Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Traian Basescu, Presedintele Romaniei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
cocosel
QUOTE
Suntem deja in plina dictatura parlamentara. Eu ti-am enumerat punctual abuzurile.

As vrea sa-mi explici si mie termenul de dictatura parlamentara...si cum se aplica in cazul Romaniei... hh.gif
March
QUOTE (Uncle Sam @ 1 Mar 2007, 11:11 AM)
Suntem deja in plina dictatura parlamentara.

Ha-ha-ha-ha ! ( a la Basescu) ! laugh.gif Bravos natiune ! Halal apreciere ! rofl.gif

pese : e pe aici un topic de "perle"
Uncle Sam
QUOTE (March @ 2 Mar 2007, 12:23 PM)
QUOTE (Uncle Sam @ 1 Mar 2007, 11:11 AM)
Suntem deja in plina dictatura parlamentara.

Ha-ha-ha-ha ! ( a la Basescu) ! laugh.gif Bravos natiune ! Halal apreciere ! rofl.gif

pese : e pe aici un topic de "perle"

Tipic March: aluzii, apropouri, mistouri si in spatele lor NIMIC.
Rezultatele 1-10 din aproximativ 39 900 pentru dictatura parlamentara.
Se pare ca e ceva dezbatere, cel putin pe net, pe aceasta tema
Uite si la mai concret :
Traim in dictatura parlamentara: Cotidianul
Mergem spre o dictatura parlamentara: Romania Libera...din care uite si cateva extrase
QUOTE

Luni, 26 Februarie 2007 - Un articol de Simona Popescu  - Romania Libera
- Actuala majoritate de  conjunctura formata din comunisti, securisti, extremisti si pseudoliberali considera ca Legea fundamentala a devenit un fel de plastilina pe care ei au voie sa o modeleze in functie de interesele lor. In consecinta, au format un cartel anticonstitutional.
-  Parlamentul, ajuns la un procent de credibilitate undeva in jur de 15%, nu mai reprezinta vointa oamenilor care au trimis o cohorta de "alesi" in Legislativ sa faca legi bune pentru tara, nu sa ignore vointa electoratului.
-  Au ajuns sa faca legi speciale pentru ce doresc ei.
- in mod intentionat, sfideaza Constitutia.
- marea lipsa a actualei Constitutii este aceea ca in cuprinsul ei nu exista nici o masura la indemana cuiva pentru a readuce Parlamentul la rolul de adevarat bastion al democratiei. Curtea Constitutionala nu poate decat atentiona punctual. In rest, ce pot face oamenii atunci cand vad ca un Parlament intreg a luat-o razna? Patru ani, nimic! Alegatorii privesc cu disperare la "alesi" cum isi bat joc de toata lumea, in vreme ce unica posibilitate de penalizare pe care o au la indemana este ca o singura data la patru ani sa-i sanctioneze la vot

Cum se cheama March cand cei ce conduc sunt deasupra Constitutiei si nimeni nu poate face nimic? Ca eu oriunde am cautat prin dictionare si lexicoane nu mi-a dat decat un singur rezultat: dictatura.

Iti pot cita nenumarate astfel de articole scrise de oameni de genul celor care au semnat apelul, stii tu March, intelectuali grei.
Ah, ca nu mai puteti voi sa aduceti minerii pe aici ca ce ne-ati mai inchide gura!
TheK
QUOTE
nu ai raspuns la intrebarea de mai sus. Tu pe cine sustii? Eu ti-am spus, il sustin pe Basescu, asa ca orice sageata cum ca eu l-as sustine pe Basescu pica in ridicol cand eun u am contestat niciodata asa ceva. Tu, pe cine sustii? Pe cine vrei tu presedinte. demiterea inseamna inlocuirea. Prin demiterea lui Basescu, presedinte va deveni Vacaroiu. iti convine?
Tu sustii demiterea pentru incompetenta , nu ca sa sustii PSD-Pc- n co, dar daca prin demitere le faci jocul?
Dar sa nu nce complicam. Tu, pe cine ai vrea presedinte?


Iti ramasesem dator cu un raspuns uncle sam, dar in ultimele zile nu mi s-a incarcat siteu , nu cunosc motivu, scuze.
Prin demiterea lu Basescu ajunge Vacaroiu. Bun. Ei bine eu , ca alegator am o singura arma impotriva celor care consider ca nu au destula grija de interesele tarii sau ale mele, si anume sa votez impotriva. Ajunge Vacaroiu presedinte, nu sunt de acord cu el, votez si impotriva lui. Si tot asha pana cand am sa fiu multumit. E singurul lucru rational. Nu am sa sustin un corupt de teama altor corupti, ci am sa sanctionez prin vot de fiecare data cand am sa am ocazia.

QUOTE
Nu exista obligatia, dar trebuie sa ai o optiune politica, nu? Cineva trebuie sa te reprezinte si pe tine. Cine este? Poate chiar il votez. Daca te cheama azi la urne, cui dai votul?


