Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Danescu Eugen
QUOTE(March @ 25 Nov 2009, 01:19 PM) *
Din ciclul : " Lectiile de liberalism ale Basescului " rofl.gif
L-am auzit pe Basescu vorbind despre liberalism la o adunare organizata de un ONG de casa al PDL, Institutul de Studii nu stiu de care, acelasi care a finantat (hehe) campania pentru referendum. Si cum se crede el un demiurg, a impartit lumea in alb si negru, a rupt liberalismul in doua – cel adevarat si cel fals. “Cine este liberal? Cel care cumpara energie ieftina, o trece printr-un birou si o vinde mai scump decit energia hidro? Cel care a cumparat societati de la stat in cirdasie cu statul uitand sa plateasca pretul corect?”. Asa a intrebat el, Zeus, indignat. Mai sa fie.

In primul rind ca este putin probabil ca Basescu sa deosebeasca o doctrina de o damigeana. In al doilea rind, daca tot zise de aia care cumpara energie ieftina de la stat si o vind scump tot la stat, pai sa zica domnul Basescu de prietenul domniei sale Buzaianu, al mai destept dintre baietii destepti, care nu mai departe de saptamina trecuta a fost pozat de presa ticalosita, desigur, in masina lui Berceanu. Domnul Buzaianu cu ce se ocupa oare, nu asta face, cumpara energie ieftina de la stat si o vinde scump la prosti? Sa ne spuna domnul Basescu daca prietenul sau Buzaianu este sau nu un liberal adevarat.
( cont...)


Dle.scump, lucraţi la Realitatea tv sau Antena 3, nu-i aşa?
abis
Presedintele Comisiei pentru Afaceri Europene a Bundestagului, Gunter Krichbaum, l-a felicitat printr-un comunicat pe Dacian Ciolos pentru nominalizarea sa in functia de comisar european pentru Agricultura. "Aceasta nominalizare este atat un succes personal al lui Dacian Ciolos, cat si al presedintelui Romaniei Traian Basescu", se arata in mesajul transmis de germanul Gunter Krichbaum.

"Acest succes arata greutatea mare pe care presedintele Romaniei o are la Bruxelles", continua presedintele Comisiei pentru Afaceri Europene din Parlamentul german. "Prin aceasta decizie, presedintele Comisiei Europene Barroso a acordat Romaniei un portofoliu deosebit de important in viitoarea Comisie Europeana", continua parlamentarul german. "Faptul ca noului comisar roman i se acorda acest domeniu de activitate atat de important este o mare dovada de incredere pentru Romania, incheie Krichbaum.

Reactia vine la cateva ore dupa ce presedintele Comisiei Europene, Manuel Barroso, a anuntat lista comisarilor europeni. Dacian Ciolos a fost desemnat comisar pentru Agricultura si Dezvoltare rurala. "Este cel mai competent candidat pe care l-am avut pentru Agricultura", a declarat Barroso
Danescu Eugen
QUOTE(abis @ 27 Nov 2009, 09:45 PM) *
Presedintele Comisiei pentru Afaceri Europene a Bundestagului, Gunter Krichbaum, l-a felicitat printr-un comunicat pe Dacian Ciolos pentru nominalizarea sa in functia de comisar european pentru Agricultura. "Aceasta nominalizare este atat un succes personal al lui Dacian Ciolos, cat si al presedintelui Romaniei Traian Basescu", se arata in mesajul transmis de germanul Gunter Krichbaum.

"Acest succes arata greutatea mare pe care presedintele Romaniei o are la Bruxelles", continua presedintele Comisiei pentru Afaceri Europene din Parlamentul german. "Prin aceasta decizie, presedintele Comisiei Europene Barroso a acordat Romaniei un portofoliu deosebit de important in viitoarea Comisie Europeana", continua parlamentarul german. "Faptul ca noului comisar roman i se acorda acest domeniu de activitate atat de important este o mare dovada de incredere pentru Romania, incheie Krichbaum.

Reactia vine la cateva ore dupa ce presedintele Comisiei Europene, Manuel Barroso, a anuntat lista comisarilor europeni. Dacian Ciolos a fost desemnat comisar pentru Agricultura si Dezvoltare rurala. "Este cel mai competent candidat pe care l-am avut pentru Agricultura", a declarat Barroso


M-a enervat politeţea bădăranului, când a minţit, la Realitatea tv (că acolo se minte), că Dacian Ciolos a fost susţinut de "toate" partidele.
Când, din contră, PSD l-a susţinut doar pe Severin, iar pt Ciolos a pus numai piedici.
Adevărat mincinos, dictator şi bădăran, dle.

http://eugen-visuri.blogspot.com/
Rovaniemi
atac la persoana, editat
Danescu Eugen
QUOTE(Rovaniemi @ 28 Nov 2009, 02:37 PM) *
Ce-i cu tine, ai stat în adormire aproape 4 ani şi acum te-a reactivat stăpînul cel portocaliu?!? rofl.gif Cîrtiţo ce eşti!


Eu nu sunt angajat.

Azi te vei distra cu dl prim ministru pârât, Iohannis.
El bate pe bune, dar numai cu picioarele.
Şi numai bunicuţe venite umil la "palat".
Să întrebe lupul unde e Scufiţa Roşie.

