Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
cocosel
Pai iata, de ce nu candidezi?? ai si un discurs tongue.gif ...mai trebuie sa te voteze oamenii..simplu!! cateva milioane de euro si gata si asta (campanie furibunda)...esti in parlament, apoi acolo ce faci?? nu intri si tu in jocurile lor??? pai cu siguranta!!...asa cum si Baselu a facut.
Asta sustin si tu imi invoci acum ca domne' vezi nu ma intereseaza ce a facut putea sa bata si o pisica era problema lui, timp cat imi faciliteaza mie anumite avantaje este okey poate sa ii injure si pe americani..sa faca si conducere autoritara.
Mi-am atins scopu' restul poporului poate sa stea fara apa,fara lumina,fara informatie (asa sunt mai usor de atras) ce imi pasa mie.Pana la urma e problema lor..nu a mea. unsure.gif
Politicieni curati au fost mai peste tot, dar deh.. istoria nu i-a consemnat...OARE?? ohmy.gif
Fantasee
Fără îndoială vezi foarte bine, actionmedia. smile.gif Însă trăim realități diferite și nu putem simți identic. Ai dreptate că nu există politician nepătat; însă această realitate este ignorată de cel mai politician care vrea să scoată petele concurenței eliminând-o din politică prin păstrare la rece, doar-doar se vor vindeca de dalmațianism.

Poate că domnul Băsescu a găsit un produs care elimină, măcar temporar, propriile pete. Altfel nu ne putem bucura cu pertinență că dă cu pătații de pământ. smile.gif
Uncle Sam
QUOTE (March @ 4 Jun 2007, 06:39 PM)
Pai examenele din Institutul de marina n-au nicio legatura cu examenele pentru brevetele de capacitate Of. 2, Of. 1 si  Capitan de cursa lunga  , examene care erau si sunt sustinute, dupa indeplinirea termenului de stagiu la bord,  in fata unei alte autoritati si nu in Institut ,cu care numai ai nicio treaba dupa absolvire  ! 



Pai si ce eu am zis altfel? Am facut doar trimitere la alt subiect care a fost abandonat cand concluziile nu erau cele dorite.
Evident ca examenele de promovare nu mai aveau treaba cu Institutul. Se dadeau de Inspectoratul Navigatiei Civile respectiv Autoritatea Navala Romana azi.
QUOTE
N-aveai nevoie de niciun aviz special de la " cadre"
Hahahahahahahah. Vrei sa iti trimit o copie dupa o fisa de examene? Si de la sindicat trebuia sa ai semnatura. Iar de la cadre(serviciul personal) era primul aviz pentru ca la ei depuneai de fapt cererea.
QUOTE
si nici nu era nevoie sa fii membru de partid ca sa dai examenele de brevet !! Insa era obligatoriu sa fii membru PCR daca aveai brevetul de capitan de cursa lunga si doreai comanda unei nave. Adica sa fii comandant.
Adica exact ce am spus eu. Ca puteai da examen dar nu primeai comanda decat daca deveneai membru. March, tu ai scris acest mesaj doar ca sa imi dai dreptate?O intrebare de baraj acum? De ce trebuia sa fii membru de partid ca sa poti fi numit comandant. Fara vrajeli, concret, e ceva care are treaba cu organizarea PCR la nivel de organizatie de baza. Hai, 100 de puncte pentru raspuns corect.
QUOTE
iti spun io nu erau prevazute nicaeri asemenea "derogari'. Erau totusi obtinute numai in mod exceptional ( deci pe langa lege) la solicitarea sau cu aprobarea anumitor " organe" !!  cool.gif
Pai daca erau derogari? Nu stii cum era pe vremea aia? Avea nevoie economia nationala de ceva, se dadeau derogari. Asa au ajuns ofiteri de marina militara (capitani de rangul III , II sau chiar I- respectiv echivalentul gradelor de la uscat de maior, locotenent colonel si colonel) sa fie promovati ca ofiteri in marina civila desi nu aveau nici o zi de stagiu pe nave comericale. Cu derogare de la Inspectorat. Mama lor de securisti, au ajuns ofiteri si chiar comandanti fara sa aiba stagiu, hihihi.
Iar Basescu a avut pile? Ei da, asta e o chestie grava.
actionmedia
QUOTE (cocosel @ 4 Jun 2007, 08:32 PM)
Mi-am atins scopu' restul poporului poate sa stea fara apa, fara lumina, fara informatie (asa sunt mai usor de atras) ce imi pasa mie. Pana la urma e problema lor..nu a mea. unsure.gif

Restul poporului sa faca bine sa voteze cu cine le promite ca le da de mancare. Cine nu voteaza nu conteaza tongue.gif . Iar cine voteaza ar face bine sa isi asume in mod responsabil ceea ce a votat.

Dar cred ca exagerezi cand spui "fara apa, fara lumina, fara informatie". Din 2004 avem cea mai mare libertate a presei si cel mai mare acces la iformatie de dupa 89. Cum poti sa spui ca oamenii sunt fara informatie.

Cat despre "lumina", hai sa nu exageram. In afara de cateva catune izolate in varf de munte, orice asezare omeneasca din Romania este electrificata si nu am mai auzit pe nimeni sa opreasca curentul electric pe motive politice, ca or fi defectiuni sau neplata energiei, este cu totul si cu totul altceva. Pene de curent se intampla peste tot in lume, asa ca nu putem da vina pe politicieni pentru ca stai fara lumina cateva minute sau hai sa zicem, cateva zile intr-un sat mai izolat.

Cu apa, la fel ca la lumina. Oricine are acces la ea, ori ca e racordat la reteaua de apa, ori ca si-o scoate din propria fantana, ori ca o cumpara de la supermarket, exista apa pentru toata lumea, nu vad de ce invoci "lipsa apei" cand vorbim de optiunea de vot...

QUOTE
esti in parlament apoi acolo ce faci nu intri si tu in jocurile lor?


Daca vrei sa ai dreptate cu orice pret, daca tii sa ai ultimul cuvant si mai ales sa iti recuperezi milioanele de euro, probabil ca da, probabil ca "faci jocul lor", dar nu despre asta e vorba.
Era vorba de faptul ca ei vor o populatie scarbita de politica (si cand spun ei ma refer la toti politicienii, inclusiv PD, PLD, Basescu, etc. Asta ca sa nu existe speculatii). Iar cei care se lasa "scarbiti" le fac jocurile politicienilor. Parerea mea personala este ca atunci cand mergi la vot (si e important sa mergi la vot) sa lasi emotiile acasa si sa judeci la rece, sa decizi in mod obiectiv care politician iti serveste mai bine interesele. Pentru ca ei mizeaza pe emotiile electoratului. Ei ne seduc cu promisiuni mieroase si ne fac sa ii uram pe ceilalti. Cea mai intalnita replica in politica este "Ba p'a matii".

