Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Marduk
QUOTE(Rovaniemi @ 21 Aug 2009, 03:05 PM) *
care 15 ani, madam? Ia-te de mīnă cu marduk, că și el socotește la fel de prost ...

Pai sa socotim moncher, doua la prefectura, doua la scoala de fete, doua la ....... rofl.gif da sa sti ca daca ne punem serios pe calculat avand in vedere modul in care Romania a evoluat, ies fics 15pe, sa n-am parte de Joitica.

March
Frati de arme

(...) O declaratie facuta joi seara la Antena 3 de catre Aurel Cazacu, directorul Directiei Generale de Industrie de Aparare din Ministerul Economiei, il pune practic la zid atat pe seful statului, cat si pe fratele acestuia. Cazacu, a carui fiica de 22 de ani face parte din actionariatul firmei DESINTCO SRL (Defence Security and Intelligence Co.), a declarat fara nicio retinere ca Mircea Basescu a fost cooptat in firma pentru a deschide mai usor usile de la Palatul Cotroceni pentru rechinii internationali din domeniul industriei de armament. Cu alte cuvinte, trafic de influenta la cel mai inalt nivel, avand in vedere ca in scurt timp, Romania va incepe derularea unor contracte strategice de inarmare estimate la sume cuprinse intre 12-15 miliarde de euro.


Intre timp, speriat ca i-a scapat porumbelul din gura, Cazacu a demisionat.
Rovaniemi
QUOTE(marduk @ 21 Aug 2009, 08:44 PM) *
Pai sa socotim moncher, doua la prefectura, doua la scoala de fete, doua la ....... rofl.gif da sa sti ca daca ne punem serios pe calculat avand in vedere modul in care Romania a evoluat, ies fics 15pe, sa n-am parte de Joitica.


Oricum ai da-o, nu iese: avem 7 ani īntre 1990-1996 și 4 ani īntre 2001 și 2004, that would be all.

7 + 4 egal 11 şi īn nici un caz nu e egal cu 15 ... rolleyes.gif
Marduk
QUOTE(Rovaniemi @ 22 Aug 2009, 06:45 PM) *
7 + 4 egal 11 şi īn nici un caz nu e egal cu 15 ...


Ai pierdut cei 4 ani a lui Constantinescu care s-a declarat invins de sistem, care sistem i-a si urmat la guvernare si pesidentie. Deci 11+4=15 mwah1.gif
March
QUOTE(marduk @ 22 Aug 2009, 08:16 PM) *
Ai pierdut cei 4 ani a lui Constantinescu care s-a declarat invins de sistem, care sistem i-a si urmat la guvernare si pesidentie. Deci 11+4=15 mwah1.gif

Sistemul, amice, in prezent e mai vartos ca niciodata ! Sa-ti explic : pe timpul comunistilor era o singura structura ce ingloba tot : Securitatea care avea vreo 15-16 mii de ofiteri . Acum in timpul regimului "Jupanului" tau exista 6 servicii : SRI, SIE, UM 0962, STIS, SPP, DGIA toate incadrate cu vreo 30 de mii de ofiteri . Fata de regimul Cucuvelei nimic nu s-a redus ba chiar sa intarit pe ici pe colo prin punctele esentiale.

Daca vrei bibliografie pentru cele de mai sus , ti-o indic la cerere.
Marduk
QUOTE(March @ 22 Aug 2009, 09:19 PM) *
QUOTE
Securitatea care avea vreo 15-16 mii de ofiteri .

si cateva milioane de turnatori
QUOTE
Acum in timpul regimului "Jupanului" tau exista 6 servicii

De cate ori trebuie sa-ti reamintesc ca nu este numai "Jupanul" meu? este si "Jupanul" tau, al tuturor romanilor, chiar daca iti place sau nu.



March
QUOTE(marduk @ 22 Aug 2009, 09:45 PM) *
si cateva milioane de turnatori


De unde ai aflat ca erau cateva milioane ? Da sursa !

QUOTE(marduk @ 22 Aug 2009, 09:45 PM) *
De cate ori trebuie sa-ti reamintesc ca nu este numai "Jupanul" meu? este si "Jupanul" tau, al tuturor romanilor, chiar daca iti place sau nu.

Io nu incerc sa-i scuz direct sau indirect deraparile lui dictatoriale. Deci nu este al meu "Jupan "
Marduk
QUOTE(March @ 23 Aug 2009, 07:50 PM) *
QUOTE
De unde ai aflat ca erau cateva milioane ? Da sursa !