PS: să remarci rânjetul, încurcat, de la final, care face cât 3 vieţi de copil.
Vizionare plăcută.
Şi nu rânji şi tu ca el.

http://www.youtube.com/watch?v=HE47r-QXWvE
Danescu Eugen
Ieri, aşteptând să iasă Băsescu să vorbească, mă uitam din când în când la iRealitatea tv.
Era şi Monica Macovei.
Am dat peste următorul dialog, la "Fabrica" de minciuni.

MM: La întrunirea de la Craiova, eu săteam pe scenă, mai în spate şi nu am aplaudat la vorbele dlui Solomon (primarul Craiovei). Dar în emisiunea dvs. am apărut aplaudând.
Moderatorea:aa, nu e ceva important, poate e vorba de o eroare.

Comentariul meu: adică trucarea unui film, nu e importantă, e doar dintr-o eroare.
Adică tai persoana din film când stă liniştită şi din eroare o faci să aplaude.
Într-adevăr "Fabrică".

PS: MM în focul discuţiei nu a remarcat gravitatea situaţiei.
Sper că ulterior a realizat ce înseamnă ea.
March
atac la persoana, editat
Danescu Eugen
--------------------
Cred că deocamdată parcurgi abia prima jumătate din deviza ta.
După 13000 de postări.
Din păcate se pare că nu poţi merge mai departe.

"Jumatate din a fi destept este sa stii la ce esti prost."
C. Northcote Parkinson
March
QUOTE(Danescu Eugen @ 29 Nov 2009, 01:17 PM) *
--------------------
Cred că deocamdată parcurgi abia prima jumătate din deviza ta.
După 13000 de postări.
Din păcate se pare că nu poţi merge mai departe.

"Jumatate din a fi destept este sa stii la ce esti prost."
C. Northcote Parkinson


Ramane cum am spus. Baga-te singur in seama. tongue.gif Disperare mare....Sa vede si dupa cele de mai sus.
mutulica
adevarul ca Base a comis-o... si filmul nu e trucat... nu a dat sa loveasca, ci sa sperie, dar ... a facut-o
actionmedia
QUOTE(mutulica @ 29 Nov 2009, 01:49 PM) *
adevarul ca Base a comis-o... si filmul nu e trucat... nu a dat sa loveasca, ci sa sperie, dar ... a facut-o


Si eu sunt de parere ca a dat ca sa sperie si chiar a dat. Dar nu cred ca a dat asa cum se vede in film. Lipsesc cel putin cateva cadre. Lovitura e prea rapida in opinia mea, facuta sa para mult mai violenta decat este. Reactia copilului este graitoare in acest sens. Copilul rade. La final se aude o voce care intreaba "S-a intamplat ceva?" Cred ca este chiar vocea lui Basescu.
Dar pentru mine nu conteaza. Tot pe Basescu il votez. Optiunea Geoana este inacceptabila.
Marduk
QUOTE(actionmedia @ 29 Nov 2009, 03:55 PM) *
Tot pe Basescu il votez. Optiunea Geoana este inacceptabila.

Poate ne spui si de ce Optiunea Geoana este inacceptabila?

Danescu Eugen
QUOTE(marduk @ 29 Nov 2009, 04:43 PM) *
Poate ne spui si de ce Optiunea Geoana este inacceptabila?


Comuniştii cer întotdeauna justificări.
Numai ei ştiu ce trebuie, cum e bine, etc.
Restul trebuie să le dea socoteala.

(mă scuzaţi dacă am nimerit într-un colţ cam roşu al ţării.
Probabil sediul unora e prin anumite judeţe din Moldova sau Bărăgan, rămase tot roşu sângeriu.
Dar văd că se înmulţesc atacurile la persoană.
Părerea mea primeşte confirmări.
Continuaţi, continuaţi, mai aveţi cel puţin încă 5 ani.)

PS: tocmai acum se anunţă că a fost prădat cel mai bogat (moral) om din ţară:
Doina Cornea.
I-au furat pensia.
Au lovit exact unde trebuia.
Se vede că şi bogăţia morală deranjează anumite "persoane de nădejde", în timpul alegerilor.
La mineriadă i-au spart casa lui Raţiu.
Marduk
QUOTE(Danescu Eugen @ 29 Nov 2009, 07:13 PM) *
(mă scuzaţi dacă am nimerit într-un colţ cam roşu al ţării. )

Moncher, nu trebuie sa te scuzi, politichia e ceva urat, mirositor, colorat maroniu inchis sau deschis, dupa cum digera fiecare participant, un lucru este sigur, tot c...t se numeste.
Michelle
QUOTE(mutulica @ 29 Nov 2009, 03:49 PM) *
adevarul ca Base a comis-o... si filmul nu e trucat... nu a dat sa loveasca, ci sa sperie, dar ... a facut-o

Da, dar n-a fost un pumn ci mai curand l-a impins si pina la urma tot trucat este si daca o milisecunda de acolo a fost schimbata.Deci tot la manipulare ajungem.

