Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Damnatius
QUOTE
Dar asta a spus din prima zi.


Nu, in prima zi a zis ca promulga legea si ca aceasta trebuie publicata imediat (l-a avertizat chiar pe Bogdan Olteanu sa nu traga de timp). Acum vorbeste despre urmatorul guvern. De altfel, despre ce fel de negocieri "marire contra reforma" ar fi fost vorba daca legea intra in vigoare maine? Este atasat vreun plan concret de reforma acestei legi?
abis
Uite ce-a zis in prima zi
Marduk
QUOTE(Damnatius @ 30 Oct 2008, 06:48 PM) *

QUOTE
Despre ipocrizia lui Tariceanu si a guvernului m-am convins demult.

Daca te-ai convins, ce mai vrei, ipocriziile altor politicieni?

QUOTE
Este posibil ca pozitia initiala a presedintelui sa fi fost calculata: parlamentul voteaza legea maririlor, presedintele profita si o promulga, aratand in acelasi timp cu degetul spre alte risipe in curtea guvernului, apoi nuanteaza pozitia pentru a-si recupera punctele pierdute in randul alegatorilor conservatori (ingrijorati de efectele economice ale maririlor) si pentru a permite urmatorului guvern sa negocieze marirea. Practic creaza iluzia unei promisiuni, pentru voturi, dar nu da detalii cu privire la ce va cere guvernul viitor in schimbul acestor mariri. Daca asa se explica luarile lui de pozitie, mi se pare o strategie destul de buna (chiar daca un pic machiavellica).

Politica, arta ipocritilor, machiavelicilor, dar merge, functioneaza chiar si atunci cand idealistii cred ca exista alte cai. thumb_yello.gif
Damnatius
Pai stai putin, in primul rand de unde reiese ca ar fi conditionat cu ceva promulgarea legii? E usor sa spui "salarii contra reforma", dar exista undeva in lege sau in mesajul presedintelui vreo mentiune ca banii for fi dati NUMAI daca se implementeaza anumite masuri?

In al doilea rand, nu presedintele este cel care planifica o astfel de reforma, ci ministerul invatamantului in negociere cu sindicatele din invatamant. Dar daca legea este deja promulgata, despre ce negocieri "salarii contra reforma" mai poate fi vorba? Presedintele spune "sunt de acord cu marirea salariilor, daca faceti reforma", dar de fapt intelesul este "sunt de acord cu marirea salariilor".

In plus, atitudinea initiala sublinia urgenta implementarii legii. Acum vorbeste despre urmatorul guvern. Eu vad lucrurile cam asa:

La inceput a zis "dati-le salarii si nu amanati publicarea legii in monitorul oficial". Cand guvernul a refuzat, presedintele spune "va garantez ca urmatorul guvern va implementa legea". Adica "vedeti, eu am vrut, dar n-au vrut astia! Dar votati-mi partidul si o sa am grija ca ei sa implementeze legea". Faptul ca a mentionat de la inceput "salarii contra reforma" ma face si mai mult sa cred ca presedintele a anticipat aceasta evolutie a situatiei (adica refuzul guvernului), fiindca "salarii contra reforma" n-are sens decat in contextul unor negocieri, iar astea nu se pot face decat de urmatorul guvern.

