Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ateii?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80
abis
Pe asta ai vazut-o?

BOR: De ce construim Catedrala Neamului? Pentru că și Arena Națională a fost făcută din fonduri publice, “fără mari proteste”



PS: Si alta misto:

Patriarhia Română îşi exprimă speranţa că statul român va contesta cu fermitate hotărârea Curţii Europene a Drepturilor Omului (CEDO) privind asocierea clerului în sindicate şi convingerea că Marea Cameră a Curţii Europene a Drepturilor Omului va corecta "o hotărâre pripită".


De ce sa faca statul roman una ca asta?!
turbo trabant
QUOTE(abis @ 2 Feb 2012, 02:20 PM) *
Pe asta ai vazut-o?

BOR: De ce construim Catedrala Neamului? Pentru că și Arena Națională a fost făcută din fonduri publice, “fără mari proteste”

Exact. Si macarena a fost numai si numai din funduri publice.

Mare credincios, boboul roman se inchina la zeul cu besica.


abis
Adica un abuz este ok doar pentru ca inainte s-a mai facut unul? wink.gif

Stadionul ala poate fi vazut si ca o investitie: o sa aduca bani la bugetul primariei. Catedrala o sa aduca doar gauri.
abis
Apropo de aia cu sindicatul preotilor... Primesc pe FB:


Î: Care e principala revendicare a sindicatului preoţilor ?
R: Zile libere duminica şi de sărbători.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 6 Feb 2012, 03:26 PM) *
Stadionul ala poate fi vazut si ca o investitie: o sa aduca bani la bugetul primariei.

O da cu siguranta biggrin.gif
abis
Antena 3 prezinta bombastic o stire preluata de la Fox (alti ziaristi care mustesc de obiectivtate, ca si ei):

Descoperirea uluitoare care-i va întoarce pe atei la Dumnezeu. Ce au găsit cercetătorii în Etiopia

Yeah, right... Am citit si m-am si convertit. rofl.gif
March
QUOTE(abis @ 16 Feb 2012, 02:47 PM) *
Antena 3 prezinta bombastic o stire preluata de la Fox (alti ziaristi care mustesc de obiectivtate, ca si ei):

Descoperirea uluitoare care-i va întoarce pe atei la Dumnezeu. Ce au găsit cercetătorii în Etiopia


Io zic sa-i trimiti repede un email de protest lui Michael Moore ( The Big Fat Stupid White Man ) . Si o sa-i aranjeze ei pe aia de la A3 americana ! laugh.gif
abis
Da? Si ce altceva mai zici tu? rofl.gif
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 16 Feb 2012, 12:47 PM) *
Antena 3 prezinta bombastic o stire preluata de la Fox (alti ziaristi care mustesc de obiectivtate, ca si ei):

Descoperirea uluitoare care-i va întoarce pe atei la Dumnezeu. Ce au găsit cercetătorii în Etiopia

Yeah, right... Am citit si m-am si convertit. rofl.gif


Zice nenea ala:

"Ceea ce scrie în Biblie despre regina din Saba este adevărat. Aceasta a avut averi impresionante, dar mai presus de toate ea deţinea importante mine de aur, pe care noi le-am găsit în Etiopia. Acesta este încă o dovadă că Biblia este şi o carte istorică, ce prezintă date exacte şi sigure, de care nimeni nu ar trebui să se îndoiască", a declarat arheologul, citat de Fox News.

Sa mori tu! De parca regina aia era singura in stare sa aiba mine de aur. Pun pseudojurnalistii astia niste titluri si trag ei niste concluzii de sta mintea-n loc!
March
QUOTE(abis @ 16 Feb 2012, 02:47 PM) *
Antena 3 prezinta bombastic o stire preluata de la Fox (alti ziaristi care mustesc de obiectivtate, ca si ei):


Ai tras tu concluzia pentru ca a dat o stire religioasa. Ce stii tu despre Fox Tv ? Ce emisiuni urmaresti tu si care anume moderatori ? Ia spune-mi . Dar mai bine uita-te la CNN ,asociatul A3. Ca CNN o sa fie pe placul tau ! tongue.gif
abis
QUOTE(March @ 18 Feb 2012, 10:41 AM) *
Ce stii tu despre Fox Tv ?

