Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
axel
QUOTE (mariusc2 @ 25 May 2007, 08:30 PM)
QUOTE (actionmedia @ 25 May 2007, 12:29 AM)
tinand cont ca erau in total 17480 sectii de votare, inseamna 51 oameni pe sectie pe ora. Ceea ce nu este deloc mult, tinand cont ca o sectie de votare are in componenta vreo 6-7 oameni. Practic ar fi venit 8-9 oameni pe membru al sectiei de votare pe ora, iar votarea in sine dureaza cel mult 3 minute. Practic intr-o ora pot sa voteze intr-o sectie de votare, lejer, 120-150 oameni si mai inghesuit chiar si 200. Asa ca nu vad unde e problema.

Nu merge. Sa nu pierdem din vedere ca multe din sectiile de votare au fost amenajate la sat, unde au 1, maxim 2 cabine de vot. Iar procesul de votare dureaza mai mult de 3 minute: se prezinta buleftinul, se cauta pe lista, se semneaza, se ia in primire stampila si buletinul de vot, se intra la urne, se stampileaza buletinul de vot, se iese de la cabina, se introduce buletinul in urna, se preda stampila, asta in cazul in care toti votantii sunt pe lista, daca nu, se mai intarzie inca 5 min cel putin, pana se da declaratia, etc..

De ce ti se pare ca ar fi trebuit sa fie aglomeratie? In primele 9 ore (a inceput la 8, nu?) s-a votat in medie ~3.2% din numarul total de alegatori pe ora. In ultimile 3 ore s-a votat in medie 5% din numarul total de alegatori pe ora. Daca sa spunem ca ar fi avut o rata constanta de 5% si ar fi fost extrem de aglomerat (adica 5% ar fi capacitatea maxima pe ora), atunci nu ar fi votat decat maxim 60% din populatie! Si un referendum care nici macar nu permite sa voteze toata lumea, in caz ca se prezinta toata lumea, e cam absurd, chiar si pentru guvernul Tariceanu!
Blakut
QUOTE
Repet ce am mai spus undeva pe aici , in ultima zi de campanie "Loialitatea tv" ( patron SOV) prezenta o banda cu estimarea prezentei la vot data de ISOMAR ( patron SOV ) : 77 % !!! Spre seara, dandu-si seama de gogomanie, au revenit si au dat cifra de 55 % , tot o minciuna !!


De ce te supara minciuna doar cand e impotriva a ceea ce iti convine tie? Tu ai minti fara jena ca sa iti atingi scopurile, ca sa ii convingi pe ceilalti ca ai dreptate. Daca furau cei ce erau anti-Basescu, chiar daca ai fi stiut cu siguranta asta, ai fi spus ca nu e asa si i-ai fi sustinut...
actionmedia
QUOTE (March @ 25 May 2007, 06:37 PM)
Repet ce am mai spus undeva pe aici , in ultima zi de campanie "Loialitatea tv" ( patron SOV) prezenta o banda cu estimarea prezentei la vot data de ISOMAR ( patron SOV ) : 77 % !!! Spre seara, dandu-si seama de gogomanie, au revenit si au dat cifra de 55 % , tot o minciuna !!

Aha, deci vorbim de ultima zi de campanie, adica joi, da?

Esti sigur ca ai vazut bine? Poate erau cifre care spuneau lucruri diferite.

Oricum ar fi, nu vad cu ce schimba asta situatia. Cat crezi ca ar fi influentat aceste cifre? Ce rating are Realitatea? Cred ca sub 10% si multi oameni nici nu citesc scroll-ul (eu fac parte dintre ei). Cat crezi ca poate manipula o astfel de informatie. Crezi ca are rost sa te agati de afirmatii dintr-astea ridicole de tip Vadim Tudor? De ce nu accepti realitatea asa cum este? 6.000.000 de oameni au votat impotriva demiterii, 2 milioane pentru demitere, iar alti 10 milioane i-a durut in dos de referendum si nu ii luam in calcul. PUNCT.

QUOTE
Iar ex-Suspendatu' a aparut fix la 20:05 anuntand ( de fapt dand semnalul !) ca a castigat cu un milion mai mult ca in 2004 . Si l-a numaratoarea finala asa a iesit ! Apoi a zis sper ca prezenta va fi de 50 %. Aici nu au mai putut sa faca nimic ca prea era cu ochi si cu sprancene. Asa ca s-au oprit la 44 % .


Asa si? Ce demonstreaza asta? Eu iti spun ca nu avea cum sa manareasca alegerile (dupa inchiderea urnelor) fara concursul celorlalte partide. Fiecare reprezentat al partidelor politice in sectiile de votare au semnat si aprobat procesele verbale. Nu s-au semnalat incidente majore. Unde e frauda de care vorbesti?
Daca presupui ca s-a comis o frauda in timpul votarii, cum s-a produs ea? Turism electoral? Ma indoiesc. Nu poti aduna totusi 6 milioane de voturi prin turism electoral. Nici macar 1 milion nu poti. Poti sa faci cel mult 10-20 mii, daca esti foarte bine organizat.
Deci povestea asta cu serviciile care fac si desfac este atat de gogonata incat nici macar tu nu o crezi. Nu inteleg de ce mai vi sa o sustii. Crezi ca in Romania secolului XXI, dupa 17 ani de democratie, intr-o tara membra a UE, cu o societate civila puternica se pot fura asa usor vreo 2-3 milioane de voturi?

