Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Marduk
Buna intrebare si bine ai revenit la han. Si eu mi-am pus aceiasi intrebare, dar n-am gasit acelasi raspuns. Cred ca alegerea lui Traian Basescu a fost mai comlexa de cat "mirosul" romanilor. Eu am observat ca Traian Basescu a avut un "trend" din prima campanie electorala, acest trend s-a numit coruptia. Cel putin pe mine candidatul Traian Basescu asta m-a facut sa inteleg, ca daca-l voi alege presedinte omul va incerca sa reformeze niste institutii ale statului profund corupte, aservite unui partid anume, unor politicieni care isi inchipuiau ca sunt asemeni deputatilor MAN din vremea lui Ceausescu. Azi cand Traian Basescu este un simplu cetatean, tabloidizat de un frate spagar si de o fiica dornica de aventuri politice pe banii publici, imi pare un luptator tradat de propriul sistem de valori, pe care si-a dorit sa-l reformeze. In sensul ca l-a reformat, dar putini sunt cei care au inteles reforma, de unde s-a ajuns la aceste exagerari mediatice, stiri pe care tembeliziunile se bat si platesc pentru a avea "breaking news". DNA-ul lucreaza la foc continuu, parlamentul este pepinierea coruptiei, politia este penetrata de interese de grup politic, ANAF-ul considera ca fiecare roman este un evazionist etc. Este imaginea unei tari pe care doar V.V. Ponta si-a imaginat-o, acum iata o are, spre a salva natiunea de esecul reformei basiste. Cum spuneam pe topicul destinat acestui arivist, totul ii merge din plin, parca este patronat de o interventie "divina" ca lucrurile sa mearga in directia dorita de el, pentru a culege laurii nemeritati ai reformelor si investitiilor facute de altii. Traian Basescu este un luptator, iar pentru asta merita admiratia mea. Insa eu nu stiu pentru cine mai lupta Traian Basescu, pentru ca este o lupta contradictorie, Traian Basescu se comporta precum gaina ce-a clocit oua de rata. Omul face scandal pe mal, desi este marinar, cand de fapt problemele pentru care el actveaza, protesteaza, combate etc. au loc in largul mlastinei, unde intr-un ochi limpede de apa, se ineaca tot mai multi politicieni, indiferent de orientare politica, care au crezut ca pot fenta reforma. Acum chiar nu stiu daca e bine sau nu, ca DNA-ul sa nu raspunda doar in fata lui Dumnezeu
abis
Dupa parerea mea, romanii au ales mereu bine in turul doi, din 1996 incoace.

Alternativele ar fi fost mult mai rele.
rogvaiv
Īn zece ani, Băsescu a făcut și lucruri tāmpite și lucruri extraordinar de tāmpite™
Marduk


No comment.
rogvaiv
...și m-am īntrebat: De ce nu īși cumpără o casă la țară, să se retragă din viața publică?
E obligat, să nu facă asta, e obligat...
Știa că va trebui să se mute din galaxie după terminarea mandatului. Știa de asemena că nu s-au inventat metode pentru a face asta, sau dacă s-au inventat ele nu sunt cunoscute, ori dacă sunt cunoscute, ele nu s-au inventat. Și tot așa, și tot așa.
wacko.gif
Marduk
Pai s-a mutat din galaxie, ce mai conteaza ce zice Traian Basescu? vorbeste si el la fel ca mine ca tine ca abis, Cla sau oricare alt musteriu sau roman de la bodega din sat, cine-l mai ia in seama? Te pomenesti ca pentru unii inca mai conteaza ce zice Traian Basescu!?!? cool.gif
abis
Azi este ziua de nastere a lui Traian Basescu. De ziua lui s-a nimerit sa demisioneze Ponta.

Frumos cadou... dar nu stiu daca intr-adevar si l-a dorit. smile.gif
exergy33
QUOTE(abis @ 4 Nov 2015, 12:01 PM) *
Azi este ziua de nastere a lui Traian Basescu. De ziua lui s-a nimerit sa demisioneze Ponta.

Frumos cadou... dar nu stiu daca intr-adevar si l-a dorit. smile.gif

De ce nu ? unsure.gif ... crezi ca i s-a facut mila de 'pisic" ?
abis
Mila, nu... Dar mi-e teama ca Basescu a jucat pe cartea Ponta...

http://www.stiripesurse.ro/elena-udrea-rec...nta_971646.html

Uite si aici

http://www.cristoiublog.ro/gindul-de-viner...octombrie-2015/

Ce ne spune Jurnalul Elenei Udrea despre ce i se īntīmplă acum lui Gabriel Oprea

...

