Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
abis
Cozmin Gușă a dezvăluit că a fost de-a dreptul șocat să descopere, cu ani în urmă, că Traian Băsescu purta permanent la el o sticluță conținînd apă cu zahăr pentru a face ca șuvița sa rebelă să îi stea lipită de chelie. Fostul strateg din 2004 al președintelui mai spune că, la vremea respectivă, s-a gîndit foarte serios că cineva care se pretează la așa ceva e în stare de multe altele.

Da, e clar, cine se preteaza la a-si aranja parul cu apa si zahar este intr-adevar in stare de multe altele! rofl.gif
March
QUOTE(abis @ 21 Sep 2009, 06:56 PM) *
Da, e clar, cine se preteaza la a-si aranja parul cu apa si zahar este intr-adevar in stare de multe altele! rofl.gif

Tiganca imputita.... ziarist gaozar... 20 % dintre romani sunt homsexuali... marea minciuna cu 5 minute...
Michelle
Iti dai seama ce nenorocire ar fi fost daca ar fi purtat la el Taft, il banuiam si pe el ca face parte din aia 20%...asa putin siropel si coafura rezista !
March
Băsescu agita mândria de a fi român. Răspund Pleşu, CTP şi Rebengiuc

Andrei Pleşu: "E totuna cu a spune «sunt mândru că am nasul cârn»"

Victor Rebengiuc: "Nu văd de ce ar trebui să fiu aşa mândru"

CTP: "Preşedintele revine la temeliile discursului securisto-comunist"



Asteptam reactia blondelor. laugh.gif Alea mandre de a fi romance .
Marduk
Adevarul este ca a fost sfatuit prost, "mandria de a fi roman" a fost scoasa definitiv din memoria colectiva a romanilor. Legionarii si comunistii au folosit prea mult pe aceasta lozinca, ea s-a uzat iremediabil, fara o baza reala, romanul si-a dat seama ca mandria nu-si are rostul. Mai rau azi ne confruntam cu romani care nu vor sa mai auda de Romania, desi in opinia mea tara nu are nicio legatura cu mandria romanilor, mai rau, sunt unii romani loviti de mandria prosteasca. Totusi cred ca se confunda lozinca cu starea de fapt a unor romani care chiar se simt bine cu modul lor de viata cu traditiile, portul, etc.
March
Nu i-a soptit nimeni ce scria ,despre romani si Romania, amicul sau de azi H.R.Patapievici pe care l-a cocotat director la ICR ?

Poate ii transmite cineva astea domnului prezident :

GEOGRAFIA ROMÂNIEI: „Radiografia plaiului mioritic este ca a fecalei: o umbră fără schelet, o inimă ca un cur, fără şira spinării.“ (din „Politice“ de H.R. Patapievici, ediţia 1996, pag.63)

POPULAŢIA ROMÂNIEI: „23 de milioane de omuleţi patibulari.“ (din „Politice“ de H.R. Patapievici, ediţia 1996, pag 53) – „Un popor cu substanţă tîrîtă. Oriunde te uiţi, vezi feţe patibulare, ochi mohorîţi, maxilare încrîncenate, feţe urîte, guri vulgare, trăsături rudimentare.“ (din „Politice“ de H.R. Patapievici, ediţia 1996, pag. 34) – „Românii nu pot alcătui un popor pentru că valorează cît o turmă: după grămadă, la semnul fierului roşu.“ (din „Politice“ de H.R. Patapievici, ediţia 1996, pag. 64)

LIMBA ROMÂNĂ:„Româna este o limbă în care trebuie să încetăm să mai vorbim sau... să o folosim numai pentru înjurături...“ (din „Politice“ de H.R. Patapievici, ediţia 1996, pag.64)

ISTORIA ROMÂNILOR: „Toată istoria, mereu, peste noi a urinat cine a vrut. Cînd i-au lăsat romanii pe daci în forma hibridă strămoşească, ne-au luat în urină slavii: se cheamă că ne-am plămădit din această clisă, daco-romano-slavă, mă rog. Apoi ne-au luat la urinat la gard turcii: era să ne înecăm, aşa temeinic au făcut-o. Demnitatea noastră consta în a ridica mereu gura zvîntată iar ei reîncepeau: ne zvîntam gura la Călugăreni, ne-o umpleau iar la Războieni, şi aşa mai departe, la nesfîrşit. Apoi ne-au luat la urină ruşii, care timp de un secol şi-au încrucişat jetul cu turcii, pe care, în cele din urmă, avînd o băşică a udului mai mare (de, beţiile...) i-au dovedit.” (din „Politice“ de H.R. Patapievici, ediţia 1996, pag.63)

VIITORUL ROMÎNIEI: „Eminescu este cadavrul nostru din debara, de care trebuie să ne debarasam dacă vrem să intrăm în Uniunea Europeană.“
Marduk
QUOTE(March @ 22 Sep 2009, 11:51 AM) *
Nu i-a soptit nimeni ce scria ,despre romani si Romania, amicul sau de azi H.R.Patapievici pe care l-a cocotat director la ICR ?

