Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Uncle Sam
QUOTE (March @ 22 May 2007, 05:53 PM)


Io n-am ce greseala sa recunosc pentru ca nu am tamaiat sau adulat vreo persoana politica aici .

Iar ziarele , nu trebuie sa le cumperi, pentru ca le citesti pe net !

Pai eu te-am intrebat daca ai recunoscut vreodata ca NOI AM RECUNOSCUT de nenumarate ori greselile "tatucului".
Uncle Sam
QUOTE (nefertiti @ 22 May 2007, 05:50 PM)
Mda, nu pot sa nu remarc ipocrizia unora.

Pacat. Daca ai putea sa nu remarci ipocrizia unora ai putea chiar sa ai satisfactia ca tu nu comentezi persoanele ci subiectele aflate in dezbatere.
Nefertiti
Nu. De data asta am comentat atitudinea unor persoane, nu persoanele in sine. Si nu ma feresc sa o spun. Asuma-ti atitudinea aia cu care te mandresti. Sau doare? laugh.gif

p.s. Te-as ruga sa renunti la fontul ala mare. wink.gif
March
" hugochavezul" in devenire a inceput sa dea ultimatumuri Parlamentului !

Si incepe sa faca democratie in "piata" precum Fidel Castro ! Pana si fosta lui consiliera ia atitudine :



Adriana Săftoiu: "Se guvernează din instituții, nu din stradă"

Fostul consilier presidențial a declarat, luni, în cadrul emisiunii "Prima Ediție", că, după părerea ei, guvernarea se face din instituții, nu din stradă.


Ea a precizat că există această strategie ca președintele să se întâlnească cu oamenii și să discute dar nu în modul acesta.

După părerea fostului consilier Traian Băsescu se întâlnește mult prea des cu oamenii în Piața Universității.

“Există această strategie, ca președintele să se întâlnească cu oamenii, să discute... Dar nu de tipul acesta! Domnul Boc a spus că este o democrație directă. Eu cred, totuși, că se guvernează din instituții, nu din stradă”, a declarat Adriana Săftoiu, fost consilier prezidențial.
( Amos News )
Uncle Sam
QUOTE (nefertiti @ 22 May 2007, 06:02 PM)
Nu. De data asta am comentat atitudinea unor persoane, nu persoanele in sine. Si nu ma feresc sa o spun. Asuma-ti atitudinea aia cu care te mandresti. Sau doare?  laugh.gif

p.s. Te-as ruga sa renunti la fontul ala mare.  wink.gif

Cu care atitudine ma mandresc? Despre ce vorbesti?
De ce sa micsorez fontul? E un boicot. E un apel. E un banner.
E vreo regula?
Daca e o regula atunci editez.


abis
QUOTE (March @ 22 May 2007, 06:04 PM)
" hugochavezul" in devenire a inceput sa dea ultimatumuri Parlamentului !

Daca parlamentul nu adopta o lege privind votul uninominal va convoca un referendum pe tema asta. Foarte bine face, zic eu. Nu mi se pare nimic dictatorial aici.
Nefertiti
@Sam, nu e nici o regula. Daca te face sa te simti mai bine... lasa-l, altfel iar o sa urli ca din gura de sarpe ca pe forumul asta exista cenzura.
March
QUOTE (abis @ 22 May 2007, 04:40 PM)
Vedem joi cate ziare vor respecta embargoul recomandat de CTP. smile.gif

Vad ca nu esti informat ! Propunerea s-a pus la vot. 13 au fost pentru, 2 s-au abtinut si 2 impotriva ( probabil oficioasele)

Federatia Internationala a Ziaristilor condamna comportamentul lui Basescu fata de ziaristi ! Toata presa internationala comenteaza comportamentul lui Basescu cu accentul pe remarca rasista !!
March
QUOTE (Uncle Sam @ 22 May 2007, 07:07 PM)
De ce sa micsorez fontul? E un boicot. E un apel. E un banner.

Citeste presa internationala si poate vei mai reduce din marimea literelor !! tongue.gif
cocosel
Odele inchinate in aceste zile liderului providential l-ar putea face invidios si pe Nicolae Ceausescu. Aflam tot de la Traian Ungureanu ca Basescu a transformat "gloata" in "popor", "norodul dezlanat" in "fiinta democratica a unei natiuni". Mai ramane sa transforme si apa in vin si am pus-o de-o noua religie. Ce se intampla, insa, cu "infidelii", care alcatuiesc, totusi, aproape 70% din electorat? Sau, poate, cei care nu vibreaza la discursul presedintelui nu merita privilegiul de fi inclusi in randul "poporului"? Fac parte din "gloata"?

Si, totusi, mie mi se pare ca tocmai la "gloata" are Traian Basescu mare succes, la fel ca Iliescu pe vremuri. Ea este cea mai receptiva la demagogiile ieftine si adora liderii providentiali. Spre deosebire de predecesorul sau, Basescu ofera gloatei si prilejuri de entuziasta identificare cu conducatorul iubit. Am depasit faza "dintre noi, pentru noi". Avem acum "ca noi". Sigur, asemanatoare nu sunt averile si privilegiile, ci manierele.

Ca gloata il legitimeaza pe presedinte e normal. Reciproca este, insa, intolerabila. Seful statului ne invata ca mitocania agresiva e "cool". Un exemplu foarte recent: Basescu i-a "confiscat", sambata, telefonul unei ziariste sacaitoare, calificand-o, ulterior, drept "tiganca imputita". Pe forumuri, fanii lui il aplauda: "Bine i-a facut", "Eu ii dadeam si un cap in gura", "Sa fie arestata pentru hartuirea presedintelui"! Citind aceste comentarii halucinante mi-am adus aminte de ovatiile cu care au fost intampinati minerii veniti, in 1990, sa "faca ordine" in Piata Universitatii.

