Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
abis
March, de fapt ce-i reprosezi? Ca a spus adevarul in loc sa se bata cu caramida in piept amintind de "olimpicii" care nu arata de fapt decat calitatea sistemului meditatiilor particulare?

edit: Abureala, esti amuzant.
March
QUOTE (abis @ 2 Oct 2006, 08:21 PM)
March, de fapt ce-i reprosezi? Ca a spus adevarul in loc sa se bata cu caramida in piept amintind de "olimpicii" care nu arata de fapt decat calitatea sistemului meditatiilor particulare?

edit: Abureala, esti amuzant.

Ii reprosez faptul ca nu am descoperit America datorita lui mad.gif Prostia se semnaleaza de anii de zile asa cum rezulta si de aici :

Perle la Bacalaureat

Perle la Capacitate

Perle examene

Perle ale profesorilor
Felina
QUOTE (March @ 2 Oct 2006, 05:20 PM)
QUOTE (Felina @ 2 Oct 2006, 08:12 PM)
QUOTE (March @ 2 Oct 2006, 04:15 PM)
Don' Comandant imparte  in dreapta si in stanga calificative de "mediocru" ! Dupa Guvern si intrarea Romaniei in UE, astazi, la deschiderea anului scolar,  a venit randul universitatilor romanesti sa primeasca acelasi calificativ ! Ma intreb Dumnealui cine ii da calificative ? unsure.gif

Stai putin, nu are dreptate? 'Mediocru' inca imi pare un termen bland.
Iar Base primeste calificative zilnic de la toata lumea.

Si ? Am descoperit asta acum ? Pai nu ni se umfla noua pieptul aproape sa sparga ecranul clamand desteptaciunea elevilor/studentilor nostri si prostia americanilor si a altor europeni ?

Nu stiu cui i se umfla pieptul ... laugh.gif
Mie nu, si nici pe Base nu l-am vazut cu pieptu' umflat tongue.gif .

Si da, stia si stie toata lumea, dar nimeni nu face nimic. Poate acum, ca Base 's-a sesizat', o incepe sa se miste ceva.
March
QUOTE (Felina @ 2 Oct 2006, 08:28 PM)
QUOTE (March @ 2 Oct 2006, 05:20 PM)
QUOTE (Felina @ 2 Oct 2006, 08:12 PM)
QUOTE (March @ 2 Oct 2006, 04:15 PM)
Don' Comandant imparte  in dreapta si in stanga calificative de "mediocru" ! Dupa Guvern si intrarea Romaniei in UE, astazi, la deschiderea anului scolar,  a venit randul universitatilor romanesti sa primeasca acelasi calificativ ! Ma intreb Dumnealui cine ii da calificative ? unsure.gif

Stai putin, nu are dreptate? 'Mediocru' inca imi pare un termen bland.
Iar Base primeste calificative zilnic de la toata lumea.

Si ? Am descoperit asta acum ? Pai nu ni se umfla noua pieptul aproape sa sparga ecranul clamand desteptaciunea elevilor/studentilor nostri si prostia americanilor si a altor europeni ?

Nu stiu cui i se umfla pieptul ... laugh.gif
Mie nu, si nici pe Base nu l-am vazut cu pieptu' umflat tongue.gif .

Si da, stia si stie toata lumea, dar nimeni nu face nimic. Poate acum, ca Base 's-a sesizat', o incepe sa se miste ceva.

He-he-he ! Omu' providential ! Lasa-ma cu chestii d-astea ca sunt satul de... "Cizmar" !!
abis
QUOTE (March @ 2 Oct 2006, 07:28 PM)
Ii reprosez faptul ca nu am descoperit America datorita lui

Da, si? Ce trebuia sa faca, sa traga un discurs festiv ca totul e roz sau cum?
March
QUOTE (abis @ 2 Oct 2006, 09:34 PM)
QUOTE (March @ 2 Oct 2006, 07:28 PM)
Ii reprosez  faptul ca  nu am descoperit America datorita lui

Da, si? Ce trebuia sa faca, sa traga un discurs festiv ca totul e roz sau cum?

