Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
gigip
[quote name='cocosel' date='15 Feb 2012, 11:53 AM' post='727219']
Cocosel,rezonez analizelor tale pertinente si la obiect! Inclusiv cu ultima postare! Este,totusi,fara dubii,o caricatura de dictator(insulta pe dictatorii adevarati!). Pe scurt,la ce ma refer:
1- dupa ce l-a numit pe aliatul sau Tariceanu,premier(cel care l-a facut,impreuna cu PNL-ul presedinte!),l-a atacat jegos,a scos PDL-ul de la guvernare,fapt ce a dus la destramarea Aliantei Da,alianta care ,daca ar fi continuat,Romania nu ar fi ajuns ,acum,intr-o grava criza morala,politica si economica!
2-in scopul mentinerii sale la putere,in loc sa respecte Constitutia,personal a calcat-o in picioare ,prin santajarea si cumpararea transfugilor din PNL si PSD(inclusiv pe seful mafiei personlale a lui Adrian Nastase,devenit ministrul sau mafiot!) si dupa ce ,ilegal le-a facut grup parlamentar(niciunul nefiind ales pe listele UNPR-ului,i-a introdus,prin usa din dos,la guvernare!
3-l-a desemnat pe Boc drept premier,ilegal,dupa ce prostul a fost demis prin motiune de cenzura(cel ma incompetent premier din istoria Romaniei,singurul demis prin motiune de cenzura)!.Ca sa fie tacamul complet,l-a mai desemnat premier,inca de 4 ori!
4-a interpretat abuziv prevederile constitutionale ,cand a refuzat nominalizarea ca premier a lui Johanis si a actionat permanent pentru destramarea PNL(racolarea lui Stolojan,Flutur,Boureanu si ceilalti)
5-contrar atributiunilor sale prezidentiale,fiind jucator,a condus tot timpul PDL-ul si mai ales guvernul,toate masurile nepopulare(taierea salariilor,a pensiilor,cresterea TVA...) fiind dispuse de catre el,nu de guvern!
6-toate cele 6 guverne,inclusiv al lui Ungureanu,el le-a alcatuit,fara consultarea cu TOATE PARTIDELE PARLAMENTARE!
turbo trabant
QUOTE(Johann_Moritz @ 15 Feb 2012, 01:18 PM) *
Acordul cu FMI a fost cel mai important gest de slabiciune al lui TB, dar, in acelasi timp, a fost si unul dintre putinele gesturi realiste pe care le-a facut.

A fost de fapt singurul lucru bun pe care l-a facut si l-a facut numai dupa ce UE l-a impins sa o faca.

Iar idiotii astilalti care amusineaza ciolanul vor sa rupa acordul cu FMI pentru ca sa fure linistiti.
Johann_Moritz
ba eu cred ca nici macar nu vor sa rupa acordul. le e prea teama de ce ar putea sa se intample in Romania dupa un asemenea act.
dar, "the evil IMF" e o tema buna de campanie.
turbo trabant
QUOTE(Johann_Moritz @ 15 Feb 2012, 03:06 PM) *
ba eu cred ca nici macar nu vor sa rupa acordul. le e prea teama de ce ar putea sa se intample in Romania dupa un asemenea act.
dar, "the evil IMF" e o tema buna de campanie.

Ei sunt atat de prosti incat nici macar nu au urmarit declaratia lui ixi ca nu mai e nevoie de acord in 2013. Pactul de stabilitate european impiedica deficite bugetare mari iar echipa pdl tocmai l-a semnat inlocuind astfel acordul cu fmi-ul.

Nu este doar chestia cu "evil", baietii din opozitie gen paturiciu/felixescu sunt anti occident in general si viseaza cu ochii larg deschisi la anii '90 cand puteau fura nestingheriti.

De aia si acum sunt pronuntate sentinte contra lui nasti, wind si alti ilustri pentru ca ue sta cu talpa pe mana lui base. Daca base ar fi lasat jumatate de ora liber, i-ar invita la un paharel pe toti interlopii la cotroceni si s-ar pupa cu ei ca in piata independentei.
Marduk
QUOTE(cocosel @ 15 Feb 2012, 11:53 AM) *
Băsescu tiran? .... Dar nu e tiranie asta. E supuşenie ridicolă. Traian Băsescu a plecat ca jucător şi a ajuns un arendaş pentru măsuri îndoielnice – colonizare în forţă a utilităţilor, eliminarea drepturilor pentru angajaţi etc. ....

Dap, n-as putea spune ca Traian Basescu este nationalist, din contra, dar cred ca acest comportament are un substrat, unul cu bataie lunga, menit sa puna stavila celor care vor sa se imbuibe, nu dintre cei straini, ci de-ai nostrii, get beget, din "prajitura asta" numita Romania.
March
QUOTE(Marduk @ 15 Feb 2012, 04:17 PM) *
Dap, n-as putea spune ca Traian Basescu este nationalist, din contra, dar cred ca acest comportament are un substrat, unul cu bataie lunga, menit sa puna stavila celor care vor sa se imbuibe, nu dintre cei straini, ci de-ai nostrii, get beget, din "prajitura asta" numita Romania.