O natiune normala nu ar lasa nesanctionat un asemenea gest incalificabil. Anul trecut, primarul Londrei a fost suspendat din functie timp de patru saptamani fiindca a jignit un jurnalist prea insistent, comparandu-l cu un gardian de lagar nazist. Fara sa aiba idee ca respectivul era evreu.

Basescu, insa, nu va pati nimic. Si el o stie. Referendumul a consumat toata munitia partidelor politice - care vor evita, multa vreme de acum inainte, o confruntare directa cu presedintele. Ma tem ca "derapajele" acestuia se vor indesi. Fiindca are senzatia ca totul ii este permis. Ca prin gura sa vorbeste "poporul". Chiar daca nici macar toti cei care l-au votat nu il sustin neconditionat. Sa nu fii de acord cu demiterea unui presedinte in exercitiu nu inseamna ca ii sustii, automat, toate proiectele si ii aprobi toate actiunile. Poporul nu e capabil de o asemenea empatie. Numai gloata.

Miruna Munteanu


Referendumul nu este o forma de a aduce la indeplinire promisiunile din campanie...si nu stiu daca este de interes national.
Si din pacate ii trebuie 50% din populatia la vot..ceea ce in momentele de fata este absolut imposibil. thumb_yello.gif
March
Miruna Munteanu scrie bine si pe deasupra e si o tipa bine ! biggrin.gif
cocosel
March asa-i spoton.gif biggrin.gif
Nefertiti
Eh, daca nu spui ca-i o tiganca buna, n-are farmec. devil.gif
abis
QUOTE (cocosel @ 22 May 2007, 06:14 PM)
Basescu, insa, nu va pati nimic. Si el o stie. Referendumul a consumat toata munitia partidelor politice - care vor evita, multa vreme de acum inainte, o confruntare directa cu presedintele. Ma tem ca "derapajele" acestuia se vor indesi.

Ce spuneam anul trecut referitor la presa este valabil si pentru partidele politice:
Presa face o greseala strategica (si partidele la fel) : daca te apuci sa critici tot ce face un om politic (Basescu in cazul de fata) risti ca opinia publica sa privesca cirumspect nu spre omul politic, ci spre presa, care exagereaza cu criticile si cand nu e cazul... Iar atunci cand omul politic va da cu batul in balta opinia publica, obisnuita fiind ca respectivul sa fie criticat pentru toate fleacurile, va trece usor si peste critica intemeiata
March
(...)In timp ce domnul Basescu isi prezenta discursul asupra "noii Romanii" care urmeaza sa inlature "sistemul ticalosit" promovand lustratia, pe ecranele televizoarelor puteau fi vazute, in preajma sa si cu un limbaj al trupului care arata ca este vorba despre intimii implicati in conducerea campaniei referendare tocmai castigate, membri ai fostei Securitati care in haosul revolutiei din 1989 ajunsesera in conducerea FSN si contribuisera la contracararea violenta a demonstratiei din Piata Universitatii. Vazandu-i cum aclama lustratia si deconspirarea Securitatii te simti scufundat simultan in universul lui Kafka, Orwell si Caragiale.

Sa fie aparitia persoanelor mentionate o scapare explicabila in entuziasmul succesului? Mai degraba este vorba despre un mesaj codificat adresat initiatilor: "Stati linistiti! Piata Universitatii 2 nu este o intoarcere la programul revolutionar ci doar o intoarcere la locul crimei! Lustratia este pentru fraieri si adversari! Cercul interior e asigurat!"


Vorba lui marius, o sa vedeti ce pacaleala v-a tras !
abis
Iar Ziua? Iar Severin?! hh.gif
March
Opriti propaganda antinationala!

Imaginea Romaniei in lume pe care o propaga PD si suita presedintelui suspendat este, in esenta, urmatoarea: o tara tribala, cu o mafie de partide parlamentare, toate, exceptand PD, corupte si antinationale, care vor sa deposedeze Romania de apartenenta euro-atlantica si sa o vanda rusilor.

Evident, prin intermediul oligarhilor, care in acest scop s-au coalizat sa-l dea jos pe cavalerul dreptatii, luptatorul providential impotriva coruptiei, integratorul european al tarii, unicul garant al despartirii de trecutul securisto-comunist si al independentei justitiei, presedintele suspendat Traian Basescu, cu care incepe si se termina totul. Promovata prin intermediul unor personalitati ca Traian Ungureanu, Gabriel Liiceanu, Vladimir Tismaneanu, aceasta propaganda, din pacate, prinde, rezultatul fiind nu sustinerea planetara a lui Basescu, ci deprecierea grava a tarii noastre in randurile comunitatii internationale. Deja sunt voci care afirma, inca neoficial, ca admiterea Romaniei in UE a fost o greseala. Promotorii cultului personalitatii presedintelui Basescu si ai dezinformarii Occidentului poarta deja o responsabilitate uriasa pentru consecintele antinationale ale acestei propagande. Pe spatele lor se arunca toxina unor zvonuri delirante, de natura sa afecteze dur statutul Romaniei



Pai unde au dobandit experienta asta dumnealor ? Nu in FSN pe care acum vor sa-l refaca sub forma unui partid mega-prezidential ?!?
Nefertiti
March, incearca sa pui doar doua-trei vorbe din articol si linkul. wink.gif
abis
Iarasi Ziua... Ce sa scrie si ei... dry.gif
March
QUOTE (abis @ 22 May 2007, 07:43 PM)
Iarasi Ziua... Ce sa scrie si ei... dry.gif

Ei, bravos. Astea da contra-argumente ! tongue.gif
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 22 May 2007, 05:50 PM)
Mda, nu pot sa nu remarc ipocrizia unora. Auzi, daca maria sa marinarul era facut tigan imputit nu existau reactii... ce sa spun?!