Sa-si mai tina fleanca ! tongue.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Felina @ 2 Oct 2006, 07:28 PM)
Nu stiu cui i se umfla pieptul ... 
Mie nu

Niciodata? Zi zau cu limba scoasa.

Bre, nu va mai ambalati asa. La o tara mediocra un presedinte de cacao. Astia suntem si n-avem ce face! sad.gif

Edit: Base are niste polite de platit la actorii sistemului de invatamant. Stiti voi cat a suferit ca lua patru' cu ghiotura la scoala? Sau ca il tragea toarsu diriginte de urechi ca iar a chiulit?
Felina
QUOTE (abis @ 2 Oct 2006, 06:34 PM)
QUOTE (March @ 2 Oct 2006, 07:28 PM)
Ii reprosez  faptul ca  nu am descoperit America datorita lui

Da, si? Ce trebuia sa faca, sa traga un discurs festiv ca totul e roz sau cum?

Abis, nicicum n-ar fi fost bine pentru cei ce nu-l suporta. wink.gif
Cata verticalitate domne!
Michelle
marius,speak for yourself! nu suntem o tara de medocrii,eu nu ma simt deloc asa,daca tie-ti face placere sa te consideri asa,n-ai decit!Iar Basescu oricum poate fi numa mediocru nu...mai curand poti sa spui de el ca e la extreme...dar termenul mediocru altcuiva ii vine manusa...ia ghici cui?
Cucu Mucu
QUOTE (Michelle @ 3 Oct 2006, 10:39 PM)
marius,speak for yourself! nu suntem o tara de medocrii,eu nu ma simt deloc asa,daca tie-ti face placere sa te consideri asa,n-ai decit!Iar Basescu oricum poate fi numa mediocru nu...mai curand poti sa spui de el ca e la extreme...dar termenul mediocru altcuiva ii vine manusa...ia ghici cui?

cucoana, eu nu te-am jignit pi tini. Idolul matali a spus asta. wink.gif Sarumana. Si daca idolul tau a facut invatamantul din Ro mediocru, de unde iti tragi matali intelepciunea? Din pletili lui Daniil Sihastru?! blink.gif

Michelle
Hai bre,ma lesi?!Da-mi si mie citatul unde a zis Base ca suntem o tara de mediocrii si nu ne mai cuconii atata ca doar nu suntem in piata la Matache...
Cucu Mucu
QUOTE (Michelle @ 4 Oct 2006, 09:51 PM)
Hai bre,ma lesi?!Da-mi si mie citatul unde a zis Base ca suntem o tara de mediocrii si nu ne mai cuconii atata ca doar nu suntem in piata la Matache...

rofl.gif rofl.gif
March
Basescu despre ziaristi : niste gaozari !! ohmy.gif


DEX : GAOZAR, gaozari, s.m. (Arg.) Homosexual, pederast. (din gaoaza).


nefertiti-old
Ce să-i faci, cred că are o scăpare de memorie şi īşi īnchipuie că mai e ministru al Transporturilor. Mai ţii minte cum īnjura la greva ceferiştilor, nu? Aia a fost clipa lui de glorie, că de atunci a devenit 'popular'.

Cică nu ia ziarişti cu el cīnd pleacă īn străinătate. Mă, cīt de ipocrit poate fi! Vrea să spună că ia cu el doar ANUMIŢI ziarişti. Aş putea da şi lista.
abis
Pai, da-o.
nefertiti-old
Las', că se ştiu ei.
Cucu Mucu
QUOTE (March @ 7 Oct 2006, 09:01 AM)
Basescu despre ziaristi : niste gaozari !! ohmy.gif


DEX : GAOZAR, gaozari, s.m. (Arg.) Homosexual, pederast. (din gaoaza).

Marinar nesimtit. Si asta ne mai si conduce... sad.gif
abis
QUOTE (nefertiti @ 11 Oct 2006, 09:38 AM)
Las', că se ştiu ei.

