Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Felina
TT, este LOL, dar este ceva mai mult decat atat. in conjunctura actuala se pare ca Base este pur si simplu cu 5 minute mai destept si mai atent decat ceilalti. el n-are de ce se teme, el nu e nici doctor nici nimic, si are in mana arma asta cu care nu stiu pe cine NU poate sa doboare. practic... foarte putini politicieni cu scoala mai au scapare... pentru cine nu stie cum se face scoala la noi... Sigur ca se face si scoala pe bune, dar nu de catre politicienii facuti si nu nascuti. cred ca e un prilej incredibil de fantastic pentru oamenii cu adevarat scoliti sa iasa in fata. practic nu prea mai e alta varianta. hm... ma mir de situatia creata...
turbo trabant
E din nou cu 5 minute inaintea lor si astia topaie fericiti " am infrant!" pe podium. Nu au invatat nimic prostii astia dar nimic in ultimii 8 ani.

Arhivara la facultate sa fii acuma, te umpli de bani. tongue.gif

fiatlux
QUOTE("Marduk")
eu unul sunt convins ca daca ar exista o hotarare legala Traian Basescu, presedintele, nu ar obiecta, atat cat imi place sa afirm ca-l cunosc pe Traian Basescu cred ca este dispus sa lupte pentru niste principii indiferent de pierderile pe care le va suferi, asa a fost educat, asa sper ca gandeste, ca este constient ca: PUTEREA NU-TI OFERA AVANTAJE CI DOAR RESPONSABILITATI.


blink.gif what? principii? educatie ? cred ca e o confuzie ! voila niste "principii" care se reconfirma continuu (dau cuvintul unor oameni de ...cuvint )
QUOTE
Preşedintele i-a dat un ultimatum fostului său consilier: dacă va continua să comenteze, să facă aprecieri sau să scrie despre Traian Băsescu, atunci şi Traian Băsescu va vorbi despre Andrei Pleşu. Preşedintele nu înţelege ce înseamnă libertatea cuvântului, iar fostul său consilier nu se mai poate abţine, trece peste orice reţineri şi îl vorbeşte de rău.

Pare să fie un şantaj anunţat în direct şi la o oră de vârf de şeful statului, deranjat că Andrei Pleşu îi face un portret nu foarte flatant. „Este ultimul apel la decenţă pe care îl fac“, declară cam înţepat Traian Băsescu, avertizându-l pe fostul său colaborator că n-ar vrea să spună public „lucruri care să nu-i placă lui Pleşu“ despre perioada în care acesta era consilier la Cotroceni.

de-aici

QUOTE
Ce-am auzit miercuri seara pe B1 TV arata latura personalitatii lui Traian Basescu coerenta cu 'tiganca imputita', 'pasarica', 'stat de mamici' si alte derapaje, dar coboara penibilul acestei laturi la un nivel mai jos", mai spune scriitorul.

"Partea proasta cu acest fel de iesiri nu e ca ele dau apa la moara celor care oricum il critica pe presedinte si pentru eclipsele de luna, ci ca-i pun in mare dificultate pe aliatii sai. Nu poti sustine la nesfarsit diferenta dintre omul Basescu si politicianul Basescu, pentru ca faptele unuia se contamineaza de cele ale celuilalt, imaginea unuia devine oglinda celuilalt",
Cartarescu
de-aici

etc etc
goguta
Tupeu de presedinte
Marduk
Pare ca presedintele Traian Basescu a evitat o situatie delicata, jenanta pentru Romania prin prezenta a doua delegatii romanesti la CE. Poate ca s-a saturat de aceasta lupta absurda care tine de satisfacerea unor orgolii personale si de clan, poate ca s-a speriat ca va fi suspendat, or poate ca mizeaza pe puterea justitiei a CCR de a rezolva acest conflict institutional. Sa vedem care va fi reactia mass media, a politicienilor a "pulimii" despre incalcarea constitutiei de catre V.V. Ponta.
abis
QUOTE(Marduk @ 28 Jun 2012, 11:35 AM) *
Poate ca s-a saturat de aceasta lupta absurda care tine de satisfacerea unor orgolii personale si de clan, poate ca s-a speriat ca va fi suspendat, or poate ca mizeaza pe puterea justitiei a CCR de a rezolva acest conflict institutional.