Anyway nu stiu daca cineva din voi a vazut filmuletul pe youtube cu prezidentiabilul francez care sta de vorba cu niste personaje din suburbii, in timp ce un pusti il face la buzunare. Tipul se intoarce brusc si-l plezneste.
Te bazaie o musca si dai cu mina. Din reflex. Il prind pe unul cu mina in poseta mea , ii dau peste mina. Asta spune despre mine ca sunt o batausa? copilul ala era ca o musca care il bazaia pe Basescu in timp ce o alta disperata ii cerea ajutorul...omul era obosit, copilul il mai plictisese o data pe scena si el il tratase patern spunind Copiii spun lucruri traznite. Pina la urma asta spune ca Basescu e si el om, nu supraom.
Erwin
da, şi e în favoarea lui, de fapt.
Cla
Mie mi se pare ca tot românu e fecioara (de zodie).
Analizeaaaaza, analizeaaaza... si tot la anal ajunge. Adica de căcat.
Danescu Eugen
"Paşincul" Geoană.

În ziarul Expresul de Sud, puteţi să vă delectaţi (citiţi "să vă stricaţi"), momentele de linişte de acasă, cu articolul "Geoană acuzat de Statul Major al armtei române, de SRI şi de oficiali ai NATO de înaltă trădare", din ciclul "Prostănacul între Cotroceni şi închisoare".

Mai sunt şi alte ştiri "amuzante" (citiţi "neliniştitoare") având ca subiect acelaşi "diplomat".

http://www.expresul.ro/index.php?articole=...19&id=11359

PS: scuze pt cei care votează cu Geoană.
Puteţi considera articolul intoxicare sau trucaj.
turbo trabant
cica nu sunt locuri de munca, ca e criza...

http://www.bestjobs.ro/locuri-de-munca-ang...erienta/39117/5
abis
Presedintele Traian Basescu l-a dat in judecata pe Dinu Patriciu si firma Best Media, cerand instantei Judecatoriei sectorului 1-Sectiei civile sa fie obligat la despagubiri de un leu. Primul termen fixat de instanta: in aprilie.
Danescu Eugen
"Acasă la Al Capone"

Aseară în confruntarea pt cursa prezidenţială, Geoană a recunoscut că, cu o noapte în urmă, a fost să "se relaxeze" acasă la prietenul lui, Sorin Ovidiu Vânatu.
(Ei sunt prieteni, a precizat SOV, de când Geoană era...ministru de externe.)

Să ne imaginăm aceeaşi întâmpare, transpusă în Statele Unite:
Înainte de ultima confruntare, unul din cei doi candidaţi, îi face noaptea o vizită lui Al Capone, iar la confruntare, anunţă că, deşi Al Capone este un personaj malefic (aşa cum l-a caracterizat Geoană pe amicul de la FNI), s-a dus doar să se relaxeze la el în baie.

Oare către cine se îndreptau preferinţele americanilor, peste două zile, la vot?

PS: rog admiratorii lui Geoană să nu dea năvală cu răspunsurile.
Iar ceilaţi să meargă la vot, inclusiv nehotărâţii.
abis
La ora 16.00, in fata Ateneului, va avea loc un miting de sustinere pentru Traian Basescu.
Johann_Moritz
Da? Ma duc la sefa sa-i cer voie sa plecam si noi mai devreme. Ca sa mergem la miting, bineinteles.
Nah, acuma serios, mai stiti vreo tara in Europa, poate cu exceptia Belarusului si a Rusiei, unde puterea organizeaza mitinguri impotriva opozitiei?
Intrebarea e pur retorica, nu vreau sa starnesc iar vreo disputa. Ultima oara stabilisem ca fiecare are voie sa mearga la orice miting si sa strige orice. thumb_yello.gif
Nefertiti
Eu n-as fi aprobat mitingul, avand in vedere ca mai sunt doua zile pana la alegeri.
abis
E un miting electoral, de ce sa nu fie aprobat?
Marduk
QUOTE(kumarbi @ 4 Dec 2009, 12:50 PM) *
Nah, acuma serios, mai stiti vreo tara in Europa, poate cu exceptia Belarusului si a Rusiei, unde puterea organizeaza mitinguri impotriva opozitiei?

Avand in vedere ca la 20 de ani de la "revolutie" inca mai luptam cu acest cosmar, comunismul, poate ca nu este chiar atat de grav. As adauga spusa lui Geoana de aseara care m-a lasat perplex, "nu ne impiedicam de un mosulica care vrea sa mute gardul cu 2 metri mai incolo" , era un raspuns la o scrisoare primita de Basescu de la un "mosulica" un roman prins in procesele kafkiene ce se desfasoara fara intrerupere, in aceasta tara, spre satisfactia avocatilor si judecatorilor, pana la extenuarea celui mai slab si castigul celui mai tare, dar nu neaparat inderptatit.
turbo trabant
QUOTE(kumarbi @ 4 Dec 2009, 01:50 PM) *
Nah, acuma serios, mai stiti vreo tara in Europa, poate cu exceptia Belarusului si a Rusiei, unde puterea organizeaza mitinguri impotriva opozitiei?

nu dar nici nu stiu o tara in europa unde puterea e in opozitie si opozitia e la putere. rofl.gif
Nefertiti
QUOTE(abis @ 4 Dec 2009, 12:55 PM) *
E un miting electoral, de ce sa nu fie aprobat?