Simt nevoia să repet ce-am mai scris, pentru că numai așa putem īnțelege ce i se īntīmplă lui Gabriel Oprea.
Īn bătălia electorală, SRI s-a īmpărțit īn două:
Gruparea lui George Maior și Gruparea lui Florian Coldea.
Gruparea lui George Maior a fost din tabăra lui Victor Ponta. Din această tabără au mai făcut parte: Gabriel Oprea, Elena Udrea, Alina Bica, Horia Georgescu.
Marduk
QUOTE(abis @ 8 Nov 2015, 01:14 AM) *
...mi-e teama ca Basescu a jucat pe cartea Ponta...

Adica? a jucat la cacealma stiind ce se va intampla cu Ponta & Co.


L.E.

"Cīteva priorități care pot fi făcute imediat și unde STRADA are dreptate. Pe toate le-am dorit şi eu, dar nu le-am putut rezolva. Acum īnsă le-am văzut scrise īn stradă."

Astfel de declaratii nu fac bine "viitorului" politic a lui Traian Basescu. A fost presedinte jucator, a jucat ce-a putut, dar e timpul sa lasam pe altii sa vorbeasca despre ce vor face, nu despre ce puteau sa faca si n-au facut. Pentru mine Traian Basescu ramane un alt presedinte invins de sistemul politic instaurat dupa "revolutia" din decembrie '89. Stie multe, e uns cu toate alifiile, marinar de cursa lunga, dar e vremea sa-i lase pe tineri sa gandeasca sa vorbeasca, sigur are dreptul la opinie, dar mai bine ne-ar spune, daca si-a dorit astfel de prioritati, cine nu l-a lasat sa le puna in practica, x,y,z etc. nume prenume, sa stim si noi cu cine luptam in continuare nu generalitati fara forma si fond.
abis
Despre cum Basescu a luat-o razna de tot in ultima vreme

