Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Superunknown
Am citit si eu interviul, Basescu bate cimpii si calca-n strachini in stilu-i deja caracteristic.
March
QUOTE (Superunknown @ 17 Apr 2005, 02:51 AM)
Am citit si eu interviul, Basescu bate cimpii si calca-n strachini in stilu-i deja caracteristic.

Poti sa explici ? Ca sa pricepem si noi in ce sens...
YoyoMan
Am citit si eu interviul. Basescut vorbeste prostii. Il credeam mai cu cap de atat...
March
Pai daca facea si el Cacademia de Stiinte Politice ( comuniste, of course) "Stefan Gheorghiu" devil.gif sa vezi cum ar fi vorbit si el "din varful limbii" in stil diplomatico-sopirlesco-lemnos , precum multi bombonelo-pesedistii de azi tongue.gif In lipsa de asta, foloseste si el un limbaj portuar de-l intelege bine pina si alde nea Opinca ! smile.gif
YoyoMan
Ok. Tu faci poante cand spui asta, asa-i? biggrin.gif
Puss In Boots
Nea' Base = pomul laudat ... laugh.gif
Pacat ca nu ati vazut din timp ceea ce era atāt de evident ... hh.gif
Nu am urmarit cu foarte mare atentie politica interna īnsa as dorii sa stiu daca īn afara de perle si de gafe omu' nost' a facut ceva cu adevarat interesant si inovator?!
Este adevarat ca militeaza pentru trimiterea trupelor īn Iraq? mad.gif
nefertiti-old
A inviat PIB ohyeah.gif .


Mare lucru n-a facut inca, doar simuleaza ca face.
abis
QUOTE (Puss In Boots @ 19 Apr 2005, 01:58 PM)
Este adevarat ca militeaza pentru trimiterea trupelor īn Iraq?

Trupele erau deja acolo cand a ajuns presedinte.

Si, din pacate, nici nu se gandeste sa le retraga.
March
Din ciclul : "Noi suntem blonde" laugh.gif

Elena Udrea, corigenta la externe

Seful Cancelariei presedintelui Traian Basescu, consilierul prezidential Elena Udrea nu cunoaste componenta tarilor membre ale Uniunii Europene. Ea s-a facut de ras aseara la emisiunea 100% de la Realitatea TV unde i s-a cerut sa comenteze urmatoarea stire: "presedintele Norvegiei anunta ca va organiza un referendum pentru a consulta vointa poporului sau referitoare la integrarea Romaniei si Bulgariei in UE. In cazul in care cele doua tari vor primi unda verde in data de 25 aprilie, Norvegia ar urma sa se retraga din Uniune". Consilierul prezidential a spus ca Romania va da asigurarile necesare pentru a nu se ajunge in astfel de situatie. In replica, moderatorul emisiunii i-a dezvaluit invitatei, la sfarsitul emisiunii, ca Norvegia nu are presedinte si nici nu este membra a UE. ( "Ziua" )
cociuba
oare basescu ce ar fi raspuns? wink.gif rolleyes.gif
Puss In Boots
cociuba ----> sa nu-mi spui ca si el e bloda rofl.gif ohyeah.gif

abis ----> Asa este nu suntem direct implicati īn conflict. Deocamdata facem act de prezenta ca sa ne dea americanii guma turbo ...
Acu' pe bune, noi facem doar ceva instruire si formare a irakienilor, putina paza si īn rest spitale de campanie. Īn plus pe lānga faptul ca ne-am debarasat de ceva pusti ruginite mai facem si ceva dolarei vānzāndu-le...
Faza este ca auzisem de pe undeva ca nea' Base' ar vrea sa trimita si ceva blindate ... asta suna a capaceala. unsure.gif

nefertiti ----> tongue.gif eu īn locul tau m-as face fff mic ohyeah.gif
nefertiti-old
Mai mica decat suunt??? rofl.gif Ho, ce sari asa, nu mai stii de gluma? nonono.gif
abis
QUOTE (Puss In Boots @ 20 Apr 2005, 02:10 AM)
Faza este ca auzisem de pe undeva ca nea' Base' ar vrea sa trimita si ceva blindate ... asta suna a capaceala.

Unde ai auzit?

