Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
axel
TheK, tu probabil cand ai votat cu Nastase erai cu gandul la vorba aceea: "tine-ti prietenii aproape, si dusmanii si mai aproape" rofl.gif
Ai luat tzeapa... daca Nastase e la cotroceni, nu insemana ca ti-e foarte aproape mwah1.gif
abis
QUOTE(Achernar @ 8 Oct 2007, 12:46 AM) *
Da' voi, baseilor, n-ati fost educati in copilarie, n-aveti de unde sti ce-i aia cilibilizatie.

Mai bine mai tarziu decat niciodata... Ne demonstrezi tu, pe viu, ce-i aia civilizatie? smile.gif
Marduk
QUOTE(axel @ 8 Oct 2007, 02:28 AM) *
marduk, te inseli. Nu acela este motivul pentru care Basescu are atat de multi sustinatori! Oamenii nu-l sustin pentru ca se identifica cu el. Eu, de exemplu, nu ma identific deloc cu Basescu, dar il sustin.
Motivul real este urmatorul: "dusmanul dusmanului meu imi este prieten"

Poate pentru tine o fi asa, dar pentru nenea Gogu din capul satului, care e var primar cu Gheorghe a lui Ciufulici, ala ce percepte sa aleaga in dorinta de a se identifica cu un politician? Si nu uita ca 40% din populatia Romaniei traieste si produce din agricultura, la fel ca nenea Gogu. jamie.gif
Achernar
QUOTE(abis @ 8 Oct 2007, 08:16 AM) *
Mai bine mai tarziu decat niciodata... Ne demonstrezi tu, pe viu, ce-i aia civilizatie? smile.gif


As face-o dar n-am cu cine. Baseii nu percep concepte atat de complicate. Nivelul lor nu trece de 'sa moara dusmanii mei'.
Uncle Sam
Uite cum vanati glumele proaste pe care le face Basescu si va scapa gafele serioase, cu implicatii.
Vorbind despre verdictul in cazul Mihailesti, presedintele Traian Basescu a spus ca e o decizie nedreapta.
Asta e o afirmatie deplasata pentru ca nimeni nu are dreptul sa clasifice deciziile justitiei in drepte si nedrept, juste si injuste.
Cu aceasta gafa Basescu recidiveaza. Atunci cand a gratiat un condamnat, gratierea a fost motivata de faptul ca ar fi fost aduse probe care aratau ca decizia justitiei a fost nedreapta. O motivatie deplasata pentru care presedintele chiar s-a suparat atunci pe consilierii sai.
Aceeasi gafa a facut-o si Constantinescu la prima condamnare a lui Cozma, afirmand ca e prea usoara. La recurs Cozma si-a luat pedeapsa meritata dar imixtiunea lui Constantinescu ramane si se poate specula ca a influentat justitia.
Nu mai vorbesc de Iliescu care comenta frecvent deciziile justitiei.
In nici unul din cazurile de care vorbesc nu e vorba de deciziile tribunalului, bune-rele...acestea trebuiesc respectate... ci de faptul ca presedintele nu are dreptul sa faca astfel de afirmatii.
Nu cred ca Basescu vrea sa influenteze justitia si nici macar nu cred ca are puterea sa o influenteze...dar comite gafe si trebuie sa isi controleze declaratiile publice.
abis
QUOTE(Uncle Sam @ 8 Oct 2007, 11:21 AM) *
Vorbind despre verdictul in cazul Mihailesti, presedintele Traian Basescu a spus ca e o decizie nedreapta.
Asta e o afirmatie deplasata

Ai dreptate, cu declaratia asta a gresit. Si ieri, cand am auzit-o, eram sigur ca azi toate ziarele o vor diseca.
Marduk
„Este extrem de dificil pentru un presedinte sa contrazica o hotarare a unei instante, dar am inteles ca nu este definitiva si irevocabila. Mai este o cale de atac si cred ca obligatia pe care o au cei care au facut plangere este sa mearga mai departe. Nu pot discuta hotararea judecatorilor, dar mi se pare nedreapta, cand transportul se facea in conditii ilegale, fara acte, fara masina pusa la punct” (EVZ)
Pentru multi, functia de presedinte ar trebui sa fie una de retragere pe linia moarta, de pensionare inainte de termen. Macar ca om si tot ar trebui sa spui ceva despre faptul ca nu exista vinovati. Este mai simplu si relaxant sa spunem "Asa a vrut bunul Dumnezeu". Ce experti, ce studii ca prin alte tarile civilizate, asta a fost, morti is vinovati.
Uncle Sam
QUOTE(marduk @ 8 Oct 2007, 05:18 PM) *
Pentru multi, functia de presedinte ar trebui sa fie una de retragere pe linia moarta, de pensionare inainte de termen. Macar ca om si tot ar trebui sa spui ceva despre faptul ca nu exista vinovati.
Nu cred ca trebuie tras pe linie moarta si mi-am atras destule atacuri, chiar si pe acest forum, pentru ca am sustinut dreptul sau de a se implica. Dar aici e vorba de un verdict al justitiei. Il putem comenta noi aici. Dar nu presedintele.
Vorbind despre verdict in sine mie mi se pare de-a dreptul revoltator. Dar asta e alt subiect.
TheK
Io cred ca multi nu prea au inteles atributiile presedintelui.. Nu el trebuie sa electrifice satu nu stiu care, nu el sa curete gunoaiele, nu el sa dea sfaturi interne partidelor, nu el sa hotarasca daca justitia a gresit, el are alt rol. Apropo, despre ce vizite internationale importante ati auzit de curand in Romania ? Sau cate vizite importante a facut Basescu ? Sau stai.. politica externa nu e treaba lui. Aici in ograda, la curatzat centura Bucurestiului pt exercitii de imagine. si la 3 luni dupa referendum in piata sa dam ordin sa dea jos barierele..
Sarkozy mai are putin si ne face roata, in septembrie in Ungaria acu cateva zile in Bulgaria.. Romania nex.

