Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
March
QUOTE(abis @ 7 Mar 2012, 06:23 PM) *
Problema e alta: ce a zis Basescu in parlament.



Ceausescu redivivus ! devil.gif

De la N. Ceauşescu n-am mai văzut un delir grandomaniacal ca acela oferit azi de T. Băsescu naţiunii. Din munţii Apuseni, unde a mai fost încă o dată agent de lobby al exploatării aurului de la Roşia Montană, preşedintele a zburat la Sinaia, unde s-a îngrozit în legătură cu posibila invadare a Văii Prahovei de către armada morilor de vânt, cu care s-a luptat imediat pe plajele Mării Negre, pentru a scoborî apoi în adâncurile zisei mări, de unde a explicat cum e cu exploatarea gazelor de şist. Energie, muncă, salarii, pensii, agricultură, educaţie, sănătate, reorganizare teritorială, IT, ce are de făcut UE, totul a beneficiat de indicaţiile sale preţioase, poate doar creşterea viermilor de mătase să fi scăpat. Aproape că m-au deranjat cei care i-au întrerupt fluxul gândirii strigându-i „demisia!" din balcoane.
Magistralul discurs a fost adresat preţ de un ceas şi jumătate, cu rânjetele şi hăhăielile încântării de sine, unui for legislativ în care parlamentarii opoziţiei lipseau, iar cei ai puterii îşi butonau telefoanele şi laptopurile, când nu aţipeau sau se uitau pe pereţi. Undeva în sală, pierdut sub ochelari, exista şi un premier. Poate şi un guvern.
Parcă niciodată n-a fost mai limpede că geniul Carpaţilor şi Dunărea Gândirii s-au vărsat în Marea Neagră.(...) devil.gif
abis
Mdea - stilul inconfundabil al lui CPT laugh.gif
March
Direct şi fără pic de jenăTraian Băsescu, agent electoral deşănţat al PDL în Parlament
Marduk
Prin discursul sau presedintele Traian Basescu mi-a parut a fi foarte optimist, mai ales in ceea ce priveste politica si viitorul UE. Conform presedintelui Romania este pregatita sa renunte la tot si la toate de dragul UE, al SUE, pare ca pentru romani si Romania nu mai exista nimic altceva in afara intrarii in spatiul Schengen si al aderarii la zona euro. Intreg viitorul nostru este legat de aceasta uniune, pare ca nu avem alternativa chiar daca UE se destrama, totusi presedintele a zis ceva si de alianta cu USA, o fi zis ceva si despre Rusia dar poate n-am fost atent. Pe plan intern am retinut ca Romania are ceva sanse sa devina independenta energetic, cel putin in ceea ce priveste gazele. Presedintele nu mi-a parut a fi prea incantat de energia verde de "morile alea" care produc curent "cam scump" cei drept. Am mai auzit ca Romania va fi nevoita pentru a crea locuri de munca sa deschida acele mine, nu de carbuni, care au fost inchise o perioada ca fiind neprofitabile dar azi minele alea par a fi devenit solutia pentru crearea de noi locuri de munca. N-a facut referire directa la Rosia Montana, probabil ca s-a gandit ca vor sari iar unii sa-i zica ca face lobi pentru firma respectiva, ceva a amintit totusi presedintele, ca fie le exploatam noi fie le dam altora, dar trebuie sa o facem pentru ca au devenit rentabile, deci se poate sa exploateze chiar Romania prin regiile respective aceste minereuri. Intr-un final presedintele le-a aratat pisica parlamentarilor si celor din sala si celor din balcoane sau de la televizor, amintindu-le despre referendumul la care romanii au votat un parlament cu o singura camera si un numar de 300 de parlamentari. Le-a mai zis presedintele si despre revenirea la un uninominal real, nu ca cel care acum trimite un parlament un candidat aflat pe locul 3 in timp ce cel care a adunat majoritatea voturilor ramane pe din afara. In concluzie presedintele incearca sa puna presiune pe parlamentul Romaniei, pe guvern si le atrage atentia ca se gasesc acolo in slujba cetatenilor. Eu zic ca ceea ce a vrut sa transmita azi presedintele vine mult prea tarziu chiar si anuntul cu posibila "crestere" a salariilor si pensiilor vine mult prea tarziu, se stie ca daca romanului nu-i dai cand iti cere, degeaba ii mai dai pe urma, ca nu te mai priveste la fel.
abis
QUOTE(Marduk @ 7 Mar 2012, 05:52 PM) *
Conform presedintelui Romania este pregatita sa renunte la tot si la toate de dragul UE, al SUE, pare ca pentru romani si Romania nu mai exista nimic altceva in afara intrarii in spatiul Schengen si al aderarii la zona euro. Intreg viitorul nostru este legat de aceasta uniune

Aici sunt de acord cu el

QUOTE
anuntul cu posibila "crestere" a salariilor si pensiilor vine mult prea tarziu

Asta nu ar trebui sa fi venit deloc... Acum vreo luna tot el spunea ca nu sunt bani, acum sunt?! E o manevra electorala pe fata: cu cateva zile inainte de alegerile locale, brusc cresc salariile bugetarilor... Asa ceva nu se face.
Marduk
Curios mi se pare comportamentul politicienilor, parlamentarilor romani cand vine vorba de referendumul la care romanii au votat pentru un parlament unicameral si reducerea numarului de parlamentari. Ce vor acesti politicieni sa musamalizeze decizia luata de romani? sa nu se tina cont de rezultatul referendumului, sa se faca alt referendum prin care romanii sa voteze ca renunta la votul dat atunci?
March
QUOTE(Marduk @ 7 Mar 2012, 07:52 PM) *
Presedintele nu mi-a parut a fi prea incantat de energia verde de "morile alea" care produc curent "cam scump" cei drept.

