Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
abis
QUOTE(Damnatius @ 10 Dec 2012, 05:14 PM) *
Dusa la extrem, interpretarea asta a constitutiei ar insemna ca presedintele poate numi pe oricine doreste indiferent de rezultatele alegerilor.

Conform textului constitutiei, da, poate numi pe oricine doreste. Legal, poate sa o faca. Nu-l impiedica nimic.

Nu ar fi insa oportun sa o faca si nu ar castiga nimeni nimic daca ar propune un candidat care nu face parte din USL

Uite, sa citim impreuna:

ARTICOLUL 103

Īnvestitura

(1) Presedintele Romāniei desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru, īn urma consultarii partidului care are majoritatea absoluta īn Parlament ori, daca nu exista o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate īn Parlament.

(2) Candidatul pentru functia de prim-ministru va cere, īn termen de 10 zile de la desemnare, votul de īncredere al Parlamentului asupra programului si a īntregii liste a Guvernului.

(3) Programul si lista Guvernului se dezbat de Camera Deputatilor si de Senat, īn sedinta comuna. Parlamentul acorda īncredere Guvernului cu votul majoritatii deputatilor si senatorilor.


Scrie doar ca presedintele "se consulta" (se sfatuieste) cu partidele, insa nimeni si nimic nu-i impune, legal vorbind, sa numeasca pe cineva anume, are toata libertatea sa numeasca pe cine doreste, iar parlamentul aproba propunerea sau o respinge. Nu interpretez nimic, ci citesc pur si simplu ce scrie acolo, in Constitutie...

Evident ca o propunere gen Boc sau MRU ar fi respinsa, parlamentul ar suspenda presedintele imediat, iar Antonescu l-ar numi pe Ponta premier in prima zi; deci nu ar rezolva nimic cu o astfel de propunere. smile.gif

QUOTE
mi se pare periculos sa toleram idea ca presedintele ar avea de fapt mult mai multa putere decat are

Ar trebui sa aiba exact cat scrie in constitutie, nici mai mult, nici mai putin. Nu?

QUOTE(Marduk)
Un alt roman regreta ca nu a emigrat la timpul potrivit, doar pentru ca partidul, gruparea politica in care credea nu a castigat alegerile

Ei pe naiba - cei pe care i-am sustinut eu, in ultimii 22 de ani, au pierdut de mai multe ori decat au castigat. Nu asta este motivul. Ma asteptam sa piarda si acum, dealtfel, era previzibil.
Michelle
QUOTE(Damnatius @ 10 Dec 2012, 05:14 PM) *
Dusa la extrem, interpretarea asta a constitutiei ar insemna ca presedintele poate numi pe oricine doreste indiferent de rezultatele alegerilor. Poate sa aiba un partid si 100%, daca are el chef numeste pe cineva din alt partid. E o interpretare fortata, si nu doar pe criterii practice (i.e., ca nu trece de parlament numirea). Repet asta fiindca mi se pare periculos sa toleram idea ca presedintele ar avea de fapt mult mai multa putere decat are.


Dictatura unui partid in parlament nu ti se pare periculoasa?(practic aceasta alianta USL formeaza un partid de oportunisti aflati la cheremul unui trantor ca Voiculescu)
Marduk
QUOTE(abis @ 11 Dec 2012, 12:18 PM) *
... cei pe care i-am sustinut eu, in ultimii 22 de ani, au pierdut de mai multe ori decat au castigat...

Sa inteleg ca faci parte dintre cei care cred ca dreapta a pierdut alegerile, adica dreapta ar avea un singur reprezentant, PDL-ul?
fiatlux
QUOTE(Michelle @ 11 Dec 2012, 02:48 PM) *
Dictatura unui partid in parlament nu ti se pare periculoasa?(practic aceasta alianta USL formeaza un partid de oportunisti aflati la cheremul unui trantor ca Voiculescu)


doar ce-am iesit din una (dictatura),doar ca trantorul a fost altul;este periculos,bineinteles,dar asta-i modelul romanesc consecinta legilor strambe pe care ei,parlamentarii, le fac;tu vezi vreo diferenta in prestatia politicienilor;ti-a placut cum a prestat parlamentul trecut? deja mi se pune nodul cand ma gandesc sa le revad pe anastase si udrea,cel putin.
si, te rog,nu tzipa la mine ! smile.gif
gigip
[quote name='abis' date='11 Dec 2012, 12:18 PM' post='743944']


Īnvestitura

(1) Presedintele Romāniei desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru, īn urma consultarii partidului care are majoritatea absoluta īn Parlament ori, daca nu exista o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate īn Parlament.

Pentru orice om ,neinfestat de virusul distrugator basist"in urma consultarii partidului care are majoritatea absoluta in parlament ori daca nu exista o asemenea majoritate,a partidelor reprezentate in parlament",daca are un singur neuron si acela valid,inseamna ca:in primul caz presedintele este OBLIGAT de constitutie,de bunul simt(daca il are,ca in cazul lui Basescu,nu!) sa-l desemneze NUMAI pe cel NOMINALIZAT de catre partidul care are majoriotatea absoluta! In cazul al doilea,dupa consultarea tuturor partidelor parlamentare(logic si corect ar fi ca toate sa fie prezente in acelasi timp la consultari!),partidul ori alianta care are cele mai multe voturi ori mandate obtinute,este invitat sa nominalizeze un candidat la functia de premier! Daca in urma discutiilor,a consultarilor,probeaza ca dispune de o majoritate parlamentara care sa valideze guvernul,candidatul NOMINALIZAT de acea majoritate,va fi OBLIGATORIU DESEMNAT pentru functia de premier! Daca niciun partid ori alianta nu poate asigura majoritatea,in urma consultarilor intre PARTIDE se poate nominaliza de catre ELE un premier care sa constituie un guvern de uniune nationala! Sub nicio forma ,presedintele Romaniei,indiferent care ar fi el ,NU ARE DREPTUL LEGAL ORI CONSTITUTIONAL,de a modifica vointa partidelor,de a impune,ilegal si antidemocratic,despotic ,alta persoana decat cea rezultata in urma consultarilor dintre partide! De aici i se trage demisului dispretul si ura romanilor,din faptul ca,in loc sa MEDIEZE intre partide,el,dictatorul,impune,contrar vointei alegatorilor ,ca premier,niste decrepiti si slugoi personali ai lui,precum Boc,MRU ori Croitoru!
abis
QUOTE(gigip @ 11 Dec 2012, 02:44 PM) *
in primul caz presedintele este OBLIGAT de constitutie,de bunul simt(daca il are,ca in cazul lui Basescu,nu!) sa-l desemneze NUMAI pe cel NOMINALIZAT de catre partidul care are majoriotatea absoluta! In cazul al doilea,dupa consultarea tuturor partidelor parlamentare(logic si corect ar fi ca toate sa fie prezente in acelasi timp la consultari!),partidul ori alianta care are cele mai multe voturi ori mandate obtinute,este invitat sa nominalizeze un candidat la functia de premier!