QUOTE
Politicieni curati au fost mai peste tot

Da-mi un exemplu.
Daca istoria nu i-a consemnat, atunci poate ca nu au iesit in fata, daca nu au iesit in fata, atunci nu si-au impus punctul de vedere, iar daca nu si-au impus punctul de vedere sunt neinteresanti ca politicieni. Retine faptul ca eu vorbeam de "politicieni care ies in fata".

QUOTE (Fantasee)
Însă trăim realități diferite și nu putem simți identic.


Ai dreptate, asta am spus si eu. Vedem lucrurile diferit, avem puncte de vedere diferite si plecam de la premise diferite.
De exemplu tu pleci de la premisa ca "Cel fara de pacat trebuie sa arunce primul piatra". Eu nu gandesc asa. Eu imi vad de propriile interese. Pe mine putin ma intereseaza in cine da cu pietre Traian Basescu. Asta este preocuparea unora ca Traian Ungureanu sau Liiceanu sau altii. Pe mine ma intereseaza ca:
1. Datorita lui Traian Basescu am scapat de "opresiunea" PSD
2. Datorita lui Traian Basescu am avut un guvern care a introdus cota unica de impozitare.
3. Datorita lui Traian Basescu avem astazi o presa mai libera ca oricand.
4. Datorita lui Traian Basescu avem astazi o justitie mai operativa sai mai putin influentata politic decat in trecut.
5. Acelasi Traian Basescu sustine ideea votului uninominal si datorita presiunilor lui Traian Basescu este pe cale ca acest sistem de vot sa fie adoptat.
6. Datorita lui Traian Basescu romanii au avut ocazia sa vada de ce sunt in stare politicienii nostrii pentru a-si pastra functia
etc.
Interesant este faptul ca eu l-am votat in 2004 doar pentru primele 2 puncte din lista de mai sus. Nu ma asteptam sa se realizeze mai mult de atat. Am fost placut surprins sa vad ca s-a facut mai mult, mult mai mult.
Exista si elemente negative? As avea ceva sa ii reprosez?
Exista si as avea. Dar nu este acum momentul sa discut despre ele. Prefer sa vad in ce fel isi duce mandatul pana la capat si in ce fel isi repara greselile pe care le-a comis. Iar decizia cu cine votez in 2009 o voi lua atunci, nu acum.

QUOTE
Poate că domnul Băsescu a găsit un produs care elimină, măcar temporar, propriile pete. Altfel nu ne putem bucura cu pertinență că dă cu pătații de pământ.


Pai cine zice sa te bucuri? Nu e obligatoriu sa te bucuri.
Uncle Sam
QUOTE (TheK @ 4 Jun 2007, 06:04 PM)
Sam tu nu vrei sa intelegi ca nimeni nu a spus ca inainte era ok iar acum nu mai e. Niciodata nu a fost ok!

Eu ma refeream la faptul ca un fapt comis de Basescu in trecut era aparat de un coleg de pe aici iar acum, acelasi coleg, desfre acelasi fapt din trecut spune ca a fost grav. Asta pentru simplul motiv ca intre timp autorul i-a devenit antipatic.
QUOTE
In afara de voi care sustineti PD, PNL si Basescu noi nu sustinem o anumita grupare si intelegem ca toti sunt o apa si un pamant, si cu atat mai mult ma(ne?) irita ideea ca oameni
Poate nu chiar o apa si un pamant dar e clar ca sunt toti departe de ce intelegem noi prin poltician impecabil. Si acum ce facem, cadem in depresie? Sau alegem din cei care exista pe cativa care ni se pare noua ca ar fi mai aproape de ce asteptam? Eu prefer sa aleg.
QUOTE
nu se diferentiaza prin nimic(in afara de populism) de PSD, PRM sau PC/ Iliescu, Vadim sau Voiculescu.
Eu cred ca se diferentiaza. Cu remarca, pentru a cata oara, ca stiu ca nu sunt sfinti, nu cred ca vor deveni sfinti si nici nu stiu daca imi doresc sa fie sfinti.
Fantasee
Actionmedia, acum înțeleg. smile.gif
Ceea ce ai enumerat în cele șase puncte puneam pe seama statului român și a democrației. Niciodată nu mi-a trecut prin cap că toate acestea ar fi opera președintelui României, trebuie să recunosc. smile.gif
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 4 Jun 2007, 07:15 PM)
Basescu e singurul care poate fi presedinte dupa voi???

Asta se traduce prin: bai, eu nu ma duc la vot dar ce naiba, pe altcineva nu ati gasit sa alegeti?
Uncle Sam
QUOTE (Fantasee @ 4 Jun 2007, 09:39 PM)
Ceea ce ai enumerat în cele șase puncte puneam pe seama statului român și a democrației.

Si iata cum democratia prin ea insasi are succese remarcabile in Romania, fara sa mai fie nevoie de interventia cuiva. Un stat perfect. Care insa contrazice un pic cealalta idee, cum ca toti sunt o apa si un pamant ca daca ar fi asa...cum de a reusit statul si democratia asa succese cu niste indivizi care sunt toti o apa si un pamant? Hmm, chiar ca paradox...
actionmedia
QUOTE (Fantasee @ 4 Jun 2007, 09:39 PM)
Actionmedia, acum înțeleg. smile.gif
Ceea ce ai enumerat în cele șase puncte puneam pe seama statului român și a democrației. Niciodată nu mi-a trecut prin cap că toate acestea ar fi opera președintelui României, trebuie să recunosc. smile.gif

Din cate spui nu prea cred ca ai inteles.
1. Si pe vremea PSD era tot statul roman si tot democratie, dar acele puncte nu s-au realizat atunci.
2. Eu nu am spus ca ar fi opera lui Basescu si am spus ca datorita lui s-au realizat acele lucruri.
Nici macar nu conteaza cum il cheama. Important era sa fie o persoana care ar fi vrut sa faca acele lucruri, avea parghiile si sustinerea necesara si ar fi avut oarece sanse sa fie ales. Putea sa il cheme si Gigi Becali sau chiar Neica Nimeni ca eu tot il votam.
cocosel
QUOTE
Asta se traduce prin: bai, eu nu ma duc la vot dar ce naiba, pe altcineva nu ati gasit sa alegeti?

