Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Uncle Sam
QUOTE(March @ 31 Oct 2007, 07:20 PM) *
În ceea ce priveşte canalul Bâstroe, este vorba despre teritoriul suveran al Ucrainei, unde statul ucrainean are dreptul propriu de a desfăşura o activitate suverană. Este o poziţie generală, lucru care a fost adus azi la cunoştinţa părţii române"
Si unde scrie acolo ca nu sta la discutii?
Si cum chiar tu spuneai mai sus ca
QUOTE
Trebuia sa citesti ca dezacordurile privind Bastroe si Serpilor au consumat ca mai mare parte a discutiilor.
Cum poate ocupa cea mai mare parte a discutiilor ceva ce nu se discuta?
Ramane cum am spus, aia e traducerea lui Iliescu.
Uncle Sam
QUOTE(mariusc2 @ 31 Oct 2007, 07:58 PM) *
Hai ca devine penibil, zau, las-o dracu' de treaba. Basescu ii cere aluia sa inceteze construirea canalului (nu direct, ca nu il tin bracinarii, ci s-a umflat in pene prin presa ca face si drege ) iar ala ii spune "ia o gura de apa ca faci praf", acasa la Base, la invitatia astuia, si tot Base se tine tare. rofl.gif Aoleuuu, hai, cu totii : Partidul, Basescuuu, Romaniiiiia! Stima noastra si mandria, Basescu - Romania! Hai, mai cu viata!
Era o ironie la discrepanta dintre exoprimarea cu "dezacordul" si semnificatia notiunii de dezacord. Nici unul nu e de acord cu ce pretinde celalat.
Penibil mi se pare sa pretinzi lui Basescu sa opreasca lucrarile pe Bistroe cand se stie ca nu a reusit nimeni sa ii opreasca pe ukrainieni sa isi faca de cap. Maine poimaine o sa il consideram slab pe Basescu ca nu a reusit sa obtina inapoi Basarabia si Cadrilaterul.
Cand termini cu uralele si ovatiile stai o tira si cugeta.
March
Ei, lasa, lasa. Nu te mai stradui atata. Cum am zis. E posibil sa demonstrezi ca Prea-Iubitul nu-i spanchiu !

D.B.L.C :

Nu sta la discutii = cele spuse in fata de Iuschenko la care Baselu a tacut chitic. Deh, nu era Taricelu !

La intalnire nu s-a discutat despre exportul de melci sau puf de gaina. Ci problemele arzatoare : Bastroe ( Iusceko a precizat că problema Bâstroe a ocupat cel mai mult timp în discuţiile bilaterale, programul oficial fiind, de altfel, dat peste cap cu aproape două ore faţă de timpul prevăzut de protocol ) , Serpilor, etc. Iar fiecare a tinut-o pe a lui .
Marduk
QUOTE(mariusc2 @ 31 Oct 2007, 09:18 AM) *
Se pare ca ha-ha-istul sef e tare in oua numai cand are de-a face cu fraierii din Romania sau cu tigancile imputite. Cand vine vorba de oameni bazati, ia pozitia pomului in fata unui caine cu incotinenta urinara. Mi-e rusine ca sunt roman, dupa vizita lui Iuscenko.

De asta ti-e rusine ca esti roman? Ai destule alte motive sa-ti fie rusine ca esti roman. Uitate in jurul tau, chiar si in oglinda si vei gasi destule alte motive sa-ti fie rusine ca esti roman. Cati dintre cei care clevetesc pe acest forum tintuind pe altii cu aratatorul, se mobilizeaza in cazul unei actiuni in sprijinul comunitatii? Cati? Totul aici este facut in interes personal, individul lupta doar pentru el altii nu conteaza. Romania si romanii vor ajunge la nivel U.E. atunci cand vor rezolva cateva probleme simple.
1. Respectul fata de ceilalti
2. Grija fata de copii strazii.
3. Grija fata de batrani.
4. Grija fata de animale.
Nu pe vorbe, gargara, fapte, concret. Pana atunci vom ramane la marginea U.E. acolo unde geografic si istoric ne este locul. thumb_yello.gif
ypsilonalpha
QUOTE(marduk @ 31 Oct 2007, 07:38 PM) *
De asta ti-e rusine ca esti roman? Ai destule alte motive sa-ti fie rusine ca esti roman. Uitate in jurul tau, chiar si in oglinda si vei gasi destule alte motive sa-ti fie rusine ca esti roman. Cati dintre cei care clevetesc pe acest forum tintuind pe altii cu aratatorul, se mobilizeaza in cazul unei actiuni in sprijinul comunitatii? Cati? Totul aici este facut in interes personal, individul lupta doar pentru el altii nu conteaza. Romania si romanii vor ajunge la nivel U.E. atunci cand vor rezolva cateva probleme simple.
1. Respectul fata de ceilalti
2. Grija fata de copii strazii.
3. Grija fata de batrani.
4. Grija fata de animale.
Nu pe vorbe, gargara, fapte, concret. Pana atunci vom ramane la marginea U.E. acolo unde geografic si istoric ne este locul. thumb_yello.gif


