Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Nefertiti
QUOTE (Nastratin @ 29 May 2007, 06:56 PM)
Nu vorbi asa, ca nu esti presedintele tarii... ohyeah.gif

laugh.gif

Potoliti-va, ca scot editu' de la naftalina. harhar.gif
axel
QUOTE (March @ 29 May 2007, 12:00 PM)
[i]Cum s-a fraudat la Referendum
[...]

Ai insirat niste speculatii si n-ai adus nimic concret.
Ne-ai spus ca ia-uite ce ciudat este ca vara (sau sfarsitul primaverii) se duc oamenii masiv in locurile care sunt destinatii turistice si oamenii se duc in mult cand vor sa plece de-acasa sa se simta bine. Foooaarte ciudat spoton.gif
QUOTE
la Eforie, la Bran, la Suceava, la Sibiu, la Brasov, la Timis (acolo unde Traian Băsescu a obtinut victorii zdrobitoare),

Intr-adevar, acolo Basescu a obtinut victorii zdrobitoare. Numai ca Basescu a obtinut victorii zdrobitoare in fiecarejudet al tarii jamie.gif
axel
QUOTE (The Dude @ 29 May 2007, 01:35 PM)
“Ce a fost a fost, ce va fi va fi…uite c-a venit ultima zi”

Adieus, duda.

Sa nu uiti sa pedepsesti poporul, ca daca il lasi nepedepsit, isi ia nasul la purtare si e rau sad.gif
Sper sa ne vedem dupa ce l-ai pedepsit ohyeah.gif

P.S.: ar fi trebuit sa bagi un speller pe propozitiile in engleza. Ar fi prins bine wink.gif
P.P.S.: si pe partea in romana rolleyes.gif
March
QUOTE (axel @ 29 May 2007, 08:05 PM)
QUOTE (March @ 29 May 2007, 12:00 PM)
[i]Cum s-a fraudat la Referendum
[...]

Ai insirat niste speculatii si n-ai adus nimic concret.


Sâmbătă, 19 mai 2007, seara, la sediul PD, Traian Băsescu a declarat textual: "Dacă vreți un pronostic pentru prezența la urne, am convingerea că se va atinge pragul de 50%. Deocamdată, pe realitățile actuale, constat că am în jur de un milion de voturi mai mult decât în 2004, la alegeri, în condițiile în care împotriva mea s-au coalizat cinci partide".
La ora când rostea aceste cuvinte (20:00), nu se știau nici prezența, nici rezultatul

Pe acest fond de derută, mașinăria PD și a Serviciilor Secrete s-a pus la treabă. N-au reușit însă să scoată o prezență de 50%. Ar fi fost și imposibil, în condițiile în care ea a atins în realitate doar 38%. Au reușit s-o umfle până la 44%, lungind sosirea proceselor-verbale și numărătoarea voturilor până luni seară, premieră și asta în istoria alegerilor postdecembriste. Au reușit să scoată însă milionul în plus.

Nu numai prin mișmașurile din incredibila perioadă de două nopți și două zile, dar și prin turismul electoral din ziua Referendumului. Am avut curiozitatea de a citi ziarele locale (independente, nu cele cumpărate de PD) de duminică, 20 mai 2007. Toate, fără excepție, au sesizat incredibilul număr de persoane care au votat pe liste suplimentare
axel
QUOTE (Felina @ 29 May 2007, 02:41 PM)
Dude, frumos din partea ta sa lasi asa mesaje la plecare, pacat totusi ca ai strecurat si niste jigniri

Dar nu e frumos ca s-a gandit la noi inainte sa plece? wub.gif

QUOTE
, asa, subtil.

Subtil? blink.gif
March
QUOTE (axel @ 29 May 2007, 08:07 PM)
QUOTE (The Dude @ 29 May 2007, 01:35 PM)
“Ce a fost a fost, ce va fi va fi…uite c-a venit ultima zi”

Adieus, duda.

