Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Marduk
Nu stiu inca daca Basescu are de suferit d.p.d.v politc de pe urma actiunilor membrilor familiei sale, cert este un lucru fratele sau, Mircea, face ce face si ajunge pe prima pagina a ziarelor.
mutulica
na... si obama are frati care inca mangaie capre in etiopia...
Marduk
parca rudele lui traiau in Kenya!
Michelle
nu toate...cica matusi-sa era pe cale zilele astea sa fie expulzata din US
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 7 Feb 2010, 07:54 PM) *
parca rudele lui traiau in Kenya!

rudele neprezentabile. ce dreacu, tiganu cand a ajuns imparat, primul lucru pe care l-a facut : l-a spanzurat pe tac-su.

michele, dhragostea mea! ohyeah.gif
abis
Radem, glumim, dar lucrurile importante nu le bagam de seama (ori le tratam in registru ironic). Intai a fost vizita la Chisinau, care are toate sansele sa fie primul pas inspre o adevarata normalizare a relatiilor cu R. Moldova (am spus "normalizare" referindu-ma la natura pe care ar trebui sa o aiba relatiile dintre doua tari locuite de acelasi popor). Apoi a venit stirea despre participarea Romaniei la scutul american anti-racheta - probabil cea mai importanta decizie luata in plan extern de Romania, dupa aderarea la UE si NATO. Pe noi ne arde insa grija cancanurilor dambovitene.
Johann_Moritz
Doua bile albe pt. Basescu pt. cele desrise mai sus.
Bercea Mondialu insa nu intra la cancanuri. Bercea Mondialu tine de semiologia sociala, care daca nu exista ar trebui inventata pt. tara asta.
Michelle
are dreptate abis, trebuie sa fim mai seriosi ohyeah.gif
ca tot veni vorba de cancanuri...cica pe fata lui Mondialu' o cheama Formatia
turbo trabant
QUOTE(abis @ 8 Feb 2010, 01:23 PM) *
Apoi a venit stirea despre participarea Romaniei la scutul american anti-racheta - probabil cea mai importanta decizie luata in plan extern de Romania, dupa aderarea la UE si NATO.

sa traiti sefu' e bine ca noi participam la scut! foarte bine!

dar sefu', americanu' participa? ca daca odata maraie putin la Lumumba, o sa fie asa un change we can believe in de o sa mute scutul la moskva, ca vorba aia Lumumba are printzipii planetare de bine.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 8 Feb 2010, 01:04 PM) *
dar sefu', americanu' participa? ca daca odata maraie putin la Lumumba, o sa fie asa un change we can believe in de o sa mute scutul la moskva, ca vorba aia Lumumba are printzipii planetare de bine.

N-am inteles nimic. Imi traduci si mie in limba romana? smile.gif
turbo trabant
sigur. Lumumba este ala cu change we can believe in, cunoscut prin washington dc si sub porecla "johnny cel cu oua".

ne-am cam aruncat in fata la o decizie pe care" americanul" Lumumba , ca un laureat nobel pentru pace, nu prea are de gand sa o respecte. pana in 2018 mai e cale lunga.
abis
Nu prea cred ca nu are de gand sa o respecte. O sa vedem. Dar din cate am inteles, prin 2015 ar urma sa inceapa instalarea scutului, nu in 2018.
turbo trabant
decizia americanilor se bazeaza pe 2 ipoteze:

1. iranul NU va dezvolta rachete ICBM ci numai MRBM ( de raza medie). scutul in varianta romanica apara numai de MRBM. Scutul in varianta romanica NU apara America!
2. rachetele SM-3 block 2 vor fi dezvoltate pana atunci. in romania nu se vor amplasa patriot, THAAD sau SM-3 bloc 1 ( acestea din urma fiind acum in serviciu pe crucisatoarele AEGIS).

cei 2 factori sunt foarte greu de cuantificat iar in momentul unei opozitii puternice a rusiei cuplata cu 1 sau 2 , planul se duce dracului. iar Lumumba este cunoscut ca un fricos fara margini si un incapabil in a lua decizii strategice ( noroc cu biden).

de aceea, polonia si cehia tac din gura urmarind reactia moscovei cu romania in rol de cobai.
Michelle
oh si eu care credeam ca Tulumba e un braveheart ca doar e nascut in Leu,nah!
totusi nu-mi fac griji ca nu stiu cei din jur sa-i dea suturi in dos mobilizatoare
turbo trabant
suturi in dos aka "dear mr president, iti scoatem teleprompterul din priza daca nu ne asculti...."

lumumba este foarte iubit prin partile europei de est. prietenii stiu de ce - "da, michelle, dhragostea mea, duc eu gunoiul !"
Dox
* Intalnirea dintre presedintele Traian Basescu si Mihai Ghimpu presedintele interimar al Moldovei din 15/02 pentru inaugurarea punctului de frontiera Lipcani a fost contramandata de catre presedintele Basescu fara explicatii.