De fapt se numeste Faux TV wink.gif
turbo trabant
Nemtii au pus un popa drept presedinte. E clar, basescu e de vina......

http://www.zf.ro/politica/politica-externa...rmaniei-9249977

Bine ati venit in teocratie ph34r.gif
abis
As vota si eu un raspopit daca in Romania finantarea bisericii s-ar face la fel ca in Germania smile.gif
Mai ales ca omul, daca e asa cum scrie presa, cat a fost popa s-a luptat pentru drepturile enoriasilor cu regimul comunist, nu si-a tras casa, masina si tainul din coliva. Si nici n-a ciripit la Secu' ce afla de la spovedanie



In alta ordine de idei: un joc pentru testarea cunostintelor de religie, mai jos:

http://bibleorqurangame.blogspot.com

Ce zici, cum te descurci? Eu, recunosc, nu am dat raspuns corect la unele intrebari.

http://bibleorqurangame.blogspot.com
turbo trabant
QUOTE(abis @ 20 Feb 2012, 04:25 PM) *
Mai ales ca omul, daca e asa cum scrie presa, cat a fost popa s-a luptat pentru drepturile enoriasilor cu regimul comunist, nu si-a tras casa, masina si tainul din coliva. Si nici n-a ciripit la Secu' ce afla de la spovedanie

Nu pentru drepturile enoriasilor s-a luptat cu comunistii pardon cu nemtii lui. Ci pentru drepturile nemtilor (goagal forumul democrat german). Porecla lui este "Vanatorul de securisti ( stasi)".

Fii linistit, in romania ii trageau alde ciutacu si badea un perdaf de nici nu ajungea sa catindeze omul. Intr-o sotietate moderna, liber schimbista cum e romania nu e loc de un popa la presedintie.

Conform unor teorii de pe topic se incalca separarea Bisericii fata de shtat. Prostii aia de nemti nu au auzit de asa ceva?! Niste inapoiati domne nemtii astia.

LE: Nu e raspopit ci un popa pensionat deci cu religia in sange. E clar, vine teocratia in jermania, nu ar strica un protest al lui cernea ala legat cu lanturile de ambasada germaniei la bucurest. Merita un slogan ca lumea gen "Seiv zi jermans" dupa hitul mondial "seiv zi mountain tomato".
March
QUOTE(abis @ 19 Feb 2012, 05:54 PM) *
De fapt se numeste Faux TV wink.gif


Repeti ca un papagal ce debita amicul ala al tau de prin America ! Deci inca odata uita-te la CNN . Ca are inclinatii liberalo-stangiste. Si este si partenerul lui A3 tongue.gif
abis
QUOTE(turbo trabant @ 20 Feb 2012, 03:39 PM) *
Porecla lui este "Vanatorul de securisti ( stasi)".

Pai la noi unde sa gasesti unul de-asta... Au colaborat cu totii - nu degeaba se fereste biserica ca dracu' de tamaie de publicarea dosarelor clerului.

QUOTE
Conform unor teorii de pe topic se incalca separarea Bisericii fata de shtat.

Unde le-ai citit, pune si tu un link.

Omul nu e popa - a fost, in momentul asta nu mai este. Deci Germania n-a ales un popa presedinte. Daca il vedeai in odajdii la ceremoniile oficiale (cum facea Miron Cristea, alt "democrat"), era altceva.

Si ti-am mai zis: conteaza politica pe care o face un om in primul rand, nu ce meserie are. Poate fi (fost) preot, daca respecta laicitatea statului, e foarte ok. Poate fi un laic sef de stat (adica sa nu faca parte din cler), cum e Ahmadinejad, dar statul sa fie teocrat.

Deci, daca nu isi foloseste functia pentru a oferi vreun avantaj unei anume orientari religioase, e in regula.

