Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
gigip
QUOTE(March @ 4 Nov 2011, 03:21 PM) *
@ marduk,
I-ai zis LMA ? Ai baut vreun spritz ?



Tipăreşte această pagină Tipăreşte această pagină Trimite această pagină prin Email Trimite această pagină prin Email
La mulţi ani, Traian Băsescu!

Preşedintele Traian Băsescu împlineşte astăzi 60 de ani. La ceas aniversar, caricaturistul DeCe News, Costel Pătrăşcan, îi adresează o felicitare în care rememorează ultimii 6 ani trăiţi sub competenta sa conducere.

Vezi felicitarea adresată preşedintelui:
felicitareCiteşte şi: Omagiu iubitului domn preşedinte Traian Băsescu. Adresează aici urările tale conducătorului ţării

URL-ul scurt: http://www.dcnews.ro/?p=120077

Costel Pătrăşcan Adăugat de Costel Pătrăşcan în Noi 4 2011 09:43. Adăugat în Traian Basescu. Poţi urmări răspunsurile la acest articol prin RSS 2.0. Puteţi lăsa un răspuns mai jos.
3 Comentarii pentru “La mulţi ani, Traian Băsescu!”

Paul Ionescu
Noiembrie 4, 2011 - 10:40

De Ziua Ta, Traiane!

Multi ani iti doresc, Traiane, cu bratari la-ncheieturi
Pan-o rugini inox-ul si-ti va face bataturi.
Sa privesti printre zabrele, jinduind dupa pachet,
Sa-ti pui curu’ la bataie, concurent la “Miss Borfet”.

Sa ai parte de plimbare doar o ora, insotit,
De zdrahonii cu pulane, iute pusi pe otanjit.
Sa ai pat legat cu lanturi de perete peste zi
Doar cu vorbitor la luna, sa ai parte de copii.

Chiftelute, din elastic, sa-ti parvina peste zid
Zeama lunga si-arpacasu’, aliment sa ai in blid.
Iar de vrei corespondenta, sa astepti din Targusor,
Ravasel semnat Lenuta, sa-ti aline al tau dor.

Si iti mai doresc, Traiane, nopti cu tine ca saltea
Tabacindu-te gealatii, incantati de muhaia.
Mă mai rog de sanatate, far-alcool, in abstinenta
Zile-n ger sau in dogoare, pe platou sa faci prezenta.

Caci la raul ce facut-ai cat o tar-ai birjarit
Loc mai bun pentru odihna, altul nu-i mai nimerit.
Asta de n-o vrea frac-tu’ Mircea, ofertant de loc de veci,
Sa te gazduiasca-n tihna, intre patru dale reci.

Sa ma ierti de-ntarziere, pentru dar in rime scris
As fi vrut versuri alese la asa distins proscris.
Mi-a iesit, precum vezi bine, o naiva poezea,
In care-ti aduc omagiu, pentru-asa o viata grea.
gigip
[quote name='March' date='3 Nov 2011, 03:53 PM' post='719899']

Băsescu a fost azi la Ministerul Justiţiei, la o reuniune a magistraţilor pe tema combaterii corupţiei şi cu ministrul Justiţiei lângă el, a [b]atacat Justiţia ca o căpetenie de regim personal.
[] Iata replica judecatorilor,inca liberi de basism!
Judecătorii şi procurorii nu acceptă nici tonul, nici "mesajul dictatorial" al preşedintelui Traian Băsescu, se arată într-un comunicat al AMR şi al Asociaţiei Procurorilor din România, care atrag atenţia asupra faptului că denigrarea justiţiei a devenit "politică de stat". Reacţia vine după atacul lansat de preşedintele Traian Băsescu, joi, la adresa Justiţiei.
Justiţia îi răspunde lui Băsescu: 'Nu acceptăm nici tonul, nici mesajul dictatorial' / Foto: romanialibera.ro
Justiţia îi răspunde lui Băsescu: 'Nu acceptăm nici tonul, nici mesajul dictatorial' / Foto: romanialibera.ro

"Într-un stat poliţienesc, în care se clădesc tot mai multe pârghii prin care justiţia să fie controlată, îngenunchiată, în care legile se fac de pe azi pe mâine şi se modifică chiar înainte de a intra în vigoare, în care serviciile secrete îşi măresc bugetul, iar pentru Justiţie nu se găseşte nici măcar mărunţiş, în care reformele există doar în vorbe şi prestaţii televizate, un preşedinte, într-un ton dictatorial, îşi poate permite să cheme la ordine magistraţii, să-i înfrunte ostil, ameninţător, să-i blameze şi să-i terfelească în piaţa publică din postura părintelui naţiunii căruia i se recunoaşte dreptul de a-şi stigmatiza, la stâlpul infamiei, oamenii legii", se arată într-un comunicat de vineri al Asociaţiei Magistraţilor din România şi al Asociaţiei Procurorilor din România.