* Traian Basescu si-a anulat participarea la investirea oficiala in functie a presedintelui Ucrainei, desi prezenta sa la Kiev fusese anuntata inca de la inceputul saptaminii si confirmata de oficiali ucraineni precum vicepresedintele Partidului Regiunilor, Serghei Liovocikin. Ieri, potrivit unei informari de presa a MAE, vizita a fost amanata, cu precizarea ca “la data de 24 februarie 2009, in baza consultarilor, partile au convenit continuarea pregatirii vizitei oficiale in Ucraina a presedintelui Romaniei, cat mai curand, la o data care va fi stabilita pe canale diplomatice”. In informare nu se fac, conform Mediafax, alte precizari.
In locul presedintelui, la Kiev a fost trimis azi nu Mircea Geoana, numarul doi in stat, ci numarul trei, adica Roberta Anastase.

* Un alt element straniu este brusca programare a congresului PDL in martie, de unde pana recent era stabilit abia in vara- toamna.

In lipsa unor comunicate oficiale, aceste desfasurari de evenimente sunt deocamdata de neinteles pentru noi publicul larg.
Dox
Citez de pe blogul lui Iosef Buble corespondentul Antena 3 la Parlament :


28 February 2010 16:36
Preşedintele internat la Babeş sau SMC ?

Aşa cum vă spuneam acum câteva zile cu Traian Băsescu se întâmplă ceva. Mai nou aflu că ar fi in spital. Am ezitat să scriu asta acum 2 ore cand am primit informatia, dar vad ca lucrurile se complică - preşedintele pare că e internat în spital. Acum nu se ştie unde - la Victor Babeş sau Spitalul Militar Central?

UPDATE1: Se spune că la Victor Babeş de acum două zile au izolat o aripă întreagă.

UPDATE2: Preşedintele Senatului, Mircea Geoană mi-a spus că nu a fost contactat de Administraţia Prezidenţială, dar că "am auzit şi eu câte ceva".

UPDATE3: Preşedintele Camerei Deputaţilor, Roberta Anastase mi-a spus că nici ea nu a fost contactată de Administraţia Prezidenţială şi "nu cred că fie aşa ceva, deşi am văzut că se spune!"

UPDATE4: Ştirea pare să se confirme şi preşedintele să fie totuşi internat. Nu se cunoaşte diagnosticul.

UPDATE 5: Purtătorul de cuvânt al Administraţiei Prezidenţiale, Valeriu Turcan mi-a respins apelul telefonic. Să vedem dacă răspunde la SMS.

Inchis citatul din mesajul lui Buble

In lipsa unei reactii oficiale , sa de Domnul sa fie numai un zvon !
Dox
In seara asta , la iesirea dintr-un restaurant, domnul presedinte Basescu a declarat reporterilor ca este sanatos tun.
Johann_Moritz
Cata naivitate!

http://www.romanialibera.ro/editorial/a178...ui-basescu.html
abis
Kumarbi, nu pledai tu in urma cu cateva luni tocmai pentru o astfel de solutie - adica un pact cu unii de genul asta pentru a putea avansa lucrurile? smile.gif

Remember:

In chestiunea cu Voiculescu si Patriciu am spus: sa ii fi pupat in bot si sa ii fi lasat in pace daca altfel nu se putea. Eu nu stiu cum ganditi voi, dar creierul meu merge pe pragmatism absolut atunci cand e vorba de politica. Daca pt. a misca lucrurile este necesar sa accepti ca va trebui sa cruti niste ticalosi, fa-o...