Da. Adica celora care vor sa vina sa imbuibe si ei din tainul pedelist !
March
QUOTE(abis @ 15 Feb 2012, 01:18 PM) *
Boi sunt aia care difuzeaza astfel de imagini - si cei care sunt de acord cu ei

"Înregistrările audio şi/sau video destinate programelor de divertisment, inclusiv cele cu camera ascunsă, nu pot fi difuzate decât cu respectarea cumulativă a următoarelor condiţii:
a) persoanele care au făcut obiectul filmării/înregistrării să îşi dea acordul scris pentru difuzare;
b) să nu provoace iritare sau suferinţă ori să nu pună persoana în situaţii înjositoare sau de risc"


CNA ar trebui sa aplice o amenda uriasa postului.

In plus, se poate actiona si civil impotriva postului - vezi Codul civil adoptat anul trecut, art 71-76 wink.gif



Fooogi mai d-aicea cu prostiile tale ! OTV a dat imagini mai cutremratoare decat basaul gol al piticaniei. Si ? A luat niste amende mari si gata . Si-a vazut mai departe de treaba.
March
QUOTE(Cucu Mucu @ 15 Feb 2012, 12:39 PM) *
Dar ce limbaj elevat avem, cata metafora, cata armonie! Esti sigur ca esti fan USL si nu PPDD? rolleyes.gif


Pai cand vezi un cogeamitea premier sau ex- ( nu stiu can a fost facuta foto aia ) ca-si expune basaul ce elevatiune sa mai folosesti ? Si... pardon... scuzati.... churul Boccului nu-i numai pentru anumiti fani. Ci pentru toata natiunea ! rofl.gif
Cucu Mucu
QUOTE(March @ 15 Feb 2012, 02:27 PM) *
Pai cand vezi un cogeamitea premier sau ex- ( nu stiu can a fost facuta foto aia ) ca-si expune basaul ce elevatiune sa mai folosesti ? Si... pardon... scuzati.... churul Boccului nu-i numai pentru anumiti fani. Ci pentru toata natiunea ! rofl.gif


Imi pare rau pentru voi, ati pierdut! Romania are nevoie de bun simt, nu de astfel de oameni!
gigip
[quote name='Cucu Mucu' date='15 Feb 2012, 03:13 PM' post='727248']
Ai dracu' mincinosi astia de la Reuters!
Reuters îl face praf pe Traian Băsescu
Colaborator al temutei Securităţi, rasist şi promotor al nepotismului
Acasă » Actualitate


Colaborator al temutei Securităţi, rasist şi promotor al nepotismului

Agenţia de presă Reuters a realizat un profil al lui Traian Băsescu, însă spre deosebire de alte asemenea descrieri ale liderilor politici rezumative care sunt lapidare şi destul de obiective, portretul preşedintelui României este plin de ironii şi critici.

"1. Al treilea preşedinte după căderea comunismului în 1989, ambiţiosul fost căpitan de navă s-a făcut remarcat prin lupta împotriva corupţiei şi pregătirile în vederea intrării României în Uniunea Europeană, în anul 2007. Dar stilul său abraziv şi acuzaţiile de depăşire a atribuţiilor au condus la suspendarea sa în 2007, înainte ca românii să respingă demiterea sa printr-un referendum.

2. Căpitan de navă comercială, s-a înscris din necesitate în Partidul Comunist în regimul lui Nicolae Ceauşescu şi a devenit faimos pentru a fi numit la comanda celei mai mari nave a României, la vârsta de doar 32 de ani.

3. Ca ministru al Transporturilor în anii 1990, a fost vârful de lance al privatizării flotei comerciale a României, mari, dar ruginite.

4. Simbolul campaniei sale electorale din anul 2000, când a fost ales primar al Bucureştiului cu o largă majoritate, a fost un ardei iute roşu, ca un avertisment al stilului său „ascuţit". Printre controversele mandatului său s-au numărat eliminarea chioşcurilor stradale şi încercarea de eutanasiere a maidanezilor – fapt care a atras mânia activiştilor pentru drepturile animalelor, printre care s-a numărat Brigitte Bardot.

5. Militând pentru reforma clasei politice, Băsescu i-a succedat veteranului ex-comunist Ion Iliescu, în anul 2004. Cinci ani mai târziu, a fost reales „la mustaţă" cu un mesaj de dreapta, învingându-şi oponentul de stânga, Mircea Geoană.

6. După ce a făcut publice, în anul 2005, arhivele Securităţii, a fost şters, oficial, în anul următor, din lista de colaboratori ai temutei foste poliţii politice a lui Ceauşescu.