Sa nu uiti sa pedepsesti poporul, ca daca il lasi nepedepsit, isi ia nasul la purtare si e rau sad.gif
Sper sa ne vedem dupa ce l-ai pedepsit ohyeah.gif

P.S.: ar fi trebuit sa bagi un speller pe propozitiile in engleza. Ar fi prins bine wink.gif
P.P.S.: si pe partea in romana rolleyes.gif

Iata ca se confirma ca a facut bine ca te-a ignorat total in acel mesaj ! Si i-a luat in considerare numai pe oponentii demni de el !
axel
QUOTE (March @ 29 May 2007, 08:13 PM)
Toate, fără excepție, au sesizat incredibilul număr de persoane care au votat pe liste suplimentare

Bei auto-declarat expert electoral, toti cei care au votat pe liste suplimentare au dat declaratie. Cu semnatura, seria si numarul de buletin, etc, etc. Este foarte usor sa vezi cine a votat de mai multe ori.
Dar cum nimeni nu s-a reclamat de fraudarea prin vot multiplu, din partea perdantilor (il lasam la o parte pe eternul nebun WC Tudor), soparlelele din Jurnalul National nu valoreaza nici macar cat hartia pe care sunt tiparite sau curentul electric consumat pentru afisarea lor pe monitor!
abis
QUOTE (March @ 29 May 2007, 07:13 PM)
N-au reușit însă să scoată o prezență de 50%. Ar fi fost și imposibil, în condițiile în care ea a atins în realitate doar 38%.

Care-i sursa informatiei?

PS: Si eu am votat pe lista suplimentara, in Sinaia. smile.gif
axel
QUOTE (March @ 29 May 2007, 08:16 PM)
Iata ca se confirma ca a facut bine ca te-a ignorat total in acel mesaj !

Te inseli, musiu smile.gif
Uite ce a scris ilustrul duda (cel cu pedepsirea poporului): "Tuturor celor care au combatut aici, si pentru care nu am pregatit un mesaj, la toti acelasi sfat:"
Ti se pare ca m-a exclus? A pus cumva exceptii (gen "Tuturor celor care au combatut aici, cu exceptia lui X si lui Y") ?
axel
QUOTE (abis @ 29 May 2007, 08:18 PM)
PS: Si eu am votat pe lista suplimentara, in Sinaia. smile.gif

Nemernicule! Ai facut turism electoral! Ai fraudat alegerile!
March
QUOTE (abis @ 29 May 2007, 08:18 PM)
QUOTE (March @ 29 May 2007, 07:13 PM)
N-au reușit însă să scoată o prezență de 50%. Ar fi fost și imposibil, în condițiile în care ea a atins în realitate doar 38%.

Care-i sursa informatiei?

PS: Si eu am votat pe lista suplimentara, in Sinaia. smile.gif

Ca sa afli sursa trimite-i un sms autorului.

Cat e drumul cu masina de la Bucuresti pana acolo ?

March
QUOTE (axel @ 29 May 2007, 08:20 PM)
QUOTE (March @ 29 May 2007, 08:16 PM)
Iata ca se confirma ca a facut bine ca te-a ignorat total in acel mesaj !

Te inseli, musiu smile.gif
Uite ce a scris ilustrul duda (cel cu pedepsirea poporului): "Tuturor celor care au combatut aici, si pentru care nu am pregatit un mesaj, la toti acelasi sfat:"
Ti se pare ca m-a exclus? A pus cumva exceptii (gen "Tuturor celor care au combatut aici, cu exceptia lui X si lui Y") ?

Bine. Te-a trecut la " etc" si asta te cam roade ! tongue.gif
axel
QUOTE (March @ 29 May 2007, 08:23 PM)
Bine. Te-a trecut la " etc" si asta te cam roade ! tongue.gif

Ma roade foarte tare. La pantofi rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Uncle Sam
QUOTE (Felina @ 29 May 2007, 05:40 PM)

P.S. sa stii ca nu e peste tot asa, Hanul e un loc placut in genere. smile.gif

Ma antrenez...daca rezist la politica inseamna ca pot sa ma bag pe orice alt subforum. Bine, mai e religia dar pe ala cred ca l-am absolvit.
abis
QUOTE (March @ 29 May 2007, 07:22 PM)
Ca sa afli sursa trimite-i un sms autorului.

Daca era o sursa credibila o dezvaluia singur.
QUOTE
Cat e drumul cu masina de la Bucuresti pana acolo ?

Cam 123 km! smile.gif
Uncle Sam
QUOTE (axel @ 29 May 2007, 07:21 PM)
QUOTE (abis @ 29 May 2007, 08:18 PM)
PS: Si eu am votat pe lista suplimentara, in Sinaia. smile.gif

Nemernicule! Ai facut turism electoral! Ai fraudat alegerile!