Unde scrie asta? rolleyes.gif

Am explicat ceva mai pe larg aici

Este foarte probabil sa il nominalizeze pe Ponta, nu vad acum ce alta solutie ar avea, dar nu pentru ca ar fi obligat de constitutie, ci pentru ca daca nu ar face-o, tot Ponta ar ajunge premier, cu o mica intarziere, si in plus presedintele ar fi suspendat - ceea ce ar insemna predarea totala a tarii in ghearele voastre. Or, datoria lui este sa ramana pe baricade pana la capat - batalia pentru guvern pare pierduta, insa mai sunt si alte batalii de purtat. De exemplu, pentru parchete. wink.gif
gigip
[quote name='abis' date='11 Dec 2012, 03:12 PM' post='743953']
Nu discut ,vreodata,de persoane! Nu are importanta ca e vorba de Ponta,de dracu' ori de tatal sau! In interpretarea teoriei dreptului,inclusiv al celui constitutional,se tine cont,OBLIGATORIU, DE DOUA CRITERII:primul este litera legii,adica respectarea textului articolului respectiv! Al doilea se numeste pricipiul spiritului legii! Ambele sunt egale,produc aceleasi efecte! Daca ,in unele cazuri,textul de lege nu este suficient de explicit,nu cuprinde toate situatiile posibile dpv juridic,se aplica al doilea principiu.Asta inseamna interpretarea si aplicarea "in spiritul legii"si anume:presedintele,in cazul nostru,a primit prin constitutie ,prin textul de lege,obligatia si dreptul de a pune in aplicare rezultatul votului romanilor.Deci el este abilitat SA RESPECTE REZULTATUL VOTULUI,nu sa-l modifice,nu sa stabileasca alceva decat au votat romanii.Constitutia,in litera ei ii arata ca este OBLIGAT sa procedeze NUMAI CUM SCRIE in art.103 adica sa tina cont de vointa reprezentantilor alegatorilor,de vointa partidelor parlamentare,nu de propria vointa! Daca legiuitorul dorea ca presedintele sa-si impuna propriul premier,contrar vointei alegatorilor,PREVEDEA EXPRES IN LEGE,IN CONSTITUTIE asa ceva! Atata timp cat in constiutie ori in arice alta lege nu se prevede o obligatie ori un drept expres,concret,el nu exista! Presedintele este,prin menirea sa ,prin atributiunile sale,DOAR un mediator intre partide, un arbitru,nu un jucator! Rolul sau este DOAR ACELA DE GARANT al punerii in aplicare a vointei populare,de a-l DESEMNA,NUMAI PE CEL NOMINALIZAT DE CATRE PARTIDE(nu de catre el!),in urma consultarilor cerute expres de prevederile art 103! M-am saturat sa va spun unora dintre voi sa nu va amestecati unde habar nu aveti! Comiteti niste enormitati logice(mai bine zis ilogice!),niste absurditati!O regula de bun simt a romanilor spune ca unde-i lege,nu-i tocmeala! Art .103 ,invocat de catre Basescu si putinii lui sustinatori,nu prevede ca el are dreptul sa NOMINALIZEZE premierul(atribut exclusiv al partidelor!!!) ci sa-l DESEMNEZE pe cel NOMINALIZAT de catre partide,la consultari!
Marduk
Dupa cum ne-a obisnuit, eu cred ca Traian Basescu va desemna un alt premier. Parerea mea e ca o va face macar odata, va numi un alt personaj, care poate fi o personalitate din PSD sau PNL, un om puternic din partid, care sa aiba posibilitatea sa-l contracareze pe Ponta fara ca cineva sa-l conteste pentru asta. Sa vedem cum va reusi, daca va reusi, "tiranul" sa rastoarne situatia in favoarea statului de drept, in favoarea tuturor romanilor si a celor care au votat si acelor care nu au votat.
Damnatius
QUOTE
Conform textului constitutiei, da, poate numi pe oricine doreste.


Hai ma ca stiu foarte bine ce scrie in text. Ce facem noi aici e vorbarie goala. Degeaba te cramponezi in textul ala, fiindca stii foarte bine ca realitatea (si normalitatea) e alta.

N-o sa se sfarseasca lumea fiindca ramane Ponta prim. Am trecut prin guverne Nastase, o sa supravietuim si unui guvern Ponta. De fapt mie mi se pare foarte bine ca trebuie sa il numeasca pe Ponta. Asa au votat alegatorii, asa sa fie. L-au vrut pe Voiculescu senator? Foarte bine! I-au vrut pe toti ceilalti cu dosare penale in curs senatori si deputati? Foarte bine! Ei trebuie sa conduca. Acum avem vot uninominal, deci nu se mai poate da vina pe liste, pe intelegeri politice, etc. Toti oamenii acestia au fost alesi uninominal. Daca o sa fie o guvernare proasta, vina este EXCLUSIV a alegatorilor. Stiau foarte bine ce aleg (Voiculescu a recunoscut ca a fost turnator). Avem clasa politica pe care o meritam - nu fiecare individual, dar ca natiune.

Vad ca multi scriu prin presa ca vom fi izolati in EU, ca ne vom pierde partenerii europeni. Aiurea! Aia lucreaza cu "materialul clientului". Da, probabil o sa pierdem multe. Dar din EU nu ne mai scoate nimeni. Insa vom ramane tot in coada plutonului.

Later Edit: L-am uitat pe domnu Dan! Un politician roman in cel mai pur sens al cuvantului.
Later Edit 2: Am dat pe A3 de curiozitate - se discuta despre problema scaunelor in Parlament: sunt prea putine acum ca sunt mai multi parlamentari. Concluzia: e de vina Basescu, fiindca a impus sistemul uninominal. Referendumul cu 300 de parlamentari maxim a fost complet ingropat.
Marduk
QUOTE(Damnatius @ 11 Dec 2012, 08:41 PM) *
QUOTE
... N-o sa se sfarseasca lumea fiindca ramane Ponta prim...

Daca Victor Viorel Ponta a plagiat, vom avea un premier care a mintit si a furat pentru un titlu de doctor. Daca asta merita Romania, poporul roman, nu am ce comenta, dar nu-i corect.
QUOTE
...Am trecut prin guverne Nastase, o sa supravietuim si unui guvern Ponta...

sad.gif O sa supravietuim? cui?
QUOTE
...Asa au votat alegatorii, asa sa fie. L-au vrut pe Voiculescu senator? Foarte bine! I-au vrut pe toti ceilalti cu dosare penale in curs senatori si deputati? Foarte bine! Ei trebuie sa conduca....Avem clasa politica pe care o meritam - nu fiecare individual, dar ca natiune.