Asta-i fază de genul "Da' ce, bă, voi nu-i linşaţi pe negri" rofl.gif (cine ştie bancul cunoaşte smile.gif )
Marduk
QUOTE(ypsilonalpha @ 31 Oct 2007, 07:59 PM) *
Asta-i fază de genul "Da' ce, bă, voi nu-i linşaţi pe negri" rofl.gif (cine ştie bancul cunoaşte smile.gif )

Nu, noi cu tiganii avem ce avem, negrii sunt baieti de treaba. ohyeah.gif
Uncle Sam
QUOTE(March @ 31 Oct 2007, 08:29 PM) *
Iusceko a precizat că problema Bâstroe a ocupat cel mai mult timp în discuţiile bilaterale,
Pai eu ce zic. Cum poti spune ca Iuscenco a zis "nu are ce discuta" cand de fapt a discutat la greu, dupa cum spui.
Cucu Mucu
QUOTE(marduk @ 31 Oct 2007, 07:38 PM) *
De asta ti-e rusine ca esti roman? Ai destule alte motive sa-ti fie rusine ca esti roman. Uitate in jurul tau, chiar si in oglinda si vei gasi destule alte motive sa-ti fie rusine ca esti roman.

Eu ma suport cand ma uit in oglinda. Tu de ce nu te suporti?

QUOTE
Cati dintre cei care clevetesc pe acest forum tintuind pe altii cu aratatorul, se mobilizeaza in cazul unei actiuni in sprijinul comunitatii? Cati?

Cam toti astia destul de activi, parol!

QUOTE
2. Grija fata de copii strazii.

Cum fac americanii?! rofl.gif Ai ramas prea impresionat de reportajele BBC.

QUOTE
3. Grija fata de batrani.

E problema economica.

La 1 si 4 sunt total de acord cu tine.

QUOTE(Uncle Sam)
Penibil mi se pare sa pretinzi lui Basescu sa opreasca lucrarile pe Bistroe cand se stie ca nu a reusit nimeni sa ii opreasca pe ukrainieni sa isi faca de cap.

Nu pretind eu, el se batea cu caramida in piept ca face si drege, face trei tumbe si rezolva problema. Adu-ti aminte de declaratiile lui cand a inceput problema. Ai uitat? Eu, nu!



Marduk
QUOTE(mariusc2 @ 31 Oct 2007, 08:56 PM) *


QUOTE
Eu ma suport cand ma uit in oglinda. Tu de ce nu te suporti?

Pe mine nu ma suporta oglinda. rofl.gif
QUOTE
Cam toti astia destul de activi, parol!

"Activi" sa-avem pardon, mon cher. Unde este ei activi, la Caru cu bere, la popice, io vorbeam de activitate comunitara, daca nu ai inteles.
QUOTE
Cum fac americanii?! rofl.gif Ai ramas prea impresionat de reportajele BBC.

Io nu-ş ce fac americanii şi ma doare in spiţ de ei. Io ma inspir de la olandezi, danezi si cam tot ce se termina in "ezi" (cu o exceptie, francezi)
QUOTE
E problema economica.

Poate pentru tine, pentru mine e doar o problema de management. Iti voi da doar un exemplu. De ce trebuie sa stea la coada batranii din Constanta sa primeasca niste zahar, ulei, faina, si un pui. In secolul 21, Mazare nu are informatii cati batrani are in oras, nu exista voluntari care sa duca acasa "pomana" respectiva? Sa fim seriosi, cozile atrag publicitate chiar daca este negativa, se da totusi ceva. Cine castiga, posturile tv, primarele si batranii care mai socializeaza.
QUOTE
La 1 si 4 sunt total de acord cu tine.

Multumesc. thumb_yello.gif
TheK
QUOTE
nu exista voluntari care sa duca acasa "pomana" respectiva?


Nu smile.gif
ypsilonalpha
QUOTE(marduk @ 31 Oct 2007, 08:10 PM) *
Nu, noi cu tiganii avem ce avem, negrii sunt baieti de treaba. ohyeah.gif


Sau cu armenii.