Poa ar trebui postate atributiile si rolul unui presedinte, sa inteleaga si cei care il considera "Sefu" si care au impresia ca Basescu e un fel de conducator de osti.

QUOTE
Preşedintele Romāniei reprezintă statul romān şi este garantul independenţei nationale, al unităţii şi al integrităţii teritoriale a ţării. Preşedintele Romāniei veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice. Īn acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere īntre puterile statului, precum şi īntre stat şi societate. (Articolul 80 - Constituţia Romāniei)

Actele Preşedintelui
In exercitarea atribuţiilor sale, Preşedintele Romāniei emite decrete care se publică īn Monitorul Oficial al Romāniei. Nepublicarea atrage inexistenţa decretului. Decretele emise de Preşedintele Romāniei privind tratatele internaţionale īncheiate īn numele Romāniei, acreditarea şi rechemarea reprezentanţilor diplomatici ai Romāniei, aprobarea īnfiinţării, desfiinţării sau schimbării rangului misiunilor diplomatice, mobilizarea parţială sau generală a forţelor armatei, respingerea agresiunilor armate īndreptate īmpotriva ţării, instituiriea stării de asediu sau stării de urgenţă, precum şi īn ceea ce priveşte conferirea de decoraţii şi titluri de onoare, acordarea gradului de mareşal, de general şi de amiral şi īn ceea ce priveşte acordarea graţierii individuale, se contrasemnezază de primul-ministru. (Articolul 100 - Constiţutia Romāniei)
Uncle Sam
Ar mai trebui sa aduci si vreun argument cat de mic ca datorita lui Basescu nu s-au facut vizitele respective. Nu mai vorbesc de faptul ca nu stiu care e unitatea de masura, e vreo norma, trebuia facut un anumit numar de vizite pe an, etc, etc.
Achernar
Prin definitie baselul isi va apara Stapanul in orice situatie, chiar si cand acesta se face de kko. Asta e si motivul pentru care am propus infiintarea unor asociatii de protectie a baseilor. Se stie cam cine-si apara stapanii cu orice pret. Din pacate nu prea stiu ce se va intampla cu baseii fara stapan. Un anumit personaj chiar s-a distins prin actiuni hotarate impotriva unor astfel de fiinte atat de atasate de stapanii lor.
Marduk
QUOTE(TheK @ 8 Oct 2007, 08:18 PM) *

Preşedintele Romāniei reprezintă statul romān şi este garantul independenţei nationale, al unităţii şi al integrităţii teritoriale a ţării. Preşedintele Romāniei veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice. Īn acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere īntre puterile statului, precum şi īntre stat şi societate. (Articolul 80 - Constituţia Romāniei) jamie.gif
Achernar
Constitutia romanistanului, capitolul II, articolul 8.0 :

Presedintele romanistanului nu poate fi altcineva decat Unicul, Inegalabilul, Stralucitorul, Atoatestiutorul, Atoatefacatorul Traian, slavit fie Numele Sau, sexy fie Gagica Sa, Mertzan fie Masina Sa, multi fie Banii Sai, putini fie Dusmanii Sai (sa moaraaaaa !), multi (peste 95 %) fie Lin .... pardon, Sustinatorii Sai. Amin !
TheK
Īn acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere īntre puterile statului, precum şi īntre stat şi societate.

MEDIĮ, mediez, vb. I. Tranz. A mijloci o īnţelegere īntre două sau mai multe părţi adverse, a face demersuri oficiale pentru a preveni sau pentru a pune capăt ostilităţilor dintre două sau mai multe parti , state thumb_yello.gif




Achernar, crezi ca bascalia are vreun efect benefic in a promova arta de a conversa?
Achernar
Baseii nu se converseaza cu dusmanii de clasa. Datoria unui basel dreptcredincios e sa sfasie beregata celui ce se indoieste de omnipotenta Stapanului.
axel
Archenar, daca majoritatea celor anti-basescu sunt atat de ridicoli ca matale, nici nu-i de mirare ca nu prea gasiti noi suporteri...
Marduk
QUOTE(Achernar @ 8 Oct 2007, 11:33 PM) *
Baseii nu se converseaza cu dusmanii de clasa. Datoria unui basel dreptcredincios e sa sfasie beregata celui ce se indoieste de omnipotenta Stapanului.

Sunt mai multe specii, iliesceii, nastaseii, constantinii, baseii, acestia sunt din prima caregorie cei marcati (tatuati) inca din copilarie si care musai trebuie inregistrati la organe. Urmeaza apoi categoria a doua s.a.m.d. Tu din care haita faci parte, cine este stapanul tau?
Marduk
QUOTE(TheK @ 8 Oct 2007, 11:27 PM) *
Īn acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere īntre puterile statului, precum şi īntre stat şi societate.

