Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Marduk
QUOTE(March @ 26 May 2011, 06:00 AM) *
N-o sa-i simta nimeni lipsa !

Daca sarbii si slovacii respecta intelegerea cineva din staful lui Obama ar trebui sa faca o informare prin care sa explice ce si cum, deci e o idee buna a lui Basescu de a respecta in sfarsit o deciziea unei tari independente, democratice care are probleme comune cu Serbia si Slovacia in ceea ce priveste teritoriul si dorinta unor minoritati de a devenii independente.

QUOTE(March @ 26 May 2011, 12:53 PM) *
Daca Obama accepta o intalnire.... nu mai conta niciun Kosovo pentru Basea !

Banuiesc ca daca mergea la intalnirea respectiva se putea aranja ceva, dar Basescu a ales calea corecta, sa atraga atentia asupra unui situatii cu care Romania nu a fost de acord.
March
QUOTE(Marduk @ 26 May 2011, 06:43 PM) *
Banuiesc ca daca mergea la intalnirea respectiva se putea aranja ceva,


Banuiesti gresit. Nu putea sa se duca acolo si intr-o pauza de masa si spritz sa-i ceara o intalnire lui Obama !
Cucu Mucu
Incompetentii astia demagogi care ne conduc (sa zicem) au inceput sa atace si singura institutie a statului care mai sta in picioare - probabil din cauza ca are tupeul si nesimtirea de a nu se caciuli in fata lor si nu hahaiesc in rand cu toate hahalerele oranj.

Am uitat sa completez: apreciez gestul lui Base de a nu se duce la Varsovia. SUA au nevoie mai mare de noi decat avem noi de ei, nu avem decat de castigat daca jucam tare! Ehei, ete bre ca e bun la ceva si pokerul jucat in lungile calatorii pe mare! rofl.gif
March
QUOTE(Cucu Mucu @ 27 May 2011, 08:34 PM) *
Am uitat sa completez: apreciez gestul lui Base de a nu se duce la Varsovia. SUA au nevoie mai mare de noi decat avem noi de ei, nu avem decat de castigat daca jucam tare! Ehei, ete bre ca e bun la ceva si pokerul jucat in lungile calatorii pe mare! rofl.gif

Ii dor drept in cur pe americani de pokerul lui Basea !

Si apropos de motivul refuzului de a se duce la Varsovia :

Băsescu uită că a stat la masă cu un stat nerecunoscut de ONU
Kosovo, băsism! Nu boicot
Marduk
QUOTE(March @ 28 May 2011, 12:08 PM) *
Si apropos de motivul refuzului de a se duce la Varsovia :

Chiar apropo de manipularea pe care incerci sa o faci aici. Pentru mine reactia lui Basescu e una corecta, Kosovo este un precedent periculos pentru Europa, pentru lumea in care traim in general. Independenta teritoriala poate afecta grav relatiile internationale actuale, Romania are o astfel de problema, era nevoie de un mesaj pentru puternicii acestei lumi care rezolva totul dupa niste criterii care mie personal imi scapa, dar care ma afecteaza.
March
QUOTE(Marduk @ 28 May 2011, 12:22 PM) *
Chiar apropo de manipularea pe care incerci sa o faci aici. Pentru mine reactia lui Basescu e una corecta, Kosovo este un precedent periculos pentru Europa, pentru lumea in care traim in general. Independenta teritoriala poate afecta grav relatiile internationale actuale, Romania are o astfel de problema, era nevoie de un mesaj pentru puternicii acestei lumi care rezolva totul dupa niste criterii care mie personal imi scapa, dar care ma afecteaza.

Bre taica apicultorule ! Citeste cu atentie articolul la care am facut trimitere mai sus si citeste si ce spune in linkul dat de tine ref. la Palestina :
Recunoaștere substanțială, dar nu aparțin ONU

Asa si Kosovo are recunoastere substantiala ( 75 de state) dar la fel nu ONU .

