Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
fiatlux
QUOTE(March @ 13 Mar 2012, 05:50 PM) *
NU trebuie. Da' poti sa te pui cu "Jupanul" !


traiasca evaziunea fiscala ! noroc cu vendetele politice,cele care au si repercusiuni (adica rare) !un stat putred fara perspectiva ..
Marduk
QUOTE(abis @ 14 Mar 2012, 09:52 AM) *
"Ai vazut sefu' ca la stat se maresc salariile, economia merge bine, trebuie sa ne maresti si noua! Altfel punem cu sindicatu' de-o greva"


In companiile mai mari poate ca muncitorul sa gandeasca asa, dar in companiile mici nu cred, desi s-ar putea sa ai dreptate, din cate stiu in multe srl-uri nici nu exista sindicat, ii pun pe muncitori sa semneze ca nu vor sindicat sau sunt reprezentati de un lider care este mana in mana cu patronul.
March
... cenzura pe Youtube !

Filmuleţul cu Ciutacu, interzis de TVR pe Youtube, ca să nu-l supere pe Băsescu



*****
am editat expresiile licentioase


Esti caraghios ca deobicei cand vine vorba de Basea !


Vrei sa-ti arat io expresii licentioase pe care te faci ca nu le vezi ?
Marduk
Daca ei aveau drepturile respective au facut-o probabil din prea multa slugarnicie, nu la cererea lui Basescu.
abis
Basescu pretinde ca i-a propus lui Ponta sa fie premier, prin februarie. Ponta neaga. Oricare ar fia adevarul, Basescu are o problema. Pe langa faptul ca o asemenea propunere ar fi o imbecilitate din partea lui...

Daca Basescu nu i-a propus lui Ponta sa fie prim-ministru, atunci este mincinos atunci cand declara ca a facut-o.

Daca Basescu i-a propus lui Ponta cu gandul ca acesta nu o sa accepte, atunci este mincinos cand face pe Fecioara Maria cu declaratii de tipul "eu am vrut, ei nu au vrut".

Daca Basescu i-a propus lui Ponta in februarie cu speranta ca acesta o sa accepte, atunci este un mincinos atunci cand declara ca Ungureanu era solutia pentru Guvern inca din decembrie.

In concluzie, Basescu a pierdut o buna ocazie sa taca. smile.gif



PS: Existenta stenogramelor de la acea intalnire sugereaza ca propunerea intr-adevar a existat. Deci si Basescu minte cand spune ca a decis inca din decembrie ca MRU va fi premier, si Ponta minte cand spune ca nu i s-a propus asa ceva.
Marduk
@abis
"Existenta stenogramelor de la acea intalnire sugereaza ca propunerea intr-adevar a existat. Deci si Basescu minte cand spune ca a decis inca din decembrie ca MRU va fi premier, si Ponta minte cand spune ca nu i s-a propus asa ceva. "

E doar un joc politic, iar Ponta demonstreaza din nou ca nu are stofa de politician, a sarit ca o tata de cartier, sa nege si sa-l faca mincinos pe seful statului. Basescu i-a propus cu siguranta sa fie PM pentru ca stia sigur ca va refuza lasand astfel portita deschisa pentru viitoarele discutii pe tema colaborari dintre presedinte si opozitie.
abis
QUOTE(Marduk @ 19 Mar 2012, 10:30 AM) *
Basescu i-a propus cu siguranta sa fie PM pentru ca stia sigur ca va refuza

Daca ar fi asa ar insemna ca este adevarat ce ziceam mai sus: este mincinos cand face pe Fecioara Maria cu declaratii de tipul "eu am vrut, ei nu au vrut"

Oricare ar fi adevarul, Basescu tot prost iese.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 19 Mar 2012, 10:15 AM) *
PS: Existenta stenogramelor de la acea intalnire sugereaza ca propunerea intr-adevar a existat. Deci si Basescu minte cand spune ca a decis inca din decembrie ca MRU va fi premier, si Ponta minte cand spune ca nu i s-a propus asa ceva.


Exista propuneri si propuneri. Daca eu ti-as face o propunere ironica sa facem schimb de locuri, cu siguranta nici nu ai lua in seama propunerea. A face propunerea de a fi PM unui lider din partid de opozitie care nu are majoritatea in parlament e doar o gluma de prost gust, un dat cu tifla golanesc. E in stilul lui. Probabil de-asta nici nu merita luata in seama iar Ponta nu a considerat-o serioasa.

Pe de alta parte, desecretizarea unor documente secrete de la Cotroceni ca asa vrea presedintele e o grava incalcare a protocolului de securitate national. Sunt niste proceduri care se fac pentru desecretizare si trebuie niste avize pe acolo, daca nu ma insel chiar de la SRI si CSAT.
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 19 Mar 2012, 11:32 AM) *
Daca eu ti-as face o propunere ironica sa facem schimb de locuri, cu siguranta nici nu ai lua in seama propunerea.

Probabil - dar daca as fi intrebat ulterior, as spune: da, a propus asta, dar in bataie de joc, era clar ca nu vorbeste serios.

Nu as spune nu, nu am vorbit deloc despre asta.

Din acest motiv suspectez ca ceva-ceva a fost acolo.

