Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ateii?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80
turbo trabant
Io de abia il astept de Pastele urmator pe remusica cernea, parte din mandrul guvern, la slujba de Pasti in balcon langa iliescu.
Rehael
QUOTE(abis @ 13 Apr 2012, 01:12 PM) *
Eu am spus ca mersul rar la biserica e o bila alba, ...


Ma mir! Credeam ca culoarea preferata a dracilor e negru ca smoala!

QUOTE(abis @ 13 Apr 2012, 01:12 PM) *
In principiu, nu cred ca poti combate o ideologie fara sa o cunosti foarte bine...


Unii se prind sa faca asta si din prostie... In fine, ei nu trebuie sa stie, ci vom spune ca sunt doar niste mari neintelesi, ca asa ar fi mai politically correct.

Dar iata inca un caz in care si-au dat ateii in stamba, niste ateiste mai precis. Fetele din grupul punk Pussy Riot din Rusia au tinut sa concerteze intr-o catedrala din Moscova crezand probabil ca vor fi socotite niste eroine nationale ca si acum 50 de ani in urma... Vremurile s-au schimbat totusi, desi ele inca n-au aflat, asa ca s-au ales fiecare cu cate doi ani de inchisoare, si asta doar datorita interventiei lui Putin caruia ia fost mila de ele, a vazut cat de proaste sunt, probabil, frumoase si proaste, mai precis, pedeapsa acordata de tribunal fiind initial mai mare.Un articol. Pe youtube gasiti si filmulete cu ele, clipul din biserica si declaratii date la politie. Daca nu va descurcati sa spuneti...



abis
QUOTE(Rehael @ 20 Aug 2012, 11:34 PM) *
Credeam ca culoarea preferata a dracilor e negru ca smoala!

Tu poate ca stii mai bine, direct de la sursa, nu pot sa te contrazic...
QUOTE
iata inca un caz in care si-au dat ateii in stamba, niste ateiste mai precis

Nu cunosc cazul, insa din ceea ce scrie in articol (i-au cerut Fecioarei Maria să îl îndepărteze pe Vladimir Putin de la putere) nu mi se par ateiste, ci mai degraba niste credincioase ceva mai extravagante. smile.gif
Pacat ca Fecioara nu le-a ascultat rugaciunea...
QUOTE
s-au ales fiecare cu cate doi ani de inchisoare, si asta doar datorita interventiei lui Putin caruia ia fost mila de ele, a vazut cat de proaste sunt, probabil, frumoase si proaste, mai precis, pedeapsa acordata de tribunal fiind initial mai mare

Mda, democratie ruseasca, in care presedintele stabileste cine si cat sta la inchisoare, nu legea si tribunalul...

Din partea mea, oricine e impotriva lui Putin e de "partea buna"...

Oricum chiar daca tipele alea sunt atee (lucru de care am spus deja ca ma indoiesc), macar nu sunt violente, ca unii dintre ortodocsii romani:

Grupul suedez Marduk a fost asaltat de mai multe mesaje pe Facebook venite din partea unor membri din Noua Dreapta care protesteaza impotriva concertului pe care formatia il va sustine la Club Fabrica din Bucuresti.

Printre mesajele aparute mentionam:

'Don't come in Romania!'

'We are Nationalist Orthodox Romania. Marduk, fuckin' satanist rats, listen very carefully: don't come in Romania ! Come to Bucharest to see what means violence ! Fuckk off satanist rats, we expect in Bucharest to fight !'

In acest context a aparut si un articol pe aceasta tema, publicat de site-ul deveghepatriei.wordpress.com

'Suedezii de la Marduk, gunoaie sataniste ce promoveaza neonazismul si paganismul, anunta in mod oficial pe pagina lor spurcata de Facebook : ” VENIM IN ROMANIA ” . Daca voi calcati in Romania Ortodoxa, Gradina Maicii Domnului, VA LINSAM CU BATAIA, VA BAGAM IN SPITAL !'
turbo trabant
Pssst abis, iti zic sa nu mai postezi politica pe topicul asta ca am inteles ca si actualul prezident ( inca) este din ala liber schimbist, progresist-conservator si in general necredincios.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 27 Aug 2012, 09:39 AM) *
Pssst abis, iti zic sa nu mai postezi politica pe topicul asta ca am inteles ca si actualul prezident ( inca) este din ala liber schimbist, progresist-conservator si in general necredincios.

Uite culmea ironiei, eu (un ateu hard-core daca pot sa zic asa laugh.gif ) o sa votez cu Partidul Democrat Crestin la toamna. smile.gif

Ce sa fac, stimabila Rehael a dat-o in politica, eu doar i-am raspuns - sunt in general politicos si nu pot lasa doamnele (mai ales cand sunt atat de dragute sorry.gif ) fara o lamurire atunci cand este necesar... Rehael este o veche prietena de-a mea, am avut de-a lungul timpului multe discutii in care m-a impresionat cu decenta si amabilitatea ei...

Despre optiunile religioase ale lui Antonescu nu pot vorbi, nu le cunosc - daca e ateu, o sa fie al doilea ateu impotriva caruia o sa votez cu un crestin (primul a fost Iliescu). Pentru ca, pentru un politician, sunt criterii mai importante decat biserica ori templul in care se roaga... As vota fara retinere orice politician ortodox, catolic, baptist, musulman, budist - atat timp cat oferta lui politica este mai buna, din punctul meu de vedere, decat a "concurentei".
Rehael
QUOTE(abis @ 27 Aug 2012, 12:07 AM) *
Tu poate ca stii mai bine, direct de la sursa, nu pot sa te contrazic...


Stii si tu, doar ca incerci sa salvezi momentul, zic eu... biggrin.gif


QUOTE(abis @ 27 Aug 2012, 12:07 AM) *
Nu cunosc cazul,

insa din ceea ce scrie in articol (i-au cerut Fecioarei Maria să îl îndepărteze pe Vladimir Putin de la putere) nu mi se par ateiste, ci mai degraba niste credincioase ceva mai extravagante. smile.gif
Pacat ca Fecioara nu le-a ascultat rugaciunea...


Ei, cum nu? Doar ai citit.

Deci trebuie sa fii foarte rau intentionat, ca sa zici ca ce au facut fetele alea a fot o manifestare autentica a credintei religioase. Fii multumit, deci, ca nu te-am numit diabolic...




