Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Achernar
QUOTE(Diogene @ 7 Nov 2009, 02:00 PM) *
Dacă Traian Băsescu a vrut să distrugă PNL înseamnă că știa mult mai devreme ceea ce se vede azi cu ochiul liber: PNL este un partid neocomunist și neosecurist, aliatul de nădejde al PSD. O notă bună pentru Geoană că nu a făcut alianța Tăriceanu - Hrebenciuc în 2008. Acuma este orbit de setea de putere, de dorința de a fi președinte și face jocul Hrebenciuc - Iliescu - Patriciu - Vântu - Voiculescu.


Daca ma gandesc bine si flota era neosecurista si neocomunista, un motiv numai bun pentru Basescu de a o distruge. Oricum, afirmatia e de un ridicol extrem. Esenta comunismului era abolirea proprietatii private. Il si vad pe Patriciu dorind sa-si ... confiste averea in folosul statului, adica al politrucilor aflati la putere. Basescu insa, fiind el insusi un politruc, ar putea fi tentat de idee, mai ales ca are antecedente : are nevoie de bani pentru a-i face 'cadouri' de sute de milioane minunii blonde, iar in actuala conjunctura economica banii aia trebuie luati de la privati. Dar, dat fiind ca are moguli in propriul partid e clar ca trebuie sa gaseasca repede niste inamici pe care sa-i jumuleasca justificandu-si actiunea prin tot felul de lozinci demagogice cu priza la mase. Ca unii pun botul ... asa-s romanii. Cat despre 'orbit de putere, de setea de a ajunge presedinte' ... despre cine-i vorba ? Asta deoarece descrierea i se potriveste perfect lui Traian. In tot cazul, nu vad pe Geoana - individ pe care, in paranteza fie spus, nu-l agreez - propulsandu-si cu forcepsul progenitura balbaita in Parlamentul European. Chiar si un pesedist intelege totusi ca exista o limita a penibilului ....
March
Slugoii si Stapanul ! devil.gif Vedeti aici pana unde s-a ajuns ! hh.gif

***

Din ciclul : "Placeri sado-masochiste " !

Băsescu: Nu mi-a plăcut, dar mai vreau o dată

***



Fara comentarii. Fiecare gandeste cum vrea !
abis
QUOTE(Achernar @ 8 Nov 2009, 01:03 PM) *
Daca ma gandesc bine si flota era neosecurista si neocomunista, un motiv numai bun pentru Basescu de a o distruge.

Habar n-ai cine a distrus flota.
Achernar
Da, stiu, s-a autodistrus dupa ce-a constatat cat de neocomunista si neosecurista e ...

Ideea e simpla. Basescu a fost ministru al transporturilor ceva vreme in perioada respectiva. Sa presupunem ca n-a fost implicat nici macar un milimetru in afacere. In cazul asta exista doua variante : fie habar n-are cine-a facut afacerea, ceea ce nu-i deloc o nota buna pentru un ministru competent (ca doar e vorba de 'disparitia' unui mizilic de sute de milioane de verzisori), fie stie despre cine-i vorba dar nu misca un deget sa-i bage la apa pe aia, ceea ce presupune ca il doare-n basca de ... hmmm ... averea boborului, prioritara fiind neimplicarea sa personala in scandal.
Marduk
QUOTE(Achernar @ 9 Nov 2009, 02:00 AM) *
fie stie despre cine-i vorba dar nu misca un deget sa-i bage la apa pe aia, ceea ce presupune ca il doare-n basca de ... hmmm ... averea boborului, prioritara fiind neimplicarea sa personala in scandal.

E ciudat totusi ca inca nu a putut "sa-i bage la apa pe aia" si nici pe altii, de vreme ce timp de 5 ani a avut aservit DNA-ul, procuratura, SRI-ul, SPP-ul, etc. Unde mai pui ca desi controla toate serviciile totusi a fost suspendat, probabil ca i-a deranjat atat de tare pe cei care au furat averea boborului incat au hotarat la unison ca Basescu trebuie terminat orice resurse s-ar fi folosit. Asa a inceput circul asta menit sa ne prosteasca si sa definitiveze fondarea noii clase sociale de conducatori, proveniti din cadrele de baza ale PCR, securitate, justitie si militie.

abis
QUOTE(Achernar @ 9 Nov 2009, 02:00 AM) *
Ideea e simpla. Basescu a fost ministru al transporturilor ceva vreme in perioada respectiva. Sa presupunem ca n-a fost implicat nici macar un milimetru in afacere. In cazul asta exista doua variante : fie habar n-are cine-a facut afacerea, ceea ce nu-i deloc o nota buna pentru un ministru competent (ca doar e vorba de 'disparitia' unui mizilic de sute de milioane de verzisori), fie stie despre cine-i vorba dar nu misca un deget sa-i bage la apa pe aia, ceea ce presupune ca il doare-n basca de ... hmmm ... averea boborului, prioritara fiind neimplicarea sa personala in scandal.