QUOTE
desecretizarea unor documente secrete de la Cotroceni ca asa vrea presedintele e o grava incalcare a protocolului de securitate national

Am dubii ca respectiva stenograma era clasificata ca secret de stat... smile.gif
turbo trabant
Maestrul papusar loveste din nou.
abis
QUOTE(abis @ 19 Mar 2012, 11:48 AM) *
Probabil - dar daca as fi intrebat ulterior, as spune: da, a propus asta, dar in bataie de joc, era clar ca nu vorbeste serios.

Nu as spune nu, nu am vorbit deloc despre asta.


Mda - dupa publicarea stenogramelor Ponta nu mai spune "nu, nu am vorbit despre asta", ci exact ce am scris mai sus: ca de fapt i-a propus, dar in bascalie. A intors-o ca la Ploiesti. smile.gif
goguta
Abis, nu poti discuta serios despre asa ceva.
turbo trabant
QUOTE(goguta @ 19 Mar 2012, 01:51 PM) *
Abis, nu poti discuta serios despre asa ceva.

Daca tu ai fost fraier si ai crezut in ce iti spun idolii tai cu lupta eterna, nemiloasa si necrutatoare contra lui traianel, e fix problema ta.

Insa romanu e neam de fripturist asa ca si idolilor tai le place ciolanul.
goguta
QUOTE(turbo trabant @ 19 Mar 2012, 01:04 PM) *
Daca tu ai fost fraier si ai crezut in ce iti spun idolii tai cu lupta eterna, nemiloasa si necrutatoare contra lui traianel, e fix problema ta.

Insa romanu e neam de fripturist asa ca si idolilor tai le place ciolanul.

Amice, esti ...
Tocmai invers arata, ca n-au vrut ciolanul.
PNL intra la ciolan maine daca vrea.
Marsh la shaiba cum ziceam. wink.gif

P.S. Eu nu am idoli, pe nici o categorie.
turbo trabant
QUOTE(goguta @ 19 Mar 2012, 02:11 PM) *
Tocmai invers arata, ca n-au vrut ciolanul.
PNL intra la ciolan maine daca vrea.

Dar nici nu ma asteptam sa crezi.

Cred ca altceva va avea PNL si nu va intra la ci in PNL. valabil si pentru pesedistii lui gigip.

PS: Lucrezi cu dacia, mareata intreprindere geto-dacica? ai obsesii cu uleiuri, saibe, chestii din astea.
Marduk
QUOTE(abis @ 19 Mar 2012, 10:33 AM) *
"este mincinos cand face pe Fecioara Maria cu declaratii de tipul "eu am vrut, ei nu au vrut"

Moncher, nu ma face sa-mi schimb impresia despre facultatile dumitale, aici discutam despre politica, despre c**va, curvelor, ipocrizia, ipocriziilor, in politica nu e vorba de Fecioara Maria, unsure.gif morala, etica etc. Un politician cand face o afirmatie si-o asuma, nu conteaza ce spune, pentru ce spune, cand spune, conteaza foarte mult sa nu minta sau sa nu recunoasca ca a mintit pentru ca a trebuit sa faca asta. vezi cazul Clinton-Monica. Traian Basescu continua sa ma uimeasca, inca mai are, ca sa zic asa, vana de politician. Nu stiu unde a invatat sa faca politica dar stie ce trebuie facut. Ponta s-a lasat prins in capcana asta, daca ar fi fost un politician adevarat, ar fi iesit in ziua respectiva, cand i s-a facut propunerea si ar fi zis: " presedintele mi-a facut propunerea de a fi premier dar l-am refuzat pentru ca nu am considerat in actuala situatie ca fiind serioasa", n-a iesit, a mestecat nada iar azi incearca sa dea vina pe Basescu.

QUOTE(Cucu Mucu @ 19 Mar 2012, 11:32 AM) *
....A face propunerea de a fi PM unui lider din partid de opozitie care nu are majoritatea in parlament e doar o gluma de prost gust, un dat cu tifla golanesc....

Moncher, a fost o propunere de genul celei cu doi ani din mandat pentru reforma statului, parlament unicameral, 300 de parlamentari etc. Acum ca si atunci opozitia n-a avut perspectiva, n-a mirosit potentialul unei nade politice, pe care putea sa o intoarca in favoarea sa. Opozitia e slaba, iar Basescu stie asta mai bine ca oricine, practic nu are oponent care sa-l "faca" poate doar Iliescu sau Nastase sa fie de talia lui Basescu, ceilalti au nasul infundat.