Si eu am facut, am votat in Bucuresti. Dar nu am votat in orasul meu...se pune? Sau nu conteaza? Simplul fapt ca votezi in alta parte e deja semn de frauda?
March
QUOTE (axel @ 29 May 2007, 08:18 PM)
QUOTE (March @ 29 May 2007, 08:13 PM)
Toate, fără excepție, au sesizat incredibilul număr de persoane care au votat pe liste suplimentare

Bei auto-declarat expert electoral, toti cei care au votat pe liste suplimentare au dat declaratie. Cu semnatura, seria si numarul de buletin, etc, etc.

Poti sa te piscotezi pa ele. Elementul principal de verificare rapida era CNP al fiecaruia ! Da' pedistul din BEC impreuna cu subordonatii lui judecatorii membri s-au opus folosirii CNP ! Prietenii stiu de ce !
axel
QUOTE (Uncle Sam @ 29 May 2007, 08:51 PM)
Simplul fapt ca votezi in alta parte e deja semn de frauda?

Pentru WC Tudor, March, ziaristii de la Jurnalul National si inca cativa DA!
Uncle Sam
QUOTE (March @ 29 May 2007, 08:01 PM)
Elementul principal de verificare rapida era CNP al fiecaruia !

Ca seria de la cartea de identitate se stie ca nu e suficienta, multi oameni avand aceeasi serie, aceeasi data de nastere , acelasi oras de domiciliu si, evident, acelasi nume.
Apropo, mie mi-au trecut si CNP-ul in lista.
QUOTE
Da' pedistul din BEC impreuna cu subordonatii lui judecatorii membri s-au opus folosirii CNP !  Prietenii stiu de ce !
pedistul respectiv formand desigur majoritatea in BEC...
abis
QUOTE (March @ 29 May 2007, 08:01 PM)
Elementul principal de verificare rapida era CNP al fiecaruia ! Da' pedistul din BEC impreuna cu subordonatii lui judecatorii membri s-au opus folosirii CNP !

Eu am completat o declaratie pe proprie raspundere in care precizam ca nu am mai votat in alta parte, iar in respectiva declaratie era obligatoriu sa trec CNP-ul.

Ce rezultate a dat numaratoarea paralela a PSD, PNL, PRM, PC, UDMR? Partidele anti-prezidential pot foarte bine sa adune datele din fiecare sectie de votare (fiecare membru al sectiei are acces la aceste date deoarece trebuie sa semneze procesul-verbal de incheiere a votarii) si sa verifice rezultatele oficiale. In procesul verbal-sunt trecute toate datele: numarul celor inscrisi pe lista, numarul voturilor valabil exprimate, numarul buletinelor anulate etc. In anii '90 am facut si eu parte din asemenea comisii si stiu cum se procedeaza. E o bagatela sa centralizezi informatiile transmise la centru de cei pe care i-ai avut in sectiile de vot, si chiar presupunand ca 1-2% din cei trimisi acolo nu raporteaza la centru, tot ai o idee clara asupra rezultatului, cu o marja de eroare minima.

PS: Tot nu mi-e clar cum un partid de opozitie, PD-ul, a putut frauda masiv un vot organizat de guvernul PNL.
TheK
Mie tot nu imi e clara o chestie.. Cum va impacati voi cei care ati dat un vot de blam celor 322 mai mult decat un vot de investitura pentru Basescu , cu o posibila alianta in vederea guvernarii cu PSD

Din punctul meu de vedere macar acestia ar trebui sa constate ca vorbele presedintelui in perioada referendumului nu au avut alt scop decat de a manipula ura electoratului pentru clasa politica , in favoarea sa, in eventualitatea in care aceasta alianta va avea loc.
M-am obisnuit sa observ cum dupa anumite declaratii PD care sustin un scop , persoane de pe forum isi muleaza opiniile dupa acelea gasind astfel scuze celor implicati, scuze care initial se bateau cap in cap cu insasi esenta declaratiilor sustinute de aceleasi persoane in urma cu ceva timp.


March
QUOTE (Uncle Sam @ 29 May 2007, 09:22 PM)
QUOTE
Da' pedistul din BEC impreuna cu subordonatii lui judecatorii membri s-au opus folosirii CNP !  Prietenii stiu de ce !
pedistul respectiv formand desigur majoritatea in BEC...