Reprezentanţii magistraţilor susţin că şeful statului ar fi omis să precizeze, în declaraţia sa de joi, de la întâlnirea Comisiei MCV, că statul, la rândul lui, este supus legilor şi normelor constituţionale. Conducerile celor două asociaţii de magistraţi afirmă că hotărârile judecătoreşti sunt pronunţate în baza legilor, iar "nerespectarea actului de justiţie şi instigarea la nerespectarea actului de justiţie atrag repercusiuni tot prin lege stabilite".

Pe de altă parte, magistraţii consideră că "statul este unicul debitor, care îşi permite, prin vădit abuz de putere, să stabilească el, deasupra legii fundamentale, condiţiile în care să-şi satisfacă creditorii, care nu sunt alţii decât cetăţenii ţării".

"Judecătorii şi procurorii României nu acceptă nici tonul, nici mesajul dictatorial al preşedintelui ţării, a cărui numire, printre altele, trece prin filtrul Curţii Constituţionale", se subliniază în mesajul transmis de cele două asociaţii ale magistraţilor.

Totodată, judecătorii şi procurorii consideră că este "nefiresc" să li se amintească de echilibrul puterilor în stat "în condiţiile în care, prin voinţa politicului, justiţia este scoasă la mezat pe taraba gâlcevilor politice sterile, i se neagă statutul de putere în stat, este obligată să funcţioneze în parametrii bugetari la limita subzistenţei, iar denigrarea ei a devenit politică de stat".

abis
QUOTE(Marduk @ 4 Nov 2011, 02:26 PM) *
Tocmai ca nu trebuie sa-si dea cu parerea ci trebuie sa hotarasca in numele tuturor.

Nu, nu trebuie sa faca asta. Unde scrie asa ceva?!

QUOTE
Daca un guvern nu poate modifica legile din cauza opozitiei desi poate ca este nevoie de modificarea legilor, e o criza, ceva, justitia ar trebui in aceste cazuri sa decida pentru binele tuturor cetatenilor, nu sa respecte o lege care nu mai corespunde situatiei prezente

Dimpotriva, asta ar insemna incalcarea separatiei puterilor in stat

Doar parlamentul legifereaza, justitia judeca doar pe baza legilor in vigoare. Nu are voie sa decida altfel decat prevede legea.

QUOTE
ma gandesc la marile procese de coruptie care treneaza de ani de zile prin tribunale, unele fapte stau sa fie prescrise, statul poate in acest caz sa faca o reclamatie la un organism international?

Cea mai mare parte a intarzierilor este tot din vina "statului". Daca un acuzat de pilda cere o amanare, iar legea (votata de parlament) il indreptateste la acea amanare, judecatorul nu are de ales si trebuie sa i-o acorde. Pe de alta parte, daca incarcatura de dosare pe judecator este atat de mare (tu stii ca exista judecatori care lucreaza cate 12-14 ore pe zi uneori, din cauza numarului mare de dosare, ca sa nu aiba restante?), iar acelasi stat blocheaza intrarea in sistem a altor judecatori noi, astfel ca daca mergi acum la o judecatorie de sector cu un banal divort risti sa ai prima infatisare peste aproape un an, cum ai vrea sa nu ai intarzieri?

Vina nu apartine judecatorilor (decat poate intr-o masura infima), ci tot parlamentului si guvernului.






QUOTE(gigip)
Tipăreşte această pagină Tipăreşte această pagină Trimite această pagină prin Email Trimite această pagină prin Email

Costel Pătrăşcan Adăugat de Costel Pătrăşcan în Noi 4 2011 09:43


Nu inteleg ce vrei sa spui. Numele tau real este Costel Patrascan? blink.gif
gigip
QUOTE(abis @ 4 Nov 2011, 04:16 PM) *
N
Nu inteleg ce vrei sa spui. Numele tau real este Costel Patrascan? blink.gif

Nu! Epreluare dupa dcnews.ro! Nu le am eu cu astea!
abis
QUOTE(gigip @ 4 Nov 2011, 04:27 PM) *
Nu le am eu cu astea!


