Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ateii?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80
Cucu Mucu
QUOTE(abureala @ 22 Jun 2009, 12:39 PM) *
Tot la genunchiul broastei ati ramas in cunostintele voastre despre crestinism. Avea dreptate Petre Tutea cand spunea "Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba" . Cat adevar...


Aceste cuvinte ne doare! Toti dreptcredinciosii spun ca Dumnezeu nu face nimic fara motiv! Oare chiar asa tare sa se fi ramolit mosu'? ohyeah.gif


QUOTE(actionmedia)
De la mine se vede exact pe dos.

Si de la mine la fel!
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 22 Jun 2009, 03:35 PM) *
Toti dreptcredinciosii spun ca Dumnezeu nu face nimic fara motiv!

Dialog intre un crestin si un ateu:

Crestinul: Ce religie ai?
Ateul: Sunt ateu, slava Domnului!

Crestinul: De ce?!
Ateul: Asa m-a facut Dumnezeu, ateu. Te indoiesti cumva ca a ales bine?
Rehael
QUOTE(Cucu Mucu @ 22 Jun 2009, 03:35 PM) *
Aceste cuvinte ne doare! Toti dreptcredinciosii spun ca Dumnezeu nu face nimic fara motiv! Oare chiar asa tare sa se fi ramolit mosu'? ohyeah.gif


A, nu, sunt doar obiceiuri si sabloane vechi de ateu; ca, dupa cum spune el, intai a fost ateu chiar daca era "baiat de popa". Practica demonstreaza ca nu se scapa asa usor de naravurile rele. Un sfant nu se face asa usor, este nevoie si de timp si de efort. smile.gif

...A "intors armele" ca la "23 august". tongue.gif
Cucu Mucu
Bre, mare grija ce zici de nea Petrica! Il zburlesti pe abureala si n-as vrea sa vad o paruiala intre dreptcredinciosii crestini de pe han! ohyeah.gif

E foarte amuzant pingpongul asta, cand un emitator de-asta de idei serveste interesul crestinilor, e pasat in tabara lor. Cand o idee de-a lui e interpretabila, e repede lepadat ca o masea stricata! rofl.gif
dascalita
Diferenta dintre crestini si atei care e ? Dincolo de teorie argumentata subiectiv si agresiv, nu vad cu ce-ati putea convinge un ateu sa devina credincios...Cred ca lipseste ceva aici, o temperare a tonului, acea umilinta si blandete specifica unor crestini. Cred ca nu faceti nici un serviciu credintei crestine discutand asemenea subiecte astfel!
Ma scuzati daca mi-am permis aceasta observatie, ma oboseste polemica agresiva pe aceasta tema, stiu ca daca nu-mi place, n-am decat sa nu intru aici, dar...speram sa invat ceva citind aici, sa-mi lamuresc anumite lucruri...
abis
QUOTE(dascalita @ 22 Jun 2009, 06:04 PM) *
Diferenta dintre crestini si atei care e ?

Crestinii cred ca exista acel Dumnezeu descris de biblie, iar ateii nu cred in existenta vreunui zeu. smile.gif

In rest, nu cunosc sa existe vreo diferenta.

Si unii, si altii, oameni sunt, si nimic din ceea ce este omenesc nu le este strain... wink.gif
abureala
Iar ritmul progresului este in continuare 0 sau descendent evident, din pacate. Un spectacol trist. Aceleasi blasfemii, aceeasi abordare, iremediabila...
Cucu Mucu
QUOTE(dasca)
Diferenta dintre crestini si atei care e ?



QUOTE(abis @ 22 Jun 2009, 06:23 PM) *
In rest, nu cunosc sa existe vreo diferenta.


Exista un nucleu dur al crestinilor care cred ca ateii, lipsiti de binefacerile harului sfant, sunt mai putin oameni, mai egoisiti, mai cinici, nu reactioneaza la sentimentele si patimile omenesti, ba unii chiar sustin ca ateii sunt o subspecie umana involuata, dihori chiar.

Eu nu vad nicio diferenta intre atei si credinciosi in restul domeniilor, altele decat religia. devil.gif
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Jun 2009, 03:10 PM) *
Eu nu vad nicio diferenta intre atei si credinciosi in restul domeniilor, altele decat religia.

Asta se incadreaza oare la "blasfemii" , la "spectacol trist" sau la "abordare iremediabila"? rofl.gif
dascalita
Intrebarea mea de ieri a fost...retorica, indignata fiind de atata agresivitate in numele credintei!
Este atata incrancenare in argumentele procrestine incat, pare-mi-se ca aduc un deserviciu ideii de crestinism.

Multumesc celor ce mi-au raspuns, atei sau nu !
abureala
QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Jun 2009, 03:10 PM) *
Exista un nucleu dur al crestinilor care cred ca ateii, lipsiti de binefacerile harului sfant, sunt mai putin oameni, mai egoisiti, mai cinici, nu reactioneaza la sentimentele si patimile omenesti, ba unii chiar sustin ca ateii sunt o subspecie umana involuata, dihori chiar.