In concluzie Traian Basescu a anticipat ca legea nu va fi implementata de guvernul Tariceanu (prin urmare a cerut imperativ publicarea legii, pentru a pune guvernul intr-o lumina nefavorabila in fata profesorilor), dar in acelasi timp a lasat urmatorului guvern posibilitatea sa negocieze (inserand sintagma "salarii contra reforma" care permite conditionarea maririlor).
Achernar
Hehe, sa faca reforma. Sunt foarte curios ce-o sa reformeze. Si-asa pe-acolo cei ce trag de timp pentru a aduna vechime si a iesi la pensie sunt majoritari. Prea putini juniori sunt atat de masochisti incat sa inghita figuri gen vine odrasla de cocalar la scoala, scoate mobilu', baga maneaua, iar daca profesorul zice ceva incepe sa ameninte ca stie unde sta, ca vine cu var-su care-i jmecher de jmecher, ca-i ia familia la omor ... Sigur, sunt si insitutii de invatamant unde asa ceva nu se intampla dar din pacate astfel de institutii sunt prea putine si e omor pe posturile alea. Presupun ca tocmai prin zona asta se va face reforma, sa creasca 'pretul' posturilor civilizate. Ca oricum pentru alelalte e un mare deficit de personal. Romanu' prefera sa care cu carca in Italia decat sa-si ia flegme de la niste neica-nimeni ca profesor la un liceu de cartier in Romania. Caz real : odrasla de cocalar isi ia la bataie o colega de clasa. Invatatoarea il da afara si-i spune sa vina cu tat-su. Vine tat-su si o ameninta pe invatatoare c-o arunca pe geam daca ii mai zice ceva lu' fie-su. Si ca daca se plange cuiva o urmareste pan-casa si-o ia la omor. Chiar as vrea sa vad ce 'reforma' va implementa pedeleu' in cazurile astea.
Blakut
QUOTE
Caz real : odrasla de cocalar isi ia la bataie o colega de clasa. Invatatoarea il da afara si-i spune sa vina cu tat-su. Vine tat-su si o ameninta pe invatatoare c-o arunca pe geam daca ii mai zice ceva lu' fie-su. Si ca daca se plange cuiva o urmareste pan-casa si-o ia la omor. Chiar as vrea sa vad ce 'reforma' va implementa pedeleu' in cazurile astea.


Reintroducerea pedepsei corporale in scolile publice? Profesori batausi? Proful meu de mate din liceu tragea de fiare si facea box, avea mereu pumnii rosii. Combinand chestia asta cu faptul ca locuia cu maica-sa, nu era genul de persoana de care sa te iei. Trebuie renuntata la mentalitatea ca toata lumea trebuie sa termine o scoala. Stii sa scrii si sa citesti, dar faci pe nebunul? La munca!
Johann_Moritz
Din tot ceea ce a spus Basescu, singurul lucru care are sens mi se pare critica la adresa administratiei: o birocratie care mananca mult mai multi bani decat ar trebui. Si recunosc asta, desi stiu ca o reforma in administratie m-ar putea costa slujba: contractualii sunt mai bine platiti decat functionarii publici si pot fi dati foarte usor afara. Pentru stat ar fi intradevar o afacere sa scape de contractuali si sa ramana cu functionarii, ar fi mai ieftin. Nu stiu insa daca ar fi o afacere si in ce priveste cresterea performantelor: oamenii buni nu se angajeaza pe salarii de functionar. Noi am scos 3 posturi de functionar public de vreo 4 ori la concurs si pana la urma ne-am procopsit cu 3 proaspeti absolventi de drept. Dar ma rog...
Ceea ce n-am priceput insa este de ce ii lasa pe functionari pe dinafara la mariri.

Ceea ce nu pricep sub niciun chip e altceva: ce mama dracu' e aia "Bani contra reforma"? Daca a priceput vreunul, sa-mi explice si mie. Pe scurt, cum poate fi numita reforma o chestie care demareaza cu marirea salariilor in dauna investiiilor. In loc sa modernizam si sa dotam scolile si spitalele, dam banii de investitii la salarii si ii punem pe aia sa semneze o hartie pe care sa scrie "ma angajez solemn sa fac reforma", sau cum? Da, ma rog, poate ca e ceva ce n-am priceput eu. L-am ascultat la serviciu si s-a facut multa baza in birou, poate n-am fost eu atent.
N-ar fi mai frumos sa ne apucam de reforma, ca oricum pentru asta n-ai nevoie de acordul profilor sau al medicilor, ai nevoie de un program de investitii si politici stabilite si implementate de guvern si, pe masura cresterii performantelor dar si a resurselor bugetare, sa fie crescute si salariile?
Sa fim seriosi: planul presedintelui se numeste BANI CONTRA VOTURI (plan pe care nu l-a inventat el). Desi, nuantarea de care s-a vorbit p'aici s-ar putea sa fie mai vechiul program (pe care are patent) GARGARA CONTRA VOTURI. Si de data asta, chiar m-as bucura sa fie asa. Ramane insa o problema: adoptarea si promulgarea legii celor 50% i-a intaratat pe toti. Sa vedem cum iesim din asta. Va inchipuiti ca medicii vor accepta mai putin de un, sa zicem, 30%. Sau ca functionarii au sa stea cuminti si n-au sa ceara nimic?

