Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
abis
Deci nu am depasit momentul cu suvita... sad.gif
Quasar
Decat sa se scoale cand lumea-i mai draga , mai bine lipsa.
Si asa este el cam stramb din nastere ce mai vreti de la el!
March
QUOTE (IULIAN_C @ 3 May 2005, 06:18 PM)
Pare mai intelectual cu chelie!
Nu este , stati calmi! rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Pai mon cher Popeye nu a absolvit facultate hidrotehnica la Moskva tongue.gif si apoi nu-stiu-cate cursuri si universitati ale partidului bolsevico-comunist ! devil.gif
YoyoMan
Ma intreb daca motivele lui Plesu nu sunt cumva doar "invocate" pentru a se scapa de o functie care incepe, probabil, sa il incomodeze. Basescu, prin chestiile pe care le face, probabil ca l-a facut pe Plesu sa regandeasca pozitia pe care o detinuse pana acum... Nu m-as mira f tare sa fie asa... sad.gif
abis
Eu nu cred ca-i asa de complicat. L-am vazut pe Andrei Plesu aseara la Realitatea si avea intr-adevar aerul unui om bolnav.
March
Ei, nu s-o prabusi prezidentia ca pleaca Plesu ! Nu stiu de ce a mai incurcat lucrurile, ca doar stia dinainte temperamentul / caracterul Prim-Chelbosului ! tongue.gif
Quasar
Toti care pleaca din posturi publice pleaca pe motiv de "boala"
Lasati asa se intampla: in spatele demisiei este o "oca mica "sau scarba de cele vazute si care nu mai pot fi inghitite !
devil.gif
bunicu'Gilbert
Bolnav, sau nu, dl Plesu a plecat dintr-un post dificil in care nu mai avea loc de intors.
Presa de azi subliniaza faptul ca nu-l asculta presedintele. Titlul de consilier spune totul: sfatuitor, apoi ce face cu aceste sfaturi cel sfatuit: treaba lui.
Pe de alta parte: e cunoscuta pozitia progermana a lui Andrei Plesu, spre deosebire de pozitia proamericana a presedintelui. Din aceste pozitii sunt convins ca nu au iesit situatii concrete de politica externa.
Nu mi-a placut pozitia lui Dinescu din articolul de azi din "Gandul" care-si apara prietenul facand-o 'baltata" pe dna numita provizoriu in locul dlui Plesu:
"Să ai şansa de-a avea īn grădina palatului un inorog pe care marile c*rţi europene tīnjesc să-l aibă măcar o dată īn preajmă, şi tu să preferi compania unei bălţate romāneşti cu ojă pe copite şi cu ugerul la vedere, aiasta chiar că īntrece orice īnchipuire."
In final: suvita lipsa a presedintelui ii face bine la imagine, de cand a intrat in campania electorala trebuia dl presedinte sa renunte la ea.

Michelle
Gurile rele spun ca oricum Plesu nu era nici macar cit a fost ministru agreat de diplomati si asta pentru ca la intalnirile diplomatice era atras mai mult de mincare decit de comunicare ! wink.gif
Quasar
Se cam vede ca mananca mult ! laugh.gif
Marian M
QUOTE (Michelle @ 5 May 2005, 11:38 AM)
Gurile rele spun ca oricum Plesu nu era nici macar cit a fost ministru agreat de diplomati si asta pentru ca la intalnirile diplomatice era atras mai mult de mincare decit de comunicare ! wink.gif



E Plesu gurmand dar un tip cu educatia lui nu poate face ca mine, sa guste din toate si cat de mult. biggrin.gif
Sa fim seriosi or fi gurile bune ale lui geonel si bombo.
Acesta din urma zicea la tv acu' multi ani ca el nu mananca nimic la intruniri sa nu-l filmeze mestecand. Si nici nu bea doar tine de un pahar.
March
Dinescu ,de la un timp , ori de cate ori apare la un show tv , produce o debandada totala acolo. !
Marian M
Basescu rateaza ocazia de a sta acasa.
Va merge la Moscova pentru aniversarea victoriei impotriva fascismului.
Presedintii Estoniei si Letoniei au zis pas la invitatie ca aniversarea asta coincide cu impunerea comunismului in tarile lor.
cociuba
deja e ciudat basescu, a uitat ce a facut comunismul la noi? wink.gif

