Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
fis_tic
Auzi mama, da nu ne explici de hernia asta banala cu indicatie chirurgicala?
Si zici ca il opereaza pe viu sau pe aburi?
N-am vazut la tv, au explicat poporului chestia cu face pe el si restul banalitatilor?
Confirmare, Nicolae Vacaroiu, Presedintele Romaniei, aoleouou, ce frisoane am.
a...sa nu uit, spune tu sa te creada poporul cu ce seamana cand fumatorului inrait si bautorului ii si tremura si durerile sunt mai vii noaptea, multa sanatate mama.
abureala
Se pare ca ajuns pe mana lui Sorin Oprescu, pe care l-au haituit ca pe un caine, nu medic. Dar asta este, "viata e complexa si are multe aspecte" ...
Spitalul Elias
Leonardo
nu pot sa cred ca-l opereaza Oprescu pe Nea Traian biggrin.gif
Michelle
QUOTE (fis_tic @ 8 May 2006, 04:20 PM)

a...sa nu uit, spune tu sa te creada poporul cu ce seamana cand fumatorului inrait si bautorului ii si tremura si durerile sunt mai vii noaptea, multa sanatate mama.

Si tie taica, fiindca ai mare nevoie!! :hoh:Vezi daca te-au operat pe viu?!
gio19ro
QUOTE (mariusc2 @ 3 May 2006, 11:21 PM)
Basescu minte la teveu ca el foloseste computatoru' din '79. Poate ne spune spune si ce pc folosea el pe vremea aia! Sau sa descrie obectu' care el credea ca e pc! laugh.gif

Termenul computer e mai larg decat PC. Ce e atat de greu de priceput? P vine de la personal. Basescu a specificat ca din momentul in care a devenit capitan de vas a trebuit sa se obisnuiasca cu computerele. E vorba de alea cu care erau dotate vapoarele. E chiar atat de greu de priceput?
fis_tic
Bine ca l-au dus din tara, nu stiu cum va numiti, masoni sau alte specii, dar va felicit. A...apropo, vedeti ca sunt unii barbosi dubiosi care fac cercuri scurte antiorare in jurul obeliscului din parcul Carol, cred ca vor sa-l neutralizeze. Fiti vigilenti, sa nu pice intr-o noapte.
Revin, Michelle, daca te uiti asa de sus spre ceilalti vei avea surprize, din cele mai neplacute; referitor la ce mi-ai spus mie, chestia cu cauza fiziopatologica nu ma intereseaza, pentru mine se spune biologica; in ceea ce priveste tremuratul cheama un doctor sa te lamureasca fiziopatologic de unde ar putea sa vina oricum nu e ce te gandesti tu, iar in ceea ce priveste mama si tata cu care va adresati, pastrati-le pentru catei.
Michelle
Pentru stiinta ta eu nu privesc pe nimeni de sus,nici un pacient nu mi s-a plans pina acum; imi pare rau ca ai simtit corectura ca pe un act de malitie dar sa stii ca n-a fost asa,singura vina pe care mi-o pot imputa este ca am incercat sa inteleg ce vroiai sa spui... vorba lui Exarhu care tocmai scria sambataNimeni nu mai corecteaza pe nimeni, asa ca ajungi sa te simti jenat daca ti se intampla des sa nu faci greseli de vorbire cand vorbesti. a ajuns o rusine sa vorbesti corect romaneste.Mistocareala si scalambaiala in limbaj precum si "hai sa ne-ntrecem in a bate campii in continutul unui mesaj"sunt cu mult mai trendy sad.gif
Cucu Mucu
QUOTE (gio19ro @ 8 May 2006, 11:01 PM)
Termenul computer e mai larg decat PC. Ce e atat de greu de priceput? P vine de la personal. Basescu a specificat ca din momentul in care a devenit capitan de vas a trebuit sa se obisnuiasca cu computerele. E vorba de alea cu care erau dotate vapoarele. E chiar atat de greu de priceput?