Capisci adesso ? Ca ma obosesti uneori.... jamie.gif
Marduk
QUOTE(March @ 28 May 2011, 12:37 PM) *
Asa si Kosovo are recunoastere substantiala ( 75 de state) dar la fel nu ONU .

Scuze pentru oboseala pricinuita, doar ca exista o diferenta, Teritoriile Palestiniene au o relatie speciala cu Romania inca de pe vremea lui Ceausescu, ca sa nu mai vorbim de romancutele care au crezut in iubirea arabeasca si copiii rezultati de pe urma acestor relatii, dar nu asta este problema. Kosovo, este un precedent periculos pentru Romania si nu numai, daca vrem sa fim credibili in ceea ce sustinem trebuie sa aratam ce ne deranjaza cu orice risc, or aici in zona noastra, existenta acestui precedent ne deranjaza. A se observa ultimele reactii, actiuni ale cetatenilor unguri care au cetatenie romana, reprezinta Romania pe plan international. Eu cred ca toate aceste actiuni nu sunt intamplatoare, romanul e darnic, tolerant, dar cand il strangi de c..e scoate brisca si asta fara sa i-o spuna vreun organ, desi in ultima parte a istoriei noastre organele au jucat un rol determinant. Ce ai fi vrut ca Basescu, presedintele Romaniei, putea fi si un alt nume nu ma deranjaza, sa se duca acolo sa-l intalneasca pe reprezentantul kosovar, apoi cand jocurile vor fi facute sa i se reproseze ca de fapt s-a mai inatlnit cu unii care doreau independenta teritoriala. Roamnia este membra a UE, NATO, trebuie sa urmeze politica europeana, DREPTURI INDIVIDUALE NU ETNICE, NU MINORITARE, FARA DISCRIMINARE, asta este viitorul Europei.
March
QUOTE(Marduk @ 28 May 2011, 01:08 PM) *
Scuze pentru oboseala pricinuita, doar ca exista o diferenta, Teritoriile Palestiniene au o relatie speciala cu Romania inca de pe vremea lui Ceausescu,

Ei, bine ca mi l-ai adus si pe Ceausescu ca argument !
Rovaniemi
ohmy.gif Palestina ca stat? Cum să nu fie recunoscut de ONU?!? Păi însăși ONU, prin rezoluția 181, a decis partajarea teritoriilor britanice de la vest de rîul Iordan între un stat evreiesc (Israel) și unul arab (Palestina).
Marduk
QUOTE(March @ 28 May 2011, 02:26 PM) *
Ei, bine ca mi l-ai adus si pe Ceausescu ca argument !

Te deranjaza? Ar trebui sa vorbim mai degajat despre Ceausescu, ce a facut bine si ce a facut rau, la fel cum ar trebui sa discutam despre Mihai Viteazul, Stefan Cel Mare, Avram Iancu, Tudor Vladimirescu, Avram Iancu, Carol al II-lea, etc. vrem nu vrem asta este istoria noastra pe care trebuie sa ne-o asumam.
Cucu Mucu
Interesantele vorbe vorbite de bulgari cu americanii la Varsovia, un piswaitzer de gargara politicianista.

Bassescu nu a pierdut nimic, Romania nici atat - sa fim seriosi, voi chiar credeti ca bulgarii sau romanii vor intra vreodata in sua fara vize??? blink.gif
Pana una-alta, fara Romania canci scut anti-racheta. Fara scut antiracheta vom avea gaze mai ieftine! jamie.gif
March
QUOTE(Marduk @ 28 May 2011, 05:05 PM) *
Te deranjaza? Ar trebui sa vorbim mai degajat despre Ceausescu, ce a facut bine si ce a facut rau,

Aici esti total pe linie cu to'arasul Iliescu ! Asa ca nu-l mai injura atata. tongue.gif
March
QUOTE(Cucu Mucu @ 29 May 2011, 12:33 AM) *
Interesantele vorbe vorbite de bulgari cu americanii la Varsovia, un piswaitzer de gargara politicianista.

