Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Eclectic
Si daca il sustragea unui domn era altceva? jamie.gif
Olaf
Cred ca tot furt s-ar numi... unsure.gif
Eclectic
Asa zic si eu.
Telefonul i l-a sustras unei cetatene, nu unei doamne. ohyeah.gif
Fantasee
Acum ne reprezintă cu și mai mult succes, domnilor. Nu mai poate spune nimeni că lumea ne discriminează numindu-ne hoți. rofl.gif Reprezentantul nostru în lume este și așa ceva. spoton.gif

edit: Ai dreptate, Eclectic. Dacă doamna nu ar fi fost cetățean, se schimbau treburile. Doar românii fură și de la străini. rofl.gif Românii fac istericale politice și când nu mai au cetățenie română și deci nu pot vota. Sau tocmai de aceea le fac... unsure.gif
Eclectic
In caz ca nu ai inteles, reformulez: tipa aia numai "doamna" nu e.
In ceea ce priveste istericalele sau cine mai stie ce, eu zic sa-ti pastrezi conflictele personale cu doamnele de pe forum pentru tine sau, eventual, sa le desfasori pe messenger. jamie.gif
Fantasee
Nu văd cum putem ajunge la concluzia că femeia implicată în incident nu ar fi o doamnă. smile.gif Cât despre sugestia personală pe care mi-o dai: blink.gif . Probabil că sunt turc de nu pricep ce-oi fi vrând să spui. Te rog să mă scuzi. smile.gif
Nastratin
Eu cred ca isi respecta foarte bine pseudonimul... conform DEX, eclectism inseamna:

QUOTE
Îmbinare mecanică, hibridă a unor puncte de vedere sau concepții eterogene sau opuse; lipsă de consecvență în convingeri, în teorii.


QUOTE (Eclectic @ 20 May 2007, 02:54 PM)
In caz ca nu ai inteles, reformulez: tipa aia numai "doamna" nu e.

Ce vrei sa spui prin faptul ca nu e "doamna", ca era tanara sau nepoliticoasa?

Nu stiu cati "cetateni" ar fi politicosi daca s-ar trezi fara telefon... Un comportament agresiv nu scuza un altul... mai ales din partea unui presedinte.

Oricum, pentru cine nu cunoaste comportamentul electoral al "domnului" Basescu, iata un filmulet de la alegerile din 2000: http://www.youtube.com/watch?v=mmIIruWAzXs
Nefertiti
@ Eclectic, ce-ar fi sa nu mai faci remarci la persoane (exceptandu-l pe Basescu, desigur)? jamie.gif
Marduk
Aici vorbim politica sau despre furturile din hypermarket-uri?
Marduk
QUOTE (Nastratin @ 20 May 2007, 01:39 PM)
Si cine sa vina la guvernare, PD? Impreuna cu mai cine? In situatia de fata, nu cred ca e vreo formatiune politica care ar considera macar sa sustina PD-ul... Sigur ca de dragul cascavalului ar face-o ei, dar niciun partid nu-si poate asuma o schimbare de pozitie la 180 de grade dupa ce-au facut atata taraboi impotriva lui Basescu.


Romania are probleme mult mai mari decat partidele si membrii cotizanti. Romania este o tara care a aderat la UE dar nu s-a integrat si dupa umila mea parere nici nu are sanse sa se integreze prea curand. Intr-un fel victoria lui Basescu ma sperie, nu victoria in sine, ci ceea ce va urma. Vor fi oare romanii in stare sa inteleaga ca trebuie sa se schimbe pe ei insisi, ca toate aceste schimbari trebuie sa aiba loc in mintea fiecaruia. Fara o astfel de atitudine victoria lui Basescu este frectie la un picior de lemn. Ar trebui ca fiecare parlamentar, politician, functionar, muncitor, taran sa inteleaga ce inseamna sa-ti schimbi mentalitatea. Ce inseamna pentru un om ca, incepand de maine, sa-si propuna sa nu mai arunce gunoiul pe fereastra, sa nu-si mai sufle nasul cu degetele, sa nu-si mai bata copiii, sa-si respecte batranii, sa-si castreze cateau, etc. Cum sa faci o natiune sa inteleaga peste o zi, ca avem nevoie de ceva, care sa ne trezeasca din somnul spiritual impus de comunisti timp de 50 de ani? Cum? Daca exista printre voi unul, macar unul care are solutia, eu sunt gata sa-i ofer suportul meu moral, fizic si financiar. Cum sa eliminam coruptia, nu, nu vreau tipare, cum sa o eliminam efectiv? Cum sa-l fac pe functionarul, care trebuie sa ma serveasca conform legii, sa nu-mi ceara nimic pentru un drept pe care legea l-a stabilit. Cum?
Superunknown
... cum sa invatam sa scriem corect romaneste, fara virgula intre subiect si predicat, fara "trebuii"... nu-i asa, marduk? wink.gif
Eclectic
QUOTE (nefertiti @ 20 May 2007, 03:43 PM)
@ Eclectic, ce-ar fi sa nu mai faci remarci la persoane (exceptandu-l pe Basescu, desigur)? jamie.gif