Eram curios s-o stiu si eu. smile.gif
nefertiti-old
Ai putea să şi deduci dacă urmăreşti cine ce scrie după o vizită a lui afară.
Sau să ţi-o dau pe madam Săftoiu pe messenger, să-ţi dea cu tifla dacă nu eşti de la ziarul potrivit? laugh.gif

Mda, nu vreau să dau lista, că nu mă mai bag īn anumite chestiuni, dar īn presă sīnt cunoscute bine nişte lucruri.


Una peste alta, mă īntreb cīte procente ar mai lua marinarul la noi alegeri.
Cucu Mucu
QUOTE (nefertiti @ 11 Oct 2006, 10:01 AM)
Una peste alta, mă īntreb cīte procente ar mai lua marinarul la noi alegeri.

Cam cate sa mearga in turul doi cu berbecali. mad.gif
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 7 Oct 2006, 09:57 AM)
Vrea să spună că ia cu el doar ANUMIŢI ziarişti. Aş putea da şi lista.

Stai ca nu pricep. Adica celorlalti ziaristi care nu sunt "ANUMITI" le este interzis sa mearga in strainatate acolo unde se duce presedintele? Nu primesc acreditari sau care e treaba?
nefertiti-old
Pe de o parte nu sīnt invitaţi să meargă cu el şi ca atare nu sīnt acreditaţi. Pe de alta, pot merge, că nu le interzice nimeni, dar pe cont propriu (adică al ziarului).
actionmedia
Si cei invitati, pe ce cont merg?

Daca, cei care nu sunt invitati, merg pe cont propriu si cer acreditare, nu li se da?

Banuiesc ca iti trebuie acreditare ca sa participi la conferinte de presa, interviuri si alte chestii, nu?
nefertiti-old
Dacă nu ai acreditări, clar că nu poţi intra. Nu ştiu dacă pe cont propriu le poţi obţine, poate că da, dar mai greu. Cel puţin īn unele ţări, că sīnt reguli diferite.

Am o prietenă la un ziar (nu spun care), care de fiecare dată īncerca să vadă dacă marinerul nu s-a răzgīndit, să īi cheme şi pe ei. Şi Săftoaica (cu care ea se īnţelege destul de bine) i-a spus direct: ştii că pe voi nu vă cheamă, n-am ce face. Şi numai pentru că ţinea el minte un anumit moment din campanie. E răzbunător şi ţi-o trage cu zīmbetul pe buze wink.gif. Nu că ar fi neobişnuit la politicieni, dar el o face cam fără diplomaţie şi ştii cum e... roata se īntoarce. Acum e el sus, dar nu va ţine la infinit.
actionmedia
Eram curios sa aflu cei care sunt invitati pe ce cont merg. Daca stii. Adica ma intereseaza daca Presedentia suporta anumite cheltuieli.
nefertiti-old
Mă, procedura e cam aşa. Cotroceniul anunţă pe toată lumea. Apoi, cei interesaţi o contactează pe Săftoaica, care Săftoaica face lista cu doritori. După ce ştie exact cīte locuri libere are pt presă, după ce ştie cīte oficialităţi merg, īncepe să taie de pe listă cum vor muşchii ei (adică ai lui Băsescu). Cine intră īn avionul prezidenţial nu plăteşte transportul. Īn rest, se plăteşte tot. Dacă mergi pe cont propriu, clar că ziarul suportă şi transportul. Dar trebuie să anunţi, ca să ai acces la chestiile cu măria sa Băsescu. Numai că, madam mai 'uită' să se ocupe şi de ăştia pe cont propriu (de exemplu, nu are grijă să-i bage pe toţi īn acelaşi microbuz sau ce o fi, dacă īn program sīnt mai multe chestii etc etc.) Altfel spus, decīt pe cont propriu, mai bine stai acasă şi scrii ce dă mediafax-ul.
actionmedia
Mai, e evident ca nu pot sa mearga toti.
Mi se pare normal sa fie selectati anumiti oameni, si criteriul banuiesc sa fie cine pupa mai bine in fund.

Totusi cred ca mult mai corect ar fi fost ca toata lumea sa mearga pe cont propriu. Adica sa nu ii favorizeze pe unii. Cel mai bine, fiecare isi plateste biletul sau de avion, isi plateste cazare, transport local, iar treaba lui Saftoiu sa fie doar sa acorde acreditarile ca sa poata oamenii sa fie prezenti acolo la conferinta.