P.S. Sa nu-mi ziceti ca sunt Basist ca nu sunt, eu am facut doar analiza d.p. meu de vedere. mwah1.gif
abis
QUOTE(Marduk @ 19 Mar 2012, 01:33 PM) *
Ponta s-a lasat prins in capcana asta, daca ar fi fost un politician adevarat, ar fi iesit in ziua respectiva, cand i s-a facut propunerea si ar fi zis: " presedintele mi-a facut propunerea de a fi premier dar l-am refuzat pentru ca nu am considerat in actuala situatie ca fiind serioasa"

Daca ar fi fost un politician adevarat spunea "da, accept, numiti-ma premier" wink.gif

QUOTE
Basescu stie asta mai bine ca oricine, practic nu are oponent care sa-l "faca" poate doar Iliescu sau Nastase sa fie de talia lui Basescu, ceilalti au nasul infundat

Corect aici - Basescu ii face usor pe astia doi; insa da-mi voie sa nu ma entuziasmez de politica in stilul "scopul scuza mijloacele".
Marduk
@abis
"Daca ar fi fost un politician adevarat spunea "da, accept, numiti-ma premier"

Era tare, l-ar fi pus intr-o situatie incomoda pe Basescu, eu chiar nu inteleg de ce unii politicieni nu capacitatea de a vedea in perspectiva de a crea scenarii de a solutiona probleme cu orice risc, de asi asuma o decizie? Ar trebui sa mai adaug niste politicieni care cred ca l-ar fi "facut" pe Basescu, Tariceanu si Patriciu.
abis
Patriciu si-a furat-o, tocmai cand credea ca i-a dat lovitura capitala. Patriciu nu este politician. smile.gif

Despre ceilalti, nu stiu ce sa zic... Vedem in toamna...
goguta
Consultarea respectiva a fost o mistocareala ieftina, Ponta nu i-a dat atentie, ca doar nu-i sta in fire sa puna botul la aberatiile lui Base.
Daca eu te injur non-stop si apoi ii zic ca te-as putea chema la un gratar la mine acasa maine, sunt sigur ca nici nu vei inregistra chestia asta ca pe o invitatie.
Marduk
@goguta
In politica e chiar asa, mai intai ne injuram sa vaza lumea ca suntem dujmani, ne balacarim ca la usa cortului, apoi facem aliante politice, vezi alianta PNG-PRM. Politicienii sunt specimene aparte stiu sa inghita multe daca interesul primeaza, in fond e vorba de vorbe, doar cuvinte, nu sentimente. Ponta a gresit ca nu a profitat de mingea inaltata la fileu de Basescu, nu ca nu i-a dat atentie, in politica nu trebuie sa ai aere de doct, trebuie doar sa profiti sa fi oportunist, sa prinzi fiecare miscare gresita a adversarului si sa-l lasi fara replica.
goguta
QUOTE(Marduk @ 19 Mar 2012, 02:14 PM) *
@goguta
In politica e chiar asa, mai intai ne injuram sa vaza lumea ca suntem dujmani, ne balacarim ca la usa cortului, apoi facem aliante politice, vezi alianta PNG-PRM. Politicienii sunt specimene aparte stiu sa inghita multe daca interesul primeaza, in fond e vorba de vorbe, doar cuvinte, nu sentimente. Ponta a gresit ca nu a profitat de mingea inaltata la fileu de Basescu, nu ca nu i-a dat atentie, in politica nu trebuie sa ai aere de doct, trebuie doar sa profiti sa fi oportunist, sa prinzi fiecare miscare gresita a adversarului si sa-l lasi fara replica.

Nu, nu putea sa faca ce ai zis tu, decat daca era la fel de oportunist si nesimtit ca Base, si nu e.
Indiferent ca parerea ta e ca politica se face la modul nesimtit si securist asa cum o face Base.
Ponta a spus care ii sunt obiectivele inante de a merge la Cotroceni.
E prost ca s-a tinut de cuvant si nu a bagat in seama aberatiile lui Base?
Bunul simt tinde sa fie vazut ca prostie in ultimul timp, mai ales atunci cand vine vorba de Ponta.

P.S. Si-mi face o gramada de nervi faptul ca trebuie sa vobesc de bine de Ponta, si asta din cauza papagalului meu de Crin ...
Marduk
QUOTE(goguta @ 19 Mar 2012, 03:09 PM) *
... oportunist si nesimtit ca Base, si nu e.... parerea ta e ca politica se face la modul nesimtit si securist asa cum o face Base....

Moncher, inseamna ca Ponta nu este politician, e doar un procuror care vrea sa-i bage la puscarie pe cei care, conform legii si constatarilor sale, au incalcat legea. Politicienii fac legea nu o aplica.
goguta
QUOTE(Marduk @ 19 Mar 2012, 03:20 PM) *
Moncher, inseamna ca Ponta nu este politician, e doar un procuror care vrea sa-i bage la puscarie pe cei care, conform legii si constatarilor sale, au incalcat legea. Politicienii fac legea nu o aplica.

Cand e premier o aplica, daca e parlamentar o face.
Leonardo
QUOTE(abis @ 19 Mar 2012, 12:37 PM) *
Daca ar fi fost un politician adevarat spunea "da, accept, numiti-ma premier" wink.gif


asta poate dadea bine in cadrul unei dezbateri publice, altfel nu cred ca isi avea rostul in acea discutie presupus privata, in care fluenta discutiei sugereaza ca presedintele ar fi facut apel la arsenalul sau inepuizabil de bascalie suburbana.
Nu e clar care a fost de fapt dialogul si stenogramele alea sunt trunchiate si posibil aranjate din condei in buna traditie a ultimilor ani.
Daca e adevarat ca presedintele i-a oferit la modul serios postul de PM lui Ponta, inseamna ca e instabil psihic. Cu cateva luni inainte spunea despre Ponta ca un copilot nu poate conduce o tara. Tot asa trambita ca nici macar in cazul in care USL va lua peste 50% din voturi nu va delega un PM d ela ei, invocand extrem de discutabil Constitutia. Despre Ungureanu a declarat la investitura ca il agrease cu Boc inca din Decembrie. Si acum brusc vine cu petarda asta de prost gust.
Omul a depasit limita suportabilitatii si vinde minciuni cu o seninatate ce denota cat de mic e respectul fata de cetateni si cat de prosti ii crede el cu adevarat.

