Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
abis
Eu am aratat cateva dintre mitocaniile lui Ponta. Ca tu le consideri exprimari de pension si nu mitocanii cum sunt in realitate, e problema ta.

Deci, ai de gand sa iti justifici afirmatiile sau le lasi in coada de peste?
March
QUOTE(abis @ 24 May 2012, 02:59 PM) *
Unde?! unsure.gif

Ori esti in eroare, ori minti (intentionat) - tertium non datur


Din atata dragoste pentru Basea, o sa ajungi "sa mori" cu el de gat , vorba aia !

2001 - scandalul amoros ”Boagiu”

Īn 2001, pe 17 mai, Maria a suportat o umilință maximă, atunci cīnd, la Convenția Națională a PD, Traian Băsescu a fost interpelat (unicat absolut īn istoria post-decembristă) īn legătură cu presupusa sa relație amoroasă cu Anca Boagiu, pe care se luptase ca un leu să o pună numărul unu pe listele parlamentare de la organizația de București. Ușor dezorientat, Băsescu s-a salvat, de la tribună, tot cu soția, arătīnd verigheta și punctīnd faptul că are o căsnicie veche de decenii: ”Am o familie model”. Īn 2004, pentru Maria a venit o nouă lovitură: īn campania prezidențială, Băsescu s-a lăudat, public, că mergea la prostituate, īn port, īn timp ce soția īl aștepta acasă, crescīnd cei doi copii.

Maria Băsescu a vrut la un moment dat să divorțeze

Acum un an și ceva, Anton Petrescu, fostul adjunct al comandatului de vas Traian Băsescu, a relatat, īntr-un interviu, despre problemele din familia actualului președinte, din acea perioadă. Petrescu a confirmat că marinarul Băsescu era pasionat de femei, avīnd cīte o iubită īn fiecare port: „Mergeam si noi la cate un bar, la cate un cabaret, ca orice barbat. Era om de viata, distractiv, dansa cu _____cile, dar nu era un betiva. Se ducea si cu femeile… ca fiecare barbat”. El a dezvăluit presei că Maria Băsescu a avut un moment de saturație, cīnd a vrut să divorțeze: ”Din cate stiu eu, a fost o perioada cand sotia sa chiar vroia sa divorteze de el pentru ca aflase de aceste relatii. Nu avea atunci decat pe fata cea mare, pe Ioana, Elena nu se nascuse inca. Au fost ceva probleme atunci. Asa am auzit si noi, colegii…” a mai spus fosta mīnă dreaptă de pe vas a lui Băsescu.

goguta
Traian Basescu a recunoscut de mai multe ori ca a facut bisnita pe vremea cand era comandat de nava, in regimul comunist, marturisind ca "Am fost marinar si nimic din ce fac marinarii nu imi este strain".

Sa-mi arati si mie un marinar care nu a "zacut beat mort printre curve in porturile lumii".

QUOTE
Eu am aratat cateva dintre mitocaniile lui Ponta.
Ca tu le consideri exprimari de pension si nu mitocanii cum sunt in realitate, e problema ta.

Au fost "consideratii" ale tale, nu tin minte sa fi probat ceva, cumva... in afara de faptul ca asa le consideri tu.
Ceva concret cu jigniri si mitocanii conform DEX ai?
abis
QUOTE(goguta @ 24 May 2012, 03:20 PM) *
Traian Basescu a recunoscut de mai multe ori ca a facut bisnita pe vremea cand era comandat de nava

Asta stiu - eu ti-am cerut sa demonstrezi ceea ce ai afirmat referitor la abuzul de alcool si prostitutie.

QUOTE
Sa-mi arati si mie un marinar care nu a "zacut beat mort printre curve in porturile lumii"

Avem cumva cunostinte comune care sa fie marinari? smile.gif

Era vorba despre discutii punctuale, nu jigniri aruncate asa la modul general - tu acum jignesti o intreaga breasla pentru a lovi intr-un singur om. Mi se pare de-a dreptul jegos procedeul.

March, ai pus un link catre o postare de pe un alt forum... Asta se cheama ca "a recunoscut el"? O postare de pe un forum este o dovada?
goguta
QUOTE(abis @ 24 May 2012, 03:34 PM) *
Asta stiu - eu ti-am cerut sa demonstrezi ceea ce ai afirmat referitor la abuzul de alcool si prostitutie.