Deci oricum ar fi, Basescu trebuie scos vinovat cu orice pret, daca nu se poate pentru una, atunci musai pentru alta. E clar.
March
Acţiunea "autobuzul" pentru preşedinte!



Aproximativ 50 de autobuze şi 30 de microbuze ce aparţin Societăţii Naţionale a Lignitului Oltenia, prestatorilor de servicii pentru această societate şi Complexului Energetic Turceni au fost puse la dispoziţie membrilor şi simpatizanţilor PD-L pentru mitingul de la Craiova al lui Traian Băsescu.

Nu se ştie dacă acestea au fost închiriate de organizaţia PD-L, întrucât directorii generali ai celor două instituţii din subordinea statului nu au răspuns ieri la telefoane. Ei s-au aflat totuşi la mitingul din Bănie.


Nica a avut dreptate. Aceasta este repetitia pentru marea frauda !
Marduk
QUOTE(March @ 9 Nov 2009, 02:59 PM) *
Aproximativ 50 de autobuze şi 30 de microbuze ce aparţin Societăţii Naţionale a Lignitului Oltenia, prestatorilor de servicii pentru această societate şi Complexului Energetic Turceni au fost puse la dispoziţie membrilor şi simpatizanţilor PD-L pentru mitingul de la Craiova al lui Traian Băsescu.

e grav, se pare ca Basescu se foloseste de mineri, a invaţat asta de la tovaraşul Iliescu, i-a prins bine pezevenghiului, ce ne facem nene daca vine zavera peste noi.

Achernar
Ca nu-i nici o diferenta de mentalitate intre Ilici si Basescu stiam de mult ....

QUOTE
Deci oricum ar fi, Basescu trebuie scos vinovat cu orice pret, daca nu se poate pentru una, atunci musai pentru alta. E clar.


Mde, e o reteta preluata chiar de la Basescu. Toti cei ce i se opun sunt vinovati de ceva, indiferent daca sunt sau nu. Iar uneori 'vina' lor nu este mai mare decat cea de a fi ministru intr-o perioada in care bunuri de sute de milioane de euro s-au 'topit' fara ca 'poporul' la care tot apeleaza prezidentul sa fi beneficiat de ceva.

QUOTE
E ciudat totusi ca inca nu a putut "sa-i bage la apa pe aia" si nici pe altii, de vreme ce timp de 5 ani a avut aservit DNA-ul, procuratura, SRI-ul, SPP-ul, etc. Unde mai pui ca desi controla toate serviciile totusi a fost suspendat, probabil ca i-a deranjat atat de tare pe cei care au furat averea boborului incat au hotarat la unison ca Basescu trebuie terminat orice resurse s-ar fi folosit.


Exact, iar Basescu s-a hotarat sa acapareze puterea tocmai pentru a-i termina el. Ca printre metodele de exterminare a dusmanilor poporului s-au numarat si numirea favoritei ca ministru precum si sustinerea unei anumite doamne in schimbul procurarii fondurilor necesare pentru ca fiica sa ajunga lejer europarlamentar ... nu mai conteaza. Esential e ca Basescu e acum reprezentantul unui grup de interese cu nimic mai bun decat grupul ce i se opune. Faptul ca se vaneaza cum si pe unde pot nu implica, fireste, ca vreunuia din grupuri i-ar pasa de soarta populatiei pe care vor sa si-o aserveasca. Ceea ce transforma celebrul 'sa traiti bine !' intr-o demonstratie de demagogie ipocrita specifica prezidentului.

QUOTE
Asa a inceput circul asta menit sa ne prosteasca si sa definitiveze fondarea noii clase sociale de conducatori, proveniti din cadrele de baza ale PCR, securitate, justitie si militie.


Excelent rezumat ! Un numar important de pedelisti si colaboratori (asa zis apolitici) ai presedintelui se potrivesc perfect acestei descrieri ....
Marduk
QUOTE(Achernar @ 9 Nov 2009, 07:30 PM) *
QUOTE
Ca printre metodele de exterminare a dusmanilor poporului s-au numarat si numirea favoritei ca ministru

Sa sti ca si pe mine m-a "exterminat", cand si-a numit favorita la turism, dar tot imi place de ea, e o bucatica buna. rofl.gif



March
Traian Băsescu şi-a tras mogul de casă: Fratele Bancorex

După ce s-a făcut nevăzut în SUA, unde s-a ascuns ani buni pentru a scăpa de justiţia română, George Constantin Păunescu defilează azi la braţ cu Traian Băsescu, scria în luna februarie a acestui an „Săptămâna Financiară“.

„Cunoscut drept unul dintre cei mai bogaţi români - cu o avere estimată la aproximativ 700 de milioane de euro -, dar şi printre cele mai misterioase şi controversate personaje din România, fiindu-i atribuită apartenenţa la structurile de securitate comuniste, George Constantin Păunescu a revenit în viaţa publică după aproape zece ani de tăcere. Şi nu oricum, ci sub protecţia preşedintelui Traian Băsescu, care nu s-a sfiit să se afişeze alături de acesta la mai multe evenimente publice, într-o operaţiune cât se poate de evidentă de spălare a numelui lui George Constantin Păunescu, pătat de falimentele Bancorex, Bankcoop ori Dac Air. Cu un preţ: susţinerea necondiţionată a preşedintelui Băsescu“, se arăta într-o anchetă a săptămânalului citat.


