Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ateii?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80
ioana1
sintetizez asa,din punctul meu de vedere: mintea(creierul) nu este de nici un folos in intelegerea psihicului cum nici psihicul nu ajuta la intelegerea functionarii creierului.exista diferite moduri de interpretare a naturii acestei legaturi. si totusi,se completeaza, si au aparut amandoua, formeaza o singura entitate,si nu-mi pare a fi nici una dintre ele derivata a celeilate.

am mai vorbit despre asta,imi amintesc, dar nu stiu pe ce topic.

si acum zic asa:o mare parte din viata se strange si se inmagazineaza informatia,si perioada asta arata mintea mai activa, si sufletul pasiv.dupa ce informatia ajunge la saturatie, sau mai simplu spus - gasesti ceea ce-ai cautat, psihicul preia fraiele si sufletul devine primordial in viata omului.


pentru mine,cunoasterea,de orice natura,si din orice domeniu, descrisa de oameni ,o cunoastere dusa pana la o anumita limita, nu reprezinta o fundatie destul de stabila.este cultura generala,si atat.ca sa poti trece granitele cunoasterii ,este nevoie de mult mai mult. creierul este,intr-adevar,ca un burete insetat de informatie. si informatia se triaza,pana cand,se gaseste puntea comuna ,dintre minte si suflet.

si atunci, apare sentimentul de "acasa",de liniste,pace si bucurie.si asta este o experienta personala.

abis
QUOTE(ioana1 @ 18 Dec 2008, 02:03 PM) *
mintea(creierul) nu este de nici un folos in intelegerea psihicului cum nici psihicul nu ajuta la intelegerea functionarii creierului

Nu inteleg de ce spui asta. Si nici nu inteleg semnificatia termenilor pe care ii folosesti. Conform definitiei pe care o stiu eu psihicul este:
1) Capacitate a sistemului nervos superior al animalelor superioare şi al omului de a reflecta realitatea obiectivă. 2) Ansamblu de procese şi de fenomene de natură cognitivă, afectivă şi voliţională care se produc īn sistemul nervos. 3) Structură sufletească proprie unui om

Fiind psihicul deci capacitatea de a reflecta realitatea, cum nu ne poate ajuta sa intelegem functionarea creierului? unsure.gif Si de ce nu ar fi creierul de folos in privinta psihicului? Pai cu ce gandim (printre altele, si desper psihic), nu cu creierul? unsure.gif
QUOTE
se completeaza, si au aparut amandoua, formeaza o singura entitate,si nu-mi pare a fi nici una dintre ele derivata a celeilate

Mintea, adica facultatea de a gandi, face parte din ceea ce numim suflet. Nu le poti separa. Nu exista minte separata de suflet, ori suflet separat de minte. Nu le poti pune in contradictoriu.
QUOTE
o mare parte din viata se strange si se inmagazineaza informatia,si perioada asta arata mintea mai activa, si sufletul pasiv

Eu cred ca toata viata acumulezi informatii. Nu exista o perioada din viata in care sa nu mai afli, sa nu mai inveti nimic. Si cred ca nu exista nici o perioada in care sufletul, cu tot ceea ce implica (afect, intelect, vointa), sa fie pasiv.
abureala
QUOTE(abis @ 18 Dec 2008, 02:33 PM) *
Exagerezi, ca intotdeauna. Arata-mi si mie unde l-am luat in ras pe D-zeu.


"umoruri fine"

link1

Sa faci acele lucruri care crezi ca ii sunt pe plac. Printre altele, sa stai in genunchi, sa de declari nedemn si pacatos, sa spui cat de mare, tare si grozav este Dumnezeu, sa te abtii de la consumul anumitor alimente etc.

Iar de paste la "hristos a inviat" raspund cu un politicos "buna ziua".


link2

De ce sa o evite? Pentru un Dumnezeu atoputernic, etern si atotstiutor o mica crucificare, acolo, nu inseamna mare lucru.

mistoruri scarboase

link3

Obiectiv vorbind, toti va inchinati aceluiasi Dumnezeu, fie ca sunteti evrei, crestini sau musulmani. Ceea ce va separa este doar viziunea pe care o aveti despre acest Dumnezeu. Este ca in fabula cu elefantul: unii dintre voi ii remarca doar trompa, altii doar coada, altii doar picioarele. Iar eu, de pe margine, ma intreb daca voi intr-adevar puneti mana pe un elefant sau pe altceva.

