premierul provine din partidul, nu din alianța care obține peste 50%", a subliniat Traian Băsescu, invocānd articolul 103 din Constituţia Romāniei."
Deci cum adica au fugit de raspundere cand astia ii cer de 2 ani alegeri anticipate si sa le dea guvernarea ca au nenorocit tara?
Vorbesti de alta tara ca nu te inteleg?

gigip
[quote name='goguta' date='23 Dec 2011, 10:26 PM' post='722533']
Normal ca sunt excluse aliante PDL cu PSD sau PNL:
Goguta,nu iti mai pierde timpul cu ultimul taliban basist,ramas la Han! Intaiul Matroz este dumnezeul lui,cel mai frumos,cel mai destept,cel mai moral???,cel mai nesecurist??,cel mai necomunist??,cel mai tare din parcare(chiar daca parcarea e goala!)
Astia sunt precum barbatul insurat cu o c**va notorie,poate urata si betiva,mincinoasa si proasta(asa vede tot satul),numai el o vede ca pe o zana,frumoasa ,imaculata si desteapta! Dragostea unora,chiar si fata de conducatorii iubiti ,este oarba,ei vad si aud numai ce vrea idolul sa vada si sa auda!
Marduk
QUOTE(goguta @ 23 Dec 2011, 10:26 PM) *
.... Presedintele meu a declarat, īntr-o ediţie special difuzată de B1 TV, că USL nu se poate aștepta să dea premierul nici dacă obține peste 50% din voturi....

Preseintele nostru a declarat asta intr-o discutie despre alegerile din 2012, dar oferta facuta PSD-istilor a fost cu un an inainte, presedintele acesta al nostru, as cum este si-a dat doi ani din mandat pentru schimbarea constitutiei si reformarea parlamentului. De ce opozitia nu a facut nimic dupa ce a declarat ca renunta la doi ani de mandat? a facut declaratia in fata romanilor care urmareau interviul sau? Imediat ziua urmatoare opozitia trebuia sa-i prezinte un proiect cu schimbarile respective si Basescu era deja istorie, pentru parlament oricum exista un referendum la care "pulimea" pentru, s-a facut ceva?

QUOTE(gigip @ 24 Dec 2011, 08:35 AM) *
... nu iti mai pierde timpul cu ultimul taliban basist,ramas la Han! Intaiul Matroz este dumnezeul lui.....

Nu sunt talibanul nimanui, dar hai sa fim obiectivi sa nu ne lasam orbiti de patima si impotrivirea pe care le manifestam fata de propunerile altora doar din cauza ca nu ne place persoana respectiva.
goguta
QUOTE(Marduk @ 24 Dec 2011, 10:04 AM) *
Preseintele nostru a declarat asta intr-o discutie despre alegerile din 2012, dar oferta facuta PSD-istilor a fost cu un an inainte, presedintele acesta al nostru, as cum este si-a dat doi ani din mandat pentru schimbarea constitutiei si reformarea parlamentului. De ce opozitia nu a facut nimic dupa ce a declarat ca renunta la doi ani de mandat? a facut declaratia in fata romanilor care urmareau interviul sau? Imediat ziua urmatoare opozitia trebuia sa-i prezinte un proiect cu schimbarile respective si Basescu era deja istorie, pentru parlament oricum exista un referendum la care "pulimea" pentru, s-a facut ceva?

Asta e din ciclul "imi dau demisia imediat" ... "stai ca m-am razgandit".
Si nu se da guvernarea fara alegeri anticipate ca n-a primit-o Base de la mama lui wink.gif.
P.S. Reformarea Parlamentului este in proiectele depuse de Opozitie, nu e bagata in seama.
Marduk
QUOTE(goguta @ 24 Dec 2011, 12:40 PM) *
... nu se da guvernarea fara alegeri anticipate ca n-a primit-o Base de la mama lui...

Moncher, mai citeste, Basescu a dat 2 ani din mandatul sau pentru realizarea reformelor, am discutat asta si pe Han la vremea respectiva.
March
QUOTE(Marduk @ 24 Dec 2011, 12:04 PM) *
Nu sunt talibanul ,


Cine a indraznit sa zica asa ceva ? Pot depune marturie ca esti numai un simplu simpatizant !
gigip
QUOTE(March @ 24 Dec 2011, 10:58 PM) *
Cine a indraznit sa zica asa ceva ? Pot depune marturie ca esti numai un simplu simpatizant !