Rehael
QUOTE(abis @ 27 Aug 2012, 09:58 AM) *
Ce sa fac, stimabila Rehael a dat-o in politica, eu doar i-am raspuns - sunt in general politicos si nu pot lasa doamnele (mai ales cand sunt atat de dragute sorry.gif ) fara o lamurire atunci cand este necesar...

Rehael este o veche prietena de-a mea, am avut de-a lungul timpului multe discutii in care m-a impresionat cu decenta si amabilitatea ei...


Dai vina pe mine, insa doar pe tine te obsedeaza politica; cum s-ar zice, chiar n-am avut nici cea mai mica intentie sa ma leg de aspectul politic...

Te asigur ca turbotrabant ma cunoaste mult mai bine decat tine, si ca intelege ca singura ta arma este aceea a calomnierii, minciunii, si a aruncarii matei moarte. De-a lungul timpului te-ai crezut extrem de smecher. Ai fost setat sa crezi ca politica, intorsul din vorbe, o sa iti rezolve toate problemele in viata si ca o sa reusesti sa scapi cu fata alba ca zapada... Dar te inseli... Oamenii nu sunt prosti. Iti inteleg intentiile mult mai bine decat crezi.
abis
QUOTE(Rehael @ 27 Aug 2012, 09:42 PM) *
Ei, cum nu? Doar ai citit.

Articolul indicat de tine l-am citit, evident. Am si vorbit despre asta. smile.gif
Insa mai multe detalii decat cele indicate acolo, nu cunosc
QUOTE
trebuie sa fii foarte rau intentionat, ca sa zici ca ce au facut fetele alea a fot o manifestare autentica a credintei religioase

Manifestarile religioase au forme extrem de variate si de multe ori suprinzatoare.



Asa ca nu m-as hazarda sa le numesc atee pe acele fete prin prisma faptului ca s-au rugat fecioarei Maria... Fireste, nu sunt credincioase in acelasi fel ca babutele cu basma care umplu bisericile pe la noi (si banuiesc ca si in Rusia) in mod curent. Insa atat timp cat se roaga mi se pare extrem de putin probabil sa fie atee. Si chiar daca ar fi, pana la urma, e treaba lor cum au ales sa protesteze impotriva lui Putin.
QUOTE
doar pe tine te obsedeaza politica; cum s-ar zice, chiar n-am avut nici cea mai mica intentie sa ma leg de aspectul politic

Recunosc, m-ai confuzat: ai adus in discutie cazul unor tinere persecutate din motive politice (pentru ca au indraznit sa protesteze impotriva unui dictator, in Rusia) si acum spui ca nu te legi de aspectul politic...? Eu zic ca mai bine explici maine dimineata ce ai vrut sa spui, la ora asta nu prea dai randament...
QUOTE
Te asigur ca turbotrabant ma cunoaste mult mai bine decat tine

As minti daca as spune ca il invidiez foarte tare, din punctul asta de vedere.
QUOTE
intelege ca singura ta arma este aceea a calomnierii, minciunii, si a aruncarii matei moarte

Sunt convins ca, daca asta este convingerea lui, mi-o va spune personal, fie in public, fie prin mesageria privata (modalitate prin care, dealtfel, am mai conversat), Desi nu suntem de acord in toate privintele, in cele mai importante suntem de multe ori de aceeasi parte si mi-a dat impresia unui tip decent, manierat si totusi incisiv atunci cand este cazul, asa ca nu am dubii ca daca are o astfel de parere, nu va ezita in a mi-o aduce la cunostinta.
QUOTE
Ai fost setat sa crezi ca politica, intorsul din vorbe, o sa iti rezolve toate problemele in viata si ca o sa reusesti sa scapi cu fata alba ca zapada

Nu stiu daca din cauza orei inaintate ori din alte motive nu reusesti sa exprimi prea clar ceea ce vrei sa spui. Despre ce probleme, despre ce alba ca zapada vorbesti, numai tu stii...
QUOTE
Oamenii nu sunt prosti. Iti inteleg intentiile mult mai bine decat crezi

Ma bucur, asta si vreau, ca oamenii sa imi inteleaga intentiile. De asta si scriu...
Rehael
QUOTE(abis @ 27 Aug 2012, 10:29 PM) *
Articolul indicat de tine l-am citit, evident. Am si vorbit despre asta. smile.gif
Insa mai multe detalii decat cele indicate acolo, nu cunosc


Daca n-ai vrut singur sa stii mai multe, inseamna ca n-ai vrut sa stii. Iar daca n-ai vrut, atunci nu mai ai dreptul sa ii contrazici pe altii, sau sa le pui la indoiala concluziile...

QUOTE
Manifestarile religioase au forme extrem de variate si de multe ori suprinzatoare.


Asta nu justifica bataia de joc. Carevasazica, pe cat de mult te-ar suprinde o manifestare religioasa, pe atat e de mojic ateul care isi arata surprinderea intr-o caricatura. jamie.gif

QUOTE
Asa ca nu m-as hazarda sa le numesc atee pe acele fete prin prisma faptului ca s-au rugat fecioarei Maria... Fireste, nu sunt credincioase in acelasi fel ca babutele cu basma care umplu bisericile pe la noi (si banuiesc ca si in Rusia) in mod curent. Insa atat timp cat se roaga mi se pare extrem de putin probabil sa fie atee. Si chiar daca ar fi, pana la urma, e treaba lor cum au ales sa protesteze impotriva lui Putin.


Daca asa stau lucrurile, abia astept sa te vad binecuvantat in fiecare zi de 'Cioara Mariana' cu cate un gainat care sa-ti pice din cer drept intre ochi... rolleyes.gif

QUOTE
Recunosc, m-ai confuzat: ai adus in discutie cazul unor tinere persecutate din motive politice (pentru ca au indraznit sa protesteze impotriva unui dictator, in Rusia) si acum spui ca nu te legi de aspectul politic...? Eu zic ca mai bine explici maine dimineata ce ai vrut sa spui, la ora asta nu prea dai randament...


Eu nu recunosc ca te-am confuzat. Altfel, nu are nicio treaba sula cu prefectura... Ca tu ca intotdeauna vrei sa faci legatura dintre coada vacii si stampila primariei, e o problema care pe mine personal nu ma preocupa...


