Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
March
Pai, da, Claudiu Elwis Saftoiu a avut " experienta" cand a fost numit ( la propunerea lui Basescu) in fruntea spionilor , iar Cioroianu n-ar avea la externe ! Daca era numit de Basescu ar fi avut ! laugh.gif
abis
N-a avut nici Saftoiu. O noua greseala in contul lui Base, cand l-a propus la SIE. smile.gif
March
Daca "serviciili" si alti "baieti" il lasa din brate ( asa cum s-a intamplat cu Iliescu in '96 si Constantinescu in 2000) atunci in 2009 s-ar putea sa auzim lansat sloganul " Base, Base, sa ne lase " !
Nefertiti
QUOTE (March @ 20 Mar 2007, 08:01 AM)
Pai, da, Claudiu Elwis Saftoiu a avut " experienta" cand a fost numit ( la propunerea lui Basescu) in fruntea spionilor , iar Cioroianu n-ar avea la externe ! Daca era numit de Basescu ar fi avut ! laugh.gif

Adevaru-i ca Cioroianu nu prea are ce cauta la Externe. Mai bine s-ar duce la Surprize, surprize.
cocosel
QUOTE
N-a avut nici Saftoiu. O noua greseala in contul lui Base, cand l-a propus la SIE.

Ehei..se cam strang...si poate facem si o suma frumusika la bilant...vreau insa sa subliniez ceva jucatorul a intrat in lupta dar si-a neglijat subordonatii cat si adversari..a crezut ca unul sus poate sa controleze ce ii mai jos...ehei.. trebuie sa fii si din sistem sa poti face asta...
A mai fost unul care a incercat sa lupte cu totii si care a fost ingropat de baietzii cu ochii albastri... tongue.gif
Elwis Saftoiu oricum se misca prin SIE ca un elefant intr-un magazin de portelanuri.Lua un bibelou se uit si il lasa jos..de teama... rofl.gif
Ce ma deranjeaza enorm este usurinta prin care au fost numiti si apoi demisi doi oamenii in doua functii cheie ale tari...care in final ajuta la promovarea imaginii noastre in exterior...Ministerul de externe si SIE... Orice grija pentru "imaginea Romaniei" in lume a disparut, se pare, odata cu aderarea. Liderii de la Bucuresti nu se mai sinchisesc acum sa pastreze nici macar minime aparente de civilitate si de respect.DEh...am intrat ce mai conteaza ce facem acolo... rofl.gif
Diplomatia ii pe butuci si noi ne intalnim cu totii pe la palat.... ca sa????...si ce-i mai curios unii mai si afirma ca il vor suspenda dar se duc la intalnire cu el (marinarul)...e tragi-comedie...
Asa ca mai bine ne multumim cu o vorba frumoasa de prin Sicilia...Cine nu vede, n-aude si tace, o suta de ani traieste in pace ! rofl.gif
Superunknown
Pe mine ma amuza ca se face atita caz (de catre Basescu si ai lui) pe seama faptului ca Cioroianu n-are experienta pentru postul de ministru de externe. Pai, oameni buni, predecesorul lui nu e Henry Kissinger, e un pustiulica de-abia trecut de virsta majoratului a carui singura calitate este ca-i taiat imprejur si care a adus tot atitea servicii Romaniei cite au adus si mincatorii de lebede de la Viena. Nu credeti ca dintr-o data criteriul asta al experientei a capatat o importanta exagerata?
Nefertiti
Eu nu ziceam nimic de experienta, pur si simplu Cioroianu mi se pare un papagal. E o parere personala, desigur. wink.gif

Am facut greseala sa citesc o carte a lui si m-a dezamagit.
Uncle Sam
QUOTE (abis @ 20 Mar 2007, 11:05 AM)
N-a avut nici Saftoiu. O noua greseala in contul lui Base, cand l-a propus la SIE. smile.gif

Oare? Ma mira un lucru. Basescu e acuzat ca face jocurile din umbra, ca baga strambe, ca pune la cale intrigi, ca e jucator, ca e un adevarat expert al combinatiilor si conspiratiilor, ca si-a pus oameni care nu ies din cuvantul lui, etc, etc, etc...si cand unul din acesti oameni face niste "gafe" monumentale toti zic, hohohoho, ce prost e Basescu si ai lui, ce gafe fac.
Chiar asa s-a prostit brusc?
Un sef de serviciu SIE se balbaie si nu e in stare sa explice ceea ce poate explica orice student la drept, si anume ca SIE ARE VOIE CONFORM LEGII SA FACA ACELE INTERCEPTARI. In schimb se comporta ca si cum a fost prins cu mata in sac.
Chiar a fost prins cu mata in sac? Nu cumva a inghitit Felix si comisia lui momeala cu undita cu tot?
Pentru ca incoltit din toate partile, Saftoiu nu numai ca si-a dat demisia dar va fi fortat sa spuna CE CONVORBIRI INETRCEPTAU EI? Si ca urmare, pentru a lamuri pe toata lumea ca interceptarile erau legale (repet, lucru care putea fi lamurit in doua minute punand in fata comisiei legislatia dupa care functioneaza SIE si care permite interceptarea acelor convorbiri)urmeaza, evident, desecretizarea acelor interceptari. Si cand vor fi desecretizate si va afla lumea ce vorbeau intre ei baietii destepti, nu o sa-si dea oare Felix palme? Nu isi va blestema clipa cand l-a incoltit pe Saftoiu? Nu va urla in aceeasi comisie ca gata, sa taca dracului martorul din gura ca nu mai vrem sa stim nimic? Alooo, oameni buni, colegi, prieteni....cum il oprim pe asta domnule?
In timp ce Basescu, hohohohoho, se distreaza punctand inca o victorie in fata unor ageamii. Ageamii care au uitat ca Nastase si Iliescu au avut TOTUL impotriva lui Basescu, presa scrisa, televiziune, radio, servicii secrete, justitie, tot ce misca in tara asta, raul ramul...si au pierdut?
Ei, nu ma luati in seama, teoria conspiratiilor, nimic mai mult... smile.gif
March
Stati p-aproape ! Urmeaza in zilele urmatoare, lovituri si contra-lovituri ! Sa vedem "baietii" caruia sunt cei mai tari ! tongue.gif
abis
Uncle Sam,
Ce spui tu sunt speculatii... Daca se confirma imi scot palaria, dar sincer, ma indoiesc... Cred ca mai degraba SIE a fost o piatra prea mare pentru ziaristul Saftoiu.