Asta suna ca si chestia aia "dupa noi potopul" Poate ca ar trebui sa mai vorbeasca romanii si despre referendumul prin care au decis ca parlamentul trebuie sa aiba o singura camera si mai putini parlamentari. Ca nimeni nu mai vorbeste de referendumul ala este mai grav decat votul dat de romani in 9 Decembrie, mutenia asta denota INCONSECVENTA ACESTEI NATIUNI, FRIPTURISMUL, OPORTUNISMUL CU ORICE PRET, DISPRETUL FATA DE ALEGATORI ETC. VREAU SI EU UN MINISTER CA TOT SE DAU ACUM MINISTERE, MINISTERUL BUNULUI SIMT, SE POATE? SAU MINISTERUL POSTACILOR DE LA HAN, SE POATE?
Michelle
QUOTE(fiatlux @ 11 Dec 2012, 02:31 PM) *
doar ce-am iesit din una (dictatura),doar ca trantorul a fost altul;este periculos,bineinteles,dar asta-i modelul romanesc consecinta legilor strambe pe care ei,parlamentarii, le fac;tu vezi vreo diferenta in prestatia politicienilor;ti-a placut cum a prestat parlamentul trecut? deja mi se pune nodul cand ma gandesc sa le revad pe anastase si udrea,cel putin.
si, te rog,nu tzipa la mine ! smile.gif


Cine "tzipa" la tine? unsure.gif

De la mine, da, se vede o diferenta in prestatia politicienilor. Problem?
cocosel
Salutari dragii mosului! rofl.gif

Craciunul aduce cadouri..din pacate..ca om de dreapta nu-mi place noul Parlament dar sa vedem cat va rezista noua structura in forma sa.

Bun prea bun sa nu fie postat si aici..

Ai dus USL-ul la 66%, deşi īl puteai duce şi la 90. N-or să-ţi facă statuie pentru asta, dar sīnt gata să te īmpăieze. Nu le forţa mīna. Te-ai cocoţat sus, pe un catarg de care alţii au fost spīnzuraţi. Ca să te dea jos, romånii au ieşit pe caniculă, pe ploaie, pe viscol şi pe ger. Ar fi ieşit şi dacă ar fi fost cutremur, inundaţii, holeră sau lăcuste. Nu-i ispiti iar.

Ţara asta ţi-a dat multe. Ţi-a dat ocazia să torni la Securitate, să faci contrabandă, să intri īn Partidul Comunist, să te īmbogăţeşti, tu şi familia ta, īn anii beznei şi ai frigului. Ţi-a dat halatul de mătase, cusut cu aur, īn care o să-ţi petreci bătrīneţile. N-o obliga să-ţi dea şi papucii.

Ai fost de cinci ori ministru al drumurilor şi nu avem autostrăzi. Ai fost de cinci ori ministru al navelor şi nu mai avem flotă. Ai fost de două ori primar al Capitalei şi nu mai avem, pe strada Mihăileanu, o casă care aparţinea statului. Ai fost ales, dacă punem şi suspendările, de patru ori preşedinte. Şi, după cum se arată, nu avem preşedinte. Avem, īn schimb, răbdare. Dar e pe terminate.

Ura. Ai făcut din această interjecţie un substantiv public. Fereşte-te de verbele din '89.

Stai doi ani liniştit. Īţi plătim noi salariul, paza, mesele, transportul. Nu ne cere şi bacşiş.

Ai furat mult şi ai lăsat urme peste tot. Ai folosit cīnd mīna lui Căşuneanu, cīnd conturile lui Popoviciu, cīnd ştampila Primăriei sau pe a Biroului Electoral Central, cīnd dosarele judecătorilor de la Curtea Constituţională, cīnd reţeaua ofiţerească moştenită de la adversarii tăi. Amprentele tale sīnt risipite pe case, pe terenuri, pe conturi şi pe mandate care nu ţi se cuvin, īn loc să fie adunate la Poliţie. Mulţumeşte-i lui Dumnezeu că eşti liber, nu-l īnjura că nu ţi-a găsit nimic despre Crin Antonescu.

Ai minţit cum nimeni n-a mai minţit pīnă la tine, i-ai jignit pe mulţi, ai obosit pe toată lumea. Eşti idiotul odihnit al petrecerii, care īi indispune pe toţi. Nebunul care strică cheful unei ţări. Serios, chiar nu mai vrem să bem nimic, nu insista.

Ai modernizat nu statul, ci Securitatea. O să rămīi īn cartea de istorie fotografiat din faţă şi din profil. Cu toate astea, nu e totul pierdut: ai putea fi uitat.

Numeşte-l pe Ponta cum vrei tu, dar nu uita: īnainte să te īmbeţi de Crăciun, numeşte-l premier. Se cheamă democraţie. E ca atunci cīnd mai mulţi īţi zic că eşti beat, iar tu īi asculţi şi mergi la culcare.

Şi, apropo: există un Dumnezeu al beţivilor, o mīnă nevăzută care īi īmpiedică să cadă. Ai grijă, cu sărbătorile astea, s-ar putea ca Domnul să surzească de la pocnitori şi să nu te aud㠖 īn caz că te prăbuşeşti.


Nu alegatorii au adus USL la scorul asta ci acel personaj minunat de basm...mare conducator si consumator de whisky! rofl.gif
Marduk
"...Numeşte-l pe Ponta cum vrei tu, dar nu uita: īnainte să te īmbeţi de Crăciun, numeşte-l premier. Se cheamă democraţie...."

Doar daca-l numeste pe Victor Viorel Ponta premier se cheama democratie? Daca numeste un alt USL-ist cum se cheama?
cocosel
QUOTE(Marduk @ 12 Dec 2012, 10:50 AM) *
"...Numeşte-l pe Ponta cum vrei tu, dar nu uita: īnainte să te īmbeţi de Crăciun, numeşte-l premier. Se cheamă democraţie...."

Doar daca-l numeste pe Victor Viorel Ponta premier se cheama democratie? Daca numeste un alt USL-ist cum se cheama?


NU... si nici nu o va face... Europa a transmis mesajul ca nu-l va sustine la a-3-a Suspendare. Acum daca este masochist si vrea sa esueze lamentabil poate sa forteze. Dar va iesi si mai sifonat decat este si nu cred ca-si va da pielea lui pe cea a musteriilor. rofl.gif

Iar interjectia URA...cu sensurile sale va declansa Furia. thumb_yello.gif

Anuntam inca de la referendum ca scopul final al USL nu era intrinsec demiterea lui Basescu atunci, ci castigarea acestor alegeri parlamentare...pe care iata le castiga zdrobitor.