MEDIĮ, mediez, vb. I. Tranz. A mijloci o īnţelegere īntre două sau mai multe părţi adverse, a face demersuri oficiale pentru a preveni sau pentru a pune capăt ostilităţilor dintre două sau mai multe parti , state thumb_yello.gif
Achernar, crezi ca bascalia are vreun efect benefic in a promova arta de a conversa?

Ce sa medieze, cu cine, cand toate partile stau cu pistoalele pe masa. Miza este imensa, eu ma mir ca nu au inceput sa se omoare intre ei, da mai sti nu-i timpul trecut. Stati putin sa-si legalizeze averile. DIP, un exemplu demn de urmat, l-a costat ceva, dar se pare ca a meritat. Apoi sa vezi trai neneaca. Din Decembrie 1990 romanii asista la nasterea unui avorton, capitalismul romanesc.
Achernar
O alta caracteristica definitorie a baselului : instinctul de turma. Baselul nu poate trai in afara turmei (s-ar simti abandonat) si nu poate concepe ca exista si oameni ce au oroare de turme. Un aspect derivat : baselul se raporteaza la societate nu prin ceea ce face ci prin cat de mare e turma din care face parte. Cu cat turma e mai mare cu atat baselul se simte mai important. Si cum dimensiunea turmei se modifica direct proportional cu nivelul de marlanie a ciobanului rezulta ca baselul se simte cu atat mai important cu cat ciobanul sau e mai marlan.
abis
Achernar, potoleste-te. Daca ai ceva de spus in limitele regulamentului fa-o, la fel ca ceilalti colegi de forum care nu-l agreaza pe presedinte. Dar daca vei continua in stilul asta inteleg ca vrei neaparat sa fii sanctionat.
Marduk
QUOTE(Achernar @ 9 Oct 2007, 08:42 AM) *
O alta caracteristica definitorie a baselului : instinctul de turma. Baselul nu poate trai in afara turmei (s-ar simti abandonat) si nu poate concepe ca exista si oameni ce au oroare de turme. Un aspect derivat : baselul se raporteaza la societate nu prin ceea ce face ci prin cat de mare e turma din care face parte. Cu cat turma e mai mare cu atat baselul se simte mai important. Si cum dimensiunea turmei se modifica direct proportional cu nivelul de marlanie a ciobanului rezulta ca baselul se simte cu atat mai important cu cat ciobanul sau e mai marlan.

Se pare ca marlania este contagioasa, ai fost pe langa vreo turma sau ai fost chiar ciobanul ei? rofl.gif
Achernar
Da, am zilnic de-a face cu turma baseilor. Nu sunt cioban si nici nu-mi doresc ceva atat de injositor. Nu simt nevoia unei turme de oite care sa-mi spuna zilnic "da Stapane, tu ai intotdeauna dreptate Stapane, tot boboru' e alaturi de tine, dusmanii tai sunt si dusmanii nostri, noi te apreciem oricat de marlan ai fi".

QUOTE
Achernar, potoleste-te. Daca ai ceva de spus in limitele regulamentului fa-o, la fel ca ceilalti colegi de forum care nu-l agreaza pe presedinte. Dar daca vei continua in stilul asta inteleg ca vrei neaparat sa fii sanctionat.


Prefer sa ma manifest exact cum o faceau acum vreo cateva luni cei ce-l agreaza pe presedinte. E o metoda sigura pentru a NU fi sanctionat.
Si la urma urmei tu insuti sustii ca un demagog mahalagiu e si el om si trebuie inteles cand mai greseste. Ba chiar trebuie sustinut ca nu care cumva sa-i ia cineva scaunul mult iubit. Atunci cand vei vorbi de sanctiuni la adresa demagogului mahalagiu vom mai discuta. Deocamdata singura vina pe care mi-o asum e ca nu-mi plac indivizii pe care-i plac toti manelarii si tzoparlanii.
Marduk
QUOTE(Achernar @ 9 Oct 2007, 11:10 AM) *
Da, am zilnic de-a face cu turma baseilor. Nu sunt cioban si nici nu-mi doresc ceva atat de injositor. Nu simt nevoia unei turme de oite care sa-mi spuna zilnic "da Stapane, tu ai intotdeauna dreptate Stapane, tot boboru' e alaturi de tine, dusmanii tai sunt si dusmanii nostri, noi te apreciem oricat de marlan ai fi".

Pai daca nu esti cioban, nici oita, caine am stabilit ca nu esti. Atunci nu poti fi decat berbec sau magar, care din aceste doua pozitii te reprezinta mai bine? Si mai am o intrebare, tu ai ceva cu "Miorita"?*****PAMFLET POLITIC****** woot_jump.gif girlchat.gif drunk.gif
Achernar
Stapanu' are : hauleooo, ma omoara aia ! hauleoo, sunt o victima !
abis
QUOTE(marduk @ 9 Oct 2007, 11:40 AM) *
Atunci nu poti fi decat berbec sau magar, care din aceste doua pozitii te reprezinta mai bine?