Mai informeaza-te ! Pedistul si cu judecatorii erau 8, iar restul, reprezentantii partidelor ,erau 5. In permanenta voturile au fost 8 la 5 ! Judecatorii votand tot timpul cot la cot cu omu' lu' Basescu .
March
QUOTE (abis @ 29 May 2007, 09:58 PM)

PS: Tot nu mi-e clar cum un partid de opozitie, PD-ul, a putut frauda masiv un vot organizat de guvernul PNL.

Prin prefecti lor si alti pedisti in functii cheie in judete ! Celor din guvern cred ca le-a parut rau ca nu i-a inlocuit !
Cucu Mucu
QUOTE (nefertiti @ 29 May 2007, 07:04 PM)
QUOTE (Nastratin @ 29 May 2007, 06:56 PM)
Nu vorbi asa, ca nu esti presedintele tarii... ohyeah.gif

laugh.gif

Potoliti-va, ca scot editu' de la naftalina. harhar.gif

Da' de ce, bre, ca suntem ontopic?! blink.gif Unde e Basescu, hop si pasaricili! rofl.gif
abis
QUOTE (TheK @ 29 May 2007, 09:36 PM)
Mie tot nu imi e clara o chestie.. Cum va impacati voi cei care ati dat un vot de blam celor 322 mai mult decat un vot de investitura pentru Basescu , cu o posibila alianta in vederea guvernarii cu PSD

Deocamdata despre o posibila alianta la guvernare intre PD si PSD nu vorbesc decat unii comentatori si asa-zis analisti politici. PD-ul a anuntat oficial ca nu va intra la guvernare decat in urma alegerilor, anticipate ori la termen. Asadar, cat timp nu se realizeaza o astfel de alianta nu vad de ce mi-as face griji ca poate cade drobul de sare... Daca se va face, vom vedea atunci cum vom reactiona. Bineinteles ca cei mai multi dintre cei care au votat NU la rererendum ar fi foarte dezamagiti, si sunt convins ca liderii PD nu vor lua o astfel de masura sinucigasa.

Cat despre ce se vorbeste pe la colturi, stii cum se spune, gura lumii sloboda...
gio19ro
QUOTE (axel @ 29 May 2007, 07:25 PM)
QUOTE (March @ 29 May 2007, 08:23 PM)
Bine. Te-a trecut la " etc" si asta te cam roade !  tongue.gif

Ma roade foarte tare. La pantofi rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Tot e bine. Mai nasol era daca te rodea elasticul de la kil..tzi. rofl.gif rofl.gif rofl.gif
March
QUOTE (abis @ 30 May 2007, 12:33 PM)
QUOTE (TheK @ 29 May 2007, 09:36 PM)
Mie tot nu imi e clara o chestie.. Cum va impacati voi cei care ati dat un vot de blam celor 322 mai mult decat un vot de investitura pentru Basescu , cu o posibila alianta in vederea guvernarii cu PSD

Deocamdata despre o posibila alianta la guvernare intre PD si PSD nu vorbesc decat unii comentatori si asa-zis analisti politici.

Basescu si cozile sale de topor

(...) Si in randul social-democratilor exista deja un grup agreat de Cotroceni si PD, si anume grupul de la Cluj. Asa cum Stolojan a fost bomba pusa sub scaunul lui Tariceanu, asa este acum Ioan Rus, o adevarata grenada sub scaunul lui Geoana! Uluitor este faptul ca pesedistii nu-si dau seama ca grupul de la Cluj este promovat chiar de analistii politici care sustin de multa vreme interesele PD! Cum ar putea reforma PSD-ul tocmai Ioan Rus, cel pe care Emil Boc l-a batut mar in batalia pentru Primaria Cluj? Daca luam in considerare rezultatele referendumului recent incheiat, grupul de la Cluj ar putea, mai degraba, sa se laude ca l-a sustinut pe presedinte, Ioan Rus si Vasile Puscas fiind astfel identici cu fostii liberali Theodor Stolojan sau Elena Udrea, adica banale cozi de topor in propriile partide
(...)
TheK
QUOTE
si sunt convins ca liderii PD nu vor lua o astfel de masura sinucigasa


Si eu m-ash astepta ca PSD sa nu accepte o eventuala oferta de participare cu PD la guvernare ,care i-ar eroda electoratul mai mult , ducandu-l aproape de pragul intrarii in parlament la viitoarele alegeri, dar logica nu mai are (daca a avut vreodata) trecere in politica romaneasca asa ca orice este posibil.