Eu nu am vorbit de "reactii" ale presei si nu am stiut ca la asta te referi. Eu vorbeam de reactii din partea administratiei prezidentiale, din partea lui Basescu. Ce reactii au venit de exemplu cand Hrebenciuc l-a facut "betiv" si a zis ca "pute a transpiratie si trebuie sa se mai spele"? Pana la urma intr-un fel sau altul Hrebenciuc l-a facut pe Basescu "betiv imputit". Si majoritatea ziarelor si televiziunilor au preluat stirea si au difuzat-o cat mai vizibil. Nu imi amintesc sa fi fost vreo reactie vehementa din partea lui Basescu. Iar din partea sustinatorilor, reactiile au fost anemice si cvasiinexistente. Eu unul am scris pentru prima data despre acea remarca jignitoare aici si acum.

De aceea am spus "nimic", nimic in comparatie cu ce se intampla de obicei.

Daca m-ai inclus si pe mine in randul ipocritilor cred ca te-ai inselat.
abis
March,
Ca sa pot contra-argumenta o idee trebuie sa o enunti si sa o sustii cu argumente, pe care eventual le-as putea ataca.

Care e ideea? Ca "promotorii cultului personalitatii presedintelui Basescu" dezinformeaza Occidentul, sau care? Si care sunt argumentele in sustinerea acestei idei? In afara de "sunt voci care afirma"...

Cat din parerea "neoficiala ca admiterea Romaniei in UE a fost o greseala" se datoreaza presedintelui si cat guvernului sau parlamentului?
Nefertiti
@actionmedia, eu am intrebat de reactii daca Basescu era catalogat asa de catre un ziarist.
Uncle Sam
QUOTE (nefertiti @ 22 May 2007, 06:09 PM)
Daca te face sa te simti mai bine... lasa-l, altfel iar o sa urli ca din gura de sarpe ca pe forumul asta exista cenzura.

Imi faci proces de intentie.
Am spus ca e un banner, un indemn, o forma de protest, e normal sa fie scrisa in consecinta, nu scrii un banner cu litere mititele. Dar daca te deranjeaza, editez, nu asta era problema. Sau il bag la semnatura
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 22 May 2007, 07:07 PM)
@actionmedia, eu am intrebat de reactii daca Basescu era catalogat asa de catre un ziarist.

Iote si exemplu de "jurnalism". Iar daca ai rabdare sa cauti printre editorialele lui cristoiu din ultima vreme, vei gasi si mai multe invective la adresa lui Basescu. Ai auzit sa pateasca ceva Cristoiu?
Raman la parerea ca reactii din partea lui Basescu nu ar exista, nu reactii diferite de cele cu care ne-a obisnuit, gen "gaozar", "tiganca imputita", etc. Credeti ca degeaba foloseste astfel de apelative pentru anumiti ziaristi?

Pana la urma din cate am inteles Andreea Pana nici macar nu e tiganca.

user posted image

Denumirea de "tiganca imputita" nu s-a referit la etnia sa ci la comportament, la comportamentul tiganesc. Asta daca judeci obiectiv.
Da, aceea este parerea lui Basescu despre anumiti ziaristi, in special despre aia care nu il vorbesc de bine. Aceasta este. Ii considera niste "tigani imputiti". Asa ii vede el. Dar de aici si pana la a-l acuza de rasism si discriminare...

Pana la urma si Ozara, ce este poponar? Banuiesc ca nu. Si totusi Basescu l-a numit "gaozar", sau macar asa se zice. Deci nu este vorba despre discriminare sau alte chestii de genul acesta ci de o atitudine ostila fata de o anumita parte a presei, fata de acea parte a presei considerata de el ca fiind aservita politic.
Nefertiti
Toata presa e aservita politic, intr-un fel sau altul.
Eu nu sunt printre cei care il acuza de rasism si alte din astea. Problema lui e una de autocontrol si poate nu i-ar strica un tratament. devil.gif

Serios vorbind, omul asta chiar nu se poate controla in anumite situatii si nu e normal. E vorba de atitutini publice ale unui personaj public. Ca lui nu ii plac anumite formalitati... e problema lui, ca sef de stat trebuie sa te supui unor reguli de comportament. Asta ca sa ma exprim nepretentios. De fapt, asta e si motivul pentru care mie imi displace omul. Are un comportament de mahalagiu. Daca l-ar avea la crasma, cu amicii de pahar, sau acasa... ar fi treaba lui, dar el asa se poarta in general. Iar eu una m-am saturat de mahalagismul pe care il propovaduieste.
E doar un tip mediocru si ma mira ca exista multi oameni "cu cap" care cad pe spate, profund impresionati de vulgaritatea lui. Cred ca am mai spus undeva: daca la muncitorii de pe un santier inteleg admiratia pentru stilul lui Basescu, la cei "cu scoala" si cu acces la diverse surse de informare nu o inteleg.
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 22 May 2007, 08:10 PM)
Toata presa e aservita politic, intr-un fel sau altul.