Sau poate (mult mai probabil) ca ii pregateste o noua surpriza lui Ponta, la intoarcere. smile.gif

Am facut greseala, in iarna, cand cu manifestatiile din Piata, sa-l consider terminat. Ca am facut eu greseala asta, mi-o asum, singura consecinta este ca eventual poate am pierdut vreun pariu. Dar ca Ponta si Antonescu (sau cei care ii manvreaza) au facut aceeasi greseala si l-au crezut terminat, poate avea consecinte dramatice pentru viitorul carierelor politice ale respectivilor. smile.gif

Cred ca Basescu si-ar freca mainile de bucurie daca astia doi ar declansa acum procedura de suspendare.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 28 Jun 2012, 10:43 AM) *
Sau poate (mult mai probabil) ca ii pregateste o noua surpriza lui Ponta, la intoarcere. smile.gif

Gigi Ponta tocmai a comis-o incalcand o hotarare a CC.

Capcana a fost inchisa perfect. ohyeah.gif
Felina
Traian Basescu sustine o declaratie de presa, la ora 14:30, la Palatul Cotroceni


cum vad eu ce s-a intamplat: CC a zis ca Ponta nu are ce cauta la brusel fara sa fie delegat de Basea; Ponta s-a dat cu funducu de pamant ca el merge indiferent ce-ar fi; cum bruselu cica nu accepta decat unu din cei doi, Basea nu s-a mai dus, sa nu se intample scandal la usa consiliului; Basea nu a ramas acasa ca sa doarma.

Intrebarea e, ce anume se intampla cand cineva inclaca o decizie a CC? practic ce poate face basea?
abis
QUOTE(Felina @ 28 Jun 2012, 01:29 PM) *
Intrebarea e, ce anume se intampla cand cineva inclaca o decizie a CC?

Codul penal il mananca. Nerespectarea unei decizii judecatoresti plus uzurparea de calitati oficiale. Presupun ca Basescu o sa anunte ca a sesizat procuratura in cazul Ponta.

Felina
QUOTE(abis @ 28 Jun 2012, 11:47 AM) *
Codul penal il mananca. Nerespectarea unei decizii judecatoresti plus uzurparea de calitati oficiale. Presupun ca Basescu o sa anunte ca a sesizat procuratura in cazul Ponta.



Procuratura poate fi anuntata de oricine? incerc sa inteleg procedura, cursul firesc.
Si apoi procuratura ce face, dupa ce a fost sesizata? ce poate face mai bine zis?
turbo trabant
QUOTE(abis @ 28 Jun 2012, 12:47 PM) *
Codul penal il mananca. Nerespectarea unei decizii judecatoresti plus uzurparea de calitati oficiale. Presupun ca Basescu o sa anunte ca a sesizat procuratura in cazul Ponta.

Se poate dispune arestarea?

Circ garantat de micul doctorat.
abis
QUOTE(Felina @ 28 Jun 2012, 01:54 PM) *
Procuratura poate fi anuntata de oricine?

Oricine are cunostinta despre existenta unei infractiuni are datoria sa anunte autoritatile.
QUOTE
Si apoi procuratura ce face, dupa ce a fost sesizata?

Aici nu stiu - s-ar putea sa fie necesar avizul parlamentului pentru a-l pune sub acuzare. Nu m-am documentat si pana la 14.30 nu am timp sa citesc despre asta. smile.gif

Hai sa vedem ce scatoalca ii trage...
Marduk
Nu-i trage nicio scatoalca, a declarat ca nu va sesiza organele, care conform USL ii sunt aservite, poate ca acestea se vor autosesiza.
cocosel
Basescu pica din nou!! woot_jump.gif

Si de data asta Piata Universitatii a invins!!...Capul Marinarului va fi servit poporului care va vota!

Si va vota cel mai bine!



PS: Abis astept sa-mi stergi si de aici mesajul dar oricum Basescu pica (razbunarea asta) laugh.gif


actionmedia
QUOTE(cocosel @ 4 Jul 2012, 02:57 PM) *
Si de data asta Piata Universitatii a invins!!...


