Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Marduk
QUOTE(gigip @ 26 Mar 2013, 08:31 AM) *
.... cand a inceput PERSONAL,JEFUIREA BUGETARILOR,A PENSIONARILOR,cresterea TVA,inchiderea spitalelor si a scolilor,la fel ca milioane de romani liberi....

Mon general, daca nu facea ce-a facut la vremea respectiva azi am fi fost pana peste cap in butoiul cu c...t, asa stam bine mersi doar pana la gat, dumneata nu simti mirosul? sau ti-au uns USL-isti zona in care te afli cu putina miere?
abis
Am fi fost in situatia Greciei ori a Ciprului. Daca nu mai rau.
Marduk
Cu siguranta mai rau, avand in vedere cultura politico-ideologica a poporului roman.
abis
O paranteza: 11 preşedinţi şi membri ai sectiilor de votare dintr-un singur sat sunt trimisi in judecata pentru ca ar fi fraudat la referendumul din vara 402 voturi din 2.842 de alegători cati erau in satul ala. Asta numai intr-un singur sat: cati or fi fost in toata tara, cine stie... Procentul este imens

http://www.realitatea.net/fraude-la-refere...ta_1143812.html
abis
Morar la CCR.

Vestea buna: un om onest si un bun profesionist vine la CCR

Vestea proasta: un om onest si un bun profesionist pleaca din procuratura.

gigip
QUOTE(Michelle @ 26 Mar 2013, 09:28 AM) *
Erwin atacatorul! jamie.gif
Poti sa ne dai si noua cateva exemple de" trepanati care s-au convins"??

Sunt vreo 2-3 politruci basisti fara idei,fara trairi proprii,fara minte care repeta,precum papagalii,toate ineptiile si minciunile Intaiului Carmaci! Ei,neavand niciun fel de argumente,nicio urma de idei,de cunoastere,stiu doar sa atace pe cei care nu-l pupa in dos pe multiubitul lor stapan! Si in cazul la care te referi,autorul postarii,din lipsa de argumente m-a atacat personal(ii dai motive lui gigippe ...) si "presedintele pe care il veti pune VOI"! Eu nu m-am referit,NEVER,in postarile mele ,la niciun forumist,nu i-am criticat ideile decat atunci cand ei,ca nesimtitii,mi-au atacat postarile si,mai ales,m-au persiflat ca ultimii mojici,de dragul de a fi "admirati"de pupaciosii basului prezidential! "Trepanatii care s-au convins" sunt cei care de aproape 1 an de zile nu-l mai pupa pe Intaiul Carmaci,atat la Han cat si in public,in presa! Unde a disparut marea oaste a postacilor basisti care ii inaltau osanale? Eu vad ca in afara de 2-3 dintre ei(si acestia cu postari mai temperate,uneori cat de cat apropiate de realitate),toti ceilalti si-au recapatat independenta,bunul simt ori miligramul de minte pentru a nu mai "presta" la fundul presedintelui ilegitim!
abis
QUOTE(gigip @ 26 Mar 2013, 02:56 PM) *
Ei,neavand niciun fel de argumente,nicio urma de idei,de cunoastere,stiu doar sa atace pe cei care nu-l pupa in dos pe multiubitul lor stapan! Si in cazul la care te referi,autorul postarii,din lipsa de argumente m-a atacat personal(ii dai motive lui gigippe ...)

Adica litera aia "e" reprezinta un atac personal, iar faptul ca tu iti numesti colegii de discutie trepanati, inepti, papagali, nesimtiti, mojici, faptul ca tu spui despre colegii de discutii ca nu au idei, nu au trairi, repeta ineptii, pupa in dos, inalta osanale samd nu sunt atacuri, asta este discutie civilizata. Pai daca asa iti place, pot sa folosesc si eu la adresa ta acelasi limbaj, sau te superi?

Erwin
rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Nene gigip, te-am pomenit pentru că ești cam singurul de pe-aici care perorează împotriva lui Băsescu. N-am nimic cu tine personal. Nici cu ceilalți. Dar mă nedumerește de ce nu îți schimbi discursul. Nu mai e la putere niciun pedelist, Băsescu nu mai are niciun partid solid în spate, doar proprii lui alegători și susținători din care a pierdut mulți pe drum, inclusiv pe mine. Nu văd cu ce te-am "atacat". Vremea lui Băsescu și a lui Boc-poc a trecut demult. Pe cine propui în loc la următoarele alegeri? Pe Adormescu? Pe Năstase reabilitat? Păi dacă ajunge unul din ăștia președinte îți spun sigur că e vai ș-amar! tongue.gif
abis
Interesant: dupa numirea lui Morar la CCR, postacii uselisti au sarit in sus ca uite Basescu isi pune oamenii la Curte. Desi Morar este un profesionist, nu un politruc cum este Dorneanu, care nu ii deranjeaza. Si ca sa fie totul cat mai frumos, Ponta spune ca a fost o miscare buna. smile.gif
Marduk
Eu cred ca toate aceste numiri, indiferent de institutii, sunt politice. Cei numiti sunt pana la urma oameni, chiar daca trebuie sa respecte legile, sa fie echidistanti, independenti, trebuie sa existe afinitati fata de o ideologie sau alta daca nu fata de partide sau personalitati.
abis
Chiar asa sa fie, Traian Basescu - noul lider al Opozitiei? smile.gif
Marduk
Traian Basescu s-a erijat in aceasta pozitie in momentul in care a decis sa intervina in lupta din PDL. Faptul ca presedintele tari face asta, desi nu ar trebui, nu face decat sa dea apa la moara celor care il acuza de nerespectarea constitutiei. Putea sa mai aiba rabdare pana la finalul de mandat. Pana atunci se cerneau si PNL-sitii si PDL-istii, iar daca vroia sa realizeze unirea dreptei o putea face atunci, parca i-a fost frica ca ramane fara partid.
abis
QUOTE(Marduk @ 27 Mar 2013, 01:01 PM) *
nu face decat sa dea apa la moara celor care il acuza de nerespectarea constitutiei

Nici PSD nici PNL nu vor demara procedurile de supendare, chiar daca vreo doi-trei uselisti din linia a doua vor vocifera putin (dar foarte putin) pe tema asta.
Nu putem vorbi despre o "interventie in lupta din PDL" atat timp cat "declaratia de divort" s-a facut dupa ce lupta s-a incheiat. wink.gif

QUOTE
se cerneau si PNL-sitii si PDL-istii, iar daca vroia sa realizeze unirea dreptei o putea face atunc

Trebuie sa ma repet: PNL nu este de dreapta. Nimic din programul electoral, politic ori din activitatea PNL nu este de dreapta.
Marduk
@abis

Declaratia da, a fost facuta dupa, dar toate apropourile de dinainte? ce zici de ele?
Corect PNL-ul asa cum arata azi, cu politicienii sai, poate programul mai are pe ici pe colo cate ceva de dreapta, nu este un partid reprezentativ pentru liberalism. Totusi in aceasta tara exista liberali, de ce ar fi Traian Basescu conducatorul acestora, de ce ar trebui eu, un liberal sa cred ca fara Traian Basescu se termina liberalismul din Romania? Apoi ce liberal este acela care jigneste un rege?
abis
QUOTE(Marduk @ 27 Mar 2013, 02:26 PM) *
Declaratia da, a fost facuta dupa, dar toate apropourile de dinainte? ce zici de ele?

Citeaza te rog declaratia care ti se pare ca incalca Constitutia.

QUOTE
Totusi in aceasta tara exista liberali, de ce ar fi Traian Basescu conducatorul acestora, de ce ar trebui eu, un liberal sa cred ca fara Traian Basescu se termina liberalismul din Romania?

Pai nu trebuie sa crezi asta. Cine a spus ca trebuie sa crezi?! Nici macar el nu spune asta...

Parerea mea este ca tu nu esti liberal, ci conservator. Eu sunt liberal. wink.gif

QUOTE
ce liberal este acela care jigneste un rege?

Un liberal republican. Si asa, mai din topor laugh.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 27 Mar 2013, 02:57 PM) *
QUOTE
...declaratia care ti se pare ca incalca Constitutia.

N-am zis ca mi se pare ca a incalcat Constitutia, ci doar ca din functia pe care o are nu trebuia sa fie partinitor, sa se implice in lupta dintr-un partid sau altul.
QUOTE
Un liberal republican. Si asa, mai din topor

Ce sa zic!? am sa citez un clasic roman, la fel de trist precum faraza ta. "O tara trista, plina de umor" (G.B.)

Leonardo
QUOTE(abis @ 27 Mar 2013, 01:57 PM) *
Citeaza te rog declaratia care ti se pare ca incalca Constitutia.


Pai nu numai declaratiile sunt dovada incalcarii Constitutiei ci mai ales faptele. smile.gif
In Constitutie se mentioneaza ca presedintele nu poate fi membru al unui partid politic. E drept ca actualul presedinte nu e in mod formal membru d epartid, dar in mod faptic el a actionat ca atare si face propaganda de dreapta.
Luarea de pozitie de pe facebook e relevanta: 'adio pdl, astazi ne-am despartit, fiecare isi vede de drum, ma voi dedica unei alte constructii politice de dreapta'
Formal el nu a incalcat Constitutia dar banuiesc ca suntem de acrod cu totii ca partea formala e destul de putin relevanta daca actiunile presedintelui arata altceva. Altfel nu are rost sa mai dezbatem pe aici daca ne legam strict de litera si deloc de spiritul legii. Or presedintele a actionat clar precum un membru PDL: s-a pronuntat asupra unor candidati la Conventia PDL, a participat acolo unde s-a dus 'nu numai cu masina prezidentiala ci si cu sufletul', s-a suparat ca au iesit ceilalti, si-a luat adio de la ei dezamagit fiind, a declarat cu subiect si predicat ca-si va dedica timpul unei alte constructii politice de dreapta. E o gluma sa spui ca mai e impartial in atari conditii.

Dar in fine, ar fi o stupizenie sa-l mai suspende iarasi, asta e omul, mult a fost, putin a ramas.

QUOTE
Un liberal republican. Si asa, mai din topor


Omul nu are nimic de-a face cu liberalismul. E un autocrat si se poate inscrie cel mult in categoria conservatorilor. De fapt el e un oportunist conflictual ce da semne de monomanie si paranoia. In orice caz ii e greu sa accepte regulile democratiei care spun ca electorul, poporul, decide cine e cel ce trebuie sa-l conduca si toata lumea trebuie sa accepte decizia majoritatii fie ea buna sau nu. El nu poate conlucra cu cineva, el trebuie sa conduca singur, sa-i pedepseasca pe cei care nu sunt de acord cu el si sa-i conduca cu mana de fier pe cei ce il accepta drept sef.
Ideile sale sunt in general simpliste si radicale, construite pe baza trendului din tarile puternice pe care el le accepta automat si admirativ drept farul sau calauzitor.
Pe plan intern conduce dupa cum crede de cuviinta si dispretuieste 'matelotii' in fruntea carora se afla, desi astia l-au ales.


