Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
March
Marius,
N-ai trecut inca in opozitie ? Cum merg pregatirile pentru congresul ala ? Dupa ce "tatucul" tau va fi ras-ales , spune-i sa treaca si el pe la trebonal ca "revolutia" continua ! tongue.gif
abis
Marius,

Justitia este condusa, prin CSM, de oamenii PSD-ului. La Curtea Constitutionala si la Inalta Curte de Justitie si Casatie e plin de oamenii PSD-ului. Procuratura Generala si PNA-ul sunt conduse de oamenii PSD-ului. Judecatorii sunt inamovibili, deci pot sa-l condamne pe Basescu si la 25 de ani de inchisoare, ca ministrul Justitiei, premierul sau presedintele nu le pot misca un fir de par...

Vezi deci de ce Mischie si Sechelariu au parte de tratament privilegiat...
Cucu Mucu
@March,
Nenisorule, ma confunzi! Chiar daca semnez cu albastru, nu sunt cu "tatucul". Chiar sunt pe partea cu capitalistii. Si protejatii astia ai matale mi-ar fi fost chiar simpatici cu impozitul ala de 16% (saispe la suta) daca nu ar fi atat de incoerenti in dificilul proces al gandirii! Pe mine nu ma intereseaza ce culoare este la putere, albastru, portocaliu, galben, mov, sau tot spectrul ROGVAIV (c-asa am invatat la desen intr-a treia), pemine ma intereseaza sa fie coerenti in gandire si sa stabilizeze economia. Dar ma enerveaza cand unii ne cred chiar o tara de prosti si dau flatulatii din astea, 'telectuale, ca stai dom'le ca eu chiar daca am imunitate nu ma folosesc de ea, bla, bla. Populisme, dragilor!
@abis
Vai de mine, da' rau mai este pesdeul asta. Cam a luat locul teroristilor de acum cinspe ani, nu ti se pare? Cum trebuie facuta o manevra mai dubioasa, e mana pesedeului, sunt oamenii pesedeului, tradare, "so pe ei" cum ar spune marean! Hai ma, ma lasati! Adica ei sunt la putere, dar tara e condusa de pesede!? Ce inseamna asta? Ca sunt incompetenti si confirma teoria mea, ca nu prea se asteptau sa conduca, cu totii, poate in afara de Basescu!
Eu spun ca justitia e cam faultata de putere, oricare ar fi ea. Daca se supara tariceanu ii pune sub control guvernamental urgent, ca doar a mai facut de-astea
abis
QUOTE (mariusc2 @ 18 Mar 2005, 02:43 PM)
Adica ei sunt la putere, dar tara e condusa de pesede!?

Nu toata tara. Justitia. Iar puterea actuala nu are mecanismele prin care sa controleze politic justitia, asa cum avea PSD-ul. Separatia puterilor in stat acum chiar exista, spre deosebire de perioada cand la putere se aflau "fostii".
QUOTE
Eu spun ca justitia e cam faultata de putere, oricare ar fi ea.

Spui, dar nu ai dreptate. Ia spune cum a faultat actuala guvernare justitia pana acum! Vreun caz, ceva?
Cucu Mucu
@abis
Prin discutia care exista de a trece PNA sub controlul guvernului, si direct sub controlul ministrului justitiei. Asta nu cumva il face pe acest ministru cel mai puternic om in stat? Si unde mai este acea independenta si impartialitate de care trebuie sa beneficieze acest organism?
Act ilegal - dispozitia ministrului Tariceanu de a trece sub controlul guvernului Camera de Comert, Industrie si Agricultura a Romaniei, organism neguvernamental, liber constituit si recunoscut ca atare de agentii economici din Romania. Niciunde in lume sau in istorie o camera de comert nu a fost controlata de guvern. Nici macar impuscatu nu a avut curajul sa puna sub control guvernamental CCIA.
Precedentele au fost create, ca sa vorbim in termeni juridici.
March
Marius,
Chiar asa confuzie sa fac 43.gif Parca inainte de alegeri trageai cu toate tunurile in opozitia de atunci ! Si chiar si acum daca citesc postarile tale de aici printre randuri... tongue.gif
Cucu Mucu
@march
scripta manent. Am tras cu tunul in oricine nu mi-a placut. Am criticat si albastreii. Si criticile mele erau in general reactie la euforia proportocale, care nu era si nu prea este nici acum sustinuta de fapte, din pacate. Singura culoare placuta mie e culoarea buzunarului meu: daca mie imi merge bine, inseamna ca si celorlalti le merge, deci baietii astia din guvern isi fac treaba. Dar oare cand o sa putem spune asa ceva?
Edit: acum nu prea ai ce sa critici la pesede. Il au catindat pa marean, nea nelu tatuc, si restul se ologesc pentru un fotoliu de-ala de piele, de nu mai au timp nici de Basescu, nici de Alianta.
abis
QUOTE (mariusc2 @ 18 Mar 2005, 03:12 PM)
Prin discutia care exista de a trece PNA sub controlul guvernului, si direct sub controlul ministrului justitiei.