QUOTE (Superunknown)
predecesorul lui nu e Henry Kissinger, e un pustiulica de-abia trecut de virsta majoratului a carui singura calitate este ca-i taiat imprejur

Despre experienta lui Ungureanu:

Inainte de a fi numit ministru, Mihai-Răzvan Ungureanu a îndeplinit funcția de secretar de stat în Ministerul Afacerilor Externe (1998 - 2001), Director General – emisar regional al Pactului de Stabilitate pentru Europa de Sud-Est (2001-2003) și Coordonator-adjunct al Inițiativei de Cooperare Sud-Est Europeană (SECI), Viena.

Cat despre taierea imprejur, la urmatoarea aluzie antisemita iti voi edita mesajul fara nici un alt avertisment. smile.gif

PS: E nascut in '68, deci a depasit de peste doua ori varsta majoratului.
March
Boporul revoltat a trecut la actiune ! rofl.gif

Manuela Golimba, somera si fosta croitoreasa, a depus la sfarsitul saptamanii trecute la Curtea de Apel Galati, in contencios administrativ o cerere de anulare a ordonantei de urgenta a guvernului prin care alegerile europarlamentare din 13 mai sunt amanate pentru toamna.
cocosel
QUOTE
SIE ARE VOIE CONFORM LEGII SA FACA ACELE INTERCEPTARI.

Te rog sa-mi dai si mie paragrafele din lege...

QUOTE
Saftoiu nu numai ca si-a dat demisia dar va fi fortat sa spuna CE CONVORBIRI INETRCEPTAU EI?

Tu chiar crezi bazaconiile de comisii care se vor infiinta si vor analiza cine pe cine intercepteaza si de ce???...pai uite iti mai dau una cica sunt altii cativa care asculta cu aparate asemanatoare ca si cele de la SIE si SRI...si nimeni nu-i cauta la buzunare...sa fim seriosi...
Plus ca mai sunt alte cateva departamente specializate care mai fac si asta...cica STS,DIE,SPP,DGIA..

CODE
In timp ce Basescu, hohohohoho, se distreaza punctand inca o victorie in fata unor ageamii.

Este prea fabulos scenariul tau...nu stii ce oamenii sunt pe la aparatura si pe la servici..care daca sunt atinsi sau nu sunt respectati ..poc te trosnesc cu una cu doua... wink.gif

PS:Ministrul Apararii sustine, intr-un interviu acordat ziarului Adevarul, ca purtatorul de cuvant al Presedintiei, Adriana Saftoiu, este filat de Serviciul de Informatii al Armatei, pentru ca ar transmite neoficial informatii presei. Atanasiu a lasat sa inteleaga faptul ca a aflat de acest lucru de la Directia de Informatii Militare.

Ministerul Apararii a promis ca va da publicitatii un punct de vedere oficial, insa nu a comunicat nimic deocamdata. Nici consilierul prezidential, Adriana Saftoiu nu a comentat acuzatiile ministrului Apararii.(prin iulie 2006)
Ce te face sa crezi ca acum nu este la fel.... tongue.gif
March
QUOTE (Uncle Sam @ 20 Mar 2007, 07:01 PM)
In timp ce Basescu, hohohohoho, se distreaza punctand inca o victorie in fata unor ageamii.

Cred ca nu-i vezi transpiratia de pe chelie ! rofl.gif Se pare ca o parte din "baieti" i-au zgaltait oleaca scaunul in scop de avertizare ! laugh.gif
abis
Daca aveti dreptate ca Basescu e in razboi cu serviciile secrete inseamna ca am un motiv in plus sa-l sustin. wink.gif
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 20 Mar 2007, 06:17 PM)
QUOTE
SIE ARE VOIE CONFORM LEGII SA FACA ACELE INTERCEPTARI.

Te rog sa-mi dai si mie paragrafele din lege...


Nu ma pune sa caut ca nici nu stiu unde. Am preluat din "mirarile" Dlui Stan, un personaj care nu-mi e deloc simpatic si care era uimit ca Dl.Saftoiu nu reusea sa explice ceva foarte simplu.
Dar un lucru nu il remarca nimeni: lucrarile acelei comisii ar trebui sa fie confidentiale, mai ales cand e vorba de audierea sefului unui serviciu secret. Asa de confidentiala au fost ca imediat au aparut in presa. O comisie care incalca legea asa de grosolan...mai poate avea dreptul sa audieze?
abis
Stenogramele au aparut in Adevarul, ziar aflat in propietatea lui Patriciu... Intamplator, poate...
March
QUOTE (Uncle Sam @ 20 Mar 2007, 07:24 PM)
QUOTE (cocosel @ 20 Mar 2007, 06:17 PM)
QUOTE
SIE ARE VOIE CONFORM LEGII SA FACA ACELE INTERCEPTARI.

Te rog sa-mi dai si mie paragrafele din lege...

Nu ma pune sa caut ca nici nu stiu unde. Am preluat din "mirarile" Dlui Stan, un personaj care nu-mi e deloc simpatic si care era uimit ca Dl.Saftoiu nu reusea sa explice ceva foarte simplu.

Aaaa, deci il urmaresti pe Stan !

