Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
The Dude
QUOTE (March @ 27 Oct 2006, 10:53 AM)
Cine s-a nascut la Cotroceni ? Deocamdata nimeni , dar se poate concepe o mica cripto-dictatura !

Mai, sunt unii nascuti si acolo...cat de spre "cripto-dictatura"..e conceputa deja...e in faza de gestatie.
Nefertiti
QUOTE (Uncle Sam @ 1 Nov 2006, 02:03 PM)
nominalizarea lui Orban, o alegere foarte bine primita, dupa cate citesc.

Cred că madam Boagiu, alias 'Anca pentru doi' rofl.gif , e cam nervoasă.
Cucu Mucu
Bre, faza cu Vosganian ne-a adus aminte (care uitaseram) ca tot tigani am ramas (cel putin in politica), chiar daca ne iau astia in iuropa. Si suntem asa de pe vremea cand se duceau boierii la inalta poarta sa dea spaguta pt un loc mai caldut, si turnau verzi si uscate despre adversari. smile.gif
March
QUOTE (Adina @ 1 Nov 2006, 07:34 PM)
QUOTE (Uncle Sam @ 1 Nov 2006, 02:03 PM)
nominalizarea lui Orban, o alegere foarte bine primita, dupa cate citesc.

Cred că madam Boagiu, alias 'Anca pentru doi' rofl.gif , e cam nervoasă.

Pai dupam atata impingere marinareasca wink.gif din pupa te cred si io ca-i nervoasa cadeta ! biggrin.gif
Nefertiti
Băsescu o ia razna tot mai rău. Acum a graţiat nişte traficanţi de droguri. rofl.gif
Uncle Sam
QUOTE (Adina @ 6 Nov 2006, 11:32 PM)
Băsescu o ia razna tot mai rău. Acum a graţiat nişte traficanţi de droguri. rofl.gif

Unde ai citit? Ceva detalii? Cine erau tinerii, la cat au fost condamnati, cat ispasisera din pedeapsa. Un link, ceva?
Nefertiti
Nu, n-am link, deşi presupun că găseşti prin presa de azi sau de ieri. Eu am văzut doar pe la teve. Şi nu contează detaliile despre 'tinerii' ăia. Ideea e că măria-sa, primul marinar al ţării, se şterge iar la fund cu Constituţia. Adică s-a găsit el să aprecieze īn ce măsură justiţia şi-a făcut bine treaba sau nu. Pur şi simplu, nu contează ce au făcut ăia, ci modul īn care el se amestecă īn justiţie. Şi mai şi spune că o va face de cīte ori i se pare că vreun verdict nu e 'corect'. Aloooo, Bălăceanca, ca să zic aşa! Wake up, că nu ai dreptul să faci asta!
Da' dă bine la prostime, dom'le. Şi la pseudointelectuali.
The Dude
Da, am auzit si eu...da era poleita frumos...a la Basescu...grija lui parinteasca (citeste de "tatuca") fata de niste tineri care au derapat si ei acolo un picut...Vorba e cate procente ii aduc gesturile astea, ca de legi s-a vazut cat de mult ii pasa.

Da poate lucrurile chiar asa stau...si poate ca un prezident ar trebui sa se implice si in maruntisuri de astea care pot afecta destinul unor tineri nesabuiti ???...Ce stim noi cum se vad chestiile astea de la Cotroceni...sau de la Golden Blitz....??
abis
QUOTE (Adina @ 7 Nov 2006, 11:20 AM)
măria-sa, primul marinar al ţării, se şterge iar la fund cu Constituţia. Adică s-a găsit el să aprecieze īn ce măsură justiţia şi-a făcut bine treaba sau nu

Art. 94 litera d din Constitutie prevede dreptul presedintelui de a gratia.