Chiar crezi ca Basescu la "cocotat" pe Patapievici la ICR? Din discutiile avute pe forum constat ca de fapt tu chiar iti doresti un presedinte care sa se ocupe de tot ce misca in tara asta, am ajuns la aceasta concluzie deoarece tu si altii ca tine, credeti ca Basescu este sau trebuie sa fie in spatele fiecarui roman, a orcarei actiuni sau decizii din aceasta tara. Eu cre ca nu este asa.

March
QUOTE(marduk @ 22 Sep 2009, 01:11 PM) *
Chiar crezi ca Basescu la "cocotat" pe Patapievici la ICR?

Inainte de a te baga intr-o discutie, informeaza-te :

Mandatul lui Horia Roman Patapievici în fruntea ICR a fost prelungit, prin decret, de presedintele Traian Băsescu, semnatar al unui decret dat publicităţii vineri de Administraţia Prezidenţială.

abis
March, de asta ce zici?

O comisie prezidentiala propune legalizarea prostitutiei si a consumului de droguri. "Legalizarea sexului comercial (nu si a intermediarilor de servicii sexuale) ar fi o posibilitate de control a bolilor cu transmitere sexuala. (...) Dezincriminarea consumului de droguri (nu a traficului!) pentru a aduce la „suprafata” consumatorii", se arata in raportul prezentat la Cotroceni de Comisia prezidentiala pentru analiza riscurilor sociale si demografice din Romania.

# Legalizarea sexului comercial (nu si a intermediarilor de servicii sexuale) ar fi o posibilitate de control a bolilor cu transmitere sexuala. Impunerea unei astfel de masuri in absenta unei analize bazate pe experienta altor state si in functie de particularitatile Romaniei ar putea genera totusi efec­te nedorite.
# Infiintarea de servicii si centre de specialitate prin intermediul carora fe­meile care practica sexul comercial sa poata beneficia pe langa ser­viciile de asistenta (medicala, sociala, psihologica) si de prezervative oferite gratis ar ameliora insa situatia acestora.
# Dezincriminarea consumului de droguri (nu a traficului!) pentru a aduce la „suprafata” consumatorii. Recent s-au deschis in multe orase ale tarii (Brasov, Bacau, Galati, Hunedoara, Braila, Iasi, Bucuresti) magazine care vand produse etnobotanice ce au acelasi efect ca drogurile ilegale usoare si efectele lor sociale nu par a fi vizibile.
# Consumul de droguri trebuie descurajat, dar cu diferentele de rigoare intre drogurile usoare si drogurile tari, in special cele injectabile precum heroina care au efecte negative devastatoare.
# Incriminarea consumului produce efecte secundare grave precum refolosirea seringilor care conduce la transmiterea unor boli grave.


Parerea mea este ca n-o sa aiba Basescu curaj suficient ca sa duca mai departe propunerile astea, in an electoral. Din pacate.
Marduk
QUOTE(March @ 22 Sep 2009, 01:42 PM) *
Inainte de a te baga intr-o discutie, informeaza-te :

M-am informat, eu m-am legat de "cocotat" si de parerea multora ca Basescu face si drege in tara asta, Patapievici a fost propus in functia respectiva, faptul ca Basescu a semnat, nu inseamna ca el la numit acolo ca asa a vrut el, putea sa-l puna pe unchiul lui, pe fratele sau, pe fica sa, etc. si atunci intelegeam, dar asa?

Marduk
QUOTE(abis @ 22 Sep 2009, 03:17 PM) *
Parerea mea este ca n-o sa aiba Basescu curaj suficient ca sa duca mai departe propunerile astea, in an electoral. Din pacate.

Nu de curaj duce lipsa Basescu ci de sprijin din partea celor care traiesc dominati de mentalitati invechite, societatea romaneasca nu este pregatita inca pentru contolul sexului comercial, pentru legalizarea consumului de droguri usoare. Sunt forte care chiar se opun acestor propuneri tocmai findca stiu ca vor pierde controlul asupra profitului pe care il scot din aceste activitati. Basescu pierde teren la sfarsit de mandat tocmai datorita acestor forte care vor ca in Romania sa se aplice pentru totdeauna contradictia buimacita a lui Farfuridi, "ori să se revizuiască, primesc! dar atunci să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele... esenţiale..."
March
QUOTE(abis @ 22 Sep 2009, 03:17 PM) *
March, de asta ce zici?
O comisie prezidentiala propune legalizarea prostitutiei si a consumului de droguri.


Sa vezi atunci hoarde de turisti navalind in Romanica ( iar madama Udrea va fi fericita ! ) laugh.gif

Cica : Elena Băsescu ar fi de acord cu legalizarea marijuanei
Pai decat sa dea o fuga pana la Amsterdam, nu-i mai bine la Bucuresti ?! tongue.gif

Personal sunt de acord cu legalizarea prostitutiei , dar nu cu a drogurilor oricare ar fi ele.
March
QUOTE(marduk @ 22 Sep 2009, 03:48 PM) *
M-am informat, eu m-am legat de "cocotat" si de parerea multora ca Basescu face si drege in tara asta, Patapievici a fost propus in functia respectiva, faptul ca Basescu a semnat, nu inseamna ca el la numit acolo ca asa a vrut el,

Vrei sa-l aperi pe Basescu chiar daca albu-i alb si negru-i negru ?! Basescu insusi l-a numit pe HRP la conducerea ICR. Ti-am spus sa te informezi !