Cred ca nu urmaresti cu atentie ce am subliniat pe aci..am spus ca am vazut liste din circumscriptie electorala..oare am fost la vot??? rofl.gif Unu
Doi: in discutiile cu Action i-am mentionat de ce,cum si in ce mod (aici nu inteleg ce iti pasa tie de ce fac io cand scopul principal parca era interesul propriu... ohmy.gif ) nu am participat la vot ,si o voi mentiona si cand nu voi mai participa, si de ce..daca voi mai fi pe aci. wink.gif

Action nu ai inteles mesaju'..
Nu imi doresc presedinti care sa faca doar jocul unora, dar in afara lui sa trambiteze ca se lupta cu jucatorii si ca mai presus de asta este si de partea poporului.Se numeste mitocanie...Daca cauta asa ceva macar sa taca din gurita ca numai perle scoate..si la multe dintre ele, multi nu le pot sesiza acum, viitoarele cauze..de natura externa in principal.
Asta cu libertatea presei sa o spui lui Mutu (nu a dat gol sambata..off rofl.gif )..sa fim seriosi.Oligarhii pro sau contra unde sunt acum???E plina tara de oameni care nici macar nu stiu cine ii presedinte,sunt unii care in continuare il cred pe Iliescu... rofl.gif
Important este insa la ce fel de informatie m-am referit si de ce fel de informatie vorbesti tu.. smile.gif este foarte important.
Lumina,apa,canalizare... Daca pana si in Bucuresti vorbim de zone fara, inchipuie-ti in altele mai sarace.Te invit sa faci o excursie nu aci aproape... ci prin Moldova... wink.gif Am vazut aseara un sat care nu beneficia nici macar de acces..astia ai cui sunt??? nu sunt din popor???
Nu te mai folosi de sintagme popor ca ansamblu daca nu poti sa tragi jugul pentru el...pentru ca ajungi o paiata
Exemple am tot dat..sa incep iara sa insir plictisim auditoriul...dar fie (Cuza,Iorga,Titulescu,Antonescu,Zelea Codreanu,Nae Ionescu...si multi altii). jamie.gif
Sa stii un mic lucru nu intotdeauna cel care este in fata este si cel mai bun.Lumina intotdeauna straluceste in tenebre. ohyeah.gif
TheK
QUOTE
Nu-i chiar asa. Cunosc oameni care au sustinut sau sustin ceea ce a mai ramas din Alianta D.A. pentru un motiv foarte clar: cota unica. Este una dintre diferentele dintre fosta D.A. si PSD sau PRM. Daca erai pentru un sistem gradual de impozitare, votai PSD, daca erai pentru cota unica, votai D.A. ... Si cat timp unul dintre acesti oameni considera ca fiind foarte importanta cota unica, va vota cu PNL, PD, PLD sau alt partid care o sustine, indiferent de "moralitatea" celor care fac parte din respectivele partide



In cazul asta oamenii respectivi au ca motiv principal cota unica. Bun atunci sa voteze PARTIDELE care au platforma program cu aceasta propunere. Basescu ca si presedinte al statului nu are ca prerogativ introducerea cotei unice, ci guvernul.
Basescu ca si presedinte trebuie ales pentru posibilitatea lui de a reprezenta Romania si interesele ei in lume, cat si pentru capacitatile lui de mediator in conflictele interne!
De aia imi pare aiurea sa votezi Basescu presedinte pentru ca vrei cota unica. Mai ales ca Basescu NU este si nu va fi niciodata compatibil cu o functie de finete cum este Presedintia!

QUOTE
Încep să cred, TheK, că dacă ar fi să înțelegem vreodată de ce este Băsescu atât de apreciat nu la susținătorii săi ar trebui să cerem ajutor


Eu inca sper ca de la ei trebuie sa intelegem de ce este apreciat, macar pentru a stii CUM functioneaza si ce anume rezoneaza cu sustinatorii.


QUOTE
Moralitatea națiunii române a fost adesea adusă în discuție în medii internaționale prin prisma actualului președinte. Însă îmi pare că acesta este o eroare, fiindcă moralitatea nu poate fi vreodată o trăsătură genetică.


Este intradevar o eroare. Dar este(era) o eroare predictibila , tocma de aceea nu am votat Basescu indiferent cate bube avea Nastase in 2004


QUOTE
Fără să doresc să te flatez, ești un redutabil partener de discuție. Mă bucur că ai ajuns la Han.


Un sincer multumesc. sorry.gif


QUOTE
QUOTE (Fantasee @ 4 Jun 2007, 07:37 PM)
Poate că atunci când nu vom mai considera moralitatea o coordonată națională, ci una individuală, vom reuși să ne simțim cu adevărat dezgustați de indivizi imorali. 


Asa, cam cum sunt eu dezgustat de solticariile unui presedinte saltimbanc, care, neavand destul "circes" sa dea la popor, o face el pe mascariciul? Va doresc tuturor sa ajungeti in starea mea de dezgust, de mare lehamite. Poate ca asa vom schimba Romania!


Ce ne facem daca folosind moralitatea ca si coordonata individuala ajungem la concluzia ca avem o natiune in majoritate formata din indivizi dezgustator de imorali? Poti innota impotriva curentului? Ca nu iti poti pune problema ca individ sa incerci o inversare a directiei curentului.


QUOTE
Ceea ce inteleg putini de pe acest forum este ca politica nu se face cu sufletul, iar "politica" nu vine de la "politicos" (ci invers). A fi politician nu este sinonim cu a fi "politicos". Ba din contra, a fi politician este de foarte multe ori sinonim cu "ipocrit", nu poti fi politician daca nu esti "ipocrit".


Sunt intru totul de acord cu tine , dar pana si acceptarea acestei realitati are o limita. Limita impusa de propiile impulsuri morale. Pentru ca politicienii sunt nevoiti sa se plieze pe limita morala a votantilor. Ei stiu foarte bine cat pot sarii calul in functie de toleranta oamenilor. Cum se face ca in tari din vest asemenea personaje sunt refuzate de alegatori? Este oare limita morala mai bine definita in aceste tari? Si tot la dezgust , lehamite si curenti ne intoarcem.