Din dosarele arse la Berevoiesti.
QUOTE
Io nu incerc sa-i scuz direct sau indirect deraparile lui dictatoriale. Deci nu este al meu "Jupan "

Derapari dictatoriale? Te pomenesti ca daca-si depune candidatura vom avea un nou Hugo Chavez chiar in UE, poate deschide niste baze rusesti in Delta Dunarii. Nici eu nu-l tin in brate dar chiar nu am vazut deraparile astea, mai degraba controlul presei pe care a incercat Adrian Nastase sa-l puna in aplicare mi se pare un derapaj dictatorial. Basescu este "jupanul" tau atata vreme cat esti roman, acest om este presedintele Romaniei deci si "jupanul" tau, chiar daca tu nu vrei. ohyeah.gif

Cucu Mucu
QUOTE(marduk @ 20 Aug 2009, 06:53 PM) *
Mie imi place blonda asta, am mai spus-o, daca reuseste sa-i dea peste cap pe cei din comisie si din parlament merita toata admiratia mea.


Poti fi sigur ca va fi urmatorul presedinte pdl, si asta curand, dupa ce guvernul actual da chix si Base face presiuni asupra lui (asta dupa alegeri, ca da, va candida, stim asta de la Michelle, si da, va castiga, stim asta de pe vremea comunistilor, cu beietii cu ochi albastri nu e de glumit), si ii va trimite la colt pe Blaga si Videanu, asa cum l-a trimis la colt si pe Preda, pt ca a marait aiurea! Iar Boc va executa intocmai si la timp toate ordinele primite... fara a uita sa mai joace un episod de telenovela, stiti voi, acela in care eroul, ranit de moarte, isi lasa iubita, pt binele ei (va fi un remake gen Stolo). rofl.gif
March
QUOTE(marduk @ 23 Aug 2009, 10:13 PM) *
Din dosarele arse la Berevoiesti.


Mai n-o mai scalda atata. Bati campii ca sa-ti faci rating ?!
Spune clar sursa care da cateva milioane de romani ca turnatori. Si zi daca aici intra si "Jupanul " tau ?
March
Fratello si afacerile cu armament ,ghiuleaua de piciorul Prezidentului !

Basescu minte! A stiut!

Serviciile Secrete ale Armatei (DGIA) au stiut si i-au raportat intocmai si la timp presedintelui implicarea fratelui sau in firma Desintco SRL
March
Sorin Rosca Stanescu: Mircea Basescu, implicat intr-o afacere terorista. Acoperita de Presedinte

-- Jurnalistul ii acuza public pe fratii Basescu de legaturi cu o organizatie terorista. "Unul a facut, iar celalalt a acoperit", spune jurnalistul. "Fiind vorba de implicarea sefului statului roman, am mai multa incredere in colegii de breasla decat in institutiile statului, care se afla sub controlul acestuia. Daca as fi continuat de unul singur, completarea documentarii ar fi fost mult mai dificila. Tainuirea adevarului ar fi fost mai chinuitoare. Iar plasarea pe piata a unor asemenea informatii in campania electorala ar fi putut fi privita cu mai mult scepticism. Doresc, chiar daca este vorba de Presedintele Romaniei, sa scot acest caz de sub incidenta luptei politice", mai spune Stanescu.


Astept ca domnul Traian Basescu , presedintele Romanicai , sa-l dea in judecata pe jurnalistul S.R.S pentru minciuni .
Marduk
QUOTE(March @ 24 Aug 2009, 11:50 AM) *
Mai n-o mai scalda atata. Bati campii ca sa-ti faci rating ?!

rofl.gif Sa fac rating? da ce-mi iese mie la chestia asta cu ratingul. Vrei sursa? Eu sunt sursa si pot sa afirm ca in vremea comunista milioane de romani si-au turnat, bunicii, tatii, mamele, fii, ficele, nepotii, verii, vecinii. Eu am fost unul dintre cei turnati si cand am vazut cine ma turna nu mi-a venit sa cred. Un popor intreg a fost exploatat de securitate pentru a culege "informatii" si din cele mai intime activitati ale romanilor.

March
QUOTE(marduk @ 24 Aug 2009, 05:07 PM) *
Vrei sursa? Eu sunt sursa si pot sa afirm ca in vremea comunista milioane de romani si-au turnat, bunicii, tatii, mamele, fii, ficele, nepotii, verii, vecinii. Eu am fost unul dintre cei turnati si cand am vazut cine ma turna nu mi-a venit sa cred. Un popor intreg a fost exploatat de securitate pentru a culege "informatii" si din cele mai intime activitati ale romanilor.