Aici nu sunt de acord cu tine. Dupa parerea mea, doar o mica parte a presei este aservita politic. Cea mai mare parte a presei are cel mult afinitati politice date de diverse conjuncturi, simpatii si antipatii personale ale persoanelor cu influenta din institutiile respective. Bunaoara "Romania Mare" sau "Ziua" sunt ziare aservite, sunt la bunul plac al "conducatorului" lor, iar daca iesi din front si incerci sa spui altfel decat linia trasata de "stapan" esti dat afara. Pe de alta parte ziare precum Jurnalul National, Adevarul, Gandul, Evenimentul Zilei, Romania Libera etc sunt marcate de afinitati politice, ele nu sunt aservite, iar daca un redactor scrie altfel decat linia generala a ziarului nu pateste nimic. La fel este si in cazul televiziunilor si al radiourilor si chiar al publicatiilor online. Eu nu o vad pe Vranceanu Firea spre exemplu sa execute fara tagada orice "ordin" venit de la Voiculescu. Si nu il vad pe Voiculescu sa o concedieze pe Firea daca zice ceva de bine e Basescu.
In general in trusturile mari de media nu se poate vorbi de aservire politica, este imposibila. Nu poti face audienta mare sau tiraj mare cu redactori supusi. De remarcat ca acele publicatii aservite politic au audienta si tiraje mici.
Am incheiat offtopicul si scuze de divagatie, dar chiar vroiam sa lamuresc problema asta. Pe care Basescu o vede in mod evident altfel. Dupa el, orice ziarist care apartine unui trust media patronat de un om politic sau care are legatura cu politica, este aservit politic. Eu asta am spus. Am spus ca are o atitudine ostila fata de acei ziaristi pe care el ii considera "aserviti politic". Ce intelege el prin aserviti politic nu stiu cu exactitate si nu am de unde sa stiu, pot doar sa banuiesc. Dar cu siguranta are o parere preconceputa despre anumiti ziaristi. Asta este evident.

QUOTE
Problema lui e una de autocontrol si poate nu i-ar strica un tratament.


Poate ca da, poate ca nu! Poate ca facea parte din scenariu. Poate ca vroia sa mai iasa un pic in evidenta si de aceea i-a smuls telefonul ziaristei.

QUOTE
E doar un tip mediocru si ma mira ca exista multi oameni "cu cap" care cad pe spate, profund impresionati de vulgaritatea lui.

Te mira un fapt inexistent sau existent doar in anumite inchipuiri ale anumitor persoane. Eu nu cred ca oamenii "cu cap", "cad pe spate impresionati". Motivele pentru care Basescu are sustinerea (nu adulatia, nu admiratia, nu altceva) acelor oameni "cu cap" sunt altele decat comportamentul lui sau felul sau de a fi. Deci asta este motivul pentru care "nu itelegi admiratia oamenilor cu socala", acea "admiratie" pe care nu o intelegi, de fapt nu exista. Este altceva si nu admiratie. Putem sa numim "pragmatism" acea atitudine a "oamenilor cu socala" pe care ai confundat-o cu admiratia.
Nefertiti
QUOTE
Pe de alta parte ziare precum Jurnalul National, Adevarul, Gandul, Evenimentul Zilei, Romania Libera etc sunt marcate de afinitati politice, ele nu sunt aservite, iar daca un redactor scrie altfel decat linia generala a ziarului nu pateste nimic.


Nu pateste nimic pentru ca nu apuca sa scrie altfel decat linia generala a ziarului. Nu stiu daca ai idee care e traseul exact si intreg al unui articol intr-o redactie, pana sa ajunga sa primeasca BT-ul (bun de tipar) final. Iar daca ti se pare ca vreodata scrie altfel, o face pentru ca i s-a permis. Doar ca pentru asta exista o limita, pe care cei care controleaza ziarul au grija sa nu o depaseasca nimeni mai mult decat considera ei ca e nevoie pentru imaginea de pretinsa independenta.

QUOTE
Am spus ca are o atitudine ostila fata de acei ziaristi pe care el ii considera "aserviti politic".


Exista si ziaristi aserviti care lucreaza in mass-media PD. Evident, insa, aia nu misca in front, deci nu are de ce sa se "supere" pe ei.

In fine, ne-am intins cu divagatia pe tema ziaristilor.

Mie imi displace comportamentul lui ieftin in general, nu neaparat cand e vorba de ziaristi. Ba chiar recunosc ca exista si in breasla asta (ca in toate) exemplare care nu merita prea mult respect; dar asta nu inseamna ca incurajez iesirile lui Basescu - nu de pe pozitia de presedinte.
Cum spuneam, insa, el nu reuseste sa se adapteze unor norme de bun simt.
Plus ca incearca sa castige electoratul printr-un tip de populisme de care credeam ca am scapat si care, sincer, cred ca sunt anacronice. (vezi frecventele iesiri in strada, in piete, discursurile inflacarate caracteristice socialistilor de acum nu stiu cati ani)
El ar trebui sa incerce sa faca functional un sistem de institutii, nu sa scoata lumea in strada.
Uncle Sam
QUOTE (nefertiti @ 22 May 2007, 08:10 PM)

E doar un tip mediocru...

