Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ateii?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80
bdl
QUOTE(abureala @ 19 Jan 2011, 08:26 AM) *
Comunistii au sustinut cu toata puterea. De unde ai mai scos-o tata? Din imaginatia ta bolnava? Ai uitat cati preoti au fost inchisori? Aia nu se pun? De desfiintarea manastirilor ai auzit? De scoaterea icoanelor din scoli? Arati o pancarta si gata dezinformarea , e deja facuta. Voiam mai demult sa spun insa acum chiar m-am enervat. Ori esti dobitoc , ori te prefaci. Care este adevarul? Zi, esti bou si ai nimerit pe internet sau vii aici si dezinformezi ca esti platit? Lamureste-am odata. Ca a sprijinit regimul comunist biserica, asta e cea mai ordinara chestie care am auzit-o vreodata. Esti abject pana in maduva oaselor daca poti sa spui asa, ori esti un dobitoc de necuprins in cuvinte.

Care pogrom al evreilor ? De unde scoti tampeniile astea? Ca groapa comuna de la Iasi, cand acei evrei au fost ucisi ca tradatori de razboi, si pe toate agentiile de stiri apare ca pogromul de la Iasi? Au fost tradatori de razboi, nu pogrom.
De ce au fost legionarii in lagarele germane si au fost eliberati dupa razboi? De ce tribunalul de Nurnberg nu a condamant Miscarea Legionara ca antisemita? Le era frica de Romania, probabil.
Esti un idiot in tot ceea ce spui. Politica, religie, istorie. Exista o singura explicatie pentru tot ceea ce spui. Ori esti dobitoc fara pereche, ori esti platit sa versi nemernicii aici. In ambele cazuri, nu ai nici o scuza. Astea sunt ultimele mele cuvinte catre un dobitoc fara seaman ca tine. Asa va va rog sa nu stergeti.

Aoleu, ia-te cu Vadim de mina mai copile, tot asa ai ramas.... rofl.gif
Rehael
QUOTE(abis @ 19 Jan 2011, 03:56 PM) *
Invectivele lui ma bucura foarte tare - invectivele oricui, intr-o disputa, sunt un semn ca respectivul a ramas fara argumente rationale si tot ce poate este sa atace persoana, nu argumentele interlocutorului.

O astfel de reactie este o confirmare a faptului ca am dreptate. thumb_yello.gif


Pai tu nu aduci alte argumente decat care sa confirme cat esti de mizerabil; n-ai alte "argumente" decat cele comuniste, adica minciuni cosmetizate. Bucura-te, dara. Poate tragi si un chef... ohyeah.gif
Rehael
QUOTE(gypsyhart @ 19 Jan 2011, 04:21 PM) *
Hmm....si la ce iti foloseste asta?


Tu chiar il crezi?
Rehael
QUOTE(abis @ 19 Jan 2011, 04:22 PM) *
La ce iti foloseste cand castigi o partida de sah?


Auzi la el, cata ingamfare!... rofl.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Rehael @ 19 Jan 2011, 09:30 PM) *
Auzi la el, cata ingamfare!... rofl.gif


Ni la ea, cata aroganta!
Rehael
QUOTE(Cucu Mucu @ 19 Jan 2011, 09:48 PM) *
Ni la ea, cata aroganta!


Serios? Carevasazica nici tu nu stii ca jocul de sah, intre oameni normali..., nu continua cu nebunul dupa ce regele e in sah mat. rofl.gif Dar la trolli ca abis si la altii care nu cunosc se poate. ohyeah.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Rehael @ 19 Jan 2011, 10:40 PM) *
Serios? Carevasazica nici tu nu stii ca jocul de sah, intre oameni normali..., nu continua cu nebunul dupa ce regele e in sah mat. rofl.gif Dar la trolli ca abis si la altii care nu cunosc se poate. ohyeah.gif


Gura ta graieste dulce ca vorba scripturii... adica numai tampenii. rofl.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 19 Jan 2011, 04:22 PM) *
La ce iti foloseste cand castigi o partida de sah?