1. Si fantasee a facut referire la alte persoane. Desigur, a fost o referire indirecta, dar stii si tu prea bine la cine se referea.
2. Ma rog, e ok, fara referiri la altii. smile.gif
3. Pluralul de la "remarca" e "remarce": http://dexonline.ro/search.php?cuv=remarca

4. @ marduk:

QUOTE
Daca exista printre voi unul, macar unul care are solutia, eu sunt gata sa-i ofer suportul meu moral, fizic si financiar. Cum sa eliminam coruptia, nu, nu vreau tipare, cum sa o eliminam efectiv, cum sa-l fac pe functionarul care trebuie sa ma serveasca conform legii sa nu-mi ceara nimic pentru un drept pe care legea la stabilit. Cum?


Cred ca o solutie este dizolvarea actualului parlament. Pentru asta, este nevoie de o initiativa sprijinita de 500 de mii de semnaturi. Poate facem ceva in acest sens, daca te intereseaza. smile.gif
Eclectic
QUOTE (Superunknown @ 20 May 2007, 04:50 PM)
... cum sa invatam sa scriem corect romaneste, fara virgula intre subiect si predicat, fara "trebuii"... nu-i asa, marduk? wink.gif

Si tot corect este sa incepem frazele cu majuscule. Nu-i asa, Superunknown? jamie.gif
Marduk
QUOTE (Superunknown @ 20 May 2007, 04:50 PM)
... cum sa invatam sa scriem corect romaneste, fara virgula intre subiect si predicat, fara "trebuii"... nu-i asa, marduk? wink.gif

Tastatura, bat-o vina. Voi fi mai atent, dom profesor, multumesc.
Nefertiti
V-as ruga, pe cat posibil, sa va abtineti de la corecturi gramaticale. In fond, nu e un concurs si nici un topic cu tematica. E de dorit sa vorbim cat mai corect, dar...

(Barrie, nu sunt convinsa ca pluralul ala e romanesc si nu frantuzesc. Iar daca e... fie, dar suna ca dracu' si nici nu l-am auzit vreodata.)
ics G
QUOTE (marduk @ 20 May 2007, 04:21 PM)
QUOTE (Nastratin @ 20 May 2007, 01:39 PM)
Si cine sa vina la guvernare, PD? Impreuna cu mai cine? In situatia de fata, nu cred ca e vreo formatiune politica care ar considera macar sa sustina PD-ul... Sigur ca de dragul cascavalului ar face-o ei, dar niciun partid nu-si poate asuma o schimbare de pozitie la 180 de grade dupa ce-au facut atata taraboi impotriva lui Basescu.