Stiu. smile.gif

Daca preiei selecteaza si tu doar textul important, fara "tipareste aceasta pagina" - nu de alta, dar trebuie sa protejam mediul laugh.gif
gigip
QUOTE(abis @ 4 Nov 2011, 04:37 PM) *
Stiu. smile.gif

Daca preiei selecteaza si tu doar textul important, fara "tipareste aceasta pagina" - nu de alta, dar trebuie sa protejam mediul laugh.gif

OK! Scuza si tu un om batran care umbla pe net precum elefantul intr-un magazin de portelanuri!
Important este ca versurile sunt rupte din realitatea romaneasca si exprima o stare de spirit!
abis
QUOTE(March @ 3 Nov 2011, 03:53 PM) *
BOUT, CONDAMNAT LA NEW YORK


Apropo de Bout


Poporul american datorează recunoştinţă Guvernului şi poporului român pentru eforturile în sprijinul anchetei în urma căreia cetăţeanul rus Viktor Bout a fost găsit vinovat de tentativă de vânzare a unui arsenal de puşti şi rachete, afirmă ambasadorul SUA la Bucureşti, Mark Gitenstein într-un comunicat citat de Mediafax.

"Rezultatele anchetei şi succesul procurorilor ilustrează strânsul parteneriat pe care Agenţia Antidrog Americană (DEA) are privilegiul de a-l avea atât cu procurorii români din cadrul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism, cât şi cu anchetatorii de la Direcţia de Combatere a Criminalităţii Organizate din cadrul Poliţiei Române", spune Gitenstein.

"Adresez mulţumiri sincere Guvernului României şi poporului român pentru cooperarea şi parteneriatul excelente cu DEA şi SUA în lupta comună împotriva traficanţilor de droguri şi a narco-teroriştilor din întreaga lume", mai scrie ambasadorul american.


Marduk
QUOTE(March @ 4 Nov 2011, 03:21 PM) *
I-ai zis LMA ? Ai baut vreun spritz ?

Da, i-am zis, am baut si un șpriț in cinstea lui. Cand un marinar e atat de al dracului de conduce o tara intreaga cum vrea sapca lui, mai ca-ti vine sa-l pupi.

QUOTE(abis @ 4 Nov 2011, 04:16 PM) *
QUOTE
... Cea mai mare parte a intarzierilor este tot din vina "statului".

Cel putin nu ai dat si tu vina tot pe Basescu.
QUOTE
Daca un acuzat de pilda cere o amanare, iar legea (votata de parlament) il indreptateste la acea amanare, judecatorul nu are de ales si trebuie sa i-o acorde.

Un acuzat? orice acuzat? de la gainar la parlamentar? Asta n-o cred nici daca te juri. Despre volumul de munca nu comentez, nu cunosc situatia.
QUOTE
Vina nu apartine judecatorilor (decat poate intr-o masura infima), ci tot parlamentului si guvernul.

Te referi la hotararile judecatoresti? care in opinia mea sunt total abramburite, rau intentionate, intentionate cu tinta precisa, sau la legile abramburite in baza carora judecatorii iau acele hotarari abramburite?
March
QUOTE(Marduk @ 4 Nov 2011, 07:41 PM) *
Da, i-am zis, am baut si un șpriț in cinstea lui. Cand un marinar e atat de al dracului de conduce o tara intreaga cum vrea sapca lui, mai ca-ti vine sa-l pupi.

Uraaa... stima noastra si mandria ...
gigip
QUOTE(March @ 4 Nov 2011, 07:21 PM) *
Uraaa... stima noastra si mandria ...

Tetio,iata cum il vad romanii pe multiubitul conducator:http://stareanatiunii.com-Chemare la judecata!
Marduk
QUOTE(March @ 4 Nov 2011, 07:21 PM) *
Uraaa... stima noastra si mandria ...

... Sa traiasca Romania.

QUOTE(gigip @ 4 Nov 2011, 08:35 PM) *
Grav este ca marinarul,de atatea pupaturi,nu mai are nevoie de hartie igienica! Presteaza adanc basistii,fac curatenie la locul de munca...

No comment.
QUOTE(gigip @ 5 Nov 2011, 08:05 AM) *
... iata cum il vad romanii pe multiubitul conducator.....Chemare la judecata!

Unii dintre romani, nu toti romanii.
gigip
QUOTE(March @ 4 Nov 2011, 07:21 PM) *
Uraaa... stima noastra si mandria ...