Marduk, si tu poti fi sanctionat. Terminati amandoi cu teribilismele. Va rog.
March
QUOTE(Achernar @ 9 Oct 2007, 08:42 AM) *
O alta caracteristica definitorie a baselului : instinctul de turma. Baselul nu poate trai in afara turmei (s-ar simti abandonat) si nu poate concepe ca exista si oameni ce au oroare de turme. Un aspect derivat : baselul se raporteaza la societate nu prin ceea ce face ci prin cat de mare e turma din care face parte. Cu cat turma e mai mare cu atat baselul se simte mai important. Si cum dimensiunea turmei se modifica direct proportional cu nivelul de marlanie a ciobanului rezulta ca baselul se simte cu atat mai important cu cat ciobanul sau e mai marlan.

Bre Achernar,
Pune la inceput sau la coada mentiunea " Pamflet politic" si gata ! biggrin.gif Pana si televiziunile procedeaza asa : vezi mistourile din dialogul marionetelor/ papusilor Iliescu/Constantinescu si ultimul pe lista cu voia dv wink.gif Basescu .
TheK
"Razboiul de uzura dintre Basescu si Tariceanu a polarizat magistratura, impartind-o pe tabere. Dosarele penale au devenit arma predilecta a luptelor politice."


Asta in Ziua . Au inceput oamenii sa inteleaga oare?
abis
Sunt si eu de acord cu tipa din Ziua, e o aberatie ca avizul presedintelui sa fie obligatoriu pentru anchetarea ministrilor (actuali sau fosti). Avem o constitutie facuta cu picioarele.
Marduk
QUOTE(abis @ 10 Oct 2007, 11:47 AM) *
Sunt si eu de acord cu tipa din Ziua, e o aberatie ca avizul presedintelui sa fie obligatoriu pentru anchetarea ministrilor (actuali sau fosti). Avem o constitutie facuta cu picioarele.

In orice tara din aceasta lume exista un astfel de "sistem". Comisia care da avizul, nu presedintele da avizul, analizeaza care au fost motivele care au stat la baza acuzarii ministrilor. Poate ca aceste acuzatii tin de C.S.A.T. si atunci exista alte cai de rezolvare. Constitutia a fost facuta cu picioarele, in mocirla. Aceasta culegere de norme democratice a fost construita sa apere interesele esalonului doi al PCR si al ofiterilor superiori de securitate care au deturnat o revolta populara si au transformat-o in "revolutie" pentru asta trebuiau rasplatiti. jamie.gif
TheK
Imi place cum mutati voi atentia de pe presedintele care se foloseste de un sistem in scopuri propii si nedemocratice de a reduce la tacere adversari politici, pe sistemul in sine.

Pai scuzati-mi intrebarea, da un presedinte care uzeaza un sistem facut cu picioarele e la fel de vinovat, nu? Trebuie sa vina Guvernu sa ii mute jucaria, ca el n-ar fi lasat-o din mana. Atata timp cat CSM e independent de ce se lamenta de schimbari? Sau ii pare cumva rau presedintelui ca nu mai poate da el verdicte de justitie care in afara de experienta acumulata de-a lungul timpului nu are mai multe notiuni de drept decat cele care tin de drept maritim si comercial pe care le-a facut timp de 1 curs pe saptamana timp de un an in Institutu de marina.
abis
QUOTE(TheK @ 10 Oct 2007, 01:34 PM) *
Pai scuzati-mi intrebarea, da un presedinte care uzeaza un sistem facut cu picioarele e la fel de vinovat, nu?

Un presedinte trebuie sa respecte legea. Daca legea spune ca avizul presedintiei este necesar pentru cercetarea ministrilor, presedintele trebuie sa se supuna legii, nu are cum sa o schimbe. Nu are cum sa "dea jucaria din mana". Tariceanu nu "i-a luat jucaria", pentru ca avizul este in continuare necesar, a schimbat doar componenta comisiei de la Cotroceni. Lucru care va face posibil ca ministrii anchetati sa conteste la Curtea Constitutionala legalitatea cercetarii lor de catre Parchet, care s-a facut cu avizul unei comisii neconstitutionale. Asta deoarece judecatorii nu pot indeplini in afara functiei decat cel mult activitate didactica in cadrul unei forme de invatamant superior de drept. wink.gif Te-ai prins care e "bataia" miscarii lui Tariceanu?

Marduk
QUOTE(TheK @ 10 Oct 2007, 01:34 PM) *
Imi place cum mutati voi atentia de pe presedintele care se foloseste de un sistem in scopuri propii si nedemocratice de a reduce la tacere adversari politici, pe sistemul in sine.

Pai scuzati-mi intrebarea, da un presedinte care uzeaza un sistem facut cu picioarele e la fel de vinovat, nu? Trebuie sa vina Guvernu sa ii mute jucaria, ca el n-ar fi lasat-o din mana. Atata timp cat CSM e independent de ce se lamenta de schimbari? Sau ii pare cumva rau presedintelui ca nu mai poate da el verdicte de justitie care in afara de experienta acumulata de-a lungul timpului nu are mai multe notiuni de drept decat cele care tin de drept maritim si comercial pe care le-a facut timp de 1 curs pe saptamana timp de un an in Institutu de marina.