Nu ar fi dat veci guvernul pe mana opozitiei in an electoral si in conditiile in care partidul sau si el insusi sunt pe tobogan.
Sigur ca stenogramele astea securiste pot prezenta parti de adevar, ca asa procedeaza baietii cu ochi albastri. Dar daca a existat o astfel de propunere, fie ea si la misto, putea fi in orice context posibil pentru ca stenograma e trunchiata. Citattul din emisiunea lui Cristoiu este urmatorul: 'Nu excludem posibilitatea ca domnul Ponta să fie desemnat prim ministru, dacă ar dori acest lucru, știu că este pregătit, are program, deci totul ține de cum reușimsă formăm majoritățile', Pe baza lui avem doua variante posibile, una mai periculoasa decat cealalta:
-'Ii propun lui Ponta sa devina PM peste un cabinet format de actuala putere'.
-'il propun pe Ponta PM intr-un cabinet de larga coalitie nationala, conform ponderii in parlament'.
Niciuna dintre variantele astea nu putea fi serioasa si daca Ponta ar fi acceptat asa ceva chiar si de dragul conversatiei, atunci se auto-condamna politic imediat si distrugea dintr-un condei sansele opozitiei de a castiga alegerile.

Peste toate e insa uimitor ca poate cineva sa mai creada minciunile presedintelui si sa le mai si sustina la modul serios.
Omul a devnit o piatra de moara de gatul Romaniei si probabil ca va fi studiat indelung de catre posteritate.
Daca Machiavelli traia in timpurile noastre, sunt convins ca l-ar fi considerat pe Traian Basescu drept exemplu de succes in sustinerea Principelui. Si daca Machiavelli era roman, atunci cu siguranta ca Traian Basescu l-ar fi citit mult mai repede si mai atent decat pe 'Cartarascu'.
gigip
QUOTE(goguta @ 19 Mar 2012, 01:51 PM) *
Consultarea respectiva a fost o mistocareala ieftina, Ponta nu i-a dat atentie, ca doar nu-i sta in fire sa puna botul la aberatiile lui Base.
Daca eu te injur non-stop si apoi ii zic ca te-as putea chema la un gratar la mine acasa maine, sunt sigur ca nici nu vei inregistra chestia asta ca pe o invitatie.

Intaiul Umilit al tarii a mintit cu nerusinare in interviul acordat LABE 1 tv,lui Momaie Cristoiu,colegul lui Gogaie Turcescu! A fost inca o dovada ca omul a devenit mitoman,chiar crede in propriile minciuni si diversiuni! Toate aberatiile spuse(cum e el familist,cum le-a promovat pe parasutele Roberta,Elena si Anca pe acest criteriu,cum nu a dormit "micutul" in noaptea cand a taiat salariile bugetarilor etc) sunt dovezi elocvente ca omul sufera de grave tulburari psihice! Apartinatorii sa sune la 112,e o urgenta!
abis
QUOTE(Leonardo @ 19 Mar 2012, 03:30 PM) *
Omul a depasit limita suportabilitatii si vinde minciuni cu o seninatate ce denota cat de mic e respectul fata de cetateni si cat de prosti ii crede el cu adevarat.

Asta ziceam si eu mai sus:

Oricare ar fia adevarul, Basescu are o problema. Pe langa faptul ca o asemenea propunere ar fi o imbecilitate din partea lui...

Daca Basescu nu i-a propus lui Ponta sa fie prim-ministru, atunci este mincinos atunci cand declara ca a facut-o.

Daca Basescu i-a propus lui Ponta cu gandul ca acesta nu o sa accepte, atunci este mincinos cand face pe Fecioara Maria cu declaratii de tipul "eu am vrut, ei nu au vrut".

Daca Basescu i-a propus lui Ponta in februarie cu speranta ca acesta o sa accepte, atunci este un mincinos atunci cand declara ca Ungureanu era solutia pentru Guvern inca din decembrie
turbo trabant
QUOTE(Leonardo @ 19 Mar 2012, 04:30 PM) *
Daca Machiavelli traia in timpurile noastre, sunt convins ca l-ar fi considerat pe Traian Basescu drept exemplu de succes in sustinerea Principelui. S

Asa este, este modelul unui principe. In timp ce astilalti catindeaza la postul de bufon.
abis
Si totusi, daca pana si Blaga o confirma, este posibil ca oferta sa nu fi fost chiar la misto
Leonardo
QUOTE(turbo trabant @ 19 Mar 2012, 02:48 PM) *
Asa este, este modelul unui principe. In timp ce astilalti catindeaza la postul de bufon.


fara a comenta esenta 'principelui' o sa ma limitez la a spune ca e pe postul unui presedinte intr-o republica si nu detine pozitie monarhica. E drept ca mai deunazi se vedea os domnesc si declara ca el nu are cum sa abdice, dar sa nu-l luam prea in serios pe presedintele care se crede uns de Dumnezeu.
Nu stiu care e mai de plans: bufonii sau regele nebun.