Abuzul doar de acool si doar cand era prin porturile lumii, nu cred ca la prostituate am am lasat sa se inteleaga un abuz devil.gifbiggrin.gif
Fost coleg de nava(subordonat):
"Și să-ți mai zic de ce nu bea, ca să le explic la toți idioții ăștia care zic că era bețiv.(sic @goguta) Īn cazul că nava era distrusă, se căuta cadavrul comandantului, i se făcea autopsie și dacă se găsea un singur gram de alcool, statul romān pierdea asigurarea pentru nava respectivă."
"Deci nu bea fiindcă nu ar fi vrut, el ar fi băut și cu ochii, săracul, dar nu putea din cauză că avea responsabilitate. Și vă spun o chestie īnvățată chiar de la Traian. Cīnd veneam pe uscat, ca orice marinar, beam mai mult. Ajunsesem să beau și o sticlă de vodcă pe zi. Ca să mă trezesc din mahmureală a doua zi, m-a īnvățat să beau jumătate de pahar de apă de mare. Știți ce efect are? Ca zeama de varză. Traian Băsescu m-a īnvățat faza asta cu paharul de apă de mare ca să mă dreg după beție. El era profesor la d-astea
“.

Coroborat cu asta e suficient:
"Am fost marinar si nimic din ce fac marinarii nu imi este strain"
abis
QUOTE(goguta @ 24 May 2012, 04:01 PM) *
Abuzul doar de acool si doar cand era prin porturile lumii, nu cred ca la prostituate am am lasat sa se inteleaga un abuz

L-ai acuzat ca a mers la prostituiate si nu ai adus niciun argument. Asuma-ti asta.

Declaratiile respective nu sunt "dovezi", nu stiu nici cine le-a dat, nici cine le-a luat si nici in ce context. Pune si tu un link.

Cel putin cand incepe cu "sa iti spun de ce nu bea" si tu vrei din asta sa tragi concluzia ca de fapt bea, esti priceless... smile.gif
goguta
QUOTE(abis @ 24 May 2012, 04:26 PM) *
Cel putin cand incepe cu "sa iti spun de ce nu bea" si tu vrei din asta sa tragi concluzia ca de fapt bea, esti priceless... smile.gif

Sunt stiu.
Era o dovada de impartialitate si echilibru din partea mea. Normal sa nu intelegi TU asta. wink.gif
Eu am vorbit despre abuz de acool in port si asta era in citat.
"Cīnd veneam pe uscat, ca orice marinar, beam mai mult. Ajunsesem să beau și o sticlă de vodcă pe zi. Ca să mă trezesc din mahmureală a doua zi, m-a īnvățat să beau jumătate de pahar de apă de mare."

Despre prostituate ... las-o balta, am gresit eu, marinarii nu folosesc asa ceva, lol.
turbo trabant
QUOTE(goguta @ 24 May 2012, 03:32 PM) *
Sunt stiu.
Era o dovada de impartialitate si echilibru din partea mea. Normal sa nu intelegi TU asta. wink.gif
Eu am vorbit despre abuz de acool in port si asta era in citat.
"Cīnd veneam pe uscat, ca orice marinar, beam mai mult. Ajunsesem să beau și o sticlă de vodcă pe zi. Ca să mă trezesc din mahmureală a doua zi, m-a īnvățat să beau jumătate de pahar de apă de mare."

Despre prostituate ... las-o balta, am gresit eu, marinarii nu folosesc asa ceva, lol.

Tu ar trebui sa interzici marinaritul ca e meserie vitzioasa si nu e demna de un roman verde.
March
QUOTE(abis @ 24 May 2012, 04:26 PM) *
Declaratiile respective nu sunt "dovezi", nu stiu nici cine le-a dat, nici cine le-a luat si nici in ce context. Pune si tu un link.

Poate vrei si o poza ? laugh.gif
Cand o sa trec prin Hamburg sau Rotterdam am sa incerc sa gasesc o pensionara din Sankt Pauli sau Halele de Carne care sa-mi confirme daca s-a laudat sau chiar a fost laugh.gif
abis
QUOTE(goguta @ 24 May 2012, 04:32 PM) *
Despre prostituate ... las-o balta, am gresit eu, marinarii nu folosesc asa ceva, lol.