Tetio.sa ai un Craciun fericit! Urmatorul sa fie liber,fara Intaiul Carmaci si clanul lui de corupti si incompetenti!
PS:Ai gresit in postarea ta:este un simplu simpatizant TALIBAN! Asa e corect,pentru ultimul ultras basist,ramas la Han! Sa-l declaram monument al naturii si sa-l protejam! Specia asta e pe cale de disparitie!
Marduk
QUOTE(gigip @ 25 Dec 2011, 11:52 AM) *
... Sa-l declaram monument al naturii si sa-l protejam! Specia asta e pe cale de disparitie!

E posibil sa faceti asta, mai ales dupa guvernarea celor ce vor castiga alegerile din 2012, dar sa asteptam sa vedem ce vor face cei din USL dupa ce vor castiga alegerile, sa vedem proiectele lor, sa vedem daca isi vor permite sa dea bani la gramada si pe cei din urma luati de guvernarea Boc. Cam multe necunoscute intr-un an in care se anunta marea depresiune, eu in locul celor de la PDL as ceda puterea de buna voie.
gigip
QUOTE(Marduk @ 25 Dec 2011, 02:23 PM) *
E posibil sa faceti asta, mai ales dupa guvernarea celor ce vor castiga alegerile din 2012, dar sa asteptam sa vedem ce vor face cei din USL dupa ce vor castiga alegerile, sa vedem proiectele lor, sa vedem daca isi vor permite sa dea bani la gramada si pe cei din urma luati de guvernarea Boc. Cam multe necunoscute intr-un an in care se anunta marea depresiune, eu in locul celor de la PDL as ceda puterea de buna voie.

Bravo marduk,asa ar face daca nu le-ar fi frica de puscariile care ii asteapta cu celulele pregatite si daca ar avea mai mult de un neuron fiecare,si acela valid!
March
QUOTE(gigip @ 25 Dec 2011, 01:52 PM) *
Tetio.sa ai un Craciun fericit! Urmatorul sa fie liber,fara Intaiul Carmaci si clanul lui de corupti si incompetenti!

Mersi si Doamne ajuta ! smile.gif
goguta
QUOTE(Marduk @ 24 Dec 2011, 07:21 PM) *
Moncher, mai citeste, Basescu a dat 2 ani din mandatul sau pentru realizarea reformelor, am discutat asta si pe Han la vremea respectiva.

Man, a dat din gura, nu a dat nimic, asa cum nu a dat niciodata.
Base si-a incalcat mereu cuvintele rostite, nu-mi cere sa discut acum aberatii de genul asta.
gigip
QUOTE(goguta @ 26 Dec 2011, 10:56 PM) *
Man, a dat din gura, nu a dat nimic, asa cum nu a dat niciodata.
Base si-a incalcat mereu cuvintele rostite, nu-mi cere sa discut acum aberatii de genul asta.

Gogule.matrozul minte si cand spune adevarul! E cel mai mare mitoman din lume! La reuniunile internationale,sefii de state se feresc de ewl ca de un ciumat! Grav este ca destui decervelati,unii chiar de la Han,il mai cred!
gigip
[quote name='gigip' date='27 Dec 2011, 10:49 AM' post='722594']
http://www.youtube.com/watch?v=hzy9qopCZtQ
Pentru pupinbasestii de la Han(corect cred ca ar fi la singular),ca unul i-a ramas fidel! Sa vizioneze postarea de pe yuotube,de mai sus si sa vada ce cred oamenii simplii despre Intaiul Carmaci!
http://www.youtube.com/watch?v=hzy9qopCZtQ
Marduk
QUOTE(gigip @ 29 Dec 2011, 06:40 PM) *
... sa vada ce cred oamenii simplii despre Intaiul Carmaci!