QUOTE
Adanc spus. Analiza solida  Astea da contra-argumente !  Da' suspiciunile raman acolo ca o tinichea de coada. Vom mai auzi in mod sigur despre aceste hotii.


Pai contra argumente aduci daca sunt prezentate argumente. Eu acolo nu am vazut argumente ci numai speculatii. Cat priveste suspiciunile, redau din memorie ceea ce spunea Iosif Boda la emisiunea de pe TVR, parca Saptamana Politica se numeste: "Si daca se prezentau 80% din alegatori si obtinea Basescu 100% voturi impotriva demiterii, opozantii lui tot ar fi avut de comentat si tot ar fi sustinut ca e nelegitim". Transpunand aceste cuvinte aici, daca ti-ai pus in minte sa refuzi cu orice pret ideea ca Basescu are sustinere populara, atunci vei ajunge chiar si la a te minti singur, doar ca sa nu accepti aceasta idee.
Cum vrei tu, eu nu mai insist ca nu are rost. Cine are ochi sa vada si minte sa judece, va intelege ca aceste incercari de a pune la indoiala rezultatul referendumului sunt ridicole si fara rost in conditiile in care s-a inregistrat un procent atat de mare in favoarea lui Basescu.
March
QUOTE (actionmedia @ 26 May 2007, 01:29 AM)
Aha, deci vorbim de ultima zi de campanie, adica joi, da?
Esti sigur ca ai vazut bine? Poate erau cifre care spuneau lucruri diferite.

Io n-am spus poate ! Am vazut foarte bine. Si lucrul asta a fost comentat de ziaristi dupa referendum. Asa ca nu mai veni ca semne de intrebare ca nu tine !
QUOTE

Asa si? Ce demonstreaza asta?

Asta demonstreaza ca valetii l-au informat imediat despre rezultatul real al votului iar el a dat imediat la 20:05 semnalul ( adica indicatiile ) pe tv cum ca a castigat cu un milion si spera sa fie prezenta de 50 % ! Si cam asa a si fost executat !

Da' iti dau dreptate, n-are rost sa merg mai departe. Pentru ca tu o s-o tii langa pe a ta , io cu ce zic analistii politici .
March
QUOTE (Blakut @ 26 May 2007, 01:01 AM)
QUOTE
Repet ce am mai spus undeva pe aici , in ultima zi de campanie "Loialitatea tv" ( patron SOV) prezenta o banda cu estimarea prezentei la vot data de ISOMAR ( patron SOV ) : 77 % !!! Spre seara, dandu-si seama de gogomanie, au revenit si au dat cifra de 55 % , tot o minciuna !!


De ce te supara minciuna doar cand e impotriva a ceea ce iti convine tie? Tu ai minti fara jena ca sa iti atingi scopurile, ca sa ii convingi pe ceilalti ca ai dreptate.

Auzi bre, care sunt scopurile alea ale mele pentru care as fi mintit io ?! Am venit de fiecare data si am comentat informatiile aparute in mass media ( desigur aia care e contra lu' ex' Suspendatu' ) , Si asa voi face si in continuare.
Asa ca daca vrei sa faci poezie topicul respectiv e in alta parte !
gio19ro
QUOTE (The Dude @ 24 May 2007, 08:48 AM)
Tara a ales gresit Felina, si ca orice greseala si aceasta trebuie pedepsita. mad.gif


Nesimtirea masonica in actiune. Las ma ca pana una alta va pedepsiti voi singuri. Tzara pur si simplu va da ignore de ceva timp. Tzara nu mai e prostime, vite incaltate au ramas doar cei ce alcatuiesc marea masa a "fratilor" botanisti. Cati sunteti in Romania? Am ajuns sa traim vremuri incredibile. Masonii ce se tineau elita elitelor, au ajuns mai prosti decat grosul oamenilor. laugh.gif

Auzi la el afirmatie paranoida, "tzara a ales gresit iar greseala trebuie pedepsita". Fugi ba d'acilea. Bine ca vine 1 iunie. Hai, uscheala.
TheK
QUOTE
Fugi ba d'acilea. Bine ca vine 1 iunie. Hai, uscheala.


Daca mai scade nivelul discutiilor pe aici presupun ca o sa ma opresc si sa urmaresc discutiile, de postat deja am hotarat sa o raresc.
Pacat.
gio19ro
QUOTE (TheK @ 26 May 2007, 06:37 PM)
QUOTE
Fugi ba d'acilea. Bine ca vine 1 iunie. Hai, uscheala.


Daca mai scade nivelul discutiilor pe aici presupun ca o sa ma opresc si sa urmaresc discutiile, de postat deja am hotarat sa o raresc.
Pacat.