După terminaţia numelui, pesemne şi împăratu Traian era armean. Aşa că Băse o fi şi el din sectă.

În fine, las că mobilizează nea Băse Flota din 91-92 şi ocupă militar insula împreună cu şerpii aferenţi. Adevărul e că n-ai de unde să ştii cum ar fi ieşit mai bine, să măture pe jos cu iradiatu sau să-l pupe pe obraz cum a făcut.
Uncle Sam
Apropo, s-a intalnit si cu Tariceanu. Stie careva, Tari a obtinut stoparea de urgenta a lucrarilor la canal?
Michelle
Chiuariu-un tanar mafiot obraznic...citat din Basescu la B1tv... nici ca se putea o mai buna caracterizare ohyeah.gif
ypsilonalpha
Păi Băsescu e salvatorul naţiei, doar şi-a arogat acest merit, el trebuia să salveze situaţia, nicidecum Tăriceanu..

Super-Băse. Bleah!

Şi bineînţeles, ca să spele ruşinea cu Ucraina, marinarul cel prost s-a apucat din nou de mahalagisme la TV în direct, la adresa guvernului României, fireşte. Ce să mai zici? Atît îl duce mintea. Super-Băse. Deja îmi vine să vărs numai cînd îi văd chelia aia de klingonian tîmpit, sta-i-ar axa Washington-Londra în gît.

Băsescu = un bou nesimţit. Şi p-ormă tragi apa.
Michelle
Mahalagisme?? pai sunt unii 'telectuali personificarea Ferentariului...iti dau numai un exemplu Orban! ca tot il paste un dosar rolleyes.gif
abis
QUOTE(ypsilonalpha @ 1 Nov 2007, 09:09 AM) *
Băsescu = un bou nesimţit. Şi p-ormă tragi apa.

Parca te deranjau mahalagismele... altora, nu? biggrin.gif
Marduk
QUOTE(ypsilonalpha @ 1 Nov 2007, 09:09 AM) *
Băsescu = un bou nesimţit. Şi p-ormă tragi apa.


Dixit Ypsilonalpha, "Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa"
ypsilonalpha
QUOTE(marduk @ 1 Nov 2007, 10:34 AM) *
Dixit Ypsilonalpha, "Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa"


Aia a fost în 2003. Şi în plus l-am porcăit pe Băsescu, nu pe un coleg de forum.

Iar la nesimţire şi mahalagisme o să răspund tot cu nesimţire şi mahalagisme, c-aşa-i la Românica condusă de matrozu. Doar el mi-a dat exmplu, şi îmi e far călăuzitor. thumb_yello.gif

D-aia nu mai pot eu, de titlul ăla amărît ... l-aş scoate dar n-am dreptul.

Deci, să revenim la Băselu mahalagiul ...
andra_v
Se vede bine ca nu-l baga nimeni in seama pe plan international, unde Romania este 0 barat. A castigat alegerile convingand Inalta Poarta (Washington-ul) ca e mai servil decat Bombonel in ceea ce priveste interesele americanilor si ale lor multinationale. Tinerii sunt destinati fie sa roboteasca 25 de ore din 24 in tara, fie sa culeaga capsuni in Spania, pensionarii si persoanele cu handicap exterminarii. Romanii din diaspora si din jurul Romaniei sunt lipsiti de orice protectie diplomatica, a se vedea minunata implicare a adminstratiei noastre in rezolvarea problemelor romanilor care muncesc (nu fura) in tara lor, UE. De cate ori Baselu i-a convocat pe ambasadorii Spaniei, Italiei, Marii Britanii in urma unor articole denigratoare la adresa comunitatilor romanesti? De cate ori Comandantul s-a plans la Comisia europeana/omologii occidentali in privinta tratamentului discriminatoriu la care sunt supusi romanii? De remarcat ca in aceste state exista mafii cehe si poloneze in fata carora occidentalii nu sufla. Ghici ciuperca de ce? A, am uitat, in contextul unui diferend cu autoritatile romane, la Roma si-a facut aparitia Garda Financiara care i-a amenintat pe romanii din Italia cu pedepse penale daca nu inchid gura! In schimb, este inflatie de filiale ale PD in diaspora(parca si PNL).
andra_v
PS A nu se intelege din postul meu ca Tariceanu si al sau guvern este mai competent. Sau cabinetele anterioare.
abis
QUOTE(andra_v @ 1 Nov 2007, 02:25 PM) *
De cate ori Baselu i-a convocat pe ambasadorii Spaniei, Italiei, Marii Britanii in urma unor articole denigratoare la adresa comunitatilor romanesti?