Din cate stiu eu, trupele noastre din Afganistan au si TAB-uri, pentru deplasare. Cele din Irak nu stiu, insa nu cred ca daca avem acolo doar trupe de infanterie sau avem si transportoare blindate schimba cu ceva situatia.

Din punctul meu de vedere, prezenta militara in Afganistan (care este sub egida NATO) este necesara, deoarece face parte din obligatiile pe care le avem fata de Alianta. Pe cand in Irak nu prea stiu ce cautam. Poate arme prin desert?

Daca l-am votat pe Basescu (si il sustin in continuare!) nu inseamna ca trebuie sa fiu de acord intotdeauna cu el. In privinta Irakului nu sunt.
Invincible
Matrozul Chior s-a īntors din SUA cu mutarea-n plic, adică a bătut din călcīie, a dus mīna la sapca aia chelioasă si a strigat: „Să trăiti bine, domnule Bush!“. Desi īn campania electorală, Piratul se bătea cu cărămida-n piept că va anula Afacerea Bechtel, acum a īntors-o cu 180 de grade: „Băsescu vrea continuarea proiectului Bechtel“ – titreaz㠄Curentul“. Chestia asta a zis-o el īn ziarul de limbă maghiar㠄Kronika“, din Cluj, preluat si de cotidianul „Magyar Nemzet“, de la Budapesta: „Nu renuntăm la proiectul Bechtel“. Dar, ce declara Băsescu īn toamna anului 2004? Pentru īmprospătarea memoriei: „Americanii si-au luat, fără licitatie, un contract de multe miliarde de dolari cu Bechtel, germanii, după vizita premierului Schroeder si-au luat contractul de peste 1 miliard de euro pentru securizarea frontierelor si, īn interiorul aceluiasi procedeu, de a multumi pe toată lumea, Guvernul Romāniei a făcut cadou, fără licitatie, un contract pentru constructia unei autostrăzi Bucuresti-Brasov“. Tot atunci, Băsescu zicea despre Afacerea Bechtel: „Ne aflăm īn fata unei erori, pentru că relatia Bucuresti-Tg. Mures-Oradea-Bors nu se află pe traseul unui mare coridor european“. Si despre premierul Frantei, Jean-Pierre Raffarin, a rostit „palabre“ grele, acuzīndu-l că se află īn Romānia „īntr-o vizită electorală, mai ales că a venit să-si ia tainul“. Concluzia avea să o tragă Băsescu, īn cel mai populist stil, la 1 noiembrie 2004, pe postul Realitatea TV, cīnd s-a lăudat că el va anula toate contractele oneroase, de tip Bechtel, EADS, Vinci s.a. Cum se cheamă un astfel de personaj?
nefertiti-old
Si ce e nou in asta, ca aici s-a mai discutat? unsure.gif
Invincible
n-am citit... si cum s-a incheiat discutia?
March
QUOTE (nefertiti @ 20 Apr 2005, 12:16 PM)
Si ce e nou in asta, ca aici s-a mai discutat?  unsure.gif

E, mai arunca si el cate o sopirla... tongue.gif
nefertiti-old
QUOTE (Invincible @ 20 Apr 2005, 11:17 AM)
n-am citit... si cum s-a incheiat discutia?

Nu cred ca vrei un rezumat. Nu de la mine. ohyeah.gif
Puss In Boots
nefertiti ----> si eu glumeam tu laugh.gif

abis ----> nu mai stiu exact de pe unde ...
Eu vorbeam de blindate de atac nu de blindate usoare care oricum fac parte din infanterie.
Cāt despre "egida" sub care participam si noi, sa sti ca īn iulie 2002 īn Afganistan īn cadrul operatiei Enduring Freedom am fost doar cu americanii. Ba am avut si doi morti... Oricum daca vrei sa stii mai mult poti sa arunci o privire pe siteul de la mapn pentru ca ai acolo (aproape) toate detaliile nefiind nici un secret pentru nimeni.