Preşedintele Băsescu a anuntatîl va numi din nou pe Horia Roman Patapievici în fruntea Institutului Cultural Român încă din noiembrie anul trecut,
abis
QUOTE(March @ 22 Sep 2009, 04:05 PM) *
Personal sunt de acord cu legalizarea prostitutiei , dar nu cu a drogurilor oricare ar fi ele.

Si eu sunt de acord cu reglementarea legala a prostitutiei. Am si purtat dezbateri aprinse pe tema asta, cu ceva vreme in urma, pe alt topic. smile.gif

Cat despre drogurile usoare (gen marijuana), cred ca ar trebui sa aiba acelasi regim ca si tutunul sau alcoolul (astea nu sunt, in fond, tot droguri?).
March
QUOTE(abis @ 22 Sep 2009, 05:52 PM) *
Cat despre drogurile usoare (gen marijuana), cred ca ar trebui sa aiba acelasi regim ca si tutunul sau alcoolul (astea nu sunt, in fond, tot droguri?).

Pentru chestia asta trebuie facut un studiu privind situatia din celelalte tari membre UE. Din cate cunosc deocamdata numai Olanda a legalizat marijuana. Ma indoiesc ca va fi legalizata vreodata in tari catolice precum Spania, Malta, Italia, Franta sau in Grecia si Cipru . Asa ca de ce am fi noi mai catolici decat papa ? Cred ca trebuie sa se mai scurga vreo 10 ani pana sa fie luat serios in discutie acest subiect.
Marduk
QUOTE(March @ 22 Sep 2009, 04:23 PM) *
Basescu insusi l-a numit pe HRP la conducerea ICR. Ti-am spus sa te informezi !

Chestia asta cu "numirea" pare ceva de genul, intr-o zi Basescu sa trezit dis de dimineata si a decis sa-l numeasca pe Patapievici la conducerea ICR, l-a chemat la el si i-a zis, de azi te "cocotez" in functia de presedinte al ICR, am zis. Presedintele Romaniei si nu numai, trebuie sa respecte niste reguli, chiar daca el este presedintele, nici Ceausescu nu facea exceptie cat era el de Ceausescu. E usor sa spui ca atunci cand un presedinte isi doreste ceva, chiar se si indeplineste, nu este chiar asa de usor precum pare.

March
QUOTE(marduk @ 22 Sep 2009, 05:59 PM) *
Chestia asta cu "numirea" pare ceva de genul, intr-o zi Basescu sa trezit dis de dimineata si a decis sa-l numeasca pe Patapievici la conducerea ICR, l-a chemat la el si i-a zis, de azi te "cocotez" in functia de presedinte al ICR, am zis. Presedintele Romaniei si nu numai, trebuie sa respecte niste reguli, chiar daca el este presedintele, nici Ceausescu nu facea exceptie cat era el de Ceausescu. E usor sa spui ca atunci cand un presedinte isi doreste ceva, chiar se si indeplineste, nu este chiar asa de usor precum pare.

Nu stii cum sa iesi din clenci si continui ca sa sustii ( alambicat ) parerea ta ca gaia-matu. Inca odata : presedintele tarii este cel care il numeste direct pe presedintele ICR.

Deci Basescu a decis sa-l lase pe HRP cocotat inca un mandat in scaunul de presedinte al ICR . Dar nu asta-i chestiunea de fond. Ci scrierile alea ale lui HRP despre patibulari, etc... ( vizavi de acuzele recente ale prezidentului la adresa unor ziaristi) despre care vad ca taci chitic. Deh, daca nu era omu' lui Basescu sa fi vazut atunci...
abis
QUOTE(March @ 22 Sep 2009, 05:59 PM) *
Ma indoiesc ca va fi legalizata vreodata in tari catolice precum Spania, Malta, Italia, Franta sau in Grecia si Cipru . Asa ca de ce am fi noi mai catolici decat papa

Tocmai. laugh.gif

Ideea este simpla: fiecare are dreptul sa faca orice, atat timp cat nu incalca drepturile si libertatile celorlalti. Daca X decide sa fumeze un joint, o tigara sau sa bea un pahar in plus, X fiind major si avand discernamant, nu are statul dreptul sa i-o interzica. Si de ce ai trata diferit de ex. tutunul fata de marijuana?

Statul in schimb poate interzice comercializarea substantelor nocive, deoarece cei care le vand fac intr-adevar un rau celorlalti. Prin urmare, este firesc sa interzici comertul, insa incalci libertatea individului interzicand consumul. smile.gif

Plus ca este mai practic sa concentrezi eforturile autoritatilor in combaterea comertului ilegal, decat impotriva consumului individual.