Inlocuieste Voiculescu si Patriciu cu Miki Spaga si Oprea si ti se indeplineste dorinta... devil.gif
Johann_Moritz
Exact la asta ma gandeam si eu cand am citit articolul, la pledoaria mea de acum ceva vreme.
Asa ca am ramas cu o nedumerire: de ce acum se poate si atunci nu? De ce acum e in regula, atunci in schimb Patriciu era un impediment?
Banuiesc ca raspunsul e ca Patriciu e cam greu de manevrat. Astia nu sunt.
Naivitatea se referea la sperantele afisate de autor, ca brusc basescu a realizat ca trebuie sa te faci frate cu drcau sa treci tara puntea. Nah, nu cred, poate o castiga cate ceva si tara din asta (salarizare unica, legea pensiilor), dar pe ansamblu, tot la prostii ii umbla capul, suynt sigur.
Johann_Moritz
Deci ma doare burta de ras. Basescu a devenit academician. un titlu onorific de academician i-a fost acordat de Academia Oamenilor de Stiinta din Romania. AOSR e o persoana juridica de interes public, iar membri ai academiei au fost Pallade, Louis de Broglie (fizician), Werner-Karl Heisenberg (fizician), Jean Perrin (fizician), Paul Sabatier (chimist), toti laureati ai premiului nobil.

Sincer, nu stiu daca e o imensa limba in cur sau cineva s-a inteles cu astia sa-l faca pe Basescu de cacat.

Udrea nimic?
Erwin
păi ce, numai Obama să ia premiu? Şi Băse poate fi academician, dacă erea şi Leana lu' Codoi!
abis
QUOTE(kumarbi @ 11 Mar 2010, 10:09 PM) *
Basescu a devenit academician.

Nu a devenit, a refuzat titlul. smile.gif

QUOTE
Sincer, nu stiu daca e o imensa limba in cur sau cineva s-a inteles cu astia sa-l faca pe Basescu de cacat

Eu unul cred ca-i mult mai probabila prima varianta.
turbo trabant
QUOTE(Erwin @ 12 Mar 2010, 01:22 AM) *
păi ce, numai Obama să ia premiu?

nu le da idei ca acum se suie coana lenuta in avionul de oslo cu o sacosa de bani pentru prezidentul norvegiei sa "unga" treaba sorry.gif

avem niste academicieni geniali pentru un sediu in palatul lui becali l-ar face pe jiji honoris causa. la fel si pe vanghelie rofl.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 12 Mar 2010, 03:30 PM) *
nu le da idei ca acum se suie coana lenuta in avionul de oslo cu o sacosa de bani pentru prezidentul norvegiei sa "unga" treaba.

nota 4 la politica, Norvegia este regat iar regele norvegienilor se numeste Harald V-lea. mwah1.gif Dar cum noi avem regi si imparati or avea si ei presedinti, cine stie!
abis
QUOTE(Marduk @ 13 Mar 2010, 04:06 PM) *
nota 4 la politica

Nota asta tu ar trebui sa o primesti pentru ca nu te-ai prins de ironia facuta de turbo! rofl.gif

turbo trabant
ironia era un pic continuata si de ideea spagii cu o sacosa de bani data in norvegia. cred ca e singurul mod in care un norvegian poate deveni violent, sa ii dai spaga biggrin.gif.

Marduk
Corect, accept, nu am avut linkul respectiv, asta este, EBA nu ma dezamageste este exact asa cum ma asteptam.
abis
EBA? unsure.gif rolleyes.gif

Marduk, ramai repetent! jamie.gif
Marduk
Ok, alta Elena, fara alte conotatii onomastice. blush.gif
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 15 Mar 2010, 05:38 PM) *
Marduk, ramai repetent! jamie.gif


Vine la toamna! rofl.gif

Eu astept cu drag sa admir bustul de bronz al conducatorului iubit printre tepele din Piata Revolutiei. ohyeah.gif
mutulica
total rupt din context vreau sa spun ca e adevarat, puterea flacarii violet exista si functioneaza... am avut o sedinta nashpa cu un client, si m-am dus cu camasa violet, cu cravata violet, cu soseata violet... sa-mi pice strimfii de va mint, dar mi-a iesit

cred ca i-am convins ca nu glumesc cu chestiile astea...
acuma ma gandeam sa colorez costumele pt sfarsitul lumii in violet, si sa il dobor pe Basescu.. nu ca as avea ceva cu el, dar n-are deloc gust la femei - cel putin daca e sa il compar cu Berlusconi, si ma deranjeaza la maxim ca ale italienilor sa fie mai betoance ca ale noastre... unde mai pui ca si unele si altele sunt nascute intre Focsani si Piatra Neamt
Nefertiti
No Basescu Day
CharonOfNyx
Se da ceva la manifestatiile alea? Un mic, o bere, o "sarmala"?
turbo trabant
o noua campanie gen "noi vrem respect"? cum pot sa se compare cu piata universitatii hapciupalii astia?

in stilul asta, voiculescu zis si felix va fi inaugurat ca si martir al revolutiei romane si lider al pietei universitatii, sfant luptatoriu cu fortele obscure ale securitatii.
abis
E chiar amuzant protestul.