7. Trei guverne s-au prăbuşit în timpul conducerii sale, cel mai recent în februarie 2012, când premierul de centru Emil Boc a demisionat, în urma protestelor la adresa măsurilor de austeritate impuse de FMI. Problemele economice au avut, de asemenea, un impact şi asupra popularităţii lui Traian Băsescu.

8. Acuzaţiile de injurii rasiale şi nepotism –fiica sa clientă a cluburilor de noapte a trecut în viteză prin politica autohtonă, ajungând direct în Parlamentul European- au deteriorat, de asemenea, imaginea actualului preşedinte.

9. Confruntat cu perspectiva câştigării alegerilor din noiembrie de către Opoziţia stângistă, Băsescu l-a înlocuit pe Boc cu fost şef al spionilor Mihai Răzvan Ungureanu şi pare determinat să impulsioneze şansele electorale ale PDL", scrie Reuters deloc măgulitor despre Traian Băsescu.

Marduk
QUOTE(March @ 15 Feb 2012, 02:19 PM) *
Da. Adica celora care vor sa vina sa imbuibe si ei din tainul pedelist !

Moncher, trebuie sa-ti spun ca "tainul pedelist" a fost la origine "prajitura asta" a tovarasului Iliescu. Nu stiu daca-si mai aduce aminte cineva despre un discurs al tovarasului in care a facut afirmatia respectiva, care suna cam asa, daca-mi aduc bine aminte: "cum sa lasam noi prajitura din mana pentru altii...." De unde trag concluzia ca imparteala tortului a inceput in acele vremuri, in zorii democratiei originale, iar ceea ce vedem azi pare a fi o lupta canina pentru firmiturile ramase. Un lucru stiu sigur, intreaga noastra conducere de dupa "revolutia" din '89 a fost extrem de vorace din cauza acestei voracitati necontrolabile am ajuns unde am ajuns. Cum zice romanul, lacomia strica omenia.
abis
QUOTE(gigip @ 15 Feb 2012, 01:24 PM) *
dupa ce l-a numit pe aliatul sau Tariceanu,premier(cel care l-a facut,impreuna cu PNL-ul presedinte!),l-a atacat jegos,a scos PDL-ul de la guvernare,fapt ce a dus la destramarea Aliantei Da,alianta care ,daca ar fi continuat,Romania nu ar fi ajuns ,acum,intr-o grava criza morala,politica si economica

Aici sunt partial de acord cu tine: daca Alianta DA ar fi continuat, foarte probabil ca am fi stat mai bine dpdv economic.

Dar vezi ca gresesti la un aspect: Tariceanu a fost cel care a scos PDL-ul de la guvernare, nu Basescu...

QUOTE
personal a calcat-o in picioare ,prin santajarea si cumpararea transfugilor din PNL si PSD

De unde stii ca a facut-o personal? smile.gif

QUOTE
l-a desemnat pe Boc drept premier,ilegal

Adica? Ce lege a incalcat?

QUOTE
a interpretat abuziv prevederile constitutionale ,cand a refuzat nominalizarea ca premier a lui Johanis

Dimpotriva, a respectat intocmai litera constitutiei... Poti sa-mi indici articolul incalcat?

QUOTE
toate cele 6 guverne,inclusiv al lui Ungureanu,el le-a alcatuit,fara consultarea cu TOATE PARTIDELE PARLAMENTARE

Eu imi aduc aminte ca toate partidele parlamentare au fost invitate la discutii...
abis
QUOTE(turbo trabant @ 15 Feb 2012, 02:10 PM) *
Ei sunt atat de prosti incat nici macar nu au urmarit declaratia lui ixi ca nu mai e nevoie de acord in 2013. Pactul de stabilitate european impiedica deficite bugetare mari iar echipa pdl tocmai l-a semnat inlocuind astfel acordul cu fmi-ul.

Vezi ca mai trebuie si ratificat...
abis
QUOTE(March @ 15 Feb 2012, 02:23 PM) *
Fooogi mai d-aicea cu prostiile tale ! OTV a dat imagini mai cutremratoare decat basaul gol al piticaniei. Si ? A luat niste amende mari si gata . Si-a vazut mai departe de treaba.

Poate ca cei vizati de OTV nu au actionat postul in instanta. Nu stiu la ce anume te referi, nu urmaresc OTV.

