Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
The Dude
Ha, ha, ha... !!!

Demisia lui Basescu ???..."Un gest de starleta", cum bine zicea cineva...Daca era o declaratie serioasa se facea asa cum se fac declaratiile serioase: de la tribuna Cotrocenilor !! ..in cadru solemn, si nu intr-un ziar ce, culmea apartine unui grup de presa controlat de un "mare mogul".

Daca iese prost, Basescu, in stilul caracteristic, o sa o dea cotita cumva.
Nu il vad capabil sa duca un gest ca asta dincolo de "efectul de scena" scontat.

Si apoi, ia sa vedeti cat de cinic poate fi cel mai mare patriot.
Scenariu: Basescu suspendat, Basescu demisionar, alegeri anticipate dar nu pe vot uninominal ca nu mai e timp, configuratia politica 96 -98% aceiasi.
Nu se stie cum va fi cu majoritatea Parlamentara dar sigur PD nu are cum sa o obtina, in schimb e sigur ca Basescu va fi reales...

Cine si ce castiga ? = Basescu scapa de Tariceanu Prim Ministru si numeste un alt Premier si, asa cum ii sta in obicei, si un alt cabinet, care in aceleasi conditii ca si guvernul cu PD, sau cu guvernul de acum nu va putea face nimic in plus pentru ca niciuna din conditii nu se va fi schimbat. Doar Tariceanu va disparea..

Cine pierde ? = eh, mai nimeni...Tariceanu in niciun caz..pentru el orice pozitie e mai confortabila decat cea de acum..mai pierde si Romania printre multe altele...dar e trecuta la pierderi colaterale, nesemnificative pentru actorul avid de scena Basescu..parca a si dat scris pe undeva "interseul partidului, si daca se poate si interesul national"
abis
QUOTE (March @ 12 Apr 2007, 05:57 PM)
CC a zis ca a violat numai oleaca Constitutia , da' nu prea adanc

Devii deja plictisitor repetand minciuna asta.
QUOTE (The Dude)
Scenariu: Basescu suspendat, Basescu demisionar, alegeri anticipate dar nu pe vot uninominal ca nu mai e timp, configuratia politica 96 -98% aceiasi.

Alegeri anticipate doar pentru functia de presedinte. Pentru Parlament de ce s-ar organiza? Aici nu se schimba nimic, deocamdata.
March
Decizia Curtii Constitutionale are, incontestabil, o semnificatie cruciala pentru batalia angajata intre fortele democratice din Romania si tendinta lui Traian Basescu de a instaura un regim de republica bananiera, bazat pe scheciuri populiste la nivel inalt si actiuni de Politie politica ale DNA si serviciilor secrete. Neindoielnic, asa cum corect arata decizia Curtii Constitutionale privind suspendarea, Traian Basescu n-a incalcat grav Constitutia in cei doi ani de mandat. Altfel spus, in nevoia sa nevolnica de a deveni Ceausescu II al Romaniei, Traian Basescu n-a incercat sa dea o lovitura de stat, dizolvand Parlamentul si instaurand in fruntea tarii o junta alcatuita din ofiteri SRI, SIE si DIA, procurori si politisti cu creier de militieni(...)

Din nenorocire pentru Traian Basescu, tara in fruntea careia s-a trezit peste noapte e membra a Uniunii Europene si, lucru mult mai important, fixata pentru mult timp intr-o sfera de influenta care exclude aventurile autoritariste. Constient ca, intr-un asemenea context geopolitic, nu-si poate permite o incalcare brutala a Constitutiei pentru a dobandi cat mai multa putere, Traian Basescu a incalcat-o pe sest si, pe cat posibil, in asa fel incat, prins asupra faptului, sa poata argumenta ca n-a facut-o(…)

Tactica aleasa de Traian Basescu pentru a dobandi puteri peste marginile Constitutiei a constat in interpretarea abuziva, in folos propriu, a articolelor din Constitutie. S-a intamplat asa nu numai cu articolul privind revocarea ministrului, dar si cu alte numeroase, de la cel privind functia de mediere, pana la cel despre politica externa.



Mai rasfirati, baieti, mai rasfirati ! tongue.gif
The Dude
QUOTE (abis @ 13 Apr 2007, 06:57 AM)
Alegeri anticipate doar pentru functia de presedinte. Pentru Parlament de ce s-ar organiza? Aici nu se schimba nimic, deocamdata.

Nu se va schimba oricum...dar ai dreptate, am uitat o faza a scenariului, una atat de populista incat 100% Basescu nu are sa reziste ispitei: Dizolvarea Parlamentului.

Asa cum am spus ea insa chiar nu va schimba nimic....doar va adancii tara in marasm, un lucru cu totul neansemnat pentru voluptatea satisfacuta a presedintelui.
Uncle Sam
O Doamne, mai e cineva care il citeaza la modul serios pe Cristoiu? Delicios.
Acum lamuriti-ma si pe mine. Parlamentul vrea sa il suspende pe Basescu. Ca nu e bun. Voiculescu ii cere demisia. Colegii din PNL spun ca nu e bun. Nu mai vorbesc de aliatii lor, psd si prm. Toti au cazut de acord ca nu e bun Basescu si trebuie suspendat. Si vine si Basescu si spune, ok, daca nu sunt bun si vreti sa ma suspendati, imi dau demisia. Si brusc toti ceilalti sar de cur in sus si nu isi dau seama de penibilul in care i-a aruncat Basescu. Cum sa iti dai semisia? Cum sa pleci? Stai bai, pai ce esti de capul tau? Pai nu voiati voi sa plece? Uite ca pleaca. Va indeplineste dorintele. Se duce in fata electoratului. Care din liderii vostri are curajul in acest moment sa se prezinte in fata electoratului? NICIUNUL. Perspectiva prezentarii in fata alegatoruliui ii dispera. Dusmani traditionali au coalizat doar de dragul de a scapa de Basescu si acum le-a picat fisa ca au socotit gresit si sunt disperati. Cum sa ne prezentam in fata alegatorului? si ce sa-i spunem alegatorului? Ca nu avem un candidat? Noi, cei care conducem tara, am luat listele cu cei 22 de milioane de locuitori ai Romaniei si am procedat prin eliminare si nu am gasit un singur candidat pe care sa il opunem lui Basescu? Asta vrem noi sa aratam alegatorului? PAI ALEGATORUL STIE TREABA ASTA. De aia ne ferim ca de dracu de el.
Sah mat.
actionmedia
QUOTE (March @ 12 Apr 2007, 08:10 PM)

Minciuna confirmata !  tongue.gif Daca asta doreau votau suspendarea !