PNA si Ministerul Public au stat sub bocancul PSD. Eu te-am intrebat daca exista vreun dosar in care ai auzit de presiuni guvernamentale pentru o anume rezolvare, cum au fost pe vremea PSD-ului cazuri ca RAFO. Iti aduc aminte ca fratele lui Ion Amarie este parlamentar PSD, nu al Aliantei...

Iar discutia de zilele astea, prilejuita de publicarea de catre Ministerul Justitiei a raportului Freedom House are ca subiect tocmai caile prin care PNA-ului sa-i fie asigurate independenta si protectia fata de influenta politica... Si Camera de Comert este exemplul tau de influentare a Justitiei?!

Revenind la Basescu - gestul lui de a nu se prevala de imunitate este, dupa parerea mea, demn de apreciat.
March
Abis,
Sorry, da' iti bati gura degeaba , vorba aia biggrin.gif
Cucu Mucu
@abis
Ex. cu CCIA este un exmplu de ilegalitate comisa de Tariceanu. Calea de a asigura independenta PNA-ului este trecerea lui sub controlul ministrului justitiei???
Revenind la Basescu - gestul lui nu m-a impresionat deloc, e un gest normal, din orice punct de vedere. Daca voua vi se pare laudabil, asta e, ce vreti, sa ma cert cu voi!?
Ovidius
QUOTE
Abis,
Sorry, da' iti bati gura degeaba , vorba aia

March, esti cumva constiinta lui Abis? rolleyes.gif
abis
QUOTE (mariusc2 @ 18 Mar 2005, 03:57 PM)
Revenind la Basescu - gestul lui nu m-a impresionat deloc, e un gest normal, din orice punct de vedere.

Da - dar cati alti politicieni din Romania fac astfel de gesturi normale? Uita-te cum sfideaza Ilici procuratura, si vezi diferenta dintre cei doi...
March
Zorro,
Da' tu ce esti vreun iorgovan pentru el ? tongue.gif
Scala
Well, gestul lui Basescu vine ca fiind normal, pentru ca... la drept vorbind, nu va fi gasit vinovat. Are destula influenta acum pentru a iesi fara nici o problema. Adica, a se vedea incheierea scandalului "Flota". A iesit curat ca o lacrima. De ce sa-si mai faca el griji acum?
mutulica
parerea mea ca se face tam-tam aiurea. flota aia nu mai valora mare lucru, era prost intretinuta si costau mai mult taxele de intretinere si reparatii decit banii facuti cu vapoarele
ca dovada ca in perioada imediat de dupa, o gramada de nave ramineau arestate prin te miri ce port din lume

la fel a fost luat in suturi si petre roman pentru ca si-a permis sa spuna ca industria noastra e un morman de fiare vechi (la ora aia). a tebuit sa treaca 15 ani si inca sunt romani care nu s-au lamurit de acest adevar

e o porcarie, ca si faza cu casa. nu mi se par emie basescu asta prea destept dar e mai vertical decit bunicuta si ursuletul. pe nastase de ce nu l-au luat la control ca avea afaceri in timp ce era prim ministru, ca sa nu mai vorbim de celebrele 4 case

pare ca nu cintarim situatia cu aceasi masura....
Cucu Mucu
Intr-adevar tam-tam degeaba. E clar ca daca era ceva in dosarele alea il "scufundau" inainte de alegeri pe Basescu. Si acum a fost doar o formalitate, asa, chestia cu imunitatea, circ populist, nu stiu de ce impresioneaza asa pe unii oameni. De cand au fost vandute rablele alea, multe zile negre le-a facut Basescu pesedeilor, asa ca, va dati seama, ca ar fi fost de mult condamnat daca aveau ceva impotriva lui. Iar Ilici nu se duce la procuratura pt ca stie el ce stie. Se simte cam vinovat de asasinarea ceausestilor si de cine stie ce manevre o mai fi facut el pe atunci.
March
Dupa transferul ala de gagigi de la Primaria Generala la Cotroceni( plus aia cu picioare lungi, ex-candidata la post de ministru , numita in Consiliul de Administratie al Portului Constanta) , Prim-Chelbosul tarii da iar cu bata in balta :