Dar Codul civil este foarte clar si, daca Boc da Antena 1 in judecata, are sanse sa se imbogateasca.
Johann_Moritz
turbo
eu nu cred ca Basescu i-ar pupa pe toti infractorii, ci doar pe ai lui.

apropo, vad ca se agita acum cu contractele de deszapezire si, pt. a cata oara, cu baietii destepti din energie.

pana nu vad macar plangere penala impotriva lui videanu si cui o mai fi incheiat contractele astea, raman la ideea ca e iar gargara de prostit prostii. de ce nu, chiar si cel mai performant premier al Romaniei de dupa 1989, salvatorul nostru al tuturor, chiar el, Emil Boc, nu Jeffrey Franks, ar putea da cu subsemnatul pe la Parchet, ca doar era premier cand s-au semnat contractele astea.
turbo trabant
QUOTE(Johann_Moritz @ 15 Feb 2012, 07:56 PM) *
turbo
eu nu cred ca Basescu i-ar pupa pe toti infractorii, ci doar pe ai lui.

apropo, vad ca se agita acum cu contractele de deszapezire si, pt. a cata oara, cu baietii destepti din energie.

pana nu vad macar plangere penala impotriva lui videanu si cui o mai fi incheiat contractele astea, raman la ideea ca e iar gargara de prostit prostii. de ce nu, chiar si cel mai performant premier al Romaniei de dupa 1989, salvatorul nostru al tuturor, chiar el, Emil Boc, nu Jeffrey Franks, ar putea da cu subsemnatul pe la Parchet, ca doar era premier cand s-au semnat contractele astea.

Gargara cu contractele de dezapezire e gargara de sezon. O sa faca toti bulbuci pana se topeste zapada si dupa aia din nou liniste intrucat bizonul a dat de firul ierbii verzi in primavara si are alte ganduri.

Sa iti ramana in minte vorbele primului primar al tarii la o conferinta cu asfaltangii: acum ii aburesc un pic, tip un pic la dumneavoastra, pleaca presa si dupa aia ne vedem de ale noastre.

Toti infractorii pentru ca toti s-ar buluci in partidul de la putere.

later edit: ups

http://economie.hotnews.ro/stiri-energie-1...ilierii-lor.htm

Jos FMI, kilowattul e al poporului! ohyeah.gif
Johann_Moritz
il vad la tv pe Branza incercand sa explice ca ei au prelungit contractele in energie pe motiv ca pesedistii au pus niste clauze in contracte prin care erau obligati sa le prelungeasca.

1. de unde stie el, pt. ca respectivele contracte sunt secrete?
2. cine dracu a mai auzit de asa ceva???
3. chiar daca astfel de clauze ar exista, spun clauzele alea ca se va prelungi contractul tot la pret de nimic?
4. care se baga la o brigada de spoit zidurile cu sange si fecale de politicieni? fara discriminare, de la Iliescu la Basescu.


lol. si asta cu retrimiterea la MJ e bestiala: pai cine plm era ministrul justitiei cand au fost prelungite? nu tot Predoiu si-a dat avizul?
Nefertiti
S-a enervat Moritz! laugh.gif
Johann_Moritz
din ce in ce mai nervos.

inca iti mai e frica de zapada?
Nefertiti
Frică? Nu mi-e frică de zăpadă, mi-e frică de prostia unora.

(Sau la ce te referi? laugh.gif )
Johann_Moritz
pai ramasese sa ne vedem saptamana asta.smile.gif)
Nefertiti
Păi nu de frică de zăpadă era vorba. laugh.gif Nu am scăpat de site, a trebuit să dau jos toate pozele pe care apucasem să le pun şi să le schimbe nu ştiu ce şi acum iar m-am apucat de ele. Plus că ieri am fost după tejghea de dimi până seara. Dar cred că pe sâmbătă sau duminică reuşim să ne vedem! Aşa sper. Şi să nu mai fie minus 100 de grade, că am aflat la ce fac alergie: LA FRIG! laugh.gif Pe bune, fără glumă.

Gata, că vine abis şi mă ia la bătaie. sorry.gif
Johann_Moritz
k.vorbim
Marduk
QUOTE(Johann_Moritz @ 15 Feb 2012, 06:56 PM) *
....si cui o mai fi incheiat contractele astea...


QUOTE(Johann_Moritz @ 15 Feb 2012, 08:16 PM) *
....ca ei au prelungit contractele in energie pe motiv ca pesedistii au pus niste clauze in contracte prin care erau obligati sa le prelungeasca.

Surpriza s-ar putea sa fie mare cand s-or desecretiza contractele alea. Atunci s-ar putea sa vedem ca daca nu le prelungeau PDL-istii am fi platit toata "pulimea" o gramada de bani, or s-ar putea sa vedem ca si PDL-istii ca si PSD-istii au beneficiat de ceva bonificatii. Pana la urma ai dreptate, toti au fost implicati si n-a fost un politician care sa iasa in strada sau sa se lege cu lanturi de gardul parlamentului cand s-au semnat contractele alea. La fel stau lucrurile cu multe alte contracte dubioase de care politicienii nu vor sa vorbeasca, pentru ca s-au ajutat unii pe altii in baza unor interese transpartinice. Io astept cu interes publicarea contractelor pentru energie electrica ale baietilor destepti, dar cred ca vor fi publicate doar unele, mai marunte ale unor plevuste mici nu ale rechinilor.
Erwin
E aproape sigur, nene Marduk! Numai că dovezile nu au cum să iasă la iveală, toţi sunt implicaţi şi se au la mână unul pe altul. De crezi că se trenează condamnarea lui Necolaiciuc? Pentru că a furat şi pentru unii şi pentru alţii.
March
Legătura dintre Băsescu și Paul, pe înțelesul retardaților


Regimul actual mai are puțini susținători: fie cei plătiți, fie cei care câștigă din combinația cu pedeliștii, fie retardații. Când spun retardați mă refer la cei care au rămas încremeniți în timp, la momentul luptei cu mogulii, a anti-comunismului (ultimului lider comunist din Europa), la hăhăieli și băi de mulțime. La cei care n-au observat haosul sau jaful din mandatul puterii absolute a lui Traian Băsescu.