QUOTE('abis')
Si totusi, daca pana si Blaga o confirma, este posibil ca oferta sa nu fi fost chiar la misto.


Daca a facut-o in modul citat in postarea mea de mai sus, atunci repet: era sinucidere pentru Ponta si opozitie sa accepte o astfel de oferta, respectiv sa conduca un guvern alcatuit 'pe majoritati' decise la dorinta presedintelui.
E suficient ca avem un guvern sustinut decisiv de un partid-Frankenstein, creat artificial si ilegal in Parlament cu scursurile santajate sau cumparate de la ceilalti.

Dar sa discutam cand om sti adevarul, altfel putem specula la infinit pe piatra aruncata de presedinte intr-un demers sustinut de trepadusii sai politici.
abis
Daca ajungea premier, Pponta strangea automat si o majoritate pentru votul de investitura. UDMR mereu e in tabara puterii, "tradatorii" din UNPR se intorc la matca - once a cheater, always a cheater

Nu asta ar fi fost problema.
Leonardo
'Intamplator' puterea este decisa (inca) prin exprimarea votului popular si nu prin jocuri de culise.
Poate ca Ponta reusea sa intre ingratiile sefului, se dadea cu PDL si atragea si UDMR si UNPR de partea lui.
Problema e ca facand asta in an electoral era condamnat sa piarda alegerile pentru ca devenea la fel de credibil precum Basescu. Ca efect colateral USL ar fi ajuns la paritate cu Miscarea Populara anuntata de PDL.

Poate ca ai uitat si ca guvernul nu mai poate lua niciun fel de decizii importante cu 6 luni inante de alegeri. Cu alte cuvinte, daca prin absurd era o oferta serioasa si prin absurd Ponta o accepta, el venea sa gestioneze o situatie creata de ceilalti si sa se faca partas la incasat suturi de la electorat. In caz de alegeri anticipate, guvernul ce venea dupa avea deplina legitimitate populara si totodata putea lua orice fel de decizii. Cam asa sta treaba. smile.gif
Marduk
QUOTE(Leonardo @ 19 Mar 2012, 04:14 PM) *
... era sinucidere pentru Ponta si opozitie sa accepte o astfel de oferta...


QUOTE(Leonardo @ 19 Mar 2012, 04:58 PM) *
... facand asta in an electoral era condamnat sa piarda alegerile pentru ca devenea la fel de credibil precum Basescu....


De ce era sinucidere curata? gestiona cum voia alegerile, marea salariile etc. asa cea facut? a dat o declaratie soc, cum ca daca USL va veni la putere va taia salariile abia marite de guvern, care guvern nu are voie sa ia decizii importante cu 6 luni inainte de alegeri, adica marirea salariilor nu este o masura importanta?
March
Un mincinos de cea mai joasa speta este ne-tratabil ! devil.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 19 Mar 2012, 05:19 PM) *
Nu asta ar fi fost problema.

Problema e ca nu l-au lasat pe domnu goe victoras mama adi si bunicutza nelu.

Governare o muerte- cam asta e gandirea talibanilor din "opozitie".
Leonardo
QUOTE(Marduk @ 19 Mar 2012, 05:01 PM) *
De ce era sinucidere curata? gestiona cum voia alegerile, marea salariile etc. asa cea facut? a dat o declaratie soc, cum ca daca USL va veni la putere va taia salariile abia marite de guvern, care guvern nu are voie sa ia decizii importante cu 6 luni inainte de alegeri, adica marirea salariilor nu este o masura importanta?


am spus deja de ce in postarea de mai sus. Dar repet pentru ca e in sprijinul dialogului.
admitand ca prin absurd era o oferta serioasa si ca stenograma-petarda reproduce fidel discutia, oferta lui Basescu era conditionata de discutarea 'majoritatilor' politice ce puteau sustine cabinetul.
Adica nu forma un cabinet dupa cum vroia el.
Doi la mana, guvernul asta nu poate lua nicio decizie majora in ultimele sase luni inainte de alegeri iar parlamentul e controlat de catre PDL, UNPR. Cu alte cuvinte, daca prin absurdul-absurdului ar fi putut sa-si faca un guvern dupa dorinta lui, era oricum legat de maini si de picioare si nu ar fi putut face mai nimic ca sa convinga oamenii ca poate. In plus lucra pe un buget deja batut in cuie si aprobat de FMI, greu de ajustat in mod serios. E ca si cum ai prelua in ultimele etape o echipa de fotbal in criza, aflata pe ultimele locuri, fara posibilitate de a schimba echipa sau de a face noi achizitii, si ai dori sa castigi campionatul cu ea. Era anti-reclama sa te bagi in asa ceva.
Singurul avantaj in situatia in care putea controla guvernul, era ca putea asigura alegeri corecte dupa cum spui. Dar asta e prea putin si cred ca se pot organiza alegeri corecte fara sa fie nevoie sa pui mana pe putere.