In pat cu cumatrul

Traianica fii mai atent cu paturile astea... laugh.gif
nefertiti-old
Asta nici macar nu mai e subtil. Mizeaza pe imensa lui popularitate si isi face treburile fara jena, ca nu pot sa spun treaba. Io sunt curioasa pana unde merge cu tampeniile astea.
Cucu Mucu
Ei, doamne, si voi acum! ohmy.gif
Ce daca e cumatru cu dom'presedinte! Daca e om capabil?! Dar eu nu am auzit de el pana acum. Poate o fi stiind mutulica ceva de el, ca e din zona lui.
Doar nu indrazniti sa-l banuiti pe (S)Cuza ca se tine de cumetrii, blondenii si alte asemenea gagicarii.
March
In atentia "carcotasilor" si nu numai : smile.gif

Lui Basescu i-a iesit din nou

(...) Traian Basescu ca presedinte, in ciuda multor pronosticuri, a excelat in cele cateva luni de la preluarea mandatului. Pentru ca in politica externa a stiut sa-si surprinda partenerii occidentali printr-o viziune noua, de fiecare data puternica si niciodata in contrasens flagrant cu politica Statelor Unite ori a Uniunii Europene. Asa s-a intamplat acum si in dialogul cu cancelarul Germaniei. (...)
bunicu'Gilbert
QUOTE (mariusc2 @ 18 Mar 2005, 04:29 PM)
@march
....
Edit: acum nu prea ai ce sa critici la pesede. Il au catindat pa marean, nea nelu tatuc, si restul se ologesc pentru un fotoliu de-ala de piele, de nu mai au timp nici de Basescu, nici de Alianta.


Pe masura ce trece timpul, dl presedinte participa mai mult la viata politica externa. Pot constata o repliere din partea sa la niste declaratii deja tipizate care incep sa se apropie, ca forma, de cele ale fostului presedinte Iliescu. S-ar putea sa gresesc, sau s-ar putea ca franchetea dlui Basescu sa inceapa sa fie anulata de sfaturile consilierilor sai (mai ales in materie de politica externa), cat si de rezultatele reale ale vizitelor (care bineinteles ca nu sunt accesibile publicului).
Pe de alta parte, opozitia, de la care asteptam o pozitie ferma fata de actualul guvern isi pierde timpul cu pauze prelungite pana la alegerea presedintelui de partid. Dl Iliescu face gafe, dupa gafe, in relatiile sale cu ziaristii, iar dl Nastase abia acum a constatat ca a fost "lucrat" de ziare pe banii de publicitate castigati de la guvernul sau. Fostii mari din guvernele trecute sunt ocupati cu declaratii la PNA.
Imi face impresia ca exista un acord tacit, intre cele doua forte politice, pana la 25 Aprilie, data semnarii aderarii la uniune. Iar, pe noi, cei multi
ne asteapta scumpirile anuntate incepand cu ziua pacalelilor!
MIA
QUOTE (mutulica @ 19 Mar 2005, 02:10 PM)
parerea mea ca se face tam-tam aiurea. flota aia nu mai valora mare lucru, era prost intretinuta si costau mai mult taxele de intretinere si reparatii decit banii facuti cu vapoarele
ca dovada ca in perioada imediat de dupa, o gramada de nave ramineau arestate prin te miri ce port din lume

Asta nu e deloc o dovada la ceea ce afirmi tu, ci mai degraba pentru nepasarea noilor proprietari ... rolleyes.gif

QUOTE

la fel a fost luat in suturi si petre roman pentru ca si-a permis sa spuna ca industria noastra e un morman de fiare vechi (la ora aia). a tebuit sa treaca 15 ani si inca sunt romani care nu s-au lamurit de acest adevar


Care adevar ? unsure.gif
Ca Roman trebuia sa-si dea demisia in loc sa spuna timpenii de-astea ? devil.gif
March
QUOTE (MIA @ 25 Mar 2005, 12:57 PM)
[Ca Roman trebuia sa-si dea demisia in loc sa spuna timpenii de-astea ? 

