Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
March
QUOTE (axel @ 20 Apr 2007, 07:21 PM)
Pai daca Gioana statea cu legea pregatita...
Consitutionala sau nu, era suficienta cat sa sustina planurile Gioana&Tari&Vadim&Securistu'&Co.

Atentie ! Fii mai prudent ! Basescu il simpatizeaza pe Bush si pe republicani si nu pe democratii lui Clinton ! tongue.gif
cocosel
QUOTE
Alo ! S-a dat alarma generala ! " Fundatia pentru infrumusetarea Capitalei "  suna goarna pentru adulatorii Presedintelui suspendat pentru un miting intr-o piata ! Nu-i gluma , ci stire data acum pe tv.

L-A asta ma duc si io...cu o camera sa am amintire pentru eternitate..nu poti rata o astfel de manifestatie..numai la parada Gay mai pot vedea asa ceva... rofl.gif rofl.gif
March
Daca se dau gratis ceva mici, bere, cozonaci atunci sosec si io ! biggrin.gif Si am sa strig din toti bojocii : Jos...Jos...Jos.... laugh.gif
Felina
“Este o mare umilinta pentru omul care in 2004 spunea ca va fi un presedinte jucator. Aplicarea acestor promisiuni a fost motivul pentru care a fost suspendat”, e de parere Joan Hoey.

In opinia sa, numarul mare de voturi prin care s-a decis suspendarea lui Basescu este barometrul perfect al numarului de inamici pe care si i-a facut in doi ani si jumatate.


“E evident ca a fost un vot de razbunare daca observam ca o strategie post-suspendare nu exista si mai ales faptul ca partidele politice nu au inca oameni pregatiti sa-i faca fata lui Basescu intr-o confruntare electorala.”

http://www.hotnews.ro/articol_70390-Joan-H...-2004%27%27.htm
March
Ceausescu e mort

"In maxim 5 minute de la vot voi demisiona din functie". Asta a spus marti seara Traian Basescu, ritos, cu glas cavernos, prevestitor de ciuma si potop peste Romania. Nimeni nu l-a obligat sa faca asta. A facut-o de buna voie, cu tonul cu care in noiembrie 2004 anunta fraudarea electronica a alegerilor si cerea arestari.

Acesta este teatrul nerusinat si iresponsabil pe care il joaca Traian Basescu cand e la ananghie. Cum sa-ti prezinti demisia ca pe un gest moral cand o conditionezi asa: daca ma suspendati, demisionez, daca nu, nu. Asta e un targ. Daca chiar voia sa se ajunga iarasi in fata electoratului Basescu putea sa-si dea demisia oricand, fara legatura cu suspendarea. Scopul noii scenete basesciene? Sa tensioneze populatia dispusa sa-l creada.
Aidoma lui Ceausescu in decembrie '89, care striga "urmeaza distrugerea Romaniei", Traian Basescu anunta mari catastrofe peste tara daca nu mai e el la Cotroceni - ca sa scoata oamenii la miting.La ce bun? Nu traim in dictatura,

Ceausescu e mort, nu suntem in piata Universitatii in care au murit oamenii sub gloante, cand singura posibilitate de manifestare era iesirea in strada. Daca Traian Basescu nu-si da demisia, punandu-si pe frunte un stigmat al rusinii pe care il va avea in fata ochilor orice om de bun simt, atunci, in 30 de zile, are loc referendumul si fanii lui o sa-l poata vota. Daca si-o da intr-un tarziu, atunci in 90 de zile au loc alegeri prezidentiale si iarasi populatia isi va putea manifesta vointa
.
Uncle Sam
QUOTE (Uncle Sam @ 20 Apr 2007, 05:52 PM)

Fac si eu un pronostic ca va demisiona. Daca nimeresc si de data asta imi schimb semnatura : forget Cristoiu, ask Sam smile.gif
(apropo, de obicei nu le prea nimeresc).