Din pacate, nu Piata Universitatii a invins ci mafia partidelor. Si inca n-a infrant de tot. Tare mi-e teama ca, la modul in care s-au comportat in ultima vreme, Basescu va scapa doar cu suspendare si dupa vacanta de vara se va intoarce la Cotroceni. Si asta pentru ca, in ciuda urii crescande din randul populatiei fata de Basescu, neghiobiile si abuzurile comise de Ponta si Antonescu l-au pus pe Basescu in postura de victima. E foarte probabil ca foarte multi oameni sa spuna "nu" din mila, la referendum. La modul, "bah, eu il urasc pe Basescu, dar Ponta si Crin au intrecut masura, deci nu!"
factura
Eu cred ca n-are nicio sansa la referendum.
actionmedia
QUOTE(factura @ 5 Jul 2012, 01:06 AM) *
Eu cred ca n-are nicio sansa la referendum.


Si daca, totusi, prin absurd, populatia Romaniei decide prin referendum sa il mentina in functie pe Traian Basescu, oare ce vor face Crin si Victor?
factura
Imi e tare greu sa gandesc absurdul. Anul 2007 e diferit de anul 2012.
Intrebarea ta suna ca una de la Radio Erevan laugh.gif

Poporul vrea capul lui Basescu, o sa-l aiba. Astia stiu sa se folosesca intr-un mod asa de josnic de chestia asta, incat imi fac greata.


edit. gresisem anu'.
The Dude
Impotriva unuia ca Basescu orice metoda e permisa...Nimic nu poate fi "josnic". Toti se unesc, chiar cei altfel dezbinati...

In cadrul unui proces de asanare morala, inceput timid si neconvingator cu un Nastase imbracat in zeghe, pedepsirea exemplara a lui Basescu este o datorie cetateneasca elementara; un act indispensabil si de necesitate imediata.

Nu partidele politice, nu serviciile secrete, nu oligarhia economica, nu mogulii, nu lumea interlopa si nici marile puteri..Nimeni dintre acestia nu "l-au facut pe Basescu".
El are privilegiul, putini au astfel de sansa, da a fi singurul autor al autodafeului care il asteapta.

Pentru ca a instrumentat si participat la constituirea unui grup infractional situat la cel mai inalt nivel al structurilor tarii, pentru ca a antrenat Romania intr-un complex diplomatic defavorabil prin declaratii controversate si aluzii grave, adresate mai pe fata, mai mascat, tuturor celor care conteaza in economia mondiala, pentru ca a promovat badarania, suficienta si subcultura, pentru ca a lipit cu scuipat pe stema patriei mele poza indecenta ce reprezinta imaginea unui birlic turmentat si afemeiat; pentru ca a jignit grav si repetat toate categoriile sociale si toate institutiile statului, pentru ca si-a stabilit o prioritate absoluta din revansa si razbunare, pentru ca a umilit constitutia si legile Romaniei, inlocuindu-le fara rusine cu regulile bunului plac, pentru ca reprezinta tot ce poate fi mai rau din spiritul poporului meu...pentru toate acestea, desi ele sunt numai o parte neansemnata, Basescu trebuie sa piara.

Mie, un pacifist convins si un suflet de mare piosenie, astea nu imi fac greata...
Dimpotriva imi starnesc o pofta de sange de care nu m-am crezut niciodata in stare.

Prin venele lui Basescu, curge insa numai venin....
The Dude
QUOTE(cocosel @ 4 Jul 2012, 01:57 PM) *
Basescu pica din nou!!
Si de data asta Piata Universitatii a invins!!...Capul Marinarului va fi servit poporului care va vota!
Si va vota cel mai bine!


Rog administratorii site-ului sa redeschida topicul "Basescu Suspendat"...
Rog sa mi se permita sa dau cu matura si sa sterg praful de pe acolo...in fine, sa fac putina ordine.

Presimt ca revine in tromba in actualitate...
Erwin
QUOTE
Rog administratorii site-ului sa redeschida topicul "Basescu Suspendat"...