Fugi mai d-aicea. De cand sunt io pe Forumul asta nu te-am vazut sa postezi ceva serios , demn de luat in considerare ( cu indicatii de bibliografie, autori,cazuri, etc ) despre Securitate , ofiterii , turnatori, si diferite cazuri.
Milioane de romani ? Vorbesti in dodii si jignesti o multime de romani ( cu parul alb azi ) care sunt nevinovati.
Marduk
QUOTE(March @ 24 Aug 2009, 05:18 PM) *
QUOTE
Fugi mai d-aicea. De cand sunt io pe Forumul asta nu te-am vazut sa postezi ceva serios

Ai stil moncher, denigrarea, ducerea in derizoriu a unui individ este cea mai ieftina si comoda forma de a distruge un om, vad ca te pricepi. Cunosc metoda si la un moment dat chiar am crezut ca esti de buna credinta, acum sunt sigur cu cine am de aface, dar sa sti ca voi continua cu postarile mele desi sunt convins ca nu-ti fac bine. Cat despre romanii cu parul alb, stai linistit stiu ei mai bine ce-au facut, multi dintre ei continua si azi activitatea de observare si raportare.



abis
March, sa stii ca Basescu e de fapt Bin Laden fara barba! Degeaba ilcauta americanii prin Afganistan si Pakistan, el se ascunde la Cotroceni rofl.gif

Ca sa te parafrazez: de cand sunt io pe Forumul asta nu te-am vazut sa postezi ceva serios , demn de luat in considerare
March
QUOTE(marduk @ 24 Aug 2009, 05:31 PM) *
Ai stil moncher, denigrarea, ducerea in derizoriu a unui individ este cea mai ieftina si comoda forma de a distruge un om, vad ca te pricepi. Cunosc metoda si la un moment dat chiar am crezut ca esti de buna credinta, acum sunt sigur cu cine am de aface,

Ai cam ghicit. Fac parte din unul din cele 6 servicii secrete ale lui Basescu. Da' mai mult nu-ti spun, ca-i periculos. laugh.gif

March
QUOTE(abis @ 24 Aug 2009, 05:41 PM) *
Ca sa te parafrazez: de cand sunt io pe Forumul asta nu te-am vazut sa postezi ceva serios , demn de luat in considerare

Pai, desigur daca nu sunt linguseli si adulatiuni la adresa "Jupanului" vostru nu sunt serioase postarile mele laugh.gif
Marduk
QUOTE(March @ 24 Aug 2009, 05:43 PM) *
Fac parte din unul din cele 6 servicii secrete

Nici vorba.

abis
Dupa nivelul postarilor as zice ca mai degraba din Politia Comunitara...
Rovaniemi
QUOTE(marduk @ 22 Aug 2009, 08:16 PM) *
Ai pierdut cei 4 ani a lui Constantinescu care s-a declarat invins de sistem, care sistem i-a si urmat la guvernare si pesidentie. Deci 11+4=15 mwah1.gif


rofl.gif Asta e ca și cum ai zice că Brazilia a cīștigat 4 titluri mondiale la fotbal īntre 1958 și 1970, deși topată lumea știe că are doar 3 īn acea perioadă, Anglia fiind cea care a cīștigat īn 1966.

deși, parcă-parcă īmi aduc aminte că sir Alf Ramsey a declarat īn 1970 (după Brazilia - Anglia 1-0, la Guadalajara īn Mexic): "Ladies and gentlemen, the system has beaten us!" rofl.gif Clar, Brazilia are 4 titluri la rīnd ... ohyeah.gif
Marduk
Eu nu stiu de cate ori a castigat Brazilia titlurile mondiale la fotbal, nu sunt pasionat de fotbal, stiu insa ca dupa "revolutie" Iliescu si-a asumat ingrata sarcina, care ii va atarna de gat ca o talanga si dupa moartea sa, de a salva securistii si comunistii din esalonul 2 si 3, doar ei pusesera la cale "revolutia". Cea urmat se vede cu ochiul liber azi in toata tara. Basescu a recunoscut tragedia situatiei in care s-a aflat poporului roman la alegeri, pus in situatia de a alege intre doi comunisti. Nici la alegerile din acest an nu va fi la altfel, tragedia continua si in mijlocul acestor lupte murdare duse intre partidele nascute din defunctul PCR, se afla poporul roman.
March
Dare de seamă despre camarazii de armă ai lui Mircea Băsescu şi prada de război

Băsescu cel mic e un secret de serviciu
Michelle
Un tramvai numit nea Nelu
Energie
Am fost printre cei mai infocati sustinatori ai lui Basescu la alegerile din 2004.
Sunt printre cei mai dezamagiti de prestatia lui.
Marduk
QUOTE(March @ 25 Aug 2009, 12:08 PM) *
Băsescu cel mic e un secret de serviciu