Din păcate, mai există și persoane care au rămas în urmă cu două decenii, nu doar cu trei ani. E vorba de cei care, din 1992(când îl înjurau pe Rege că vine cu moșierii să bea sângele poporului) și până astăzi nu au văzut/citit/înțeles ceva din istoria României. În anii 90, era explicabil, după atâta vreme de propagandă.
Acum...chiar dacă pare inutil, încerc să le ofer o explicație simplă, pe înțelesul tuturor, la întrebarea: care e legătura dintre Băsescu și Paul, sau mai precis legătura între actualul președinte și cei care susțin că nepotul lui Carol face parte din Casa Regală? Este expresia "Lasă că merge și așa!".

Carol al II-lea a părăsit Casa Regală, pierzându-și drepturile dinastice, fiindcă s-a căsătorit fără aprobarea Regelui, fără acordul comandanților săi militari, în străinătate. Parlamentul a consacrat prin două legi, în 1925 și 1927, acest lucru.

Nimeni nu neagă descendența lui Paul, din Carol al II-lea, dar asta nu înseamnă că face parte din Casa Regală. Dinastia, ca instituție, a sancționat abaterea lui Carol de la norme și l-a exclus. Societatea l-a pedepsit pe Carol, într-un moment în care România era monarhie constituțională. Chiar dacă nu ești de acord cu monarhia, ca formă de guvernare, nu poți să nu recunoști că încălcările normelor trebuie sancționate.

A trece cu vederea "căsătoria" de la Odessa este la fel cu a te face că nu vezi când Băsescu încalcă, uneori grav, Constituția și că sfidează Parlamentul, sau să nu observi că Anastase numără voturile și le înmulțește cu doi. În sistemul republican pedeapsa, prin referendum, se aplică doar președintelui.În cazul dinastiilor ( ereditare prin definiție) sancțiunea afectează și copilul rezultat dintr-o căsătorie nelegitimă.
VAL VALCU


Acum, bastardul "print" Poulica , cumatrul lui Basea, ce credeti c-o sa revedice printre altele care au apartinut lui Carol al II -lea ? Pai Castelul de la Scovistea ( ala unde trage Basea la odihna ) , Sediul PD-l din Kisselev, tongue.gif Cladirea in care se afla Clubul Steaua, terenul pe care se afla TVR..... Si cumatrul o sa-l ajute sa le ia !
abis
QUOTE(Vera @ 15 Feb 2012, 09:48 PM) *
Gata, că vine abis şi mă ia la bătaie.

Aici sunt. smile.gif

Nu te iau la bataie, mi-e teama ca ma dovedesti. Nu am mai fost la sala de multa vreme. Mi-e teama sa nu ma vada dupa aia o tara intreaga, la Antene rolleyes.gif
abis
QUOTE(March @ 16 Feb 2012, 11:20 AM) *
Regimul actual mai are puțini susținători: fie cei plătiți, fie cei care câștigă din combinația cu pedeliștii, fie retardații.

Retardati sunt cei care emit astfel de "opinii"

Unii nu pot accepta (nu e in fisa postului) ca alti oameni pot in mod sincer sa gandeasca altfel decat ei.
March
QUOTE(abis @ 16 Feb 2012, 01:57 PM) *
Unii nu pot accepta (nu e in fisa postului) sa alti oameni pot in mod sincer sa gandeasca altfel decat ei.


Da, Da' nu cu mintea lui Basea tongue.gif
abis
Nu am inteles ce ai vrut sa zici
The Dude

March
@ Abis,

Neobrazarea ta de basist continua aici la Han ! jamie.gif Mi-ai inchis topicul despre Poulica si ma trimiti la un topic despre tac-su ! Dupa aia ai sters complet mesajul lui Gigip si raspunsul meu ! jamie.gif
abis
Mesajele nu sunt sterse, sunt doar invizibile. Adica le pot vedea doar moderatorii si administratorul hanului. Mai nou, nimic nu se pierde definitiv... Asa ca daca Data'q este de parere ca prin acele mesaje era promovata "Arta de a conversa", ca nu contineau atacuri la persoana ori expresii peiorative la adresa partenerilor de dialog, le va restaura. wink.gif
Marduk
QUOTE(The Dude @ 16 Feb 2012, 03:04 PM) *
QUOTE
... atunci el alege fara ezitare calea revizuirii esentiale a propriilor opinii ... Asa se intampla in spatiul culturii...

