Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
abis
QUOTE (Adina @ 7 Feb 2007, 08:59 PM)
QUOTE (abis @ 7 Feb 2007, 08:57 PM)

Daca PNL ar vota contra suspendarii, suspendarea nu ar trece de parlament si se termina balciul. Dar PNL-ul nu vrea sa se termine, vrea sa il santaseze pe presedinte cateva luni.  wink.gif

Şi te miri? Adică ar trebui să întoarcă şi celălalt obraz?

Nu ma mir. smile.gif

Doar incerc sa arat ca initiativa premierului nu este o ramura de maslin intinsa catre presedinte, asa cum sugera March.

PS: Melescanu a recunoscut, aseara, ca initiativa lui Taricelu are ca principal scop prevenirea unei eventuale implicari a lui Traian Basescu in alegerile europarlamentare de partea PD-ului. rolleyes.gif
cocosel
Aseara Ilici ataca fara prea mare jena...de fapt ce o mai dori batranelul???

Ion Iliescu, artizanul din umbra al incercarii de suspendare a presedintelui, profita de ocazie si riposteaza la toate atacurile lui Basescu impotriva sa.
„De domnul Basescu trebuie sa te feresti si atunci cind iti daruieste etichete“, afirma Ion Iliescu in interviul acordat ieri „Cotidianului“. El spune ca regreta ca l-a facut pe Mircea Geoana „prostanac“, ca acesta este „un politician responsabil“ si ca „adevaratii prostanaci, fara ghilimele“, sint in alta parte. Pentru suspendarea presedintelui in Parlament, Ion Iliescu sustine ca PSD se bazeaza si pe voturi de la actuala putere, dar si pe ale unor parlamentari independenti si de la minoritati. Ion Iliescu spune ca protestul intelectualilor fata de suspendarea lui Traian Basescu este nedemocratic si le ureaza scurt: „Sa fie sanatosi!“. hh.gif

March
QUOTE (Michelle @ 7 Feb 2007, 11:09 PM)
He,he,he...numa ca primu' ministru s-a razganditara...nu mai vrea suspendarea presedintelui

Cand a sustinut PNL suspendarea ?
March
Soarta lui Basescu, la mana judecatorilor pusi de PSD laugh.gif
axel
Nu, domne. In cel mai rau caz soarta lui Basescu la mana electoratului. Si daca se ajunge la astal, s-au fript toti care au cerut suspendarea. Ca dupa cate observi, poporul il confirma dupa numai 2 ani wink.gif
Felina
"Presedintele Traian Basescu a declarat, marti, la sedinta de bilant a DNA, ca va retrimite Parlamentului o lege care acorda anumite scutiri fabricilor autohtone de bere si care se afla in prezent la Cotroceni spre promulgare, adaugand ca sunt oameni politici care nu fac altceva decat "legi pentru infractori".

"Nu mai departe de zilele trecute era in dezbatere o lege prin care nu stiu ce scutiri se acordau fabricilor de bere autohtone, deci ceva tot legat de zona alcoolului.

Sigur, legea se afla la promulgare, cu certitudine o voi trimite inapoi, dar iata cum se manifesta impletirea intre infractori si oameni politici care nu fac nimic altceva decat sa faca legi pentru infractori"
, a declarat Traian Basescu. "

sursa
MIA
O timpenie, o declaratie bombastica pentru "ca sa dea bine" la public.

Facilitatile alea erau pentru unele IMM-uri in domeniul berii si oricum, comparativ cu ce se intimpla pe piata (cvasi-)ilegala a "tariurilor" chestiile astea din domeniul berii sunt insignifiante - Basescu a ales doar ( cam aiurea dupa parerea mea ) un acar Paun ca sa mai lanseze una din celebrele sale fumigene ... tongue.gif
Felina
QUOTE (MIA @ 8 Feb 2007, 09:31 AM)
O timpenie, o declaratie bombastica pentru "ca sa dea bine" la public.


MIA, ca se dea bine la public o fi declaratia, dar ca trimite legea inapoi se numeste fapt implinit.


QUOTE

Facilitatile alea erau pentru unele IMM-uri in domeniul berii si oricum, comparativ cu ce se intimpla pe piata (cvasi-)ilegala a "tariurilor" chestiile astea din domeniul berii sunt insignifiante - Basescu a ales doar ( cam aiurea dupa parerea mea ) un acar Paun ca sa mai lanseze una din celebrele sale fumigene ... tongue.gif


Tu nu intelegi notiunea de corectitudine. Corectitudinea asta nu are multe fetze, doar una. E corect sau nu e corect. Legea respectiva nu e corecta, e partinitoare. PUNCT.