Afli la ce nivel te gasesti fata de partenerul tau de joc. Cu cat partenerul este mai evoluat, are mai multe victorii recunoscute oficial, cu atat mai bine pentru tine. Poate de asta se desfasoara simultane, intr-o sala un mare maestru joaca cu mai multi perteneri, pe multi ii invinge din 3-4 mutari, altii insa demonstreaza ca stiu si-l pun la treaba pe maestru, putini sunt cei care ajung la mat, remiza si poate doar unul reuseste sa-l invinga. Din acel moment jucatorul respectiv poate spune ca a atins un nivel, nivelul maestrului sau.
abis
QUOTE(Rehael @ 19 Jan 2011, 09:25 PM) *
n-ai alte "argumente" decat cele comuniste, adica minciuni cosmetizate

Te-am mai rugat de cateva ori sa arati care sunt "minciunile". Din pacate, rugamintile mele au ramas fara raspuns. Asadar, banuiesc ca ar fi inutil sa le repet...

Prin urmare, nu-mi ramane decat sa-ti urez o dimineata cat mai frumoasa si astazi. thumb_yello.gif
Rehael



QUOTE(abis @ 20 Jan 2011, 08:01 AM) *
Te-am mai rugat de cateva ori sa arati care sunt "minciunile". Din pacate, rugamintile mele au ramas fara raspuns. Asadar, banuiesc ca ar fi inutil sa le repet...

Prin urmare, nu-mi ramane decat sa-ti urez o dimineata cat mai frumoasa si astazi. thumb_yello.gif


Roaga-te la Dumnezeu sa ti le arate, daca esti om, si daca de la mine si de la altii n-ai inteles... Ca eu sunt numai un om si am si eu limitele mele, drept pentru care m-am saturat sa vad ca tot insisti cu nesimtire sa calomniezi teismul. Mai ales ca tu, ateu fiind, si anticrestin pe deasupra, prin definitie esti lipsit de o scara de valori. Deci, inca un motiv pentru care ar trebui sa nu deschizi gura, nici ca sa judeci Biserica si nici istoria neamului.

gypsyhart
QUOTE(abis @ 19 Jan 2011, 04:22 PM) *
La ce iti foloseste cand castigi o partida de sah?

abis, te rog, am intrebat primul. raspunde tu, si dupa aceea raspund si eu.
gypsyhart
QUOTE(Rehael @ 19 Jan 2011, 09:27 PM) *
Tu chiar il crezi?

Sub ce aspect?
abis
QUOTE(Rehael @ 20 Jan 2011, 10:48 AM) *
Roaga-te la Dumnezeu sa ti le arate

De ce, el a postat aici? Sau tu?

De ce sa ma rog la el si nu la Zamolxe? smile.gif
QUOTE
prin definitie esti lipsit de o scara de valori

Ce definitie?
Daca scara ta de valori nu este identica cu a mea, nu inseamna ca a ta nu exista, ci doar ca este alta. Asa ca, te rog, mai incet cu pianul pe scari (de valori sau nu...)
QUOTE
ar trebui sa nu deschizi gura

Cu tine discut doar in scris, nu o deschid.

De fapt o deschid din cand in cand, dar numai ca sa rad putin si dupa aceea o inchid la loc.
Rehael
QUOTE(abis @ 20 Jan 2011, 10:56 AM) *
De ce, el a postat aici? Sau tu?

De ce sa ma rog la el si nu la Zamolxe? smile.gif

Ce definitie?

Daca scara ta de valori nu este identica cu a mea, nu inseamna ca a ta nu exista, ci doar ca este alta.

Asa ca, te rog, mai incet cu pianul pe scari (de valori sau nu...)

Cu tine discut doar in scris, nu o deschid.

De fapt o deschid din cand in cand, dar numai ca sa rad putin si dupa aceea o inchid la loc.


Cine-o zis ca trebuie sa afli toate raspunsurile de aici? Iaca de aceea nu ti se mai raspunde la rugaminti, fiindca nu acesta este locul de rugaciune. ohyeah.gif

Cum ziceam, intreaba in alta parte, ca aici nu te mai iubeste nimeni.