Aici poate ar trebui sa definim mediocritatea si ai vedea ca nu corespunde. Un tip care reuseste sa fie in centrul atentiei, ministru, primar al capitalei, lider de partid, presedinte care, iata, invinge o adevarata armada mobilizata contra sa, hai sa-i gasim alte pacate dar nu mediocritatea.
Badarania, lipsa de control sau ce mai vrei tu.
QUOTE
multi oameni "cu cap" care cad pe spate, profund impresionati de vulgaritatea lui.
Nu cred ca sunt multi oameni cu cap care cad pe spate la badaraniile lui, din contra, oamenii aia cu cap recunosc ca are acest pacat si nu sunt de loc incantati de asta
QUOTE
la muncitorii de pe un santier inteleg admiratia pentru stilul lui Basescu, la cei "cu scoala" si cu acces la diverse surse de informare nu o inteleg.
Cei de care zici nu admira stilul la care te referi, din contra, asa cum am spus, cred ca regreta ca nu se poate controla indeajuns. Ei sunt in preajma sa pentru alte motive, nu pentru felul cum se poarta in societate.

cocosel
Oare care or fi acele motive??? rofl.gif ...banii din afacerile oneroase cu rezolutii si alte beneficii..bravo unchiasule ai recunoscut ce tot ziceam de zile intregi... rofl.gif spoton.gif
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 22 May 2007, 09:02 PM)
In fine, ne-am intins cu divagatia pe tema ziaristilor.

Corect. De aceea nu mai continui... thumb_yello.gif

QUOTE
Plus ca incearca sa castige electoratul printr-un tip de populisme de care credeam ca am scapat si care, sincer, cred ca sunt anacronice. (vezi frecventele iesiri in strada, in piete, discursurile inflacarate caracteristice socialistilor de acum nu stiu cati ani)


Sau poate ca electoratul sau este de asa natura ca cere astfel de atitudini din partea lui gen discursuri inflacarate, iesiri in strada, piete etc. Poate ca electoratului sau ii place sa iasa in strada si sa se bucure de victorie, sau sa iasa in strada pentru a protesta pentru ceva, sau sa iasa in strada pentru a-si sustine ideile.

QUOTE
El ar trebui sa incerce sa faca functional un sistem de institutii, nu sa scoata lumea in strada.


Pai nu el scoate lumea in strada. Lumea iese in strada sa militeze pentru anumite idei. Eu zic ca ar fi bine daca ar iesi mai des.
Vezi protestul rromilor de la Cotroceni :
SĂPUN ȘI DERO Aproximativ 20 de reprezentanți ai organizațiilor de romi s-au adunat ieri după-amiază în fața Palatului Cotroceni pentru a depune la Președinție o scrisoare de protest față de atitudinea lui Traian Băsescu față de etnia romă. Scuzele președintelui nu sunt acceptate de reprezentanții romilor, întrucât din acestea nu rezultă că el regretă cele spuse, ci doar că cele spuse au fost făcute publice. Unii dintre membrii organizațiilor au purtat tricouri pe care era inscripționat "țigan împuțit" și au adus în dar președintelui săpun, detergent, apă, prosoape, precum și un CD cu volumul II din "Hituri țigănești", apreciind că acestea îi vor plăcea cu siguranță șefului statului.


Dupa parerea mea faptul ca comunica cu oamenii in strada si ca iese sa faca "bai de multime" nu este o problema grava pentru un presedinte de stat democratic. De fapt nu vad de ce ar fi o problema. Faptul ca unora le trezeste diverse amintiri neplacute, este altceva.
Eu zic ca este normal ca lumea sa iasa in strada daca anumite institutii nu functioneaza cum trebuie in tara asta. Problema este ca cei care sunt vizati de protestele oamenilor sa priceapa despre ce este vorba si sa actioneze in consecinta.
Uncle Sam
Action, tu cu linkul tau...m-ai facut sa-l citesc pe Cristoiu, nu am sa te iert pentru asta smile.gif
Dar daca tot am deschis latrina, hai sa comentez putin

Traian Băsescu are o mentalitate de starletă Tv - nu are cum sa stie el mentalitatea lui Basescu. Poate sa vada faptele dar mentalitatea o poate cel mult specula
Nimic nu-l îmbolnăvește mai tare decât gândul că - alta speculatie, nu are de unde sti ce gandeste Basescu
ajungând acasă, și-a dat seama că trebuie să întreprindă- idem, nu are de unde sti ce a facut el acasa si cum a gandit
domnia sa și-a luat nevasta - acelasi lucru, poate nevasta a avut chef de cumparaturi, nu el
supermarket, ales dinadins pentru că îi oferea mai mulți spectatori decât buticul din colț - speculativ, nu avea de unde sti de ce a ales acel magazin.
Dând curs unui alt truc - speculatie, nu de unde stie el ca a recusr la un truc?
Traian Băsescu a avut grijă ca televiziunile să fie informate - Ridicolul e total, un ziarist de la propriul sau ziar alearga dupa presedinte si el acuza presedintele ca cheama presa. Asta e bula bulelor cristoiesti, bate gaina cu pui vii
Incitate ....televiziunile și-au trimis rapid echipele de reportaj- adica chiar televiziunea la care face emisiuni autorul
el a făcut totul pentru a se afla că e la cumpărături, - iar speculatie
Cum însă se aștepta la întrebări gen Evenimentul zilei, - sugereaza ca ziarista a pus intrebari incomode...hahaha, ascultati si voi inregistraile sa vedeti ce bazaconii intreba fata aia. Dar, de ce se astepta el la intrebari gen EZ cand era alergat de cei de la Jurnal pe care ii chemase inadins?
ziarul presei prezervativ - concurenta neloiala, e un ziar concurent dar oricum e absurd sa vorbesti despre un ziar aservit cand scrii in ziarul...lui Voiculescu
Dacă ar fi fost într-altă parte, Traian Băsescu i-ar fi dat un cap în gură! - de unde stii?


Bon, ma opresc aici. E acelasi Cristou de acum 10 ani, nimic nou.
aplauze
Am votat. Si nu stiu daca trebuia sa votez asa.
Doar ca.. se dadeau numai doua variante - de parca oamenii ar gandi in sistem binar..