Eu nu inteleg de ce ne tot legam de "Presedintele Traian Basescu" si nu zice nimeni nimic de institutia prezidentiala. Basescu este un cetatean ca oricare altul, pentru ceilalti cetateni el detine o functie in care a fost ales de cetateni. Care sunt puterile sale de a schimba "un sistem facut cu picioarele" mai ales ca ceilalti care fac parte din conducerea cetatii, nu sunt de acord cu schimbarea "sistemului facut cu picioarele". Eu cred ca romanii mai au mult de invatat din democratie, inca ne place sa atacam persoana care in fond este un functionar si nu sistemul din care facem parte si noi ceilalti. Crezi ca daca ii ia guvernul jucarica se schimba ceva? Schimbarea in opinia mea trebuie sa fie in fiecare individ in modul sau de a percepe si pricepe cererea societatii din care face parte. Toti vorbim, scriem, expunem idei despre ce si cum trebuie facut iar cand vine timpul sa facem ceva efectiv incepem sa cautam vinovatii pentru starea in care ne aflam. Am sa dau numai un exemplu despre institutiile prezidentiale si guvernele ce au avut puterea in aceasta tara pana la Basescu, INFRASTRUCTURA. Suntem in anul de gratie 2007 au trecut 17 ani de la "revolutie" dezvoltarea unei civilizatii sta in infrastructura, timp de 17 ani toti care s-au perindat pe la guvernare s-au jucat cu viitorul nostru al copiilor nostrii cu dezvoltarea tarii. Azi suntem aici si continuam sa ne aratam unii pe altii cu degetul, ca ala a facut asa, ca a furat atata, ca are atatia bani. Basescu cel putin face ceva ce-mi place, nu-i lasa sa respire, sa-si faca mendrele si interesele, nu-i lasa sa doarma bine noaptea. Imi place ca cetatean, sa stiu ca este cineva care chiar incearca sa schimbe ceva in sistemul asta fanariot adica "sistemul facut cu picioarele".
March
edit
QUOTE(marduk @ 10 Oct 2007, 12:30 PM) *
In orice tara din aceasta lume exista un astfel de "sistem". Comisia care da avizul, nu presedintele da avizul, analizeaza care au fost motivele care au stat la baza acuzarii ministrilor.
Ia da un exemplu de tara din UE ( sau cate sunt ) unde exista sistemul asta de la noi ?!
abis
QUOTE(March @ 10 Oct 2007, 05:07 PM) *
da un exemplu de tara din UE ( sau cate sunt ) unde exista sistemul asta de la noi ?!

Chiar daca da sau nu vreun exemplu nu mi se pare normal ca pentru declansarea anchetei sa fie nevoie de vreun aviz. Ar trebui ca procurorul sa poata ancheta pe oricine, daca are indicii ca respectivul ar putea fi vinovat, indiferent ce spun politicienii, fie ei presedinti sau nu.
March
QUOTE(abis @ 10 Oct 2007, 05:32 PM) *
Chiar daca da sau nu vreun exemplu nu mi se pare normal ca pentru declansarea anchetei sa fie nevoie de vreun aviz. Ar trebui ca procurorul sa poata ancheta pe oricine, daca are indicii ca respectivul ar putea fi vinovat, indiferent ce spun politicienii, fie ei presedinti sau nu.

Asa e. Nu-i nevoie de nicio comisie sau acord/dezacord al Presedintelui. Justitia trebuie sa-si faca datoria fara nicio ingerinta sau presiune politica. Iar magistratii sa fie niste profesionisti si nu ageamii ! Iar ageamii trebuie sa raspunda in justitie pentru greseli !
Uncle Sam
QUOTE(abis @ 10 Oct 2007, 03:04 PM) *
Asta deoarece judecatorii nu pot indeplini in afara functiei decat cel mult activitate didactica in cadrul unei forme de invatamant superior de drept. wink.gif Te-ai prins care e "bataia" miscarii lui Tariceanu?
E adevarat ca se incalca grosolan constitutia (- art. 125 alin 3: `Functia de judecator este incompatibila cu orice alta functie publica sau privata, cu exceptia functiilor didactice din īnvatamāntul superior`). Dar nu vad cum ar putea cineva contesta avizul unei comisii consultative. Presedintele are ultimul cuvant si el poate sa tina sau sa nu tina cont de avizul comisiei, nu?
Marduk
Sa presupunem ca nu avem nevoie de nicio comisie, ca aceasta comisie nici nu exista de fapt. Intreb atunci unde sunt coruptii, corupatorii, ce face justitia, procuratura. Inseamna ca suntem o tara de frustrati, obsedati unde indivizii care vad la fiecare colt de strada coruptie si corupti. Dar de fapt totul este numai in mintea lor nimic nu este real. Iar judecatorii judeca doar procese legate de succesiuni, pamant, divorturi, etc. Traim in irealitate iar cineva incearca sa o faca reala, s-o constientizam? Dar chiar exista vointa politica pentru asta?
abis
QUOTE(Uncle Sam @ 10 Oct 2007, 07:06 PM) *
E adevarat ca se incalca grosolan constitutia (- art. 125 alin 3: `Functia de judecator este incompatibila cu orice alta functie publica sau privata, cu exceptia functiilor didactice din īnvatamāntul superior`). Dar nu vad cum ar putea cineva contesta avizul unei comisii consultative. Presedintele are ultimul cuvant si el poate sa tina sau sa nu tina cont de avizul comisiei, nu?