Unii da, altii nu. La fel si inginerii, studentii, preotii, pompierii samd.
goguta
QUOTE(turbo trabant @ 24 May 2012, 04:35 PM) *
Tu ar trebui sa interzici marinaritul ca e meserie vitzioasa si nu e demna de un roman verde.

Verde e PDL acum la judet ... si nu le mai zice nici PDL sunt "Alianta pentru Arges si Muscel" de parca Muscel n-ar fi parte din Arges.

Si nu am zis nimic urat despre meserie. O respect.
Am evidentiat doar niste activitati ale lui Base de pe vremea cand era de varsta lui Ponta.

QUOTE
La fel si inginerii, studentii, preotii, pompierii samd.

Care stau plecati cu lunile prin tari straine ... da.
abis
QUOTE(goguta @ 24 May 2012, 04:39 PM) *
Care stau plecati cu lunile prin tari straine ... da.

Stiu studenti plecati si cu anii prin tari straine.

Relevanta fiind...?
turbo trabant
QUOTE(goguta @ 24 May 2012, 03:39 PM) *
Si nu am zis nimic urat despre meserie. O respect.
Am evidentiat doar niste activitati ale lui Base de pe vremea cand era de varsta lui Ponta - Monta pt. PDL in zilele noastre ohyeah.gif .

Activitatile alea sunt in fisa postului.
Si sa stii ca multi oameni de stat au fost alcoolici ( exemplu Churchill) asa ca viciile lui traianel nu pot decat sa rezulte in niste cucuie luate de la nevasta-sa.

Incercati sa atacati ideile nu omul dar mereu picati in propria capcana.
goguta
QUOTE(turbo trabant @ 24 May 2012, 04:42 PM) *
Activitatile alea sunt in fisa postului.
Si sa stii ca multi oameni de stat au fost alcoolici ( exemplu Churchill) asa ca viciile lui traianel nu pot decat sa rezulte in niste cucuie luate de la nevasta-sa.

Amice stiu asta.
Bine ... pt. mine Churchill e un criminal in masa ... dar asta e optica mea.
Iar eu nu am zis aici ca Base e sau a fost alcoolic, evidentiam doar ceva simplu si punctual.
turbo trabant
QUOTE(goguta @ 24 May 2012, 03:45 PM) *
Bine ... pt. mine Churchill e un criminal in masa ... dar asta e optica mea.

Atunci presupun ca tii cu "politicianul nevicios" care nu bea, nu fuma si era vegetarian si care intamplator i s-a opus lui Churchill.

Insa mi se pare hilar sa te legi de astfel de vicii intr-o tara care nu are printzipii din oficiu. E ceva gen fetele de la casa de toleranta care obtin diploma in moralitate si etica de la universitatea de innot stansibranford.
March
QUOTE(turbo trabant @ 24 May 2012, 04:42 PM) *
Incercati sa atacati ideile nu omul

Alcoolul altereaza ideile ! drunk.gif
turbo trabant
QUOTE(March @ 24 May 2012, 03:50 PM) *
Alcoolul altereaza ideile ! drunk.gif

Alcoolul e bine sa fie in doze mici , nu ideile. ohyeah.gif
goguta
QUOTE(turbo trabant @ 24 May 2012, 04:47 PM) *
Atunci presupun ca tii cu "politicianul nevicios" care nu bea, nu fuma si era vegetarian si care intamplator i s-a opus lui Churchill.

Insa mi se pare hilar sa te legi de astfel de vicii intr-o tara care nu are printzipii din oficiu. E ceva gen fetele de la casa de toleranta care obtin diploma in moralitate si etica de la universitatea de innot stansibranford.

Ce-ai frate?
Unde m-am legat de viciile respective?
Nu ma cunosti ... tongue.gif

P.S. Eu tin cu Antonescu, fostul, ai uitat?
Marduk
QUOTE(goguta @ 24 May 2012, 04:45 PM) *
... pt. mine Churchill e un criminal in masa ... evidentiam doar ceva simplu si punctual.

Moncher ce sa zic! afirmatia despre Churchill e cat se poate de intemeiata, pare ca sti ceva ce altii nu au habar. Despre Basescu, "simplu si punctual", cred ca a evidentia ceva din auzite este o gresala, dar daca ai stat la masa cu Traian Basescu si l-ai vazut aburit, discutand despre politica Romaniei, nu comentez. Daca incerci sa faci o legatura intre Churchill, betie, betivi, conducatorii de stat care au suferit de aceasta "boala" si Basescu esti in eroare.
goguta
QUOTE(Marduk @ 24 May 2012, 07:18 PM) *
Daca incerci sa faci o legatura intre Churchill, betie, betivi, conducatorii de stat care au suferit de aceasta "boala" si Basescu esti in eroare.

