Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
dandanescu
...vezi, tocmai de aceea era mai buna inflatia, decit austeritatea, in RO.

oricum facind haz de necazul unui intreg segment al populatiei nu e tocmai corect.
au fost comentarii din vestul UE in care se spunea ca austeritatea, asa cum a fost aplicata in RO,
ar fi fost considerata de o severitate inacceptabila cetatenilor din Europa de vest,
dar ca in RO lumea e obisnuita cu abuzurile!

dublul standard, in numele convergentei! chiar nu se vede absurdul?
abis
"au fost comentarii".

Or fi fost, nu zic nu. Au fost si comentarii care au spus ca Romania a facut bine ce a facut.

Daca nu stim cine a facut comentariile, in ce context si cu ce argumente, "au fost comentarii" nu este un argument.
turbo trabant
QUOTE(dandanescu @ 11 Feb 2014, 04:36 PM) *
au fost comentarii din vestul UE in care se spunea ca austeritatea, asa cum a fost aplicata in RO,

rilii, au gasit aia din vest romania pe harta?

si ce au comentat, ca i-au taiat lui dracula pensia de bampir cu 25%?
Marduk
QUOTE(gigip @ 11 Feb 2014, 02:22 PM) *
E ultima oara cand imi pierd timpul pretios cu tine! ...
1-il urasc din toata fiinta mea pe Basescu pentru ca este singurul om din lumea asta care,TOTAL ILEGAL,MI-A TAIAT PENSIA si mai ales,ne-a distrus viata,zilele pe care mai le aveam de trait!..
2-el si golanii din guvernul si parlamentul lui ne-a calcat demnitatea in picioare!....Ce a facut el si banda lui de infractori a fost o crima la adresa unor oameni cinstiti,corecti,care si-au slujit tara,si-au facut datoria ,conform juramantului militar!
3-masura ILEGALA,ABUZIVA,CRIMINALA a lui Basescu a nenorocit zeci de mii de vaduve ale rezervistilor,unii morti de 10-15 ani!....
4-e a doua masura ilegala,anticonstitutionala luata de regimul Basescu contra rezervistilor militari! In 2006,pe timpul Aliantei DA,la initiativa lui Nicolaescu,guvernul basist al lui Tariceanu si-a asumat raspunderea pe legea reformei sanatatii!...

Mon general, stiu c-o sa te superi pe mine a zecea mia oara, dar vreau sa sti un lucru, eu daca as fi putut, daca as fi avut asa o sansa istorica sa decid pentru tara asta, as fi facut ce-a facut Traian Basescu in 2006, in anul de gratie 1990, imediat dupa mineriada. Fara eroi la "revolutie", fara pensii nesimtite, doar pensii pentru urmasi celor ucisi, si celor mutilati, fie civili fie militari, egale fara discriminare. Restul, civili sau militari, nimic, pentru ca si-au facut doar datoria fata de tara, fata de popor, desi multi au jurat pentru Ceausescu si PCR, lupta lor urmand sa ramana in istorie ca o fapta eroica sarbatorita la o data fixa, nimic mai mult. Consider ca tovarasul Ion Iliescu a facut o alta gresala istorica cu "eroii revolutionari", a dat sansa aparitiei unei clase de privilegiati, desi "revolutia" a fost, pana la un moment dat, a intregului popor. Toti acesti emanati, ne-au dus unde suntem azi, insinuandu-se in punctele cheie de decizie si buimacindu-ne cu actiunile lor "binevoitoare", in fapt nefacand altceva decat sa lupte pentru interesele personale sau de grup, nu pentru tara sau popor.
Marduk
EFIMIȚA : Nu mă-nnebuni, soro! ... Dormi, soro?
LEONIDA: St! parcă s-a mai depărtat zavera!
dandanescu
QUOTE(abis @ 11 Feb 2014, 05:47 AM) *
"au fost comentarii".

Or fi fost, nu zic nu. Au fost si comentarii care au spus ca Romania a facut bine ce a facut.

Daca nu stim cine a facut comentariile, in ce context si cu ce argumente, "au fost comentarii" nu este un argument.

nu este un argument solid, de acord.
dar nici faptul ca nu stim cine a facut un comentariul nu inseamna neaparat ca e un comentariu nefondat.

oricum, am incercat fara succes sa regasesc articolul respectiv, in care un economisty austriac facea comentariile respective
zicind ca masuri cum a fost austeritatea in RO ar crea dificultati mari de guvernare in vestul Europei pe considerente umanitare,
dar ca est europenii sunt obisnuiti cu tratamentul dur.
Marduk
Aseara ca un "basist" ce sunt, mi-am facut timp sa-l ascult pe presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu. In primul rand mi-a placut stilul bataios, la care pare sa fi revenit, desi este parte a unui acord politic. Traian Basescu nu pare sa accepte pozitia de presedinte "demis", invins de sistem, de structuri, presedintele lupta pana la final, oricare ar fi acesta. Ce mi-a placut a fost afisarea acelui stil degajat, arhicunoscut, popular, fie ca discuta despre greselile sau reusitele sale, este tonic, artagos iar cate odata de-a dreptul grobian, mai ales fata de adversarii sai directi, pe care-i ataca fara mila, la obiect cu probe pe care le poate detine doar un presedinte. Nu mi-a placut acest mod in care se coboara la nivelul adversarilor sai politici, cu jigniri, care poate au un rost, dar care suna urat din gura unui presedinte de tara. Dan Voiculescu pare sa fie tinta presedintelui, e un duel intre acesti doi oameni politici pe care nu reusesc sa-l deslusesc. Daca este sa ma iau dupa zicerile presedintelui, Dan Voiculescu este eminenta cenusie a USL, mogulul din umbra care conduce intreaga campanie de denigrare a institutiei prezidentiale, dar mai ales a omului Traian Basescu, a familiei sale. Au urmat o multime de acuze pe diverse cauze, economice, politice chiar strategice. Am aflat ca premierul stia prin informarile serviciilor, ca Gruia Stoica nu avea bani sa cumpere CFR, mai mult ca GFR, compania concurenta a CFR, detinuta de Gruia Stoica, sabota pur si simplu compania de stat, ale carei pierderi erau platite de la buget, adica din banii mei, ai nostri ai romanilor. Nu stiu daca toate afirmatiile presedintelui au fost adevarate, ca un cetatean onest ar trebui sa am incredere in presedintele tarii mele, dar suspicios din fire, mai trag cu ochii si urechiile la tembeliziunile adversarilor sai. Multe din atacurile presedintelui au vizat tocmai aceste manipulari ale tembeliziunilor, minciunile despre fel de fel de afaceri, de care eu zic ca ar trebui sa se ocupe DNA-ul nu presedintele tari. Presedintele s-a legat si de "electorata", de BNR si de impactul asupra veniturilor cetatenilor Romaniei, daca aceasta "electorata" va fi pusa in aplicare. Mie aceasta "electorata" mi s-a parut o capcana in care Traian Basescu a cazut prea usor. Exista zeci, poate sute de mii de romani care au rate cu buletinul si au salarii de pana la 1600 de lei. Prin opozitia sa fata de "electorata" presedintele si-a mai facut alti "dusmani electorali", care vor vota sigur cu USD, USL sau PSD. Pentru mine este clar ca aceasta capcana a fost indelung studiata de cei ce-si doresc sa-i mai scada din popularitate presedintelui, care conform sondajelor era in crestere in ultima vreme. O alta problema abordata de presedinte, care mie mi s-a parut exagerata, a fost atacul asupra FMI, a consilierilor acestui fond, a faptului ca acesti consilieri accepta prea usor propunerile guvernului V.V. Ponta, legate de acciza la carburanti si alte propuneri financiare, pe care presedintele le considera gresite. Eu ca cetatean habar nu am de chestiile astea financiare, stiu ca guvernul urmeaza sa creasca acciza la carburant, fapt care va duce la cresterea pretului la pompa pana la 7 lei pe litru. Din cauza acestei cresteri vor urma scumpiri in cascada la toate produsele, transportate cu ajutorul camioanelor care consuma combustibilul respectiv. Problema mea este ca toate aceste preturi marite ma vor afecta la buzunar, pe de alta parte mesajul presedintelui fata de FMI, reactia cercurilor finaciare internationale, fata de acest mesaj, ar putea sa afecteze intreaga economie. Ma intreb daca presedintele chiar are niste consilieri atat de buni care sa-si dea acordul pentru o astfel de atitudine, care pana la urma este o pozitie oficiala, a Romaniei. Eu ca cetatean ma tot gandesc ca o reactie nefondata dar prea dura, s-ar putea sa ne coste, mai devreme sau mai tarziu la nivel de tara. Intr-un final presedintele Traian Basescu s-a referit la gratierea lui George Becali, pe care tot mai multi admiratori ai acestuia o cereau, acuzandu-l pe presedinte ca nu vrea sa-l elibereze pe latifundiarul suferind. Raspunsul presedintelui a fost o adevarata bomba, ne-a aratat o hartie, trimisa de Ministerul Justitiei, prin care acest minister, al carui ministru, Cazanciuc, cica este var cu premierul V.V. Ponta, isi dadea avizul negativ fata de aceasta gratiere. Adica si cu alte cuvinte, in timp ce V.V. Ponta zicea pe la tembeliziuni ca el l-ar fi eliberat din puscarie pe George Becali, varul domniei sale dadea un aviz negativ in acest caz. Acum stau si ma intreb, ce-a fost in mintea lui V.V. Ponta cand a facut acele declaratii? stia de acele avize negative sau avem de aface cu o alta capcana intinsa presedintelui.
abis
De cate o mai fi nevoie pentru a epuiza subiectul?

http://www.ziare.com/basescu/presedinte/cn...ritatea-1282517
Marduk
Cu siguranta o sa aflam mai multe despre omul Traian Basescu dupa ce n-o mai fi presedinte.
turbo trabant
Lasa ca afli acum de la generalii patriei care apara tzara de basism cum e cu pisidintele.

Cateodata imi vine sa felicit rromania ca nu a avut vreodata arma nucleara, la cati dilii cu epoleti sunt prin structuri.
gigip
[quote name='turbo trabant' date='13 Feb 2014, 01:34 PM' post='754011']
Preluare de pe facebook:
A luat tara in spinare,
S-a trecut-o fratioare,
De pe sosea in parcare,
Dadea din mani si picioare,
Se zbatea spunand ca moare ...
Da' el nimic si nimic,
-Stai sa te mai trec un pic ...
Asa trecu tara toata,
O trecu', dar ... terminata ...

Atunci zise netrebnicu,
C-a luat decizia ala micu ...
Acum ne zice un misel,
C-a pus umarul si el,
Noi stim adevar sinistru,
Chioru' era prim ministru ...

Ne mai spune acest jegos,
Cat a fost de curajos ...
C-altii n-au facut ca el,
Omitand chiorul tembel

Unde au ajuns ceilati,
Si cat sunt de avansati ...

Mare dreptate are tiganu,
Ca votam ades lichele,
El are dosare grele,
Flota, Nana, Mihaileanu ...

gigip
[quote name='turbo trabant' date='13 Feb 2014, 02:34 PM' post='754011']
Reteaua mafiota a lui Basescu! Preluare de pe dec-news!


Numele lui Traian Băsescu apare în discuțiile legate de dosarul creditelor cu acte false. Președintele este menționat în legătură cu Bebe Ionescu, cuscrul său, care a fost audiat de procurorii DIICOT, dar a rămas martor în dosarul creditelor cu acte false, în care prejudiciul este de 81 de milioane de euro.

Bebe Ionescu recomanda firme "de încredere" care luau credite şi apoi nu mai plăteau ratele, arată DIICOT, potrivit RTV. Cuscrul lui Traian Băsescu ar fi încasat şi el o parte din banii contractaţi drept credit de la bănci, susține unul dintre inculpați.