Pai ce sa faca ambasadorul daca un ziar din tara respectiva publica un articol care nu ne place? In tarile alea ziarele sunt libere sa scrie ce vor.
QUOTE
De remarcat ca in aceste state exista mafii cehe si poloneze in fata carora occidentalii nu sufla. Ghici ciuperca de ce?

Pentru ca guvernul sau presedintele din Cehia ori Polonia face lobby in favoarea mafiilor respective?
QUOTE
in contextul unui diferend cu autoritatile romane, la Roma si-a facut aparitia Garda Financiara care i-a amenintat pe romanii din Italia cu pedepse penale daca nu inchid gura!

Poate Garda Financiara ori altcineva sa pedepseasca penal pe cineva? Mai ales pe cineva care nu a facut nimic ilegal?
axel
un tanar mafiot obraznic - unde e limbajul de mahala in aceasta expresie? blink.gif

un bou nesimţit. Şi p-ormă tragi apa. - unde nu este limbaj de mahala in aceste doua expresii? devil.gif
March
Rareori ne-a fost data o umilinta mai mare decat cea pe care ne-a administrat-o presedintele Ucrainei, Victor Iuscenko, la conferinta de presa comuna de marti, 30 octombrie, anul de gratie 2007, cu presedintele Romaniei, purtator nemeritat al numelui de Traian, la Palatul Cotroceni din Bucuresti.

Iuscenko s-a dovedit mai agresiv decat Putin la adresa intereselor Romaniei. Dus rece pentru o diplomatie slaba. Presedintele Romaniei a debitat defetisme. Pe cand presedintele Ucrainei a fost nu doar ofensiv, ci ofensator, prin atitudinea aroganta privind problemele litigioase si contencioase aflate in balanta comunitatii internationale. Iuscenko trebuia pus la punct cu eleganta de diamant.

Langa seful statului roman care a inghitit umil tot ce a spus invitatul, seful statului ucrainean si-a atribuit, asa cum nu a indraznit nici comunistul Kucima, platoul continental al Marii Negre, cu Insula Serpilor ca proprietate a Ucrainei. In plus, a tratat problema Bastroe in dispretul tuturor.
March
QUOTE(Michelle @ 1 Nov 2007, 11:09 AM) *
Chiuariu-un tanar mafiot obraznic...citat din Basescu la B1tv... nici ca se putea o mai buna caracterizare :


Daca aduceai un derbedeu de pe malurile portului Constanta, cam tot asa ar fi vorbit ! Si-a pus poalele in cap spre deliciul bouporului. Auzi sta cu un "ministru mafiot" la masa, ( aia a CSAT-ului de ex.) si nu-l da afara ! Cred ca multi sefi ai cancelariilor occidentale rad copios in spatele usilor inchise despre "derarierile" acestui conducator balcanic. Care stie dinainte ca "x" sau "y" va avea dosar penal ! E disperat in paranoia lui contra celor care nu-i canta in struna !

Nimeni din conducatorii occidentali nu-l mai baga in seama !
Superunknown
Hai sa lasam pudibonderia, "bou nesimtit" e una dintre cele mai blinde caracterizari care i se pot face specimenului de la Cotroceni. Am facut greseala sa ma uit la o parte a emisiunii de pe B1, nu stiu ce mi-a provocat mai multa sila, prestatia lui Basescu sau slugarnicia si ignoranta moderatorului (era sa zic tzucalarului). Am zimbit amar cind a pomenit de Orban care "alerga cu telefonul in mina si tipa sa i se plateasca datoriile lui Umbrarescu" (citat aproximativ). Mi-am amintit cum nu demult, prins in fapt cu o poveste identica (celebrul caz Bucsaru), Basescu se chinuia sa ne explice cit de "legala" a fost interventia lui si ce important e ca ministerul sa-si achite la timp obligatiile fata de creditori. Acum pricep ca era vorba de anumiti creditori, aia pedisti.
ypsilonalpha
QUOTE(axel @ 1 Nov 2007, 04:52 PM) *
un tanar mafiot obraznic - unde e limbajul de mahala in aceasta expresie? blink.gif

un bou nesimţit. Şi p-ormă tragi apa. - unde nu este limbaj de mahala in aceste doua expresii? devil.gif