Preferi ca legea respectiva sa fie data in forma in care s-a lansat? Tu nu intelegi notiunea de lege?


Cucu Mucu
QUOTE (Felina @ 8 Feb 2007, 11:06 AM)
Legea respectiva nu e corecta, e partinitoare.

O prostie mai mare nu putea sa scoata. Facilitatile erau pt IMM, orice stat industrializat isi sustine puternic sectorul IMM, sunt mai usor de controlat, mai obediente si nu in ultimul rand sustin economia. Dar asta habar nu are de economie! De ce sa nu acorde facilitati IMM-urilor? Cui sa acorde? Colosilor?! O tampenie... Ma mir ca nu ii pune sa frece si puntea...
Felina
QUOTE (mariusc2 @ 8 Feb 2007, 10:47 AM)
QUOTE (Felina @ 8 Feb 2007, 11:06 AM)
Legea respectiva nu e corecta, e partinitoare.

O prostie mai mare nu putea sa scoata. Facilitatile erau pt IMM, orice stat industrializat isi sustine puternic sectorul IMM, sunt mai usor de controlat, mai obediente si nu in ultimul rand sustin economia. Dar asta habar nu are de economie! De ce sa nu acorde facilitati IMM-urilor? Cui sa acorde? Colosilor?! O tampenie... Ma mir ca nu ii pune sa frece si puntea...

Cred ca nu intelegi ca legea era doar pentru o categorie particulara a IMM-urilor. blink.gif
abis
QUOTE (mariusc2 @ 8 Feb 2007, 12:47 PM)
Dar asta habar nu are de economie!

Din Cotidianul:

Seful statului atrage atentia ca ajutoarele pe care le-ar acorda statul roman companiilor respective sint interzise de legislatia UE. Conform unui comunicat de presa al Administratiei Prezidentiale, remis ieri presei, „actul normativ transmis de Parlament spre promulgare contravine art. 87-89 din Tratatul de Instituire a Comunitatii Europene si legislatiei secundare adoptate in baza acestuia“.

Actul normativ a fost initiat de PD si de PNL in 2006. Ulterior, liberalii au repudiat legea si au contestat-o la Curtea Constitutionala. „Imediat dupa adoptarea legii, am trimis o scrisoare sefului statului cerind sa nu o promulge, dar presedintele nu a spus nici un cuvint despre aceasta scrisoare, cum nu a spus ca printre autorii proiectului se afla patru membri PD si Cristian Boureanu, membru la data respectiva al gruparii platformistilor, grupare fidela 100% lui Traian Basescu“, ne-a declarat vicepresedintele PNL Crin Antonescu
March
QUOTE (abis @ 8 Feb 2007, 02:33 PM)
QUOTE (mariusc2 @ 8 Feb 2007, 12:47 PM)
Dar asta habar nu are de economie!

Din Cotidianul:

Seful statului atrage atentia ca ajutoarele pe care le-ar acorda statul roman companiilor respective sint interzise de legislatia UE. Conform unui comunicat de presa al Administratiei Prezidentiale, remis ieri presei, „actul normativ transmis de Parlament spre promulgare contravine art. 87-89 din Tratatul de Instituire a Comunitatii Europene si legislatiei secundare adoptate in baza acestuia“.

Actul normativ a fost initiat de PD si de PNL in 2006. Ulterior, liberalii au repudiat legea si au contestat-o la Curtea Constitutionala. „Imediat dupa adoptarea legii, am trimis o scrisoare sefului statului cerind sa nu o promulge, dar presedintele nu a spus nici un cuvint despre aceasta scrisoare, cum nu a spus ca printre autorii proiectului se afla patru membri PD si Cristian Boureanu, membru la data respectiva al gruparii platformistilor, grupare fidela 100% lui Traian Basescu“, ne-a declarat vicepresedintele PNL Crin Antonescu

Pai zi un comentariu de cel putin doua cuvintele la cele afirmate de Antonescu ? Ca sa nu zica lumea ca taci pentru ca in afacerea aia , tot cu iz mafiot, sunt implicati peledisti si pedisti ! tongue.gif

