Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
abureala
Am vazut demonstratia pensionarilor , erau bietii oameni disperati spuneau ca pensiile nu le mai ajung. Erau oameni cu pensii de 3-4 milioane. Ca o splendida ironie, basescu cu sotia , ducandu-se la un restaurant select unde au luat o masa de 2 300 000. Zambeau fericiti, se vedeau ca erau oameni fara grija. Mi-am adus aminte de sloganele lor sinistre. "Sa traim bine". Intr-adevar, traiesc bine. Cat cinism...
MIA
QUOTE (abureala @ 10 Mar 2006, 12:40 PM)
A facut parte din Securitate, adica un capitan de vapor ce umbla prin toata lumea , sa nu intre in schema lor? E imposibil. Plus raspunderea care o avea.

Securitatea Romana avea cel mai redus personal raportat la populatie din fostele tari estice. rolleyes.gif Sincer sa fiu ma foarte indoiesc ca toti ( sau macar majoritatea ) capitanilor de vase ai Romaniei faceau parte din ea ( adica erau ofiteri acoperiti ). Eventual trebuia sa dea rapoarte periodice care - pe linga chestii absolut normale, de genul daca au vrut unii sa saboteze barcuta au ba - mai contineau si unele aspecte ... hai sa le zicem de politie politica de genul : "daca X a vrut sa ramina in portul Y" sau "daca Z face bisnita sa avem cu ce il santaja" s.a.m.d. wink.gif

P... ma-sii - jumate din pensionarii romani nu-si pot plati intretinerea lunara din pensie si pe niste japonezi uitati in jungla ii f... grija de mituri de acum 20 si de ani .... mad.gif
actionmedia
QUOTE (abureala @ 13 Mar 2006, 01:05 PM)
Am vazut demonstratia pensionarilor , erau bietii oameni disperati spuneau ca pensiile nu le mai ajung. Erau oameni cu pensii de 3-4 milioane.

la 3-4 milioane e cat de cat bine. O matusa de care am eu grija are 2,5 milioane, alta, o sora de-a ei are si mai putin, sub 2 milioane. Nu mai vorbesc de bunica-mea de la tara care nici acum nu cred ca a atins milionul.

Cu toate astea nu inteleg ce legatura are pensia mica din Romania cu faptul ca Basescu s-a dus la restaurant:
QUOTE
Ca o splendida ironie, basescu cu sotia , ducandu-se la un restaurant select unde au luat o masa de 2 300 000. Zambeau fericiti, se vedeau ca erau oameni fara grija.

Oare daca nu se duce Basescu si nici altii cu bani la restaurant vor fi pensii mai mari? Nu. Dimpotriva. Daca nu ar exista consum ar fi mai putini bani la buget.

Sloganul era "Sa traiti bine!" si a fost facut de o agentie de publicitate. Este un joc de cunvinte care exprima mai multe lucruri deodata. Nu inteleg de ce este sinistru. Este un slogan. O parte a campaniei electorale. Eu zic ca e mai aproape de adevar decat alte slogane din aceeasi campanie electorala.
Achernar
In marea tara de r***t numita Romania tragi ca boul doar-doar maine va fi mai bine decat azi. Inghiti fitzele unuia, flegmele altuia si suturile-n partea dorsala ale uni al treilea pen' ca sa poti peste un an-doi-trei sa faci cutare sau cutare chestie. Da' cand inghiti toate astea si - in final - constati ca tot efortul se duce dra**lui pentru ca treaba te costa dublu sau triplu fata de acum doi-trei ani ... Incepe sa ti se cam rupa.

Scuze, am uitat ca n-am voie sa comentez, c-acu vine cate unu' si ma ia de sus c-as fi, vezi doamne, cersetor sau mai stiu eu ce ...

abureala
QUOTE (MIA @ 13 Mar 2006, 02:54 PM)
Securitatea Romana avea cel mai redus personal raportat la populatie din fostele tari estice. rolleyes.gif Sincer sa fiu ma foarte indoiesc ca toti ( sau macar majoritatea ) capitanilor de vase ai Romaniei faceau parte din ea ( adica erau ofiteri acoperiti ). Eventual trebuia sa dea rapoarte periodice care - pe linga chestii absolut normale, de genul daca au vrut unii sa saboteze barcuta au ba - mai contineau si unele aspecte ... hai sa le zicem de politie politica de genul : "daca X a vrut sa ramina in portul Y" sau "daca Z face bisnita sa avem cu ce il santaja" s.a.m.d. wink.gif