Nivelul discutilor nu sta in termenii folositi ci in ideile vehiculate. Iar daca nivelul e foarte slab, este pt ca voi, astia antibasescu, sunteti anti si atat.
Fantasee
Gio19ro, deocamdată nu suntem vreunul dintre noi în măsură să spunem vreunui utilizator al Hanului unde, când și ce anume să posteze. Argumentele bazate pe prezumția că partenerul de conversație ne-ar fi oarecum inferior sunt nedemne de cel care promovează arta de a conversa. smile.gif

Revenind la boicot și la ultimele activități ale domnului Băsescu, înclin să cred că putem continua să ne așteptăm la orice oricând. Bombele cu ceas, dacă nu-și uită numărătoarea, au marea calitate de a se autoneutraliza. Din păcate pentru proximitate, prin explozie. sad.gif Timpul clarifică multe, însă să sperăm că ni se pare și că actualul președinte al României nu va continua seria de gafe.
gio19ro
QUOTE (Fantasee @ 26 May 2007, 11:10 PM)
Gio19ro, deocamdată nu suntem vreunul dintre noi în măsură să spunem vreunui utilizator al Hanului unde, când și ce anume să posteze.

Unde am spus eu asta? Cred ca tu nu citesti cu atentie ceea ce am postat. Amicul Dude e cel care-si permite sa spuna ca poporul roman care a votat, a votat gresit, iar aceasta greseala trebuie..... citez, "PEDEPSITA".
Amicul Duda are astfel de idei pt ca frecventeaza niste organizatii care isi imagineaza ca au dreptul sa decida ei ce este bine pentru popor, iar daca acesta ( poporul) are o alegere, buna sau rea, trebuie pedepsit pt ca a indraznit sa aiba o alta opinie decat cea a "fratiei".
Deci de unde pana unde isi permite Duda sa spuna ca acest act de vointa al poporului trebuie pedepsit? Iar nivelul discutiei este unul slab pt ca cei ce sunt antibasescu nu aduc nimic, ei sunt doar anti si atat. Nu prezinta alternative, modalitati ori propuneri de imbunatatire a vietii din Romania. Ei striga dupa clica lui papasha Ilici, marele criminal al anilor '90. Saracia e o forma de violenta extrema iar acest criminal impreuna cu clica pe care a protejat-o, a devalizat Romania, tinandu-l pe roman in anii '90 intr-o saracie si intr-un stres cumplit. Noroc ca UE a hotarat sa ne i-a sub umbrela ei, altfel romanul ar fi fost si acum disperat intre granitele Romaniei, fara perspective si cu cozi imense pe la ambasadele europene.

Cine spune ca votul romanilor trebuie pedepsit este paranoic, chiar daca tu ii simpatizezi pe indivizii care sustin asa ceva.
Fantasee
Nu simpatizez pe nimeni, gio19ro. Am pretenția că pot avea o opinie personală și fără să aparțin unui grup pentru a-mi consolida vreo poziție. smile.gif

Citesc cu foarte mare atenție ceea ce postează oricine, fiindcă sunt direct interesată să învăț ceva nou dacă este pertinent. Pot să fiu sau să nu fiu de acord cu o opinie exprimată la Han și fără să-i cer userului să dispară din peisajul unui topic. Prin ușcheală am înțeles că i-ai cerut să plece de la acest topic, fiindcă este pueril, dar este posibil să nu fi înțeles eu bine. Indiferent ce greșeli face un partener de conversație, trebuie să ne situăm deasupra conflictului și inflamării.
Din păcate, politica se face, nu se discută. smile.gif

Mă gândeam deunăzi că reclama se plătește, iar antireclama prin denigrare abuzivă se pedepsește. Câtă vreme nu putem discuta cu tact despre politică nu ne pricepem la politică ... sau nu mai mult decât o țață care și-a plantat mâinile în șold. sad.gif
gio19ro
Nu i-am cerut sa plece ci am anticipat ceea ce a zis chiar el ca o sa se intample de la 1 iunie. O sa lucreze intr-un loc... (secret loc, nevoie mare) unde accesul la net e limitat si o sa cam lipseasca. Eu unul n-am inteles si nu inteleg ce job au unii de-si permit sa stea pe net la discutii pe forum, la discutii din astea... complicate, de filosofie politica, religioasa etc. Ba mai mult, cu ceva timp in urma cineva era chiar moderator pe la Religie, asta tot de la, si doar de la, serviciu. Pe langa ca posta frenetic, stergea si la gramada ce nu era conform opniilor sale. Dupa un timp ne- a anuntat ca n-o sa mai posteze pe aici si ca n-o sa mai poata fi moderatot pt ca l-au anutat ca ..... nu mai au nevoie de el. Totusi, pana la urma nu l-au mai dat afara, insa nici el n-a mai macelarit sectiunile de religie si filosofie, ci si-a vazut mai serios de munca.