Nu e nevoie. Poți deschide un topic nou, oricum situația este acum mult diferită. Măi, sunt de acord că Băsescu trebuie penalizat pentru greșelile lui, dar nu sunt de acord că noua putere se folosește de orice mijloace, inclusiv ilegale pentru a-l suspenda! Ăsta nu mai e stat de drept!! Chiar dacă am un dinte împotriva unui om nu mă pun să-i trag șuturi sub centură!?!
The Dude
Frate Erwin: cui pe cui se scoate..."

"ochi pentru ochi, dinte pentru dinte si masura pentru masura"
..legea talionului, ci nu intorsul celuilalt obraz..
..machiavelismul, ca unica metoda de remediu pentru machiavelism.


Nu stiu daca ai apucat constient (aici in sensul de suficient de matur) zilele imediat urmatoare fugii lui Ceausescu..
Atunci cand toata suflarea romaneasca il vroia mort indiferent cum...E o situatie similara, dar mai grea ca atunci.

Ilegalitatea metodelor prin care Basescu va fi inlaturat nu imi pare chiar atat de evidenta, ci mai degraba interpretabila..
Chiar si asa, statul politienesc care am devenit sub conducerea mafiota a presedintelui Basescu, nu are nimic in comun cu un stat de drept care ar putea fi grav avariat prin vreun abuz constitutional.
turbo trabant
QUOTE(The Dude @ 5 Jul 2012, 07:26 AM) *
Impotriva unuia ca Basescu orice metoda e permisa...

Asa , ce frumos o sa fie cand o sa ii si arestati pe toti basistii ca sunt si aia contaminati.

Mineri de cafenea. ohyeah.gif
abis
QUOTE(The Dude @ 5 Jul 2012, 08:26 AM) *
Impotriva unuia ca Basescu orice metoda e permisa...Nimic nu poate fi "josnic".

Nu pot fi de acord cu asta. Scopul nu scuza mijloacele. Inteleg sa nu-ti placa de Basescu, inteleg sa-l vrei suspendat, demis, inlocuit cu Antonescu sau cu Diaconescu, insa nu inteleg sa fie incalcate legile statului in acest scop - exista cai legale pentru a-l inlatura. Presedintele poate fi suspendat, demis, inlocuit cu oricine prin cai legale, nu prin violarea legii.

Repet ce ziceam mai ieri: daca Parlamentul tarii si Guvernul tarii incalca legea, de ce ar respecta-o cetatenii de pe strada?

Daca cineva pretinde ca pentru a inlatura presedintele este permisa orice metoda, de ce nu ar putea altcineva sa spuna (cu aceeasi indreptatire) ca este permisa orice metoda pentru a scapa tara de PSD?

QUOTE
Nu stiu daca ai apucat constient (aici in sensul de suficient de matur) zilele imediat urmatoare fugii lui Ceausescu..
Atunci cand toata suflarea romaneasca il vroia mort indiferent cum...

Eu nu - il voiam la inchisoare. Mi se pare ca asa a scapat mult prea usor dupa tot ce-a facut.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 5 Jul 2012, 08:59 AM) *
Nu pot fi de acord cu asta. Scopul nu scuza mijloacele.

Abis, a inceput caderea in abis.
abis
Stiu... Vor razboi, sa le dam razboi...


http://www.contributors.ro/dezbatere/la-at...ari-de-romania/
Erwin
QUOTE
Nu stiu daca ai apucat constient (aici in sensul de suficient de matur) zilele imediat urmatoare fugii lui Ceausescu..
Atunci cand toata suflarea romaneasca il vroia mort indiferent cum...E o situatie similara, dar mai grea ca atunci.


Nu este. Am trăit acele zile conștient, am fost pe stradă cu ceilalți colegi și la fabrică cu arma în mână să apărăm "bunul poporului". Am fost oripilat de ce s-a întâmplat. Nu pot spune acum că am fost unul dintre cei care-l voiau mort și în orice caz simulacrul de proces înscenat ne-a luat prin surprindere pe mulți. Însă faptul că au murit oameni nevinovați, inclusiv un prieten apropiat, ucis mișelește în misiune împreună cu toată grupa lui de patrulare din armată mi-a indus o stare extremă pe care am trăit-o numai atunci: eram pregătit să trag în orice dușman!