Astea nu exista decat in mintea ta, la fel cum exista si prejudecata ca Dumnezeu este o creatie a mintii umane. Insa aceste lucruri nimeni nu ti le poate scoate din cap cap, decat singur. Adevarata problema este ca nici nu vrei fiindca te simti bine in ceea ce gandesti. Asa ca orice discutie , dupa cum s-a vazut e inutila. Petre Tutea este prea profund pentru superficialitatea cu care il abordezi tu. De aceea va ramane un nea Petrica pentru tine, un nene ce da doar bomboane unui pusti mucios.

abis
Prietene abureala, lucrurile astea nu exista decat in mintea ta, la fel cum exista si prejudecata ca Dumnezeu nu este doar o creatie a mintii umane. Insa pe aceste lucruri nimeni altcineva nu ti le poate scoate din cap cap, doar tu singur ti le poti scoate. Adevarata problema este ca nici nu vrei sa ti le scoti, fiindca te simti bine cu ceea ce gandesti. Asa ca orice discutie cu tine pe acest subiect, dupa cum s-a vazut, este inutila. Petre Tutea este "filosof din Gaesti" pe care doar niste superficiali il pot lua in serios atunci cand vorbeste despre religie, babe nespalate si atei dihori. De aceea va ramane un nea Petrica, care crede ca a pus coada la pruna cu sentintele lui de doua parale.

Cam asta-i genul de argumentatie pe care il servesti interlocutorilor. Am pus in oglinda vorbele tale, periate putin dpdv gramatical. Ce zici, suna convingator?
Rehael
QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Jun 2009, 03:10 PM) *
Exista un nucleu dur al crestinilor care cred ca ateii, lipsiti de binefacerile harului sfant, sunt mai putin oameni, mai egoisiti, mai cinici, nu reactioneaza la sentimentele si patimile omenesti,


Poti sa te superi, dar asa v-ati manifestat mereu, complet lipsiti de intelegere pentru ce simte celalalt. Nu conta ce simte, trebuia sa va aduca musai explicatii, si neaparat dovezi rationale si materiale...


QUOTE(dascalita @ 23 Jun 2009, 03:46 PM) *
Intrebarea mea de ieri a fost...retorica, indignata fiind de atata agresivitate in numele credintei!
Este atata incrancenare in argumentele procrestine incat, pare-mi-se ca aduc un deserviciu ideii de crestinism.

Multumesc celor ce mi-au raspuns, atei sau nu !


Sa fi fost altfel, din pacate ar fi fost lipsiti de onoarea sa fie tratati de la egal la egal pe un topic in care ideea de crestinism este cu desavarsire respinsa atat prin titlu cat si prin natura participantilor majoritari. Probabil ca nu ai bagat de seama ca nu ideea de crestinism era discutata... poate doar despre ce fac ateii cu ideea de crestinism, sunt convinsa ca nu ti-ar veni deloc bine sa afli.
Cucu Mucu
QUOTE(abureala @ 23 Jun 2009, 04:37 PM) *
Astea nu exista decat in mintea ta


Nu, exista si pe aici, Scripta manent , Scripta manent - partea a doua.

QUOTE
Poti sa te superi, dar asa v-ati manifestat mereu, complet lipsiti de intelegere pentru ce simte celalalt.


Nu fata de ce simte celalalt, empatia si compasiunea nu sunt sentimente rezervate crestinilor. Ne-am manifestat complet lipsiti de intelegere pentru cei care ma obliga si pe mine sa simt ceea ce simt ei. Eu, ca ateu, vad relatia cu Dumnezeu a unui credincios o chestie la fel de intima ca relatia cu sotul/sotia, poate chiar mai intima. Chiar si faptul ca o faci publica ii scade din valoare si o arunca in derizoriu, Dumnezeu ar trebui sa fie in inimi, nu in carti si biserici reci, relatia fiecarui individ cu Dumnezeu ar trebui sa fie unica, la fel ca amprenta.

Cunosc credinciosi care nu fac parada cu credinta lor, si care convietuiesc cu ceilalti in pace si armonie, acceptandu-le ideile, desi unele sunt contrare crezurilor lor.

Asta am de spus fata de actiunile voastre, astia din nucleul dur, care nu va califica deloc a fi "mai oameni" decat ateii. Pana la urma, a fi om nu inseamna sa fii mai aproape de Dumnezeu, ci sa fii mai aproape de oameni!
Rehael


QUOTE
Chiar si faptul ca o faci publica ii scade din valoare si o arunca in derizoriu, Dumnezeu ar trebui sa fie in inimi, nu in carti si biserici reci, relatia fiecarui individ cu Dumnezeu ar trebui sa fie unica, la fel ca amprenta.


Aruncarea in derizoriu si scaderea in valoare nu cad totusi in vina celui care vorbeste. Mai exista si cel de pe margine care interpreteaza totul dupa cum il taie capul. Eu nu inteleg de ce mereu acesta din urma trebuie sa fie mereu "deranjat"?

Suntem unii care chiar ne place sa discutam, sa citim... noi asa zicem ca putem sa ne cunoastem mai bine cine suntem sau putem fi... De ce ar trebui sa fie altfel cand unii ar putea face efortul sa ne lase in pace daca pe ei nu-i intereseaza genul acesta de cunoastere?
Cucu Mucu
QUOTE
Suntem unii care chiar ne place sa discutam, sa citim... noi asa zicem ca putem sa ne cunoastem mai bine cine suntem sau putem fi... De ce ar trebui sa fie altfel cand unii ar putea face efortul sa ne lase in pace daca pe ei nu-i intereseaza genul acesta de cunoastere?


Nu mai deschideti topicuri pe un forum public cu/despre atei, deschideti doar despre religia voastra strict. Nu vad ce cunoastere acumulezi tu cand il faci pe un ateu animal, dihor, robot, fiinta a iadului, etc. Chiar nu intelegi ca, desi sunt perfect normal, nu ma interseaza zeul tau? E ca si cum m-ai obliga sa ma indragostesc de sotul tau doar pentru ca si tu il iubesti, e ca si cum m-ai obliga sa ii pun poza sotului tau in clasa in care invata copilul meu doar pt ca si tu tii poza lui pe birou! Intelegi absurdul situatiei?