Sa se revizuiasca primesc, dar sa se revizuiasca pe ici pe colo prin partile neesentiale sau culturale, pentru ca altfel va trebui sa renunt la ideile mele, la personalitatea mea si nu-i corect fata de profesorii mei.
QUOTE
in alta ordine de idei...nu are nicio importanta daca Romania "va deveni dintr-o data libera prin plecarea lui Basescu si a pedeleului".

Corect, pentru ca asa ceva este inmposibil. Romania nu va devenii libera prin plecarea lui Traian Basescu.
QUOTE
..... plecarea ei, indiferent de ce va fi urmata, nu poate fi decat beneifica, necesara si iminenta...

Eu nu cred ca plecarea acestei puteri este necesara, acum, azi, maine si nu in Iunie sau Noiembrie. Cat despre indiferenta fata de ceea ce va urma, ma indoiesc ca va fi benefica doar daca ne gandim la cum arata azi sondajele si cine s-ar putea sa intre in viitorul parlament, cu atat mai putin cred ca aceasta plecare este iminenta. Cred ca mai degraba este o incercare a celor care vor sa schimbe acest guvern, acest presedinte inainte de termen cu orice pret, chiar daca ar fi sa manipuleze, sa instige sa destabilizeze etc. scopul celor ce vor asta nu le scuza mijloacele.



QUOTE(goguta @ 16 Feb 2012, 04:54 PM) *
..... nu inteleg ca pastrarea regimului Base, prin argumentatia pro-Base pe care sunt obligati s-o adopte ....

Pastrarea guvernarii PDL si finalizarea normala a mandatului lui Traian Basescu sunt exercitii al democratiei, trebuie sa intelegem ca nu prin forta se schimba un guvern ales, un presedinte ales. Nu sunt pro Traian Basescu sau pro PDL, sunt pro democratie, daca i-am ales sa-i dam jos tot prin vot, nu prin vointa si forta strazii ci prin alegeri.
Johann_Moritz
bai, m-am linistit. verificarea contractelor va fi facuta pe bune. pt. ca vor fi luate la puricat doar contractele incheiate in 2008 (cu asfaltangii). de altfel, si la noi in institutie, Curtea de conturi a venit o singura data ca sa faca prapad: a venit in 2009 si a verificat activitatea pe 2008. cu sanctiuni drastice aplicate fostei presedinte liberale. de atunci, in fiecare an, controleaza si pleaca fara sa constate nimic.
s-a stabilit deci: pt. jaful din energie, vina e a PSDului (cf. declaratiilor de aseara ale lui Branza). la asfaltangii, de vina va fi Tariceanu.
goguta
QUOTE(Marduk @ 16 Feb 2012, 06:10 PM) *
Pastrarea guvernarii PDL si finalizarea normala a mandatului lui Traian Basescu sunt exercitii al democratiei, trebuie sa intelegem ca nu prin forta se schimba un guvern ales, un presedinte ales. Nu sunt pro Traian Basescu sau pro PDL, sunt pro democratie, daca i-am ales sa-i dam jos tot prin vot, nu prin vointa si forta strazii ci prin alegeri.

Pai eu iti repet asta de 1 luna si tu nu esti de acord. Aveti nevoie de milioane de oameni pe strazi voi, de oameni morti, de sange pe strada ca sa recunoasteti nevoia unui referendum pentru un presedinte dorit de 10% din cetateni.
D-asta zic ce am ce am zis, sunteti nevoiti sa adoptati niste opinii care nu va fac cinste deloc.
Marduk
QUOTE(goguta @ 16 Feb 2012, 06:15 PM) *
.... Aveti nevoie de milioane de oameni pe strazi voi, de oameni morti, de sange pe strada ca sa recunoasteti nevoia unui referendum pentru un presedinte dorit de 10% din cetateni....

Moncher, io nu stiu ce vrei sa inteleg, ca este nevoie de un referendum inainte cu 3 lunii de alegerile locale? ca e nevoie de un referendum pentru a suspenda un presedinte care a fost ales prin votul a 50% dintre romani? daca acum nu mai e dorit decat de 10% dintre cetateni ce facem, un referendum ca sa-l suspendam? eu nu gandesc asa, i-am dat un mandat, trebuie sa-l lasam sa-l duca la bun sfarsit, mai ales ca eu tot astept ca actualul presedinte, guvern, parlament sa puna in practica ce am aprobat printr-un alt referendum referitor la parlament. Nu doresc milioane de oameni in strada, romani morti, sange, alti eroi, alta revolutie, nu-mi doresc decat ca romanii sa mai aibe putintica rabdare sa-si aleaga guvernantii prin vot, nu cum si cand vor unii sau altii.
March
QUOTE(Marduk @ 16 Feb 2012, 08:30 PM) *
Moncher, io nu stiu ce vrei sa inteleg, ca este nevoie de un referendum inainte cu 3 lunii de alegerile locale? ca e nevoie de un referendum pentru a suspenda un presedinte care a fost ales prin votul a 50% dintre romani?