Am si eu ca multi altii un frate, sa-mi traiasca, n-a prea facut cine stie ce prin viata, totusi este fratele meu si cand ma intalnesc cu el ne aducem aminte de copilarie, de parinti, de bataile pe care le incingeam din te miri ce. Acum stau si ma intreb daca fratele meu ar lua maine gatul unuia dintre amicii lui de beuta, sau l-ar prinde politia facand trafic cu tigari, cu ce as putea eu fi acuzat? Da eu nu sunt presedinte, asa ca pot sta linistit, pe mine nu ma voteaza nimeni, nu contez in sondaje, n-am tinte de atins, nu ma intreaba tata Leana de ce nu ploua si la ei in sat, bine e sa fi simplu cetatean, ai o sansa in plus, daca o ruda a ta calca in strachini nu se ia nimeni de tine, fiecare raspunde pentru faptele sale asa cum este normal si democratic.
Michelle
QUOTE(Energie @ 25 Aug 2009, 01:06 PM) *
Am fost printre cei mai infocati sustinatori ai lui Basescu la alegerile din 2004.
Sunt printre cei mai dezamagiti de prestatia lui.


Si?? te-ai hotarit sa nu mai mergi la vot in toamna,nu??
Energie
Inca nu sunt decis, dar da, e foarte posibil sa nu merg la vot.
Din simplul motiv ca voturile nu au nicio valoare. Exemplu? Unii dintre cei care au votat anul trecut PDL-ul au facut-o si ca vot anti-PSD. Ce a urmat? Au vazut ca votul lor a dus, cumva, la o guvernare PSD.
Iar in acest moment nu vad un candidat pentru care sa merite deranjul de a vota sau unul pe care sa il vreau neaparat evitat. Inca ma gandesc, insa. Poate Oprescu, poate Antonescu... Una peste alta, raman nehotarat.
abis
QUOTE(Energie @ 25 Aug 2009, 03:23 PM) *
Unii dintre cei care au votat anul trecut PDL-ul au facut-o si ca vot anti-PSD. Ce a urmat? Au vazut ca votul lor a dus, cumva, la o guvernare PSD.

Asta da, a fost un motiv serios pentru dezamagire... Stiu cat de nerabdator eram sa aflu rezultatele si cat m-am bucurat ca PDL si PNL impreuna, aveau o majoritate confortabila... Ce fraier am fost!
March
Beleaua lui Traian

Sirul afacerilor dubioase , care leaga numele celor doi "frati de arme", a inceput inca din 1991


Johann_Moritz
Sa continuam aici discutia de pe topicul mitocanilor...
Haideti sa o luam contrafactual: sa zicem ca Tariceanu s-ar fi dat la o parte si Stolojan ar fi devenit premier (exclud din start ipoteza ca s-ar fi ajuns la alegeri anticipate; o asemenea ipoteza mi se pare lipsita de bun simt).
Ce s-ar fi intamplat mai departe?
E de discutat ce s-ar fi intamplat cu Voiculescu.
Putem merge pe doua variante:
1. Basescu i-ar fi pastrat pe conservatori la guvernare, caz in care insa trebuie sa admiteti ca singurul motiv al conflictului cu Voiculescu a fost sa submineze fragila majoritate pe care se baza guvernul pentru a forta demisia lui Tariceanu si inlocuirea lui cu Stolojan; in acest caz, Basescu pica de scandalagiu.
2. impins de cruciada anticomunista, Basescu i-ar fi exclus pe conservatori de la guvernare, guvernul pierzandu-si majoritata si ramanand sa guverneze in minoritate.

Construiti! Si sa incercam sa vorbim nu despre ce ne-am fi dorit, ci despre ceea ce pare ca ar fi fost posibil.
abis
Iti raspund tot aici:
QUOTE(kumarbi @ 25 Aug 2009, 08:27 PM) *
Daca ar fi fost un politician bun, Basescu s-ar fi inteles cu Tariceanu si daca era neaparat nevoie si cu Voiculescu. Daca ar fi fost un politician bun, Basescu ar fi inchis un ochi la manariile PNLului

Dar nu asta am spus si eu?
QUOTE
eu nu i-am votat atunci pentru ca erau imaculati sau pentru ca aveam impresia ca se va termina cu coruptia, ci pentru ca tara se sufoca sub PSD

Asta a fost si motivatia mea.
QUOTE
alaturi de oamenii cu care a plecat la drum ar fi putut transforma PSDul intr-un partid de mana a doua si, mai important, ar fi guvernat in timpul asta

Bineinteles! Singura conditie era ca si partenerii sa traga la aceeasi caruta, sa nu se razgandeasc peste noapte...
QUOTE
Basescu a inceput imediat sa-i inghesuie pe penelisti, arestandu-l pe Patriciu

Pai Basescu l-a arestat?! Ce, Basescu este procuror? Daca procurorul de caz a avut suficiente elemente incat sa considere ca se impune arestul preventiv, am mari dubii ca a sunat la Cotroceni inainte... Intamplator ma cam invart printre magistrati si stiu ca in astfel de cazuri procurorul nu cere voie "de sus".
QUOTE
Cand PDul a fost dat afara, PNLul era deja scindat de Basescu.