QUOTE
Aruncarea in derizoriu si scaderea in valoare nu cad totusi in vina celui care vorbeste.


Ba da, nu poti vorbi despre lucruri valoroase oriunde si oricand fara ca acestea sa nu sufere! Lucrurile au valoarea pe care ai tu grija sa le-o pastrezi! Tot ce imi este mie scump pe lumea asta tin aproape de suflet, nu arunc in cotidian.


In rest:
Deci... unii carora
Rehael
QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Jun 2009, 07:26 PM) *
Nu mai deschideti topicuri pe un forum public cu/despre atei, deschideti doar despre religia voastra strict.


smile.gif Dintr-un motiv anume, probabil a fost nevoie sa fie deschis la momentul respectiv... si a fost interesant ca la discutii sa participe destul de putini credinciosi; adica daca ateilor le-a facut placere sa se expuna de ce ar fi vina credinciosilor?


QUOTE
Nu vad ce cunoastere acumulezi tu cand il faci pe un ateu animal, dihor, robot, fiinta a iadului, etc.


Fii mai explicit, cand "te-am facut" eu in felul asta?


QUOTE
Chiar nu intelegi ca, desi sunt perfect normal, nu ma interseaza zeul tau?


Si crezi ca asta iti da dreptul sa faci bataie de joc din valorile celorlalti?

QUOTE
E ca si cum m-ai obliga sa ma indragostesc de sotul tau doar pentru ca si tu il iubesti, e ca si cum m-ai obliga sa ii pun poza sotului tau in clasa in care invata copilul meu doar pt ca si tu tii poza lui pe birou! Intelegi absurdul situatiei


Exagerezi, nu ti-a intrat nimeni cu forta in casa sa-ti impodobeasca cum vrea muschiul lui. Strada, forumul, nu sunt numai ale tale. E ca si cum ai obliga lumea de pe strada sa nu mai vorbeasca fiindca se plimba Cucuc Mucu... Intelegi absurdul situatiei?


QUOTE
Ba da, nu poti vorbi despre lucruri valoroase oriunde si oricand fara ca acestea sa nu sufere!


N-au cum sa sufere daca sunt cu adevarat autentice si valoroase, si nu simple slabiciuni. Este adevarat, uneori apar cei care doresc sa distruga... Sunt prost inspirati, asa de fapt afli mai repede cu cine sa nu faci aliante. Iau intotdeauna partea buna a lucrurilor...

abureala
QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Jun 2009, 07:26 PM) *
Nu mai deschideti topicuri pe un forum public cu/despre atei, deschideti doar despre religia voastra strict. Nu vad ce cunoastere acumulezi tu cand il faci pe un ateu animal, dihor, robot, fiinta a iadului, etc. Chiar nu intelegi ca, desi sunt perfect normal, nu ma interseaza zeul tau? E ca si cum m-ai obliga sa ma indragostesc de sotul tau doar pentru ca si tu il iubesti, e ca si cum m-ai obliga sa ii pun poza sotului tau in clasa in care invata copilul meu doar pt ca si tu tii poza lui pe birou! Intelegi absurdul situatiei?
Ba da, nu poti vorbi despre lucruri valoroase oriunde si oricand fara ca acestea sa nu sufere! Lucrurile au valoarea pe care ai tu grija sa le-o pastrezi! Tot ce imi este mie scump pe lumea asta tin aproape de suflet, nu arunc in cotidian.


Te deranjeaza demone ca iti spun pe nume? Ar trebuie sa te bucure adevarul. Insa la tine este mai greu. Din clipa in care ai devenit calomniator a Lui Dumnezeu, nu Adevarul te-a bucurat ci minciuna. Nu trebuie sa Il iubesti pe Dumnezeu cata vreme esti o fiinta a iadului. Voi doar il urati si il batjocoriti. Chiar daca nu vrei sa Il iubesti, indiferent cat il vei nega , Dumnezeu ESTE Tatal tau. Si oricat il vei nega, tot cu El te vei intalni, mai devreme sau mai tarziu. Si crede-ma , nu vei putea sa gasesti justificari in fata Lui, pentru toate batjocoririle care le-ai spus la adresa Lui.
Nimeni nu scapa de Judecata Lui Dumnezeu! Nici macar demonii.
actionmedia
QUOTE(Rehael @ 23 Jun 2009, 09:33 PM) *
N-au cum sa sufere daca sunt cu adevarat autentice si valoroase, si nu simple slabiciuni.


Aha, pai atunci cum explici ca totusi "valorile" voastre sufera? Si va simtiti "ofensati" daca cineva va arata erorile de logica si intelegere a lumii in care traiti... Daca ar fi fost "cu adevarat autentice si valoroase si nu simple slabiciuni" te-ar fi durut in cur de ce am eu de comentat despre ele si nu te-ai fi simtit ofensata si nici nu ai fi pierdut timpul pe forum pentru a le lua apararea sau a le promova.
Si uite asa ajungem la concluzia mea ca Dumnezeu nu este decat o nascocire a mintii umane, nu are nimic autentic si nimic valoros, este o simpla slabiciune si din cauza asta este vulnerabila, iar daca iti expui lumii credinta ta despre Dumnezeu risti sa te simti ofensat in sentimente religioase pentru ca ceilalti nu iti vor accepta credinta si vei cauta si scorni tot soiul de scuze si pseudo argumente ca sa arati ca de fapt vina este numai a celorlalti, pentru ca ei sunt batuti in cap si nu inteleg ca ceea ce le spui tu este cat se poate de autentic, fara sa iti pui niciun moment intrebarea daca nu cumva tu te inseli....
abis
QUOTE(Rehael @ 23 Jun 2009, 06:09 PM) *
cel de pe margine care interpreteaza totul dupa cum il taie capul

Eu n-am cunoscut inca pe nimeni care sa interpreteze altfel decat il taie capul...
QUOTE
Eu nu inteleg de ce mereu acesta din urma trebuie sa fie mereu "deranjat"?