QUOTE
As minti daca as spune ca il invidiez foarte tare, din punctul asta de vedere.


Ideea era ca te laudai aiurea, dar, nah, nu te poti abtine sa nu te dai mare. rolleyes.gif

QUOTE
Sunt convins ca, daca asta este convingerea lui, mi-o va spune personal, fie in public, fie prin mesageria privata (modalitate prin care, dealtfel, am mai conversat), Desi nu suntem de acord in toate privintele, in cele mai importante suntem de multe ori de aceeasi parte si mi-a dat impresia unui tip decent, manierat si totusi incisiv atunci cand este cazul, asa ca nu am dubii ca daca are o astfel de parere, nu va ezita in a mi-o aduce la cunostinta.


Ei, daca vrei tu sa fii asa convins... smile.gif

QUOTE
Nu stiu daca din cauza orei inaintate ori din alte motive nu reusesti sa exprimi prea clar ceea ce vrei sa spui. Despre ce probleme, despre ce alba ca zapada vorbesti, numai tu stii...


Se poate ca sunt eu de vina, sau se poate ca nu... In fond nu-i o noutate ca ai dificultati de intelegere. Din fericire altii nu prezinta dificultatile tale.

QUOTE
Ma bucur, asta si vreau, ca oamenii sa imi inteleaga intentiile. De asta si scriu...


Chiar daca trag concluzia ca doar iti dai in petec sau ca faci circ de doi bani... Nu-i asa?
abis
QUOTE(Rehael @ 28 Aug 2012, 01:34 PM) *
Daca n-ai vrut singur sa stii mai multe, inseamna ca n-ai vrut sa stii. Iar daca n-ai vrut, atunci nu mai ai dreptul sa ii contrazici pe altii, sau sa le pui la indoiala concluziile...

Daca tu spui ca fetele alea sunt atee desi in articolul indicat tot de tine scrie ca s-au rugat, nu am voie sa observ ca este o contradictie... Nu am voie pentru ca nu vrei tu. smile.gif

Nu am de unde sa stiu daca sunt atee sau nu, am spus ca mi se pare putin probabil ca niste atee sa se roage, si pentru asta ma acuzi de "bataie de joc"?

QUOTE
abia astept sa te vad binecuvantat in fiecare zi de 'Cioara Mariana' cu cate un gainat care sa-ti pice din cer drept intre ochi

Asteapta rofl.gif

In rest, nu mai zic nimic, nu are rost sa iti raspund la colectia de ironii ieftine si jigniri cu care continui. Mi se pare ciudata satisfactia cu care scrii despre modul in care un regim autoritar ca cel din Rusia isi reprima contestatarii, insa fiecare are dreptul la optiunea sa politica...
Rehael
QUOTE(abis @ 28 Aug 2012, 03:06 PM) *
Daca tu spui ca fetele alea sunt atee desi in articolul indicat tot de tine scrie ca s-au rugat, nu am voie sa observ ca este o contradictie... Nu am voie pentru ca nu vrei tu. smile.gif


In articolul acela sunt aratate mai multe aspecte. Asadar, cat de idiot trebuie sa fie cineva ca sa nu isi dea seama ca acea "rugaciune" nu a fost decat un pamflet? Raspuns corect: FOARTE! Nu ca tu ai fi un idiot... Drept urmare, tribunalului nu i-a tremurat deloc mana ca sa semneze sentinta impotriva lor.


QUOTE
Nu am de unde sa stiu daca sunt atee sau nu, am spus ca mi se pare putin probabil ca niste atee sa se roage, si pentru asta ma acuzi de "bataie de joc"?

Asteapta rofl.gif

In rest, nu mai zic nimic, nu are rost sa iti raspund la colectia de ironii ieftine si jigniri cu care continui.

Mi se pare ciudata satisfactia cu care scrii despre modul in care un regim autoritar ca cel din Rusia isi reprima contestatarii, insa fiecare are dreptul la optiunea sa politica...


Sunt sigura ca de data asta poti sa recunosti ca ai inteles de fapt foarte bine ca erau atee...

Eu cred ca n-am ce sa mai astept. smile.gif

Dar tu cand ai oferit ceva pretios? Ce dai aia ai sa primesti. Amin.

Doar ca ti se pare... Poate ca ai o vedenie, ceva, zic si eu...

abis
QUOTE(Rehael @ 29 Aug 2012, 12:49 PM) *
Drept urmare, tribunalului nu i-a tremurat deloc mana ca sa semneze sentinta impotriva lor.

Lucru care, din cate observ, te umple de fericire.

Habar nu am daca a fost pamflet sau nu, din articol nu rezulta, e posibil sa fi fost, e posibil sa nu fi fost, nu stiu. Nu se poate trage o concluzie certa doar din ce scrie acolo. De aici si pana la a ma face pe mine in fel si chip e cale lunga si prefer sa nu comentez prea mult asupra motivelor pentru care in loc de o discutie relaxata preferi sa arunci cu jigniri.

Atee, credincioase, ce-or fi ele, daca faceau asta in Marea Britanie ori Danemarca de pilda, ar fi fost judecate si condamnate la inchisoare? Iar seful statului ar fi intervenit pentru modificarea sentintei?

QUOTE
Dar tu cand ai oferit ceva pretios? Ce dai aia ai sa primesti

Exact asta as putea sa-ti raspunda si tie altii cu care discuti... smile.gif
Rehael
QUOTE(abis @ 29 Aug 2012, 01:14 PM) *
Lucru care, din cate observ, te umple de fericire.

Nu se poate trage o concluzie certa doar din ce scrie acolo.

Atee, credincioase, ce-or fi ele, daca faceau asta in Marea Britanie ori Danemarca de pilda, ar fi fost judecate si condamnate la inchisoare? Iar seful statului ar fi intervenit pentru modificarea sentintei?

Exact asta as putea sa-ti raspunda si tie altii cu care discuti... smile.gif


Doar ca ti se pare ca observi. Cel mai probabil fiindca ii apreciezi pe altii dupa chipul si asemanarea ta... jamie.gif Cum pe tine necazul altuia te-a umplut intotdeauna de fericire, mai ales cand te-ai priceput sa il faci tu (ca doar de aceea te cracanai de ras pe forum, nu ca ai fi ras ca proasta in targ), presupunerea despre altii ca ar face la fel, ia nastere in mintea ta fara nicio dificultate...