Din pacate nu pot avea o optiune politica viabila in contextul actual al "ofertelor" de pe piata. Nu ma pot considera reprezentat , si ma dezic ca cetatean de TOTI cei care au condus in mod mai mult sau mai putin incompetent tara.
Daca ma cheama azi la urne , sunt intr-o mare incurcatura intradevar , din aceleasi motive precizate mai sus.
Uite , iti dau un exemplu in care l-ash vota pe Basescu.. (sper ca ce spun acum sa fie doar o teorie a conspiratiei in mintea mea ) Am impresia ca PNG prin lipsa sau aproape lipsa atacurilor de care are parte este incurajat sa urce in sondaje de chiar PD/Basescu.Dintr-un motiv destul de evident. Daca se ajunge la alegeri ca Basescu si Becali sa intre in turul doi sunt fortat de imprejurari PANA SI EU , un cetatean de rand cu o aversiune fata de incompetenta actualilor conducatori sa il votez.
Cu precizarea ca in primul tur , nici unul din cei doi nu ar primii votul meu , urmand sa imi analizez optiunile si sa fac ceea ce ar trebui sa faca orice roman cu un minim de inteligenta, sa analizez platformele program ale fiecarui partid in parte.
Uncle Sam
QUOTE
Ei bine eu , ca alegator am o singura arma impotriva celor care consider ca nu au destula grija de interesele tarii sau ale mele, si anume sa votez impotriva.

Nu ai. Nu acum. Acum suntem intre legislaturi. Nu ne intreaba nimeni daca il vrem sau nu pe Vacaroiu, dupa lege el merge la Cotroceni cand presedintele e suspendat. De fapt procedura e mai complicata, dupa avizul favorabil al Parlamentului, daca nu se face apel la Curtea Constitutionala se merge la referendum, cel putin asa am inteles eu
QUOTE
ma dezic ca cetatean de TOTI cei care au condus in mod mai mult sau mai putin incompetent tara

Cred ca VETO-ul din avatarul meu spune clar ce cred eu despre actuala clasa politica, deci suntem , cel putin aici, pe aceeasi lungime de unda.
Te dezici dar tara trebuie sa mearga inainte. Nu ne putem opri din loc asteptand sa apara conducatorul ideal.
Nici mie nu imi place la nebunie Basescu. As vrea sa am de ales intre niste candidati impecabili. Nu am. Si atunci trebuie sa aleg ceva, ceva care daca nu e exact ce astept eu macar sa fie cat mai aproape. Am un motiv sa merg pe mana lui Basescu, nu e admiratie, nu e idolatrie, nu e partizanat. E pragmatism dus la maxim. Dintre cei care reprezinta oferta politica a momentului, el este cel mai aproape de ce vreau eu.
QUOTE
Daca se ajunge la alegeri ca Basescu si Becali sa intre in turul doi sunt fortat de imprejurari PANA SI EU , un cetatean de rand cu o aversiune fata de incompetenta actualilor conducatori sa il votez. 

Foarte multi au ales tabara lui Basescu din motive similare, pentru ca ei considera ca e raul cel mai mic. E si asta o optiune politica.
Si daca stai sa te gandesti, cam asa s-a ales mereu in Romania de cand alegem liber. Nu s-a votat atat pentru un partid cat s-a votat CONTRA celor ce se aflau la putere. Votul a fost negativ. As vrea sa ajung vremurile cand voi putea sa dau un vot pozitiv.
TheK
QUOTE
Si atunci trebuie sa aleg ceva, ceva care daca nu e exact ce astept eu macar sa fie cat mai aproape. Am un motiv sa merg pe mana lui Basescu, nu e admiratie, nu e idolatrie, nu e partizanat. E pragmatism dus la maxim. Dintre cei care reprezinta oferta politica a momentului, el este cel mai aproape de ce vreau eu.


Ei bine aici nu mai suntem pe aceasi lungime de unda. De aici si votul (in caz de referendum) impotriva.
March
QUOTE (Uncle Sam @ 2 Mar 2007, 02:08 PM)
QUOTE (March @ 2 Mar 2007, 12:23 PM)
QUOTE (Uncle Sam @ 1 Mar 2007, 11:11 AM)
Suntem deja in plina dictatura parlamentara.

Ha-ha-ha-ha ! ( a la Basescu) ! laugh.gif Bravos natiune ! Halal apreciere ! rofl.gif

pese : e pe aici un topic de "perle"

Tipic March: aluzii, apropouri, mistouri si in spatele lor NIMIC.
Rezultatele 1-10 din aproximativ 39 900 pentru dictatura parlamentara.
Se pare ca e ceva dezbatere, cel putin pe net, pe aceasta tema
Uite si la mai concret :
Traim in dictatura parlamentara: Cotidianul
Mergem spre o dictatura parlamentara: Romania Libera...din care uite si cateva extrase

Pai, tetio stiam ca "analizele" rolleyes.gif matali se bazeaza numai pe articolele pupincuristilor ! Unii care scriu de zor chiar in ziarele "oligarhilor' ! tongue.gif

Da' uite unul aici care zice altfel despre idolul tau cu tendinte hugochaviste devil.gif

Lasati-l pe presedinte sa lucreze!