Ma rog, poate ca exagerez, ideea e ca n-as mai permite manifestari electorale cu 2-3 zile inainte de alegeri. Sa fie o ultima infruntare a celor doi si basta, apoi sa lase oamenii sa cearna impresiile.
Johann_Moritz
QUOTE(turbo trabant @ 4 Dec 2009, 12:59 PM) *
nu dar nici nu stiu o tara in europa unde puterea e in opozitie si opozitia e la putere. rofl.gif

Ai si tu dreptate. unsure.gif
abis
QUOTE(nefertiti @ 4 Dec 2009, 01:01 PM) *
Ma rog, poate ca exagerez, ideea e ca n-as mai permite manifestari electorale cu 2-3 zile inainte de alegeri. Sa fie o ultima infruntare a celor doi si basta, apoi sa lase oamenii sa cearna impresiile.

Din cate stiu campania electorala se incheie in noaptea asta, deci este cat se poate de legal. Daca dezbaterea avea loc luni, ar fi trebuit sa fie anulata ultima saptamana de campanie?
Nefertiti
N-am zis ca nu e legal, am spus doar ca eu as face altfel, adica ss modifica unele reguli. Am scris pe fuga atunci.
Nu, ultima dezbatere sa fie in ultima zi de campanie, dar campania sa se incheie mai repede decat e acum. Cu 2-3 zile, nu mai mult. E doar o parere, relax...

Si oarecum off topic: propun ca dupa alegeri sa ramana, IN SFARSIT, un singur topic despre Basescu. laugh.gif
abis
Daca pierde, ramane un singur topic. Daca va castiga, o sa deschida stim noi cine o sumedenie. wink.gif
Johann_Moritz
marduk, nu stiu daca ne mai confruntam cu comunismul. CTPul spunea ca nu ar trebui sa se strige jos comunismul, ci jos comunistul, ca unul a mai ramas (Iliescu).
cat despre mutatul gardului, hai sa iti dau un exemplu:
A are terenul si titlu de proprietate, primit pe legea 18. titlul lui e atacat de fostul proprietar B, care obtine anularea lui, instanta obligand comisiile de fond funciar sa il puna in posesie pe B si sa i se emita titlu.
Ulterior, A il actioneaza in instanta pe B si castiga pe cale de revendicare. A are in continuare terenul si in loc de titlu de proprietate are sentinta.
B chiraie la comisii sa fie pus in posesie si sa i se emita titlu, prima hotarare fiind in continuare valabila.
Comisiile refuza, pt. ca au un interes sau pt. ca sunt proaste si le e teama ca daca ar lua terenul de la A si i l-ar da lui B ar comite infractiunea de tulburare de posesie. In orice caz s-ar lasa cu scandal.
Exasperat, omul nu vrea decat terenul ala, desi comisiile incearca sa ii dea altul, eventual la aceeasi valoare. Dupa 10-15 ani insa chestiunea a devenit una de onoare, de indarjire. In final, B ataca statul roman la CEDO si castiga. Statul e obligat la daune morale si materiale sau la punerea in executare a primei sentinte, cea prin care i s-a dat castig de cauza.
Ce se poate intampla acum?
1.Comisiile pot sa nu faca nimic. Omul se alege cu banii.
2. Comisiile executa sentinta, il pun in posesie si ii dau titlu. Acum A are sentinta prin care i s-a admis actiunea in revendicare, B are titlu de proprietate. De fapt, B nu are nimic, hartia valoreaza zero, ar avea nevoie de o actiune in revendicare ca sa isi ia inapoi terenul. Actiunea insa deja s-a judecat si el a pierdut. Probabil nu mai are la dispozitie nicio cale de atac. Practic, dupa 15 ani de judecata ajunsa pana la CEDO, s-a ales cu nimic.

De ce? Pt. Ca judecatorii e prosti. Sau interesati. dar adevarul e ca sunt mai multi prosti, decat interesati. Sau poate ca nu sunt prosti si nici interesati nu sunt, dar volumul de dosare e atat de mare si obiectul actiunilor de judecata ii poarta prin atatea chestiuni de drept, incat pur si simplu nu au timp sa parcurga legislatia sau sa analizeze cauza asa cum ar trebui.

Ce e de facut?
abis
QUOTE(kumarbi @ 4 Dec 2009, 03:16 PM) *
De ce? Pt. Ca judecatorii e prosti. Sau interesati. dar adevarul e ca sunt mai multi prosti, decat interesati. Sau poate ca nu sunt prosti si nici interesati nu sunt, dar volumul de dosare e atat de mare si obiectul actiunilor de judecata ii poarta prin atatea chestiuni de drept, incat pur si simplu nu au timp sa parcurga legislatia sau sa analizeze cauza asa cum ar trebui.

Sau legislatia este proasta - ia si varianta asta in calcul.
Marduk
QUOTE(kumarbi @ 4 Dec 2009, 03:16 PM) *
QUOTE
In final, B ataca statul roman la CEDO si castiga. Statul e obligat la daune morale si materiale sau la punerea in executare a primei sentinte, cea prin care i s-a dat castig de cauza.

Statul suntem noi, banii aia sunt si ai tai si ai mei, daca i-ar lua de la judecatori m-ar durea dtept in pix, dar asa cum este legea acum toti romanii contribuie cate putin la toate mascaradele astea de sentinte.
QUOTE
Ce e de facut?