Hai sa spicuim cateva dintre "revendicari", nu le pun pe toate ci spicuiesc doar cateva, dar si restul sunt la fel:

- încurajează inegalitatea în faţa legii a cetăţenilor - adica? In ce fel incurajeaza aceasta inegalitate?

- încalcă dreptul la informare, conducand campanii de dezinformare în beneficiul sporirii puterii personale - despre ce campanii de dezinformare vorbim?

- încalcă principiul majorităţii - adica? Cum suna principiul ala pe care il incalca?

- încalcă dreptul la asociere liberă, subminând activitatea partidelor democratice - care sunt partidele democratice si cum le submineaza?

- controlează de facto toate serviciile secrete, cu toate că acestea ar trebui să se afle sub control parlamentar - inclusiv SRI unde este sef un pesedist?

- doreşte să lase milioane de români, până la o treime din alegători, fără reprezentare parlamentară, prin schimbarea sistemului de vot - cum au calculat ca vor fi (cel mult) o treime cei nereprezentati? Oricum, sistemul uninominal pur este pe de-o parte dorit de marea majoritate, iar pe de alta parte este practicat in democratii mult mai avansate, deci nu inteleg care-i problema...

- acuză televiziunile de manipulare, dar e prezent mai des şi la mai multe televiziuni decât Hugo Chavez - asta e perla cea mai mare: da, o fi prezent mai des decat Hugo Chavez la Realitatea, la Antene... Insa ma indoiesc profund ca acolo i se aduc omagii ca dictatorului sud-american rofl.gif
Johann_Moritz
Ba mie nu mi se pare o ideea in intregime proasta. Oricum, ce ai face, o sa zica cineva ca faci ca sa profite ailalti.
Dar ma trece o idee: daca nu avem de unde alti politicieni, si deocamdata e calr ca nu avem, nu ar fi mai bine daca ne-am apuca sa ii educam pe astia care sunt?
turbo trabant
QUOTE(kumarbi @ 1 Apr 2010, 10:20 AM) *
nu ar fi mai bine daca ne-am apuca sa ii educam pe astia care sunt?

de acord dar cu ce calibru ii educam? as prefera stramosescul 7,62 mm.



abis
Eu n-am zis ca-i o idee proasta, ci ca e amuzanta. Cum sa-l critici pentru faptul ca e toata ziua la televizor? Pai cine-i pune pe Ciutaci sa-l foarfece toata ziua? laugh.gif

Btw, de la cine a plecat ideea? smile.gif
Nefertiti
Eu doar am semnalat ideea. Nu stiu daca trebuie disecata, imi place sa cred ca traim intr-o lume libera, in care poti spune cu voce tare ca ti-ar placea - chiar si la nivel simbolic - o zi fara Basescu. smile.gif Asta e ideea, de fapt. Si nu a aparut la noi, ci in democratii mai cu traditie. Sigur ca tot ce e democratic dar il critica pe Basescu e mai putin acceptabil pentru unii.

abis, esti foarte previzibil. laugh.gif
abis
QUOTE(nefertiti @ 1 Apr 2010, 11:45 AM) *
imi place sa cred ca traim intr-o lume libera, in care poti spune cu voce tare ca ti-ar placea - chiar si la nivel simbolic - o zi fara Basescu

Bineinteles ca poti spune cu voce tare, ti-a interzis cineva? smile.gif

Si bineinteles ca poti avea oricate zile vrei fara Basescu, eu unul am o gramada. laugh.gif

QUOTE
tot ce e democratic dar il critica pe Basescu e mai putin acceptabil pentru unii

Dar cine a spus ca este inacceptabila intitiativa? Ori macar "putin acceptabila"? Este o intiativa cat se poate de fireasca din partea celor care nu-l suporta pe Basescu, chiar sunt curios cate sute de mii de oameni se vor strange... N-am si eu dreptul, totusi, sa ma amuz cand citesc lista reprosurilor? Mai ales ala cu prezenta masiva la TV? smile.gif

Si, la fel, n-am voie sa ma amuz cand vad indicatiile pe care le da Nastase protestatarilor?