Ca ziarist, m-am simtit ieri emotionat pana la lacrimi de grija aratata presei de catre dl presedinte Basescu. In conditiile in care d-sa nu mai sta de vorba cu parlamentul si cu premierul Romaniei, iata ca face presei, si chiar presei mogule, favoarea de a o informa ce-a vorbit la guvern. Ca sa nu fie siliti bietii gazetari sa apeleze la alunecoasele "surse", zice d-sa. Noi nu va meritam, d-le presedinte! mi-a venit sa strig. Pe urma m-am potolit. Ideea d-lui presedinte era alta si simpla: ca sa nu manipuleze presa opinia publica, o manipulez eu. Vin si tin un discurs de zeci de minute, cum n-am tinut nici in timpul inundatiilor sau gripei aviare, despre piese de tractor pentru Egipt si balanta comerciala romano-chineza.In felul asta, comunic poporului singurul lucru care ma intereseaza: parlamentul nu-l lasa pe presedinte sa lucreze! Mai fac si o comparatie abisala intre condamnarea crimelor comunismului si "condamnarea" presedintelui - carevasazica, Basescu si detinutii de la canal ce au mai suferit in tara asta din pricina comunistilor! -, mai zic ca parlamentul l-a ales pe Felix sef al Comisiei de ancheta (fals, l-a pus doar Comisia) si mi-am luat ratia de capital popular pe ziua de azi. Plus un bonus de la Voiculescu care, cum prinde o functioara, o bagare in seama, infloreste, se ceauseste, i se imbunatateste circulatia periferica si ii palpita glandele, reusind sa fie si mai detestat de populatie decat este .
( CTP, "Gandul")

Lecturare placuta, cum se spune tongue.gif .

March
QUOTE (Uncle Sam @ 2 Mar 2007, 02:08 PM)

Ah, ca nu mai puteti voi sa aduceti minerii pe aici ca ce ne-ati mai inchide gura!

Ei, ca veni vorba de mineriade . Oare de ce fostul ministru al transporturilor Basescu n-a facut nimic sa opreasca trenurile care i-au adus la Bucuresti pe minerii care l-au dat jos pe seful sau de guvern Petre Roman ?!?
Uncle Sam
QUOTE (March @ 2 Mar 2007, 08:10 PM)
QUOTE (Uncle Sam @ 2 Mar 2007, 02:08 PM)

Ah, ca nu mai puteti voi sa aduceti minerii pe aici ca ce ne-ati mai inchide gura!

Ei, ca veni vorba de mineriade . Oare de ce fostul ministru al transporturilor Basescu n-a facut nimic sa opreasca trenurile care i-au adus la Bucuresti pe minerii care l-au dat jos pe seful sau de guvern Petre Roman ?!?

Si mecanic la locomotiva cine era? Mai ai astfel de intrebari retorice la care s-a dat de mult raspunsul?
Uncle Sam
QUOTE (March @ 2 Mar 2007, 08:06 PM)
.[/i] ( CTP, "Gandul")

O Doamne, CTP-ul, rationalul, obiectivul, corectul care face spume la gura....mai urmeaza sa imi citezi din Cristoiu si ala cum il cheama, care scuipa pe laptop.... ai dreptate, nici unul din ei nu e ca pupincuristii aia de intelectuali care au facut Piata Universitatii si pe care CTP-ul i-ar manca de vii.... March, nu pot sa te iau in serios, pe bune, hai ca te las cu idolii tai.
Te-am pupat
March
S-a ales praful de doua "marete obiective" de politica externa foarte dragi Prezidentului nostru si in care s-a implicat direct ! tongue.gif

Concertul Marii Negre: Turcia - dirijor, Basescu – trombonist

Solicitata la maximum in conflictele din Irak si Afganistan, administratia de la Washington isi indreapta, din nou, atentia asupra tarilor din regiunea Marii Negre. Departamentul american al Apararii are o noua strategie pentru bazinul pontic, in care Turcia primeste rolul de „dirijor“ regional. Noul proiect lasa pe dinafara Bucurestiul, dupa ce oficialii americani au afirmat in nenumarate rånduri ca Romånia va fi un pilon important al SUA la Marea Neagra.


***

Ungaria, nu Romania va coordona centrul comun de vize de la Chisinau

TheK
Poti numi politica externa ce face Basescu??
Sa fim seriosi, nu stiu cine il consiliaza pe problemele astea dar da cu bata in balta de cand a ajuns pe scaun.
cocosel
QUOTE
Cum se cheama March cand cei ce conduc sunt deasupra Constitutiei si nimeni nu poate face nimic? Ca eu oriunde am cautat prin dictionare si lexicoane nu mi-a dat decat un singur rezultat: dictatura

Parlamentul in forma actuala nu poate fi definit sub nici o forma ca fiind o dictatura...de orice natura ai vrea sa o sugerezi...
In privinta aspectului ca ar face legi pentru corupti nu ma indoiesc insa pentru a putea invoca aceste minunate obiectii trebuie sa ai si probe demonstrabile (si spun ca se pot gasi)..dar din pacate nici cei care ii tot lauda lumea pe forumuri nu au sa poata face momentan nimik..
Parlamentul este deocamdata prin Constitutie singura entitate suverana,suprema..restul trebuie sa de-a socoteala lui...daca avea cineva ceva de sugerat... de ce minunata societate civila nu a atacat (din care facea parte si monica...o prietena fidela a lui Grig) atunci cand cerea imperios un parlament curat si cand a fost votata noua constitutie...???
Se putea cere trecerea Romanicai pe regim prezidential pentru ca tot ceea ce face Prezidentul acolo se incadreaza...daca vrem sa fim corecti..daca nu putem sa acuzam oricand oriunde Parlamentul de lucruri absurde...
Nu esti de acord cu cei de acolo...din pacate nu vei putea face nimik..decat sa votezi impotriva lor..pentru ca aceasta structura reprezinta temelia unei democratii..fara sa dispunem de ea vom ajunge un stat bananier...si abia atunci vei putea spune de dictatura...pana atunci evita formularile acelea pentru ca te dicreditezi... tongue.gif
abis
QUOTE (cocosel @ 3 Mar 2007, 05:16 PM)
Parlamentul este deocamdata prin Constitutie singura entitate suverana,suprema..