Duda cam tot asa e. Poate n-ai observat dar el scoate din putzul gandirii "ideile astea nobile" o adevarata "filosofie politica" , doar in timpul... "muncii"

Ii urez ca la noul job, asta ce-l incepe la 1 iunie, sa aiba parte de multa munca si sa-l tina cat mai mult. Asta era "uscheala".
abis
QUOTE (March @ 26 May 2007, 11:43 AM)
Am venit de fiecare data si am comentat informatiile aparute in mass media ( desigur aia care e contra lu' ex' Suspendatu' )

Nu le-ai comentat, ci doar le-ai postat aici. smile.gif
March
QUOTE (abis @ 27 May 2007, 03:19 AM)
QUOTE (March @ 26 May 2007, 11:43 AM)
Am venit de fiecare data si am comentat informatiile aparute in mass media ( desigur aia care e contra lu' ex' Suspendatu' )

Nu le-ai comentat, ci doar le-ai postat aici.

Pentru ca am fost de acord cu ele am mai adaugat numai cateva remarci. Comentarii am facut asupra unor linguseli sau stupiditati !
Cucu Mucu
QUOTE (gio19ro @ 26 May 2007, 08:34 PM)
QUOTE (TheK @ 26 May 2007, 06:37 PM)
QUOTE
Fugi ba d'acilea. Bine ca vine 1 iunie. Hai, uscheala.


Daca mai scade nivelul discutiilor pe aici presupun ca o sa ma opresc si sa urmaresc discutiile, de postat deja am hotarat sa o raresc.
Pacat.

Nivelul discutilor nu sta in termenii folositi ci in ideile vehiculate. Iar daca nivelul e foarte slab, este pt ca voi, astia antibasescu, sunteti anti si atat.

'reati ai dreacu de dusmani de clasa, ce injurati mult iubitu, mult stimatu nostru conducator! Huo, tradatori de neam si tara! Parca am mai auizt astfel de manifestari prin filmele din '50.

Ce poti sa mai spui!? blink.gif Medicamenteeeeeee! rofl.gif
March
Cezarul a cuvantat politic a doua oara intr-o biserica !! Si i-a multumit in primul rand lui Dumnezeu si apoi poporului ca l-au ajutat sa-si recapete tronul ! tongue.gif
Fantasee
QUOTE (mariusc2 @ 27 May 2007, 05:56 PM)
Ce poti sa mai spui!? blink.gif Medicamenteeeeeee! rofl.gif

Ai de grijă, bre, că imediat vor sări cu bolovanii. laugh.gif Când măcăneam prin Poiană de magneziu cu B6, ceaiuri și alte remedii naturiste sau blamam medicația inversată ... s-au îndesit istericalele. rofl.gif Mama ei de profilaxie cu coclaurile ei cu tot ... blink.gif

Știi ce mă gândeam, March? hmm.gif Că n-ar fi prematur să pariem pe identitatea Brutus-ului. laugh.gif Nu că l-aș acuza pe domnul Băsescu că ar fi un ilustru om de stat, totuși ... istoria are interesantul obicei de a se repeta. smile.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Fantasee @ 27 May 2007, 07:02 PM)
QUOTE (mariusc2 @ 27 May 2007, 05:56 PM)
Ce poti sa mai spui!? blink.gif  Medicamenteeeeeee!  rofl.gif

Ai de grijă, bre, că imediat vor sări cu bolovanii. laugh.gif

Da, e ciudat cum orice critic al lui basescu brusc e transformat in "dusman al poporului". Pana si ziarista aia e de vina ca l-a provocat pe "printisorul" maselor, si l-a facut sa vorbeasca asa de urat, el, un delicat!!!

Da, istoria se repeta. Ironia e ca nu invatam nimic din ea. Si Basescu se crede acum Cuza... nu Cuza ala care l-ati invatat voi la istorie, ci ala afemeiatul, betivul, care isi numea colaboratorii dupa cantitatea de pupincurism aratata, acel Cuza care folosea la greu cenzura, care credea ca el singur dicteaza politica Europei, care nu si-a respectat obligatiile asumate catre puterile europene la numirea sa ca domnitor, acel Cuza care, fara mana forte a liberalilor, ar fi ajuns un despot si ar fi distrus, pana la urma, bruma de tarisoara care se incropise.
Nastratin
Da dar pe vremea aia nu era vot universal, Cuza era la cheremul conducatorilor politici si nu se putea erija in liderul providential al poporului. ohyeah.gif
andra_v
L-am vazut la Stiri pe Basescu la Biserica. A participat de Rusalii la slujba la Catedrala din Sibiu, multumind lui Dumnezeu pt. votul din 19 mai.
Fantasee
Interesant că apare iarăși imaginea lui Cuza, marius. spoton.gif Ultima dată când a fost asociată cu imaginea altui președinte al României fusese vorba de barba și coafura lui Emil Constantinescu. O fi vreun trend de care nu luaserăm cunoștință până acum ... smile.gif
gio19ro
Acum de la adeptii materialismului dialectic nici nu ma pot astepta sa-l laude pe Basescu.
Cucu Mucu
Ce cuvinte de lauda poti sa adresezi unui necioplit ciorditor? E cumva coincidenta ca, in timp ce toata Europa ne crede ciorditori, presedintele face si el o ciordeala mica? Pentru prima data in istoria ei, Romania are presedintele pe care il merita. Xaives bahtales, mo!
Nastratin
QUOTE (gio19ro @ 27 May 2007, 10:59 PM)
Acum de la adeptii materialismului dialectic nici nu ma pot astepta sa-l laude pe Basescu.