Pai cred ca ar trebui sa schimbam, prostiile facute de cei ce credeau ca vor dainui etern pe aceste meleaguri.



Johann_Moritz
QUOTE(abis @ 4 Dec 2009, 03:35 PM) *
Sau legislatia este proasta - ia si varianta asta in calcul.

In cazul asta, parerea mea e ca nu legislatia a fost problema. Ceea ce nu inteleg eu e cum a castigat ala pe actiune in revendicare din moment ce el nu mai detinea terenul cu niciun titlu.
Altfel, sunt multe procese facute praf din cauza legislatiei.

marduk: Ministerul de finante se poate indrepta cu actiune in regres impotriva celor vinovati de situatia creata. In situatia data insa, cei din comisiile de fond funciar ar putea ajunge sa plateasca banii aia, mai degraba nevinovati, pt. ca problema lor si a celui care a castigat la CEDO e ca celalalt a castigat pe calea revenidicarii. De fapt, in opinia mea, daca comisiile pun sentinta in executare ii fac o defavoare, pt. ca il vor lasa fara nimic. Daca nu o pun, platesc ei.
Incurcate sunt, de prea multe ori, caile justitiei.

Ma gandeam, cand ajung acasa sa deschid un topic cu sentinte "amuzante" ca mai stiu cateva. Sa vad pe unde il pun.
Marduk
QUOTE(kumarbi @ 4 Dec 2009, 04:09 PM) *
QUOTE
Ministerul de finante se poate indrepta cu actiune in regres impotriva celor vinovati de situatia creata. In situatia data insa, cei din comisiile de fond funciar ar putea ajunge sa plateasca banii aia, mai degraba nevinovati.....................................
mad.gif
"Incurcate sunt, de prea multe ori, caile justitiei."



actionmedia
QUOTE(soimos)
De cine sa fiu dezinformat ...de dchii si urechile mele?

Hmmm, cred ca mai degraba de niste idei preconcepute... thumb_yello.gif

QUOTE
Nu de alta dar si in duelul de ieri Basescu a repetat de 2 x acest faptul ca nu va tine cont de majoritati parlamentare!

Pai daca mai ai posibilitatea sa revezi sau sa recitesti acele afirmatii te sfatuiesc sa o faci. Vei fi surprins sa constati ca nu a spus chiar asa. Dar chiar si daca ar fi spus, ramane o simpla declaratie politica. De aici si pana la concretizare e cale lunga.

QUOTE
afirmand ca majoritatea parlamentara E TOXICA

Atata timp cat acea majoritate nu respecta vointa alegatorilor care a trimis-o in parlament, are dreptate. Dar si aceasta este o simpla declaratie. A facut multe astfel de declaratii si in cei 5 ani de mandat. Ti se pare ca acum este mai multa dictatura decat in 2005?

QUOTE
si daca nu sti nici macar ca in scandalul cu tupeista Udrea comisia condusa de Orban a fost spionata chiar in incinta Parlamentului unde este asigurata prin Constitutie libertatea ca orice parlamentar sa aibe libertate totala in exprimare ... atunci revin-o si iti dau niste linkuri ...dar daca nu suporti adevarul ...sau daca esti atat de rupt de realitate incat nu cunosti realitatea ...mai bine nu mai posta ...nu de alta dar te autoblamezi ...si e pacat !

Spre deosebire de tine eu nu sunt postac profesionist si nu primesc bani pentru a scrie pe forum. Doar imi exprim opiniile si cantaresc la rece fiecare detaliu-
Recunosc ca despre acest subiect nu sunt prea bine informat. Dar din ce scrii acolo, in primul rand, nu vad legatura cu Basescu, iar in al doilea rand, nu vad cu ce a fost ingradita libertatea de exprimare... Poti sa explici cu cuvintele tale, in ce fel a fost implicat Basescu in treaba asta si in ce fel a fost ingradita libertatea de explrimare?
Soimos
QUOTE(actionmedia @ 4 Dec 2009, 11:28 PM) *
Hmmm, cred ca mai degraba de niste idei preconcepute... thumb_yello.gif

Idei preconcepute care sunt confirmate si de mass-media ...hmmm ...oare nu ma supraapreciezi?

QUOTE
Dar chiar si daca ar fi spus, ramane o simpla declaratie politica. De aici si pana la concretizare e cale lunga.

Chiar asa?
Adica in bataia de joc a majoritatii parlamentare el isi propune propriul sau guvern minoritar si tu zici ca asta e simpla declaratie politica?

QUOTE
Atata timp cat acea majoritate nu respecta vointa alegatorilor care a trimis-o in parlament, are dreptate.

Si cum afla el Basescu care este astazi vointa alegatorilor?
Cautand sub fusta lui Udrea sau cautand unele tiganci imputite la pasarica ...sau poate dand un cap in gura arabilor ?
Scuze ca te ironizez ...dar se poate sa nu sti ca atunci cand eu am ales in mod uninominal un parlamentar i-am dat un mandat valabil pe 4 ani, timp in care orice hotare a acestui parlamentar este considerata ca fiind a mea ca fiind facuta ptr mine si in numele meu ...asta ptr ca el are MANDATUL meu

QUOTE
Ti se pare ca acum este mai multa dictatura decat in 2005?