Ba se poate.

Ce are scula cu prefectura?... Fiecare stat are dreptul sa aiba ce legi vrea el, nu ce vrea muschiul tau, ca asa e in politica... jamie.gif

Eu deocamdata n-am ridicat pretentii asa cum ai facut tu, asa incat sa am nevoie de explicatii, asta pe de o parte. Ca pe de alta parte la cate mizerii ai oferit tu altora, imi vine sa ma rog sa dea diareea in "Cioara Mariana" cand s-o afla deasupra ta...
abis
QUOTE(Rehael @ 29 Aug 2012, 01:34 PM) *
Fiecare stat are dreptul sa aiba ce legi vrea el, nu ce vrea muschiul tau, ca asa e in politica...

Eu in doctrina politica am citit despre drepturile omului mai degraba decat despre drepturile statului. Si cred ca primele ar trebui sa aiba prioritate. Dar daca tu crezi altfel, asta e, nu putem fi de acord mereu unii cu altii...

Bineinteles ca nu poate "muschiul meu" sa schimbe nici legile de aici, nici cele de aiurea, insa nu stiu de ce te deranjeaza ca in discutiile cu oamenii de aici ori din alta parte imi expun si eu opiniile despre una, despre alta... Printre altele, si despre unele legi.

QUOTE
Eu deocamdata n-am ridicat pretentii asa cum ai facut tu

Mi-e teama ca nu stiu la ce te referi. Discutam despre Pussy Riot (tu le-ai adus in discutie). Ce pretentii am ridicat? blink.gif
Si de necazul cui m-am bucurat? Al fetelor alea sau de al altcuiva? unsure.gif

QUOTE
imi vine sa ma rog sa dea diareea in "Cioara Mariana" cand s-o afla deasupra ta...

Si te impiedic eu sa te rogi? Roaga-te si pentru asta, daca asa simti nevoia. smile.gif
O sa te anunt daca va functiona ori nu.
Felina
QUOTE(abis @ 29 Aug 2012, 12:41 PM) *
Si te impiedic eu sa te rogi? Roaga-te si pentru asta, daca asa simti nevoia. smile.gif
O sa te anunt daca va functiona ori nu.



rofl.gif rofl.gif
Rehael
QUOTE(abis @ 29 Aug 2012, 02:41 PM) *
Eu in doctrina politica am citit despre drepturile omului mai degraba decat despre drepturile statului. Si cred ca primele ar trebui sa aiba prioritate. Dar daca tu crezi altfel, asta e, nu putem fi de acord mereu unii cu altii...


Ase, bine... ohyeah.gif
Unde naiba scrie in legile naturii ca statele si respectiv oamenii au drepturi? Nu cumva esti un indoctrinat cu inventiile altora si nu cu lucruri reale? devil.gif
Sa iti amintesc ca acum vreo doua sute de ani, unii oameni ziceau ca e drept sa aiba sclavi... Lucrurile puteau sta exact invers, de altfel, ca aceia care erau sclavi sa poata spune ca au dreptul sa-i faca pe altii sclavi... Cum oare de nu reusesc oamenii sa fie coerenti?


QUOTE(abis @ 29 Aug 2012, 02:41 PM) *
Bineinteles ca nu poate "muschiul meu" sa schimbe nici legile de aici, nici cele de aiurea, insa nu stiu de ce te deranjeaza ca in discutiile cu oamenii de aici ori din alta parte imi expun si eu opiniile despre una, despre alta... Printre altele, si despre unele legi.


Pai nu ma deranjeaza nimic decat ca tu bazai aiurea, ca nu vad sa scrie nicaieri in legile naturii ca ai avea tu drepturi. Tu deschizi gura doar ca au vrut alti oameni sa poti sa faci asta, dar nu ca ai avea tu vreun drept de la natura.

QUOTE(abis @ 29 Aug 2012, 02:41 PM) *
Mi-e teama ca nu stiu la ce te referi. Discutam despre Pussy Riot (tu le-ai adus in discutie).

Ce pretentii am ridicat? blink.gif


Ma refer la toate ironiile tale ieftine si de prost gust..

Faceai nazuri la ale mele.

QUOTE(abis @ 29 Aug 2012, 02:41 PM) *
Si de necazul cui m-am bucurat? Al fetelor alea sau de al altcuiva? unsure.gif


Constat ca ai memorie scurta ori chiar esti amnezic...

QUOTE(abis @ 29 Aug 2012, 02:41 PM) *
Si te impiedic eu sa te rogi? Roaga-te si pentru asta, daca asa simti nevoia. smile.gif
O sa te anunt daca va functiona ori nu.



Cum ziceam, la cate mizerii ai oferit tu altora, ai merita "binecuvantarile" zilnice ale ciorii Mariana, asa, ca sa nu ramai cumva dator... chestie pentru care mai ca-mi vine sa ma rog... Dar o sa aleg ca macar eu sa te iert, fiindca imi dau seama ca se poate ca nu stii ce faci.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 29 Aug 2012, 01:41 PM) *
Eu in doctrina politica am citit despre drepturile omului mai degraba decat despre drepturile statului. Si cred ca primele ar trebui sa aiba prioritate. Dar daca tu crezi altfel, asta e, nu putem fi de acord mereu unii cu altii...

Eu mai curand am auzit de drepturile onului. Iar drepturile statului este un pleonasm, statul are numai drepturi, obligatii avand fraierii care cred ca au drepturi.
Rehael
QUOTE(turbo trabant @ 29 Aug 2012, 03:40 PM) *
Eu mai curand am auzit de drepturile onului. Iar drepturile statului este un pleonasm, statul are numai drepturi, obligatii avand fraierii care cred ca au drepturi.


Cred ca s-a referit la drepturile statelor dictate de inventia unora numita onu... Ce nu stiu unii e ca s-ar putea ca nu toata lumea sa fie multumita de inventia asta, ca altii pot sa spuna ca au cu totul alte drepturi. ohyeah.gif
abis
QUOTE(Rehael @ 29 Aug 2012, 03:25 PM) *
Sa iti amintesc ca acum vreo doua sute de ani, unii oameni ziceau ca e drept sa aiba sclavi...