SIE nu poate face ascultari pe teritoriul Romaniei ci numai SRI care-i poate face serviciile astea la solicitare.
Si trebuia sa stii unde scrie ca numai SRI poate face asta !! Si numai cu aprobarea judecatorului !
March
QUOTE (abis @ 20 Mar 2007, 07:26 PM)
Stenogramele au aparut in Adevarul, ziar aflat in propietatea lui Patriciu... Intamplator, poate...

Si ? Pai nu-i o batalie pe viata si pe moarte ?!?
March
QUOTE (abis @ 20 Mar 2007, 07:24 PM)
Daca aveti dreptate ca Basescu e in razboi cu serviciile secrete inseamna ca am un motiv in plus sa-l sustin. wink.gif

Pentru moment cu o parte din ele , se pare! smile.gif
Uncle Sam
QUOTE (March @ 20 Mar 2007, 06:28 PM)
Aaaa, deci il urmaresti pe Stan !

Deductie eronata. Nu il urmaresc. Comentariile au aparut pe un forum.
cocosel
QUOTE
Nu ma pune sa caut ca nici nu stiu unde

Pai nu te pun...dar sincer nu mai dezinforma...nu exista in legea legata de sistemele informatice actuala din Romania ca SIE sa aiba prin lege posibilitatea de-a asculta pe oricine..singurul care poate este SRI..restul sunt daca ma pot exprim asa in ilegalitate... rofl.gif ...
Exista intr-adevar anumite aaa sa zicem situatii cand datorita conjuncturii unor intalniri intre demnitarii altor tari si cei romani cand SIE are competenta de a asculta..dar si atunci mai voalat...insa legea nu-i permite...La explicatia asta se referea...daca vrei iti pot cita din lege... thumb_yello.gif
Art. 9. (2) Activitatea Serviciului de Informații Externe are caracter de secret de stat.
(4) Reglementările în vigoare privind transmiterea către alte instituții a unor date și informații de evidență nominală sau statistice se aplică Serviciului de Informații Externe numai în măsura în care furnizarea acestora nu conduce la deconspirarea acțiunilor, sediilor și personalului instituției.
Art. 10. - (1) Serviciul de Informații Externe este autorizat să folosească persoane juridice sub acoperire, înființate în condițiile legii, să utilizeze metode specifice, să creeze și să dețină mijloace adecvate pentru obținerea, verificarea, protecția, evaluarea, valorificarea și stocarea datelor și informațiilor referitoare la siguranța națională.
(3) Folosirea mijloacelor de obținere, verificare și valorificare a datelor și a informațiilor nu trebuie să lezeze în nici un fel drepturile sau libertățile fundamentale ale cetățenilor, viața particulară, onoarea sau reputația lor ori să îi supună la îngrădiri ilegale.

Nu este specificat concret dar nu este prevazut nici ca se poate face in termenii legali...



QUOTE
Dar un lucru nu il remarca nimeni: lucrarile acelei comisii ar trebui sa fie confidentiale, mai ales cand e vorba de audierea sefului unui serviciu secret. Asa de confidentiala au fost ca imediat au aparut in presa.

Iti dau dreptate pe jumatate pentru ca iata ce zice legea...dar comisia trebuia sa fie pentru controlul SIE ca sa intre in vigoare..asa se poate invoca ca nu este comisie de control...

Art. 3. - (1) Controlul asupra activității Serviciului de Informații Externe este exercitat de Parlamentul României, cu respectarea secretului asupra mijloacelor și surselor de informare. În acest scop se constituie o comisie specială formată din trei deputați și doi senatori, aleși din cadrul comisiilor pentru apărare, ordine publică și siguranță națională ale celor două Camere.

March
Toate serviciile astea secrete vreo sapte( probabil cele mai multe din EU !) cred ca asculta ilegal in draci ! devil.gif
cocosel
QUOTE
Daca aveti dreptate ca Basescu e in razboi cu serviciile secrete inseamna ca am un motiv in plus sa-l sustin.

Nu cred are in continuare controlul pe anumite directii dar numirea unui asa papa-lapte..i-a cam determinat sa-l scoata afara din sistem...
Nu inteleg de ce l-ai sustine impotriva serviciilor???? unsure.gif
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 20 Mar 2007, 06:38 PM)
Art. 10. - (1) Serviciul de Informații Externe este autorizat să folosească persoane juridice sub acoperire, înființate în condițiile legii, să utilizeze metode specifice,

Pai mie termenul " sa utilizeze mijloace specifice" mi se pare extrem de permisiv
cocosel
QUOTE
Pai mie termenul " sa utilizeze mijloace specifice" mi se pare extrem de permisiv

Intr-adevar de aceea l-am si subliniat..dar vine imediat articolul 3 cand se specifica ca nu trebuie să lezeze în nici un fel drepturile sau libertățile fundamentale ale cetățenilor, viața particulară, onoarea sau reputația lor ori să îi supună la îngrădiri ilegale.
Daca ELwis era un bun si se incadra in sistem putea foarte simplu sa evite lejer orice supozitie legata de interceptari..insa pentru ca nu are nimik in comun cu asemenea directii a picat ca fata mare in targ... rofl.gif
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 20 Mar 2007, 06:38 PM)
...dar sincer nu mai dezinforma...nu exista in legea legata de sistemele informatice actuala din Romania ca SIE sa aiba prin lege posibilitatea de-a asculta pe oricine..

Nu incerc sa dezinformez, habar nu am unde sa caut, cum am mai zis, si nici nu cred ca o sa imi pierd timpul rascolind prin arhive, informatiile le am din presa in general, de pe situri usor accesibile sau din discutiile purtate.
Uite, de exemplu pe situl lor oficial, SIE declara ca au dreptul sa intercepteze:
QUOTE
5. SIE poate intercepta convorbirile telefonice?
 
  Da, dar numai cu respectarea prevederilor legale.