Io e mai prosti, nene si pricepe mai greu ca are mintea scurta. Matale cand spui computer vrei sa te referi la abac sau la numaratoare? blink.gif

Beton reclama pe care o face fesulescu sistemului medical romanesc, adica medicii romani sunt atat de incompetenti incat nici macar o simpla operatie de hernie nu sunt in stare sa faca. Ce or fi invatand atatia ani in scoli?! blink.gif
mutulica
mi se pare ok sa mearga la viena. la cite orgolii s-au inflamat a iesit zicala noastra la suprafata, cind doi se bat al treilea iese in fata. acolo de bare-mi nu se mai pune nici problema capitalului electoral daca iese bine si nici a acuzelor timpite daca iese prost, Doamne fere

de computer... ce sa zic, computer se numeau si celebrele casio fx, cu functii si alte cele... deci... daca se refera la vreun calculatoras din asta, inzestrat cu vreun device de calculat rute.. . plus ca omul a fost sef pe nave foarte mari, "minuni si mandrii ale iepocii de aur" probabil ca avea si cite un felix sau coral instalat la bord... pai si alea erau supercomputere la ora aia
actionmedia
Navele maritime au computere de bord, chiar si alea mai vechi aveau, cand am facut eu armata (la marina) erau niste computere de prin anii 70.
Nu va imaginati ceva cu monitor si tastatura, nu exista asa ceva. Era o chestie mare cu butoane, ceasuri, leduri si indicatoare. Un fel de panou de comanda. Penru marina militara era obligatoriu sa aiba asa ceva (ca sa controleze rachetele si alte arme de genula acesta). Pentru cea comerciala nu stiu, dar banuiesc ca au si astea nevoie, pentru macarale si alte chestii.
Cucu Mucu
QUOTE (mutulica @ 9 May 2006, 10:53 AM)
probabil ca avea si cite un felix sau coral instalat la bord... pai si alea erau supercomputere la ora aia

Da, cu siguranta, numai ca alea au iesit mai prin optzecisiceva, nicidecum prin '79.

Edit:
actionmedia, acele "panouri de comanda" functionau pe baza unui CPU sau pe baza unor tranzistori individuali pt fiecare sistem de comenzi?
actionmedia
QUOTE (mariusc2 @ 9 May 2006, 11:06 AM)
actionmedia, acele "panouri de comanda" functionau pe baza unui CPU sau pe baza unor tranzistori individuali pt fiecare sistem de comenzi?

Habar nu am. Dar nu e relevant. Primul computer din lume functiona pe lampi. rolleyes.gif
Cucu Mucu
Pai functiona pe lampi, dar erau asezate intr-o arhitectura tip CPU. Cum si procesorul de azi e un conglomerat de tranzistori individuali, interrelationati.Ma interesa daca era un sistem unitar, ca sa il putem numi computer, sau era doar o adunatura de lampi si tranzistori. Ma rog, asta e doar discutie de principiu, pp ca si eu daca eram in locul lui tot la fel denumeam "chestia" aia. laugh.gif
actionmedia
Nu stiu. Stiu doar ca alea militare erau programabile.
alysoft2003
QUOTE (mariusc2 @ 9 May 2006, 08:09 AM)
[QUOTE=gio19ro,8 May 2006, 11:01 PM]
Beton reclama pe care o face fesulescu sistemului medical romanesc, adica medicii romani sunt atat de incompetenti incat nici macar o simpla operatie de hernie nu sunt in stare sa faca. Ce or fi invatand atatia ani in scoli?! blink.gif

Pana la urma, decizizia interventiei facuta la Viena a fost tot o decizie politica. Nu ati vazut ce se umflase ministrul sanatatii, cum domnule isi poate permite Sorin Oprescu sa infiinteze o comisie pt. evaluarea starii de sanatate a presedintelui. Cum isi permite sa isi creeze o imagine, cand primul om al tarii trage basini la greu din cauza herniei?? Sunt exagerati, imi produc o scarba de nedescris. In Romania sunt medici mult mai capabili decat in celebrele lor clinici din lumea larga. Avem si aparatura performanta ( nu peste tot, e drept).
ZAMOLXE
QUOTE (alysoft2003 @ 9 May 2006, 04:17 PM)
Pana la urma, decizizia interventiei facuta la Viena a fost tot o decizie politica.