P... ma-sii - jumate din pensionarii romani nu-si pot plati intretinerea lunara din pensie si pe niste japonezi uitati in jungla ii f... grija de mituri de acum 20 si de ani .... mad.gif

Nu ai de unde sa stii in mod sigur , deoarece ca sa afli ca cineva fost securist, trebuie sa il spuna alt securist. Daca pana acum nu s-a aflat nimic, ori a reusit sa isi stearga urmele, ori nu a facut parte. Insa pe un vapor in mod sigur, mai multi insi se ocupau cu asa ceva. Oricum, faptul ca i-a pastrat in functie pe actualii sefi ai serviciilor de informatii, este posbil ca acestia sa stie ceva. Insa aici iti dai cu presupusul. Eu unul recunosc, am boala pe PD, de cand am votat conventia in 96. Am lucrat si i administratia publica o vreme, si stiu ce inseamna clica politica, stiu cum castigau licitatiile PD, care era spaga pentru un drum, si alte porcarii. Dar asate ra lipsit iarasi de iportanta, fiindca oricine ajunge acolo, fura , este normal. Ceea ce ma doare , este ca au uitat de noi, si am cam inceput sa facem foamea. Vrem paine, asta e adevarul. paine si circ.
abureala
QUOTE (actionmedia @ 13 Mar 2006, 03:42 PM)
Cu toate astea nu inteleg ce legatura are pensia mica din Romania cu faptul ca Basescu s-a dus la restaurant:
[QUOTE]Ca o splendida ironie, basescu cu sotia , ducandu-se la un restaurant select unde au luat o masa de 2 300 000. Zambeau fericiti, se vedeau ca erau oameni fara grija

Probabil ca nu ai sa intelegi niciodata. Poate te va ajuta. Desi ma indoiesc .

QUOTE

19. Era un om bogat care se imbraca in porfira si in vison, veselindu-se in toate zilele in chip stralucit. 
20. Iar un sarac, anume Lazar, zacea inaintea portii lui, plin de bube, 
21. Poftind sa se sature din cele ce cadeau de la masa bogatului; dar si cainii venind, lingeau bubele lui. 
22. Si a murit saracul si a fost dus de catre ingeri in sanul lui Avraam. A murit si bogatul si a fost inmormantat. 
23. Si in iad, ridicandu-si ochii, fiind in chinuri, el a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui. 
24. Si el, strigand, a zis: Parinte Avraame, fie-ti mila de mine si trimite pe Lazar sa-si ude varful degetului in apa si sa-mi racoreasca limba, caci ma chinuiesc in aceasta vapaie. 
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ti aminte ca ai primit cele bune ale tale in viata ta, si Lazar, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mangaie, iar tu te chinuiesti. 


In timp ce Basescu, cel care le-a promis o viata buna, era la restaurant, pesionarii infomateti se luptau cu fortele de ordine. pesioanrii erau disperati, umiliti, tremurau unii de batranete, in timp ce Basescu zambea multumit. Ca si in pilda din Scriptura.
actionmedia
QUOTE (Achernar @ 13 Mar 2006, 04:01 PM)
In marea tara de r***t numita Romania tragi ca boul doar-doar maine va fi mai bine decat azi. Inghiti fitzele unuia, flegmele altuia si suturile-n partea dorsala ale uni al treilea pen' ca sa poti peste un an-doi-trei sa faci cutare sau cutare chestie. Da' cand inghiti toate astea si - in final - constati ca tot efortul se duce dra**lui pentru ca treaba te costa dublu sau triplu fata de acum doi-trei ani ... Incepe sa ti se cam rupa.

Nu inteleg ce legatura are asta cu topicul de fata.
Daca te referi la scumpiri, ele oricum ar fi venit, indiferent cine ar fi fost la putere. Nu face Basescu pretul la gaze sau la apa.
Te-am mai invitat odata sa ne spui cum vezi tu lucrurile, ce si cum te-a dezavantajat pe tine sau pe alti oameni ca tine in urma venirii la putere a Aliantei. Pana acum nu am vazut decat injurii si acurzatii la adresa guvernantilor. Sper sa vad si o critica constructiva. O intrare in profunzimea problemei.

abureala
QUOTE
In timp ce Basescu, cel care le-a promis o viata buna, era la restaurant, pesionarii infomateti se luptau cu fortele de ordine.