Bassescu nu a pierdut nimic, Romania nici atat - sa fim seriosi, voi chiar credeti ca bulgarii sau romanii vor intra vreodata in sua fara vize??? blink.gif
Pana una-alta, fara Romania canci scut anti-racheta. Fara scut antiracheta vom avea gaze mai ieftine! jamie.gif

Intr-adevar Basea n-a pierdut nimic. Il doare in cur pentru ca nu mai candideaza ! Bulgarii cel putin au vorbit... au reamintit.... N-as fi surprins daca bulgarii vor intra fara vize in US inaintea noastra. Cat despre prezenta bulgarilor ... vad ca sarbilor nu li s-a umflat taratza in ei pentru asta !

p.s. si fara rachetele alea rusii ne-au vandut gazele la cel mai scum pret din Europa. Tot din cauza noastra.... de capra raioasa cu coada sus !
March
In timp ce Basescu ii da cu flit lui Obama, Bill Clinton il lauda pe Emil Costantinescu

Fostul președinte al României, Emil Constantinescu, a avut o contribuție semnificativă în schimbările democratice din România, și din sud-estul Europei, în timpul mandatului său,[a afirmat fostul președinte al Statelor Unite ale Americii, Bill Clinton, în cadrul conferinței ”Rețeaua balcanică pentru responsabilizarea socială în sud-estul Europei”, organizată la Muntenegru, în perioada 21-23 mai
Michelle
da,da...d-aia l-a tinut administratia prezidentiala in ploaie in fata Casei Albe sa-si dea cu parerea rolleyes.gif
Rovaniemi
Mai acu 2-3 zile nenea Băsescu l-a învățat și pe nea Isărexu niște finanțe acolo, la botu-calului ... biggrin.gif biggrin.gif fiindcă the BNR-guy nu prea se pricepe să citească indicățiile prețioase
March
QUOTE(Rovaniemi @ 29 May 2011, 10:37 AM) *
Mai acu 2-3 zile nenea Băsescu l-a învățat și pe nea Isărexu niște finanțe acolo, la botu-calului ... biggrin.gif biggrin.gif fiindcă the BNR-guy nu prea se pricepe să citească indicățiile prețioase

Aia de la BNR i-au dat toti cu flit la solicitarile lui de candidat pr. postul de P.M. Ca doar aveau exemplul relatiei cu Boc in fata....
March
Alta minciuna sfruntata basesciana demontata in justitie !! thumb_yello.gif

NUP pentru polițiștii acuzati că au mers înarmați la Cotroceni

Avem rezoluția Parchetului Tribunalului București prin care s-a dat NUP pentru cei cinci polițiști, după lungi audieri de martori, expertize științifice în care nu s-a constatat că polițiștii erau cu armament. Dar, știți, la momentul respectiv, pentru subminarea puterii trebuiau să găsească câteva persoane care să aibă arme, ca să dregem o declarație a președintelui. Pentru subminarea puterii trebuia un atac armat. jamie.gif
March
Basea la Londra. Se pare ca nu pupa asa ceva !



turbo trabant
QUOTE(March @ 7 Jun 2011, 04:01 PM) *

Ha ha poza e geniala. " Sunteti voi parte din clasa reactionara si retrograda dar pareti doi batranei simpatici, oameni de bine" rofl.gif
Marduk
QUOTE(March @ 7 Jun 2011, 05:01 PM) *
Basea la Londra. Se pare ca nu pupa asa ceva !

Bine ca a pupat tovarasul Iliescu, dar plata a facut-o tovarasul Nastase, a platit cu fregatele, care acum trebuiesc MODERNIZATE, desi le puteam cumpara noi la un pret mai mic. Poate daca era Nastase la putere cumparam si F16 la preturi de avioane noi urmand sa platim evreilor modernizarea. ohyeah.gif
March
QUOTE(Marduk @ 7 Jun 2011, 06:33 PM) *
Bine ca a pupat tovarasul Iliescu, dar plata a facut-o tovarasul Nastase, a platit cu fregatele, care acum trebuiesc MODERNIZATE,