... de ce ?
alysoft2003
Nu ai vazut apoi la TV microinterviul ministrului sanatatii care se batea cu caramida in piept si scuipa cu patos catre Sorin Oprescu precum ca acesta doreste sa isi creeze imagine pe spinarea lu Basescu ( la propriu laugh.gif ). Iar cum partidele lui Oprescu si Nicolaescu sunt in opozitie....trage si tu concluzia. Cum sa decida un PSD-ist asupra starii de sanatate al unuia din alianta ( a se citi Basescu)?
March
Inca putin si-i puneti de-o coliva ! tongue.gif
ypsilonalpha
Deci problemele erau mai grave decīt se presupunea:

"Medicii austrieci si-au exprimat dorinta de a-l tine in spital pe presedintele Traian Basescu "inca doua - trei saptamani". Potrivit AFP, hernia de disc era "de o dimensiune neobisnuita, foarte diseminata, care nu se afla in locul obisnuit si atingea mai multi nervi". Aceasta a provocat "probleme neurologice", presedintele nemaiavand sensibilitate in partea inferioara a corpului, din cauza tasarii nervilor. Medicii considera ca Basescu "va putea face cativa pasi, pana la sfarsitul saptamanii", dar va trebui sa urmeze un program de recuperare."

http://stiri.kappa.ro/index.php?unde_mp=articol&id=49175

Īn rest, sănătate!
nefertiti-old
Am vazut pe la teve stirile despre comentariile rautacioase ale austriecilor cu privire la operatia lui Basescu. Ca cine o sa plateasca spitalizarea, ca in RO nu avem spitale, dar vrem in UE samd samd. Dovada ca au si ei cretinii lor...

Pe de alta parte, cred ca toata vina pt ca au aparut asemenea comentarii o are mass-media de la noi, care a facut un circ imens pe tema bolii si operatiei lui Basescu.
Erwin
Ce prostie pe capul austriecilor, chiar aici in Timisoara avem un spital numit "Casa Austria" construit si finantat de.... oare cine? Austrieci! rofl.gif Au o dotare moderna, din Austria, bineinteles! spoton.gif
ZAMOLXE
QUOTE (nefertiti @ 10 May 2006, 06:42 PM)

Pe de alta parte, cred ca toata vina pt ca au aparut asemenea comentarii o are mass-media de la noi, care a facut un circ imens pe tema bolii si operatiei lui Basescu.

... ar fi interesant de aflat daca nu cumva mass-media (influentabila?) a fost "asmutita" la treaba asta ... oricum subiectul era .. gras... dar cand s-o intoarce Base s-ar putea sa-i ... batuceasca oleaca ... ca are tinere de minte ...
alysoft2003
Sper sa nu ma tina minte si pe mine tongue.gif
Cucu Mucu
QUOTE (ZAMOLXE @ 10 May 2006, 09:19 PM)
... ar fi interesant de aflat daca nu cumva mass-media (influentabila?) a fost "asmutita" la treaba asta ... oricum subiectul era .. gras... dar cand s-o intoarce Base s-ar putea sa-i ... batuceasca oleaca ... ca are tinere de minte ...

Eu cred ca nu. Desi nu stiu prea multa teorie despre jurnalism, pot sa imi dau seama ca buletinele de stiri sunt de o calitate execrabila, reporteri si redactori mai mult decat idioti. Decat sa mai alerge pe teren si sa adune material baga o stire si face un circ pe baza ei juma' de ora si gata, mai baga ceva umplutura, cu comentarii aiurea, deplasate de la subiect apoi se dau mari jurnalisti. Asa ca presa a facut-o din prostie, nu din rautate. Ma uit la ei cum manipuleaza cate o stire, ca din tantar ajunge o herghelie intreaga de armasari. laugh.gif
MIA
Oricum - e de admirat Basescu, deoarece in ciuda bolii a reusit pina mai acusica sa participe la defilari, intilniri cu sefi de state etc. smile.gif
Leonardo
Mia: pai voi chiar credeati ca Basescu bea alcoale cu Gigi Becali de placere? Bea de nevoie saracu', mai atenua durerea si tinea locul steril...era tratament pre-operator. devil.gif
nefertiti-old
QUOTE (mariusc2 @ 11 May 2006, 11:27 AM)

Eu cred ca nu. Desi nu stiu prea multa teorie despre jurnalism, pot sa imi dau seama ca buletinele de stiri sunt de o calitate execrabila, reporteri si redactori mai mult decat idioti. Decat sa mai alerge pe teren si sa adune material baga o stire si face un circ pe baza ei juma' de ora si gata, mai baga ceva umplutura, cu comentarii aiurea, deplasate de la subiect apoi se dau mari jurnalisti.

Nu fac asta de capul lor, asa le cer sefii. wink.gif
Cucu Mucu
QUOTE (nefertiti @ 11 May 2006, 01:46 PM)

Nu fac asta de capul lor, asa le cer sefii. wink.gif

Pai de ce? Eu daca as fi patron de televiziune as fi incantat sa am diversitate la stiri, am un target mai mare.