Dar asta-i o discutie pe care, daca vrei, o putem continua pe alt topic.
Marduk
QUOTE(March @ 22 Sep 2009, 05:59 PM) *
Nu stii cum sa iesi din clenci si continui ca sa sustii ( alambicat ) parerea ta ca gaia-matu. Inca odata : presedintele tarii este cel care il numeste direct pe presedintele ICR.
Deci Basescu a decis sa-l lase pe HRP cocotat inca un mandat in scaunul de presedinte al ICR . Dar nu asta-i chestiunea de fond. Ci scrierile alea ale lui HRP despre patibulari, etc... ( vizavi de acuzele recente ale prezidentului la adresa unor ziaristi) despre care vad ca taci chitic. Deh, daca nu era omu' lui Basescu sa fi vazut atunci...

Tie iti plac "clenciurile" din care nu pot iesi cei cu care dialoghezi? asta spune multe despre tine March, cat si cuvantul folosit de tine "gaia-matu" te defineste, este ca o amprenta pe care o folosesti ori de cate ori nu ai argumente. Un scriitor ca Patapievici poate sa scire orice, este parerea unui eseist, a unui scriitor, e dreptul sau sa scrie ce crede despre popor, despre romani. Ce ar fi sa-l renegam pe Caragiale sau Eminescu pentru pamfletele lor? Repet un presedinte intr-un stat democratic nu decide singur numirile in functii, este o intreaga institutie care lucreaza la aceste studii, propuneri, numiri, etc. Daca nu esti de acord cu asta, inseamna ca viziunea ta despre un presedinte al unui stat democratic este gresita, de fapt tu ai in minte un dictator la care il raportezi pe Basescu, deoarece nu-ti place, motivele nu le cunosc si nici nu le comentez, e dreptul tau.

Marduk
Probabil ca nu vom avea niciodata in Romania prostitutie legalizata, respingerea vine din partea BOR si vom continua cu ipocrizia in stilul binecunoscut, balcanic, grecesc, unde toti fug cand aud de prostitutie legala, dar pe de alta parte se bucura de favorurile prostituatelor, multumind din cand in cand bisericii pentru greselile lor.
abis
E simplu: cine este impotriva prostitutiei nu o practica, respectiv nu merge la prostituate. Daca o persoana adulta decide liber sa urmeze aceasta profesiune, nu are nimeni de ce sa ii interzica. S-a vorbit pe alt topic destul de mult despre subiectul asta.
Marduk
Adica vrei sa-mi spui ca discutia e perimata la fel ca si proiectul? Profesarea celei mai vechi meserii nu are cumva legatura cu economia subterana, cu pestii, cu exploatarea cu bolile sexuale? De ce ne complacem intr-o situatie cu care nu suntem de acord dar care are loc sub privirile noastre ingaduitoare, asta inseamna IPOCRIZIE. Biserica stie, politia stie, ONG-urile stiu, toata lumea cunoaste situatia dar mai bine sa o lasam asa cum este decat sa schimbam ceva care ar perturba realitatea.
Damnatius
Nu-i simplu deloc, fiindca orice decizie politica este luata numai dupa ce este clar ca partidul/politicianul respectiv va scoate mai multe voturi la alegeri. Asa, multe lucruri sunt de bun simt si logice, dar tot nu se intampla. Vezi articolul lui Ionita despre legea salarizarii unice. Deci nu conteaza ca e logic, ci cate voturi se pierd sau se castiga.
March
QUOTE(marduk @ 22 Sep 2009, 06:26 PM) *
Repet un presedinte intr-un stat democratic nu decide singur numirile in functii, este o intreaga institutie care lucreaza la aceste studii, propuneri, numiri, etc.

Pentru ultima data, ti-am demonstrat cu trimiteri la documente ca presedintele numeste direct pe directorul Institutului Cultural Roman ! Te las s-o tii langa ca nu este asa.

Uite aici ce zice HRP chiar cu gurita lui :

Asa cum eu am fost numit de presedintele Romaniei...
Marduk
QUOTE(March @ 22 Sep 2009, 08:26 PM) *
Te las s-o tii langa ca nu este asa.

O tin "langa" danga, deoarece eu cred ca Basescu nu la numit pe Patapievici asa, ca-l cunostea, ca stia ce personalitate este Patapievici ci ca a venit o propunere pe care el si-a pus semnatura. Acum daca este vinovat ca nu a citit si nu s-a informat despre personajul respectiv, este gresala lui, poate si-o asuma, poate nu, ceea ce vreau sa scot in evidenta este ca nu OMUL, Basescu decide ce si cum, ca un dictator, presidentia este o institutie formata din oameni, romani pana la urma, a gresit omul Basescu cu aceasta numire? sau a gresit institutia prezidentiala?

Achernar
Dupa parerea mea Basescu este cel mai bun presedinte posibil si singurul om capabil sa scoata Romania din criza in care se gaseste. Este evident faptul ca numai un adevvarat luptator impotriva coruptiei si salvator al natiunii poate avea o gagica blonda numai buna pentru a primi cadou un minister si cel putin o fiica fara de care parlamentul european nu ar putea supravietui.
Marduk
Cum o sa va placa Basescu cand loveste exact in "sistemul de valori" al romanilor, mostenire sfanta de pe vremea comunismului, spaga, relatiile, cumetriile, hotiile, toate sunt inlantuite inca de la usa fiecarui roman pana la usa ministerelor. Copiii invata din familie, cum se pot strecura prin viata cu un cartus de Kent, un pachet de cafea sau o sticla de whisky. Omul nou, romanul nou, exista, comunisti pot fi multumiti, cu greu si peste multe generatii se vor schimba mentalitatile din aceasta tara.
Cucu Mucu
QUOTE(marduk @ 23 Sep 2009, 08:53 AM) *
Cum o sa va placa Basescu cand loveste exact in "sistemul de valori" al romanilor, mostenire sfanta de pe vremea comunismului, spaga, relatiile, cumetriile, hotiile, toate sunt inlantuite inca de la usa fiecarui roman pana la usa ministerelor.