Nu eu l-am adus in discutie.
turbo trabant
Io v-am spus ca base s-a dus la intalnirea ioropeana cu 2 damigene de pruna de cea mai buna calitate.

http://www.hotnews.ro/galerie?galleryId=12...hoto&item=5

http://www.hotnews.ro/galerie?galleryId=12...hoto&item=2

Uita-te goguta la nesimtitii astia de ioropeni, ce beti ranga sunt. Pana si rompui rade ca un dorel, marinaru' dreacului. Uita-te si plangi ca dictatoru' din poze ca nu au un pic de rusine sau de bun simt sa ii raspunda lui pontel la emailurile de tocilar "hai uer iz za parti?".
March
@ goguta

Ca sa-i stric sesiunea de ras a vasnicului admirator cazut in extaz,

Ai vazut la tv sosirea delegatiilor la C.E ? Ai vazut ce sobri si la patru ace erau toti in frunte cu seful lor, aruncand un sambet discret mas-media de la intarare ? Si apoi ... hop... descinde din masina "Jupanul" , deschiat la haina , hahaind continuu si balaganindu-se de pe un picior pe altul ca un barcagiu beat pe danele portului Constanta ? Discutand cu portarul si dand din mana un salut la ziaristi ? Asta-i fata RO la C.E. Unde facand pe clovnul ii distreaza pe ceilalti.
goguta
QUOTE(turbo trabant @ 25 May 2012, 02:23 PM) *
Io v-am spus ca base s-a dus la intalnirea ioropeana cu 2 damigene de pruna de cea mai buna calitate.

http://www.hotnews.ro/galerie?galleryId=12...hoto&item=5

http://www.hotnews.ro/galerie?galleryId=12...hoto&item=2

Uita-te goguta la nesimtitii astia de ioropeni, ce beti ranga sunt. Pana si rompui rade ca un dorel, marinaru' dreacului. Uita-te si plangi ca dictatoru' din poze ca nu au un pic de rusine sau de bun simt sa ii raspunda lui pontel la emailurile de tocilar "hai uer iz za parti?".

Ceva constructiv sau frumos spus in mesajul de mai sus Abis?
Ai revenit la mistourile tale iefitne, de fericire ca l-a bagat cineva in seama si pe Base ... la facut poze.
Comportament de mahala sub blanda privire a lui Abis ...
abis
QUOTE(goguta @ 25 May 2012, 03:43 PM) *
Ceva constructiv sau frumos spus in mesajul de mai sus Abis?

Mult mai frumos si mai constructiv decat aici

Sau aici
turbo trabant
QUOTE(goguta @ 25 May 2012, 02:43 PM) *
Comportament de mahala sub blanda privire a lui Abis ...

Asa e, rompui are nodul stramb la cravata. Curat mahala, monsher !

Pacat ca nu te prinzi si ca infurii ca un taur. Dar poate nu e chiar asa pacat jamie.gif
March
QUOTE(turbo trabant @ 25 May 2012, 04:14 PM) *
Asa e, rompui are nodul stramb la cravata. Curat mahala, monsher !

Pacat ca nu te prinzi si ca infurii ca un taur. Dar poate nu e chiar asa pacat jamie.gif


Bolboroseli cu aer de smeker. Zici ceva cerebelic ! jamie.gif
turbo trabant
QUOTE(March @ 25 May 2012, 03:20 PM) *
Bolboroseli cu aer de smeker. Zici ceva cerebelic ! jamie.gif

Hai, bem o tzuica de pruna? Din aia de la euro summit, mi-a pastrat nutzi un sfert de damigeana.

Politichia monsher se castiga si cu "damigene" si unu' beat de mort da' cu talent in politichie e mai popular decat un smekeras de procuror care bea numai ceai verde si se plimba cu hibridu'.