Eu sunt un om simplu si nu cred acelasi lucru ca pensionara recitatoare, mai cred ca nu toti oamenii simplii au aceiasi parere despre presedintele Basescu, despre institutia prezidentiala. Pe acei pensionari care inca mai pot sa munceasca ii invit sa se apuce de activitati, usoare, simple, care sa le mai rotunjeasca veniturile, nu sa astepte pomana de la stat.
gigip
[quote name='Marduk' date='30 Dec 2011, 10:56 AM' post='722611']
E adevarat ca nu toti,dar vreo 15 milioane da!Cu un amendament !! Spre deosebire de pensionara recitatoare,ceilalti 1.999.999 de romani ,i-ar"ura"mult mai multe,incepand cu sa-l arda focul,sa se aleaga praful de el si gasca lui de mafioti,sa ajunga la puscarie si alte dragalasenii neaose,incepand cu bagami-asi....!
gigip
[quote name='gigip' date='30 Dec 2011, 12:27 PM' post='722612']

Iata ce vor romanii de la basescu! http://youtu.be/j8nHRjWmVYU
Marduk
40.000? moncher pana la 15 milioane mai sunt de strans semnaturi. Daca te multumeste as vrea sa-ti reamintesc ca presedintele Basescu este la al doilea mandat dupa care intra in istorie cu bune si rele. PDL-ul are sanse mari sa piarda alegerile, in cel mai bun caz va guverna in cadrul unei coalitii, eu imi doresc ca PSD-ul sau USL-ul sa castige viitoarele alegeri, sa dea inapoi ce sa luat de catre PDL, sa scoata Romania din criza, sa-i trimita in judecata pe cei vinovati de coruptie, indiferent din ce partid fac parte, sa bage Romania in spatiul Schengen sau sa o scoata definitiv din UE si NATO, poate ca ne va fi mai bine in CSI ori in uniunea Euroasiatica, pana la urma trebuie sa continuam sa fim romani, sa fim alaturi de cei care ne ofera mai mult de pomana. De ce ne-ar interesa garanitiile NATO sau UE daca PDL-ul ne-a redus pensiile, ne-a trimis la treaba in loc sa ne lase sa traim linistiti alaturi de revolutionarii acestei tari.
Felina
QUOTE(Marduk @ 12 Jan 2012, 03:33 PM) *
eu imi doresc ca PSD-ul sau USL-ul sa castige viitoarele alegeri, sa dea inapoi ce sa luat de catre PDL, sa scoata Romania din criza, sa-i trimita in judecata pe cei vinovati de coruptie, indiferent din ce partid fac parte, sa bage Romania in spatiul Schengen sau sa o scoata definitiv din UE si NATO, poate ca ne va fi mai bine in CSI ori in uniunea Euroasiatica, pana la urma trebuie sa continuam sa fim romani, sa fim alaturi de cei care ne ofera mai mult de pomana. De ce ne-ar interesa garanitiile NATO sau UE daca PDL-ul ne-a redus pensiile, ne-a trimis la treaba in loc sa ne lase sa traim linistiti alaturi de revolutionarii acestei tari.



cred ca glumesti!
ce legatura are realitatea cu ceea ce iti doresti tu? de ce crezi ca PSD-ul are aceleasi dorinte ca si tine? laugh.gif
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 12 Jan 2012, 06:33 PM) *
40.000? moncher pana la 15 milioane mai sunt de strans semnaturi. Daca te multumeste as vrea sa-ti reamintesc ca presedintele Basescu este la al doilea mandat dupa care intra in istorie cu bune si rele. PDL-ul are sanse mari sa piarda alegerile, in cel mai bun caz va guverna in cadrul unei coalitii, eu imi doresc ca PSD-ul sau USL-ul sa castige viitoarele alegeri, sa dea inapoi ce sa luat de catre PDL, sa scoata Romania din criza, sa-i trimita in judecata pe cei vinovati de coruptie, indiferent din ce partid fac parte, sa bage Romania in spatiul Schengen sau sa o scoata definitiv din UE si NATO, poate ca ne va fi mai bine in CSI ori in uniunea Euroasiatica, pana la urma trebuie sa continuam sa fim romani, sa fim alaturi de cei care ne ofera mai mult de pomana. De ce ne-ar interesa garanitiile NATO sau UE daca PDL-ul ne-a redus pensiile, ne-a trimis la treaba in loc sa ne lase sa traim linistiti alaturi de revolutionarii acestei tari.

Unul din motivele pentru care nu mai investesc nimic anul asta in romania este tocmai perspectiva psd-ului inapoi la putere.
Marduk
QUOTE(Felina @ 12 Jan 2012, 06:57 PM) *
cred ca glumesti!.....

thumb_yello.gif sper sa ramana doar o gluma, atat din partea mea cat si din partea celor din PSD care ameninta cu procese, inchisori, revolutii etc. pare ca UE ar puterea de a strunii politicienii, a se urmari ce se petrece in Ungaria si ce s-a intamplat in Austria cu extremistul ajuns la putere.

QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2012, 06:58 PM) *
Unul din motivele pentru care nu mai investesc nimic anul asta in romania este tocmai perspectiva psd-ului inapoi la putere.

daca este profitabila investitia eu zic sa investesti, PSD-ul are si oameni care gandesc matur cu care se poate dialoga, colabora, nu vad de ce ar pune bete in roate investitiilor, ce nu vad eu la PSD este un program serios prin care sa reuseasca sa scoata tara din criza.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 12 Jan 2012, 05:33 PM) *
Daca te multumeste as vrea sa-ti reamintesc ca presedintele Basescu este la al doilea mandat dupa care intra in istorie cu bune si rele.


Punem pariu ca nu? ohyeah.gif
Marduk
Poate ca va ramane in PDL asemeni lui Iliescu in PSD, dar nu trebuie sa uitam ca PDL are cateva personalitati care ar putea sa-i ia locul lui Basescu atat pe sticla cat si in realitate. Eu cred ca Basescu se va retrage sau va fi retras.
abis
QUOTE(Marduk @ 13 Jan 2012, 10:40 AM) *
dar nu trebuie sa uitam ca PDL are cateva personalitati care ar putea sa-i ia locul lui Basescu atat pe sticla cat si in realitate

Da? Eu nu stiu niciuna. smile.gif

Nu e nimeni in PDL care sa-i poata lua locul; este PDL nu are lideri cu priza la public, in acest moment.
goguta
QUOTE(Marduk @ 13 Jan 2012, 09:44 AM) *
thumb_yello.gif sper sa ramana doar o gluma, atat din partea mea cat si din partea celor din PSD care ameninta cu procese, inchisori, revolutii etc. pare ca UE ar puterea de a strunii politicienii, a se urmari ce se petrece in Ungaria si ce s-a intamplat in Austria cu extremistul ajuns la putere.
daca este profitabila investitia eu zic sa investesti, PSD-ul are si oameni care gandesc matur cu care se poate dialoga, colabora, nu vad de ce ar pune bete in roate investitiilor, ce nu vad eu la PSD este un program serios prin care sa reuseasca sa scoata tara din criza.


Ai ceva interese zilele astea de ti-e frica ca vine PSD si o sa-si doreasca sa aplice legea fata de cei care o incalca azi?
P.S. N-am inteles argumentatia ta cu scosul RO din NATO si UE de catre PSD cand ei au fost artizanii principali ai ambelor aderari?
abis
QUOTE(goguta @ 13 Jan 2012, 10:56 AM) *
ti-e frica ca vine PSD si o sa-si doreasca sa aplice legea fata de cei care o incalca azi?

PSD sa aplice legea? smile.gif

Cred ca nu traiai in Romania in 2000-2004

QUOTE
N-am inteles argumentatia ta cu scosul RO din NATO si UE de catre PSD cand ei au fost artizanii principali ai ambelor aderari?

Hai sa nu-i laudam chiar asa ca nu merita.

Blaga si Macovei sunt cei care au scos "steguletele rosii"
goguta
QUOTE(abis @ 13 Jan 2012, 11:19 AM) *
PSD sa aplice legea? smile.gif

am zis "sa-si doreasca" wink.gif.
QUOTE(abis @ 13 Jan 2012, 11:19 AM) *
Cred ca nu traiai in Romania in 2000-2004

din pacate am trait si in 1996-2000 si-mi doream ca perioada aia sa-mi ramana in minte ca cea mai urata guvernare, dar se pare ca Base are o dorinta aprinsa de autodepasire.
QUOTE(abis @ 13 Jan 2012, 11:19 AM) *
Hai sa nu-i laudam chiar asa ca nu merita.