V-am zis eu ca nu prea le nimeresc.
TheK
acum remarc ca tu iti modificai semnatura daca aveai dreptate nu daca greseai in afirmatii smile.gif smechere!
Uncle Sam
QUOTE (TheK @ 20 Apr 2007, 07:15 PM)
acum remarc ca tu iti modificai semnatura daca aveai dreptate nu daca greseai in afirmatii smile.gif smechere!

Pai mi-am luat masuri de prevedere
gio19ro
Topicul cred ca a fost deschis in 2004. Pana la urma Traian a ajuns presedintele nostru.

Hai sa vedem cu arata Romania azi: http://www.cotidianul.ro/index.php?id=1033...Hash=93aa0c7f1e

Pe vrema lui Bombo era de neconceput sa se petreaca astfel de lucruri. Gaura data in buget ramanea gaura si...gata.


Acum sa vedem ce ne-au adus masonii peneleului : Stratfor ia in calcul schimbarea regulilor
Uniunea Europeana - careia Romania i s-a alaturat in ianuarie - urmareste indeaproape situatia politica din Romania, arata si prestigiosul institut Stratfor. Fragilul Guvern al Romaniei s-ar fi scindat de mult daca nu ar fi fost scopul aderarii la UE, considera think-tankul. „Uniunea Europeana a avertizat deja Romania in legatura cu posibile repercusiuni atunci cind remanierea guvernamentala a lasat-o fara pozitia ei ministeriala pe Monica Macovei - negociator-cheie al Romaniei cu UE si o reformatoare a statului“, continua analiza. Uniunea Europeana intocmeste rapoarte despre stabilitatea Guvernului roman, luind in considerare posibilitatea de suspendare a fondurilor europene daca lucrurile nu se rezolva repede, mai scrie Stratfor. Presedintele Comisiei Europene, José Manuel Durão Barroso, deja l-a sunat pe Tariceanu sa vada care ii sint planurile dupa suspendarea presedintelui. Tariceanu i-a dat asigurari lui Durão Barroso ca va face tot ceea ce ii sta in putinta pentru a mentine Romania pe calea promisa, sustin analistii. Stratfor mai ia in considerare si varianta conform careia Parlamentul ar putea schimba regulile de eligibilitate pentru candidatii la postul de presedinte, impiedicindu-l pe Traian Basescu sa candideze din nou. Legislativul ar putea vota o masura conform careia un presedinte suspendat nu ar mai putea intra in cursa electorala timp de cinci ani.


http://www.cotidianul.ro/index.php?id=1033...Hash=31bcad7a73
jet li
http://www.romanialibera.ro/a92873/psd-vre...zidentiale.html

"PSD ar putea initia o procedura prin care sa se ajunga la interzicerea unei noi candidaturi a lui Traian Basescu la alegerile prezidentiale.

Mai multi parlamentari PSD au declarat pentru HotNews, sub protectia anonimatului, ca in partid se cauta solutii pentru impunerea unei prevederi care sa poata interzice candidatura unui fost presedinte suspendat de Parlament - adica exact cazul lui Basescu."

Foarte bine ca nu a demisionat, atat asteptau PSD si acum sunt foarte suparati, au crezut ca declaratia aceea cu demisia ii ajuta, au facut suspendara si acum sunt in aer ce o sa i spuna "stai ca tu ai zis..". Sa ii spuna ,si sa ii explice si ce e cu stirea de mai sus
cocosel
QUOTE
Mai multi parlamentari PSD au declarat pentru HotNews, sub protectia anonimatului, ca in partid se cauta solutii pentru impunerea unei prevederi care sa poata interzice candidatura unui fost presedinte suspendat de Parlament - adica exact cazul lui Basescu."