'Matelotii' au fost buni si destepti cand i-au acordat votul, dar acum sunt manipulati si prosti pentru ca nu-l mai sustin in masa si peste toate opozitia care in conceptia sa reprezinta inamicul, fura la vot. Altfel, de buna seama ca oamenii destepti il prefera, e normal si evident pentru ca el e cel ce gandeste cel mai clar si mai corect din tara, si singurul lucru pe care ceilalti il au de facut este sa-l sprijine si sa-l slujeasca cu umilinta.
E chiar ilar sa vezi ca domnia sa poate gandi astfel pentru ca:
1. daca e fals, atunci omul are o problema serioasa, inclusiv de sanatate
2. daca admitem prin reducere la absurd ca e corect, atunci inseamna ca poporul alegator s-a tampit in masa sub mandatul sau si deci domnia sa nu a fost acel conducator care se crede a fi.
abis
QUOTE(Leonardo @ 27 Mar 2013, 04:48 PM) *
Formal el nu a incalcat Constitutia

Deci nu exista motiv pentru suspendare. smile.gif

In rest, si eu as fi facut la fel, in locul lui. Poate, ceva mai discret, nu stiu. Constitutia a fost respectata in litera, iar in spirit, ca sa zic asa, nu poate fi respectata mai mult decat a fost pana acum. Si Iliescu, si Constantinescu, si Basescu au respectat legea, cel putin in privinta asta, dar nu s-au putut desprinde total de partidele care i-au sustinut. Nici nu ar avea cum

QUOTE
E o gluma sa spui ca mai e impartial in atari conditii.

Nici nu am de gand sa spun ca este impartial. Nici nu vreau sa fie impartial. Vreau sa respecte litera legii, insa sa faca tot ce este omeneste posibil pentru a scufunda "corabia" USL

QUOTE
Omul nu are nimic de-a face cu liberalismul

Da, asa este, dar nu am spus ca este liberal, ci doar i-am raspuns lui Marduk la o intrebare smile.gif

Nu e liberal, este mai aproape de conservatorii, ai dreptate si de data asta. As prefera un liberal, de unde sa il iau?

QUOTE
In orice caz ii e greu sa accepte regulile democratiei care spun ca electorul, poporul, decide cine e cel ce trebuie sa-l conduca si toata lumea trebuie sa accepte decizia majoritatii fie ea buna sau nu.

Pai, a acceptat intodeauna decizia majoritatii. Insa si majoritatea (daca te referi la referendum) trebuie sa se supuna legii.

QUOTE
Pe plan intern conduce dupa cum crede de cuviinta

Nu conduce pe nimeni, toata puterea legislativa si executiva este la USL. Si in curand va fi si puterea judecatoreasca

QUOTE
poporul alegator s-a tampit in masa sub mandatul sau

Poporul alegator nu a stralucit niciodata - nici macar in 2004 sau in 1996. Nivelul mediu al alegatorului roman este dezastruos, si nu doar din cauza televiziunilor


PS: Iar faptul ca rusii il vor neaparat plecat este un motiv ca sa il vreau in continuare acolo unde este acum
Leonardo
QUOTE(abis @ 27 Mar 2013, 04:29 PM) *
Deci nu exista motiv pentru suspendare. smile.gif



chiar daca ar fi motive de suspendare, ar fi stupid sa mai declanseze o a treia procedura.
Chiar daca toata tara ar vota pentru demiterea presedintelui, nu ar fi deloc oportun sa declaseze o astfel de procedura.


QUOTE
In rest, si eu as fi facut la fel, in locul lui. Poate, ceva mai discret, nu stiu. Constitutia a fost respectata in litera, iar in spirit, ca sa zic asa, nu poate fi respectata mai mult decat a fost pana acum. Si Iliescu, si Constantinescu, si Basescu au respectat legea, cel putin in privinta asta, dar nu s-au putut desprinde total de partidele care i-au sustinut. Nici nu ar avea cum


N i-a cerut nimeni sa se desprinda total de partidul si oamenii sai, dar a fortat nota un pic cam mult. Inclusiv Iliescu a fost mult mai discret, iar Constantinescu aproape impartial in relatia cu partidele.

QUOTE
Nici nu am de gand sa spun ca este impartial. Nici nu vreau sa fie impartial. Vreau sa respecte litera legii, insa sa faca tot ce este omeneste posibil pentru a scufunda "corabia" USL


Un tel cam mic pentru un presedinte de tara. smile.gif
Obiectivele lui ar trebui sa fie mai presus de lupta politica, indiferent de simpatiile personale.
Iar conform Constitutiei trebuie sa actioneze precum un mediator si nu distrugator.
Iar cu mesajul de adio a plasat PDL langa USL. Devine deja o bomba cu ceas pentru oricine nu face ce vrea el...Nu e bine domnule presedinte, nu e bine...ai uitat cine te-a numit acolo si cu ce scop.

QUOTE
Pai, a acceptat intodeauna decizia majoritatii. Insa si majoritatea (daca te referi la referendum) trebuie sa se supuna legii.


Nu ma refer la referendum, ma refer in general la alegeri, la respectarea rezultatului votului, chestii d'astea. smile.gif


QUOTE
Nu conduce pe nimeni, toata puterea legislativa si executiva este la USL. Si in curand va fi si puterea judecatoreasca


eh, asta e de vreo 3 luni incoace, a avut o perioada buna de timp in care el zicea ceva si cu totul intamplator guvernul, parlamentul si justitia executau cuminti a doua zi. Plus restul de 'institutii' subordonate direct presedintelui.

QUOTE
Poporul alegator nu a stralucit niciodata - nici macar in 2004 sau in 1996. Nivelul mediu al alegatorului roman este dezastruos, si nu doar din cauza televiziunilor


de acord ca televiziunile au un rol nefast in coborarea nivelului cultural si intelectual al maselor.
Dar nu ele sunt principalul factor de prostire in masa, ci inclusiv modelele venite 'de sus', comportamentul popular si chiar grobian al lidferilor, modul in care au naucit sistemul educational, modul in care au indicat poporului ca fiecare trebuie sa se descurce pe cont propriu si prin orice mijloace.


QUOTE
PS: Iar faptul ca rusii il vor neaparat plecat este un motiv ca sa il vreau in continuare acolo unde este acum


Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar aiureala asta cu rusii e de Tom si Jerry si tine de modalitatile clasice de diversiune politica prin care distragi atentia de la probleme reale catre un inamic monstruos care daca nu urmam strict ce zice Sefu' ne vor cotropi si ne vor inrobi definitiv. Teme din asta mai regasim la neoconi si Bushism, dar aia macar aveau o ratiune extrem de serioasa in a controla resursele din Orientul Mijlociu.
Noi? As fi curios sa aflu ce ar avea Romania asa de interesant pentru altii. Rusii, popor slav, au gasit fix Romania ca sa o inrobeasca. Nu reusesc bine cu 'fratii' lor bulgari, au pierdut deja masiv popoarele ex-iugoslave, le-au ramas romanii. E ca si cum un paduchios si-ar mai turna si un borcan de purici pe el. smile.gif

In realitate comunismul e mort si ingropat si nici macar rusii nu mai cred in asta. Ultimele bastionae comuniste sunt izolate si pe cale sa cada...Chavez a murit, Cuba se relaxeaza, Coreea de nord e ultimul dinozaur care daca nu va muri de foame va incepe curand sa gandeasca altfel.
Pericolele in ziua de azi pot fi de natura economica. Din punctul asta de vedere putem sta linistiti ca oricum nu mai controlam noi 'avutia nationala'. vezi de ex cum sunt executati grecii si altii ca ei si de catre cine.
Peste toate romanii prin traditie nu sunt afini cu rusii. Pana si in comunism au rezistat in Romania cu mult mai putin decat in alte tari 'surori'.
Orientarea Romaniei e clara si o schimbare de macaz in contextul actual nu numai ca ar fi extrem de dificil de realizat dar e si fantasmagorica din punctul de vedere al traditiei.
De fapt ce sa ne mai ia si rusii? Poate doar sa ne chinuie mai mult decat o fac ai nostri si asta din pur sadism ca alta satisfactie nu prea pot avea. smile.gif

E si ironic sa crezi ca ne apara de rusi/comunisti un presedinte suspectat serios de securism si care a condamnat comunismul pe baza unui raport slabutz elaborat de fiul unui fost stalinist care in trecut era colaborator serios la revista Convingeri Comuniste. smile.gif
Marduk
Aseara l-am urmarit pe presedintele Traian Basescu, am fost curios sa vad ce zice despre “Miscarea Populara” . Domnul presedinte a recunoscut ca ideea ii apartine, ca se cauta un presedinte pentru miscarea respectiva, care este de fapt o fundatie, afirmatia mi-a adus brusc aminte de o alta fundatie celebra prin anii '38. Rolul miscarii ar fi acela de a coagula alegatorii care sunt dezamagiti de politica practicata de partide in ultimii ani, presedintele a spus ceva si despre tineri, despre cei care stau pe internet, etc. intr-un cuvant aceasta miscare pare a se dorii o scoala a educarii, dezvoltarii constiintei civice, nationale, individuale, o intreprindere ce-si propune sa-i scoata din amorteala pe acei romani satui de promisiunile electorale neindeplinite, de politicieni submediocri, fara perspectiva etc. Pare promitatoare aceasta miscare, care se vrea populara, intrebarea mea este de ce s-a gandit Traian Basescu tocmai acum la aceasta miscare? Mie mi se pare ca un film care incepe cu sfarsitul, tema desfasurandu-se catre inceputul actiunii. De ce nu i-a venit aceasta idee domnului presedinte acum 6 ani, cand romanii erau mult mai receptivi, cand exista o fervoare pentru schimbari majore ale scenei politico-sociale. Prin asumarea paternalitatii acestei fundatii, Traian Basescu mai adauga, in opinia mea, panopliei activitatii sale, o alta nerealizare personala, anume aceea a neanticiparii situatiilor proprice schimbarilor majore a societatii, a acelor “momente astrale” ce pot schimba cursul unei societati, al unei civilizatii. Sa fi realizat asta atat de traziu Traian Basescu? Ma gandesc ca daca tot a pierdut startul cu aceasta miscare, o fi facut-o acum doar pentru a demonstra ca inca mai poate sa faca ceva, ceva din ceea ce a promis tuturor celor care s-au strans in piata Universitatii pentru al aclama, tocmai dupa acele alegeri care ar fi trebuit sa declanseze acesta “miscare populara” care azi este atat de tardiva incat nici cei mai naivi romani, nu mai cred in schimbari structurale profunde, de care are nevoie sistemul politic si social din Romania. Poate ca Traian Basescu se gandeste sa-i stranga in jurul sau pe cei care-i vor ramane fideli dupa incheierea mandatului actual. Posibil ca Traian Basescu poate sa fi devenit dependent de acesti sustinatori, de unde si notiunea de fundatie, or poate ca Traian Basescu isi inchipuie ca “basismul” trebuie asociat gandirii sale reformatoare, realizarilor sale. Ramane sa vedem ce personalitate va fi desemnata ca presedinte al acestei fundatii, sa vedem ce-si propune efectiv prin programul sau, aceasta fundatie si mai ales ce membrii marcanti ai vietii politice, culturale, sociale vor adera la fundatie. Eu ii doresc succes, dar tare mi-e teama ca va fi doar un succes de casa.
abis
QUOTE(Leonardo @ 27 Mar 2013, 06:07 PM) *
Un tel cam mic pentru un presedinte de tara.