Si ne intoarcem de unde am plecat: CRIZA. De fapt, pe mine despre asta m-ar fi interesat sa-l aud pe presedinte vorbind, nu despre cum vom mari salariile. Chestia aia cum ca S&P (si altii) conspira impotriva Romaniei nu se pune. Pentru ca daca e adevarat (si din ce am auzit vorbindu-se s-ar putea sa fie un sambure de adevar in asta), atunci ar trebui sa ne imbracam in zale pentru razboiul ce va urma. Or, bag sama eu, noi ne dam pana si chilotii jos sa-i impartim la bugetari. Asta pentru ca avem VOINTA SI CAP.
Cucu Mucu
QUOTE(kumarbi @ 30 Oct 2008, 11:11 PM) *
Ceea ce nu pricep sub niciun chip e altceva: ce mama dracu' e aia "Bani contra reforma"?


A auzit si el sintagma "petrol contra hrana", i-a placut cum suna, si a zis: "lenuto, pupati-as parcarili tale, le-o trag peste nas cu asta la prima ocazie. Sa vezi ce ma aplaudeaza tugurlanii, sa vezi ce-or da din coada ungurenii si alti aplaudaci! ". rofl.gif

QUOTE
Din tot ceea ce a spus Basescu, singurul lucru care are sens mi se pare critica la adresa administratiei: o birocratie care mananca mult mai multi bani decat ar trebui.


Are marele talent de a spune lucruri stiute de toate lumea. Din pacate, doar le spune, nu a fost in stare sa isi tina trepadusii la guvernare si i-a pus sa comita o multime de gesturi anti-romanesti.

Abis, eu nu il acuz pe Base de provenienta legii, ci de inconstienta (sau, mai bine, sa ii zicem rea-vointa? ) declaratiilor sale, care arunca tara in haos intr-unul din cele mai proaste momente de la rivulutie incoace. Nu crezi? Ai promulgat-o, bravo tie, da' taci naibii, nu mai clampani ca sunt bani si pt marirea salariilor celorlalti functionari publici. Asta se cheama instigare, ba cu un procuror bun poti sa o bagi si la subminarea economiei nationale. Dar, daca n-a patit el nimic pt flota, restul... e tacere sau mistocarela! jamie.gif
March
QUOTE(kumarbi @ 31 Oct 2008, 01:11 AM) *
Chestia aia cum ca S&P (si altii) conspira impotriva Romaniei ....

"Agenturili " to'arasi ! Si o omite pe cea mai cea, FMI , pentru ca asta condamna măririle salariale pentru profesori.
Marduk
QUOTE(Achernar @ 30 Oct 2008, 09:39 PM) *
Caz real : odrasla de cocalar isi ia la bataie o colega de clasa. Invatatoarea il da afara si-i spune sa vina cu tat-su. Vine tat-su si o ameninta pe invatatoare c-o arunca pe geam daca ii mai zice ceva lu' fie-su. Si ca daca se plange cuiva o urmareste pan-casa si-o ia la omor. Chiar as vrea sa vad ce 'reforma' va implementa pedeleu' in cazurile astea.

Eu o sa astept reforma pe care o va face PSD-ul sau PNL-ul ohyeah.gif De la o vreme incet, incet incep sa cred ca pentru aceasta tara Rromania cele mai indicate sa faca reforma sunt PRM si PNG, din nefericire suntem in UE si daca vin astia la putere n-or sa ne mai dea nimic maharii din UE. blink.gif
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 31 Oct 2008, 01:06 PM) *

QUOTE
Are marele talent de a spune lucruri stiute de toate lumea. Din pacate, doar le spune, nu a fost in stare sa isi tina trepadusii la guvernare si i-a pus sa comita o multime de gesturi anti-romanesti.

Da toata lumea stie spre exemplu cate fonduri UE am atras in Rromania si mai ales toata lumea stie de ce nu am reusit sa atragem aceste fonduri. Io chiar nu inteleg de ce romanii, taranii, oamenii de rand de nu stiu sa faca un proiect sa ia niste fonduri. Guvernul, agentiile guvernamentale ii ajuta, da ei nimic, nu vor sa se umileasca pentru bani nemunciti, om de onoare romanasul asta. rofl.gif Desi primul ministru are ceva sange grecesc, nu prea a luat lectii de la fratii nostri balcanici in ceea ce priveste accesarea fondurilor UE. Grecilii asa cum este ei, nebuli, au pus mintea la treaba si si-au tras fonduri si pentru caprele din ograda. Dar poate la noi se intampla fenomenul ala ancestral cu capra, de ce sa ia alde Marin fonduri, mai bine luam noi ca noi suntem fruntea comunei si nu amaratii aia care nu au dupa ce bea apa si se mai tin si cu nasul pe sus. Cred, sunt convins, ca asa gandesc multi de prin primariile aceste natii altfel nu am fi aflat de batrana care are o pensie de 3 lei, facea primarele ceva si o ajuta ca doar de aia e primar. Astea sunt gesturi anti-romanesti sa nu ajuti in nici un fel comunitatea in care traiesti, doar la gandul ca altii or sa devina mai instariti ca tine desi pentru binele comunitatii ai fost ales. Este doar un exemplu de anti-romanism.