Asta ma intrebam si eu: de ce trebuie sa se simta unii deranjati daca ne expunem si noi parerile, ideile, gandurile?
QUOTE
Suntem unii care chiar ne place sa discutam, sa citim... noi asa zicem ca putem sa ne cunoastem mai bine cine suntem sau putem fi

Exact asta este motivul prezentei noastre aici: ne place sa discutam, sa citim... Credem ca ne putem cunoaste mai bine unii pe altii si ca prin dialog putem netezi asperitatile si elimina tensiunile. thumb_yello.gif
QUOTE
a fost interesant ca la discutii sa participe destul de putini credinciosi

Daca e asa interesant sa participe cat mai putin credinciosii, nu vad motivul prezentei tale pe acest topic. smile.gif
QUOTE
crezi ca asta iti da dreptul sa faci bataie de joc din valorile celorlalti?

O pozitie de genul "argumentele pe care le-ai adus in sprijinul existentei divinitatii sunt gresite" nu este bataie de joc. O pozitie de genul "Dumnezeul biblic, asa cum il inteleg eu din lectura bibliei, este .... (pune tu aici ce epitete vrei)" nu este bataie de joc, si expunerea propriei viziuni si intelegeri, adica exact ceea ce faceti si voi.


PS: Este "bataie de joc" sa afirmi, de ex, ca PCR si BOR nu doar ca nu au fost adversari, asa cum prezinta astazi propaganda oficiala, ci ca au colaborat strans pentru a controla impreuna populatia Romaniei?



Rehael
QUOTE(actionmedia @ 24 Jun 2009, 10:36 AM) *
Aha, pai atunci cum explici ca totusi "valorile" voastre sufera?


Pai vezi ca esti foarte, foarte confuz... Se vede ca nu intelegi nimic din sufletul omului. Valorile autentice nu pot sa sufere din cauza unor calomniatori si distrugatori, dar noi ca oameni suferim pentru ca cei care insista in batjocura nu par deloc sa ne vrea binele, asa ca nu avem deloc cum sa ne simtim bine.

QUOTE
Si va simtiti "ofensati" daca cineva va arata erorile de logica si intelegere a lumii in care traiti... Daca ar fi fost "cu adevarat autentice si valoroase si nu simple slabiciuni" te-ar fi durut in cur de ce am eu de comentat despre ele si nu te-ai fi simtit ofensata si nici nu ai fi pierdut timpul pe forum pentru a le lua apararea sau a le promova.


Pai ala ofensat mereu de faptul ca i s-au aratat erorile de logica ai fost tu, uitasesi?... Noi ceilalti nu am putut fi decat indurerati de cata lipsa de intelegere se poate da dovada, un sentiment pur uman... Stii, unii nu pot sa traiasca ca niste nesimtiti in societate, de aceea se mai implica si in activitati tip discutii pe forum.
Dar chiar, tu de ce pierzi timpul pe aici? Numai asa ca n-ai treaba?


QUOTE
Si uite asa ajungem la concluzia mea ca Dumnezeu nu este decat o nascocire a mintii umane, nu are nimic autentic si nimic valoros, este o simpla slabiciune si din cauza asta este vulnerabila, iar daca iti expui lumii credinta ta despre Dumnezeu risti sa te simti ofensat in sentimente religioase pentru ca ceilalti nu iti vor accepta credinta si vei cauta si scorni tot soiul de scuze si pseudo argumente ca sa arati ca de fapt vina este numai a celorlalti, pentru ca ei sunt batuti in cap si nu inteleg ca ceea ce le spui tu este cat se poate de autentic, fara sa iti pui niciun moment intrebarea daca nu cumva tu te inseli....


E tare concluzia asta la care tu reusesti intotdeauna sa ajungi... Sa speram ca nici Dumnezeu nu o sa-ti ceara vreodata mai mult.


@ abis

QUOTE
Daca e asa interesant sa participe cat mai putin credinciosii, nu vad motivul prezentei tale pe acest topic.


Un lucru care nu l-ati sesizat niciodata voi, ateii, este ca topicul a fost deschis la Universul Credintei, ceea ce presupune ca aici ar fi trebuit sa posteze mai mult credinciosii despre ceea ce cred ei despre voi; deh, o barfa mica, doar oameni suntem si noi. Bineinteles ca va era permis sa veniti sa va aparati dar in limita interdictiei puse "Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum" si a atacurilor la persoana. Daca veneati si spuneati "dom'le nu cred fiindca nu pot" era ok. Altfel, barfe despre credinciosi s-au facut pe tot forumul, asa ca nu puteti spune ca ati fost cumva nedreptatiti. Daca nu facea Mihai topicul asta, nu prea si-ar mai fi dat nimeni cu parerea despre voi.

In rest... aceleasi enigme de telenovela nu le mai comentez.
abis
QUOTE(Rehael @ 24 Jun 2009, 12:00 PM) *
va era permis sa veniti sa va aparati dar in limita interdictiei puse "Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum" si a atacurilor la persoana

Daca este interzisa denigrarea unei religii, in mod echivalent ar trebui interzisa si denigrarea ateismului.

Defineste te rog "mesaj ateist".