Nu de asta nu imi place Basescu. Nu imi place pt ca e gargaragiu, agramat, nu cunoaste nicio limba straina (porbabil cunoaste ceva turca, i-au ramas notiuni de cand colinda bazarurile Stambului), indolent, perfid, ipocrit si, nu in ultimul rand, incompetent pt postul pe care il ocupa.

Te lasi prea mult impresionat de gargara lui de doi bani. Asa, si daca exista unii care s-au pensionat cu o sticla de uischi, exista si unii care au ciordit milioane de euro cu scene false, exista si unii care au castigat contracte grase cat a fost el primar, exista si unii carora li s-a facut cadou toata gloata de locuri de parcare ale capitalei cat a fost el primar, exista si unii care stau ilegal in case de protocol, etc. Trebuie doar sa stii unde sa te uiti! Obiectiv, abis tongue.gif trebuie sa te uiti! rofl.gif


QUOTE
Acum daca este vinovat ca nu a citit si nu s-a informat despre personajul respectiv, este gresala lui, poate si-o asuma, poate nu, ceea ce vreau sa scot in evidenta este ca nu OMUL, Basescu decide ce si cum, ca un dictator, presidentia este o institutie formata din oameni, romani pana la urma, a gresit omul Basescu cu aceasta numire? sau a gresit institutia prezidentiala?

Cea mai de rahat scuza e asta, ca a gresit sistemul, domle, io n-am nicio vina, sa moara ce-am pa casa, io sunt onest, da' sunt victima acestui sistem ticalosit, etc. Bai, treziti-va, institutiile sunt conduse de oameni, care sunt direct raspunzatori de deciziile pe care le iau, ca de-aia sunt pusi in functiile alea, sa isi asume raspunderea.

Stati sa zic si de meritul cresterii economice - nu e al nici unui guvern. A fost un fapt normal datorat dezvoltarii economiei internationale/europene, dezvoltarii si maturizarii mediului privat din Ro, politicilor monetare de stabilizare ale BNR. Cand s-au indeplinit factorii costuri de exploatare mai mici+ forta de munca ieftina si calificata+moneda stabila, Romania a inceput sa se dezvolte. Si am fi iesit mai usor din criza daca nu se gaseau desteptii astia de ne guverneaza sa inventeze ei mersul pe jos si apa calda, sa inventeze niste masuri anticriza aberante, care sunt mai mult pro-colaps decat anticriza.
March
QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Sep 2009, 11:03 AM) *
Nu de asta nu imi place Basescu. Nu imi place pt ca e gargaragiu, agramat, nu cunoaste nicio limba straina (porbabil cunoaste ceva turca, i-au ramas notiuni de cand colinda bazarurile Stambului), indolent, perfid, ipocrit si, nu in ultimul rand, incompetent pt postul pe care il ocupa.

Mincinos, om fara cuvant, razbunator.
Cat despre "sistemul ticalosit" si condamnarea securitatii de catre el cititi :

Basescu si r-evolutia portocalie a securitatii devil.gif
Marduk
QUOTE(Achernar @ 23 Sep 2009, 04:13 AM) *
Este evident faptul ca numai un adevvarat luptator impotriva coruptiei si salvator al natiunii poate avea o gagica blonda numai buna pentru a primi cadou un minister si cel putin o fiica fara de care parlamentul european nu ar putea supravietui.

Daca ai ceva personal cu omul Basescu de ce nu te duci sa-i zici asta in fata. Eu vreau sa fac distinctie intre un om, oricare ar fi el si o institutie. Basescu a fost votat, a mintit ca va veni in Piata Universitatii odata la 3 luni, si-a sprijinit fica sa ajunga in parlamentar european, a dat contracte unora si altora, etc. In locul lui putea fi Nastase, Geoana, Patriciu, Tiriac, ar fi putut alti oameni sa ne faca sa traim mai bine? cheia problemei este la noi, in fiecare dintre noi toti, reprezentant al acestei tari poate fi si imparatul Japonie sau regele Cioaba, vom trai la fel vom gandi la fel, totul va fi neschimbat pentru ca majoritatea nu vrea sa se schimbe nimic, schimbarea este grea, dureroasa, mai ales ca multi s-au obisnuit si o duc bine asa cum sunt acum.
QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Sep 2009, 11:03 AM) *
QUOTE
Nu imi place pt ca e gargaragiu, agramat, nu cunoaste nicio limba straina (porbabil cunoaste ceva turca, i-au ramas notiuni de cand colinda bazarurile Stambului), indolent, perfid, ipocrit si, nu in ultimul rand, incompetent pt postul pe care il ocupa.