Intreaga procedura (in care presedintele are intr-adevar ultimul cuvant) devine neconstitutionala daca unul dintre elementele procedurii este declarat neconstitutional.
TheK
QUOTE
Un presedinte trebuie sa respecte legea. Daca legea spune ca avizul presedintiei este necesar pentru cercetarea ministrilor, presedintele trebuie sa se supuna legii, nu are cum sa o schimbe. Nu are cum sa "dea jucaria din mana". Tariceanu nu "i-a luat jucaria", pentru ca avizul este in continuare necesar, a schimbat doar componenta comisiei de la Cotroceni. Lucru care va face posibil ca ministrii anchetati sa conteste la Curtea Constitutionala legalitatea cercetarii lor de catre Parchet, care s-a facut cu avizul unei comisii neconstitutionale. Asta deoarece judecatorii nu pot indeplini in afara functiei decat cel mult activitate didactica in cadrul unei forme de invatamant superior de drept. Te-ai prins care e "bataia" miscarii lui Tariceanu?


Drept ii ce spui. Posibil si asta sa fie "bataia" . Tot un noroi.Daca accepti ideea conform careia ministrii astia ies la suprafata datoria unor comenzi politice,(nu zic ca e vreo unu nevinovat in privinta faptei pt care e anchetat sau altele de care nu se stie, sunt convins ca indiferent de partid si persoana toti au bagat vastu in caraiman) nu ti-ar mai parea atat de ciudat ca ailalti contracareaza cu tertipuri.


QUOTE
Eu nu inteleg de ce ne tot legam de "Presedintele Traian Basescu" si nu zice nimeni nimic de institutia prezidentiala.


Pentru ca "Presedintele Traian Basescu" e seful institutiei respective? blink.gif

QUOTE
Basescu cel putin face ceva ce-mi place, nu-i lasa sa respire, sa-si faca mendrele si interesele, nu-i lasa sa doarma bine noaptea.


Sa nu te superi daca eu te consider naiv cand tu crezi ca e vreo unu care nu doarme bine noaptea, sau ca nu ii lasa (pe cine nu lasa?!) sa-si faca mendrele si interesele (cum nu ii lasa? alde Buscaru, Cocos and co nu asta fac?)
abis
QUOTE(TheK @ 10 Oct 2007, 09:06 PM) *
Daca accepti ideea conform careia ministrii astia ies la suprafata datoria unor comenzi politice,(nu zic ca e vreo unu nevinovat in privinta faptei pt care e anchetat

De ce sa accept ideea asta, ca sunt anchetati din cauza unor comenzi politice?! Cred mai degraba ca sunt anchetati din cauza ca sunt suficient de neghiobi incat sa lase urme. Remes aud ca s-a lasat filmat in timp ce lua spaga...
Marduk
QUOTE(abis @ 10 Oct 2007, 09:24 PM) *
De ce sa accept ideea asta, ca sunt anchetati din cauza unor comenzi politice?! Cred mai degraba ca sunt anchetati din cauza ca sunt suficient de neghiobi incat sa lase urme. Remes aud ca s-a lasat filmat in timp ce lua spaga...

Nu, l-au prins din cauza lui Basescu, el e de vina. Cica Basescu l-a filmat cand a primit spaga.
Damnatius
QUOTE(marduk @ 10 Oct 2007, 09:37 PM) *
Nu, l-au prins din cauza lui Basescu, el e de vina. Cica Basescu l-a filmat cand a primit spaga.


Marduk, poate n-ai vazut inca filmul, asa ca vizioneaza.

http://www.dailymotion.com/video/x36hjk_remes_news

Nu e vorba ca din cauza lui Basescu l-au filmat. E vorba ca la final tipul afirma foarte frumos ca "astia" s-au prins ca Basescu o sa "atace" si au dizolvat comisia, deci "nu mai are unde sa-i cheme". Avem aici un om din sistem care ne spune cum ceilalti oameni din sistem iau masuri pentru a proteja "baieti destepti" ca Remes. Un om din sistem de la care aflam ca Basescu chiar incearca sa faca ceva impotriva acestui sistem, iar ei i se opun cum pot.

Sigur, pentru unii ar fi fost mai bine cu Nastase presedinte, sau cu Tariceanu, de ce nu, iar filme ca cel de mai sus ar fi fost doar secvente in lungmetraje gen "Ticalosii".



TheK
QUOTE
De ce sa accept ideea asta, ca sunt anchetati din cauza unor comenzi politice?! Cred mai degraba ca sunt anchetati din cauza ca sunt suficient de neghiobi incat sa lase urme.


Crezi tu ca ministrii PD n-au fost destul de neghiobi incat sa lase urme sau nu se vrea anchetarea lor?

QUOTE
Nu, l-au prins din cauza lui Basescu, el e de vina. Cica Basescu l-a filmat cand a primit spaga.