Superunknown
Pai, lui i-a priit comunismul, de ce sa nu-l sarbatoreasca cot la cot cu bolsevicii rusi?
mutulica
parerea mea...
plesu o fi baiat citit dar cu inteligenta emotionala e cam la coada. cam tot timpul a fost frustratel pe ceva, si asta in politica dauneaza
ca se duce sefu' la moscova... eu zic ca e bine, rusia e totusi super putere chiar daca mai ponosita, are rezerve de petrol si gaze... mai ieftine decit cele de la arabi
cociuba
QUOTE
plesu o fi baiat citit dar cu inteligenta emotionala e cam la coada. cam tot timpul a fost frustratel pe ceva, si asta in politica dauneaza

Hai ca asta e buna, intelectuali nu-s buni ca au mainile finute ? hh.gif
mutulica
ce e aia intelectual? cu ce e plesu mai intelectual decit basescu sau decit mine?

noi vorbim de o functie de consultanta in management! managementul unei corporatii (romania) macinata de o gramada de probleme. si apoi ce are sula cu prefectura? adica ce are inteligenta emotionala cu mainile finute sau aspre ale cuiva? inteligenta emotionala are mai degraba treaba cu stomacul omului... cu cit poate sa inghita si cind sa dea pe dinafara...

avem 2 ipostaze:
- tipul descopera ca sunt probleme si incepe sa se ia cu ele in piept si sa le rezolve una cite una (basescu este asa ceva)
- tipul descopera ca lumea nu pune botul la ce spune el, oricti ar fi de destepte lucrurile si atunci se frustreaza si se cara (miroase a plesu...). sorry, dar asa ceva e nefolosito, pt ca nu o sa rezolve problema, ci o sa astepte ca toata turma sa cumpere ceva, ce el nu stie sa vinda... sanchi
March
QUOTE (Superunknown @ 7 May 2005, 02:51 PM)
Pai, lui i-a priit comunismul, de ce sa nu-l sarbatoreasca cot la cot cu bolsevicii rusi?

Pardon , acum se numesc rusii taristi. laugh.gif Si apoi de ce sa nu se duca ?!
March
QUOTE (cociuba @ 7 May 2005, 02:09 PM)
deja e ciudat basescu, a uitat ce a facut comunismul la noi? wink.gif

Prietene Cociuba,
Lasa-l pe Prim-Chelbosul tarii si mergi la ceva mai interesant ptr. tine . biggrin.gif Citeste in suplimentul ziarului "Ziua" de azi un interviu cu Suveranul Mare Comandor ad vitam Marcel Shapira .
cociuba
March,l-am citit wink.gif

QUOTE
Si apoi de ce sa nu se duca ?!

aproape jumatate de secol de manipulare comunista wink.gif
oameni care au murit pentru libertate click aici
oameni care au facut maretele constructii ale comunismului (adica canalul)...
uite de aia hh.gif


mutulica

QUOTE
- tipul descopera ca sunt probleme si incepe sa se ia cu ele in piept si sa le rezolve una cite una (basescu este asa ceva)




un extras din constitutie wink.gif
QUOTE
ARTICOLUL 100

    Actele Presedintelui




  (1) Īn exercitarea atributiilor sale, Presedintele Romāniei emite decrete care se publica īn Monitorul Oficial al Romāniei. Nepublicarea atrage inexistenta decretului.

  (2) Decretele emise de Presedintele Romāniei īn exercitarea atributiilor sale prevazute īn articolul 91 alineatele (1) si (2), articolul 92 alineatele (2) si (3), articolul 93 alineatul (1) si articolul 94 literele a), b) si d) se contrasemneaza de primul-ministru.


acestea sunt lucrurile pe care le poate face basescu:
QUOTE
ARTICOLUL 91

    Atributii īn domeniul politicii externe




  (1) Presedintele īncheie tratate internationale īn numele Romāniei, negociate de Guvern, si le supune spre ratificare Parlamentului, īntr-un termen rezonabil. Celelalte tratate si acorduri internationale se īncheie, se aproba sau se ratifica potrivit procedurii stabilite prin lege.

  (2) Presedintele, la propunerea Guvernului, acrediteaza si recheama reprezentantii diplomatici ai Romāniei si aproba īnfiintarea, desfiintarea sau schimbarea rangului misiunilor diplomatice.