Pai, nu l-a lasat Ilici "Ramoleu" Iliescu sa faca asta . Pentru ca nu avea inca minerii pregatiti ! devil.gif
Cucu Mucu
@abis,
Acum cateva zile erai foarte suparat cum de am indraznit eu sa spun ca alianta incalca legea si ca vreasa controleze justitia. Ai auzit ce a declarat dom'presidinte. A spus ca nu va tolera " o justitie ineficienta, dar independenta". Hmm, halal democratie, cand seful statului spune pe fata ca il doare in cot de noi, ca republica, si ca oricum ce vrea el se va face. Acum intreb: daca nu va mai fi independenta justitia, pentru cine va fi eficienta??? ohmy.gif
abis
Justitia trebuie sa fie independenta si eficienta. Nu ti se pare normal ca din sistemul juridic sa fie inlaturati nu doar coruptii, ci si incapabilii?
Basescu a spus doar ca va inlocui o justitie (eventual) independenta, dar ineficienta, cu una si eficienta, si independenta.
MIA
QUOTE (abis @ 30 Mar 2005, 05:24 PM)
Basescu a spus doar ca va inlocui o justitie (eventual) independenta, dar ineficienta, cu una si eficienta, si independenta.

Nu a spus asta desi e drept ca nu a spus nici contrarul ( desi o justitie "inregimentata" nu prea are cum sa fie cu adevarat eficienta ... rolleyes.gif ). Declaratia lui e in cel mai bun caz confuza ( desi eu as zice ca e o continuare a seriei de gafe la nivelul declarativ - deocamdata doar aici - a lui Basescu ... si cam atit tongue.gif ).

Fiecare poate intelege ( inca ) ce vrea ... smile.gif
Cucu Mucu
@abis

QUOTE (abis @ 30 Mar 2005, 05:24 PM)
Basescu a spus doar ca va inlocui o justitie (eventual) independenta, dar ineficienta, cu una si eficienta, si independenta.
[/QUOTE]
A spus doar ca nu va tolera o "justitie ineficienta dar independenta". Atat ne-a spus noua, prostimii. Restul ti l-o fi spus tie personal.
mutulica
QUOTE (MIA @ 25 Mar 2005, 12:57 PM)
QUOTE (mutulica @ 19 Mar 2005, 02:10 PM)
parerea mea ca se face tam-tam aiurea. flota aia nu mai valora mare lucru, era prost intretinuta si costau mai mult taxele de intretinere si reparatii decit banii facuti cu vapoarele
ca dovada ca in perioada imediat de dupa, o gramada de nave ramineau arestate prin te miri ce port din lume

Asta nu e deloc o dovada la ceea ce afirmi tu, ci mai degraba pentru nepasarea noilor proprietari ... rolleyes.gif

QUOTE

la fel a fost luat in suturi si petre roman pentru ca si-a permis sa spuna ca industria noastra e un morman de fiare vechi (la ora aia). a tebuit sa treaca 15 ani si inca sunt romani care nu s-au lamurit de acest adevar


Care adevar ? unsure.gif
Ca Roman trebuia sa-si dea demisia in loc sa spuna timpenii de-astea ? devil.gif

o sa explic de ce consider si flota si industria de atunci un morman de fiare vechi.
sa luam de ex o intreprindere (oricare), care are valoare contabila de 1 milion usd (adica atit a costat ca sa faci casa, sa o utilezi cu masini, etc.). respectiva uzina costa in plus, in fiecare luna aprox 200 mii usd pt functionare.
daca fabrica reuseste vinzari de cel putin 200 mii + 50 mii - amortizari + 1 usd profit e cit de cit ok, dar daca face vinzari sub cele 200 de mii necesare functionarii... atunci valoreaza zero lei

daca indif ce ai face cu fabrica, costul de productie se ridica la o valoare mai mare decit e piata dispusa sa plateasca, dupa opinia mea vorbim de un morman de fiare vechi, care trebuie demontat si vindut pe bucati, unor unitati mici si mai flexibile, care sa poata face profit din utilizarea bunurilor fixe respective. e bun simt si atit

daca luam flota care i se pune in circa lui basescu, si vedem ca proprietarii cei noi au ajuns in kko prin folosirea ei (in conditiile in care oamenii astia deja faceau afaceri cu banii lor - deci mult mai interesati sa o faca functionala) prin extrapolare sau regula de trei simpla in gindire, ne dam seama ce pierdere inregistra statul prin tinerea respectivelor bunuri fixe in contabilitate...