Romania, are probleme mult mai mari decat partidele si membri cotizanti. Romania este o tara care a aderat la UE dar nu s-a integrat si dupa umila mea parere nici nu are sanse sa se integreze prea curand. Intr-un fel victoria lui Basescu ma sperie, nu victoria in sine ci ceea ce va urma. Vor fi oare romanii in stare sa inteleaga ca trebuie sa se schimbe pe ei insisi, ca toate aceste schimbari trebuie sa aiba loc in mintea fiecaruia. Fara o astfel de atitudine victoria lui Basescu este, frectie la un picior de lemn. Ar trebuii ca fiecare parlamentar, politician, functionar, muncitor, taran sa inteleaga ce inseamna sa-ti schimbi mentalitatea. Ce inseamna pentru un om ca incepand de maine sa-si propuna sa nu mai arunce gunoiul pe fereastra, sa nu-si mai sufle nasul cu degetele, sa nu-si mai bata copii, sa-si respecte batranii, sa-si castreze cateau, etc. Cum sa faci o natiune sa inteleaga peste o zi, ca avem nevoie de ceva care sa ne trezeasca din somnul spiritual impus de comunisti timp de 50 de ani, cum? Daca exista printre voi unul, macar unul care are solutia, eu sunt gata sa-i ofer suportul meu moral, fizic si financiar. Cum sa eliminam coruptia, nu, nu vreau tipare, cum sa o eliminam efectiv, cum sa-l fac pe functionarul care trebuie sa ma serveasca conform legii sa nu-mi ceara nimic pentru un drept pe care legea la stabilit. Cum?

ca daca scrii corect politica va fi mai buna?Nu cred si nici nu prevad o schimbare mare in politica,tot haos politic va fi,atata timp cat vor fi unGeoana,Iliescu,Voiculescu,M.Bela.....etc. spoton.gif Parerea mea sa ne vedem de munca,cinstiti si sa sesizam abuzurile.Dar cui? mad.gif sad.gif
Blakut
Ia uite dom'le, March si Dude nu mai posteaza...
Nefertiti
QUOTE (Blakut @ 20 May 2007, 05:07 PM)
Ia uite dom'le, March si Dude nu mai posteaza...

Sssshhhh! laugh.gif
Fantasee
QUOTE (Eclectic @ 20 May 2007, 04:52 PM)
1. Si fantasee a facut referire la alte persoane. Desigur, a fost o referire indirecta, dar stii si tu prea bine la cine se referea.

Cu scuzele impuse de caracterul offtopic al celor ce urmează:

Eclectic ... la cine m-am referit?! ohmy.gif
cocosel
QUOTE
Ia uite dom'le, March si Dude nu mai posteaza...

Nu dar posteaza Cocosel... rofl.gif
Interesanta pozitie...ar trebui sa incercati sa nu mai dezbateti personal si sa va concentrati pe subiecte dar vad ca aici este absolut imposibil.Nu se poate nimeni debarasa de anumite cicaleli. Unii parca ar fi tate de prin colturile satelor romanesti..."auzi bre cica ala a lui nu mai vine si nu mai vorbeste cu ala a lui"... rofl.gif
Marduk
QUOTE (cocosel @ 20 May 2007, 05:37 PM)
QUOTE
Ia uite dom'le, March si Dude nu mai posteaza...

Nu dar posteaza Cocosel... rofl.gif
Interesanta pozitie...ar trebui sa incercati sa nu mai dezbateti personal si sa va concentrati pe subiecte dar vad ca aici este absolut imposibil.Nu se poate nimeni debarasa de anumite cicaleli. Unii parca ar fi tate de prin colturile satelor romanesti..."auzi bre cica ala a lui nu mai vine si nu mai vorbeste cu ala a lui"... rofl.gif

Nimeni !!??
actionmedia
Ce atata gargara pe langa subiect domnilor? Pana la urma un lucru este cert. 75% dintre cei care s-au dus la vot (si care conteaza) au votat impotriva demiterii. Ce sa o mai dam cotita. In conditiile unei participari de 44-45% cum rezulta din comunicatele BEC, putem contabiliza aproximativ 6.000.000 pentru Basescu. Deci i-a crescut sustinerea populara si nu i-a scazut, in ciuda erodarii din ultimii 2,5 ani si in ciuda atacurilor pe toate fronturile din partea adversarilor sai politici mai vechi, mai noi sau de conjunctura.
Asa ca....

woot_jump.gif
Marduk
QUOTE
marduk:

QUOTE
Cred ca o solutie este dizolvarea actualului parlament. Pentru asta, este nevoie de o initiativa sprijinita de 500 de mii de semnaturi. Poate facem ceva in acest sens, daca te intereseaza.