Ei, dacă nu eşti în stare să pricepi cum şi ce fel, asta e; cum ziceam şi în altă parte, n-o să mă apuc eu să fac educaţia masselor (pediste) acuma. thumb_yello.gif Te deranjează deci că vorbesc cam ca iubitul conducător? Foarte bine. Cred că o să continui pe panta asta, cu înjurături, expresii neaoşe şi calomnii, spre deliciul susţinătorilor băsescieni. Se pare că are efect ... jamie.gif
Michelle
QUOTE(March @ 1 Nov 2007, 07:49 PM) *
Daca aduceai un derbedeu de pe malurile portului Constanta, cam tot asa ar fi vorbit ! Si-a pus poalele in cap spre deliciul bouporului. Auzi sta cu un "ministru mafiot" la masa, ( aia a CSAT-ului de ex.) si nu-l da afara ! Cred ca multi sefi ai cancelariilor occidentale rad copios in spatele usilor inchise despre "derarierile" acestui conducator balcanic. Care stie dinainte ca "x" sau "y" va avea dosar penal ! E disperat in paranoia lui contra celor care nu-i canta in struna !

Nimeni din conducatorii occidentali nu-l mai baga in seama !


Tu de unde stii cum vorbesc derbedeii de pe malurile Constantei,March?te dezlipesti vreodata de linga monitor?
probabil l-ar da in suturi afara pe Chiuariu de la masa CSAT-ului daca ar avea instrumente s-o faca dar se abtine sa nu-i sara presa sau parlamentarii la git ca nu-i constitutional ca si dac-ar fi ar da imediat tariceanu o ordonanta sa nu mai fie...
ypsilonalpha
P.S. Ca să nu înţelegi greşit, prima propoziţie din postul meu de mai sus este echivalentul celebrelor "măi păsărică" şi "ţigancă împuţită" din limbajul băsescian. Cum este atunci cînd eşti nu spectator, ci chiar victimă a unei mîrlănii? (Mîrlănie cu caracter exemplificativ, să ne-nţelegem bine ...)

Uncle Sam
QUOTE(ypsilonalpha @ 1 Nov 2007, 09:32 PM) *
Te deranjează deci că vorbesc cam ca iubitul conducător?
Pe mine nu! Go ahead!
Doar ca iubitului conducator eu unul i-am sanctionat modul de exprimare si in nici un caz nu i-as acorda medalia de maestru in arta conversatie. Iar daca i-ar acorda-o cineva probabil ar inapoia-o hahaind caracteristic.
TheK
Mama mea mă va întreba cine este «mafiotul» Fenechiu. Şi nu ştiu ce să-i spun altceva decât că este unul dintre oamenii care l-a ajutat pe Traian Băsescu să ajungă Preşedintele României."
Tudor Chiuariu
rofl.gif
axel
QUOTE(ypsilonalpha @ 1 Nov 2007, 09:32 PM) *
Ei, dacă nu eşti în stare să pricepi cum şi ce fel, asta e; cum ziceam şi în altă parte, n-o să mă apuc eu să fac educaţia masselor (pediste) acuma. thumb_yello.gif Te deranjează deci că vorbesc cam ca iubitul conducător? Foarte bine. Cred că o să continui pe panta asta, cu înjurături, expresii neaoşe şi calomnii, spre deliciul susţinătorilor băsescieni. Se pare că are efect ... jamie.gif

X foloseste un limbaj de mahala daca X foloseste cuvinte, concepte sau expresii nepotrivite a fi folosite intr-un cadru cat de cat mai elevat (in familie, la teveu, in presa scrisa, intr-un discurs public, etc).
Exemple de cuvinte nepotrivite (adica folosite in limbaj de mahala):
- organele sexuale: pu*a, p*z**
- etc.
Exemple de concepte nepotrivite (adica intelesuri ale cuvintelor folosite) - cuvant ok, inteles ne-ok:
- animal (nu in sensul zoologic) ca in expresia "Mai animalule"
- scorbura (cu inteles de organ sexual)
- excrement, ca*at (atasat ca atribut unei persoane)
- etc.
Exemple de expresii neporivite - cuvinte ok, impreuna au un inteles ne-ok:
- călare pe situaţie
- a (ii) da lozul
- rupt în gură
Gasesti multe astfel de cuvinte si expresii la http://www.123urban.ro/

Sa analizam cele doua secvente de cuvinte:
* un tanar mafiot obraznic
Cuvintele:
- un - e un amarat de articol nehotarat
- tanar - deloc cuvant de mahala. Cum ai vrea sa fie numit altfel? "Cetatean intre 20 si 40 de ani"? jamie.gif
- mafiot - catusi de putin cuvant de mahala. Cu ai vrea altfel? "membru al crimei organizate"? rolleyes.gif
- obraznic - iar fara nici o nuanta de mahala.
Concepte: nici un cuvant din cele 4 nu este folosit cu alt sens decat cel de baza.
Expresii: secventa de cuvinte sau subsecvente de-ale ei nu au nici un altfel de inteles decat cel cumulativ.