Mogul cel "bun" i-a pus televiziunea lui la picioare lui Basescu si pedelacheilor lui unde un slugoi de serviciu nu conteneste a-i inalta temenele si a ameninta in direct cu puscaria pe cei ce indraznesc sa-l critice !
abis
QUOTE(March @ 10 Nov 2009, 04:52 PM) *
Mogul cel "bun" i-a pus televiziunea lui la picioare lui Basescu si pedelacheilor lui unde un slugoi de serviciu nu conteneste a-i inalta temenele si a ameninta in direct cu puscaria pe cei ce indraznesc sa-l critice !

O fi B1TV televiziune portocalie (nu pot nici infirma, nici confirma din moment ce nu o urmaresc); nu cunosc insa vreo interventie publica sau nu a presedintelui in favoarea lui Paunescu. Daca tu ai stiinta despre asa ceva, da-mi si mie de veste, te rog. Ce inseamna ca i-a acordat protectie? A intervenit la procuratura, la judecatori sau in alta parte in favoarea lui GCP? Faptul ca s-au intalnit la unele evenimente (care sunt alea?) inseamna ca i-a acordat imunitate in fata justitiei?

In alta ordine de idei, ai dreptate cand sugerezi ca Basescu greseste asociindu-se chiar si intamplator cu indivizi ca GCP, primarul Solomon, Netoiu ori altii din aceeasi categorie. Ar trebui sa evite sa participe la evenimente organizate de (sau la care iau parte) personaje ca cele mentionate.

Pe de alta parte, revin la B1TV: daca asa o fi cum spui tu, ca este "aservita" presedintelui, ce mare lucru poate face o televiziune de nisa cu audiente infime?! Atat timp cat televiziunile care conteaza, cu audientele serioase, ma refer la Antene si Realitatea in primul rand, care, ca sa te parafraz, s-au pus la picioarele "coalitiei Grivco" si unde slugoii de serviciu nu contenesc sa arunce cu laturi in capul presedintelui, faptul ca B1TV procedeaza exact invers nu echilibreaza nici pe departe balanta.
March
QUOTE(abis @ 10 Nov 2009, 07:26 PM) *
s-au pus la picioarele "coalitiei Grivco"

Exact cum am mai spus . Urmezi intocmai strategia ai stabilita de pedelicii lui Basescu si pe care am prezentat-o undeva pe aici.
abis
Lasa domnule strategiile. Spune-mi ca nu-i adevarat, daca ai argumente!

Apropo, vezi ca Iohannis tocmai a lasat deoparte aparenta independentei si a anuntat ca il sprijina pe Antonescu. S-a prins ca nu mai are nici o sansa sa intre in turul doi si incearca sa-si joace ultimul atu? E cam tarziu. Tii minte ce iti spuneam cu cateva luni in urma? Daca PSD si PNL in loc sa isi promoveze proprii candidati il sustineau impreuna pe Iohannis pentru prezidentiale, astazi Basescu era ca si plecat de la Cotroceni.
March
Basescu o da la intors :

NU mi-am propus să dizolv Parlamentul, obiectivul meu este să avem Guvern

Probabil i-o fi soptit unii de la CC ca isi bate gura degeaba !
abis
March, revezi declaratiile presedintelui - a spus intotdeauna ca va dizolva parlamentul numai daca nu se poate rezolva altfel criza politica. Asa ca nu-i nimic nou sub soare.

Iar anticipatele se pot declansa dupa prezidentiale, pentru ca in Constitutie nu scrie nimic care sa impiedice acest lucru, dupa validarea presedintelui nou ales. Predescu spune ca nu este obligatoriu sa fie anticipate, ceea ce este corect, presedintele mai poate incerca sa propuna un alt candidat, insa daca vrea poate si dizolva parlamentul. Constitutia nu precizeaza ca la schimbarea presedintelui se "reseteaza" numaratoarea...
March
QUOTE(abis @ 10 Nov 2009, 08:16 PM) *
March, revezi declaratiile presedintelui - a spus intotdeauna ca va dizolva parlamentul numai daca nu se poate rezolva altfel criza politica. Asa ca nu-i nimic nou sub soare.

Iar anticipatele se pot declansa dupa prezidentiale, pentru ca in Constitutie nu scrie nimic care sa impiedice acest lucru, dupa validarea presedintelui nou ales. Predescu spune ca nu este obligatoriu sa fie anticipate, ceea ce este corect, presedintele mai poate incerca sa propuna un alt candidat, insa daca vrea poate si dizolva parlamentul. Constitutia nu precizeaza ca la schimbarea presedintelui se "reseteaza" numaratoarea...