Marirea salariilor este de fapt revenirea la vechile salarii. Ar fi o masura importanta, dar nesabuita in momentul in care bugetul pe anul asta e deja batut in cuie si o astfel de masura ar creste doar deficitul. De fapt treaba cu marirea salariilor e bomboana otravita servita de Basescu, nici macar guvernul lor nu dorea asta ci sa umble pe la CAS.
Masura de reducere a salariilor in sectorul bugetar a fost una proasta, dar asta nu inseamna ca revenirea brusca la nivelul initial ar fi una buna. Era nevoie sa reduca serios personalul bugetar si mai ales sa eficientizeze cheltuilelile aferente sectorului public (achizitii, investitii etc.). Nu s-a intamplat asta si drept urmare cred ca Ponta a facut o declaratie onesta.

Nu-mi place Ponta, dar apreciez mult incercarea lui de a reveni la un discurs politic normal si de a nu ramane captiv in contra-ofensive paguboase la soparlele basesciene. A realizat (sau l-a sfatuit cineva) ca asta e de fapt tactica lui Basescu: ii arunca in corzi pe adversari prin orice mijloace si mai ales prin lovituri sub centura ca sa nu le lase timp de a planifica un atac consistent.
abis
Prin explicatiile pe care nu mai prididesc sa le dea, Antonescu si Ponta (mai ales!) mai mult se acuza (qui s'excuse s'accuse)

De ce Ponta, pe intreaga durată a discuțiilor pe tema desemnarii sale, nu are nicio reactie, singurii care īi dau replica lui Băsescu fiind Antonescu și Constantin?

De ce USL-ul nu are nicio reacție nici la propunerea lui Băsescu de a demisiona incă din această vară cu condiția revizurii Constituției, astfel īncīt īn noiembrie să avem alegeri parlamentare și prezidențiale?

De ce niciunul dintre cei trei lideri ai USL nu a pomenit nimic despre discutia asta pana acum?

USL-ul trebuia sa joace inteligent:
- fie accepta propunerea si ii arunca pisica moarta in brate presedintelui
- fie declarau imediat dupa iesirea de la consultari că Basescu e atat de disperat incat e gata sa predea guvernarea USL-ului ca sa salveze tara, dar ei refuza pentru ca vor sa preia puterea doar dupa niste alegeri corecte - cine nu crede, sa ceară stenograma
- fie la iesirea de la consultari demascau imediat caracterul de bascalie a propunerii si il acuzau pe presedinte ca in momente grele pentru tara se tine de glumite si mistouri

Dar in schimb:
- nu au suflat o vorba despre propunerea de a prelua guvernarea
- nu au suflat o vorba despre oferta presedintelui de a demisiona in vara (cum dracu' sa mai vorbesti despre dictatura in care traiesti daca vii la guvern, iar presedintele demisioneaza?)
- Ponta initial a negat ca i s-a propus asa ceva, dupa care si-a adus aminte ca i s-a propus "dar nu serios"

Astia sunt atat de ametiti incat nu stiu nici macar ce i-a lovit? unsure.gif
gigip
[quote name='abis' date='20 Mar 2012, 11:35 AM' post='729684']
Gresesti impardonabil!Ponta si cu Antonescu il cunosc bine pe Basescu! Asta e un smenar si un mincinos ordinar! Minte ca le-a propus guvernarea ,nici nu avea cum sa o faca! Incalca GRAV constitutia(e drept ca a mai facut-o!) deoarece ,inainte de desemnarea unui premier(in minciuna basista,Ponta),presedintele este OBLIGAT sa cheme la consultari TOATE PARTIDELE PARLAMENTARE,in sedinta comuna! PARTIDELE SI NU BASESCU,negociaza o majoritate,dupa care,conform intelegerii lor,presedintele cere majoritatii astfel constituite ,sa nominalizeze un candidat la functia de premier! El nu are voie sa nominalizeze pe nimeni,nici pe amanta lui ori pe fiicele lui la functia de premier! Partidele parlamentare decid asta! Este o diversiune basista,securista,pentru a denigra opozitia!
Daca ,din prostie(oricum nu e cazul),Ponta si Antonescu ar fi spus ca li s-a propus(ilegal totusi!) de CATRE BASESCU SA PREIA GUVERNAREA,matrozul ar fi iesit hahaind(singurul lucru la care se pricepe!) si ar fi spus ca cei doi mint,ca nu s-a discutat asa ceva! Nu inteleg cum basistii nu pricep ca Basescu e un mincinos,joaca alba-neagra cu constitutia,cu legile tarii,cu regulile bunului simt! De ce nu a DECLARAT EL,in 6 februarie ca le-a propus guvernarea tarii? Era un lucru DEOSEBIT DE IMPORTANT pentru Romania,pentru UE,pentru toata lumea politica! E clar ca acest Pinochio a devenit mitoman,chiar crede si el in minciunile sale!
abis
QUOTE(gigip @ 20 Mar 2012, 12:20 PM) *
Minte ca le-a propus guvernarea ,nici nu avea cum sa o faca!

Insa ei recunosc ca acest lucru s-a intamplat - dar "nu in mod serios".

QUOTE
inainte de desemnarea unui premier(in minciuna basista,Ponta),presedintele este OBLIGAT sa cheme la consultari TOATE PARTIDELE PARLAMENTARE,in sedinta comuna

In constitutie nu scrie asa ceva. Nici vorba de "sedinta comuna".
Exact asta se intampla atunci: erau consultari...