Sper ca nu trebuie sa iti mai desenez aluzia stravezie si spusa in termeni europeni.
March
Șapte ani de la eliberarea jurnaliștilor romāni răpiți īn Irak

Dosare strict secrete ale DIICOT, dosite de Traian Băsescu
Marduk


Asta este colonelul Florian Coldea? cool.gif S-a ocupat Traian Basescu de dosarele astea? le-a carat el cu masina sa le depoziteze? Moncher nu stiu ce pregatire ai dar sa sti ca aceste decizii se iau in CSAT si cu siguranta masurile luate sunt pentru ai apara pe cei care au participat la aceasta actiune, nu pentru a ascunde o eventuala implicare a lui Traian Basescu in afacerii cu Omar Hayssam. Poate ca ai uitat sau nu vrei sa sti, dar la acea data Omar Hayssam era un apropiat al PSD pe listele caruia era cat pe ce sa intre in parlamentul Romaniei.
March
QUOTE(Marduk @ 27 May 2012, 01:47 PM) *
Poate ca ai uitat sau nu vrei sa sti, dar la acea data Omar Hayssam era un apropiat al PSD pe listele caruia era cat pe ce sa intre in parlamentul Romaniei.

Da, da' a fugit in plin regim Basescu !



p.s. Ce cauta sereistul Coldea intr-o actiune externa ?
Marduk
Aha, am inteles, Basescu e de vina ca tampitii aia nu l-au pazit si c-or fi pus botul la bani ca sa-l faca scapat pe arab. SRI-ul poate participa in anumite cazuri la actiuni din astea.
March
QUOTE(Marduk @ 27 May 2012, 05:07 PM) *
Aha, am inteles, Basescu e de vina ca tampitii aia nu l-au pazit si c-or fi pus botul la bani ca sa-l faca scapat pe arab. SRI-ul poate participa in anumite cazuri la actiuni din astea.


SRI nu are dreptul sa participe la actiuni in afara teritoriului romanesc.

Citeste cartea lui Eduard Ovidiu Ohanesian – Puterea din umbra** Raport din spatele uşilor īnchise, Edit. Junimea, 2011
Marduk
QUOTE(March @ 27 May 2012, 06:21 PM) *
SRI nu are dreptul sa participe la actiuni in afara teritoriului romanesc.....

Legea nr. 14/1992 privind organizarea si functionarea Serviciului Roman de Informatii

ART. 14
In indeplinirea atributiilor ce ii revin,Serviciul Roman de Informatii colaboreaza cu Serviciul de Informatii Externe, Serviciul de Protectie si Paza, Ministerul Apararii Nationale, Ministerul de Interne, Ministerul Justitiei, Ministerul Public, Ministerul Afacerilor Externe, Ministerul Economiei si Finantelor, Directia Generala a Vamilor precum si cu celelalte organe ale administratiei publice.
Organele prevazute la alin.1 au obligatia sa-si acorde reciproc sprijinul necesar in indeplinirea atributiilor prevazute de lege.

ART. 15
Cu aprobarea Consiliului Suprem de Aparare a Tarii, Serviciul Roman de Informatii poate stabili relatii cu organisme similare din strainatate.
abis
QUOTE(March @ 27 May 2012, 06:21 PM) *
SRI nu are dreptul sa participe la actiuni in afara teritoriului romanesc.

Ambasada Romaniei este teritoriu romanesc smile.gif
March
QUOTE(Marduk @ 27 May 2012, 06:56 PM) *
Legea nr. 14/1992 privind organizarea si functionarea Serviciului Roman de Informatii

ART. 14
In indeplinirea atributiilor ce ii revin,Serviciul Roman de Informatii colaboreaza cu Serviciul de Informatii Externe, Serviciul de Protectie si Paza, Ministerul Apararii Nationale, Ministerul de Interne, Ministerul Justitiei, Ministerul Public, Ministerul Afacerilor Externe, Ministerul Economiei si Finantelor, Directia Generala a Vamilor precum si cu celelalte organe ale administratiei publice.
Organele prevazute la alin.1 au obligatia sa-si acorde reciproc sprijinul necesar in indeplinirea atributiilor prevazute de lege.

ART. 15
Cu aprobarea Consiliului Suprem de Aparare a Tarii, Serviciul Roman de Informatii poate stabili relatii cu organisme similare din strainatate.


Nu scrie aici ca poate actiona pe teritorii straine .



@Abis , din ridicol in ridicol !
abis
QUOTE(March @ 28 May 2012, 11:33 AM) *
@Abis , din ridicol in ridicol !