Stii cosmarul unui computer?... cum povesteste el: aseara visam normal, deschisesem o aplicatie, incepuse sa ruleze .. si cum visam eu asa, Deodata! 00100101010100111001011002..

Eu aveam voie sa votez cu 0 sau cu 1... si in week-end Basescu demonstreaza ca el este 2. Basescu pare a fi o eroare a sistemului, din tot ceea ce spune.. si din tot ceea ce se spune despre el. O eroare careia noi ii dam OK de fiecare data cand ne apare.
ics G
Pe cristoiu nu-l pot suferi pt sligarnicia lui fata de stapani lui.Voiculescu ,inainte Nastase pe care-l tzuca in kur.Nu ca Base nu face freseli ca orci om ,dar sa umfli totul ca un balon e ecsagerat.Replica lui Cioaba referitor las Matroz a foist ca ziarista e rasista si nu Base.Asa roade ficati celor anti-Base ca a castigat ca mai ca mor de necaz.Nu sunt fanm Base,dar ce-i mult e deja jenant. wub.gif ohyeah.gif
The Dude
QUOTE
In semn de protest fata de reactia exagerata a CRP la un gest al presedintelui, Joi nu cumpar nici un ziar


Paguba'n ciuperci... hh.gif
Ce sa spun, marile trusturi au ramas mute in fata deciziei tale si se gandesc la o reprofilare urgenta in domeniul siderurgic.

Ca gestul CRP este unul de protest impotriva unei marlanii fara egal, asta nu mai are nicio relevanta, important este ca idolul de mucava sa nu aiba imaginea atinsa de niciun fir de praf. Important este sa isi traiasca in direct clipa de glorie pentru care a facut atatea si atatea compromisuri..


abis, Stiri extrem de actuale si tulburatoare vin din directia concluziilor referendumului. Se pare ca rezultatul va fi contestat pe mai multe motive intre care doua cel putin se anunta deosebit de interesante. Nu crezi ca ar fi potrivit sa redeschidem topicul ala cu referendumul, cel putin pana cand toate ecourile generate de el se vor fi stins ??
Nefertiti
QUOTE (aplauze @ 23 May 2007, 01:41 AM)
Am votat. Si nu stiu daca trebuia sa votez asa.
Doar ca.. se dadeau numai doua variante - de parca oamenii ar gandi in sistem binar..

Stii cosmarul unui computer?... cum povesteste el: aseara visam normal, deschisesem o aplicatie, incepuse sa ruleze .. si cum visam eu asa, Deodata! 00100101010100111001011002..

Eu aveam voie sa votez cu 0 sau cu 1... si in week-end Basescu demonstreaza ca el este 2. Basescu pare a fi o eroare a sistemului, din tot ceea ce spune.. si din tot ceea ce se spune despre el. O eroare careia noi ii dam OK de fiecare data cand ne apare.

laugh.gif Ca sa il citez pe Hashaspire, "Te iubesc!". laugh.gif

@The Dude, am cazut de acord cu abis sa inchidem topicul despre referendum pentru ca nu faceati decat sa vorbiti in paralel despre aceleasi lucruri. Pana se va dovedi ca povestea cu referendumul nu e inchisa (adica vreo contestatie cu efecte), lucrurile raman asa. Aveti destul loc sa va desfasurati.
The Dude
QUOTE (nefertiti @ 22 May 2007, 08:10 PM)
Toata presa e aservita politic, intr-un fel sau altul.

Amen to that
E incredibil ca cineva sa mai poata afirma astazi ca lucrurile ar putea sta altfel.
In primul rand un trust de presa, sau un simplu ziar este o intreprindere. Un agent economic care inghite investitii, le amesteca intr-un malaxor numit proces de productie si apoi incaseaza venituri. Daca e bine condus, are si profituri.

Pentru a putea fi productiva strategia dusa de conducatorii unei afaceri trebuie sa fie una in concordanta stricta cu cerintele pietii, iar in cazul presei, ea trebuie sa puna la dispozitie publicului o oferta cat mai adecvata. La ziarele de informare politica segmentele pietii sunt riguros impartite. Unii preiau clasa de jos, talpa tarii, care cumpara mult, are mici pretentii (texte scurte, poze multe) dar ii place sa auda numai un anume fel de stiri (si sa vada fete cu sani voluptosi la pagina 5) , iar altii preiau clasa de mijloc si cititorii cu pretentii, mult mai putini la numar dar dispusi sa plateasca sume mai mari. Nici astora nu le place sa auda chiar orice, dar spre deosebire de primii nu au o parere deja formata inainte de a cumpara ziarul.

Politicul si economicul nu pot fi separate, iar astea doua la un loc dicteaza regulile vietii sociale din strada. Ziarele nu fac decat sa interfateze structurile astea si sa le transmita cat mai influent mesajele, in ambele sensuri.