Este vorba de deputatii PD Gratiela Iordache, Radu-Catalin Dragus, Mircea Man, Petru Movila, liberalul Cristian Mihai Adomnitei si independentul Cristian Alexandru Boureanu (PLD). In momentul adoptarii initiativei, dezbaterile au fost aprinse si, dupa ce legea a trecut de plen, pe culoarele Camerei Deputatilor au aparut zvonuri ca in spatele actului normativ se afla deputatul PD Alexandru Mocanu, a carui sotie are legaturi cu una dintre fabricile de bere beneficiare de scutiri. Se pare ca sotia deputatului, care este un apropiat al presedintelui executiv Adriean Videanu, ocupa functia de inginer-sef la SC Bere si Malt, Robema, din Rosiorii de Vede. ( "Gandul")
MIA
QUOTE (Felina @ 8 Feb 2007, 11:58 AM)
Legea respectiva nu e corecta, e partinitoare. PUNCT.


E normal sa fie - pentru ca e intr-un sector in care IMM-urile existente sunt sub presiunea zdravana a unor colosi multinationali. smile.gif

QUOTE

Preferi ca legea respectiva sa fie data in forma in care s-a lansat? Tu nu intelegi notiunea de lege?


QUOTE

Cred ca nu intelegi ca legea era doar pentru o categorie particulara a IMM-urilor


Am am impresia ca tu nu intelegi exact notiunea de "protectie a IMM"-urilor si de politica sectoriala. rolleyes.gif

Mie unul mi se-nrupe de legea aia, fara o detaliere ulterioara nu ma pronunt nici nici , dar urmatoarea declaratie e un act de iresponsabilitate si nimic altceva :

QUOTE

{...}adaugand ca sunt oameni politici care nu fac altceva decat "legi pentru infractori". ( adica proprietarii fabricilor de bere legale mici si mijloci sunt ... infractori ??? blink.gif - halucinant nu alta ... )

"Nu mai departe de zilele trecute era in dezbatere o lege prin care nu stiu ce scutiri se acordau fabricilor de bere autohtone, deci ceva tot legat de zona alcoolului. ( aha - deci productia de bere intr-o fabricuta si cea de spirtoase intr-un garaj ilegal e tot cam acelasi lucru pt. musiu presedinte !! Incredibil hh.gif )

Sigur, legea se afla la promulgare, cu certitudine o voi trimite inapoi, dar iata cum se manifesta impletirea intre infractori si oameni politici care nu fac nimic altceva decat sa faca legi pentru infractori", a declarat Traian Basescu.
actionmedia
QUOTE (March @ 8 Feb 2007, 01:51 PM)
Pai zi un comentariu de cel putin doua cuvintele la cele afirmate de Antonescu ? Ca sa nu zica lumea ca taci pentru ca in afacerea aia , tot cu iz mafiot, sunt implicati peledisti si pedisti ! tongue.gif

Este vorba de deputatii PD Gratiela Iordache, Radu-Catalin Dragus, Mircea Man, Petru Movila, liberalul Cristian Mihai Adomnitei si independentul Cristian Alexandru Boureanu (PLD). In momentul adoptarii initiativei, dezbaterile au fost aprinse si, dupa ce legea a trecut de plen, pe culoarele Camerei Deputatilor au aparut zvonuri ca in spatele actului normativ se afla deputatul PD Alexandru Mocanu, a carui sotie are legaturi cu una dintre fabricile de bere beneficiare de scutiri. Se pare ca sotia deputatului, care este un apropiat al presedintelui executiv Adriean Videanu, ocupa functia de inginer-sef la SC Bere si Malt, Robema, din Rosiorii de Vede. ( "Gandul")

Zic eu: "Iata dovada ca este un presedinte impartial". Si nu conteaza de la cine a venit legea, uite ca le da peste nas si alora din PD, si nu e prima data. Ce mai vreti?
March
QUOTE (actionmedia @ 8 Feb 2007, 10:11 PM)
Zic eu: "Iata dovada ca este un presedinte impartial". Si nu conteaza de la cine a venit legea, uite ca le da peste nas si alora din PD, si nu e prima data. Ce mai vreti?

Sau a fost o lipsa de comunicare ! wink.gif
actionmedia
QUOTE (March @ 8 Feb 2007, 09:13 PM)
QUOTE (actionmedia @ 8 Feb 2007, 10:11 PM)
Zic eu: "Iata dovada ca este un presedinte impartial". Si nu conteaza de la cine a venit legea, uite ca le da peste nas si alora din PD, si nu e prima data. Ce mai vreti?