Nu a spus nimeni ca e singurul lui tel. Nici macar nu stiu daca se numara printre telurile lui... Spuneam doar ce as vrea eu sa faca el.
QUOTE
cu mesajul de adio a plasat PDL langa USL

Parerea mea este ca nu Basescu, ci Blaga a plasat PDL langa USL. Si asta nu de saptamana trecuta

Ia uite ce scriam in noiembrie, cu o luna inainte de alegeri: Domnul Blaga se incadreaza in tiparele conducatorilor blatisti - se vede de la o posta ca PDL a ales, de luni bune, tactica non-combatului cu USL. Este cea mai la indemana explicatie. A doua ar fi incompetenta... Oricare ar fi cea corecta, PDL rebranduit in ARD face doar figuratie, nu a iesit la lupta cu adevarat cu USL: doar mimeaza lupta electorala. In conditiile astea nu m-ar mira foarte tare un scor de-a dreptul astronomic in dreptul USL, peste o luna de zile


Uite ce scriam in august

Senzatia mea este ca tabara Blaga este convinsa ca USL va guverna din decembrie iar ei incearca doar sa-si asigure o opozitie calduta pentru urmatorii patru ani. Cum am mai spus, tabara Blaga pare sa aiba doua obiective majore:

1. instituirea controlului total asupra PDL

2. transformarea PDL in "partid balama" pentru vremurile in care intre PSD si PNL vor aparea neintelegeri


Imi revine in minte imaginea lui Blaga de la mitingurile PDL din vara, la care am participat live. Parea mai degraba deranjat de prestatia lui Cristian Preda, a lui MRU si a Monicai Macovei decat de lovitura de stat a USL. Tocmai cand pusese si el mana pe partid a trebuit sa se intample asta si sa iasa altii in fata. Daca n-ar fi fost sigur ca lumea i-ar fi blestemat, pe el si PDL-ul, ar fi tras un noncombat de toata frumusetea, lasandu-l pe Basescu sa-si rupa gatul.

La fel, imi amintesc tonul pierit cu care iesea si transmitea mesajele PDL, in campania pentru referendum. Doar ca nu spunea ca nu crede in ce citeste.


Uite ce scriam in iulie: Eu sunt convins ca Blaga ar vrea o desprindere de Basescu, insa Blaga este doar un administrator al partidului, nu un lider. [...] Eu insumi spuneam pe aici ca alegerile locale sunt probabil ultima ocazie cand voi vota PDL si ca imi doresc ruperea partidului, ca nu vreau sa-i mai votez pe unii ca Blaga, Oltean, Toader, Udrea, Anastase samd. Ca vreau ca Macovei si Preda sa rupa partidul. Am refuzat sa votez atunci cand aveam de ales intre Stroe si Prigoana jr. Am refuzat sa-l votez pe Prigoana la primarie. Insa acum sunt dispus sa votez pe oricine imptriva USL

Si tot in iulie: PDL este infestat cu oameni de calibrul multora din PSD ori PNL, nu e cu mult mai breaz. Bine, nu si-a permis niciodata o lovitura de stat, insa are destui spagari si incompetenti... Iar Blaga este un blatist.

In iunie: PDL-ul a pus "batista pe tambal", nu i se aude vocea. Sunt destui acolo care acum tremura gandindu-se ca dupa Nastase o sa le vina si lor randul. Tot ce face (sau ce nu face) PDL-ul de la o vreme seamana pur si simplu cu un blat. Cineva spunea ca Blaga pare sa fie mai degraba vicepresedinte al USL decat liderul opozitiei.
Numai Monica Macovei si, partial, Cristian Preda fac ceea ce trebuie sa faca, zilele astea. Nici MRU nu se mai aude, a disparut in peisaj...


Iarasi in iunie: Norocul lor ca PDL-ul doarme in front (adica face blat, pe romaneste...). Acum in mod normal ar fi trebuit sa iasa zilnic la atac, nu sa viseze la cai verzi pe pereti. Blaga e mana in mana cu USL-ul.

Anterior, tot in iunie, preluam opinia ca: A susține un ”partid de dreapta” condus de un fost prefect și deputat FSN, care în 22 de ani nu a avut o singură luare de poziție, o singură decizie sau atitudine care să aducă cît de cît vag cu ceea ce am putea numi măcar centru, nu dreapta, e o broască mult prea mare și prea rîioasă. În PDL au cîștigat dușmanii reformelor și măsurilor de austeritate luate în ultimii 4 ani de Băsescu împreună cu guvernul Boc, au cîștigat cei speriați de independența și noua forță a justiției. Ceea ce s-a întîmplat zilele astea în PDL (căci s-a întîmplat deja – Convenția e doar o formalitate) nu e doar victoria unei tabere, e victoria FSN-ului împotriva dreptei, e victoria celor care au stat ascunși începînd cu 6 mai 2010, e victoria lașilor împotriva celor curajoși, e victoria celor care au pus cariera politică (citește ”de membru al unei rețele mafiote de partid”) și interesul personal înaintea principiilor dreptei și interesului național. Au cîștigat cei care au stat ascunși după colț, care au sabotat acțiunile președintelui și guvernelor PDL, doar pentru a putea prelua partidul. Apropo de asta, în 11 mai 2010 scriam că PDL va fi de dreapta sau nu va fi deloc. A ales să nu fie deloc

Dupa locale ziceam: Pornind de la aceste doua milioane de voturi, daca aleg sa mearga in directia corecta si sa nu se re-fesenizeze prin inscaunarea lui Blaga (care ar fi in stare sa depuna o cerere de a inscrie PDL-ul in USL), la toamna pot obtine un procent suficient de bun ca sa faca o opozitie vizibila in urmatoarea legislatura. Caci a spera sa castige este totusi mult prea mult

Si se face acusica un an de cand vorbesc despre scindarea PDL: PDL, asa cum exista acum, trebuie sa se desparta in doua: pe de-o parte aripa Preda-Macovei-Paleologu si altii ca ei, pe de alta parte "dinozaurii" ca Oltean, Blaga, Boc, Udrea, Toader samd.
Ba chiar si mai mult de un an

Acum un an discutand tot cu tine: Simpatiile mele politice nu se indreapta catre Udrea, ci catre personaje gen Macovei si Cristian Preda. Mai nou, incep sa am o parere foarte buna despre MRU. Pentru Udrea, Oltean, Blaga, Frunzaverde, Pinalti si multi alti pedelisti nu am niciun fel de simpatie

Deci, am vorbit despre separarea dintre PDL si Basescu (si despre o eventuala rupere a PDL) cu mult inainte de "mesajul de adio": acela a fost doar momentul in care presedintele a constatat, public, ca PDL s-a despartit de el.

QUOTE
ma refer in general la alegeri, la respectarea rezultatului votului, chestii d'astea

Nu e Ponta premier?! Cum adica nu a respectat rezultatul votului? Nu inteleg ce vrei sa spui.

QUOTE
asta e de vreo 3 luni incoace, a avut o perioada buna de timp in care el zicea ceva si cu totul intamplator guvernul, parlamentul si justitia executau cuminti a doua zi

E vreun an de cand avem majoritate parlamentara si guvern USL, nu trei luni.

Mare parte din ambele mandate si-a dus in conditiile in care guvernul si parlamentul ii erau ostile; chiar si cand a avut de partea lui majoritatea, nu a reusit sa-si impuna decat putine proiecte: unde sunt regionalizarea, parlamentul unicameral, cei maxim 300 de parlamentari? Doar cateva exemple... Nu a reusit nici macar pe Boc sa-l convinga sa demisioneze, la inceputul lui 2011, daca se intampla asta, acum nu am fi avut guvern USL... A reusit cateva lucruri foarte bune, cel mai important fiind scoaterea justitiei de sub control politic, apoi stoparea caderii de la inceputul crizei, modificarea codului muncii, codurile din justitie, insa multe, mult prea multe idei bune pe care le-a lansat nu au putut fi puse in aplicare nici macar cand avea de partea lui guvernul, pentru ca aliatii de ocazie din parlament s-au opus, iar fara ei nu exista majoritatea necesara

QUOTE
Dar nu ele sunt principalul factor de prostire in masa, ci inclusiv modelele venite 'de sus', comportamentul popular si chiar grobian al lidferilor, modul in care au naucit sistemul educational, modul in care au indicat poporului ca fiecare trebuie sa se descurce pe cont propriu si prin orice mijloace.

Eu cred invers: ca poporul are liderii pe care ii merita la un moment dat. Nu ca liderii politici educa poporul...

QUOTE
aiureala asta cu rusii e de Tom si Jerry si tine de modalitatile clasice de diversiune politica prin care distragi atentia de la probleme reale catre un inamic monstruos care daca nu urmam strict ce zice Sefu' ne vor cotropi si ne vor inrobi definitiv

Nu despre cotropire era vorba in ceea ce am spus eu laugh.gif
Te rog nu-mi atribui lucruri pe care nu le-am spus

QUOTE
un presedinte suspectat serios de securism si care a condamnat comunismul pe baza unui raport slabutz elaborat de fiul unui fost stalinist care in trecut era colaborator serios la revista Convingeri Comuniste

"Suspectat de securism" poate fi oricine. Si pe tine te-ar putea suspecta cineva, si pe mine, pe absolut oricine. smile.gif
A fi "suspectat" e una, a fi vinovat este alta. Deocamdata, cei dovediti nu doar suspectati de securism sunt in gradina USL

Cat despre Tismaneanu, nu ii pot reprosa ca sa nascut in familia lui. Nimeni nu-si alege parintii. Cu atat mai mare este meritul sau daca a ales sa paraseasca sistemul in care ar fi beneficiat de o pozitie privilegiata si sa lupte cu comunismul, intai la Europa Libera si dupa Revolutie, in tara. Am toata stima pentru un asemenea om.
gigip
[quote name='abis' date='28 Mar 2013, 11:20 AM' post='746431']
Incredibil! S-a sucit EV.zilei?:Frunzăverde îi răspunde lui Băsescu: Eu nu spun prostii la nicio oră, prostii spun alții
(P) La ING Economii te bucuri de dobanda 6% p.a. pe primele 4 luni.

Autor: Carmen Vintilă

Comentând declaraţiile lui Traian Băsescu la adresa sa, vicepreședintele PNL Sorin Frunzăverde a declarat că el nu spune prostii la nicio oră, ci alţii fac acest lucru, dovadă fiind faptul că în 2012 românii le-au spus acestora, la alegeri şi la referendum, să plece.

"Eu nu spun prostii la nicio oră, prostii spun alţii, cea mai bună dovadă este că anul trecut la referendum şi alegerile din decembrie 2012 românii într-o proporţie covârşitoare le-au spus să plece", a spus Sorin Frunzăverde.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, aseară, la B1TV, întrebat despre declaraţia lui Sorin Frunzăverde despre salarii şi plăţile către FMI, că este important la ce oră a făcut fostul lider PDL această declaraţie, el adăugând că spusele acestuia sunt "o prostie, pentru că ţara e stabilizată".

Mișcarea Populară nu are șanse

Totodată, vicepreşedintele PNL Sorin Frunzăverde a declarat că Mişcarea Populară iniţiată de consilierii prezidenţiali nu are nicio şansă de reuşită, deoarece poartă "amprenta" lui Traian Băsescu, al cărui "viitor politic nu există".

Potrivit lui Frunzăverde, din cauza prestaţiei ca preşedinte, viitorul politic al lui Traian Băsescu nu există. "Este exclus să stârnească vreo mişcare în societate, iar prezenţa consilierilor prezidenţiali în Mişcarea Populară este dovada imediată că în această construcţie este implicat Băsescu. Din cauza prestaţiei ca preşedinte, viitorul său politic nu există", a răspuns vicepreşedintele PNL.
Leonardo
QUOTE(abis @ 28 Mar 2013, 10:20 AM) *
Nu e Ponta premier?! Cum adica nu a respectat rezultatul votului? Nu inteleg ce vrei sa spui.
E vreun an de cand avem majoritate parlamentara si guvern USL, nu trei luni.