Hai sa fim seriosi, chiar in acelasi timp? unsure.gif
Si care este problema? Sa nu mai mearga Basescu la restaurant?
Va reamintesc ca actualul guvern a facut ceea ce alte guverne nu au facut in 15 ani, recalcularea pensiilor, pensiile au fost aduse la zi si mai multi pensionari au primit pensii mai mari, iar celor care au avut punctaje mai mici li s-a pastrat aceeasi pensie.
Astazi pensionarii au:
- Reducere sau gratuitate pe transportul in comun
- Calatorii gratuite pe CFR
- Ajutor pentru intretinere.
- Medicamente compesate (90%, 50%) si gratuite

Si or mai fi si alte facilitati pe care nu le stiu eu. Toate astea pe langa pensie.
Intr-adevar, exista oameni care abia se descurca si asa. Dar cum spuneam nu poate fi multumita toata lumea. Bunastarea generala este un rezultat la care se ajunge in timp, in cativa ani de zile, nu se poate face peste noapte. Oricum depinde de noi toti.

Ca o paranteza. Exista zvonuri ca acea "greva a pensionarilor" din Galati a fost de fapt o diversiune PSD.

Am mai spus-o si o mai spun:
Cei care nu au votat cu nimeni in 2004 sunt aia care tipa cel mai tare ca o ducem rau. Ei nu si-au asumat nici o responsabilitate, dar sunt cei care injura cel mai tare orice regim ar fi la putere.
MIA
QUOTE (abureala @ 13 Mar 2006, 04:04 PM)
Nu ai de unde sa stii in mod sigur , deoarece ca sa afli ca cineva fost securist, trebuie sa il spuna alt securist.

Sau cineva din Armata. A nu se uita ca totusi - pentru citeva luni bune - arhivele si documentele curente ale Securitatii au fost preluate de ea. wink.gif

QUOTE

Eu unul recunosc, am boala pe PD, de cand am votat conventia in 96. Am lucrat si i administratia publica o vreme, si stiu ce inseamna clica politica, stiu cum castigau licitatiile PD, care era spaga pentru un drum, si alte porcarii.


Si eu stiu ( la nivel judetean e drept ) ce magarii au facut ... "oamenii presedintelui". Si de-aia recunosc ca ma amuz cind aud de chestia cu lupta anti-coruptie. tongue.gif Desi e un soi de zimbet amar ...
MIA
QUOTE (Achernar @ 13 Mar 2006, 04:01 PM)
Da' cand inghiti toate astea si - in final - constati ca tot efortul se duce dra**lui pentru ca treaba te costa dublu sau triplu fata de acum doi-trei ani ... Incepe sa ti se cam rupa.

Daca te referi la pretul apartamentelor ... asta cred ca e in mare masura datorata previzionatei aderari la UE ... tongue.gif

Cind stau sa ma gindesc la preturile de prin '98 din Timisoara adevarul e ca ma apuca asa ... o nostalgie si un riset de-a dreptul isteric ... laugh.gif
abureala
QUOTE (MIA @ 13 Mar 2006, 05:48 PM)
QUOTE (abureala @ 13 Mar 2006, 04:04 PM)
Nu ai de unde sa stii in mod sigur , deoarece ca sa afli ca cineva fost securist, trebuie sa il spuna alt securist.

Sau cineva din Armata. A nu se uita ca totusi - pentru citeva luni bune - arhivele si documentele curente ale Securitatii au fost preluate de ea. wink.gif

QUOTE

Eu unul recunosc, am boala pe PD, de cand am votat conventia in 96. Am lucrat si i administratia publica o vreme, si stiu ce inseamna clica politica, stiu cum castigau licitatiile PD, care era spaga pentru un drum, si alte porcarii.


Si eu stiu ( la nivel judetean e drept ) ce magarii au facut ... "oamenii presedintelui". Si de-aia recunosc ca ma amuz cind aud de chestia cu lupta anti-coruptie. tongue.gif Desi e un soi de zimbet amar ...

Asa e, sau cineva din armata. Este tot bucataria lor, ei stiu fiecare ce a facut. Iar referitor la "baronii locali" pe vremea cand lucram in administratia publica, "baronii locali" erau de la PD. Dar crezi ca presa zicea ceva? Nici pomeneala. I-a vazut numai pe cei de la PSD.