Ateu=fara Dumnezeu; n-ai zei, nu exista obiecte la care sa iti raportezi valorile, simplu ca buna ziua, iar asta este ultima data cand iti mai spun. Tre sa fii un cap sec ca sa nu pricepi. Dar tu pricepi, de aceea si spun ca nu esti decat decat un mincinos si o sugativa de energie; continui jocul cu nebunul dupa ce regele tau a luat sah mat. ohyeah.gif

Tu n-ai una, ma, punct. E absurd sa faci comparatie intre o scara de valori a unui teist si a unui ateu, in caz ca acela isi da seama ce este cu el. Scara de valori a ateului e multimea vida! De aceea pianul tau nu canta cand se rostogoleste pe scara teistului. devil.gif

In esenta comunici. Nu ca n-ai fi inteles, dar cum nu esti decat o sugativa de energie, o dai invariabil in teoria chibritului, si te mai miri ca nu mai doreste nimeni sa iti raspunda la niste idioate de intrebari.

A, pariez ca tu prinzi si muste cand apuci sa deschizi gura; nu de alta dar pari a fi genul...
March
QUOTE(Rehael @ 20 Jan 2011, 01:41 PM) *
A, pariez ca tu prinzi si muste cand apuci sa deschizi gura; nu de alta dar pari a fi genul...

Aoileuuu ! Chiar asa ? unsure.gif Pai el se impauneaza ( sau isi pune coronita singur ) cum ca el are dreptate ! Aici, apoi la topicul "politica" de toate felurile....
abis
QUOTE(Rehael @ 20 Jan 2011, 11:41 AM) *
Iaca de aceea nu ti se mai raspunde la rugaminti, fiindca nu acesta este locul de rugaciune.

Rugamintea e una, rugaciunea e alta gasca in alta traista.

Tu m-ai acuzat ca am mintit. Eu te-am rugat sa imi arati unde. Tu refuzi. Ok, e decizia ta, insa in principiu cel care face o acuzatie are sarcina de a o si dovedi...
QUOTE
aici nu te mai iubeste nimeni

Chiar nimeni? cry.gif

Si eu ce ma fac?! hh.gif

Eh, dar cine stie, poate s-o gasi cineva... Daca nu, asta e, o sa ma doara profund. La basca.
Dar de ce spui "aici nu te mai iubeste nimeni", pana acum m-ai iubit? wub.gif

Apropo, cum era porunca aia, parca "iubeste-ti dusmanii"? Nu, nu cred ca era asa, cred ca imi joaca feste memoria...

QUOTE
Ateu=fara Dumnezeu; n-ai zei, nu exista obiecte la care sa iti raportezi valorile

Ateu=fara Dumnezeu; n-am zei, corect. Insa continuarea: nu imi raportez valorile la prieteni imaginari

QUOTE
te mai miri ca nu mai doreste nimeni sa iti raspunda la niste idioate de intrebari

Chiar nimeni? cry.gif
Vrei sa imi zdrobesti de tot sufletul? sad.gif

Eh, poate s-o gasi totusi vreun suflet milostiv... Vad ca tu inca vorbesti cu mine, deci ceva sperante exista...

QUOTE
pariez ca tu prinzi si muste cand apuci sa deschizi gura

Muste acum, iarna? Trebuie sa astept pana la vara. Proteina curata... smile.gif
Rehael
QUOTE(March @ 20 Jan 2011, 12:03 PM) *
Aoileuuu ! Chiar asa ? unsure.gif Pai el se impauneaza ( sau isi pune coronita singur ) cum ca el are dreptate ! Aici, apoi la topicul "politica" de toate felurile....


A, nu. Bunica-mea avea odata un ratoi care, cand nu macaia, alerga sa prinda muste. Cetateanul abis imi aminteste de acela. rofl.gif ... Dar cu coronita de pene cred ca ai nimerit-o cumva. Nu stiu daca exista si astfel de ratoi, ca alea lesesti, care au o crescatura pe cap, nu macane. ohyeah.gif
Rehael
QUOTE(abis @ 20 Jan 2011, 12:21 PM) *
Apropo, cum era porunca aia, parca "iubeste-ti dusmanii"? Nu, nu cred ca era asa, cred ca imi joaca feste memoria...