QUOTE
Ai promulgat-o, bravo tie, da' taci naibii, nu mai clampani ca sunt bani si pt marirea salariilor celorlalti functionari publici. Asta se cheama instigare, ba cu un procuror bun poti sa o bagi si la subminarea economiei nationale. Dar, daca n-a patit el nimic pt flota, restul... e tacere sau mistocarela!

Cum spuneam de ce sa ia toti nerozii, ajunge doar pentru unii, ailalti da-i in masa de cretini ca nu stie pe unde merge de foame. La 20 de ani de la revolutie constat ca foarte multi romani care s-au descurcat si pe vremea lui Ceausescu se descurca si azi, din nefericire constiinta de haita nu s-a pierdut. PCR (pile cunostiinte si relatii) functioneaza sub forma cumetriilor la fel de bine ca in acele vremuri, reforma trebuie facuta in mentalitatea fiecarui individ care are inca in sange acest virus al comunismului.
Anitra
QUOTE(marduk @ 31 Oct 2008, 02:30 PM) *
La 20 de ani de la revolutie constat ca foarte multi romani care s-au descurcat si pe vremea lui Ceausescu se descurca si azi, din nefericire constiinta de haita nu s-a pierdut. PCR (pile cunostiinte si relatii) functioneaza sub forma cumetriilor la fel de bine ca in acele vremuri, reforma trebuie facuta in mentalitatea fiecarui individ care are inca in sange acest virus al comunismului.


Pentru ca sant tot ei. Daca in 90 nu s-a facut nimic,slabe sperante. Romanul e ocupat cu mancare,stirile de la ora 5,OTV,si trece ziua. Asteapta leafa. Brucan zicea de 20 de ani parca, poate ne trebuie 100 ohyeah.gif
Virusul comunismului va ramane,deaorece cei care conduc acum au fii,fiice....care gandesc ca tata.
Sa presupunem ca le promite majoararea salariala care o duresc .respectiv profesorii. Credeti ca se vor tine de cuvant? Neah,na-ai sa vezi....
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 31 Oct 2008, 01:06 PM) *
nu a fost in stare sa isi tina trepadusii la guvernare si i-a pus sa comita o multime de gesturi anti-romanesti

Daca te referi la iesirea PD-ului din guvern, pai Tariceanu i-a eliminat, fara nici un motiv intemeiat. Nici Basescu, nici Papa, nici Bush nu-l puteau impiedica pe Tariceanu sa scoata PD-ul din guvern, daca ii se pusese pata ca guverneaza mai avantajos cu sprijinul tacit al PSD.
QUOTE
eu nu il acuz pe Base de provenienta legii, ci de inconstienta (sau, mai bine, sa ii zicem rea-vointa? ) declaratiilor sale, care arunca tara in haos intr-unul din cele mai proaste momente de la rivulutie incoace. Nu crezi?

Pai eu ce spun de la bun-inceput? Poate ca nu ar fi o problema in sine suma necesara pentru cresterea salariilor profesorilor; problema este ca or sa inceapa si altii sa ceara cresteri asemanatoare (primii care au facut-o au fost preotii), iar in contextul actual este imprudent. Deci cred si eu ca Basescu a gresit netrimitand legea inapoi, chiar daca prin asta n-ar fi obtinut nimic altceva decat o scurta amanare, deoarece ar fi fost obligat sa o promulge in cazul in care parlamentul ar fi mentinut-o. Iar parlamentul, dupa un vot unanim in favoarea legii, nu avea cum sa nu o voteze din nou, fie si numai pentru a-i face in ciuda lui Basescu.
QUOTE
daca n-a patit el nimic pt flota