Mare parte din ambele mandate si-a dus in conditiile in care guvernul si parlamentul ii erau ostile; chiar si cand a avut de partea lui majoritatea, nu a reusit sa-si impuna decat putine proiecte: unde sunt regionalizarea, parlamentul unicameral, cei maxim 300 de parlamentari? Doar cateva exemple... Nu a reusit nici macar pe Boc sa-l convinga sa demisioneze, la inceputul lui 2011, daca se intampla asta, acum nu am fi avut guvern USL... A reusit cateva lucruri foarte bune, cel mai important fiind scoaterea justitiei de sub control politic, apoi stoparea caderii de la inceputul crizei, modificarea codului muncii, codurile din justitie, insa multe, mult prea multe idei bune pe care le-a lansat nu au putut fi puse in aplicare nici macar cand avea de partea lui guvernul, pentru ca aliatii de ocazie din parlament s-au opus, iar fara ei nu exista majoritatea necesara


OK, din 2009 pana in 2012 a avut control total. Au trecut legi prin parlament ca un Ferrari la Monza.
Parlamentul unicameral a fost un smen de campanie. Daca mentiona un numar limita de 100 de parlamentari sau de 10, sunt sigur ca obtinea sufragiile la referendum. Iar daca era asa, in momentul asta aveam doar trei grupuri in parlament: USL, UDMR si PP-DD. Nu stiu daca era bine.
Nu ca nu ar vrea sa aiba un grup mai mic cu care sa joace mai usor meciurile, dar altfel nici nu a insistat prea tare pe treaba asta pentru ca a realizat implicatiile de moment. Personal nu agreez ideea de parlament unicameral, dar limitarea numarului de parlamentari pe la vreo 300 e o idee buna.
Regionalizarea s-a lovit de aliatii de la UDMR. Dar de altfel e o idee discutabila si ramane de vazut cum va evolua. Personal o gasesc inportuna si o sursa potentiala de birocratie si haos la nivel administrativ, cel putin in primii 3-4 ani de la adoptare.


QUOTE
Eu cred invers: ca poporul are liderii pe care ii merita la un moment dat. Nu ca liderii politici educa poporul...


Aia e clar, d'aia il avem pe Dl Basescu presedinte. smile.gif

QUOTE
Nu despre cotropire era vorba in ceea ce am spus eu laugh.gif
Te rog nu-mi atribui lucruri pe care nu le-am spus


Nu-ti atribui nimic, ma intrebam unde e problema.
Ideologic cred ca suntem de acord cu totii ca nu mai e cazul.
Economic oricum nu mai controlam noi situatia din teren ci proprietarii companiilor ce activeaza in Romania.
Pe de alta parte iete ca rusii cam pleaca de la noi pentru ca nu le-au mers investitiile.
Eu cred ca fundamentalismul asta nu-si are rostul si mai cred ca sunt destule argumente care sa-mi sustina parerea.
De aceea spun ca problema ruseasca e o diversiune ce manipuleaza cetatenii romani si le deturneaza atentia de la alte probleme reale si mult mai grave.

QUOTE
"Suspectat de securism" poate fi oricine. Si pe tine te-ar putea suspecta cineva, si pe mine, pe absolut oricine. smile.gif
A fi "suspectat" e una, a fi vinovat este alta. Deocamdata, cei dovediti nu doar suspectati de securism sunt in gradina USL. nu sunt argumente logice faptul ca unele dosare nu mai exista sau faptul ca organismele abilitate descopera securisti mai degraba intr-un partid decat in altul.


As fi chiar curios cu ce m-ar putea acuza pe mine de securism. smile.gif
In schimb sus-numitul a avut activitati dovedite si asumate care implicau automat o relatie stransa cu Secu.
Chiar presedintele a recunoscut ca a dat declaratii formale pentru ca era obligat de situatia de atunci.
Dar destul de curios, nu s-a gasit nimic in acest sens, nici macar declaratii formale si nevinovate.
Asadar da-mi voie sa cred ca indiciile sunt foarte serioase si pana la proba contrarie ele raman valabile.
Eu cred ca sunt nu numai argumente logice dar si fapte care ridica serioase si justificate semne de intrebare.
Ar mai fi si alti apropiati de-ai presedintelui care au lucrat in pozitii importante in structurile vechiului regim dar care in acest moment sunt in mod suspect lasati mai la o parte.



QUOTE
Cat despre Tismaneanu, nu ii pot reprosa ca sa nascut in familia lui. Nimeni nu-si alege parintii. Cu atat mai mare este meritul sau daca a ales sa paraseasca sistemul in care ar fi beneficiat de o pozitie privilegiata si sa lupte cu comunismul, intai la Europa Libera si dupa Revolutie, in tara. Am toata stima pentru un asemenea om.


Nu vorbeam despre vina parintilor, ci despre activitatea lui in comunism si faptul ca a crescut intr-un anumit mediu.
Faptul ca in raportul ce condamna comunismul l-a infierat inclusiv pe taica-su pare o forma de disculpare ce mai mult il acuza.
Mai ales daca coroboram asta cu articolele sale prin care incearca sa-l transforme pe taica-sau intr-un fel de disident, mentionand ca nu a locuit in Primaverii ci undeva la periferia acestui cartier si criticandu-si prietenii de altadata de care insinueaza ca nu era atasat mai deloc. Din tara a plecat cu vreo doi ani inainte de revolutie si din cate stiu a facut-o normal.
abis
QUOTE(Leonardo @ 28 Mar 2013, 02:36 PM) *
OK, din 2009 pana in 2012 a avut control total. Au trecut legi prin parlament ca un Ferrari la Monza.

Tu spuneai ca s-a lovit de aliatii de la UDMR.... smile.gif

Nu sunt de acord: nu a avut deloc control total, pentru ca daca ar fi avut, nu erau atatea proiecte blocate de aliati. Si sa nu uitam ca CCR a fost independenta, a trantit o gramada de legi de-ale lui Boc; justitia a fost independenta, au fost saltati destui pedelisti.
QUOTE
Daca mentiona un numar limita de 100 de parlamentari sau de 10, sunt sigur ca obtinea sufragiile la referendum.

Nu stiu daca obtinea. Dar am avut un referendum validat de CCR, parlamentul trebuia sa se conformeze. E obligatoriu. Si daca ar fi fost 100, ce? Knessetul are 100 de membri si functioneaza bine...
Un referendum se aplica, daca este validat, nu se invoca argumentul ca "poate nu e bine".
QUOTE
Regionalizarea s-a lovit de aliatii de la UDMR. Dar de altfel e o idee discutabila si ramane de vazut cum va evolua. Personal o gasesc inportuna si o sursa potentiala de birocratie

Nu discutam daca e o idee buna sau rea... Ci despre faptul ca a vrut sa o faca si nu a putut: e un argument impotriva tezei "atotputerniciei" prezidentiale. Atat.
QUOTE
d'aia il avem pe Dl Basescu presedinte.

Exact. smile.gif

Cand o sa il meritam pe Plesu, o sa il avem pe Plesu...

QUOTE
iete ca rusii cam pleaca de la noi pentru ca nu le-au mers investitiile

Duca-se invartindu-se...

Statul rus nu a renuntat niciodata la expansionism, de data asta Gazpromul a luat locul Armatei Rosii. Desi e activa inca si Armata Rosie

QUOTE
sus-numitul a avut activitati dovedite si asumate care implicau automat o relatie stransa cu Secu

Depinde ce intelegem prin "relatie stransa". Nu stiu sa fi fost nici ofiter, nici informator si nici sa fi facut in vreun fel politie politica. Ca toti comandantii, facea un raport la intoarcerea din cursa. In rest, snt doar speculatii. Nici nu se compara cu Felix ori Rosca Stanescu, de pilda.

QUOTE
Din tara a plecat cu vreo doi ani inainte de revolutie si din cate stiu a facut-o normal.

Da, cu doi ani inainte. Adica in 1981... Mentin tot ce am spus mai sus despre Tismaneanu, nu m-ai contrazis in niciun fel. Cu atat mai mult il apreciez daca in ciuda educatiei si a conditiilor de care a beneficiat in copilarie, a ales Lumea Libera.
Marduk
QUOTE(abis @ 28 Mar 2013, 04:59 PM) *
...Duca-se invartindu-se...

Ai o afacere? cum iti castigi existenta? Sti ce piata a pierdut Romania dupa ce a renuntat, idiot in opinia mea, la piata ruseasca, chinezeasca, chiar daca era bazata pe barter.
gigip
[quote name='Marduk' date='28 Mar 2013, 05:39 PM' post='746440']
Ai dracu'nemti! Dau si ei lovitura de stat lui Basescu!

Deutsche Welle: Atitudinea lui Băsescu este dizgraţioasă și se apropie asimptotic de borna ne-constituţionalităţii
Publicat pe 28 martie 2013

dw-logoB?sescu a pierdut Bucure?tiul. St? prost ?i în fiefurile PDLCaracterizarea neașteptată făcută lui Traian Băsescu de siteul postului oficial german Deutsche Welle, același care vara trecută îl apăra pe președinte în fața tentativei de „lovitură de stat”! Într-un comentariu publicat joi pe marginea situației de la Parchetul General și DNA – comentariu care pledează pentru o înțelegere între taberele politice pentru numirea unor procurori-șef – Traian Băsescu este descris ca având o atitudine „dizgrațioasă” și care „se apropie asimptotic de borna neconstituționalității”. Tot despre Băsescu se spune că dă dovadă de „patimă politică neînfrânată”, dar i se recunoaște în schimb faptul că știe să întrețină buna relație cu Bruxelles-ul. „Preşedintele Băsescu joacă încă un rol în politica României şi în ciuda conduitei sale dizgraţioase, care se apropie asimptotic de borna ne-constituţionalităţii (subl. n.), el ştie să întreţină “alianţa” cu Comisia de la Bruxelles. Preşedintele are întotdeauna grijă ca în subiecte delicate, cum este şi acesta al conducerii DNA, să fie perfect acoperit de punctele de vedere ale Comisiei. Este una din sursele puterii sale, care nu au fost mereu bine înţelese la Bucureşti”, se arată în comentariul Deutsche Welle. „De aceea, o politică înţeleaptă trebuie să ştie să despartă patima politică neînfrânată a preşedintelui de anumite opinii ale sale aflate în acord cu Comisia Europeană”, este recomandarea care se face prin intermediul articolului lui Victor Ponta. „După demisia ministrului Mona Pivniceru, ne găsim dintr-o dată într-o situaţie mult mai favorabilă. Premierul Victor Ponta, care a preluat ca interimar atribuţiile de ministru al Justiţiei este, cu certitudine, cel mai bine plasat pentru a lua decizii curajoase într-un domeniu guvernat de cele mai furtunoase pasiuni politice (…) Începutul este încurajator. Premierul Victor Ponta a anunţat că se va întâlni luni cu preşedintele Traian Băsescu şi marţi cu secţia de procurori din CSM. După luni întregi de ezitări şi tatonări, el nu mai are nevoie de prea mult timp pentru a lua o decizie. A devenit prea clar că, peste fractura politică, care a blocat până acum procesul, se suprapune ceva mult mai grav şi anume, o precaritate a resurselor umane care îl obligă pe primul ministru să-şi restrângă foarte mult căutările”, se arată în articolul DW.
A.M.PRESS
Leonardo
QUOTE(abis @ 28 Mar 2013, 03:59 PM) *
Nu sunt de acord: nu a avut deloc control total, pentru ca daca ar fi avut, nu erau atatea proiecte blocate de aliati. Si sa nu uitam ca CCR a fost independenta, a trantit o gramada de legi de-ale lui Boc; justitia a fost independenta, au fost saltati destui pedelisti.


Acum depinde ce intelegi prin control total. E evident ca a controlat o perioada toate institutiile statului. Din punctul meu de vedere, presedintele Basescu si-a atins scopurile atunci cand a vrut asta in mod deosebit.
Justitia a avut o anumita inclinatie spre a ancheta preponderent opozitia. Din sfera lui Basescu nu prea s-a atins de nimeni in mod serios. Am mai disuctat asta, nu se pun arestarile preventive prelungite nepermis de mult dar care au curatat biografiile unor presupusi infractori fara sa-i duca la pedepse penale si definitive.