Ti-au explicat pana si oamenii din partea ta nu intelegi ca o lege nu se da asa ca vrei tu ca sa schimbi Constitutia tot mataluta te duci sa votezi daca o vrei schimbata sau nu...
Ce va mai place sa fi-ti manipulati si sa credeti toate bazaconiile...uita-te si tu pe o lege si vezi cu ochii tai si apoi crede ce zic unii si pe altii.
Pentru o lege electorala trebuie schimbata Constitutia care se face prin Referendum...meastre.

rofl.gif
gio19ro
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 12:49 PM)
Ti-au explicat pana si oamenii din partea ta nu intelegi ca o lege nu se da asa ca vrei tu ca sa schimbi Constitutia tot mataluta te duci sa votezi daca o vrei schimbata sau nu...
Ce va mai place sa fi-ti manipulati si sa credeti toate bazaconiile...uita-te si tu pe o lege si vezi cu ochii tai si apoi crede ce zic unii si pe altii.
Pentru o lege electorala trebuie schimbata Constitutia care se face prin Referendum...meastre.

rofl.gif

Rusine sa-ti fie mai cocosel, cred ca ai fost cel mai slab studinte-n drept din istoria tzarishoarei noastre.
Pai matalutza vorbesti de legi, de sfanta constitutiune ..... si sa nu cunosti tu faptul ca LEGEA ELECTORALA NU ESTE CONSTITUTIE. Legea electorala o poate schimba acelasi parlament ce vrea sa-l dea jos pe Traian Basescu. Nu merge poporul s-o voteze.
Rusine inca odata, si ....revino-ti, incepe si tu cu ceva, uite, de ex. cu adunare. Ia zi, cat mai face 10+0? Tot 20?
axel
Dar baga-l la perle, ca la ce aberatie a scos din el... ohyeah.gif
Asta a fost chiar tare! Trebuie sa faci referendum de schimbat constitutia, dar de fapt nu schimbi constitutia, ci o lege rofl.gif
gio19ro
QUOTE (axel @ 21 Apr 2007, 01:06 PM)
Dar baga-l la perle, ca la ce aberatie a scos din el... ohyeah.gif
Asta a fost chiar tare! Trebuie sa faci referendum de schimbat constitutia, dar de fapt nu schimbi constitutia, ci o lege rofl.gif

Deh, jumatate din postarile lui cocoshel sunt perle savuroase. Eu propun sa-i dam titlul de "Formustiul lunii aprilie 2007" pt buna dispozitie ce ne-o provoaca rofl.gif
cocosel
QUOTE
Rusine sa-ti fie mai cocosel, cred ca ai fost cel mai slab studinte-n drept din istoria tzarishoarei noastre.
Pai matalutza vorbesti de legi, de sfanta constitutiune ..... si sa nu cunosti tu faptul ca LEGEA ELECTORALA NU ESTE CONSTITUTIE. Legea electorala o poate schimba acelasi parlament ce vrea sa-l dea jos pe Traian Basescu. Nu merge poporul s-o voteze.
Rusine inca odata, si ....revino-ti, incepe si tu cu ceva, uite, de ex. cu adunare. Ia zi, cat mai face 10+0? Tot 20?

Tati ti-am mai zis du-te si ia repede o carte de drept ca esti nu pe langa habar nu ai ce este aia lege electorala..esti pe dinafara..Oricum nu te obosi face-ti repede propaganda aci...cum ati facut si pana acum...dar ca sa emite-ti ceva legat de drept puneti mana pe carticele ca sunteti la Braila...
Ehei ehei....
Am crezut ca am cu cine sa vb dar cu copii nu are rost..adolescenta e un lucru greu...frustare..nestiinta... rofl.gif rofl.gif rofl.gif
gio19ro
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 01:25 PM)
...du-te si ia repede o carte de drept ..Oricum nu te obosi face-ti repede propaganda aci...

rofl.gif
Hai ca am plecat, am ras destul pe ziua de azi. ohyeah.gif
andra_v
Parca se facea in scoala educatie civica, niste notiuni elementare din domeniul Constitutiei ar trebui sa stie. Bine, nu pretind sa stapaneasca institutiile juridice ca in facultate, dar ma asteptam ca adolescentii sa aiba o cultura juridica de bun-simt. Dar lipsa de cunostinte ii convine marinarului. Na, ca dau si eu in boala conspiratiei...
March
QUOTE (gio19ro @ 21 Apr 2007, 02:31 PM)
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 01:25 PM)
...du-te si ia repede o carte de drept ..Oricum nu te obosi face-ti repede propaganda aci...