Eu in locul tau i-as lasa pe nemti si m-as intreba mai degraba De ce e Biserica Ortodoxa Romana muta?

QUOTE(March)
amicul ala al tau de prin America

Care dintre ei? Ca am mai multi amici... unsure.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 21 Feb 2012, 12:50 PM) *
Omul nu e popa - a fost, in momentul asta nu mai este. Deci Germania n-a ales un popa presedinte.

Mai trage un loz, mai incearca o data.

Nu de alta dar aplici ideile tale din romania in jermania. Nu i mertanu ca loganu'.

Sa te ajut un pic: jermania era conform unor marete sondaje pe care le invarteai pe aici varful de lance in ce priveste lipsa de religie. Numai ca iarna nu e ca vara si sondajele alea sunt facute de ampulea si preluate pe nemestecate.

Si nu trebuie sa va mai plangeti de popii din romania, s-au pliat perfect pe mentalitatea elevata a boborului roman.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 21 Feb 2012, 11:58 AM) *
Sa te ajut un pic: jermania era conform unor marete sondaje pe care le invarteai pe aici varful de lance in ce priveste lipsa de religie.

Nu Germania, ci Suedia. Iar in Europa de Est, Cehia. Nu imi aduc aminte cum sta Germania in privinta asta, insa (cum ti-am zis) are un mecanism de finantare a bisericii mult mai corect decat al nostru.

QUOTE
nu trebuie sa va mai plangeti de popii din romania, s-au pliat perfect pe mentalitatea elevata a boborului roman

Nimeni nu a spus asta - in afara de ei, se considera "instanta morala" and shit. Or distanta de la ceea ce se pretind la ceea ce sunt in realitate popii nostri e ca de la "vanatorul de securisti" pana la doooomnul Dan.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 21 Feb 2012, 01:23 PM) *
Nu Germania, ci Suedia. Iar in Europa de Est, Cehia. Nu imi aduc aminte cum sta Germania in privinta asta, insa (cum ti-am zis) are un mecanism de finantare a bisericii mult mai corect decat al nostru.
Nimeni nu a spus asta - in afara de ei, se considera "instanta morala" and shit. Or distanta de la ceea ce se pretind la ceea ce sunt in realitate popii nostri e ca de la "vanatorul de securisti" pana la doooomnul Dan.

Nu cred ca ti-ai dori sistemul de finantare namtesc in romanica rolleyes.gif . Sistemul de finantare actual de tip balcanic este mult mai pe placul mentalitatii romanesti unde griul este de un alb orbitor.

Eu nu am gasit vreun popa care sa se bata cu caramida in piept ca e "instanta morala" indiferent cat de corupt este acel individ. Dar de la capatos pana la doooomnu' Dan daca as avea o caramida pentru fiecare "instanta morala" laica romaneasca, hell, mi-as face casa poporului cu ele.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 21 Feb 2012, 12:30 PM) *
Nu cred ca ti-ai dori sistemul de finantare namtesc in romanica

Imi doresc multe din Germania, in Romania... smile.gif

QUOTE
Eu nu am gasit vreun popa care sa se bata cu caramida in piept ca e "instanta morala"

Domnu' Dan (aaaaa.... Daniel adica) se exclude, nu?
turbo trabant
QUOTE(abis @ 21 Feb 2012, 01:33 PM) *
Imi doresc multe din Germania, in Romania... smile.gif

Este o diferenta intre dorinta si realitate.

Spre exemplul daca erai in sistemul german si esti ateu, nu mai aveai voie sa participi la botezuri,nunti decat in calitate de invitat. La inmormantare nici vorba de popa sau de cimitir, poate ala de stat dar care te-ar costa "nemteste". Idem pentru copii tai. In cazul unei batraneti cu probleme nu ar fi venit nici un ONG sa te stearga la fund intrucat nu ai cotizat nemteste sau daca vine te-ar costa de te rupe.