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-2057216...re-politica.htm
Marduk
Traian Basescu ma uimeste pe zi ce trece. I-am prevazut un sfarsit politic linistit, la pensie cu nepotii, luptand sa-si demonstreze sursa nereusitelor politice din mandatele sale etc. Spre surprinderea mea "scorpionul" nu se da batut, inca nu inteleg bine daca si-a propus sa revina in politica ca si cap de afis electoral sau se multumeste cu functia de "guru" al unor partide lipsite de orientare politica dar pline de interese nationale, de idealuri si promisiuni pe care multi dintre noi nu vor apuca sa le vada realizate. Traian Basescu musca, inteapa si face bascalie de orice greseala a politicienilor ce domina viata politica a Romaniei de azi. Multi m-au acuzat de basism, desi n-am acceptat niciodata asta, trebuie sa recunosc ca Traian Basescu este politicianul pe care eu ca alegator naiv l-as alege din nou. De ce? pentru ca n-are bete-n c.r cand se exprima. La Traian Basescu ideile curg ca un izvor vesel de munte, printre rasete si grimase, marinarul pisicher le tranteste fara ocolisuri, pe intelesul romanilor, care inca mai au putina glagorie, ce-i ajuta sa inteleaga politica ipochimenilor din parlamentul romanesc. Traian Basescu stie ca exista astfel de romani, care vad dincolo de manipularile antenelor de pomenile electorale, are cum s-ar spune un public caruia i se poate adresa fara sa fie acuzat de ipocrizie, ca sa nu mai vorbesc de unii ziaristi care fac din vorbele sale adevarate romane jurnalistice. Sa vedem ce drum politic alege pensionarul bunic Traian Basescu? lasa nepotii pe mana unei bone si se avanta din nou in lupta sau are de aparat acuzatii, sprijinite pe dosare, carora trebuie sa le faca fata pentru a nu ajunge ca fratele domniei sale.
Marduk
Traian Basescu "inteapa" pe cine poate si ori de cate ori are ocazia, cateodata debordand de ridicolul afirmatiilor sale. Nu poate sa renunte la politica, asa cum au facut alte nume sonore ale trecutului apropiat. M-am intrebat ce-l mana in lupta pe vajnicul marinar!? nu intelegeam de ce da in tot si-n toate, dar mi-am adus aminte ca urmeaza alegerile generale si-atunci am zis sa-i acord circumstante electorale. Dar nu e corect sa distrugi orice intreprindere, buna sau rea, a adversarilor politici de dragul alegerilor.
Marduk
Traian Basescu vede in Dacian Ciolos un rival la functia de prim ministru, motiv pentru care ataca activitatea acestuia, minimalizand deciziile guvernului tehnocrat. De ce crede Traian Basescu ca ar putea fi cel mai bun prim ministru? Cata vreme a recunoscut ca din functa de presedinte, de multe ori, din cauza legilor, parlamentului, serviciilor etc. n-a reusit sa schimbe tot ce si-a dorit. Crede Traian Basescu ca odata ajuns prim ministru va face mai mult decat a facut ca presedinte? mai mult decat face Dacian Ciolos (Violeta Alexandru) in incercarea de a reduce birocratia din Romania! Pana in prezent, nu-mi aduc aminte ca un guvern sa se fi gandit sa puna in practica desfiintarea cozilor la care stau romanii. Sa vedem programul lui Traian Basescu in acest sens, pentru ca celebra reformare a Romanieni de pe vremea sa, n-a functionat.
Marduk
Multi s-au sesizat de autodenuntul lui Sebastian Ghita, privind plagiatul lui Codruta Kovesi! Pe mine m-a uimit reactia lui Traian Basescu, care-i baga azi, nu acum 10 ani, in aceiasi oala pe toti cei care ar putea sa-l compromita in vreun fel. Sunt pur si simplu siderat de modul in care "marinarul" rezolva enigmele politicii romanesti, calca pe cadavre sprijinindu-se de scheletii existenti in dulapul fiecaruia din cei pe care-i acuza. Avand in vedere miza pe care se joaca, ma tot intreb cand o sa apara unul mai tare ca Traian Basescu, care sa-i gaseasca slabiciunea si sa-l aduca in fata justitiei pentru toate acuzatiile reale sau ireale pe care i le-a adus atat mass media, politicienii cat si nenea Miron de la noi din sat, care este ferm convins ca Traian Basescu este cel mai diabolic, dintre toti politicienii Romaniei
exergy33
De ce siderat ?
Scena politica romaneasca a devenit un ring de box thailandez .... sa vedem cine va rezista pana la sfarsitul partidei rolleyes.gif
Marduk
Pentru ca ma asteptam, de fapt speram, ca Traian Basescu sa se retraga din viata politica activa, sa devina un fel de Ion Iliescu pentru dreapta din Romania. Traian Basescu are de aparat "ceva"!? nu stiu daca apara un crez politic, daca-si apara averea, copiii, nepotii, cert este ca "marinarul scorpion" lupta, lasand impresia ca este cel care inca face jocurile pe scena politica din Romania.
Cla
Un "jocutor" la TV.