Ei daca elogierea "conducatorului mult iubit", primul orice al tarii - inclusiv primul popa de cand s-a apucat sa cuvante prin biserici laugh.gif - ti se pare tie ca tine de spiritul democratiei, atunci nu cred ca esti in masura sa-i acuzi pe altii ca-s adepti ai materialismului dialectic.
gio19ro
Zau? Hmmm.... Cred ca ai dreptate, astia ce ne simtim reprezentati de Basescu nu suntem in masura sa avem nici o opinie. Doar cei antibasescu sunt in masura sa spuna ceva. Acel ceva este insa "huooo"si doar atat. In rest, la bigudiuri.
Fantasee
Gio19ro rofl.gif încep să cred că îți șade un bigudiu în ochi de nu reușești să vezi pădurea din cauza lui.
Ființei umane nu îi crește nici importanța și nici valoarea prin adoptarea mahalagismului ca stil personal; mai departe de atât nu pot merge fără să se considere că nu îți acord respectul pe care îl meriți ca om. Pe care nu-l cunosc, care ar putea fi oricine, ar putea să-mi fie net superior și cu care nu mi-aș permite să mă trag de șireturi, fie ele cele de la bigudiuri. wub.gif

Mitizarea este caraghioasă într-un stat democratic. Cine nu înțelege asta își asumă netezimea cortexului. spoton.gif Aici apare utilitatea bigudiului: măcar lasă impresia de circumvoluțiune. Și cum pentru frustrare impresia este combustibil, noi să fim sănătoși ca să le putem duce toate câte ne așteaptă. spoton.gif
gio19ro
Asa? Bravos, atunci recunoasteti ca sunteti niste caraghiosi. smile.gif
March
QUOTE (gio19ro @ 28 May 2007, 12:43 AM)
Zau? Hmmm.... Cred ca ai dreptate, astia ce ne simtim reprezentati de Basescu nu suntem in masura sa avem nici o opinie. Doar  cei antibasescu sunt in masura sa spuna ceva. Acel ceva este insa "huooo"si doar atat. In rest, la bigudiuri.

Bre Gio,
Lasa aburelile si da-ne un exemplu de presedinte sau alt sef de stat care tine discursuri politice in biserica dupa slujba ( sau fara )!
The Dude
QUOTE (actionmedia @ 25 May 2007, 03:12 PM)
Ma bucur ca ti-ai recunoscut greseala.

Ar fi foarte bine daca ai vedea si ti-ai recunoaste si celelalte greseli.

Si probabil ca ar fi de-a dreptul miraculos daca tu ti-ai descoperi macar una din cele multe si grave care se repata obsesiv in fiecare din postarile tale.

QUOTE
QUOTE
Le citesc mai mult in diagonala, asta e explicatia pentru care un argument pertinent din replica ta mi-a trecut pe alaturi.


Se pare ca am intuit corect faptul ca nu citesti cu atentie postarile mele si faptul ca ti-a scapat "un argument pertinent" ar trebui sa iti ridice semne de interbare si asupra altor argumente care este posibil sa iti fi "scapat".


Cititul "in diagonala" nu e chiar la indemana oricui. Este o facultate pe care mi-am dezvoltat-o in ani lungi de exercitiu si este o practica absolut necesara meseriei de editor. Ca o informatie colaterala iti aduc la cunostinta ca ea nu permite o citire incorecta a unui text. Cel mai grav lucru ce i se poate intampla e ca ea sa devina superficiala, dar nici asa ceva nu se poate produce cu usurinta in cazul unei lecturi structurate. Faptul ca in cazul tau se produce mereu tine cel mai mult de felul in care iti alcatuiesti posturile.

QUOTE
Totusi, astept de la tine sa imi spui de unde ai luat cifra de 30% pentru ora 18:00 ca sa pot verifica si eu. Pana una alta singurele cifre oficiale de care dispunem sunt cele de la BEC. Iar ultimul comunicat BEC se referea la ora 17:00 si nu la ora 18:00.


Ca sa poti "verifica" si tu trebuie sa mai astepti nitel. Exista doua comisii cu activitati in derulare iar rezultatul lor nu ai decat sa il naclaiesti in stilul caracteristic, dupa care indiferent de ce vei fi gasit acolo sa poti spune: am demonstrat clar ca ele sunt mincinoase. Tu nu ai cum sa porti un dialog productiv pe tema asta. Insasi pozitia pe care ai adoptat-o fata de Institutul National de Statistica in raport cu BEC-ul indica limpede asta.



Eu sunt inginer constructor. Desi ca profesionist nu ocup decat un loc modest in scara valorilor domnului actionmedia pentru restul mediului in care evoluez in aceasta profesie sunt destul de apreciat si foarte cautat (in zilele astea toti constructorii au devenit la mare pret, asa ca nu e cine stie ce mandrie). Din toamna trecuta si pana acum am ocupat functia de consilier tehnic la un institut national din Bucuresti. In calitatea asta nu am avut prea multe de facut decat sa stau la un birou (ponosit) si sa raspund la intrebari atunci cand am fost solicitat. Asta este motivul pentru care am avut timpul necesar de a participa la discutii. E de prisos sa spun ca si plata era pe masura (adica proasta), si nici ca programul nu era unul fix. Am acceptat conditiile pentru ca am avut nevoie de timp sa imi pot consolida editura, altfel spus afacerea mea personala.