Da mai multe detalii despre caz ca sa ne putem face o idee despre motivele gestului presedintelui.
Nefertiti
Dreptul de a graţia da, īl are. Dar graţierea e de 'bun simţ', aşa... dacă o faci cīnd e vorba de un om īn vīrstă, de unul bolnav, de unul care şi-a ispăşit mare parte din pedeapsă şamd. Nu īn cazul unui traficant, chiar dacă e vorba de 'cantităţi mici de droguri', cum a zis expertul īn corăbii. Şi, cel mai important aspect - că aici īşi depăşeşte el atribuţiile -, nu are dreptul să aprecieze dacă justiţia l-a condamnat pe ăla corect sau nu. Mai mult, spune că va face astfel de aprecieri şi de graţieri de cīte ori o să i se năzărească. Să nu-mi spui că asta nu e amestec īn justiţie, că e vădită, e... nu ştiu cum să īi spun... cer doar un pic de realism şi de obiectivitate. Adică, uită măcar pentru o clipă pentru simpatia ta pentru el, ca om, şi admite că greşeşte.
abis
Pentru a admite asta, in cazul de fata, am nevoie de mai multe informatii. Da-mi un link, ceva... Nu am vazut stirea la TV.
Nefertiti
Eh, aşa mergem pīnă īn pīnzele albe. Repet, nu ai nevoie de detalii despre caz ca să admiţi că nu are dreptul să judece acţiunile justiţiei. Şi nu e prima dată cīnd o face.
Nu am link, caută prin presa de azi sau de ieri sau pe site-urile teveurilor. Sau aşteaptă 'caţavencii' de mīine... nu am chef să sap acum. Dar ieri s-a vorbit mult despre asta, am făcut greşeala să mă uit pe la ştiri şi la 'tocşouri'.
March
QUOTE (abis @ 7 Nov 2006, 02:39 PM)
Pentru a admite asta, in cazul de fata, am nevoie de mai multe informatii. Da-mi un link, ceva... Nu am vazut stirea la TV.

Daca stirea e adevarata, decretul de gratiere trebuie sa fi fost publicat in Monitorul Oficial. Dar sa gratiezi niste traficanti de droguri...
abis
Adica nu stiu nimic despre cei condamnati, nu stiu nimic despre durata pedepesei, nu stiu nimic despre motivatiile gratierii, dar sa fiu de acord ca Basescu incalca Constitutia?

Sunt de acord ca a facut pana acum multe greseli. Enumar cateva: celebra axa cu Londra si Washington; l-a "acoperit" pe Tariceanu cand l-a sunat pe Botos, la arestarea lui Patriciu; a organizat la Cotroceni acea consultare cu toate partidele care i-a dat ocazia premierului sa se razgandeasca in privinta demisiei... Dar in cazul de fata nu stiu nimic despre acea gratiere, asa ca nu pot spune daca a gresit sau nu.
Nefertiti
Nu, dom'le, nu să admiţi, pur şi simplu. Caută detalii şi o să găseşti. Şi chiar dacă te vei emoţiona că a graţiat nişte tineri, e dreptul tău, trecem şi peste asta. Problema e că a făcut graţierile considerīnd că justiţia a greşit. Şi īncă o dată īntreb: ce anume īi dă lui dreptul să facă aprecierea asta? Nu doar că e preşedinte şi nu are voie, dar nici măcar nu e de profesie jurist, avocat etc. Iar avem un precedent, asta e problema.
Adică ce nevoie mai avem de justiţie, mă īntreb eu, dacă īl avem pe nenea Traian, care īşi dă cu presupusul şi face ce vrea el?! am mai avut unul care era şi comandant suprem, şi alte alea. Să-l facem şi pe ăsta de toate şi ne liniştim măcar, că tot avem experienţă īn a fi toleranţi cu specimene din astea.
abis
QUOTE (Adina @ 7 Nov 2006, 02:19 PM)
Problema e că a făcut graţierile considerīnd că justiţia a greşit.

Si nu-i posibil asa ceva?
QUOTE
Şi īncă o dată īntreb: ce anume īi dă lui dreptul să facă aprecierea asta?

Cine i-o interzice? Constitutia nu prevede pentru care motive poate gratia.
Nefertiti
Man, dacă nu īnţelegi ce am spus deja (m-am săturat să repet), ai o problemă de percepţie. Lucrurile sīnt cīt se poate de clare.
TheK
Adina ai cumva un link de unde pot citi de gratierea aia?

Iar daca e adevarat, si a motivat gratierea prin greshala justitiei e penibil. Din punct de vedere diplomatic e inadmisibil pentru ca jignesti o institutie a statului (nu ca nu a mai facut-o) , cu atat mai mult cu cat nu ai pregatire in domeniu.