În dosar se arată că "Sorin Popa (membru C.A. BRD) i l-a prezentat lui Băjescu Dana (director BRD Dorobanţi) pe Ionescu Gheorghe zis "BEBE" ca fiind un important om de afaceri. Cu acea ocazie, Sorin Popa a precizat că Ionescu Gheorghe va veni la biroul inculpatei Băjescu Dana pentru a recomanda nişte clienţi care urmăresc să obţină finanţări în vederea dezvoltării afacerilor".

Creditele de milioane de euro erau date, însă firmele nu mai plăteau ratele. "Băjescu Dana l-a sunat pe Ionescu Gheorghe şi l-a întrebat despre motivele pentru care firmele recomandate de el nu plătesc, discuţii care s-au repetat, culminând cu situaţia în care Ionescu Gheorghe nu i-a mai răspuns lui Băjescu Dana la telefon(...) L-a auzit pe SUDITU ANDREI spunând că BEBE IONESCU este una din persoanele care au legătură cu acest doar, în sensul că a beneficiat de sumele de bani obţinute din creditare. Cu această ocazie, TAT MIHAI i-a reproşat că de ce a dat declaraţii despre el şi BEBE IONESCU şi că ar fi trebuit să declare că nu cunoaşte nimic şi să îşi vadă de treaba ei ", se mai arată în dosar.
- See more at: http://www.dcnews.ro/legatura-dintre-bases...R.8XIvOXWy.dpuf
gigip
QUOTE(Marduk @ 13 Feb 2014, 02:11 PM) *
Cu siguranta o sa aflam mai multe despre omul Traian Basescu dupa ce n-o mai fi presedinte.

Aflam si acum:
‘Adevăratul Traian Băsescu’ – cel mai recent ‘Armaghedon’ de pe internet

Documentul ‘Adevăratul Traian Băsescu’ a fost preluat de pe site-ul http://www.orbitspace.com/host/basescu/, autorul fiind necunoscut. 1. NAVIGATORUL SI TURNATORUL

TRAIAN BASESCU a fost racolat de Securitate in 1973, pe cand era elev al Institutului de Marina intocmindu-i-se dosarul personal nr. 3990/09-11-1973

Pana la terminarea studiilor in 1976 a fost colaborator al lucratorilor din Directia a IV- a de Contrainformatii Militare. (A nu se confunda cu Directia a III-a de Contraspionaj! )

In aceasta calitate elevul militar BASESCU TRAIAN avea obligatia sa informeze organele de Securitate despre modul in care se desfasurau activitatile specifice in Institut, despre comportamentul si atitudinea colegilor si ale cadrelor didactice atat in cadrul activitatilor specifice, cat si in particular.

La terminarea studiilor, Directia a IV- a de Contrainformatii Militare a incetat legatura cu colaboratorul BASESCU TRAIAN , dosarul personal al acestuia fiind transferat la Inspectoratul Judetean Constanta al Ministerului de Interne, Departamentul Securitatii Statului, cu adresa nr. 00151392/29-09-1976.

Dupa absolvirea Institutului de Marina, TRAIAN BASESCU este incadrat ca ofiter la Intreprinderea de Exploatare a Flotei Maritime NAVROM Constanta.

In aceasta calitate TRAIAN BASESCU este preluat ca informator – sursa de catre lucratorii Biroului de Securitate Port Constanta condus la acea vreme de ofiterul Dumitru Nicusor.

De folosirea ofiterului de marina TRAIAN BASESCU s-a ocupat direct locotenentul major de Securitate Mihai Avramides care organiza contacte cu acesta inainte de plecarea in cursa si la intoarcere. La aceste intalniri participa de regula si seful lui Avramides, Dumitru Nicusor, care insa se intalniea si separat cu TRAIAN BASESCU.

In calitatea sa de ofiter de marina, TRAIAN BASESCU dadea informatii cu privire la starea de spirit a echipajului, temele de discutie abordate de membrii echipajului, activitatile si contactele pe care membrii echipajului le aveau in porturi, in timpul escalelor, activitati de contrabanda si specula, dar si despre eventuale aprecieri sau comentarii facute de membrii echipajului cu privire la conducerea superioara de partid si de stat.

De mentionat faptul ca desi in acea perioada era valabil ordinul conform caruia membrilor PCR nu li se puteau lua informatii scrise, locotenentul major Avramides, care avea o experienta redusa in munca de Securitate, el provenind din sistemul penitenciarelor, a cerut si a obtinut de la informatorul TRAIAN BASESCU mai multe note scrise pe care le-a depus la dosarul acestuia, nr 3990/1973.

In jurul anului 1980, Mihai Avramides s-a intors, la cerere, la Directia Penitenciarelor.

In prezent Mihai Avramides este pensionar, are 57 de ani si locuieste in Braila, piata Independentei nr 2, bloc 2, scara 6, apartament 92 si are tel. nr.- 0239.633691.

Dupa plecarea lui Avramides din cadrul Biroului de Securitate Port Constanta, TRAIAN BASESCU a continuat sa fie prelucrat informativ de ofiterii Rosioru Ioan si Deacu Constantin, tot sub coordonarea sefului biroului, Dumitru Nicusor.

Dumitru Nicusor a trecut dupa 1989 in SRI, ajungand General, sef al Sectiei SRI – Constanta si apoi seful Centrului Operativ Zonal Dobrogea.

Actualmente este pensionar si are doua locuinte, una in Constanta si una in Bucuresti.

TRAIAN BASESCU a sustinut in 1981 examenul de Comandant, care a fost o simpla formalitate, a durat numai 5 minute, dupa care a primit comanda navei Arges.

In acea perioada era de notorietate in randul colegilor sai sustinerea de care acesta se bucura.

In jurul anului 1984 informatorul TRAIAN BASESCU a fost trecut in reteaua Centrului de Informatii Externe din Departamentul Securitatii Statului unde a lucrat cu ofiterul Silvian Ionescu din cadrul Directiei I.

In 1987 TRAIAN BASESCU este numit sef al Agentiei Economice NAVROM din Anvers, Belgia, unde isi desfasoara activitatea sub directa coordonare a lui Silvian Ionescu care conducea la acea data Serviciul I (Belgia-Olanda-Luxemburg) din Directia I a CIE.

In aceasta perioada TRAIAN BASESCU a transmis preponderent informatii de inters economic cu privire la activitatile din porturile maritime Anvers si Roterdam,

dar si informatii cu privire la echipajele navelor care acostau in aceste porturi, precum si informatii despre membrii personalului diplomatic roman din tarile respective.

In vara anului 1988, TRAIAN BASESCU a fost retras temporar de la Anvers pentru a participa la un instructaj care a durat doua luni si s-a desfasurat la Scoala de ofiteri MI de la Baneasa.

In 22 decembrie 1989, ofiterul de Securitate Silvian Ionescu, cel care l-a avut in subordine pe TRAIAN BASESCU, s-a infiltrat printre revolutionarii din fata Comitetului Central, a intrat in anturajul lui Dan Iosif si ulterior al lui Gelu Voican Voiculescu si in ianuarie 1990 a fost numit Secretar Executiv al FSN.

Actualmente este Secretar Executiv al PD.

La inceputul anului 1989 in ascensiunea profesionala a lui TRAIAN BASESCU intervine o sincopa.

Pe 8-03-1989 este rechemat in tara, fiind acuzat de nereguli grave in administrarea fondurilor NAVROM.

TRAIAN BASESCU a fost sanctionat pentru ca a autorizat, fara aprobarea NAVROM Constanta, o plata suplimentara de 300.000 de franci belgieni pentru lucrarile de reparatii efectuate la nava Zimnicea in ianuarie 1989. Sanctiunea primita s-a datorat, mai ales, faptului ca TRAIAN BASESCU a decis ca lucrarile de reparatii sa fie executate de Santierul Naval Belliard din portul Anvers, desi existau oferte de executie a lucrarilor, mult mai ieftine, din partea altor santiere navale din acelasi port.

In perioada ianuarie-martie 1989 TRAIAN BASESCU a trimis numeroase note informative si rapoarte in tara incercand sa-si justifice deciziile, dar si lansand acuze grave si neintemeiate la adresa Comandantului navei Zimnicea, despre care scria ca este
, si ca este.

Datorita gravitatii exceptionale a faptelor de care a fost acuzat, tinand cont de legislatia din acea vreme, numai sustinerea din partea Securitatii poate explica faptul ca TRAIAN BASESCU a fost sanctionat doar administrativ, si nu a suportat si rigorile legii. El a fost chiar mentinut ca angajat al NAVROM Constanta, fara sa mai primeasca insa nici o insarcinare pana la Revolutie.

I
gigip
[quote name='Marduk' date='13 Feb 2014, 02:11 PM' post='754010']

Sa vedem ce avem noi aici:



In intreaga sa activitate TRAIAN BASESCU a fost calauzit de doua teluri ascensiunea in ierarhia sociala si inavutirea.

Daca pentru atingerea primului tel s-a folosit de relatia privilegiata cu Securitatea pana in 1989 si de activitatea politica ulterior, pentru inavutire a considerat ca orice metoda este permisa.

In continuare va vom prezenta numai o parte din afacerile necurate care au creat bunastarea familiei BASESCU.

In 10-01-1980 lui TRAIAN BASESCU, pe atunci ofiter angajat la Intreprinderea de Exploatare a Flotei Maritime NAVROM Constanta, i s-a repartizat din fondul locativ de stat un apartament cu 4 camere plus dependinte, situat in Aleea Zmeurei nr. 2, bl. U, sc. A. Cum la acea data familia sa se compunea din sotie si un copil, repartizarea s-a facut cu incalcarea normelor legale in vigoare pentru ca avea dreptul la doar 2 camere).

In 26-05-1992 TRAIAN BASESCU a cumparat locuinta respectiva, pe baza contractului nr. 1415 achitand pe loc suma de 140.000 de lei.

In 10 ianuarie 1991 Primaria Capitalei, cu adresa nr. 118053, a pus la dispozitia Ministerului Transporturilor apartamentul nr. 4 din strada Argentina nr. 2, bl.12, et. 2 (Piata Victoriei). Acest apartament a fost ocupat de TRAIAN BASESCU.

In 22.08.1991, TRAIAN BASESCU a renuntat la apartamentul din strada Argentina si a primit in aceeasi zi, cu aprobarea lui Petre Roman, repartitie pentru imobilul de lux din Bulevardul Aviatorilor nr. 57 prin comunicarea Secretariatului General nr. 15/4086/1991. In baza acestor acte ICRAL Herastrau a intocmit contractul de inchiriere 60165 din 28 august 1991.

Asa cum rezulta din Adresa 1888 din 21 iulie 1991 a Ministerului Transporturilor, la acea data TRAIAN BASESCU isi avea domiciliul stabil in Constanta. In aceste conditii, conform Legii 5/1973 nu i se putea repartiza o locuinta intr-o alta localitate cu incheierea contractului pe durata nedeterminata (putea beneficia, eventual, doar de o locuinta de serviciu).

Contractul de inchiriere pentru imobilul din Bulevardul Aviatorilor nr. 57 era nul de drept deoarece – conform Legii 5/1973 – o persoana fizica nu putea detine, in acelasi timp, doua locuinte proprietate de stat. Astfel, daca TRAIAN BASESCU impreuna cu familia si-ar fi stabilit domiciliul in Bucuresti, inainte de a i se incheia contractul pentru imobilul din Bulevardul Aviatorilor ar fi trebuit sa faca dovada ca a predat apartamentul din Constanta, Aleea Zmeurei, dar asa cum am aratat acest apartament nu numai ca nu a fost predat statului ci a fost chiar cumparat de TRAIAN BASESCU un an mai tarziu.

In 1997 motivand ca imobilul din Bulevardul Aviatorilor nr. 57 este revendicat de fostii proprietari, TRAIAN BASESCU a solicitat in calitate de Ministru al Transporturilor atribuirea unei locuinte de protocol. RAAPPS i-a repartizat pentru perioada mandatului de ministru locuinta din B-dul Maresal Prezan nr. 4. In realitate, Primarul General al Capitalei nu numai ca nu a parasit imobilul din B-dul Aviatorilor nr. 57, dar, in 1998, Directia de Administrare a Fondului Imobiliar i-a prelungit contractul de inchiriere pana in 2004.