In fine ... dar eu vroiam sa stiu daca s-a schimbat ceva de cānd este la putere? Daca da, ce anume?!
Invincible
Lasaaati... ceva proaspat:
Au trecut mai bine de 3 săptămīni de la „răpirea“ ziaristilor romāni din Irak. Astăzi, toată lumea e lămurită: e vorba de o diversiune penibilă a lui Traian Băsescu, pentru a-si spori popularitatea si a poza īn „Salvatorul Neamului“. El vrea, totodată, să creeze si să subjuge „comunitatea de informatii“. Fireste că el nu putea pune la cale, singur, o asemenea smecherie de anvergură. L-au ajutat SIE si Directia Informatiilor Militare. Dar l-au ajutat prost, fiindcă totul e cusut cu ată albă. Mai mult decīt atīt, dar caseta video se pare că e filmată īncă de la… Bucuresti, īn studiourile postului Prima TV! Ce rusine! Toti cei implicati īn bătaia asta de joc ar trebui băgati la puscărie, scurt. La Conferinta de Presă pe care a organizat-o vineri, pe tema asta, Traian Băsescu a apărut beat mort.

Eu n-am vazut conferintza. Voi?
nefertiti-old
Asta e un comentariu al tau sau e vreun articol preluat de undeva? Daca e a doua varianta, fa bine si citeaza sursa. Daca e prima, bea o cafea, sa te trezesti, si poate dupa aceea scrii mai ordonat, sa pricepem ce vrei. spoton.gif
Puss In Boots
rofl.gif
Mai Invincibilule tu chiar esti glumet ...
Invincible
na-va, mai, sursa, uitati-va la saptamana pe scurt rolleyes.gif
Michelle
In general un om binedispuscind se uita la televizor sau citeste presa are impresia ca toata lumea e la fel de binedispusa ca si el.E posibil sa fii avut si Invincible aceasta stare cind si-a cules informatiile si atunci realitatea a capatat cu totul si cu totul alte...nuante. wink.gif
nefertiti-old
rofl.gif Ma, pe noi sa nu ne injuri, da? spoton.gif

P.S. Si vorbeste mai frumos. tongue.gif
abis
QUOTE (Puss In Boots @ 20 Apr 2005, 11:31 AM)
Eu vorbeam de blindate de atac nu de blindate usoare care oricum fac parte din infanterie.

Ce-s alea "blindate de atac"? Eu am facut armata la tancuri, in urma cu ceva vreme, dar nu inteleg la ce te referi.
QUOTE
a sti ca īn iulie 2002 īn Afganistan īn cadrul operatiei Enduring Freedom am fost doar cu americanii

Nu cred una ca asta... Imi dai un link catre sursa informatiei?
abis
QUOTE (Invincible @ 20 Apr 2005, 11:32 AM)
La Conferinta de Presă pe care a organizat-o vineri, pe tema asta, Traian Băsescu a apărut beat mort.

Eu n-am vazut conferintza. Voi?

Atunci de unde stii?

Ah, da, am vazut de unde: din Romania Mare!

rofl.gif
Invincible
Lasati, bre, timpul o sa spuna totul...
Dar cu conferintza cum o fo?

Abisule, fara gugaleli, ghicesti oare de cine o fost scrisa questia asta?

Ati uitat de «fraudă»?

„Cīnd Traian Băsescu a strigat «fraudă!» si a cerut arestări, toti ochii s-au atintit spre Bucuresti. Agitatia portocalie din apropiere, din Ucraina, sporea tensiunea si la noi. Lumea se īntreba: ce dracu’ s-o īntīmpla cu romānii după 15 ani de democratie?! Era 30 noiembrie 2004. Acum, la sfīrsitul lunii februarie 2005, parcă n-ar fi trecut doar cīteva zeci de zile... Parcă acele evenimente s-ar fi petrecut undeva departe, īn urmă cu ani. La această senzatie contribuie atīt perioada foarte densă din punct de vedere politic, scursă de la alegeri si pīnă acum, dar si atitudinea Puterii. Alianta PNL-PD pare a fi uitat complet de «frauda majoră» de la alegerile din noiembrie 2004. Liberalii si democratii sīnt preocupati să-si īmpartă posturi de directori de grădinită, de sefi de gări... Tot ce mai miscă prin judete trebuie repartizat pe criterii politice, după algoritm! Nici presedintele Băsescu nu mai spune nimic, fiind prins īn explicarea riscantelor sale acrobatii imobiliare. Singurul parlamentar care mai tinea steagul sus si promitea lămurirea acuzatiilor de fraudă, Cozmin Gusă, a fost aruncat ca o măsea stricată din rīndurile Aliantei. Asa s-a ajuns la situatia paradoxală ca PSD să anunte, ieri, că a strīns semnăturile necesare initierii unei comisii parlamentare de anchetă referitoare la corectitudinea alegerilor din 2004. Adică tocmai cei acuzati de fraudă de presedintele Traian Băsescu cer, acum, cercetarea acesteia. Iată cum noua Putere e pusă īn fata unei dileme. Ori a fost fraudă - si atunci trebuie să explice opiniei publice de ce a īncetat căutarea adevărului imediat după instalare, ori n-a fost - si atunci trebuie să recunoască folosirea unei «fumigene» electorale care are prea putină legătură cu Dreptatea si Adevărul.“ jamie.gif