As vrea totusi in cazul in care se ajunge la o intelegere PSD-PD , cei care l-au sustinut pe Basescu si PD, considerandu-le persoane/partide care doresc altceva decat propia propasire ,asa cum am sustinut noi astia "contra", sa isi faca mea culpa si sa infiereze prin comentarii aspre cele intamplate.
As vrea, e mult spus. Consider ca ar fi normal sa se intample asta daca sunteti persoane posesoare de verticalitate.
March
Episodul Andreea Pana, reporterul Antenei 3, careia Basescu i-a luat telefonul si apoi a numit-o "tiganca imputita" nu este singular.

In septembrie 1994, Traian Basescu ameninta voalat, intr-o scrisoare trimisa lui Petre Mihai Bacanu, doi corespondenti locali ai cotidianului "Romania Libera"


Articolul este scris de ziaristul constantean Alexandru Mihalcea , care in anii '90 a scris in "Romania Libera" zeci de asemenea articole avand ca tema jefuirea flotei romane.
Eclectic
Trecand peste respectabilitatea ziarului ziua, am citit articolul si nu am gasit nicio amenintare.
abis
QUOTE (TheK @ 30 May 2007, 02:42 PM)
As vrea totusi in cazul in care se ajunge la o intelegere PSD-PD , cei care l-au sustinut pe Basescu si PD, considerandu-le persoane/partide care doresc altceva decat propia propasire ,asa cum am sustinut noi astia "contra", sa isi faca mea culpa si sa infiereze prin comentarii aspre cele intamplate.

Daca vom avea guvern PD-PSD eu unul imi voi arata dezaprobarea. Dar daca nu se va ajunge la un astfel de guvern, voi cei "contra", ce veti face? smile.gif
axel
QUOTE (abis @ 30 May 2007, 04:46 PM)
Dar daca nu se va ajunge la un astfel de guvern, voi cei "contra", ce veti face? smile.gif

Se gaseste...
De exemplu, in toamna lui 2008 pot sa inceapa sa bombane "dar PD-ul ne-a promis guvern cu PSD-ul si nu s-a tinut de cuvant". Si cand li se va cere argumente la o asemenea prostie vor da link la articolele acelor formatori de opinie (aka analisti politici) smile.gif
axel
QUOTE (Eclectic @ 30 May 2007, 04:29 PM)
Trecand peste respectabilitatea ziarului ziua, am citit articolul si nu am gasit nicio amenintare.

Poate ne lamureste March si pe noi unde sunt amenintarile promise. Asa, pentru noi, cei care nu ne pricepem sa percepem subtilitati in text smile.gif
Olaf
QUOTE
Dar daca nu se va ajunge la un astfel de guvern, voi cei "contra", ce veti face?

QUOTE
pot sa inceapa sa bombane "dar PD-ul ne-a promis guvern cu PSD-ul si nu s-a tinut de cuvant"


Eu tot nu inteleg de ce trebuie sa existe tabere "pro" si "contra". Adica daca sunt intr-un fel sau altul nu este pentru ca am jurat credinta vesnica grupului respectiv, nici pentru ca as fi ruda sau dusman cu domnul Basescu, ci pentru ca imi place sau nu-mi place ceea ce face. Nu cred ca avem/aveti de a face cu idioti orbi aici, iar fiecare are motivele sale sa fie intr-o tabara sau alta, motive pe care si le expune (atunci cand nu comenteaza aiurea).

Si, pana la urma, de ce Traian Basescu este PD? blink.gif
ics G
Tov.Ilici a atentionat ca PSD-ul sa se abtina sa intre l;a guvernare pt ca Matrozul nu e de incredere.Tare curios is cat va tzione linistea asta ?Sau deja se pregatesc noi strategii se bacareala? ohyeah.gif wub.gif
March
QUOTE (axel @ 30 May 2007, 06:18 PM)
QUOTE (Eclectic @ 30 May 2007, 04:29 PM)
Trecand peste respectabilitatea ziarului ziua, am citit articolul si nu am gasit nicio amenintare.

Poate ne lamureste March si pe noi unde sunt amenintarile promise. Asa, pentru noi, cei care nu ne pricepem sa percepem subtilitati in text smile.gif

Io le-am inteles. Daca vrei lamuriri trimite un email autorului articolului.