Din care 5 % furaciuni !
Marduk
OK 5% pentru Basescu din 50%, raman 45%? lui Geoana cat si din cat ii treci la furaciuni?
Johann_Moritz
adevaru e ca asta cu datul lui Basescu jos e cu dus si intors.
avantajul e ca, daca va castiga USLul, ceea ce e f. probabil, nu vom avea inca 2 ani de scandal intre premier si presedinte.
dezavantajul net ar ca va pleca Basescu pt. a veni Ponta sau Antonescu. circula o poanta dupa alegerile din 2009: bine ca au pierdut Geoana si Antonescu, nasol ca a castigat Basescu.
la alegerile urmatoare ne vom afla in aceeasi situatie.

sincer va spun, fara pic de gluma, singura solutie pt. problemele Romaniei este o revolta violenta. daca polticienii nu vor incepe sa se teama la modul cel mai fizic, n-am facut nimic. faza cu instabilitatea, degradarea ratingului de tzara, fuga investitorilor etc. sunt prostii: niciunul dintre fenomenele insirate anterior nu ne pot aduce atatea pierderi cat ne aduce rotatia clanurilor mafiote la putere. in plus, efectele unei revolte sunt temporare. efectele mafiei politice le suportam de 20 de ani si nu se intrevede vreo schimbare in viitor.
Marduk
QUOTE(Johann_Moritz @ 16 Feb 2012, 06:47 PM) *
.... singura solutie pt. problemele Romaniei este o revolta violenta. daca polticienii nu vor incepe sa se teama la modul cel mai fizic, n-am facut nimic ..... nu ne pot aduce atatea pierderi cat ne aduce rotatia clanurilor mafiote la putere....

Cred ca e o gluma postarea ta, moncher da-mi voie sa nu fiu de acord cu dumneata. Romania are nevoie de o schimbare nonviolenta, normala, democratica, ROMANIA ARE NEVOIE DE NORMALITATE, chiar daca dupa alegeri vin alti mafioti, asa cum singur i-ai identificat pe cei din USL. Mesajul acestui popor catre UE din care face parte trebuie sa fie unul civilizat, ce mesaj crezi ca transmit azi grecii, Grecia, celor care vor ca Europa sa devina o zona de stabilitate, o zona in care sa nu mai traim cu stigmatul celor doua WW. Eu zic ca mafiotii care vor veni nu vor mai avea aceleasi mijloace de a face ceea ce vor, de fapt cred ca asta ii sperie cel mai tare, poate ca pentru asta se fac tot felul de incercari pentru a schimba acest guvern, acest presedinte. In anii de dupa aderare au fost semnate fele de fel de acorduri intre Romania si UE, suntem controlati, obligati sa aplicam legi care sunt verificate de altii, democratia nu mai este un moft al unui oarecare mogul, Iliescu nu mai poate sa vina sa zica ca nu trebuie intrebat poporul prin referendum ori de cate ori este o problema, sunt niste mecanisme pe care trebuie sa le respectam pentru a fi respectati.
Johann_Moritz
marduk, sincer, ai dreptul sa fii atat de naiv precum esti. smile.gif pt. ca vezi lucrurile din afara. il mai vezi pe cate unul saltat, mai o lege mirifica de reforma (pe care o vor aplica insa niste cimpanzei plantati prin administratie, dar tu nu vezi asta, desi, in final, ai sa o simti chiar si fara sa realizezi ce simti). si atunci zici, "oh, da, iata schimbarea, iata, Romania e asezata pe drumul cel bun!"
in interiorul sistemului eu insa vad altceva: in institutia in care lucrez, oamenii PDLului au furat in jur de 1 miliard de euro (cei dinainte au furat mai mult; poate tie asta ti se va parea un progres, dar, iti zic eu: au furat aproape tot ce au avut la dispozitie). adauga incompetenta, dezinteres, orgolii de parveniti si mintzi de copii mici. asta e modernizarea Romaniei, asta e reforma administrativa. pe care cu usurinta USLul o va duce mai departe. de fapt, asta e normalitatea Romaniei: coruptie si incompetenta.

eu nu vreau sa pastrez aceasta stare de normalitate. asa ca nu, nu am postat in gluma. am vorbit serios.
March
QUOTE(Marduk @ 16 Feb 2012, 08:41 PM) *
OK 5% pentru Basescu din 50%, raman 45%? lui Geoana cat si din cat ii treci la furaciuni?

Basea cu furaciunile alea a castigat. Alea de la Paris cu 3000 de votanti pe minut.
Cucu Mucu
QUOTE(Johann_Moritz @ 16 Feb 2012, 06:47 PM) *
sincer va spun, fara pic de gluma, singura solutie pt. problemele Romaniei este o revolta violenta.