Sau a fost o lipsa de comunicare ! wink.gif

Adica ce, nu stia sa citeasca si sa vada cine sunt initiatorii legii. Banuiesc ca orice lege care vine la promulgare contine un scurt rezumat, pentru ce este si de cine a fost initiata. Ce lipsa de comunicare? A pierdut cineva biletelul?

MIA

QUOTE
adica proprietarii fabricilor de bere legale mici si mijloci sunt ... infractori ?


Eu am inteles altceva, ca unii infractori ar putea beneficia sau specula aceasta lege in folosul lor, nu ca proprietarii ar fi infractori. Daca nu stim continutul legii, nu ne putem pronunta.

QUOTE
aha - deci productia de bere intr-o fabricuta si cea de spirtoase intr-un garaj ilegal e tot cam acelasi lucru pt. musiu presedinte !! Incredibil


Nu inteleg cum ai ajuns la acest rationament.
abis
QUOTE (March @ 8 Feb 2007, 01:51 PM)
Pai zi un comentariu de cel putin doua cuvintele la cele afirmate de Antonescu ?

Mi-a luat-o Actonmedia inainte smile.gif

La ce-a zis el as mai adauga ca, daca (asa cum zice Marius) Basescu nu se pricepe la economie si din acest motiv a respins legea, inseamna ca nimeni din PNL nu se pricepe, din moment ei sunt cei care i-au cerut sa o respinga.
Cucu Mucu
QUOTE (abis @ 8 Feb 2007, 09:23 PM)
Basescu nu se pricepe la economie...

... sa il intrebe pe Stolo. Are consilieri maestre. Sau ar trebui. Si consilieri juridici ar trebui. Aia sa ii spuna ca nu el decide daca ajutorul de stat e anit-european sau nu, ci Consiliul Concurentei, care reprezinta statul roman in fata Comisiei Europene. wink.gif Chiar zilele trecute mi-a picat in mana materialul cuprins in ordonanţa de urgenţă nr. 117 din 21.12.2006. Sa dau ceva citate:
"
Art. 1
(1) Prezenta ordonanţă de urgenţă are ca scop reglementarea procedurilor naţionale în materia ajutorului de stat, în vederea aplicării art. 87-89 din Tratatul de instituire a Comunităţii Europene şi a legislaţiei secundare adoptate în baza acestora.

(2) Prevederile prezentei ordonanţe de urgenţă nu se aplică ajutorului de stat pentru agricultură şi piscicultura, acordat în conformitate cu dispoziţiile art. 32 din Tratatul de instituire a Comunităţii Europene.

...
Art. 6
Schemele de ajutor de minimis se transmit spre informare Consiliului Concurenţei, în termen de 15 zile de la data adoptării.

Art. 7
(1) Consiliul Concurenţei îndeplineşte rolul de autoritate de contact în raporturile dintre Comisia Europeană şi autorităţile şi instituţiile publice, inclusiv instituţiile publice implicate în procesul de privatizare, denumite în continuare autorităţi, alţi furnizori de ajutor de stat şi beneficiarii de ajutor de stat, implicaţi în procedurile din domeniul ajutorului de stat.
(2) Consiliul Concurenţei acordă asistenţă de specialitate în domeniul ajutorului de stat autorităţilor, altor furnizori şi beneficiarilor de ajutor de stat, pentru asigurarea îndeplinirii obligaţiilor asumate de România în acest domeniu, în calitate de stat membru al Uniunii Europene, inclusiv în cadrul procesului de elaborare a actelor normative sau administrative prin care se instituie măsuri de natura ajutorului de stat.
(3) Consiliul Concurenţei asigură informarea autorităţilor, altor furnizori de ajutor de stat, a beneficiarilor şi a publicului privind reglementările europene în domeniul ajutorului de stat, prin publicarea de ghiduri, buletine lunare, sinteze legislative şi de jurisprudenţă şi alte materiale informative, precum şi prin organizarea de seminarii, mese rotunde, conferinţe şi altele asemenea.
(4) Consiliul Concurenţei colaborează cu autorităţile, alţi furnizori şi beneficiarii de ajutor de stat şi îi sprijină în vederea aplicării corespunzătoare a legislaţiei comunitare.
(5 )Consiliul Concurenţei colaborează cu autoritatea competentă să reprezinte România în faţa Curţii de Justiţie a Comunităţilor Europene în cazurile privind ajutorul de stat.