I-ai scris vreodata lui Basescu toate chestiile astea ai avea curajul sa-i spui in fata ca este indolent, perfid, ipocrit. Toti suntem ipocriti vorbim vorbe si ne mandrim singuri cand ne auzim, credm despre noi ca suntem cei mai tari si daca ar fi sa ajungem intr-o asemenea functie nu stiu pe unde am scoate camasa.
QUOTE
Te lasi prea mult impresionat de gargara lui de doi bani.

Nu ma las impresionat de gargara lui Basescu, dar privesc atent incercarea unui alt presedinte al Romaniei de a se lupta cu cei care nu vor sa se schimbe nimic in aceasta tara. Romania nu a trecut printr-o revolutie ci doar o revolta acaparata de unii smecheri din esalonul 2,3 al PCR si securitate. Azi toti cei care au scapat de "revolutie" sunt infiltrati prin justitie, avocatura, jurnalism, sunt oameni de afaceri, eroi revolutionari, membri marcanti de partide, mari investitori, etc. Revolutie pentru mine nu inseamna doar schimbarea sistemului politic ci schimbarea societatii a omului de rand.
QUOTE
Asa, si daca exista unii care s-au pensionat cu o sticla de uischi, exista si unii care au ciordit milioane de euro cu scene false, exista si unii care au castigat contracte grase cat a fost el primar, exista si unii carora li s-a facut cadou toata gloata de locuri de parcare ale capitalei cat a fost el primar, exista si unii care stau ilegal in case de protocol, etc.

Sa plateasca si vladica si opinca, fara discriminare, daca e sa ne apucam sa facem curatenie sa facem curat peste tot.
QUOTE
Trebuie doar sa stii unde sa te uiti! Obiectiv

Nu cred ca trebuie sa te uiti undeva anume pentru a fi obiectiv ci oriunde te-ai uita, sa ramai obiectiv.
Michelle
QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Sep 2009, 11:03 AM) *
Si am fi iesit mai usor din criza daca nu se gaseau desteptii astia de ne guverneaza sa inventeze ei mersul pe jos si apa calda, sa inventeze niste masuri anticriza aberante, care sunt mai mult pro-colaps decat anticriza.


Hai sa-ti dau o veste. Proasta.
La noi criza oricum statea sa bata demult la usa. Piata imobiliara cu sau fara criza mondiala s-ar fi prabusit la un moment dat pentru ca ajunsese la cote aberante. Un apartament asa zis de lux in Bucuresti ajunsese mai scump decit unul cu o suprafata similara intr-un rezidential din Paris. Intamplarea a facut sa se suprapuna aceasta prabusire cu criza din State si Europa sau mai bine zis cea de-a doua a accelerat si iminenta cadere a tuturor pietelor (imobiliara, de capital) de la noi. Si ,stai linistit, nu ne-am fi redresat nicicum, ba o sa dureze chiar mai mult pina o sa revenim pentru simplul fapt ca mult trambitata crestere economica era bazata mai mult pe calculele care aratau cresterea consumului si a importurilor, deci era o falsa crestere economica sau mai exact una nesanatoasa. Si-au dorit unii sa ne transforme intr-o colonie si cam asta suntem, ca ne place sau nu.
March
QUOTE(Michelle @ 23 Sep 2009, 02:01 PM) *
Si-au dorit unii sa ne transforme intr-o colonie si cam asta suntem, ca ne place sau nu.

Pai Basescu n-a facut nimic in ultimile 9 luni ca sa ne "elibereze" ! Din contra conform lui Transparency International acum România este în criza instituţională şi socială fără precedent
March
QUOTE(marduk @ 23 Sep 2009, 11:53 AM) *
Romania nu a trecut printr-o revolutie ci doar o revolta acaparata de unii smecheri din esalonul 2,3 al PCR si securitate.

Basescu din ce esalon provine ? unsure.gif
Marduk
Nu stiu, dar a recunoscut ca a fost comunist, mai mult ca sigur a facut si niste informari obligatorii avand in vedere functia sa. Cred ca a fost din esalonul 4-5, probabil secretar de partid la organizatia PCR de pe nava sa si informator de nevoie. Problema nu este Basescu ci noi alegatorii, buimacii acestui neam care alearga dupa o sticla de bere si un mic, un kil de faina si 3 oua, asta este problema, lipsa de educatie politica.
March
QUOTE(marduk @ 23 Sep 2009, 03:46 PM) *
Nu stiu, dar a recunoscut ca a fost comunist, mai mult ca sigur a facut si niste informari obligatorii avand in vedere functia sa. Cred ca a fost din esalonul 4-5,

Inspectorul Sef al Inspectoratului Navigatiei Civile nu putea face parte din esalonul 4-5 care de fapt e grosul membrilor de partid. De asemenea reprezentant al Navrom la Anvers putea fi trimis numai un membru important de partid cu aprobarea securitatii .