Mai bine taceai.... asta a fost unul din subiectele discutiilor lui Basea cu Cameron !
March
Base a dat afara fotograful oficial al Cotrocenilor pentru ca a dat poza cu pantofii gauriti in talpa purtati de calicul Jeffrey Franks . rofl.gif
gigip
QUOTE(March @ 8 Jun 2011, 01:01 PM) *
Base a dat afara fotograful oficial al Cotrocenilor pentru ca a dat poza cu pantofii gauriti in talpa purtati de calicul Jeffrey Franks . rofl.gif

Tetio,mai bine pentru natie era sa ramana pozarul dar sa plece matrozul!
gigip
Marduk
QUOTE(March @ 7 Jun 2011, 09:55 PM) *
Mai bine taceai....

Cum pui mei sa tac, cand Nastase a luat niste fregate ce trebuiau duse la fier vechi iar eu trebuie sa platesc ca fierataniile alea sa fie modernizate. Ce vrei sa zic? ca Basescu a fost de vina si in cazul fregatelor? Te-a multumi afirmatia asta? BASESCU ESTE DE VINA PENTRU CA EXISTAM NOI ROMANII PE ACEST PAMANT, e bine?
March
QUOTE(Marduk @ 8 Jun 2011, 11:26 PM) *
Cum pui mei sa tac, cand Nastase a luat niste fregate ce trebuiau duse la fier vechi iar eu trebuie sa platesc ca fierataniile alea sa fie modernizate. Ce vrei sa zic? ca Basescu a fost de vina si in cazul fregatelor? Te-a multumi afirmatia asta? BASESCU ESTE DE VINA PENTRU CA EXISTAM NOI ROMANII PE ACEST PAMANT, e bine?

Daca-s fieratanii de ce sa le mai modernizeze ? Pai iese o spaga mare de aici. Basea stie asta bine. Ca-i specialitatea lui. tongue.gif
Marduk
QUOTE(March @ 9 Jun 2011, 03:32 PM) *
Daca-s fieratanii de ce sa le mai modernizeze ? Pai iese o spaga mare de aici. Basea stie asta bine. Ca-i specialitatea lui.

odata imi spui sa tac, alta data ca scriu numai aberatii, acum cand a venit vorba de Nastase & Co. cand aceste "fieratanii" trebuiesc MODERNIZATE pe banii mei si ai tai, tu arunci aceasta pisica in gradina palatului Cotroceni, e corect? e logic? ca atunci cand cineva vrea sa dezbata o problema care il afecteaza, tu il scoti la inaintare pe Basescu. unsure.gif
abis
QUOTE(March @ 9 Jun 2011, 03:32 PM) *
Daca-s fieratanii de ce sa le mai modernizeze ?

Ca sa le poata totusi folosi la ceva, macar.

Ori poate ca atunci cand au fost cumparate de Nastase, s-o fi facut tot un contract ca cel cu Bechtel, care nu poate fi reziliat.

Dar pentru ca sunt facute de Nastase, astea sunt bune, nu? smile.gif
Las' ca ii ajuti tu sa se intoarca si sa o ia de la capat tot cu contracte de-astea "avantajoase"....
March
QUOTE(abis @ 10 Jun 2011, 01:28 AM) *
Ca sa le poata totusi folosi la ceva, macar.

..

"Jupanul" vostru nu a simtit nevoia sa reapare si sa modernizeze cele 300 de vapoare "fieratanii" pe care le-a vandut grecilor, turcilor, arabilor....
abis
Uite, asta este motivul
March
QUOTE(abis @ 10 Jun 2011, 04:49 PM) *

Ehei... pe vremea aia eram pacalit rau de " Tartor" ! Dar io m-am trezit la timp, pe cand altii nu se opresc nici acum din tamaiat ! hh.gif
March
Ce ureaza Basea mai jos o fi valabil si pentru infocatii lui sustinatori atei unsure.gif