QUOTE
Nu stiu daca obtinea. Dar am avut un referendum validat de CCR, parlamentul trebuia sa se conformeze. E obligatoriu. Si daca ar fi fost 100, ce? Knessetul are 100 de membri si functioneaza bine...
Un referendum se aplica, daca este validat, nu se invoca argumentul ca "poate nu e bine".


Referendumul de acest gen e consultativ si Parlamentul decide daca il ia in calcul sau nu. Acum nu l-a luat din diverse motive pe care le-am dezbatut cu alte ocazii.
Altfel da-mi voie sa nu consider Knessetul model pentru Romania si sunt convins ca si tu vezi diferentele intre cele doua tari si sisteme de putere.

Numarul de parlamentari si sistemul parlamentar nu se decide conform dorintelor unei parti.
Era firesc sa dezbata mai intai la nivel oficial, sa se expuna public care sunt argumentele pro si contra si abia mai apoi sa se supuna la referendum.
Atfel, nu s-a dezbatut nimic, marea masa a votat in necunostinta de cauza si numai din dorinta de a le taia capul 'lenesilor alora din parlament'. De aia spun ca si daca se propunea parlament din 10 persoane iesea ca lumea vrea.
Referendumul respectiv a fost pohta ce-a pohtit si o mica escrocherie de campanie prezidentiala.


QUOTE
Cand o sa il meritam pe Plesu, o sa il avem pe Plesu...


sper sa meritam ceva cu mult mai bun.


QUOTE
Statul rus nu a renuntat niciodata la expansionism, de data asta Gazpromul a luat locul Armatei Rosii. Desi e activa inca si Armata Rosie


Statul rus se expandeaza economic, preucm o fac si alte tari democratice, inclusiv SUA, Germania etc.
Noi deja am ales, am privatizat si statul rus nu mai cumpara de la politicienii romani ca nu mai au ce.
Am mai spus mai sus si altele.

QUOTE
Depinde ce intelegem prin "relatie stransa". Nu stiu sa fi fost nici ofiter, nici informator si nici sa fi facut in vreun fel politie politica. Ca toti comandantii, facea un raport la intoarcerea din cursa. In rest, snt doar speculatii. Nici nu se compara cu Felix ori Rosca Stanescu, de pilda
.

Dl Basescu nu a fost doar comandant de nava, desi si in aceasta calitate dadea rapoarte despre care spuneam ca nu s-au gasit, desi insusi el a recunoscut ca au existat. Era insa posibil sa fi fost mai mult pentru ca amandoi stim bine ca nu exista cadru de conducere in comunism care sa nu fi trecut printr-un filtru atent si sa nu fie obligat prin pozitie sa aiba un anumit nivel de colaborare cu Secu.
Dar mai mult, dl basescu a fost agent al statului roman comunist la Anvers unde i-au trecut prin mana sume importante. Nu cred ca e cineva naiv sa presupuna ca existau imputerniciti ai comunistilor peste hotare care nu aveau relatii extrem de stranse cu Secu. Altfel puteau pleca oricand in partea cealalta cu bani si informatii, cerand azil politic.
Din acest punct de vedere cred ca intr-adevar nu e de talia turnatorului SR Stanescu, dar e de talia lui Crescent-Voliculescu.

QUOTE
Da, cu doi ani inainte. Adica in 1981... Mentin tot ce am spus mai sus despre Tismaneanu, nu m-ai contrazis in niciun fel. Cu atat mai mult il apreciez daca in ciuda educatiei si a conditiilor de care a beneficiat in copilarie, a ales Lumea Libera.

Ti-am spus ca a scris la Convingeri Comuniste si la inca o revista studenteasca de acelasi calibru. Nu te contrazic, dar am adus un argument pe care tu nu la-i vazut. smile.gif Nu e inginer, medic sau fizician, ci a absolvit sociologie si si-a dat doctoratul in scoal de la Frankfurt si neo-marxism. A plecat la timp, bravo lui si cred ca intre timp si-a schimbat convingerile comuniste in cele capitaliste.
Dar sunt semne de intrebare relativ la oportunismul sau...de ex pana prin 2004 nu dadea in Iliescu asa cum a inceput s-o faca mai apoi cand conditiile s-au schimbat si a venit altul la putere. A scris si o carte de dialoguri cu Iliescu si erau destul de apropiati. Iata un articol de la lansarea de carte din Revista 22: http://www.revista22.ro/vladimir-tismanean...liescu-867.html
In asemenea conditii, da-mi voie sa leg totul intr-un intreg si sa am rezerve fata de dl Tismaneanu.
Se pot presupune multe despre cei plecati in liniste din comunism, dar nu vreau sa dau cu presupusul.


QUOTE
Ai o afacere? cum iti castigi existenta? Sti ce piata a pierdut Romania dupa ce a renuntat, idiot in opinia mea, la piata ruseasca, chinezeasca, chiar daca era bazata pe barter.


excelent punctat.
toata lumea capitalista face afaceri cu rusii, chinezii etc.
Noi nu, noi suntem bastionul din calea 'comunistilor' si ne ratoim la ei.
Nu e nici macar don quijotesc, e prostie pura.
desigur ca tuturor le-a convenit sa aiba un concurent mai putin pe piata ruseasca, unde ne-am lichidat afaceri extrem de promitatoare.
Germanii fac conducta privata de gaz cu Nord Stream, italienii, austriecii si altii s-au inscris la South Stream, noi nu.
Rusia e invadata de firme occidentale si toti se bat sa castige piete in Rusia, China si oriunde se poate. Or fi fraieri astia?
Romania nu, noi suntem ai mai fundamentalisti dintre democrati si le-am pus embargou astora de unii singuri pana cand or ceda si ne vor implora in genunchi sa-i iertam si sa le fim far calauzitor.
Marduk
QUOTE(Leonardo @ 28 Mar 2013, 06:41 PM) *
...Noi nu, noi suntem bastionul din calea 'comunistilor' si ne ratoim la ei....Nu e nici macar don quijotesc, e prostie pura....

Poate ca multi cred ca Romania a fost, istoric vorbind, bastionul in calea cuiva, impotriva imperiilor din jurul nostru, trist, dar niciodata nu a fost asa, romanii s-au adaptat conditiilor impuse de marile imperii pentru a supravietui. Eu chiar nu inteleg cerbicia asta impotriva rusilor, pe care multi ii confunda cu sovieticii, cu bolsevicii, tot ce trebiue sa facem este sa-i tratam corect si sa le cerem sa ne trateze in acelasi mod. Inca avem produse cu care rusii s-au obisnuit din vremea CAER-lui, mai ales agroalimentare, mobilier, textile etc. Daca inainte invatam rusa obligati, cred ca a venit timpul sa invatam rusa, din placere, interesati de profitul pe care l-am putea face in piata ruseasca. O lectie importanta din istoria comunista, ce ar trebui studiata la scoala, este modul in care comunistii romani i-au facut pe rusi sa-si retraga trupele din Romania. Poate ca pentru multi nu e cine stie ce, dar eu consider ca actiunea respectiva a fost cea mai "frumoasa" operatiune finalizata de romani in epoca comunista.
gigip
[quote name='Marduk' date='28 Mar 2013, 07:10 PM' post='746444']
Cotidianul.ro publica replica data lui Basescu de catre Radu Mazare:

Mazăre: Eu umblu cu fete prin Mamaia, dar nu le fac ministere
Acasă » Accente » Lumea ca lume


Mazăre: Eu umblu cu fete prin Mamaia, dar nu le fac ministere

Primarul Constantei, Radu Mazare, sustine ca presedintele Traian Basescu nu este de acord ca Portul Constanta sa treaca la autoritatile locale pentru ca altfel ar pierde controlul acestuia.
"Cred ca au intrat în fibrilatii acolitii lui, afaceristi din port, când au auzit declaratiile premierului. Probabil au pus mâna pe telefon si au spus: «Ce facem, sefu ? Traiane, ce facem, salveaza-ne !» Stiti foarte bine cine a controlat Portul Constanta timp de 20 de ani de zile. Nu stiti, ca doar nu l-a controlat Mazare de la Bamboo. Basescu si cu toata tagma lor, si cu toti afaceristii aia si cu vamile si cu toate povestile astea", a declarat Radu Mazare, joi, într-o conferinta de presa.

Mazare a mai afirmat ca Basescu are dreptate atunci când spune despre el ca umbla cu fete în Mamaia.

"Este adevarat ce spune presedintele Basescu ca eu umblu cu fete prin statiunea Mamaia. Dar nu le fac ministre, nu le dau jumatate din bugetul tarii pe mâna si nici nu încerc sa le fac sefe de partid. Si mai e ceva, un mic amanunt: eu nu sunt însurat si nici ele maritate", a precizat Mazare.

Primarul a mentionat ca Portul Constanta va trece la municipalitate dupa ce Guvernul va initia un proiect de lege prin care toate porturile din tara vor trece la autoritatile locale, dar a spus ca nu stie când se va întâmpla acest lucru.
Accesări: 2473
Publicat Joi, 28 martie 2013

abis
QUOTE(Leonardo @ 28 Mar 2013, 07:41 PM) *
Acum depinde ce intelegi prin control total.

Pai tu ai folosit primul expresia... Eu prin "total" asta inteleg, total... Ca orice si-ar fi propus, ar fi obtinut, indiferent de piedici. Ar trebui sa inteleg altceva?
QUOTE
Justitia a avut o anumita inclinatie spre a ancheta preponderent opozitia.

Nu cred. Nu am observat asa ceva.
Au fost destui mahari pedelisti luati la purecat. In plus, mai este un aspect: in 2004 cand a inceput cu adevarat anticoruptia in Romania, la putere (la nivel atat central cat si local) se afla, de multa vreme, mafia pesedista. Nu PD-ul ori PNL-ul. Deci, atunci cand au inceput procurorii sa ancheteze, este evident ca era mult mai probabil sa gaseasca un pesedist corupt decat un pedelist ori penelist, pentru ca cei din urma nu avusesera inca ocazia sa devina corupti, fusesera in opozitie, iar pesedistii erau cu mana in borcanul cu miere.
Pedelistii au inceput sa fie si ei anchetati dupa ce au ajuns la putere si dupa ce au inceput si ei sa fure. Normal...

De asta probabil ca ai senzatia respectiva. Procurorii nu se uita la carnetul de partid, nu fac anchete pe principiul proportionalitatii politice, ci in functie de indicii si dovezi
QUOTE
Referendumul de acest gen e consultativ si Parlamentul decide daca il ia in calcul sau nu

CCR a avut o alta opinie in privinta asta atunci cand a respins modificarea legislatiei electorale pe motiv ca parlamentul nu a tinut cont de acel referendum.

QUOTE
nu s-a dezbatut nimic, marea masa a votat in necunostinta de cauza si numai din dorinta de a le taia capul 'lenesilor alora din parlament'. De aia spun ca si daca se propunea parlament din 10 persoane iesea ca lumea vrea.

La fel a fost la toate referendumurile post-decembriste si da-mi voie sa observ ca acest lucru nu a impiedicat niciodata ca un referendum validat sa fie pus in practica. Eu unul consider obligatoriu sa se tina cont de rezultatele unui referendum valid, in conditiile in care prin asta nu se incalca alte legi

QUOTE
Statul rus se expandeaza economic, preucm o fac si alte tari democratice, inclusiv SUA, Germania etc.

Statul rus nu este unul democratic si mi se pare o naivitate sa ii subestimezi dorinta de revansa de dupa incheierea Razboiului Rece.