poate par confuz, dar ma lovesc de genul asta de probleme in viata reala. vad in fiecare zi cit valoareaza un morman de masini hi-tech care se transforma ba in fiare vechi, ba in super masini... in functie de abilitati manageriale sau cerintele pietei
din nefericire romania nu are nici acum manageri capabili sa faca ordine ... cei care se pricep se cam cara in occident
MIA
QUOTE (mutulica @ 31 Mar 2005, 10:44 AM)
daca luam flota care i se pune in circa lui basescu, si vedem ca proprietarii cei noi au ajuns in kko prin folosirea ei (in conditiile in care oamenii astia deja faceau afaceri cu banii lor - deci mult mai interesati sa o faca functionala) prin extrapolare sau regula de trei simpla in gindire, ne dam seama ce pierdere inregistra statul prin tinerea respectivelor bunuri fixe in contabilitate...

As avea mai multe comentarii, dar sa ne concentram asupra esentialului wink.gif :

Din ce surse anume ai informatiile ca toti sau cel putin marea majoritate a noilor proprietari de vase au ajuns in kk din cauza folosirii respectivelor nave ? unsure.gif
March
MIA,

La problemele astea cu navele si flota sunt chestiuni care nu o sa le gasesti pe google
Stii ce e aia un bare-boat charter in shipping ? Vrei sa-ti spun eu cati indivizi au luat nave in acest contract de la Petromim, Romline si Navrom cat le-au exploatat/operat si cati mai sunt in activitate la acesta ora ? Si ce s-a intimplat cu navele pe care acesti operatori privati le-au trantit inapoi in curtea flotelor mentionate mai sus ? Si motivele pentru care le-au dat inapoi ? Iti pot da toate datele , la cerere, dar contra un comision ca d-aia suntem in capitalism tongue.gif


Si inca odata, cei pe care ii simpatizezi , cand erau la putere, l-au avut pe Chelbos pe tava, ca sa zic asa. De ce oare nu l-au priponit la timpul respectiv pentru ca ar fi furat sau ma rog distrus flota 43.gif
abis
Vacaroiu si flota
MIA
QUOTE (March @ 31 Mar 2005, 11:21 AM)
Si inca odata, cei pe care ii simpatizezi , cand erau la putere, l-au avut pe Chelbos pe tava, ca sa zic asa. De ce oare nu l-au priponit la timpul respectiv pentru ca ar fi furat sau ma rog distrus flota 43.gif

Dispari cu insinuarile astea. tongue.gif

De ce nu au facut-o ? Habar nu am. Pot sa-ti spun parerea mea in schimb : nu Basescu a fost principalul vinovat ( sau poate nici nu a fost vinovat de loc, decit ca nu a zis nu ), minarelile s-au facut la alt nivel. La Navlomar sau cum ii zicea companiei navale romane pe atunci. smile.gif
Cucu Mucu
Nu au mai, nimic la dosar impotriva lui Basescu. Daca ar fi avut, il "scufundau" de cand le dadea cu tifla de la primarie. Au vrut ei sa faca niste valuri, dar "marinarul" sta bine in barca. Chestia asta cu navele pare mai mult o reminescenta a sloganului aluia fesenist "Noi nu ne vindem tara (ca nu mai avem de unde fura apoi)". Bine ca le-a dat, am scapat de ele de pe cap si de o multime de cheltuieli cu reparatiile si intretinerea lor, oricum nu produceau nimic.
MIA
QUOTE (March @ 31 Mar 2005, 11:21 AM)
La problemele astea cu navele si flota sunt chestiuni care nu o sa le gasesti pe google

De asta eram aproape sigur. smile.gif

QUOTE

Stii ce e aia un bare-boat charter in shipping ? Vrei sa-ti spun eu cati indivizi au luat nave in acest contract de la Petromim, Romline si Navrom cat le-au exploatat/operat si cati mai sunt in activitate la acesta ora ? Si ce s-a intimplat cu navele pe care acesti operatori privati le-au trantit inapoi in curtea flotelor mentionate mai sus ? Si motivele pentru care le-au dat inapoi ? Iti pot da toate datele , la cerere, dar contra un comision ca d-aia suntem in capitalism  tongue.gif 