rofl.gif
Hai ca am plecat, am ras destul pe ziua de azi. ohyeah.gif

Te duci in Piata Constitutiei ? unsure.gif
gio19ro
QUOTE (March @ 21 Apr 2007, 01:51 PM)
QUOTE (gio19ro @ 21 Apr 2007, 02:31 PM)
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 01:25 PM)
...du-te si ia repede o carte de drept ..Oricum nu te obosi face-ti repede propaganda aci...

rofl.gif
Hai ca am plecat, am ras destul pe ziua de azi. ohyeah.gif

Te duci in Piata Constitutiei ? unsure.gif

Nop! Ce-i acolo?
Am treaba! Altfel ce iti mai povestesc cand ma intrebi de alea, alea? ohyeah.gif
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 01:25 PM)
Tati ti-am mai zis du-te si ia repede o carte de drept ca esti nu pe langa habar nu ai ce este aia lege electorala..

Tipic Cocosel. Ia si tu o carte, mai citeste, mai documenteaza-te, mai informeaza-te...dar nu spune concret unde e greseala ca...nu are ce sa spuna. Deci, iar ai dat-o in bara Cocosel! Ar trebui facut un topic numai cu perlele tale
PS Curand un mesaj de la Cocosel cu niste trimiteri si citate si linkuri care nu au nici o legatura cu subiectul dar creeaza impresia ca a pus la punct interlocutorul.
March
UN LAS , MICINOS SI OM FARA DE ONOARE !! Asta-i omu' care se bate cu caramida in piept ca vrea sa schimbe sistemul " ticalosit" ! Poate pe al altora ,da' nu pe al lui.
Io am votat Alianta DA si pe Basescu ! Da' in privinta musiului mi-am dat seama mai demult, inainte de acest scandal, cam cine este el ! ( exista undeva aceasta recunoastere a mea) . Cred ca votantii onesti si bun simt care au votat ca mine ,cel putin acum vor analiza cu capul si nu cu inima cum si-au dat votul !

Ca si Iliescu si el Basescu a fractionat populatia Romaniei in doua !! Si i-a asmutit pe unii contra altora ! Sa vedeti in zilele urmatoare cum accesele de paranoia ale acestui individ vor iesi la suprafata incet in incet !

Am votat centrul-dreapta intodeauna , dar la momentul actual sunt dezorientat. Daca ar fi alegeri parlamentare nu m-as prezenta la vot ! Dar la Referendum ma voi prezenta si voi vota ca Basescu sa fie demis ! Chiar daca rezultatul final va fi in favoarea sa ( sa vedem ce va zice cand se vor prezenta la vot sub 50 % si va castiga cu 50 % din astia !) voi fi cu cugetul impacat fata de greseala pe care am facut-o in 2004 !
Uncle Sam
QUOTE (March @ 21 Apr 2007, 02:02 PM)
UN LAS , MICINOS SI OM FARA DE ONOARE !!

Ok, deci nu iti place de el, unde e problema? La referendum iti vei materializa antipatia. Dar am impresia ca cel mai mult pe tine te irita ca unora le place. Asta inseamna incapacitatea de a accepta pareri contrare alor tale.
cocosel
Hai sa facem putina cultura civica pentru unii...

(1) Parlamentul adopta legi constitutionale, legi organice si legi ordinare.
(2) Legile constitutionale sunt cele de revizuire a Constitutiei.
(3) Prin lege organica se reglementeaza:
a) sistemul electoral; organizarea si functionarea Autoritatii Electorale Permanente;
b) organizarea, functionarea si finantarea partidelor politice;
c) statutul deputatilor si al senatorilor, stabilirea indemnizatiei si a celorlalte drepturi ale acestora;
d) organizarea si desfasurarea referendumului;
e) organizarea Guvernului si a Consiliului Suprem de Aparare a Tarii;
f) regimul starii de mobilizare partiala sau totala a fortelor armate si al starii de razboi;
g) regimul starii de asediu si al starii de urgenta;
h) infractiunile, pedepsele si regimul executarii acestora;
i) acordarea amnistiei sau a gratierii colective;
j) statutul functionarilor publici;
k) contenciosul administrativ;
l) organizarea si functionarea Consiliului Superior al Magistraturii, a instantelor judecatoresti, a Ministerului Public si a Curtii de Conturi;
m) regimul juridic general al proprietatii si al mostenirii;
n) organizarea generala a invatamantului;
o) organizarea administratiei publice locale, a teritoriului, precum si regimul general privind autonomia locala;
p) regimul general privind raporturile de munca, sindicatele, patronatele si protectia sociala;
r) statutul minoritatilor nationale din Romania;
s) regimul general al cultelor;