In felul acesta nu ar mai fi discutii si invidii, ca uite ca pe ala l-a luat si pe mine nu.

Pana la urma si jurnalismul este o afacere. Daca vrei audienta trebuie sa bagi bani. Ziarul sau trustul de media ar trebui sa se ocupe cap-coada de deplasarea ziaristului. Parerea mea.
abis
QUOTE (nefertiti @ 11 Oct 2006, 11:14 AM)
Cine intră īn avionul prezidenţial nu plăteşte transportul.

Credeam ca in avionul prezidential nu mai urca nici un ziarist...
nefertiti-old
Nu urcă pe draq.

Măi, e clar că nu īi poate lua pe toţi, dar măcar să īi ia prin rotaţie, dacă tot se dă mare democrat. Sau să nu ia deloc. Da' prioritate are TVR - că e TVR, Mediafax- că e Mediafax, Hurezeanu - că, deh; Cristoiu - că, deh; etc etc etc... adică rahat!
actionmedia
Nu mi se pare normal nici sa ii ia prin rotatie. Adica nu mi se pare normal ca la o vizita sa se urce un ziarist de la un ziar cu 20.000 exemplare tiraj si sa nu vina unul care repretinta un ziar cu 300.000 tiraj. Eu zic ca asta ar trebui sa fie principalul cirteriu. Audienta. Nici o rotatie. Pentru ziarele si trusturile mici exista agentiile de presa.

Deci problema rotatiei nu se pune.
Se pune insa problema criteriilor. Daca criteriile de selectie sunt sau nu corecte si daca se respecta sau nu.
abis
Cristoiu?! Deci nu-i ia doar pe cei care-l lauda?
actionmedia
QUOTE (abis @ 11 Oct 2006, 12:03 PM)
Cristoiu?! Deci nu-i ia doar pe cei care-l lauda?

Eh, Cristoiu e cam pupincurist.
Dar de la Voiculescu TV merge cineva?
Sau de la Sarbu?
nefertiti-old
Gataa, bre! laugh.gif
Nu-i ştiu pe toţi care merg, că nu m-a interesat suficient. Eu n-am fost niciodată, că nici n-am lucrat 'pe Cotroceni'. Dar ştiu cum se face.
Eu am lucrat direct cu el doar o vreme cīnd īncă mai era primar general.
The Dude
QUOTE (actionmedia @ 11 Oct 2006, 11:51 AM)
Daca criteriile de selectie sunt sau nu corecte si daca se respecta sau nu.

"Corecte" raportat la ce ??? La credibilitate ?? La Obiectivitate ?? ... ca audienta eu nu cred ca poate fi un criteriu onorabil.

Nu-i mare scofala pentru un ziar cu tiraj de 300 000 sa isi finanteze un corespondent, sau sa isi trimita un reporter ..


QUOTE
Cristoiu?! Deci nu-i ia doar pe cei care-l lauda?


Jack si-a facut un adevarat job din a critica presedintii "in functie" adica pe scaun. Totusi a si cotito cu 180 de grade ori de cate ori i s-a parut necesar. Pupancurist e un termen exact in cazul lui.
actionmedia
QUOTE (The Dude @ 11 Oct 2006, 12:43 PM)
"Corecte" raportat la ce ?

Exact asta este intrebarea si merita dezbatuta pe un topic separat probabil. Aprecierea daca sunt sau nu corecte este evident subiectiva.

QUOTE
ca audienta eu nu cred ca poate fi un criteriu onorabil.


De nu poate? Interesul celui care "invita" ziaristii este ca mesajul lui sa ajunga la cat mai multi oameni. O audienta mare inseamna sanse mai mari sa transmita mesajul cat mai multor oameni. Deci este un criteriu imperativ.