Stiu si pe ce argumente se bazau cand spuneau asta... wink.gif

QUOTE
Cum oare de nu reusesc oamenii sa fie coerenti?

Pai nu stiu, spune-mi tu. Discutia a plecat de la faptul ca ai pomenit despre Pussy Riot acuzandu-le ca sunt atee pe baza unui articol din presa; eu ti-am raspuns ca pe baza acelui articol nu se poate trage o concluzie clara cu privire la optiunile lor religioase, dupa care ai inceput sa ma acuzi de cate in luna si in stele si acum ai ajuns la sclavagism... Unde e coerenta? blink.gif

Pentru ca mi-am permis sa exprim niste dubii referitoare la una dintre concluziile pe care le-ai tras dintr-un articol de pe net ai dezlantuit Potopul:

  • trebuie sa fii foarte rau intentionat
  • fii multumit, deci, ca nu te-am numit diabolic
  • singura ta arma este aceea a calomnierii, minciunii, si a aruncarii matei moarte
  • te-ai crezut extrem de smecher
  • ai fost setat sa crezi ca intorsul din vorbe, o sa iti rezolve toate problemele in viata
  • abia astept sa te vad binecuvantat in fiecare zi de 'Cioara Mariana' cu cate un gainat
  • nu te poti abtine sa nu te dai mare
  • nu-i o noutate ca ai dificultati de intelegere
  • doar iti dai in petec sau faci circ de doi bani
  • poate ca ai o vedenie, ceva
  • ii apreciezi pe altii dupa chipul si asemanarea ta
  • pe tine necazul altuia te-a umplut intotdeauna de fericire, mai ales cand te-ai priceput sa il faci tu
  • la cate mizerii ai oferit tu altora, imi vine sa ma rog sa dea diareea in "Cioara Mariana"
  • esti un indoctrinat cu inventiile altora si nu cu lucruri reale?
  • nu ma deranjeaza nimic decat ca tu bazai aiurea
  • toate ironiile tale ieftine si de un prost gust mai mult decat indoielnic
  • ai memorie scurta ori chiar esti amnezic
  • la cate mizerii ai oferit tu altora, ai merita "binecuvantarile" zilnice ale ciorii Mariana
  • imi dau seama ca se poate ca nu stii ce faci


Relaxeaza-te, e o simpla discutie, nu ne luam la bataie. Chiar trebuie sa-ti faci sange rau? AI grija cu sanatatea... Da, fetele de la Pussy Riot s-ar putea sa fie atee. S-ar putea si sa nu fie. Habar nu am care este optiunea lor religioasa si nici nu mi se pare important acest aspect. Cred ca au ales o modalitate riscanta si discutabila pentru a-si exprima convingerile politice; insa dincolo de asta, opinia mea este ca societatea rusa ar avea de castigat daca Putin ar fi inlaturat. Si nu stiu pot comenta pedeapsa pe care au primit-o pentru ca nu cunosc legile ruse. In privinta religiei pe care o impartasesc oamenii politici: nu mi se pare cel mai important criteriu dupa care trebuie sa fie judecati - am votat si foarte probabil ca voi vota si cu alte ocazii persoane religioase, daca vor avea un program politic mai bun. Cred ca ai reactionat cam exagerat si destul de tardiv raspunzand la un mesaj din aprilie; nu stiu ce ti-a casunat asa, dintr-o data...
Rehael
QUOTE(abis @ 29 Aug 2012, 04:26 PM) *
Stiu si pe ce argumente se bazau cand spuneau asta... wink.gif


Lasa laudele si nu incerca sa eviti subiectul. Deci, nu stii. Tu sa-mi spui de unde e gogorita asta cu drepturile tale. Ca stiinta nu a descoperit nicaieri in natura unde sunt scrise drepturile omului.

QUOTE
Pai nu stiu, spune-mi tu. Discutia a plecat de la faptul ca ai pomenit despre Pussy Riot acuzandu-le ca sunt atee pe baza unui articol din presa;


Nu le-a acuzat nimeni ca sunt atee, nu halucina, ci doar am zis ca si-au data in petec de proaste ce sunt, asa incat au ajuns sa fie acuzate si respectiv condamnate pentru nesimtire, huliganism, samd... Nu-i vina mea ca nesimtirea si huliganismul se leaga de ateism...

QUOTE
Pentru ca mi-am permis sa exprim niste dubii referitoare la una dintre concluziile pe care le-ai tras dintr-un articol de pe net ai dezlantuit Potopul:


Pentru ca am cutezat sa te pun la punct asa cum meriti, inteleg ca pentru tine e o intreaga tragedie, dar altfel, nu-mi fac griji ca nu o meriti...

Restul nu-s decat smiorcaieli; incearca sa fii mai barbat! jamie.gif
mothman
Rehael, ia un snickers... jamie.gif
Rehael
QUOTE(mothman @ 29 Aug 2012, 05:28 PM) *
Rehael, ia un snickers... jamie.gif


Esti amabil, dar mananca-l tu ca nu mi-e foame...


Ca sa nu fii offtopic, zi-mi de drepturile omului descoperite prin studiul stiintific asupra naturii...
abis
QUOTE(Rehael @ 29 Aug 2012, 05:04 PM) *
Ca stiinta nu a descoperit nicaieri in natura unde sunt scrise drepturile omului.

Nu pot decat sa fiu de acord cu tine: da, stiinta nu a descoperit nicaieri in natura un loc unde sa fie scrise drepturile omului. Nu am de gand sa te contrazic.

QUOTE
Nu le-a acuzat nimeni ca sunt atee, nu halucina

Imi cer scuze, am facut eu o confuzie: de fapt nu tu ci altcineva a scris pe pagina anterioara iata inca un caz in care si-au dat ateii in stamba, niste ateiste mai precis

QUOTE
Nu-i vina mea ca nesimtirea si huliganismul se leaga de ateism

Asa cum te legi tu de mine? laugh.gif

QUOTE
incearca sa fii mai barbat

Asta inseamna sa nu-ti mai atrag atentia ca exagerezi cu atacurile la persoana? Ca in afara de a ma porcai in fel si chip nu spui, practic, nimic? Sau vrei sa ma comport ca in bancul ala cu tipul si tipa din lift in care ea blocheaza liftul intre etaje, isi arunca pe jos bluza si fusta si-i sopteste la ureche "Acum fa-ma sa ma simt femeie"...?
Rehael
QUOTE(abis @ 29 Aug 2012, 05:57 PM) *
Nu pot decat sa fiu de acord cu tine: da, stiinta nu a descoperit nicaieri in natura un loc unde sa fie scrise drepturile omului. Nu am de gand sa te contrazic.