Daca ma intrebi ce mi-as dori...ei bine ar fi interesant sa incerce sa numeasca un alt premier pentru ca am scapa mai repede de Consumatorii de Whisky. jamie.gif

Avise le fin!
fiatlux
QUOTE(Michelle @ 12 Dec 2012, 11:57 AM) *
Cine "tzipa" la tine? unsure.gif

De la mine, da, se vede o diferenta in prestatia politicienilor. Problem?

suferinta mea cea mai mare este ca,cu crizele astea ..politice..economice ne pierdem simtul umorului;
stii cum e vorba aia,cainii latra,caravana trece;votantul nu are alternative,solutii si faptul ca e luat in corzi cel care a ales altceva decat noi ,mi se pare o greseala,cand cei ce trebuie stransi cu usa sunt politicienii;iar faptul ca tu consideri ca vechiul parlament (cu numele) a fost ok, nu se confirma prin situatia reala in care a ajuns tzara;mie mi s-a parut ca mergem in virtutea inertiei, ca de fapt intre parlamentul+guvernele precedente si tzara nu a fost nici o interrelatie,coruptia-i la ea acasa ca si economia gri, ca invatamantul ,in afara ca a fost..deconspirat e la pamant,ca sanatatea e bolnava etc.
ca de obicei si la alegerile astea de fapt sustinerea unora a fost un vot de blam dat celorlalti,dpmdv motivat,ca altceva nu ai ce face,se pare! smoke.gif
fiatlux
Cocosel,n-ai dat sursa,ca-i scris bine! smile.gif

http://www.catavencii.ro/Apel-catre-lichelul_0_6591.html
abis
QUOTE(gigip @ 11 Dec 2012, 03:46 PM) *
Constitutia,in litera ei ii arata ca este OBLIGAT sa procedeze NUMAI CUM SCRIE in art.103 adica sa tina cont de vointa reprezentantilor alegatorilor,de vointa partidelor parlamentare,nu de propria vointa! Daca legiuitorul dorea ca presedintele sa-si impuna propriul premier,contrar vointei alegatorilor,PREVEDEA EXPRES IN LEGE,IN CONSTITUTIE asa ceva!

Exact asta scrie in art 103 laugh.gif

Daca ar fi scris ca "presedintele numeste premier persoana propusa de partidul sau alianta majoritare in parlament" ar fi fost cum spui tu.

QUOTE
Atata timp cat in constiutie ori in arice alta lege nu se prevede o obligatie ori un drept expres,concret,el nu exista!

Atat timp cat nu se prevede obligatia de a propune premier pe cel dorit de majoritate, nu exista aceasta obligatie. smile.gif

QUOTE
Rolul sau este DOAR ACELA DE ... a-l DESEMNA,NUMAI PE CEL NOMINALIZAT DE CATRE PARTIDE

Nu scrie nicaieri asta, mai citeste inca o data... Nu scrie nicaieri ca partidele nominalizeaza pe cineva. Daca presedintele nu ar avea niciun cuvant de spus, de ce ar mai fi necesara implicarea lui? Ar fi suficient ca propunerea sa fie facuta de partide direct in parlament, nu?


QUOTE(Damnatius)
Degeaba te cramponezi in textul ala, fiindca stii foarte bine ca realitatea (si normalitatea) e alta.

Stiu foarte bine ca il va propune pe Ponta, dar nu pentru ca ii interizce Constitutia sa faca altfel. Asta era esenta discutiei... O va face dar din alte motive
gigip
[quote name='cocosel' date='12 Dec 2012, 11:15 AM' post='743980']

Rezultatul alegerilor din 09 decembrie ,asa dupa cum am postat inainte de desfasurarea lor,a demontat ,evident,minciunile lui Traian Basescu si ale slugilor sale din CCR! Iata despre ce este vorba:
1-afirmatia lui mincinoasa ca TOTI cei care nu s-au prezentat la referendumul pentru suspendarea sa sunt sustinatorii lui,adica peste 10 milioane de romani! La alegeri,ARD-ul ,alianta lui politica a fost votata,la nivel national,de 1,4 milioane de romani! Prin absurd,daca ii consideram si pe cei 1,2 milioane care au votat PP-DD ca basisti si pe cei 378 de mii de maghiari,votanti ai UDMR ,se vede clar ca SUB 3 milioane de romani l-ar mai sustine pe Basescu! Or,dat fiind faptul ca la referendum 7,4 milioane de romani l-au DEMIS pe Basescu,dovedeste indubitabil ca acesta,pentru a anula verdictul romanilor,din lasitate,a mintit ca are sprijinul majoritatii romanilor!
2-din ordinul lui Basescu,CCR-ul a impus ,ilegal si anticonstitutional,un prag de validare a referendumului de 50% plus 1 din numarul total al romanilor cu drept de vot! La fel ,Basescu,prin presiuni,a impus ca numarul acestora sa fie de 18,4 milioane,desi,la ultimul recensamant,populatia votanta a Romaniei este de 16,5 milioane! La referendum,in conditiile boicotarii acestuia de catre ARD si UDMR,s-au prezentat 8,5 milioane de romani! La scrutinul din 09 decembrie,cu participarea tuturor partidelor,au votat SUB 8 milioane de romani! S-a dovedit ca niciodata,in Romania posdecembrista,nu s-au prezentat la vot mai mult de 8 milioane de romani deoarece:cateva milioane,de regula din randul etniei rome,al tinerilor ,a anarhistilor,nu au votat si nu vor vota vreodata pentru ca nu sunt interesati de asa ceva! Daca ii adugam pe cei plecati in lume,pe cei fara adapost ori domiciliu,pe cei din localitati izolate,vom constata,indubitabil ca,NICIODATA ,in Romania nu se pot prezenta la vot jumatate plus unu din numarul total al alegatorilor trecuti in liste! Prin aceasta facatura securista a lui Basescu,cu sprijinul slugilor sale din CCR,a fost anulat votul masiv al romanilor,de demitere a acestuia !
Marduk
QUOTE(cocosel @ 12 Dec 2012, 11:15 AM) *
QUOTE
NU... si nici nu o va face... Europa a transmis mesajul ca nu-l va sustine la a-3-a Suspendare...

NU!! nu este democratie daca nu-l desemneaza pe Victor Viorel Ponta s-au ce? Daca nu-l sustine Europa il sustin eu, Marduk, un alegator plin de lehamite sa tot vada hotii strigand hotii. O asa manipulare a "pulimii" in Romania nu s-a mai vazut de pe vremea stalinismului. Acuzele vin gramada, vorbe la plesneala, injurii, denigrari, toate doar vorbe lipsite de continut. Victor Viorel Ponta ameninta in prima aparitie dupa alegeri "cine va scoate sabia de sabie va pieri" dar USL-istii si-au scos sabiile inainte de alegeri. Nu-l sustin pe Traian Basescu pentru ca sunt basist, a facut destule prostii atat el cat si PDL-istii sai, ceea ce sustin este un principiu, o doctrina, LIBERALISMUL, si tot ce deriva din liberalism, O JUSTITIE LIBERA CARE SA NU MAI FIE CONDAMNATA DE APARTENENTA SI COMANDA POLITICA, CARE SA CONDAMNE CETATENII FUNCTIE DE FAPTE NU DE STATUT SOCIAL. Nu suport lenea, trantorii, oportunistii, fripturistii, hotii, din orice partid ar fi acestia.
QUOTE
Daca ma intrebi ce mi-as dori...ei bine ar fi interesant sa incerce sa numeasca un alt premier pentru ca am scapa mai repede de Consumatorii de Whisky.