Prin 1884, unul dintre intemeietorii neoliberalismuluii, Herbert Spencer, spunea ca „asa cum in trecut adevaratul liberalism s-a opus autoritatii nelimitate a monarhiei, tot asa adevaratul liberalism actual trebuie sa se opuna dezvoltarii unei autoritati parlamentare nelimitate“. wink.gif
cocosel
QUOTE
„asa cum in trecut adevaratul liberalism s-a opus autoritatii nelimitate a monarhiei, tot asa adevaratul liberalism actual trebuie sa se opuna dezvoltarii unei autoritati parlamentare nelimitate“. 

De acord...tocmai de aceea avem separatia puterilor in stat care dupa cum spunea si Voltaire trebuie sa limiteze puterea uneia fata de cealalta...insa la noi se cam evita si se produc derapaje...insa pana la dictatura parlamentara ii cale lunga... ohyeah.gif
March
Voi vreti sa ma suspendati in Parlament si apoi sa faceti referendum iar io...aaaa.... pardon procuratura o sa va deschida urgent niste dosare grele mai multora din voi !!

Cam asa a fost mesajul transmis indirect de Basescu politicienilor azi la sedinta de bilant a Ministerului Public !

"Estimez ca vor fi dosare grele, vor viza persoane politice importante"

Cum a ajuns sa "estimeze" dumnealui ca procurorii lucreaza la asemenea dosare ?!?


pese : cine in trecutul nu prea indepartat participa la toate sedintele de bilant ale militiei, procuraturii, armatei, securitatii unde le dadea "pretioase" indicatii "organelor" care se conformau urgent ?!?

pepese : pun ramasag pe orice ca nu va fi niciun dosar al vreunui mahar pedist sau al vreunui apropiat al acestora !
Nefertiti
QUOTE (March @ 6 Mar 2007, 02:47 PM)


Cum ajuns sa "estimeze" dumnealui ca procurorii lucreaza la asemenea dosare ?!?



N-o fi ştiind ce e aia separarea puterilor în stat, săracu'. devil.gif
Măcar de s-ar abţine, să nu trîmbiţeze în gura mare toate rahaturile pe care le face.
cocosel
QUOTE
Cum ajuns sa "estimeze" dumnealui ca procurorii lucreaza la asemenea dosare ?!?

A mai primit un biletel..ca se poarta.. rofl.gif in privinta dosarelor am auzit de unul bine pregatit...cel de la energie legat de Portile de Fier...care s-ar putea sa-l destabilizeze pe Taricelu...o sa vedem???? hh.gif
Se pare ca a inceput o lupta mai interesanta..acum deja se vorbeste de care pe care..cu mutari ale pionilor mai in fata pentru a pregati sahul-mat...oare il va da Base sau Taricelu???? rofl.gif
abis
QUOTE (March @ 6 Mar 2007, 02:47 PM)
pun ramasag pe orice ca nu va fi niciun dosar al vreunui mahar pedist sau al vreunui apropiat al acestora !

Deja ai pierdut: Stelian Dutu.
March
QUOTE (abis @ 6 Mar 2007, 04:58 PM)
QUOTE (March @ 6 Mar 2007, 02:47 PM)
pun ramasag pe orice ca nu va fi niciun dosar al vreunui mahar pedist sau al vreunui apropiat al acestora !

Deja ai pierdut: Stelian Dutu.

Asta-i din categoria plevusca, mon-cher ! tongue.gif
March
Politica bunului plac


S-a implinit ieri, 5 martie 2007, o luna de cand Razvan Ungureanu a demisionat de la sefia Externelor. Desi PNL a desemnat inca din 19 februarie 2007 un inlocuitor in persoana lui Adrian Cioroianu, nici azi Diplomatia romaneasca n-are un ministru. Razvan Ungureanu umbla prin lume sub ipostaza de ministru demisionar: un fel de nici cal, nici magar pentru relatiile internationale(…)

Responsabilul de aceasta situatie, care da, printre altele, o imagine de maxima neseriozitate Romaniei in lume, e Traian Basescu.(…)

Traian Basescu nu l-a respins pe Adrian Cioroianu. Pur si simplu refuza sa ia o decizie. Articolul 86, alineatul 2 din Constitutie nu lasa loc nici unui echivoc: presedintele e obligat sa ia o decizie.

Constitutia exclude amanarea unei decizii in materie de revocare si numire a unui membru al Guvernului la propunerea primului ministru. E drept, Constitutia nu lasa la bunul plac al presedintelui revocarea sau numirea unui ministru in clipa cand i-a parvenit propunerea facuta de premier. Sa admitem insa ca, interpretand in folos strict personal prevederile Constitutiei, Traian Basescu si-a adjudecat peste noapte un drept pe care nu-l are: acela de a revoca sau numi ministri. Chiar si in aceste conditii, amanarea unei decizii in cazul lui Adrian Cioroianu e un exemplu de politica a bunului plac pe care nici macar Nicolae Ceausescu nu si-ar fi ingaduit-o. De ce amana Traian Basescu sa ia o decizie? Pentru ca are indoieli in ceea ce priveste experienta lui Adrian Cioroianu in materie de Externe? Sa fim seriosi! Claudiu Saftoiu avea vreo experienta in materie de munca de informatii?! Si, cu toate acestea, chiar Traian Basescu l-a propus ca director al SIE!
Traian Basescu amana luarea unei decizii din doua motive meschine:
1. Vrea sa demonstreze romanilor ca numirea unui ministru nu depinde nici de premier, nici de un partid politic, nici de Parlament. Numirea depinde de domnia sa.
2. Adrian Cioroianu e unul dintre liderii PNL care n-au tradat partidul trecand la PLD. Si pentru asta, in viziunea lui Traian Basescu, trebuie sa plateasca. Iar pentru alti lideri PNL trebuie sa fie o lectie. Politica bunului plac, practicata pe scara larga de Traian Basescu, are consecinte catastrofale pentru Romania zisa si europeana:
1. Indeamna pe romanii care si asa au in zestrea genetica, de la fanarioti incoace, naravul de a eluda legea sa se comporte ca niste basbuzuci ai lumii civilizate, intemeiate pe stricta respectare a procedurilor.
2. Incepe sa fie imitata de acolitii sai din Guvern.(…)