Chirias la propria Primarie, in vila din B-dul Aviatorilor nr. 57, TRAIAN BASESCU a solicitat RAAPPS, in 2000, prelungirea contractului de inchiriere pentru apartamentul din B-dul Maresal Prezan nr. 4. Solicitarea Primarului General nu era una legala, intrucat pierduse calitatea de demnitar, dar la interventia ministrului PSD, Serban Mihailescu, RAAPPS i-a prelungit contractul de inchiriere.

In 9 august 2000, TRAIAN BASESCU a cumparat un teren intravilan de 3.700 de metri patrati, situat in Aleea Privighetorilor, pe care a platit pe loc 1.483.244.000 lei. O adevarata afacere, avand in vedere ca a reusit sa achizitioneze cu numai 50.000 de dolari un teren de 3.700 de metri patrati in Baneasa, cumparand cu 13 dolari metrul patrat de teren, care in ofertele agentiilor imobiliare era cotat la peste 100 de dolari.

Cel care i-a vandut lui TRAIAN BASESCU terenul din Baneasa la acest pret derizoriu este Costel Casuneanu, om de afaceri care are peste 100 de TIR-uri, o fabrica de parchet, o benzinarie si o statie de service auto in comuna Oituz.

Explicatia acestei afaceri imobiliare este ca pe vremea cand era ministru al Transporturilor, Traian Basescu i-a facilitat lui Casuneanu obtinerea de autorizatii de transport complet scutite de taxe pe destinatiile Ungaria, Cehia, Slovacia, Slovenia si Franta.

La sfarsitul anului 2003 TRAIAN BASESCU a vindut terenul din Baneasa pe care-l achizitionase si a cumparat o vila pe soseaua Bucuresti-Ploiesti pentru care a achitat pe loc suma de 280.000 de dolari.

Desi in prezent locuieste efectiv in aceasta vila impreuna cu sotia, TRAIAN BASESCU a trecut-o in mod fictiv pe numele ficei sale Ioana, pentru a nu fi obligat sa justifice in fata legii provenienta banilor cu care a achizitionat-o.

TRAIAN BASESCU mai detine un apartament de 370 de metri patrati intr-o vila de lux in zona Foisorul de Foc din Bucuresti, pe strada Stefan Mihaileanu, nr. 2, achizitionat in 2002 si achitat pe loc.

În 1994 TRAIAN BASESCU a infiintat impreuna cu alti patru asociati firma Triton Company, la care el detine 20% din actiuni. Aceasta este firma care
asa cum a afirmat in mai multe randuri Primarul General. La aceasta firma asociat si administrator este Ionescu Dumitru, cel care i-a precedat lui TRAIAN BASESCU in functia de sef al Agentiei Economice NAVROM din Anvers si fost ofiter de Securitate. Cenzorul permanent al firmei Triton Company este Nicolae Varzaru, fost contabil al Clubului Dinamo, implicat in fraudarea Clubului alaturi de Vasile Ianul.

Triton Company a fost infiintata la un an dupa Triton Grup srl, firma care ii are ca asociati pe ofiterul acoperit Ionescu Dumitru si pe Branza Paul, un alt prieten foarte bun al lui TRAIAN BASESCU. Branza Paul este si el asociat cu TRAIAN BASESCU la Triton Company, unde este si administrator.

O alta firma la care TRAIAN BASESCU este de data aceasta asociat unic si care este administrata de sotia sa Maria este M.T. Vega Transport srl, firma care a fost infiintata în 1996 si aparent, nu a functionat niciodata.

TRAIAN BASESCU a declarat întotdeauna ca veniturile sale provin dintr-o afacere cu înghetata: Prod Cros srl, la care asociat nu este el, ci sotia lui, Maria Basescu, cu 20% de procente din beneficii si pierderi si fratele lui, Mircea Basescu, cu 39% de procente din beneficii si pierderi. Firma Prod Cros srl a achizitonat in 1994 fabrica de inghetata, printr-un credit extern luat prin Banca Agricola, credit pe care nu l-a rambursat in totalitate, restantele de plata fiind ulterior preluate la datoria de stat.

Cea de a patra firma a familiei BASESCU, AMC Cros srl este o firma de produse lactate, care o are ca actionar pe Maria Basescu, cu 20% din profit si pierderi. Aceasta firma a fost infiintata, in 1994, odata cu Prod Cros srl, de catre Maria Basescu si Mircea Basescu. Familia BASESCU detine exact acelesi procente ca la Prod Cros srl: Maria Basescu – 20% si Mircea Basescu – 39%. Ceilalti actionari sint, la fel ca la Prod Cros srl, cei doi oameni de incredere ai lui TRAIAN BASESCU: Anca Ivascu – 39% si Dumitru Scaiceanu – 2%. Anca Ivascu este sora lui Aurelian Ivascu, membru PSD, consilier local la Constanta, apropiat al lui Radu Mazare.

TRAIAN BASESCU a introdus-o pe Anca Ivascu si intre actionarii de la Aliment Murfatlar srl, unul dintre principalii sponsori ai campaniei electorale a Partidului Democrat si a lui TRAIAN BASESCU.

In anul 2001 TRAIAN BASESCU figura printre actionarii persoane fizice la Banca Comerciala Unirea alaturi de seful Directiei de Supraveghere Bancara Nicolae Cinteza, si de Cristian Burci, patronul de la Prima TV, ca actionar majoritar figurand un grup de firme rusesti.

Bilanturile oficiale depuse de toate aceste firme la Registrul Comertului nu justifica nici pe departe investitiile imobiliare ale familiei BASESCU si asta explica de ce incearca Primarul General sa-si camufleze averea trecand-o pe numele rudelor.

La fel de greu de justificat insa sunt si cheltuielile exorbitante facute de fiica lui TRAIAN BASESCU, Ioana care a deschis de curand un magazin de lux in incinta hotelului Hilton din Bucuresti. Magazinul se numeste si investitia totala facuta de fiica lui TRAIAN BASESCU este estimata la 1.000.000 de euro.

Prin intermediul fratelui sau Mircea Basescu, TRAIAN BASESCU este implicat intr-un mare numar de afaceri in Constanta. In 1991, pe cind era Ministru al Transporturilor, TRAIAN BASESCU a infiintat la Constanta firma Star Sea Co srl. La fel ca la Prod Cros srl si la AMC Cros SRL, TRAIAN BASESCU detine aceasta firma prin intremediul fratelui sau Mircea Basescu si a lui Anca Ivascu.

Tot prin Mircea Basescu si Anca Ivascu, TRAIAN BASESCU a infiintat in 2001 la Constanta firma Miral Cross Ships Supply srl, care se ocupa de activitati anexe transporturilor pe apa. In 2002, pe numele lui Mircea Basescu, a fost infiintata firma de consultanta MB Consult Company srl. Fratele lui TRAIAN BASESCU detine in totalitate aceasta firma, fiind si unicul ei administrator.

In activitatea sa de Ministru al Transporturilor si de Primar General al Capitalei, in afara de afacerea Flota numele lui TRAIAN BASESCU a mai fost legat de numeroase afaceri dubioase care pot explica situatia materiala infloritoare a familiei BASESCU.

Ca Ministru al Transporturilor TRAIAN BASESCU a initiat si demarat in 1997, o serie de activitati ca dezmembrarea materialului rulant al SNCFR si vinzarea componentelor la fier vechi, curatirea si intretinerea terasamentelor de cale ferata etc., pe care le-a incredintat unor apropiati ai sai. Aceste activitati platite din bugetul Ministerului Transporturilor erau extrem de rentabile, dar mai ales erau imposibil de controlat ulterior sub aspect cantitativ si calitativ, reprezentand o sursa continua de fonduri pentru TRAIAN BASESCU si apropiatii sai. La aceste activitati s-a adaugat incredintarea fara licitatie a lucrarilor de modernizare si asfaltare a drumurilor.

Ca Primar General TRAIAN BASESCU a debutat in 2000, la numai o luna de la investirea in functie cu o operatiune extrem de contestata, demolarea chioscurilor, in urma careia zeci de mii de familii au ramas fara sigurul mijloc de subzistenta. Explicatia acestei actiuni se regaseste in sumele foarte mari de bani primite de TRAIAN BASESCU atat pentru campania electorala din 2000, cat si pentru folosul sau personal, de la doua mari firme de supermarket-uri, Carefour si Billa, interesate in eliminarea concurentei reprezentata de chioscurile care vindeau marfa foarte ieftin.

Alte afaceri care au reprezentat si mai reprezinta surse importante de castig pentru Primarul General sunt incredintarea lucrarilor de asfaltare exclusiv catorva firme apropiate lui TRAIAN BASESCU, inchirierea a 648 de WC-uri ecologice a caror intretinere costa 7 miliarde de lei lunar, autorizarea catorva zeci de firme de alimentatie publica sa-si desfasoare activitatea in parcurile Capitalei etc.

O alta operatiune care i-a adus un camision important lui TRAIAN BASESCU a fost afacerea Parcul Bordei-Satul Francez.

Complexul de vile a fost cunstruit la jumatatea anilor ’90 pe un teren din Soseaua Nordului care ulterior a fost revendicat.

TRAIAN BASESCU i-a oferit proprietarului (Costel Constanda un apropiat al Vicepresedintelui PD Radu Berceanu), in schimbul terenului revendicat in suprafata de 19.000 de metrii patrati, 3,3 hectare de teren (Parcul Bordei), pe malul lacului Floreasca, in cartierul Primaverii, cea mai scumpa zona rezidentiala a capitalei. Cele 3,3 hectare de teren date in proprietate de TRAIAN BASESCU valoreaza la pretul pietei 33.000.000 de euro (1000 de euro metrul patrat), in conditiile in care terenul primit la schimb de Primaria Capitalei valoreaza numai 9.500.000 de euro, la pretul pietei (500 de euro metrul patrat).

TRAIAN BASESCU se afla in relatii apropiate cu controversatul om de afaceri Frank Timis caruia i-a promis sprijin in Proiectul Rosia Montana, inca din perioada in care era numarul doi in Guvernul Radu Vasile.