La dispozitia ta.
cocosel
Vedeti ca nu puteti legal dar asa va puteti dori... thumb_yello.gif
Marduk
QUOTE (cocosel @ 20 May 2007, 06:04 PM)
Vedeti ca nu puteti legal dar asa va puteti dori... thumb_yello.gif

Cocosel fi mai explicit, nu ne ameti, nu ne tine in aceasta odaie in timp ce tu si alti "destepti" dezbateti in alta parte.
cocosel
Marduk nu depinde de mine..moderatorii m-au rugat sa nu mai postez articole de lege si sa dezbat astfel de lucruri decat pe topicul respectiv la ars juridica... smile.gif
Ce iti pot spune ca nu poti decat sa initiezi o actiune cu 500.000 de semnaturi prin care doresti revizuirea Constitutiei dar care necesita apoi votul a doua treimi parca din Parlament... wink.gif
Sunt articolele 150,151 si 152...din Constitutie..
Si inca ceva cetatenii sa provina din cel putin jumatate de judete tarii aleatoriu... ohyeah.gif dupa care un mic referendum... thumb_yello.gif
actionmedia
QUOTE (cocosel @ 20 May 2007, 07:39 PM)
Marduk nu depinde de mine..moderatorii m-au rugat sa nu mai postez articole de lege si sa dezbat astfel de lucruri decat pe topicul respectiv la ars juridica... smile.gif

Eu nu cred ca te-au rugat asa ceva. Cel mult te-au rugat sa postezi on topic. Dar este normal ca atunci cand argumentezi ceva legat de subiect cu ajutorul unui text de lege sa il prezinti atunci cand e cazul.
cocosel
Intelege ca nu am sa mai postez texte de lege pentru ca sefii mi-au sugerat sa nu mai fac...iar spre deosebire de altii incerc sa ma conformez...si cred ca asta am fost intrebat nu-i asa marduk??
Marduk
QUOTE (cocosel @ 20 May 2007, 07:46 PM)
Intelege ca nu am sa mai postez texte de lege pentru ca sefii mi-au sugerat sa nu mai fac...iar spre deosebire de altii incerc sa ma conformez...si cred ca asta am fost intrebat nu-i asa marduk??

"Sefi mi-au sugerat" cand sefi iti sugereaza, ori este ceva legat de bani ori este o tentativa de incalcare a legii. La tine care este situatia?
cocosel
rofl.gif Tare marduk era vorba de moderatorii de aci... rofl.gif spoton.gif Asa imi place sa le spun pentru ca cateodata se comporta dictatorial.
Superunknown
QUOTE (Eclectic @ 20 May 2007, 05:54 PM)
Si tot corect este sa incepem frazele cu majuscule. Nu-i asa, Superunknown? jamie.gif

Numai daca incercam cu tot dinadinsul sa ne bagam in seama wink.gif Daca vrem doar sa completam ideea preopinentului, putem apela si la punctele de suspensie.
Uncle Sam
QUOTE (Fantasee @ 20 May 2007, 02:17 PM)
România este reprezentată de un domn care sustrage telefonul mobil al unei doamne în plină stradă. Asta da surpriză. laugh.gif clapping.gif

Remarc raspunsul la un mesaj postat in...2004. Mai bine mai tarziu decat niciodata.
Acum cu telefonul
Ai dreptate cu exceptia urmatoarelor observatii
NU a fost sustras
Nu a fost in plina strada
A fost intr-un magazin care are la intrare un semn mare care inseamna fotografiatul/filmatul interzis
Doamna respectiva incalca aceasta restrictie
Nu Basescu, si tu daca erai acolo aveai tot dreptul sa te opresti, sa-i iei telefonul si sa il predai celor abilitati. Impiedicarea unui cetatean sa incalce o lege, un regulament, etc e o atitudine nu numai permisa ci chiar recomandabila atat timp cat cei implicati nu sunt expusi la ceva grav. In alte tari poti chiar si sa arestezi pe cineva pana la sosirea organelor competente., hohohoho, hai ca sare juristul la mine dar sare degeaba, se cheama citizen's arrest.
Basescu nu a facut decat sa se comporte ca un cetatean care observa incalcarea unei norme
In rest, ai dreptate in ce ai spus, adica era vorba intr-adevar de Basescu
Acum, serios, la niste acuze duse la extrem veti primi replici duse la extrem, radicalizarea celor care l-au aparat pe Basescu la referendum a fost si o reactie la modul cum a fost atacat. Gestul cu telefonul a fost deplasat si nimic mai mult. Transformat intr-o mare crima si eventual cu pretentii de demisie...nu face decat sa duca la reactii similare.
Uncle Sam
QUOTE (cocosel @ 20 May 2007, 05:37 PM)
...ar trebui sa incercati sa nu mai dezbateti personal si sa va concentrati pe subiecte dar vad ca aici este absolut imposibil.Nu se poate nimeni debarasa de anumite cicaleli. Unii parca ar fi tate de prin colturile satelor romanesti..."auzi bre cica ala a lui nu mai vine si nu mai vorbeste cu ala a lui"... rofl.gif