Romania Mare? A?
Puss In Boots
Invincible laugh.gif ----> esti simpatic smile.gif

abis ----> Trebuie sa pun copyright pe expresia respectiva laugh.gif blush.gif
Totusi, tabul face parte din categoria autoblindate este folosit mai mult pentru transport si pentru ati da iluzia ca esti protejat, nu este un tanc propriu zis. De altfel nici nu cred ca ar face fata 1 minut īn fata unui t ...
Ce lene pe capul nostru tongue.gif http://www.mapn.ro/indexro.php vei gasii un link intitulat "misiuni internationale" ...
Hai sa nu deviem de la subiect, zi te rog ce bine ce a facut nea' Base' pāna acum romānilor?
abis
QUOTE (Puss In Boots @ 20 Apr 2005, 12:09 PM)
Totusi, tabul face parte din categoria autoblindate este folosit mai mult pentru transport si pentru ati da iluzia ca esti protejat, nu este un tanc propriu zis.

Deci tu ai auzit ca Basescu va trimite tancuri in Orient?
QUOTE
http://www.mapn.ro/indexro.php vei gasii un link intitulat "misiuni internationale"

Aha, l-am gasit. Merci.
QUOTE
Hai sa nu deviem de la subiect, zi te rog ce bine ce a facut nea' Base' pāna acum romānilor?