Da am scapa de consumatorii de whisky si ne-ar ramane consumatorii de tuica si vodka. E clar ca buna ziua ca USL-istii incearca sa-l forteze sa numeasca un plagiator in functia de prim ministru, pana la urma ce-ar mai conta, tot avem parlamentari cu dosare plimbate cu nerusinare de colo pana colo, condamnati, arestati etc. asta este exemplul pe care il dau parlamentarii acestei tari "pulimii"? Daca ma intrebi ce mi-as dori... ei bine ar fi interesant ca Traian Basescu sa numeasca un alt prim ministru dintre membrii PSD iar dupa formarea guvernului sa-si dea demisia recunoscandu-se "invins de sistem". Traian Basescu si-a oferit 2 ani de mandat pentru reformele votate de romani la un referendum, nu l-au sprijinit nici politicienii de dreapta nici cei de stanga, iar azi am ajuns sa avem mai multi parlamentari decat USA la o populatie de 18 milioane de locuitori. Acesti pralamentari, politicieni care dorm in parlament, oportunisti care intra in parlament cu o declaratie de avere slabuta si ies bogati ca niste adevarati investitori, sunt parte a unui sistem de cumetrii politice, clanuri care tin Romania pe loc, ancorata in trecut, fapt pentru care tinerii, romanii intreprinzatori satui sa tot astepte reforma pleaca pe alte meleaguri cautand ceva ce in Romania lipseste cu desavarsire, MERITOCRATIA.

fiatlux
QUOTE
Daca nu-l sustine Europa il sustin eu, Marduk

tu cultivi cultul personalitatii si nu prea bate cu liberalismul
ne dorim toti meritocrati ,da-s pe cale de disparitie;da' sper ca nu-l incadrezi si pe presedinte printre ei
gigip
QUOTE(fiatlux @ 12 Dec 2012, 03:21 PM) *
tu cultivi cultul personalitatii si nu prea bate cu liberalismul
ne dorim toti meritocrati ,da-s pe cale de disparitie;da' sper ca nu-l incadrezi si pe presedinte printre ei

Marduk e baiat bun dar are conexiunile gresite! Cand afirma ceva categoric,trebuie citit in sens invers! Daca spune ca nu e basist,sigur este! Daca spune ca basistii sunt singurii liberali din Romania,inseamna ca aia chiar nu au vreo legatura cu fenomenul! In rest(in afara ca posteaza in domenii in care e habarnist!),e de bine!
Marduk
QUOTE(fiatlux @ 12 Dec 2012, 03:21 PM) *
tu cultivi cultul personalitatii si nu prea bate cu liberalismul...

Daca-i iau apararea cand si cand presedintelui, nu omului Traian Basescu, inseamna ca eu cultiv cultul personalitatii?!
Putea sa fie presedinte orice alt politician, daca s-ar fi aflat in situatia functionarului Traian Basescu i-as fi luat apararea. Eu cred ca romanii nu inteleg ce inseamna sa fi reprezentantul unei institutii, ca cetatean nu trebuie sa fi de acord cu omul din fruntea institutiei, dar asta nu inseamna ca presedintele, institutia, pot fi terfeliti de oricine oricand. La alegeri nu-i mai dai votul, dar pe timpul mandatului incerci sa intelegi ce vrea sa faca functionarul respectiv pentru binele tau sau al tarii tale.
QUOTE(gigip @ 12 Dec 2012, 04:01 PM) *
Marduk e baiat bun dar are conexiunile gresite! ..... In rest(in afara ca posteaza in domenii in care e habarnist!),e de bine!

No comment.
fiatlux
QUOTE(Marduk @ 12 Dec 2012, 06:26 PM) *
Daca-i iau apararea cand si cand presedintelui, nu omului Traian Basescu, inseamna ca eu cultiv cultul personalitatii?!
Putea sa fie presedinte orice alt politician, daca s-ar fi aflat in situatia functionarului Traian Basescu i-as fi luat apararea. Eu cred ca romanii nu inteleg ce inseamna sa fi reprezentantul unei institutii, ca cetatean nu trebuie sa fi de acord cu omul din fruntea institutiei, dar asta nu inseamna ca presedintele, institutia, pot fi terfeliti de oricine oricand. La alegeri nu-i mai dai votul, dar pe timpul mandatului incerci sa intelegi ce vrea sa faca functionarul respectiv pentru binele tau sau al tarii tale

hmm.gif qed;tocmai mi-ai confirmat teoria; deci singura conditie de-a ..prezida o tara e sa reusesti sa acaparezi fotoliul prezidential;apoi,indiferent ce si cum face,e neinteresant; tre' sa-l respecti; si apoi Basescu insusi nu respecta functia pe care o detine si nici el nu aplica liberalismul al carui reprezentat de varf,crezi tu, ar fi ;de la mine asa se vede
gigip
QUOTE(fiatlux @ 12 Dec 2012, 06:22 PM) *
hmm.gif qed;tocmai mi-ai confirmat teoria; deci singura conditie de-a ..prezida o tara e sa reusesti sa acaparezi fotoliul prezidential;apoi,indiferent ce si cum face,e neinteresant; tre' sa-l respecti; si apoi Basescu insusi nu respecta functia pe care o detine si nici el nu aplica liberalismul al carui reprezentat de varf,crezi tu, ar fi ;de la mine asa se vede

Marduk ,prin postarea asta,confirma ca are conexiunile gresite,ca nu intelege ce spune si de ce sustine asta! Cum poti sa respecti pe uncorupt,pe un grobian,pe un betiv,pe un imoral,pe un bataus de copii ori informator al securitatii,doar pentru ca ocupa,vremelnic,o functie importanta in stat? Niciunde in lume nu conteaza functia,indiferent cat de mare este ea ,ci omul care o ocupa! Un presedinte poate sa fie corect si cinstit,altul hot ,unul destept,altul prost,unul democrat,altul dictator,unul politicos,altul nesimtit! Ocuparea unei functii nu este un certificat general valabil de buna purtare! Numai omul care ocupa functia,felul lui de a fi ,de a se purta,de a vorbi,de a dialoga,de a respecta pe ceilalti conteaza!
Michelle
QUOTE(fiatlux @ 12 Dec 2012, 12:28 PM) *
suferinta mea cea mai mare este ca,cu crizele astea ..politice..economice ne pierdem simtul umorului;
stii cum e vorba aia,cainii latra,caravana trece;votantul nu are alternative,solutii si faptul ca e luat in corzi cel care a ales altceva decat noi ,mi se pare o greseala,cand cei ce trebuie stransi cu usa sunt politicienii;iar faptul ca tu consideri ca vechiul parlament (cu numele) a fost ok, nu se confirma prin situatia reala in care a ajuns tzara;mie mi s-a parut ca mergem in virtutea inertiei, ca de fapt intre parlamentul+guvernele precedente si tzara nu a fost nici o interrelatie,coruptia-i la ea acasa ca si economia gri, ca invatamantul ,in afara ca a fost..deconspirat e la pamant,ca sanatatea e bolnava etc.
ca de obicei si la alegerile astea de fapt sustinerea unora a fost un vot de blam dat celorlalti,dpmdv motivat,ca altceva nu ai ce face,se pare! smoke.gif


Din pacate si cei care au mers pe vot de blam vor primi ceea ce merita , un cacat si mai mare decit ala pe care l-ar fi votat singuri. In cazul asta, ma intreb, nu cumva e mai bine sa o fac in cunostinta de cauza?! ohyeah.gif