Vrajeala. Stii cine-i implicat cu "morile" de pe dealul Cernavoda ? Basea, Jr !
March
Alta la colectia de minciuni sfruntate ale "Jupanului" !

Adevărul despre datoria externă

Traian Băsescu a aruncat pe piață cifre privind datoria externă a României care îndulcesc realitatea economică dezastruoasă. Jurnalistul Eugen Zainea demontează diversiunea prezidențială, identificând mecanismul folosit de Traian Băsescu.
March
Asta-i tareee !

Galeria portocalie e cea care a huiduit. Şi-au huiduit propria căpetenie, crezând că se va auzi că-i huiduie pe protestatarii de la lojă care scandau “Demisia” şi “Regele Mihai”. Iar Băsescu n-a rezistat, a muşcat. rofl.gif

Pentru plasa care a luat-o, Hoata nationala a luat foc ! laugh.gif
Damnatius
QUOTE(Cucu Mucu @ 3 Mar 2012, 09:59 AM) *
Băsescu ne-a făcut de râs la Bruxelles. Nu e prima dată. A băgat ştanga cu Olanda care se opune abuziv să intrăm în spaţul Schengen. Ce legătură avea sula cu prefectura numai Băsescu ştie. Nu a făcut decît să îi supere pe occidentali, care l-au obligat să capituleze repede.

Si articolul din The Economist. Nasol, ciumbauamba a lovit din nou, de data asta la boase, mergand pe principiul "Dupa mine, potopul".



Foarte bine ca a criticat Olanda! Nu a fost singurul. Iar in privinta Serbiei, si mai bine. "Articolul" din The Economist este un blog, fara prea mare legatura cu ce apare in editia Print. Dupa cum spunea un comentator la "articol": cei care au bombardat Serbia pentru drepturile minoritatilor se oripileaza ca Romania a obtinut acum aceleasi drepturi pe cale pasnica.
goguta
QUOTE(Damnatius @ 8 Mar 2012, 09:15 PM) *
Foarte bine ca a criticat Olanda!

De ce zici asta?
Parerea mea e ca Olandezii repeta robotic, de ceva ani deja: vrem sa vedem justitie functionabila si corecta la voi, si noi din gura zicem ca avem si nu intelegem de ce nu ne cred …
Eu sincer nu inteleg cum ne vor ceilalti.
Eu cand vad atata coruptie si incompetenta dublata de tupeu la noi in tara, mi se pare absurd sa am pretentii de granita a spatiului Schengen.
Cucu Mucu
QUOTE(Damnatius @ 8 Mar 2012, 09:15 PM) *
Foarte bine ca a criticat Olanda!