Cand ziarele duc o politica de informare in favoarea cuiva care se afla de partea buna a moralitatii atunci ele fac un act de mecenat, de promovare si de propaganda. Cand ele incearca sa manipuleze opinia publica prin mistificare si prin impunerea unui personaj corupt si mincinos ele devin oficine ale obscurantismului.
In ambele situatii insa vorbim in egala masura de un partizanat ce functioneaza dupa reguli ale politicului si ale economicului.
In anii 2000 nimeni nu mai are cum sa faca partizanat pentru ceva in lipsa unui suport economic adecvat, asadar presa neaservita nu mai exista.
March
Pana la urma e amuzanta disperarea asta in a justifica o agresiune fizica si o remarca rasista comise de Basescu ! Dar alt lucru este mult mai grav ! Atunci cand ziarista l-a facut pe fata hot si ca o sa faca o reclamatie la politie , ce-i raspunde cel care se pretinde presedintele romanilor de pretutindeni ? " Si ce, du-te , sa vedem ce-o sa iasa" Adica ma doare in dos de reclamatia ta !! Cam asta-i comportamentul celui care a zis ca o sa arate el cine-i adevaratul stapan in tara !
cocosel

Celebra vizita pe care i-a facut-o Talpes lui Basescu in 2005 a insemnat pentru mine faptul ca lucrurile vor lua o asemenea turnura, din 2 motive: unul obiectiv, altul subiectiv. Motivul obiectiv: Talpes, pana in 2004, a fost omul care a pastrat legatura intre Basescu si Iliescu, Talpes reprezentand, de asemenea, si o structura importanta din serviciile informative de la Palatul Cotroceni. Motivul subiectiv: Dupa ce a fost in vizita la el, in primavara lui 2005, Basescu l-a injurat. Pentru mine, acesta este un semn. Daca Basescu injura pe cineva fara motiv, inseamna ca este cu el“, a explicat Gusa.
„Folosindu-l pe Gigi Becali, el (Traian Basescu-n.r.) incerarca sa-i atraga electoratul. Prima data s-au apropiat, s-au imbratisat, dupa care a urmat o perioada in care il injura, pentru ca asa i s-a cerut. Aceasta situatie reprezinta un tertip care funtioneaza foarte bine pe zona de electorat pe care Basescu o vizeaza. Cei care se entuziasmeaza foarte usor, sunt usor de mutat dintr-o parte in alta. Este un electorat comod pentru el pentru ca este un electorat la care nu trebuie sa-i dai socoteala. Nu este un electorat critic. Nu are aparatul critic de a te analiza, de a vedea ca ce-ai spus nu s-a materializat sau ca ce-ai spus acum nu mai e valabil. E un electorat foarte emotional, care e in stare sa-ti dea cu geanta in cap la sectia de vot ca te opui lui Basescu, un electorat care gaseste orice argumentatie care sa-l justifice pe Basescu chiar si in cazul unui furt de telefon. Are dreptate «Mesia», ar spune electoratul sau. Nimeni din cortegiul lui nu il contreaza in vreun fel sau altul pentru ca «Mesia» nu trebuie contrat. Faceam o comparatie intre cei patru presedinti de partide. Le-am spus formatiunea „Poker“. De ce Poker? Pentru ca se bazeaza pe noroc si pe bani. Au avut mare noroc pana acum. Mai mult, ei folosesc banii cu o mare eficienta in campania electorala. Cealalta tabara nu are nici o baza. Faptul ca, vezi-Doamne, pe surse, PNL-ul ar fi spus ieri ca vrea sa negocieze cu PNTCD-ul, AP-ul si cu PIN-ul este o chestie care se va fasai. Sigur ca Emil Constantinescu se va duce si el acolo, daca Dorin Marian si Catalin Harnagea ii vor cere acest lucru. Va fi o constructie usor ridicola“, a mai afirmat Gusa.
„Dupa parerea mea, Basescu nu are o legatura certa cu cercurile politice din politica americana. Omul este mimetic. El nu a fost beneficiarul unor fonduri speciale de la George Soros, cum a fost Iuscenko in Ucraina. El n-a vrut culoarea portocalie. Care e culoarea regimurilor impuse de americani. Culoarea portocalie am impus-o eu. Primul proiect politic a avut culoarea portocalie si s-a numit URR. Este singurul proiect politic care a primit finantare de la Congresul american. Basescu nu are acea legatura. Faptul ca Renate Weber a plecat de la Cotroceni este un semnal foarte important, Weber fiind reprezentantul lui Soros in Romania. Lustratia o impinge acum in fata pentru ca a vazut ca regimul fratilor Kaczynski din Polonia agita foarte tare Lustratia a zis: «Asa trebuie sa fac, pentru a se interpreta ca sunt un om sprijinit de administratia americana». Administratia americana, daca l-ar fi sprijinit, ar fi facut-o in soapta. Domnul Taubman nu ar fi avut pozitii publice in campanie, dar, ca orice diplomat scolit bine la Washington, face niste declaratii publice“, a explicat Gusa motivul pentru care Basescu „agita“ Lustratia.
Grupul de la Cluj este numele de scena al UM 0962. ohyeah.gif
Cele mai bune legaturi din politica romaneasca cu politica germana sunt ale lui Ioan Rus si Vasile Blaga unsure.gif
„Cred ca cei 100 de intelectuali in frunte cu Liiceanu (care il sustin pe Basescu - n.r.), vor mai face miscari, acestia fiind niste sinecuristi care spun ca si-au gasit o cauza. Nu le contest valoarea operelor lor sau valoarea intelectuala, dar ei nu doresc decat sa ajunga exact unde este Patapievici. «Sa ajung Patapievici, sa conduc Institutul Cultural Roman, sa distribui fonduri asa cum mi-ar conveni. Sau sa ajung Traian Ungureanu, ziaristul foarte talentat, dar scrib de serviciu pentru Basescu, ca poate ajung ambasador si imi e mai bine. Sau sa ajung Cartarescu si sa mi se vanda cartile foarte bine», ar spune acestia“. Monica Macovei face si ea parte din tot ce v-am spus“, a explicat Gusa rolul acestor intelectuali
.