Tetio,intra pe www.ziare.com sa vezi articolul :Romania,tribul lui Traian Basescu! Merita citit! Din cate stiu eu,cei de la Ziare.com erau,pana de curand,basisti!
gigip
QUOTE(gigip @ 6 Nov 2011, 11:46 AM) *
Tetio,intra pe www.ziare.com sa vezi articolul :Romania,tribul lui Traian Basescu! Merita citit! Din cate stiu eu,cei de la Ziare.com erau,pana de curand,basisti!

Politic > Traian Basescu > presedinte
Romania, tribul lui Traian Basescu


Romania, tribul lui Traian BasescuFoto:
Atunci cand Basescu promulga legea de marire a salariilor profesorilor cu 50 la suta, cred ca nici prin gand nu-i trecea ca economia va derapa de la o duduiala puternica la o amarata de plescaiala provocata de o petarda. Acum, cand pana si capsunarii au devenit o amintire frumoasa, presedintele Romaniei ii trage de ureche pe magistrati pe motiv ca isi fac treaba. Ce paradox.

"La Ministerul de Finante, ultimele cifre erau noua miliarde obligatii de plata din hotararile judecatoresti. Noua miliarde de RON. Asta inseamna peste doua miliarde de euro. La ora asta! Sigur, vor mai veni, pentru ca veselia-i mare! Alte procese intarzie cate zece ani (...), dar astea merg snur! (...) Cum se poate pune Justitia in situatii atat de delicate, avand in vedere ca nimeni nu are banii astia?

O tara care se imprumuta ca sa isi achite costurile, de unde credeti ca scoate noua miliarde de lei maine, ca sa respecte hotararile judecatoresti? E o veselie totala! De unde scoate Guvernul noua miliarde ca sa-si arate respectul pentru hotararile Justitiei?", a intrebat recent presedintele.

Sincer, nu stiu pe cine a intrebat Basescu de unde ar putea statul sa scoata aceasta caruta de bani, dar l-as intreba si eu ceva pe dansul. De ce, domnule Basescu, va mai mandriti cu titulatura de presedinte si nu cereti poporului sa va spuna simplu, "sef de trib". Desfiintati de maine Constitutia tarii, nu va mai asumati rolul de garant al statului de drept si, uite-asa, ne strangem toti in jurul focurilor de tabara, nu mai avem grija taxelor si a impozitelor si mancam doar ceea ce vanam.

Pai, credeti ca mie imi convine sa tot platesc taxe peste taxe? Din pacate nu ma intreaba nimeni daca sunt de acord cu acest lucru, iar grecul Papandreou este numit iresponsabil cand isi consulta poporul. Nu-i deloc iresponsabil, el este alesul poporului si nu a mostenit vreun tron din tata-n fiu. Asa ar trebui sa se intample si in Romania, dar noi nici macar nu stim concret ce s-a intamplat cu cele 20 de miliarde de euro imprumutate acum doi ani de la FMI, Banca Mondiala si Comisia Europeana.

Respect pentru justitie trebuie sa avem, ca altfel nu putem decat sa ne ghidam si sa respectam niste principii generale, pe care le-am arunca pe piata in functie de cerintele si deficitele bugetului. Pai, ma intereseaza pe mine de unde scoate Guvernul 9 miliarde de RON? Executivul, dupa cum spune si etimologia cuvantului in sine, trebuie sa execute si sa puna in practica deciziile a doua foruri fundamentale ale statului de drept: Parlamentul si Justitia.

In momentul in care Guvernul nu e in stare sa faca acest lucru, nu are alta solutie decat plecarea la spart de seminte pe dealurile Clujului. E usor de spus fraza cu "n-avem bani". Avem nevoie de Boc sau Basescu sa ne spuna aceste cuvinte magice? Cred ca s-ar descurca pana si Daniela Crudu la acest capitol.

Saptamana trecuta s-a aflat in Romania, intr-o vizita de lucru, ministrul de Finante bulgar, Simeon Djankov. Trecand peste faptul ca-i intre primii 100 economisti din lume, fost expert al Bancii Mondiale pe care a slujit-o timp de 15 ani, individul a spus un lucru extrem de important. Bulgaria a reusit sa nu fie lovita prea puternic de criza, pentru ca aici Constitutia tarii spune ca nicio lege prin care s-ar mari taxele si impozitele nu se aproba decat cu votul a doua treimi din Parlament.