Nu e bine! Olandezii au dreptate! Cu 20 de euro la vama romaneasca poti trece cu o masina de droguri, arme sau ce iti mai trece prin cap, cu acte nu chiar in ordine etc.
Marduk
Cu olandezii nu e chiar asa cum cred unii. Olandezii sunt nationalisti stiu sa-si apere interesele si sunt de o ipocrizie totala. Exista romani care se intreaba de ce ne vor unii europeni si nu ne vor olandezii desi Olanda are cel mai mare numar de investitori din Romania conf. Camerei De Comert si cred ca si cel mai mare capital. Eu cred ca olandezii nu ne vor in Schengen din cauza potentialului pe care il are Romania, sunt putine popoare in lumea asta care au dobandit aceasta "putere" de a vedea potentialul uni individ, al unei inventii, al unui popor al unei tari, al unei situatii date, putini oameni au viziune asupra prezentului, viitorului, si mai putini pot sa estimeze pe termen scurt sau lung modul in care va evolua o situatie. Dintre europeni englezii si olandezii au acest "simt" cel mai dezvoltat, sunt in stare sa faca predictii pe termen lung, sa aplice un scenariu, o regie pentru o situatie, dupa care sa lupte pentru a scoate ceva din situatia aia, ceva ce le este de folos lor. Au ajuns atat de experimentati incat sunt in stare sa schimbe o situatie defavorabila in una favorabila, au avut profesori foarte buni, au avut dorinta de a cunoaste si a pune in practica cunostintele insusite. Cred unii ca principala cauza pentru care Romania si Bulgaria nu sunt primite in Schengen este situatia de la granitele celor doua tari si coruptia, eu nu cred ca asta este cauza trebuie sa fie vorba de altceva, afacerile, comertul, transporturile, agricultura etc. Daca ar fi vorba de coruptie, justitie, din contra daca ar fi vrut ne-ar fi acceptat in spatiul Schengen mai repede, pentru ca asa ne puteau controla mai usor, isi puteau impune deciziile mai rapid, puteau solicita CE, PE ca Romania sa fie verificata chiar de catre olandezi. Eu m-as referi la un singur aspect care tinde sa devina comun, mierea de import care se vinde in Romania este importata din Germania si Olanda dar nu este miere din tarile respective este miere ieftina din China amestecata cu mierea lor, de curiozitate uitati-va pe borcanele de miere din import sa vedeti ce scrie "amestec de miere din tarile UE". La fel fac si cu alte produse, componentele sunt fabricate in China, ei mai adauga cate ceva pe ici pe colo, pun stampila made in UE;CE si o exporta in Romania. Daca noi vrem sa exportam ceva in Olanda imediat produsul respectiv este discreditat prin campanii subtile, bine puse la punct, iar daca nu pot sa faca asta vin si cumpara fabrica producatoare din Romania dupa care o inchid, pastrand brevetele si denumirea produsului.
goguta
QUOTE(Marduk @ 9 Mar 2012, 11:22 AM) *
Cu olandezii nu e chiar asa cum cred unii. Olandezii sunt nationalisti stiu sa-si apere interesele si sunt de o ipocrizie totala. Exista romani care se intreaba de ce ne vor unii europeni si nu ne vor olandezii desi Olanda are cel mai mare numar de investitori din Romania conf. Camerei De Comert si cred ca si cel mai mare capital. Eu cred ca olandezii nu ne vor in Schengen din cauza potentialului pe care il are Romania, sunt putine popoare in lumea asta care au dobandit aceasta "putere" de a vedea potentialul uni individ, al unei inventii, al unui popor al unei tari, al unei situatii date, putini oameni au viziune asupra prezentului, viitorului, si mai putini pot sa estimeze pe termen scurt sau lung modul in care va evolua o situatie. Dintre europeni englezii si olandezii au acest "simt" cel mai dezvoltat, sunt in stare sa faca predictii pe termen lung, sa aplice un scenariu, o regie pentru o situatie, dupa care sa lupte pentru a scoate ceva din situatia aia, ceva ce le este de folos lor. Au ajuns atat de experimentati incat sunt in stare sa schimbe o situatie defavorabila in una favorabila, au avut profesori foarte buni, au avut dorinta de a cunoaste si a pune in practica cunostintele insusite. Cred unii ca principala cauza pentru care Romania si Bulgaria nu sunt primite in Schengen este situatia de la granitele celor doua tari si coruptia, eu nu cred ca asta este cauza trebuie sa fie vorba de altceva, afacerile, comertul, transporturile, agricultura etc. Daca ar fi vorba de coruptie, justitie, din contra daca ar fi vrut ne-ar fi acceptat in spatiul Schengen mai repede, pentru ca asa ne puteau controla mai usor, isi puteau impune deciziile mai rapid, puteau solicita CE, PE ca Romania sa fie verificata chiar de catre olandezi. Eu m-as referi la un singur aspect care tinde sa devina comun, mierea de import care se vinde in Romania este importata din Germania si Olanda dar nu este miere din tarile respective este miere ieftina din China amestecata cu mierea lor, de curiozitate uitati-va pe borcanele de miere din import sa vedeti ce scrie "amestec de miere din tarile UE". La fel fac si cu alte produse, componentele sunt fabricate in China, ei mai adauga cate ceva pe ici pe colo, pun stampila made in UE;CE si o exporta in Romania. Daca noi vrem sa exportam ceva in Olanda imediat produsul respectiv este discreditat prin campanii subtile, bine puse la punct, iar daca nu pot sa faca asta vin si cumpara fabrica producatoare din Romania dupa care o inchid, pastrand brevetele si denumirea produsului.

Deci care e legatura cu Schengen aici? Tot ce spui tu mai sus tine de spatiu UE, nu are treaba cu Schengen.
abis
O analiza interesanta pe Inpolitics

Atenția publică e îndreptată în acest moment mai degrabă spre promisiunea legată de salarii, dar, în discursul prezidențial, există lucruri mult mai explozive.
Puțini vor fi observat că, în mod cu totul neobișnuit, aproape jumătate din discursul prezidențial a gravitat în jurul chestiunii energiei.
Marduk
QUOTE(goguta @ 9 Mar 2012, 11:35 AM) *
.... Tot ce spui tu mai sus tine de spatiu UE, nu are treaba cu Schengen.

Poate ne lamuresti tu care-i diferenta intre spatiul UE si spatiul Schengen? Te rog.
March
QUOTE(Marduk @ 9 Mar 2012, 02:08 PM) *
Poate ne lamuresti tu care-i diferenta intre spatiul UE si spatiul Schengen? Te rog.

Hai, bre, cred ca stii sa te descurci singur pe net !
Marduk
Lasa-l moncher pe dumnealui sa ne spuna cum vede el problema cu acest spatiu, ce te bagi ca ...... vorba unui clasic in viata de pe forum.
March
QUOTE(Marduk @ 9 Mar 2012, 02:45 PM) *
Lasa-l moncher pe dumnealui sa ne spuna cum vede el problema cu acest spatiu, ce te bagi ca ...... vorba unui clasic in viata de pe forum.