A inceput, de exemplu, curatenia in Justitie... A anulat ordonanta RAFO si i-a luat la scuturat pe marii datornici... In curand se va rezolva (in sfarsit!) problema restituirilor proprietatilor confiscate abuziv de comunisti... Daca daca tu vrei sa zici ca "nimic", cine sunt eu sa ma opun?
Invincible
Partidul Romānia Mare acuza Ministerul Finantelor Publice de complicitate la falimentul economico-financiar al tarii. Asa dupa cum se stie, la presiunile exercitate de PRM si de organismele europene, ministerul respectiv a publicat, īn aceasta saptamīna, pe site-ul de Internet al sau, lista marilor datornici la stat. Numai ca aici avem de-a face cu o diversiune condamnabila, tipica acestui Guvern al musamalizarilor si manipularii opiniei publice. De ce spun asta? Pentru ca documentul cu pricina are numeroase omisiuni si el include numai firmele care aveau obligatii restante de plata la Buget la sfīrsitul anului 2002 si nu le-au achitat pīna luni, 19 mai 2003. Lista nu face nici un fel de referire la societatile si firmele aflate īn lichidare judiciara, sau la acelea pentru care se deruleaza procesul de contestare a datoriilor. Acest ,,aranjament” este, de fapt, o forma abila de a-i proteja si de a-i ascunde pe marii datornici din clientela politica a Puterii. Īn aplicarea Ordonantei de Urgenta nr. 40/2002 a Guvernului, care reglementeaza felul īn care se acorda īnlesnirile fiscale, prolifereaza arbitrariul si subiectivismul, facilitatile acordate fiind lipsite de transparenta si dirijate, aproape īn exclusivitate, spre oamenii de afaceri care graviteaza īn jurul Puterii. Pentru aceste favoruri incalificabile, care ruineaza economia, Guvernul si-a creat o justificare de un cinism rarissim, adica, vezi, Doamne, aceste unitati trebuie ajutate sa se redreseze pentru a fi capabile, ulterior, sa-si plateasca datoriile. E un fel de rascroire, de īntoarcere pe dos a tezei de trista amintire a lui Emil Constantinescu si Victor Ciorbea: ,,Pentru a ne fi mai bine, trebuie sa ne fie, mai īntīi, mai rau”. Guverul PSD-UDMR-PUR zice asa: ,,Marii datornici la stat trebuie sa traiasca īntīi mai bine, sa fie scutiti sau iertati de datorii, pentru ca apoi sa le fie mai rau, adica sa plateasca”. Din pacate, astia nu platesc nici cīnd le e bine, nici cīnd le e rau – pur si simplu, sfideaza toate legile si jefuiesc avutia nationala. Am sa prezint acum o alta lista, pe care ministrul Finantelor, Mihai Tanasescu, a ,,uitat” sa o publice pe Internet. Iata, cu ghilimelele de rigoare, cum s-au ,,redresat” si cum si-au ,,achitat” datoriile cīteva dintre cele mai incorecte companii, carora PSD-ul le-a acordat, īn perioada 2001-2002, favoruri scandaloase si penale. E doar una dintre explicatiile starii jalnice īn care a ajuns tara. Rafinaria Petromidia: reesalonari īn valoare de 6.700 de miliarde de lei, cu scutiri definitive de 2.200 de miliarde. RAFO Onesti: reesalonari de 2.000 de miliarde de lei. Trustul de Presa Media Pro: reesalonari de 1.800 de miliarde de lei, cu scutiri de 1.000 de miliarde, de unde si politica dezgustatoare si slugarnica a postului Pro TV fata de Puterea actuala, ceea ce a atras si criticile severe ale Comisiei Europene (a se observa ca īn lista publicata de Ministerul Finantelor, Pro TV-ul figureaza cu o datorie infima). Tutunul Romānesc: reesalonari de 1.675 de miliarde de lei, cu stergerea totala a majorarilor. PETROM: reesalonari de 1.416 miliarde de lei, īn timp ce are de primit de la RAFO Onesti 1.500 de miliarde de lei. Fulgerul Bragadiru: reesalonari de 2.400 de miliarde de lei, cu scutiri de 78 de miliarde. Lukoil Black Sea Romania SRL: scutiri de 82 de miliarde de lei. Mai multi furnizori de utilitati – cum sīnt Termoelectrica, Electrica, Transgaz si Compania Nationala a Huilei Petrosani – au beneficiat de reesalonari de 12.626 de miliarde de lei si de scutiri definitive de 12.000 de miliarde de lei. Īn paralel, Guvernul a luat si pielea de pe muritorii de rīnd, majorīnd taxele si impozitele, ba chiar inventīnd altele noi, pentru a acoperi ,,gaurile” din buget. ,,Pentru unii muma, pentru altii ciuma” – spune o zicala din batrīni. Ceea ce romānii īnca nu stiu si mi se pare de o importanta deosebita, este urmatorul aspect: a mai publicat un minister, pe Internet, o lista, si anume Lista datornicilor la Bugetul Asigurarilor Sociale. E vorba de Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale, care a ajuns la concluzia ca mai mult de 26.000 de agenti economici – de stat si particulari – au datorii la fondul de pensii si de somaj, de peste 83.000 de miliarde de lei, adica 2,6 miliarde de dolari. Printre datornici sīnt si indienii de la ISPAT-SIDEX Galati, cu 1.364 de miliarde de lei. E momentul sa facem un mic calcul aritmetic, cu mentiunea ca datoriile sīnt cu mult mai mari, dar se minte, īn continuare, la nivel īnalt: asadar, adunati cele 2,15 miliarde de dolari datorii la Bugetul de Stat cu cele 2,6 miliarde de dolari datorii la Bugetul Asigurarilor Sociale si va rezulta suma de 4,75 miliarde de dolari ,,gaura neagra” a societatii romānesti. Adaugam la toate acestea si faptul ca starea de lucruri nu are cum sa se remedieze, īn conditiile īn care clientela politica e ocrotita, iar economia de piata nu poate fi functionala, datorita blocajului financiar, care reprezenta, īn iulie 2002, peste 40% din Produsul Intern Brut, iar de atunci si pīna acum fenomenul a migrat din sectorul de stat catre cel privat. Acesta e tabloul veridic al haosului, anarhiei si spiritului aventurier care caracterizeaza politica economica a Guvernarii actuale. Iar daca nu vor avea loc schimbari radicale, la toate nivelurile, situatia se va agrava si, mai devreme decīt ne asteptam, se va intra īn incapacitate de plata, adica īn ceea ce noi numim ,,Falimentul de Partid si de Stat”.