QUOTE
Atunci ce ramane? Ramane programul politic. Raman cele cateva idei promovate de un partid sau altul, de un om politic sau altul. S-ar putea sa nu ne placa chiar tot ceea ce ne ofera un partid sau altul, s-ar putea sa dezaprobam moralitatea anumitor oameni dintr-un partid sau altul, dar mai presus de toate trebuie sa ne raportam propriul interes la ideile promovate de acele partide si sa vedem care corespunde cel mai bine.



Pot sa iti inteleg punctul de vedere, dar nu sunt de acord cu el. Din simplu motiv ca apreciem importanta moralitatii diferit.
Nu am sa fac un compromis care imi va aduce MIE un avantaj imediat , daca prin insasi alegerea mea largesc coardele tolerantei la "ipocrizie" , micsorez standardele moralitatii unui popor care are ca lider un mitocan.
Poate sunt idealist, si poate tu ai dreptate sa vezi lucrurile prin prisma ta.

QUOTE
De aceea majoritatea incercarilor de a "sensibiliza" pe sustinatorii lui Basescu cu "informatii" de tip emotional (flota, securitatea, mitocania etc.) dau gre. Dau gres pentru ca sustinerea la adresa lui Basescu nu este emotionala ci rationala. Si atunci orice informatie care trezeste ura, repulsie, etc. este tratata cu indiferenta.


Se leaga. Dar este oare sustinerea rationala? Putem sa abordam si latura asta.

Dami voie pe marginea citatului tau sa editez ce inteleg eu.

QUOTE
1. Datorita lui Traian Basescu am scapat de "opresiunea" PSD Schimband-o cu "opresiunea Basescu"
2. Datorita lui Traian Basescu am avut un guvern care a introdus cota unica de impozitare.Datorita celor care au alcatuit platforma program, nu datorita lui Basescu. Daca votai alianta era de ajuns.
3. Datorita lui Traian Basescu avem astazi o presa mai libera ca oricand.Libera sa ce? Presa dezvaluie, autoritatile ignora. Deci scopul pentru care presa e libera nu e atins.Eu nu sunt multumit.
4. Datorita lui Traian Basescu avem astazi o justitie mai operativa sai mai putin influentata politic decat in trecut.Complet fals. Justitia este la fel inoperativa sau de influentata politic
5. Acelasi Traian Basescu sustine ideea votului uninominal si datorita presiunilor lui Traian Basescu este pe cale ca acest sistem de vot sa fie adoptat. Basescu sustine votul uninominal pentru ca l-ar avantaja teribil in contextul actual al sondajelor privind optiunea de vot. Ar aduce mai multe mandate PD. Daca te uiti in urma, pe cand votul uninominal nu coincidea cu interesul sau , Basescu era impotriva.
6. Datorita lui Traian Basescu romanii au avut ocazia sa vada de ce sunt in stare politicienii nostrii pentru a-si pastra functia
Intradevar, incepand cu Traian Basescu, o persoana cu gherutze excelente cu care se ancoreaza in functii de fiecare data cand ii serveste interesul.
Cucu Mucu
QUOTE (actionmedia @ 4 Jun 2007, 09:29 PM)
Pe mine ma intereseaza ca:
1. Datorita lui Traian Basescu am scapat de "opresiunea" PSD
2. Datorita lui Traian Basescu am avut un guvern care a introdus cota unica de impozitare.
3. Datorita lui Traian Basescu avem astazi o presa mai libera ca oricand.
4. Datorita lui Traian Basescu avem astazi o justitie mai operativa sai mai putin influentata politic decat in trecut.
5. Acelasi Traian Basescu sustine ideea votului uninominal si datorita presiunilor lui Traian Basescu este pe cale ca acest sistem de vot sa fie adoptat.
6. Datorita lui Traian Basescu romanii au avut ocazia sa vada de ce sunt in stare politicienii nostrii pentru a-si pastra functia
etc.

1. Inlocuind-o cu "opresiunea" PD, lupi mai flamanzi ( uita-te la sumele imense cheltuite in campanie de PDPLD - bineinteles, pt a-l arata boborului pe il lider maximo). Si bai da uei, "opresiunea" PD era temperata de o opozitie puternica - PSD.
2. Pai cota unica au bagat-o pt oligarhi, nu pentru popor, sau cel putin asa zicea Basescu,.
3. Conceptul de "presa libera" mi se pare pur subiectiv. Liber ca "Evenimentul zilei" sau ca "Jurnalul national"?
4. Crezi? In afara de mult mediatizatul caz "Nascase" - care nu este opera justitiei, e razbunarea personala a stimnoicui, mai vezi vre-un politician de talie condamnat? Bine,nici Nastase nu e condamnat,da' sa zicem! Sa fie politicienii nostri asa de curati? laugh.gif
5. Prin sondaj de opinie?! laugh.gif Este doar un discurs, eu unul nu cred pana nu vad! wink.gif
6. Aici sunt intru totul de acord cu tine. Mai ales cand a inceput sa planga de beat ce era cand i-a dat un sut in fund lui Stolo. Sau cand i-a dat un sut in fund sponsorului Anghelescu. Sau cand i-a ciordit telefonul tigancii aleia. Sau cand il doare in fund de tara urmarindu-si razbunarile personale pana la limita ridicolului. Sau...ma opresc, ca umplem topicul asta numai cu maimutarii facute de Traienel pt un pupat zoios din partea poporului. laugh.gif
March
QUOTE (actionmedia @ 4 Jun 2007, 10:29 PM)
Pe mine ma intereseaza ca:
1. Datorita lui Traian Basescu am .... etc,etc,etc,etc.

Pe cand inaltata o biserica " Sf. Traian" ?! tongue.gif
abis
QUOTE (TheK @ 5 Jun 2007, 01:32 AM)
In cazul asta oamenii respectivi au ca motiv principal cota unica. Bun atunci sa voteze PARTIDELE care au platforma program cu aceasta propunere. Basescu ca si presedinte al statului nu are ca prerogativ introducerea cotei unice, ci guvernul.