Insa sa nu crezi ca PSD-ul este solutia. Alta furciune, fiindca daca pensionarii mor de foame, in casa lui Nastase e lux. Problema este ca parca era mai bine cu PSD-ul. Si din 2 rele, alegi ce e mai putin rau.

nefertiti-old
QUOTE (actionmedia @ 13 Mar 2006, 04:43 PM)

Va reamintesc ca actualul guvern a facut ceea ce alte guverne nu au facut in 15 ani, recalcularea pensiilor, pensiile au fost aduse la zi si mai multi pensionari au primit pensii mai mari, iar celor care au avut punctaje mai mici li s-a pastrat aceeasi pensie.
Astazi pensionarii au:
- Reducere sau gratuitate pe transportul in comun
- Calatorii gratuite pe CFR
- Ajutor pentru intretinere.
- Medicamente compesate (90%, 50%) si gratuite


moaaaamaaa, m-ai spart! ce glume ai in program! rofl.gif

deeeci, numero unu: asta cu recalcularea pensiilor e un mare rahat. nu numai ca nu intelege nimeni cum se face, da' pensiile alea primite dupa faimoasa recalculare sunt mai mari, e drept, cu cateva zeci de mii de lei (vechi, sa nu existe confuzii). si nu-mi spune ca nu e asa, ca am exemple concrete, incepand de la parintii mei, pana la cunostinte apropiate

numero doi: gratuitate pe transportul in comun au de pe vremea pesedistilor. nu e un merit pt aia, ci un mare bullshit, da' ma rog; idem pt CFR, pt intretinere

numero trei: hai sa nu vorbim de compensare, ca realmente incep sa ma enervez. cred ca tu nu te-ai lovit de compensarea asta inca. nici nu iti doresc, de altfel.

abureala
QUOTE (actionmedia @ 13 Mar 2006, 05:43 PM)
- Medicamente compesate (90%, 50%) si gratuite[/b]

Cunosc. Care daca in prima zi din luna daca nu ai apucat sa le iei, nici ca le m-ai iei . Sa te duci de curiozitate sa vezi pensioanari de 90 de ani cum tremura de batranete cand stau la cozi, si ai sa auzi de unii care au fost deportati in Siberia, si realizezi ca si-a batut joc de ei si vechiul regim (comunismul) , dar si actualul . Eu unul am spus ca nu mai ma duc pe acolo, fiindca te apuca plansul. Acum i-a scos foamea in starda pe bietii batrani. Traiesti in Romania, sau esti emigrat?
nefertiti-old
QUOTE (abureala @ 13 Mar 2006, 05:32 PM)
Traiesti in Romania, sau esti emigrat?

io una incep sa cred ca el traieste pe Luna... hmm.gif
actionmedia
QUOTE (abureala @ 13 Mar 2006, 05:23 PM)
Problema este ca parca era mai bine cu PSD-ul. Si din 2 rele, alegi ce e mai putin rau.

rofl.gif

Spune ceva ce era mai bine cand era PSD si acum e rau.

QUOTE
deeeci, numero unu: asta cu recalcularea pensiilor e un mare rahat. nu numai ca nu intelege nimeni cum se face, da' pensiile alea primite dupa faimoasa recalculare sunt mai mari, e drept, cu cateva zeci de mii de lei (vechi, sa nu existe confuzii). si nu-mi spune ca nu e asa, ca am exemple concrete, incepand de la parintii mei, pana la cunostinte apropiate


Cine are rabdare si stie matematica, intelege cum se face.
Am si eu exemple, dar sunt irelevante. Important este ce s-a facut la nivel national. Poate aflam si noi niste date ceva. Mai important este ca fiecare a primit cat a meritat.

QUOTE
numero doi: gratuitate pe transportul in comun au de pe vremea pesedistilor. nu e un merit pt aia, ci un mare bullshit, da' ma rog; idem pt CFR, pt intretinere


Eu nu am spus ca ar fi meritul cuiva. Am spus ca "acum au". Unele merite le au PSD-istii, unele chiar CDR-ul, altele apartin actualei guvernari. Ceea ce spuneam eu este starea de fapt. Iar treaba cu intretinerea rolleyes.gif , s-a pus mai mult accent pe acest ajutor in timpul actualei guvernari.

QUOTE
numero trei: hai sa nu vorbim de compensare, ca realmente incep sa ma enervez. cred ca tu nu te-ai lovit de compensarea asta inca. nici nu iti doresc, de altfel.