Cealalta secventa de cuvinte:
* un bou nesimţit. Şi p-ormă tragi apa.
Cuvinte:
- toate OK, daca nu analizezi intelesul cu care se folosesc
Concepte:
- bou - ca atribut al unei persoane...
Expresii:
- Şi p-ormă tragi apa. - insinueaza ca persoana despre care vorbesti este un excrement. Pentru ca situatia standar in care tragi apa este la toaleta. Dupa ce ai defecat.


Te las pe tine sa tragi concluzia, cine e mahalagiu: Basescu in acea emisiune sau domnia ta ohyeah.gif
Uncle Sam
QUOTE(TheK @ 1 Nov 2007, 10:34 PM) *
Mama mea mă va întreba cine este «mafiotul» Fenechiu. Şi nu ştiu ce să-i spun altceva decât că este unul dintre oamenii care l-a ajutat pe Traian Băsescu să ajungă Preşedintele României."
Tudor Chiuariu
rofl.gif
Si daca te intreaba cine e Tariceanu ii spui ca e unul ajuns premier datorita lui Basescu?
Si daca te intreaba de Orban, Chiuariu, etc, etc ,etc ii spui ca nu erau niciodata ministri daca nu facea Basescu guvernul Aliantei?
Asta ca sa-i oferi un tablou cat mai real.
TheK
Sam, vorbesti cu mine sau cu Chiuariu? Nu de alta da e citatul lui, eu n-am comentat nimic, eu doar m-am amuzat smile.gif
Ai impresia ca nu ii bag in aceasi oala ? Credeam ca mi-am exprimat de mult punctu de vedere wink.gif
TheK
QUOTE
Te las pe tine sa tragi concluzia, cine e mahalagiu: Basescu in acea emisiune sau domnia ta


Te anunt eu ca amicu tau Basescu nu e mahalagiu, e incompetent si atat. Cand spui ca X e mafiot, trebuie sa probezi, ca altfel incalci niscaiva legi ce tin de dreptul la imagine al unei persoane. Sau trebuia sa il cred pe cuvant de pioner? N-are el treaba cu legile astea..nu-s pentru el.
axel
QUOTE(TheK @ 2 Nov 2007, 02:16 AM) *
Te anunt eu ca amicu tau Basescu nu e mahalagiu, e incompetent si atat. Cand spui ca X e mafiot, trebuie sa probezi, ca altfel incalci niscaiva legi ce tin de dreptul la imagine al unei persoane. Sau trebuia sa il cred pe cuvant de pioner? N-are el treaba cu legile astea..nu-s pentru el.

Si de ce imi raspunzi mie? blink.gif
Eu discutam cu cei care l-au acuzat pe Basescu de a vorbi cu limbaj de mahala cand l-a numit pe tanarul mafiot obraznic ca fiind "un tanar mafiot obraznic" mwah1.gif
Achernar
QUOTE(Uncle Sam @ 1 Nov 2007, 10:52 PM) *
Si daca te intreaba de Orban, Chiuariu, etc, etc ,etc ii spui ca nu erau niciodata ministri daca nu facea Basescu guvernul Aliantei?


rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Amicii lui Traian sunt atat de disperati sa demonstreze cat de 'indispensabil' e omul lor incat nici nu-si mai dau seama ce fac si afirma ca presedintele a incalcat Constitutia.

Halloooo, presedintele nu are dreptul sa 'faca' guverne. Ai fost tare la faza asta.
mutulica
ca Base are gura spurcata si ca nu se poate aPtine e o chestie deja recunoscuta.
ca masele iubeste chestia asta, e o axioma la fel ca si iubirea pentru Becali

ca Tudor e pe val pentru ca ii tine Tariceanu spatele face parte din acelasi film. ca isi permite niste sarcasme si niste smecherii mici la nivel inalt arata clar ca e pazit bine din punct de vedere politic

din toata tarasenia asta sunt curios sa vad ce o sa ramina cand o sa se rupa legaturile si interesele de acum pentru a face loc unor legaturi si interese noi
ca vin alegeri in curand, nu?
March
QUOTE(Uncle Sam @ 2 Nov 2007, 12:52 AM) *
Si daca te intreaba cine e Tariceanu ii spui ca e unul ajuns premier datorita lui Basescu?