Cat despre atacuri la persoana, nu tu esti in masura sa te plangi.
Rehael
QUOTE(abis @ 24 Jun 2009, 12:56 PM) *
Daca este interzisa denigrarea unei religii, in mod echivalent ar trebui interzisa si denigrarea ateismului.


Daca ateismul da dovada ca nu are alta treaba decat sa se ocupe cu denigrarea religiilor, nu stiu cum n-ar putea sa cada chiar in groapa pe care el o sapa... Denigrarea ateismului este tocmai urmarea actiunilor, indreptate impotriva religiilor, facute in numele lui.
Altfel pe altii nu-i intereseaza daca unii pot sa creada ceva sau nu.


QUOTE
Defineste te rog "mesaj ateist".


Sunt convinsa ca tu stii cel mai bine... ca doar tu iti cunosti cel mai bine ideile pe care doresti sa le propagi. Altii nu ne mai obosim sa definim, iti spunem doar ca ne deranjeaza.

QUOTE
Cat despre atacuri la persoana, nu tu esti in masura sa te plangi.


Dar cine? Cei de care m-am aparat? smile.gif
abis
QUOTE(Rehael @ 24 Jun 2009, 01:17 PM) *
ateismul da dovada ca nu are alta treaba decat sa se ocupe cu denigrarea religiilor

Replica ta arata ca nu ai inteles nici pana acum ce inseamna ateismul.

Ateismul nu are cum sa se ocupe cu denigrarea religiilor. smile.gif

QUOTE
Sunt convinsa ca tu stii cel mai bine...

Pai din moment ce ateism inseamna lipsa religiei, inteleg ca un mesaj din care lipseste religia este un mesaj ateist. De exemplu, "afara ploua" este, din acest punct de vedere, un mesaj ateist - nu spune nimic despre existenta lui D-zeu.
QUOTE
Cei de care m-am aparat?

Da, oricine nu iti canta in struna te ataca... laugh.gif
abureala
Rahael,

iti pierzi vremea cu el. Fie ca ii vorbesti cu el sau cu peretii este cam acelasi lucru. Poate de la pereti vei avea mai mult ecou. Pana la urma el este un bun credincios, chiar mai bun decat tine, si a intrat aici pe acest subforum sa discute despre vremea de afara si ia bomboane de la nea Petrica.
Rehael
QUOTE(abis @ 24 Jun 2009, 02:18 PM) *
Replica ta arata ca nu ai inteles nici pana acum ce inseamna ateismul.

Ateismul nu are cum sa se ocupe cu denigrarea religiilor. smile.gif
Pai din moment ce ateism inseamna lipsa religiei, inteleg ca un mesaj din care lipseste religia este un mesaj ateist. De exemplu, "afara ploua" este, din acest punct de vedere, un mesaj ateist - nu spune nimic despre existenta lui D-zeu.

Da, oricine nu iti canta in struna te ataca... laugh.gif


Replica ta arata ca tot ce spun unii credinciosii despre unii atei este adevarat, chiar daca ceilalti se abtin de la alte comentarii... ohyeah.gif
Se vede ca doresti foarte mult sa-ti continui telenovela vorbind despre prognoza meteo, ceea ce este ceva nou pana acum. Dar sa nu fii surprins daca o sa vina vreun credincios sa-ti spuna ca daca vrei sa stii ceva despre starea vremii, nu in Biblie trebuie sa citesti, si nici la biserica nu-i nevoie sa mergi pentru asemenea lucru. Ai putea sa intrebi un preot, de exemplu, ca daca a citit ziarul s-ar putea sa te informeze corect. In fine, s-ar putea ca aceste lucruri sa fie foarte greu de inteles pentru tine, imi pare rau daca te simti solicitat. In plus ai inceput sa dai dovada si de pierderi de memorie...
Cucu Mucu
QUOTE(abureala @ 24 Jun 2009, 10:35 AM) *
Nimeni nu scapa de Judecata Lui Dumnezeu! Nici macar demonii.


Ba, daca ar fi sa ma iau dupa ce se intampla acum in lume, Satana ii cam trage presul de sub picioare si ii pune pasta de dinti pe clanta zeului tau, mestere abureala. Tu faci ateii demoni. Iegzplica-mi si mie cum se face ca un demon ( tu, adica, ai marturisit ca ai fost ateu, deci demon ) poate fi apoi slujitor al lui Dumnezeu? E ca la partidele politice?

QUOTE(Rehael)
Un lucru care nu l-ati sesizat niciodata voi, ateii, este ca topicul a fost deschis la Universul Credintei, ceea ce presupune ca aici ar fi trebuit sa posteze mai mult credinciosii despre ceea ce cred ei despre voi; deh, o barfa mica, doar oameni suntem si noi. Bineinteles ca va era permis sa veniti sa va aparati dar in limita interdictiei puse "Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum" si a atacurilor la persoana.

Dupa cum bine se stie, topicul a fost deschis in alta parte (la dezbateri, parca) dar la insistentele mesterului Clopotel a fost pus aici, pt a fi "moderat" mai bine. ohyeah.gif Da-mi exemplu de un atac la persoana!

QUOTE
Daca veneati si spuneati "dom'le nu cred fiindca nu pot" era ok.

Asa ar fi spus Cocosila! Eu, dar si multi altii, cum ar fi abis, actionmedia, Clopotel, Ioan, Blakut (scuze daca mai omit pe cineva dar nu e nominalizare de Oscar tongue.gif ), au simtit nevoia sa si argumenteze, ca asa e civilizat, logic si corect, sa aduci si argumente, nu numai etichete, chiar daca unii ( de ex. tu) nu considera politicos sa asculte si argumentele celuilalt.

QUOTE
Strada, forumul, nu sunt numai ale tale.