"Eu vă mulţumesc mult, vă doresc o zi bună, şi pentru că luni e sărbătoare, sărbători cu bine! Ştiţi că de Rusalii, la 50 de zile după Înălţare (de fapt la 50 de zile de la Înviere, n.r.), coboară Duhul Sfânt. Poate o coborî şi peste noi Duhul Sfânt", a spus Băsescu în încheirea declaraţiei sale de presă, informează NewsIn.
March
Ză eşec a lecturat la London School of Economics ! rofl.gif

Leidis end gentălmens, prezident Traian Băsescu hez ă dotăr. Hăr neim iz Elena. End neau şi iz ă membăr ăv iuropiăn parlăment. Du nat asc hau end uai. Ză most importănt sing zat şi sed in hăr laif was „Avem şi eşecuri, avem şi succesuri”.

For daiz ago, prezident Traian Băsescu, Elenas fadăr, uăz in Landăn. Du nat asc hau end uai. Ză most importănt sing zat hi sed zer was: „If ui laic tu bild fărst solidariti, alocheiting hiugi risorsis for solidariti, bat dont heving ă performant economi, for şur, sunăr or laităr, dă eşec of auăur polisi is garanted”.

Uat chen ui sai mor? Cam to Romania. Ză lend ăv nău ciois.
roflmao.gif
March
Ponta – acuzatii grave: ”Blejnar e seful mafiei din Romania si sponsorul lui Basescu!”

Ce se aude dinspre Cotroceni ? Niste maraituri si apoi hahaielile de rigoare !
Marduk
Adica ce vrei sa zici ca Blejnar e seful aluia de facu nuta pentru 1000 de persoane la Buzau? unde angafaoa s-a scoborat din helicopteriu? Io zic ca e taman invers mai ales daca am considera ca mafia din orice domeniu este TRANSPARTINICA. Dara purtatoriu de janta, mandrul Ponta, ce sa zica si el saracu, doar atat il duce capul, pacat mie la inceput chiar mi-a dat oarece sperante, dar pe urma m-am dumirit ca nu-i decat ce a fost o viata, o paiata cu o sfoara in plus, dar speciala, pentru carat geanta.
March
Un remember pentru basescienii infocati de azi . Dar si pentru cei foarte tineri azi care atunci erau prea mici sa realizeze ce se intampla :

ILIESCU A CHEMAT MINERII, BĂSESCU I-A ADUS

Ziarista Roxana Iordache lucra pe vremea aia la "Romania Libera " ( cea adevarata , nu gazeta de perete basesciana de azi !) si combatea cu toata forta FSN-ul lui Iliescu, Basescu si al altora , ajunsi pedelisti de frunte azi .
March
Basea s-a autocenzurat pe site-ul oficial al Administratiei Prezidentiale :

Eu vă mulţumesc mult, vă doresc o zi bună, şi pentru că luni e sărbatoare, sărbători cu bine! Ştiţi că de Rusalii, la 50 de zile după Înălţare (după Paşte – n. red.), coboară Duhul Sfânt. Poate o coborî şi peste noi Duhul Sfânt”. (Traian Băsescu, citat exact)



Eu vă mulţumesc mult, vă doresc o zi bună şi, pentru că luni e sărbătoare, sărbători cu bine! La revedere!“ (Traian Băsescu, citat cenzurat)

( sursa : ziarul "Puterea" )

I-o fi batut obrazul gruparea lui @ Abis laugh.gif Auzi domn'e... sa-l pomeneasca pe Duhul Sfant hh.gif



March
Cum a incercat Băsescu să dea din nou procurorilor dreptul de face arestări

De ce îi plac preşedintelui arestările?

Hai, apararea ,dar nu toti o data ci pe rand tongue.gif
March
Disperare mareeeee !

Băsescu a esuat în tentativa de mituire politică a liderilor USL ohyeah.gif
March
Din ciclul : "Exercitii pentru viitoarele carti de istorie "

Sindromul maiestate

(...) După 6 ani de mandat prezidenţial, pentru dl Băsescu nu mai e state, dacă or fi fost vreodată. Vă mai amintiţi de axa Washington-Londra-Bucureşti? De marea politică a Mării Negre? De "conflictele îngheţate" din foste republici sovietice? De cum rezolva dl Băsescu relaţiile cu Ucraina şi Moldova pe baza farmecului său personal în întâlnirile cu Iuşcenco şi Voronin (în cramă)? Aşa a sperat d-sa, dat fiind că intrarea în NATO şi în UE erau tranşate, să rămână în istorie, cu maiestate.