Tu sincer imi pari ca nu vrei sa intelegi mare lucru.. Filmu ala nu are nici o relevanta in instanta, daca baietii de la SRI care au facut interceptarile vroiau sa il prinda , ii faceau flagrant. Faptu ca filmu care e parte dintr-o ancheta a transpirat la TVR(asta fiind si mai grav pt ca TVR nu are voie sa se implice in lupte politice) post cu acoperire nationala, care il difuzeaza la ore de maxima audienta (de parca ar fi un post de nisa care astfel isi acopera audienta pt a putea avea un pret bun la reclame) e cu atat mai grav cu cat din punct de vedere juridic filmu respectiv nu e proba. Iar faptul ca Damnatius s-a convins in urma filmului ca "Base lucreaza" imi confirma motivul pentru care filmu a ajuns la TVR. E o campanie propagandistica a la Basescu. Daca nu era, ii faceau dracu flagrant lu Remes si la ora asta era la inchisoare. Dar cui ii pasa sa ii vada inchisi? Nimanui, lu Base ii pasa doar sa mai convinga niste oameni de buna credinta ca el isi face treaba, urmand sa castige furibund la urmatoarele alegeri.
O mare porcarie..

Eu stau si ma intreb.. daca acum, Basescu, care nu are la dispozitie decat SRI , DNA si ceva gealati printre procurori, are atata putere si poate sa joace pe degete masele.. Dupa alegeri, cand o sa aibe si Guvernul si o majoritate in Parlament nu cumva o sa transforme Romania intr-o marsava afacere de familie?
Sigur, o sa cada capete, printre cei cazuti, mai toti adversarii politici care l-ar putea contracara.. La fel cum in perioada Constantinescu mai ajungeau in instanta niscaiva PSDisti, dintre care nici unu nu e condamnat definitiv.
Uncle Sam
Daca vezi filmul ala te apuca groaza. Nu mai ai nevoie de nici un plic cu bani sau caltabosi cu palinca. Au fost prinsi doi corupti. Ministrul ii povestete la telefon prietenului sau despre licitatii,bai, vezi ca nu il gasesc, pe lista la primele doua pozitiii sune numerele x si y...ce naiba mai Thek, orice ministru european zbura si unii mai sensibili isi trageau si un glont in cap. Iar noi ne preocupam de chestiuni procedurale. Nu ma intereseaza cum a facut TVR rost de film, bine ca l-a facut si bine ca l-a difuzat. Orice post de televiziune l-ar fi difuzat si si-ar fi protejat sursele. Spunea bine un coleg, nu mai stiu unde...mai stie cineva cum au aparut probele in cazul Watergate? Se preocupa cineva de asta? Principal este ca au fost facute publice si a cazut un presedinte.
Pe noi ne preocupa de ce a dat TVR filmul.
Dar felul cum gasca din frunte este dispusa sa sacrifice PNL decat sa sacrifice coruptul cum ti se pare? Au sacrificat PNTCD aparand coruptia, acum sacrifica si PNL. Si apoi se intreaba toti ce s-a intamplat si urla ca Basescu e de vina.
Basescu e in spatele deconspirarii lui Remes? Asa ziceti voi? Pai m-a convins pentru inca o suta de ani. Astept si pe Tariceanu sa dea filme cu Videanu si il trec si pe el pe lista alba. Oricine da in gat corupti si ne ajuta sa le vedem mutrele adevarate...e eroul meu.
Achernar
Foarte bine. I-au prins ? Sa crape in parnaie. Da' n-o sa se intample asta, si Stapanu' stie ca n-o sa se intample. Si nici nu vrea sa se intample. Pen' ca asta ii permite lui sa iasa in fata si sa se bata cu pumnu' in piept ca el e singurul si unicul luptator anti bla-bla-bla. Si se va mai plange ca n-are destula putere si de-aia justitia isi face de cap. Si ca sa-i dam putere, cat mai multa, ca el va face si va drege.
Ce NU va face Marele Om, supermanul politicii romanesti ? Nu va permite lingatorilor personali sa se ocupe indeaproape de caz. Nu vom afla amanunte, nu vom afla date credibile despre cei care au colaborat de-a lungul timpului cu 'prinsii' de azi, nu vom afla nimic despre retelele care s-au folosit de indivizii astia de-a lungul timpului. Vom afla numai ca Stapanul e un erou national care lupta pentru binele boborului si cand sta pe buda.
Nefertiti
@TheK, nu conteaza cine a dat filmul, nici cine a tinut camera si alte rahaturi din astea. Aia doi sunt vinovati si cu asta basta. Chiar si numai pentru faptul ca vorbeau de aranjarea unor licitatii. Acu' sa nu imi spui ca era unul cu o mitraliera in fundal si i-a obligat sa aiba discutiile alea. Hai sa nu fim penibili.