Chestia asta e frumoasa numai pe hartie si in categoria as vrea sa fie ca in germania. Numai ca realitatea bate filmul imaginatiei.

PS: IPF Daniel e super diplomat. Stai sa vezi cum o sa traga popa Gauck foarte nediplomatic in toate aberatiile.......
abis
QUOTE(turbo trabant @ 21 Feb 2012, 12:40 PM) *
Spre exemplul daca erai in sistemul german si esti ateu, nu mai aveai voie sa participi la botezuri,nunti decat in calitate de invitat. La inmormantare nici vorba de popa sau de cimitir, poate ala de stat dar care te-ar costa "nemteste". Idem pentru copii tai. In cazul unei batraneti cu probleme nu ar fi venit nici un ONG sa te stearga la fund intrucat nu ai cotizat nemteste sau daca vine te-ar costa de te rupe.

Suna perfect! thumb_yello.gif

Nu mi-as dori mai mult. smile.gif

QUOTE
Stai sa vezi cum o sa traga popa Gauck foarte nediplomatic in toate aberatiile

Stau. Astept sa vad si vorbim dupa aia.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 21 Feb 2012, 01:47 PM) *
Stau. Astept sa vad si vorbim dupa aia.

Vorbim. Intai sa fie popa uns in functie si dupa aia stai sa vezi "teocratie".

Cla
QUOTE(abis @ 6 Jan 2012, 01:43 PM) *
Noroc ca nu traiesc in Timisoara: acolo vrand-nevrand as fi beneficiat de asa ceva. Cum de obicei beau apa imbuteliata, nu ar fi fost cine stie ce... Dar cum sa fac dus si sa ma spal la ... cu apa sfintita?!
Timisorenii pacatuiesc cand trag apa la toaleta?

La fel aiurea !
Timisorenii trag apa la buda din Bega, merg la Piata Unirii sa-si traga în damigene apa minerala sau la Buzias, la magazin una de Lipova, Dorna sau altele
Nici vorba de apa sfintita, e o prostie.
Îti dai seama ca oamenii inteligenti S-ar "caca" pe asa-numita apa sfintita.

abis, unde ai auzit asa prostii?
abis
QUOTE(March @ 20 Feb 2012, 04:02 PM) *
Si este si partenerul lui A3

Apropo de A3: cand vreau sa rad intru pe site-ul lor.

Uite alta boacana

Oamenii astia au un umor inepuizabil. laugh.gif
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 20 Feb 2012, 03:25 PM) *
In alta ordine de idei: un joc pentru testarea cunostintelor de religie, mai jos:

http://bibleorqurangame.blogspot.com

Ce zici, cum te descurci? Eu, recunosc, nu am dat raspuns corect la unele intrebari.

http://bibleorqurangame.blogspot.com


Women should remain silent in the churches. They are not allowed to speak, but must be in submission, as the Law says. If they want to inquire about something, they should ask their own husbands at home; for it is disgraceful for a woman to speak in the church.


If a man happens to meet in a town a virgin pledged to be married and he sleeps with her, you shall take both of them to the gate of that town and stone them to death—the girl because she was in a town and did not scream for help, and the man because he violated another man's wife.

Daca nu a tipat inseamna ca i-a placut, nu? rofl.gif

I want women to dress modestly, with decency and propriety, not with braided hair or gold or pearls or expensive clothes…A woman should learn in quietness and full submission. I do not permit a woman to teach or to have authority over a man; she must be silent.

Cum ar zice un mic clasic in viata: "Misto!". ohyeah.gif
turbo trabant
Bianca Dragusanu e de acord cu tine Cucule!
abis
Turbo trabant, iti cam lipsesc lecturile din biblie, nu-i asa?
turbo trabant
QUOTE(abis @ 23 Feb 2012, 11:58 AM) *
Turbo trabant, iti cam lipsesc lecturile din biblie, nu-i asa?