QUOTE
Germanii fac conducta privata de gaz cu Nord Stream, italienii, austriecii si altii s-au inscris la South Stream, noi nu

Foarte bine am facut, a fost o decizie inteleapta: ar fi insemnat sa ne bagam singuri capul in jugul rusesc

QUOTE
Rusia e invadata de firme occidentale si toti se bat sa castige piete in Rusia, China si oriunde se poate. Or fi fraieri astia?
Romania nu, noi suntem ai mai fundamentalisti dintre democrati si le-am pus embargou astora de unii singuri

Nu vorbeste nimeni despre embargo. Daca poti sa investesti in Rusia, nu te impiedica niciun oficial roman. Investeste!
Ideea era sa fim cat mai putin dependenti de ei pentru ca rusii fac afacerile cu pistolul pe masa: daca ai o politica corecta fata de basarabia, iti cresc pretul la gaze; daca iti urmaresti interesul national si strangi relatiile cu SUA, iti maresc pretul la gaze; daca iti amintesti de problema tezaurului, iarasi iti cresc pretul la gaze samd samd samd
Deci, cu cat mai putine mijloace de santaj in mana lor, cu atat mai bine.

QUOTE
Era insa posibil sa fi fost mai mult

Asta se poate spune despre oricine.
Eu nu cred ca a facut niciun fel de politie politica si imi mentin opinia bazata pe prezumtia de nevinovatie pana cand voi avea (daca voi avea) probe care sa ateste contrariul. Speculatiile astea le stiam foarte bine si in 2000 cand l-am votat primar, si in 2004 cand l-am votat prima oara presedinte, si in 2007 la prima suspendare, si in 2009 cand a castigat al doilea mandat, si la suspendarea de anul trecut. Insa nu iau in calcul genul asta de speculatii, subiectul ma lasa rece, cat timp este vorba doar despre speculatii si insinuari, fara probe.

QUOTE
Ti-am spus ca a scris la Convingeri Comuniste si la inca o revista studenteasca de acelasi calibru. Nu te contrazic, dar am adus un argument pe care tu nu la-i vazut. Nu e inginer, medic sau fizician, ci a absolvit sociologie si si-a dat doctoratul in scoal de la Frankfurt si neo-marxism.

Stiu, am vazut, nu mi-a scapat nimic si nu mi-ai spus nimic nou. Insa eu il apreciez si mai mult pentru ca a facut schimbarea, ca a realizat greseala si s-a corectat.

Ca in plida fiului risipitor, ca tot esti tu mai inclinat catre domeniul "spiritual" - mi se pare demn de apreciere cel care a gresit si s-a corectat si sunt dispus sa "tai vitelul cel gras" pentru asta smile.gif

Dar sunt semne de intrebare relativ la oportunismul sau...

Iarasi speculatii si insinuari care ma lasa rece: omul nu a luat niciun ban de la statul roman, ce ar avea de castigat?!
Omul a scris o carte-interviu foarte utila celor care vor sa inteleaga epoca si personajul. Asta nu-l face "iliescian" ori "fesenist"

Se pot presupune multe despre cei plecati in liniste din comunism, dar nu vreau sa dau cu presupusul.

Tocmai ai facut o insinuare grosolana inabil mascata.
abis
Apropo de rusi....
abis
Daca vreodata in aceasta viata voi avea ocazia sa le fac rau, o sa le fac rau. Meticulos, incet si determinat

link
Marduk
QUOTE(abis @ 1 Apr 2013, 11:24 AM) *
...sa fim cat mai putin dependenti de ei pentru ca rusii fac afacerile cu pistolul pe masa...
Ai facut afaceri cu rusii?
QUOTE
....daca ai o politica corecta fata de basarabia...

Ce inseamna pentru Romania, pentru tine ca cetatean roman, "o politica corecta fata de Basarabia"? Poate nu ai realizat inca dar Basarabia se numeste Republica Moldova, iar marea majoritate a cetatenilor acestei tari isi zic MOLDOVENI. Ce discutam aici? ceea ce vrem noi romanii? sau ceea ce vor moldovenii?
QUOTE
...daca iti urmaresti interesul national...

Care este interesul national al romanilor? cum ar trebui acestia sa-si urmareasca acest interes? mizand pe un ajutor care ar putea sa nu soseasca niciodata sau mult prea tarziu, sau pastrand o relatie excelenta cu vecinii sai?

abis
Marduk, chiar trebuie sa te invat alfabetul....

Ia fii tu putin atent aici: o mică schimbare în mediu face ca un dinozaur mare și prost să o ia în jos.

Rusia a crezut că se poate juca de-a monopolistul și a abuzat de poziție, acum începe să și-o ia în freză de la viață. Și să nu uităm că Putin își ține puterea prin împrăștiat banii din energie.

Iar investigația de la DG Competition, doar pomenită de Economist, urmează încă să vină cu amenda și cu cererea de rupere a Gazprom pe piața europeană (detalii aici: http://www.crpe.ro/chisinau-bruxelles-si-moscova/).

Spargerea dinozaurului ar fi soluția logică, dar complet împotriva gândirii ”strategice” rusești. Care gândire i-a adus aici.

Între timp, noi riscăm să fim printre ultimii fraieri care nu profită de revoluția gazelor de sist, pe motiv de spaime milenarist-hipsteriste.

http://www.economist.com/news/business/215...s-wounded-giant
Marduk
QUOTE(abis @ 2 Apr 2013, 10:24 AM) *
QUOTE
...chiar trebuie sa te invat alfabetul....

Daca trebuie de ce nu, dar poate ca trebuie sa stabilim cine este elevul.
QUOTE
....o mică schimbare în mediu face ca un dinozaur mare și prost să o ia în jos.

De-asta isi face tanti Merkel teava germana de gaze prin nord, pentru ca dinozaurul o ia in jos?
QUOTE
Rusia a crezut că se poate juca de-a monopolistul și a abuzat de poziție....

Eu zic ca nu a abuzat, a incercat daca tine, tine cine pune botul e fraier nu cine negociaza si risca.
QUOTE
....să nu uităm că Putin își ține puterea prin împrăștiat banii din energie.

Asta este parerea ta, eu cred ca Putin detine puterea, si o va mai detine cat timp rusii or sa-si doreasca sa restaureze puterea sovietelor, dar sub forma ruseasca, nationalist ortodoxa, nu comunist bolsevica.
QUOTE
....urmează încă să vină cu amenda și cu cererea de rupere a Gazprom pe piața europeană....

Eu nu cred asta, nu cred pentru ca europenii, englezii si germanii nu sunt prosti, stiu sa danseze asa cum vrea rusul dar fara sa-si arate ce au sub fuste, nu stiu daca m-am facut inteles!
QUOTE
Spargerea dinozaurului ar fi soluția logică...

Ce spargere moncher? chiar nu vezi cum joaca rusul? sti cat consuma Europa si cat consuma Asia? N-are nevoie rusul de plecaciuni la Londra sau Paris, Europa ar face bine sa se poarte cu manusi in timpul balului si sa nu-l lase pe rus sa bea prea multa votca, sa-i mai dea sampanie si vin, Londra a inteles perfect ce-o sa se intample in Cipru ca dovada ca i-a invitat inca de acum 10-15 ani pe miliardarii rusi sa-si ia o vacanta prelungita in regat. Acum mai crede cineva ca englezii vor ceda din suveranitatea lor de dragul UE? se vor lasa controlati la City cum s-au lasat cipriotii? eu nu cred asta nici daca vad.
QUOTE
dar complet împotriva gândirii ”strategice” rusești. Care gândire i-a adus aici

Unde i-a adus? au clienti pentru gaze, isi modernizeaza armata, isi intaresc influenta in fostele state sovietice, isi apara interesele internationale, de ce crezi ca n-au intrat americanii, englezii, francezii peste sirieni, sau evreii, or turcii, or arabii? doar n-aveau mare lucru de facut, e doar un dinozaur de portelan, cum zic unii, ce trebuie spart. Ok sa-l spagem dar ce punem la fereasta aia din est? unde mai gasim un asa bibelou?
QUOTE
Între timp, noi riscăm să fim printre ultimii fraieri care nu profită de revoluția gazelor de sist..

Sa sti ca eu nu sunt entuziasmat de "revolutia gazelor de sist" nici nu-mi dores sa fim iar fraierii Europei, cum am fost in cazul petrolului. Tu si cei ca tine nu intelegeti ca Romania este printre putinele tari europene care mai are ceva resurse, crezi ca gazul ala de sist odata scos o sa te incalzesti cu el la iarna? Ca sa nu mai amintesc de alte belele ce le-am putea avea prin fracturarea hidraulica. Eu am citit cate ceva si cred ca am putea avea probleme daca ne apuca sa-i lasam pe unii care nu se gandesc decat la profit, iar dupa ce se termina resursele isi iau catrafusele si se muta in alta parte.




Eu zic sa-i lasam pe altii sa-si bata capul cu rusii, sa-i sparga englezii, americanii, francezii, sa faca ei ce n-au reusit Napoleon si nazistii, noi sa ne vedem de ale noastre, sa fim instare sa pastram macar ce ce am ramas.

Leonardo
QUOTE(abis @ 1 Apr 2013, 09:24 AM) *
Pai tu ai folosit primul expresia... Eu prin "total" asta inteleg, total... Ca orice si-ar fi propus, ar fi obtinut, indiferent de piedici. Ar trebui sa inteleg altceva?


e un pic cam radical 'total' la absolut. Nici macr dictatorii nu se pot mandri cu asta. smile.gif
dar controlul tutror parghiilor statului cu siguranta l-a avut si in mod cert in perioada guvernarii Boc.


QUOTE
Nu cred. Nu am observat asa ceva.
Au fost destui mahari pedelisti luati la purecat. In plus, mai este un aspect: in 2004 cand a inceput cu adevarat anticoruptia in Romania, la putere (la nivel atat central cat si local) se afla, de multa vreme, mafia pesedista. Nu PD-ul ori PNL-ul. Deci, atunci cand au inceput procurorii sa ancheteze, este evident ca era mult mai probabil sa gaseasca un pesedist corupt decat un pedelist ori penelist, pentru ca cei din urma nu avusesera inca ocazia sa devina corupti, fusesera in opozitie, iar pesedistii erau cu mana in borcanul cu miere.
Pedelistii au inceput sa fie si ei anchetati dupa ce au ajuns la putere si dupa ce au inceput si ei sa fure. Normal...


deci nu ai exemple notabile de pedelisti condamnati definitiv. smile.gif
de acord partial cu explicatia ta.
Unu la mana, sunt destui pedelisti care au fost anterior pesedisti sau parte din administratie. Elena Udrea de ex a fost luata consilier juridic de catre PSD in timpul administratiei Nastase, mai apoi a trecut si pe la PNL daca nu ma insel. E corect ce spui despre primul esalon al guvernarii pesediste, dar daca mergem mai adanc vedem ca sunt diverse personaje politice sau oameni de afaceri care au dus-o bine cu toate partidele si nimeni nu i-a deranjat prea tare. Basescu insusi a fost primar general al Bucurestiului, mai sunt si altii.
Doi la mana, au cam trecut 9 ani de cand s-a schimbat puterea pesedista. Daca justitia romana va rezolva cazuri cu viteza actuala, atunci se cheama ca dreptatea se va face numai pentru un trecut destul de indepartat. Prezentul va ramane in continuare putred dar curat in acelasi timp. In felul asta nu putem spera la mai bine.

QUOTE
De asta probabil ca ai senzatia respectiva. Procurorii nu se uita la carnetul de partid, nu fac anchete pe principiul proportionalitatii politice, ci in functie de indicii si dovezi


Pai asta e ciudat. Ridzi a fost descoperita cu mana-n sac in 2009 si dupa 4 ani nimic nu se intampla. Mai mult, la vremea respectiva a fost protejata pe fata de pedelisti de frunte, inclusiv de sefa camerei deputatilor. Am mai spus si de Botis, prins intr-un caz clar de alocare fonduri europene catre ONGul unde sotia era mare consilier. Ce s-a intamplat cu ei, cat timp trebuie sa fezandeze dosare destul de clare?