Iarasi flota? smile.gif
Marduk
Chiar, iarasi flota, ne-am plictisit de flota asta, hai sa vorbim de Petrom, Rompetrol, Bursa, Patriciu, Tariceanu, Voiculescu. Dar poate nici astea nu mai sunt de actualitate, poate Mazare, Fenechiu, ori alti cumetrii mai instariti ne vor oferi prilej de discutii. devil.gif
abis
Basescu a gresit cumva promulgand si legea asta?
Johann_Moritz
Gura pacatosului...
QUOTE
iarasi flota, ne-am plictisit de flota asta, hai sa vorbim de Petrom, Rompetrol, Bursa, Patriciu, Tariceanu, Voiculescu. Dar poate nici astea nu mai sunt de actualitate, poate Mazare, Fenechiu, ori alti cumetrii mai instariti ne vor oferi prilej de discutii.

Exact asta ziceam si eu. Au/am vorbit, ne-au/am plicitisit, au/am trecut mai departe. Traiasca lupta anticoruptie!

Ca sa lamurim chestia aia, cu cum duios legea trecea (a doua oara) prin camera camera deputatilor:

REGULAMENTUL CAMEREI DEPUTAŢILOR
Capitolul II
SECŢIUNEA a 2-a
Ordinea de zi şi programul de lucru ale Camerei Deputaţilor
Art. 86. - (1) Proiectul ordinii de zi şi proiectul programului de lucru ale Camerei Deputaţilor pentru săptămâna următoare se întocmesc de Biroul permanent.
(2) Biroul permanent, din proprie iniţiativă sau la solicitarea motivată a iniţiatorului, poate include în proiectul ordinii de zi dezbaterea unui proiect de lege sau a unei propuneri legislative la care termenul de depunere a raportului a fost depăşit.
Art. 89. - Proiectul ordinii de zi şi proiectul programului de lucru sunt săptămânale şi se aprobă de Comitetul liderilor grupurilor parlamentare în ziua de miercuri a fiecărei săptămâni de lucru a Camerei, pentru săptămâna următoare.
Art. 90. - În cazuri excepţionale, modificarea ordinii de zi sau a programului de lucru se aprobă de Comitetul liderilor grupurilor parlamentare, la cererea Biroului permanent.

Biroul permanent e alcatuit din 3 deputati PDL, 3 deputati PNL si 1 deputat UDMR, in total 7;
3 deputati PSD, 1 deputat PRM, 1 deputat PC 1 deputat minoritati, total 6

Concluzie, o coalitie PNL, PDL, UDMR putea sa tina dezbaterea legii in afara ordinii de zi pana la legislativul urmator.

Oricum, va vad intr-o dispozitie mult mai buna. Sa inteleg ca discursul presedinteleui despre cum cu cap si vointa criza ne va ocoli si despre cum maririle de salarii nu sunt o problema din moment ce vom face si reforma v-au linisti, hai?
abis
QUOTE(kumarbi @ 31 Oct 2008, 10:47 PM) *
Concluzie, o coalitie PNL, PDL, UDMR putea sa tina dezbaterea legii in afara ordinii de zi pana la legislativul urmator.

Deci nu ar fi facut decat sa o amane putin. Si de ce ar fi incercat sa o amane, din moment ce o votasera deja in unanimitate? Inclusiv PNL, UDMR, PDL.
Johann_Moritz
Pentru ca Tariceanu si Basescu, doi lideri responsabili, sau macar speriati, le-ar fi cerut sa nu o introduca pe ordinea de zi. Iar parlamentul urmator ar fi votat sub spectrul crizei dar si cu 4 ani de mandat in fata, nu o luna de campanie electorala.
Cucu Mucu
Situatia din Ungaria pare a deveni pe zi ce trece mai dramatica fapt care este de natura sa starneasca o stare de nedumerire in contextul in care, aparent, economia tarii vecine parea sa fie una care "duduie", pentru a cita o sintagma celebra, dar eronata.

O politica bugetara prea relaxata, corborata cu pommeni electorale, sustin analistii, au facut ca toti indicatorii macroeconomici sa o ia razna.