eu sa laud PSD? faceam doar o comparatie si ceream explicatii in legatura cu niste afirmatii.
d.p.m.d.v. PSD a furat cel mai mult din tara asta(si inca mai fura ), dar eu nu uit ca si Base, Videanu, Berceanu sau Blaga sunt tot PSD si au fost "unsi" ca politicieni de Iliescu.
mi-e frica doar ca PSD, daca se intoarce la guvernare, nu cumva sa fi invatat de la PDL ca poti doar sa-ti urmaresti interesele de partid, sa stai doar de furat, ca tara o duce in spate mediul privat oricum.
QUOTE(abis @ 13 Jan 2012, 11:19 AM) *
Blaga si Macovei sunt cei care au scos "steguletele rosii"

da ... si chinezii sunt cei care fabrica iPhone ... ce legatura o avea Steve Jobs cu iPhone nu stiu ...
abis
QUOTE(goguta @ 13 Jan 2012, 11:51 AM) *
am zis "sa-si doreasca"

Esti optimist. Eu unul nu-ti pot imparasi optimismul.
QUOTE
din pacate am trait si in 1996-2000 si-mi doream ca perioada aia sa-mi ramana in minte ca cea mai urata guvernare

Eu unul am o alta perceptie: cred ca cea mai urata guvernare a fost intre 1992-1996.

Iar perioada CDR a fost din punctul meu de vedere o perioada normala, in ciuda perceptiei negative a multora: practic, atunci a inceput cu adevarat restructurarea economica, scaderea a fost una normala, si tot atunci s-au pus si bazele cresterii sanatoase de mai tarziu (ultimul an al guvernarii CDR a fost primul cu crestere economica adevarata). Practic, Nastase a fost doar beneficiarul masurilor luate de Ciorbea, Vasile, Isarescu: ei au plantat semintele, iar Nastase a cules roadele.

Nu am inteles ce vrei sa spui cu chinezii.
Marduk
QUOTE(goguta @ 13 Jan 2012, 10:56 AM) *
Ai ceva interese zilele astea de ti-e frica ca vine PSD .....

La varsta mea nu vad de ce mi-ar mai fi frica, mai ales ca nu prea sunt fricos din fire. Vreau doar sa vad oferta PSD la guvernarea PDL, cer asta deoarece eu cred Romania nu mai este in momentul de fata guvernata de politicienii romani ci doar administrata de acestia.
abis
QUOTE(Marduk @ 13 Jan 2012, 12:23 PM) *
Vreau doar sa vad oferta PSD la guvernarea PDL

Pai n-ai ce sa vezi, singurul lor program politic, economic si social este "jos Basescu ca sa venim noi la putere" rofl.gif
abis
QUOTE(goguta @ 13 Jan 2012, 11:51 AM) *
am zis "sa-si doreasca"

Apropo de cat isi doreste PSD-ul instaurarea legii....

Īnţelegerea Niculae-PSD: Eu vă dau banii de campanie, voi īmi daţi statul

Sau, probabil, e facatura pedelista...
Marduk
Nu e nicio facatura, e clar cel putin pentru mine, ca in Romania in democratia originala instaurata dupa "revolutie" au aparut tot felul de nababi, moguli etc. care sigur au cautat sa influenteze politica si politicienii in interesul lor si al oamenilor lor, tragedia este ca chiar le-a reusit, comedia a aparut in momentul in care nu s-au mai inteles cine pe care sa influenteze si cum sa imparta foloasele.
goguta
QUOTE(abis @ 13 Jan 2012, 12:28 PM) *
Pai n-ai ce sa vezi, singurul lor program politic, economic si social este "jos Basescu ca sa venim noi la putere" rofl.gif

e o problema de oftalmologie asta la voi, se rezolva, dupa ce o rezolvati puteti cauta pe orice site oficial al lor wink.gif.

goguta
QUOTE(Marduk @ 13 Jan 2012, 12:57 PM) *
Nu e nicio facatura, e clar cel putin pentru mine, ca in Romania in democratia originala instaurata dupa "revolutie" au aparut tot felul de nababi, moguli etc. care sigur au cautat sa influenteze politica si politicienii in interesul lor si al oamenilor lor, tragedia este ca chiar le-a reusit, comedia a aparut in momentul in care nu s-au mai inteles cine pe care sa influenteze si cum sa imparta foloasele.

Eu zic ca se inteleg inca, cand nu se vor mai intelege vom vedea in sfarsit ceva condamnari serioase si anchete pe bune.
Dar cred ca se stiu toti ca sunt patati si d-asta nu vedem nimic serios.
Felina
QUOTE(goguta @ 13 Jan 2012, 12:16 PM) *
Eu zic ca se inteleg inca, cand nu se vor mai intelege vom vedea in sfarsit ceva condamnari serioase si anchete pe bune.
Dar cred ca se stiu toti ca sunt patati si d-asta nu vedem nimic serios.