De exemplu in acest mesaj tu dezbati subiectul sau felul cum scriem noi? Mi se pare ca replica ta nu are nimic cu subiectul ci dezbati personal suta la suta.
cocosel
Unchiasule a atrage atentia nu inseamna ca vorbesc personal...am iesit din joc ca sa poti continua campania care a dat roade nu te bucuri... rofl.gif
Nu stau acum sa analizez si nici nu ma mai intereseaza de ce fac unii pe aci am incheiat sa mai raspund unora care nu inteleg...vorba lui Dude ma simt fericit ca sunt de partea aceea de 25% care a inteles demagogia penibila.Restul e desertaciune. rolleyes.gif
Fantasee
Uncle Sam, acela este încă mesajul de inițiere al acestui topic și deci marchează subiectul pe care se presupune că îl discutăm aici. De acord cu tine, mai bine mai târziu decât niciodată, măcar acum știm sigur cum se face o intervenție ontopic. smile.gif

Indiferent care sunt detaliile incidentului, domnul Băsescu făcea act de prezență în public în ziua referendumului care îi punea în discuție statutul. Reporterul își făcea piața probabil, iar domnul Băsescu i-a oferit ocazia să-și facă și meseria. smile.gif Poți susține mai departe orice versiune dorești, este dreptul tău.
În această țară, cât și în cea în care te afli, cultul este liber. Fiecare este liber să creadă în ce dorește. În majoritatea țărilor lumii se consideră că furtul este o infracțiune și că președintele unei țări reprezintă țara respectivă în lume. Oricâte scuze i s-ar găsi, a gafat din nou. sad.gif
Marduk
QUOTE (Fantasee @ 20 May 2007, 10:45 PM)
Uncle Sam, acela este încă mesajul de inițiere al acestui topic și deci marchează subiectul pe care se presupune că îl discutăm aici. De acord cu tine, mai bine mai târziu decât niciodată, măcar acum știm sigur cum se face o intervenție ontopic. smile.gif

Indiferent care sunt detaliile incidentului, domnul Băsescu făcea act de prezență în public în ziua referendumului care îi punea în discuție statutul. Reporterul își făcea piața probabil, iar domnul Băsescu i-a oferit ocazia să-și facă și meseria. smile.gif Poți susține mai departe orice versiune dorești, este dreptul tău.
În această țară, cât și în cea în care te afli, cultul este liber. Fiecare este liber să creadă în ce dorește. În majoritatea țărilor lumii se consideră că furtul este o infracțiune și că președintele unei țări reprezintă țara respectivă în lume. Oricâte scuze i s-ar găsi, a gafat din nou. sad.gif