Nu se intampla practic niciodata acest lucru in Bulgaria si in nicio tara cu un sistem pluripartinic. Acest lucru permite guvernelor sa nu se calce pe bataturi si sa schimbe Codul Fiscal dupa cum se trezeste fiecare dimineata. Il intreb pe Basescu de cate ori s-a schimbat Codul Fiscal de cand e PDL la putere?

De-aia au murit oameni la Revolutie, ca dupa 21 de ani sa avem in fata un presedinte care ne spune ca suntem prea obraznici pentru ca indraznim sa ne cerem drepturile in fata instantelor. Pana la urma, nimeni nu si-a cerut un drept daca nu s-a bazat pe ceva solid. Instantele nu fac altceva decat sa dea verdicte, lucrand cu materialul care i s-a livrat de catre Legislativ. Ce-ar trebui sa faca judecatorii, sa nu recunoasca legile statului roman. Nu-i asta, oare, disolutia statului domnule Basescu?

Cum se face ca, in fiecare zi, toata suflarea guvernamentala si nu numai ne anunta ca mai avem putin, ca vom ajunge la mal, dar sa fim prudenti. Aud aceste baliverne de vreo doi ani. In acelasi timp, Romania contracteaza imprumuturi pentru a plati altele scadente. Cu alte cuvnite, noi nu avem bani nici de-o ciorba chioara, dar ne laudam ca, pe viitor, ne vom plictisi de prea mult caviar. Pe deasupra, mai avem si un guvern invizibil care nici macar in fata FMI-ului nu are intaietate. Cotroceniul e fruncea.
Citeste stirile pe mobil: m.ziare.com

March
Tetio,
N-am gasit asta pe ziar.com ? Zici ca e pe mobil ????
gigip
QUOTE(March @ 6 Nov 2011, 12:41 PM) *
Tetio,
N-am gasit asta pe ziar.com ? Zici ca e pe mobil ????

L-am postat eu mai sus! E luat de pe facebook!
abis
QUOTE(Marduk @ 4 Nov 2011, 06:41 PM) *
Te referi la hotararile judecatoresti? care in opinia mea sunt total abramburite, rau intentionate, intentionate cu tinta precisa, sau la legile abramburite in baza carora judecatorii iau acele hotarari abramburite?

Da rolleyes.gif

Marduk
Nu stiu daca ofensiva DNA din aceste zile, are vreo legatura cu presedintele Basescu, pare ca DNA-ul s-a dezlantuit, in clepsidra sa cazand de-a valma borfasi de rand, gulere albe, politicieni de toate culorile si orientarile. Daca toate aceste actiuni pleaca de la presedintele Basescu as concluziona ca pe finalul mandatului, presedintele devine din ce in ce mai dur, atat cu propriul partid cat si cu ceilalti beneficiari ai banilor de la buget. Ceva totusi imi spune ca ceea ce vedem sunt roadele "reformelor" tarzi dar atat de necesare in aceasta tara anormala. Nu i-as acorda toate laudele presedintelui Basescu, poate ca totusi a reusit sa se faca inteles de magistrati, judecatori, procurori, politisti etc. care au realizat ca totusi aceasta reforma a societatii romanesti este necesara, or poate criza, UE au si ele un rol in zarva asta de la DNA. Dar daca nici unul din acesti factori nu au nici un rol, daca satui de atata anormalitate cei ce ar trebui sa ne ofere starea de normalitate s-au pus pe treaba, o fi mintea cea de pe urma a ciobanilor care in loc sa tunda oile le jupuiau.

P.S. Pentru cei care cred ca Basescu este implicat, daca omul Basescu face sa se intample toate astea, cinste lui, omului.
gigip
QUOTE(Marduk @ 9 Nov 2011, 07:53 PM) *
N
P.S. Pentru cei care cred ca Basescu este implicat, daca omul Basescu face sa se intample toate astea, cinste lui, omului.