Carevasazica, nu se dovedeste nicaieri ca ateii au drepturi ci doar ca sunt la mila celorlati, asa-i?

QUOTE(abis @ 29 Aug 2012, 05:57 PM) *
Imi cer scuze, am facut eu o confuzie: de fapt nu tu ci altcineva a scris pe pagina anterioara iata inca un caz in care si-au dat ateii in stamba, niste ateiste mai precis


Nu in asta consta confuzia ta 'amnezicule', ci in faptul ca sustineai ca le-am acuzat pe ateiste de ateism; eu le-am acuzat de nesimtire si nu de ateism. Ori in capul tau ateism=nesimtire si de aceea faci aceasta confuzie?...



QUOTE(abis @ 29 Aug 2012, 05:57 PM) *
Asa cum te legi tu de mine? laugh.gif


Acuma ca tu te-ai legat de subiect, nu da vina pe mine, auzi?

QUOTE(abis @ 29 Aug 2012, 05:57 PM) *
Asta inseamna sa nu-ti mai atrag atentia ca exagerezi cu atacurile la persoana? Ca in afara de a ma porcai in fel si chip nu spui, practic, nimic? Sau vrei sa ma comport ca in bancul ala cu tipul si tipa din lift in care ea blocheaza liftul intre etaje, isi arunca pe jos bluza si fusta si-i sopteste la ureche "Acum fa-ma sa ma simt femeie"...?


Nu exagerez cu nimic, doar am discutat. Primesti exact ceea ce oferi. Daca te simti atacat este pentru ca nici tu nu ai vrut sa ii respecti pe altii, punct. Orisicum s-a dovedit ca stiinta nu ti-a descoperit tie niciun drept... smile.gif



abis
QUOTE(Rehael @ 29 Aug 2012, 06:39 PM) *
nu se dovedeste nicaieri ca ateii au drepturi ci doar ca sunt la mila celorlati, asa-i?

Asta este viziunea ta despre ceea ce inseamna "drepturi"? Adica, tu nu ai dreptul sa traiesti, esti la mila celorlalti care se indura de tine si te lasa in viata? Sau ce vrei sa spui? unsure.gif

QUOTE
eu le-am acuzat de nesimtire

Nu stiu daca in codul penal rus nesimtirea se sanctioneaza cu inchisoare. Pe de alta parte, aprecierea asupra notiunii de "nesimtire" este inevitabil subiectiva... Cineva ar putea spune, de exemplu, ca tonul pe care il folosesti tu denota asa ceva...

QUOTE
Daca te simti atacat este pentru ca nici tu nu ai vrut sa ii respecti pe altii, punct

Ii respect pe toti cei care merita asta.
turbo trabant
Oare romanii care au huiduit si injurat in curtea bisericii unde EBA se marita erau credinciosi sau pur si simplu marlani liberi-cugetatori ca si felix si nea nelu?


abis
QUOTE(turbo trabant @ 3 Sep 2012, 09:48 AM) *
erau credinciosi sau pur si simplu marlani liberi-cugetatori

Nu stiu daca erau credinciosi ori nu, habar nu am ce s-au declarat la recensamant, dar marlani erau sigur.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 3 Sep 2012, 09:05 AM) *
Nu stiu daca erau credinciosi ori nu, habar nu am ce s-au declarat la recensamant, dar marlani erau sigur.

Pun pariu ca daca li se dadea o ciorba, marlanii astia lasau convingerile la o parte si se imbranceau la polonic.

In locul preotilor ii afuriseam un pic, asa ca un taliban ce sunt rolleyes.gif
turbo trabant
E bine ca s-a ales si prostanacul asta, sa fie circul si mai circ.

http://www.romanialibera.ro/actualitate/po...ent-287980.html


abis
N-am mai vazut pana acum asa ceva, cel putin nu prin Bucuresti: miting al preotilor si calugarilor

Se lasa cu bataie, cu vandalizari, cu lupte cu jandarmii...? smile.gif
abis
Despre puterea vindecatoare a rugaciunii

In SUA, doi parinti pe nume Herbert şi Catherine Schaible au decis, in 2009, sa nu isi duca la medic copilul bolna de pneumonie. Au preferat in locul tratamentului medical sa se roage pentru vindecare. Rezultatul a fost surprinzator...

Mai nou, al doilea copil al lor, Brandon, suferea de diaree şi îşi pierduse pofta de mâncare. Părinţii au decis sa nu il duca la medic si sa apeleze tot la rugaciune pentru a-l vindeca, exact ca in cazul precedent. Rezultatul a fost, surprinzator, acelasi...

Cat de orbit trebuie sa fii ca sa nu vezi care este adevarata putere a rugaciunii, cat de vandut intereselor companiilor farmaceutice trebuie sa fii ca sa sustii ca tratamentele sunt mai eficiente decat rugaciunea?!

continuarea aici
turbo trabant
Paranoia sau doar hater?

http://www.evz.ro/detalii/stiri/remus-cern...ie-1042543.html

LE: e bine ca a fost votat de preacucernicele babe care se flegmeaza/injura pentru niste apa sfintita ar voteaza rosu/verde by default . Electoratul si diliul ales se merita reciproc.
abis
Constituțiile statelor sunt niste legi care stabilesc drepturile si datoriile principale ale cetațenilor, sistemul electoral, organizarea organelor supreme și locale etc. Nu exista niciun motiv pentru a pomeni despre "rolul istoric" al vreunei organizatii private intr-o lege; o lege reglementeaza, nu este eseu... smile.gif

Idiotii aia din comisia lui Cacarau, printre alte aberatii si mai gogonate, au votat si formularea care l-a deranjat pe Cernea (inteleg ca pentru el restul or fi ok): România recunoaşte rolul istoric în constituirea statului român al Casei Regale, Bisericii Ortodoxe şi a celorlate culte religioase.