Orice cetatean are drepturi si indatoriri. daca tu nu vrei sa fi filmat sau fotografiat intr-o situatie in care tu consideri ca nu trebuie sa fi surprins si promovat in mijloacele media, poti riposta ca si cum ti-a fost incalcat dreptul la intimitate, chiar daca te gasesti intr-un loc public. Ziarele si ziaristii castiga bani de pe urma unor personalitati iar pentru asta trebuie sa le ceara acceptul. Fiecare individ are dreptul de a riposta atunci cand considera ca i-au fost incalcate drepturile. Dupa riposta ramane de datoria justitiei sa decida de partea cui a fost vina.
TheK
Lamuriti-ma si pe mine ce inseamna riposta legala cand constati ca ti-a fost incalcat dreptul la intimitate. Eu presupun ca ar insemna o plangere la politie, chestii de genu asta. Poate ma inshel , si in cazul in care cineva imi incalca dreptu asta am dreptu sa il bat pana sa il ascult cu urechea, sa il spurc sau sa ii fur traista.
Daca eu am voie, are si presedintele si e scuzabil.
Fantasee
Marduk, cel care nu dorește să fie surprins la piață nu se expune în ziua referendumului care îi pune în discuție poziția. Președintele unei țări este persoană publică pe toată durata mandatului și acest lucru implică și renunțarea la oarecare avantaje asigurate de anonimat.
Reporterul a fost deposedat de bunul personal fiindcă se presupunea că avea intenția de a face publică imaginea obținută. Să vrei să faci publică o imagine cu o persoană publică când meseria presupune informare publică, ăsta da abuz. laugh.gif
Normal era, așa cum ai spus, ca președintele să lase justiția să stabilească abuzul, nu să comită el o infracțiune ca să împiedice un presupus abuz. smile.gif
Marduk
QUOTE (TheK @ 20 May 2007, 11:31 PM)
Lamuriti-ma si pe mine ce inseamna riposta legala cand constati ca ti-a fost incalcat dreptul la intimitate. Eu presupun ca ar insemna o plangere la politie, chestii de genu asta. Poate ma inshel , si in cazul in care cineva imi incalca dreptu asta am dreptu sa il bat pana sa il ascult cu urechea, sa il spurc  sau sa ii fur traista.
Daca eu am voie, are si presedintele si e scuzabil.

In vechia oranduire socialista se spunea, ca daca cineva te ataca la tine in casa sau pe strada, trebuie sa-l imobilizezi si sa-l predai la cea mai apropiata sectie de militie. Chestia asta a durat si dupa "revolutie" o perioada, apoi din noul cod penal s-au scos multe din aberatiile epocii de aur. Ce drept in plus fata de tine consideri ca ar avea o alta persoana, care tine mortis sa te fotografieze in public? Poate vrea sa-ti dea palme sau suturi, tu stai cuminte le primesti apoi te duci la politie si faci reclamatie, daca mai apuci. Iar la politie o sa ai surpriza sa fi intrebat daca exista martori, asa ca ai grija sa culegi cativa trecatori sa-i iei cu tine.
Marduk
QUOTE (Fantasee @ 20 May 2007, 11:40 PM)
Marduk, cel care nu dorește să fie surprins la piață nu se expune în ziua referendumului care îi pune în discuție poziția. Președintele unei țări este persoană publică pe toată durata mandatului și acest lucru implică și renunțarea la oarecare avantaje asigurate de anonimat.
Reporterul a fost deposedat de bunul personal fiindcă se presupunea că avea intenția de a face publică imaginea obținută. Să vrei să faci publică o imagine cu o persoană publică când meseria presupune informare publică, ăsta da abuz. laugh.gif
Normal era, așa cum ai spus, ca președintele să lase justiția să stabilească abuzul, nu să comită el o infracțiune ca să împiedice un presupus abuz. smile.gif

Parerea mea este ca exista o limita, un bun simt al fiecarui individ, fie el jurnalist, presedinte, taximetrist, hamal sau carutas. Daca cineva incearca sa-ti explice ca il deranjaza ceea ce-i faci sau esti pe cale de ai face, atragandu-ti atentia in mod civilizat, dar cel vizat continua actiunea inceputa, atunci cred ca orice persoana fie publica sau nu, are dreptul sa riposteze. Calea pe care o alege sa riposteze tine de temperamentul fiecarui individ. Pentru jurnalisti mai exista si un cod deontologic care ii obliga ca atunci cand o persoana nu doreste sa fie prezentat publicului, jurnalistul este obligat sa-i respecte dorinta.
Nastratin
Jurnalisti? Cod deontologic? rofl.gif E ca si cum ai zice ca exista un cod deontologic al politicienilor... laugh.gif Nu, pur si simplu ambele categorii se comporta asa cum e obiceiul in tara respectiva... daca poporul e ciorditor, sa ne miram ca presedintele e la fel? In fond de-asta l-a votat "poporul", sau a 3-a parte din el: pentru ca in Basescu vede o imagine a propriei mediocritati, si asta place.
March
QUOTE (Uncle Sam @ 20 May 2007, 11:23 PM)
QUOTE (Fantasee @ 20 May 2007, 02:17 PM)
România este reprezentată de un domn care sustrage telefonul mobil al unei doamne în plină stradă.  Asta da surpriză.  laugh.gif  clapping.gif

Remarc raspunsul la un mesaj postat in...2004. Mai bine mai tarziu decat niciodata.
Acum cu telefonul
Ai dreptate cu exceptia urmatoarelor observatii
NU a fost sustras
Nu a fost in plina strada
A fost intr-un magazin care are la intrare un semn mare care inseamna fotografiatul/filmatul interzis
Doamna respectiva incalca aceasta restrictie
Nu Basescu, si tu daca erai acolo aveai tot dreptul sa te opresti, sa-i iei telefonul si sa il predai celor abilitati. Impiedicarea .