M-am lovit, dar iar nu este relevant ce am facut eu. Sistemul se sanatate este inca o mare problema, nu am spus ca nu ar fi. Vorbeam insa de facilitati pentru pensionari, nu despre sistemul de sanatate. Acel sistem nu a mers nici pe vremea PSD, nu merge nici acum. Sa speram ca astia de acum il vor face sa mearga.

Sa va spun eu care este problema cu compensatele si cu gratuitele? Mai bine nu. Mai las si pe altii
MIA
QUOTE (abureala @ 13 Mar 2006, 05:23 PM)
Insa sa nu crezi ca PSD-ul este solutia. Alta furciune, fiindca daca pensionarii mor de foame, in casa lui Nastase e lux. Problema este ca parca era mai bine cu PSD-ul. Si din 2 rele, alegi ce e mai putin rau.

Ma - sincer sa fiu, daca ar fi strict sa judec sub aspectul asta, cred ca pe vremea mult-hulitului Vacaroiu se tinea cont cel mai mult de faze de-astea legate de indexari : le era frica ( inca ) de sindicate, era destul de aproape Revolutia, oricum, daca se mareau preturile cu 10% - sa zicem - sa dadea la pensionari si bugetari si o indexare de 6-7% acolo. Nu acoperea integral, fireste, dar oricum era cit de cit pe-aproape.

Si problema nu atit "cu cine e/ar fi fost mai bine". Ci ca deja in majoritatea cercurilor mass-media aceste aspecte nici nu mai conteaza. Se zicea ca presa pe vremea lui Nastase era controlata, ca se dadea publicitate sa se inchida gura cui comenta ( si categoric - asa se facea ! ) dar si acuma de citeva luni incoace parca e o atmosfera de-aia festivisto-ceausista ca uite ... intram in UE, nu mai sunt aia rai la putere si gata !! s-au rezolvat marile probleme. Pe cind adevarul e ca la nivelul omului "de rind" NU S-A REZOLVAT NIMIC !! Ba chiar din contra ... sad.gif
nefertiti-old
QUOTE (actionmedia @ 13 Mar 2006, 05:43 PM)

Sa va spun eu care este problema cu compensatele si cu gratuitele? Mai bine nu.

mai bine lasa-ne, ca ai o demagogie in tine, ceva de speriat.
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 13 Mar 2006, 05:54 PM)
QUOTE (actionmedia @ 13 Mar 2006, 05:43 PM)

Sa va spun eu care este problema cu compensatele si cu gratuitele? Mai bine nu.

mai bine lasa-ne, ca ai o demagogie in tine, ceva de speriat.

Acum ca m-ai intaratat, va dau un indiciu. Partial, problema este tot la aia care se vaita. Partial este la medicii de familie si partial la farmacisti.

Hai sa vad cum imi sariti acum in cap.

Cat despre demagogie.... Oare la ce mi-ar folosi.... Politician nu sunt. Membru de partid nu sunt. Poate ar trebui sa ma fac. Neeah. Nu e de mine. Imi place mai mult sa discut cu carcotasii de pe forum.
nefertiti-old
QUOTE (actionmedia @ 13 Mar 2006, 05:58 PM)

Politician nu sunt. Membru de partid nu sunt. Poate ar trebui sa ma fac.

pai e cea mai buna idee pe care ai emis-o pana acum, sincer. ai un taleent, tzuca-te mama! ce discursuri cu bis ai mai tine in campania electorala! io zic sa profiti ca esti asa inzestrat...
Cucu Mucu
QUOTE (abureala @ 13 Mar 2006, 01:05 PM)
Erau oameni cu pensii de 3-4 milioane.

Erau niste norocosi. Cunosc tineri care lucreaza pe 3-4 milioane. Basescu, sau Guvernul, sau Dumnezeu ori Satana, pe oricine ati invoca, nu poate da pensii mai mari atata timp cat economia romaneasca nu merge la capacitate. Atata timp cat o buna parte a fortei de munca ia somaj sau ajutor social, preferand sa lucreze la negru, lucreaza in strainatate (deci nu produce venituri impozabile de catre statul roman), nu vor fi bani pt o protectie sociala adevarata. Singura cale este marirea taxelor si impozitelor, dar eu unul consider ca deja muncesc prea mult pt stat si prea putin pt mine.
nefertiti-old
QUOTE (mariusc2 @ 13 Mar 2006, 06:08 PM)
Basescu, sau Guvernul, sau Dumnezeu ori Satana, pe oricine ati invoca, nu poate da pensii mai mari atata timp cat economia romaneasca nu merge la capacitate.

bine ca sunt bani pt pensii mari pt parlamentari. si pt parc auto. si nu mai spun pt ce ca iar am nervi nervosi...
abureala
QUOTE (mariusc2 @ 13 Mar 2006, 07:08 PM)
QUOTE (abureala @ 13 Mar 2006, 01:05 PM)
Erau oameni cu pensii de 3-4 milioane.