Nu dar imi lipsesc interpretarile savante si atunci intru aici biggrin.gif
abis
Cucu Mucu n-a pus decat niste citate din biblie... Nu "interpretari"...
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Feb 2012, 10:38 AM) *
Daca nu a tipat inseamna ca i-a placut, nu? rofl.gif
Cum ar zice un mic clasic in viata: "Misto!". ohyeah.gif

Aceste "citate" ne doare. Bianca e in lacrimi ca a priceput tot (e pe intelesul ei) si plange de se dezmembreaza.
abis
De ce te deranjeaza un "misto"?

Asa scrie in "cartea sfanta", vezi aici

23. De va fi vreo fată tânără, logodită cu bărbat şi cineva o va întâlni în cetate şi se va culca cu dânsa,
24. Să-i aduceţi pe amândoi la poarta cetăţii aceleia şi să-i ucideţi cu pietre: pe fată pentru că n-a ţipat în cetate, iar pe bărbat pentru că a necinstit pe femeia aproapelui său. Şi aşa să stârpeşti răul din mijlocul tău.


Deci, unde a gresit Cucu Mucu? N-a tipat, inseamna ca e vinovata si trebuie sa moara ucisa cu pietre...
turbo trabant
QUOTE(abis @ 23 Feb 2012, 12:35 PM) *
De ce te deranjeaza un "misto"?

De ce te deranjeaza atunci raspunsul meu la "mistoul" lui pe acelasi palier cancanist? rolleyes.gif

V-am mai spus si e la mintea cocosului: Intrebati un preot sau un calugar. La fel ca atunci cand mergeti la doftor cand va doare ceva si nu la tzatza leana de la 7.

Nu se interpreteaza de pe onlain. Inclusiv sursele tale are scapari (cea in engleza nu foloseste versiunea care trebuie iar cea romaneasca are lacune mari).
abis
Raspunsul meu nu a fost ca ma deranjeaza ceva... Ci doar o constatare: iti cam lipsesc lecturile din biblie

Oricum, se stie ca ateii cunosc biblia, in general, mult mai bine decat credinciosii, asa ca nu ma mira. smile.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 23 Feb 2012, 12:45 PM) *
Ci doar o constatare: iti cam lipsesc lecturile din biblie

Indubitabil pe vremea aia nu erau interneturi si siteuri de genul asta. Despre original se poate discuta dar de preferat cu expertii.

Sunt cateva versiuni originale pe lumea asta iar ce ai postat tu nu este deloc originalul. Sunt adibas cu care te poti mandri ca te-ai incaltat de "firma".


Eu, ca orice credincios incult, nu am citit Biblia ta ci Biblia.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 23 Feb 2012, 11:53 AM) *
ce ai postat tu nu este deloc originalul. Sunt adibas cu care te poti mandri ca te-ai incaltat de "firma".
Eu, ca orice credincios incult, nu am citit Biblia ta ci Biblia.

Site-ul http://www.bibliaortodoxa.ro nu imi apartine mie. smile.gif

Daca asta nu e bun, ce zici de http://www.biblegateway.com (nici asta nu-i al meu...)? Aici gasesti multe traduceri in diverse limbi... Inclusiv in romana - in traducerea lui Cornilescu, pasajul suna astfel:

23 Dacă o fată fecioară este logodită, şi o întîlneşte un om în cetate şi se culcă cu ea,

24 să -i aduceţi pe amîndoi la poarta cetăţii, să -i ucideţi cu pietre, şi să moară amîndoi: fata, pentrucă n'a ţipat în cetate, şi omul, pentrucă a necinstit pe nevasta aproapelui său. Să curăţi astfel răul din mijlocul tău.


Sau, daca nici asta nu-i o traducere buna, pune tu varianta corecta. smile.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 23 Feb 2012, 01:03 PM) *
Site-ul http://www.bibliaortodoxa.ro nu imi apartine mie. smile.gif

Daca asta nu e bun, ce zici de http://www.biblegateway.com (nici asta nu-i al meu...)? Aici gasesti multe traduceri in diverse limbi... Inclusiv in romana - in traducerea lui Cornilescu, pasajul suna astfel:

Stiu ca nu iti apartine nici unul din siteuri. Cel ortodox are multe scapari de pasaje. Celalalt nu are versiuni "clasice" in limba engleza ( ma refer la blogspotul initial).