QUOTE
Nu-i mare scofala pentru un ziar cu tiraj de 300 000 sa isi finanteze un corespondent, sau sa isi trimita un reporter


Nu-i mare scofala. Dar Presedentia nu este "Fundatia Pentru Ajutorarea Ziaristilor Mici". Prin urmare, criteriul "posibilitatii financiare" nu mi se pare just. Traim intr-o economie de piata, fiecare e pe cont propriu. Cand ai bani, mai multi bani vin spre tine. E o regula nescrisa a economiei de piata.
The Dude
QUOTE (actionmedia @ 11 Oct 2006, 01:21 PM)
O audienta mare inseamna sanse mai mari sa transmita mesajul cat mai multor oameni. Deci este un criteriu imperativ.


Nu, nu si iar nu !!!!

Amintesteti de personajele lui Caragiale atunci cand comentau "Vocea Patriotului Nationale" blink.gif
Multi vad putini cunosc. Tirajele pot fi influentate de campanii publicitare abil construite, de politici comerciale anticoncurentiale (sunt inca zone in tara unde nu ajung decat anumite ziare), de stiri bomba de genul celei care anunta gaina ce a nascut un pui viu si care acum alapteaza... Publicul pe seama caruia fac tirajele acestor publicatii e unul ne dorit de nici un ziar serios ...Desigur toate ziarele urmaresc audienta si tiarjele, dar in intimitatea fiecaruia calitatea publicului este adevaratul deziderat. Cred ca din acest motiv cei de la "Dilema" se simt excelent, si cu siguranta mult mai multumiti decat cei care si-au pus bulina in sigla sau fata mai putin imbracata in pagina cinci.

Acum ar mai fi si alt aspect. Cand ai ca cititori pe Nea Ion si pe Nea Ghorghe n-ai cum sa te astepti la prea multe. Ala si cand ajunge in fata urnei nu e foarte sigur pe cine sa puna stampila. Un singur cititor al unui ziar de calitate poate influenta opinia a inca zece....Nea Ion pe a cui sa o influenteze ?? Pe a vacii din grajd ?.. sau poate pe a comunitatii de oratanii din cotet ???


Prin '90 am fost un apropiat al colectivului de redactie (titulatura e utilizata abuziv aici) de la ziarul (mai apoi revista ) "Baricada". Cred ca a fost ziarul cu cea mai fulminanta dinamica a tirajului din cate s-au publicat vreodata in Romania...si sti de ce ?? Pentru ca a fost intre primele care au reprodus si publicat poze (de cea mai proasta calitate posibila; abia daca intelegeai despre ce e vorba) cu femei dezbracate, cu povesti deocheate si interpretari de vise si cu alte prostii...Ce fel de public crezi ca le facea tirajul ????
March
Ce zicea "Popeye" in trecutul apropiat , despre cripto-lingaii devil.gif lui de acum !! Si viceversa .

Cum se porcaiau odinioara Basescu si Stolojan

Grupul de Investigatii Politice al lui Mugur Ciuvica a dat ieri publicitatii o foarte interesanta selectie de schimburi de replici, in trecut, dintre Traian Basescu si actualii sai aliati de nadejde din platforma Stolojan, pe care le reproducem in cele ce urmeaza.

Basescu vs. Theodor Stolojan
-26 iulie 2000, Traian Basescu: "Theodor Stolojan si Mugur Isarescu sint tehnocrati scosi din baie si adusi sa devina presedinti sau prim-ministri".
-26 iulie 2000, Traian Basescu: "Theodor Stolojan si Mugur Isarescu vor fi pulverizati de realitate".
-20 septembrie 2000, Traian Basescu: "Sint doi candidati la presedintie care nu vor sa-l bata pe Ion Iliescu: Theodor Stolojan si Mugur Isarescu".
-16 noiembrie 2000, Traian Basescu: "Daca Theodor Stolojan va ajunge presedintele Romāniei, acesta va determina Guvernul ca, pina in februarie 2001, sa acorde garantii guvernamentale grupului Tofan, aflat in mare dificultate financiara".
-16 noiembrie 2000, Traian Basescu: "Stolojan si Mugur Isarescu sint candidatii trucati ai PDSR".
-16 noiembrie 2000, Traian Basescu: "Theodor Stolojan si Mugur Isarescu sint doi lachei care vor face tot ce se poate sa-i fie prim-ministru lui Ion Iliescu".