QUOTE
CCR a avut o alta opinie in privinta asta atunci cand a respins modificarea legislatiei electorale pe motiv ca parlamentul nu a tinut cont de acel referendum.
La fel a fost la toate referendumurile post-decembriste si da-mi voie sa observ ca acest lucru nu a impiedicat niciodata ca un referendum validat sa fie pus in practica. Eu unul consider obligatoriu sa se tina cont de rezultatele unui referendum valid, in conditiile in care prin asta nu se incalca alte legi


Referendumurile de pana in 2009 au fost decizionale, organizate mare parte daca nu toate de comisia constitutionala a Parlamentului.
Conform Constitutiei Romaniei se pot organiza si referendumuri consultative care pot avea consicinte decizionale sau nu. Cel din 2009 a fost din aceasta categorie.
Acum Curtea Constitutionala a Romaniei a avut destule decizii ciudate de-a lungul timpului si este suspecta de simpatii politice. Desigur ca poti da mereu sah cand controlezi unele institutii cheie ale statului si revenim la ceea ce spuneam mai sus.

QUOTE
Statul rus nu este unul democratic si mi se pare o naivitate sa ii subestimezi dorinta de revansa de dupa incheierea Razboiului Rece.
Foarte bine am facut, a fost o decizie inteleapta: ar fi insemnat sa ne bagam singuri capul in jugul rusesc
Nu vorbeste nimeni despre embargo. Daca poti sa investesti in Rusia, nu te impiedica niciun oficial roman. Investeste!
Ideea era sa fim cat mai putin dependenti de ei pentru ca rusii fac afacerile cu pistolul pe masa: daca ai o politica corecta fata de basarabia, iti cresc pretul la gaze; daca iti urmaresti interesul national si strangi relatiile cu SUA, iti maresc pretul la gaze; daca iti amintesti de problema tezaurului, iarasi iti cresc pretul la gaze samd samd samd
Deci, cu cat mai putine mijloace de santaj in mana lor, cu atat mai bine.


statul rus e la fel de nedemocratic si pentru UE si alte tari mult mai democratice decat Romania. In acest contxt e ciudat sa iesim noi in fata si sa fim mai catolici decat Papa.
E bine stiut ca afaceriele in alte state, mai ales in cele precum zici ca e Rusia, depind de relatiile bilaterale la nivel de tara. Noi am creat unilateral conditii neprielnice pentru afaceri cu rusii. Asta e o piedica semnificativa in opinia mea.

E un pic de exagerare in ce spui despre afaceri cu pistolul pe masa.
Cat despre revansa, nu vad ce ar mai putea lua de la Romania. Iar daca cineva vrea sa ia ceva nici nu trebuie sa uzeze de forta; cine a vrut a luat si asta la un pret de nimic. De multe ori chiar romanii au fost cei ce au oferit totul pe tava pentru a da un tun in interes personal sau de grup.
Nu e chiar asa si drept dovada ai afacerile bilaterale bune dintre Rusia si germania, Italia sau Austria.

Modul in care spui ca trebuie sa tinem de Basarabia mi se pare un pic patetic si revizionist.
Cinstit vorbind mi se pare chiar ipocrizie faptul ca vrem sa actionam in Rep Moldova dar sarim de fund in sus cand ungurii procedeaza cam la fel cu HarCo si Transilvania.
Nu mi se pare productiv sa dai cetatenie romana la greu moldovenilor, dupa cum nu mi se pare oportun sa insisti intr-o unire cu Rep Moldova care poate genera enorm de multe probleme unei Romanii oricum sarace. Rep Moldova are o minoritate rusa semnificativa, si chiar daca asta a fost facuta artifdical e un fapt. Unirea dintre un sarac si un sarantoc i-ar duce pe amandoi la fund. Uita-te cat a tras si trage Germania cu unificarea, iar astia au avut cu ce sa o sustina iar RDG era printre cele mai bogate tari comuniste.
In plus conducerea Rep Moldova a jucat dublu rol in ultimii ani; dupa cum batea vantul tipau ajutor cand la romani cand la rusi. Ar trebui sa hotarasca mai intai ce vor ei si nu sa le bagam noi cu de-a sila 'fratia de sange'.
E ironic si faptul ca acordarea masiva a cetateniei romane pentru oldoveni a depopulat tara vecina de etnici romani care cu pasaportul de Romania in buzunar ori s-au stabilit pe la noi, ori au impanzit UE ca romani.

Cat despre tezaur e o alta cauza pierduta. Nu mai recuperam veci valorile materiale de la rusi pentru ca nu avem cum sa le fortam mana. Poate ca am avea chiar mai multe sanse daca am adopta o politica mai prietenoasa fata de ei.
Ar trebui s ane concentram sa ne recuperam insa documentele istorice evacuate odata cu tezaurul. Asta ar fi ceva.

Asa ca santajele astea pe mine ma cam lasa rece. Daca adoptam o pozitie corecta nu suntem nesantajabili nici in prezent si nu vom fi altfel nici mai tarziu.


QUOTE
Asta se poate spune despre oricine.
Eu nu cred ca a facut niciun fel de politie politica si imi mentin opinia bazata pe prezumtia de nevinovatie pana cand voi avea (daca voi avea) probe care sa ateste contrariul. Speculatiile astea le stiam foarte bine si in 2000 cand l-am votat primar, si in 2004 cand l-am votat prima oara presedinte, si in 2007 la prima suspendare, si in 2009 cand a castigat al doilea mandat, si la suspendarea de anul trecut. Insa nu iau in calcul genul asta de speculatii, subiectul ma lasa rece, cat timp este vorba doar despre speculatii si insinuari, fara probe.


Imi pare rau, dar speculatiile astea sunt total acoperite de modul in care functiona sistemul comunist.
Ar fi cu totul si cu totul neasteptat sa vezi un astfel de oficial al statului roman care sa nu fi avut relatii stranse cu Secu.
E extrem de ciudat si ca nu exista dosarul sau de la Secu.
Faptul ca nu exista nimic despre el acuza. Faptul ca sistemul il protejeaza nu este o scuza suficienta, cel putin nu pentru mine. Ba dimpotriva.
Politie politica nu a facut nici Mona Musca si nici altii care au fost turnatori mai mult sau mai putini fortati de fisa postului.
Problema e colaborarea cu Secu. Altfel in opinia mea toti trebuie disculpati. Ori aplicam aceleasi reguli pentru toti, ori renuntam.


QUOTE
Stiu, am vazut, nu mi-a scapat nimic si nu mi-ai spus nimic nou. Insa eu il apreciez si mai mult pentru ca a facut schimbarea, ca a realizat greseala si s-a corectat.

Ca in plida fiului risipitor, ca tot esti tu mai inclinat catre domeniul "spiritual" - mi se pare demn de apreciere cel care a gresit si s-a corectat si sunt dispus sa "tai vitelul cel gras" pentru asta smile.gif

Dar sunt semne de intrebare relativ la oportunismul sau...

Iarasi speculatii si insinuari care ma lasa rece: omul nu a luat niciun ban de la statul roman, ce ar avea de castigat?!
Omul a scris o carte-interviu foarte utila celor care vor sa inteleaga epoca si personajul. Asta nu-l face "iliescian" ori "fesenist"

Se pot presupune multe despre cei plecati in liniste din comunism, dar nu vreau sa dau cu presupusul.

Tocmai ai facut o insinuare grosolana inabil mascata.


De acord, si eu apreciez oamenii care se purifica si trec de la adoratia diavolului intru dreapta credinta.
Insa asta trbeuie facuta moral si coerent.
Ca sa poti deveni acuzator credibil al celor din care ai facut parte candva, atunci iti trebuie o conduita si o consecventa ireprosabile.
Or el din punctul meu de vedere nu le-a demonstrat intru totul. Un exemplu este cel de sus si oscilatia sa in raport cu Iliescu.
Nu cred ca am facut o insinuare grosolana, dar ma astept la un pic mai multa ponderatie din partea oamenilor ce pretind ca au trecut pe calea cea dreapta dar nu lamuresc clar anumite momente din viata lor.
Nu poti sa devii din partas la un sistem oneros in erou al schimbarii acelui sistem doar prin aratatul cu degetul catre unii pe care-i aveai aproape.
Rudolf Hess a plecat in Anglia in '41 tradandu-l pe Hitler, dar asta nu l-a scapat de inchisoare pe viata si nu l-a transofrmat nicidecum intr-un erou.
Asadar inainte de a ridica in slavi pe cineva eu am nevoie sa stiu ceva mi mult decat aparentele. Imi asum aceasta abordare si intotdeauna voi fi sceptic referitor la oameni ce au umbre in trecut.

QUOTE
gazele de sist


sa nu ne entuziasmam de ceea ce nu cunoastem bine.
Ne permitem sa mai asteptam pana cand se va lamuri siguranta acestei tehnici. Si spun eu ca merita sa mai asteptam pentru ca riscurile pot fi serioase.
oricum e discutabila independenta energetica pe baza gazelor de sist cat timp exploatarea lor va fi facuta de altii iar beneficiile romanilor sunt destul de mici.
abis
QUOTE(Leonardo @ 2 Apr 2013, 05:02 PM) *
e un pic cam radical 'total' la absolut. Nici macr dictatorii nu se pot mandri cu asta. smile.gif
dar controlul tutror parghiilor statului cu siguranta l-a avut si in mod cert in perioada guvernarii Boc.

Tu ai folosit expresia "control total" si m-ai confuzat.

Nu, nu avut un astfel de control. Daca ar fi avut, ar fi reusit sa isi duca la capat mult mai multe initiative
QUOTE
deci nu ai exemple notabile de pedelisti condamnati definitiv

Schimbi discutia de la procurori la condamnari definitive. Nu-i frumos, o intorci ca la Ploiesti. Vorbeam despre procuratura, nu despre instante.
Nici uselisti condamnati definitiv nu sunt multi, daca e pe-asa. Nici macar Felix, al carui dosar treneaza de o gramada de ani.

QUOTE
Daca justitia romana va rezolva cazuri cu viteza actuala, atunci se cheama ca dreptatea se va face numai pentru un trecut destul de indepartat

Asta este o alta discutie si nu e vina presedintelui - sunt doua cauze: 1. ca nu avem mai multi judecatori si 2. la noi Codurile de procedura permit lungirea proceselor cu anii

QUOTE
Curtea Constitutionala a Romaniei a avut destule decizii ciudate de-a lungul timpului si este suspecta de simpatii politice

Ce sa spun, este "suspecta"! rofl.gif

Pe principiul asta oricine este suspect de orice; si eu pot sa te suspectez ca te plateste Felix, are vreo relevanta?! Nu are! Nici mie nu-mi plac toate deciziile CCR, asta e! Orice decizii ar da, indiferent de domeniu, se poate trezi careva sa spuna ca "suspecteaza simpatii politice"....

Lasa ca va fi numit la CCR Valer Dorneanu, el este departe de a fi suspectat de astfel de simpatii.

QUOTE
Noi am creat unilateral conditii neprielnice pentru afaceri cu rusii.

NU. Rusii au creat astfel de conditii, nu noi.

QUOTE
Modul in care spui ca trebuie sa tinem de Basarabia mi se pare un pic patetic si revizionist.
Cinstit vorbind mi se pare chiar ipocrizie faptul ca vrem sa actionam in Rep Moldova dar sarim de fund in sus cand ungurii procedeaza cam la fel cu HarCo si Transilvania.