Pentru ca interbarea e stupida ! Si pentru ca orice om avizat trebuie sa stie care e diferenta.
Intreaba-te mai bine, de ex, care e diferenta trimiterii a unei tone de miere de albine in Germania acum cand suntem in spatiul UE si atunci cand vom fi in zona Schengen.
March
QUOTE(abis @ 7 Mar 2012, 07:59 PM) *
Asta nu ar trebui sa fi venit deloc... Acum vreo luna tot el spunea ca nu sunt bani, acum sunt?! E o manevra electorala pe fata: cu cateva zile inainte de alegerile locale, brusc cresc salariile bugetarilor... Asa ceva nu se face.

Agentia FITCH ii da peste gura lui Basescu :

"Creșterea cheltuielilor publice va duce la inflație"
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 9 Mar 2012, 11:53 AM) *
Puțini vor fi observat că, în mod cu totul neobișnuit, aproape jumătate din discursul prezidențial a gravitat în jurul chestiunii energiei.[/i]


Acum vreo trei saptamani Basescu a iesit public si a zis ca Romania NU are probleme economice. De atunci caut metode de a-mi asigura independeta sau macar de a-mi reduce dependenta energetica pentru ca SUNT SIGUR ca Romania are probleme energetice.
abis
QUOTE(March @ 9 Mar 2012, 12:53 PM) *
Agentia FITCH ii da peste gura lui Basescu

o majorare a salariilor nominale care ar depăși creșterea productivității va conduce în ultimă instanță la inflație, punând în pericol succesul trendului dezinflaționist observat în ultimele trimestre

Corect. smile.gif

De asta am zis si eu ca Basescu a spus o tampenie in parlament cerand "reintregirea" salariilor bugetarilor.

Nu este momentul pentru astfel de cresteri.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 9 Mar 2012, 01:03 PM) *
o majorare a salariilor nominale care ar depăși creșterea productivității va conduce în ultimă instanță la inflație, punând în pericol succesul trendului dezinflaționist observat în ultimele trimestre


Cum s-ar zice, ne-au tras-o degeaba, ca revenim de unde am plecat! ohyeah.gif
abis
Nu revenim chiar de unde am plecat, pentru ca "reintregirea" asta nu tine cont de inflatie - deci ar fi oricum mai mici.

Dar chiar si asa nu se justifica in niciun fel, economic vorbind. Si nici electoral nu va conta foarte tare. E o tampenie, cum ziceam.
goguta
QUOTE(abis @ 9 Mar 2012, 01:03 PM) *
o majorare a salariilor nominale care ar depăși creșterea productivității va conduce în ultimă instanță la inflație, punând în pericol succesul trendului dezinflaționist observat în ultimele trimestre

Corect. smile.gif

De asta am zis si eu ca Basescu a spus o tampenie in parlament cerand "reintregirea" salariilor bugetarilor.

Nu este momentul pentru astfel de cresteri.

Avem bani, avem de toate, dar nu considera Abis ca e momentul inca smile.gif).

Cum zice si Cucu, ne-au tras-o 3 ani ca sa ajungem de unde am plecat.

Ma uitam siderat la o analiza, dupa ce a zis Base ca sigur se vor gasi solutii pt. salarii. Si zicea analiza aia ca efortul bugetar pentru reintregirea salariilor ar fi undeva pe la 6 miliarde de RON, iar in 2011 PIB a crescut fata de 2010 cu vreo 74 miliarde RON. Adica o crestere sanatoasa a salariilor bugetarilor ar genera un efort de aproximativ 1% din PIB. Iar efectele benefice in economie ar fi imediate.
Dar Abis stie el ca nu e bine sa nu mai moara bugetarul de foame, Abis si cu Stalin ce stiu bine treaba asta wink.gif.
abis
QUOTE(goguta @ 9 Mar 2012, 01:31 PM) *
Adica o crestere sanatoasa a salariilor bugetarilor ar genera un efort de aproximativ 1% din PIB. Iar efectele benefice in economie ar fi imediate.

Tampiti aia de la Fitch.... smile.gif

QUOTE
Abis stie el ca nu e bine sa nu mai moara bugetarul de foame

Nu moare, stai linistit.

QUOTE
Abis si cu Stalin

Atacul la persoana nu este un argument


PS: Amuzant moment: tu ii iei apararea lui Base, eu spun ca vorbeste prostii. smile.gif
goguta
QUOTE(abis @ 9 Mar 2012, 01:39 PM) *
Tampiti aia de la Fitch.... smile.gif

Lasati, ca mai stim noi multe despre Fitch si despre cum evalueaza ei cu AAA riscurile care genereaza o criza mondiala.

QUOTE
Atacul la persoana nu este un argument

Eu doar remarcam doar ca ideea asta a ta de a nu ridica salariul la bugetar a explicat-o mai concret Stalin:
Se spune că într-o zi, Stalin şi-a chemat în şedinţă oamenii lui de bază aflaţi în punctele cheie de conducere din interiorul statului.De îndată ce s-au adunat cu toţii, Stalin le-a dat fiecăruia câte o gâscă cu sarcina ca fiecare să-şi îngrijească gâsca cum crede el de cuviinţă urmând ca dupa 6 luni să se întâlnească din nou în acelaşi loc cu tot cu gâşte.