Nastase pe vremea aia nu era mai sus decat Basescu !
March
QUOTE(abis @ 22 Sep 2009, 03:17 PM) *
O comisie prezidentiala propune legalizarea prostitutiei


Italienii se bucura de propunerea prezidentiala de la noi si cer masuri ferme pentru protejarea pietii la ei :

Expulzati din Italia prostituatele romance !
Marduk
QUOTE(March @ 23 Sep 2009, 04:51 PM) *
Nastase pe vremea aia nu era mai sus decat Basescu!

Daca asta este comparatia pe care vrei sa o faci? atunci sa sti ca pe vreme aia dupa umila mea parere, Nastase era deja inclus pe o lista de asteptare lunga si plina de "baieti" destepti ce urmau sa fie folositi de partid si de securitate, lista ii cuprindea pe unii dintre cei mai tari economisti si diplomati tineri din vremea lui Ceausescu. Acestia urmau sa fie scoliti in spiritul partidului dupa care deveneau rezerva de cadre a PCR, viitorul de aur al patriei comuniste. Nastase a ajuns cea ajuns, un om supus dorintei de parvenire si inavutire, folosindu-se de tertipuri jalnice si de matusi, pentru a deveni bogat, trebuie sa recunoastem ca este mai bogat ca Basescu, asta i-a reusit, sa-i fie de bine si lui si tutulor celor care au simtit nevoia sa devina in noul capitalism instaurat in Romania, clasa conducatoare, au reusit, felicitari. Sa le traiasca nasul tovarasul Iliescu ca daca nu era el care sa respinga punctul 8 al declaratiei de la Timisoara, poate azi traiam mai bine.
March
QUOTE(marduk @ 23 Sep 2009, 05:12 PM) *
Daca asta este comparatia pe care vrei sa o faci? atunci sa sti ca pe vreme aia dupa umila mea parere, Nastase era deja inclus pe o lista de asteptare lunga si plina de "baieti" destepti ce urmau sa fie folositi de partid si de securitate, lista ii cuprindea pe unii dintre cei mai tari economisti si diplomati tineri din vremea lui Ceausescu.

De unde stii ? Sursa ? Cunosti tu care era functia/serviciul lui Nastase inainte de dec. 89 ?!

QUOTE(marduk @ 23 Sep 2009, 05:12 PM) *
trebuie sa recunoastem ca este mai bogat ca Basescu,

De unde stii cat se afla in conturile lui Basescu ?
QUOTE(marduk @ 23 Sep 2009, 05:12 PM) *
Nastase era deja inclus pe o lista de asteptare lunga si plina de "baieti" destepti ce urmau sa fie folositi de partid si de securitate,

De unde stii ? Nastase era pe lista de asteptare dar Basescu era deja pus pe executare .Adica Sef mare la INC.

apropos, documenteaza-te bine inainte de a raspunde.

Marduk
QUOTE(March @ 23 Sep 2009, 05:17 PM) *
apropos, documenteaza-te bine inainte de a raspunde.

m-am documentat, vrei sursa? o vrei in scris sau verbal? sa sti ca esti nostim March mwah1.gif

Michelle
QUOTE(March @ 23 Sep 2009, 02:59 PM) *
Pai Basescu n-a facut nimic in ultimile 9 luni ca sa ne "elibereze" ! Din contra conform lui Transparency International acum România este în criza instituţională şi socială fără precedent


Tu crezi ca in 9 luni vine unul si poate rezolva ce s-au straduit multi altii, timp de 20 de ani , sa devina o stare de fapt ?
Pe mine ma uimeste cum toti cei care sunteti anti-Basescu urlati sus si tare ca nu vreti dictatura , dar pe de alta parte vreti ca presedintele sa ne scape de toate. Sa scoata economia din criza, sa vindece societatea romaneasca de coruptie, cardasie si minciuna, sa se-mpace bine cu toti si pe plan international, sa colaboreze bine cu serviciile( dar nici prea bine ca pe urma inseamna ca-i sunt aservite) sa se-nteleaga bine cu toate partidele etc
Cam cui i-ar reusi bine toate astea decit unuia care ar avea toate fraiele-n mina. Concluzia mea e ca voi vreti dictatura, dar nu stiti.
abis
QUOTE(March @ 23 Sep 2009, 04:51 PM) *
Nastase pe vremea aia nu era mai sus decat Basescu !

Atunci cand l-am preferat pe Basescu lui Nastase nu activitatea ca membru PCR a fost criteriul determinant.
Achernar
QUOTE
Daca ai ceva personal cu omul Basescu de ce nu te duci sa-i zici asta in fata. Eu vreau sa fac distinctie intre un om, oricare ar fi el si o institutie. Basescu a fost votat, a mintit ca va veni in Piata Universitatii odata la 3 luni, si-a sprijinit fica sa ajunga in parlamentar european, a dat contracte unora si altora, etc. In locul lui putea fi Nastase, Geoana, Patriciu, Tiriac, ar fi putut alti oameni sa ne faca sa traim mai bine? cheia problemei este la noi, in fiecare dintre noi toti, reprezentant al acestei tari poate fi si imparatul Japonie sau regele Cioaba, vom trai la fel vom gandi la fel, totul va fi neschimbat pentru ca majoritatea nu vrea sa se schimbe nimic, schimbarea este grea, dureroasa, mai ales ca multi s-au obisnuit si o duc bine asa cum sunt acum.