Nu inteleg unde vezi tu confirmarea, ca deocamdata nici macar nu s-a dezbatut suspendarea, darmaite sa se exprime votul. Daca nu isi doreau asta, votau impotriva raportului.
Si daca nu isi doreau asta, nu spuneau pe toate posturile ca Basescu a incalcat constitutia si ca el este "autorul moral" al crizei politice din Romania, etc.
Si poate nu ai observat semnele de punctuatie, eu am pus o intrebare, nu am facut o afirmatie. Din comportamentul liderilor liberali, eu asta am inteles ca isi doresc, am inteles ca isi doresc ca Basescu sa nu mai fie presedinte, este adevarat sau nu?

Daca nu e adevarat, atunci de ce continua scanadalul? Atunci inseamna ca Basescu are dreptate in cele ce spune si ar trebui ca Tariceanu sa isi dea demisia si sa inceapa alegerile anticipate.

QUOTE
Mai rasfirati baieti, mai rasfirati !


Vad ca repeti obsesiv aceasta fraza, vrei sa imi explici ce inseamna si cui te adresezi? Eu sincer nu pricep ce vrei sa spui. Daca imi ceri mie sa "rasfirez", ce vrei sa rasfirez?

QUOTE

QUOTE
Ce spun eu si ce spui tu. Vezi ca minciunile le spui tu, pentru ca Basescu nu este idolul meu. 

Sa vede din toate postarile tale cat de neutru esti !


Pai eu nu am afirmat ca sunt neutru. Eu am spus ca Basescu nu este idolul meu. Atat. Nu ma inchin la el, nu imi ghidez viata dupa "invataturile" lui, nu ma rad pe mijlocul capului ca sa arat ca el, nu hahaiesc cum face el, nu incerc sa il copiez, nu preiau orice idee de a lui, etc.

Faptul ca nu este idolul meu nu inseamna ca nu am dreptul la o opinie politica, ca orice alt cetatean din tara asta. Am dreptul sa sustin pe cine vreau eu in lupta politica, iar in acest moment consider ca Basescu este atacat pe nedrept, in plus exista lucruri pe care le le sustine si eu mi le doresc:
- alegeri anticipate
- vot uninominal
- reformarea justitiei si a clasei politice.

QUOTE (the dude)
Demisia lui Basescu ???..."Un gest de starleta", cum bine zicea cineva...Daca era o declaratie serioasa se facea asa cum se fac declaratiile serioase: de la tribuna Cotrocenilor !! ..in cadru solemn, si nu intr-un ziar ce, culmea apartine unui grup de presa controlat de un "mare mogul".


Nu a fost o declaratie ci un interviu. Omul a raspuns unor intrebari ale unui reporter (ma rog, reporterite), intr-un interviu programat cu mult timp inainte, dupa declaratia de aseara a Corinei Dragotescu. Iar ceea ce a fost dezbatut ieri in massmedia nu este deloc o declaratie ci o simpla justificare a unei posibile decizii. Am citit intreg interviul si Basescu nu spune nicaieri: "daca ma suspenda imi dau demisia", vorbeste de posibile decizii, iar una dintre ele ar fi aceasta, iar la final, la insistentele Corinei, apare justificarea:

QUOTE (Cotidianul)
Corina Dragotescu: In situatia in care va gindeati, ca varianta, la o eventuala demisie, este o renuntare la lupta sau este un nou inceput?
Traian Basescu:Exclusa renuntarea la lupta! Judecata mea pleaca de la realitatea ca presedintele Romaniei se afla in fata suspendarii in pofida avizului negativ al Curtii Constitutionale. Pot concluziona ca suspendarea a devenit un act politic, fara o motivatie constitutionala. In aceasta situatie, un referendum cu privire la demiterea presedintelui inseamna o confruntare electorala intre mine si Parlament. Or, eu cred ca Parlamentul, ca institutie, trebuie protejat. Parlamentul nu trebuie supus riscului de a fi infrint de poporul roman. De aceea, imediat dupa eventualul vot de suspendare, cei care au generat acest abuz trebuie scosi in fata electoratului. Imediat dupa vot, doar demisia mea ar fi cea care ne-ar pune pe toti in fata electoratului. Iar eu, ca presedinte ales al romanilor, va asigur ca ma voi prezenta cu responsabilitate in fata cetatenilor in aceasta competitie democratica, la care ii invit sa participe si pe artizanii politici care au generat abuzul suspendarii. Trebuie sa plecam de la premisa ca pina in ultima clipa cind se afla in functie, presedintele RomŒniei poate emite decretul prin care sa se organizeze  referendum pentru votul uninominal si, poate chiar simultan, cu eventuale alegeri pentru functia de presedinte.


Asa ca toate cometariile malitioase sau pozitive facute de toti ceilati comentatori de pe margine fie ei oameni politici, analisti politici, jurnalisti sau simpli internauti, la presupusa demisie a lui Basescu sunt de tot rasul.

QUOTE
batalia angajata intre fortele democratice din Romania si tendinta lui Traian Basescu de a instaura un regim de republica bananiera, bazat pe scheciuri populiste la nivel inalt si actiuni de Politie politica ale DNA si serviciilor secrete.


Nu exista asa ceva, asta este doar un abur in capul lui Cristoiu. Nu exista nimic care sa arate nici macar o tendinta a lui Basescu de a se opune democratiei. Deci nu exista o "batalie" intre "forte democratice" laugh.gif si Traian Basescu, si nici "tendinta" de instaurare a unui "regim de republica bananiera". Voi nu vedeti ca sunt aberatii?

QUOTE
Altfel spus, in nevoia sa nevolnica de a deveni Ceausescu II al Romaniei, Traian Basescu...


Din nou, aberatii, nu exista semne pentru asa ceva. Asta arata clar reavointa sin partea lui Cristoiu.

QUOTE
Tactica aleasa de Traian Basescu pentru a dobandi puteri peste marginile Constitutiei a constat in interpretarea abuziva, in folos propriu, a articolelor din Constitutie. S-a intamplat asa nu numai cu articolul privind revocarea ministrului, dar si cu alte numeroase, de la cel privind functia de mediere, pana la cel despre politica externa


Pai daca a interpretat constitutia in "folos propriu" cum poti sa spui ca a facut-o pentru a "dobandi puteri peste marginile Constitutiei"? Chiar nu pricep, daca nu a incalcat constitutia, cum a depasit-o? Cum poate fi in afara ei?
Voi chiar nu vedeti ca acest ziarist vine cu tot felul de tertipuri, cuvinte mestesugite si minciuni pentru a discredita imaginea lui Basescu. Spuneti voi, este just asa ceva? Este corect? Este deontologic?
Inteleg sa ai o opinie proprie, inteleg sa il urasti, sa ai ceva impotriva lui. Dar fii omule corect, fairplay, nu veni cu minciuni, cu aberatii, cu ineptii, cu afirmatii exagerate, pastreaza o limita a decentei. Este evident, ca epitede de genul "Ceausescu II", "dictator", "republica bananiera" etc. sunt neadevarate si sunt strecurate acolo doar pentru a strica imaginea unui om.
De ce? Pentru ca deranjeaza, pentru ca arata cu degetul pe aia care fura, care mint, care doresc sa pastreze vechiul sistem si ii deranjeaza.