Nu poate ! Mai citeste odata ce spune Predoiu. Cred ca si Presedintele tau inteles asta. D-asta si declaratia asta a lui dupa cea a lui Predoiu !
abis
ARTICOLUL 89
(1) După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură.
(2) În cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singură dată.
(3) Parlamentul nu poate fi dizolvat în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României şi nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă.


Acum, as dori sa stiu si eu de unde a dedus Predescu ca noul presedinte nu poate dizolva parlamentul? Arata-mi te rog textul constitutional.

In mod normal, un judecator (chiar si de la CC ) nu are voie sa se antepronunte, intr-o speta pe care, eventual, o va judeca. Plenul CC ar trebui sa-l sanctioneze. In Constitutie este vorba despre doua respingeri ale guvernului in 60 de zile, fara a preciza ca in cazul in care au loc alegeri prezidentiale intre timp numaratoarea o ia iarasi de la zero. Predescu bate campii, ii serveste pe cei care l-au trimis acolo.

PS: Presedintele este al meu exact in aceeasi masura in care este si al tau.
March
QUOTE(abis @ 10 Nov 2009, 08:29 PM) *
PS: Presedintele este al meu exact in aceeasi masura in care este si al tau.

Sa-ti fie de bine . Io nu-l recunosc D-aia n-o sa-l votez !
Diogene
QUOTE(March @ 10 Nov 2009, 06:58 PM) *
Sa-ti fie de bine . Io nu-l recunosc D-aia n-o sa-l votez !

Trebuie să îl recunoști. De votat poți să nu îl votezi. Dacă nu îl recunoști te bagă ăștia la bulău pentru subminarea ordinii constituționale.
CharonOfNyx
QUOTE(Diogene @ 10 Nov 2009, 07:32 PM) *
Trebuie să îl recunoști. De votat poți să nu îl votezi. Dacă nu îl recunoști te bagă ăștia la bulău pentru subminarea ordinii constituționale.

Ce?! ohmy.gif
Cum de am trait pana acuma in atata ignorantza?!
Pe milioane de romani ii paste inchisoarea fara sa stie! Spune-mi repede unde pot sa-mi declam recunoasterea, ca sa nu fiu acuzat de subminare? Trebuie sa o fac in scris? Cat e taxa de participare? Trebuie sa platesc ceva retoactiv?

Apropos, cine sunt "astia"? tongue.gif
abis
QUOTE(March @ 10 Nov 2009, 06:58 PM) *
Io nu-l recunosc D-aia n-o sa-l votez !

Ca nu-l recunosti n-are absolut nicio importanta. laugh.gif
Este presedintele tau si al meu asa cum au fost si Constantinescu, si Iliescu. Cel putin pana i se termina mandatul. Nici mie nu-mi placea Iliescu, nu l-am votat (doar in 2000 ca sa nu iasa Vadim, mai bine stateam eu linistit acasa...), insa asta nu insemna ca nu era presedintele intregii Romanii, prin urmare si al meu. Oricat l-as fi detestat.
March
QUOTE(Diogene @ 10 Nov 2009, 09:32 PM) *
Trebuie să îl recunoști. De votat poți să nu îl votezi. Dacă nu îl recunoști te bagă ăștia la bulău pentru subminarea ordinii constituționale.

Cine ti-a soptit asta ? Proful de drept constitutional Bocu ? tongue.gif
March
atac la persoana, editat

In 15-20 de ani vom trai extraordinar ! ( "Seful suprem" la Etno TV )

atac la persoana, editat
March
QUOTE(abis @ 10 Nov 2009, 08:29 PM) *
Acum, as dori sa stiu si eu de unde a dedus Predescu ca noul presedinte nu poate dizolva parlamentul? Arata-mi te rog textul constitutional.

CC e organismul suprem care interpreteaza Constitutia. Nu Basescu !
QUOTE(abis @ 10 Nov 2009, 08:29 PM) *
In mod normal, un judecator (chiar si de la CC ) nu are voie sa se antepronunte, intr-o speta pe care, eventual, o va judeca. Plenul CC ar trebui sa-l sanctioneze.

Unde scrie asta ? Si intra si tu in front. Pentru ca Basescu a inteles mesajul :

Băsescu, dupa mesajul de la Curtea Constituţională: „Nu mi-am propus să dizolv Parlamentul după alegeri”

"Nu mi-am propus să dizolv Parlamentul. Obiectivul meu este să avem guvern. Or, imediat după prezidenţiale voi încerca să realizez guvernul dacă nu se realizează până atunci", a declarat, ieri, Băsescu, întrebat cum comentează afirmaţiile lui Ion Predescu, judecător al Curţii Constituţionale, care a spus, pentru Gândul, că noul preşedinte, indiferent care va fi acesta, nu poate dizolva Parlamentul după alegeri, în cazul căderii unui al doilea guvern, întrucât raporturile Preşedinţie-Parlament sunt reprezentate pe perioada unui mandat.
abis
QUOTE(March @ 11 Nov 2009, 12:14 PM) *
CC e organismul suprem care interpreteaza Constitutia. Nu Basescu !