Cum sa am ceva personal cu omul Basescu ? E cel mai cel din Romania. Ziceam doar ca nu poa' sa lupte impotriva dusmanilor daca blonda personala nu e ministru iar fiica personala nu e europarlamentar. Sunt de acrod ca majoritatea e de vina. Niciodata marele om nu poate fi vinovat de nimic.


Mde, diferenta dintre Nastase si Basescu e ca Nastase primeste cadouri de la matusi in timp ce Basescu face ministere cadou blondelor. E clar ca pozitia lui Basescu e mult mai anticomunista.
Marduk
QUOTE(Achernar @ 23 Sep 2009, 06:49 PM) *
QUOTE
Sunt de acrod ca majoritatea e de vina. Niciodata "marele om" nu poate fi vinovat de nimic.

Mi-am permis sa pun ghilimele, pentru a sublinia ca si eu sunt de acord ca "majoritatea" defineste conducatorul, in fond deciziile sale ar trebui sa coincida cu ceea ce partidul, doctrina, insufla electoratului, iar asteptarile sa observa.
QUOTE
Basescu face ministere cadou blondelor. E clar ca pozitia lui Basescu e mult mai anticomunista.

Foarte multi vor sa-l lege pe Basescu de o relatie cu Udrea, poate sunt naiv, sau idiot, dar eu nu pot sa cred asa ceva. Daca va fi sa se descopere ceva, desi Basescu pare a fi mai mult un admirator al femeilor, gen Udrea, decat un consumator de astfel de femei, voi accepta ca am fost naiv si idiot.
Achernar
Am zis eu ceva de o relatie ? Spuneam doar ca presedintele e un adevarat gentleman ce le face cadou ministere colaboratoarelor blonde.
March
„Sunt mândru că sunt român în Franta, nu în România!”

****

După ce Traian Băsescu a luat cu asalt toate bisericile întâlnite în drum, a pupat toate icoanele şi n-a scăpat nici un hram şi nici o sfinţire aducătoare de capital electoral, Comisia Prezidenţială de Analiză a Riscurilor Sociale afuriseste Biserica Ortodoxă şi îi acuză pe preoţi că sunt privilegiaţi.
abis
Titlul ales de JN este clar manipulator, cica "zeus prigoneste biserica". In realitate, in raport scrie, conform JN:

Până şi preoţii, de asemenea, o categorie socială cu influenţă mare în comunităţi şi la nivel politic central, au obţinut privilegii (salarii din bani publici, subvenţionarea masivă a construcţiei şi reparaţiilor bisericilor, obligativitatea predării religiei în şcoală, care asigură venituri absolvenţilor de teologie)

In primul rand, asta nu-i prigoana, ci o constatare, surprinde realitatea. Si nici "afurisenie". Iar daca Basescu trece de la pupatul mainii patriarhului la rezolvarea acestor probleme, in masura in care i-o permit atributiile constitutionale, nu pot decat sa ma bucur.
Marduk
"Deşi sunt departe de ţară (şi asta pentru că aşa am ales eu!), ţin să îi transmit lui Traian Băsescu că sunt mândru că sunt român, dar MI-E SCÂRBĂ DE ROMÂNIA! Mi-e scârbă de toţi lingăii de la Guvern, de toţi maneliştii inculţi (scuzaţi pleonasmul) care beneficiază de clemenţă atunci când omoară oameni, de toate fufele ajunse în poziţii de conducere exclusiv pe baza nurilor..............................." (Gandul)


Eu cred ca aceasta este gresala pe o comit foarte multi tineri, ROMANIA este o tara locuita de oameni, de romani. Cand faci o astfel de afirmatie MI-E SCÂRBĂ DE ROMÂNIA! inseamna ca ori nu ai inteles sensul nasterii tale ca roman ori esti rauvoitor. Mie mi-e scarba de anumiti romani si de apucaturile lor, dar tara o iubesc, este prea frumoasa iar noi romanii nu meritam sa locuim in aceasta tara. Poate ca ar trebui sa ne exilam undeva in desertul Neghev, sa bantuim pe acolo timp de 40 de ani, sa revenim dupa ce vom fi inteles cu advarat, ce dar am primit si de ce ROMANIA mai este denumita si Gradina Maicii Domnului.
abis
QUOTE(marduk @ 24 Sep 2009, 12:03 PM) *
dupa ce vom fi inteles cu advarat, ce dar am primit si de ce ROMANIA mai este denumita si Gradina Maicii Domnului.

De ce este numita asa? smile.gif
March
QUOTE(marduk @ 24 Sep 2009, 12:03 PM) *
Poate ca ar trebui sa ne exilam undeva in desertul Neghev,

Ai vrea tu acolo da' nu te primeste .
QUOTE(marduk @ 24 Sep 2009, 12:03 PM) *
ce dar am primit si de ce ROMANIA mai este denumita si Gradina Maicii Domnului.

Gradina plina de gunoaie si "gunoaie" !
Marduk
Papa Ioan Paul al II lea a denumit-o asa, are de toate cate putin, atat cat ne trebuie sa fim liberi, petrol, gaze, carbune, aur, argint, campie, mare, munte, delta, desert, etc.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.