Astăzi, orice iluzie privind silueta internaţională a d-lui preşedinte e spulberata. Incompetenţa, incultura, neamprostia d-sale în materie de relaţii externe sunt limpezi pentru toţi liderii lumii civilizate. Cu excepţia premierului mascalţon lingător de îngheţată şi nu numai, nimeni nu l-a mai băgat în seamă de ani de zile.

Şi atunci, dl Băsescu îşi răzbună pe români. Îi regionalizează, îi reconstituţionalizează şi cine ştie ce idee îi mai vine mâine. Totul ca să rămână cu ceva în istoria României, dacă în cea europeană şi mondială nu se poate, după 6 ani de mandat sterp ca o seringă înfiptă în perete
.


March
Dupa ce ieri, in timpul consultarilor de la Cotroceni, Basescu Traian l-a amenintat in direct cu niste dosare, Victor Ponta a fost chemat astazi la ANAF pentru a-si prezenta declaratiile de venit din perioada 2007-2008.
March
Basea a inceput sa perie opozitia pentru a ajunge la un compromis ( el care sa batea cu caramida in piept ca nu face asa ceva ) ca astfel sa treaca proiectul lui de Constitutie prin parlament.
Marduk
QUOTE(March @ 22 Jun 2011, 06:18 PM) *
Basea a inceput sa perie opozitia ................. ca astfel sa treaca proiectul lui de Constitutie prin parlament.

Sa-i perie, sa faca ceea ce a promis ca va face macar acum pe ultima suta de metrii, desi nu cred ca mai are sanse, eu tot mai sper ca o sa reformeze odata tara asta daca nu poate de jos in sus macar sa o faca de sus in jos

QUOTE(gigip @ 22 Jun 2011, 07:06 PM) *
Gata,Basea le-a dat ungurilor Tinutul Secuiesc,pentru a se mentine la putere!Harghita si Covasna,un singur judet,in care nu va ramane picior de roman.......

Nene ai vazut procentajul pe etnii din judetele respective? Tinutul ala nu l-a dat Basescu, l-au dat altii acum cateva sute de ani cand atat secui cat si sasii au fost colonizati in zona respectiva. Dar am o intrebare, dumneata ai calatorit prin Europa, ai auzit de UE, de PE, de CE, de Bruxelles, de Schengen, ai habar cum se doreste sa arate Europa in viitor? Te anunt ca Romania este parte a UE si membra NATO, iar dumneata ca roman daca vrei sa te stabilesti in Harghita, Covasna sau Mures, ai acest drept, nu te poate opri nimeni daca te duci acolo si-ti cumperi o casa, un teren, etc. probabil ca vei fi obligat sa inveti ungureste, dar cred ca asta nu este o problema pentru dumneata.
Marduk
Nu stiu ce l-a determinat pe Basescu sa aduca regelui o asemenea acuzatie, poate ca el isi inchipuie ca daca ar fi fost in locul regelui ar fi rezolvat altfel problemele tarii in acea perioada. Ma gandesc ca Basescu si-ar fi dorit ca regele sa se sacrifice pentru tara, pentru popor si sa refuze abdicarea chiar cu riscul mortii sale. Basescu ar lacune in ceea ce priveste istoria Romaniei, il confunda pe rege cu seful statului si pe Antonescu cu premierul statului cand dupa rebeliunea legionara Antonescu era de facto seful statului, regele avand doar un simplu rol in aceasta piesa. Pe de alta parte sa vi acum la 70 de ani de la WW2 si sa acuzi un rege batran de tradare mi se pare o prostie de care numai Basescu putea fi in stare, azi stim exact cine a decis soarta Romaniei, stim ca orice am fi facut ca popor ca tara eram in sfera de influenta a rusilor. Crede oare Basescu ca regele Mihai, casa regala, nu au facut demersuri pentru a cauta o solutie de salvare a tarii a dinastiei, sa puna mana sa citeasca istorie si pe urma sa dea cu pietre, chiar si acuzatia ca regele ar fi fost sluga la rusi are o motivatie puerile, cateva medalii acordate de rusi regelui nu-l pot cataloga pe acesta ca fiind vandut rusilor, e o prostie, precis o sa retracteze ceea ce a afirmat, dar raul a fost deja facut, asa cum au fost facute multe altele. Pacat ca la finalul acestui mandat devine tot mai clar ca zvonurile privind dorinta de putere, atitudinea dictatoriala si comportamentul cazon de sef de cargou, tind sa devina reale. Vom afla mult mai multe, probabil dupa plecarea domniei sale din palatul de la Cotroceni.
March
Tetio, omu' a luata-o din loc rau si este extrem de periculos. A mai ramas cineva care sa nu fie atacat in tara asta de el ? Pe cand Regele Mihai va ocupa locul si importanta cuvenita in cartea de istorie , peste ani Basea va fi o nota de subsol in paginile aceleasi istorii !