Si de la PSD de ce ai vedea? Nu sunt si ei in aceeaasi luntre?
goguta
QUOTE(Felina @ 13 Jan 2012, 02:23 PM) *
Si de la PSD de ce ai vedea? Nu sunt si ei in aceeaasi luntre?

Pai cand ziceam ca inca se inteleg ma refeream la tot spectrul politic, mai ales la PSD ca inca se intelege cu PDL ca doar PDL a fost mult timp PSD.
La PSD am zis ce am vazut: au furat cel mai mult din tara asta pana acum, si inca o fac, poate nu cel mai mult in ultimii 3 ani. In schimb nu a fost nesimtirea si prostia asta de acum niciodata. In 1996-2000 a fost doar prostie - pur si simplu nu stiau ce sa faca, dar acum sunt si nesimtiti.

Eu cred ca o guvernare PSD ar avea, cum a avut intotdeauna PSD, persoane mult mai capabile practic in functiile de executie. De furat nu discut, asta e valabil oriunde in lume, problema e ca baietii astia de acum pur si simplu nu se pricep ... asta si din cauza ca Base s-a fript cu Tariceanu, cand pui pe cineva pe care-l mai duce si capul risti sa nu te asculte asa ca mai bine te multumesti cu Boc wink.gif, si-l mai si lauzi din cand in cand, lol.


turbo trabant
QUOTE(goguta @ 13 Jan 2012, 03:59 PM) *
Pai cand ziceam ca inca se inteleg ma refeream la tot spectrul politic, mai ales la PSD ca inca se intelege cu PDL ca doar PDL a fost mult timp PSD.
La PSD am zis ce am vazut: au furat cel mai mult din tara asta pana acum, si inca o fac, poate nu cel mai mult in ultimii 3 ani. In schimb nu a fost nesimtirea si prostia asta de acum niciodata. In 1996-2000 a fost doar prostie - pur si simplu nu stiau ce sa faca, dar acum sunt si nesimtiti.

Eu cred ca o guvernare PSD ar avea, cum a avut intotdeauna PSD, persoane mult mai capabile practic in functiile de executie

Ah da eternul mit cu specialistii din psd.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 13 Jan 2012, 12:28 PM) *
Pai n-ai ce sa vezi, singurul lor program politic, economic si social este "jos Basescu ca sa venim noi la putere" rofl.gif


Si la PDL este "Baieti, ce mai ciordim ca ne scuipa astia acusica!".
goguta
QUOTE(turbo trabant @ 13 Jan 2012, 03:01 PM) *
Ah da eternul mit cu specialistii din psd.

Este fascinant cum in ciuda tuturor faptelor si statisticilor in continuare lumea il ia in brate pe: "ce au facut ceilalti" (desi e concret, corect si verificabil) "de fapt este un mit, iar noi nu facem pentru ca avem greaua mostenire anterioara"(probabil cresterile PIB repetate le dau cosmaruri) " si nu pentru ca suntem noi incapabili". Si lumea ii crede, ba chiar incepe sa creada ca PSD nu a avut crestere economica permanenta, ca Romania nu si-a triplat datoria publica in ultimii 3 ani, ca ministerul de Finante nu se imprumuta cu 1 miliard de euro pe luna de la banci, si ca in general tara merge bine, ca nu se sinucide lumea de foame, altii ca marduk viseaza ca Base trimite lumea la munca desi toate angajarile sunt blocate de peste 2 ani de zile, chiar daca din economia reala au disparut in ultimele 30 de luni peste 740.000 de angajati!!! dar de fapt totul este roz, iar Base nu si-a bagat fiica in Parlamentul European prin frauda - cel mai scarbos caz de nepotism ever s.a.m.d.

In ultimii 50 de ani Romania nu a mai avut atat de putina populatie activa ... dar ce spun eu e un mit, nu are nici o legatura cu statistica si faptele.
March
QUOTE(Cucu Mucu @ 13 Jan 2012, 05:21 PM) *
Si la PDL este "Baieti, ce mai ciordim ca ne scuipa astia acusica!".