  (3) Reprezentantii diplomatici ai altor state sunt acreditati pe lānga Presedintele Romāniei.




  ARTICOLUL 92

    Atributii īn domeniul apararii




  (1) Presedintele Romāniei este comandantul fortelor armate si īndeplineste functia de presedinte al Consiliului Suprem de Aparare a Tarii.

  (2) El poate declara, cu aprobarea prealabila a Parlamentului, mobilizarea partiala sau totala a fortelor armate. Numai īn cazuri exceptionale, hotarārea Presedintelui se supune ulterior aprobarii Parlamentului, īn cel mult 5 zile de la adoptare.

  (3) Īn caz de agresiune armata īndreptata īmpotriva tarii, Presedintele Romāniei ia masuri pentru respingerea agresiunii si le aduce neīntārziat la cunostinta Parlamentului, printr-un mesaj. Daca Parlamentul nu se afla īn sesiune, el se convoaca de drept īn 24 de ore de la declansarea agresiunii.

  (4) Īn caz de mobilizare sau de razboi Parlamentul īsi continua activitatea pe toata durata acestor stari, iar daca nu se afla īn sesiune, se convoaca de drept īn 24 de ore de la declararea lor.




  ARTICOLUL 93

    Masuri exceptionale




  (1) Presedintele Romāniei instituie, potrivit legii, starea de asediu sau starea de urgenta īn īntreaga tara ori īn unele unitati administrativ-teritoriale si solicita Parlamentului īncuviintarea masurii adoptate, īn cel mult 5 zile de la luarea acesteia.

  (2) Daca Parlamentul nu se afla īn sesiune, el se convoaca de drept īn cel mult 48 de ore de la instituirea starii de asediu sau a starii de urgenta si functioneaza pe toata durata acestora.




  ARTICOLUL 94

    Alte atributii




    Presedintele Romāniei īndeplineste si urmatoarele atributii:

  a) confera decoratii si titluri de onoare;

  b) acorda gradele de maresal, de general si de amiral;

  c) numeste īn functii publice, īn conditiile prevazute de lege;

  d) acorda gratierea individuala.


QUOTE
- tipul descopera ca sunt probleme si incepe sa se ia cu ele in piept si sa le rezolve una cite una (basescu este asa ceva)

deci propriu-zis basescu ne prea ar putea sa faca prea multe, caci romania e o democratie parlamentara... wink.gif
mutulica
cred ca pe aici confundam marfa cu ambalajul. Sovieticilor nu le-a placut canalul daca e sa s-o luam asa, ii taia de la portie

cit despre faptul ca nu poate face prea multe... ce mai conteaza daca era plesu acolo sau nu
cociuba
QUOTE
cit despre faptul ca nu poate face prea multe... ce mai conteaza daca era plesu acolo sau nu

Plesu era consilier pe politica externa..., unde presedintele are atributii, trageam atentia ca propriu-zis basescu nu are atat de multe atributii pe cat ar vrea sa de-a impresia wink.gif
si nu am inteles de ce crezi ca plesu n-ar avea stomac, pai propriu-zis el nu are cu cine sa intre in conflict deschis,nici un consilier nu se lupta cu nimeni wink.gif , poate daca introducem in ecuatie inclinatie sa ( a lui plesu) spre nucleul dur al europei vedem care ar putea fi motivele plecarii... unsure.gif
mutulica
plesu s-a mai frustratit si cu alte ocazii...
o fi baiat destept si filozof, dar prea e sensibil
cociuba
mutulica chiar ma distreaza chestia asta:
QUOTE
dar prea e sensibil

da ce-a facut plesu a plans pe la ceva televiziune, de e asa de sensibil? blink.gif
ar trebui sa omoare cu mainile goale un animal salbatic ca sa nu mai fie sensibil?

te rog explica de ce crezi ca e sensibil? wink.gif
mutulica
pentru politica trebuie stomac. daca ti se umple paharul usor si alegi sa pleci inseamna ca nu ai destul stomac.
Superunknown
O fi Plesu un frustrat cu probleme de glanda, dar avea un rol bine stabilit la Cotroceni: sa-l l invete pe Basescu ca treaba lui nu e sa-si arate muschii ci sa respecte Constitutia si sa reprezinte cit mai bine interesele Romaniei. Iesirile de macho man ale lui Basescu au succes la cocalarii din Romania, dar ma indoiesc ca sefii statelor europene sint impresionati de atitudinea asta.