Cam asta ar fi de interes. Restul textului il puteti gasi pe serverul camerei deputatilor sau daca nu il gasiti vi-l pot livra eu pi imeil.
Daca dorea sa fie fair-play, Basescu cerea o informare din partea Consiliului concurentei... sau isi intreba consilierii...

QUOTE
au aparut zvonuri ca in spatele actului normativ se afla deputatul PD Alexandru Mocanu, a carui sotie are legaturi cu una dintre fabricile de bere beneficiare de scutiri. Se pare ca sotia deputatului, care este un apropiat al presedintelui executiv Adriean Videanu, ocupa functia de inginer-sef la SC Bere si Malt, Robema, din Rosiorii de Vede.

Urasc sa fac asta, dar obligat de principiul echidistantei, trebuie sa ii iau apararea pedistului: dragilor, omul nu ar fi avut interes in acest sens deoarece Robema nu este IMM. Sorry! wink.gif

Felina, orice tara nascoceste tot felul de tertipuri juridice pt a-si proteja producatorii proprii prin tot felul de subventionari, facilitati mascate in nustiuce, numai la noi li se dau la cap, ai dracu chiaburi exploatatori, huo, la frecat puntea cu ei. laugh.gif
March
QUOTE (actionmedia @ 8 Feb 2007, 10:11 PM)
Zic eu: "Iata dovada ca este un presedinte impartial". Si nu conteaza de la cine a venit legea, uite ca le da peste nas si alora din PD, si nu e prima data. Ce mai vreti?

Impartial, ai ? Ce mai vrem ? Uite pe unii ca astia pe care-i ascunde sub presul cotrocenist ! tongue.gif

Grupul "Golden Blitz", abonat la asfaltari si constructii de autostrazi pe bani publici, conform indicatiilor lui Basescu

(...) grupul de interese "Golden Blitz", care graviteaza in jurul presedintelui Traian Basescu, a prosperat in ultimii ani cat alti-n zece, rotunjindu-si cifrele de afaceri cu sute de milioane de euro. Mai cu seama din afaceri cu bani publici, rezultati din licitatii controversate legate de constructii de drumuri si autostrazi.

In cauza se afla un lant de firme apartinand oamenilor de afaceri Costel Casuneanu, Dorinel Umbrarescu, Dan Besciu si Sorin Vulpescu, care sunt invariabil prezente la tortul de atribuire a marilor lucrari platite cu bani publici de Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR), Ministerul Transporturilor sau Primaria Capitalei. Acest grup are legaturi de afaceri foarte stranse cu un alt prieten de notorietate al lui Traian Basescu - Dorin Cocos - sotul celebrei Elena Udrea, fosta consiliera prezidentiala, propulsata in conducerea Partidului Democrat. O constatare deloc de neglijat este ca intregul grup, in proportie de 99%, a "spart piata" in aria Transporturilor, in care actualul sef al statului a excelat ca fost ministru in domeniu.
March
QUOTE (Michelle @ 7 Feb 2007, 12:09 AM)
Apropos de intelectualii care in opinia lui The Dude ar  sustine legitimitatea demersului pentr suspendarea  presedintelui.

Scrisoarea celor 50 de intelectuali
Marţi 06 Februarie 2007, 22:48

Intelectualii pe care Basescu ii lasa rece

Scrisoarea de sustinere a presedintelui Basescu genereaza controverse in rindul intelectualilor. Andrei Plesu crede ca „textul este mai degraba de natura sa intretina o tensiune“.

Reactionind la scrisoarea semnata la inceputul saptaminii de saizeci de membri ai societatii civile, alte figuri importante ale scenei intelectuale din Romania isi exprima dezacordul si explica, pentru „Cotidianul“, de ce nu s-au alaturat demersului.

(...)

Analistul politic Stelian Tanase a aratat, la rindul sau, ca i s-a propus sa semneze, insa nu a facut-o, pentru ca are „alta analiza“ asupra situatiei politice actuale. „Romania nu este in fata unei lovituri de stat, cum s-a spus, nu se poate vorbi despre o refacere a Pietei Universitatii. Nu e cazul sa mobilizam lumea si sa introducem un element de tensiune in plus, cind rostul intelectualilor este sa contribuie la calmul dezbaterii. Patria nu e in primejdie. Suspendarea si biletelul nu sint decit niste dramolete pe care politicienii le joaca pentru ca noi sa ne uitam la ei. Totul se va termina cu «Pupat Piata Endependenti»“, apreciaza Tanase
abis
QUOTE (mariusc2 @ 8 Feb 2007, 10:29 PM)
QUOTE (abis @ 8 Feb 2007, 09:23 PM)
Basescu nu se pricepe la economie...