INTREBARI FRECVENTE

Apoi din discutii am inteles ca SIE are dreptul sa-i intercepteze pe straini, atunci cand considera ca este afectata siguranta nationala. Pai in cazul asta, daca un strain interceptat legal de SIE discuta cu un cetatean roman, nu se cheama ca acel cetatean roman este urmarit. Sa ai dreptul sa interceptezi convorbirile unui strain inseamna sa asculti cu cine vorbeste, indiferent cine e la celalat capat. Ca doar asta e definitia interceptarii telefonice, nu? Si daca era vorba de un cetatean roman si interceptarea era facuta de SRI, judecatorul da dreptul ca telefonul cetateanului X sa fie urmarit, indiferent pe cine suna acel cetatean.
Deci, daca SIE are dreptul prin lege sa faca astfel de interceptari, de ce s-a mai incurcat Saftoiu in explicatii cand, dupa cum spui si tu, era foarte usor sa evite orice supozitii.
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 20 Mar 2007, 06:17 PM)
QUOTE
SIE ARE VOIE CONFORM LEGII SA FACA ACELE INTERCEPTARI.

Te rog sa-mi dai si mie paragrafele din lege...

Uite ce zice Gardianul azi:
QUOTE
... „Inregistrarea sau interceptarea convorbirilor sau comunicatiilor efectuate pot fi autorizate in cazul infractiunilor contra sigurantei nationale prevazute de Codul Penal si de alte legi, de catre un judecator autorizat“. Aceasta a fost fraza care a dus la infierarea lui Claudiu Saftoiu, care a vorbit in fata comisiei despre mandatele luate de la procurori.

Este insa inexplicabil de ce seful SIE nu a facut precizarea ca acele mandate au fost luate in baza unei alte legi aflate in vigoare din noiembrie 2004, si anume cea privind prevenirea si combaterea terorismului. Aici, la sectiunea „Masuri privind desfasurarea unor activitati in scopul culegerii de informatii“, se precizeaza clar ca „Amenintarile la adresa securitatii nationale a Romaniei, inclusiv faptele de terorism, constituie temeiul legal pentru a se propune procurorului de catre organele cu competente in domeniu, in cazuri justificate, sa solicite autorizarea efectuarii unor activitati precum interceptarea si inregistrarea comunicatiilor, cautarea unor informatii, documente sau inscrisuri, etc“. Textul de lege vorbeste foarte clar de relatia dintre structurile de informatii si procuror, eliminand din schema judecatorul. Rolul celui din urma apare abia atunci cand e vorba de infractiuni in domeniu, adica atunci cand amenintarea se dovedeste ca s-a preschimbat in fapta. Buna sau rea, aceasta este legislatia aflata inca in vigoare si in baza careia a interceptat legal SIE acele comunicatii


Si incontinuare
QUOTE
Legea 1/1998 (privind organizarea si functionarea SIE), pe care nimeni nu a invocat-o pana acum spune si ea in mod expres ca acest serviciu poate detine tehnica proprie de interceptare. Aceasta este folosita in cazurile operative, atunci cand agentii trebuie sa actioneze de urgenta, pentru a nu pierde asa-zisul „moment operativ“. De altfel, toate structurile de informatii, chiar si structurile departamentale detin legal asemenea tehnica. Desi niciodata nu s-a dat o cifra oficiala, bugetul alocat in timpul guvernarii Nastase, spre exemplu, pentru achizitionarea de tehnica pentru servicii, a fost de aproximativ 4.000 de miliarde de lei vechi. In aceste conditii, declaratiile lui Claudiu Saftoiu aveau acoperire perfect legala si nu ar fi putut niciodata sa aiba drept consecinta demisia sau demiterea sefului SIE.

Deci legea permite SIE sa efectueze interceptari.
March
QUOTE (Uncle Sam @ 21 Mar 2007, 02:25 AM)
Nu incerc sa dezinformez, habar nu am unde sa caut, cum am mai zis,

Atunci, nu mai comenta chestiile despre care nu esti informat !! tongue.gif
March
QUOTE (Superunknown @ 20 Mar 2007, 06:56 PM)
Pe mine ma amuza ca se face atita caz (de catre Basescu si ai lui) pe seama faptului ca Cioroianu n-are experienta pentru postul de ministru de externe. Pai, oameni buni, predecesorul lui nu e Henry Kissinger, e un pustiulica de-abia trecut de virsta majoratului a carui singura calitate este .....  si care a adus tot atitea servicii Romaniei cite au adus si mincatorii de lebede de la Viena. ?

Mai, da' noi nu pierdem niciodata, mai ! Stim sa ne invartim, mai ! laugh.gif Si n-o sa a mancam carne "de lebada" la Viena , ci caviar, mai !

Mihai Razvan Ungureanu si-a platit pretul corect pentru demisia de la Externe: inainte de a parasi ministerul, el a dublat salariul postului pe care urmeaza sa-l ocupe la Viena
cocosel
QUOTE
5. SIE poate intercepta convorbirile telefonice?

Da dar prevederile legale sunt impotriva interceptarilor de orice natura..ti-am citat din lege..este foarte simplu legea nu permite decat SRI sa faca asta..dar este oarecum permisiva in celalalte cazuri...si este normal sa fie asa...
Daca vrei un exemplu in Marea Britanie exista M.I.5 care pana in 1990 nu era constituit pe baze legale...nici o lege nu-i conferea existenta...dar el isi desfasura nestingherit treaba..si nimeni din societatea britanica desi se cunostea existenta nu protesta...

QUOTE
Deci, daca SIE are dreptul prin lege sa faca astfel de interceptari, de ce s-a mai incurcat Saftoiu in explicatii cand, dupa cum spui si tu, era foarte usor sa evite orice supozitii.