Si mai intreaba-l ce-a vrut sa zica si aici :

(...) cand mai ramasese destul de putin pana la alegerile din toamna lui 1996 Traian Basescu a <<renuntat la imunitatea parlamentara si s-a pus la dispozitia Parchetului >>. Parchet care insa in acei ani n-a avut niciodata pe rol dosarul Flota/Petromin, asa cum rezulta inclusiv din scrisoarea nr.13/16 mai 2003 pe care Parchetul de pe langa Curtea Suprema de Justitie mi-a trimis-o atunci cand am cerut informatii despre acest caz. Prin urmare, eu cred ca Traian Basescu are o ocazie cat se poate de buna ca sa asume, la modul real si nu simuland doar, un gest infinit mai necesar azi decat in anii in care era un simplu parlamentar. Si apoi, daca chiar e adevarat ceea ce ne-a repetat de atatea ori, ca Parchetul l-a gasit nevinovat in dosarul Flota, nu vad de ce Traian Basescu ar ezita sa dea justitiei explicatiile care sunt cerute. Se indoieste cineva ca un asemenea gest ar conta enorm pentru credibilitatea presedintelui si pentru succesul, atat de mult asteptat, in lupta impotriva coruptiei?".

axel
Si unde e amenintarea aia? Subtila sau mai putin subtila.
Eclectic
March, daca le-ai inteles, explica. Daca nu, nu mai sustine ca exista. E absurd.
Eu nu vad nicio amenintare acolo.
March
QUOTE (Eclectic @ 30 May 2007, 08:04 PM)
March, daca le-ai inteles, explica. Daca nu, nu mai sustine ca exista. E absurd.
Eu nu vad nicio amenintare acolo.

Io nu sunt dispus sa fac ping-pong aici ! Ceea ce spune autorul ( nu eu ) in titlul articolului se poate citi printre randuri undeva pe la sfarsitul articolului. Daca voi nu le vedeti sau nu vreti , n-am ce sa fac .

Si inca ceva, articolul ala nu-i semnat de " Ziua" ci de ziaristul Alexandru Mihalcea care in anii '90 a scris zeci de articole in " R.L." prin care demasca in general hotiile fesenistilor de la putere si in special ale fesenistilor de la conducerea flotei.
axel
March, cat timp aduci un citat (pe care il si sustii), ai responsabilitatea sa ii si argumentezi continutul. Si nu autorul articolului. Ca nu intereseaza pe nimeni aici sa sune, sa dea SMS sau e-mail autorului articolului. Altfel, citatul postat intra la capitolul soparle.
Eclectic
QUOTE
Io nu sunt dispus sa fac ping-pong aici !


Nu de ping-pong e vorba. Dar, desigur, fiecare intelege ce vrea.
Iata, insa, un articol de unde reiese ca Basescu e cel amenintat:

http://www.evz.ro/article.php?artid=307084

Si daca spui ca nu e asa inseamna ori ca nu intelegi, ori ca nu vrei sa intelegi. Dar, desigur, se intelege printre randuri.
March
QUOTE (axel @ 30 May 2007, 08:25 PM)
March, cat timp aduci un citat (pe care il si sustii), ai responsabilitatea sa ii si argumentezi continutul. Si nu autorul articolului. Ca nu intereseaza pe nimeni aici sa sune, sa dea SMS sau e-mail autorului articolului. Altfel, citatul postat intra la capitolul soparle.

Asupra articolelor pe care le citez si cu care sunt de acord nu trebuie sa argumentez nimic ! Nu aduc io argumente la argumente. Stiu ca nu va convin criticile sau acuzatiile la adresa presedintelui vostru dar nimeni nu va obliga sa le cititi. Ignorati-le pentru ca desigur sunt...."soparle" . Io asa procedez cu 'oficioasele" .
Si cu asta ma opresc aici pentru ca asa cum am spus nu sunt dispus la ping-pong !
Eclectic
Atunci, pentru ce/cine postezi ?
Uncle Sam
Aceeasi intrebare voiam sa o pun si eu.
Fantasee
Probabil că pentru restul Hanului smile.gif având în vedere că subiectele de discuție au în general mai multe citiri decât postări. smile.gif

Revenind ontopic:

Punerea la dispoziția organelor de anchetă ar fi echivalentă cu un act de curaj, poate ar avea și o nuanță de demnitate, cumva ar conferi o tușă de moralitate evoluției domnului Băsescu pe scena politică. Interesant cum cel ce dorește optimizarea clasei politice românești se ferește să dea un exemplu personal. smile.gif
Inevitabil, mi-l amintesc pe Emerson: "Îmi pare rău, dar nu reușesc să aud ce spui. Ceea ce ești și ce faci strigă mult mai tare."
axel
QUOTE (Fantasee @ 31 May 2007, 12:12 AM)
Probabil că pentru restul Hanului smile.gif având în vedere că subiectele de discuție au în general mai multe citiri decât postări. smile.gif

Dar tu te obosesti vreodata sa citesti ca sa vezi despre ce se discuta? blink.gif



QUOTE
Punerea la dispoziția organelor de anchetă ar fi echivalentă cu un act de curaj, poate ar avea și o nuanță de demnitate, cumva ar conferi o tușă de moralitate evoluției domnului Băsescu pe scena politică. Interesant cum cel ce dorește optimizarea clasei politice românești se ferește să dea un exemplu personal.  smile.gif
Inevitabil, mi-l amintesc pe Emerson: "Îmi pare rău, dar nu reușesc să aud ce spui. Ceea ce ești și ce faci strigă mult mai tare."

Spui prostii, ca de obicei. Basescu a renuntat de buna voie si nesilit de nimeni la imunitatea parlamentara in 1996, legat de dosarul Flota. Numai ca n-a iesit nici o condamnare, pentru ca nu era nimic periculos pentru Basescu in acel dosar. Dosarul oricum a mai fost studiat si de multi altii dupa (a.k.a. PSD) si a iesit rahat cu peste - se pare ca Basescu n-a facut nimic penal in cazul vanzarii flotei.
Asa ca, draga mea, Basescu a dat deja acel exemplu personal pe care il numesti smile.gif
actionmedia
QUOTE (March @ 30 May 2007, 02:49 PM)
In septembrie 1994, Traian Basescu ameninta voalat, intr-o scrisoare trimisa lui Petre Mihai Bacanu, doi corespondenti locali ai cotidianului "Romania Libera"[/i]

Ziua minte si March se lasa mintit si sustine o minciuna ca pe un adevar. Am citit si eu articolul si nu am gasit amenintarea cu pricina. De remarcat ca autorul articolului sustine ca a publicat intreaga scrisoare, dar nici urma de amenintare asa cum se mentioneaza in preambul. De aici concluzia mea ca "amenintare voalata" este pus acolo doar pentru ca mai ataca inca odata pe Basescu, in mod inutil de vreme ce in scrisoare nu se regaseste niciun fel de amenintare.
Fantasee
Axel, regret că încă nu ai deprins regula politeței și a netragerii de șireturi. laugh.gif Păcat că insiști, însă ar trebui să-ți spun negru pe alb că nu te poți certa cu mine. spoton.gif Dacă însă te-ai dedulcit la șoaptele propriului orgoliu, reformulez:

Dosarul cu pricina este acum, nu în 1996, mai bine argumentat, se așteaptă un exemplu din partea domnului Băsescu acum, în zilele când a luat sabia arhanghelului (laugh.gif) și se luptă să facă ceva curățenie în politica românească. Demn ar fi să înceapă cu sine. smile.gif
axel
QUOTE (Fantasee @ 31 May 2007, 08:40 AM)
Dosarul cu pricina este acum, nu în 1996, mai bine argumentat

Daca e asa, atunci e foarte probabil ca s-a lucrat treptat la dosar. Adica si in, sa zicem, 2004 era mai bine argumentat decat era in 1996. Si in 2004 sau 2003 sau 2002 sau 2001 Basescu nu avea nici o imunitate wink.gif

Asa ca nu mai vorbi prostii smile.gif E mult mai sanatos sa nu spui nimic decat sa spui numai prostii smile.gif
Fantasee
Axel rofl.gif în niciunul dintre anii enunțați de tine domnul Băsescu nu era apărătorul calității mediului politic românesc. regret că nu prinzi nuanța.

Mai mult, devii obositor, ai fost rugat de câteva ori să nu mai evaluezi. smile.gif Însă atunci când vorbești despre altii, te și caracterizezi, sper că știi asta deja. laugh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.