Pervertirea omului obișnuit într-un criminal sau infractor pe baza unor false valori e prea lesnicioasă!
The Dude
QUOTE(abis @ 5 Jul 2012, 08:59 AM) *
Nu pot fi de acord cu asta. Scopul nu scuza mijloacele.


Da. Desigur, sunt cel mai feroce combatant al acestei sintagme si al seminifiactiei ei....insa in normalitate
Nu ne aflam acolo si repet, ilegalitatea invocata nu este dovedita ci doar presupusa.

QUOTE
Inteleg sa nu-ti placa de Basescu, inteleg sa-l vrei suspendat, demis, inlocuit cu Antonescu sau cu Diaconescu,


..Nu il vreu pe niciunul dintre cei doi...il vreau in schimb pe turbo-trabant.
Pe Basescu il vreau doar la locul lui. Pisica cu aia doi nu mai sperie pe nimeni, chiar ridicata doi coti deasupra gardului.

QUOTE
Repet ce ziceam mai ieri: daca Parlamentul tarii si Guvernul tarii incalca legea, de ce ar respecta-o cetatenii de pe strada?


Parlamentul si guvernul Romaniei incalca legile tarii cu o frenezie si un entuziasm demne de scopuri mai nobile..de mai bine de cinci ani.
Pe acest fond, cetatenii de rand se descurca si ei cum pot: o ciupeala ici, o teapa colo...suntem in acest punct de multa vreme.

QUOTE
Daca cineva pretinde ca pentru a inlatura presedintele este permisa orice metoda, de ce nu ar putea altcineva sa spuna (cu aceeasi indreptatire) ca este permisa orice metoda pentru a scapa tara de PSD?


In ciuda faptului ca ii iubesc putin mai mult ca sarea in ochi, PSD-ul a produs Romaniei pagube, prin praduiala, modeste in comparatie ce au facut succesorii.
Au incalcat legea doar asa, pe la marginea ei si au inselat in mult mai mica masura decat acolitii lui Base.

Vestitii baroni PSD, demonizati pana la grotesc, sunt mici copii de mingii daca ii pui langa un Videanu, Udrea, Berceanu, etc...

QUOTE
Eu nu - il voiam la inchisoare. Mi se pare ca asa a scapat mult prea usor dupa tot ce-a facut.


Aici suntem perfect de acord...Dar poate nu e tarziu. O revenire la normalitate ar putea relansa cazul...si nu ma gandesc la o bagatela de trei termopane, doua sepci si o galeata...ma gandesc la tunurile alea adevarate...poate ca nu e tarziu.

Apropo, cancerul, in faza asta nu poate fi tratat decat chirurgical..asta e o masura extrema, invaziva si cu multiple consecinte...dar poate salva pacientul.
Intr-o interventie chirurgicala complexa abordul se poate face cu sacrificarea unor organe, ori a unor functii ale acestora (spre exemplu, operatia de prostata poate conduce la sterilitate prin incizia deliberata a cailor de transmitere a spermei)
abis
QUOTE(The Dude @ 5 Jul 2012, 10:25 AM) *
ilegalitatea invocata nu este dovedita ci doar presupusa

The Dude, nu stiu ce intelegi prin "dovezi" - figura cu OUG care modifica atributiile CCR este de-o evidenta strigatoare la cer; despre ce presupunere vorbim?!
The Dude
...nu de moralitate, nu de oportunitate ci de legalitatea ei
abis
Exact! Acea OUG este atat de evident ilegala, incat pentru a nu fi atacata la CCR au comis alta ilegalitate, prin schimbarea Avocatului Poporului - care, deasemenea, potrivit legii, nu putea fi schimbat. Este suficient sa citesti textele legale - nu este nimic ambiguu ori interpretabil.
abis
Senatorul acum independent Iulian Urban lanseaza o provocare: că o demitere prin referendum a preşedintelui Traian Băsescu i-ar putea da dreptul să candideze din nou. Urban susţine că demiterea ar face ca al doilea mandat al preşedintelui să nu mai fie contabilizat, iar Băsescu să poată candida la prezidenţialele din toamnă.