Si nu chiar toti fac asa ca le cer sefii. Spune tu acum, cate din stirile de la teveu raspund la intrebarile alea 6? Mai sunt si habarnamisti cu caru'.
nefertiti-old
Pt ca patronii sunt tampiti, au diverse afaceri si, mai rau, au o falsa imagine despre ce vrea publicul.


Intrebarile alea 6... cati crezi ca mai tin cont de ele?
wasp
Ba raspund la 7 intrebari !!! Uite-o pe a 7-a ! Oare nu cumva stirea mea prejudiciaza cu ceva afacerile lui sefu' ???
ZAMOLXE
QUOTE (nefertiti @ 11 May 2006, 01:46 PM)

fac asta de capul lor, asa le cer sefii. wink.gif


... si inca ce sefi !
March
Unu : In ultimile zile si-au dat cu parerea despre problema de sanatate a cetateanului-presedinte tot felul de neaveniti, miscomberi, kibitzi si alti patrrrrrioooti ! tongue.gif Cu o totala nerusinare s-a incercat sa se despice firul in patru in cel mai stupid stil cataveico- dambovitean ! devil.gif
Dar orice cetatean, care in cazul de fata se intampla sa fie si presedinte, se opereaza asa cum vor muschii si buzunarul lui ! Cand e vorba de viata ta, stai si de gandesti daca merita sa mori pe masa de operatie cu insigna de patriot in piept !

Doi : Basescu in ultimile zile, cand a fost cu un picior in groapa , si chiar acum cand este cu el afara, s-a comportat si continua sa se comporte ca un derbedeu portuar fata de prim-ministrul guvernului roman! mad.gif In asemenea situatii nu au ce cauta dusmaniile personale !
Michelle
QUOTE (mariusc2 @ 11 May 2006, 03:53 PM)

Pai de ce? Eu daca as fi patron de televiziune as fi incantat sa am diversitate la stiri, am un target mai mare.


Tu ,daca ai fi patron de televiziune, ai face orice pentru cine da banu', adica pentru cine cumpara publicitate,targetu' e doar asa o chestie pentru fraierii care chiar tin cont de asta...si stai linistit ,nu i-ai lasa pe angajatii tai sa-si dea fiecare cu parerea cum vrea...
wasp
March, daca ar fi sa ma iau dupa "my job description", ti-as da dreptate.... Dar acum sunt "in civil", asa ca mai lasa-ma, nene, cu Tariceanu ala al tau.... ba imi dau demisia, ba nu.... ba incordez muschiu', ba o las moale.... Asta merge in afaceri, ca e negociere (nu neg faptul ca e un bun om de afaceri), dar cu Basescu - omul care nu stie ce e aia gri, numai alb si negru, nu tine... Si la Romanica, precum ai constatat, daca bei cu Becali, iti creste ratingul de nu ai aer.... Oare prietenii stiu de ce ?!

P.S. Tariceanu chiar imi place, ca e biker. Are un Triumph de moare lumea (daca nu el, atunci cine ? Fizz ?!). Deci o samanta de rocker, flower-power, tot e in el.... Numai ca in maxim 2 luni o sa dea cu fundul de pamant. Se pregateste Stolo, pe care unele cancelarii il considera drept un foarte bun inlocuitor al lui Basescu. Daca Piratul nu executa program artistic, asa cum i se sugereaza, sa vezi ce dosare o sa se mai falfaie prin ochii muritorului roman.
nefertiti-old
Bine ca s-a imbolnavit marinerul, ca altfel despre ce mai vorbeati...
alysoft2003
Se gaseeeeeste, nefe, se gaseste laugh.gif Nici sa nu te gandesti ca s-ar sta fara subiect si predicat laugh.gif
nefertiti-old
Pai, na, ma gandesc ca n-ar strica sa schimbe numele tarii din RO in Poiana lui Iocan... devil.gif
alysoft2003
Cat nu o sa se cheme Poiana lu' Becali, totul e ok laugh.gif
Endgegner
Mai sti..daca da Berbecali banu'..ne vinde cu tot cu locatie, nea Mihai rolleyes.gif
alysoft2003
Sa scuipam in san, facem semnul crucii de 3 ori cu mana si de 3 ori cu limba pe cerul gurii si mai si dam acatist la biserica. laugh.gif
Endgegner
Marele Cioban a zis ca ne lasa de izbeliste, ca nu vrea sa ne mai conduca...ca o sa fie altu* presedinte...mda, daca vrea sa fie Vlad Tepes nu poate sa fie si presedintele Romaniei...ca parca am mai avut un "Vampir" si l-am omorat de Craciun...
alysoft2003
Au grija cateii din jurul lui sa ii bage in cap vreo prostie. Aia ii intretin paranoia si il periaza de nu se vad, ca doar din manutza lui mananca.
mutulica
cica Base a facut hernia incercand sa ridice nivelul de trai
si ca nu s-a operat la noi de frica lu Ciomu, care e inca in libertate
Cucu Mucu
QUOTE (Michelle @ 11 May 2006, 09:50 PM)
targetu' e doar asa o chestie pentru fraierii care chiar tin cont de asta...si stai linistit ,nu i-ai lasa pe angajatii tai sa-si dea fiecare cu parerea cum vrea...