QUOTE
PARTIDELE SI NU BASESCU,negociaza o majoritate,dupa care,conform intelegerii lor,presedintele cere majoritatii astfel constituite ,sa nominalizeze un candidat la functia de premier

Gresesti, citeste constitutia:

ARTICOLUL 85
(1) Presedintele Romāniei desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru si numeste Guvernul pe baza votului de īncredere acordat de Parlament.

ARTICOLUL 103
(1) Presedintele Romāniei desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru, īn urma consultarii partidului care are majoritatea absoluta īn Parlament ori, daca nu exista o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate īn Parlament.


Nu este mentionata nicaieri procedura mentionata de tine. Presedintele poate numi absolut pe cine vrea el. El decide, nu partidele.

QUOTE
Nu inteleg cum basistii nu pricep ca Basescu e un mincinos

Nu am spus si eu ca e mincinos, ieri? Insa astazi am inteles ceva mai multe, dupa reactiile haotice ale celor doi. wink.gif

QUOTE
De ce nu a DECLARAT EL,in 6 februarie ca le-a propus guvernarea tarii?

A asteptat un moment mai bun. E la mintea cocosului smile.gif

Atunci era in defensiva, acum este in ofensiva, iar cei doi pitpalaci habar nu au pe unde sa scoata camasa.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 20 Mar 2012, 12:52 PM) *
Atunci era in defensiva, acum este in ofensiva, iar cei doi pitpalaci habar nu au pe unde sa scoata camasa.


Ii trozneste de la sar mucii pe pereti pe amandoi. Ponta pare ca s-a prins putin care e jocul si incearca sa isi revina. Crin e total pe dinafara.

Si din cate il cunosc eu pe Base, sa vedeti ce le mai pregateste... majorarea salariilor pe deficit mare e prajitura, omul asta marseaza pe "dupa mine, potopul" si singura lui ocupatiune mintala acum este sa le-o intaorca mangositilor care l-au umilit. Asa cum a facut-o cu profesorii, cu politaii, cu pensionarii... Urmeaza lucruri si mai interesante, cu siguranta, care vor fi studii de caz in manualele de la SNSPA. Sa vedem cine se pricepe sa ii blocheze mingea de la fileu. Pana acum pare ca doar Ungureanu e cat de cat capabil sa il fenteze, sa cedem pana cand.
turbo trabant
Cucule tu uiti un lucru: fmi nu mai este in romanica din 1 ianuarie 2013.

Baietii de la governare pot face ce vor si atunci base impinge inainte maririle de salarii care oricum se vor intampla. E dreptul lui sa isi aroge meritele si sa ii lase pe fraieri cu buza umflata.
gigip
[quote name='abis' date='20 Mar 2012, 12:52 PM' post='729692']


ARTICOLUL 103
(1) Presedintele Romāniei desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru, īn urma consultarii partidului care are majoritatea absoluta īn Parlament ori, daca nu exista o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate īn Parlament. [/i]

Te contrazici singur! Confunzi notiunile! Esti in grava eroare cand confunzi DESEMNAREA cu NOMINALIZAREA! In ambele situatii,NOMINALIZAREA candidatului la functia de premier se face de catre partidul care a obtinut peste 50% din sufragii,in primul caz ori de catre partidele care ,in urma consultarilor cu celelalte partide parlamentare,au constituit o majoritate de peste 50%,prin alianta! Presedintele nu are voie sa NOMINALIZEZE pe cineva ca premier,ci,sa-l DESEMNEZE(obligatoriu!) pe cel nominalizat de catre partidul ori coalitia majoritara! Nu are dreptul nici macar sa refuze desemnarea celui NOMINALIZAT,conform prevederilor constitutionale! Tocmai stilul lui golanesc,de smenar ,de eludare a legii,l-a adus in situatia asta,de a fi contestat vehement de catre romani! Numai intr-o dictatura ,un om,fie el si presedinte,numeste pe cine vrea muschii lui in functia de premier! E obligat sa procedeze conform vointei electoratului,nu de interesele lui meschine si frauduloase!
Johann_Moritz
bah, mie nu imi vine sa cred ce se intampla.
basescu a tras o basina la "consultarile" cu opozitia si, de doua zile, o tara intreaga discuta despre cum trebuia sa reactioneze opozitia. poate trebuia sa o traga pe nas? sa fi tras una in contraoferta? da' de ce nu au anuntat public ca presedintele s-a basit la intalnire? cine minte: presedintele care se jura ca era parfum de trandafiri sau opozitia care sustine ca era fasole cu carnati? etc etc
Marduk
QUOTE(Leonardo @ 20 Mar 2012, 10:48 AM) *
QUOTE
...ca e in sprijinul dialogului.... thumb_yello.gif admitand ca prin absurd era o oferta serioasa.....