Te invit sa imi arati unde am "sarit de fund in sus" eu in relatia cu maghiarii. smile.gif

Dimpotriva, am fost acuzat ca prea le iau partea...

QUOTE
Nu mi se pare productiv sa dai cetatenie romana la greu moldovenilor, dupa cum nu mi se pare oportun sa insisti intr-o unire cu Rep Moldova care poate genera enorm de multe probleme unei Romanii oricum sarace

Nu insista nimeni pentru Unire, unde ai vazut asa ceva?!
Cu cetatenia e simplu: o recapata cei care si-au pierdut-o in mod abuziv (sau o primesc urmasii celor care si-au pierdut-o in mod abuziv). Nu este decat repararea unei nedreptati, daca repectivii solicita acest lucru. Este firesc, normal, cinstit si nu are nimeni de ce sa obiecteze

QUOTE
Poate ca am avea chiar mai multe sanse daca am adopta o politica mai prietenoasa fata de ei.

Ce inseamna, concret, acest lucru?

QUOTE
Politie politica nu a facut nici Mona Musca si nici altii care au fost turnatori mai mult sau mai putini fortati de fisa postului

In opinia mea Mona Musca a suferit o nedreptate. Ea a trebuit sa paraseasca viata publica, SR Stanescu ori Felix fac guverne ori schimba presedinti...

QUOTE
Ca sa poti deveni acuzator credibil al celor din care ai facut parte candva, atunci iti trebuie o conduita si o consecventa ireprosabile

Conditie pe care, in opinia mea, Tismaneanu o indeplineste cu prisosinta.

Michelle
Scrisoarea lui Traian Basescu catre Crin:

http://www.presidency.ro/?_RID=det&tb=...28&_PRID=ag

1. Adoptarea, cu respectarea standardelor legale și morale europene, și punerea efectivă în aplicare a noului Statut al deputaţilor şi senatorilor.
termen: înainte de sfârşitul actualei sesiuni parlamentare.
2. Adoptarea unui cod de conduită al parlamentarilor.
termen: înainte de sfârşitul actualei sesiuni parlamentare.
3. Respectarea şi executarea hotărârilor judecătoreşti.
termen: imediat-permanent.
4. Asigurarea protecţiei adecvate pentru sistemul judiciar şi instituţiile anticorupţie împotriva presiunilor nejustificate de orice natură.
termen: imediat-permanent.
5. Revocarea membrilor Guvernului care fac obiectul unor acţiuni în instanţă pentru fapte penale.
termen: 30 aprilie.
6. Angajarea răspunderii membrilor Parlamentului pentru fapte de încălcare a regimului de integritate.
termen: 30 aprilie.
7. Desemnarea conducerii Parchetului General şi a DNA.
termen: imediat.

8. Prevenirea şi sancţionarea corupţiei privind achiziţiile publice şi dezvoltarea rolului ANI în acest domeniu.
termen: 30 aprilie.
Marduk
Crezi ca domnului presedinte al senatului Crin Laurentiu Antonescu ii pasa de ce ii cere Traian Basescu. Constat ca inca exista oameni care mai cred in normalitatea relatiilor intre institutiile acestui stat, in puterea de persuasiune a presedintelui Traian Basescu. Pentru mine este clar ca USL-ul, sau cine s-o afla in spatele acestei aliante, nu dau doi bani pe scrisorile presedintelui, indivizii astia detin puterea in acest moment si nici prin cap nu le trece sa mai puna in practica ceva ce le-ar putea submina aceasta putere. Orice pas inapoi in oricare din punctele respective ar fi considerat o slabiciune, or asta nu vor sa lase sa se vada. Singura institutie care se afla inca in lupta in acest moment cu puterea USL este presa neaservita, odata ce si aceasta presa va fi cucerita, USL (PSD) va face ce va dori in aceasta tara. Poate ca asa este normal, doar au castigat alegerile si-au asumat conducerea tarii, vor sa modifice constitutia etc. Mamaliga bolboroseste linistit in acest mare ceaun numit Romania, pentru ca baietii cu ochi albastri stiu cum sa invarta facaletul ca mamaliga sa nu dea in foc. Sunt organizati, isi cunosc interesul, stiu cum sa procedeze, apar atunci cand este nevoie, sunt atenti la cei din jur, lucreaza in echipa, ei sunt i-am revazut si studiat cu atentie la mitingul anti Kovesi, sunt peste tot si nimeni nu stie nimic despre ei, dosarele s-au topit, dar institutia in sine lucreaza.
Michelle
stai linistit Marduk...si ei sunt diferiti si trag in directii opuse!
Marduk
Tocmai linistea asta ma nelinisteste.
Michelle
La ei nu e liniste...dovada ca se despart ,dar raman impreuna...cainele nu se lasa dus de la macelarie, nu-i asa.Nasol este ca o mare parte din electorat nu pricepe ca suntem victimele jocurilor lor de putere si ii crediteaza pe toti penalii sa intre-n parlament la grup cu un partid sau altul!
gigip
[quote name='Marduk' date='3 Apr 2013, 01:16 PM' post='746550']
AMPress publica un sondaj IRES,despre Miscarea Populara a lui Basescu si a slugilor sale:
Un procent de 61 la sută din populație este la curent cu inițiativa lui Traian Băsescu de a înființa Mișcarea Populară, relevă un sondaj IRES, care a măsurat și intențiile de vot în ipoteza transformării MP în partid politic. Astfel, dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri iar la scrutin ar participa și Mișcarea Populară, aceasta ar obține 9 la sută din sufragii. USL este pe primul loc, fiind creditată cu 57 la sută, PDL ar obține 13 procente, PPDD ar lua și el 9 la sută, iar UDMR numai 3 procente. Este interesant de văzut și de unde ar veni voturile Mișcării Populare, lucru care se poate observa empiric din compararea rezultatelor de mai sus cu cele reieșite din întrebarea legată de intențiile de vot fără participarea noului partid al lui Băsescu. Într-o astfel de ipoteză 59 la sută din cei intervievați ar vota cu USL, 19 la sută cu PDL, 9 la sută cu PPDD și 3 la sută cu UDMR. Concluzia „ochiometrică” rezultată din compararea celor două ipoteze, cu procentele aferente, este că din cei 9 la sută pe care i-ar lua MP, grosul vine de la PDL (6 procente din cele 9 – adică aproximativ două treimi din voturile Mișcării) și o parte mai mică de la USL (2 la sută din totalul de 9 – adică în jur de un sfert din sufragiile cu care este creditată MP). Sondajul IRES arată și faptul că 70 la sută din cei intervievați consideră că apariția Mișcării Populare este o consecință a disputelor din cadrul PDL și numai 9 la sută sunt de părere că este vorba despre o inițiativă originală. Cercetarea IRES a fost realizată telefonic pe 9 aprilie, pe un eşantion multistratificat, probabilist de 1.229 de subiecţi cu vârste de peste 18 ani şi are o eroare maximă tolerată de +/- 2,9 la sută.
A.M.PRESS



Marduk
Traian Basescu pare sa-si joace ultima carte, pion, pe decizia poporului. Presedintele Romaniei face ceea ce trebuie sa faca, sustine o decizie a poporului prin referendum, in contradictie cu tovarasul Ion Iliescu si alti membrii ai PSD care nu au avut o parere buna fata de referendum. Nu stiu daca presedintele va avea un alt succes, asemanator cu cel de la referendumul prin care romanii au decis ca vor un parlament cu o singura camera si 300 de parlamentari, ce este important pentru mine ca simplu cetatean, este ca presedintele tarii mele, Romania, in care se intampla sa traiesc, se lupta pentru aplicarea vointei populare, referendumul denigrat, dezavuat, manipulat prin care o parte din politicienii romani nu vor sa faca asa cum vor cetatenii tarii pe care acesti politicieni se intampla sa o conduca in acest moment. Le-as da un sfat politicienilor romani, sa nu faca gresala sa creada ca odata alesi, fie ca politicieni fie ca partide, se vor afla pentru totdeauna la guvernare.
fiatlux
LEONARDO ...CHAPEAU BAS !!!!
abis
QUOTE(Marduk @ 11 Jun 2013, 07:45 PM) *
Nu stiu daca presedintele va avea un alt succes, asemanator cu cel de la referendumul prin care romanii au decis ca vor un parlament cu o singura camera si 300 de parlamentari

Romanii vor, dar nu-i intereseaza foarte tare chestiunea asta. E undeva pe locul 287 pe lista prioritatilor lor cati parlamentari ori cate camere sunt...

Uite o cheie de interpretare
Marduk
@abis

"Romanii vor, dar...."

Eu cred ca nu asta este problema daca romanii vor, sau pe ce loc de prioritati se afla dorinta lor, ce este important in aceasta actiune, in aceasta tara dominata de "democratia originala" este tocmai incercarea de a evita, transforma, manipula, un vot al romanilor, al unor cetateni, care au decis ceva, bun sau rau, pentru tara in care traiesc. Toata aceasta actiune cu modificarea constitutiei, chemarea romanilor la un nou referendum etc. nu sunt decat niste scenarii ordinare prin care "papusarii" incearca sa impuna romanilor punctul lor de vedere despre democratie. Nu sunt un fan al actualei constitutii, dar propunerile actualei comisii sunt pur si simplu o bataie de joc la adresa statului de drept. Nu am cunostinte de drept constitutional dar membrii comisiei ma uimesc cu fiecare propunere, am ajuns sa cred ca actuala constitutie este o opera de drept constitutional. Traian Basescu m-a surprins din nou prin modul in care stie sa profite de prostia altora, de dorinta unora de a iesi in fata cu orice pret, desi nimic din ceea ce au facut sau sunt pe cale sa faca, nu le da acest drept.
abis
QUOTE(Marduk @ 12 Jun 2013, 11:58 AM) *
in aceasta tara dominata de "democratia originala" este tocmai incercarea de a evita, transforma, manipula, un vot al romanilor, al unor cetateni, care au decis ceva

Un referendum validat era obligatoriu de pus in practica, dar parlamentul a refuzat constant - PSD si PNL s-au opus mereu (si UDMR, sa nu uitam, de asta nu s-a putut face cand era Boc premier).

QUOTE
propunerile actualei comisii sunt pur si simplu o bataie de joc la adresa statului de drept

Asa este
Marduk
QUOTE(abis @ 12 Jun 2013, 01:03 PM) *
Un referendum validat era obligatoriu de pus in practica....

Ok, ce este de facut pentru ai obliga pe acesti parlamentari originali, politruci, fripturisti si profitori, sa tina cont de optiunea romanilor? Hai sa facem o manifestatie, sa ne imbracam cu tricouri pe care sa scriem: "parlamentul trebuie sa tina cont de vointa cetatenilor" sau "de vointa mea". Eu nu ma pot impaca cu gandul ca am votat la un referendum, care a fost validat si cineva incearca sa denatureze vointa populara.
abis
QUOTE(Marduk @ 12 Jun 2013, 01:21 PM) *
Ok, ce este de facut pentru ai obliga pe acesti parlamentari originali, politruci, fripturisti si profitori, sa tina cont de optiunea romanilor?

Nu ai cum sa-i obligi pentru ca potrivit constitutiei mandatul imperativ este interzis; prin urmare, nu exista dpdv legal obligatia parlamentarilor de a vota intr-un anume fel, sunt liberi sa voteze asa cum doresc. Singura cale prin care ii poti obliga sa tina cont de ceea ce vrei este sa votezi acel partid care isi asuma ca odata ajuns la putere va pune in practica respectiva masura (la ultimele alegeri o singura forta politica a promis sa faca asta dar a pierdut alegerile)
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.