Erau niste norocosi. Cunosc tineri care lucreaza pe 3-4 milioane. Basescu, sau Guvernul, sau Dumnezeu ori Satana, pe oricine ati invoca, nu poate da pensii mai mari atata timp cat economia romaneasca nu merge la capacitate. Atata timp cat o buna parte a fortei de munca ia somaj sau ajutor social, preferand sa lucreze la negru, lucreaza in strainatate (deci nu produce venituri impozabile de catre statul roman), nu vor fi bani pt o protectie sociala adevarata. Singura cale este marirea taxelor si impozitelor, dar eu unul consider ca deja muncesc prea mult pt stat si prea putin pt mine.


Asa este. Insa crezi ca ii intereseaza economia subterana? Ia orice studiu privind economia subterana si ai sa vezi ca este peste peste 50%. Daca le-ar pasa de oamenii amarati ar pune impozite. Dar ei sechestreaza averea dusmanilor politici(vezi Becali) si rezolva coruptia tot a adversarilor politici. Iti mai aduci aminte ca baiatul fostului presedinte Emil Constatinescu facea evaziune fiscala? Astia vrei sa asaneze economia subterana? Sa isi ia painea de la gura lor si celor ce ii finanteaza? Imposibil.

Este aceeasi atitudine de dispret si ignoranta cu care ne trateaza.
Balama
.....base ..e dragut putem spune ca e ca un PUDEL sau alta rasa ...singura diferenta e ca pudelu are par iar BASE` ..e lipsit de podoba capilara.....vrea acest pudel de vita nobila , pudel de cotroceni sa castige simpatia plevei prin orice mijloace , merge la meciuri de fotbal , ba la adunari , ba la nasteri si imormantari la diferite parade si porcarii in cinstea comemorari a nu stiu cati ani de la unirea lu` x cu z si invers y cu g si tot asa ..in loc sa stea sa in palat sau in vila lui cu sute de camere ...mai bine s-ar gandi sa faca un plan ...fara fisuri ..pentru a starpi pe ...toate oligochetele din tara asta ..sa nu vina cu pretexte de genu` :
sa nu luam spaga..
ca situatia e sub control (ma refer aici la cazu cu ziaristi , care a fost un teatru ..un fel de circ ambulant ...bilunar...)
Cucu Mucu
QUOTE (nefertiti @ 13 Mar 2006, 06:10 PM)
bine ca sunt bani pt pensii mari pt parlamentari. si pt parc auto. si nu mai spun pt ce ca iar am nervi nervosi...

Si pe mine ma enerveaza la culme cum huzuresc burdihanosii aia pe banii mei, munciti din greu. Dar toti banii alocati parlamentarilor pe un an nu ar produce decat, stiu eu, o indexare de 10-20% a pensiilor pentru o luna, doua. Se cheltuie enorm de mult(in procente, raportat la forta de munca activa aka fraieri cotizanti) cu protectia sociala in Romania.

Edit: si io am o curiozitate - @Balama, esti coleg de scoala cu Plutarh? blink.gif@
abureala
QUOTE (MIA @ 13 Mar 2006, 06:48 PM)
QUOTE (abureala @ 13 Mar 2006, 05:23 PM)
Insa sa nu crezi ca PSD-ul este solutia. Alta furciune, fiindca daca pensionarii mor de foame, in casa lui Nastase e lux. Problema este ca parca era mai bine cu PSD-ul. Si din 2 rele, alegi ce e mai putin rau.

Ma - sincer sa fiu, daca ar fi strict sa judec sub aspectul asta, cred ca pe vremea mult-hulitului Vacaroiu se tinea cont cel mai mult de faze de-astea legate de indexari : le era frica ( inca ) de sindicate, era destul de aproape Revolutia, oricum, daca se mareau preturile cu 10% - sa zicem - sa dadea la pensionari si bugetari si o indexare de 6-7% acolo. Nu acoperea integral, fireste, dar oricum era cit de cit pe-aproape.