"Erau două mandate şi atât, dar şi în Constituţie, unde se reglementează durata şi modul de desfăşurare al unui preşedinte, se spune foarte clar că în situaţia în care mandatul nu este dus până la capăt, persoana în cauza mai are dreptul la un nou mandat"


rolleyes.gif
Felina
QUOTE(abis @ 5 Jul 2012, 09:42 PM) *
Senatorul acum independent Iulian Urban lanseaza o provocare: că o demitere prin referendum a preşedintelui Traian Băsescu i-ar putea da dreptul să candideze din nou. Urban susţine că demiterea ar face ca al doilea mandat al preşedintelui să nu mai fie contabilizat, iar Băsescu să poată candida la prezidenţialele din toamnă.

"Erau două mandate şi atât, dar şi în Constituţie, unde se reglementează durata şi modul de desfăşurare al unui preşedinte, se spune foarte clar că în situaţia în care mandatul nu este dus până la capăt, persoana în cauza mai are dreptul la un nou mandat"


rolleyes.gif



hai mai Abis, char te credeam mai rapid la cujet decat mine. asta e evident, daca i se intrerupe mandatul, va mai avea dreptul la inca unul smile.gif
desi omu a zis ca nu mai vrea. sa traim si vom vedea.
factura
Ca Basescu, ca nu...Ro e compromisa RAU pt urmatorii ani. Eu asa simt. Sper sa ma insel.
Ma simt intr-o epoca ne-a-mea.
The Dude
Te inseli...

...iar epoca nu-i a ta...aici ai dreptate.
n-a fost niciodata, nici nu va fi vreodata a ta.
...e a noastra

trebuie tot felul de oameni ca sa faci o lume..obisnuieste-te cu asta si are sa iti fie mai bine.

eu vad in ce se intampla, intreruperea unei alunecari prin exact mijloacele care au provocat-o

...cel mai probabil viitorul ne va spune cine a evaluat gresit.

sa ii asteptam raspunsul..eu zic ca el nu va intarzia prea mult. thumb_yello.gif
Erwin
The Dude, e simplu: cine sapă groapa altuia... cade singur în ea! Dacă te uiți la ambele tabere, scazi contrazicerile, aduni termenii rămași și faci excepție de manipularea grosolană tot USL-ului îi dă cu virgulă. Nimic de zis, Băsescu și ai lui au exagerat, au manipulat, mințit și profitat de poziția lor și trebuie să plece mai devreme sau mai târziu. Dar în felul în care a organizat USL-ul debarcarea în cele câteva luni până la alegerile din toamnă și-au urcat în cap mult prea multă lume și din țară și din UE și din lume. Sancțiunile vor fi pe măsură, e destul să se retragă câțiva investitori strategici. Deja euroii se scurg în afară. Am vrut să cumpăr alaltăieri de la bancă 100 euro și nu aveau la vânzare. Cursul de 4,5 lei/euro este un semnal foarte clar pentru instabilitatea care urmează.
The Dude
Esti de o naivitate supranaturala...imi amintesc de controversa pe care am avut-o atunci cand nu credeai in conspiratie.
Cursul de 4,5, pozitiile unor cancelarii...ai auzit de servicii secrete..?...Cu ce crezi ca se ocupa...?...Planteaza flori...?

Cu virgula iti da orice socoteala pe care o faci subiectiv.
Nu imi place USL, dar e un rau necesar. Pa.
cocosel
QUOTE(The Dude @ 6 Jul 2012, 06:58 PM) *
Esti de o naivitate supranaturala...imi amintesc de controversa pe care am avut-o atunci cand nu credeai in conspiratie.
Cursul de 4,5, pozitiile unor cancelarii...ai auzit de servicii secrete..?...Cu ce crezi ca se ocupa...?...Planteaza flori...?

Cu virgula iti da orice socoteala pe care o faci subiectiv.
Nu imi place USL, dar e un rau necesar. Pa.



Dude...

Zic... drunk.gif

LA revedere Basescu!!
andra_v
Funny Foto de la Cotroceni cu Victor Ponta si Crin Antonescu:

http://roncea.ro/wp-content/uploads/2012/0...n-Antonescu.jpg
The Dude
Am stat aseara pana tarziu...m-am trezit greu si inca ametit...
E mult prea cald zilele astea in Bucuresti.