Moncher, cred ca nu ai inteles ce voiam sa spun, daca Ponta "prin absurd" accepta oferta, nu conta ce, cu cine, cum etc. forma cabinetul sau, dar pasa toata problematica la Cotroceni, restul e istorie, iar la cartea de istorie o sa scrie ca: "in anul de gratie 2012 presedintele Traian Basescu in plina criza economica si politica i-a oferit postul de PM presedintelui opozitiei Victor Ponta iar acesta a refuzat, considerand propunerea ca fiind neserioasa". Asta este, a refuzat, asa cum a refuzat si alte propuneri "traznite" ale presedintelui Basescu, eu ca alegator asta inteleg, presedintele a dat ceva, in bascalie, in gluma, marinareste, marlaneste etc. dar opozitia a zis pas. Cu salariile e corect nu cuvantul "marite" este corect ci revenirea la salariile de dinainte asa cum a tot sustinut si PDL-ul. Mie nu-mi place nici Ponta nici Basescu, nici Iliescu, de fapt nu prea am politicieni romani de care sa-mi placa, reprezentativi, ca de exemplu Bratienii, desi unii ar putea zice ca cer prea mult, dar tinand cont ca orice popor evolueaza, ar fi trebuit sa avem politicieni cel putin de talia Bratienilor, daca nu si mai buni, asa ca in concluzie si luand in considerarea situatia actuala am putea spune ca d.a.p.d.v. am involuat.
abis
QUOTE(gigip @ 20 Mar 2012, 02:26 PM) *
Confunzi notiunile! Esti in grava eroare cand confunzi DESEMNAREA cu NOMINALIZAREA! In ambele situatii,NOMINALIZAREA candidatului la functia de premier se face de catre partidul care a obtinut peste 50% din sufragii,in primul caz ori de catre partidele care ,in urma consultarilor cu celelalte partide parlamentare,au constituit o majoritate de peste 50%,prin alianta!

smile.gif

Tu esti in eroare, nu eu.

Notiunea de "nominalizare" nu exista in Constitutie. Conform textului constitutional (daca ma mai contrazici la aspectul asta te rog sa postezi articolul constitutional la care faci referire!), presedintele are obligatia sa "consulte" (cu alte cuvinte, sa stea de vorba) cu partidele dar nu este obligat sa tina cont de parerea lor, ca nu scrie nicaieri asta. Asadar, se consulta, sta de vorba, dupa care propune exact pe cine vrea. Daca un partid (asa scrie in constitutie, un partid, nu o alianta) are 50%+1 in parlament, este nevoit sa se consulte cu acel partid, daca nu are, sta de vorba cu toate. Dupa care numeste pe cine vrea candidat la functia de premier.

Discutam pe text ori nu?

Asadar, daca PSD castiga cu 50%+1 (ceea ce nu va fi cazul), se consulta cu PSD-ul si numeste ce premier vrea; daca nimeni nu are 50%+1, se consulta cu toti si numeste pe cine vrea. Daca cel numit candidat primeste votul parlamentului, devine premier, daca nu, nu. Simplu ca buna-ziua.

Daca tu zici ca sunt alte prevederi legale, posteaza articolele respective din constitutie si vorbim. smile.gif
turbo trabant
QUOTE(Johann_Moritz @ 20 Mar 2012, 03:35 PM) *
bah, mie nu imi vine sa cred ce se intampla.
si, de doua zile, o tara intreaga discuta despre cum trebuia sa reactioneze opozitia.

Johanne , esti in romania- base e maestrul papusar al tuturor prostilor. Nu base e de vina ci prostii.

Ce pacat ca nu sunt stenograme si intre crinulet si victoras. Ce injuraturi, ce jurmainte fierbinti de iubire eterna si virgina s-ar scrie. Si amandoi stau cu mobilu' deschis ca poate ii suna chiorul sa fie el urmatoru' premier.
abis
In alte ocazii Ponta, dupa intalnirile cu presedintele, dadea detalii picante. Acum, cand i s-a propus sa devina premier si, in plus, presedintele s-a oferit sa demisioneze, tace malc?

Cum sa nu fie ciudata toata tacerea asta de acum?
Johann_Moritz
abis, singurul lucru ciudat e ca voi sunteti in stare sa teseti teorii pe marginea prostiei asteia.

QUOTE(turbo trabant @ 20 Mar 2012, 02:40 PM) *
Si amandoi stau cu mobilu' deschis ca poate ii suna chiorul sa fie el urmatoru' premier.

parca il si vad pe Ponta dupa "consultari" iesind in fata poporului sa il anunte ca Basescu i-a oferit la bascalie functia de premier. sa fi vazut atunci ce ar mai fi ras Basescu si satra. "Mihaela dragostea mea" topaind de bucurie ar fi fost nimic pe langa "mamico, Gigel mi-a lipit guma in par. si e rau cu mine".
abis
QUOTE(Johann_Moritz @ 20 Mar 2012, 03:00 PM) *
abis, singurul lucru ciudat e ca voi sunteti in stare sa teseti teorii pe marginea prostiei asteia.

Care "noi"?

Primii care au inceput sa teasa sunt tocmai cei din presa aservita intereselor uslase - uita-te de ex. pe site-urile inpolitics sau a3.
turbo trabant
QUOTE(Johann_Moritz @ 20 Mar 2012, 04:00 PM) *
"mamico, Gigel mi-a lipit guma in par. si e rau cu mine".

Si asa a iesit "mamico, gigel a promis ca ma ia in gasca lui dar nu a fost serios si mi-a lipit guma in par".

Nivelul de clasa pregatitoare e asigurat.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.