Eu in ultimul timp n-am mai citit ziare, dar... ia sa vedem, dintre astia, a scuturat Basescu pe cineva? Cred ca voi sunteti mai bine informati.
MIA
Pe la RAFO Onesti s-a miscat ceva ( desi nu-s convins ca in directia cea mai bine chibzuita sorry.gif ).

In rest ... eu zic sa le mai dam vreo 2-3 luni celor de la guvernare : pina acuma se poate zice ( si cu oarecare temei ) ca au fost stresati de votul din Parlamentul European. wink.gif
Puss In Boots
QUOTE (abis @ 20 Apr 2005, 12:36 PM)
Deci tu ai auzit ca Basescu va trimite tancuri in Orient?

Nu chiar sub forma asta dar cum ca ar milita pentru o implicare mult mai importanta a fortelor romāne īn iraq. Tot el emitea anumite rezerve īn privinta transportului unor unitati "grele". Īmi pare rau ca nu pot sa-ti dau sursa... Probabil ca se va confirma la stiri.

QUOTE (abis @ 20 Apr 2005, 12:36 PM)

A inceput, de exemplu, curatenia in Justitie... A anulat ordonanta RAFO si i-a luat la scuturat pe marii datornici... In curand se va rezolva (in sfarsit!) problema restituirilor proprietatilor confiscate abuziv de comunisti... Daca daca tu vrei sa zici ca "nimic", cine sunt eu sa ma opun?

Eu deocamdata nu zic "nimic" smile.gif ... constat si vreau sa stiu cāt mai multe ... unsure.gif

MIA ----> īntradevar, timpul este destul de limitat ... pai sa le mai dam vreo doua trei devil.gif ... luni innocent.gif smile.gif
Invincible
No, bini, dar sa ciulim ochii dupa firmele astea.
March
He-he-he. Sunt unii pe aici care ii cer Prim-Chelbosului tarii sa faca in cateva luni ceea ce nu au facut bombonelo-pesedeii in 4 ani ! mad.gif
March
QUOTE (Invincible @ 20 Apr 2005, 12:40 PM)
na-va, mai, sursa, uitati-va la saptamana pe scurt rolleyes.gif

Pai amice, mirosisem eu ceva , da' acum e bine ca ne-ai spus ca citesti gunoaiele "Latraului national" devil.gif Ca sa nu ma mai obosesc sa-ti dau vreo replica !

Aferim !
Puss In Boots
QUOTE (March @ 20 Apr 2005, 01:52 PM)
He-he-he. Sunt unii pe aici care ii cer Prim-Chelbosului tarii sa faca in cateva luni ceea ce nu au facut bombonelo-pesedeii in 4 ani ! mad.gif

pai nu pentru asta a fost ales Presedinte?! unsure.gif
March
Adica ? Sa treaca la arestari masive si condamnari ? Pai asta este treaba Politiei si a Justitiei . Care deocamdata este plina de oamenii numiti pe functii de bombonelo-pesedeii devil.gif Si prietenii stiu de ce au fost numiti acolo mad.gif
Puss In Boots
QUOTE (March @ 20 Apr 2005, 02:10 PM)
Adica ? Sa treaca la arestari masive si condamnari ? Pai asta este treaba Politiei si a Justitiei . Care deocamdata este plina de oamenii numiti pe functii de bombonelo-pesedeii devil.gif Si prietenii stiu de ce au fost numiti acolo mad.gif