gigip
[quote name='turbo trabant' date='13 Feb 2014, 02:34 PM' post='754011']
Lasul de la Cotroceni,bate,cu seninatate,campiile televizate ale patriei! A iesit cucul beat de la Cotroceni! Timp de 40 de minute,Intaiul betiv al tarii a batut campii,cu seninatate! A vorbit 10 minute despre evaziunea cu covrigi,a delirat despre orice,fara noima,fara discernamant! Imi este rusine ca acest specimen este presedintele(chiar si dublu suspendat si odata DEMIS !) al tarii mele!
gigip
[quote name='turbo trabant' date='11 Feb 2014, 03:23 PM' post='753943']
Avocata Nicoleta Constantin (fostă Mărăcine) a fost condamnată, în 2009, în două dosare penale pentru infracţiuni ce ţin de mafia imobiliară, însă nu a avut timp să stea în închisoare pentru că a fost graţiată după fiecare condamnare.Avocata a fost judecată şi condamnată în 2003 pentru acte semnate în fals ale unor persoane decedate (adică a înviat morţi prin acte), prin care a revendicat, prin fraudă, un întreg imobil din Capitală. Avocata fusese condamnată pentru fraude prin care a prejudiciat chiar Primăria Capitalei, instituţie pe care Băsescu a condus-o până în anul 2004. Ea a fost graţiată de Traian Băsescu, înaintea alegerilor prezidenţiale din 2009.Ulterior, avocata a mai fost condamnată într-un dosar similar, însă, în prima zi din cel de-al doilea mandat la Cotroceni, la data de 22 decembrie 2009, când românii comemorau morţii din decembrie 1989, Băsescu a semnat A DOUA GRAŢIERE A AVOCATEI, Nicoleta Constantin (Mărăcine), care s-a sustras atât de la urmărirea pedepsei, cât şi de la executarea pedepsei înainte de graţierile acordate de către Băsescu. http://www.antena3.ro/.../sinteza-...nfractoarea...- COMUNICAT DE PRESĂ (26 mai 2009):http://presidency.ro/?_RID=det&tb=date&id=11062&_PRID=ag- COMUNICAT DE PRESĂ (22 decembrie 2009):http://presidency.ro/?_RID=det&tb=date&id=11767&_PRID=ag- DECRET nr. 1.890 din 22 decembrie 2009:http://www.lege-online.ro/lr-DECRET-1890%20-2009-(114837..."Decret privind acordarea unei graţieri individuale. Din motive umanitare, preşedintele României, Traian Băsescu, a semnat astăzi, 22 decembrie a.c., Decretul de graţiere pentru doamna Constantin (fostă Mărăcine) Nicoleta, cu privire la restul rămas neexecutat din pedeapsa de 1 an închisoare, aplicată pentru săvârşirea infracţiunilor de fals material în înscrisuri oficiale şi uz de fals, prevăzute de art. 288 şi 291 Cod penal. Aceasta este mamă a şase copii minori. În prezent beneficiază de amânarea executării pedepsei."
Inca o incalcare grosolana a constitutiei si a legii de catre Basescu! Nicio persoana care se sustrage urmaririi penale,judecatii ori executarii pedepsei NU POATE BENEFICIA DE CLEMENTA LEGII! Pana si cei mai mari criminali stiu ca daca nu se prezinta la cercetari,la judecata ori se sustrag executarii pedepsei,nu beneficiaza de gratiere .amnistie etc! Ministrul justitiei care a avizat gratierea trebuie cercetat si trimis in judecata pentru favorizarea infractorulyui si,eventual,pentru complicitate la luare si dare de mita,impreuna cu Basescu!
gigip
[quote name='gigip' date='31 Mar 2014, 03:57 PM' post='755314']
[Preluare de pe facebook! Asa il vad romanii pe Basescu:
View previous comments
Marisca Chis Mafia gratiaza mafioti, cata nerusinare are omul asta securist
about an hour ago · Unlike · 2
Mateescu Simona El marele licurici al democratiei face garatieri pe banda rulanta dar pe partea mafiei de el instalata .
about an hour ago · Unlike · 3
Mioara Boghiceanu Basinescu a absolvit facultatea de ciumecie
about an hour ago · Unlike · 2
Mioara Boghiceanu Si de golanie. e probabil sef de promotie la golanrala si harneala
about an hour ago · Like · 1
Roman M. Adriana In Romania daca resp. legile ,esti cinstit si muncesti esti un DELICVENT imi pare rau dar asta e parerea mea!!!!!!!!
about an hour ago · Unlike · 4
Adina-Carmen Stoica Voi simti ca traiesc abia dupa ce nu voi mai auzi de Basescu si "ceata" lui de banditi. Nu are cine sa-l suspende chiar si cu cateva zile inainte de terminarea mandatului, pentru ca asa ar merita.
about an hour ago · Unlike · 1
Florian Tuta Dar cine este de vina?nu acei romanii care la-u votat,sa imi fie cu iertare.
about an hour ago · Like · 2
Sorin Barbu Sa speram ca pe el sa nu il gratieze nimenea, sa ii putrezeasca oasele in puscarie pentru tot raul, ura, dusmania falsitatea de care a dat dovada in toti acesti ani ., si cat a contribui doar la dezbinarea tuturor politicienilor indiferent din ce part...See More
about an hour ago · Unlike · 4
Dobra Ana Trebuie cautat dedesubturile acestor gratieri
about an hour ago · Unlike · 3
Dumitru Gheorghe mafiotul nr 1 dar mai are putin si se va duce pe jilava
about an hour ago · Like · 2
Lilith Moon Că doar nu era s-o grațieze pe bătrâna care, de foame, a furat un pachet de biscuiți. Suflet mare are fraudă-vodă doar atunci când este vorba de cei asemeni lui, mafioții.
about an hour ago · Like · 2
Marinel Pielaru Asa stie el pe insula mafiei cu trasaturi basiste numita Romania,cine nu e cu el si clanul lui,la bulau,abia astept scadenta,legala sau ”ilegala”.
about an hour ago · Unlike · 1
Irina Munteanu normal sunt de aceeasi teapa
about an hour ago · Unlike · 1
Florin Smarandeanu Uitati'va la betiv cum sta ca prostul in parlament, cu ocazia implinirii a10 ani de la aderarea Romaniei in NATO. Are o figura unui drojdier notoriu , dupa un chef de 10 ani la palatul Cotroceni . Urata aratare !!!
about an hour ago · Unlike · 4
Gabriela Dumitru Om de casa...
58 minutes ago · Like
Catalin Pana Diavolul de basescu inca se mai crede atotputernic si nemuritor
58 minutes ago · Unlike · 1
Virginia Sufletel DOAMNE FERESTE!!!!!!
53 minutes ago · Unlike · 1
Eugen Vasile Corb la corb.......See Translation
52 minutes ago · Unlike · 1
Velicu Ioana pai face parte di clica lui !See Translation
50 minutes ago · Unlike · 1
Mihai Catrinar băsescu este un BANDIT !
49 minutes ago · Unlike · 5
Eugenia Stroie florile acelea din poza i-ar sta mai bine pe p.......t.
48 minutes ago · Unlike · 1
Mircea Valeriu Constantin cotizeaza,si il are in suflet pe nasu si este libera
36 minutes ago · Like
Petrovan Alexandru suntem un popor slab,noi suntem de vina c lasam,politicieni,patroni,mafia de toate felurile sa ne dca de nas cum vreau ei,uitativa la alte popoare,cum nu le place ceva........pe and noi,DORMIM, ROMANI TREZITIVA CA AJUNGEM LA SAPA DE LEMN
35 minutes ago · Like · 1
Ene Gheorghe cele doua gratieri succesive date aceleiasi persoane care nu a facut o ora de puscarie si care s-a sustras cercetarii, judecarii si ispasirii pedepsei reprezinta suprema dovada de obstructionare a justitiei. Vede cineva?
37 minutes ago · Unlike · 2
Mioara Boghiceanu Basinescu a absolvit cu Magna cum laudae facultatea de ciumecie
36 minutes ago · Unlike · 2
Cornel Romeo Pop RUSINE , RUSINE , RUSINE . Sa-ti paralizeze miinile si picioarele gunoi jegos.
34 minutes ago · Unlike · 2
Florin Negreanu Cetateanu' b. Trebuie sa plateasca pt tot raul pe care la facut am stagnat 10 ani pt capriciile , toanele, poftele unui neica nimeni cu veleitati de mare " sef de stat " i-ar sta bine la galere k tot e matroz. !!!!
32 minutes ago · Unlike · 1
Florin Negreanu Cine- l iubeste asa de mult sa- ia acasa sa-i faca pofta de mancare. !!!
30 minutes ago · Unlike · 1
Ilie Gabi Cine se aseamana se aduna, poate se aduna acolo la... "racorica". Abia astept.
29 minutes ago · Unlike · 1
Gafi Oarga Este SATANA pe capul poporului. Sa-i fie rusine ticalos si nesimtit.
28 minutes ago · Unlike · 2
Bacel Maria sint deacord cu dv. domnule florin negreanu,noi poporul trebuie sa-l oprim daca el nu se opreste.
26 minutes ago · Like · 1
Elena Dobrin Doamne cate mizerii a facut acest individ.
27 minutes ago · Unlike · 1
Nuti Stuparu Ce mai zici Base ?!! Urmezi tu, apoi "mafia " de care ai fost aparat !
26 minutes ago · Unlike · 1
Florin Vlaicu "Like" subiectului, nicidecum gratierii. As mai da un "like" mare arestarii Basului. Asa ca hai cu arestarea!
26 minutes ago · Unlike · 4
Ursula Grimm cucu are un caracter urat nesimtire nu mai e normal corupt
25 minutes ago · Unlike · 3
Vasy Corcodel Mafia nu doarmee...Doar romanii sunt amortiti...
22 minutes ago · Like
Emil Bobocea Mérita sa fie gratiata saracuta ca doar nu fura pentru ea mare lucru mai mult pentru gasca, fii sigur ca a furat si PV sectiei de votare devenind ca "electorii américain" proprietar de urna de vot doar nu cumva se crede ca numai Baconski a furat voturi,el a furat doar vizibil din avion.Dar fata de cei ce si'au dat mari mosii si munti intregi cu acte false sau drepturi litigioase e o amarita plebee.
22 minutes ago · Unlike · 1
Andrei Stamate Un diabolic in minciuna acest pirat.
20 minutes ago · Unlike · 1
Ion Ciobanu base UN PSIHOPAT ,IPOCRIT SI UN ORDINAR
19 minutes ago · Unlike · 2
Ion Patrulescu Nu a grațiat pe nimeni în cel de-al doilea mandate. 22 decembrie 2009 nu se pune Oare cu ce l-o fi ajutat infractoarea ?!
18 minutes ago · Unlike · 2
Costea Adriana Gasca de hoti si banditi ei s-au pricopsit si la amaratii care munceau cinstit le-a taiat din salarii si voia sa taie si pensiile muncite ,ca de.. magistrati nu s-a atins ca i-a facut jocul....
11 minutes ago · Unlike · 1
Gheorghiu Ceciliea pai,bine,domnule presedinte si mai vrei si premier.gata cu prostia.sa ne mai pui pe roti ca pana acum ce-ai avut de facut.poate te duci la pensie sa faci si dumneata parte din,,cancerul,,societatii.ti-a cam asfintit soarele..
8 minutes ago · Like
Vasy Corcodel https://octavpelin.wordpress.com/......net.../
8 minutes ago · Like
Marilena Gicu Profiton Oricum inca el are '' CHEILE " .
6 minutes ago · Like
Mihaela Mazilescu Pe principiul ,, hotul striga hotul,,
6 minutes ago · Unlike · 1
Mirela Barascu In câte volume vom putea cuprinde toate matrapazlâcurile lui Băsescu?Cu ale acoliţilor umplem o bibliotecă...Nu avem noi zile ca să le terminăm de citit...Sunt precum ,,tăbliţele din Alexandria".
4 minutes ago · Unlike · 1
Livia Ursuleanu Mafia imobiliara a intarit puterea teroristului international(astfel indentificat si de European Defence Agency) Basescu Traian si a imbogatit infractorii din PDL-exARD si Partidul Miscrea Poponara(PMP). In urma cu 7 ani infractoarea Udrea Eelna ,impre...See More
2 minutes ago · Unlike · 1

Marduk
Mon general iti atarg atentia ca aici este un forum, unde se discuta, se dezbate, nu se face propaganda. Am inteles ca nu-ti place Traian Basescu, e parerea dumitale, dar nu incerca sa sa ne convingi ca este ce-a mai buna parere. Au si altii dreptul la parerea lor. Spre exemplu mie mi-a placut ca a luat pozitie impotriva introducerii acestor taxe imbecile, mai ales acciza pe carburanti. Sti ce reactie va genera asupra preturilor scumpirea carburantilor? Rog administratorul sa editeze toate prostiile astea de pe facebook care nu demonstreaza nimic, doar ocupa spatiu.
gigip
QUOTE(Marduk @ 2 Apr 2014, 12:42 PM) *
Mon general iti atarg atentia ca aici este un forum, unde se discuta, se dezbate, nu se face propaganda. Am inteles ca nu-ti place Traian Basescu, e parerea dumitale, dar nu incerca sa sa ne convingi ca este ce-a mai buna parere. Au si altii dreptul la parerea lor. Spre exemplu mie mi-a placut ca a luat pozitie impotriva introducerii acestor taxe imbecile, mai ales acciza pe carburanti. Sti ce reactie va genera asupra preturilor scumpirea carburantilor? Rog administratorul sa editeze toate prostiile astea de pe facebook care nu demonstreaza nimic, doar ocupa spatiu.