Mai aratai-mi o tara (civilizata ,nu bananiera) care sa fi stat o luna fara a avea un ministru desemnat in locul celui demisionat !



cocosel
Mersi March...am dat si io o completare pe celalalt topic..legat de marinar (referendum pt.presedinte)..nu exista si o spun cu tarie nici o tara care sa stea cu un ministru de externe demis... in functie...asta inseamna simplu ca Base a incalcat Constitutia..aviz amatorilor de suspendare... smile.gif
Trebuia numit in loc cel putin un interimat..daca nu vrea propunerea PNL-ista...pacat... singuri ne compromitem imaginea...
asta nu e tara in care vreau sa traiesc...nu-i Romania mea... hh.gif
abis
QUOTE (March @ 6 Mar 2007, 04:01 PM)
QUOTE (abis @ 6 Mar 2007, 04:58 PM)
QUOTE (March @ 6 Mar 2007, 02:47 PM)
pun ramasag pe orice ca nu va fi niciun dosar al vreunui mahar pedist sau al vreunui apropiat al acestora !

Deja ai pierdut: Stelian Dutu.

Asta-i din categoria plevusca, mon-cher !

Ai cerut "mahar pedist sau apropiat"... Ti-am dat unul. Mai vrei? Gheorghe Falca.
Nefertiti
Da, dar Băsescu a zis că vor veni nume "grele", nu ciuri-buri din ăştia.
March
QUOTE (abis @ 6 Mar 2007, 05:28 PM)
QUOTE (March @ 6 Mar 2007, 04:01 PM)
QUOTE (abis @ 6 Mar 2007, 04:58 PM)
QUOTE (March @ 6 Mar 2007, 02:47 PM)
pun ramasag pe orice ca nu va fi niciun dosar al vreunui mahar pedist sau al vreunui apropiat al acestora !

Deja ai pierdut: Stelian Dutu.

Asta-i din categoria plevusca, mon-cher !

Ai cerut "mahar pedist sau apropiat"... Ti-am dat unul. Mai vrei? Gheorghe Falca.

Cine-i Dutu si Falca asta ? Sau primarul din nu stiu ce oras , pare-se scapat ?N-a auzit Romanica , adica intregul bobor , de ei !
Vreau sa auzim de fosti sau actuali ministri pedisti sau pedisti din conducerea centrala a partidului !
Nefertiti
Da, dom'le, dar nu e suficient să vrei tu să auzi! laugh.gif
abis
QUOTE (March @ 6 Mar 2007, 05:11 PM)
Cine-i Dutu si Falca asta ?

Falca e finul lui Basescu si e primar in Arad. Ai vrut un exemplu, ai trei, daca il pui si pe primarul de Ramnicu Valcea.
QUOTE
Vreau sa auzim de fosti sau actuali ministri pedisti sau pedisti din conducerea centrala a partidului

Dar de ministri liberali ai auzit pana acum?
Uncle Sam
QUOTE (abis @ 6 Mar 2007, 06:20 PM)
Falca e finul lui Basescu si e primar in Arad. Ai vrut un exemplu, ai trei, daca il pui si pe primarul de Ramnicu Valcea.
[

Iar Dutu a fost presedinte C.J. Constanta. Si practic ar trebui sa fie si acum, actualul presedinte fiind pe pozitie doar datorita unor chichite legislative, cam cum a fost cu Oprisan in Vrancea.
Arad si Constanta. Parca nu sunt niste orase asa mititele.
March
QUOTE (abis @ 6 Mar 2007, 07:20 PM)

QUOTE
Vreau sa auzim de fosti sau actuali ministri pedisti sau pedisti din conducerea centrala a partidului

Dar de ministri liberali ai auzit pana acum?

Nu. Da' o sa auzim in curand . Pentru ca nu-l poate da jos altfel , vrea acum sa-l lucreze pe Tariceanu asa cum i-a facut-o si lui Atanasiu !
abis
QUOTE (March @ 6 Mar 2007, 07:16 PM)
QUOTE
Dar de ministri liberali ai auzit pana acum?

Nu. Da' o sa auzim in curand .

Argumentele din viitor sunt invalide intr-o dezbatere. wink.gif
March
QUOTE (abis @ 6 Mar 2007, 08:21 PM)
QUOTE (March @ 6 Mar 2007, 07:16 PM)
QUOTE
Dar de ministri liberali ai auzit pana acum?

Nu. Da' o sa auzim in curand .

Argumentele din viitor sunt invalide intr-o dezbatere. wink.gif

Daca televiziunile ar lucra dupa logica ta ar muri de foame !
actionmedia
QUOTE (March @ 6 Mar 2007, 02:47 PM)
"Estimez ca vor fi dosare grele, vor viza persoane politice importante"

Cum a  ajuns sa "estimeze" dumnealui ca procurorii  lucreaza la asemenea dosare ?!?