Asta poate emite PARLAMENTUL..legea organica privind sistemul electoral nu face referire la articole legate de modul in acre poate participa un presedinte sau nu...

Sa vedem acum Guvernul

1) Guvernul adopta hotarari si ordonante.
(2) Hotararile se emit pentru organizarea executarii legilor.
(3) Ordonantele se emit in temeiul unei legi speciale de abilitare, in limitele si in conditiile prevazute de aceasta.
(4) Hotararile si ordonantele adoptate de Guvern se semneaza de primul-ministru, se contrasemneaza de ministrii care au obligatia punerii lor in executare si se publica in Monitorul Oficial al Romaniei. Nepublicarea atrage inexistenta hotararii sau a ordonantei. Hotararile care au caracter militar se comunica numai institutiilor interesate.


ARTICOLUL 115 - Delegarea legislativa
(1) Parlamentul poate adopta o lege speciala de abilitare a Guvernului pentru a emite ordonante in domenii care nu fac obiectul legilor organice.
(2) Legea de abilitare va stabili, in mod obligatoriu, domeniul si data pana la care se pot emite ordonante.
(3) Daca legea de abilitare o cere, ordonantele se supun aprobarii Parlamentului, potrivit procedurii legislative, pana la implinirea termenului de abilitare. Nerespectarea termenului atrage incetarea efectelor ordonantei.
(4) Guvernul poate adopta ordonante de urgenta numai in situatii extraordinare a caror reglementare nu poate fi amanata, avand obligatia de a motiva urgenta in cuprinsul acestora.
6) Ordonantele de urgenta nu pot fi adoptate in domeniul legilor constitutionale, nu pot afecta regimul institutiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertatile si indatoririle prevazute de Constitutie, drepturile electorale si nu pot viza masuri de trecere silita a unor bunuri in proprietate publica.


Va rog insistent inainte a emite lucruri legate de drept veniti cu texte de lege pana atunci usor calm..si fara acuzatii ca nu sunt un adolescent... wink.gif

rofl.gif rofl.gif
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 02:27 PM)
Hai sa facem putina cultura civica pentru unii...

(1) Parlamentul adopta legi constitutionale, legi organice si legi ordinare.
(2) Legile constitutionale sunt cele de revizuire a Constitutiei.
(3) Prin lege organica se reglementeaza:
a) sistemul electoral; organizarea si functionarea Autoritatii Electorale Permanente;
b) organizarea, functionarea si finantarea partidelor politice;
c) statutul deputatilor si al senatorilor, stabilirea indemnizatiei si a celorlalte drepturi ale acestora;
d) organizarea si desfasurarea referendumului;
e) organizarea Guvernului si a Consiliului Suprem de Aparare a Tarii;
f) regimul starii de mobilizare partiala sau totala a fortelor armate si al starii de razboi;
g) regimul starii de asediu si al starii de urgenta;
h) infractiunile, pedepsele si regimul executarii acestora;
i) acordarea amnistiei sau a gratierii colective;
j) statutul functionarilor publici;
k) contenciosul administrativ;
l) organizarea si functionarea Consiliului Superior al Magistraturii, a instantelor judecatoresti, a Ministerului Public si a Curtii de Conturi;
m) regimul juridic general al proprietatii si al mostenirii;
n) organizarea generala a invatamantului;
o) organizarea administratiei publice locale, a teritoriului, precum si regimul general privind autonomia locala;
p) regimul general privind raporturile de munca, sindicatele, patronatele si protectia sociala;
r) statutul minoritatilor nationale din Romania;
s) regimul general al cultelor;

Asta poate emite PARLAMENTUL..legea organica privind sistemul electoral nu face referire la articole legate de modul in acre poate participa un presedinte sau nu...