Sigur ca iti joaca feste memoria. Ai uitat ca regele e in sah mat si ca joci doar cu nebunul? Carevasazica, in ceea ce te priveste sa nu ai pretentii, de la alti oameni, la un tratament crestinesc. Roaga-te sa apara vreun zeu de undeva ca sa te salveze. devil.gif
March
QUOTE(Rehael @ 20 Jan 2011, 02:44 PM) *
Roaga-te sa apara vreun zeu de undeva ca sa te salveze. devil.gif

Are unu' da' e gol ! Zeus !
abis
QUOTE(Rehael @ 20 Jan 2011, 12:44 PM) *
in ceea ce te priveste sa nu ai pretentii, de la alti oameni, la un tratament crestinesc. Roaga-te sa apara vreun zeu de undeva ca sa te salveze.


E clar, abureala se declara fan al legionarilor, tu ii tii isonul...

Trebuie sa fiu atent de-acum incolo ca este posibil ca dragostea crestineasca pe care o clamati (vorbe goale, ipocrizia e maxima) sa se transforme in cine stie ce reactie violenta. Ati fi in stare. devil.gif
March
QUOTE(abis @ 20 Jan 2011, 02:54 PM) *
Trebuie sa fiu atent de-acum incolo ca este posibil ca dragostea crestineasca pe care o clamati (vorbe goale, ipocrizia e maxima) sa se transforme in cine stie ce reactie violenta. Ati fi in stare. devil.gif

Aoileuuu ! Pot sa-ti traga vreun pumn prin ecran ? unsure.gif Daca-i vorba sa arunce cu niste agheasma mare pe nick-ul tau, asta nu-i violenta ! Cel mult exorcism ! laugh.gif
Rehael
QUOTE(abis @ 20 Jan 2011, 12:54 PM) *
E clar, abureala se declara fan al legionarilor, tu ii tii isonul...

Trebuie sa fiu atent de-acum incolo ca este posibil ca dragostea crestineasca pe care o clamati (vorbe goale, ipocrizia e maxima) sa se transforme in cine stie ce reactie violenta. Ati fi in stare. devil.gif


Nu cetatene, iti acordam doar onoarea ca jocul sa continue dupa regulile tale, pe care ti-ai dorit atat de mult sa le impui, atata tot. ohyeah.gif
abureala
QUOTE(Rehael @ 20 Jan 2011, 03:07 PM) *
Nu cetatene, iti acordam doar onoarea ca jocul sa continue dupa regulile tale, pe care ti-ai dorit atat de mult sa le impui, atata tot. ohyeah.gif


Rahael,

iti pierzi vremea. In tot ceea ce spune are 2 variante:

1. E un dobitoc primordial, care spuen gogomanii stigatoare la cer, si oricat ai incerca sa ii spui ceva te va contrazice si ca cerul nu e albastru. Indiferent ce vei spune, te va contrazice in dobitocenia lui. Se da un mare ateu, insa acasa nici nu comenteza, ca altfel nici ca mai mananca mancare calda. Isi varsa frustarile aici, se da mare cocos, insa acasa suge de la closca.

2. E platit sa verse nemernicii aici, si din asta isi bani frumosi pe nervii tai.

Im ambele cazuri e un dobitoc de prima clasa. Sper sa intelegi lucrul asta. Succes in ceea ce faci. Nu iti mai pierde vremea aici.



Rehael
QUOTE(abureala @ 20 Jan 2011, 01:40 PM) *
Rahael,

iti pierzi vremea.


Tu de felul tau esti cam invidios, nu-i asa? smile.gif
abis
QUOTE(Rehael @ 20 Jan 2011, 01:07 PM) *
Nu cetatene, iti acordam doar onoarea ca jocul sa continue dupa regulile tale, pe care ti-ai dorit atat de mult sa le impui, atata tot.