Evident!
In 2005 si pana atunci majoritatea parlamentara era sfanta, si nu era la cheremul unui smecher prea prost si prea nesimtit ptr a scoate tara din criza asa cum singur recunoaste:Nici eu si nici guvernul si nici Banca Nationala nici nu am incercat sa scoatem tara din criza...Ludus 5 Oct. 20091
Si sa continui ...nu erau inca legi pentru ascultarea telefoanelor celulare si intregistrari ale postei electronice, si mai ales nu era inca aceasi frica de a vorbi si a fi inregistrat.
Adica acum incep sa ma simt din nou ca pe vremea lui ceasca...nu ti se pare grav asta?

QUOTE
Spre deosebire de tine eu nu sunt postac profesionist si nu primesc bani pentru a scrie pe forum. Doar imi exprim opiniile si cantaresc la rece fiecare detaliu-

Nu este nicio deosebire ...daca sti vre-un prpst dispus sa ma plateasca bine sa o fac ...spune-i sa imi lase oferta sa de preturi pe PM!
QUOTE
.. Poti sa explici cu cuvintele tale, in ce fel a fost implicat Basescu in treaba asta si in ce fel a fost ingradita libertatea de explrimare?

Pot si asta !
De exemplu Basescu in loc sa se lupte cu contracandidatii sai la functia de presedinte , el a gasit de cuvinta sa atace presa printr-o campanie exact ca in anii stalinismului.

Dar evident ca ptr tine nici asta nu conteaza dupa cum nu conteaza nici faptul ca Basescu este un mincinos alunecos si unul care si-a tras avantaje si foloase necuvenite de pe pozitia care o are (vezi casa din mihaileanu) si acuzatia de instrainare a flotei actiune in care a fost salvat de prietenul sau Shogunul care a luat asupra sa toate acuzatiile.

Ti se pare corect sa alegi un murdar compromis in loc sa dai sansa unei noi coalitii conduse de un independent si care este constituita din oameni fara dosare penale si asupra carora nu planeaza acuzatii de furt?
Gasesti ca este mai moral sa votezi un patat de dalmatian?
Ce caracter poae avea acea persoana care sprijina un smecher mincinos acuzat de furturi in loc sa isi intoarca fata de la un asemenea neom?
actionmedia
QUOTE(Soimos @ 5 Dec 2009, 12:02 AM) *
Idei preconcepute care sunt confirmate si de mass-media ...hmmm ...oare nu ma supraapreciezi?


Care mass-media? Aia aservita? Te-ai intrebat daca nu cumva e invers? Adica Massmedia ti-a creat acele idei precuncepute nu ti le-a confirmat. Incearca sa privesti lucrurile obiectiv. Poti? Nu poti. Esti orbit de ura, de vede asta din felul in care postezi.

QUOTE
Adica in bataia de joc a majoritatii parlamentare el isi propune propriul sau guvern minoritar si tu zici ca asta e simpla declaratie politica?


Esti in eroare. Basescu nu porpune niciun guvern. Tot ce face este sa desemneze un Prim Ministru, in mod constitutional. Majoritatea aceea parlamentara despre care spui ca isi bate joc, poate foarte simplu sa respinga cabinetul acelui PM desemnat. Care e problema?

QUOTE
Si cum afla el Basescu care este astazi vointa alegatorilor?

Din referendum, ascultand oamenii, pe baza programului cu care a fost ales in 2004. Sunt mai multe aspecte.

QUOTE
In 2005 si pana atunci majoritatea parlamentara era sfanta, si nu era la cheremul unui smecher prea prost si prea nesimtit

Sigur ca da, era la cheremul unui homosexual arogant si nesimtit care ne invita pe toti sa ii numaram ouale si care acum are sanse sa revina intr-o functie influenta in stat. De asemenea era la cheremul unui bolsefic, autoproclamat sarac si cinstit, in realitate diabolic si comunist, omul care a adus minerii in bucuresti. Ce usor treci cu vedere perioada Nastase in care nici macar presa nu avea tupeul sa zica ceva, ce sa mai zicem de opozitia redusa la tacere?
Dar sa ne intoarcem in zilele noastre. Ce a facut Basescu ca sa obstructioneze majoritatea parlamentara in ultimii 5 ani? Nu cumva acea majoritate l-a si suspendat? Nu cumva acea majoritate a votat o motiune de cenzura si a facut sa cada primul guvern din istoria post decembrista a Romaniei? Cum poti sa spui ca in ultimii 5 ani majoritatea parlamentara a fost la cheremul lui Basescu? Pe ce te bazezi? Repet. Ori miti cu nerusinare. Asa cum a facut Geoana pe toata perioada campaniei, ori esti dezinformat, manipulat de massmedia aservita. Mai schimba canalul Nu te mai uita atata la antenele lui Voiculescu.

QUOTE
Si sa continui ...nu erau inca legi pentru ascultarea telefoanelor celulare si intregistrari ale postei electronice, si mai ales nu era inca aceasi frica de a vorbi si a fi inregistrat.
Adica acum incep sa ma simt din nou ca pe vremea lui ceasca...nu ti se pare grav asta?