De ce, Domnul meu, ne permiteti acest interviu ?
- Pentru ca-mi place, si pentru Dumneavoastra.
- Adica, ce va place ?
- Īmi place cum va faceti de rās.
- Moment... de ce ?
- De-aia. Ma bucura cāt timp va scarpinati la c.oaie si īntre timp īm vin banii de la Televiziune. Eu n-am ajuns la Bruxelles, dar merge si-asa.
- Si asta nu va deranjeaza ? adica ecologia si restul ?
- Da, restul e īn Bruxelles, nu intereseaza si va rog, mergeti mai departe ca am ca diplomat mai multe de facut, sa nu-mi scap AUDI, care ma duce la intrevederi importante, e de vorba cum am executa Wallonia si am accepta Big Food din Canada, ciao.
Marduk
Traian Basescu, conform trend-lui electoral actual nationalist, amenintand Ungaria cu o "vizita" a romanilor la Budapesta. Sa fie Basescu dezamagit de politica UE? Acum cand la Chisinau presedinte este un prorus, ma asteptam ca Traian Basescu sa devina un proeruopean, nu nationalist! dar se pare ca electoratul o cere si atunci marinarul joaca cum ii dicteaza echipajul. Chiar atat de mult sa-si doreasca Traian Basescu sa ajunga in parlament? ca minoritar! ce-ar mai putea schimba din ce n-a schimbat, in anii mandatului sau ca presedinte?
Marduk
A venit si randul lui Basescu? Sa vedem pana unde a bagat mana in "butoiul cu miere"! Daca-i vinovat sa plateasca, iar banii inapoi la buget.
Marduk
Traian Basescu a ajuns sa-si devoreze propriile "progenituri". Un mod condamnabil de a parasi politica, pentru ca Traian Basescu catre asta se indreapta. Nu stiu cui foloseste aceasta "strategie", poate fratelui sau, poate unor viitoare dosare in care este acuzat, cert este ca Traian Basescu dezamageste prin aceasta atitudine menita sa abrambureasca si mai mult, electoratul. Traian Basescu trage la "edec" o intreaga structura, a carei paternitate ar trebui sa si-o asume, chiar daca va fi nevoit sa se recunoasca invins de sistem. Pacat ca un om care a dat speranta atator romani se dezice azi de propria politca, doar pentru a demonstra ca nu el este vinovat, ci cei care l-au sustinut in toata activitatea sa.
Marduk
„Dacă a luat o dată mită, să nu-i distrugem viața! Așa era īn tranziție”
Cu afirmatia asta Traian Basescu s-a sters singur din istoria postdecembrista, din sufletul celor care inca mai credeau ca el, Traian Basescu, a reprezentat lupta impotriva sistemului corupt. Daca a facut-o din dragoste, fata de Elena Udrea, o sa accept ca tot ce am trait, privit, discutat etc. nu este decat o "telenovela" damboviteana, dar ca european, democrat, anticoruptie etc. i-as spune domnului Traian Basescu ca odata cu aceasta afirmatie a intrat in panoplia DINOZAURILOR. Romania are nevoie de altceva, o alta politica, alti politicieni care sa amendeze toate LACOMIA, celor care s-au erijat in salvatorii neamului, dar si-au pus la adapost averile obtinute in tranzitie. La final as avea o intrebare pentru Traian Basescu, comandantul Basescu: in cazul unui naufragiu, pe mare, exista scuze de acest gen, pentru ca si in acest caz, e vorba tot de o tranzitie? TOTI CEI CARE AU FURAT SAU AU GRESIT, PENTRU CA ASA ERA IN TRANZITIE, SA DEA BANII SI AVERILE INAPOI, LA BUGET, LA POPOR, PENTRU SPITALE, SCOLI, AZILE, APARARE ETC. dupa care mai discutam despre distrugerea vietii a milioane de romani pentru bunastarea a cātorva mii.
ypsilonalpha
QUOTE(Marduk @ 21 Apr 2017, 11:51 AM) *
Romania are nevoie de altceva, o alta politica, alti politicieni care sa amendeze toate LACOMIA, celor care s-au erijat in salvatorii neamului, dar si-au pus la adapost averile obtinute in tranzitie.


E voie sa amendam si lacomia strainilor care cumpara tzara la bucata si la kil? sau stapinii de la Briucsel si Uajington nu-s de acord?
Marduk
Nici un strain nu-ti poate CUMPARA TARA, fara acordul tau, al politicienilor si afaceristilor de genul lui Becali, care au cumparat terenuri cu 2-4 euro/mp, de la taranii amarati si nestiutori si le-au vandut la straini cu 400 de euro/mp. Exemplele pot continua cu uzinele comuniste, extractia si rafinarea produselor petroliere, minele si padurile padurile etc. Cei care au VANDUT TARA sunt romani de-ai nostri, care azi se dau mari patrioti dar se bucura de averile lor.
ypsilonalpha
Just. Si cetatzeanul Basescu Traiana exact asta a facut, a vindut tzara catre cine s-a nimerit sa fie prin preajma. Adica americanii.

Prin asta se aseamana cu alt mare betzivan notoriu, Bovis Eltsin (zis si Boris, dar el era de fapt un mare Bovis).

I-a dat cineva mandat sa faca vinzarea asta? L-a obligat cineva?

I-a pus cienva pistolul la timpla sa fure alegerile prezidentiale din 2009, cum se vehiculeaza mai nou ideea?

Dar alegerile prezidentiale din 2014, oare alea cum au fost ele furate?

Marduk
Daca pentru tine Basescu este exponentul celor care au vandut tara, nu comentez. Astept sa fie anchetat, judecat si condamnat, pana atunci eu ma multumesc sa-i amintesc pe cei deja condamnati pentru furt, coruptie, evaziune etc.
Cla
"Toata viata nu-i decļæ½t o lupta: lupta cu sine, lupta cu semenii, lupta pentru idei." (Nicolae Titulescu)

NU !! e o lupta nu pentru idei ci Ʈmpotriva idiotilor. Si sa nu uitam: Mama prostilor e Ʈntotdeauna gravida.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.