După ce s-a împlinit răgazul dat, toţi s-au prezentat cu gâştele primite în custodie.În sala de intâlnire domnea o debandadă şi o hărmălaie nemaivăzute.Gâştele erau care mai de care mai grase şi mai frumoase, şi fiecare din ele alergau în neştire prin sală fără de oprire.La un moment dat, uşa se deschide şi apare Stalin.Undeva în urma lui venea o gâscă slabă şi pricăjită, cu capul plecat foarte atentă la mişcările stăpânului, care din când în când îi arunca câte o boabă de porumb.

După ce Stalin aruncă o privire în jurul său, acesta le spune supuşilor săi:”V-am dat putere deplină şi voi nu aţi ştiut ce să faceţi cu ea.Gâştele acestea sunt poporul-când îi dai de toate şi o duce bine, nimeni nu te va asculta, ordinele nu-ţi vor mai fi împlinite, autoritate nu vei mai avea.Luaţi exemplu la gâsca mea- păşeşte mereu în spatele meu, spăşită şi umilă, mereu atentă la mine, depinzând mereu de bunătatea mea.Aşa trebuie să fie condus şi poporul”

QUOTE
PS: Amuzant moment: tu ii iei apararea lui Base, eu spun ca vorbeste prostii. smile.gif

Cu ce ii iau eu apararea lui Base?
Am zis pe blog ce parere am eu despre faza asta a lui Base.

QUOTE
Nu moare, stai linistit.

Daca-ti spune o tanara familie formata din 2 profesori, cu 2 copii mici, ca esti un DOBITOC NESIMTIT pentru fraza de mai sus ii reclami la CNA? Sau o consideri un atatc la persoana si moderezi repede?
abis
QUOTE(goguta @ 9 Mar 2012, 01:51 PM) *
Eu doar remarcam doar ca ideea asta a ta de a nu ridica salariul la bugetar a explicat-o mai concret Stalin...

... intr-un banc. Da. Foarte "tare" argumentatie. Numai ca, vezi tu, viata bate filmul (cum ti-a mai zis cineva): daca poporul ar reactiona astfel, ar trebui ca PDL-ul sa aiba 50% in sondaje, nu opozitia.

QUOTE
Daca-ti spune o tanara familie formata din 2 profesori, cu 2 copii mici, ca esti un DOBITOC NESIMTIT pentru fraza de mai sus ii reclami la CNA?

Daca o face la televizor, da. Depun la CNA o reclamatie la adresa Antenei smile.gif

Ai un discurs cam de stanga pentru un simpatizant declarat al PNL.

Oricum, ramane amuzant faptul ca eu il critic pe Basescu, iar tu ma contrazici. smile.gif
Cucu Mucu
QUOTE(goguta @ 9 Mar 2012, 01:31 PM) *
Ma uitam siderat la o analiza, dupa ce a zis Base ca sigur se vor gasi solutii pt. salarii. Si zicea analiza aia ca efortul bugetar pentru reintregirea salariilor ar fi undeva pe la 6 miliarde de RON, iar in 2011 PIB a crescut fata de 2010 cu vreo 74 miliarde RON. Adica o crestere sanatoasa a salariilor bugetarilor ar genera un efort de aproximativ 1% din PIB. Iar efectele benefice in economie ar fi imediate.
Dar Abis stie el ca nu e bine sa nu mai moara bugetarul de foame, Abis si cu Stalin ce stiu bine treaba asta wink.gif.


Am crezut ca te-am lamurit cum e treaba cu salariile alea ale bugetarilor, dar vad ca nu... unsure.gif
goguta
QUOTE(abis @ 9 Mar 2012, 02:22 PM) *
... intr-un banc. Da. Foarte "tare" argumentatie. Numai ca, vezi tu, viata bate filmul (cum ti-a mai zis cineva): daca poporul ar reactiona astfel, ar trebui ca PDL-ul sa aiba 50% in sondaje, nu opozitia.

Stai ca nu e timpul pierdut.
Deocamdata poprul e mort de foame, stai sa vedem cum o sa fie cand o incepe sa le dea cate un graunte.
QUOTE(abis @ 9 Mar 2012, 02:22 PM) *
Daca o face la televizor, da. Depun la CNA o reclamatie la adresa Antenei smile.gif

Nu conteaza ca respectivul are dreptate si doar o reclamare a realitatii ce-ti spune el, asta nu conteaza? Tu ai dreptul sa dai dovada de un cinism sadic, dar respectivul nu are voite sa-ti arunce asta in fata?
QUOTE(abis @ 9 Mar 2012, 02:22 PM) *
Ai un discurs cam de stanga pentru un simpatizant declarat al PNL.

Oricum, ramane amuzant faptul ca eu il critic pe Basescu, iar tu ma contrazici. smile.gif

Asta i s-a reclamat si lui Tariceanu, de altii ca tine care-si imagineaza ca liberalismul inseamna cinism sadic in fata chinului uman.
Eu nu-l laud pe Base, de ce te repeti, te-am trimis la sursa.
Intamplarea face ca Base sa aiba acum un discurs prin care-mi da mie dreptate. Deci el ma apara pe mine, nu eu pe el, eu imi pastrez ideea.