Un derbedeu portuar care ne-a aratat numai o catime din caracterul lui razbunator si murdar !

- A agresat fizic o persoana , care era si ziarist pe deasupra ! E ridicula incercarea de scuze a unora cum ca era intr-un magazin. Comportament josnic si nedemn de un presedinte oriunde s-ar afla !

- I-a inhatat mobilul ca orice shmenar de pe Dambovita care joaca alba-neagra cu cetatenii ! Comportament de hot nu de presedinte !

- Limbaj de mitocan/badaran nu de presedinte : " Auzi pasarica...."

- Remarca rasista : " tiganca imputita" !! Daca s-ar fi intamplat asa ceva intr-o adevarat democratie occidentala , imediat presedintele ar fi aparut pe ecrane si ar fi cerut scuze intregii comunitati ! Dar pe ex-Suspendatu' il doare in " goaza " ( ca sa folosesc alt mitocanism al lui la adresa ziaristilor )

Individul asta pe mine nu ma reprezinta ! Este presedintele numai a celor cca 32 % care l-au votat din totalul electoratului !
John B
Mi se pare foarte curios ce priza are mitocanul, badaranul, derbedeul portuar, smanarul etc. asta la romani. Apropos March, este presedintele tuturor romanilor, asa functioneaza politica din cate stiu eu. Cei care nu au s-au prezentat la urne si-au asumat rezultatele, iar ceilalti care s-au impotrivit, sunt mult prea putini ca sa conteze...
actionmedia
Mai bine mitocan, decat oligarh
Mai bine badaran, decat mercenar
Mai bine derbedeu, decat securist
Mai bine smenar, decat comunist


tongue.gif

Ce agresiune tata? I-a luat telefonul si atat.
Pana la urma tipa aia era tiganca sau nu? Ca nu am vazut-o la fata...
Si ce daca i-a luat telefonul, pana la urma i l-a dat inapoi. Ce daca a zis despre ea ca este "tiganca imputita", a zis intr-un cadru privat. Nu a iesit in public, cei care au facut publica aceasta remarca au fost reporterii. Cred ca oricine in cadru privat zice ce vrea, injura, scuipa, poate sa aibe opinii rasiste, etc. Care e problema

Va zic eu care e problema! Nu suportati ideea ca a castigat referendumul... harhar.gif
woot_jump.gif
cocosel
QUOTE
Ce agresiune tata? I-a luat telefonul si atat.

I-auzi ia rofl.gif ..pai ce mai conteaza ar fi trebuit un pumn intre ochii si gata...

QUOTE
Si ce daca i-a luat telefonul, pana la urma i l-a dat inapoi.

Superba logica...nu ma mir.Pai atunci si baietzii aia din puscarii pot spune la fel si ei i-au luat banii matusi pentru ca vroiau de fapt sa ii dea inapoi peste cateva zile. rofl.gif rofl.gif

QUOTE
Ce daca a zis despre ea ca este "tiganca imputita",

Ce daca a zis.. el este fiul iubit de poporul sau circa 30% si poate sa ne faca pe totii paduchiosi, oligarhi, tigani, inculti, badarani, prosti,gaozari...Bravo musiu rofl.gif cultul personalitatii incepe incet incet sa aiba nuante...(aka dictatura aia pe care o cereai) thumb_yello.gif

QUOTE
Nu a iesit in public, cei care au facut publica aceasta remarca au fost reporterii

I-auzi ia pai nu numai ca ,parcarile au devenit private insa Musiul este persoana publica.Daca nu poate sa-si tie gurita atunci sa faca nota bene si sa-l lase pe altul...nu sa faca el peste lege cum face tot timpul.

LEGEA TREBUIE RESPECTATA DE TOTII MAESTRE...