... sa il intrebe pe Stolo.

Asa cum ai dat citatul reiese ca eu as fi afirmat ca Basescu nu se pricepe la economie, lucru pe care nu l-am spus. Iar Stolo nu mai este consilier, asa ca nu avea cum sa-l intrebe. Insa banuiesc ca si-o fi consultat consilierii inainte... In plus, vezi si declaratiile lui Crin Antonescu pe care le-am citat mai sus.

QUOTE (March)
Reactionind la scrisoarea semnata la inceputul saptaminii de saizeci de membri ai societatii civile, alte figuri importante ale scenei intelectuale din Romania isi exprima dezacordul

Firesc - ca in intreaga societate, si in randul intelectualilor sa fie diferente de opinie. Apelul pe care l-amprezentat aici a fost o replica la adresa lui Dude, care afirma ca "toata lumea" si mai ales "toti intelectualii" sunt impotriva presedintelui.
cocosel
QUOTE
mai ales "toti intelectualii" sunt impotriva presedintelui

Stii cum ii asta Abis cu intelectualii....cam dubioasa...a mai fost una inainte se numea ceva cu un Parlement curat inainte de alegeri...acuma revine la aceleasi tertipuri...nu-mi place cum suna "intelectualii"...o parte dintre ei i-au banii de la stat de pe lista aia si nu vad cata deontologie pot sa afirme...recunosc si sunt de acord ca fiecare sa aiba o preferinta dar ziaristii de acolo o pot face in ziar nu semnand orice foicica doar pentru ca sunt subordonati unor interese meschine... blink.gif
March
Probabil incurajat pe sest de Basescu,

SRI cereputerile Securităţii

Serviciul vrea să-şi păstreze ofiţerii acoperiţi din presă, justiţie, parlament, partide politice şi culte

Propunerile SRI ar putea ajunge în parlament, chiar dacă guvernul refuză să le preia, având în vedere faptul că PD şi-a anunţat deja intenţia depunerii în forul legislativ a proiectelor de lege în forma dorită de Cotroceni

ypsilonalpha
S-a anunţat că marţi la ora 14:30 Băsescu ar dori să se adreseze camerelor reunite ale Parlamentului.

Urmează confirmarea.

Bănuiesc că acesta e momentul cînd Băsescu şi Parlamentul o s-o dea remiză, şi o să facă uitată cererea de suspendare ... rolleyes.gif
abis
PSD-ul ar suferi serioase pierderi de imagine in randul propriilor sustinatori, daca ar renunta acum, cand lucrurile sunt atat de inaintate... Pe de alta parte un scor bun pe care l-ar obtine presedintele la referendum ar zdruncina zdravan credibilitatea PSD... Oricum ar da-o tot pica rau.

PC-ul nu are nimic de castigat daca lucrurile se impotmolesc aici. La fel si PRM-ul, are nevoie de scandal pentru a lua fata PNG-ului. Basescu si partidele care-l sustin vor fi pe val dupa referendum (care in mod evident nu are nici o sansa de reusita). Singurul care ar castiga din stoparea suspendarii ar fi PNL: prin asocierea cu PSD si PRM a transmis un semnal foarte prost propriilor sustinatori.

Asadar, nu cred in "marea impacare" de miercuri sau cand o fi.

Este posibil, fireste, ca lucrurile sa fie stopate dupa ce Curtea Constitutionala se va pronunta negativ in privinta suspendarii. Ar fi varianta de iesire cu costuri minime pentru toti cei implicati. Pe varianta asta as paria, dar nu o suma foarte mare. biggrin.gif
March
QUOTE (ypsilonalpha @ 9 Feb 2007, 03:01 PM)
S-a anunţat că marţi la ora 14:30 Băsescu ar dori să se adreseze camerelor reunite ale Parlamentului.

Urmează confirmarea.