Capital

Suna ceva cunoscut pe acolo?
Johann_Moritz
Acum doua sau trei zile, la Bisbazar, l-am auzit pe Nastase schimband macazul in privinta legii salariilor: luni, cu ocazia discutarii ordonantei guvernului in parlament, PSD-ul va propune o majorare diferentiata a salariilor profesorilor. Asta seara l-am auzit pe Diaconescu pe Realitatea spunand cam acelasi lucru. Cu asta m-am cam lamurit daca era sau nu cazul ca Basescu sa trimita legea in Parlament pentru a fi reanalizata.
Acum insa, se pare ca talibanul mariri e Basescu, care chiar si astazi a declarat ca sunt bani pentru marire, ca el nu crede in apocalipsa, etc, etc.

"Oglinda, oglinjoara, cine e cel mai stupid presedinte din tara?"
abis
QUOTE(kumarbi @ 7 Nov 2008, 07:43 PM) *
Acum doua sau trei zile, la Bisbazar, l-am auzit pe Nastase schimband macazul in privinta legii salariilor

Daca Basescu se opunea legii, ei ar fi sustinut-o pana in panzele albe. Intotdeauna s-au pozitionat invers decat presedintele, asa ca nu cred ca in parlament i-ar fi dat dreptate de data asta.
Cucu Mucu
Domnu' presedinte crede ca va avea loc o lovitura de stat.

Sursa

Eu il sfatuiesc sa stea calm, iar cand se va intampla lovitura, sa adune TOATA CLASA POLITICA, sa se urce in taburi si sa porneasca linistiti spre Targoviste. Noi o sa ii asteptam acolo! ohyeah.gif
March
Basescu vrea sa-l bage la zdup pe Saftoiu , dupa declaratiile socante facute de acesta. Numai ca Parchetul a declarat ca nu se auto-sesizeaza in acest caz si ,colac peste pupaza, avocatul de casă al lui Băsescu a refuzat dosarul acestui caz !

Cartoful e fierbinte domn'e !
Marduk
“Nu aş vrea să comentez. Domnul preşedinte ne-a contactat la firmă pentru acest subiect, dar din motive personale am evitat să intru în această dispută. Am avut o relaţie personală cu domnul Săftoiu şi am considerat că e mai bine să procedez astfel”, a declarat pentru Cotidianul Florentin Ţuca.
Ciudat afirmatie pentru un avocat si mai ciudat mi se pare ca Basescu ar fi trebuit sa stie de relatia dintre Saftoiu si Tuca, mai ales ca sunt unii care sustin ca Basescu controleaza serviciile de informatii de unde primeste tot felul de rapoarte, in acest caz nu mai apela la Tuca.
March
Fragment din volumul "Ascensiunea lui Traian Băsescu", care va aparea în aprilie 2009 la Editura Polirom
March
Băsescu analizeaza şi posibilitatea de a nu mai candida

Iar adulatorii , cu lacrimi fierbinti , il vor ruga sa nu renunte ! In orice caz Jupanului i-au fost prezentate niscaiva sondaje confidentiale si a observat ca a luat-o pe panta in jos. Si stai sa vezi ce situatia nasoala pentru el va fi pe la jumatatea anului cand romanilor le vor ghirotai burtile de foame !
March
Iata ca mai sunt si judecatori cu coloana verticala, nedispusi sa faca matanii Jupanului !

Traian Băsescu pierde procesul intentat jurnalistului Cristian Oprea şi publicaţiei Cotidianul

(...) Avocatul Doru Costea, care l-a reprezentat în faţa instanţei pe Cristian Oprea, a explicat pentru cotidianul.ro: “Este o hotărâre la care mă aşteptam, date fiind împrejurările concrete ale cauzei. A fost o acţiune de intimidare, în care preşedintele a confundat onoarea cu orgoliul. Oricât de bine «scărpinat» juridic, orgoliul nu poate constitui temei al unor pretenţii în instanţă
Cla
biggrin.gif

Animat planet - pusca si cureaua lata
actionmedia
E o politica basescinana cu care nu sunt de acord. Nu prea inteleg de ce tine gaia matzu sa ia imprumut de la FMI. Initial era vorba doar de un acord cu FMI si bani de la UE, acuma vad ca insista pe chestia cu imprumutul si in opinia mea nu e ok. Pana la urma tot noi oamenii de rand o sa dam banii aia inapoi... mad.gif
andra_v
QUOTE(actionmedia @ 10 Mar 2009, 09:32 PM) *
E o politica basescinana cu care nu sunt de acord. Nu prea inteleg de ce tine gaia matzu sa ia imprumut de la FMI. Initial era vorba doar de un acord cu FMI si bani de la UE, acuma vad ca insista pe chestia cu imprumutul si in opinia mea nu e ok. Pana la urma tot noi oamenii de rand o sa dam banii aia inapoi... mad.gif