Eu cred ca l-au scindat ceilalti, aripa Patriciu-Tariceanu.
QUOTE
Scandalul care ne-a facut rau a fost cel dintre premier si presedinte, dintre partidele aflate la guvernare, pentru ca ala a paralizat tara

De acord - dar asupra vinovatiei avem pareri diferite.
Eu cred ca vinovat este premierul, in aceasta situatie.

QUOTE
sa zicem ca Tariceanu s-ar fi dat la o parte si Stolojan ar fi devenit premier (exclud din start ipoteza ca s-ar fi ajuns la alegeri anticipate; o asemenea ipoteza mi se pare lipsita de bun simt).

De ce excluzi ipoteza? Dimpotriva, atat PNL, cat si PD hotarasera in forurile conducatoare ca vor fi anticipate. Ar fi obtinut impreuna lejer o majoritate care ar fi trimis PSD-ul in anonimat pentru multa vreme. Toate conditiile erau create, a mai lipsit doar ca Tariceanu sa se tina de cuvant.
Mi se pare cel mai plauzibil scenariu: alegeri anticipate in 2005, majoritate ADA, guvern fara PC sau UDMR.
Johann_Moritz
Nu am sa-ti raspund la comentariile la comentariile facute de mine pe Mitocani, pentru ca e clar ca aici e vorba de o divergenta de opinii si vom continua amandoi in acelasi mod. Mai mult, pe masura ce vom aduce "argumente", vom lungi ca dracu discutia (e vorba de 4 ani de zile) si, asa cum se intampla pe forumuri, ne vom pierde in digresiuni pana cand vom abandona discutia din plictiseala. In plus, cred ca chestiile alea s-au discutat si rasdiscutat aici si aiurea. Asa ca hai s-o lasam balta pentru moment.

In chestiunea anticipatelor:
Stim cu totii ca pentru a declansa anticipatele trebuie sa pice trei propuneri de guvern. Pentru asta ai nevoie de consensul celor care urmeaza sa fi trimisi acasa. Din cauza intereselor celor aflati in parlament e greu chiar si ca un partid de opozitie care a crescut in sondaje sa isi convinga membrii sa accepte anticipatele. Un partid care a scazut in sondaje nu ar accepta anticipatele sub nicio forma. Prin urmare, anticipatele sunt mai degraba o posibilitate teoretica decat una reala.

Sa analizam posibile scenarii insa.

Mai plauzibil ar fi fost daca Basescu ar fi fortat anticipatele din prima, fara sa mai formeze cabinetul Tariceanu, in decembrie 2004. De ce spun asta: imediat dupa alegeri, era neclara pozitia in sondaje a PSDului si poate acestia ar fi acceptat o noua confruntare; putin probabil, dar totusi mai probabil decat in momentul in care se stia ca PSDul este undeva la 20%. Momentul asta a fost insa ratat, fie pentru ca pe atunci pe Basescu nu il deranja Tariceanu, fie pentru ca nu avea inca in cap anticipatele sau pentru ca, in vederea anticipatelor, DA avea nevoie sa petreaca ceva timp la guvernare, suficient pentru a turna galeti de rahat in curtea PSDului.

Raportandu-ne strict la imprejurarile din momentul cand s-au declansat discutiile pe tema asta, e clar ca anticipatele nu aveau nicio sansa. In primul rand, e de subliniat ca PSDul singur nu ar fi putut tranti guvernul, ar fi avut nevoie neaparat de PC si probabil si de minoritati (asta e si motivul pentru care, dupa parerea mea, Basescu a trimis PCul in opozitie: sa ii faca ei si PSDul lui Tariceanu, ce nu a reusit el; daca nu reusea asta, si cele trei formatiuni conlucrau, asa cum au si facut-o, ii decredibiliza pe liberali, castig pe termen lung si o perpectiva frumoasa pe vremea cand inca mai visa la 50% pt partidul prezidential). In perspectiva anticipatelor PCul ar fi fost deci trims in opozitie.
Insa PSDul si PCul ar fi acceptat in ultima instanta orice propunere de guvern: in caz contrar PSDul ar fi pierdut jumatate din mandate, in timp ce PCul ar fi fost fortat fie sa candideze singur, situatie in care e putin probabil ca ar mai fi intrat in Parlament, fie sa se bata iar alaturi de PSD pe un numar mai mic de mandate. Prin urmare cele doua partide ca ansambluri si parlmentarii lor luati individual nu ar fi avut niciun interes sa accepte anticipatele. Si nu ar fi facut-o.
De dragul discutiei, putem lua in calcul si situatia in care parlamentarii DA, UDMRul si PCul (neaparat aveau nevoie de PC - caruia sa zicem ca i s-ar fi permis sa candideze pe listele DA - pentru a avea suficiente voturi) ar fi votat impotriva propriului guvern (de 3 ori), o situatie ridicola chiar si pentru Romania. Mai mult decat atat, dupa castigarea alegerilor, posibil si probabil ca PCul si/sau UDMRul sa spuna bye-bye guvernarii, situatie care nu ar fi scapat liderilor si parlamentarilor lor atunci cand ar fi trebuit sa accepte anticpatele (ceea ce face si un astfel de scenariu putin probabil).
abis
QUOTE(kumarbi @ 25 Aug 2009, 10:02 PM) *
Din cauza intereselor celor aflati in parlament e greu chiar si ca un partid de opozitie care a crescut in sondaje sa isi convinga membrii sa accepte anticipatele.