Aa, buna dimineata! Cand v-am zis anul trecut la vot de blam chestia asta ati sarit toti ca e prea radical, nu ne caracterizeaza. ohyeah.gif Incet, incet, lucrurile se sedimenteaza asa cum trebuie, iar constiinta populara va ajunge la o concluzie categorica - ASA NU SE MAI POATE! Ce va face insa dupa ce va trage concluzia asta? Probabil va astepta sa-i treaca!
Johann_Moritz
sincer, nu imi mai aduc aminte intamplarea.
dar daca ai spus asta (si te cred ca ai spus-o), iar eu am fost impotriva, imi cer scuze. am gresit! smile.gif
turbo trabant
Baieti nici nu stiti pe ce panta ati inceput sa alunecati. Stiam de chestia asta de cand am deschis niste taopice.
Johann_Moritz
pluraul nu e necesar. cu votul am dat-o in bara. asa incat, ne-am inrait separat. smile.gif
abis
QUOTE(goguta @ 16 Feb 2012, 06:15 PM) *
Aveti nevoie de milioane de oameni pe strazi voi, de oameni morti, de sange pe strada ca sa recunoasteti nevoia unui referendum pentru un presedinte dorit de 10% din cetateni.

O sa vedem daca dupa ce se indreapta vremea mai ies asa multi sa demonstreze pe strazi. Eu cred ca nu.

Evident ca daca ar fi milioane de oameni pe strazi presedintele ar trebui sa ia in calcul si varianta demisiei, insa cu demonstranti care ar umple in cel mai bun ca o peluza de la un stadion mediu (si nici pe aia intreaga) nu este cazul. Orice partid din Romania, daca se mobilizeaza, poate scoate atatia oameni care sa strige Jos Antonescu, Jos Ponta, Jos oricine, dupa caz. Ce zici, dupa ce isi ia un uselist functia de presdinte in primire, de cati oameni pe strazi ar fi nevoie ca sa demisioneze?

Nu e cazul sa devii prapastios cu "oameni morti, sange pe strada" - presedintele de onoare al PSD, partid care este vioara intai in USL, nu a demisionat cand au fost "oameni morti, sange pe strada", in timpul mandatului sau... Nici Constantinescu nu a facut-o, si a avut si el partea lui de sange pe caldaram, la ultima mineriada. Acum nu se pune problema de a se intampla astfel de lucruri decat daca, prin absurd, ostile trimise in strada de usele chiar vor vrea sa declanseze un astfel de razboi...

Eu nu vreau sa demisioneze presedintele. Nu vad motivul nici pentru demisie, nici pentru referendum pe tema asta. Demisia este un act unilateral de vointa, nu se face in urma vreunui referendum. Daca incalca Constitutia, nu aveti decat sa declansati suspendarea care va fi urmata de referendum pentru demitere (nu pentru demisie), asta este calea legala. Daca nu, trebuie sa isi termine mandatul.

Rezultatul unui sondaj de opinie care ii confera 10% incredere nu este un motiv pentru demisie. Cine iti garanteaza ca in toamna, de pilda, cifra va fi aceeasi? Poate sa fie mult mai mare. Mai mica nu are cum. smile.gif



QUOTE(Johann Moritz)
dezavantajul net ar ca va pleca Basescu pt. a veni Ponta sau Antonescu. circula o poanta dupa alegerile din 2009: bine ca au pierdut Geoana si Antonescu, nasol ca a castigat Basescu.
la alegerile urmatoare ne vom afla in aceeasi situatie.


Corect
laugh.gif

QUOTE
singura solutie pt. problemele Romaniei este o revolta violenta

Violenta nu este niciodata o solutie.


Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor - Isaac Asimov.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 17 Feb 2012, 11:30 AM) *
Rezultatul unui sondaj de opinie care ii confera 10% incredere nu este un motiv pentru demisie.


Ba e un motiv beton daca esti un lider bun, cu ceva putin simt si o educatie cat de cat! Nu poti sa conduci cand doar 1 din 10 "supusi" mai crede in tine, e o chestie de bun simt, de demnitate umana. De ce nuare cum? Nu cred ca membrii PDL sunt 10% din populatia Romaniei. Ba se aud zvonuri ca nici macar aia (membrii PDL) nu il mai agreeaza toti pe marinar, mai ales dupa ce se pregatea el sa anunte demisia Bocului ca pe un fapt salvator al natiunii. Nu imi imaginam ca piticul atomic sa fie in stare sa joace el asa renghi Jupanului - sa anunte demisia inaintea vuvuzelei de la Cotroceni.

O mai fi cantand cucuveaua aia? rolleyes.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 17 Feb 2012, 12:30 PM) *
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor - Isaac Asimov.

daca tu astepti ca incompetentii sa stie sa citeasca....
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.