Nu mai tin minte exact poate gresesc, dar parca Cristoiu era unul dintre laudatorii de seama ai regimului comunist. Si parca se mai spunea despre el ca ar fi fost informator. Este posibil sa ma insel, s-ar putea sa fie vorba despre altcineva si sa il confund. Nu vreau sa ii daram imaginea acestui om, dar e posibil ca motivatia lui in a-l discredita pe Basescu sa fie exact aceasta teama pentru desconspirarea trecutului sau, asta pe langa faptul ca ia bani grei de la Felix.

QUOTE (the dude)
una atat de populista incat 100% Basescu nu are sa reziste ispitei: Dizolvarea Parlamentului


Cum poate face asta? Daca putea sa o faca, de ce nu a facut-o pana acum?
The Dude
QUOTE (Uncle Sam @ 13 Apr 2007, 09:26 AM)
O Doamne, mai e cineva care il citeaza la modul serios pe Cristoiu? Delicios.


Aaaaa, dar daca tu gasesti placere gastronomica in faptul ca Jack (Cristoiu pentru marele public) are inca o audienta, am vesti foarte imbucuratoare pentru tine: "Are o audienta foarte insemnata"..mai mult decat atat, este cotat ca unul din marii ziaristi ..de catre cunoscatori desigur.

In treacat fie spus, cred ca in legatura cu el, si eu si tu avem pareri destul de apropiate: omul este de cele mai multe ori penibil, lucru care insa nu ii stirbeste cu nimic meritele, atunci cand le are.

QUOTE
Acum lamuriti-ma si pe mine


Cam asta incercam, pentru ca e evident ca ai mare nevoie de lamuriri. Gestul asta a lui Basescu, facut doar pe jumatate (daca era pe de-antregul era facut oficial de la Cotroceni) gestul asta al lui e de-a dreptul ilar.
El nu face decat sa ii scoata in evidenta egocentrismul, de data asta printr- o tactica de autoflagelare si sacrificiu de sine;
influentata cel mai probabil de exemplul lui Cristos, readus in actualitate in mintea confuza a presedintelui cu ocazia recentelor sarbatori pascale.

Basescu vrea sa moara pentru a putea renaste ...intr-o glorie inca si mai mare decat cea pe care conteaza acum.
Delir mistic specific persoanelor cu deficiente in preajma marilor sarbatori religioase.

Ca gestul lui pune lumea politica intr-o situatie confuza cu implicatii directe si grave asupra societatii, asta nu mai conteaza.
Ca el este inutil si egal cu zero din punctul de vedere al echilibrului si al raportului de forte: idem.

QUOTE
toti ceilalti sar de cur in sus si nu isi dau seama de penibilul in care i-a aruncat Basescu. Cum sa iti dai semisia? Cum sa pleci? Stai bai, pai ce esti de capul tau?


Aiurea...scorneli de user prins cu ocaua mica. Nimeni nu a luat in serios declaratia lui Basescu.
Procedura de destituire merge nestingherita mai departe, iar liderii politici cu oarecare valoare electorala au comentat decizia constatativ si nicidecum condamnabil sau imputabil.
Inacantati de o posibila dezordine neasteptata PRM si PC chiar si-au manifestat interesul.
Probabil numai in scafarlia unuia ca Boc se pot petrece astfel de drame


QUOTE
Noi, cei care conducem tara, am luat listele cu cei 22 de milioane de locuitori ai Romaniei si am procedat prin eliminare si nu am gasit un singur candidat pe care sa il opunem lui Basescu?


Mai buni ca Basescu, din cei 22 de milioane cred ca ai sa gasesti vreo 23 de milioane.
E cel mai mare rau care i s-a intamplat Romaniei de la dictatura incoace, asa ca oricine e mai bun ca el...poate numai Berceanu sa fie mai prost.


QUOTE
Dusmani traditionali au coalizat doar de dragul de a scapa de Basescu si acum le-a picat fisa ca au socotit gresit si sunt disperati.


Disperarea locuieste zilele astea in cu totul alta tabara...Sa o mai numesc ??...Nu merita...
Trist e ca in toata tevatura, generata de Traian Basescu de la un cap la altul, tara se zvarcoleste si decade, ratand ocazie dupa ocazie..


QUOTE
Sah mat.


Nicio sansa prietene.
Tu ai face cel mult o remiza si daca ai juca singur.
Daca incerci cu un partener modest....cine stie poate in doi trei ani...lumina thumb_yello.gif




cocosel
Din nou un joc penibil..absurd dar care il poate reabilita pe capitan.Strategia folosita acum era strategia ultima pe care si-o putea trasa.Din pacate societatea romaneasca nu este pregatita sa vada si ceea ce se ascunde in spatele usitelor.Se crede ca acest lucru a fost spus acum ei va asigur ca era un mod de a raspunde noului guvern care i-a indepartat favoritii PD-ei...
Se stia acest lucru insa era greu de presupus o astfel de iesire la rampa.Asta nu demonstreaza decat ca acel scaun de altfel fara prea multe puteri ii confera marinarului transformari si se crede atotputernic...imaginandu-si controlul asupra valurilor.
Nu schimba cu nimk noua intentie de altfel neexprimata de la Cotroceni poate fi un ZVON asa cum presa oligarhica tot imprastie citandu-l pe maestru.
Insa este o scapare care il poate tine pe scaun pana la final dar nu ii va oferi si alt mandat cu siguranta.Joaca prea dur si se poate taia grosolan.

QUOTE
Basescu este atacat pe nedrept, in plus exista lucruri pe care le le sustine si eu mi le doresc:
- alegeri anticipate
- vot uninominal
- reformarea justitiei si a clasei politice.

Aici apare problema acceptem doar zvonurile,barfele..supozitiile dar in momentul in care cineva iti demonstreaza ca aceste lucruri care sunt doar exprimate nu si infaptuite ne manifestam absolut penibil.Cate din cele enumerate au fost indeplinite in procent de 2%.Iti spun nici unul.Sunt doar vorbe.

QUOTE
De ce? Pentru ca deranjeaza, pentru ca arata cu degetul pe aia care fura, care mint, care doresc sa pastreze vechiul sistem si ii deranjeaza.

Iarasi propaganda...ti-am adus argumente mai zilele trecute intregi expozeuri...un om din sistem nu poate reforma sistemul iti garantez.Are prea multe pacate pe cap care il pot opri sa faca ce tot se lauda ca face.

QUOTE
dar parca Cristoiu era unul dintre laudatorii de seama ai regimului comunist. Si parca se mai spunea despre el ca ar fi fost informator. Este posibil sa ma insel, s-ar putea sa fie vorba despre altcineva si sa il confund.