Primul pas, initiat de voi, pe bloguri, e excelent. El va trebui urmat insa de un pas similar cu cel din tarile mai sus amintite – cu proteste publice, cu iesiri in strada...

Asa ca bafta la protestat, pentru mine 2 aprilie va fi la fel ca oricare alta zi din punctul asta de vedere... Sper numai sa nu perturbati transportul in comun mai mult decat a facut-o astazi RATB-ul...
Nefertiti
Eu nu ma duc la protest, eu am gasit ideea pe net si mi-a placut (la nivel simbolic, repet), nu m-a interesat cine e in spate samd. Pur si simplu, eu sunt unul care isi doreste o zi fara Basescu si trupa lui. Fara sa fiu pesedista. smile.gif Asta nu inseamna ca ma inrolez in vreo miscare de o parte sau de alta. Raman la vot de blam. smile.gif
abis
QUOTE(nefertiti @ 1 Apr 2010, 12:11 PM) *
Pur si simplu, eu sunt unul care isi doreste o zi fara Basescu si trupa lui.

Si cine te impiedica sa ai asa ceva astazi, de pilda? Sau cand vrei tu? laugh.gif
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 1 Apr 2010, 11:59 AM) *
Si bineinteles ca poti avea oricate zile vrei fara Basescu, eu unul am o gramada. laugh.gif


Asta e tare, de 1 aprilie, nu? rofl.gif rofl.gif rofl.gif ohyeah.gif
abis
Nu, n-are legatura. Daca vrei ti-o spun si maine. rofl.gif
turbo trabant
romanii sunt opsedati de presedinte, cel-mai-sus-catarat-cimpanzeu pe craca ierarhica.

il voteaza aproape cu ochii in lacrimi, crezand ca in sfarsit a venit salvarea ( nici romanii nu stiu de ce trebuie salvati) apoi asteapta rumegand ca prea-alesul sa "intre in paine". apoi dupa un timp se plictisesc de idolul de la "guvernez pentru tine" si incep sa carcotesca: ba ca e tampit, ba ca e incompetent. romanul, prin latura lui omnicompetenta si omniprezenta, isi da seama de niste greseli care sunt atat de grave incat se mira ca nasa nu le-a descoperit inca cu telescoapele lor minune dar romanii da. incepe sa fiarba furia in el si mai ales frustrarea.

totul sfarseste cu injuraturi, laturi in public si alte chestii de genul asta. nici macar o clipa nu isi dau seama ca acest cimpanzeu este reflectia perfecta a societatii din care a fost ales si ridicat pe craca. si iliescu si constatinescu si basescu au fost reprezentativi la vremea lor pentru modul de gandire al plebei.

si totul ar tine la infinit daca nu ar aparea un "altul" care le vorbeste cum le vorbea primul (huo! criminalul!) in tineretea carierei politice. si apoi ca o fata mare care s-a dus cu tot satul, il voteaza aproape cu ochii in lacrimi , crezand...
Cucu Mucu
rofl.gif Din pacate, e 100% adevar, nu e nicio pacaleala!
Dox
Presedintele Basescu l-a decorat pe primarul general Oprescu ( probabil pentru realizarile din Bucuresti) , dar si pe finul sau de cununie !
March
Hai noroc ciocoflenderilor ! smile.gif

Ce , credeati ca m-am exilat pentru ca Baselu a furstigat din nou ? Iaca, de peste mari si tari m-am intors la baza. Si incep , aici, locul meu favorit. wink.gif Cum am sosit ce-mi aud urechile ? Ca unul din regii asfaltului ,Casuneanu, a fost bagat putin la zdup ! Aoleo ! Mai sa fie hmm.gif Unul din partenerii "Jupanului" la smenul ala cu terenurile si masina aia "Mercedez" sa intre la gherla ? Ce sa fie... ce sa fie... ?!?? S-o fi obraznicit si a contribuit cu mai putin ? Sau de loc ? unsure.gif

Stati pe aproape , am mai multe. Closcarul ala imbuibat de Voicu va iesi si el. Iar lacheii din DNA vor cauta altii pentru a continua circul astfel ca bouporul sa uite ca le ghiortaie matele de foame sad.gif !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.