Hai, mai....ii trantesti si tu cu mucii in fasole rofl.gif
abis
QUOTE(goguta @ 13 Jan 2012, 04:03 PM) *
Si lumea ii crede, ba chiar incepe sa creada ca PSD nu a avut crestere economica permanenta

Pai nu e meritul PSD cresterea economica din 2000-2004.

Bazele cresterii aleia s-au pus in timpul guvernarii CDR, dupa aia PSD-ul doar a cules roadele alorlalti. In plus, alta era conjunctura internationala.

Parerea mea este ca acum o politica de crestere a salariilor, pensiilor, alocatiilor sociale, a numarului de angajati la stat samd ar fi sinucidere dpdv economic.
goguta
QUOTE(abis @ 13 Jan 2012, 05:59 PM) *
Pai nu e meritul PSD cresterea economica din 2000-2004.

Bazele cresterii aleia s-au pus in timpul guvernarii CDR, dupa aia PSD-ul doar a cules roadele alorlalti. In plus, alta era conjunctura internationala.

Dupa cum am zis, inca prind povestile: "noi suntem la pamant de fiecare data, dar nu-i vina noastra, sunt de vina cei dinainte care erau pe plus mereu" apoi cand cand vin iar ceilalti, si iar intra tara pe plus bineinteles ca nu e din cauza ca se pricep ei la ce fac (si la furat mult mai bine printre altele - nota mea) de fapt e din cauza ca atunci cand nenoroceau ei tara de fapt era de bine si puneau bazele cresterii pentru ceilalti. Penibil dar la cei ca tine prinde wink.gif.
QUOTE(abis @ 13 Jan 2012, 05:59 PM) *
Parerea mea este ca acum o politica de crestere a salariilor, pensiilor, alocatiilor sociale, a numarului de angajati la stat samd ar fi sinucidere dpdv economic.

Parerea ta, asa o fi ca doar ai facut o simulare si asa ti-a iesit, nu?
Salariile, pensiile, nr. angajatilor sunt o chestie inlantuita, dai mai mult -> statul primeste mai mult, omul cheltuie mai mult in economia imediata. Bugetarii si salariatii in general nu economisesc bani, banii astora stau in permanenta in taxe catre stat si economia imediata. Dupa ce statul primeste aproape 1200 de ron cand un cetatean pleaca acasa cu 1000 ron net, ei bine cetateanul respectiv nu are decat 750 de ron in buzunar pentru ca orice ar vrea sa faca cu banii respectivi 25% e TVA care pleaca instant tot catre stat. Dar statul cica n-are bani, el isi taie singur veniturile si apoi tot el se vaita ca nu are. Gaurile se fac din banii avuti la dispozitie de ministri wink.gif, aia sunt banii care se dosesc, banii care dispar la baieti destepti in conturi in afara. Ca fapt divers stii ca taierea de 25% la bugetari se putea evita daca se taiau 25% din bugetele avute la dispozitie de UDREA, Berceanu si Videanu la vremea respectiva, doar atat, astora 3. Stii asta?
Tu cand iti dai cu parerea pe ce te bazezi?
Erwin
Marinarul să plece pe mare... īmpachetat īntr-un sac cu pietre! rofl.gif
Marduk
"Nimeni din sistem nu vrea schimbarea acestuia, probabil doar medicii mai tineri. Medicii de familie nu vor schimbarea, sistemul de urgenţă nu vrea schimbarea şi, prin toate semnalele publice, trag concluzia că o mare parte din public nu vrea schimbarea....."
Dilema unui presedinte, fie de asociatie de bloc, fie de tara, toti discuta de schimbare dar nimeni nu o vrea, e normal ca oamenii sa se teama de schimbare, de ziua de maine, omul prin natura sa vrea stabilitate, doar in cazul situatiilor dezastruoase e fortat sa ia decizii care ii schimba soarta, viitorul. Traian Basescu se arata spre sfarsitul mandatului sau obosit, mai zeflemist ca niciodata, irascibil, un alt presedinte invins de sistem, oare o fi sistemul nostru al cetatenilor sau sistemul lor al politicienilor, al emanatilor "revolutiei"?
abis
QUOTE(goguta @ 13 Jan 2012, 08:59 PM) *
Salariile, pensiile, nr. angajatilor sunt o chestie inlantuita, dai mai mult -> statul primeste mai mult, omul cheltuie mai mult in economia imediata.