Preluarea parerilor romanilor liberi,exprimate pe facebook,nu este si nu va fi propaganda! Este o realitate! Propaganda faceti voi,basistii care,preluati elucubratiile lasului de la Cotroceni referitoare la taxe si accize! Eu nu am aduagat nici macar o virgula in cazul postarilor(ba chiar nici nu am editat cele 2-3 pareri pro-basiste ale ultimilor mohicani ai acestuia!
gigip
QUOTE(gigip @ 3 Apr 2014, 10:23 AM) *
Preluarea parerilor romanilor liberi,exprimate pe facebook,nu este si nu va fi propaganda! Este o realitate! Propaganda faceti voi,basistii care,preluati elucubratiile lasului de la Cotroceni referitoare la taxe si accize! Eu nu am aduagat nici macar o virgula in cazul postarilor(ba chiar nici nu am editat cele 2-3 pareri pro-basiste ale ultimilor mohicani ai acestuia!



La PSD, anul 2014 a început sub zodia luptei anti-Băsescu. Liderul PSD, Victor Ponta, anunța încă de la prima mare reuniune a social-democraților din 2014 că obiectivul major al PSD este lupta cu Traian Băsescu și regimul său.

Pe coridoarele subterane ale PSD se aude un cântec de sirenă al cărui refren este ”Băsescu la pușcărie până de Sfântul Andrei”. În calendarul ortodox, Sfântul Andrei se sărbătorește pe data de 30 noiembrie.

Încurcate sunt căile Domnului, dar resorturile acestui refren nu ne-au fost deslușite, însă dacă întrebi orice PSD-ist serios îți cântă fredonează acest refren.

De fiecare dată când este întrebat, premierul Victor Ponta nu ezită să anunțe, voalat, faptul că Traian Băsescu riscă să ajungă după gratii, după ce își va termina mandatul de președinte. ”Sunt convins de asta. Nu, dosarul Flota, dacă nu mă înșel, a intrat pe termenele de prescripție, dar sunt multe altele care au stat, sau au așteptat ca domnia sa să nu mai aibă imunitate. Până la urmă și președinții Franței, că-i comparăm cu președinții Franței ca și putere constituțională, și Jacques Chirac… și Sarkozy au procese. Asta e”, a declară premierul.
Preluare din pesurse.ro!
Marduk
QUOTE(gigip @ 3 Apr 2014, 10:23 AM) *
Preluarea parerilor romanilor liberi,exprimate pe facebook,nu este si nu va fi propaganda! Este o realitate!....

Realitatea este ca domnia ta umpli baza de date cu mesaje de pe facebook, prezentand doar opiniile celor ce nu-l agreaza pe Traian Basescu, nu si parerile celorlalti, lasand impresia ca doar cativa de la han il mai agreaza pe Traian Basescu. Or asta mon general se cheama PROPAGANDA, manipulare, diversiune etc. Realitate este alta, vorba unui musteriu basist.
gigip
[quote name='Marduk' date='4 Apr 2014, 11:02 AM' post='755394']
Dupa mult timp,Cristian Tudor Popescu scrie un articol excelent! Il redau pentru ca este o palma data celui mai grobian roman al ultimilor 22 de ani,Basescu!
Agresivitatea umanoidului laş

Cel mai mare rău pe care Traian Băsescu l-a făcut acestui popor, şi aşa buimac şi convalescent moral de un sfert de veac încoace, a fost el însuşi, Traian Băsescu. Bilanţul faptelor lui din cele două mandate îl vor face timpul şi istoria, dar soiul de om aflat în fruntea României atâţia ani, expunându-şi caracterul oribil ca model de succes în faţa cetăţenilor şi, mai ales, a celor tineri, e o crimă pentru mine indubitabilă.

Preşedintele Băsescu n-a pomenit până ieri numele lui Pandele, primarul din Voluntari. Acum, pentru că senatorul Gabriela V. Firea, membru în Comisia de anchetă a tranzacţiei prin care Ioana Băsescu a intrat în posesia moşiei Nana – Călăraşi, a declarat că actele de vânzare-cumpărare ar putea fi nule de drept, şeful statului îi ameninţă în direct pe „prompterista” Firea şi pe soţul ei, Pandele: „Mai bine ar sta în banca ei şi s-ar ocupa de ce se întâmplă pe moşia soţului, că s-ar putea să nu-l mai găsească într-o zi acasă, dacă nu e atentă. Înţeleg că în parohia lui se întâmplă lucruri destul de rele.”

Ce înseamnă această declaraţie din punctul de vedere al civilizaţiei de drept şi morale din această ţară?

1.Argumentum ad hominem, atacul la persoană. Brusc, pe dl. Băsescu îl preocupă prestaţia fostei jurnaliste Gabriela Firea, calificând-o drept „cititoare de prompter”. Pe lângă faptul că insulta e gratuită – Gabriela Firea este realizatoarea unor emisiuni memorabile, prin tensiune şi desfăşurare imprevizibilă – ce legătură are prompterul cu moşia Nana şi calitatea oficială a d-nei. Firea în Comisia senatorială?

2.Dl. Băsescu instituţionalizează şantajul în faţa naţiunii. Soţul Gabrielei Firea ar putea avea probleme dacă ea „nu stă în banca ei”. Dacă, dimpotrivă, stă în banca ei, atunci nu. Metodă de derbedeu de cartier ajuns preşedinte, care comunică supuşilor „justiţia sunt Eu”.

3.Pentru a n-a oară, dl. Băsescu vrea ca populaţia să ştie că el are acces la informaţii din dosare şi anchete în curs. Şi să ia aminte că Băsescu e cel care poate băga în puşcărie pe cine vrea şi când vrea.

4.Prin astfel de declaraţii, dl. Băsescu loveşte în credibilitatea DNA şi a altor organe de anchetă ale statului, dând de înţeles că ele sunt sub comandă politică.

Dar lucrul cel mai scârbos ieşit acum din peisajul sufletesc al umanoidului prezidenţial este laşitatea. Dl. Băsescu s-a străduit mereu să-şi compună o imagine de ins curajos, care s-a luptat cu marea şi acum se bate cu corupţii, îşi asumă de capul lui decizii riscante, rezistă singur împotriva tuturor. Că e, de fapt, un laş, un curajos cu cei lipsiţi de apărare s-a văzut când a lovit golăneşte, pe furiş, copilul care nu-i era pe plac. Iar acum, laşitatea lui agresivă s-a manifestat la adresa unei femei şi a familiei ei.

Să ataci membri ai familiei adversarului, e un procedeu folosit de mafioţi, securişti, terorişti, de inşi dezumanizaţi, coborâţi la stadiul de bestie. Mi s-a părut întotdeauna josnicia maximă în politică şi în presă.
gigip
[quote name='Marduk' date='4 Apr 2014, 11:02 AM' post='755394']
Preluare din cotidianul.ro:Interviu cu Stefan Mihut,revolutionar:
Chiar în timpul anchetei aveaţi să aflaţi că comandantul petrolierului „Argeş” era de fapt ofiţer acoperit al DIE.

Noi începusem să îl luăm la puricat pe Băsescu asupra unor date strict tehnice referitoare la o dublă compartimentare atât a rezervoarelor, cât şi a unor pereţi ai petrolierului. Petrolierul „Argeş” fusese transformat încât să poată transporta marfă clandestină. O astfel de compartimentare încălca normativele de construcţie a navei. Aveam să aflu mai târziu că petrolierul fusese adaptat cu binecuvântarea Securităţii astfel încât, sub acoperirea transportului de carburant, nava să poată face transport clandestin de armament, aur, diamante sau combustibil. Valuta obţinută nu intra numai în bugetul statului, nu doar în buzunarele unor înalţi demnitari din DIE, care îl protejau şi pe Băsescu, ci şi în buzunarul lui propriu. Ţin minte că la un moment dat, când Băsescu l-a jignit pe inginerul Vulpe, cel mai bun specialist în inginerie navală, afirmând că habar nu are de construcţia navelor, m-am răstit la el: „Dacă numai o parte din datele din dosarul ăsta sunt reale, dumneata poţi să înfunzi puşcăria...”. La care răspunsul a venit prompt de la Băsescu: „Nu ştiu care dintre noi doi va face puşcărie mai repede...”. Şi, nu am să uit, râsul acela hăhăit de golan tupeist al tânărului comandant de atunci Băsescu. Am ieşit nervos din birou şi, imediat, m-au abordat Nicuşor Dumitru, şeful Securităţii Portului Constanţa, şi prim secretarul judeţului Constanţa, Vâlcu. Acesta din urmă m-a luat de braţ, m-a tras într-un colţ şi mi-a spus: „Am ordin de sus de tot. Lăsaţi-o moale şi mergeţi pe burtă... Ăsta e ofiţer acoperit şi de caz ştie şi Tovarăşu’...!”. Decizia finală privind rezultatele anchetei noastre a fost luată în comun de inginerul George Vulpe - asupra căruia cred că s-au exercitat cele mai mari presiuni -, de ofiţerul Nicuşor Dumitru şi de prim-secretarul Vâlcu. Totul s-a terminat în coadă de peşte şi, ulterior, dosarul a rămas în suspensie...

gigip
[quote name='gigip' date='14 Apr 2014, 06:53 PM' post='755600']
[quote name='Marduk' date='4 Apr 2014, 11:02 AM' post='755394']
Preluare din cotidianul.ro:Interviu cu Stefan Mihut,revolutionar:
Cum l-aţi cunoscut pe Traian Băsescu în perioada comunistă?

Am putut să îl cunosc pe Traian Băsescu în toată splendoarea aroganţei sale în 1981, la trei luni după ce acesta, în deplină complicitate cu Securitatea, a incendiat vasul „Argeş” în portul francez Rouen, explozia şi flăcările extinzându-se şi asupra altor 38 de nave. Băsescu venea din Franţa, unde facuse 28 de zile de arest, iar noi l-am anchetat abia după trei luni după incident. După incendiul de la Rouen, marinarii români de pe petrolierul „ Argeş” au primit trei luni de concediu. Împreună cu colegul meu, inginerul naval George Vulpe, am făcut parte din comisia de anchetare a lui Traian Băsescu. Vulpe era trimis de Comitetul de Control Muncitoresc din CC al PCR. Iosif Banc - care era preşedinte al Consiliului Central de Control Muncitoresc al Activităţii Economice şi Sociale - ştia că sunt unul dintre cei mai buni investigatori ai accidentelor şi incidentelor din Ministerul Transporturilor. Eu eram la acea vreme inspector în acest minister. Nu aveam însă pregătire în domeniul naval, dar cunoşteam tot ceea ce ţinea de legislaţia naţională şi internaţională în domeniul protecţiei muncii şi accidentelor în sfera transporturilor. Banc ne-a trimis la Constanţa cu ordin expres să îl anchetăm pe Băsescu pe linie tehnică şi juridică, dat fiind că prejudiciul reclamat de autorităţile franceze era de peste 12 milioane de dolari. Era o gaură semnificativă în bugetul statului român. Aveam să aflu mai târziu că, pe linie de Departament al Securităţii Statului, lucrurile erau deja „aranjate” şi muşamalizate. La Constanţa ne-a întâlnit şi am fost supervizaţi în timpul anchetei de şeful securităţii portului Nicuşor Dumitru şi de prim secretarul judeţului Constanţa de la acea vreme, Vâlcu. Băsescu a venit râzând, sigur pe el, ca şi cu ar fi ştiut că ancheta ar fi urmat să fie o simplă formalitate. Mă întrebam cum a putut ajunge acest tânăr pe atunci comandant de navă, abia la trei lui după obţinerea brevetului, să îi fie încredinţat petrolierul „Argeş”. La dosarul de anchetă existau chiar reclamaţii făcute la CC de colegi de ai lui Băsescu în care apărea clar ideea că, în cazul lui, se încălcaseră toate normele în vigoare de numire a unui comandant de navă. Aveam să aflu mai târziu că ascensiunea sa era perfect ghidonată de Securitate.

turbo trabant
Ce misto ar fi daca pandele de la ilfov ar lua oleaca de parnaie, la cate prostii a fost prin ilfov mai ales cu fratelli becali o merita din plin.