Fraierii aia care tin cont de target sunt cumparatorii de publicitate. wink.gif Pai tocmai, ca asa am impresia, ca fiecare face stirea dupa cum il taie capul, nu tin cont de nici o regula.
Michelle
Tu de publicitate pe bani publici n-ai auzit?aia crezi ca se cumpara dupa target?

Eu am impresia invers,ca sunt biiine dirijati sa infloreasca cit pot pe un refren cu tema prestabilita...
Invincible
In localitatea Bistret, inundata de Dunare, un asa-zis reporter, Lucian Dindirica si-a permis sa-l agreseze pe Traian Basescu, punīndu-i o īntrebare pe cīt de smechera, pe atīt de tendentioasa. Adica de ce s-a dus, anul trecut, de atītea ori la podul de la Maracineni, iar acum, la Dunare, s-a miscat mai greu. Indiferent cīte pacate ar avea un sef de Stat, trebuie sa recunoasteti ca asta nu-i o maniera sa se vorbeasca, totusi, cu el. Care e rolul presei pe līnga oamenii politici? Sa īi ancheteze? Asta nu se poate. Din pacate pentru Dindirica, presedintele l-a tratat ca pe o Gingirica (plevusca), dīndu-si seama ca provine din bazinul īn care se zbenguie Rechinul Vāntu. Mai exact, cu ochiul ala usor zbanghiu, Traienel a vazut ca pe microfonul de burete rosu pe care īl tinea Dindirica sub haripica scria REALITATEA TV. Atīta i-a trebuit Matrozului, care venise cu capsa pusa de la Neptun! „Esti de la Realitatea? N-o sa-ti raspund niciodata. Introduceti agresivitatea īntre oameni. Oamenii au nevoie de calm acum. Tu, care-l ai īn spate pe Vāntu, cum plīngi tu, de oameni, baiatule? Ai auzit de cīteva sute de mii de oameni care au ramas fara toata averea lor de pe urma patronului tau? Atunci, lasa demagogia, te rog!”. Atunci, matahala Dindirica s-a facut mica-mica, iar un zornait de catuse s-a auzit, zglobiu, peste apele Dunarii revarsate. Daca un sef de Stat stie o treaba ca asta, extrem de grava, de ce nu actioneaza? De ce mai ramīne īn libertate patronul unui post de Televiziune care, īntr-adevar, īi asmute pe romāni unii īmpotriva altora si īi vīneaza, personaj care, nu-i asa, a lasat fara agoniseala cel putin 300.000 de oameni? Nu cītiva oameni - ci, repetam, 300.000 DE OAMENI! A trebuit sa treaca atīta vreme de cīnd e īn fruntea Statului - aproape 1 an si jumatate - ca Basescu sa spuna, public, ceea ce stie toata lumea, si anume ca Vāntu calca pe cadavre, n-are mama, n-are tata, n-are patrie-adorata? Sau, poate ca e adevarat ca, īn campania electorala din toamna anului 2004, Vāntu l-a sponsorizat pe Basescu cu 1.000.000 de euro, mai stii? Īn orice caz, īntīmplarea de luni, de la Bistret, reprezinta ceva mai mult decīt o iesire nervoasa a lui Basescu. Ea īnseamna spargerea ghetii īn ceea ce īl priveste pe cel care conduce (deocamdata din umbra) Romānia. Īn mod normal, ar trebui ca Justitia sa se auto-sesizeze. Fiindca acuzatiile astea extrem de grave nu le-a lansat vreun pensionar, la un miting al pagubitilor FNI, ci chiar īntīiul om īn Stat. A furat S.O. Vāntu averea a sute de mii de romāni? Cum, si īnca n-a fost arestat? Atunci el fura īn continuare, linistit, īntrucīt vede ca nu pateste nimic, daca īnsusi presedintele e neputincios. Pīna una, alta, lumea constata ca, īn Romānia, VĀNTU a luat mai multe case decīt APA...
March
Pastile de tratat probleme de coloana