Transcriu aici ceea ce am scris pe FB: Nu stiu de ce lumea tot se asteapta sa intalneasca feti frumosi si ilene cosanzene? si de ce tocmai intre politicieni?
Ati cunoscut astfel de caractere in viata reala? printre prietenii vostri? in cazul in care raspunsul, prin absurd, este da, de ce nu i-ati convins pina acum sa candideze in parlament, sau macar la o primarie ceva.
fiatlux
bineinteles ca am cunoscut si le-am recomandat dar nu am reusit sa-i conving(am avut si-o candidata la presedintie,relativ tanara ,om de mare calitate smile.gif );dar ce sa inteleg de la tine ? ca nu exista astfel de oameni? sunt dar ,in general sunt modesti sau carieristi ,iar cei care sa-i recomande rari sau absenti din motive de ...micime
OT -v-ati retras pe fb pt a scapa de opozitie? "e periculos" laugh.gif
Marduk
QUOTE(Michelle @ 12 Dec 2012, 09:29 PM) *
...Ati cunoscut astfel de caractere in viata reala? printre prietenii vostri? in cazul in care raspunsul, prin absurd, este da, de ce nu i-ati convins pina acum sa candideze in parlament, sau macar la o primarie ceva.

Da, am cunoscut astfel de oameni, am incercat sa-i conving sa candideze, dar de fiecare data in urma analizelor am realizat ca in Romania, nu poti sa faci cariera in politica daca nu esti sprijinit de o grupare, partid sau foarte multi bani. In Romania s-a creat in acesti 23 de ani de democratie originala un conglomerat politic foarte puternic al carui liant este doar parvenirea, imbogatirea, mostenirea politica, nepotismul si nu programul politic, ideologia de partid, aceste doua conditii ramanand doar la nivelul mediu al partidelor romanesti. Exemple: Mihail Neamtu, Nicusor Dan, Iulian Croitoru etc. acesti oameni au incercat sa intre in politica de jos, cu idei noi, atitudine diferita fata de alegatori, n-au reusit mare lucru si nici in viitor nu vor reusi. Politica e ca o haita, un clan, daca esti acceptat, daca esti perceput, recomandat, ca fiind controlabil si nu un rebel, a se vedea si parcursul politic al marelui verde Remus Cernea, esti ajutat, altfel toti politicienii indiferent de orientare iti dau in cap, pentru ca ei isi cunosc si isi apara interesele de grup oricat de mult s-ar ura intre ei. Personal cred ca marea schimbare nu poate veni decat de la un infiltrat, disimulat, perfect, extrem de bine pregatit care sa penetreze sistemul sa-l cunoasca, dupa care sa distruga si sa-l reconstruiasca, desi s-ar putea sa nu le reuseasca in totalitate. Exemple: Gorbaciov, Deng etc. Asta deoarece in ecuatie intervine si celebra VARIABILA INCONTROLABILA, OMUL, IN CAZUL DE FATA ALEGATORUL, CETATEANUL. O revolutie depinde foarte mult de reactia acestei variablie incontrolabile, de aceea in istorie avem atatea ciudatenii ale civilizatiilor, pentru ca intreaga evolutie a societatii umane a depins, depinde si va depinde de nivelul, starea, acestei variabile incontrolabile.
Michelle
Ti-ai dat singura explicatia...asemenea oameni sunt rari si n-au sanse sa ajunga acolo unde trebuie;si nu ma refer numai la politica. Sau hai sa o zic altfel: Citi oameni" perfecti"sau aproape ai vazut in posturi cheie din economie, invatamant etc?
Marduk
Eu ti-am raspuns la intrebare, daca am cunoscut "astfel de caractere in viata reala? printre prietenii vostri?". Consider ca nu exista oameni perfecti, Romania nu are nevoie de oameni perfecti, are nevoie de specialisti de posturi in care oamenii, functionarii sa acceada pe baza de merit nu pe pile. Faptul ca de la un guvern la altul posturile din administratie se impart politic si nu in functie de concurs, pregatire si merit, duce la noianul asta de anormalitati pe care le traim zi de zi. Iar ca situatia sa fie si mai dezastruoasa, la fiecare schimbare de guvern se schimba pana si specialistii care nu au legatura cu politicul pentru a face loc stipendiatilor politic. Vom avea un alt guvern, or sa se schimbe iar numele ministerelor, iar noi consideram asta ca o normalitate, in timp ce in Europa exista tari care n-au schimbat numele ministerelor de zeci, sute, de ani.
Michelle
Era vorba de fiatlux! (care e o "ea") ,dar ai dreptate cu ai zis de specialisti si de clasa politica.Asa se intampla in politica si administratia romaneasca.Lucrurile o luasera pe un fagas mai aproape de normalitate in timpul guvernarilor anterioare pedeliste. Procurorii incepusera sa faca anchete care sa duca la condamnari si din randul PDL-ului si al PSD-ului si al UDMR-ului ,lucru care nu s-a vazut pe timpul lui Nastase;in economie se incepuse si acolo o asanare...n-am timp sa detailez dar va spun din interiorul unor ministere ca lucrurile nu mai erau asa haotice si furt pe fata. Ceea ce in urmatorii 4 ani putem sa ne luam adio.
Marduk
QUOTE(Michelle @ 13 Dec 2012, 10:11 AM) *
.... Ceea ce in urmatorii 4 ani putem sa ne luam adio.

Observ ca justitia inca functioneaza, pe ici pe colo cu sincopele generate de "legislatia de aur" dar merge. Procuratura lucreaza, iar acuzatiile cum ca ar lucra la comanda lui Basescu nu prea mai sunt. Eu sper ca dintre toate reformele pe care si le-a dorit Basescu macar asta din justitie sa reuseasca. Ar fi un mare castig pentru noi toti.
turbo trabant
QUOTE(Michelle @ 13 Dec 2012, 11:11 AM) *
...n-am timp sa detailez dar va spun din interiorul unor ministere ca lucrurile nu mai erau asa haotice si furt pe fata. Ceea ce in urmatorii 4 ani putem sa ne luam adio.

Si tu chiar crezi ca intereseaza pe cineva chestia asta? Cel mult vei primi un reply in care psihopupii cu drept de vot vor zbiera ceva de basescu, dictatura, etc.


turbo trabant
Pentru numirea lui Victor Ponta in fonctia de prim frecator al mentii romanesti, Basescu trebuie suspendat.