Probabil ca si asta e unul din motivele care l-au determinat pe Plesu sa se retraga: faptul ca Basescu e mai dispus sa asculte de "sfaturile" unei blonde cu decolteu adinc decit de vocea ratiunii si de uzantele internationale.
mutulica
pai daca nu a avut nerv nici macar cit sa infrunte o blonda... ce poti sa ii ceri?
relatii internationale inseamna sa te confrunti cu toti snapanii, ori el a cedat la prima blonda tongue.gif
abis
QUOTE (Marian M @ 7 May 2005, 11:58 AM)
Basescu rateaza ocazia de a sta acasa.
Va merge la Moscova pentru aniversarea victoriei impotriva fascismului.
Presedintii Estoniei si Letoniei au zis pas la invitatie ca aniversarea asta coincide cu impunerea comunismului in tarile lor.

Presedintele Poloniei, Alexandr Kwasniewski, s-a dus la Moscova. La fel George Bush, Jacques Chirac, Gerhardt Schroeder, Junichiro Koizumi (premierul Japoniei) si alti aproape 50 de sefi de stat ori de guvern. Daca nu gresesc chiar Regele Mihai se afla acolo...

De ce sa nu se fi dus Basescu? S-a dus nu pentru a sarbatori comunizarea Romaniei (care nu-i legata de data de 9 mai, ci mai degraba de 23 august), ci infrangerea nazismului in Europa. Plus ca la astfel de evenimente se pot stabili contacte cu alti sefi de stat...
cociuba
argumentul majoritatii, abis , stii bine ca nu e relevant wink.gif ,aici e vorba de ceea ce s-a intamplat la noi ca urmare ca am importat comunismul, desi nici Yalta nu prea ne-a ajutat... blink.gif
abis
Ce s-a intamplat la noi s-a intamplat si in Polonia, nu?

Si eu as fi indignat daca Basescu s-ar duce la o sarbatorire a intelegerii de la Yalta...
Marian M
Kwasniewski (cred ca a fost seful utc la ei ) si Basescu s-au dus.
Altii nu.
Romania a pierdut Basarabia in urma victoriei aliatiilor ai am avut statut de invins. A dat despgubiri de razboi URSS vreo 20 de ani prin SOVROM, parca se chemau.
MIA
QUOTE (Marian M @ 9 May 2005, 06:05 PM)
Romania a pierdut Basarabia in urma victoriei aliatiilor ai am avut statut de invins. A dat despgubiri de razboi URSS vreo 20 de ani prin SOVROM, parca se chemau.

Just a reminder : Romania a pierdut prima data Basarabia si Bucovina de Nord ca urmare a acceptarii ( lase sau lucide ... asta e problema de interpretare ) a ultimatului sovietic care a fost o expresie directa a Pactului Ribbentrop-Molotov. rolleyes.gif

Trecind de orice alte considerente - mie unul mi-e greu sa cred ca victoria unui stat ( totalitar, dar asta sa spunem ca nu conteaza pe moment ) ca Germania Nazista care fost in buna masura complice sau arbitru la ciopirtirea a 3 teritorii din Romania Mare putea aduce vreun beneficiu Romaniei. devil.gif
Ca rusii ne-au f... de nu e adevarat e alta poveste. Si nici eu nu cred ca Basescu era 100% indicat sa se afiseze alaturi de un om ca Putin care ... mmm ... mie unul nu-mi miroase bine in intentiile lui. Dar probabil nu avea ce face ... hmm.gif

P.S. : Si polonezii au avut un echivalent al SovRomurilor desi nu atita timp ca noi daca nu ma insel. sad.gif
dead-cat
QUOTE

Trecind de orice alte considerente - mie unul mi-e greu sa cred ca victoria unui stat ( totalitar, dar asta sa spunem ca nu conteaza pe moment ) ca Germania Nazista care fost in buna masura complice sau arbitru la ciopirtirea a 3 teritorii din Romania Mare putea aduce vreun beneficiu Romaniei.