Basescu vs. Stoica
-16 septembrie 1999, Valeriu Stoica: "Basescu este un politician cu orgolii marunte, aflat in cautare de popularitate ieftina".
-16 septembrie 1999, Valeriu Stoica: "Atitudini cum sint cele ale lui Basescu, care duc la disensiuni nedorite in coalitie, nu mai pot fi tolerate".
-31 martie 2000, Traian Basescu: "Arestind un reputat profesor de matematica (deputatul PD Liviu Mera), Valeriu Stoica penibilizeaza actul de justitie".
-31 martie 2000, Traian Basescu: "Valeriu Stoica a subordonat actul de justitie in scopuri politice si sub conducerea sa, Justitia trece prin cea mai neagra perioada de la razboi".
-31 martie 2000, Traian Basescu: "Regret ca Valeriu Stoica a ramas in functia de ministru din greseala PD",
-31 martie 2000, Traian Basescu: "Indreptarea justitiei trebuie sa inceapa chiar de la ministru".
-31 martie 2000, Valeriu Stoica: "Asemenea alegatii periodice nu fac cinste domnului Basescu ca persoana, si cu atit mai putin ministrului Traian Basescu.
-31 martie 2000, Valeriu Stoica: "Basescu confunda, si nu pentru prima data, doua chestiuni inconfundabile: apararea legii si protectia speciala care s-ar cuveni unor membri ai PD".
-31 martie 2000, Valeriu Stoica: "De cite ori un membru al partidului pe care il reprezinta este vizat de vreo ancheta a Justitiei, in loc sa analizeze corect si atent faptele, Traian Basescu face declaratii neavenite, scapate oricarui control".
-31 martie 2000, Valeriu Stoica: "Traian Basescu sufera de o pierdere pasagera a discernamintului".
-31 martie 2000, Valeriu Stoica: "Domnul Basescu nu este lucid si se afla sub influenta unor presiuni prea evidente".
-28 mai 2000, Valeriu Stoica: "Traian Basescu nu mai are credibilitate pentru a prejudicia pe cineva".
-28 iunie 2000, Valeriu Stoica: "Mi-e teama ca Traian Basescu este intratabil".
-5 iulie 2000, Traian Basescu: "Recunosc cu durere in suflet ca am facut parte dintr-un guvern care dispretuieste oamenii si regret ca am fost coleg cu domnul Stoica, care, in calitate de avocat, de jurist, trebuia sa inteleaga toate consecintele aplicarii legislatiei pe care a promovat-o".
-5 iulie 2000, Valeriu Stoica: "Traian Basescu face inca o data dovada ca este intratabil prin afirmatiile sale".
-14 mai 2001, Traian Basescu: "Nu am vazut prestatie mai proasta la un om politic romān in ultimii cinci ani decit cea prin care Valeriu Stoica cere desfiintarea UDMR".
-20 septembrie 2001, Traian Basescu: "Nu putem raspunde pozitiv solicitarii de creare a unei aliante a partidelor de opozitie propusa de Valeriu Stoica, pentru ca o alianta inseamna un ghiveci politic in care partidele isi pierd identitatea``.
-15 iulie 2004: Traian Basescu: "Gindurile private ale domnului Stoica ramin gindurile domnului Stoica. Resping categoric ideea fuziunii care n-a fost niciodata subiectul discutiilor la constituirea Aliantei PNL-PD".
-15 iulie 2004: Traian Basescu: "Momentul ales de Valeriu Stoica pentru avansarea ideii fuziunii dintre PNL si PD este unul extrem de favorabil pentru PSD. Intr-un moment in care PSD se confrunta cu framintari interne grave, se trezeste un politician sa ne puna in situatia de a da dezmintiri. In nici un caz PD nu intentioneaza sa-si schimbe doctrina social-democrata moderna".