QUOTE(Cucu Mucu @ 9 Mar 2012, 02:40 PM) *
Am crezut ca te-am lamurit cum e treaba cu salariile alea ale bugetarilor, dar vad ca nu... unsure.gif

Vis-a-vis de salariile bugetarilor nu stiu cu ce m-ai lamurit.
Si eu am crezut ca te-am lamurit vis-a-vis de 100 ron la salariul minim rezulta instant 200 ron la buget, eu asta stiam ca te-am lamurit eu pe tine, desi ai zis ca aveai si tu asta in cap deja.
Marduk
QUOTE(March @ 9 Mar 2012, 12:50 PM) *
... care e diferenta trimiterii a unei tone de miere de albine in Germania acum cand suntem in spatiul UE si atunci cand vom fi in zona Schengen.

Chiar nu stiu, banuiesc ceva dar mie teama sa nu spun cine stie ce bazaconii.
goguta
QUOTE(Marduk @ 9 Mar 2012, 04:05 PM) *
Chiar nu stiu, banuiesc ceva dar mie teama sa nu spun cine stie ce bazaconii.

Nu ti se mai cer documentele de insotire a marfii cand treci granita, pentru ca nu mai exista granita. Dar ca si taxe nu exista diferente.
Marduk
Deci pot sa-mi pun mierea in masina, ambalata in borcane cu eticheta, sa ma duc sa o vand in Germania sau Olanda la tragurile lor? Da, daca este asa acum inteleg de ce nu ne vor unii in Schengen
goguta
QUOTE(Marduk @ 9 Mar 2012, 04:40 PM) *
Deci pot sa-mi pun mierea in masina, ambalata in borcane cu eticheta, sa ma duc sa o vand in Germania sau Olanda la tragurile lor? Da, daca este asa acum inteleg de ce nu ne vor unii in Schengen

Da, dar asta o poti face si acum, doar ca acolo o sa te intrebe nenea politistul de aviz sanitar veterniar(recunoscut la nivel comunitar, si aviz de comercializare din partea statului in care te afli) si altele de genul asta, si acum si cand vom fi in Schengen.
goguta
QUOTE(abis @ 9 Mar 2012, 01:20 PM) *
Nu revenim chiar de unde am plecat, pentru ca "reintregirea" asta nu tine cont de inflatie - deci ar fi oricum mai mici.

Dar chiar si asa nu se justifica in niciun fel, economic vorbind. Si nici electoral nu va conta foarte tare. E o tampenie, cum ziceam.


Plictisitor sa am dreptate ...
Cucu Mucu
QUOTE(goguta @ 9 Mar 2012, 03:17 PM) *
Vis-a-vis de salariile bugetarilor nu stiu cu ce m-ai lamurit.
Si eu am crezut ca te-am lamurit vis-a-vis de 100 ron la salariul minim rezulta instant 200 ron la buget, eu asta stiam ca te-am lamurit eu pe tine, desi ai zis ca aveai si tu asta in cap deja.



Eu te rog sa nu "manipulezi adevarul". ohyeah.gif Ti-am zis ca eram sigur ca pe logica eoconomiei teoretice aveai rationamentul, si ti-am explicat cum e in practica. Practica face teoria ta o suma de baliverne si traznai. Daca vrei, mai detaliem pana pricepi.

QUOTE
care e diferenta trimiterii a unei tone de miere de albine in Germania acum cand suntem in spatiul UE si atunci cand vom fi in zona Schengen.


Diferenta e de 3-4 ore pierdute la punctul de trecere, atat. Chestia importanta pe care nu o vedeti este ca admiterea in Schengen vine la pachet cu liberalizarea pietei muncii si ridicarea tuturor restrictiilor muncitorilor romani si bulgari. jamie.gif
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 9 Mar 2012, 05:55 PM) *
.... liberalizarea pietei muncii si ridicarea tuturor restrictiilor muncitorilor romani si bulgari.

Parca mai era si accesul la baza aia de date din orasul Schengen unde gasesti tot felul de informatii despre diverse sau diversi, indivizi sau companii, cetateni onorabili si infractori, cine si ce taxe plateste etc.
Cucu Mucu
QUOTE(goguta @ 9 Mar 2012, 01:51 PM) *
Lasati, ca mai stim noi multe despre Fitch si despre cum evalueaza ei cu AAA riscurile care genereaza o criza mondiala.


Uite, goguta, alti prosti... nemti de data asta! ohyeah.gif

Majorarea salariilor din sectorul public fără creşterea veniturilor bugetare ar putea pune în pericol programul României cu UE şi FMI, o astfel de măsură fiind principalul risc la care este expusă economia României, potrivit Deutsche Bank.
goguta
QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Mar 2012, 07:55 AM) *
Uite, goguta, alti prosti... nemti de data asta! ohyeah.gif

Majorarea salariilor din sectorul public fără creşterea veniturilor bugetare ar putea pune în pericol programul României cu UE şi FMI, o astfel de măsură fiind principalul risc la care este expusă economia României, potrivit Deutsche Bank.