Ai gresit topicul. Se incadra la "Guvernul Basescu". TB a vorbit in calitate de prim-ministru, in nici un caz de presedinte.
abis
QUOTE(actionmedia @ 10 Mar 2009, 09:32 PM) *
Nu prea inteleg de ce tine gaia matzu sa ia imprumut de la FMI. Initial era vorba doar de un acord cu FMI si bani de la UE, acuma vad ca insista pe chestia cu imprumutul si in opinia mea nu e ok.

UE conditioneaza acordarea banilor de o intelegere cu FMI. Daca iti aduci aminte, Basescu spunea ca ultimul lucru pe care il va face este un imprumut de la FMI.

Se pare ca nu are incotro.

Bineinteles ca tot noi vom plati creditul luat de la FMI. Intrebarea este cum e mai bine, cu banii (si conditiile) FMI sau fara ambele?
andra_v
In Cehia, Slovacia si Polonia este clar ca e mai bine fara FMI. In Ungaria, Serbia, Ucraina FMI-ul a facut macel. Sa nu uitam ca Romania a intrat in faliment in 1999-2000 ca urmare directa a acordului cu Fondul.
abis
Andra, despre ce faliment vorbesti in 1999-2000? unsure.gif
andra_v
Vorbesc despre Romania, intrata in faliment. La propriu.
bdl
QUOTE(andra_v @ 10 Mar 2009, 05:42 PM) *
Vorbesc despre Romania, intrata in faliment. La propriu.

Si a reusit sa iasa din falimentul ala?
abis
Eu nu-mi aduc aminte de niciun faliment al Romaniei in 1999-2000. Dimpotriva, atunci a inceput cresterea economica dupa ani de cadere.
Cucu Mucu
'Traiti, promit sa nu mai scriu despre campanii bogate, poate nu imi mai dispar posturi mai repede decat alde popoviciuandco din anchete!
abis
Ce ti-a disparut?! Eu nu am sters ori editat nimic scris de tine... unsure.gif
TheK
Am si eu o curiozitate.. cati dintre voi mai voteaza Basescu la urmatoarele alegeri ? ( Sa presupunem ca singurii contracandidati la acel moment ar fi Geoana si Antonescu)
abis
Daca alternativa ar fi Geoana ori Antonescu, decizia nu-i greu de luat. smile.gif
Marduk
Daca tot ce se spune despre Traian Basescu la aceasta ora este adevarat, sau va fi dovedit ca fiind adevarat, eu nu-l mai votez, chiar daca ii baga la inchisoare pe Iliescu, Nastase, Hrebenciuc, Tiriac, Mitrea, Patriciu, Tariceanu, Popoviciu, Voiculescu, etc.
andra_v
E o saturatie de basescu incontestabila. Nu mai tine cu sloganurile anticoruptie (casa cumparata de la Popoviciu, imobilul in care fatuca sa isi desfasoara activitatea notariala, increngatura videnista, Costel Iancu si alti bogati cinstiti pe banda rulanta). nici cu Sa traiti bine! Tipul (in conditiile unor alegeri corecte) nu intra nici in turul II.
axel
QUOTE(TheK @ 3 Apr 2009, 07:39 PM) *
Am si eu o curiozitate.. cati dintre voi mai voteaza Basescu la urmatoarele alegeri ? ( Sa presupunem ca singurii contracandidati la acel moment ar fi Geoana si Antonescu)


Eu, la alternativele oferite de tine.
Cucu Mucu
Era si timpul ca cineva sa dezgroape flotele zeului.

Dupa cinci ani cinici de guvernare, sloganul "sa traiti bine" a ajuns "sa traiesc eu bine, 'tu-va-n gura de toparlani gaozari". rofl.gif


Interesant si cum a mica ia de la luxten pt jobul de operator introducere date parttime 7000 de lei pi luna. Sa fie din cauza iluminarii capitalei de cand era tetea al batran primare de Bucale?
Cucu Mucu
Ma gandesc la urmatorul scenariu: Antonescu presedinte, Poc aruncat de la guvenare, ca si asa numai dracii au facut de cand au venit, asa guvern de ageamii nu are nici Somalia, iar pnl la guvernare din nou.