Si problema nu atit "cu cine e/ar fi fost mai bine". Ci ca deja in majoritatea cercurilor mass-media aceste aspecte nici nu mai conteaza. Se zicea ca presa pe vremea lui Nastase era controlata, ca se dadea publicitate sa se inchida gura cui comenta ( si categoric - asa se facea ! ) dar si acuma de citeva luni incoace parca e o atmosfera de-aia festivisto-ceausista ca uite ... intram in UE, nu mai sunt aia rai la putere si gata !! s-au rezolvat marile probleme. Pe cind adevarul e ca la nivelul omului "de rind" NU S-A REZOLVAT NIMIC !! Ba chiar din contra ... sad.gif

Pe vremea lui Vacaroiu, am mai auzit, si mama mea a spus mereu a fost cel mai bine. Presa este clar ca se cumpara cu o anumita suma de bani, iar acum nu zic nici crau de cum traim.

nefertiti-old
Dosarul Basescu-Mihaileanu contra dosarul Nastase-homosexual

Lavinia Sandru, vicepresedinte PIN, dezvaluie un troc
March
QUOTE (nefertiti @ 14 Mar 2006, 10:37 AM)
Dosarul Basescu-Mihaileanu contra dosarul Nastase-homosexual

Lavinia Sandru, vicepresedinte PIN, dezvaluie un troc

Cucoanei , care a nimerit in Parlament datorita lui Basescu , i-ar trebui un puternic antidiareic !! tongue.gif
nefertiti-old
dadadaaa, cum il critica cineva pe Base, cum se trezesc partizanii! laugh.gif
March
QUOTE (nefertiti @ 14 Mar 2006, 11:01 AM)
dadadaaa, cum il critica cineva pe Base, cum se trezesc partizanii! laugh.gif

N-am intervenit de cate ori la criticat pe aici " ce pusca mea" ! tongue.gif Da' cand o vad pe parvenita si sclifosita aia de Sandru....
Cucu Mucu
Cum, Lavinuta nu a ajuns in parlament prin fortele ei? blink.gif Ca io auzisem de la un chel cu fes in cap ca si le-a folosit din plin pe "centura politica"! roflmao.gif
March
QUOTE (mariusc2 @ 14 Mar 2006, 11:31 AM)
Cum, Lavinuta nu a ajuns in parlament prin fortele ei? blink.gif Ca io auzisem de la un chel cu fes in cap ca si le-a folosit din plin pe "centura politica"! roflmao.gif

Trebuie sa recunosc, gagica-i buna ! biggrin.gif
nefertiti-old
las' c-a 'apreciat-o' base inaintea ta...
nefertiti-old
ca tot vorbeam acum cateva zile de apropiatii lui Base... Anghelescu a fost gasit mort. o ipoteza e ca s-a spanzurat...
mutulica
cine e Anghelescu?
Cucu Mucu
Un afacerist cu tigari care l-a sponsorizat pe Base in campanie, apoi a fost dat la spate de Fesulica. Suspecta tare moartea astuia.
nefertiti-old
nevasta astuia a fost consilier prezidential la base

cica anghelescu ar fi zis zilele astea ca daca nu-l lasa in pace astia cu ancheta, isi da drumul la gura si vorbeste despre campanie...
abis
Asa ca Basescu a pus SRI-ul sa-l lichideze, nu?
nefertiti-old
nu, bre, n-a zis nimeni asta. io cred ca ala chiar s-a spanzurat, dar a avut motive s-o faca.

mai coborati si voi partizanii stindardul ala cu base, ca prea v-ati bagat in cap ca e un inger... wink.gif


Cucu Mucu
QUOTE (abis @ 16 Mar 2006, 07:10 PM)
Asa ca Basescu a pus SRI-ul sa-l lichideze, nu?

Interesant cum sari in apararea conducatorului iubit pt o acuza ce nu fusese nici macar sugerata. Sa inteleg ca ti-a trecut prin minte ca un posibil scenariu?
abis
Am spus eu asa ceva?
mutulica
aha...
probabil ca el schimba vreun bec prin casa si i s-a agatat cravata de candelabru... e accident de munca
abureala
QUOTE (abis @ 16 Mar 2006, 08:10 PM)
Asa ca Basescu a pus SRI-ul sa-l lichideze, nu?