smile.gif ti-as zice eu ceva despre cine si cum nu intelege ce citeste biggrin.gif.
pai Deutsche Bank a zis nimic acolo, sau ma rog a zis un truism de genul "apa e uda", asta e argument?
Ai gandit ceva inainte sa aduci argumentul asta?
Ai calculat ceva?
Veniturile bugetare in 2011, fata de 2010 au crescut cu 12 miliarde RON.
Stiai asta cand ai pus citatul de mai sus?
Am zis la mine pe blog: "aflam de la onor ministru de finante, Bogdan Drăgoi, că majorarea salariilor bugetarilor cu 16% din luna iunie ar avea un impact bugetar pentru acest an de două miliarde lei"
2 mld Ron cand ai o crestere de 12 mld la veniturile incasate la buget, e o problema asta in contextul celor spuse de Deutsche Bank?
Care venituri la buget sunt cam mici ... asta asa ca fapt divers, ANAF nu prea si-a facut treaba in 2011, procentual vorbind trebuiau venituri ceva mai mari la buget, dar asta e alta discutie.

P.S. Boc, cel mai bun premier in viziunea multora de aici, a prognozat in 2012 venituri la buget cu 14 mld ron mari, ce zici? ajung?
goguta
Revenind on-topic, presedintele nostru a reconfirmat azi in direct la ProTV ca i se rupe daca USL obtine 99% din voturi daca nici PSD nici PNL n-au peste 50% individual.
Si apoi are tupeul sa vorbeasca despre dialog si intelegere ...
gigip
QUOTE(goguta @ 11 Mar 2012, 01:26 PM) *
Revenind on-topic, presedintele nostru a reconfirmat azi in direct la ProTV ca i se rupe daca USL obtine 99% din voturi daca nici PSD nici PNL n-au peste 50% individual.
Si apoi are tupeul sa vorbeasca despre dialog si intelegere ...

Dupa ce va fi demis,va 'dialoga" cu Elena Udrea,pentru ca va iesi din politica! Normal,si-a facut plinul,atat el cat si camarila sa!
March
QUOTE(goguta @ 11 Mar 2012, 03:26 PM) *
Revenind on-topic, presedintele nostru a reconfirmat azi in direct la ProTV ca i se rupe daca USL obtine 99% din voturi daca nici PSD nici PNL n-au peste 50% individual.
Si apoi are tupeul sa vorbeasca despre dialog si intelegere ...


ramane cum am mai zis. Un derbedeu portuar cocotat de altii pe scaunul de la Cotroceni. Auzi, auzi cica :Functia de presedinte a fost cea mai mare umilinta a vietii mele jamie.gif


Vaiiii... madama Udrea nu si-a facut datoria hh.gif
Cucu Mucu
QUOTE(goguta @ 11 Mar 2012, 01:18 PM) *
smile.gif ti-as zice eu ceva despre cine si cum nu intelege ce citeste biggrin.gif.
pai Deutsche Bank a zis nimic acolo, sau ma rog a zis un truism de genul "apa e uda", asta e argument?
Ai gandit ceva inainte sa aduci argumentul asta?
Ai calculat ceva?
Veniturile bugetare in 2011, fata de 2010 au crescut cu 12 miliarde RON.
Stiai asta cand ai pus citatul de mai sus?
Am zis la mine pe blog: "aflam de la onor ministru de finante, Bogdan Drăgoi, că majorarea salariilor bugetarilor cu 16% din luna iunie ar avea un impact bugetar pentru acest an de două miliarde lei"
2 mld Ron cand ai o crestere de 12 mld la veniturile incasate la buget, e o problema asta in contextul celor spuse de Deutsche Bank?


Iar spui traznai fara sa gandestcalculezii? Ia calculeaza putin cu capul tau si nu te mai lasa dus de nas de bloguri si pseudo specialisti. Hai sa facem iar planse colorate:
- avem un PIB estimat pt 2011 de 578,551 miliarde lei
- avem cheltueili cu salariile bugetarilor de 7,5 % din PIB in 2011
Deci avem pe 2011 cheltuieli cu personalul in valoare de 43,39 miliarde. Buun!

- avem o marire propusa sa intre in vigoare din iunie de 16%. Adica de 6,9 miliarde lei. Dar fiin pt 12 luni, o impartim la 2 si ne da un impact bugetar de 3,45 miliarde lei pt acest an.

Buun, avem 3,45 miliarde lei pt acest an. De unde rezulta ca Ungureanu&co te-au pacalit pe tine si pe intreaga armata de economo-anal-isti de pe la tv cu 1,5 miliarde. Dar ce te faci la anul? Si unde mai pui ca pe 2011 agricultura a saltat PIB-ul cu o crestere de 12%.

Eheeee, si gogosile astea din presa nu sunt asa cum crede lumea!


Eu mai degraba as umbla la TVA pt stimularea consumului intern, decat la majorarea cheltuielilor bugetare.
Marduk
QUOTE(goguta @ 11 Mar 2012, 01:26 PM) *
.... presedintele nostru a reconfirmat azi in direct la ProTV ca i se rupe daca USL obtine 99% din voturi daca nici PSD nici PNL n-au peste 50% individual....