Putea sa evite supoziitile dar asta implica sa aiba habar ce se intampla acolo..cu ce se mananca...chestii de finete..pe care sa ma scuzati dar ELwis nu le detine...
Te rog nu mai folosi sintagma asta ca are dreptul ..nicaieri in legea legata de sistemele de informatii nu vei gasi un singur paragraf care sa ii confere acest atribut...
Iti citez din legea privind SRi poate asa intelegi...
Art. 7. Serviciul Român de Informații acționează pentru descoperirea și contracararea acțiunilor de inițiere, organizare sau constituire pe teritoriul României a unor structuri informative care pot aduce atingere siguranței naționale, a activităților de aderare la acestea sau de sprijinire a lor în orice mod ori de confecționare, deținere sau folosire ilegală de mijloace de interceptare a comunicațiilor, precum și de culegere și transmitere de informații cu caracter secret sau confidențial.
Art. 8 . Serviciul Român de Informații este autorizat să dețină și să folosească mijloace adecvate pentru obținerea, verificarea, prelucrarea și stocarea informațiilor privitoare la siguranța națională, în condițiile legii.
Art. 9. În vederea stabilirii existenței amenințărilor la adresa siguranței naționale, cadre anume desemnate din Serviciul Român de Informații pot efectua, cu respectarea legii, verificari prin: solicitarea și obținerea de obiecte, înscrisuri sau relații oficiale de la instituții publice; consultarea de specialiști ori experți; primirea de sesizări sau note de relații, fixarea unor momente operative prin fotografiere, filmare ori prin alte mijloace tehnice; constatări personale, inclusiv prin operațiuni tehnice.
Art. 10. În situațiile care constituie amenințări la adresa siguranței naționale a României, Serviciul Român de Informații, prin cadre stabilite, în acest scop, solicită procurorului eliberarea mandatului prevăzut de art. 13 din Legea privind siguranța națională a României pentru desfășurarea activităților autorizate de acesta.

Art. 11. Activitățile prevăzute la art. 9 și 10 se consemnează în acte de constatare care, întocmite cu respectarea prevederilor Codului de procedură penală, pot constitui mijloace de probă.
Art. 14 . În îndeplinirea atribuțiilor ce îi revin, Serviciul Român de Informații colaborează cu Serviciul de Informații Externe, Serviciul de Protecție și Pază, Ministerul Apărării Naționale, Ministerul de Interne, Ministerul Justiției, Ministerul Public, Ministerul Afacerilor Externe, Ministerul Economiei si Finantelor, Directia Generala a Vamilor, precum si cu celelalte organe ale administratiei publice.
Organele prevazute la alin. 1 au obligatia sa-si acorde reciproc sprijinul necesar în îndeplinirea atributiilor prevazute de lege.

QUOTE
Legea 1/1998 (privind organizarea si functionarea SIE)

Din legea asta pe care o invoci ti-am citat ieri...si nu cred ca subliniaza ce spui...ziarele au dreptul sa mistifice anumite fraze pentru ca asa li se pare lor ca vorbesc un adevar...
Iata ce spune legea 51/1991 singura care dispune concret competentele...
Art. 8. Activitatea de informații pentru realizarea siguranței naționale se execută de Serviciul Român de Informații, organul de stat specializat în materia informațiilor din interiorul țării, Serviciul de Informații Externe, organul de stat specializat în obținerea din străinătate a datelor referitoare la siguranța națională, și Serviciul de Protectie și Pază, organul de stat specializat în asigurarea protecției demnitarilor români și a demnitarilor străini pe timpul prezentei lor în România, precum și în asigurarea pazei sediilor de lucru și reședintelor acestora. Organele de stat prevăzute în alin. 1 se organizează și funcționează potrivit legii și se finanțează de la bugetul administrației centrale de stat. Activitatea organelor de stat prevăzute la alin. 1 este controlată de către Parlament.
Art. 12. Nici o persoană nu are dreptul să facă cunoscute activități secrete privind siguranța națională, prevalându-se de accesul neîngrădit la informații, de dreptul la difuzarea acestora și de libertatea de exprimare a opiniilor. Divulgarea, prin orice mijloace, de date și informații secrete care pot aduce prejudicii intereselor siguranței naționale, indiferent de modul în care au fost obținute, este interzisă și atrage, potrivit legii, răspunderea celor vinovați. Prevederile alin. 1 și 2 nu aduc atingere libertății de opinie și exprimare, dreptului persoanei de a nu fi tulburată în vreun fel pentru opiniile sale, ca și în acela de a căuta, de a primi și de a raspândi informații și idei, prin orice mijloace de exprimare, dacă aceste drepturi se exercită în conformitate cu legile României.
Art. 13. Situațiile prevăzute de art. 3 constituie temei legal pentru a se solicita procurorului, în cazuri justificate, cu respectarea prevederilor Codului de procedură penală, autorizarea efectuării unor acte, în scopul culegerii de informații, constând în: interceptarea comunicațiilor, căutarea unor informații, documente sau înscrisuri pentru a căror obținere este necesar accesul într-un loc, la un obiect sau deschiderea unui obiect; ridicarea și repunerea la loc a unui obiect sau document, examinarea lui, extragerea informațiilor pe care acestea le contin, cât și înregistrarea, copierea sau obținerea de extrase prin orice procedee; instalarea de obiecte, întreținerea și ridicarea acestora din locurile în care au fost depuse.
Cererea de autorizare se formulează în scris și trebuie să cuprindă: date sau indicii din care să rezulte existența uneia din amenințările la adresa siguranței naționale prevăzute de art. 3 pentru a cărei prevenire, descoperire sau contracarare este necesară emiterea mandatului; categoriile de activități pentru a căror desfășurare trebuie emis mandatul; identitatea persoanei ale cărei comunicații trebuie interceptate, dacă este cunoscută, sau a persoanei care deține informațiile, documentele ori obiectele ce trebuie obținute; descrierea generală, dacă și când este posibil, a locului unde urmează a fi executate activitățile autorizate; durata de valabilitate a mandatului solicitat.
Actul de autorizare se emite la cererea organelor cu atribuții în domeniul siguranței naționale, de către procurori anume desemnați de procurorul general al României. În cazul în care procurorul constată că cererea este justificată, emite un mandat care trebuie să conțină: aprobarea pentru categoriile de comunicații care pot fi interceptate, categoriile de informații, documente sau obiecte care pot fi obținute; identitatea persoanei, dacă este cunoscută, ale cărei comunicații trebuie interceptate ori care se află în posesia datelor informațiilor, documentelor sau obiectelor ce trebuie obținute; organul împuternicit cu executarea; descrierea generală a locului în care urmează a fi executat mandatul; durata de valabilitate a mandatului.
Durata de valabilitate a mandatului nu poate depăși 6 luni. În cazuri întemeiate, procurorul general poate prelungi, la cerere, durata mandatului, fără a se putea depăși, de fiecare dată, 3 luni. Orice cetățean care se consideră vătămat în mod nejustificat prin activitățile care fac obiectul mandatului prevăzut în alin. 1 - 4 se poate adresa cu plângere procurorului anume desemnat, ierarhic superior procurorului care a emis mandatul.