No, acum in ignoranta mea de credincios incult, am retinut o comanda politicoasa dar ferma. O poti gasi in Ioan 8:7 sau John 8:7.



abis
QUOTE(turbo trabant @ 23 Feb 2012, 12:13 PM) *
No, acum in ignoranta mea de credincios incult, am retinut o comanda politicoasa dar ferma. O poti gasi in Ioan 8:7 sau John 8:7.

Am mai vorbit despre fragmentul ala. smile.gif

Observam in primul rand ca in acele vremuri legea condamna pe cei adulterini cu moartea prin lovire cu pietre (pedeapsa impusa tot de Dumnezeu, cu ceva vreme mai inainte). In al doilea rand, este evident ca femeia in cauza a incalcat aceasta lege. Nu este nici un dubiu, din moment ce a fost surprinsa asupra faptului. Inca ceva important, respectiva femeie nu era cu nimic iesita din comun, era o femeie ca oricare alta. Nu stim nici daca era sau nu credincioasa. Biblia se refera la ea pur si simplu ca la o persoana oarecare, care a incalcat o lege. Deci, ceea ce Isus a spus cu privire la ea poate fi aplicat in toate cazurile femeilor si barbatilor care incalca legea.

Ce a spus Isus oamenilor care se pregateau sa o ucida? "Cine dintre voi este fara pacat, sa arunce cel dintai cu piatra In ea".

Unii interpreteaza aceste cuvinte ca o incercare a lui Isus de a salva femeia de la moarte. Problema este ca aceasta actiune pare a sugera ca nimeni nu are dreptul sa condamne pe altcineva pentru incalcarea legilor. Biblia ne spune in mod repetat ca toti suntem pacatosi (de ex. Proverbe 20:9 : Cine poate zice: „Mi-am curatit inima, sunt curat de pacatul meu?"). Deci, daca Isus spune ca doar cine este fara pacat poate fi primul care pedepseste pe cel care incalca legea, si nimeni nu este fara pacat, inseamna ca, dupa Isus, niciun vinovat nu poate fi pedepsit pentru nimic. Cu alte cuvinte, nici o incalcare a legii nu poate fi pedepsita asa cum legea insasi cere. Raufacatorii nu pot fi pedepsiti niciodata. Urmand rationamentul, ce rost are sa judeci pe cineva daca oricum nu ai voie sa il pedepsesti?

Calea aleasa de Isus pentru a salva femeia adulterina sugereaza astfel ca nimeni nu poate judeca si/sau condamna delicventii. In cazul in care noi insine incalcam legea, cel mai bun sfat (urmand spusele lui Isus) este sa ne abtinem de a mai face respectivele fapte, nu sa ne predam autoritatilor, sa ne marturism crimele si sa acceptam pedeapsa pe care legea o impune.

Este cat se poate de evident ca, daca urmam spusele lui Isus, ar trebui sa desfiintam intregul sistem juridic, sa le permitem infractorilor sa-si faca de cap, noi nefiind autorizati sa-i pedepsim atata vreme cat la randul nostru nu suntem fara pacat. Numai niste politisti, procurori si judecatori "fara pacat" au autorizatia de a impune legea. Dar astfel de oameni nu exista...

Incetand sa-i mai pedepsim pe delicventi nu vom avea nicidecum o lume mai buna. Isus ii putea opri altfel pe respectivii oameni, explicandu-le de exemplu ca legea care cerea o astfel de pedeapsa pentru adulter este nedreapta si exagerata. Dar oare chiar credea el lucrul asta? Nu rezulta de nicaieri asa ceva.