in 1940 erau 3 state cu pretentii territoriale la adresa Romaniei:
URSS
Ungaria
Bulgaria
(cele 2 din urma cu largul sprijin al URSS cu scopul de a destabiliza sursa germana de petrol)

Romania a cerut axei (si nu exclusiv Germaniei) sa-i garanteze granitele.
axa a putut face acel lucru in conditiile cedarii unor teritorii.
MIA
Stai, stai ca nu pricep ceva : Romania a aderat la Axa in 23 noiembrie 1940 dupa rapturile teritoriale cu pricina. Cu aceasta ocazie trupele germane ( un contingent destul de semnificativ, dar nu mai stiu exact cit anume ) au intrat in tara si frontierele din acel moment ale Romaniei au fost garantate de Germania.

Succesiunea evenimentelor mi se pare un pic invers fata de cea pe care o prezinti tu ... hmm.gif

P.S. : Plus ca sunt convins ca stii ca pactul Ribbentrop-Molotov s-a semnat pe 23 august 1939, data la care Romania in nici un caz nu avea de ce sa ceara garantii de la Axa ( sau Germania ) cita vreme le avea pe cele ale Frantei ( care inca pareau suficiente pe hirtie ... sad.gif ).
March
QUOTE (cociuba @ 8 May 2005, 02:42 PM)
aproape jumatate de secol de manipulare comunista  wink.gif
oameni care au murit pentru libertate click aici
oameni care au facut maretele constructii ale comunismului (adica canalul)...
uite de aia hh.gif

deci propriu-zis basescu ne prea ar putea sa faca prea multe, caci romania e o democratie parlamentara...


Cat timp a fost Batranul devil.gif bolsevic la putere nu prea te-am vazut ( pe tine si pe altii de pe aici ) sarind la jugulara lui asa cum o faci acum cu Popeye ! Ai rabdare, mai sunt 5 ani si o sa votezi pe altul ca presedinte. tongue.gif

Si ce vrei sa spui cu chestia aia pe care am subliniat-o ?!
dead-cat
QUOTE (MIA @ 9 May 2005, 06:00 PM)
Stai, stai ca nu pricep ceva : Romania a aderat la Axa in 23 noiembrie 1940 dupa rapturile teritoriale cu pricina. Cu aceasta ocazie trupele germane ( un contingent destul de semnificativ, dar nu mai stiu exact cit anume ) au intrat in tara si frontierele din acel moment ale Romaniei au fost garantate de Germania.

Succesiunea evenimentelor mi se pare un pic invers fata de cea pe care o prezinti tu ... hmm.gif

P.S. : Plus ca sunt convins ca stii ca pactul Ribbentrop-Molotov s-a semnat pe 23 august 1939, data la care Romania in nici un caz nu avea de ce sa ceara garantii de la Axa ( sau Germania ) cita vreme le avea pe cele ale Frantei ( care inca pareau suficiente pe hirtie ... sad.gif ).

da si? prin faptul ca in situatia data Franta nu era in pozitia sa acorde vreun sprijin, Romania s-a adresat axei. si fara sa fie membru, Germania avea interesul ca Romania sa nu devina neguvernabila (ceea ce ar fi devenit daca se pierdea intreaga transsilvanie), din cauza petrolului.
nefertiti-old
Si cu ce ne ajuta daca Basescu NU se ducea? Astea-s prejudecati.
MIA
QUOTE (nefertiti @ 9 May 2005, 07:48 PM)
Si cu ce ne ajuta daca Basescu NU se ducea? Astea-s prejudecati.

Cam asa ceva ... rolleyes.gif

In fond putem zice ca s-a dus alaturi de Bush jr. sa-i faca īn ciuda lui Putin. tongue.gif
Sa speram ca asta nu o sa ne coste īn viitor ... hh.gif
nefertiti-old
Pai pozitia lui e clara in politica externa. Nu stiu de ce fac unii asocieri Basescu-Putin. unsure.gif
March
Daca nu se ducea sareau altii si-l injurau vartos ! Sa fim seriosi. Se duc toti sefii de stat ai marilor sau mai putin mari puteri iar Basescu ar fi trebuit sa stea acasa. Precum chestia aia cu capra, dupa ce e raioasa mai e si fudula ... laugh.gif


Nu se poate pune semnul egal intre Tarile Baltice si cele din Caucaz (toate fost republici sovietice) care au refuzat sa se duca si tara noastra.
March
QUOTE (MIA @ 9 May 2005, 08:52 PM)
QUOTE (nefertiti @ 9 May 2005, 07:48 PM)
Si cu ce ne ajuta daca Basescu NU se ducea? Astea-s prejudecati.