Cred ca am fost destul de clar....si nu mai folosi sintagma ca legea ii confera drept de interceptare ca nu-i asa...daca ar fi fost asa as fi spus-o echivoc...insa nu este...asta-i legea pe ea defilam...
Trebuie mandat de la procurior pentru a se asculta orice individ...daca vorbim de temei legal...restul ca se poate in anumite situatii nu fac obiectul legii...Situatiile respective atrag raspunderea celor implicati si daca se constata abuzuri sanctionarea lor... thumb_yello.gif




abis
QUOTE (March @ 21 Mar 2007, 08:11 AM)
inainte de a parasi ministerul, el a dublat salariul postului pe care urmeaza sa-l ocupe la Viena

Nu el si-a dublat salariul, ci guvernul a facut-o. Un ministru nu da de unul singur hotarari de guvern... Asa ca intreaba-l pe Tariceanu de ce a fost de acord cu dublarea de care spui...
March
QUOTE (abis @ 21 Mar 2007, 10:33 AM)
QUOTE (March @ 21 Mar 2007, 08:11 AM)
inainte de a parasi ministerul, el a dublat salariul postului pe care urmeaza sa-l ocupe la Viena

Nu el si-a dublat salariul, ci guvernul a facut-o. Un ministru nu da de unul singur hotarari de guvern... Asa ca intreaba-l pe Tariceanu de ce a fost de acord cu dublarea de care spui...

La vremea respectiva Tariceanu isi punea toata increderea in Ungureanu ( adica in nota lui de fundamentare) , si nu banuia ca este cartita lui Basescu in guvern ! Iar postul de la Viena Ungureanu la blocat pentru a fi ocupat ....la timpul potrivit ! De el sau alta "cartita' !
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 21 Mar 2007, 09:16 AM)
Cred ca am fost destul de clar....si nu mai folosi sintagma ca legea ii confera drept de interceptare ca nu-i asa...daca ar fi fost asa as fi spus-o echivoc...insa nu este...asta-i legea pe ea defilam...
Trebuie mandat de la procurior pentru a se asculta orice individ...daca vorbim de temei legal...restul ca se poate in anumite situatii nu fac obiectul legii...Situatiile respective atrag raspunderea celor implicati si daca se constata abuzuri sanctionarea lor... thumb_yello.gif

Pai asta a zis si Saftoiu, ca inregistrarile se fac cu mandat de la procuror. Si au sarit toti ca e ilegal, ca de fapt judecatorul trebuie sa dea mandat. De aici a si pornit scandalul, cand a afirmat ca se cere madat de la procuror.
Si cum sa nu invoc legea aia daca ea exista (legea 1) ?. Si cum sa nu folosesc sintagama ca legea ii da voie daca de fapt si tu spui acelsi lucru...ca legea ii da voie (cu mandat de la procuror).
abis
QUOTE (March @ 21 Mar 2007, 09:46 AM)
La vremea respectiva Tariceanu isi punea toata increderea in Ungureanu

Adica pe 20 februarie, anul asta? smile.gif
cocosel
QUOTE
Si cum sa nu folosesc sintagama ca legea ii da voie daca de fapt si tu spui acelsi lucru...ca legea ii da voie (cu mandat de la procuror).

Pai da dar ii da voie legea sa asculte cu mandat de la procuror doar daca se afla in situatia de subminare a sigurantei nationale...ceea ce presupune interventia numai a SRI-ului nu si a SIE pentru ca acesta din urma are competente in exteriorul tarii...intelegi...
QUOTE
Si cum sa nu invoc legea aia daca ea exista (legea 1)

Pai exista si cine nu spune ca nu exista???... dar din ea ti-am citat ieri... blink.gif
March
Asa-zisele consultari de la Cotroceni au fost o pierdere de timp ! Pentru ca :

Daca te-ai straduit vreme de doi ani sa distrugi civilizatia dialogului ascultandu-i pe ceilalti numai pe interceptari telefonice, e hilar sa chemi acum partidele la "consultari". (...)

In mandatul presedintelui Constantinescu se instala disolutia autoritatii. Traian Basescu mai are autoritate, mai are putere (ar fi fost, in situatia de fata, un excelent sef al PD), mai are simpatie populara, dar si celor mai inversunati fani ai sai le e greu sa-l trambiteze ca autoritate morala. In presedintia sa asistam neputinciosi la disolutia autoritatii morale.