Bănuiesc că acesta e momentul cînd Băsescu şi Parlamentul o s-o dea remiză, şi o să facă uitată cererea de suspendare ... rolleyes.gif

Io cred ca nu se astampara si tot o sa arunce cu ceva zoaie pe ei ! Le are in sange ! Scandalurile nu zoaiele ! tongue.gif

Imi spunea deunazi un fost sef din conducerea NAVROM ca si pe vapoarele unde era el comandant scandalul era continuu !
March
QUOTE (ypsilonalpha @ 9 Feb 2007, 03:01 PM)
S-a anunţat că marţi la ora 14:30 Băsescu ar dori să se adreseze camerelor reunite ale Parlamentului.
Urmează confirmarea.

Marti ? Pai atunci Senatul dezbate motiune contra lui Macovei, colaboratoarea lui permanenta ! Deci momentul adresarii trebuie stabilit de comun acord , nu cum vrea muschii lui !
March
Codruta face drepti !! laugh.gif

La doar doua zile dupa ce presedintele Romaniei, Traian Basescu, a recomandat procurorilor DNA sa redeschida vechile anchete de la BANCOREX si Banca Agricola, Procurorul General al Romaniei, Laura Codruta Kovesi, a anuntat ieri reactivarea dosarului Banca Agricola care il vizeaza pe omul de afaceri Sorin Ovidiu Vantu. Nu este pentru nimeni un secret ca seful statului nu-l are la inima pe omul de afaceri, Basescu fiind autorul a mai multor comentarii negative la adresa acestuia.
March
QUOTE (March @ 9 Feb 2007, 05:09 PM)
QUOTE (ypsilonalpha @ 9 Feb 2007, 03:01 PM)
S-a anunţat că marţi la ora 14:30 Băsescu ar dori să se adreseze camerelor reunite ale Parlamentului.
Urmează confirmarea.

Marti ? Pai atunci Senatul dezbate motiune contra lui Macovei, colaboratoarea lui permanenta ! Deci momentul adresarii trebuie stabilit de comun acord , nu cum vrea muschii lui !

N-a iesit cum au vrut muschii lui ! tongue.gif Parlamentul a hotarat ca presedintele se poate adresa miercuri 14 februarie.
TheK
O sa ii plezneasca o vena de ciuda lu Base. Oricum s-a luat decizia corecta daca luam in calcul tonul imperativ al cereri lu Basescu si lipsa de respect si diplomatie.
Basescu asta calca din zi in zi in alte strachini. Pacat de tzutzarii lui..
abis
Marti, miercuri, e mai putin important. Regulamentul sedintelor comune prevede la articolul sapte ca "la solicitarea presedintelui Rominiei, prezentarea si dezbaterea mesajelor adresate Parlamentului se inscriu cu prioritate pe ordinea de zi sau, dupa caz, la data solicitata". Basescu nu a gresit cu nimic solicitand o data anume, si cred ca nici parlamentarii nu au gresit stabilind o alta zi, ziua de marti fiind ocupata cu motiunea anti-Macovei, care le va lua toata ziua, probabil. smile.gif

Mai important decat ziua de marti sau miercuri ar putea fi continutul mesajului.
TheK
QUOTE
Mai important decat ziua de marti sau miercuri ar putea fi continutul mesajului.



Ar putea.. desi ma indoiesc wink.gif
Eu stau si ma intreb , Boc asta nu oboseste niciodata sa se umple de penibil si umbra ?
Cat de frumos ridica el in slavi constitutia lu iorgovan desi PD a votat impotriva la momentu dat, si cat de lipsit de logica e el cand afirma ca niste alegeri castigate cu 50%+1 din cei prezenti la vot nu pot fi invalidate decat printr-un referendum cu 50%+1 din numarul TOTAL de votanti.. sa il pupe mama pe el de baiat istet si cu buzele stralucitoare de la balsam anti maro
March
QUOTE (abis @ 12 Feb 2007, 08:57 PM)

Mai important decat ziua de marti sau miercuri ar putea fi continutul mesajului.

Mesaj ? Nu, poate gaz peste foc !!
TheK
Unde-s oamenii presedintelui? L-ati abandonat? Dar mai are potential!
TheK
Si ca sa nu fiu acuzat de subiectivism remarc luarea unei pozitii ferme in fata presedintelui Ungariei pe problema referendumului ilegal de catre Basescu.
Dea
QUOTE (TheK @ 12 Feb 2007, 08:05 PM)
Eu stau si ma intreb , Boc asta nu oboseste niciodata sa se umple de penibil si umbra ?

exact intrebarea asta mi-o pun eu referitor la Geoana
Dea
editat
cocosel
Se pare ca inca un om al Prezidentului va parasi barcuta...(vapor nu mai e de mult) si Monicuta imi spune randunica ca dupa acesta sedinta de azi de la Senat isi va depune demisia... thumb_yello.gif
TheK
Mai grav e ca insusi Basescu a simtit lovitura in genunchi, acelasi scenariu se poate repeta si in cazul Referendumului.. Abia acum devin curios de discursu de maine.
abis
Cocosel,
Macovei e "omul lui Basescu"? Ai vazut declaratiile lui Franco Fratini (comisarul european pentru Justitie) referitoare la Monica Macovei, date inaintea votului din senat? Asa, de curiozitate...