Marduk
L-am urmarit pe Traian Basescu, daca afirmatiile sale ar fi fost ale unui politician de rand, presedinte de partid, as fi fost de acord, dar omul care facea afirmatiile este presedintele Romaniei iar in ultima vreme presedintele pare implcat in campania electorala. Poate ca urmareste sa-si promoveze partidul in dauna celorlalte, dar in opinia mea n-ar trebui sa faca asta, n-ar trebui sa se comporte astfel, chiar daca este Traian Basescu.
Marduk
Sunt total dezamagit de reactia lui Traian Basescu fata de prostiile lui V.V. Ponta. Am inteles ca presedintele este in campanie pentru a ridica in sondaje PMP-ul, desi n-ar trebuisa se implice, dar sa se coboare la un nivel atat de jos. O fi necesar, nu zic nu, avand in vedere cum reactioneaza cei aflati la guvernare, dar pana la urma Traian Basescu este presedintele Romaniei, nu un marinar iesit din cine stie ce spelunca, dupa un voiaj incheiat prost pe mare. Sunt sigur ca exista alte metode de ai pune la punct pe cei care joaca urat in aceasta campanie de denigrare a sa si a familiei sale, dar eu nu pot fi de acord cu modul in care a ales sa-i faca pe romani sa priceapa ca ceilalti sunt de fapt vinovati, or fi romani care agreaza acest limbaj, dar sunt si alti romani care n-au fost incantati de balacareala asta publica. Poate ca totusi Traian Basescu stie mai bine ce trebuie sa faca si cum trebuie sa se comporte cu PSD-isti, sigur stie mai bine ce au de gand sa faca, dar eu, desi poate gresesc, nu-i gasesc circumstante atenuante pentru limbaj.
gigip
[quote name='Marduk' date='16 Apr 2014, 11:29 AM' post='755686']

Preluare de pe cotidianul.ro a interviului cu ofiterul de securitate care a colaborat cu informatorul Basescu:
"Traian Băsescu nu a fost niciodată un personaj dedublat, nu a fost dr. Jekyll şi mr. Hyde ai politicii româneşti. A fost, simplu, farsorul cel mai seducător, pentru că întruchipează deopotrivă mitocănia şi şmecheria periferiei. Te minte cu neruşinare, făcându-te între timp la buzunar, fără să i se mişte vreun muşchi pe faţă. Devine expresiv ca un cioclu doar când anunţă o nouă tragedie pentru români sau când, asemenea unui clovn hâd, îl apucă hăhăitul spasmodic la auzul propriei glume grosolane. După ce ai avut de-a face cu el, eşti mai sărac şi mai umilit. Cum periferia domină numeric centrul, plus trădarea intelectualilor care au validat mişeleşte „un pseudo-Cezar care de fapt e însuşi Mamona", s-a creat premisa recunoaşterii populare într-o democraţie de tip Vacanţa Mare. La suprafaţă - manelismul politic Traian Băsescu cu şpriţ şi dansuri din buric, dedesubt - bani mulţi şi putere ameţitoare.

Fiind un rău viguros, Traian Băsescu a fost revelatorul trădărilor, meschinăriilor şi neputinţelor româneşti. Răscolind murdăria din subsolurile societăţii, a favorizat aducerea la suprafaţă a mizeriilor şi a făcut purulente bubele ascunse. Pare a fi şi singurul beneficiu care va rămâne după el. Preşedintele-jucător a fost şi rămâne doar un preşedinte-impostor pus pe harţă şi jaf şi care din joacă a falimentat o ţară, a flămânzit un popor. A jucat destinul ţării la ruleta istoriei personale, mizând totul pe blond. Crimele sale sunt cu premeditare, chiar dacă lasă să se-nţeleagă că ştie ce spune, dar habar n-are ce face. Disipează vinovăţia democratizând eroarea şi proasta guvernare, cu scopul de a arunca propria culpă în cârca unei conduceri colective reprezentate de Guvern şi de Parlament, la modul general, de clasa politică manipulată de moguli.

După modelul preşedintelui, guvernarea a prefăcut minciuna, nedreptatea şi jaful în principii călăuzitoare. Devenit captiv camarilei lui Traian Băsescu, statul român şi-a modificat personalitatea şi comportamentul după chipul strâmb al stăpânului. Vedem un Cotroceni în permanent delir, la Palatul Victoria, un Gâgă întors cu cheia, iar pe intelectualii de serviciu ai puterii cum se chinuie să-şi ridice propriile statui la televiziunea publică. Spectacol sinistru al unei puteri monstruoase şi caraghioase în acelaşi timp. Totodată, cei care nu s-au lăsat mânjiţi cu portocaliu nu reuşesc decât să supravieţuiască. Aşa a ajuns pesimistul să spună „Mai rău nu se poate!", iar optimistul să-i răspundă „Ba se poate!"

Până de curând n-am putut să-mi explic ce i-a împins pe români, în urmă cu un veac şi jumătate, să aducă şi să accepte un domn străin. Experienţa trăită în epoca Băsescu mă face să cred că atunci, ca şi acum, au fost suficiente motive. Doar că acum, altfel decât atunci, domnitorii nu se mai importă. Este suficientă binecuvântarea ce-o primeşte cel care se-nchină in directia din care bate vantul, pentru a ajunge vătaf peste feuda românească.

Băsescu e o pacoste pentru România, s-au lămurit cei mai mulţi.Problema e cine vine după? Are cine să-l înlocuiască, există un lider credibil şi capabil de a guverna altfel? În pofida faptului că Traian Băsescu a coborât standardul de preşedinte atât de jos, încât cetăţeanul s-ar mulţumi cu oricine numai să se vadă scăpat de pacostea hăhăitoare, nici un nume-alternativă nu stârneşte cu adevărat entuziasmul. Asta îi dă posibilitatea lui Traian Băsescu să-şi pregătească succesorul în care se va reîncarna. Cu banii strânşi din furăciuni, cu serviciile Serviciilor şi sprijinul retelelor criminalitatii transnationale, românii vor fi determinaţi să aleagă iarăşi răul cel mai mic, bucurându-se că trăiesc în democraţie, proslăvind economia de piaţă. Abia după alegeri vor constata că „răul cel mai mic" creşte uluitor de repede."

gigip
[quote name='gigip' date='28 Apr 2014, 11:04 AM' post='755958']
[quote name='Marduk' date='16 Apr 2014, 11:29 AM' post='755686']
moguli.

Continuare:
Cum a fost verificat candidatul la preşedinţia României, Traian Băsescu, sub aspectul colaborării cu Securitatea?

La 19 noiembrie 2004, Gheorghe Onişoru, preşedintele Colegiului CNSAS, s-a deplasat la Arhivele Ministerului Apărării Naţionale din Piteşti, unde a studiat, în original, documentul "U.M. 02510 Mangalia, Serviciul 1 Jurnal pntru reteaua informativa 1972-1980" . Din pagina 65, poziţia 3990 a extras următoarele date:

Numele si prenumele: BASESCU TRAIAN

Categoria: colaborator

Denumirea U.M. sau ofiterul care a efectuat recrutarea: Lt.col. TUDOR GHEORHE

Semnatura de primire a copertilor doarului de colaborator sau numarul adresei de expediere: Borderou nr.001744/ 09.11.73

Data incetarii legaturii: 27.09.76

Data clasarii la arhiva/ predarii la alta unitate: Transferat la Inspectoratul Judetean Constanta – Securitate, cu adresa nr. 00151392/29.09.1976

În etapa următoare, CNSAS a solicitat Serviciului Român de Informaţii Dosarul Fond Retea privind pe Basescu Traian.

Generalul Sorin-Marius Brateanu, şeful Secretariatului General al SRI (unitatea deţinătoare a arhivelor Securităţii), l-a convocat la "un drink" pe Gheorghe Onişoru şi i-a dat spre studiu dosarul de colaborator al numitului Băsescu Traian, după care, de comun acord, au încheiat şi semnat actul de clasificarea dosarului ca fiind de interes pentru securitatea naţională. Apoi, generalul a semnat şi a trimis la CNSAS adresa prin care comunica: "Basescu Traian nu este cunoscut in evidentele S.R.I.".

Dar în alte evidenţe? În ianuarie 1990, când s-a percheziţionat seiful şefului Centrului de Informaţii Externe, s-a găsit şi o adresă a ministrului Apărării Naţionale în care se specifica: "[...] Urmare a incetarii misiunii pentru care fost detasat [...] dispuneti restituirea dosarului maiorului [rez.] Basescu Traian".

Povestea acestui dosar este cu adevărat complicată. Piese grele din el au traversat Atlanticul şi au fost puse în mişcare, ori de câte ori, constrâns de obligaţii anterioare, "Piratul" avea cap compasul deviat de anomaliile magnetice est-siberiene.

Stan Leuca
turbo trabant
"Fa" gigipe, bravos natiune!
Marduk
Abia astept ca Traian Basescu sa-si termine mandatul. Vreau sa vaz schimbari profunde la aceasta natiune de oamenii merituosi dar nebagati in seama de nimeni. Posibil ca in cativa ani sa curga lapte si miere, sau tuica si vin prin rigolele de argint ale urbelor romanesti. O sa fie cum n-a fost in nicio alta tara, dupa disparitia unui dictator, un miracol se va intampla peste noaptea de dupa plecarea lui Basescu de la Cotroceni, toti romanii posedati demonic de basisim se vor trezi ca dintr-un cosmar si vor realiza calea gresita pe care au urmat-o timp de ani de zile. Ma astept la fenomene delirante pe strazi, pe la biserici, romanii descatusati facand matanii pe trotoarele pline de privitori nedumeriti care asteapta sa fie cuprinsi de febra dezmortirii nationale, de reverie si prosternare PSD-ista. Mi-era dor de Daciada, de serbarile grandioase din stadioane, de marsurile si ovatiile pe care inca nu le-am uitat. Propun una noua: "PONTA SI PSD, CU POPORUL INAINTE" sau "PONTA SI MANDRIA" PSD-UL ROMANIA" alta "PONTA SI PSD, BASESCU NU MAI E" etc. Mon general mi-e dor de viata aia tihnita, cand prostii cresteau pe toate santurile, nu ca n-am avea productie si azi, dar azi in democratia asta malefica, e unii domne carora li s-a urcat la cap, ca face ei, ca drege ei, UE, NATO, HAGA, niste misei naraviti la democratie, pai ce n-avem noi democratia noastra originala? atunci de ce se uita ei domne la democratia altora? abia astept sa le dau eu democratie din decembrie incolo, am pulanul pregatit, le-am zis si baietilor sa fie pregatiti ca va fi zavera mare, ca astia e nebuni nu se lasa pana nu le rupem ceva oase. Ma gandesc la un semn ceva sa ne recunoastem intre noi, da zic ca nu e nevoie o sa ne recunoastem dupa vocabular dar mai ales dupa scris, propun dara ca fiecare dintre astia ai nostri sa poarte in boznar un text, ceva scris de fiecare cat mai natural cu putinta. Sunt sigur c-o sa ne cunoastem, mai ales acum cand tovarasul Putin ne da atata sperante ca vom fi ce-am fost si mai mult decat atat.
gigip
[quote name='Marduk' date='28 Apr 2014, 03:26 PM' post='755981']
Preluare de pe "stiri pe surse.ro-Lucian Negrea:

Băsescu, huiduit de manifestanți: jardarmii au intervenit și i-au ridicat
Lucian Negrea, Reporter
15:37
730
basescu

Câteva zeci de persoane s-au adunat la Arad, acolo unde președintele Traian Băsescu participă la o dezbatere inițiată de Fundația Mișcarea Populară.

Când a sosit președintele, aceștia au început să-l huiduie, iar jandarmii au intervenit și i-au ridicat pe aceștia.