Basescu vs. Boureanu
-ianuarie 2003, Traian Basescu despre propunerea lui Cristian Boureanu de fuziune intre PNL si PD: "Si la PNL sint oameni care, uneori, au excese in consumul de alcool. Inteleg ca declaratiile au fost facute de presedinti de organizatii de tineret. E pacat sa fie absorbiti de alcool cind vorbesc public".
-ianuarie 2003, Cristian Boureanu: "Basescu se comporta, in ultima vreme, ca un urs incoltit de haita de lupi, ca sa nu zic ca un maidanez fugarit de hingherii PSD-ului si nu mai distinge intre prietenii si inamicii politici".
actionmedia
QUOTE (March @ 17 Oct 2006, 05:48 PM)
Grupul de Investigatii Politice al lui Mugur Ciuvica

rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Grupul de Investigatii Politice, adica GIP rofl.gif

QUOTE
foarte interesanta selectie de schimburi de replici, in trecut, dintre Traian Basescu si actualii sai aliati de nadejde din platforma Stolojan, pe care le reproducem in cele ce urmeaza.


Ete fleoshc, nu a mai avut ce sa scorneasca. Cu flota si cu securitate nu i-a mers acum vrea sa bage zanzanie. Nu-i merge. Asa e in politica, azi te iubesti, maine te urasti, si viceversa.

Eu am un filmulet in care se aude clar cum Basescu striga: "M#!E, ti-am zis!", dupa ce s-au afisat rezultatele la alegerile din 2000 si a aparut scorul PNL-ului. Dupa aia sa vezi ce fete aveau Stolo si Stoica. laugh.gif Puteti sa il vedeti aici

Asta e Basescu, il stim de mult timp. Ciuvica nu face decat sa ciuguleasca si el cate ceva din faima lui Basescu. Daca se ia de oameni importanti poate reuseste si el sa fie bagat in seama.
March
QUOTE (actionmedia @ 18 Oct 2006, 11:38 AM)

Ete fleoshc, nu a mai avut ce sa scorneasca. ...

Adica cum scorneli ? Toate sporcaielile alea dintre ei nu sunt adevarate ? Sunt inventii de-a lui Ciuvica ?
abis
QUOTE (March @ 18 Oct 2006, 11:37 AM)
Toate sporcaielile alea dintre ei nu sunt adevarate ?

Ba sunt. Acum le-ai aflat? smile.gif

A zis bine Actionmedia: "Asa e in politica, azi te iubesti, maine te urasti, si viceversa". Inamicii de ieri de sunt aliatii de azi si invers...
Michelle
Mah,dar ce ma amuza pe mine de numai pot e cum il prezinta astia de la antena lui Voiculescu pe Ciuvica...cica liderul grupului de investigatii politice... rofl.gif rofl.gif rofl.gif care lider domle ca e numa el??altii nu s-au mai aratatara la fata...ceea ce inseamna ca le e jena sau frica sau amindoua si ca Ciuvica ca si Constantinescu de altfel care apare si el pe aceleasi teme...au datorii mari de platit!!
Cucu Mucu
QUOTE (Michelle @ 18 Oct 2006, 09:05 PM)
Mah,dar ce ma amuza pe mine de numai pot e cum il prezinta astia de la antena lui Voiculescu pe Ciuvica...cica liderul grupului de investigatii politice... rofl.gif rofl.gif rofl.gif care lider domle ca e numa el??

Da, bre, da' e propriul lui sef. rofl.gif rofl.gif

Mie nu mi-a placut figura marinerului la intalnirea cu presa. Adica, 'oi fi avand tu o o o , nenicule, da' mai baga in seama si prostimea. Ce trebuiau sa faca jurnalistii, sa sara in picioare, sa isi umfle cheptul si sa stige, pocnindu-si calcaiele "Sa traiti, dom' presedinte!". Sau mai bine sa fi cantat "Stima noastra si mandria, Basescu contra gaozarii din romania!" rofl.gif
Uncle Sam
QUOTE (mariusc2 @ 19 Oct 2006, 11:38 AM)
Mie nu mi-a placut figura marinerului la intalnirea cu presa.