Acelasi scenariu este foarte probabil sa se repete si in cazul suspendarii presedintelui in parlament (nu in cazul referendumului, cum zice TheK). Sa vedem ce zice si curtea constitutionala...
TheK
La suspendarea presedintelui ma refeream, imi cer scuze.
March
Discursul Presedintelui in Parlament un mare fas !!! Cu 1/2 din parlamentari boicotand discursul, Dumnealui vrea sa lanseze un Referendum privind votul uninominal. Sa vezi batalii acum pe proceduri si contestatii la Curtea Constitutionala.
Scandalul continua ! tongue.gif
cocosel
QUOTE
Discursul Presedintelui in Parlament un mare fas !!!

Un mare fas... rofl.gif io zic mai multe fasuri...cica votul uninominal pe care aoleo cica PD a fost impotriva...acum cativa ani...ce demagogie... hh.gif
abis
QUOTE (March @ 14 Feb 2007, 05:40 PM)
Cu 1/2 din parlamentari boicotand discursul

Daca PSD, PC si PRM au decis sa nu asiste insemna ca trebuie sa-si anuleze discursul?
QUOTE
Dumnealui vrea sa lanseze un Referendum privind votul uninominal

Ar fi un referendum la care ar obtine probabil 80% DA...

Eu unul nu ma numar printre fanii sistemului uninominal.
TheK
M-a dezamagit discursu, chiar sa il fi subestimat?
3 sferturi discurs electoral, si printre randuri votul uninominal. Adica.. doar atat?!
MIA
QUOTE (abis @ 14 Feb 2007, 05:50 PM)
Eu unul nu ma numar printre fanii sistemului uninominal.

Nici eu nu ma numar deloc printre fanii votului uninominal - sau cel putin nu a unui vot uninominal "pur" ( ca in Franta de ex. ).

Nu de alta, dar mi-au ajuns Irina Loghin si Floarea Calota in Parlament, nu am chef sa vad acum partidele racolind tot felul de manelisti sau staruri disco pentru a candida ... devil.gif
March
QUOTE (abis @ 14 Feb 2007, 06:50 PM)
QUOTE
Dumnealui vrea sa lanseze un Referendum privind votul uninominal

Ar fi un referendum la care ar obtine probabil 80% DA...

Desigur. Pentru ca "masele largi" de admiratori ai lui Basescu habar n-au ce-i ala vot uninominal !! tongue.gif
March
QUOTE (MIA @ 14 Feb 2007, 07:09 PM)
QUOTE (abis @ 14 Feb 2007, 05:50 PM)
Eu unul nu ma numar printre fanii sistemului uninominal.

Nici eu nu ma numar deloc printre fanii votului uninominal - sau cel putin nu a unui vot uninominal "pur" ( ca in Franta de ex. ).

Nu de alta, dar mi-au ajuns Irina Loghin si Floarea Calota in Parlament, nu am chef sa vad acum partidele racolind tot felul de manelisti sau staruri disco pentru a candida ... devil.gif

Si am avea si tot felul de smecherasi cu bani ( ce joaca la limita legii da' nu pot fi dibuiti !) care vor fi alesi dupa ce au impartit bouporului cateva sute de mii de sacosi pline cu malai, orez, ulei, zahar si cozonac tongue.gif
TheK
Macar televiziunile locale mai fac un ban, ca doar 3 sa se faca cunoscuti oamenii wink.gif
Blakut
QUOTE
Si am avea si tot felul de smecherasi cu bani ( ce joaca la limita legii da' nu pot fi dibuiti !) care vor fi alesi dupa ce au impartit bouporului cateva sute de mii de sacosi pline cu malai, orez, ulei, zahar si cozonac

Si eu care credeam ca daca e vot uni=nominal o sa stie poporul pe cine sa traga de urechi daca nu ii merge bine ceva...sad.gif sad.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.