link4


Nici eu nu ma asteptam de la un crestin, care are ca porunca de la D-zeu sa-si iubeasca si sa-si ierte semenii, sa fie atat de incrancenat in ura, atat de limitat in intelegere, sa priveasca atat de ingust si sectar. Pana la tine aveam o parere mult mai buna despre crestini.

link5

blasfemii

Daca spui asta o data, apoi pe rand inlocuiesti pe "Doamne" cu Allah, Krisna, Manitu, Zamolxe, Copacul Etern, Zeul Ploii, Maimuta Sfanta etc. merge? Ca sa fii sigur ca nu ratezi nici o posibilitate...

Broasca aia este creatoarea lumii, a tot ce exista. Este eterna si nu a creat-o nimeni. Este o broasca sfanta.

link6

Ca D-zeu este hermafrodit?
link 7

Deci, cand au disparut heruvimii care interziceau accesul in Irak?
link 8

Aici unul dintre cei doi minte. Ori fiul, care spune ca nu a primit nimic, ori tatal, care spune ca i-a dat totul. Inclin sa cred ca tatal.

link 9
Bineinteles, pentru tine orice teorie care nu incepe cu "D-zeu a facut..." nu face doi bani.

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...st&p=631358

nerusinare

Am bolduit numai partile cele mai amuzante, dar intregul text este o bataie de joc la adresa endocrinologiei, geneticii, psihologiei, oncologiei si nu numai... Si pericolul nu vine de la faptul ca ai putea muri cumva de ras citind asemenea aberatii, ci de la riscul de a neglija adevaratele cauze ale comportamentelor daunatoare in favoarea pseudo-solutiilor propuse de oameni care nu au nici o competenta in domeniu.

link 10

Am facut efortul si am invins scarba cand am citit aceste blestematii. Doream decat sa mai adaug ca parintele Arsenie Boca a facut multe minuni in viata, a vindecat boli incurabile, chiar i-as spus lui Ceasescu c anu va apuca Craciunul. Este un mare sfant roman. Sa denigrezi un sfant in asemenea hal este o mare cuviinta din partea lui.



Exceptand cazul in care te consideri parte a sfintei treimi...

QUOTE
Un semn de civilizatie este si sa nu-l tragi in teapa ori sa-l arzi in foc pe cel cu care nu esti de acord.
Da, consider ca este un semn de civilizatie faptul ca putem sa ne expunem parerile si sa schimbam ganduri cu semenii nostri fara sa ne fie teama. Daca simti ca parerile mele intra in contradictie cu "fiinta ta", esti liber sa nu mai citesti ce scriu. Asa cum si eu sunt liber sa le impartasesc cu cei dispusi sa le asculte, sa le judece, sa le comenteze. Nu tin mortis sa te oripilez, insa faptul ca te declari oripilat de parerile mele intr-o anume privinta este problema ta, nu a mea. Eu imi spun parerile si le argumentez. Nu iti bat la usa sa te conving ca sunt corecte, ci le expun aprecierii si judecatii publice, adica cui vrea sa le citeasca si comenteze. Nu te oblig in nici un fel sa-mi citesti ideile. Dr daca o faci si daca in afara de oripilare prezinti si argumente pertinente, sunt dispus sa mi le schimb.


Un mare semn de civilizatie DAR SI PROGRES, este acela ca sa vin o hoarda de atei manate de indelauri comuniste si sa faca de n ori mai multe victime decat Inchizitia, care pretindea ca vor construi o lume mai buna decat cea in care religia mintea poporul. Este un mare progres in nesimtire, intr-adeavar.

Ti-am mai explicat , dar iarasi nu ai inteles poti abera orinde pe acest forum, insa aici ma deranjeaza. Nu de altceva, dar acolo nu citesc.