Moncher eu l-am ascultat azi pe presedintele nostru Traian Basescu, nu a zis ca i se rupe, din cate mi-aduc aminte a zis ceva de aliante si partide, mai exact a zis ca USL nu este partid, apoi a zis ca el este obligat sa tina cont de optiunea alegatorilor indiferent ca este vorba de DD, Ponta sau Antonesc. Io nu stiu ce zice la constitutiune, dar daca el ca prezident ce este are obligatia constitutionala sa desemneze premier un politician al unui partid care a castigat majoritatea si nu al unei aliante, atunci despre ce vorbim. Traian Basescu exploateaza orice scapare a constitutiei mai ales acum cand PDL este pe tobogan, dupa cum joaca mie imi face impresia ca tare si-ar dori sa rupa aceasta alianta, de altfel pare a fi consecvent in ceea ce priveste dreapta si alianta partidelor de dreapta, adica PNL-PDL.

QUOTE(March @ 11 Mar 2012, 03:42 PM) *
... Un derbedeu portuar cocotat de altii pe scaunul de la Cotroceni....

Nene a fost votat nu cocotat, daca la al doilea mandat sa zicem ca au fost mismasuri, nedovedite, la primul mandat a fost presedintele majoritatii. Cat despre umilinta eu ii dau dreptate, Traian Basescu a ajuns datorita imprejurarilor un personaj caragielesc gen Catavencu :"....ceea ce merit in orasul asta de gogomani, unde sunt cel dintai intre fruntasii politici....."
gigip
[quote name='Marduk' date='11 Mar 2012, 04:32 PM' post='729026']
Daca face prostia monumentala sa nu accepte premierul nominalizat de catre USl(in cazul in care alianta obtine peste 50% din voturi),isi va semna ,cu propria incapatanare,rusinea de a fi ALUNGAT de catre furia romanilor de la Cotroceni! De cand a devenit presedinte jucator(in loc de presedinte legitim si obiectiv) a calcat in picioare constitutia,a violat-o ca pe o prostituata,si a condus Romania ca pe mosia sau nava lui! Nici in 2004 nu trebuia sa-l nominalizeze pe Tariceanu premier.Partidele(si nu el!!!),conform Constitutiei,trebuiau sa negocieze constituirea unor aliante! PSD+ PC ,avand o alianta electorala si casatigand cele mai multe mandate,trebuia sa incerce sa faca o alianta cu UDMR si sa nominalizeze premierul! Basescu,era obligat sa-l desemneze ca premier pe cel nominalizat de catre PSD si acestia ar fi obtinut investirea in parlament! In loc sa respecte votul alegatorilor,presul jucator a corupt pe Voiculeswcu(solutia imorala!!!) si pe udemeristi sa vina alaturi de alianta DA(contrar constitutiei !!) si l-a investit pe Tariceanu! In 2009,solutia imorala ,.second hand ,s-a numit UNPR,o creatura ilegala,constituita din santajarea si coruperea tradatorilor din PSD si PNL(pe care il mai impartise odata in doua,prin mizeria basista numilta PLD! Toti cei 10 ani de mandat ai "umilitului national",au fost ani de incalcare a tuturor legilor,a bunului simt! Acum anunta ca va iesi din politica,dupa expirarea mandatului! La cat a furat,el si gasca lui de mafioti,nu ar trebui sa iasa ci sa intre,la mititica! Acolo e locul lui!
abis
QUOTE(goguta @ 9 Mar 2012, 05:18 PM) *

Nu te-ai plictisit sa vorbesti prostii?
smile.gif

Sa cresti salariile bugetarilor acum este o dovada de prostie, indiferent cine promoveaza o astfel de masura.

PS: de citit (si de bagat la cap)
Cucu Mucu
Băsescu: Funcţia de preşedinte a reprezentat cea mai mare umilinţă a vieţii mele. În prima zi în care plec de la Cotroceni, plec din viaţa politică.

Gurile rele spun ca ar trebui sa o intinda si din tara... de preferinta intr-o tara cu care Romania nu are acord de extradare!
goguta
QUOTE(abis @ 12 Mar 2012, 12:34 AM) *
Sa cresti salariile bugetarilor acum este o dovada de prostie, indiferent cine promoveaza o astfel de masura.


Logic, argumentat si informat ca intotdeauna. wink.gif
abis
Uite, de data asta sunt de acor cu Tariceanu:

este evident pentru toată lumea şi toţi analiştii economici sunt la unison de acord că nu există resursele bugetare pentru a se trece la o creştere a veniturilor salariale în acest moment. Deci această mişcare este clar cu un scop pur electoral, preşedintele considerând că partidul său va pierde alegerile şi apoi sigur că următorul Guvern va trebui să facă mişcarea înapoi şi să reducă salariile la nivelul prezent

Iti reamintesc ca nu ai argumentat in niciun fel de ce cresterea salariilor bugetarilor duce la crestere economica. Eu zic ca nu duce (si nu doar eu)
Felina
QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Mar 2012, 08:33 AM) *
Băsescu: Funcţia de preşedinte a reprezentat cea mai mare umilinţă a vieţii mele. În prima zi în care plec de la Cotroceni, plec din viaţa politică.

Gurile rele spun ca ar trebui sa o intinda si din tara... de preferinta intr-o tara cu care Romania nu are acord de extradare!



Il cred. Declaratia asta imi intareste convingerea ca e un om deosebit si ca nu am gresit cand l-am votat. Il cred ca vrea sa iasa din politica, s-a sacrificat suficient. biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.