CC nu poate interpreta ceva ce nu scrie in Constitutie. Nu ti-am cerut interpretari, ci sa-mi arati textul din constitutie care sustine ideea lui Predescu. Nu poti sa o faci, pentru ca nu exista asa ceva.
QUOTE
Si intra si tu in front

In alta parte ma acuzi ca am opinii identice cu ale lui Basescu ori cu ale PDL-ului. Esti cam nehotarat.
QUOTE
Băsescu, dupa mesajul de la Curtea Constituţională: „Nu mi-am propus să dizolv Parlamentul după alegeri”

Asta a spus intodeauna: ca nu doreste sa dizolve parlamentul dupa alegeri. Insa nici nu exclude aceasta varianta, daca altfel nu se rezolva criza politica. Asa ca nu-i nimic extraordinar aici.

PS: Am apelat la amicul Google si am gasit ce spunea Basescu la 1 noiembrie:

"Nu imi doresc alegeri anticipate pentru ca pica intr-un moment foarte prost. Insa, nici nu pot gandi ca acest instrument de deblocare a crizelor politice este un instrument pe care nu trebuie sa il folosesc. Pana la urma, dizolvarea Parlamentului e un mecanism de iesire din criza. Practic, alegerile anticipate nu pot fi declansate decat daca ai un guvern si o majoritate cu care sa le declansezi. Paradoxal, iti trebuie o majoritate cu care sa le declansezi pentru ca altfel nu le poti declansa. Nimeni nu va crea conditii in Parlament pentru ca anticipatele sa se produca. Nu intrevad situatia unor alegeri anticipate. Parlamentul nu va opta pentru aceasta solutie indiferent care va fi costul politic pentru un partid sau altul"
March
Din ciclul : " Opriti ascensiunea lui Arturo Ui " !

Societatea civilă face demersuri pentru suspendarea referendumului thumb_yello.gif
March
In timp ce "Jupanul' pedelicilor se razboieste cu toata presa care nu-i inalta ode, "Marele Licurici"
este incantat de ea !

Noul ambasador SUA vorbeşte cu incantare pentru Wall Street Journal despre "presa extrem de agresivă din România". thumb_yello.gif

Marduk
Eu cred ca totusi presa este impartita pe criterii politice, nu stiu daca este bine sau rau. Insa mie imi place ca presa este activa, combativa, ce nu-mi place este ca se incearca manipularea, in slujba unui partid sau al altuia, al unui candidat sau al altuia. Consider ca la 20 de ani de la "revolutie" cel mai mare castig al romanilor, este presa oricum ar fi ea, pana la urma noi trebuie sa alegem pe cine ascultam cui acordam increderea noastra, restul este incercarea papusarilor de a ne face sa dansam pe sforile intinse de ei.
March
Oda de slava Conducatorului iubit !

Premierul desemnat Negoita : " "A făcut multe campanii, şi, dacă ar fi să-i fac o caracterizare, aş zice «Din ce material o fi făcut?!». Dacă eu mă întreb asta, ce s-or întrebă adversarii?!".

Pentru desemnarea ca p.m., merita doua-trei limbi, acolo...


***
Si din nou despre adevarat fata a acestui mincinos :

”Basescu mi-a cerut sa il schimb pe directorul Stirilor TVR”

Băsescu a obosit tot declarînd, în ultima vreme, că, în mandatul său nu s-a amestecat absolut deloc în treburile presei. Duminică, la Craiova, el a afirmat textual: "Pentru democraţie am lăsat presa liberă. Ceea ce făcea Adrian Năstase, să controleze presa, mi s-a părut umilitor”. Cît de departe de adevăr sunt spusele sale o afirmă chiar fostul președinte al TVR, Valentin Nicolau, în exclusivitate pentru Inpolitics.

Iar infocata gedesista basesciana Rodica Culcer – ofițer acoperit al unui serviciu secret
March
Ecce Homo ! devil.gif


Sistemul ticăloşit lucreaza pentru Băsescu

În 2004, Traian Băsescu promitea că îi va trage în ţeapă în Piaţa Victoriei pe "corupţii" PSD şi striga "RAFO-JAFO". Timp de patru ani a ţipat împotriva "sistemului ticăloşit". În al cincilea an a băgat sistemul ticăloşit în propria ogradă, l-a spălat de dosare şi l-a aşezat cu el la masă. "Corupţii" din PSD lucrează acum pentru el.
Marduk
QUOTE(March @ 11 Nov 2009, 06:18 PM) *
În 2004, Traian Băsescu promitea că îi va trage în ţeapă în Piaţa Victoriei pe "corupţii" PSD şi striga "RAFO-JAFO".