Ei, Marduk... in fine... thumb_yello.gif


p.s. ziarista Roxana Iordache are un scurt editorial pe aceasta tema pe blogul ei. Dar este atat de dur incat nu-l dau aici ca sa nu se ofuscheze anumita lume !
Marduk
Nu este vorba de nicio boala, e doar o analiza la rece pe o tema data, multi ati crezut ca eu sunt sustinator a lui Basescu, PDL-ist, etc. In tara asta daca discuti in contradictoriu cu cineva, desi nu faci altceva decat sa analizezi, romanul se uita urat la tine si te considera un dusman al ideilor sale. Eu incerc sa am un dialog civilizat pe aceasta tema, Basescu, cu bune si rele fara invective, jigniri, sau pareri preconcepute. Cu cat ridicam mai sus aceasta stacheta cu atat vom fi mai multumiti de noi insine, de modul in care percepem aceasta lume in care traim, din nefericire doar ca simpli spectatori, de ce sa aruncam cu pietre, sa injuram, cand putem doar sa discutam, sunt doar vorbe, idei, nu si fapte, parerea mea impotriva pareri tale, dar inainte de toate respect.
abis
Basescu a lansat (intentionat?) o fumigena cu povestea asta cu regele Mihai. Toti comentatorii se napustesc asupra subiectului, lasand la o parte alte subiecte mult mai fierbinti, insa scapa din vedere ca marea majoritate a romanilor este ostila monarhiei (nu conteaza cat de justificat, este alta discutie) si prin asta ii ridica presedintelui o minge la fileu.

Desi declaratia a oripilat multi apropiati, sunt insa si adversari care, surprinzator, sunt de acord cu el. De exemplu, Sergiu Nicolaescu, senator PSD:

"Este printre puţine dăţi când sunt cu totul de acord cu actualul preşedinte şi nu pot să nu recunosc asta. Despre Regelui Mihai pot spune, la rândul meu, că nu poţi cere glorie fără să fi fost viteaz"
gigip
QUOTE(abis @ 23 Jun 2011, 01:51 PM) *
Basescu a lansat (intentionat?) o fumigena cu povestea asta cu regele Mihai. Toti comentatorii se napustesc asupra subiectului, lasand la o parte alte subiecte mult mai fierbinti, insa scapa din vedere ca marea majoritate a romanilor este ostila monarhiei (nu conteaza cat de justificat, este alta discutie) si prin asta ii ridica presedintelui o minge la fileu.