Iti reamintesc ca daca Basescu nu ar fi castigat alegerile prezidentiale, in 2004 nu s-ar fi format un guvern care sa introduca cota unica. Deci alegerile parlamentare si prezidentiale sunt legate intre ele, votul il acorzi atat partidului, cat si candidatului care iti maximizeaza sansele de a ti se indeplini obiectivele. Oricum, exemplul cu cota unica este doar unul dintre multele care se pot da, Actionmedia a avut mai multa rabdare pentru a detalia mai bine decat mine.
QUOTE
Basescu NU este si nu va fi niciodata compatibil cu o functie de finete cum este Presedintia

Si mie mi se pare uneori ca atributiile constitutionale actuale si personalitatea lui Basescu sunt uneori mai greu compatibile. Cu atat mai mult ma bucura faptul ca, in ciuda acestui lucru, nu a incalcat nici un alineat din constitutie. Asa cum am mai spus, in ciuda defectelor pe care recunosc ca le are, dintre candidatii pe care i-am avut in 2004 era singura optiune... Ce va fi in 2009, vom vedea atunci.
QUOTE
inca sper ca de la ei trebuie sa intelegem de ce este apreciat, macar pentru a stii CUM functioneaza si ce anume rezoneaza cu sustinatorii

Daca nu ai inteles inca, mai citeste o data ce a scris Actionmedia...
QUOTE
Pentru ca politicienii sunt nevoiti sa se plieze pe limita morala a votantilor. Ei stiu foarte bine cat pot sarii calul in functie de toleranta oamenilor. Cum se face ca in tari din vest asemenea personaje sunt refuzate de alegatori? Este oare limita morala mai bine definita in aceste tari?

In fiecare tara exista probleme specifice, deci si solutiile difera... In 2004 alegerea era intre Alianta D.A., cu toate imperfectiunile ei, si sistemul propus de PSD, care insemna de pilda controlul ferm al presei si al justitiei, lucruri cu care statele vest-europene nu se mai confrunta de multa vreme... Basescu si Alianta D.A. au fost o etapa necesara, de tranzitie, intre regimul autoritarist al lui Nastase si normalitatea la care speram cu totii. Aceasta etapa se va incheia atunci cand alternativa la Basescu va consta in politicieni mai buni, mai rezonabili, mai corecti decat Basescu. Dar cat timp alternativa inseamna Felix, Ilici, Geoana, Tariceanu, inseamna ca etapa Basescu este inca departe de a se incheia.
Nastratin
QUOTE (abis @ 5 Jun 2007, 09:30 AM)
Asa cum am mai spus, in ciuda defectelor pe care recunosc ca le are, dintre candidatii pe care i-am avut in 2004 era singura optiune... Ce va fi in 2009, vom vedea atunci.

Hm... cred ca Ciuhandu ar fi fost o alegere mult mai buna... dar cum toata lumea zicea ca nu are sanse...
abis
Daca te-a convins Ciuhandu ca stie, poate si vrea sa faca ceea ce iti doresti de la functia de presedinte, probabil ca l-ai votat...
cocosel
QUOTE
Si mie mi se pare uneori ca atributiile constitutionale actuale si personalitatea lui Basescu sunt uneori mai greu compatibile. Cu atat mai mult ma bucura faptul ca, in ciuda acestui lucru, nu a incalcat nici un alineat din constitutie.

Nu a incalcat unul ci mai multe wink.gif

QUOTE
Iti reamintesc ca daca Basescu nu ar fi castigat alegerile prezidentiale, in 2004 nu s-ar fi format un guvern care sa introduca cota unica.

Adica ce vrei sa spui ca Stolo nu iesea...te inseli mon-cher.Se lucrase intens pentru asta,si nu din cauza lui Base avem cota unica...presedintele nu poate sa faca legi. thumb_yello.gif Sau poate?? rofl.gif Sau asta este de fapt scopul ultim. blink.gif Legea a fost votata in SALA celor 322 de oligarhi...asa ca totusi incercati o alta abordare pentru iubirea asta netarmurita.

Discurs apatic,concentrat pe linia directa a Cotroceniului...sau extras de acolo.Nebunia asta ca in lupta viitoare ar avea de luptat cu Felix (apropo Motanul este profesor universitar si mi-as dori sa bagi un ochi intr-o carte de a sa de economie,s-ar putea sa iti pui unele semne de intrebare),Tariceanu (in nici un caz PNL nu va sustine candidatura sa,dar fie daca asa trebuie sustinuta campania mediatica..fie ,dar naivi se imputineaza din zi in zi.) Geaona (singurul care ar putea sa candideze,sustinere importanta din tara aceea iubita de Base,S.U.A., si nu de dragul lui ci pentru bazele alea si scuturile alea) thumb_yello.gif
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 5 Jun 2007, 10:38 AM)
apropo Motanul este profesor universitar si mi-as dori sa bagi un ochi intr-o carte de a sa de economie,s-ar putea sa iti pui unele semne de intrebare),

Poti da un titlu si o idee ceva care tie ti-a ridicat semne de intrebare? Ca sa nu rascolim prin toate arhivele ci sa mergem direct la sursa?
Apropo de calificarea sa, stii unde a facut facultatea, cum a absolvit, ce note a luat, daca a copiat la examene, daca a avut pile, ce pareri au colegii din facultate despre el, etc, etc, etc? Nu de alta dar am constatat ca astfel de aspecte sunt esentiale cand judecati oamenii. Sau numai anumiti oameni?
PS Eu l-am vazut lla TV, avand in fata un moderator incomod nu pe angajatii sai de la antene care-i pun intrebari convenabile si mi s-a parut ca dl. prof e de o prostie monumentala. Nu mai vorbesc de grosolanie,.
cocosel
Dan Voiculescu este profesor universitar. Este doctor in stiinte, titlu obtinut atat in Romania, cat si in Statele Unite ale Americii. Tine cursuri inca din 1996 la Academia de Studii Economice-Bucuresti, Catedra de Relatii Economice Internationale. Disciplina: Competitie si Competitivitate.
1977 - ASE - Doctor in economie
-"Analiza de competitivitate a economiei romanesti - Orizont 2000-2005-2010. Solutii strategice alternative", a obtinut in 2000 premiul Academiei Romane