Iti aduci aminte d eun procuror foarte tanar si competent care "a fost sinucis" peste balustrada? Ancheta tot un caz cu un grangure mare si nu avea nici un motiv sa se sinucida. A vuit presa cateva zile, si apoi liniste, nici in ziua de astazi nu se mai spune nimic. Apropo, ti-ai pus vreodata intrebarea ce functie are o organizatie , gen SRI? Asa, pentru cultura ta generala?
March
QUOTE (abis @ 16 Mar 2006, 08:10 PM)
Asa ca Basescu a pus SRI-ul sa-l lichideze, nu?

Da' ce nu face Popeye . Ia niste spanac si harst ii aranjeaza pe toti. Cica acum i-a determinat pe pesedei sa fie absorbiti de pedei ! Ultimul zvon de pe piata teoriei conspiratiei ! laugh.gif
nefertiti-old
QUOTE (abureala @ 17 Mar 2006, 09:45 AM)

Iti aduci aminte d eun procuror foarte tanar si competent care "a fost sinucis" peste balustrada? Ancheta tot un caz cu un grangure mare si nu avea nici un motiv sa se sinucida.

procurorul Panait... hehee, ce vremuri, uite ca le retraim oarecum
abureala
QUOTE (nefertiti @ 17 Mar 2006, 11:07 AM)
QUOTE (abureala @ 17 Mar 2006, 09:45 AM)

Iti aduci aminte d eun procuror foarte tanar si competent care "a fost sinucis" peste balustrada? Ancheta tot un caz cu un grangure mare si nu avea nici un motiv sa se sinucida.

procurorul Panait... hehee, ce vremuri, uite ca le retraim oarecum

"Viitorul si trecutul sunt a filei doua fete" spunea un mare poet, deasemenea uitat si el, tot intamplator. Istoria se repeta intotdeauna.

Ca sa poata sa il schimbe pe Sorin Oprescu, au schimbat toti directorii de spitale. Ca sa poata ca il omoare pe Iisus, Irod a omorat toti pruncii. Intr-adevar unii vor cu disperare sa stea acolo...
March
QUOTE (abureala @ 17 Mar 2006, 10:45 AM)
QUOTE (abis @ 16 Mar 2006, 08:10 PM)
Asa ca Basescu a pus SRI-ul sa-l lichideze, nu?

Iti aduci aminte d eun procuror foarte tanar si competent care "a fost sinucis" peste balustrada? Ancheta tot un caz cu un grangure mare si nu avea nici un motiv sa se sinucida. A vuit presa cateva zile, si apoi liniste, nici in ziua de astazi nu se mai spune nimic.

Pe atunci Basescu ii dirija din umbra pe pesedeii care erau la putere tongue.gif
abureala
QUOTE (March @ 17 Mar 2006, 11:56 AM)
QUOTE (abureala @ 17 Mar 2006, 10:45 AM)
QUOTE (abis @ 16 Mar 2006, 08:10 PM)
Asa ca Basescu a pus SRI-ul sa-l lichideze, nu?

Iti aduci aminte d eun procuror foarte tanar si competent care "a fost sinucis" peste balustrada? Ancheta tot un caz cu un grangure mare si nu avea nici un motiv sa se sinucida. A vuit presa cateva zile, si apoi liniste, nici in ziua de astazi nu se mai spune nimic.

Pe atunci Basescu ii dirija din umbra pe pesedeii care erau la putere tongue.gif

Nu ai inteles corelatia. Se datoreaza "scandalurilor care zguduie ortodoxia roamna" . laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
March
Asta-i un fel de corelatia intre prefectura si sula ! tongue.gif
March
Mergea la topicul despre CNSAS dar o dau aici pentru placerea anti-traianistilor !

Basescu isi da cu tezla in cojones prin numirea unui candidat ca membru al CNSAS a unui individ care a fost data afara de la conducerea Institutului de Istori Recenta intrucat se opunea constant studierii dosarelor Securitatii !!!

Trebuie sa recunosc ca Prim-Chelbosul tarii are asa o anumita jena cand vine vorba de condamnarea Securitatii si a comunismului !
MIA
Md- si umbla vorba ca si Dinescu va fi "matrasit" ( adica i se va retrage sprijinul politic de catre PD ) tocmai pentru ca a cam fluierat in biserica in contra lui Basescu in ultima vreme. rolleyes.gif
nefertiti-old
Da, i se rupe lui Dinescu de 'sprijinul' ala.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.