De indata ce mi-am mai revenit, am deschis larg geamul si am luat o gura de aer...
...avea un gust ciudat. Placut, dar ciudat si neobisnuit.
Am crezut ca sunt florile din curte, ori poate lumina diminetii..

Nope...era gustul sentimentului inegalabil ca ceva, in sfarsit se misca din loc..ca buna cuvinta e pe cale sa revina.
...sa isi reocupe locul de pe care a fost violent si brutal alungata atat de multa vreme.

Are un gust bun suspendarea asta pana la urma...Ia luati de incercati si voi...
actionmedia
QUOTE(abis @ 5 Jul 2012, 11:42 PM) *
Senatorul acum independent Iulian Urban lanseaza o provocare: că o demitere prin referendum a preşedintelui Traian Băsescu i-ar putea da dreptul să candideze din nou. Urban susţine că demiterea ar face ca al doilea mandat al preşedintelui să nu mai fie contabilizat, iar Băsescu să poată candida la prezidenţialele din toamnă.

"Erau două mandate şi atât, dar şi în Constituţie, unde se reglementează durata şi modul de desfăşurare al unui preşedinte, se spune foarte clar că în situaţia în care mandatul nu este dus până la capăt, persoana în cauza mai are dreptul la un nou mandat"


rolleyes.gif


Inca un motiv ca sa votez "nu" la referendum. Daca ramane in functie, mai are 2 ani de presedentie si dupa aia gata, pleaca pe mare. Daca il demitem acum, exista o minima sansa sa mai fie presedinte pentru inca 5 ani, dupa ce cuplul Antonescu - Ponta o vor face de oaie (si o vor face, deja au aratat cat de buni sunt la asta). 2 < 5, prin urmare votez "nu".

Celelalte motive ar fi:
- Antonescu a declarat ca va iesi din viata politica daca Basescu nu este demis la referendum. Daca se tine de cuvant, mai scapam de un isteric adormit. Uite asa s-or duce unul cate unul. Daca nu se tine de cuvand, macar se face de cacao si isi vor da mai multi seama cat de "politician" e.

- Astia de la USL prea si-au luat-o in cap dupa alegerile locale si se cred stapani peste tara. E momentul sa si-o ia peste bot ca sa stea cuminti in banca lor. Prea multa putere strica.

- N-am nici cea mai mica intentie de a schimba "dictatura" lui Basescu cu "dictatura" Ponta-Antonescu. Deocamdata Presedentia este singurul bastion necucerit de noua putere. Mai bine sa ramana asa inca vreo 2 ani, pana se dumireste poporul ca si astia sunt la fel.

- Nu vreau sa se creeze un precedent. Daca Basescu e demis mai mult din ambitie si ura, atunci oricare nou presedinte va fi demis daca noua majoritate il va considera incompatibil. Si ce rost ar mai avea lungimea diferita a mandatelor?

- Basescu este oricum in corzi, cazut in genunchi. A-l doborî acum, e un act de lasitate.

Si ca sa nu faca nimeni speculatii: da, sunt un basist platit, n-am opinii personale si nu am dreptul la opinii personale, spun numai ce imi dicteaza seful.
Primesc 200 de castane pentru fiecare mesaj pro-Basescu publicat. thumb_yello.gif
factura
QUOTE(actionmedia @ 7 Jul 2012, 06:17 PM) *
Si ca sa nu faca nimeni speculatii: da, sunt un basist platit, n-am opinii personale si nu am dreptul la opinii personale, spun numai ce imi dicteaza seful.
Primesc 200 de castane pentru fiecare mesaj pro-Basescu publicat. thumb_yello.gif