Pai stai putin. Cine face legile in Romania? Presedintele sau Parlamentul? Si pe urma ce contin acele legi? Stii? Inainte sa existe ele nu cumva era un vid legislativ exploatat dupa bunul plac de unii sau de altii? Despre ce vorbim aici?

QUOTE
De exemplu Basescu in loc sa se lupte cu contracandidatii sai la functia de presedinte , el a gasit de cuvinta sa atace presa printr-o campanie exact ca in anii stalinismului.

Pai ce legatura are asta cu microfoanele din parlament sau ce ai zis tu acolo? Ocolesti subiectul? Tipic pentru aia care doar denigreaza, fara sa aduca argumente.
Dar hai sa vorbim si despre faptul ca Basescu "a gasit de cuviinta sa atace presa". In ce fel a atacat presa mai exact? Prin declaratii nu? Mai cunosti si alte mijloace? Daca mai stii, te rog sa le prezinti aici.
Deocamdata ma refer la declaratii. Basescu declara ca presa este aservita unor moguli. Presa declara ca Basescu are mogulii lui. Daca te uiti la intreaga presa din Romania, vezi ca peste 80% din massmedia il injura, il critica sau il vorbeste de rau pe Basescu, in toti acesti ani. Daca ai fi in locul lui Basescu, cum ai reactiona la aceste atacuri ale massmedia asuprea ta? Ai pleca capul spasit si le-ai da satisfactie sau ai declara ca ziaristii mint?
Bun, Basescu a ales sa riposteze, crezi ca asa ar proceda un potential dictator? S-ar lua la harta cu presa, pe fata, in vazul tuturor, ca la piata? Asta este metoda stalinista pe care o clamezi? Te inseli. Metoda stalinista este cea practicata de Nastase in 2000-2004. Atunci intr-adevar libertatea de exrprimare era mult ingradita, dar in mod discret, astfel incat prostimea sa nu stie ce se intampla. Prin contracte de publicitate de stat, prin plasarea unor oameni cheie in diverse functii, prin mita, amenintari, arestari, presa a fost redusa la tacere in vremea lui Nastase. Deci daca intr-adevar te temi de dictatura, teme-te ca Nastase va reveni la guvernare. Probabil ca va deveni Prim Ministru pana la jumatatea lui 2010. Asta e o amenintare mult mai mare la adresa libertatii individuale decat un presedinte scandalagiu, betiv, badaran sau cum o mai fi Basescu.

QUOTE
Dar evident ca ptr tine nici asta nu conteaza dupa cum nu conteaza nici faptul ca Basescu este un mincinos alunecos si unul care si-a tras avantaje si foloase necuvenite de pe pozitia care o are (vezi casa din mihaileanu) si acuzatia de instrainare a flotei actiune in care a fost salvat de prietenul sau Shogunul care a luat asupra sa toate acuzatiile.

Este irelevant ce conteaza pentru mine. Credeam ca vrei sa discutam in mod obiectiv daca este sau nu adevarata asertiunea ca Basescu intentioneaza sa instaureze o dictatura in Romania. Parerea mea este ca nu intentioneaza asta si chiar daca ar intentiona, i-ar fi imposibil sa isi duca la indeplinire intentia in Romania urmatorilor 5 ani. Argumentele mele sunt cele expuse mai sus. Tu ce argumente ai ca Basescu ar intentiona sa instaureze o dictatura? Altele decat cele pe care ti le-am demontat.
Erwin
ce văd eu azi:
- asta cu Băsescu dictator e o pisică moartă aruncată de roşii ca să sperie babele. Sforar, jucător, da.
- ambele tabere au furat cât cuprinde: PSD-ii pe ascuns, PD-L-ii pe faţă, ca mici copii pe lângă ceilalţi...
- niciunul dintre politicienii din România nu este cu adevărat interesat de soarta ţării.
- oricare tabără ar câştiga ar face tot ce-a făcut şi până acum: Băse scandaluri pe faţă, ceilalţi ne-o vor trage mişeleşte cum au mai făcut-o.
- cine la ora asta, după 20 de ani de minciuni, mai crede în propaganda electorală... să-mi fie cu iertare... blink.gif

acum, la chestiunile astea, există o singură soluţie: mobilizarea unei opinii publice sănătoase, independentă de mass-media mogulilor şi care să conducă societatea civilă spre a blama politicienii de câte ori calcă pe bec. Dacă nu se poate altfel, atunci cu manifestaţii în pieţe, cu greve ş.a. Asta e ceva ce poate face poporul ca să aducă la calea dreaptă politica ce acum are o voinţă proprie. Alegerile n-au niciun efect la baza sistemului.

abis
QUOTE(Soimos @ 5 Dec 2009, 12:02 AM) *
se poate sa nu sti ca atunci cand eu am ales in mod uninominal un parlamentar i-am dat un mandat valabil pe 4 ani, timp in care orice hotare a acestui parlamentar este considerata ca fiind a mea ca fiind facuta ptr mine si in numele meu ...asta ptr ca el are MANDATUL meu

Se poate ca tu sa nu stii ca atunci cand eu am ales in mod uninominal un presedinte i-am dat un mandat valabil pe 5 ani, timp in care orice hotarare a acestui presedinte este considerata ca fiind a mea, ca fiind facuta ptr mine si in numele meu... asta ptr ca el are MANDATUL meu. wink.gif
QUOTE
nu era inca aceasi frica de a vorbi si a fi inregistrat

E problema ta daca ti-e frica... De fapt, e paranoia creata de Antene, de Realitatea, de Jurnalul National, de Ziua etc
QUOTE
acum incep sa ma simt din nou ca pe vremea lui ceasca...nu ti se pare grav asta?