Bineinteles - cum de nu s-o fi gandit nimeni, solutia iesirii din criza este evidenta: statul ar trebui sa dubleze (ba nu, mai bine sa tripleze) salariile bugetarilor si pensiile. In felul asta ar incasa mai mult din impozitele platite de bugetari si pensionari si gata cu deficitul. Nu? ohyeah.gif
Michelle
QUOTE(abis @ 16 Jan 2012, 12:19 PM) *
Bineinteles - cum de nu s-o fi gandit nimeni, solutia iesirii din criza este evidenta: statul ar trebui sa dubleze (ba nu, mai bine sa tripleze) salariile bugetarilor si pensiile. In felul asta ar incasa mai mult din impozitele platite de bugetari si pensionari si gata cu deficitul. Nu? ohyeah.gif

rofl.gif rofl.gif


Lasand la o parte gluma , Basescu greseste ACUM ca nu iese sa-si asume PUBLIC scandalul care a degenerat din cauza lui si a temperamentului lui coleric. Daca il lua pe Arafat la o vorba si-i spunea intre patru ochi :"ba, tu faci cum vreau eu, altfel pleci de la guvern!" era alta chestie...da,el ,nu sa iasa pe televiziuni sa-si arate muschii.
Din pdv politic asta a fost o super greseala si o si mai mare este ca nu si-o asuma!
turbo trabant
QUOTE(goguta @ 13 Jan 2012, 09:59 PM) *
Salariile, pensiile, nr. angajatilor sunt o chestie inlantuita, dai mai mult -> statul primeste mai mult, omul cheltuie mai mult in economia imediata.

io sono uno investitore grande si ma gandesco sa investito acuma la rumenia dupa ce am vazut-o ca e ca la mine in sicilia.

Cucu Mucu
QUOTE(goguta @ 13 Jan 2012, 08:59 PM) *
Salariile, pensiile, nr. angajatilor sunt o chestie inlantuita, dai mai mult -> statul primeste mai mult, omul cheltuie mai mult in economia imediata.


Pierzi din vedere ca banii statului (inclusiv aia de salarii, pensii, bonusuri, al jdemiile salariu, etc) sunt facuti de mediul privat, care e in mare buda, luptandu-se cu o cerere in scadere pe de o parte si taxare si costuri de finantare in crestere pe de alta parte.
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 16 Jan 2012, 01:32 PM) *
Pierzi din vedere ca banii statului (inclusiv aia de salarii, pensii, bonusuri, al jdemiile salariu, etc) sunt facuti de mediul privat, care e in mare buda, luptandu-se cu o cerere in scadere pe de o parte si taxare si costuri de finantare in crestere pe de alta parte.

ai niste jeamuri la firma? nu le mai ai.....
abis
QUOTE(Michelle @ 16 Jan 2012, 12:26 PM) *
Lasand la o parte gluma , Basescu greseste ACUM ca nu iese sa-si asume PUBLIC scandalul care a degenerat din cauza lui si a temperamentului lui coleric. Daca il lua pe Arafat la o vorba si-i spunea intre patru ochi :"ba, tu faci cum vreau eu, altfel pleci de la guvern!" era alta chestie...da,el ,nu sa iasa pe televiziuni sa-si arate muschii.
Din pdv politic asta a fost o super greseala si o si mai mare este ca nu si-o asuma!

Sigur - a gresit grav cand l-a atacat din senin pe Arafat numindu-l "dusmanul reformei in sanatate" ori ceva de genul asta - chiar daca isi imagina ca avea dreptate.

Insa este o greseala care merita sanctionata la urne, daca ceilalti sunt mai breji, nu spargand capul jandarmilor si devastand banci si magazine.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 16 Jan 2012, 01:35 PM) *
Sigur - a gresit grav cand l-a atacat din senin pe Arafat numindu-l "dusmanul reformei in sanatate" ori ceva de genul asta - chiar daca isi imagina ca avea dreptate.

Insa este o greseala care merita sanctionata la urne, daca ceilalti sunt mai breji, nu spargand capul jandarmilor si devastand banci si magazine.

Tocmai l-au bagat pe araflat in comisie= pupat piata independentei.

Vom muri si vom fi liberi! Ce tampiti domne....
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.