Am vazut ca asta ti se intampla... Dar mi se pare ca te-ai obisnuit deja.
March
Deci cand spui stupiditati si le semnalez stergi mesajul meu imediat ! jamie.gif

Inca odata, este o prostie sa afirmi ca SRI actioneaza pe teritoriul unei ambasade romanesti din strainatate !
abis
QUOTE(March @ 28 May 2012, 12:00 PM) *
Deci cand spui stupiditati si le semnalez stergi mesajul meu imediat !

Exact. Cand scoti replici de genul "esti ridicol" le voi sterge imediat. Asa ca abtine-te de la asa ceva si comenteaza ideile persoanei, nu persoana care emite ideile.
Marduk
QUOTE(March @ 28 May 2012, 11:33 AM) *
Nu scrie aici ca poate actiona pe teritorii straine .....


Moncher, am facut un efort sa-ti explic ca SRI are dreptul, daca CSAT-ul decide ca este nevoie, sa actioneze in afara teritoriului roman. Ce vrei sa-ti mai zic? ca si altii procedeaza la fel? ca nu Traian Basescu decide daca, unde, cand sau cum vor actiona ofiterii SRI in strainatate, ca este vorba de o decizie colectiva luata in CSAT.
March
QUOTE(Marduk @ 28 May 2012, 12:39 PM) *
Moncher, am facut un efort sa-ti explic ca SRI are dreptul, daca CSAT-ul decide ca este nevoie, sa actioneze in afara teritoriului roman. Ce vrei sa-ti mai zic? ca si altii procedeaza la fel? ca nu Traian Basescu decide daca, unde, cand sau cum vor actiona ofiterii SRI in strainatate, ca este vorba de o decizie colectiva luata in CSAT.

Nici CSAT nu poate incalca legea. Deci inca odata poate pricepi. SRI isi desfasoara activitatea si actioneaza numai pe teritoriul RO. Si are legaturi de parteneriat cu FBI si alte insitutii similare. Dar asta nu inseamna ca SRI poate sa actioneze in SUA sau in EU !
Marduk
QUOTE(March @ 28 May 2012, 03:55 PM) *
....Deci inca odata poate pricepi.....

Moncher eu pot sa pricep anumite lucruri de care am habar, dar vad ca tu insisti in directia asta, poate sti mai bine, asa ca am sa mai fac doar un comentariu: SRI poate legal, in anumite cazuri ordonate, sa opereze si in afara tarii.
March
QUOTE(Marduk @ 28 May 2012, 04:57 PM) *
SRI poate legal, in anumite cazuri ordonate, sa opereze si in afara tarii.


Ilegal da. La ordinul comandantului suprem.
abis
USL a facut planul de bataie - spune Hrebenciuc: Suspendarea lui Basescu, la inceputul anului viitor. In februarie venim la Parlament plini de voie buna, o sa il prindem atunci pe domnul Basescu calcand Constitutia

Sincer, cred ca blufeaza. E o declaratie pentru adormit liberalii - dupa ce se vor vedea cu sacii in caruta, in noiembrie sau decembrie, nu or sa le mai arda pesedistilor de suspendat presedintele, ci de cum sa-l plaseze cat mai bine pe Ponta contra lui Antonescu in batalia pentru presedintie.
Marduk
@ March
Moncher, io zic ca miza n-o reprezinta alegerile din octombrie ci libertatea unor PDL-isti, PSD-isti, PC-isti, PNL-isti si ceva interlopi sau investitori. Da nu-i bine, nu e bine de fel, nici achitarea unor PSD-isti, nici suspendarea lui Basescu, nici condamnarea unor PDL-isti, PNL-isti, PC-isti etc. toate astea nu-s decat ambitii prostesti care nu tin cont de tara, de popor, de economie, de viitor, iar indarjirea asta a unora, de a plati polite, de a distruge tot, de a se razbuna cu orice pret, fara sa tina cont de nimeni si de nimic MA SCOATE DIN SARITE.


P.S. intre timp a disparut postarea la care am vrut sa raspund. blink.gif
goguta
Se trezeste vorbind ... prost ca de obicei, noroc cu un translator istet.
Marduk
QUOTE(abis @ 14 Jun 2012, 03:02 PM) *
....O victorie simbolica, de imagine, prin care se pozitioneaza ca liderul de facto al Romaniei. Pentru imaginea de macho care prinde la publicul roman - oamenii ii adora pe invingatori si dispretuiesc invinsii. O victorie in fata lui Basescu i-ar mai da niste aripi in sondaje, pe cand o infrangere (fie si simbolica) l-ar pune intr-o pozitie proasta.