La noul serviciu, ce nu are nimic misterios in el, voi fi sef de lot intr-un santier american de langa Baia Mare. Asa ar trebui sa spuna de la sine ceva despre felul in care ceilalti apreciaza profesionalismul meu, dar pentru ca sunt convins ca in fata unora de pe aici ea va tacea malc, am sa adaug tot eu ca e o functie de mare raspundere ce nu se atribuie chiar oricui.

Cand am spus ca natia trebuie sa plateasca pentru greseala ei de a fi votat stramb nu m-am gandit la vreo actiune concreta de pedepsire instaurata de cineva anume; ci m-am gandit asa cum am si postat la pronia cereasca, la providenta, la bunul Dumnezeu. Se pare ca el m-a auzit, a analizat si acum chiar se ocupa....
March
Incet, incet, alegatorii se dezmeticesc !

Traian Băsescu – huiduit pe stadionul din Timișoara

Suporterii către președinte: „Băsescu, nu confisca Cupa României, cum ai făcut cu telefonul!”



****

Avand sustinerea a 30 si ceva la suta din electorat, ex-Suspendatu' o tine p-alui !

Presedintele a blocat campania antirasism

Dupa episodul cu "tiganca imputita" si un avertisment de la Consiliul antidiscriminare, presedintele Traian Basescu a ratat sambata seara sansa sa-si reabiliteze imaginea



Hey Dude,
Poate americanii aia mai au ceva locuri libere si pentru noi. Ca vrem "sa traiti bine" odata !
The Dude
QUOTE (March @ 28 May 2007, 09:09 AM)
Incet, incet, alegatorii se dezmeticesc !

[i]Traian Băsescu – huiduit pe stadionul din Timișoara

Tot Banatu-i fruncea... thumb_yello.gif
The Dude
QUOTE (March @ 28 May 2007, 08:35 AM)
Lasa aburelile si da-ne un exemplu de presedinte sau alt sef de stat care tine discursuri politice in biserica dupa slujba ( sau fara )!

iti dau eu unul, dar din trecut:

Mobutu Sese Seko Nkuku Ngbendu wa Za Banga , care a vorbit multimii din fata totemului, despre bunastare si prosperitate ... thumb_yello.gif
abis
QUOTE (mariusc2 @ 27 May 2007, 07:57 PM)
Da, e ciudat cum orice critic al lui basescu brusc e transformat in "dusman al poporului".

Hai ca acum exagerezi putin. Cand te-am numit eu, de pilda, pe tine "dusman al poporului" ori ceva asemanator? Dimpotriva, dintre toti cei "anti" mi se pare ca tu esti cel mai solid in argumentatie si cel mai lucid. Daca toti cei "anti" ar fi de calibrul tau noi ceilalti am avea cu adevarat probleme. smile.gif
Cucu Mucu
Pai nici eu nu ma refeream la mataluta, ci la sustinatori ferventi, fanatizati, ai lui Base, care incearca discreditarea, demonizarea (cam mult spus, dar, oricum, merge), fara alte argumente, celor care au tupeul sa critice pe maretul conducator. Care, ca tot veni vorba, dupa ultima faza nu mai valoreaza pt mine nici cat tiganii de la mine din cartier. Cum spuneam, avand in vedere liota de ciorditori romani care au exasperat populatia europeana, pot spune ca Romania are un presedinte care o reprezinta!
axel
QUOTE (March @ 28 May 2007, 10:09 AM)
Avand sustinerea a 30 si ceva la suta din electorat

Minciuna sfruntata!

Dar altceva din pacate nu se poate astepta de la tine...
Cucu Mucu
QUOTE (abis @ 28 May 2007, 09:20 AM)
Daca toti cei "anti" ar fi de calibrul tau noi ceilalti am avea cu adevarat probleme. smile.gif

De ce? Justetea unei idei sta in numarul celor care cred in ea?

QUOTE
QUOTE (March @ 28 May 2007, 10:09 AM)
Avand sustinerea a 30 si ceva la suta din electorat

Minciuna sfruntata!


Nu prea, ataci fara sa calculezi!
Lucram pe cifra rotunda: avem 18.000.000 alegatori - 51% au votat adica 9180000, din astia 75% au votat impotriva demiterii, adica 6885000. In procente, inseamna 38,25% din romanii cu drept de vot.
The Dude
QUOTE (March @ 28 May 2007, 09:09 AM)
Avand sustinerea a 30 si ceva la suta din electorat, ex-Suspendatu' o tine  p-alui !

...nu pentru mult timp din fericire. Astazi la consultari iar are sa cada in abatere...prietenii stiu de ce.

QUOTE
pot spune ca Romania are un presedinte care o reprezinta!