Ha,ha,ha! Ce "m-am " ras! Astazi,procurorii clujeni(bravo lor!) i-au perchezitionat casa si biroul lui Apostu,primarul Clujului,vicepresedinte PDL.E vorba de spaga de milioane de euro,de la contracte cu astfaltangii! Acesta,prin intermediul sotiei sale,avocat,a primit o mica spaga de 100.000 de euro,la un singur contract! Apropierea sfarsitului "iepocii" basiste,le da curaj procurorilor sa-i bage la zdup pe cei mai corupti politicieni ai Romaniei,din toate timpurile,sobolanii portocalii! Basea nu are nicio legatura cu actiunea procurorilor,el cauta,de pe acum ,sa-si scape propria piele! Oricum,ca semn de apreciere il citez pe Intaiul Carmaci,de aceasta data cu trimitere directa la el si clanul lui de mafioti:"De ce va e frica,nu scapati"! Asa sa va ajute parchetul si justitia!
Marduk
QUOTE(gigip @ 9 Nov 2011, 08:19 PM) *
..... Basea nu are nicio legatura cu actiunea procurorilor,el cauta,de pe acum ,sa-si scape propria piele! .... "De ce va e frica,nu scapati"!

Cum sa-si scape pielea? bagandu-i la racoare pe cei care l-au ajutat sa fure? ar risca ca cei "tradati" sa ciripeasca si dupa ce-si termina mandatul sa se trezeasaca langa ei. Dar ai dreptate, merita amntit ce a zis Basescu despre cei carora chiar le este frica.
March
Ce baieti ? Aveti asa... o jena sa ziceti ceva ?



Caracatita portocalie - OMERTA si Realitatea Transilvana devil.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 9 Nov 2011, 08:40 PM) *
Dar ai dreptate, merita amntit ce a zis Basescu despre cei carora chiar le este frica.



Am ceva probleme de memorie - amintiti-mi: Basescu nu e ala care e cumatru cu unul dintre cei mai de temut interlopi romani, aka Bercea Mondialu, drept pt care a participat si s-a pozat (deh, poza e toata smecheria) la mai multe sindrofii date de clanurile tiganesti controlate de Bercea?
abis
Ala cu Mondialu' e frati-su.
March
QUOTE(abis @ 10 Nov 2011, 05:56 PM) *
Ala cu Mondialu' e frati-su.


Nu. Ala care topaia in hora cu nevasta-sa care a primit la gat gologanul de aur era chiar "Jupanul" !
abis
Cucu Mucu intrebase despre "cumetrie" si i-am raspuns la intrebare. Posibil sa fie si ce zici tu, probabil ca te intereseaza mai mult genul asta de amanunte si le stii mai bine.

Si? La ce i-a folosit? Din cate stiu mondialu' ala e la inchisoare.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 10 Nov 2011, 05:17 PM) *
Cucu Mucu intrebase despre "cumetrie" si i-am raspuns la intrebare.


Ntz, cica tot cumatru a fi si el, chiar daca e frate - din batrani cetire. rofl.gif

E nevinovat Mondialu', conform legislatiei romane. El si cam toti cercetatii DNA. Vedem noi la urma cum e! wink.gif
gigip
QUOTE(March @ 10 Nov 2011, 05:02 PM) *
Nu. Ala care topaia in hora cu nevasta-sa care a primit la gat gologanul de aur era chiar "Jupanul" !

Tetio,e acelasi,inegalabilul Bercea Mondialu'! El i-a dat lantogul de aur sotiei matrozului si tot el a devenit cumatrul lui Matroz Imparat(el i-a botezat puradelul si a primit "darul de onoare pentru nas(in multi euroi si aur cat cuprinde,Mircea fiind doar un paravan,pentru inducerea in eroare a multilor prosti care cred asa o minciuna!) Matrozul a fost nas "sub acoperire",prietenii stiu de ce!
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Nov 2011, 05:36 PM) *
E nevinovat Mondialu', conform legislatiei romane. El si cam toti cercetatii DNA....

Daca e nevinovat de ce nu-i da drumul acasa? il tine Basescu acolo asa de iexemplu, sa-si bage toti aia de l-au ajutat la furat ce-or sa pateasca cand calca in strachinii? mare pezevenghi Basescu asta domnule, o tara intreaga nu-i da de cap.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 10 Nov 2011, 05:56 PM) *
Daca e nevinovat de ce nu-i da drumul acasa? il tine Basescu acolo asa de iexemplu, sa-si bage toti aia de l-au ajutat la furat ce-or sa pateasca cand calca in strachinii? mare pezevenghi Basescu asta domnule, o tara intreaga nu-i da de cap.


Deoarece procurorii il considera (cu probe) a fi un pericol pentru societatea, de aceea e judecat in arest. Un om e vinovat cand, in urma tuturor recursurilor la care are dreptul, e declarat vinovat printr-o hotarare judecatoreasca definitiva.
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Nov 2011, 05:58 PM) *
Deoarece procurorii il considera (cu probe) a fi un pericol pentru societatea, de aceea e judecat in arest....