De ce ma gandesc la asta? Stiu cel putin 200.000 de oameni care vor vota sigur anul asta, si impotriva lui Base.
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 13 Apr 2009, 06:06 PM) *
Ma gandesc la urmatorul scenariu: Antonescu presedinte, Poc aruncat de la guvenare, ca si asa numai dracii au facut de cand au venit, asa guvern de ageamii nu are nici Somalia, iar pnl la guvernare din nou.

Cu PSD-ul, nu? smile.gif

QUOTE
Stiu cel putin 200.000 de oameni care vor vota sigur anul asta, si impotriva lui Base

Eu cred ca stiu abia vreo 200 toti, si habar n-am cu cine voteaza 90% dintre ei! laugh.gif
Cum naiba poti sa cunosti atata lume? Ii tii minte pe toti? unsure.gif
Cucu Mucu
He, he, asteptam sa sari in apararea tatucului! rofl.gif

Nu ii cunosc personal, sunt cei 200.000 afectati de masurile ce se confunda usor cu prostia luate de guvernul Bocsescu.
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 14 Apr 2009, 11:55 AM) *
He, he, asteptam sa sari in apararea tatucului!

Nu am spus absolut niciun cuvant in apararea lui Basescu. In primul rand pentru ca nu am vazut in mesajul tau nimic despre Basescu; in al doilea rand, il apar doar cand este criticat pe nedrept; in al treilea rand, am si eu destule reprosuri sa-i fac. Doar te-am intrebat daca iti doresti o guvernare PSD-PNL. Avand in vedere proportiile celor doua partide din parlament, evident ca premierul va fi pesedist, la fel ca si majoritatea ministrilor. smile.gif
QUOTE
sunt cei 200.000 afectati de masurile ce se confunda usor cu prostia luate de guvernul Bocsescu

Numai 200.000 sunt afectati? Eu credeam ca mai multi. smile.gif
In orice caz, daca doar 200.000 voteaza impotriva lui, din cei vreo 17.000.000 cu drept de vot, ar trebui sa fie satisfacut...

Iti marturisesc sincer ca sunt si eu, pe zi ce trece, din ce in ce mai nemultumit de modul in care PDL-ul guverneaza. Singurul motiv pentru care le-as mai da votul este faptul ca ma sperie mult mai rau alternativa.
Cucu Mucu
Ma, io l-as accepta oricand pe Tanasescu in locul lui Pogea, care e clar ca habar nu are de mecanismele economice si de sistemul de generare a banilor. In schimb, nu as mai vrea sa o vad pe Androneasca la edu, e o mare dezamagire, o credeam ceva mai batoasa si mai tehnocrata, dar foloseste demagogia la fel de bine ca politicienii de cariera.

Ce e clar pt mine (nu stiu daca varianta psd-pnl e mai buna) este ca pdl e luat prin surprindere, sunt incompetenti si vor baga tara in colaps (serios, fara bancuri, 2010 se anunta un an al dracu de greu pt romani, nici cei care se gandesc ca trec in somaj nu vor fi aparati, ca nu vor mai fi bani pt bugetele astea). Peste toate astea, principala lor arma e demagogia. E buna arma asta in dezbaterile televizate sau cand esti in opozitie. La guvernare se cere profesionalism, competenta si raspundere. Nu se guverneaza o tara cu declaratii sforaitoare si tichete de vacanta.

La aia 200.000 (probabil mai multi, estimarea e undeva la 500.000 ce vor intra in somaj din cauza forfecarii forfetare) se mai adauga dascalii ( pe bune, a fost faza nesimtita declaratia lui Base de ieri, ca educatia e o prioritate cand prin rectifcarea bugetara le-a mai zburat niste fodnuri, si asa insuficiente - adica, nene, cat de prosti sa fie oamenii aia sa inghita asa ceva ?! ), plus votantii celorlalte partide.
Danescu Eugen
Eu cred ca atunci cand zici de cineva ca habar nu are sa faca ceva, trebuie sa spui concret, cum trebuie facut.
Nu poti sa faci aprecieri, daca nu te pricepi, sau daca nu le justifici.
Noi nu mai trebuie sa votam, ca ni se spune ca cineva e nepriceput, reluand ca papagalii, frazele tocmai ale celor care au facut greseli, sau nu au dovedit nimic, cum este de ex. candidatul "regal" Duda.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.