Mie mi-a placut. Ai invitat presedintele tarii la o dezbatere pe tema unui sondaj si tu sari sa il ataci cu nu stiu ce episod de acum trei luni.
Pai organizeaza tu o intalnire pe tema declaratiilor presedintelui, sau un talk show sau cere o audienta, sau incearca sa obtii un interviu. Dar cand te folosesti de un pretext (analiza unui sondaj) ca sa iti expui tu propriile frustrari la ce te astepti?
Michelle
Roncea ala chiar merita tratat cu dorsala...el n-avea treaba cu scuzele presedintelui,el era acolo pe post de one man show...venise cu hartia igienica la el, probabil tocmai terminase de luat pranzul
tu ai sta mariuse sa-ti dea unu' , care se mai da si moralist pe deasupra, asa un mesaj?
abis
Ziaristul Victor Roncea si-a inceput atacul la adresa lui Traian Basescu spunand ca televiziunea Realitatea TV ar trebui sa-si schimbe numele in "Baselitatea TV" sau "Becalitatea TV".

A continuat apoi, acuzandu-l pe presedinte ca a jignit breasla ziaristilor atunci cand a certat un reporter al Realitatii TV (sic!) spunandu-i sa nu se mai pretinda moral, atat timp cat lucreaza pentru Sorin Ovidiu Vantu.


(de pe Hotnews)
wasp
Roncea nu e cumva baiatul acela care acum vreo 10-12 ani se credea un demn urmas al lui Zelea Codreanu, iar acum e sluga lui Sorin Rosca Stanescu (se vede ca are o apetenta pentru cei cu doua nume) ??? Iar daca zgarie in fituica SRS-ului nu e clar de ce il tot ataca pe Basescu ? Doar Basescu vrea sa "i-l ascunda" pe bunul sau prieten, Patriciu. Care este bun prieten si cu Voiculescu, un alt baiat caruia nu ii place de marinar. Cum se leaga ele toate, mai... In plus, nu pot sa nu ma intreb daca Basescu nu stia dinainte de faza cu hartia igienica si a asteptat momentul in care sa o intinda ca sa nu ajunga in fata unei situatii de tot...rahatul, sa zicem. Si Mugur Ciuvica ?! Nu e un domn care a facut putina inchisoare, din diverse motive, pe care nu e cazul sa le detaliez ?! Intr-adevar, un individ credibil... La fel de credibil ca si "martorul" din procesul lui Hayysam, care a devoalat planul de rapire a lui Nuti Basescu.
plictisitoru
Cand nesimtirea reproseaza, bunul-simt prezidential se cara.
Daca razi ca prostu` si sughiti corect la o sampanie esti de gashka. Suficient la Romanica sa te voteze toate canaliile.
Distractiv e ca unii il cred un bun politician si nu-i banuiesti de ironie. Aceeasi eroare cu Iliescu. Doar istoria ii va trece la gafe popolare.


Ba ziaristilor, gaozarilor, stirbiti aura legendara a presedintelui !

p.s. Tocmai a ratat Rapidul! biggrin.gif
Michelle
nu stiu cit de bun...timpul o va spune,dar incomod...for sure!
MIA
Eu unul nu prea pricep ce dreaq căuta Băsescu la o astfel de discuţie pe marginea unui simplu sondaj ( de doi lei jumate după părerea mea rolleyes.gif ) ... ce naiba - chiar aşa de liberă e agenda lui zilele astea ? blink.gif
Cucu Mucu
QUOTE (MIA @ 20 Oct 2006, 08:12 AM)
Eu unul nu prea pricep ce dreaq căuta Băsescu la o astfel de discuţie pe marginea unui simplu sondaj ( de doi lei jumate după părerea mea rolleyes.gif ) ... ce naiba - chiar aşa de liberă e agenda lui zilele astea ? blink.gif

Voturi, nene. Ase lipsa de voturi este, ca s-ar duce baietii si in veceurile publice dupa ele... pe langa el l-am mai vazutara si pe BoccelMic, Geoana, etc. So, pe langa faptul ca era la o intalnire de doi bani, mai avea si concurenta la intalnire. Cand a vazut ca nu poate sa impuste voturi, a intins-o, probabil si cum spune @wasp, sa nu isi ia hartia aia pt sters la gura dupa spiciuri.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.