A incalcat grav constitutia.
Marduk
Presedintele Traian Basescu a respectat constituitia, asta pe care o avem, dar eu cred ca omul Traian Basescu nu este de acord cu decizia presedintelui Traian Basescu. Exista clipe in viata oamenilor cand trebuie sa faca concesii, poate ca indivizii nu sunt de acord sa lase de la ei nimic, dar sunt fortati de imprejurari, trebuie sa accepte cumva realitatea, "legea", impusa sau nu de legislatie, cutumele etc. fie o fac, fie renunta la statutul lor, social, familial etc. Un individ isi castiga greu statutul pe care il are la un moment dat, un lup, un leu, o vidra, un elefant, un delfin, un porc, chiar si o gaina respecta si este respectata intr-o ierarhie, un loc pe care si l-a castigat datorita unor imprejurari sau calitati recunoscute de grupul din care face parte individul respectiv. Traian Basescu n-a respectat aceasta ierarhie, n-a stiut sau n-a vrut sa se foloseasca de ea, desi este greu de crezut aceasta atitudine pentru un marinar. Poate si-a inchipuit ca daca este "capitanul" romanilor isi poate permite sa ignore sefii de echipaj, timonierii, bucatarii etc. Desigur toate acestea sunt presupuneri, nu am inteles exact cu ce a gresit "capitanul" Traian Basescu fata de "echipajul" sau. Poate ca nu le-a dat satisfactie unora care sperau sa se imbogateasca rapid dintr-o singura "calatorie", poate a vrut sa pastreze "comoara" doar pentru el, sau poate ca a vrut sa imparta toata "comoara" cu cei saraci, cu amaratii aciuati prin danele portului, cine stie. Un lucru este cert azi, "comandantul" Traian Basescu este terminat, personal ma astept sa-si dea demisia, sa lase "corabia" in mana celor tineri, buni, rai, asa cum or fi, "echipajul" a decis ce si cum desi multii membrii erau beti, au ales ceea ce au crezut ca e bine pentru ei. Miscarea asta se poate intampla si pe mare, doar ca acolo are un nume, "revolta" iar revolta trebuie sa fie foarte intemeiata, scopul revoltatilor fiind acela de a salva corabia si echipajul, trebuie sa fie bine intemeiata o revolta, altfel ii asteapta judecata si condamnarea. Presedintele Traian Basescu a facut ceea ce trebuia sa faca, constitutional a desmnat OMUL ZILEI, in functia de prim ministru. Omul Traian Basescu s-a balacarit cu OMUL ZILEI, a avut cu el contre pe diverse teme si vreau sa cred ca atunci cand a facut-o n-a facut-o de pe pozitia sa oficiala, aceea de presedinte al Romaniei. E greu sa fi presedinte de asociatie de locatari, de proprietari de orice alta organizatie aveti in minte, dar sa fi presedintele unei tari, o tara in care foarte multi inca asteapta de la presedinte sa faca si desfaca, fara aiba habar, sa cunoasca atributiile, puterile presedintelui. Azi sunt convins ca presedintele Traian Basescu este al doilea presedinte invins de sistem, omul Traian Basescu s-a invins singur, pentru ca n-a vrut, sau n-a putut sa faca concesii celor care doreau mai mult decat le-a oferit.
gigip
[quote name='Marduk' date='17 Dec 2012, 06:29 PM' post='744164']
Traian Basescu nu a avut si nu are nici macar 1% din calitatile necesare functiei de presedinte al Romaniei! Lipsit de flexibilitate,de calitatile esentiale de mediator intre partide,intre institutiile statului,intre puterile statului,a inceput,a continuat si isi va sfarsi(depinde cum?) mandatul ,in discordanta cu constitutia,cu legile,cu fisa postului,cu bunul simt necesar inaltei functii! "Scolit" ca informator al securitatii,grobian(tiganca imputita,Regele,sluga la rusi,Motanul Felix,maimutica etc!),imoral,betiv si mai ales corupt,Traian Basescu a exercitat functia prezidentiala exclusiv in folosul sau si al clanului sau de profitori! Si-a subordonat parchetul,CCR,CNA,CSM ,serviciile secrete si a dezmembrat,prin santaj ori corupere a parlamentarilor doua mari partide:PNL si PSD! Din cei cumparati de la PNL a infintat ,pe structura PD,PDL-ul iar din cei de la PSD,UNPR,o facatura anticonstitutionala! A facut asta doar pentru a se razbuna pe Calin Popescu Tariceanu care nu ii mai executa ordinele ilegale iar apoi ,pentru a se mentine la putere contra vointei romanilor! Nu a pregetat sa se alieze cu PC-ul lui Voiculescu,cu PSD-ul lui Iliescu-Nastase,din acelasi motiv! L-a desemnat ,din nou ,pe Emil Boc ,premier,dupa ce a fost demis ,a incercat sa-l impuna pe Croitoru premier si l-a "uns" in functie pe MRU-premierul alifie ,pentru a le porunci ce si cum sa-l slujeasca! Desi a fost DEMIS de peste 88% dintre romani la referendum,din lasitate,nu a demisionat,de frica tragerii lui la raspundere,inclusiv penala! Este dovedit drept cel mai mare mincinos(nu intram in criza,avem bani pentru marirea salariilor profesorilor,nu-l voi nominaliza vreodata pe Ponta drept premier...!).Va ramane in istorie ca o eroare in conducerea Romaniei,timp de8 ani!
abis
Daca mai intereseaza pe cineva....
Marduk
Ma intereseaza si ce daca, se schimba ceva? Traim in Absurdistan unde orice absurd devine normal si orice normal devine absurd.
gigip
[quote name='Marduk' date='18 Dec 2012, 02:19 PM' post='744177']

De ce il mai platim pe Traian Basescu?


In 8 ani de mandat,Traian Basescu,nu a facut nimic bun pentru Romania,pentru romani! A creat permanent discordie intre partide,intre parlament si guvern,intre institutiile statului,contrar rolului sau de mediator,prevazut in constitutie!

Dupa cea de-a doua suspendare (si demiterea sa prin referendumul din 29 iulie!),desi primeste de la bugetul public sume imense pentru el si liota de consilieri,Traian Basescu nu si-a mai indeplinit atributiunile prevazute in fisa postului! Acum se lafaie la munte,se distreaza si da interviuri,pe banii contribuabililor romani!

Cred ca dupa sarbatorile de iarna,parlamentul trebuie sa-l cheme in fata camerelor reunite pentru a arata ce a facut ,macar in acest an,pentru tara!

Neindeplinirea atributiunilor prevazute in fisa postului reprezinta un motiv temeinic si legitim pentru a 3-a sa suspendare si demiterea prin referendum!

Marduk
QUOTE(gigip @ 23 Dec 2012, 06:12 PM) *
..Neindeplinirea atributiunilor prevazute in fisa postului reprezinta un motiv temeinic si legitim pentru a 3-a sa suspendare si demiterea prin referendum!

O prostie mai mare decat asta nici ca suntem in stare sa facem, poate doar sa lansam "bomba atomica" a lui Ceausescu impotriva platoului Bucegi. Mon general nu stiu carui partid esti afiliat, dar daca actualul parlament sau guvern initiaza o nuoa procedura de suspendare, cu siguranta vom ramane suspendati intr-un trecut ce nu are in viitor, iar undeva va trebui sa facem o revolutie adevarata pentru a scapa de tenebrele care ne bantuie.
gigip
QUOTE(Marduk @ 23 Dec 2012, 06:31 PM) *
O prostie mai mare decat asta nici ca suntem in stare sa facem, poate doar sa lansam "bomba atomica" a lui Ceausescu impotriva platoului Bucegi. Mon general nu stiu carui partid esti afiliat, dar daca actualul parlament sau guvern initiaza o nuoa procedura de suspendare, cu siguranta vom ramane suspendati intr-un trecut ce nu are in viitor, iar undeva va trebui sa facem o revolutie adevarata pentru a scapa de tenebrele care ne bantuie.