Intreg articolul aci
March
user posted image

Joi televiziunile ( cu exceptia " Loialitatii TV " , desigur) iar vineri presa .
The Dude
QUOTE (March @ 23 May 2007, 10:14 AM)
Cam asta-i comportamentul celui care a zis ca o sa arate el cine-i adevaratul stapan in tara !

Se pare ca nu prea e stapan pe nimic...mai ales nu e stapan pe sine.
Dar au aparut mari indoieli si cu votul...Cred ca pana la urma avem un presedinte ce revine la Cotroceni cu ceva sub 30% prezenta, din care doar vreo 57% ii sunt favorabile.
Sunt doar speculatii, insa cateva argumente ce sustin scenariul sunt foarte solide.
John B
Indoieli in legatura cu votul si scenarii absurde se fac intotdeauna, indiferent de rezultatul acestuia. Asa ca nimic nou sub soare. Trebuie sa recunoastem ca avem unii dintre cei mai mari maestrii in teorii conspirative
The Dude
QUOTE (John B @ 23 May 2007, 11:50 AM)
Trebuie sa recunoastem ca avem unii dintre cei mai mari maestrii in teorii conspirative

N-am cum sa recunosc asa ceva. E stupid.
Suntem mici copii de mingii in ce priveste conspiratiile..nici nu intram in calcul...Americanii insa sunt mari maestrii.
E asa cum spui, intotdeauna din partea perdantilor se va auzi si cel putin un glas care va clama fraudarea votarii, si eu nu am apartinut nicodata unei astfel de reactii..insa:

Un sondaj care sa se insele in estimari cu 30%, cand marja cea mai mare de eroare abia daca se ridica la 3 procente ?
Si unde se insala ?? La participarea la urne, acolo unde cu doua ore inainte de a se inchide scrutinul participarea nu era decat de 30%, pentru ca imediat sa sara cu 15%...15% in doua ore ??
cocosel
Dude sa nu uitam..ca există însă și o constatare tragică: mereu, în jocurile Puterii, omul obișnuit a fost manipulat și chiar ucis cu sînge rece... tongue.gif
March
QUOTE (The Dude @ 23 May 2007, 02:10 PM)

Un sondaj care sa se insele in estimari cu 30%, cand marja cea mai mare de eroare abia daca se ridica la 3 procente ?
Si unde se insala ?? La participarea la urne, acolo unde cu doua ore inainte de a se inchide scrutinul participarea nu era decat de 30%, pentru ca imediat sa sara cu 15%...15% in doua ore ??

Pai ce-am spus io aici imediat dupa vot ! Basescu a aparut pe ecrane la ora 20:00 si a dat semnalul : io stiu ca am castigat cu peste un milion de voturi si sper ca votarea sa fie de 50 % ! Prima s-a indeplinit , ultima era prea de oaie chiar si pentru manipulanti !
cocosel
Baselu sanctionat/acuzat de Consiliu/Colegiu de Combatere a Discriminarii ..cu atentie avertisment!! rofl.gif rofl.gif
March
Scria cineva intr-un ziar cu ceva timp in urma cam asa ceva : Un presedinte de manea in tara manelelor !

Chef de pomină cu „I love you, Băse!”

The Dude
QUOTE (March @ 23 May 2007, 01:43 PM)
Pai ce-am spus io aici imediat dupa vot ! Basescu a aparut pe ecrane la ora 20:00 si a dat semnalul : io stiu ca am castigat cu peste un milion de voturi si sper ca votarea sa fie de 50 % ! Prima s-a indeplinit , ultima era prea de oaie chiar si pentru manipulanti !

Oooops...da stai sa vezi ca aia de au prelucrat datele pe calc sunt nici mai mult nici mai putin decat pedei cu cagule..

De aia erau ei asa de siguri. Chestia e ca verificarea e relativ simpla si la indemana, insa e ca in treaba aia biblica cu prostituata, piata si lapidarea..Cine sa arunce piatra primul ?? Ca toti de pe acolo se tem, care de dosare, care de amenintari, care de alte practici oneroase de pe la alte alegeri..

Normal ar trebui societatea civila sa declanseze scandalul dar ea saraca e prea ocupata zilele astea cu lustruitul unei anume perechi de pantofi.

Da mai sunt si observatorii, si de astia lumea a cam uitat...

Pronia cereasca nu doarme si nu iarta...seceta, incendii, inundatii, scandaluri, CNA-ul cu Dumnezeu sa il odihneasca, tiganca imputita trimisa chiar la vreme...hehehehe..s'auzim numia de bine thumb_yello.gif
Felina
QUOTE (The Dude @ 23 May 2007, 01:05 PM)

Pronia cereasca nu doarme si nu iarta...seceta, incendii, inundatii, scandaluri, CNA-ul cu Dumnezeu sa il odihneasca, tiganca imputita trimisa chiar la vreme...hehehehe..s'auzim numia de bine thumb_yello.gif

Dude, ce vrei sa spui cu asta?
The Dude
QUOTE (Felina @ 23 May 2007, 03:40 PM)
QUOTE (The Dude @ 23 May 2007, 01:05 PM)

Pronia cereasca nu doarme si nu iarta...seceta, incendii, inundatii, scandaluri, CNA-ul cu Dumnezeu sa il odihneasca, tiganca imputita trimisa chiar la vreme...hehehehe..s'auzim numia de bine thumb_yello.gif

Dude, ce vrei sa spui cu asta?

Nimic...sau poate doar ca atunci cand noi, oamenii, nu suntem in stare sa ne descoperim singuri calea cea dreapta, atunci bunul Dumnezeu mai pune si el dragutul umarul, asa un picut, ca sa urneasca lucrurile in directia buna..
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.