Pe langa ce ti-a spus Achernar mai sus, nici aici n-ai habar ! Tariceanu a fost numit PM conform protocolului Aliantei DA !! La vremea aia nu putea sa-l numesca pe Bocu laugh.gif
March
QUOTE(Michelle @ 1 Nov 2007, 10:34 PM) *
Tu de unde stii cum vorbesc derbedeii de pe malurile Constantei,March?
I-am auzit la pescuit laugh.gif Si mi-au zis ca is fosti tovarasi de-ai Baselului ! Desigur derbedeii minteau asa cum o face si "Jupanul" de multe ori.
QUOTE(axel @ 2 Nov 2007, 12:29 AM) *
X foloseste un limbaj de mahala daca X foloseste cuvinte, concepte sau expresii nepotrivite a fi folosite intr-un cadru cat de cat mai elevat (in familie, la teveu, in presa scrisa, intr-un discurs public, etc).Exemple de cuvinte nepotrivite (adica folosite in limbaj de mahala):- organele sexuale: pu*a, p*z**-
Putem sa tragem si noi apa dupa toata demonstratia asta lingvistica ! tongue.gif
abis
Sau poate trag si eu cu buretele pe unde limbajul incepe sa incalce regulamentul Hanului.
Uncle Sam
QUOTE(March @ 2 Nov 2007, 09:23 AM) *
Pe langa ce ti-a spus Achernar mai sus, nici aici n-ai habar ! Tariceanu a fost numit PM conform protocolului Aliantei DA !! La vremea aia nu putea sa-l numesca pe Bocu laugh.gif
Auliu, iar uiti propriile campanii cand il atacai pe Basescu...pardon, baselu, ca a numit abuziv Alianta la guvernare, ca trebuia sa guverneze PSD-ul, ca a incalcat Constitutia cand nu a numit premier de la PSD. Tz, tz,tz, revin la ce am spus de atatea ori, pe tine nu e nevoie sa te contrazic, o faci singur asa de bine!
Deci, citandu-te chiar pe tine...mai era Tariceanu la putere daca nu il numea baselu premier in mod abuziv?
Uncle Sam
QUOTE(Achernar @ 2 Nov 2007, 06:31 AM) *
rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Halloooo, presedintele nu are dreptul sa 'faca' guverne. Ai fost tare la faza asta.
Ooof,of,of,si cand spuneati ca guvernul ala este mana lui Basescu, ca nici nu ar fi trebuit sa ajunga ei sa guverneze, ca e un abuz, tz,tz,tz...ce repede uitati. Dar ai dreptate intr-un fel, Base nu a facut guvernul, el doar i-a deschis usa lui Tariceanu si i-a spus...hai, fa guvernul asa cum ti-am zis!
March
QUOTE(abis @ 2 Nov 2007, 10:45 AM) *
Sau poate trag si eu cu buretele pe unde limbajul incepe sa incalce regulamentul Hanului.


Trebuia sa tragi mai inainte ! Da' deh era comentariul amicului tau politic. Si cum i s-a raspuns cum ai sarit cu regulamentul !
March
QUOTE(Uncle Sam @ 2 Nov 2007, 12:15 PM) *
Auliu, iar uiti propriile campanii cand il atacai pe Basescu...pardon, baselu, ca a numit abuziv Alianta la guvernare, ca trebuia sa guverneze PSD-ul, ca a incalcat Constitutia cand nu a numit premier de la PSD. Tz, tz,tz, revin la ce am spus de atatea ori, pe tine nu e nevoie sa te contrazic, o faci singur asa de bine!
Deci, citandu-te chiar pe tine...mai era Tariceanu la putere daca nu il numea baselu premier in mod abuziv?