Ca sa vezi cat de consecvent sunt ...Cristoiu nu poate emite judecati constante pentru ca face parte din sistem...insa opinia lui coroborata cu cea a unui partizan al marinarului te poate apropia de adevar.Pentru ca pui in balanta o opinie vadit contrara cu una laudativa.NU discredita din start opinia istoricului asa cum a fost si este partinitor PSD si alte cele insa in acelasi timp poate sa vada o parte a paharului mai aspra.

March
QUOTE (abis @ 13 Apr 2007, 07:57 AM)
QUOTE (March @ 12 Apr 2007, 05:57 PM)
CC a zis ca a violat numai oleaca  Constitutia  , da' nu prea adanc

Devii deja plictisitor repetand minciuna asta.

International Herald Tribune

Basescu a incalcat Constitutia dar nu de ajuns ca sa fie suspendat !!
The Dude
QUOTE (actionmedia @ 13 Apr 2007, 09:59 AM)
Pai eu nu am afirmat ca sunt neutru. . Eu am spus ca Basescu nu este idolul meu.


Cum poti fi partinitor fara sa fi si sustinator sau suporter ???
"IDOL-Ființă sau lucru care reprezintă obiectul unui cult sau al unei mari iubiri"
Iubirea insemna intelegere, insemna aprobare, asa ca....
Nope....Te-ai declarat neutru !!
Ceea ce e cu totul altceva.
De afirmat te-ai afirmat partinitor pana la idolatrie in fiecare rand postat aici


QUOTE
Eu am spus ca Basescu nu este idolul meu. Atat. Nu ma inchin la el, nu imi ghidez viata dupa "invataturile" lui, nu ma rad pe mijlocul capului ca sa arat ca el, nu hahaiesc cum face el, nu incerc sa il copiez, nu preiau orice idee de a lui, etc.


Asta pentru ca esti inca intr-o faza incipienta a bolii.
Daca insa ai sa rotesti o privire pe aici ai sa poti vedea limpede stadiile urmatoare ce te asteapta in viitorul cel mai apropiat. Ai inca aceasta puterea de a fi obiectiv: profita de ea acum, cat inca mai ai timp. thumb_yello.gif

QUOTE
- alegeri anticipate
- vot uninominal
- reformarea justitiei si a clasei politice


Observa te rog ca toata clasa politica doreste declarativ aceleasi lucruri. Basescu la fel ca Tariceanu, la fel ca Geoana, la fel ca Vadim...nu e nici o diferenta in declaratiile lor..poate doar unele nuante, asa ca de unde stii tu ce vor fiecare din ei in inima lor ???

QUOTE
Omul a raspuns unor intrebari ale unui reporter (ma rog, reporterite), intr-un interviu programat cu mult timp inainte, dupa declaratia de aseara a Corinei Dragotescu
.

Aha....deci varianta de negare e deja pregatita....de ce nu ma mira ??

QUOTE
Cum poate face asta? Daca putea sa o faca, de ce nu a facut-o pana acum?


Sunt unii pe aici care stiu sa iti raspunda mai bine, si care au chiar mari griji legat de asta. Oricum la modul in care trateaza Basescu Constitutia nici o iesire nu e condamnabila.."prea grav"
March
QUOTE (Uncle Sam @ 13 Apr 2007, 10:26 AM)
O Doamne, mai e cineva care il citeaza la modul serios pe Cristoiu? Delicios.

Uite unu' mai delicios ! laugh.gif

Presedintele din galerie

Presedintele rade soltic. Se simte in largul sau intre ultrasii de la periferia stadionului. E "baiat de baiat" si scandalagiii din galerie il aduleaza. Cum altfel, doar e de-al lor, slobod la gura si gata oricand sa injure, sa se ia de gat cu autoritatile ticalosite ori sa le sparga "mecla" rivalilor neportocalizati (...)

Privindu-l in meleul cavernos de suporteri-alegatori, intaiul om in stat pare un sef peste brutele aglutinate de ura. Un fel de Corsicanu’ al Giulestilor sau de Blondua al Baniei. Acesta este de fapt poporul la care se raporteaza parsiv si cu care comunica onomatopeic Jupanul Cotrocenilor. Si-o face explicit, demonstrativ chiar, fara ocolisuri, ostentativ si dezgustator. Pentru domnia sa, tara e aidoma stadionului: miros de sange si sete de razbunare. Scandari triviale si porniri huliganice. Primitivism violent si masa de manevra(...)

Un discurs de-o gaunosenie exemplara, rostit intr-o criza de patetism demagogic: "Nu voi abandona lupta, pentru ca mi-ati dat mandatul de a duce aceasta lupta pana la capat". Inchipuindu-se un Lenin al zdrentarosilor cu mintea incetosata de votca, luptatorul declarativ al cauzei celor sarmani a plusat marxist: "Nedreptatea sociala este resimtita de toti cei care muncesc si vad ca au castiguri mici, in timp ce hotii de toate felurile acumuleaza averi uriase". Asadar, lupta de clasa continua in acelasi registru bolsevic, cu capitalisti verosi si muncitori exploatati! Romania revine periculos la sloganurile cincizeciste, cand apostolii egalitarismului social indemnau la incendierea conacelor boieresti si la casapirea chiaburilor. Autovictimizandu-se ipocrit, mai-marele bocilor se plange ca tocmai "aparatorii vechiului sistem se folosesc de orice arme pentru a ma face sa tac". Pai, cu asemenea declaratii nu cred ca activistii comunisti s-ar simti tradati de cel care a condamnat cu aplomb mimat sistemul ilegitim si imoral(...)

Capitalismul propovaduit de ex-functionarul de la Anvers nu poate fi conceput in afara principiilor eticii si echitatii socialiste. si ale demagogiei de cartier, de care presedintele nu doreste neam sa se dezbare(..)



Aferim !!
March
Un addendum la articolul de mai sus .

Cand vom vedea pe marginea soselelor in locul placardelor " aici sunt banii dv. " ( uitati-va bine ca-i vedeti !! tongue.gif ) o lozinca contra "oligarhilor" de genul :

user posted image

Stima nostra si mandria.... etc !
abis
QUOTE (March @ 13 Apr 2007, 07:19 AM)
batalia angajata intre fortele democratice din Romania si [u]tendinta lui Traian Basescu de a instaura un regim de republica bananiera

Adica PSD, PC, PRM si, cu voia dumneavoastra ultimul pe lista, PNL! rofl.gif



QUOTE
International Herald Tribune

Basescu a incalcat Constitutia dar nu de ajuns ca sa fie suspendat

E opinia IHT sau e preluata din presa noastra? smile.gif
March
QUOTE (abis @ 13 Apr 2007, 12:04 PM)

E opinia IHT sau e preluata din presa noastra? smile.gif

Ei, minciuni rolleyes.gif vehiculate de presa nationala si internationala ! laugh.gif
March
QUOTE (abis @ 13 Apr 2007, 12:04 PM)
QUOTE (March @ 13 Apr 2007, 07:19 AM)
batalia angajata intre fortele democratice din Romania si [u]tendinta lui Traian Basescu de a instaura un regim de republica bananiera

Adica PSD, PC, PRM si, cu voia dumneavoastra ultimul pe lista, PNL! rofl.gif

Daca nu ai aflat inca, toate partidele parlamentare au ajuns in acel Forum in baza unui vot democratic !!