Pai daca incepea cu astia poate ca nu avea atatea probleme cu PNL-istii si PDL-istii.
March
Las dupa cum il stim ( v. numai declaratia cu demisonez in 5 minute ) Basescu fuge ca dreaqu de tamaie cand vine vorba de dezbateri televizate asa cum sunt solicitate de opozantii sai ! Pentru ca are de raspuns la multe multe intrebari incomode !
abis
Vor fi dezbateri televizate dupa turul I. Acolo se va decide castigatorul alegerilor. Si Basescu, si Geoana evita acum dezbaterile televizate pentru a nu-i da ocazia lui Antonescu sa puncteze (stiut fiind ca Antonescu este un bun orator si cu prezenta scenica interesanta).
March
S-a instalat panica in tabara PD-Liberalilor ! laugh.gif

Echipa Stolojan isi pregateste retragerea din PDL

Daca Basescu nu mai e reales , praful se va alege de partidul lui !
March
Alt motiv pentru care nu mai trebuie reales !

Băsescu, repetent la relaţii politice internaţionale

Ca preşedinte al României, Traian Băsescu a dus o politică externă dezastruoasă în cei cinci ani ai mandatului său. O arată chiar gafele sale în materie. O spune răspicat un politician occidental, cu experienţe solide în domeniu. O afirmă - indirect - fostul său consilier prezidenţial pentru relaţii internaţionale. Consecinţele dezastrului politicii externe prezidenţiale sunt clare. Prima, izolarea şefului statului român de către omologii săi la reuniunile Uniunii Europene. A doua, uşa închisă în nas pentru Traian Băsescu de preşedintele Statelor Unite ale Americii. Barack H. Obama a preferat să se vadă mai degrabă cu lideri din Ghana, Trinidad-Tobago ori Zimbabwe şi deloc cu cel al României. L-a primit chiar şi pe ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov.
abis
QUOTE(March @ 12 Nov 2009, 05:33 PM) *
Consecinţele dezastrului politicii externe prezidenţiale sunt clare.

A izbucnit vreun razboi si n-am aflat? unsure.gif

PS: Ai uitat, din nou, sa faci precizari: politicianul despre care vorbesti este Martin Schulz, liderul grupului socialiştilor şi democraţilor din PE. Ti-a fost jena sa spui ca despre el este vorba? smile.gif
March
La primit in audienta Obama pe Basescu si n-am aflat io ? A fost in vreo vizita de stat intr-o tara principala din UE si n-am aflat io ?

Nimeni nu-l primeste pe scandalagiu ! Asteapta viitorul presedinte.
abis
Eu ti-am mai zis sa te hotarasti daca Obama e baiatul bun sau baiatul rau... smile.gif

Spune-mi ce presedinti din Europa de Est au ajuns la Casa Alba si-ti zic si eu unde a fost primit Basescu.

Pe de alta parte, voteaza-ti-l pe Geoana, el a fost primit (tocmai am aflat) la Moscova. Nu stim inca de cine! Uite ce zice Antonescu, nu Basescu:

"Nu stim care este adevarul in legatura cu vizita lui Mircea Geoana la Moscova, dar trebuie sa il aflam. Ii cer domnului Geoana un raspuns oficial in legatura cu aceasta vizita, sa ne spune daca este vorba despre un eventual sprijin in campania electoarala din partea Moscovei si de ce a fost tinuta secreta aceasta vizita

Se afirma in presa ca, cu prilejul acestei intalniri, domnul Geoana ar fi solicitat sprijin financiar si politic din partea Federatiei Ruse sau a unor cercuri din Federatia Rusa.

Se afirma, de asemenea, in presa ca discutiile s-ar fi putut purta si in legatura cu optiuni strategice ale Romaniei legate de politica de securitate energetica.

Nu stim in acest moment care este adevarul, dar cred ca avem dreptul sa il aflam, si avand in vedere ca initial, aceasta vizita a fost negata si de domnul Hrebenciuc, si de domnul Cozmin Gusa, ca ea ulterior a fost confirmata de catre fostul ministru de Externe, domnul Cristian Diaconescu, care a dat si anumite amanunte privind faptul ca domnul Geoana a efectuat aceasta vizita, totusi, in calitatea sa de vicepresedinte al CSAT si de presedinte al Senatului, cu o mapa de lucru pe care Ministerul de Externe, conform obligatiilor sale, a pregatit-o, cer explicatii domnului Mircea Geoana"
March
QUOTE(abis @ 12 Nov 2009, 07:55 PM) *
Pe de alta parte, voteaza-ti-l pe Geoana, el a fost primit (tocmai am aflat) la Moscova.

Lasa , asta. Noi stim comportamentul "raului cel mare " in cei 5 ani si nu al "raului cel mic" care n-a fost la putere.

Iata aici din politica lui externa dezastruoasa :

"Zic unii şi alţii că n-am făcut nimic în politica externă a României. Uite că am făcut. Votaţi-mă pentru că am mărit ţara". Fenomenal, ca de obicei, este sângele rece cu care dl. Băsescu îşi adjudecă rezultatul unui demers politico-juridic pe care în 2004 nu dădea doi bani. Credeţi că România va pierde acest proces? "Categoric, da", îi raspundea atunci reporterului BBC dl. Băsescu, arătând că drepturile Ucrainei asupra zonei respective sunt de necontestat. Tot aşa cum votul uninominal era "o prostie" pentru dl. Băsescu, pentru ca apoi d-sa să devină un fel de luptă pentru Sfântul Mormânt. (...)