Comentez mai mult daca e adevarata stirea.
Nefertiti
Bre, da' greu e să daţi o căutare. tongue.gif
Uite o ştire scurtă aici. Nu caut acum mai multe, că nu am chef şi timp suficient. Iar comentariile lui cu privire la justiţie le-am văzut la ştiri, nu ştiu dacă au apărut prin ziare, presupun că da, căutaţi şi voi.
actionmedia
Nu vad ce e asa grav. A gratiat niste oameni, in conformitate cu Constitutia Romaninei, pe baza unor cereri si pe baza unor avize date de ministerul Justitiei.
In articol nu se spune nimic de "datul cu tifla in Justitie". Dar asa le place unora sa arunce pastile otravite pe aici.
Nefertiti
QUOTE (actionmedia @ 7 Nov 2006, 06:01 PM)
Nu vad ce e asa grav. A gratiat niste oameni, in conformitate cu Constitutia Romaninei, pe baza unor cereri si pe baza unor avize date de ministerul Justitiei.
In articol nu se spune nimic de "datul cu tifla in Justitie". Dar asa le place unora sa arunce pastile otravite pe aici.

Ai dreptate, ce nu-ţi intră īn ochi īnseamnă că nu există. Mişto gīndire.
Blakut
QUOTE
resedintele Basescu a semnat decretul de acordare a gratierii individuale lui Mezea Radu Cristian - 24 de ani, fara antecedente penale, licentiat in istorie - pentru restul de pedeapsa neexecutata din cei zece ani de inchisoare la care a fost condamnat pentru consum ocazional de stupefiante.



Daca era dupa mine nici nu trebuia bagat la puscarie... Si sa gratieze, e dreptul lui, nu?
abis
QUOTE (Adina @ 6 Nov 2006, 11:32 PM)
a graţiat nişte traficanţi de droguri

Traficantii este unul singur:

Seful statului a tinut seama, pe linga avizul Ministerului Justitiei, de faptul ca, desi instanta de fond si instanta de apel l-au condamnat la un an de inchisoare cu suspendare, instanta de recurs a decis aplicarea unei pedepse de 11 ani de inchisoare cu executare. Popa a inceput executarea pedepsei pe 6 decembrie 2002 si a stat in inchisoare deja trei ani si sapte luni. Presedintele Basescu a semnat decretul de acordare a gratierii individuale lui Mezea Radu Cristian - 24 de ani, fara antecedente penale, licentiat in istorie - pentru restul de pedeapsa neexecutata din cei zece ani de inchisoare la care a fost condamnat pentru consum ocazional de stupefiante.

Seful statului i-a acordat clementa si lui Sadovec Constantin Alin, 17 ani, pe care l-a gratiat de perioada ramasa neexecutata din pedeapsa de doi ani la care a fost condamnat pentru furt calificat.


Daca doua instante au dat un an de inchisoare cu suspendare, iar alta 11 ani cu executare, nu-i normal sa apreciezi ca undeva a fost o greseala?
Nefertiti
Nu e treaba lui.
Blakut
Pai el are dreptul sa gratieze, de acord cu mine? Atunci cum nu e treaba lui...
Nefertiti
Chiar nu am de gīnd să mai repet. Oricum nu vă scoate nimeni din ale voastre...
abis
QUOTE (Adina @ 7 Nov 2006, 06:30 PM)
Nu e treaba lui.

Dar a cui?
QUOTE
Oricum nu vă scoate nimeni din ale voastre

Nici pe tine, se pare...
Felina
Oameni buni, eu cred ca Basescu actioneaza expre ca s-o 'nerveze pe nefe. laugh.gif
abis
Adina e Nefertiti?! N-am stiut! laugh.gif
Felina
rofl.gif

Hai maaa, ca se cunoaste stilul "eu stiu tot iar voi sunteti batuti in cap" de la o posta... rolleyes.gif
Nefertiti
Eu zic să īncerci să te controlezi, că n-am făcut aprecieri la persoană. Decīt la a lui Băsescu. laugh.gif


Mi-am spus părerea, care nu trebuie să coincidă cu a nimănui, nu e condiţie.
Felina
pai de aia si basescu face orice numa sa te enerveze laugh.gif
March
Daca gratiaza traficanti sau consumatori de droguri , atunci cate babe care au furat niste porumb a gratiat Popeye ?!??

Si apropos, ptr cei care-i racaie chestiune asta , Adina suna mai cool rolleyes.gif decat Nefertitti ! tongue.gif Ce pusca mea laugh.gif
Nefertiti
QUOTE (March @ 7 Nov 2006, 08:28 PM)