***


Bre Cocosel : continua cu lectia aia te rog ! biggrin.gif
March
QUOTE (abis @ 21 Mar 2007, 11:10 AM)
QUOTE (March @ 21 Mar 2007, 09:46 AM)
La vremea respectiva Tariceanu isi punea toata increderea in  Ungureanu

Adica pe 20 februarie, anul asta? smile.gif

Pai s-a convins ca-i cartita cu foarte putin timp in urma, in pofida avertizarilor anterioare ale colaboratorilor sai ! Iar demisia si-a dat-o, pentru ca a fost prins cu cioara vopsita, pe 28 februarie !!
Ultimul afront adus sefului guvernului a fost cand Ungureanu a plecat la Bruxelles ( ca ministru demisionar ! ) cu avionul in care se afla Tariceanu si delegatia guvernului si s-a intors in tara cu avionul Prezidentului !!
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 21 Mar 2007, 10:10 AM)
Pai da dar ii da voie legea sa asculte cu mandat de la procuror doar daca se afla in situatia de subminare a sigurantei nationale...ceea ce presupune interventia numai a SRI-ului nu si a SIE pentru ca acesta din urma are competente in exteriorul tarii...intelegi...

Ei, ca parca tu intelegi. Din fraza aia inteleg ca SIE are voie sa intercepteze doar daca e subminata economia nationala dar in acest caz e de competenta SRI, cu alte cuvinte SIE are voie dar nu are voie sau, si mai si...SIE nu are voie nici cand are voie.
Legea ii da voie cu mandat de la procuror doar daca STOOOOP....gata...am spus totul....nici un doar daca. Legea ii da voie cu mandat de la procuror. Aia a zis si Saftoiu, ca intercepteaza doar cu mandat de la procuror. Procurorul e cel ce decide daca sunt indeplinite conditiile pentru eliberarea mandatului, deci atat timp ca exista MANDAT DE LA PROCUROR inchidem capitolul SIE. Mergeti voi si interceptati pentru ca aveti MANDAT DE LA PROCUROR si il luam pe procuror la rost daca cumva mandatul a fost acordat ilegal.
Hai ca am treaba, asta e deja pierdere de timp.
cocosel
QUOTE
Din fraza aia inteleg ca SIE are voie sa intercepteze doar daca e subminata economia nationala dar in acest caz e de competenta SRI, cu alte cuvinte SIE are voie dar nu are voie sau, si mai si...SIE nu are voie nici cand are voie.

Prietene raspunsul este foarte simplu...SIE nu poate intercepta nimik in tara..are nevoie de acordul SRI..pentru a putea desfasura o astfel de actiune..care SRI la randul lui are nevoie de mandat de la procuror...intelegi.
QUOTE
Procurorul e cel ce decide daca sunt indeplinite conditiile pentru eliberarea mandatului, deci atat timp ca exista MANDAT DE LA PROCUROR inchidem capitolul SIE.

Pai asta nu vrei tu sa intelegi SIE nu are competente pe teritoriul national de nici o natura..el are treba cu baietzii de afara...unde desi nu exista legi exista cutume...pentru ca oricine face interceptari din tarile lumii...capisci...
Procurorul nu are nici o tangenta cu SIE...nici judecatorul...
QUOTE
Hai ca am treaba, asta e deja pierdere de timp.

Ehei daca ne facem ca nu intelegem asta este...poate fi considerata si asa...

Iara baiatul Elwis nu constientiza ce aberatii putea sa spuna la comisie...el poate fi acuzat de divulgare de informatii daca noi am fi fost un stat cu adevarat democrat...Tu nu realizezi ce prejudiciu imens a facut statului pe plan extern...pentru ca o asemenea stire a facut turul tuturor cancelariilor straine..si a pus serviciul in situatie dramatica...recunoscand ca face interceptari atat pe plan intern..deci se poate intelege lesne si pe plan extern...
Numai ce-i care nu au ochii nu inteleg ce aberatie a putut declansa o criza de imagine concreta asupra unei institutii capitale pentru diplomatia romaneasca...Tu stii ca inainte de o vizita oficiala prezidentul tarii primeste doua dosare pentru a le studia..unul de la SIE..si unul de la MAE...???Acum de la cine le va primi...???
Tu stii ca noul director care va veni trebuie sa isi asume responsabilitatea si sa refaca imaginea in randul celorlalti conducatorii de sisteme de informatii ale lumii...???
Cine se face vinovat de situatia asta...BOPorul...PRezidentul....????

QUOTE
Bre Cocosel : continua cu lectia aia te rog !

Ehe..sa vedem daca putem sa mai divulgam secrete..pentru ca la un moment dat trebuie sa ne oprim... smile.gif sau pote ne opreste cineva...cine mai stie....

Uncle Sam
Mai oameni buni, inamici ai lui Basescu si tot ce misca in jurul lui (dovada ca imediat ce se pronunta numele PD sariti in sus) nu aveti si cateva argumente ca sa putem pretinde ca discutam? Doar cliseele gen Felix Voiculescu si rastalmaciri gen Cristoiu?
Pe liberali ii inteleg, ei pierd miliarde daca nu pleaca Basescu si PD, oligarhia lor ajunge in zeghe, e normal sa fie disperati, e normal sa isi angajeze din occident experti in mizerii politice dar voi, ce naiba aveti? Va e asa greu sa recunoasteti cand celalalt are dreptate? Recititi discutiile din ultimul timp, indiferent ce s-a spus de catre un pedist, sau cotrocenist sau de presedinte, totul a fost negat. ABSOLUT TOTUL. Care e explicatia oare? Nu puteti pronunta cuvintele "ai dreptate"?
Cand se prezinta doua sute de argumente de cealalta tabara nu puteti accepta ca macar unul din ele poate sa fie corect? E greu sa spui, da domnule, din astea 200 de argumente, 199 sunt idiotenii dar uite, argumentul asta, numarul 165 este corect, aici aveti dreptate. Nu puteti? Sau nu aveti voie?
(sunt intrebari retorice, nu va obositi)
Cucu Mucu
QUOTE (Adina @ 20 Mar 2007, 06:01 PM)
Eu nu ziceam nimic de experienta, pur si simplu Cioroianu mi se pare un papagal.