In alta ordine de idei, pe tema asta circula si un banc: Maria Magdalena e urmarita de multimea infuriata de desfraul ei... Se intrevede o bataie cu pietre, cum era la moda. Isus: - Stati! Cine n-a pacatuit niciodata sa arunce primul! Liniste in multime. Totusi, de undeva din spate o femeie imbracata in negru lanseaza o caramida fix in teasta Magdalenei. Isus (uitandu-se in multime): - Mai, mama, ma disperi!
turbo trabant
LOL de unde ai copiat traznaia aia? smile.gif
abis
Ti-am spus ca am mai vorbit despre asta... Si pe han, si pe blog... smile.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 23 Feb 2012, 01:27 PM) *
Ce a spus Isus oamenilor care se pregateau sa o ucida? "Cine dintre voi este fara pacat, sa arunce cel dintai cu piatra In ea".

Nu oameni ci barbati. Asta ca sa te ajut in interpretare.

LOL te pierzi in detalii si nu vezi padurea din cauza copacilor.
turbo trabant
O disputa eleganta asa cum poate ar trebui si in Romania ( yeah right).

http://www.reuters.com/article/2012/02/23/...E81M1ZR20120223
March
QUOTE(abis @ 23 Feb 2012, 02:27 PM) *
Ce a spus Isus oamenilor care se pregateau sa o ucida? "Cine dintre voi este fara pacat, sa arunce cel dintai cu piatra In ea".

Unii interpreteaza aceste cuvinte ca o incercare a lui Isus de a salva femeia de la moarte. Problema este ca aceasta actiune pare a sugera ca nimeni nu are dreptul sa condamne pe altcineva pentru incalcarea legilor. Biblia ne spune in mod repetat ca toti suntem pacatosi (de ex. Proverbe 20:9 :

Precis esti un raspopit ! laugh.gif
abis
March, esti amuzant. smile.gif
Nu, nu sunt.
De ce crezi asta?
abis
Antena 3 loveste din nou - de data asta, a schimbat registrul. smile.gif

De cate ori imi imaginez ca au atins limitele penibilului, ei continua sa ma surprinda cu ceva nou...
March
QUOTE(abis @ 29 Feb 2012, 08:08 PM) *
Antena 3 loveste din nou - de data asta, a schimbat registrul. smile.gif

De cate ori imi imaginez ca au atins limitele penibilului, ei continua sa ma surprinda cu ceva nou...


Ar trebui sa te bucuri . Sa devii fan al lor. laugh.gif
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 29 Feb 2012, 06:08 PM) *
Antena 3 loveste din nou - de data asta, a schimbat registrul. smile.gif

De cate ori imi imaginez ca au atins limitele penibilului, ei continua sa ma surprinda cu ceva nou...


Zicea unul cu parul valvoi si mustata ca prostia nu are limite. Asa ca asteapta sa fii surprins din nou de prestigiosii jurnalisti de rahat de la televiziunea aia.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 29 Feb 2012, 07:08 PM) *

za best : "Reprezentanţii creştinilor....."

Astia au facut prea multe transmisii in direct si in reluare. Vai mama lor de felix.
Marduk
QUOTE(abis @ 29 Feb 2012, 06:08 PM) *
.... ei continua sa ma surprinda cu ceva nou...


Ipoteza asta era vehiculata de vreo 2-3 ani. Arheologii au reusit sa descopere lucruri surprinzatoare despre sectele precrestine si rolul pe care acestea l-au jucat la formarea crestinismului. Au fost descoperite dovezi noi despre existenta mai multor scoli dogmatice, care doreau sa-si impuna viziunea proprie, ca fiind cea mai buna si cuprinzatoare cale spirituala. Interesant este ca abia acum descoperim aceste activitati firesti, normale dezvoltarii spirituale umane, pe care timp de 2000 de ani le-am considerat interventii divine.
turbo trabant
Marduk, este acelasi arheolog de origine romana dar cu un mormant nou in care a intrat cu un robot teleghidat.

Problema ideii este ca nimeni dintre arheologi&experti nu prea este de acord cu ce spune, totul pare a fi un exercitiu de marketing. Cel putin asa scrie in presa straina si nu pe antena dobitocilor.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.