Ce le mai place oamenilor sa rupa din context ca sa se dea interesanti si sa provoace zanzanie.

Pai orice pusti care mai citeste presa din Romania, poate sa "estimeze" ca vor ajunge la procuratura dosare grele, ale unor politicieni importanti. Peste tot in toata presa se vorbeste despre politiceni corupti, ce e asa minune.

Dar de ce nu dati si continuarea. Cui s-a adresat Basescu? In articol scrie ca s-a adresat procurorilor. Si ce le-a mai spus? Le-a spus sa aplice legea fara discriminare.

Deci Basescu a spus altceva decat vrei tu March sa intelegem noi, el a spus, in traducere libera: "Bai baieti, io cred, banuiesc ca o sa aveti de lucrat la dosare dificile, ale unor politicieni influenti, va rog sa nu faceti discriminari si sa aplicati aceeasi lege pentru toata lumea".

Iata adevaratul mesaj al lui Basescu.

Daca rupeti din context, evident ca iese altceva.
axel
QUOTE (March @ 6 Mar 2007, 08:42 PM)
QUOTE (abis @ 6 Mar 2007, 08:21 PM)
QUOTE (March @ 6 Mar 2007, 07:16 PM)
QUOTE
Dar de ministri liberali ai auzit pana acum?

Nu. Da' o sa auzim in curand .

Argumentele din viitor sunt invalide intr-o dezbatere. wink.gif

Daca televiziunile ar lucra dupa logica ta ar muri de foame !

Asta pentru ca se lucreaza mult pe principiul "publicatie de scandal" wink.gif
March
QUOTE (actionmedia @ 6 Mar 2007, 09:16 PM)
QUOTE (March @ 6 Mar 2007, 02:47 PM)
"Estimez ca vor fi dosare grele, vor viza persoane politice importante"

Cum a  ajuns sa "estimeze" dumnealui ca procurorii   lucreaza la asemenea dosare ?!?

Ce le mai place oamenilor sa rupa din context ca sa se dea interesanti si sa provoace zanzanie.

Pai orice pusti care mai citeste presa din Romania, poate sa "estimeze" ca vor ajunge la procuratura dosare grele, ale unor politicieni importanti. Peste tot in toata presa se vorbeste despre politiceni corupti, ce e asa minune.

Dar de ce nu dati si continuarea. Cui s-a adresat Basescu? In articol scrie ca s-a adresat procurorilor. Si ce le-a mai spus? Le-a spus sa aplice legea fara discriminare.

Deci Basescu a spus altceva decat vrei tu March sa intelegem noi, el a spus, in traducere libera: "Bai baieti, io cred, banuiesc ca o sa aveti de lucrat la dosare dificile, ale unor politicieni influenti, va rog sa nu faceti discriminari si sa aplicati aceeasi lege pentru toata lumea".

Iata adevaratul mesaj al lui Basescu.

Daca rupeti din context, evident ca iese altceva.

Basescu le dadea indicatii pretioase procurorilor ( numiti de Macovei si aprobati de el !) adusi la Bucuresti ca in vremurile de trista amintire !

Iar memoriul ala pe care a pus el alta "faimoasa" rezolutie este a unui acuzat penal din Cluj acuzat de coruptie , santaj si alte chestii si care se afla in plina ancheta ! Ancheta ce include si niste pedisti si protejati ai lor. Deci dupa aceste indicatii pretioase in mod sigur procurorii din Cluj vor fi mai "atenti" cum il ancheteaza ! Ca doar ei sunt numiti si aprobati de Macovei si respectiv Basescu si nu de CSM !!!
Vorba lui Bula " As plange , da' nu pot de ras " !
March
Din ciclul : " Stima noastra si mandria, Basescu Romania" tongue.gif

Pute, domnule presedinte!

Traian Basescu si-a facut un prilej de orgoliu din sloganul: Si presedintele e om! Ca om, boierul de la Cotroceni are si el placeri, unele uriase, de proportii orgasmatice. Printre aceste placeri, doua sar in ochi la simpla iscodire a celor doi ani de mandat:
1) Lectura oficioaselor cotroceniste in frunte cu Evenimentul Zilei.
2) Intalnirea cu procurorii.

Placerea pe care i-o imprumuta lectura presei prezidentiale se vede din harnicia cu care citeaza, fara s-o spuna direct din campaniile duse de oficioasele cotroceniste la comanda Sectiei de presa si propaganda a CC al Presedintiei.

Placerea intalnirilor cu procurorii se vede imediat din usurinta cu care la aceste intalniri Traian Basescu incalca Legea fundamentala a tarii, zisa si Constitutie. Cele doua momente de placere s-au reunit ieri intr-una singura, cand Traian Basescu s-a dezlantuit la Bilantul Parchetului General. Printre altele, presedintele a declarat: "In ce ma priveste, estimez ca vor fi dosare grele, care, mai devreme sau mai tarziu, se vor apropia de finalizare si care vor viza persoane politice importante". In mod normal, luand cunostinta de aceste afirmatii, ar trebui sa ne punem doua intrebari. Mari si late:
1) De unde stie presedintele dosarele la care lucreaza procurorii? Nu de alta, dar daca ar fi s-o credem pe nepoata Codruta Kovesi, nici procurorul general nu cunoaste dosarele aflate in lucru pe masa procurorilor.
(...)