Mie mi se pare ca nici papagal nu e. Mai mult e cioara vopsita, un fel de doua feluri. L-am mai urmarit in talkshow-uri si vorbea doar asa, sa nu zica lumea ca ia banii degeaba. Un ministru mai prost decat asta e doar ala de la invatamant.
actionmedia
QUOTE (mariusc2 @ 21 Mar 2007, 11:22 AM)
QUOTE (Adina @ 20 Mar 2007, 06:01 PM)
Eu nu ziceam nimic de experienta, pur si simplu Cioroianu mi se pare un papagal.

Mie mi se pare ca nici papagal nu e. Mai mult e cioara vopsita, un fel de doua feluri. L-am mai urmarit in talkshow-uri si vorbea doar asa, sa nu zica lumea ca ia banii degeaba. Un ministru mai prost decat asta e doar ala de la invatamant.

Asta pentru ca nu este demagog. Pentru ca spune ceea ce crede, pentru ca este onest, sincer, politicos. Dar evident ca noua oamenilor de rand nu ne plac politicieni dintr-astia, ne plac aia care se bat cu pumnul in piept, care sustin ca hartia e albastra desi toata lumea vede ca e alba, care nu recunosc si nu dau inapoi atunci cand gresesc, care nu recunosc meritele unui adversar politic, duplicitari, mincinosi, etc. Ei fac shourile de TV, la care sta toata lumea cu gura cascata.

Eu am mai spus, Cioroianu nu mi se pare ca e bun pentru Externe, pe de o parte din lipsa experientei, pe de alta parte, pentru ca felul lui de a fi nu il califica pentru o functie care implica, cere, multa diplomatie (a se citi duplicitate, ipocrizie, demagogie, etc.). Totusi, pe o functie gen Ministrul Culturii, ar merge chiar foarte bine, acolo ar avea de a face cu oameni din aceeasi categorie cu el.

March
Alo ! N-a auzit stirea asta de ultima ora chiar nimeni de pe aici ? tongue.gif

Comisia de ancheta a presedintelui Traian Basescu, constitutionala

Curtea Constitutionala a decis, miercuri, ca este legala constituirea comisiei de ancheta a presedintelui Traian Basescu, judecatorii respingand sesizarea a 76 de parlamentari privind Regulamentul sedintelor comune ale Camerei Deputatilor si Senatului ( cont. )
March
Concluziile Comisiei de ancheta: Basescu a incalacat Constitutia si e implicat in fapte penale

Cred ca abia acum pedeii realizeaza ca si-au dat cu tezla in cojones pentru ca au refuzat ( bine-nteles la indicatiile Sefului !) sa participe la lucrarile Comisiei ! Pentru ca au mizat pe un cal mort ! Adica pe o decizie a Curtii favorabila lor cu privire la infiintarea comisiei !

Sa vedem ce va spune mai departe Curtea Constitutionala ( aviz consultativ !) si apoi Parlamentul.
abis
Si apoi poporul, la referendum. smile.gif
cocosel
QUOTE
Concluziile Comisiei de ancheta: Basescu a incalacat Constitutia si e implicat in fapte penale

Si asta nu-i tot Anca Boagiu nu a vrut sa vina la comisie si acum este acuzata si va putea primi conform Constitutiei o pedeapsa cu inchisoarea... laugh.gif
March
QUOTE (cocosel @ 21 Mar 2007, 04:40 PM)
QUOTE
Concluziile Comisiei de ancheta: Basescu a incalacat Constitutia si e implicat in fapte penale

Si asta nu-i tot Anca Boagiu nu a vrut sa vina la comisie si acum este acuzata si va putea primi conform Constitutiei o pedeapsa cu inchisoarea... laugh.gif

A primit indicatii "pretioase" si n-a venit ! laugh.gif Bravo lui Berceanu c-a avut curajul sa vina !
March
Atmosfera de carciuma "Golden Blitz" la Cotroceni in timpul consultarilor cu partidele !

Ce si-au spus "securistul" Voiculescu si "securistul" Basescu la Cotroceni
Uncle Sam
QUOTE (abis @ 20 Mar 2007, 06:13 PM)
Uncle Sam,
Ce spui tu sunt speculatii... Daca se confirma imi scot palaria, dar sincer, ma indoiesc... Cred ca mai degraba SIE a fost o piatra prea mare pentru ziaristul Saftoiu.
Eu spuneam, de fapt speculam, spunanad asta
QUOTE
Si ca urmare, pentru a lamuri pe toata lumea ca interceptarile erau legale...urmeaza, evident, desecretizarea acelor interceptari

Si iata ce citesc azi in presa:
QUOTE
Comisia parlamentară pentru controlul SIE va merge, săptămâna viitoare, la sediul serviciului, pentru a verifica dacă interceptările telefoanelor făcute de SIE în ultimii doi ani au fost legale. Decizia a fost luată, miercuri, de membrii comisiei, după o întrevedere cu directorul demisionar al SIE, Claudiu Săftoiu.
March
Din ciclul : " Poze de familie " laugh.gif

user posted image

CEREMONIE SOLEMNA. Depunerea juramantului de credinta de absolventii Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti, prilej de a-l invita pe fostul sef al Securitatii, generalul Iulian Vlad (in imagine, cu ochelari) alaturi de presedintele Basescu.

Generalul Iulian Vlad, fostul sef al Securitatii, a aparut pentru pentru prima data in public dupa 1989, intr-un cadru oficial, alaturi de presedintele Traian Basescu. Evenimentul a avut loc anul trecut la Academia de Politie si este prezentat pe site-ul Administratiei Prezidentiale, (www.presidency.ro ) unde Iulian Vlad apare la dreapta lui Traian Basescu


Generalul de securitate Iulian Vlad , in 31 decembrie 1989, a fost arestat si condamnat la 25 de ani de inchisoare. A fost eliberat la 31 decembrie 1993. Probabil ca la aparitia in poza era reabilitat ! tongue.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.