Desi declaratia a oripilat multi apropiati, sunt insa si adversari care, surprinzator, sunt de acord cu el. De exemplu, Sergiu Nicolaescu, senator PSD:

"Este printre puţine dăţi când sunt cu totul de acord cu actualul preşedinte şi nu pot să nu recunosc asta. Despre Regelui Mihai pot spune, la rândul meu, că nu poţi cere glorie fără să fi fost viteaz"

Bravo abis,cu doua amendamente,Sergiu Nicolaescu a demisionat din PSd,este senator independent,iar scenaristul Sergiu Nicolaescu este un mare admirator al lui Antonescu si,bineinteles un contestatar al Regelui Mihai.
PS:Lasand la o parte ce zice un admirator al lui Antonescu,indiferent cine e el(ma astept sa-l citati aici si pe Vadim) astept parerea ta,cu subiect si predicat si a celorlalti sustinatori ai presedintelui(asa cum faceti despre orice alt subiect,uneori corect si la obiect)Vreau,daca aveti curaj,sa spuneti clar ca presedintele are dreptate in ce a declarat(chiar mai agresiv decat Vadim) ori va delimitati de afirmatia lui grobiana! Daca aveti curaj,cum faceti cand il aparati ,spuneti-va deschis opinia!
gigip
abis
QUOTE(gigip @ 23 Jun 2011, 02:43 PM) *
Sergiu Nicolaescu a demisionat din PSd,este senator independent

S-a razgandit si s-a intors in PSD. Verifica...
QUOTE
ma astept sa-l citati aici si pe Vadim

March il citeaza (deduc ca il si citeste), nu eu. smile.gif
QUOTE
astept parerea ta,cu subiect si predicat

Pai nu am scris parerea mea? A lansat o fumigena ca sa dea "un os de ros" celor care ii intorc vorbele pe toate fetele si sa o lase mai moale cu alte subiecte.

Hai sa vedem exact declaratia:

"Tot continuăm să considerăm că abdicarea regelui a fost un mare act patriotic. Nu. A fost un act de trădare al interesului naţional al României, abdicarea. Din partea regelui, ăsta e punctul meu de vedere"

Pai, nici eu nu cred ca abdicarea a fost un act patriotic... Tu crezi ca a fost?

PS: Uite si alta opinie pe tema asta - o opinie interesanta, dar pe care o consider putin hazardata
March
QUOTE(abis @ 23 Jun 2011, 01:51 PM) *
Basescu a lansat (intentionat?) o fumigena cu povestea asta cu regele Mihai. Toti comentatorii se napustesc asupra subiectului, lasand la o parte alte subiecte mult mai fierbinti, insa scapa din vedere ca marea majoritate a romanilor este ostila monarhiei (nu conteaza cat de justificat, este alta discutie) si prin asta ii ridica presedintelui o minge la fileu.

O tinichea in care bate vantul si scoate sunete sinistre ! Bolnav rau saracu :

Boala lui Erostrat

(...) nu am auzit niciodată, nici măcar în perioada de maxim naţional-comunism antisovietic sub Dej şi Ceauşescu, că Mihai I ar fi fost trădător de ţară, că ar fi vândut România ruşilor. Acum ştiu că acest gen de acuză aparţinea Germaniei naziste şi legionarilor fugiţi în străinătate sub protecţia hitleriştilor, după înfrângerea rebeliunii Gărzii de Fier din ianuarie 1941. Şi este o minciună propagandistică sfruntată, publicabilă astăzi doar în foaia "România mare".

(...) condamnând comunismul în Parlament în 2006, număra printre crimele imprescriptibile ale acestui regim "abdicarea forţată a regelui Mihai".

(...) Erostrat e numele cel mai potrivit faciesului lui Băsescu în vreme ce scandează scrâşnit: "vor fi confiscate averile bogaţilor şi date cetăţenilor", "regionalizarea? - cert e că se va face!", "regele Mihai - slugă la ruşi". Erostrat a fost grecul care a dat foc unei minuni a lumii antice, templul zeiţei Artemis din Efes, doar pentru că, incapabil să creeze ceva, să construiască, era ros de ambiţia ca numele lui să rămână cumva în posteritate. Mi-e tot mai teamă că T. Băsescu poate şi el să reuşească asta.


Vadim , rudotel, in cazul de fata -Haloperidon devil.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.