Sa vedem acum Guvernul

1) Guvernul adopta hotarari si ordonante.
(2) Hotararile se emit pentru organizarea executarii legilor.
(3) Ordonantele se emit in temeiul unei legi speciale de abilitare, in limitele si in conditiile prevazute de aceasta.
(4) Hotararile si ordonantele adoptate de Guvern se semneaza de primul-ministru, se contrasemneaza de ministrii care au obligatia punerii lor in executare si se publica in Monitorul Oficial al Romaniei. Nepublicarea atrage inexistenta hotararii sau a ordonantei. Hotararile care au caracter militar se comunica numai institutiilor interesate.


ARTICOLUL 115 - Delegarea legislativa
(1) Parlamentul poate adopta o lege speciala de abilitare a Guvernului pentru a emite ordonante in domenii care nu fac obiectul legilor organice.
(2) Legea de abilitare va stabili, in mod obligatoriu, domeniul si data pana la care se pot emite ordonante.
(3) Daca legea de abilitare o cere, ordonantele se supun aprobarii Parlamentului, potrivit procedurii legislative, pana la implinirea termenului de abilitare. Nerespectarea termenului atrage incetarea efectelor ordonantei.
(4) Guvernul poate adopta ordonante de urgenta numai in situatii extraordinare a caror reglementare nu poate fi amanata, avand obligatia de a motiva urgenta in cuprinsul acestora.
6) Ordonantele de urgenta nu pot fi adoptate in domeniul legilor constitutionale, nu pot afecta regimul institutiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertatile si indatoririle prevazute de Constitutie, drepturile electorale si nu pot viza masuri de trecere silita a unor bunuri in proprietate publica.


Va rog insistent inainte a emite lucruri legate de drept veniti cu texte de lege pana atunci usor calm..si fara acuzatii ca nu sunt un adolescent... wink.gif

rofl.gif  rofl.gif

QUOTE
PS Curand un mesaj de la Cocosel cu niste trimiteri si citate si linkuri care nu au nici o legatura cu subiectul dar creeaza impresia ca a pus la punct interlocutorul.
Pai nu va zisei?
cocosel
QUOTE
Pai nu va zisei?

Doar atat...incredibil!!!...
Bomboane nu mai aveti... rofl.gif rofl.gif rofl.gif
gio19ro
QUOTE (Uncle Sam @ 21 Apr 2007, 01:59 PM)
PS Curand un mesaj de la Cocosel cu niste trimiteri si citate si linkuri care nu au nici o legatura cu subiectul dar creeaza impresia ca a pus la punct interlocutorul.

Bingo, s-a prezentat si cu materialele. rofl.gif
cocosel
Vreau bomboane...nu mentosane!!!.... rofl.gif rofl.gif
March
QUOTE (Uncle Sam @ 21 Apr 2007, 03:33 PM)
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 02:27 PM)
Hai sa facem putina cultura civica pentru unii...
Pai nu va zisei?


Tetio,

Daca tot nu pricepi sa deslusesti alea date de cocosel, macar fa economie la spatiul de postare al HAnului ! Renunta si nu repeta toata postarea anterioara !
Cucu Mucu
Pai, omu' cam are dreptate in ce sustine!
abis
Cocosel, ce ai postat tu nu are nici o legatura nici cu subiectul discutiei, nici cu posibilitatea adoptarii unui amendament la legea electorala.... Ti-am mai spus ca domeniul juridic nu e punctul tau forte, desi incerci sa dai impresia ca te pricepi...
Uncle Sam
QUOTE (March @ 21 Apr 2007, 02:40 PM)
Daca tot nu pricepi, macar fa economie la spatiul de postare al HAnului ! Renunta si nu repeta toata postarea anterioara !