Boala lor se cheama ticalosie avansata si n-are leac. In momente care cer luciditate si decenta, ei plonjeaza cu voluptate in delir colectiv, se intrec morbid in eseuri ipocrite despre viata, curaj si patriotism. Iar ei sint mereu aceiasi


Hernia presedintelui a rascolit maladiile cronice din presa: demagogie, populism primitiv si nationalism ingust. Cu rare exceptii, „opinia publica” a scris si a vorbit cu sira spinarii grav infectata cu virusii tembelismului agresiv.
Dupa CTP si Cristoiu, cazuri psihanalizabile, Traian Basescu avea datoria sa pompeze niscai incredere in sistemul medical romanesc. Adica sa instige la omor.
Chiar daca s-ar fi tratat in Romania, Basescu nu s-ar fi operat, fireste, ca „un om de rind”. Cui ii pasa. Viena a devenit simbolul tradarii nationale. Adica, ce trebuia sa faca? Sa sune la Ambulanta, ca tot poporeanul. Sa se lase abandonat cu perfuzia in vena la poarta spitalului. Sa se tirasca in sala de operatie, sa accepte din solidaritate patriotica o infuzie cu Pioceanic si sa iasa triumfator in scaun cu rotile dupa citeva zile, fluturind in semn de victorie un stegulet tricolor(…)

De fapt, resursele absurdului sint, in Romania, nelimitate: serviciile secrete i-au inventat boala presedintelui ca sa-l creasca in sondaje. Basescu isi stoarce hernia de procente. Sint unii, de pilda, care nu cred nici azi in boala lui Stolojan si nici in lacrima lui Basescu. Paranoia colectiva tine loc de luciditate. Prostia si nesimtirea „fac rating”. In fond, cine cumpara decenta? Sa ne intoarcem insa la fapte: au subminat Adrian Nastase, Ion Iliescu, Sorin Oprescu, Viorel Hrebenciuc&Co. sistemul medical romanesc cind s-au tratat in strainatate? Caut in arhivele ziarelor care azi fac spume la gura. Liniste. Pe atunci, ziaristii „cu coloana” stateau plecati, cu vertebrele vraiste, incovoiati ca secera si muti ca niste ciocane in fata Marelui Partid. I-as intreba: unde si-ar trata problemele de coloana, mai grave, ce-i drept, decit o banala discopatie? Ce ar alege ei? Sa riste pe banii contribuabililor intr-un spital romanesc, sau sa se salveze pe banii lor intr-un spital din strainatate? Daca se uita miercuri seara la PRO TV (ca tot si-a bagat ziarul in trustul lui Sirbu), CTP risca un atac de cord. Reagan, Eltin, Havel si alti sefi de sefi de stat si-au tradat miseleste patria operindu-se in strainatate. (…)
Cucu Mucu
Initial si eu am fost oarecum intrigat. Dar apoi m-am gandit ca in tara era intr-o situatie fara iesire: inainte de operatie trebuia sa bage pliculetul in buzunarul doctorului. Daca il baga, il lua tante Europa de urechi ca sustine coruptia. Daca nu il baga, zicea lumea ca e chitros si uite-asa mai pierdea niste "ba coane"capital electoral. laugh.gif
mutulica
mai nene, la asta cu boala chiar nu l-as condamna pe om
in plus, daca e smecher popeye... baga de o reforma medicala la intoarcere, ca poa sa zica "da frate, avem o problema cu spitalu'. am simtit-o pe coloana mea"
Endgegner
Mai lasati-o atata cu Basescu..s-aoperat in strainatate, s-a operat...multi oameni polititi din Romania postdecembrista s-au operat in strainatate...in 2003 Nastase s-a operat in Germania de tiorida...in 1996, Iliescu s-a operat in Israel de o afectiune dermatologica, 2001 Hrebenciuc operat la Paris, tot in 2001 Constatinescu operat tot la Paris, chiar si Sorin Oprescu s-a operat in 2003 tot la Paris la inima...chiar si eu m-am operat in strainatate rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.