Suna interesant ce zici, insa comision nu dau la nimeni pentru chestii legate mai degraba de un hobby personal. Daca ar fi ceva ce as folosi mai departe poate, dar asa ... wink.gif
March
QUOTE (MIA @ 31 Mar 2005, 12:41 PM)
QUOTE (March @ 31 Mar 2005, 11:21 AM)
Si inca odata, cei pe care ii simpatizezi , cand erau la putere, l-au avut pe Chelbos pe tava, ca sa zic asa. De ce oare nu l-au priponit  la timpul respectiv pentru ca ar fi furat sau ma rog distrus flota  43.gif

De ce nu au facut-o ? Habar nu am. Pot sa-ti spun parerea mea in schimb : nu Basescu a fost principalul vinovat ( sau poate nici nu a fost vinovat de loc, decit ca nu a zis nu ), minarelile s-au facut la alt nivel. La Navlomar sau cum ii zicea companiei navale romane pe atunci. smile.gif

O prima lamurire . Companiile de navigatie dupa 1990 erau trei : Navrom( infiintata in 1954 dupa desfiintarea companiei de trista amintire Sovrom) , Romline, Petromim. Prima a fost lichidata, sad.gif a doua este incurs de lichidare, sad.gif iar a treia inca se mentine pe linia plutire , ca sa zic asa.

Navlomar a fost si este agentie de vapoare , care este cu totul altceva decat o companie de vapoare !
MIA
QUOTE (March @ 31 Mar 2005, 11:57 AM)
Navlomar a fost si este agentie de vapoare , care este cu totul altceva decat o companie de vapoare !

Da- ai dreptate, mersi de precizari. smile.gif
ypsilonalpha
Traian Basescu, presedintele Romaniei, este pedepsit sa scrie cu labutza lui proprie si personala de cinci mii de ori:

"N-o sa ma mai duc niciodata in fatza Consiliului Suprem de Aparare a Tarii ca sa propun lovituri preventive impotriva teroristilor la ei acasa, ca pun in primejdie oameni nevinovati"

"N-o sa ma mai duc niciodata in fatza Consiliului Suprem de Aparare a Tarii ca sa propun lovituri preventive impotriva teroristilor la ei acasa, ca pun in primejdie oameni nevinovati"

"N-o sa ma mai duc niciodata in fatza Consiliului Suprem de Aparare a Tarii ca sa propun lovituri preventive impotriva teroristilor la ei acasa, ca pun in primejdie oameni nevinovati"

.................

"N-o sa ma mai duc niciodata in fatza Consiliului Suprem de Aparare a Tarii ca sa propun lovituri preventive impotriva teroristilor la ei acasa, ca pun in primejdie oameni nevinovati"


De fapt, singurele lovituri preventive pe care le-ar putea realiza ar fi sa-si tina naibii gura aia bogata sau sa-si dea demisia. ohyeah.gif

Ah, si n-are voie cu Copy + Paste ... rolleyes.gif

March
Da chiar, sa taca din gura si sa se c..e in pantaloni de frica tongue.gif

Mai bine citeste chestiile aste aparute in presa si mai cugeta putin :

Intrebari fara raspuns

• De ce redactiile Prima TV si “Romania libera” nu s-au interesat cine va finanta calatoria jurnalistilor?
• De ce jurnalistilor nu li s-a asigurat protectie pe drumul parcurs, cu un autoturism, intre Amman si Bagdad? (Puteau fi atacati si rapiti in mai multe zone pe aceasta ruta)
• De ce au fost cazati intr-un hotel din afara “zonei verzi” a Bagdadului, zona protejata de fortele coalitiei?
• De ce nu li s-a spus celor trei sa nu iasa din hotel dupa lasarea serii?
• Cum se explica faptul ca, dupa rapire, jurnalistii au mai putut trimite de pe telefoanele mobile mesaje prin care anuntau ca nu este o gluma? (Este primul caz in care persoanele rapite anunta ele insele acest lucru, informatia nu este facuta publica de rapitori)
• De ce rascumpararea ceruta in acest caz este de un milion de dolari de persoana, desi in celelalte cazuri de pina acum negocierea s-a inceput de la 5 milioane de dolari?
• De ce a fost contactat de presupusii rapitori tocmai Omar Hayssam si nu autoritatile?
• Cum se face ca suma ceruta pentru rascumpararea celor patru coincide cu cea delapidata de Mohammad Munaf, prietenul lui Hayssam si ghidul celor trei jurnalisti?
( link-ul l-am dat mai sus)
abis
QUOTE (ypsilonalpha @ 31 Mar 2005, 12:42 PM)
sa-si tina naibii gura aia bogata sau sa-si dea demisia.