1990 -"Din experienta Mondiala in Privatizarea Intreprinderilor de Stat", Editura Tehnica, Bucuresti
1991 -"Negocierea-Forma de Comunicare Interumana", Editura Stiintifica si Enciclopedica, Bucuresti
1993 -"Economie si Umanism", Editura Intact, Bucuresti
1994 -" Franchising-Ghid practic al omului de afaceri", Editura Intact
1996 -"Praxologia afacerilor", Editura Intact, Bucuresti
1997 -"Tranzactii comerciale internationale", co-autor,Editura Economica
1999 -"Comert International si politici Comerciale Contemporane", co-autor, Editura Economica
1999 -"Comertul Exterior al Romaniei la sfarsitul secolului XX", Editura Intact
1999 -"Lupta cu Noi Insine, Romania 1989-1999", co-autor, Editura Economica
2000 -"Competitivitatea Note de curs", Editura Economica, Bucuresti
2001 -"Competitie si competitivitate", Editura Economica, Bucuresti
2002 -"Competitie si competitivitate.Aplicatii", Editura Economica, Bucuresti
2004 -"Societatea Umanista", Editura Intact, Bucuresti

Iti este de ajuns... rofl.gif
pese:sa nu se inteleaga ca l-as vota sau ca este un bun om politic..no way..dar aparentele intotdeauna ascund altceva..ehe cate a facut acest baiat... ohyeah.gif
abis
Intrebarea lui Uncle Sam fusese: Poti da un titlu si o idee ceva care tie ti-a ridicat semne de intrebare?, la care nu ai raspuns, ci doar ai postat o bibliografie luata de pe net... Ok, daca il apreciezi pe Voiculescu voteaza-l. Iar noua da-ne voie sa votam impotriva lui.
cocosel
Pai vrei sa intram in discutii economice aci pe politica ...daca insisti nici o problema. wink.gif A cerut titluri..i-am oferit poate cauta si singurel...ca e doar baiat mare. thumb_yello.gif
abis
Ti-a cerut in primul rand titluri si idei care ti-au ridicat tie semne de intrebare... Dar lasa, nu-i nevoie, raspunsul e evident...
cocosel
Dupa Prof. Dr. Dan Voiculescu, competitia poate fi definita ca ”o situație prin excelența dezirabila și favorabila, in care pe piața evolueaza actori (competitori) care se afla la egalitate (egalitate absoluta) atit din punct de vedere economic (capacitate de producție,costuri, randamente,cote de piața), cit și din punct de vedere uman. Și daca,impingând la limita lucrurile, egalitatea economica ar putea exista, in ceea ce privește egalitatea umana perfecta, variabilitatea individuala nula, este o imposibilitate evidenta”. In aceste condiții, diferențele intre componenții organizațiilor duc, in timp, prin diferențele in ceea ce privește nivelul și modul de exprimare al inventivitații, modul in care aceștia acționeaza in situații atipice, in viteza de reacție și modul de abordare a unor provocari sau oportunitați. Cumulativ, toate aceste diferențe duc la o calitate diferita a acetului economic (nu numai managerial) pe o perioada lunga, și in final la rezultate financiare diferite. Iata deci ca perfecțiunea conține germenul autodistrugerii iar competiția perfecta degenereaza, mai devreme sau mai târziu, in monopol sau oligopol cooperant.Competiția economica se poate clasifica in funcție de o serie de criterii. Primul criteriu este cel “dupa tipul de competiție” in contextul caruia aceasta poate fi deschisa sau inchisa. Competiția deschisa este cea care se desfașoara in mod direct cu mediul, și doar indirect cu competitorii.O competiție inchisa este, dimpotriva, aceea in care fiecare competitor e angajat direct impotriva celorlalți, in care un câștig al unuia reprezinta automat o pierdere a altuia sau a altora.Caracterul mai deschis sau mai inchis al competișiei este dat de gradul de restricție ce caracterizeaza mediul competițional. Intr-un mediu care, prin natura sa, prezinta un grad mare de constrângere, numarul de competitori va fi mai mic, iar principala dificultate va fi infrângerea dificultaților mediului, nu a opoziției competitorilor. In general, gradul de constrângere al unui mediu competițional matur tinde sa fie ridicat pentru ca atunci când nu exista restricții naturale, apare restricția artificiala a supraaglomerarii care il menține ridicat. Se poate spune ca oscilația intre caracterul inchis și deschis al competiției economice constituie unul dintre motoarele progresului economic prezent sistematic in istorie.

Sa continui... rofl.gif
abis
Nu ma provoca...
cocosel
Cum as putea sa fac asta... tongue.gif i'm running-scared (un film tare bun va invit sa-l vizionati) rolleyes.gif laugh.gif
March
QUOTE (Uncle Sam @ 5 Jun 2007, 12:06 PM)
PS Eu l-am vazut  lla TV, avand in fata un moderator incomod nu pe angajatii sai de la antene care-i pun intrebari convenabile si .... Nu mai vorbesc de grosolanie,.

Pentru ca ati luat-o pe aratura , sa trag si io o brazda : pai fanfaronului si mitocanului ala de " moderator" nu merita decat raspunsuri grosolane !! De la oricine ar fi fost in fata lui.
Aseara derbedeul ii spunea unei doamne " v-au tras-o aia .. " !!
March
Da' sa revenim la " obect" :

-- Referendumul din 19 mai a fost o victorie a populismului. Adica un premiu dat atitudinii politice care acorda satisfactie dorintelor poporului chiar in detrimentul intereselor reale ale acestuia, inflacarand prin solutii simpliste si promisiuni mari asteptari ce nu se pot implini.

Pentru spiritele lucide, responsabile si curajoase pariul post referendar este de a evita transformarea victoriei respective dintr-un castig tactic intr-unul strategic; adica trecerea de la reconfirmarea in post a domnului Basescu la substituirea democratiei reprezentative (fie ea fragila si imperfecta) prin "democratia" populara (de tip comunist) sau corporatista (fascizanta).
abis
QUOTE (March @ 5 Jun 2007, 12:59 PM)
un premiu dat atitudinii politice care acorda satisfactie dorintelor poporului chiar in detrimentul intereselor reale ale acestuia

De precizat ar fi ca autorul acestor cugetari este impartialul Severin... smile.gif

Pai hai sa vedem: intr-o democratie alesii trebuie sa faca ceea ce vor alegatorii, altfel nu vor mai fi alesi a doua oara. Simplu. Care sunt, dupa parerea ta si a lui Severin, acele chestiuni in care dorintele poporului nu coincid cu interesele lui?
March
QUOTE (abis @ 5 Jun 2007, 02:15 PM)
Care sunt, dupa parerea ta si a lui Severin, acele chestiuni in care dorintele poporului nu coincid cu interesele lui?

Intreaba-l pe Severin. Cat despre mine ca alegator o dorinta ar fi sa nu mai calareasca serviciile secrete in interesul lui ! tongue.gif
Uncle Sam
QUOTE (March @ 5 Jun 2007, 01:48 PM)
Intreaba-l pe Severin.