Mai bine te-ai gandi bine la asta : Romania revine periculos la sloganurile cincizeciste, cand apostolii egalitarismului social indemnau la incendierea conacelor boieresti si la casapirea chiaburilor !!
The Dude
QUOTE (March @ 13 Apr 2007, 10:58 AM)
Cand vom vedea pe marginea soselelor in locul placardelor " aici sunt banii dv. " ( uitati-va bine ca-i vedeti !! tongue.gif ) o lozinca contra "oligarhilor" de genul ....


....esti un gaozar mai domnule !!!! rofl.gif rofl.gif rofl.gif
abis
QUOTE (March @ 13 Apr 2007, 11:12 AM)
Ei, minciuni vehiculate de presa nationala si internationala !

Doar interpretari eronate ale unora de pe aici, preluate si de IHT... smile.gif
QUOTE
toate partidele parlamentare au ajuns in acel Forum in baza unui vot democratic !!

Si? Asta face din PRM (de exemplu) un partid democratic? smile.gif
March
QUOTE (abis @ 13 Apr 2007, 12:40 PM)

Si? Asta face din PRM (de exemplu) un partid democratic? smile.gif

Sigur. In Parlament nu exista unele partide mai democrate decat altele. Atat timp cat nu a fost interzis si i s-a permis participarea la alegeri si a intrat in Parlament cu votul a cca 13 % dintre alegatori este democratic la fel ca toate celelalte partide parlamentare. Ba, este acceptat si in Parlametul European unde face parte din grup separat.
Vrem, nu vrem inghtim scaietele pentru ca asta e Romanica si in regimul lui Basescu !
March
Din ciclul : " Libertatea justitiei e asigurata " !! tongue.gif

Basescu si Morar incing firul

In incercarea disperata de a demostra opiniei publice ca "nu este omul lui Basescu", Daniel Morar nu a facut altceva decit sa confirme ceea ce toata lumea a inteles de mult: este un instrument in serviciul presedintelui. "Nu ma vad cu presedintele Traian Basescu, insa uneori vorbim la telefon anumite lucruri", a afirmat, cu nonsalanta, Morar. Seful DNA a refuzat sa dezvaluie tema conversatiilor, precizind insa ca vorbeste si cu ministrii si parlamentarii. In ceea ce-l priveste pe premierul Tariceanu, Daniel Morar a precizat ca nici nu-l suna si nici nu se vede cu acesta. La insistentele moderatorului, seful DNA a afirmat ca a avut mai multe discutii telefonice cu Traian Basescu, despre chestiuni "care nu tin de dosare", una dintre ele fiind referitoare la problema cercetarii presedintelui in dosarul "Flota". Chiar daca "nu vorbesc de dosare", coincidenta face ca data finalizarii expertizei financiare-contabile dispusa in dosarul "Flota" sa fie prelungita pina in luna iulie, la solicitarea expertilor.

gio19ro
QUOTE (March @ 13 Apr 2007, 11:16 AM)

Mai bine te-ai gandi bine la asta : Romania revine periculos la sloganurile cincizeciste, cand apostolii egalitarismului social indemnau la incendierea conacelor boieresti si la casapirea chiaburilor !!

Ce are burghezia, ca am vazut ca ai pus poza aia, cu oligarhii? Chiar zilele trecute s-a dat publicitatii un studiu despre urmatorii ani in care se preconiza ca virgula, clasa de mijloc va fi cea care va purta stindardul nemultumirii sociale.
Francmasoni ca Marx, Engels, Lenin, Trozki.... n-au atacat niciodata marele capital. editat E chiar atat de greu de inteles?

Sistemul asta social nu trebuie facut pentru 1000 de familii de pe planeta. E lumea noastra si n-au dreptul sa ne prostesca si sa ne tina in saracie. Asta nu e un slogan comunist. Din contra. Asa cum in sistemul comunist puterea si decizia era in mainile unor putini, asa ajungem acum, cu un sistem asemanator ca esenta, in care bogatia si puterea e in mana unui procent de 0,0000000001 din indivzii acestei planete. asta ne duce din nou la comunism, la un statut de asistati sociali. De caramizi informe, fara personalitate in iadul saraciei gandit pentru noi de cei ce si-au arogat dreptul de a ne conduce fara sa ne intrebe. Cica e spre binele nostru. editat

Saracia e o forma de violenta extrema. Vezi si tu ce s-a intamplat in anii '90 cand 80% din planeta a saracit iar cei 'alesi", fratii cu multe zerouri in coada au mai pus unul. Cine a avut 10 mil a facut 100, cine a avut 100 mil a facut miliardul etc.

Asa ca, sloganul asta cu burgezii....e pe dos. Noi suntem burghezii. Iar la noi in Romania, fostii masoni comunsiti sunt acum oligarhii.

te rog controleaza-ti limbajul
March
Presedintele executiv al PNG-CD, analistul politic Dan Pavel, a declarat, vineri, ca Gigi Becali va duce o campanie curata rolleyes.gif in cazul declansarii alegerilor prezidentiale anticipate si nu il va ataca pe Traian Basescu(...)

Intrebat la ce se referea Gigi Becali cand a spus ca "l-ar face pe Basescu generalul sau", Dan Pavel a declarat ca acesta s-a referint la eventualitatea in care ar castiga Presedintia si ar putea sa il numeasca pe Traian Basescu prim-ministru, in urma alegerilor. "Deci o rocada", a adaugat el

Ha-ha-ha-ha ! ( a la Basescu !) "Rocada" auzi ! rofl.gif

Alo ! Totusi stati linistiti la locurile voastre. Daca nu e numai o cacealma pentru panicarea adversarului ( adica a Parlamentului !!!) atunci Dumnealui :