Ia priveste la mesajele mele si vezi ca am citat doar ce era reprezentativ. Acest mesaj era in totalitate reprezentativ pentru ca am anticipat ca va veni cu niste trimiteri si linkuri si etc, etc, etc. de asta l-am citat tot.
Daca vrei, mai fac un exercitiu si lipesc aici cu o precizie de 96.38 la suta mesajele pe care le veti posta maine dupa miting, tu si cocosel.
cocosel
Abis fa-mi dovada...da-mi argumentatia ta...dar cu temei legal din drept nu fabulatii ale unora..
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 02:45 PM)
Abis fa-mi dovada...da-mi argumentatia ta...dar cu temei legal din drept nu fabulatii ale unora..

Fa-i tu dovada, adu tu argumentatia ca doar ai insiruit niste chestii, fa un comentariu, leaga intre ele trimiterile alea si explica ce ai vrut sa spui si ce legatura are cu subiectul?
abis
Cocosel, nu am ce dovada sa iti fac. Nimic din ceea ce ai postat tu nu interzice parlamentului sa adopte un articol de lege in care sa precizeze ca un presedinte suspendat nu are dreptul sa candideze din nou la functia prezidentiala.
cocosel
Abis la ce lege se incadreaza..ce categorie de lege spui ca va fii aceea..organica,ordinara,constitutionala,ordonanta de urgenta...
Uncle Sam
QUOTE (abis @ 21 Apr 2007, 02:50 PM)
Cocosel, nu am ce dovada sa iti fac. Nimic din ceea ce ai postat tu nu interzice parlamentului sa adopte un articol de lege in care sa precizeze ca un presedinte suspendat nu are dreptul sa candideze din nou la functia prezidentiala.

Mie imi place aia subliniata cu Guvernul care nu are voie sa dea ordonante decat in cazuri urgente, etc, etc. Cu legea asta toate guvernele au dat ordonante in draci.
cocosel
Vezi ca subarticolele se completeaza..unul pe celalalt si face referire la drepturile electorale...
March
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 03:53 PM)
Abis la ce lege se incadreaza..ce categorie de lege spui ca va fii aceea..organica,ordinara,constitutionala,ordonanta de urgenta...

Stai ca s-a dus sa-si consulte consilierul juridic ! wink.gif biggrin.gif
abis
Nu m-am dus inca nicaieri, ci pur si simplu nu-i raspund. Nu am la ce. smile.gif Asta nu-i subiect pentru discutii teoretice despre sistemul electoral, daca vrea sa spuna ce articol din ce lege (sau din Constitutie) interzice parlamentului sa adopte un amendament prin care un presedinte suspendat nu poate candida pentru un nou mandat (asa cum s-a intamplat in Lituania) vorbim atunci.

Pana cand se va intampla asta nu am ce raspunde la toate traznaile.
gio19ro
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 02:53 PM)
Abis la ce lege se incadreaza..ce categorie de lege spui ca va fii aceea..organica,ordinara,constitutionala,ordonanta de urgenta...

rofl.gif
Greu cu fostul studinte-n drept. Man, prevedere Constituionala e aia ce e scrisa-n Constitutie. Legea electorala, e lege organica.

Io practic dreptul, ridic exceptii de necostitutionalitate, ma duc la Curtea Constitutionala... Tu inca mac, mac....

Cum stigai?
QUOTE
Stati asa ca nu sunt un adolescent

De parca ar fi o rusine. rofl.gif Toti am fost adolescenti la randul nostru.

Asta este. Si mai las-o jos ca tot ce faci acum este..... ceea ce se cheama.... aberatio ictu. Un studinte-n drept ca tine ar trebui sa stie ce-i aia.
March
QUOTE (gio19ro @ 21 Apr 2007, 04:03 PM)

Io practic dreptul, ridic exceptii de necostitutionalitate, ma duc la Curtea Constitutionala... 