Nu-l vad pe Traian Basescu sa renunte asa de usor. Presedintele a spus tot timpul ca asteapta o hotarare a parlamentului, nu o recomandare, declaratie etc. E clar ca este decis sa lupte pentru pozitia sa sau sa se sacrifice pentru reforma votata de romani la referendum. Am inteles ca a reiterat din nou oferta de a renunta la 2 ani de mandat pentru aceasta reforma, i-a raspuns cineva, un politician, un analist, doctor in drept etc? Premierul in Romania nu a fost niciodata un "lider de facto" el a fost un bun administrator, un bun economist, finantist etc. dar lider niciodata. Daca vrem sa schimbam aceste pozitii, sa schimbam constitutia, presedintele sa devina doar reprezentativ iar premierul sa-si asume toate problemele, este posibil? Eu cred ca nu este posibil, in Romania puterea trebuie impartita, divizata, pentru ca suntem "blestemati" cum acapareaza unul puterea totala cum pune de-o dictatura. La noi datorita nivelului cultural, ideologic, alegerile se desfasoara apolitic, pe baza cumetriilor, afinitatilor, intereselor economice nu constitutional, legal. Iti dau ceapa, imi dai cartofi, vrei branza dar eu am nevoie de lana si carne, e un amalgam istoric care rezista doar datorita educatiei primite, in familie, la scoala in societate. Tocmai din aceasta cauza romanii nu au avut prea multi reformatori, pentru ca intreg sistemul social nu se bazeaza pe respectul legii ci pe eludarea acesteia, dintre cei care reusesc sunt alese modelele, ceilalti fiind constienti ca servesc doar ca sprijin si avantaj temporar. Victor Ponta se poate duce la Consiliul European, eu unul sunt convins ca daca ar exista o hotarare legala Traian Basescu, presedintele, nu ar obiecta, atat cat imi place sa afirm ca-l cunosc pe Traian Basescu cred ca este dispus sa lupte pentru niste principii indiferent de pierderile pe care le va suferi, asa a fost educat, asa sper ca gandeste, ca este constient ca: PUTEREA NU-TI OFERA AVANTAJE CI DOAR RESPONSABILITATI. Merita sa te sacrifici ca individ, sa sacrifici interesele de grup pentru a salvgarda interesele neamului, poporului, ale viitorului in dauna prezentului, a lacomiei, arogantei, orgoliilor si ambitiilor de moment. Intrebarea este daca pot, daca sunt pregatiti, acesti tineri, Victor Ponta, Mihai Razvan Ungureanu, Crin Antonescu, Nicusor Dan, Mihail Neamtu etc. sa renunte la tot doar pentru "pulime", refuzand sa accepte invatamintele "dinozaurilor", sunt in stare sa caute sa gaseasca calea, starea, prin care sa intre in istorie sau doar se joaca, cu jucariile lor, iar daca se supara isi iau jucariile si pleaca, lasand "pulimea" sa se descurce cum poate?
abis
QUOTE(Marduk @ 14 Jun 2012, 03:37 PM) *
Daca vrem sa schimbam aceste pozitii, sa schimbam constitutia, presedintele sa devina doar reprezentativ iar premierul sa-si asume toate problemele, este posibil?

Da. Daca se schimba constitutia. Atat timp cat o avem pe asta, nu...

Iti recomand un articol de opinie interesant.... wink.gif
Marduk
"Este vorba de o procedură obişnuită. Am informat toate cele 27 de ţări cu privire la desfăşurarea Consiliului European īn perioada 28-29 iunie".

Īn notă se menţionează rugămintea ca Bucureştiul să transmită componenţa delegaţiei care va lua parte la reuniune.

Nota "nu s-a transmis nominal", a mai precizat serviciul de presă al Consiliului European. (R.L.)

Stimabililor, daca nu e nominala, pe ce se mai bazeaza disputa dintre presedinte si premier? Componenta delegatiei poate fi: presedintele, primul ministru & Co. Poate ca Victor Ponta vrea sa scape de sarcina de purtator de geanta, dar pentru asta poate sa delege un fistecine de la guvern, or poate ca Victor Ponta vrea sa mearga la cina informala cu sotia sa, sa se remarce in fata Ioropei!
turbo trabant
LOL

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12583...investituta.htm
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.