Si nu ai gresii prea tare...Dar ar fi totusi o greseala. Aproape 70% din romanii cu drept de vot nu se simt reprezentati de Basescu, si eu cred ca ei merita ceva mai bun
axel
QUOTE (mariusc2 @ 28 May 2007, 10:43 AM)
Nu prea, ataci fara sa calculezi!
Lucram pe cifra rotunda: avem 18.000.000 alegatori - 51% au votat adica 9180000, din astia 75% au votat impotriva demiterii, adica 6885000. In procente, inseamna 38,25% din romanii cu drept de vot.

Ba stiu foarte bine sa calculez!
6 milioane din 8 milioane face 75%, nu 30%.
Numai ca tu ai gresit la formula! I-ai luat in calcul si pe cei pe care i-a durut in gaura dorsala de referendum (adica n-au votat), fara ca macar sa le stii lor parerea! I-ai bagat pe toti in oala cu "anti-basescu"!
Cucu Mucu
Discutam de cei care il sustin pe Basescu. Cei care il sustin, sunt cei care l-au votat. Cei care nu il sustin, sunt cei care nu l-au votat. Restul, cu durerea in dors, sunt cei carora li se rupe daca marinaru' este sau nu presedinte, ca tot feseneul o sa fie la putere.
Fantasee
Poți trage orice concluzie dorești, gio19ro. laugh.gif
Este dreptul fiecăruia dintre noi să trăim într-o lume proprie pe care să nu o evalueze și să nu o murdărească cineva. Cel mai caraghios îmi pare că nu poți fi liniștit cu admirația pentru domnul Băsescu fără să încerci să neliniștești lipsa mea de admirație față de acest domn. smile.gif
Înafara faptului că îți pierzi vremea încercând să-mi schimbi opțiunea, îți diluezi imaginea la Han prin lipsa de respect față de partenerii de conversație. smile.gif Este bine să fim conștienți că oamenii nu se schimbă, iar domnul Băsescu este totuși om. smile.gif
The Dude
QUOTE (mariusc2 @ 28 May 2007, 09:49 AM)
Restul, cu durerea in dors, sunt cei carora li se rupe daca marinaru' este sau nu presedinte, ca tot feseneul o sa fie la putere.

Mai eu n-am fost la vot. Nu ma doare dosul de loc, nu m-a durut nici atunci, si nici nu mi se rupe, ca e material de calitate.

Ca optiune as vrea insa sa il vad pe Basescu cat mai departe de Cotroceni, si daca nu se poate la Jilava, si daca e musai sa fie presedinte atunci sa fie presedinte de CAP, sau macar de aprozar, ca i s-ar potrivi cel mai bine.

Nu am vrut sa votez pentru a ii pedepsi in felul asta pe aia care il sustin.
Ei vor trage cel mai mult ponoasele, eu m-am pus la adapost.
axel
QUOTE (mariusc2 @ 28 May 2007, 10:49 AM)
Discutam de cei care il sustin pe Basescu. Cei care il sustin, sunt cei care l-au votat. Cei care nu il sustin, sunt cei care nu l-au votat. Restul, cu durerea in dors, sunt cei carora li se rupe daca marinaru' este sau nu presedinte, ca tot feseneul o sa fie la putere.

Vrei sustinere? Uita-te in sondaje! Pentru ca acolo sunt inclusi si pe oamenii care ii doare in orificiu de un referendum sau toate referendumurile. Acolo sunt inclusi si oamenii care n-au avut ocazia sa voteze chiar daca ar fi vrut sa voteze. Acolo sunt inclusi si oamenii care nu s-au dus la vot ca le-a fost lene (s-au gandit ca jocurile sunt oricum facute -- adica au vazut sondajele dinainte de referendum si s-au gandit ca nu merita sa-si piarda timpul ducandu-se la vot).

Dar nu fa extrapolari legat de cei care nu s-au prezentat la referendum!
Nastratin
QUOTE (The Dude @ 28 May 2007, 09:18 AM)
Mobutu Sese Seko Nkuku Ngbendu wa Za Banga , care a vorbit multimii din fata totemului, despre bunastare si prosperitate ... thumb_yello.gif

Eu credeam ca glumesti dar vad c-a existat pe bune: http://en.wikipedia.org/wiki/Mobutu_Sese_Seko laugh.gif si-a fost presedinte in actualul... Congo. rofl.gif
axel
QUOTE (The Dude @ 28 May 2007, 10:56 AM)
Nu am vrut sa votez pentru a ii pedepsi in felul asta pe aia care il sustin.
Ei vor trage cel mai mult ponoasele, eu m-am pus la adapost.