Haios. Vii cu un citat, ti se raspunde si esti provocat la conversatie pe marginea celor citate iar tu replici: intreaba-l pe autor. Si nici macar nu e prima oara. Pana la urma tu de ce aduci un citat, nu ca sa discuti pe marginea lui? Sau doar ca sa iti faci norma? Ok, sunt doar intrebari retorice. Raspunsul este evident.
abis
March,

Te-am intrebat in ce privinte dorintele poporului nu coincid cu interesele lui. Pe Severin nu-l intreb, ca nu-mi raspunde. smile.gif Tu ai precizat ca atunci cand aduci un astfel de citat esti de acord cu el... Deci, sper, poti sa si justifici de ce esti de acord. Sau nu? smile.gif
Uncle Sam
QUOTE (March @ 5 Jun 2007, 12:30 PM)
pai fanfaronului si mitocanului ala de " moderator" nu merita decat raspunsuri grosolane !! De la oricine ar fi fost in fata lui.
Aseara derbedeul ii spunea unei doamne " v-au tras-o aia .. " !!

Eu vorbeam de Voiculescu si tu de moderator. Imi aduc aminte de subiectele de acum cateva saptamani in care orice opinie favorabila lui Basescu aduceam, tu sareai la gatul celor ce le scriau, indiferent ca erau ziaristi sau politicieni romani, germani, englezi , americani. Toti erau cumparati de Basescu.
In schimb, vad ca citezi fara retineri din Cristoiu sau Stan care chiar lucreaza la Voiculescu, din SR Stanescu care chiar e implicat sau din ziarul lui Patriciu, toti extrem de credibili.
Atitudini de genul asta au adus vreo 75 la suta din voturi. Way to go!
abis
Nu-l uita pe Severin! laugh.gif
March
QUOTE (abis @ 5 Jun 2007, 03:11 PM)
Nu-l uita pe Severin! laugh.gif

Asta va cam freaca la ficat ! tongue.gif
abis
Dimpotriva! jamie.gif
March
QUOTE (Uncle Sam @ 5 Jun 2007, 03:07 PM)

In schimb, vad ca citezi fara retineri din Cristoiu

Ca bine le mai zice ! thumb_yello.gif

Ori de câte ori a venit vorba de a coborî în realitatea concretă, Traian Băsescu a declarat că Partidul Democrat nu face parte din această clasă politică autohtonă, căreia el îi proclamă zi de zi și ceas de ceas agonia. Tentația de fraudare a Moțiunii de cenzură înscrie Partidul Democrat în rândurile clasei politice denunțate de domnul președinte. PD se dă de ceasul morții să revină la guvernare. I-au impus-o grupurile de interese nelegitime, care văd, turbate de ciudă, că grupurile de interese oligarhice ale PNL se înfruptă din banii Uniunii Europene, în timp ce ele, care au vârât sume colosale în revenirea lui Traian Băsescu la Cotroceni, au rămas cu buza umflată. Așa se explică introducerea Moțiunii de cenzură ce are drept scop debarcarea Guvernului Tăriceanu.

Pentru a o introduce, PD nu s-a dat în lături de la a cumpăra semnăturile unor parlamentari de la alte partide sau ale unor parlamentari independenți.
N-are importanță că iscăliturile nu-și au temeiul într-un program politic sau într-o credință. La o adică, pentru a ajunge la putere, nu e de ocolit nici negustoria cu alți parlamentari, nici șantajarea cu dosarul la DNA, nici făgăduiala unei ciozvârte. Traian Băsescu s-a întors la Cotroceni cu dreptul dat de popor să vadă și să vorbească.
De ce nu vorbește despre politicianismul mizer al PD în cazul semnăturilor pentru Moțiunea de cenzură? L-au legat la ochi cu cele 40 de milioane de euro din campania pentru Referendum?!
Uncle Sam
Iete ca Geoana anunta ca se gandesc sa depuna ei o motiune. Tare de tot, uite ce i-a obligat PD-ul sa faca. De teama sa nu fie asociati cu PNL, vin cu propria lor motiune.
PD-ul s-a dovedit mai abil decat toti consilierii straini angajati de adversari.
Odihneasca-se in pace PNL Tariceanu, tocmai i s-a aprins lumanare iar disperarea de a face un pol al dreptei cu inexistentul partid al lui Constantinescu e doar unul din semnele de deruta.
March
Vrabia malai viseaza ! Adica Bocul Basescului . Sau invers tongue.gif
Uncle Sam
Punem pariu?
Deci PD initiaza motiune si forteaza limpezirea apelor.
PSD e nevoit sa depuna propria motiune.
PD sustine motiunea PSD
PLD raspunde afirmativ,
Ceva ma face sa cred ca si din PNL si din UDMR vor fi voturi in favoarea motiunii
Unde vezi tu ca mai apare PNL Tariceanu in combinatiile astea?
Vrabia malai viseaza?
abis
Nu-i exclus ca in conditiile astea PSD sa nu mai depuna nici o motiune. Nu are nici un interes sa cada Tariceanu.
Uncle Sam
QUOTE (abis @ 5 Jun 2007, 02:56 PM)
Nu-i exclus ca in conditiile astea PSD sa nu mai depuna nici o motiune. Nu are nici un interes sa cada Tariceanu.

Nu e vorba numai de interesele lui Geoana. Au si ei un electorat care trebuie multumit. Au si ei grupari care nu sunt multumite de alianta obscura cu PNL. Fac si ei parte dintr-un partid european, si asupra lor se exercita presiuni. Nu sunt decizii usor de luat. Si cred ca a ajuns si la ei izul de hoit care vine dinspre pnl Tariceanu si nu vor pierde ocazia sa-l ingroape definitiv si sa mai simplifice ecuatia.
March
QUOTE (Uncle Sam @ 5 Jun 2007, 03:47 PM)
Punem pariu?