Dar nici ale tale! Din cate stiu, ateilor le e interzis sa vorbeasca pe aici, credinciosilor niciunde!

QUOTE
Stii, unii nu pot sa traiasca ca niste nesimtiti in societate, de aceea se mai implica si in activitati tip discutii pe forum.


Ohoo, asta e tare! Beton implicare in bunul mers al societatii! ohyeah.gif Mai neicusorilor, incetati sa mai construiti biserici cu milioane de euro si dati-i copiilor, sa se opereze, sa traiasca! Atunci biserica va avea respectul meu! Dar cat timp o biserica valoreaza mai mult decat viata a 40-50 de copiii bolnavi de cancer, pentru mine biserica/religia va ramane doar o metoda prin care niste baieti destepti storc bani grei de la popor, pacalindu-l cu tot felul de poze colorate si povesti fistichii.


Rehael
Stai linistit, topicul asta nu a fost niciodata la dezbateri.

Pariez ca tot cei care dau la biserica dau mai mult si pentru cei bolnavi... Numai ca ei nu suna din trambita dupa ce fac o fapta buna. ohyeah.gif In fine, nu mai conteaza, n-ai decat sa crezi ce vrei, dupa cum iti este inima.
abis
QUOTE(Rehael @ 24 Jun 2009, 06:59 PM) *
Pariez ca tot cei care dau la biserica dau mai mult si pentru cei bolnavi... a cum iti este inima.

Si cum propui sa verificam daca ai castigat sau nu pariul? smile.gif
Cucu Mucu
Rugaciunea o faci pt linistea ta sufleteasca, nu cred ca poti vindeca pe cineva bolnav de cancer prin rugaciuni. Hai sa construim numai biserici si sa daramam spitalele atunci! rofl.gif

Ai dreptate cu topicul, il confundai cu "religia in scoli"! Scuze! tongue.gif
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 24 Jun 2009, 07:05 PM) *
Rugaciunea o faci pt linistea ta sufleteasca, nu cred ca poti vindeca pe cineva bolnav de cancer prin rugaciuni.

Hmmm... Nu doar ca nu vindeci, dar poti face mai rau asa.

QUOTE
Prayers offered by strangers had no effect on the recovery of people who were undergoing heart surgery, a large and long-awaited study has found.

And patients who knew they were being prayed for had a higher rate of post-operative complications like abnormal heart rhythms, perhaps because of the expectations the prayers created, the researchers suggested



Ce se intampla cand te rogi in loc sa tratezi
Rehael
QUOTE(abis @ 24 Jun 2009, 07:02 PM) *
Si cum propui sa verificam daca ai castigat sau nu pariul? smile.gif


Am spus deja, nu aveti decat sa ne judecati dupa cum si cat va este inima. thumb_yello.gif

QUOTE(Cucu Mucu @ 24 Jun 2009, 07:05 PM) *
Rugaciunea o faci pt linistea ta sufleteasca, nu cred ca poti vindeca pe cineva bolnav de cancer prin rugaciuni. Hai sa construim numai biserici si sa daramam spitalele atunci! rofl.gif

Ai dreptate cu topicul, il confundai cu "religia in scoli"! Scuze! tongue.gif


Deci nu la rugaciune ma refeream.
Iti este prea tare frica ca nu sunt bani pentru spitale; o solutie ar fi ca ateii cu vile sa se mute in niste case mai mici si sa renunte la masinile de lux iar banii sa-i dea pentru spitale. thumb_yello.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Rehael @ 24 Jun 2009, 07:37 PM) *
Iti este prea tare frica ca nu sunt bani pentru spitale


Vad cum mor copii nevinovati, de-aia, in timp ce milioane de euro sunt aruncati in cladirir fara o utilitate (dupa cum mi-au spus multi credinciosi adevarati, credinta sta in inima, nu in biserici).

QUOTE
; o solutie ar fi ca ateii cu vile sa se mute in niste case mai mici si sa renunte la masinile de lux iar banii sa-i dea pentru spitale. thumb_yello.gif


De ce, ca au muncit pt banii cu care si-au luat vilele?

O alta solutie ar fi ca ips Daniil sa doneze toate veniturile din exploatarea codrilor Bucovinei catre "Marie Curie", sa zicem! Sau a biserica sa isi doneze toate miile de hectare de paduri, terenuri, etc. catre ministerul sanatatii, sa nu trebuiasca sa mai cumpere bolnavii manusi chirurgicale cand intra in operatie! Cu un bmw de popa se poate asigura necesarul de manusi pentru 50 ani la un spital mare.
abis
QUOTE(Rehael @ 24 Jun 2009, 07:37 PM) *
Am spus deja, nu aveti decat sa ne judecati dupa cum si cat va este inima.

Pai nu-ti judec faptele - pentru ca nu le cunosc. Iti judec numai vorbele, argumentele pe care le aduci in conversatie...

QUOTE
o solutie ar fi ca ateii cu vile sa se mute in niste case mai mici si sa renunte la masinile de lux iar banii sa-i dea pentru spitale

Click

Rehael
QUOTE(Cucu Mucu @ 24 Jun 2009, 07:42 PM) *
Vad cum mor copii nevinovati, de-aia, in timp ce milioane de euro sunt aruncati in cladirir fara o utilitate (dupa cum mi-au spus multi credinciosi adevarati, credinta sta in inima, nu in biserici).
De ce, ca au muncit pt banii cu care si-au luat vilele?