(...)DNA si Parchetul General sunt institutii folosite nu in lupta impotriva coruptiei, ci in rafuiala politica. Intreaga tarasenie pute. Sa nu se fi gandit Traian Basescu la asta? Sa nu se fi gandit ca lupta impotriva coruptiei primeste o lovitura mortala prin folosirea Parchetului General in confruntarea cu premierul si PNL? Fireste ca s-a gandit. Si tocmai de aia a facut-o.
abis
QUOTE (March @ 7 Mar 2007, 09:18 AM)
Basescu le dadea indicatii pretioase procurorilor

Pai spune ce indicatii le dadea, sa vedem exact despre ce-i vorba.
Felina
QUOTE (March @ 7 Mar 2007, 07:25 AM)
Din ciclul : " Stima noastra si mandria, Basescu Romania" tongue.gif

Pute, domnule presedinte!

Traian Basescu si-a facut un prilej de orgoliu din sloganul: Si presedintele e om! Ca om, boierul de la Cotroceni are si el placeri, unele uriase, de proportii orgasmatice. Printre aceste placeri, doua sar in ochi la simpla iscodire a celor doi ani de mandat:
1) Lectura oficioaselor cotroceniste in frunte cu Evenimentul Zilei.
2) Intalnirea cu procurorii.

Placerea pe care i-o imprumuta lectura presei prezidentiale se vede din harnicia cu care citeaza, fara s-o spuna direct din campaniile duse de oficioasele cotroceniste la comanda Sectiei de presa si propaganda a CC al Presedintiei.

Placerea intalnirilor cu procurorii se vede imediat din usurinta cu care la aceste intalniri Traian Basescu incalca Legea fundamentala a tarii, zisa si Constitutie. Cele doua momente de placere s-au reunit ieri intr-una singura, cand Traian Basescu s-a dezlantuit la Bilantul Parchetului General. Printre altele, presedintele a declarat: "In ce ma priveste, estimez ca vor fi dosare grele, care, mai devreme sau mai tarziu, se vor apropia de finalizare si care vor viza persoane politice importante". In mod normal, luand cunostinta de aceste afirmatii, ar trebui sa ne punem doua intrebari. Mari si late:
1) De unde stie presedintele dosarele la care lucreaza procurorii? Nu de alta, dar daca ar fi s-o credem pe nepoata Codruta Kovesi, nici procurorul general nu cunoaste dosarele aflate in lucru pe masa procurorilor.
(...)

(...)DNA si Parchetul General sunt institutii folosite nu in lupta impotriva coruptiei, ci in rafuiala politica. Intreaga tarasenie pute. Sa nu se fi gandit Traian Basescu la asta? Sa nu se fi gandit ca lupta impotriva coruptiei primeste o lovitura mortala prin folosirea Parchetului General in confruntarea cu premierul si PNL? Fireste ca s-a gandit. Si tocmai de aia a facut-o.

March, textul e jenant! 6.gif

Inceputul textului imi sugera ceva gen femei, bautura, chestii de-astea ('placeri uriase').
Si ce vad? Doo chestii la liniutza care nu spun nimic, dar na, or fi si fraieri care citesc doar inceputul si se scrbesc de Base. Oricum sunt din ce in ce mai putini fraieri din astia.

6.gif
Michelle
March,ai uitat sa precizezi sursa textului de mai sus! sau e conceput de tine?? unsure.gif
March
QUOTE (Michelle @ 7 Mar 2007, 11:28 AM)
March,ai uitat sa precizezi sursa textului de mai sus! sau e conceput de tine?? unsure.gif

Pai , ia uitat-te atenta la cuvantul " pute" si daca nu stii despre ce vorbesc intraba-ma din nou !
Felina
March, ia citeste si comentariile articolului.
March
QUOTE (Felina @ 7 Mar 2007, 10:51 AM)
March, textul e jenant! 6.gif

Jenant ? Da, sigur, pentru Basescu si admiratorii lui ! Ca si acest text de altfel ! Din alt ziar.

Kak izvestno".

Asa zicea Iosif Vissarionovici Stalin cand urma sa fie capuit careva din conducerea PCUS. "Dupa cum se stie" - cine, de unde, cum, care, nu mai avea nici o importanta. Daca generalissimul a spus "se stie", nu mai incapea nici o indoiala: cutare Comisar al Poporului, cutare general, cutare tovaras din Politburo mai avea sa marturiseasca faptul ca e demult in solda imperialismului, ca totusi iubeste Partidul si pe tovarasul Stalin, si sa fie impuscat de urgenta. Dl. Basescu nu zice "se stie", zice "estimez". Dupa cum se stie de catre sussemnatul, de estimat se pot estima rata inflatiei, temperaturile medii anuale, cresterea productiei de lapte - n-am cunostinta de modul in care poti sa "estimezi" ca "vor fi dosare grele, care se vor apropia de finalizare si vor viza persoane politice importante".

Ce transmite astfel dl. presedinte poporului cu care se iubeste, singurul sau partener de monolog de luni de zile incoace: "Sigur ca pe grangurii astia cu papion sau fara ii vor umfla organele noastre patriotice si bine instruite, dar voi sa stiti ca, de fapt, eu le-am venit de hac". Si mai zice presedintele, cu pauzele de respiratie dramatica ale cabotinului politic profesionist: "Va cer un singur lucru: aplicati fara discriminare legea". Asta inseamna alt mesaj pentru popor: "Chiar si prin organe s-ar putea sa fie niscai procurori sovaielnici, daca nu belesc stiti voi pe cine, sa tineti minte ca eu am spus".