Isi sapa groapa

Gestul sefului statului confirma inca odata, daca mai era nevoie, faptul ca este un om al conflictelor si al situatiilor limita. Basescu genereaza si se hraneste din crize, fiind capabil sa-si puna in joc propriul mandat. Avid de putere, increzator in sondajele care il acrediteaza drept "fiul cel mai iubit al tarii" presedintele nu ia in calcul si faptul ca ar putea sa devina victima propriului sau joc. Odata demisionat, Basescu devine un om de rind fara pirghii si instumente. Pierde controlul serviciilor, al DNA-ului, al Parchetului si ajunge la mina adversari care-l vor ataca cu doasare de tot felul. Startul in atacul contra lui Basescu a fost dat inca de luna trecuta, cind o delegatie a CNSAS s-a deplasat la arhivele militare din Pitesti pentru a cautat celebrul dosar de securitate al sefului statului. In cazul in care acest dosar va aparea si se va demonstra ca Traian Basescu a avut legaturi cu fosta securitate, el ar putea fi impiedicat sa mai candideze. Nu in ultimul rind se mai naste o intrebare : va rezista presedintele psihic la acest razboi? Impulsiv si imbatat de gustul puterii ii va fi foarte greu sa se adapteze la statutul de simplu cetatean.


abis
QUOTE (March @ 13 Apr 2007, 12:35 PM)
ajunge la mina adversari care-l vor ataca cu doasare de tot felul

Ca intre 2000 si 2004. smile.gif

Se pare ca cei care uita istoria tind sa o repete. Nu mai tii minte cat de atacat era Basescu inainte de ultimele alegeri? Mai tii minte cate legi s-au modificat doar pentru a i se reduce atributiunile de primar general? Si ai vazut rezultatul.... Istoria se repeta cu aceiasi actori: PSD-ul si aliatii pe de-o parte, Basescu de cealalta.
The Dude
Draga gio19ro, nu pot decat sa iti spun ca editat si ca editat.
Desigur tu nu ai de unde sa sti ca beeeeeep sau ca beeeeeeep findca atat cat esti de editat, burghezia in ansamblul ei nu poate decat sa te editat.

Asta e raspunsul meu de aici, ca in cealalta parte nu iti mai vorbesc, formulat la recomndaraea adminului intr-un limbaj controlat.

Am zis,
The Dude
QUOTE (abis @ 13 Apr 2007, 12:54 PM)
Istoria se repeta cu aceiasi actori: PSD-ul si aliatii pe de-o parte, Basescu de cealalta.

Ba nu sunt deloc aceiasi...Au aparut si prospaturi, iar alianta PSD si PNL nici nu exista altundeva decat in "oficioase" si in declaratiile isterizate ale unuia ca Boc sau ca Berceanu.
Intre cele doua partide, ca si intre toate celelalte partide din Parlament (mai putin minoritatea PD), exista un interes comun, nu o alianta.
actionmedia
Permiteti-mi va rog sa ma retrag temporar de pe acest topic. Cand vad atata inversunare si ura adanca si viscerala mi se face scarba, si nu as vrea sa imi pierd timpul raspunzand unor oameni care nu vad in fata ochilor decat conspiratii, servicii secrete si alte aberatii de genul acesta. Nu voi continua un dialog al surzilor si al orbilor cu niste oameni care ignora argumentele obiective si care trateaza orice zvon si orice speculatie care slujeste la denigrarea unui om ca pe o informatie adevarata.
Dragilor sunt convins ca nu imi veti simti lipsa. Oricum observ la unii ca nici nu stiu cu cine stau de vorba, pentru ei, toti cei care nu sunt impotriva lui Basescu sunt o apa si un pamant, pentru ei nu mai conteaza ce nick ai, confunda oamenii, atitudinile, parerile lor.
Am spus ca ma retrag temporar, deci o vreme nu voi mai posta, dar de citit voi continua sa citesc ceea ce postati aici.
gio19ro
QUOTE (The Dude @ 13 Apr 2007, 12:58 PM)
findca atat cat esti de editat, burghezia in ansamblul ei nu poate decat sa te editat.


rofl.gif ok, bine mai Dude, "findca"


QUOTE
Am zis,


rofl.gif Ce anume dragul meu, ca vad ca ai pus virgula. Ce vroiai sa mai zici? Spune te rog.
cocosel
Mai gio19ro iti spune un profan si unul foarte radical cu masoneii comunisti si alti ca ei sunt o graoza de topicuri aici vorbim politichie si probleme legate de Base cu vaporasele sale... jamie.gif
gio19ro
Pai March vedea asemanari intre spusele lui Basescu si "construim fara burghezie si impotriva ei". Ori sloganul ala era unul masonic comunist. Asta am incercat sa-i spun lui March, asa ca....
QUOTE
aici vorbim politichie si probleme legate de Base cu vaporasele sale... 
spune-i lui.
abis
QUOTE (actionmedia @ 13 Apr 2007, 01:05 PM)
Cand vad atata inversunare si ura adanca si viscerala mi se face scarba

Te inteleg... Pe mine in schimb ma amuza teribil "argumentele" aruncate aici de catre unii care folosesc mai multe semne de exclamare decat virgule...
Uncle Sam
QUOTE (abis @ 13 Apr 2007, 07:49 PM)
... Pe mine in schimb ma amuza teribil "argumentele" aruncate aici de catre unii care folosesc mai multe semne de exclamare decat virgule...

Si pe mine. Le cer scuze dar nu-i pot lua in serios. Pornirile astea contra ORICE spune si face Basescu, complet lipsite de argumente in timp ce tot ei striga ca ceilalti sunt indoctrinati ma amuza uneori pana la faza in care imi insenineaza cate o zi mohorata.
March
Pe culmile inalte ale demagogiei si populismului :
Basescu a inceput sa se ocupe si de canonizari !! laugh.gif

S-ar putea ca simpatizantii lui care sunt atei si liber cugetatori sa inceapa sa se boteze ! tongue.gif

The Dude
QUOTE (actionmedia @ 13 Apr 2007, 01:05 PM)
Permiteti-mi va rog sa ma retrag temporar de pe acest topic.

Eu unul salut decizia ta, ca fiind una inteleapta.
Te victimizezi prea mult, si ai in general o parere deformata despre tine...ca si despre Traian Basescu.
Am insa multa incredere si sunt convins ca in lupta care se da in tine obiectivitatea va triumfa.

Traian Basescu este de departe cel mai mare rau ce i se putea intampla Romaniei,.
Din fericire pentru ea si pentru noi raul asta vine pe un fond de profunda schimbare si nu are cum sa dureze si nici cum sa se infiripe statornic.
Refuz sa cred ca oameni cu intelecte echipate asa cum esti si tu si Abis nu vad nici ipocrizia si nici fariseismul din actiunile Basesciene.
Fanfaronada asta cu unicul luptator neanfricat impotriva "sistemului ticalosit" care in treacat fie spus dainuie peste tot in lume e atat de ieftina incat nu iti trebuie nici ura si nici inversunare ca sa o poti comenta de pe pozitii critice.
The Dude
QUOTE (abis @ 13 Apr 2007, 07:49 PM)
Pe mine in schimb ma amuza teribil "argumentele" aruncate aici de catre unii care folosesc mai multe semne de exclamare decat virgule...

E un raport intre ele ce trebuie respectat ????
A scos Academia vreo noua gramatica si noi, cufundati in dezbateri pe teme de legitimitate prezidentiala, nu am aflat de ea ??