Daca ai juca dupa "regulile mele" atunci:
- nu ai ataca persoana ci doar ideile interlocutorului;
- ai replica cu argumente si nu cu invective;
- nu ai face acuzatii pe care nu le poti sustine;
- nu ai ameninta;
- ai mentiona cel putin trei forumisti atei pe care ii apreciezi si ii respecti
Si asa mai departe...

Tu nu joci dupa "regulile mele", ci continui in stilul tau caracteristic, pe care il ai de multa vreme, cred ca de cand ne-am intersectat prima oara pe forumul asta. Unii poate il apreciaza.
Rehael
QUOTE(abis @ 20 Jan 2011, 03:00 PM) *
Daca ai juca dupa "regulile mele" atunci:
- nu ai ataca persoana ci doar ideile interlocutorului;
- ai replica cu argumente si nu cu invective;
- nu ai face acuzatii pe care nu le poti sustine;
- nu ai ameninta;
- ai mentiona cel putin trei forumisti atei pe care ii apreciezi si ii respecti
Si asa mai departe...

Tu nu joci dupa "regulile mele", ci continui in stilul tau caracteristic, pe care il ai de multa vreme, cred ca de cand ne-am intersectat prima oara pe forumul asta. Unii poate il apreciaza.


Anticrestinule, fara plagiate, da? ohyeah.gif
abis
In America, ateii sunt mai morali decat credinciosii:

On basic questions of morality and human decency — issues such as governmental use of torture, the death penalty, punitive hitting of children, racism, sexism, homophobia, anti-Semitism, environmental degradation or human rights — the irreligious tend to be more ethical than their religious peers, particularly compared with those who describe themselves as very religious.

Pacat ca nu s-au facut inca studii de acest gen si aici. smile.gif
Rehael
QUOTE(abis @ 2 May 2011, 12:18 PM) *
In America, ateii sunt mai morali decat credinciosii:

On basic questions of morality and human decency — issues such as governmental use of torture, the death penalty, punitive hitting of children, racism, sexism, homophobia, anti-Semitism, environmental degradation or human rights — the irreligious tend to be more ethical than their religious peers, particularly compared with those who describe themselves as very religious.

Pacat ca nu s-au facut inca studii de acest gen si aici. smile.gif


Pacat ca lumea nu-i tampita si aici?!...
abis
Alt studiu interesant: cica ateii au o viaţă sexuală mai bună decāt oamenii religioşi

rofl.gif
turbo trabant
o viata secsuala mai buna, sunt mai morali ca restul, mai frumosi , mai educati, mai destepti.

Narcisism curat biggrin.gif

abis
In privinta frumusetii, nu am vazut studii. laugh.gif
turbo trabant
Nu ai vazut tu dar am facut eu studii cu ateismul feminin biggrin.gif
abis
Bravo, felicitarile mele, in cazul asta. smile.gif
March
QUOTE(abis @ 27 May 2011, 12:15 PM) *

D-asta ti-e frica tie sa te crestinezi ! laugh.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 27 May 2011, 12:17 PM) *
Bravo, felicitarile mele, in cazul asta. smile.gif

Pai vezi ca daca pana si credinciosi recunoaste , e clar: Studiile dovedeste ca ateii sunt superiori.

No, unde am mai auzit eu fraza asta cu superioritatea? rolleyes.gif
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 27 May 2011, 01:35 PM) *
No, unde am mai auzit eu fraza asta cu superioritatea? rolleyes.gif


La Hitler, si a avut dreptate, iar nemtii ne-au demonstrat-o punand europa cu botul pe labe de doua ori in mai putin de 30 de ani.
Cla
"cica ateii au o viaţă sexuală mai bună decāt oamenii religioşi"

Pai hai sa fim seriosi... religiosii zic "Da Doamne sa mi se scoale"

Ateistii se bucura mai devreme, fara sa se roaga. mwah1.gif
Rovaniemi
Faza cu superioritatea e o contrapondere la fazele alea cu ateii egal dihori īmpuțiți / suboameni / vite lipsite de orice sensibilitate și așa mai departe. Mi ee pare normal ca unul care este taxat drept prost să īncerce să dovedească contrariul. nothing to worry about it, dragi pseudocredincioși.
turbo trabant
Dihori, dihori dar au o viata secsuala de neegalat (conform unui grup de cercetatori ....).

abis
QUOTE(turbo trabant @ 27 May 2011, 01:35 PM) *
No, unde am mai auzit eu fraza asta cu superioritatea?