In alta ordine de idei auzi ce face Chavez. Emisiunea <Alo presidente> in care presedintele raspunde in direct solicitarilor populatiei (”stiti domnule presedinte vreau si eu un sac de ciment sa-mi termin casa”, “ajutati-ma sa ma fac profesoara”, “vreau si eu un imprumut”). rofl.gif rofl.gif

Al nost' suprem vrea o piata ca asa poate sa o blocheze...(dictatura) jamie.gif
gio19ro
Remarca lui Traian Basescu fata de acea tiganca imputita nu era facut in public, ci intr-un dialog privat, cu sotia lui. Faptul ca cineva nu are voie sa spuna unei tiganci imputite ca este imputita, nu ii isi interzice sa creada ce doreste, iar in particular, cand vorbeste sub plapuma cu sotia ori cand canta la dus, poate sa spuna orice, chiar si ca respectiva tiganca este imputita. smile.gif
cocosel
Președintele a fost invitat la audieri în Colegiul Director al Consiliului pentru Combaterea Discriminării și are două zile la dispoziție pentru a găsi o explicație referitoare la injuriile aduse jurnalistei de la Antena 3. Traian Băsescu a încălcat normele decenței și pe cele privind egalitatea de șanse. Așa susțin membrii Consiliului Național.

rofl.gif rofl.gif
actionmedia
QUOTE (cocosel @ 21 May 2007, 12:40 PM)
LEGEA TREBUIE RESPECTATA DE TOTII MAESTRE...

De acord!
Ce lege a incalcat Basescu cand i-a luat telefonul doamnei reporter?

QUOTE
Pai atunci si baietzii aia din puscarii pot spune la fel si ei i-au luat banii matusi pentru ca vroiau de fapt sa ii dea inapoi peste cateva zile.


Daca un profesor confisca telefonul mobil al unui elev pentru ca suna in timpul orei si deranjeaza orele de curs se cheama infractiune?
Sau daca un director de intreprindere confisca telefonul mobil al unui angajat pentru ca acesta a uitat sa il inchida in timpul sedintei, se cheama infractiune?
Avea tot dreptul sa ii confiste telefonul mobil dupa ce a rugat-o sa nu il mai filmeze si aceasta a constinuat sa il filmeze.
Nu l-a furat ca sa il pastreze sau ca sa il valorifice in vreun fel. I l-a smuls din mana ca sa se apere de agresiunea reporteritei respective. Despre agresiunea ei nu vorbiti nimic vad.
Dar ce sa ii faci, e vorba despre Basescu. Marele dusman al neamului...

QUOTE
I-auzi ia pai nu numai ca ,parcarile au devenit private insa Musiul este persoana publica.
î

Era in masina proprie cand a facut acea afirmatie si avea o conversatie privata cu sotia sa. Faptul ca reporterii au difuzat aceasta conversatie, fara acordul sau este un atentat la viata privata. Viata privata la care au dreptul chiar si persoanele publice.

Contiunati, nu va mai deranjez. Am spus ce am avut de spus.

EDIT:
Am uitat sa va reamintesc ca Basescu a castigat referendumul...

woot_jump.gif
gio19ro
Aia de la combaterea discriminarii se ocupa de atitudini publice. Traian Basescu n-a numit-o in public pe tiganca, imputita, ci in particular. Deci, caz inchis.
cocosel
QUOTE
Ce lege a incalcat Basescu cand i-a luat telefonul doamnei reporter?

Repet pe ars juridica iti voi si literele de lege si articolele tot ... thumb_yello.gif

QUOTE
Daca un profesor confisca telefonul mobil al unui elev pentru ca suna in timpul orei si deranjeaza orele de curs se cheama infractiune?

Da daca face plangere.Insa nu asta-i contextul. spoton.gif

QUOTE
Avea tot dreptul sa ii confiste telefonul mobil dupa ce a rugat-o sa nu il mai filmeze si aceasta a constinuat sa il filmeze.

Asta-i tare deci daca ma supara cineva ii iau telefonul pentru ca acum s-a creat un precedent Presedintele nu pateste nimic..deci implicit nici o alta persoana. rofl.gif

QUOTE
Deci, caz inchis.

Auzi ia... rofl.gif rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.