Pe ce pui pariu ? Pe pofta nebuna de ciolan a PD care ar face orice, orice , numai sa se intoarca la guvernare ? Auzi ce propune ex-Suspendatu' acum. Consultari la Cotroceni pentru un nou guvern PNL-PD-pld ! rofl.gif Adica "oligarhi" inapoi cu noi ca suntem disperati sa punem si noi mana pe fondurile alea UE ! laugh.gif
abis
Daca PD-ul ar fi atat de disperat sa ajunga la guvernare, ar avea cea mai la indemana solutie: sa bata palma cu PSD. Sau "faceau frumos" in fata lui Tariceanu si nici nu ieseau din guvern.
March
Niet ! Nu cracneste niciunul in front ! Pentru ca nu le da voie Comandantul suprem tongue.gif Dosarele si DNA sunt la el !
cocosel
March
Circ,circ si iara circ..are nevoie sa trimita acrobatii-PD in guvern (sunt milioane ce trebuiesc platite pentru campanie...pai se poate asa) laugh.gif Plus de asta noul pol de dreapta ii starneste invidie si il afunda si mai mult.Asa ca sa gandit sa mai arunce un foc de paie din mintea aia bolnava...spitalul tot il cheama dar el NU!! NU!!..ca doar aici la Palat poate sa bea sticle de whisky si sa mai faca si pe comandantul suprem... rofl.gif
abis
QUOTE (cocosel @ 5 Jun 2007, 06:10 PM)
acrobatii-PD.... sunt milioane ce trebuiesc platite pentru campanie.... mintea aia bolnava.... spitalul tot il cheama.... la Palat poate sa bea sticle de whisky....

Cu atacuri de-astea inteligente te mai miri ca ia 75%... Tine-o tot asa, ca faci treaba buna. smile.gif
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 5 Jun 2007, 06:10 PM)
Plus de asta noul pol de dreapta ii starneste invidie si il afunda si mai mult.

Ei da, cred ca e ingrozit de acest pol al outsiderilor.
Cucu Mucu
QUOTE (actionmedia @ 4 Jun 2007, 08:21 PM)
De aceea majoritatea incercarilor de a "sensibiliza" pe sustinatorii lui Basescu cu "informatii" de tip emotional (flota, securitatea, mitocania etc.) dau gre. Dau gres pentru ca sustinerea la adresa lui Basescu nu este emotionala ci rationala.

Sa iti dau o info rationala, scoasa de catavenci cu ceva timp in urma:

Marin Antonescu ofiter DIE la Anvers

Marin Antonescu s-a nascut la data 25.03.1953, in comuna Lunguletu, judetul Dambovita. A fost ofiter DIE sub acoperire tn Belgia. Cu putin timp in urma, cotidianul Evenimentul Zilei a publicat un interviu cu fostul premier al Romaniei, Petre Roman care povestea despre fostul ofiter al Directiei de Informatii Externe comuniste, Marin Antonescu. Acesta a lucrat la Ambasada Romaniei din Belgia in subordinea unui alt securist notoriu, Silvian Ionescu, in aceiasi perioada (1987-1990) cand Traian Basescu era seful agentiei NAVROM la Anvers. Antonescu a facut parte din PDSR, si a avut dupa Revolutie mai multe functii.

Marin Antonescu ar fi ajuns in PD la interventia prietenului sau, Basescu. Astazi este vicepresedinte al Partidului Democrat, filiala Dambovita, in Romania europeana. A primit de la CNSAS verdict de colaborare cu politia politica. Ofiterul DIE neaga orice legatura cu presedintele Romaniei. Ce nu-si aduce aminte fostul premier Roman este faptul ca Marin Antonescu de la Directia de Informatii Externe, cel care asigura vapoare la Anvers , se lipeste in data de 30 iulie 2006 de o firma care apartinea mostenitorului cinstit al lui Omar Hayssam , cum l-a prezentat Basescu pe prietenul sau Yassin Mohamad. Alaturi de controversatul om de afaceri arab Fathi Taher, vicele pedeului damovitean figureaza administrator la SC Parc Industrial Mija, din satul cu acelasi nume, judetul Dâmbovita. Firma producatoare de echipamente militare, apartinand Companiei Nationale Romarm. Daca mai punem la socoteala faptul ca Yassin a fost partener de afaceri cu teroristul Omar Hayssam si ca acesta din urma este implicat si in alte dosare ultrasecrete de trafic international de armament (conform declaratiei procurorului Ciprian Nastasiu), avem tabloul intreg al unei filiere informative de pe vremea lui Nicolae Ceausescu pe zona araba.

Informatii despre I S T O R I C U L FIRMEI

in perioada 13.03.2002 - 09.08.2006

Firma: PARC INDUSTRIAL MIJA SA

10. TAHER FATHI - administrator

Resedinta: tara românã, judet Ilfov, localitatea: VOLUNTARI, siruta: 179560, Str. DRUMUL NEGRU, nr. 6

Extras de la Registrul Comertului La 31.07.2006. Ofiterul DIE Marin Antonescu, actionar era numit administrator la PARC INDUSTRIAL MIJA SA alaturi de Yassin Mohamad si Taher Fathi. Spionul antioccidental Marin Antonescu, sef intr-un partid european la putere, lipseste din Raportul Tismaneanu prin care Traian Base


Baietii destepti ai lui Base

Stiti voi ce se produce abitir la Mija si Moreni? Armament si tehnica moderna de lupta. wink.gif

March
QUOTE (Uncle Sam @ 4 Jun 2007, 10:26 PM)
De ce trebuia sa fii membru de partid ca sa poti fi numit comandant. Fara vrajeli, concret, e ceva care are treaba cu organizarea PCR la nivel de organizatie de baza. Hai, 100 de puncte pentru raspuns corect.

Io lucrez pe parai si nu pe puncte ! Asa ca daca vrei sa te recompensezi tu insuti cu puncte ia trimite-i un mesaj pe site-ul lui si intreaba-l daca a fost chemat vreodata in fata BOB al PCR al navei pentru a fi luat la intrebari privind indeplinirea planului la transport titei .
Uncle Sam
QUOTE (March @ 5 Jun 2007, 07:25 PM)
QUOTE (Uncle Sam @ 4 Jun 2007, 10:26 PM)
De ce trebuia sa fii membru de partid ca sa poti fi numit comandant. Fara vrajeli, concret, e ceva care are treaba cu organizarea PCR la nivel de organizatie de baza. Hai, 100 de puncte pentru raspuns corect.

Io lucrez pe parai si nu pe puncte ! Asa ca daca vrei sa te recompensezi tu insuti cu puncte ia trimite-i un mesaj pe site-ul lui si intreaba-l daca a fost chemat vreodata in fata BOB al PCR al navei pentru a fi luat la intrebari privind indeplinirea planului la transport titei .

Deci stii sau nu stii?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.