Daca ai crescut in sondaje nu ar trebui sa ai astfel de probleme. Este suficient sa le garantezi parlamentarilor proprii pozitiile pe liste... In plus, nu este obligatoriu ca propunerea de guvern sa fie supusa de trei ori votului parlamentului. Poti numi un premier de sacrificiu care isi depune mandatul anuntand imposibilitatea obtinerii unei majoritati parlamentare; asta decurge rapid si fara complicatii.

Uite si un contraexemplu la teoria conform careia parlamentarii se tem de anticipate: in Moldova cei din partidele democratice au fost uniti, nu s-a gasit nici macar un singur tradator care sa isi dea votul lui Voronin, iar alegerile anticipate au avut loc. Si ei nu sunt din alt aluat decat noi, doar suntem acelasi neam.
Deci se poate.
QUOTE
Mai plauzibil ar fi fost daca Basescu ar fi fortat anticipatele din prima, fara sa mai formeze cabinetul Tariceanu, in decembrie 2004.

Nu putea face asta. Principala promisiune a ADA, cota unica, nu ar mai fi avut cum sa fie pusa in practica. Daca isi incepea mandatul cu o astfel de incalcare a promisiunilor ar fi avut probleme in cazul unor anticipate.
Johann_Moritz
Imi pare rau, dar modalitatea de a declansa anicipatele de care vorbesti tu nu exista:
Constitutia Romaniei (textul original e scris cursiv; cele scrise cu caractre normale sunt comentariile mele):
ARTICOLUL 89
(1) După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele Romāniei poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de īncredere pentru formarea Guvernului īn termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de īnvestitură.

Textul constitutiei spune clar: daca acesta nu a acordat votul de incredere pentru formarea Guvernului.

De asemenea,
ARTICOLUL 103
(1) Preşedintele Romāniei desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru, īn urma consultării partidului care are majoritatea absolută īn Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate īn Parlament.
(2) Candidatul pentru funcţia de prim-ministru va cere, īn termen de 10 zile de la desemnare, votul de īncredere al Parlamentului asupra programului şi a īntregii liste a Guvernului.


In cazul depunerii mandatului, se aplica dispzitiile art. 110:

(2) Guvernul este demis la data retragerii de către Parlament a īncrederii acordate sau dacă primul-ministru se află īn una dintre situaţiile prevăzute la articolul 106 (adica inclusiv demisia) cu excepţia revocării, ori este īn imposibilitatea de a-şi exercita atribuţiile mai mult de 45 de zile.
(3) Īn situaţiile prevăzute īn alineatul (2)
(adica inclusiv demisia) sunt aplicabile prevederile articolului 103 (adica se reia procedura cu desemnarea si acordarea votului de incredere).

In concluzie:
Pentru a dizolva Parlmentul e nevoie de respingerea a 2 propuneri de guvern (2 nu 3 cum am zis amandoi) prin neacordarea votului de incredere (art. 89). E singura procedura revazuta de Constitutie!
Votul de incredere se acorda prin vot (!) art. 103 alin. 1 si 2.

De asemenea, comparatia cu Moldova e neavenita, cu atat mai mult cu cat opozitia s-a unit pentru a respinge un presedinte adves si nu se afla in situatia de a declansa anticipatele prin respingerea prin votul Parlamentului a propriul premier numit de propriul presedinte.
De altfe, nici nu stiu sigur cum au fost declansate anticipatele in Moldova: daca a fost un mecanism constitutional sau o intelegere intre parti pentru a iesi dintr-un blocaj politic.