Esti ridicol, musiu!
Motiv m-ai stupid n-am auzit pana acum spoton.gif
axel
QUOTE (Fantasee @ 28 May 2007, 10:51 AM)
Înafara faptului că îți pierzi vremea încercând să-mi schimbi opțiunea,

Ma indoiesc ca el incearca sa faca asta wink.gif

QUOTE
îți diluezi imaginea la Han prin lipsa de respect față de partenerii de conversație. smile.gif

Poate ca el este selectiv in doza de respect acordata wink.gif La asta te-ai gandit cumva? smile.gif
The Dude
QUOTE (Nastratin @ 28 May 2007, 09:58 AM)
QUOTE (The Dude @ 28 May 2007, 09:18 AM)
Mobutu Sese Seko Nkuku Ngbendu wa Za Banga , care a vorbit multimii din fata totemului, despre bunastare si prosperitate ... thumb_yello.gif

Eu credeam ca glumesti dar vad c-a existat pe bune: http://en.wikipedia.org/wiki/Mobutu_Sese_Seko laugh.gif si-a fost presedinte in actualul... Congo. rofl.gif

Cum as putea glumi cu lucrurile astea.. rofl.gif

Congo e fostul Zair, iar Mobutu prieten la catarama cu impuscatu' din Decembrie... thumb_yello.gif
March
QUOTE (axel @ 28 May 2007, 10:33 AM)
QUOTE (March @ 28 May 2007, 10:09 AM)
Avand sustinerea a 30 si ceva la suta din electorat

Minciuna sfruntata!

Dar altceva din pacate nu se poate astepta de la tine...

Tu care te dai mare pe aici cu aritmetica retine odata pentru totdeauna , Basescu a fost votat, sau ma rog, reconfirmat in scaun de 6 milioane de alegatori din cei 18 milioane si ceva. Deci cam 30 si ceva la suta ! E dureros pentru voi da' asta-i realitatea !

Iar hotiile de la referendum o sa apara incet incet. Deja aseara doi mebrii din BEC au explicat cum s-a produs shmenuirea !
March
QUOTE (abis @ 28 May 2007, 10:20 AM)
QUOTE (mariusc2 @ 27 May 2007, 07:57 PM)
Da, e ciudat cum orice critic al lui basescu brusc e transformat in "dusman al poporului".

Hai ca acum exagerezi putin. Cand te-am numit eu, de pilda, pe tine "dusman al poporului" ori ceva asemanator?

De ce iti pui mana in cap daca nu te doare ! tongue.gif Se referea si el la unii care te lasa sa intelegi ca asta ai fi . " Dusman al poporului" . Basescian, adaug io.
Fantasee
Axel, singurul lucru la care mai reușesc să mă gândesc este acela că acest topic este despre Traian Băsescu în ipostază de președinte al României. Atât. Discutând despre aceasta, nu am evidențiat lipsurile sale prin lipsurile susținătorilor săi.
Iar respectul la care făceam referire se ilustrează prin autorespect. Gio19ro trebuie să se respecte la fel, indiferent cu cine conversează. wink.gif Orice altă măsură este nedemnă.
Când reveniți la discuția despre președintele României, continuăm. smile.gif
March
Da' chiar asa. Sa revenim la "obect" :

Un rege la Cotroceni

Președintele vorbeste, precum regii Franței, în numele divinității

Singurele elemente care par că-l mai diferențiază pe Traian Băsescu de regii Franței sunt absența coroanei și a puterii divine de a vindeca de gâlci printr-o simplă atingere. Mentalitatea președintelui României se apropie însă din ce în ce mai mult de cea a Capețienilor - cei care au domnit peste Franța aproape 900 de ani - prin faptul că și el se consideră trimisul divinității pe pământ. Ieri, în Catedrala din Sibiu, mireanul Băsescu a pus din nou mâna pe microfon și, cuprins de inspirația divină, le-a spus credincioșilor că a fost voința lui Dumnezeu ca el să câștige referendumul din 19 mai. "Viața mea nu mai este a mea, ci a dumneavoastră și trebuie să vă servesc atâta timp cât sunt pe pământ", a cuvântat fostul democrat, într-un discurs care l-ar fi făcut invidios pe orice conducător al unui stat teocratic.

Pe măsură ce data de 19 mai se îndepărtează, președintele proaspăt reconfirmat în funcție face tot ce poate pentru a consolida temerile celor care i-au reproșat că are tendințe dictatoriale. A jignit și a brutalizat o ziaristă, a realimentat sentimentele ultranaționaliste, folosind apelativul de "țigancă agresivă și împuțită" și și-a organizat, la întoarcerea la Cotroceni, un inutil și fastuos ceremonial militar. Pe viitor, invocând legitimitatea conferită de referendum, Băsescu vrea să scoată din mormânt niște infame legi ale siguranței, care ar conferi puteri imense serviciilor secrete. Toți oamenii inteligenți care se aflau în jurul său și îndrăzneau să-i spună "Nu" – Pleșu, Weber sau Săftoiu – au fost aruncați peste bord.

Iar pentru că Legea fundamentală a României interzice monarhia, Băsescu ne pregătește o republică prezidențială, după modelul care a dus la falimentul democrației franceze.


Sublinierile imi apartin.

Autorul acestui articol, Mircea Marian , este corespondentul ziarului acreditat la Cotroceni.( nu stiu daca va mai fi dupa acest articol !). Pana in prezent, in toate aparitiile la sourile politice a avut o atitudine de oarecare simpatie pentru Basescu. Da' se pare ca in cele din urma s-a trezit ca dupa un dus rece scotian !!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.