Intamplarea face sa stiu ca aia doi au facut mult mult mai multe pe vremuri, asa ca nu ma surprinde filmul ala deloc. Si nu numai ei...
axel
Bine ca ne-au venit datatorii cu parerea, de exemplu in privinta a cum se va desfasura ancheta si eventual procesul in privinta celor de pe film... Sint cititori in stele (sau in cesti de cafea), bre!
Michelle
QUOTE(TheK @ 11 Oct 2007, 07:16 AM) *
Crezi tu ca ministrii PD n-au fost destul de neghiobi incat sa lase urme sau nu se vrea anchetarea lor?
Tu sincer imi pari ca nu vrei sa intelegi mare lucru.. Filmu ala nu are nici o relevanta in instanta, daca baietii de la SRI care au facut interceptarile vroiau sa il prinda , ii faceau flagrant. Faptu ca filmu care e parte dintr-o ancheta a transpirat la TVR(asta fiind si mai grav pt ca TVR nu are voie sa se implice in lupte politice) post cu acoperire nationala, care il difuzeaza la ore de maxima audienta (de parca ar fi un post de nisa care astfel isi acopera audienta pt a putea avea un pret bun la reclame) e cu atat mai grav cu cat din punct de vedere juridic filmu respectiv nu e proba. Iar faptul ca Damnatius s-a convins in urma filmului ca "Base lucreaza" imi confirma motivul pentru care filmu a ajuns la TVR. E o campanie propagandistica a la Basescu. Daca nu era, ii faceau dracu flagrant lu Remes si la ora asta era la inchisoare. Dar cui ii pasa sa ii vada inchisi? Nimanui, lu Base ii pasa doar sa mai convinga niste oameni de buna credinta ca el isi face treaba, urmand sa castige furibund la urmatoarele alegeri.
O mare porcarie..

Eu stau si ma intreb.. daca acum, Basescu, care nu are la dispozitie decat SRI , DNA si ceva gealati printre procurori, are atata putere si poate sa joace pe degete masele.. Dupa alegeri, cand o sa aibe si Guvernul si o majoritate in Parlament nu cumva o sa transforme Romania intr-o marsava afacere de familie?
Sigur, o sa cada capete, printre cei cazuti, mai toti adversarii politici care l-ar putea contracara.. La fel cum in perioada Constantinescu mai ajungeau in instanta niscaiva PSDisti, dintre care nici unu nu e condamnat definitiv.



Flagrant NU SE POATE FACE unui ministru!!!!A zis si Nazat aseara la emisiunea lui Turcescu...poti sa fi convins ca procurorii au mult mai multe minute de filmare si de conversatii telefonice...asta a fost doar un rezumat.Chiar m-a amuzat cum stateau frumusel doo genti aliniate exact pe directia celor 2 pe masa tipilor care filmau.Tu chiar crezi ca la citi erau in jurul lui si la cit de tolomac si nesatul s-a comportat Remes le-ar fi fost greu "baietilor" sa-i puie niste imprimeuri pe plic/bani?
Nu te supara si iliescu a avut tot atata putere si Nastase si ce-au facut cu ea???...ai vazut sub obladuirea lor vreun ministru corupt?


Aseara am mai aflat un lucru care m-a dat pe spate: In ziua motiunii PSD-ului domnul ministru Tudor Chiuariu a mai semnat un act de "dreptate" pentru justitia romana:le-a redat sporurile anticoruptie ...cica prin 2 ordonante de guvern una data de Nastase si alta nu mai stiu care tot din PSD, judecatorilor li se dublau si triplau salariile dar li se scoteau sporurile anticoruptie;ei bine magistratii au tipat ca vezi doamne salariile lor nu pot fi modificate decit prin legi organice nu prin ordonante dar numai pe partea asta cu sporurile restul cu triplatul si dublatul era corect!!!
De-aia judeca ei cum judeca si se impotmolesc procesele in vicii de procedura,ca n-aveau sporurile!
Achernar
QUOTE(axel @ 11 Oct 2007, 09:02 AM) *
Bine ca ne-au venit datatorii cu parerea, de exemplu in privinta a cum se va desfasura ancheta si eventual procesul in privinta celor de pe film... Sint cititori in stele (sau in cesti de cafea), bre!


Pentru unii notiunea de 'logica' e deja ceva mult prea complicat. E drept, nu-s ei de vina. Asa s-au nascut ...
abis
QUOTE(TheK @ 11 Oct 2007, 07:16 AM) *
Faptu ca filmu care e parte dintr-o ancheta a transpirat la TVR(asta fiind si mai grav pt ca TVR nu are voie sa se implice in lupte politice) post cu acoperire nationala, care il difuzeaza la ore de maxima audienta (de parca ar fi un post de nisa care astfel isi acopera audienta pt a putea avea un pret bun la reclame) e cu atat mai grav ...

Daca faptul ca TVR a difuzat filmul e grav, cum poate fi categorist faptul ca Remes si Muresan stiau ca sunt in vizorul DNA? Asta in conditiile in care tocmai avusese loc un control la DNA, facut de inspectia CSM, la comanda directa a ministrului justitiei, control in urma caruia au ajuns in raport date confidentiale din anchetele aflate in lucru. Iar boii aia doi, ca altfel nu le pot spune, desi fusesera avertizati ca sunt urmariti (vezi ce zice Muresan: "Deci, Ghita, asta-i problema, au ascultat telefoanele"), s-au bazat pe complicitatea intregului guvern care se pare ca stia despre faptul ca se ia mita (vezi replica: "Acuma s-o mai intampla o alta chestiune, ca ... Astia s-au asteptat ca...aa..asta sa atace, stii, Basescu... Si o dizolvat Comisia ai prin care-i cheama pe ministri la Comisie! Deci nu mai are unde sa-i cheme").

E clar aici: indivizii sunt avertizati (probabil de catre trepadusii lui Chiuariu) ca sunt urmariti, dar nu le pasa pentru ca se simt cu spatele "acoperit" de guvern, care da o ordonanta de urgenta prin care se modifica componenta comisiei de la Cotroceni.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.