Ba da - este cazul sa consulti de urgenta un medic.
abis
QUOTE(Erwin @ 5 Dec 2009, 02:09 AM) *
Alegerile n-au niciun efect la baza sistemului.

Eu zic ca au, si o sa iti spun pe scurt de ce. Daca toata puterea este intr-o singura mana (parlament, guvern, presedintie, justitie, mass-media - ceea ce se va intampla daca maine castiga Geoana) nici macar nu vom mai afla despre matrapazlacurile lor. Daca puterea este dispersata si se razboiesc unii cu altii, din scandalurile lor macar ies la iveala cel putin unele dintre porcariile pe care le fac. Din acest motiv eu unul voi cota contra celor care au sansa sa monopolizeze tot, desi Basescu nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor pe care le aveam acum cinci ani. As fi preferat in mod sincer sa am alta alternativa, insa Geoana mi se pare un pericol mult prea mare. Nu vreau cinci ani (sau cine stie, poate mai multi) de liniste, in care cei care fura nu sunt deranjati chiar de nimeni, deoarece ei controleaza totul.
Erwin
de acord cu tine, abis, trebuia să precizez că "baza sistemului" se referă la ce spunea kumarbi mai deunăzi despre însănătoşirea sistemului care trebuie să înceapă de la bază, ori alegerea unui preşedinte sau chiar cele parlamentare nu au efect la baza lui, că se tot rotesc aceeaşi oameni, de acelaşi tip de politicieni. Care politicieni înscăunează în posturile cheie din administraţie şi celelalte oamenii loiali lor. Aceste funcţii sunt rotiţe de bază din angrenaj şi pe care nu le controlăm noi prin alegeri, dar care produc perturbaţii importante şi nu le face nimeni nimic.

Leonard
QUOTE(Soimos @ 5 Dec 2009, 01:02 AM) *
[...] el a gasit de cuvinta sa atace presa printr-o campanie exact ca in anii stalinismului.


Ma intreb daca ai varsta necesara pentru a sti exact cum ataca seful statului presa incomoda si adversarii, in general, in anii stalinismului.
Mai incet cu pianul pe scari. ohyeah.gif
Danescu Eugen
E regretabil şi chiar dezgustător, că patronii forumului şi-au arătat înclinaţiile politice pe acest forum.
Nu se face propagandă, nici chiar plătită, pe un forum unde atitudinea se lasă la alegerea participanţilor.
Un forum este un loc public de discuţie, pus la dispoziţie fără cost, nu cu un anumit interes propagandistic.
E sigur că pentru cei care votează cu Băsescu, azi acest forum e chiar dezgustător, aşa cum am spus mai sus, când deschide pagina de start şi vede lozinca PSDului.
Oricum nu îmi rămâne decât să replic:

STOP GEOANĂ!
Johann_Moritz
QUOTE(Danescu Eugen @ 6 Dec 2009, 11:37 AM) *
Un forum este un loc public de discuţie, pus la dispoziţie fără cost, nu cu un anumit interes propagandistic.

Fara cost e pt. tine, cel care scrii. Cel care iti pune insa spatiul la dispozitie trebuie sa suporte anumite costuri.
Asta o data. A doua oara: asa e capitalismul neica.
Si oricum pe aici s-au perindat afise pro si anti toata lumea. Iar in ultima vreme am impresia ca au dominat cele antiPSD.

Si dupa cum a spus ariciul dupa ce s-a instalat in vizuina iepurelui: cui nu-i convine, sa plece!
Erwin
eu până acum am văzut mereu anunţuri google anti-psd. Credeam că orientarea e inversă! rofl.gif Nu contează, toţi sunt la fel. Politicienii din ţara asta trebuie să aibe în vedere un singur lucru: să-şi vadă de atribuţiile şi funcţiile lor, cu simţ de răspundere, că de nu, îi vom da jos! mad.gif
rofl.gif
Serenity
QUOTE(Danescu Eugen @ 6 Dec 2009, 11:37 AM) *
E regretabil şi chiar dezgustător, că patronii forumului şi-au arătat înclinaţiile politice pe acest forum.
Nu se face propagandă, nici chiar plătită, pe un forum unde atitudinea se lasă la alegerea participanţilor.
Un forum este un loc public de discuţie, pus la dispoziţie fără cost, nu cu un anumit interes propagandistic.
E sigur că pentru cei care votează cu Băsescu, azi acest forum e chiar dezgustător, aşa cum am spus mai sus, când deschide pagina de start şi vede lozinca PSDului.
Oricum nu îmi rămâne decât să replic:

STOP GEOANĂ!


Eugen, fii mai atent. Bannerele respective sunt opera celor pe care ii simpatizezi tu, sunt lozinci anti-PSD. Sunt mai de bun simt in cazul asta?
masini
Base ca si Geoana isi face datoria doar fata de cercurile lor de interese. Noi ramanii murim de foame si Romania se duce de rapa. mad.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.