Si apropos, ptr cei care-i racaie chestiune asta , Adina suna mai cool rolleyes.gif decat Nefertitti ! tongue.gif Ce pusca mea laugh.gif

laugh.gif rolleyes.gif

Iar nervii nu mi-i consum pe Băsescu, doar că unele lucruri pe care le face sīnt cam... sfidătoare şi populiste.
Uncle Sam
QUOTE (Adina @ 7 Nov 2006, 11:20 AM)
Nu, n-am link, deşi presupun că găseşti prin presa de azi sau de ieri. Eu am văzut doar pe la teve. Şi nu contează detaliile despre 'tinerii' ăia. Ideea e că măria-sa, primul marinar al ţării, se şterge iar la fund cu Constituţia. Adică s-a găsit el să aprecieze īn ce măsură justiţia şi-a făcut bine treaba sau nu. Pur şi simplu, nu contează ce au făcut ăia, ci modul īn care el se amestecă īn justiţie. Şi mai şi spune că o va face de cīte ori i se pare că vreun verdict nu e 'corect'. Aloooo, Bălăceanca, ca să zic aşa! Wake up, că nu ai dreptul să faci asta!
Da' dă bine la prostime, dom'le. Şi la pseudointelectuali.

Ok, am gasit in presa.
Ce articol din constitutie zici ca a incalcat?
Am citit acolo ca au fost discrepante uriase intre verdicte, cred ca avea motive sa creada ca ceva nu e in regula.
Se pare ca cei doi statusera deja in inchisoare mai mult decat fusesera condamnati initial deci se poate intepreta ca daca stateau in banca lor si nu faceau recurs erau de mult liberi.
In procesul verbal de la unul din dosare scria ca s-au gasit patru graunte...repet...graunte maronii.
Pai daca asta e proba pe care sa dai 11 ani nu ma mir ca adevaratii traficanti sunt bine mersi.
In final, the last but not the least, a avut avizul Justitiei.
Sincer, nu vad unde-i problema.
Nefertiti
E vorba de principiu. Şi era vorba de o părere a mea. Şi de faptul că a declarat că se va amesteca īn continuare de cīte ori i se pare că justiţia nu īşi face treaba. Acum, să zicem că trecem peste asta, dar:
- admiţīnd absurdul situaţiei, de ce nu se bagă acolo unde chiar ar fi cazul?
- īn acest fel el admite că justiţia de la noi nu funcţionează cum trebuie
axel
QUOTE (Adina @ 8 Nov 2006, 12:58 AM)
- īn acest fel el admite că justiţia de la noi nu funcţionează cum trebuie

E careva cu minte la cap care afirma contrariul? (cum ca ar functiona bine)
axel
QUOTE (abis @ 7 Nov 2006, 07:29 PM)
Traficantii este unul singur:

Corectie: traficantii este nici unul. Chiar conform instantei care l-a condamnat la 11 ani de inchisoare.

Presedintele a semnat ieri decretul prin care l-a gratiat pe Cristian Claudiu Popa, 30 de ani, pentru perioada ramasa neexecutata din cei 11 ani de inchisoare la care a fost condamnat pentru consum de droguri.
Uncle Sam
QUOTE (Adina @ 7 Nov 2006, 11:58 PM)
- īn acest fel el admite că justiţia de la noi nu funcţionează cum trebuie

Nu doar admite ci chiar a declarat raspicat acest lucru de nenumarate ori, atragandu-si antipatia judecatorilor (ai uitat ca a fost reclamat de CSM ca prin declaratiile sale pateaza imaginea justitiei?)
Uncle Sam
QUOTE (axel @ 8 Nov 2006, 12:44 AM)
QUOTE (abis @ 7 Nov 2006, 07:29 PM)
Traficantii este unul singur:

Corectie: traficantii este nici unul. Chiar conform instantei care l-a condamnat la 11 ani de inchisoare.

Presedintele a semnat ieri decretul prin care l-a gratiat pe Cristian Claudiu Popa, 30 de ani, pentru perioada ramasa neexecutata din cei 11 ani de inchisoare la care a fost condamnat pentru consum de droguri.

Corect, scapasem esentialul.
Nefertiti
QUOTE (Uncle Sam @ 8 Nov 2006, 02:36 AM)

Nu doar admite ci chiar a declarat raspicat acest lucru de nenumarate ori, atragandu-si antipatia judecatorilor (ai uitat ca a fost reclamat de CSM ca prin declaratiile sale pateaza imaginea justitiei?)

Şi care e soluţia? Să graţieze pe cīte unul, cīnd unul dintre consilierii lui īi īmpinge sub nas un dosar? Şi să dea telefon la Parchet cīnd are interes?
Blakut
Nu stiu, dar inclin sa cred ca daca ai avea in fata 10 ani de puscarie, ti-ar placea sa fii gratiata...mai ales cand stii ca ai primit o pedeapsa prea mare sau incorecta.
abis
QUOTE (Adina @ 8 Nov 2006, 09:55 AM)
Şi care e soluţia? Să graţieze pe cīte unul, cīnd unul dintre consilierii lui īi īmpinge sub nas un dosar?