Bati campii amestecat pentru a mosmondi un raspuns. Ce-am spus despre PSD ramane valabil. Dupa care Baselu a impins DA la guvernare. Si conform protocolului a fost obligat sa-l numeasca pe presedintele PNL. Deh, pe vremea dialogului ... mai Caline... mai Traiane... bocii erau mai mititei. N-aveau nas
Uncle Sam
QUOTE(March @ 2 Nov 2007, 11:40 AM) *
Bati campii amestecat pentru a mosmondi un raspuns. Ce-am spus despre PSD ramane valabil. Dupa care Baselu a impins DA la guvernare. Si conform protocolului a fost obligat sa-l numeasca pe presedintele PNL. Deh, pe vremea dialogului ... mai Caline... mai Traiane... bocii erau mai mititei. N-aveau nas
Aham, deci Basescu a comis un abuz cand nu a numit premier de la PSD, zici tu. Deci daca nu comitea acest abuz Tariceanu nu avea cum sa ajunga premier. Deci Tariceanu a ajuns premier datorita lui Basescu, care a comis un abuz numind Alianta la guvernare? Tu, pana la urma, realizezi ca te dai peste cap sa imi dai dreptate? Ca Tariceanu a ajuns premier datorita lui Basescu?
PS nu a comis nici un abuz March, a fortat PC sa schimbe tabara si a reusit astfel sa creeze majoritate pentru DA. Fie ca e cum ai spus tu, ca a comis un abuz, fie ca e cum spun eu, ca a fortat in mod legal o majoritate, realitatea este una singura: datorita lui Basescu a a juns Tariceanu premier.
Uncle Sam
QUOTE(axel @ 1 Nov 2007, 05:52 PM) *
un tanar mafiot obraznic - unde e limbajul de mahala in aceasta expresie? blink.gif

Lasa ca poate sunt mai credibili cei de la Economist, desi s-ar putea sa ne aduca si aici March niste dovezi ca e vorba de pupincuristi basescieni
Despre ministrii lui Tariceanu.
QUOTE
EVERY man has his price; a minister’s is just higher. Fixing a public tender in Romania may require a few euros. And some sausages. And maybe some plum brandy.

Despre reactia premierului:
QUOTE
Romania’s prime minister, Calin Popescu Tariceanu, criticised this “public execution” of his colleague.

Despre Chiuariu:
QUOTE
These include even the justice minister, Tudor Chiuariu, whom prosecutors have tried to investigate, though he denies any wrongdoing. The government, using an emergency decree that avoids a parliamentary vote, has dissolved an advisory commission on lifting suspects’ immunity.

Iar fraza urmatoare va avertizez ca poate produce fibrilatii:
QUOTE
The good work was mostly done by the then justice minister, Monica Macovei, backed by Romania’s president, Traian Basescu. The EU encouraged her new teams of prosecutors, whose vigour and independence were in sharp contrast to the previous judicial system. They made useful inroads into the culture of corruption and impunity within the government. But since her sacking last April, Mr Chiuariu, her successor, has been less effective. He wants the prosecutor dealing with top politicians to be replaced. The prosecutors (and Mr Basescu) disagree—so the government plans a constitutional amendment to limit presidential power.

Asteptam, Ziua si Jurnalul ca sa comentam?


March
Vai, vai,vaiiiii hh.gif

Miercuri seară „Naşul” Radu Moraru l-a avut invitat pe preşedintele ţării. În vremea asta, la Dan Diaconescu s-a produs o simplă cetăţeancă, al cărei merit este născocirea unei balade-manea inspirate de Elodia Ghinescu. Metafora „tânărul mafiot obraznic” a fost eclipsată (2,5 puncte vârf de audienţă) de tulburătoarele stihuri „Elodia e moartă şi totuşi ea trăieşte/ Din pozele frivole frumos ea ne priveşte” (vârf 6 puncte) rofl.gif
TheK
Daca scrie in Economist, e musai adevarat nu?

Articolul tau uita sa semnaleze ca "the tape" e facuta la comanda politica si ca e un colaj de imagini dintr-o ancheta in desfasurare care nu ar fi trebuit facuta publica ci folosita in stabilirea vinovatiei lu Remes, ca aia 15mii de euro nu sunt decat o banuiala neexistand probe , ca Nastase e anchetat pentru niste ciurucuri sau ca frumoasa Macovei a facut niscaiva porcarii cu freedom house sau Basescu are si el anchete in care tocma iese pe sest de la pagube de x milioane la 0.

Deci nu e nevoie decat de un articol in presa internationala care sa iti cante in struna convingerilor si gata, totu devine limpede.

Sa fim seriosi..
abis
QUOTE(TheK @ 2 Nov 2007, 06:14 PM) *
Daca scrie in Economist, e musai adevarat nu?

Prezinta totusi ceva mai multa incredere decat Ziua si Jurnalul National. smile.gif
March
QUOTE(abis @ 2 Nov 2007, 08:43 PM) *
Prezinta totusi ceva mai multa incredere decat Ziua si Jurnalul National.

Ai dreaq dusmani ai boborului astia de la ziarele care-l critica tot timpul pe "Seful" ! Numai scriu si ei din cand in cand cate un articol de slava la adresa lui !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.