Cam asa ceva ... rolleyes.gif

In fond putem zice ca s-a dus alaturi de Bush jr. sa-i faca īn ciuda lui Putin. tongue.gif
Sa speram ca asta nu o sa ne coste īn viitor ... hh.gif

Tot nu te lasi de soparle de genul asta laugh.gif
MIA
QUOTE (March @ 9 May 2005, 07:59 PM)
Tot nu te lasi de soparle de genul asta laugh.gif

Normal ca nu - pentru ca pe Putin īl mīnca undeva rau de tot ... si Romania īnca nu-mi amintesc sa fi primit vreo garantie/atentie speciala din partea SUA. Sau a altuciva comparabil. sorry.gif
March
Ce are de a face sula cu prefectura ?! Aceasta este o participare ceremoniala la " maretul" eveniment sovieto-rusesc . Gandeste-te mai bine ! Ar fi fost un grav afront la adresa lui Putin daca Basescu nu s-ar fi dus. Si atunci, da, puteai sa imaginezi niste scenarii... laugh.gif
MIA
Ce scenarii dom'le ?? blink.gif

Nu stiu daca ai citit cu atentie, dar eu chiar īi justificam participarea ... wink.gif
nefertiti-old
QUOTE (MIA @ 9 May 2005, 08:02 PM)
QUOTE (March @ 9 May 2005, 07:59 PM)
Tot nu te lasi de soparle de genul asta  laugh.gif

Normal ca nu - pentru ca pe Putin īl mīnca undeva rau de tot ... si Romania īnca nu-mi amintesc sa fi primit vreo garantie/atentie speciala din partea SUA. Sau a altuciva comparabil. sorry.gif

Zi multam ca n-a prins Ilici aniversarea asta, pe scaunul de la Cotroceni. laugh.gif
cociuba
March, ar trebui sa-mi citesti posturile de la politica din perioada alegerilor... wink.gif , ca sa vezi cu cine am votat si cu cine am tinut..., desi nu e relevant in discutie...


spune-mi te rog : daca mergea iliescu ce ai fi spus? wink.gif

imi pare rau March ca trebuie sa-ti atrag atentia (mai ales ca tocmai tu te ocupi cu securistii si comunistii, ceea ce si trebuie... ) ca Rusia nu e un stat democratic nici astazi, comunismul ne-a furat 50 de ani, ca basescu mai si greseste...(dar nu-mi fac probleme , caci maine poimaine nu va mai fi nici un ziar critic nici la adresa sa hh.gif ), basescu a ajuns acolo unde e pentru ca eu si altii ca mine am facut diferenta si am mers la vot, asa ca am tot dreptul sa-l critic... (nu crezi? )


ps: argumentul majoritatii nu e valabil
nefertiti-old
Cociuba, hai sa privim lucrurile si altfel. Cum crezi ca am fi fost priviti daca nu ne-am fi dus azi la Moscova? Daca faceam pe victimele - dupa atatia ani! - si pe falsii eroi?
cociuba
mandria!? wink.gif

ps:am corectat, mea culpa hh.gif
nefertiti-old
Nu sunt sigura ca am inteles. Dau cu presupusul si cred ca ai vrut sa spui mandri, adica noi am fi fost mandri. Ce ai scris e altceva.

Si daca am fi parut mandri, la ce ne folosea? Crezi ca asemenea pretinsa mandrie are ce cauta in politica si diplomatie? In momentul asta, Romania a inceput deja sa isi ia in serios rolul de viitoare tara europeana - politic vorbind, hai sa uitam o clipa de cei care o populeaza, ca aici mai avem de lucru laugh.gif - care nu isi poate permite gesturi extreme. Poate ca, in sfarsit, ar fi momentul sa incepem sa gandim lucrurile din mai multe perspective, nu numai din punctul de vedere al ciobanului mioritic. Sa nu tot privim in urma si sa nu mai pozam in victime ale istoriei.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.