Habar nu am unde ai citit-o, o puteai face in foarte multe locuri - mai putin pe topicul asta. Nu a pretins nimeni ca ateii ar fi "superiori", ci doar ca, statistic, sunt unele diferente intre ei si credinciosi.

Ca si cum ai spune ca, statistic, chinezii sunt mai scunzi decat americanii - asta nu inseamna ca orice chinez este mai scund decat orice american. Sau ca, statistic, romanii sunt mai saraci decat germanii - nu inseamna ca orice somer berlinez are mai multi bani in cont decat Patriciu ori Tiriac. Sau ca, statistic, fumatorii au sanse mai mari sa moara mai repede decat cei care nu fumeaza - asta nu inseamna ca bunicul nu stiu cui nu putea sa moara foarte bine la peste 90 de ani.

Tendintele statistice nu spun nimic despre fiecare individ in parte - dar sunt convins ca esti suficient de destept incat sa nu fie nevoie sa insist prea mult pe acest subiect.

Asadar, concluzia ca "ateii sunt superiori" iti apartine; nu pot nici sa o contest, nici sa o aprob atat timp cat nu ai specificat domeniul de aplicare al acestei superioritati. Eu unul le recunosc ateilor o singura "superioritate": in domeniul spiritual, gresesc mai putin decat cei credinciosi.
turbo trabant
Abis, concluzia nu imi apartine ci "colectivului de oameni de stiinta". Este efectul clar al dovezilor "stiintifice" la fel cum o data rasismul era dovedit "stiintific".

Sunt o gramada de "studii" din astea care dovedesc ca credinciosii sunt mai "bazati" ca ateii , o apa chioara ambele studii , aceste studii nu fac decat sa gadile orgolii de o parte si de alta. Eu nu impart lumea in alb si negru de o parte credinciosi si pe de alta parte atei, cum faceti voi.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 30 May 2011, 12:58 PM) *
Abis, concluzia nu imi apartine ci "colectivului de oameni de stiinta".

Nu am vazut nicaieri scrisa concluzia asta, pana la tine.
QUOTE
Sunt o gramada de "studii" din astea care dovedesc ca credinciosii sunt mai "bazati" ca ateii

Nu stiu la ce te referi
QUOTE
Eu nu impart lumea in alb si negru de o parte credinciosi si pe de alta parte atei, cum faceti voi.

Noi o impartim? rofl.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 30 May 2011, 12:37 PM) *
Noi o impartim? rofl.gif

cu "doctrina" pe care unele suflete mai slabe chiar o iau in serios. pe cei mai multi ii doare la basca de ateismul isteric.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 30 May 2011, 02:14 PM) *
cu "doctrina" pe care unele suflete mai slabe chiar o iau in serios

Ce doctrina? Nu inteleg ce vrei sa spui.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 30 May 2011, 12:58 PM) *
Sunt o gramada de "studii" din astea care dovedesc ca credinciosii sunt mai "bazati" ca ateii

Ia uite ce-am gasit aici:


Ateii, dupǎ cum puteți vedea, sīnt mai degrabǎ bǎrbați, tineri, educați, din urbanul mare, mai ales din București, la studii sau īn funcții de conducere, lucrīnd īn mediul privat.

Pe de altǎ parte o sǎ gǎsim mai greu decīt de obicei atei īn rīndul femeilor, moldovenilor, celor din mediul rural, celor īn vīrstǎ, mai ales peste 60 de ani, cu studii puține, țigani, inactivi (pensionari, casnice, șomeri) ori țǎrani, lucrīnd la stat.
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 30 May 2011, 02:14 PM) *
cu "doctrina" pe care unele suflete mai slabe chiar o iau in serios. pe cei mai multi ii doare la basca de ateismul isteric.