Asta inseamna ca procurorii il tin in arest?
March
QUOTE(Marduk @ 10 Nov 2011, 07:06 PM) *
Asta inseamna ca procurorii il tin in arest?


Nu. Gardieni. La cererea procurorilor . Aprobata de judecator.
Marduk
Deci judecatorii sunt de vina pentru ceea ce i se intampla lui Bercea, Luca, Vantu etc. nu Basescu.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 10 Nov 2011, 06:28 PM) *
Deci judecatorii sunt de vina pentru ceea ce i se intampla lui Bercea, Luca, Vantu etc. nu Basescu.


Ntz! Papusarul e de vina! wink.gif
March
QUOTE(Marduk @ 10 Nov 2011, 07:28 PM) *
Deci judecatorii sunt de vina pentru ceea ce i se intampla lui Bercea, Luca, Vantu etc. nu Basescu.


Aia nu-s cumetri lui Basea. Nu-i baga in aceeasi oala.

Mondialu' trebuie sa mai stea oleaca inchis pana se mai potolesc apele, nu pricepi ?
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Nov 2011, 06:32 PM) *
.. Papusarul e de vina!

Eternul papusar, e mai convenabil sa dam vina pe papusar.

QUOTE(March @ 10 Nov 2011, 06:33 PM) *
Aia nu-s cumetri lui Basea.....

Corect, Basescu e cumatrul lor. rofl.gif
March
QUOTE(Marduk @ 10 Nov 2011, 08:25 PM) *
Corect, Basescu e cumatrul lor.


Da. De doua ori l-au ajutat sa ajunga presedinte.
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Nov 2011, 05:58 PM) *
Deoarece procurorii il considera (cu probe) a fi un pericol pentru societatea, de aceea e judecat in arest.

De fapt judecatorii sunt cei care decid ca un om sa fie arestat. Procurorii nu au acest drept.

QUOTE
Un om e vinovat cand, in urma tuturor recursurilor la care are dreptul, e declarat vinovat printr-o hotarare judecatoreasca definitiva.

In cazul asta vorbim despre un condamnat.

Vinovat si condamnat sunt, din pacate, doua notiuni care nu se suprapun intotdeauna. Este posibil sa ai un nevinovat care sa fie condamnat de justitie (de ex. printr-o eroare judiciara) ori un vinovat care sa scape de pedeapsa. Una este sa vorbim despre vinovatia cuiva si alta sa vorbim despre confirmarea si sanctionarea acestei vinovatii.

In rest, sunt de acord ca presedintele a comis o eroare atunci cand s-a intalnit cu un personaj cel putin controversat ca acest Bercea. Chiar daca in momentul respectiv nu era inca inculpat.
abis
QUOTE(March @ 9 Oct 2011, 05:13 PM) *
Basea ii tot trage cu Statele Unite ale Europei.

Se pare ca pe Merkel a convins-o
Marduk
Eu nu cred in SUE, nu acum in acest moment, poate peste 50-100 de ani cine stie.
"nemţii au pus totuşi câteva condiţii: au refuzat constant ideea introducerii unor obligaţiuni comune ale întregii zone euro şi cer din ce în ce mai vocal schimbarea tratatelor europene astfel încât statele membre ale zonei euro să fie sancţionate mult mai dur, până la expulzarea din zona euro, în cazul în care încalcă disciplina bugetară stabilită la Bruxelles."
Cum vor fi rezolvate aceste probleme? cum poti sa expulzezi un stat din zona euro? cum ar putea SUA azi sa expulzeze in afara zonei dolarului, Nevada!?
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 15 Nov 2011, 03:11 PM) *
cum poti sa expulzezi un stat din zona euro?

la modul cel mai serios: deschizi usa si curentul il trage afara din cauza bugetului somalez.

statele unite ale europei se vor intampla cel mai probabil. numai ca europa de azi va diferi de cea de maine.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 15 Nov 2011, 02:14 PM) *
statele unite ale europei se vor intampla cel mai probabil. numai ca europa de azi va diferi de cea de maine.

De intamplat sigur se vor intampla. Mai devreme ori mai tarziu. Cu cat mai devreme, cu atat mai bine.

Parerea mea.