Apoi, ce treabă a avut dl. preşedinte cu Ucraina în 5 ani în afara întâlnirilor sale "călduroase" cu vărul Iuşcenko, in urma cărora înjurăturile şi ameninţările regimului de la Kiev la adresa României se înteţeau de fiecare dată? Ce contribuţie să aibă la susţinerea cauzei României la Haga, într-un proces care reclama o înaltă competenţă juridică internaţională şi diplomatică, un om care vorbeşte băsic english, engleza de uz foarte personal a d-sale, şi care n-a fost în stare, în 5 ani, să-şi stabilească o singură relaţie internaţională notabilă? Evident, niciuna, pentru orice român normal la cap. România a câştigat pentru că a avut de partea ei dreptatea, o instanţă corectă şi o echipă excepţională de specialişti, în frunte cu dl. Bogdan Aurescu. La fel de bine, dl. Băsescu putea în calitatea sa de logicar să spună că în mandatul sau Cristian Mungiu a câştigat Palme d'Or la Cannes şi Marian Drăgulescu două medalii de aur la Mondiale, prin urmare merită să fie votat în continuare.

Mai vrei ? Io zic, trezeste-te ! Lasa-ti o portita de scapare !
abis
QUOTE(March @ 12 Nov 2009, 06:14 PM) *
Noi stim comportamentul "raului cel mare " in cei 5 ani si nu al "raului cel mic" care n-a fost la putere.

N-a fost PSD-ul la putere? Te lasa memoria... Mie mi-a ajuns cat am experimentat cu ei din '89 pana in '96 si intre 2000 si 2004.
Si un am nicio garantie ca Geoana ar fi astazi "raul cel mic", dimpotriva.

Ia zi, ce-i cu vizita aia secreta la Moscova? CTP nu stie? Nici SRS, cu legaturile pe care le are in serviciile secrete?!
QUOTE
Iata aici din politica lui externa dezastruoasa

Nu vad acolo decat opiniile lui CTP. Nici o informatie relevanta.

CTP-ul condamna pe cineva ca la un moment dat si-a schimbat o opinie eronata? Vrea sa sugereze ca atunci cand faci o greseala trebuie sa fii consecvent pana la capat, sau cum?
QUOTE
Io zic, trezeste-te ! Lasa-ti o portita de scapare !

Imi spui tu mie sa ma trezesc? rofl.gif
March
QUOTE(abis @ 12 Nov 2009, 08:27 PM) *
N-a fost PSD-ul la putere? Te lasa memoria... Mie mi-a ajuns cat am experimentat cu ei din '89 pana in '96 si intre 2000 si 2004.

Basescu a intors tara in urma cu 2o de ani ! Asa ca fii atent ce vorbesti la telefon. Chiar daca esti simpatizant d-al lui tongue.gif
QUOTE(abis @ 12 Nov 2009, 08:27 PM) *
Nu am nicio garantie ca Geoana ar fi astazi "raul cel mic", dimpotriva.

"Raul cel mare " l-am experimentat deja cu fostul fesenist de marca Basescu , slujbas fidel al regimurilor Cucuvelei !

Din nou, trezeste-te !
abis
QUOTE(March @ 12 Nov 2009, 06:34 PM) *
Basescu a intors tara in urma cu 2o de ani !

Da, corect, daca ma uit in jur vad minerii pe strazile Bucurestiului... Cei care se opun presedintelui sunt batuti pe strada, sediile partidelor de opozitie sunt devastate, televiziunea publica (de fapt, singura televiziune) ne minte ca opozantii ar fi legionari si teroristi, liderii PNL sunt scosi cu ajutorul TAB-urilor din Bucuresti, Roman urla ca "s-au demacat", exact ca acum 20 de ani... rolleyes.gif
QUOTE
fii atent ce vorbesti la telefon

Tie cum de nu ti-e frica sa postezi critici la adresa lui? Eroule... rofl.gif
March
QUOTE(abis @ 12 Nov 2009, 08:46 PM) *
Tie cum de nu ti-e frica sa postezi critici la adresa lui?

Sunt nepotu' lu Vanghelie ! Ma tine la curent laugh.gif
March
QUOTE(abis @ 12 Nov 2009, 08:46 PM) *
Da, corect, daca ma uit in jur vad

... cum romanii mor de foame , sunt asvarliti in strada , au curbe de sacrificiu pe salarii impuse de cel mai dezastruos guvern post-decembrist . Avand ca minstru de finante pe contabilul de casa a lui Videanu-Marmureanu !
Astea-s tancurile si taburile din ziua de azi ale regimului basescian !
abis
Deja o dai in penibil. Da, ai dreptate, Basescu a provocat criza economica. Din cauza lui a intrat economia mondiala in criza.