Doctrina, isterie? La atei? rofl.gif Isterie e aia cand va casapiti intre voi care se inchina la zeul mai bengos, cand va turnati avioane in cap sau metal topit pe beregata, cand va sfaramati toate oasele din corp, va lasati sa muriti cu teapa in fund, sau va omorati copiii intre voi, toate astea si multe alte grozavii inimaginabile, inumane, in numele unor zei care nici macar nu stiti daca exista, dar voi pretindeti ca ii iubiti. Ii iubiti pe aia, dar sunteti gata sa ii luati beregata unui semen care se inchina la alt zeu. Mari iubitori, ce sa zic! tongue.gif
Cla
Cucu Mucu, am īntrebat pe multi (si religiosi) si tot n-am primit un raspuns care sa ma satisfaca.
Ce naiba e Duhul Sfānt??
gypsyhart
QUOTE(abis @ 31 May 2011, 04:04 PM) *
Ia uite ce-am gasit aici:

Ateii, dupǎ cum puteți vedea, sīnt mai degrabǎ bǎrbați, tineri, educați, din urbanul mare, mai ales din București, la studii sau īn funcții de conducere, lucrīnd īn mediul privat.

Pe de altǎ parte o sǎ gǎsim mai greu decīt de obicei atei īn rīndul femeilor, moldovenilor, celor din mediul rural, celor īn vīrstǎ, mai ales peste 60 de ani, cu studii puține, țigani, inactivi (pensionari, casnice, șomeri) ori țǎrani, lucrīnd la stat.


Da, m-am uitat si eu pe ministudiu. Interesant, ce sa zic. Se pare ca ateismul e un lux, ca e asociat mai mult cu bunastarea si resursele decat viceversa.

Am observat, totusi, ca ai facut o mica editare la citatul de mai sus. In varianta originala era asa:

Ateii, dupǎ cum puteți vedea, sīnt mai degrabǎ bǎrbați, tineri, educați, din urbanul mare, mai ales din București, la studii sau īn funcții de conducere, lucrīnd īn mediul privat.

Pe de altǎ parte o sǎ gǎsim mai greu decīt de obicei atei īn rīndul femeilor, moldovenilor, celor din mediul rural, celor īn vīrstǎ, mai ales peste 60 de ani (deh, frica asta de moarte, pīrdalnica!), cu studii puține, țigani, inactivi (pensionari, casnice, șomeri) ori țǎrani, lucrīnd la stat.


De editasi mesajul bre abis? Si tocmai acolo?
smile.gif
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 2 Jun 2011, 07:28 PM) *
Doctrina, isterie? La atei? rofl.gif Isterie e aia cand va casapiti intre voi care se inchina la zeul mai bengos, cand va turnati avioane in cap sau metal topit pe beregata, cand va sfaramati toate oasele din corp, va lasati sa muriti cu teapa in fund, sau va omorati copiii intre voi, toate astea si multe alte grozavii inimaginabile, inumane, in numele unor zei care nici macar nu stiti daca exista, dar voi pretindeti ca ii iubiti. Ii iubiti pe aia, dar sunteti gata sa ii luati beregata unui semen care se inchina la alt zeu. Mari iubitori, ce sa zic! tongue.gif

Te incadrezi perfect in "studiul" lui abis, comportamentul te recomanda ca fiind un geniu pustiu si neinteles intr-o mare de "credinciosi". jamie.gif

'ai te las ca ai treaba la corporatie, sa intorci micii si sa dai plei la gutza. mwah1.gif
abis
QUOTE(gypsyhart @ 3 Jun 2011, 01:00 PM) *
De editasi mesajul bre abis? Si tocmai acolo?

Din respect pentru cei varstnici, evident. Faptul ca unora frica le intuneca ratiunea nu-i tocmai magulitor.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.