Corect. laugh.gif
Erwin
Action, dacă subscriu la poziția ta pe care o consider o analiză cât se poate de obiectivă, îmi dai și mie 10 castane? rofl.gif
Marduk
Parafrazand o butada celebre pot doar sa adaug:"......... bucuria nebunilor" Sunt unii care chiar nu inteleg ca o majoritate absoluta detinuta de un guvern, partid, parlament nu mai este democratie, este orice vreti voi, orice va inchipuiti, dar nu este democratie. Putea sa fie orice alt presedinte, dar sa fie un echilibru de forte, intre parlament, partide, guvern, presedinte. Traian Basescu va fi suspendat, ce va urma? un guvern USL, un parlament dominat de USL, un presedinte USL, care USL este o adunatura de ......... pentru ca nu pot sa-i spun altfel, ideologic vorbind USL este o aberatie, o malformatie maligna, orice in afara unei aliante viabile care sa ofere ceva acestei tari, acestui popor, o schimbare in locul acestei restauratii facute in goana calului pentru o cauza pe are nu o inteleg, de fapt nu vreau sa cred aceste zvonuri cum ca totul ar fi sacrificat, tara, popor etc. pentru salvarea "principelui".
Cucu Mucu
Ma tot gandeam, stiindu-l pe Base, de ce ii umple fundul Anjelichii de pupaturi baloase. Acum abia imi dau seama de ce. Misto!
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 13 Jul 2012, 08:20 AM) *
Ma tot gandeam, stiindu-l pe Base, de ce ii umple fundul Anjelichii de pupaturi baloase. Acum abia imi dau seama de ce. Misto!

Asta am auzit-o si la OTV aseara. Nu explica muianu' luat la briucseles de la reptilieni.

Asa e ca unii nu pricep nimic din ce inseamna institutii democratie si europa ca totul in capul lor e pe Pile Cunostiinte si Relatii?
gigip
[quote name='Erwin' date='6 Jul 2012, 11:56 AM' post='737125']
Revin,dupa suspendarea mea si constat ca nu am pierdut nimic ! Aceleasi postari incolore,insipide,partizane(pro Basescu-majoritare ori pro USL-minoritare)! Se pierde din vedere un lucru deosebit de important si anume,eroarea comisa de catre Traian Basescu ,in repetate randuri,de a nu accepta organizarea de alegeri parlamentare amnticipate,solutie propusa de catre USL! Alegerile anticipate au fost cerute apasat de manifestantii din Piata Universitatii si din marile orase din tara! Daca ar fi inteles aceasta cerinta populara,daca ar fi manifestat un gram de intelepciune in a media intre partidele politice,Traian Basecu,si-ar fi pastrat majoritatea in parlament si guvernul sau(condus de Boc ori Ungureanu)si ar fi ramas pe functia de presedinte,pana la terminarea mandatului! Lipsa de dialog,impunerea vointei proprii au condus,inevitabil,la demiterea lui Boc,apoi a lui MRU si,dupa suspendarea sa,la demiterea lui prin referendum! Ce-si face omul cu mana sa .....
Erwin
Nici noi n-am pierdut nimic, dar bine-ai revenit! smile.gif Poate vom avea ocazia să facem "haz de necaz", că de pe margine lucrurile se văd extrem de hazlii în unele situații.
gigip
[quote name='Erwin' date='15 Jul 2012, 03:55 PM' post='738074']
Ce ar putea pierde Băsescu. Prevederile legii

(2) Persoana care exercita functia de sef al statului roman beneficiaza de prevederile prezentei legi de la data incetarii mandatului.
(3) Nu beneficiaza de prevederile prezentei legi persoana careia i-a incetat calitatea de sef al statului roman ca urmare a savarsirii unei infractiuni pentru care a fost condamnata definitiv sau ca urmare a demiterii din functie prin referendum.
Art. 2. - Persoanele care au avut calitatea de sef al statului roman beneficiaza pe durata vietii de urmatoarele drepturi:
a) folosinta gratuita a unei locuinte de protocol, cu destinatia de resedinta, care cuprinde si un spatiu cu destinatia de cabinet de lucru, incadrat cu un post de consilier si un post de secretar;
b) o indemnizatie lunara in cuantum egal cu 75% din indemnizatia acordata Presedintelui Romaniei in exercitiu;
c) paza si protectie, precum si folosinta gratuita a unui autoturism, asigurate permanent de Serviciul de Protectie si Paza, potrivit reglementarilor in vigoare.

Cla
Chestia e: O fi Dacia sau Mercedes blindat ?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.