March
QUOTE(abis @ 15 Nov 2011, 03:55 PM) *
Se pare ca pe Merkel a convins-o


rofl.gif Trebuia sa se duca Basea la Berlin s-o convinga ! Merkel calareste un cal mare de tot si de acolo de sus poate vorbi despre orice. Deocamdata se screm cu totii sa tina UE in picioare. tongue.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 15 Nov 2011, 02:11 PM) *
Eu nu cred in SUE


Nici eu! E o diferenta culturala importanta intre europeni, nu e ca la americani, aia au casapit tot ce se putea pe acolo si apoi s-au unit intre ei. La noi sunt popoare cu istorii milenare, cu constiinte nationale puternice, e imposibil ce vor ei. E foarte bine sa ramana la stadiul de Uniune economica si , cat de cat, legislativa.

Base mai bine ar forma Martalogii Uniti ai Europei (acronimul il faceti voi), ca la asta se pricepe cel mai bine, intrebati-i pe idiotii aia care poarta sepci cu pe.de.le si au pensiile mai mici! ohyeah.gif
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 15 Nov 2011, 04:32 PM) *
La noi sunt popoare cu istorii milenare, cu constiinte nationale puternice, e imposibil ce vor ei.

la noi sunt codrii verzi de brad si si si .....

cand incepe ioropeanu sa se dea mare cu istoria lui milenara "noi suntem aici de 2000 de ani" e clar ca constiinta nationala puternica e buna doar sa o arate la un uozo la birtul european.

io cred ca va fi o uniune a statelor europene si o alta uniune a patrihotilor anonimi. unii cu banu altii cu bancu'.
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 15 Nov 2011, 03:40 PM) *
la noi sunt codrii verzi de brad si si si .....


Si, si, si daca ii fortezi sa se uneasca te vei trezi in fiecare fost stat european cu cate o IRA sau ETA de cartier, sa le bubuie fundurile smenarilor de la Brucsel.
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 15 Nov 2011, 03:45 PM) *
Si, si, si daca ii fortezi sa se uneasca te vei trezi in fiecare fost stat european cu cate o IRA sau ETA de cartier, sa le bubuie fundurile smenarilor de la Brucsel.

Nu o vorba de fortare, ci de faptul ca o majoritate isi va da seama (sper, cat mai curand) ca "unirea face puterea" si ca "numai impreuna putem reusi".

Ca vor fi marginali care vor urma exemplul IRA sau ETA, posibil. Insa uite ca atat IRA cat si ETA au cam depus armele intr-un final...

Nu ai cum sa rezisti in competitie cu China, Rusia ori SUA in state faramitate de 2, 3 sau 10 milioane de locuitori.
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 15 Nov 2011, 04:45 PM) *
Si, si, si daca ii fortezi sa se uneasca te vei trezi in fiecare fost stat european cu cate o IRA sau ETA de cartier, sa le bubuie fundurile smenarilor de la Brucsel.

relax, s-au pricopsit deja cu minoritarii nostri. la noi sunt mafii mandre ohyeah.gif

cum ziceam, nu e o fortare a "unirii": cine nu vrea, poate sa stea dincolo de gard, mandru si 'tependent in timp ce se uite prin gaura gardului la prosperitatea uniunii.

eu cred ca va fi o "unire" mai mult de frica nu din dragoste de vecini.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 15 Nov 2011, 03:56 PM) *
Nu ai cum sa rezisti in competitie cu China, Rusia ori SUA in state faramitate de 2, 3 sau 10 milioane de locuitori.


Eheheiii, aia cu 3 milioane vor ramane in continuare 'ndependenti si nesupusi, mai ales ca unii sunt fii domnului si urmasii lui Torquemada.
March
Dupa hahaiala in fata Doamnei de la Berlin, Basea vine si se lamenteaza la BasTVR :

"Cancelarul Merkel a zis că nu există o Uniune Europeană cu două trepte ci uniunea celor 27. Am plecat de la Berlin cu încredere că nu se va crea aceasta Europă cu 2 trepte."

Deci stie el ceva. Da cine sa-l asculte pe el ? Sau pe oricine de la noi ? Aia fac si ne poftesc sa zicem da. Daca nu, nu.
abis
Aia nu e lamentatie. smile.gif


Acum ai schimbat placa cu "izolarea" europeana? unsure.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 15 Nov 2011, 03:56 PM) *
... Insa uite ca atat IRA cat si ETA au cam depus armele intr-un final...

Realitatea e alta, nationalistii si extremistii vor deveni din ce in ce mai activi pe masura ce UE se va transforma intr-un stat birocratic, ajutand pe cei care nu-s in stare sa munceasca din bani celor care muncesc.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.