Asa o fi.... brow.gif hmm.gif
abis
Marea provocare cu care se confrunta Basescu este sa-i inalture din sistem pe cei care au comis abuzuri, dar fara ca la randul lui sa comita alte abuzuri. Un exemplu: Seuleanu. A facut din Radio carpa de sters pe picioare pentru PSD. Dar nu poate fi schimbat asa, tam-nesam: trebuesc respectate niste proceduri. Exact aceeasi situatie este si la interne, si in justitie, peste tot. Nu se pot face minuni peste noapte, insa lucrurile s-au urnit.
March
QUOTE (Puss In Boots @ 20 Apr 2005, 03:12 PM)
QUOTE (March @ 20 Apr 2005, 02:10 PM)
Adica ? Sa treaca la arestari masive si condamnari ? Pai asta este treaba Politiei si a Justitiei . Care deocamdata este plina de oamenii numiti pe functii  de bombonelo-pesedeii  devil.gif  Si prietenii stiu de ce au fost numiti acolo  mad.gif

Asa o fi.... brow.gif hmm.gif

Pai ca sa afli, iti amintesc ce spunea odata "super-ayatollahul" rosu devil.gif : Invatati, invatati, invatati tongue.gif
Puss In Boots
abis ----> si totusi ... un Presedinte poate sa produca schimbarea (daca vrea) destul de rapid. Īmi imaginez ca i se pun betze-n roate īnsa ar trebuii sa denunte public pe ce ce o fac ... doar daca nu poate pentru ca-l "au la māna cu ceva". Din pacate cred ca omu' nost' nu-i chiar asa de liber pe cum pare.

March ----> sa īnteleg ca te convertesti la comunism? laugh.gif La mine n-au prins niciodata "s[loganurile]". tongue.gif
abis
QUOTE (Puss In Boots @ 20 Apr 2005, 02:33 PM)
si totusi ... un Presedinte poate sa produca schimbarea (daca vrea) destul de rapid

Pai spune-mi si mie cum faci schimbarea asta rapida fara sa fii acuzat ca iti depasesti atributiile, ca incalci Constitutia.
Puss In Boots
QUOTE (abis @ 20 Apr 2005, 02:38 PM)
QUOTE (Puss In Boots @ 20 Apr 2005, 02:33 PM)
si totusi ... un Presedinte poate sa produca schimbarea (daca vrea) destul de rapid

Pai spune-mi si mie cum faci schimbarea asta rapida fara sa fii acuzat ca iti depasesti atributiile, ca incalci Constitutia.

Sa īnteleg ca, Constitutia Romāniei interzice schimbarea din functie a demnitarilor si a functionarilor corupti?! smile.gif
M-as mira... smile.gif
abis
Bineinteles ca nu interzice. Numai ca nu presedintele face proba coruptiei cuiva, ci PNA-ul. Daca PNA-ul nu-si face treaba, presedintele nu va face el insusi flagrante sa-i prinda pe corupti, ca si-ar incalca atributiile.

Daca PNA-ul nu-si face treaba, si nu si-o face, este clar ca seful institutiei trebuie schimbat. Numai ca procedurile de schimbare a lui Amarie tin in mare masura de CSM, nu de presedinte. Care CSM nu-i la ordinul presedintelui. Presedintele poate participa la sedintele CSM, dar nu are putere de decizie. De participat, participa - ultima oara chiar ieri, cand a cerut membrilor CSM sa demisioneze daca nu isi fac treaba. Le-a cerut, dar nu le poate impune... In sistemul nostru legislativ atributiile presedintelui sunt destul de limitate...

Asa ca spune-mi tu, te rog, care sunt lucrurile pe care trebuia sa le faca Basescu impotriva coruptilor si nu le-a facut! Si, bineinteles, sa ii permita legea sa le faca.
Puss In Boots
QUOTE (abis @ 20 Apr 2005, 02:54 PM)
Bineinteles ca nu interzice. Numai ca nu presedintele face proba coruptiei cuiva, ci PNA-ul. Daca PNA-ul nu-si face treaba, presedintele nu va face el insusi flagrante sa-i prinda pe corupti, ca si-ar incalca atributiile.

Daca PNA-ul nu-si face treaba, si nu si-o face, este clar ca seful institutiei trebuie schimbat. Numai ca procedurile de schimbare a lui Amarie tin in mare masura de CSM, nu de presedinte. Care CSM nu-i la ordinul presedintelui. Presedintele poate participa la sedintele CSM, dar nu are putere de decizie. De participat, participa - ultima oara chiar ieri, cand a cerut membrilor CSM sa demisioneze daca nu isi fac treaba. Le-a cerut, dar nu le poate impune... In sistemul nostru legislativ atributiile presedintelui sunt destul de limitate...