Nu e dorinta mea! Este nevoie de demiterea acestuia pentru revenirea Romaniei pe calea intelegerii,dialogului,a democratiei! Traian Basescu,pe langa una, doua calitati personale are o multime de defecte care au produs daune imense democratiei,,vietii romanilor! A divizat societatea ,partidele,institutiile statului,a desconsiderat parlamentul,guvernele,a invrajbit privatii cu bugetarii,pensionarii cu bugetarii,medicii cu profesorii,tinerii cu varstnicii! Omul asta si-a alungat toti colaboratorii,toti consilierii,dupa ce s-a folosit de ei pentru a-si atinge scopurile! In 8 ani de zile nu a facut nimic bun pentru tara,pentru romani! A avut grija sa se imbogateasca el si banda lui de hoti,sa-i jigneasca si sa-i atace jegos pe TOTI(adversari politici,partide opuse,jurnalisti,oameni de afaceri,sindicalisti,profesori,medici,politisti) care l-au aratat cum este,un abuziv,un factor disturbator,distructiv in viata publica! De 3 ani de zile nu a facut ABSOLUT NIMIC din atributiile sale de presedinte! S-a ocupat ,EXCLUSIV,de dezbinarea romanilor,a partidelor politice,a institutiilor statului avand un singur scop,mentinerea sa la putere! Din cauza sa,PDL-ul a ajuns la nivelul caricaturii de partid al lui Dan Diaconescu iar USL-ul a castigat alegerile locale si parlamentare cu peste 60%. Cu cat va ramane mai mult in scaunul de la Cotroceni,efectele dezastruoase pentru Romania ,se vor amplifica!
Marduk
QUOTE(gigip @ 24 Dec 2012, 08:35 AM) *
Nu e dorinta mea! Este nevoie de demiterea acestuia pentru revenirea Romaniei pe calea intelegerii,dialogului,a democratiei! ....

Decat sa-i vad grimasele si angoasele fanfaronului de Antonescu, mai bine hahaiala lui Basescu. Cand ma gandesc ca birlicul ala de Crin Laurentiu Antonescu o sa aibe sansa sa fie presedinte, mai ca l-as accepta ca presedinte pe tovarasul Ion Iliescu, cel putin mosu are prestanta stie ce si cand sa vorbeasca, nu-si da ochii peste cap si nu-si aranjeaza parul in fata camerelor.
Michelle
QUOTE(gigip @ 24 Dec 2012, 08:35 AM) *
Nu e dorinta mea! Este nevoie de demiterea acestuia pentru revenirea Romaniei pe calea intelegerii,dialogului,a democratiei! Traian Basescu,pe langa una, doua calitati personale are o multime de defecte care au produs daune imense democratiei,,vietii romanilor! A divizat societatea ,partidele,institutiile statului,a desconsiderat parlamentul,guvernele,a invrajbit privatii cu bugetarii,pensionarii cu bugetarii,medicii cu profesorii,tinerii cu varstnicii! Omul asta si-a alungat toti colaboratorii,toti consilierii,dupa ce s-a folosit de ei pentru a-si atinge scopurile! In 8 ani de zile nu a facut nimic bun pentru tara,pentru romani! A avut grija sa se imbogateasca el si banda lui de hoti,sa-i jigneasca si sa-i atace jegos pe TOTI(adversari politici,partide opuse,jurnalisti,oameni de afaceri,sindicalisti,profesori,medici,politisti) care l-au aratat cum este,un abuziv,un factor disturbator,distructiv in viata publica! De 3 ani de zile nu a facut ABSOLUT NIMIC din atributiile sale de presedinte! S-a ocupat ,EXCLUSIV,de dezbinarea romanilor,a partidelor politice,a institutiilor statului avand un singur scop,mentinerea sa la putere! Din cauza sa,PDL-ul a ajuns la nivelul caricaturii de partid al lui Dan Diaconescu iar USL-ul a castigat alegerile locale si parlamentare cu peste 60%. Cu cat va ramane mai mult in scaunul de la Cotroceni,efectele dezastruoase pentru Romania ,se vor amplifica!



gigipe, parca esti la concurs de pus virgule! rolleyes.gif
Intr-un loc ai pus doua deodata! Ca sa nu mai zic ca scrii numai tampenii...cred ca Marduk e singurul care are rabdare sa te citeasca.
gigip
QUOTE(Michelle @ 24 Dec 2012, 04:18 PM) *
gigipe, parca esti la concurs de pus virgule! rolleyes.gif
Intr-un loc ai pus doua deodata! Ca sa nu mai zic ca scrii numai tampenii...cred ca Marduk e singurul care are rabdare sa te citeasca.

Ma simt flatat! Intotdeauna tampitii,ca si nebunii,spun despre ceilalti ca scriu tampenii ori sunt nebuni!
Marduk
QUOTE(gigip @ 24 Dec 2012, 06:21 PM) *
...Intotdeauna tampitii,ca si nebunii,spun despre ceilalti ca scriu tampenii ori sunt nebuni!

"Din pacate,nu e singurul printre postantii de la han care scriu mult,prost si fara rost!"
rofl.gif No comment santa1.gif
gigip
[quote name='Puss In Boots' date='27 Dec 2004, 10:53 AM' post='253207']
.... continuare ...
Tot ce ai postat este adevarat! Din pacate,destui fosti admiratori creduli ai acestuia,nu vor crede adevarul celor postate!
abis
QUOTE(gigip @ 23 Dec 2012, 06:12 PM) *
Neindeplinirea atributiunilor prevazute in fisa postului reprezinta un motiv temeinic si legitim pentru a 3-a sa suspendare si demiterea prin referendum!

Adica? unsure.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 4 Jan 2013, 03:06 PM) *
Adica? unsure.gif

Nedistribuirea de medicamente.

Marduk
Basescu este de vina ca nu se distribuie medicamente?
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 4 Jan 2013, 06:53 PM) *
Basescu este de vina ca nu se distribuie medicamente?


Bineinteles dar stai linistit ca noua constitutie va reglementa si acest aspect.

Constitutia actuala e proasta rau de tot, a fost facuta pentru un presedinte cinstit ca domnul nastase iar dovada clara si irefutabila ca constitutia este grav incalcata este ca autorul ei este acum la parnaie facand puscarie poulitica.

E bine, domnu' gigip?
andra_v
Sa revenim la oile noastre. Traian Basescu, asteptat la Chisinau la 1 februarie, tramsmite Agerpres.

Preşedintele Romāniei Traian Băsescu va efectua o vizită de o zi īn Republica Moldova, la 1 februarie, la invitaţia omologului său de la Chişinău, Nicolae Timofti.

http://www.agerpres.ro/media/index.php/pol...-Agerpres-.html
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.