Știre în curs de actualizare
Mars afara,javra ordinara! Santajistul penal,betivul,curvarul,hotul,mincinosul ,nesimtitul si batausul de copii(cu garnitura de informator securist!!!),a mai luat-o ,inca odata,in bot!

gigip
[quote name='gigip' date='10 May 2014, 04:57 PM' post='756269']
[quote name='Marduk' date='28 Apr 2014, 03:26 PM' post='755981']
Marinarul si parasuta sa,au zburat,in cuplu,cu avionul! Sinistrul si sinistra lui amanta,c**va de Plescoi!

turbo trabant
gigip, in curand iti vei apara patria cu arma in mana. fii mandru de asta patriotule!
turbo trabant
Nu te-ai prins ca era ironie, nu?

Orice "patriot de tastatura" devine ,brusc, bolnav/batran cand miroase a praf de pusca si nu de praz.

QED.

http://www.timesnewroman.ro/politic/12356-...bautura-castiga
Marduk
Ie alegeri nene, asa ca totul ie permis. Toata mojicimea crede ca politica-i o preocupare la fel de simpla precum spartul semintelor si aruncatul cu laturi in capul opozantilor. In tara asta nu e loc de ironii fine, de programe politice, aici ori distrugi ori esti distrus, nu e loc de compasiune, singurul scop al politicienilor este prostirea "pulimii", votantul care-si pune votul in urna doar pentru a avea apoi pe cine injura. Romanul e doar sfatos in ale politicii nu ganditor, nu vizionar, el vrea dar nu stie bine ce vrea, pentru ca nu stie cat poate si ce poate. E de mirare cum de-am reusit sa ajungem sa traim in aceste zile, ca romani, ca atat independent, dar nu e timpul trecut sa devenim ceea ce meritam de fapt sa fim si-am fost mai toata istoria noastra, niste veleitari, care cred eu ca nu vine de la frantuzesecul "velléitaire" ci mai degraba de la turcescul "vilayet".
gigip
[quote name='gigip' date='12 May 2014, 02:19 PM' post='756292']
Preluare de pe Catavencii.ro:


Nu putem să ne împușcăm președinții. Nu știu de ce, pentru că în Constituție acest lucru nu este interzis. Iar dacă nu este interzis în Constituție, legea fundamentală a țării, ar trebui să ni se permită.

Așa cum și actualului președinte i se permite orice. Nimeni, până la el, nu s-a mai folosit de însemnele naționale, de cele ale UE și NATO precum și de pupitrul prezidențial pentru a-și bate mai mult joc de instituția și de poporul pe care le reprezintă.

Nici măcar Nicolae Ceaușescu, în anii de sus ai gloriei lui, în timpul celui mai crunt cult al personalității, nu apărea atât de des la televizor. Despre ceilalți doi președinți ai româniei anteriori lui Traian Băsescu ce să mai spunem? Nici măcar hulitul și plinul de sânge Ion Iliescu nu a îndrăznit să-și ia libertățile pe care și le ia acum Traian Băsescu.

Nu ni se permite să ne împușcăm președinții, dar în Nicolae Ceaușescu s-a tras cu sete, în urma unui proces sumar și care a încălcat toate regulile de bun-simț, căci despre drept nici măcar n-a putut fi vorba acolo.

Nu ni se permite să ne împușcăm președinții și e normal, pentru că suntem, cel puțin la nivel declarativ, o țară membră a Uniunii Europene, unde pedeapsa cu moartea este interzisă.

Nu ni se permite să ne împușcăm președinții și e bine, pentru că un singur dement cu o pușcă în mână nu se poate opune voinței a milioane de oameni care au ales. Dar un singur dement cu o sticlă în mână o poate face?

Nu ni se permite să ne împușcăm președinții. Nici să-i decapităm. Nici să-i tragem în țeapă. Nici să-i sfârtecăm pe roată sau între patru cai furioși, mânați în cele patru zări. E bine. Asta dovedește că am atins un nivel de civilizație pe care strămoșii noștri mai îndepărtați sau mai recenți nu-l aveau. Dar ce facem când subiectul în sine nu a evoluat în pas cu noi, rămânând la înălțimea unui despot etilizat de ev mediu?

Nu ni se permite să ne împușcăm președinții și e fabulos de bine. Dar cineva, totuși, o minte luminată și limpede, ar trebui să găsească o variantă modernă, europeană, acceptată și la Bruxelles, prin care acest individ să poată fi oprit.

Pentru că din răul cel mai mic, așa cum era în 2004 sau în 2009, Traian Băsescu s-a transformat în răul absolut.

gigip
[quote name='Marduk' date='12 May 2014, 08:40 PM' post='756295']
Preluare din stiripesurse .ro:
Traian Basescu

Presedintele Traian Basescu, aflat duminica la Iasi la o dezbatere organizata de PMP, a fost intampinat de un grup de pensionari care l-au huiduit si i-au reprosat ca nu sunt bani, locuri de munca si ca le pleaca copiii din tara. Reactia presedintelui la aceste reprosuri a fost seaca: “Eu v-am trecut prin criza, altfel erati ca-n Grecia!”

O batrana i-a reprosat presedintelui ca “ne pleaca copiii de acasa”. Basescu nu s-a aratat afectat de spusele femeii si a intrebat-o pe aceasta: “De ce nu vi l-ati tinut acasa?”

Cand a fost ridicata problema locurilor de munca, replica presedintelui a fost: “Pai Ponta v-a promis un milion de locuri de munca, nu eu! Eu nu v-am promis. Eu v-am trecut prin criza, ca altfel eram ca in Grecia”.

Inainte ca Traian Basescu sa plece, batrana i-a amintit: “Dumneavoastra sunteti de 10 ani presedinte!”, potrivit Romania TV.
SOCIAL:
Si la Pascani,sute de pensionari l-au huiduit copios pe santajistul penal,batausul de copii,informatorul securist,grobianul,betivul si curvarul ,Basescu!
gigip
[quote name='Marduk' date='12 May 2014, 08:40 PM' post='756295']

https://www.facebook.co
CODE
Basescu
/photo.php?fbid=650421845044233&set=a.590906104329141.1073741826.590903247662760&type=1
Marduk
[quote name='Marduk' date='12 May 2014, 08:40 PM' post='756295']
Mon general am parte de o nemeritata atentie din partea dvs. Nu-i nevoie ca de fiecare data cand postati ceva sa mentionati ID-ul meu. Sper ca n-am ajuns sa reprezint partea negativa a atentiei dvs. Daca inca nu cunoasteti cum sa postati un mesaj, va pot ajuta, nici eu n-am inteles prea bine la inceput, chiar si azi mai fac unele greseli, dar cu putin efort si indrumare cu siguranta o sa reusiti sa postati corect.

Asta ati dorit sa postati?



Daca da! trebuia doar sa faceti clik cu mouse-ul pe imagine, dupa care: "copy image URL", apoi pe forum la "insereaza imagine" si paste in fereastra care apare dupa alegerea optiunii "insereaza imagine". E greu? nimic nu e greu dupa ce inveti ce ai de facut. Tot asa a procedat si V.V. Ponta cand a plagiat, copy-paste, ce simplu ajungi "dottore" cu informatica asta.
gigip
[quote name='Marduk' date='22 May 2014, 02:40 PM' post='756509']
[quote name='Marduk' date='12 May 2014, 08:40 PM' post='756295']
Mon general am parte de o nemeritata atentie din partea dvs. Nu-i nevoie ca de fiecare data cand postati ceva sa mentionati ID-ul meu. Sper ca n-am ajuns sa reprezint partea negativa a atentiei dvs. Daca inca nu cunoasteti cum sa postati un mesaj, va pot ajuta, nici eu n-am inteles prea bine la inceput, chiar si azi mai fac unele greseli, dar cu putin efort si indrumare cu siguranta o sa reusiti sa postati corect.

Asa este marduk! Nu le am cu preluarea imaginilor! Asta am dorit sa postez! Faptul ca atunci cand postez ceva apare nickul tau ori al altui forumist se datoreaza,doar,nepriceperii mele! Nu stiu cum e cu "Qoute"!
PS:Te implor sa nu mi te mai adresezi la persoana a doua plural! Toata viata am fost ,sunt si voi fi adeptul apelarii directe,prietenesti,cu tu! Suntem,de ani buni,colegi pe forum! Asa se adreseaza prietenii intre ei(chiar si adversarii!!!).
gigip
[quote name='gigip' date='23 May 2014, 11:51 AM' post='756545']
[Cum vad romanii,boala ;lui Basescu:Preluare de pe DC-News,via facebook:
Adriana Mihai Este un semn?
May 23 at 7:32pm · Unlike · 3
Tudorita Albu Primejdie nimic nu ne mai mira,nu mai are curaj dupa atatea huiduieli
May 23 at 7:36pm · Unlike · 3
Gheorghe Mercas il ajung blestemele,asta-i abia inceputu.
May 23 at 7:47pm · Unlike · 4
Maria Basa Nu cred ca e bolnav : E o strategie ! Si-a dat seama ca a exagerat cu interventiile in campanie si sta la "cutiutza" >Unde ati vazut diavol mort ?>!
May 23 at 7:55pm · Like · 2
Constantin Constantinescu Sa aiba soarta lui Alddo Moorro !!! Da Doamne !!!!!!!!!!!!!!
May 23 at 8:00pm · Like · 1
Irina Mihalca E bolnav cu capul.
May 23 at 8:10pm · Like · 1
Elena Moisa el e bolnav grav de cind s-a nascut !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
May 23 at 8:25pm · Unlike · 3
Mitrel Popa Pa pici!!!
May 23 at 8:42pm · Unlike · 3
Stefan Kovacs Cu toții l-am dori mort...
May 23 at 8:44pm · Unlike · 2
Dorina Dumitrescu Sa se faca bine cand....m-oi duce eu sa-i spun.
May 23 at 9:12pm · Unlike · 2
Dorin Lescai Ce dracu are?Sifilis?????De asta ,stiam,sufera de cind s-a frecat cu Udrea....smile.gif)))))
May 23 at 9:25pm · Unlike · 2
Cojman Valter L-au ajuns blestemele romanilor....
May 23 at 9:26pm · Unlike · 4
Vuculesu Mariana e tot o strategie sufera de boala lui stolojan ! asta si daca-l vedeti mort sa nu-l credeti !
May 23 at 9:34pm · Like · 4
Cojman Valter L-au ajuns blestemele romanilor....
May 23 at 9:37pm · Like · 3
Michaela Medeea SA-I FIE TARANA GREA.
May 23 at 9:39pm · Unlike · 4
Valy Paul Doamne ajuta?
May 23 at 10:03pm · Unlike · 2
Viorel Pascale La citi vor "face"pe mormintul lui ,sigur se ingreuneaza !
May 23 at 10:05pm · Unlike · 2
Dandu Selcovoi asta la cit e de al dracului sa-si dea foc ca sa nu aba lumea unde sa se p..e!
May 23 at 10:10pm · Unlike · 1
Mitrel Popa Are ...Para...suteala!!!
May 23 at 10:14pm · Unlike · 2
Corina Baia PMP====PARTIDUL MARINARULUI PARASUTIST
May 23 at 10:15pm · Unlike · 3
Michaela Medeea LA CAP.DIN NASTERE.
May 23 at 10:32pm · Unlike · 4
Dana Oprea Nu va mai faceti griji pentru el ,se poate trata de orice boala.
May 23 at 10:42pm · Like · 1
Enescu Valentina e bolnav cu nervii ?
May 23 at 10:52pm · Like · 1
Ganduri Fara Randuri in caz de ...nevoie
Ganduri Fara Randuri's photo.
May 23 at 11:02pm · Unlike · 6
Mariana Nicole are sindromu ,N.F
May 23 at 11:09pm · Like · 2
Ganduri Fara Randuri Cine i-a ascuns bautura? Serviciile ce pazesc? lasa tara fara presedinte, DA DOAMNE!!!
May 23 at 11:12pm · Unlike · 6
Maria Sd Sa le anuleze pe toate , sa nu mai iasa pina la iarna, ne ajunge intrigile, hotiile , necazurile facute de basescu si slugile lui.
May 23 at 11:14pm · Unlike · 5
Gabi Robu Cel mai grav este cu slugile , sunt multi si prosti
May 23 at 11:19pm · Unlike · 6
Ion Pruna eeeh,nu avem noi norocul asta,poate a venit nutzik in vizita
May 23 at 11:24pm · Unlike · 3
Renate Siclitaru sa-l faca popa bine.
May 23 at 11:45pm · Unlike · 3
Carmen Nicolae POATE CRAPA,DOAMNE AJUTA!
Yesterday at 7:48am · Unlike · 4
Geta Banici Pentru noi, aproape toti, stim, de mult ca este bolnav, la cap.
Yesterday at 8:30am · Unlike · 5
Vio Viman saracul !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Yesterday at 8:45am · Like · 1