Ce s-ar mai bucura pesedeii... ohyeah.gif
March
QUOTE (abis @ 31 Mar 2005, 04:22 PM)
QUOTE (ypsilonalpha @ 31 Mar 2005, 12:42 PM)
sa-si tina naibii gura aia bogata sau sa-si dea demisia.

Ce s-ar mai bucura pesedeii... ohyeah.gif

Io zic sa-si dea demisia din cauza suvitei alea laugh.gif
Michelle
Mai curand cred c-o sa-i puna nenea Basescu pe toti vinovatii de-au pus la cale treaba asta si au vrut sa ne escrocheze de 4 milioane de dolari sa scrie cu minutza lor fiecare de cite 100 de ori: Noi n-am vrut sa rapim nici un ziarist si n-aveam ce face cu 4 milioane de dolari.
gio19ro
QUOTE (ypsilonalpha @ 31 Mar 2005, 12:42 PM)
De fapt, singurele lovituri preventive pe care le-ar putea realiza ............sau sa-si dea demisia. ohyeah.gif

:

Ihm, vrabia malai viseaza. Deh, cred ca unii de prin presa trebuie sa se multumeasca doar cu onorariul de diligenta primit in toamna. Ala de succes nu-l mai pupa never.
March
Cativa au incercat mai devreme sa faca niste valuri care sa produca ceva tangaj si ruliu barcucei Primului Chelbos al tarii. Adica chipurile sa-l lege pe Basescu de un premiu dat de o Fundatie europeana lui Hayssam, printre multe alte premii acordate altor oameni de afaceri romani in cadrul unui Seminar, sau asa ceva, care a fost plasat sub patronajul Presedintiei Romaniei, ceea ce nu inseamna ca premierile s-au facut cu aprobarea prealabila a lui Basescu.

Buuuun.... Numai ca "simpatizantii" astia ai lui "Suvita" n-au stiut unde sa caute ca sa gaseasca vantul ala care sa-i balanseze cat de cat barcazul. Asa ca am sa plasez eu o stire aici , ca sa nu zica oamenii ca sunt musul Chelbosului tongue.gif

Deci, atentie : " Cine sunt contrabandistii arabi care i-au cazut cu tronc lui Traian Basescu " ( mai bine zis fiicei lui Ioana !) In articol e vorba de : Magureanu, , arabi , de data asta libanezi ( crestini si musulmani), asasinate in Brazilia, vacante in Cuba, havane ( nu, nu capitala , ci trabucurile ), etcaetera.

Domne' prietenia asta arabo-romanesca cu toate culorile de la noi se pare ca a intrecut-o pe cea sovieto-romana tongue.gif

Nu va dau link-ul pentru ca e pe parale, dar puteti sa dati fuga la chiosc si sa cumparati "Academia Catavencu" de ieri !
March
La inmormantarea Papei, ce se vedea de la o posta pe ecrane ? Vestita " suvita" rofl.gif
cociuba
am citit articolul din catavencu... wink.gif
hm ,ce pot sa zic decat :imi place de catavenci spoton.gif
Michelle
Basescu -in continuare se tine " bat pe pozitie"in privinta anticipatelor