In mod evident presedintele nu poate fi la curent cu toate dosarele din tara asta...
QUOTE
Şi să dea telefon la Parchet cīnd are interes?

Vezi ca il confunzi cu premierul... La Parchet a sunat Tariceanu.
Nefertiti
Crede-ma că nici măcar justiţia noastră īmpiedicată nu dă 10 ani de puşcărie din greşeală. wink.gif

Nu, nu īl confund cu Tăriceanu. Face şi el asta, deşi nu au apărut faimoasele dovezi după care o sa strigi acum că nu le am.
abis
Nu o sa strig nimic, din moment ce ai recunoscut singura ca-i doar o barfa...

Cat despre cei 11 ani de puscarie, cum iti explici ca primele doua instante au dat doar un an si jumatate cu suspendare?
actionmedia
Ba eu nu inteleg de ce se face atata caz pe chestia asta...
Orice om condamnat la o anumita pedeapsa printr-o sentinta definintiva are dreptul sa ceara gratierea presedintelui tarii si sa aduca argumentele sale in sprijinul acestei cereri.
Presendintele are dreptul consitutional sa aprecieze si sa gratieze pe cine crede de cuvinta, pe baza cererilor primite si filtrate de consilierii sai si avizate de ministerul justitiei.
Gratierea data de presedinte este un act de clementa. Nu este si nici nu trebuie privita ca un amestec in treburile justitiei. Justitia si-a terminat treaba, asa cum a facut-o bine sau prost, a dat o sentinta definitiva. Gratierea, nu mai are legatura cu justitia.
Faptul ca Basescu a mai dat o palma justitiei si a scos la iveala diverse probleme din sistem, tine de promisinile facute in campania electorala.
Uncle Sam
QUOTE (Adina @ 8 Nov 2006, 09:55 AM)
QUOTE (Uncle Sam @ 8 Nov 2006, 02:36 AM)

Nu doar admite ci chiar a declarat raspicat acest lucru de nenumarate ori, atragandu-si antipatia judecatorilor (ai uitat ca a fost reclamat de CSM ca prin declaratiile sale pateaza imaginea justitiei?)

Şi care e soluţia? Să graţieze pe cīte unul, cīnd unul dintre consilierii lui īi īmpinge sub nas un dosar? Şi să dea telefon la Parchet cīnd are interes?

Seful statului (nu numai al nostru) are dreptul sa decida pe cine gratiaza. Cum face si de ce pe unii nu-i gratiaza? Vorbim ca sa ne aflam in treaba? Mai intai de toate, nu analizeaza dosare la intamplare ci CERERI DE GRATIERE. Daca un condamnat nu a facut cerere de gratiere, dosarul sau nu are cum sa ajunga pe masa sefului statului.
Cererile sunt probabil analizate de consilieri, de juristi, primesc avize favorabile sau nefavorabile. Sunt convins ca Basescu nu va elibera un condamnat pentru care nu a primit avizul justitiei. Acest aviz nu inseamna ca respectivul e gasit nevinovat ci ca, din punct de vedere juridic, presedintele nu incalca vreo lege gratiind (exista pedepse la care gratierea nu e permisa de lege)
Nu vad nici un fel de ciudatenie, sau ilegalitate sau abuz in gratierile de care vorbim. Basescu si-a exercitat un drept si a facut-o stric dupa lege si constitutie. Unde naiba e problema?
Nefertiti
Nu e, dom'le, nici o problemă, cred că mi se trage mie de la mirosul de diluant.
MIA
QUOTE (abis @ 8 Nov 2006, 10:08 AM)
Cat despre cei 11 ani de puscarie, cum iti explici ca primele doua instante au dat doar un an si jumatate cu suspendare?

Probabil e diferenta intre incadrarea ca si consumator si cea de consumator-traficant. rolleyes.gif

Si e drept ca in multe cazuri linia de demarcatie e cvasi-inexistenta. sorry.gif
March
He-he-he ! Vad ca e tacere pe aici ! La stirile de la ora 18:00 Realitatea TV a informat ca Dl Prezident a fost consiliat gresit devil.gif in privinta gratierii consumatorilor sau consumatorilor-negustorilor de droguri !! Si comunicatul CSM-ului mai mentioneaza ca Dl Basescu si-a bagat coada unde nu trebuia, ca sa ma exprim asa mai plastic !! tongue.gif

Aud ?!?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.