Observ la sustinatorii Basescieni o oarecare delasare si un fel de abandon.
Sa fie ca au obosit in fata "surzilor si orbilor", sa fie ca au epuizat argumntele, sa fie ca au inceput sa vada....???
Felina
QUOTE (The Dude @ 16 Apr 2007, 06:01 AM)
Traian Basescu este de departe cel mai mare rau ce i se putea intampla Romaniei.

Ei na, chiar asa?

Il inteleg perfect pe Actionmedia, si eu m-am retras din discutia asta ceva timp in urma. Topicul e plin de afirmatii de genul celei citate. Ce poti sa discuti pe langa o asemenea afirmatie?

"Observ la sustinatorii Basescieni o oarecare delasare si un fel de abandon."

Un abandon in discutia de fata, care are pretentii de discutie elevata, dar e foarte departe de asa ceva.
Nicidecum un abandon al sustinerii lui Basescu, nu te pripi.

In acest topic March a aprobat comportamentul unor partide care platesc anumite persoane pentru o activitate de defaimare a presedintelui pe forumuri, fiindu-le sugerate chiar modele de fraze. Reactia forumistilor la postul lui March a fost una extrem de blanda (exceptie a mea), drept pentru care eu m-am retras din discutie.

Numai bine!
Cucu Mucu
QUOTE (Felina @ 16 Apr 2007, 09:11 AM)
QUOTE (The Dude @ 16 Apr 2007, 06:01 AM)
Traian Basescu este de departe cel mai mare rau ce i se putea intampla Romaniei.

Ei na, chiar asa?

Dap, de cand a pornit scandalul parasuta aia blonda ne-a scazut iar ratingul de tara. Tot ce face economia distrug hahalerele politicianiste, fie ca sunt peneliste, pediste, peremiste sau pesediste. Ma rog, la cat de hoti suntem ma mir ca nu s-a gasit vreunul sa dea spaguta pt o bila in plus si la rating.
March
Am omorat un Ceausescu ca sa ajungem sa vedem up-dated "vizite de lucru" : intampinarii cu mare alai, paine si cu sare, coridoare umane formate din oameni si copii imbracati in costume populare, chiuituri si aplauze furtunoase, indemnuri si solicitari ca sa zdrobeasca "dusmanul" tarii, discursuri mobilizatoare pentru "masele largi" alegatoare , cuvantari in biserica (acest nou stefangheorghiu !) , activul de partid si de stat prezent in frunte cu caratorul de servieta prezidentiala Boc, (acest Emil Bobu al vremurilor EUropene) si acest Flutur reprezentantul partidului lacheilor in zona . Poate in curand bouporul alegator va primi , ca bonus pentru netarmurita gragoste prezidentiala, , niste " frati petreusi' ,
"adidasi", ulei, zahar, cozonac si alte zdranganele . Iar mass-media oficioasa va deschide in fiecare zi telejurnalele cu rubrica " din activitatea in slujba poporului a Timonerului tarii", iar poza , singur sau impreuna cu Doamna, pe prima pagina a ziarelor !

Si cum spuneam , l-am impuscat pe Ceausescu.....

March
QUOTE (Felina @ 16 Apr 2007, 10:11 AM)

In acest topic March a aprobat comportamentul unor partide care platesc anumite persoane pentru o activitate de defaimare a presedintelui pe forumuri, fiindu-le sugerate chiar modele de fraze. Reactia forumistilor la postul lui March a fost una extrem de blanda (exceptie a mea), drept pentru care eu m-am retras din discutie.

Nu prelua metodele de incitare a "maselor" folosite de idolul tau !! mad.gif

edit: Vezi cum vorbesti. wink.gif
Felina
QUOTE (March @ 16 Apr 2007, 07:21 AM)
Ciocu' mic !!


Nu-mi aduc aminte sa-ti fi permis sa-mi vorbesti asa. Esti josnic si de toata jena. Ma mir cum nu ti-e rusine sa mai postezi. Tupeul tau intrece orice limite.


QUOTE (March @ 16 Apr 2007, 07:21 AM)
Nu prelua metodele de incitare a "maselor" folosite de idolul tau !!  mad.gif


incitare a maselor?? cred ca delirezi laugh.gif
si sa stii ca nu ma sperii daca pui un zambaret incruntat. wink.gif




Felina
..
March
QUOTE (March @ 16 Apr 2007, 10:21 AM)

edit: Vezi cum vorbesti.  wink.gif

Saudade , io sau dumneaei ?!? Adica ea instiga contra mea si io sa intorc si celalalt obraz , nu ?
Nefertiti
Tu, March. Nu sa intorci celalalt obraz, ci sa iti controlezi limbajul.

Felina, eu am editat.
Felina
QUOTE (mariusc2 @ 16 Apr 2007, 07:17 AM)
QUOTE (Felina @ 16 Apr 2007, 09:11 AM)
QUOTE (The Dude @ 16 Apr 2007, 06:01 AM)
Traian Basescu este de departe cel mai mare rau ce i se putea intampla Romaniei.

Ei na, chiar asa?

Dap, de cand a pornit scandalul parasuta aia blonda ne-a scazut iar ratingul de tara. Tot ce face economia distrug hahalerele politicianiste, fie ca sunt peneliste, pediste, peremiste sau pesediste. Ma rog, la cat de hoti suntem ma mir ca nu s-a gasit vreunul sa dea spaguta pt o bila in plus si la rating.

Ok, deci cotrar existentei acestor "hahalerele politicianiste, fie ca sunt peneliste, pediste, peremiste sau pesediste", raul maxim e singur Basescu? Sau daca Basescu n-ar fi existat, n-ar fi existat nici "hahalerele politicianiste, fie ca sunt peneliste, pediste, peremiste sau pesediste"?

mariusc2, nu-i logic ce spui tu.
March
QUOTE (Felina @ 16 Apr 2007, 10:33 AM)

Nu-mi aduc aminte sa-ti fi permis sa-mi vorbesti asa. Esti josnic si de toata jena. Ma mir cum nu ti-e rusine sa mai postezi. Tupeul tau intrece orice limite.
QUOTE (March @ 16 Apr 2007, 07:21 AM)
Nu prelua metodele de incitare a "maselor" folosite de idolul tau !!  mad.gif

incitare a maselor?? cred ca delirezi laugh.gif

Bine, nu-ti mai spun ciocu' mic, ci sa nu mai discuti despre persoana mea in termeni instigatori !! Si prin astfel de atacuri la persoana pe care vad ca amica Saudade ti le tolereaza !
Felina
QUOTE (March @ 16 Apr 2007, 07:42 AM)
QUOTE (Felina @ 16 Apr 2007, 10:33 AM)

Nu-mi aduc aminte sa-ti fi permis sa-mi vorbesti asa. Esti josnic si de toata jena. Ma mir cum nu ti-e rusine sa mai postezi. Tupeul tau intrece orice limite.
QUOTE (March @ 16 Apr 2007, 07:21 AM)
Nu prelua metodele de incitare a "maselor" folosite de idolul tau !!  mad.gif

incitare a maselor?? cred ca delirezi laugh.gif
si sa stii ca nu ma sperii daca pui un zambaret incruntat. wink.gif

Bine, nu-ti mai spun ciocu' mic, ci sa nu mai discutii despre persoana mea in termeni instigatori !! Si prin astfel de atacuri la persoana pe care vad ca amica Saudade ti le tolereaza !