Asa ca spune-mi tu, te rog, care sunt lucrurile pe care trebuia sa le faca Basescu impotriva coruptilor si nu le-a facut! Si, bineinteles, sa ii permita legea sa le faca.

bravos laugh.gif eu pun o īntrebare si tu-mi raspunzi cu alta īntrebare ... pa treaba-i asta?! tongue.gif
Fie...
Vorbim de nea' base' ca si cum ar fi de unu' singur ... daca nu este īn stare sa-si gaseasca oameni de īncredere sa-l ajute sau sa-i promoveze īn posturi cheie atunci de ce a mai candidat pentru Presedintie?!
Dupa parerea mea ar trebuii sa ramāna putin mai retras si sa se bazeze pe oamenii de īncredere... Sincer, eu cred ca din nefericire functia-l depaseste. Nu a demonstrat cu nimic pāna īn momentul de fata ca ar fi omul potrivit pentru conducerea tarii noastre. Mai clar, eu unul nu am constatat nici o schimbare vizibila.
Tocmai de aceea v-am īntrebat pe voi, poate ca sunt lucruri pe care eu nu le stiu ... Ca s-a luat de nus' care sau ca a anulat nus' ce lege mi se pare INSUFICIENT. Deocamdata cānd citesc presa vad doar gafe peste gafe ... nimic altceva.
cociuba
de ce nu a schimbat sefii serviciilor secrete? rolleyes.gif

bun de gura, si pana in acest moment pare sa incerce sa schimbe ceva (dar ar trebui sa definim acel ceva), dar un om nu poate schimba un intreg sistem, degeaba se pun atatea speranta in basescu... wink.gif , sa privin un pic in spate si vedem ca din pd el nu a facut un partid cu adevarat modern, deci am anumite dubii asupra capacitatii sale de a reusi... wink.gif
abis
QUOTE (Puss In Boots @ 20 Apr 2005, 03:15 PM)
Ca s-a luat de nus' care sau ca a anulat nus' ce lege mi se pare INSUFICIENT.

Pai de asta te intreb ce ai vrea sa faca pentru a fi suficient... Dar in limitele atributiilor constitutionale, fireste...

QUOTE
Deocamdata cānd citesc presa vad doar gafe peste gafe ... nimic altceva.

La partea de politica externa, si mie mi se pare o greseala ca se ia de Franta...
Puss In Boots
QUOTE (abis @ 20 Apr 2005, 03:19 PM)
Pai de asta te intreb ce ai vrea sa faca pentru a fi suficient... Dar in limitele atributiilor constitutionale, fireste...

Sa īnteleg ca vrei un exemplu concret ... de ce nu pune la punct infrastructura? A fost ministru al transporturilor si ar trebuii sa cunoasca domeniul... Si asta-i interzice constitutia?
Nu ma refer la cārpit soselele noastre de toate zilele dar ar putea sa dea voie investitorilor sa construiasca 2,3 autostrazi (daca noi nu suntem īn stare si nu mai mult ca pe urma pierdem ceea ce avem mai de pret...).
abis
Pai cine nu-i lasa sa faca autostrazi?

Deocamdata sunt doua mari proiecte: Bechtel si Coridorul IV Pan-European. Ambele sunt platite de la buget, cu diferenta ca in cazul proiectului european o parte a investitiei (nu imi aduc aminte procentul, cred ca pe undeva intre 30% si 50%) va fi acoperita din banii UE. In plus, spre deosebire de autostrada Bechtel, proiectul european se leaga de autostrazile din tarile vecine, ceea ce ar permite si tranzitul international.

Autoritatile spun ca nu au bani pentru a construi in acelasi timp cele doua autostrazi. Si ca in acest caz vor favoriza, bineinteles, proiectul european, fara sa renunte insa la contractul cu Bechtel (dupa parerea mea ar fi meritat reziliat respectivul contract, dar nu-i dupa cum imi place mie...), care va primi finantare pe masura posibilitatilor. Oricum, se intentioneza reducerea costurilor aferente cat de mult posibil.

Deci, ce vrei sa faca Basescu cu autostrazile, ca nu am priceput?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.