Deci revenim la scenariile mele, care sunt imposibile si de aici, aparent obligtoriu, ajungem mai la Guvernul Stolojan si ce putea el face. Construiti!

PS:
QUOTE
Principala promisiune a ADA, cota unica, nu ar mai fi avut cum sa fie pusa in practica. Daca isi incepea mandatul cu o astfel de incalcare a promisiunilor ar fi avut probleme in cazul unor anticipate.

Aici s-ar putea sa ai dreptate. Parca si eu imi aduc aminte ca cineva a dat explicatia asta.
abis
QUOTE(kumarbi @ 25 Aug 2009, 11:12 PM) *
Textul constitutiei spune clar: daca acesta nu a acordat votul de incredere pentru formarea Guvernului.

Eu zic ca e interpretabil.
Daca trec 60 de zile si nu a fost supusa parlamentului nici o propunere ce se intampla? Daca presedintele numeste de doua ori un premier care anunta ca nu poate forma un guvern (parlamentul nu-i acorda votul de investitura din simplul motiv ca nici nu ii este solicitat)...
E o discutie in care doar un specialist in drept constitutional ne poate spune care este solutia.
March
QUOTE(abis @ 26 Aug 2009, 02:06 AM) *
Eu zic ca e interpretabil.
Daca trec 60 de zile si nu a fost supusa parlamentului nici o propunere ce se intampla? Daca presedintele numeste de doua ori un premier care anunta ca nu poate forma un guvern (parlamentul nu-i acorda votul de investitura din simplul motiv ca nici nu ii este solicitat)...
E o discutie in care doar un specialist in drept constitutional ne poate spune care este solutia.

D-asta e bulibasala asta in Romanica. Totul e intrepretabil , in frunte cu Constitutia. Pe care Basescu si ai lui o interpreteaza cum le cade bine lor !

Asta-i tot pe ziua de azi. Fac o pauza cu Basescu & La Famiglia pentru ca ma pregatesc pentru show-ul lui Madonna .
abis
QUOTE(March @ 26 Aug 2009, 11:45 AM) *
D-asta e bulibasala asta in Romanica. Totul e intrepretabil , in frunte cu Constitutia.

Uite ca prima oara dupa multa vreme sunt si eu de acord cu tine.

Distractie placuta la concert! Ce sarcini ai acolo de trebuie sa te pregatesti de acum? smile.gif
Michelle
QUOTE(abis @ 26 Aug 2009, 12:26 PM) *
Uite ca prima oara dupa multa vreme sunt si eu de acord cu tine.

Distractie placuta la concert! Ce sarcini ai acolo de trebuie sa te pregatesti de acum? smile.gif


Imparte fluturasi cu doctoru', nu te-ai prins?! rofl.gif

Bre, Marchule, vezi ca in limba romana se zice show-ul Madonnei nu show-ul lui Madonna!
Hai dixtractie la toata lumea!
Johann_Moritz
QUOTE(abis @ 26 Aug 2009, 02:06 AM) *
Eu zic ca e interpretabil.
Daca trec 60 de zile si nu a fost supusa parlamentului nici o propunere ce se intampla? Daca presedintele numeste de doua ori un premier care anunta ca nu poate forma un guvern (parlamentul nu-i acorda votul de investitura din simplul motiv ca nici nu ii este solicitat)...
E o discutie in care doar un specialist in drept constitutional ne poate spune care este solutia.

Constitutia este cea mai putin interpretabila lege. Normele constitutionale au caracter imperativ si din aceasta cauza sunt de stricta interpretare. Cand e vorba de Constitutie, nici nu adaugi, nici nu scoti. Pot exista anumite lacune constitutionale, dar asta e o alta chestiune. Iar chestiunea despre care vorbim noi este reglementata.
Presedintele e obligat sa propuna premierul. In caz contrat, mandatul fostului premier (Tariceanu in cazul asta) se va prelungi pana la formarea noului guvern.
Ca sa n mai vorbim ca asta ar fi fost un prilej bun sa fie suspendat de Parlament. Desigur, el poate fi reconfirmat. Si poate fi iarasi suspendat. In situatia asta am ajunge la ceea ce se numeste criza constiutionala, are s-ar putea rezolva prin modificarea Constitutiei, in sensul modificarii dispozitiilor referitoare la anticipate.
Potrivit art. 151 insa:
QUOTE
(1) Proiectul sau propunerea de revizuire trebuie adoptată de Camera Deputaţilor şi de Senat, cu o majoritate de cel puţin două treimi din numărul membrilor fiecărei Camere.
(2) Dacă prin procedura de mediere nu se ajunge la un acord, Camera Deputaţilor şi Senatul, īn şedinţă comună, hotărăsc cu votul a cel puţin trei pătrimi din numărul deputaţilor şi senatorilor.
(3) Revizuirea este definitivă după aprobarea ei prin referendum, organizat īn cel mult 30 de zile de la data adoptării proiectului sau a propunerii de revizuire.