Culte recunoscute sunt si islamul ori "martorii lui Yehova". Care a fost rolul istoric al lor in constituirea statului roman? smile.gif

turbo trabant
Sa iti subliniez?

"Peste tot aproape nimic nu se mai face şi nu se mai desface în România fără Biserică. Ceea ce nu se întâmplă nicăieri într-o ţară civilizată", a mai spus Remus Cernea.


Diliu curat, angajat pe banii "preacredincioaselor" anti-basiste. tongue.gif
abis
Lasand asta la o parte, le-a tras-o urat Cernea alora care l-au votat
turbo trabant
QUOTE(abis @ 14 Jun 2013, 01:48 PM) *
Lasand asta la o parte, le-a tras-o urat Cernea alora care l-au votat

Ca de atatea ori cand au votat.

No, lasa ca astfel a scazut somajul cu o persoana si se incaseaza o chirie la 2 camere central. Un jos base ecologist, hateist si miserupist te scapa din casuta lui mami si tati. drool.gif
turbo trabant
Nu exista nici o legatura intre comunism si ateism.


http://www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/do...tml#top_articol
abis
Pai nu exista.

Daca imi arati un comunist ateu nu inseamna ca toti ateii sunt comunisti. Ori ca toti comunistii sunt atei.

Comunisti sunt aia care sustin "proprietatea comuna asupra mijloacelor de productie". Atei sunt aia care nu cred in zeitati. Nu e nicio legatura intre cele doua categorii.
Marduk
QUOTE(abis @ 14 Jun 2013, 12:55 PM) *
.... Care a fost rolul istoric al lor in constituirea statului roman?

N-as putea sa-ti spun mai nimic despre rolul "celorlate culte religioase", dar despre rolul BOR, al Bisericii catolice si greco-catolice se poate discuta luni de zile. Poate ca domnul George Laurenti Crin Antonescu a vrut sa se refera prin "culte religioase" la masoni, care trebuie sa recunoastem au jucat un rol destul de important in faurirea statului modern roman.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 4 Jul 2013, 11:49 AM) *
Pai nu exista.

Daca imi arati un comunist ateu nu inseamna ca toti ateii sunt comunisti. Ori ca toti comunistii sunt atei.

Comunisti sunt aia care sustin "proprietatea comuna asupra mijloacelor de productie". Atei sunt aia care nu cred in zeitati. Nu e nicio legatura intre cele doua categorii.

1. acel ilegalist a spus clar in interviu ca majoritatea ilegalistilor erau atei.
2. majoritatea comunistilor "primari" au fost atei pentru ca capitalul lui marx are niste cacapitole interesante apropo de religie si "zeitati".


exergy33
QUOTE(abis @ 4 Jul 2013, 12:49 PM) *
Comunisti sunt aia care sustin "proprietatea comuna asupra mijloacelor de productie". Atei sunt aia care nu cred in zeitati. Nu e nicio legatura intre cele doua categorii.

De acord ca nu toti ateii au fost comunisti insa platforma de idei comunista presupune, cel putin teoretic, ca cei ce imbratiseaza ideile comuniste trebuie sa renunte la cele religioase. Religia e vazuta ca ceva retrograd si o parghie de exploatare a maselor. Eu asa tin minte ca ni s-a spus la orele de "comunism stiintific" smile.gif
Doctrina comunista ia in considerare materialitatea lumii si evolutionismul.
Oricum, atei sau neatei, comunistii au fost cei ce de-a lungul istoriei au distrus lacasele de cult.
Marduk
QUOTE(exergy33 @ 5 Jul 2013, 06:31 AM) *
...Oricum, atei sau neatei, comunistii au fost cei ce de-a lungul istoriei au distrus lacasele de cult.

Nu le-au distrus chiar pe toate, unele au fost chiar renovate si incluse in patrimoniul national, istoric, turistic etc. Nici macar bolsevicii, stalinistii, maoistii, khmerii, castristii etc. n-au avut curajul sa faca trecerea la ateismul de stat, sa distruga orice forma de manifestare religioasa. Nu stiu cum stau lucrurile in Koreea de Nord, dar banuiesc ca inca mai exista oameni religiosi acolo, specia aceasta nu o sa dispara chiar asa de usor, mare parte din dezvoltarea sociala, culturala, spirituala a societatilor umane se datoreaza religiei, religiozitatii oamenilor.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 4 Jul 2013, 09:20 PM) *
1. acel ilegalist a spus clar in interviu ca majoritatea ilegalistilor erau atei.
2. majoritatea comunistilor "primari" au fost atei pentru ca capitalul lui marx are niste cacapitole interesante apropo de religie si "zeitati".

Si ce daca? Ce legatura am eu ca ateu cu cei cateva zeci ori maxim cateva sute de indivizi care faceau parte din PCR-ul ilegal? Majoritatea ilegalistilor erau barbati; inseamna asta ca barbatii sunt de vina pentru ca nu stiu ce au facut comunistii?
Ateii existau si in antichitate in India ori Grecia, comunisti nu prea; atei sunt de diverse orientari politice, de la extrema stanga pana la extrema dreapta trec prin tot spectrul politic pentru ca singurul lucru comun al tututor ateilor este absenta credintei in zei si nu o anume opinie politica. Am fost uimit sa intalnesc chiar si atei antisemiti, chestie pe care nu am inteles-o nici picat cu ceara...

Asa, poftim, si majoritatea nazistilor erau crestini; pot trage de aici concluzia ca exista o legatura intriseca intre nazism si crestinism?
Asa cum religia ta crestina nu te face nazist ori simpatizant de-al Garzii de Fier, asa nici pe altii ateismul nu-i face simpatizanti ai comunistilor.

Pe de alta parte, exista si destui comunisti crestini...

Una e ateismul (care este doar lipsa credintei religioase) si alta e comunismul (care este o opinie politica). Exista atei comunisti si atei anticomunisti; exista de asemenea crestini comunisti si crestini anticomunisti. Intre opinia pe care o ai fata de o anume orientare politica si atitudinea pe care o ai fata de o anume religie nu este nicio legatura.