Si tot din cauza lui o sa ploua la noapte undeva in Moldova. 6.gif
March
QUOTE(abis @ 12 Nov 2009, 09:01 PM) *
Deja o dai in penibil. Da, ai dreptate, Basescu a provocat criza economica. Din cauza lui a intrat economia mondiala in criza.

Hopa ! Daca taceai, castigat ramaneai ! Io-te ceva din " sclipitoarea" gandire economica a "Jupanului" :

[i]4 August 2009

Traian Băsescu consideră că România este o ţară muribundă. Sursa

5 Septembrie 2008

Băsescu: România nu va fi afectată de criza financiară din SUA. Sursa

30 Octombrie 2008

Băsescu: România va fi afectată de criză, dar putem evita o situaţie dramatică. Sursa

31 Octombrie 2008

Presedintele Traian Basescu a declarat, joi, ca Romania are resurse pentru a obtine in 2009 o crestere economica de 4,5-5% si va incheia anul 2008 cu inflatie de 6,6-6,7%. Sursa

7 Noiembrie 2008

Băsescu: Nu sunt de acord cu cei care propovăduiesc apocalipsa economică în România. Sursa

16 Ianuarie 2009

Basescu: Ultimul lucru pe care il vom face va fi sa ne imprumutam la FMI. Sursa

24 Ianuarie 2009

Băsescu: România nu va fi afectată de criză cum sunt alte state. Sursa

27 Ianuarie 2009

Băsescu: Refuz categoric un acord cu FMI. Sursa

05 Martie 2009

Basescu crede in continuare intr-o crestere economica de 1,5% - 2%. Sursa

9 Martie 2009

Basescu: Nu avem nevoie de ajutor extern, dar imprumutul ar constitui o "centura de siguranta". Sursa

9 Martie 2009

Traian Băsescu: România are nevoie de o centură de siguranţă care înseamnă un împrumut extern. Sursa

21 Martie 2009

Băsescu: România va decide în perioada următoare dacă se împrumută. Sursa

31 Martie 2009

Băsescu: Îmi asum, alături de Guvern şi BNR, decizia ca acordul cu FMI să existe. Sursa

16 Mai 2009

Băsescu se aştepta la o scădere de 8% a PIB-ului. Sursa

5 Iunie 2009

Băsescu avertizează că România intră în recesiune în trimestrul II. Sursa

18 Iulie 2009

Băsescu: În trimestrul trei se va reuşi stoparea declinului crizei. Sursa

31 Iulie 2009

Băsescu vede economia în negru şi lunile următoare. Sursa

În 9 luni de zile, preşedintele încă în funcţie a ajuns de la estimări, privind creşterea economică pe 2009, de +5% la -8%, de la înfierarea propovăduitorilor aşa zisei apocalise a economiei României, în fapt, aşa zisei... economii româneşti, la predicţii... tot mai negre. C-o fi fost sau c-o fi naiv şi neştiutor e problema analiştilor politici, dar de unde atâta tupeu şi neastâmpăr adolescentin? De unde atâta fermitate a la Bercea Mondialu' în emiterea de mesaje ... contradictorii?

Mai vrei contradictii d-astea stupide ? Serialul continua...

Damnatius
QUOTE
"Zic unii şi alţii că n-am făcut nimic în politica externă a României. Uite că am făcut. Votaţi-mă pentru că am mărit ţara". Fenomenal, ca de obicei, este sângele rece cu care dl. Băsescu îşi adjudecă rezultatul unui demers politico-juridic pe care în 2004 nu dădea doi bani. Credeţi că România va pierde acest proces? "Categoric, da", îi raspundea atunci reporterului BBC dl. Băsescu, arătând că drepturile Ucrainei asupra zonei respective sunt de necontestat.


Vezi ca Basescu nu a zis niciodata asa ceva. Insusi CTP a fost nevoit sa dea o erata. Vezi PS-ul de la finalul articolului asta. Dar ce mi s-a parut mai interesant e ca CTP a fost indus in eroare de un reportaj Realitatea TV, care relata de fapt opinia lui Basescu in cazul Bastroe, dar lasa sa se inteleaga ca e vorba de procesul de la Haga. Cam cum face Michael Moore cand decupeaza secvente din discursuri diferite, le pune cap la cap, si ii iese cu totul altceva decat a vrut sa spuna cel vizat.
Achernar
QUOTE(abis @ 12 Nov 2009, 07:01 PM) *
Deja o dai in penibil. Da, ai dreptate, Basescu a provocat criza economica. Din cauza lui a intrat economia mondiala in criza.

Si tot din cauza lui o sa ploua la noapte undeva in Moldova. 6.gif


Sper sa nu-l vad pe Basescu peste vreun an - doi laudandu-se ca EL personal a scos Romania din criza. Desi parca n-as baga bana in foc pentru faptul ca se va abtine ....
abis
March, vezi ca ai uitat sa pui linkuri la "sursa".

Damnatius, nu-ti face iluzii: March nu va recunoaste ca luand de bun tot ce scrie in ziarele pe care le adora poate s-o dea in bara vreodata. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.