Majoritatile de la alin. 1 si 2 ar fi fost insa imposibil de atins. Deci am fi ramas cu criza constitutionala.

La fel, premierul e obligat ca in termen de 10 zile sa ceara votul de incredere al Parlamentului, in caz contrat, mningea e la presedinte, care trebuie sa propuna un nou premier. Si jocul e mai sus se reia.

Construiti deci!
March
In loc sa clarifice opiniei publice scandalul in care este implicat indirect datorita fratelui sau, Basescu da un comunicat prin care acuza pe unii si pe altii ca ataca institutiile statului ! Adica L’État c’est Moi vorba lui Louis XIV . Sau mai pe limba proletarilor : " Dai in mine, dai in tine, dai in fabrici si uzine " devil.gif

actionmedia
QUOTE(kumarbi @ 26 Aug 2009, 07:44 PM) *
Majoritatile de la alin. 1 si 2 ar fi fost insa imposibil de atins.

In politica nimic nu e imposibil, folosesti cam des in argumentatia ta acest cuvant smile.gif
Uite, de exemplu eu vedeam imposibila o colaborate PDL - PSD si na, imposibilul s-a produs.
Anticipatele nu erau imposibile. Odata demisionat Tariceanu, se gaseau mijloace de a le declansa. Ce l-ar fi impiedicat pe prim ministrul proaspat investit sa demisioneze din nou, si din nou si din nou, panca cand ar fi mers o chestie dintr-asta?
O criza politica sau o criza constitutionala nu poate fi perpetuata la nesfarsit. Pana la urma cineva trebuie sa cedeze.
Johann_Moritz
Pai daca e sa intram in domenul fanteziei putem afirma ca si Parlamentul ar fi votat la nesfarsit, in definitiv, timp de 4 ani ei aveau locurile asigurate.
Eu m spus de la inceput ca ar fi bine sa vorbim despre lucruri pertinente si posibile, nu despre ce n-ar fi placut noua sa se intample.
Daca esti de parere ca se putea ajunge la anticipate arata-mi cum. Si mai discutam.

March
DNA a clasat dosarul “Fregatele” in 15 iunie 2009, cu 11 zile inaintea cooptarii lui Mircea Basescu in DESINTCO

Astept ca fratele prezidentului sa-i dea si p-astia in judecata. tongue.gif
Marduk
Poate ca PSD-isti au cazut la pace cu PDL-isti, ingropati dosarul fregatelor si noi va sprijinim cu un candidat fara sansa, "prostul" partidului. tongue.gif
Johann_Moritz
Cred ca sunt afaceri care vor ramane ingropate indiferent de cine va fi la guvernare, precum Bechtelul sau BAE. Afacerile alea despre care se spune ca au fost semnate sub presiunea unor guverne straine.
Marduk
QUOTE(kumarbi @ 30 Aug 2009, 11:24 AM) *
....precum Bechtelul sau BAE. Afacerile alea despre care se spune ca au fost semnate sub presiunea unor guverne straine.

Petrom, Alro, etc. Toate aceste afaceri demonstreaza ca politicienii romani postdecembristi au continuat in genununchi "revolta" pusa la cale de securitate si esalonul 2,3 al PCR, soldata cu atatea victime nevinovate.
Johann_Moritz
Cea mai mare curiozitate a mea e afacerea Sterling. Ceea ce pare a fi ca mai mare teapa de dupa 89 a fost discutata vreo 2 zile la televizor si apoi nimic.
Marduk
Cea mai mare curiozitate a mea este afacerea Petrom, din intamplare am aflat ca Petrom avea niste terenuri in Bucuresti a caror valoare a acoperit orice asteptare. Mi-am mai adus aminte o "afacere" de pomina IMGB care a fost vandut pe nimic, apoi noi proprietari au vandut cateva cladiri apartinand IMGB prin care si-au acoperit de cateva ori investiitile ce urmau sa fie facute prin contract. Sterling este o afacere gen pielea ursului din padure, o sa vedem ce-or sa faca in zona respectiva, pana una alta ucrainienii nu prea vor sa recunoasca hotararea tribunalului de la Haga, iar statul roman nu are tehnologia necesara extragerii petrolului, gazelor din zona respectiva.
March
"Ochiul si Timpanul" lui Basescu

Prin plantarea numai a oamenilor loiali lui in functii cheie in SRI, SIE, DGIA, SPP, STS, CNI si DSN, seful statului primeste informatii de tot felul pe care le foloseste cum doreste


Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.