23 hours ago · Like · 3
Maria Popescu poate isi anuleaza si intrarea la coroceni
22 hours ago · Like · 1
Beatrice Picior Doamne ajuta ! Poate isi anuleaza si restul de mandat , ar fi prea frumos sa fie adevarat !
22 hours ago · Like · 2
Sanda Nicolescu mort de beat !!!!!!!!!!!
22 hours ago · Like · 3
Magda Codreanu .......in coroceni ?unde vine asta ?Maria Popescu ,corectati :COTROCENI
22 hours ago · Like · 1
Nelu Gencarau demult era bolnav.....
17 hours ago · Like · 3
Constantin Paraschiv La ajuns blestemele,proasta natie de om,noi suntem de vina,acum votati urmasa lui si uite asa vom continua.
16 hours ago · Like · 1
Estera Marchis eu una nu
16 hours ago · Like
Dumitrescu Magda Bolnav de gripa sau cu capu.
15 hours ago · Like
Aurica Constantinescu Sa faca bine, când o sa ne rugam noi.
15 hours ago · Like · 1
Gavril Fratila CILMEA B OPALA POLICA
14 hours ago · Like
Ulise Grosu Eu cred ca era mult prea beat si nu a mai ajuns la televiziune.
14 hours ago · Like · 2
Todd Wraith poate se face rece pana maine
12 hours ago · Like · 1
Costel Gavril Betivane!!!!! Vinde pamamintul de la NANA si fa-ti transplant de ficat ca esti pe duca.
11 hrs · Like
Florica Mirkovics A ANULAT-0 PT CA STIA CA PIERDE VREMEA CA NU ARE AUDIENTA.
10 hrs · Like

Adrian Cherciu
17 hrs

............
............
Like · · Share

Lucreția Rus, Mitrel Popa, Stroie Claudiu Cristian and 213 others like this.
View 17 more comments
Nina Heghes E figura ce-a făcut-o cand i-a mulțumit la Stolo: hi,hi ,hi, -Draga Stolo...multumesc...
8 hrs · Like
Gheorghe Gheorghe De data asta cred ca se insala, romani nu vor fi orbi, si vor merge in numar cit mai mare la vot, si vor vota asa cum sa sa ne fie bine.
1 hr · Like
Yvonne Molly Hahahha,superb spus
9 mins · Like
Stefan Drogeanu avem timp sa radem deseara.
1 min · Like


Silvia Stan via Yahoo News România
12 hrs
Cine este tânărul care l-a scuipat pe Traian Băsescu
ro.stiri.yahoo.com
Like · · Share

Stroie Claudiu Cristian and 39 others like this.
View 26 more comments
Pia Sinca numai asa zisul presedinte are dreptul sa "scuipe" poporul in fiecare zi cu mesaje otravite ?????? cu declaratii mincinoase in batjocura romanilor ????
12 mins · Like
Stefan Drogeanu restul erau ai lui baselu;; si nu toata lumea are curajul acestui tanar curajos.
7 mins · Like
Stefan Drogeanu sa vedem ce v-a face pocora cand n-o mai fi crin ,pt. ca el o tinea in brate ,si la propriu si la figurat
4 mins · Like

gigip
[quote name='Marduk' date='22 May 2014, 02:40 PM' post='756509']
Parerea romanilor dupa declaratiile lui Basescu,in sectia de votare! Preluare din pesurse.ro,via facebook:
Popa Adrian ...individul asta este bolnav psihic ...are dereglari mentale ...derapaje comportamentale ! ...saptamana viitoare , Parlamentul ar trebui sa ceara expertizarea starii de sanatate a acestui individ !!
Unlike · Reply · 2 · 3 hrs
Tudor Chirea Nu poti cere "lichelului" ce nu are :onoare, cinste si bun simt!
Like · Reply · 3 hrs
Florea Turcitu dictachiorule, HOTTTTTTTTT,ai mincat tara ,ai furato cu toti talhari tai ,te-o vedea dumnezeu sa nu te mai tina printre noi ,esti un PORC ,un escroc SI un MINCINOSSSSSSSSSSSSSSSSSSS!
Unlike · Reply · 8 · 4 hrs
Galati Romania idiot!
Unlike · 2 · 3 hrs
.
Lazar Gigel a exercita dreptul de vot din start nu inseamna boicot ....a anula votul nu inseamna boicot ....ci doar ca nu ai pe cine alege ...nu ma refer la spusele lui Baselu ..ci la principiu ...
Like · Reply · 3 · 4 hrs
Dreptul la Replica Asa a zis si la Referendum, ba sa vina lumea la vot, ba sa nu vina! O secatura!

https://www.youtube.com/watch?v=GdheLF24Yu8...See More
Like · Reply · 2 · 4 hrs
Carmen Ghimi ... "Brad" se crede el... Noi il vrem doar "pitit" cat mai curand, la racoare...
Unlike · Reply · 3 · 4 hrs
Ioana Stoica Asta nu se mai face bine !
Unlike · Reply · 2 · 3 hrs
Dreptul la Replica Consumul exagerat de alcool duce la leziuni ireversibile ale creierului! Nu, nu are cum sa se mai faca bine, Traian cel Scuipat!
Unlike · 2 · 3 hrs

Cristiana Luxandra Manolache J O S B A S E S C U !
Like · Reply · 21 mins
Cristiana Luxandra Manolache Nici in al 12 ceas ,Basescu nu vrea sa accepte ca Poporul Roman il URASTE pentru tot ceea ce afacut rau in Romania !
Like · Reply · 21 mins
Nicu Mozambiku Betivu flegmat
Like · Reply · 24 mins
Ionel Farcasanu Este primul Mafiot catalogat de un Europarlamentar Italian ce stie ce vorbeste de Basescu...
Like · Reply · 2 hrs
Panait Nadia Ce a declarat Presedintele si ce ati inteles voi e distanta de la cer la pamant.A cerut ca lumea sa se prezinte la vot iar daca nu au o optiune sigura sa anuleze votul dar sa voteze..prezenta conteaza ca si spirit civic ceea ce la noi din pacate nu exista .Mergeti la vot ,e de datoria voastra sa participati ca societate civila a acestei tari.
Like · Reply · 2 hrs
Valy Ancuta Voua vi se pare normal ca un presedinte de tara care cere stat de drept, justitie libera, ne vorbeste de respectarea legii EL SA O INCALCE FLAGRANT?
Unlike · Reply · 1 · 3 hrs
Mariana Pavelescu PRESA MANIPULEAZA, PRESA MINTE......Basescu a cerut anularea ..........."Daca nu au o optiune tot trebuie sa vina la vot si sa anuleze tot buletinul dar sa demonstreze ca sunt interesati de UE."
Like · Reply · 1 · 3 hrs
Dan uite-l pe brad pitt!
Like · Reply · 1 · 4 hrs
Ion Hristea nu s-a putut abtine sasi faca propaganda partidului sau de secaturi,trebuia arestat si flegmentat
Unlike · Reply · 1 · 3 hrs

Marduk
Mon general, chiar nu are nici un rost sa incarci forumul cu chestii de pe facebook. Pe mine nu ma intereseaza prostiile alea, daca ai ceva de zis, spune-ti parerea si ai sa primesti un raspuns, poate mai multe. Traian Basescu ramane cel mai bun presedinte pe care l-a avut Romania dupa '89.
gigip
QUOTE(Marduk @ 26 May 2014, 02:33 PM) *
Mon general, chiar nu are nici un rost sa incarci forumul cu chestii de pe facebook. Pe mine nu ma intereseaza prostiile alea, daca ai ceva de zis, spune-ti parerea si ai sa primesti un raspuns, poate mai multe. Traian Basescu ramane cel mai bun presedinte pe care l-a avut Romania dupa '89.

Eu am postat pentru forumistii inteligenti(din pacate,nu te afli printre ei!),care vor sa vada parerile romanilor liberi de virusul jegos,infamant,basist,despre cel mai antidemocrat si antiromanesc presedinte din istoria Romaniei!Daca mi-asi spune parerea mea(identica cu a celor peste 7,4 milioane de romani!!!) ar insemna sa -l injur de 7 milioane de ori,sa-l scuip precum Zglobiu,sa-i cer internarea ,justificata,la balamuc! Daca a facut toate nenorocirile romanilor si Romaniei fara a fi nebun,as cere cercetarea si judecarea lui penala pentru constituirea unui grup mafiot la conducerea tarii,grup organizat pentru jaf si furaciuni! Din doua una:ori la balamuc,ori la puscarie,pe viata!
abis
QUOTE(gigip @ 27 May 2014, 12:06 PM) *
Eu am postat pentru forumistii inteligenti(din pacate,nu te afli printre ei!)

In schimb, tu te afli printre ei: te inconjoara, se uita la tine, se minuneaza, iau notite in foaia de observatie...
Marduk
QUOTE(gigip @ 27 May 2014, 12:06 PM) *
Eu am postat pentru forumistii inteligenti(din pacate,nu te afli printre ei!),care vor sa vada parerile romanilor liberi....

Mon general e clar ca nu te pricepi la IT, forumul asta este o baza de date, textul domniei tale, preluat de pe facebook, e ca un pachet mare care umple camara, un volum mare de date, lipsite de continut nu face decat sa incetineasca fara rost un site. Poti sa selectezi din zicerile celor de pe facebook si sa comentezi ceea ce zic acestia, dar sa pui, sa adaugi texte aiurea e lipsa de respect pentru toti ceilalti forumisti. Daca vei continua am sa rog un admin sa-ti stearga postarile cu textele respective.
Marduk
QUOTE(gigip @ 27 May 2014, 05:58 PM) *
... A prezenta ("sa selectezi",cum zici tu!!!) NUMAI POSTARILE CARE ITI CONVIN TIE este,de departe ,o mojicie,o nesimtire ,o cenzura mai rea decat cea comunista! ....

Mon general, n-ai inteles, este vorba doar de postarile care iti convin domniei tale. A fost doar o rugaminte, daca nu poti, or sa aiba grija altii de asta.
abis
QUOTE(gigip @ 27 May 2014, 05:58 PM) *
Voi,basistii infecti,jegurile acestui dement nu intelegeti ca asa il vad romanii pe stapanul mintii voastre!

Cum ar fi sa iti raspund si eu la fel, in acelasi stil:

"Bai militian jegos, senil si cretin, ai grija cum vorbesti ca aici nu suntem in sectia ta de militie, vorbeste respectuos ca altfel te ia mama dracului"

Poate asa ai intelege....

Dar cum nu cred in virtutile acestui mod de adresare. ma limitez la a-ti spune a mia oara: ai grija cu limbajul, ca asa nu convingi pe nimeni ca ai dreptate, ci doar te faci de ras...
abis
QUOTE(gigip @ 27 May 2014, 05:58 PM) *
Cum l-a sxcuipat Zglobiu pe Basescu,tot asa,7,4 milioane de romani doresc asta!

Acum jignesti milioane de romani.... Nu au toti probleme psihice ca acest Zglobiu (parca ar avea nume predestinat) wink.gif

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualit...ercat+sa+se+sin
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.