Wowooooooooo ! rolleyes.gif rolleyes.gif
cocosel
Abis am mai spus pe aici...in Lituania presedintele nu a fost suspendat!! ...pentru legea aceea pe care o invoci ci pentru abuz in serviciu a inlesnit favorizarea unui cetatean strain (nu stiu ce nationalitate avea) acuzat de frauda a primi cetatenia lituaniana..plus acuzatii grave legate de fraude in sistemul economic mult mai detaliate si cu dovezi clare.
Asta este o alta manipulare...IN LITUANIA presedintele a fost demis(cred nu am informatii concrete) nu suspendat.Atentie mare!!!
Am repetat de multe ori asta verificati informatiile inainte sa fie publicate de presa romana.
gio19ro
QUOTE (March @ 21 Apr 2007, 03:04 PM)
QUOTE (gio19ro @ 21 Apr 2007, 04:03 PM)

Io practic dreptul, ridic exceptii de necostitutionalitate, ma duc la Curtea Constitutionala...  

Wowooooooooo ! rolleyes.gif rolleyes.gif

ohyeah.gif

Hai ca am plecat. Doar ti-am promis. Dar o sa ajung cam pe la spartul targului.
cocosel
QUOTE
Legea electorala, e lege organica.

Demonstreaza-mi..afirmatia ta..nu asa ca asa spun si io ca aia e varza si nu morcov.Okey e lege organica nici nu am spus asta dar o noua lege sau amendamente la cea noua implica schimbari in Constitutie (asta nu intelege-ti...nu poti sa aplici noi amendamente fara sa lezezi altele deja consfiintite)...ehei ehei... biggrin.gif
gio19ro
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 03:06 PM)
...pentru legea aceea pe care o invoci ci pentru abuz in serviciu a inlesnit favorizarea unui cetatean strain (nu stiu ce nationalitate avea

Rusa dragul meu, rusa. Traiasca Gusa.
cocosel
QUOTE
Rusa dragul meu, rusa

Putea sa fie si nigeriana putin imi pasa..dar nu face-ti confuzie cu situatia din Lituania... thumb_yello.gif
abis
Comisarul European pe probleme de Justitie si Securitate, Franco Frattini: „As fi extrem de ingrijorat in legatura cu schimbarea din functie a domnului Morar”
gio19ro
QUOTE (cocosel @ 21 Apr 2007, 03:09 PM)
QUOTE
Legea electorala, e lege organica.

Demonstreaza-mi..afirmatia ta..nu asa ca asa spun si io ca aia e varza si nu morcov.Okey e lege organica nici nu am spus asta dar o noua lege sau amendamente la cea noua implica schimbari in Constitutie (asta nu intelege-ti...nu poti sa aplici noi amendamente fara sa lezezi altele deja consfiintite)...ehei ehei... biggrin.gif

rofl.gif Cocosel, am ras destul pe ziua de azi. Las-o mai moale. Oricum, ceea ce postezi aici in legatura cu legile si Constitutia sunt in marea lor majoritate doar ineptii. Pe unii scoala ii tampeste. Studinte-n drept ai fost, insa...... e jalnic ceea ce spui. Legea organica nu modifica Constitutia, ci la adoptare trebuie sa fie in acord cu ea. Nu stiu cine au fost profesorii tai de drept, insa acum ma vad nevoit sa-ti explic abc-ul dreptului. Oricine ar fi fost, banuiesc ca te-au tratat cu indulgenta.
March
QUOTE (abis @ 21 Apr 2007, 04:16 PM)
Comisarul European pe probleme de Justitie si Securitate, Franco Frattini: „As fi extrem de ingrijorat in legatura cu schimbarea din functie a domnului Morar”

Pai ce putea sa zica amicul doamnei Macovei ! laugh.gif

Dar suspendarea lui Basescu nu a adus nicio catastrofa economica asupra Romaniei, asa cum o clama el cu o totala iresponsabilitate pe postul de televziune !

Suspendarea presedintelui Basescu nu este un motiv pentru revizuirea negativa a ratingului
abis
Pai de ce oare Comisarul European pe probleme de Justitie o fi "prieten" cu Macovei si nu cu cei din "patrulaterul negru"? smile.gif Asa, de florile marului?

Nu stiu de ce am senzatia (poate ma contrazici tu cu vreun link!) ca la nivelul asta prieteniile conteaza extrem de putin...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.