Ok, atunci explica te rog care e metoda de incitare a "maselor" din postul meu. unsure.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Felina @ 16 Apr 2007, 09:38 AM)
mariusc2, nu-i logic ce spui tu.

Raul maxim e seful. Ce e asa ilogic? Daca idolul tau isi juca rolul de mediator, celelalte hahalere nu mai ajungeau sa faca rau, iar noi nu am fi avut acum guvern mafiot. Daca ii lasa sa guverneze asa cum o luasera de la alegeri, mai bine sau mai prost, fara sa intervina el, ar fi ajuns la un consens. Dar trebuia idolul tau sa isi urmareasca razbunarile si ambitiile personale, trebuia sa o faca el pe Mucea men... si ce a realizat?! Si-a zburat cateva procente bune, pedeului i-a taiat binisor craca, peneleul l-a bagat cu oistea-n gard... a facut varza, varza dreapta din Romania...
March
De ce demisioneaza presedintele? Pentru ca-l roade grija de imaginea Parlamentului rofl.gif
Felina
QUOTE (Felina @ 16 Apr 2007, 07:47 AM)
Ok, atunci explica te rog care e metoda de incitare a "maselor" din postul meu. unsure.gif

March, nu raspunzi la ce te-am intrebat. Ai facut o afirmatie, argumenteaz-o.
cocosel
Pentru divergente acute va invit aci...si va propun sabiute... rofl.gif Mult se mai aprind oamenii pentru unii sau altii..cel putin daca cineva dintre ei ar merita o strangere de mana.Am vazut ca multi s-au retras din discutie mi se pare injust pentru ca atunci cand atacau... ceilalti au ramas sa-i combata cu anumite argumente unele plauzibile altele nu. Cand insa s-a intors roata ceilalti s-au retras... asta poate fi interpretata in fel si chip.Nu-i normal sa invoci unele lucruri si apoi sa fugi..
Nu ma consider partizanul nici unei parti dar atunci cand cineva la propiu face un anumit mod de propaganda amendez imediat uneori pierzand poate notiunea de amabilitate.Inca odata repet daca am pacatuit (desi stiu ca o fac mereu martor mi-e ingerasul) va cer scuze interlocutorii mei.Insa patima asta acerba se poate sa inchida geamul atunci cand ai nevoie cel mai mult ca el sa fie deschis.Hai sa fim mai degajati si sa privim lucrurile mai intelept ajutandu-ne de balanta talerelor unui judecator,sa privim ambele depozitii si cea de acuzat si cea de acuzator...si apoi sa tragem o idee.Dar sa nu fim fugarii din propria noastra depozitie pentru ca vom pierde esenta si in speta procesul constiintei. smile.gif
Felina
QUOTE (mariusc2 @ 16 Apr 2007, 07:50 AM)
QUOTE (Felina @ 16 Apr 2007, 09:38 AM)
mariusc2, nu-i logic ce spui tu.

Raul maxim e seful. Ce e asa ilogic? Daca idolul tau isi juca rolul de mediator, celelalte hahalere nu mai ajungeau sa faca rau, iar noi nu am fi avut acum guvern mafiot. Daca ii lasa sa guverneze asa cum o luasera de la alegeri, mai bine sau mai prost, fara sa intervina el, ar fi ajuns la un consens. Dar trebuia idolul tau sa isi urmareasca razbunarile si ambitiile personale, trebuia sa o faca el pe Mucea men... si ce a realizat?! Si-a zburat cateva procente bune, pedeului i-a taiat binisor craca, peneleul l-a bagat cu oistea-n gard... a facut varza, varza dreapta din Romania...

Marius, e ilogic, pentru ca hahalere de care vorbesti faceau rau oricum.
Daca tu crezi ca Basescu i-a facut din buni rai pe politicienii zilelor noastre, atunci esti naiv.

Clasa politica din tara noastra, in marea ei majoritate, e alcatuita din infractori. Inainte de Basescu toata lumea se vaita de asta. Dar lumea a uitat se pare. Nu domne, erau buni spre foarte buni, Basescu a venit si i-a transformat intr-o gasca de hoti si incompetenti.

Draga Marius, daca Basescu e asa de nenorocit, de ce nu voteaza parlamentarii legea ANI care sta la coada de luni de zile, dar mai zilele trecute au trecut asa zise legi care sterg datoriile la stat ale anumitor societati comerciale?

Da, singuri alegem sa citim propaganda anti Basescu in loc sa citim ce fac exact domnii in parlament.

E trist.
The Dude
QUOTE (Felina @ 16 Apr 2007, 09:11 AM)
QUOTE (The Dude @ 16 Apr 2007, 06:01 AM)
Traian Basescu este de departe cel mai mare rau ce i se putea intampla Romaniei.

Ei na, chiar asa?


Mmmmda, chiar asa.
Omu' e samanta de scandal si nimic mai mult. Tot timpul a fost la fel, la Primarie, la Transporturi...niciodata altceva.
Pe ultimul loc in preocuparile sale sta binele natiunii, pe primul: popularitatea.

E un despot in adevaratul sens al cuvantului, si e unul penibil.
Gesturile astea cu "m-a trimis sotia sa cumpar apa", sau "hai sa facem poza, ca poza nu ma costa nimic dar imi aduce liniste si confort" sunt de un populism sub limita oricarei decente politice.

Regret Felina ca ai ales sa crezi in el, dar te asigur ca vazut de aproape Basescu e un monstru.
Asta imi aminteste o replica din celebrul film a lui Igmar Bergman "Oul de Sarpe": "Prin membrana subtire poti vedea reptila formandu-se". Bergman foloseste metafora pentru a divulga ascensiunea partidului nazist in faza ei incipienta.
Dar desigur mai imi aminteste si de piesa lui Bertolt Brecht "Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprita", si asta e si rostul discursului meu de aici.


QUOTE
Il inteleg perfect pe Actionmedia, si eu m-am retras din discutia asta ceva timp in urma.


Si eu m-am retras...acum am revenit, probabil ca in curand ma voi retrage inca odata...care e problema ?? Nu asta facem mereu ?? Nu despre asta e vorba in toata existenta noastra: veniri, plecari, cautari ???
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.