O alta solutie ar fi ca ips Daniil sa doneze toate veniturile din exploatarea codrilor Bucovinei catre "Marie Curie", sa zicem! Sau a biserica sa isi doneze toate miile de hectare de paduri, terenuri, etc. catre ministerul sanatatii, sa nu trebuiasca sa mai cumpere bolnavii manusi chirurgicale cand intra in operatie! Cu un bmw de popa se poate asigura necesarul de manusi pentru 50 ani la un spital mare.


Pai de ce? Si ei au munca lor chiar daca tu nu le-o recunosti... Le-o recunoastem altii in schimb, si chiar nu ne intereseaza ce parere ai tu pentru ca oricum nu avem interese comune. De aceea nu ai dreptul sa spui tu ce trebuie facut cdu banii lor.

@abis

Mai bine ai judeca ceea ce spui si faci tu... telenovele, telenovele... ohyeah.gif jamie.gif
abis
QUOTE(Rehael @ 24 Jun 2009, 08:00 PM) *
Mai bine ai judeca ceea ce spui si faci tu...


Fac si asta, si inca cu mare atentie, nu-ti face griji. thumb_yello.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Rehael @ 24 Jun 2009, 08:00 PM) *
Pai de ce? Si ei au munca lor chiar daca tu nu le-o recunosti... Le-o recunoastem altii in schimb, si chiar nu ne intereseaza ce parere ai tu pentru ca oricum nu avem interese comune. De aceea nu ai dreptul sa spui tu ce trebuie facut cdu banii lor.


Tine cont ca nu ma refeream la salariile preotilor, ci la proprietatile bisericilor, care nu au fost castigate prin munca preotilor nicicum. Slujba preotilor e o slujba ca oricare alta (poate doar cu un potential marit de evaziune fiscala ohyeah.gif ) si trebuie remunerata ca atare (chiar daca banu' e ochiu' dracului ohyeah.gif ) iar oamenii pot face ceea ce vor cu banii ce li se cuvin.
Iar daca bmwurile alea din poza erau proprietate personala, poate imi explici si mie de unde are bani cineva care castiga salariul mediu sa isi ia masina de 80.000 de euro! devil.gif
abureala
QUOTE(Cucu Mucu @ 24 Jun 2009, 06:44 PM) *
Ba, daca ar fi sa ma iau dupa ce se intampla acum in lume, Satana ii cam trage presul de sub picioare si ii pune pasta de dinti pe clanta zeului tau, mestere abureala. Tu faci ateii demoni. Iegzplica-mi si mie cum se face ca un demon ( tu, adica, ai marturisit ca ai fost ateu, deci demon ) poate fi apoi slujitor al lui Dumnezeu? E ca la partidele politice?


In afara blasfemiilor, in mintea ta mai exista si altceva demone, despre Dumnezeu? Bineinteles ca nu exista, fiindca adevaratul gand despre Dumnezeu , nu poate exista in mintea demonului. Demonul nu iubeste Adevarul. Doar minciuna in care traieste si se balaceste in ea, mandru de propria realizare. Ar trebui sa stii totul, de ce mai ma intrebi pe mine? Nu veniti voi si explicati cum sta treaba cu Dumnezeu? E rusinos sa ma intrebi pe mine, tu atotstiitorul despre Dumnezeu.
p.s.
Chiar daca ti-as explica, nu vei dori sa intelegi. Si nu vei vrea sa accepti. Fiindca te simti bine in nemernicia ta, aceea de a-l batjocori pe Dumnezeu. Adevarul tau despre Dumnezeu este DECAT BATJOCORIREA LUI. "Obiectivitatea" demonului, adica.
actionmedia
QUOTE(Rehael @ 24 Jun 2009, 12:00 PM) *
Pai ala ofensat mereu de faptul ca i s-au aratat erorile de logica ai fost tu, uitasesi?


Minti! Minti cu nerusinare! Acolo unde mi-a aratat cineva ca am eroare de logica am recunoscut. Niciodata nu m-a ofensat faptul ca cineva cu o logica mai buna decat a mea mi-a aratat unde gresesc intr-un rationament.
March
Nu stiu de ce atata ciondaneala intre crestini si atei. Fiecare cu sina lui de cale ferata .

Da' io ca un crestin, decat sa discut cu un popa spagar , sau curvar, sau pedofil , prefer sa ma spovedesc unui prieten ateu !
abureala
QUOTE(March @ 25 Jun 2009, 02:35 PM) *
Nu stiu de ce atata ciondaneala intre crestini si atei. Fiecare cu sina lui de cale ferata .

Da' io ca un crestin, decat sa discut cu un popa spagar , sau curvar, sau pedofil , prefer sa ma spovedesc unui prieten ateu !


Si iata cum ateul a devenit Dumnezeu! Sunt sigur ca nu o stiau . rolleyes.gif
March
QUOTE(abureala @ 25 Jun 2009, 02:41 PM) *
Si iata cum ateul a devenit Dumnezeu! Sunt sigur ca nu o stiau . rolleyes.gif

Nu cred ca esti tolomac sa nu vezi si sa intelegi de ce ca am scris acolo cu aldine. Si apoi fondul chestiunii era un anume specimen de popa ! Sau daca sunt unsii lui Dumnezeu toti la gramada sunt de neatins ?!
Cucu Mucu
QUOTE(March @ 25 Jun 2009, 03:16 PM) *
Nu cred ca esti tolomac


"Crede si nu cerceta", vorba crestinului! rofl.gif

QUOTE
Bineinteles ca nu exista, fiindca adevaratul gand despre Dumnezeu , nu poate exista in mintea demonului.