March
QUOTE (Felina @ 7 Mar 2007, 11:59 AM)
March, ia citeste si comentariile articolului.

Pai acolo se inghesuie "adulatorii" ca sa-l injure pe autor ! Fara a contra-argumenta spusele lui !
Daca faci o tura pe la alte ziare o sa gasesti cam acelasi fel de injuraturi da' cu alt nick ! tongue.gif
Michelle
La cuvantul ala uite-te tu! mie una nu-mi place modul tau de exprimare si te rog sa-ti mai cizelezi limbajul fie si dand numai extrase din ziare.Transformi din ce in ce topicul asta intr-o hazna publica...in alta ordine de idei pune sursa undeva sa fie vizibila ca nu toata lumea are timp si chef sa caute linkuri sub toate textele pe care le subliniezi cu ardoare! wink.gif
Superunknown
Trebuie sa-mi calc pe inima si sa-i recunosc un merit presedintelui. Pe cit de stingaci si de gafeur e in relatiile institutionale, pe atit de priceput e in jocuri de culise si aluzii otravite. Mai exact, reuseste ca prin aceeasi fraza sa transmita doua mesaje, cum bine observa si CTP-ul in editorialul lui de azi: pe de-o parte, un mesaj adresat procurorilor - "aveti grija la dosarele alea si nu uitati ca eu sint seful", pe de alta parte un mesaj adresat poporului naiv si degraba semnatariu de apeluri de sustinere - "daca justitia condamna vreun corupt, e meritul meu; daca-l face scapat, e vina oligarhiei si a mogulilor".
Felina
QUOTE (March @ 7 Mar 2007, 09:05 AM)
QUOTE (Felina @ 7 Mar 2007, 11:59 AM)
March, ia citeste si comentariile articolului.

Pai acolo se inghesuie "adulatorii" ca sa-l injure pe autor ! Fara a contra-argumenta spusele lui !
Daca faci o tura pe la alte ziare o sa gasesti cam acelasi fel de injuraturi da' cu alt nick ! tongue.gif

Dar tu de notiunea de 'parerea majoritatii' ai auzit? laugh.gif

Eu zic sa citesti comentariile, vei gasi mai mult argumente decat injuraturi. smile.gif
abis
QUOTE (Superunknown @ 7 Mar 2007, 11:13 AM)
"daca justitia condamna vreun corupt, e meritul meu"

De unde anume rezulta ce spui tu, din ce a spus presedintele?
Superunknown
QUOTE (abis @ 7 Mar 2007, 12:32 PM)
De unde anume rezulta ce spui tu, din ce a spus presedintele?

Raspunsul la intrebare ti l-a dat chiar actionmedia, cu citeva postari inainte:

QUOTE
Pai orice pusti care mai citeste presa din Romania, poate sa "estimeze" ca vor ajunge la procuratura dosare grele, ale unor politicieni importanti. Peste tot in toata presa se vorbeste despre politiceni corupti, ce e asa minune.

Dar de ce nu dati si continuarea. Cui s-a adresat Basescu? In articol scrie ca s-a adresat procurorilor. Si ce le-a mai spus? Le-a spus sa aplice legea fara discriminare.


De ce le-ar fi spus Basescu procurorilor ceva ce "oricum stia toata lumea" si de ce le-ar fi dat un sfat redundant, care oricum se afla inscris in fruntea atributiilor lor de serviciu? Singurul motiv serios este ca Basescu vrea sa arate tuturor ca e implicat 100% in "lupta impotriva coruptiei" desi conform fisei postului n-are nici o atributie in directia asta.
Uncle Sam
QUOTE (Superunknown @ 7 Mar 2007, 11:13 AM)
"aveti grija la dosarele alea si nu uitati ca eu sint seful",


Un mesaj de tipul "scoateti dosarele alea mari si procedati conform legii chiar daca sunt capete grele acolo" parca e de preferat celuilalt mesaj transmis dinspre Voiculescu et co, " bagati dosarele alea la loc si sa nu cumva sa va atingeti de ele ca sunt nume grele acolo si uite ce putere avem noi, anchetam si presedinti daca vor muschii nostri"
QUOTE
pe de alta parte un mesaj adresat poporului naiv si degraba semnatariu de apeluri de sustinere

Intelectualii aia sunt "poporul naiv care semneaza apeluri de sustinere"? Doamne ajuta, inseamna ca mai avem sanse
March
edit.
March
QUOTE (Michelle @ 7 Mar 2007, 12:11 PM)
La cuvantul ala uite-te tu! mie una nu-mi place modul tau de exprimare si te rog sa-ti mai cizelezi limbajul fie si dand numai extrase din ziare.Transformi din ce in ce topicul asta intr-o hazna publica...in alta ordine de idei pune sursa undeva sa fie vizibila ca nu toata lumea are timp si chef sa caute linkuri sub toate textele pe care le subliniezi cu ardoare! wink.gif

Daca nu-ti plac postarile mele , e simplu, nu le mai citi sau comenta ! Io stiu ca te dor tare editorialele alea contra idolului tau dar asta nu inseamna ca postarea lor aici transforma HA intr-o " hazna publica " !
Si am sa dau in continuare numai link-ul spre editorialul de unde am extras . Asa cum fac de altfel cei mai multi de pe aici ! Si e conform cu Regulamentul !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.