Trebuie o solutie in care guvernul sa nu fie blocat

Si, atunci, de ce nu vrea anticipate?
Aici, si el are o abordare - spune: “Avem un program dificil de acoperit”, spune “Avem raportul din noiembrie, care este decisiv daca se va aplica sau nu clauza de salvgardare, ne putem permite sa intram intr-o perioada de alegeri?”. Sigur, eu pe acest mecanism spun, guvernul poate sa stea linistit, obtinem un procent mai bun decit a avut Alianta, isi vede de ce are de facut, facem o campanie scurta, ca ne da dreptul legea, o campanie de doua saptamini, cum a fost si la locale, si rezolvam problema unei sustineri puternice in parlament, si nu a uneia conditionate. Parerea premierului este putin altfel, va trebui sa discutam dupa semnarea Tratatului. In orice caz, nu sint un om care s-o tina una si buna daca partenerul lui are alt punct de vedere. Vom gasi cea mai buna solutie pentru Romania. O solutie in care guvernul sa nu poata fi blocat in momentele in care va avea de luat masuri dificile. Cum va imaginati, spre exemplu, modificarea unei legi a justitiei, care sa ne poata permite primenirea judecatorilor numiti cu adresa inainte de alegeri de PSD, pentru a-i proteja in marile anchete de coruptie?
Cum va imaginati ca ar trece o astfel de lege prin parlament, cind noua ne-au cazut deja citeva ordonante in Senat. Si care va fi reactia PUR? Va sustine propunerea guvernului Aliantei, va sustine PSD, ce se va intimpla? Deci, eu ridic o problema practica. Stiu clar ca trebuie sa curatam justitia. Daca nu se va intimpla in mod natural, va trebui sa o facem prin legi. Atunci, ma intreb, va rezista actuala structura la o asemenea incercare? Decit sa incercam si sa constatam ca n-am rezistat, mai bine provocam anticipate.

Sintem intre doua optiuni

Exista o mie de masuri care trebuie luate dupa semnarea tratatului. Un guvern interimar nu ar putea sa le ia, prin urmare ar putea fi activata clauza de salvgardare, deci aderarea s-ar amina...
Asta pe de o parte. Pe de alta parte, exista o mie si una de masuri dificile care trebuiesc luate, iar cu o majoritate fragila riscam sa ne trezim ca nu le-am trecut. Sintem intre doua optiuni. Va trebui sa gindim foarte bine, impreuna cu premierul, sa luam decizia cea mai buna pentru tara.
Dumneavoastra aveti o parere ferma, premierul are o parere...
Este o parere ferma, dar nu inflexibila. Este o parere ferma pina cind nu mi se aduc alte argumente.
S-ar putea ca premierul sa aiba argumente suficiente sa ma faca sa imi modific punctul de vedere. Deocamdata insa sint adeptul unei solutii care s-a dovedit valabila politic in cazul alegerilor de la Bucuresti, la alegerile in teritoriu. Deja PSD, in mediul rural, a obtinut un procent mai slab decit a obtinut la alegerile generale si noi un rezultat mult mai bun.

sursa:Evenimentul zilei
bunicu'Gilbert
Ultima interventie publica a dlui Basescu, aparuta in presa de astazi, referitoare la soarta ziaristilor din Irak, ne da cateva raspunsuri la tot ce s-a discutat pe acest topic, in ultima perioada.
Sunt nerabdator ca intreaga afacere a rapirii sa se termine cu bine, dar nu sunt convins ca noi muritorii de rand vom afla vreodata informatiile privitoare la aceasta.
Spun aceasta pentru ca presedintele lauda, ieri, serviciile secrete. Acestea nu se adreseaza opiniei publice ci conducatorilor tarii (presedinte, prim-ministru, iar parlamentului prin rapoarte).
Fie ea intoxicare de presa, ceea ce denota un slab profesionalism al ei, activitatea presei romanesti m-a impresionat prin interventia sa in favoarea confratilor si conationalilor ei.
March
Sa hahaim putin impreuna cu " Suvita" biggrin.gif

In "Academia Catavencu" este un interviu cu Elena Udrea sefa de cancelarie a lui Popeye. Lenus, blonda foc, apare intr-o poza de "vitrina" , cu un decolteu aproape de buric , catavencii plasand urmatoarele cuvinte ca iesindu-i din gurita : " Zau ca sinteti chiar culmea, domnu' Istodor ! Normal ca vin in furou ( cam asa apare bluza ei din foto) la servici ! Pai, aici e Presedintia si nu se cade sa vin direct in pielea goala " rofl.gif

Link nu pot sa va dau ca-i pe parale. Asa ca dati fuguta la colt si cumparati ziarul ca merita citit interviul dar mai ales vazuta poza ! wink.gif
abis
March,
De interviul din "Le Figaro" ce parere ai? Vezi aici (e in franceza).
March
Interviul asta o sa fie ca un batut de toba in urechiusele "diplomatice" ale frantujilor rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.