Pai si in gandul tau cum de exista, mai ex-demone? Pt un post caldut in rai te-ai sucit ca la 23 august, vorba lu' Deci Rehael! rofl.gif
abureala
QUOTE(March @ 25 Jun 2009, 03:16 PM) *
Nu cred ca esti tolomac sa nu vezi si sa intelegi de ce ca am scris acolo cu aldine. Si apoi fondul chestiunii era un anume specimen de popa ! Sau daca sunt unsii lui Dumnezeu toti la gramada sunt de neatins ?!


Nu trebuie sa te superi March, dar pot sa iti spun ca nu e bine cand ajungi sa vorbesti cu tolomacii. rolleyes.gif
Eu am inteles foarte bine ceea ce ai vrut sa spui, insa din nou am suprinderea sa constat ca desi spui ca esti crestin, nu prea cunosti ce este crestinismul. Sau poate nu esti crestin ortodox, si atunci e de inteles.

Pot sa iti spun ca indiferent ce pacate are un preot, atat timp cat este preot si slujeste, harul Lui Dumnezeu se coboara prin el. Deci , te poti spovedi , fara sa iti pui aceasta problema. Nu o spun eu, ci parintele Cleopa. Si nu te spovedesti unui preot ci chiar Lui Dumnezeu.

Dar daca tu nu vrei sa te spovedesti Lui Dumnezeu, te poti spovedi unui prieten, ateu , cum ai spus, asta nu te poate impiedica nimeni. Si odata spovedindu-te, ai reusit sa realizezi ceea ce nici un ateu de pe aici nu visa. Sa devina Dumnezeu.




abureala
QUOTE(Cucu Mucu @ 25 Jun 2009, 03:41 PM) *
Pai si in gandul tau cum de exista, mai ex-demone? Pt un post caldut in rai te-ai sucit ca la 23 august, vorba lu' Deci Rehael! rofl.gif


Nu chiar ca la 23 august, e mult mai simplu. Cand eram ateu, adica bou, dar bou in adevaratul sens al cuvantului, fiindca desi eram extrem de bou, aveam o impresie foarte buna despre mine, prin mila Lui Dumnezeu, mi-am dat seama cat eram de bou. A fost o revelatie extrem de crunta, insa care m-a indreptat spre Adevar.
Nu m-am gandit deloc la vreu loc caldutz in rai, fiindca este foarte probabil sa nici nu il primesc, avand in vedere numarul de pacate. Insa sa mai fiu in continuare bou sa nu cred in Dumnezeu, te rog sa ma crezi ca nu pot fi. O spun din toata inima. Tu ce alegi?

Apropo, care gand? Il poti oare rosti sau gandi demone? Bineinteles ca nu...Ti-am spus , NU POTI. E simplu. Trebuie sa o accepti. E o realitate. Vrei ,nu vrei, ramai tot demon.
March
QUOTE(abureala @ 25 Jun 2009, 03:41 PM) *
Sau poate nu esti crestin ortodox, si atunci e de inteles.

Adica dupa tine numai ortodocsii sunt crestini ? Si io care gandeam ca toti cei care cred in Christos sunt crestini.

p.s. Linisteste-te. Ti-am mai spus odata, mai de mult , ca sunt ortodox.
Rehael
QUOTE(actionmedia @ 25 Jun 2009, 02:13 PM) *
Minti! Minti cu nerusinare! Acolo unde mi-a aratat cineva ca am eroare de logica am recunoscut. Niciodata nu m-a ofensat faptul ca cineva cu o logica mai buna decat a mea mi-a aratat unde gresesc intr-un rationament.


rofl.gif
Rehael
QUOTE(abis @ 25 Jun 2009, 12:12 AM) *
Fac si asta, si inca cu mare atentie, nu-ti face griji. thumb_yello.gif


Pai atunci fii cinstit, adica ontopic si vorbeste numai despre atei. ohyeah.gif
ioana1
QUOTE(Mihai @ 23 Mar 2003, 03:35 PM) *
Ce parere aveti despre atei?
Atei - cred ca Dumnezeu nu exista; sau nu cred in Dumnezeu, chiar daca exista?
Trebuie ateul sa demonstreze afirmatiile sale? Are posibilitatea sa o faca?


Cam asa zicea primul post.Si cred ca,dupa cativa anisori,de ars gazul degeaba,ideea e ca :

1.inca nu mi-am schimbat parerea;
2.ateii nu cred ca Dumnezeu exista;
3.nu trebuie sa-si demonstreze afirmatiile ;
4.pentru ca nu au posibilitatetea s-o faca.

Have a great afternoon. thumb_yello.gif
Themis
Refuz sa cred ca cineva pe acest pamant este ateu. Cu totii credem in cineva sau in ceva. Omul este o fiinta religioasa, incepand cu cele mai vechi timpuri el a crezut in fortele naturii, apoi, pe masura ce a evoluat, a identificat aceste forte cu fiinte spirituale.
Abureala, ti-am citit raspunsul mai sus si fara sa te superi, vreau sa te contrazic. Inainte de Revolutie nu eram atei, eram in mod deliberat tinuti in intuneric. Nu aveam libertatea de a ne manifesta credinta, ceea ce nu ne transforma intr-o natiune de atei, ci dimpotriva. Crestinii au fost persecutati timp de secole, s-au intalnit in catacombe si si-au pastrat credinta. Romanii si-au ingropat mortii, s-au casatorit, si-au botezat copiii, au facut pomeni, si-au cinstit sfintii si in timpul comunistilor. Distrugerea bisericilor nu a frant spirite, ci dimpotriva, a unit o natiune dezbinata de saracie si foame.
Biserica nu este locul de veneratie, ci comunitatea de credinciosi. Dumnezeu este pretutindeni, comunicarea cu EL se face oriunde si oricand.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.