Tu, crestin, si eu, ateu, avem cam aceleasi opinii politice. Eu ateu si Iliescu tot ateu suntem pe pozitii politice ireconciliabile. Tu crestin si Voronin tot crestin sunteti deasemenea pe pozitii politice total opuse.

QUOTE(exergy33)
Doctrina comunista ia in considerare materialitatea lumii si evolutionismul.

Si Biserica Catolica ia in considerare evolutionismul. Mai mult, considera evolutia calea prin care D-zeu a creat viata terestra smile.gif
Sa nu-mi spui ca Papa e comunist din cauza asta. smile.gif

QUOTE
atei sau neatei, comunistii au fost cei ce de-a lungul istoriei au distrus lacasele de cult

In Romania au exista biserici demolate in timpul comunismului. Au existat deasemenea biserici contruite ori renovate in timpul comunismului.
Deasemenea, in perioada antebelica (pe cand Romania nu era condusa de comunisti) au exista biserici demolate...
turbo trabant
QUOTE(abis @ 5 Jul 2013, 11:13 AM) *
Si ce daca? Ce legatura am eu ca ateu cu cei cateva zeci ori maxim cateva sute de indivizi care faceau parte din PCR-ul ilegal? Majoritatea ilegalistilor erau barbati; inseamna asta ca barbatii sunt de vina pentru ca nu stiu ce au facut comunistii?
Ateii existau si in antichitate in India ori Grecia, comunisti nu prea; atei sunt de diverse orientari politice, de la extrema stanga pana la extrema dreapta trec prin tot spectrul politic pentru ca singurul lucru comun al tututor ateilor este absenta credintei in zei si nu o anume opinie politica. Am fost uimit sa intalnesc chiar si atei antisemiti, chestie pe care nu am inteles-o nici picat cu ceara...


M-am referit strict la perioada de inceput ( ilegalism) a comunismului, nu la persoana ta. Comunismul a fost si ramane o doctrina materialist-dialectica.
Marduk
QUOTE(abis @ 5 Jul 2013, 12:13 PM) *
... Ateii existau si in antichitate in India ori Grecia, comunisti nu prea...

Existau si "comunisti" dar nu aveau o doctrina care sa-i defineasca.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 5 Jul 2013, 03:27 PM) *
M-am referit strict la perioada de inceput ( ilegalism) a comunismului, nu la persoana ta.

Se prea poate ca majoritatea dintre cei 50-200 de ilegalisti de la inceputul PCR sa fi fost atei. Asta nu inseamna ca exista vreo legatura intre cele doua pozitii (una filosofica, alta politica)
QUOTE
Comunismul a fost si ramane o doctrina materialist-dialectica.

Dialectica si materialismul nu au fost creatia comunistilor, ci a lui Hegel (dialectica) si a filosofilor antici (materialismul)

De pe Wikipedia:

Comunismul este un termen care se poate referi la mai multe noțiuni legate între ele, dar diferite și, istoric, foarte contrastate, sau chiar, după comentatori precum istoricul Stephane Courtois, contradictorii:
- o ideologie care, oficial, promovează un sistem social în care nu există stat, clase sociale și proprietate privată, și care are scopul de a realiza o societate egalitară;
- o mișcare politică, un partid care afirmă că dorește să implementeze acest sistem;
- un regim politic care se revendică „comunist”, „socialist”, „republică populară” sau „democrație populară”, în care statul există, fiind chiar atotputernic și totalitar sub conducerea excluzivă a unui singur partid, zis „comunist”, „socialist” sau „muncitoresc”, iar clasele sociale fiind diferențiate nu prin accesul la proprietate ci prin accesul inegal la uzufructul proprietății colective.


Deci, nimic despre atitudinea fata de religie smile.gif

Demn de retinut este ca la origine, Liga Comuniștilor, fondată la Londra în 1836 sub numele de Liga Celor Drepți, a fost o organizație comunist-creștină.

Asa ca lucrurile sunt mai complicate decat la prima vedere: comunismul nu este neaparat ateu iar ateismul nu este neaparat comunist. La fel, crestinismul si comunismul nu sunt chiar atat de incompatibile pe cat spun unii.


turbo trabant
QUOTE(abis @ 5 Jul 2013, 03:03 PM) *
Se prea poate ca majoritatea dintre cei 50-200 de ilegalisti de la inceputul PCR sa fi fost atei. Asta nu inseamna ca exista vreo legatura intre cele doua pozitii (una filosofica, alta politica)
Dialectica si materialismul nu au fost creatia comunistilor, ci a lui Hegel (dialectica) si a filosofilor antici (materialismul)


De acord insa comunistii primordiali incepand de la marx au fost anti- religie si atei- Marx, Engels, Lenin. Nu am auzit de o lucrare comunista de larga circulatie (cum a fost Capitalul lui Marx) in care sa se "vorbeasca de bine" religia. Casta preotilor era vazuta ca una exploatatoare si nu exploatata.

Eu inca mai tin minte emisiunile radio /tv dinainte de '89 in care se vorbea de "omul nou , neatins de microbul religiei".

LE: Lenin dixit "We must combat religion—that is the ABC of all materialism, and consequently of Marxism."

http://www.marxists.org/archive/lenin/works/1909/may/13.htm
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 5 Jul 2013, 04:59 PM) *
QUOTE
.... comunistii primordiali incepand de la marx....

Ce sunt "comunistii primordiali"?
QUOTE
...Casta preotilor era vazuta ca una exploatatoare si nu exploatata.

De la un moment dat a "casta preotilor" a devenit colaboaratoarea comunistilor, unii arhierei zic ca au facut asta pentru a supravietui, altii doar din interese pur umane etc. Eu cred ca acolo unde preotii, indiferent de religie, au acceptat sa colaboreze cu comunistii, nazistii, fascistii, autoritatile in general etc. n-au facut altceva decat sa-si abandoneze turmele in mainile lupilor. In multe tari clerul a fost penetrat de serviciile secrete si folosit in scop propagandistic.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 5 Jul 2013, 04:59 PM) *
De acord insa comunistii primordiali incepand de la marx au fost anti- religie si atei- Marx, Engels, Lenin.

Stiu ca unii dintre primii comunisti au fost anti-religie - si nu doar dintre primii. Si ce inseamna asta? Nimic....

Sunt si acum prelati de rang inalt care regreta vremea comunistilor - are asta vreo relevanta? smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.