Restul argumentelor sunt in varianta "politicoasa" a textului:

Chiar nu ma intereseaza daca atunci cand ma cac, daca din intamplare , cade in capul tau. Avand in vedere ca ai intrat in raza de actiune, parca ma bucur , si parca nu, ca nu te-am nimerit mai bine. Ceea ce este insa laudabil a fost ca nu ti-am batut la usa si te-am deranjat ci am asteptat pana te-am prins pe scara. Eu si ceilalti care ati vazut si ne-am amuzat nu intelegem de ce esti atat de suparat. Umorul este pentru cei inteligenti asa ca ar trebui sa razi!



abis
Aureala, e clar ca exagerezi. Ca intotdeauna. In niciunul dintre citatele date de tine nu este vorba despre luarea in ras a lui Dumnezeu.
1. in rugaciuni nu il preamariti pe D-zeu, spunand ca e mare, puternic, tare etc?
2. pentru o fiinta atotputernica si eterna o crucificare este ceva benign
3. n-am inteles ce te-a indignat
4. aici nici macar nu vorbeam despre D-zeu, ci despre tine
5. nu e nici o blasfemie acolo
6. cineva care are organe reproducatoare de ambele sexe nu este hermafrodit?
7. nu este deplasata intrebarea cand au disparut heruvimii care interziceau accesul in Irak
8. logic
9. despre tine e vorba, nu despre D-zeu
10. analizeaza tu textul la care faceam referire din punctul de vedere al endocrinologiei, geneticii, psihologiei, oncologiei si vezi la ce concluzii ajungi

QUOTE
Am facut efortul si am invins scarba cand am citit aceste blestematii

Nu te-a rugat nimeni sa citesti ce scriu. Traim intr-o tara libera si poate fiecare sa citeasca numai ceea ce ii place.
QUOTE
aici ma deranjeaza

Atunci nu mai intra pe topicul "Ateii". Sau roaga un moderator sa scrie pe prima pagina un avertisment de genul "Pe topicul asta sunt prezentate opinii si pareri care nu coincid cu dogma crestin-ortodoxa. Intrati aici numai pe propria raspundere. Riscati sa fiti ofensati!"

Limbajul de cartier nu ti-l comentez, ii las Ioanei1 placerea de a constata inaltele culmi de civilizatie pe care le poate atinge un crestin habotnic.
actionmedia
Uite o chestie interesanta:
The God Theory
Interesant este ca aceasta "teorie" nu neaga teoriile stiintifice cunoscute si recunoscute (big-bang, evolutionism, etc) ci vine sa umple doar golurile la care aceste teorii nu stiu sa raspunda.
As avea mult mai mare incredere intr-un astfel de credincios, decat intr-un credincios fanatic, superstitios si ipocrit, gata sa nege evidentele despre care crede el ca i-ar afecta credinta.
Cam la genul asta de gandire te duce o credinta sincera ca "e ceva dincolo de timp si spatiu" si cred ca e de preferat unei credinte bazate pe dogme. smile.gif

Acuma il astept pe abureala sa ne spuna ca aia e o credinta inventata de dracu devil.gif
Blakut
Ar fi interesanta, dar un god of the gaps, adica bagat in locurile in care stiinta nu stie inca sa raspunda, nu pare prea credibil.
actionmedia
Uite inca un film si mai interesant, facut de un amator. Urmariti-l pana la capat, are un final interesant si neasteptat. Mie mi-a placut foarte mult si in mare parte ma identific cu autorul filmului ca mod de gandire.

Interesant este ca sunt putine commenturi desi filmul e lansat de vreo 3 luni smile.gif
IoanV
QUOTE(abureala @ usor modificat *)
Restul argumentelor sunt in varianta "politicoasa" a textului:

Chiar nu ma intereseaza daca atunci cand ma c**, daca din intamplare , cade in capul tau. Avand in vedere ca ai intrat in raza de actiune, parca ma bucur , si parca nu, ca nu te-am nimerit mai bine. Ceea ce este insa laudabil a fost ca nu ti-am batut la usa si te-am deranjat ci am asteptat pana te-am prins pe scara. Eu si ceilalti care ati vazut si ne-am amuzat nu intelegem de ce esti atat de suparat. Umorul este pentru cei inteligenti asa ca ar trebui sa razi!
La genul acesta de umor nici mie nu imi vine sa rid. Cine nu iubeste pe semenii sai nici pe Dumnezeu nu Il iubeste. Cind pui un motiv intelectual, ex. necredinta, ca pe un paravan in fata iubirii fata de semeni inseamna ca inca nu iubesti. Iisus a ramas singur, pe cruce, dar stia ca iubirea va invinge, ca pe unii gestul si exemplul Sau ii va determina sa se deschida realmente si cu dragoste fata de ceilalti. Cine dispretuieste gestul Sau nesocotind orice om, pe Iisus il judeca, e ca si cum iar spune "vezi ca unii nu merita, de ce te-ai rastignit?". Daca El a venit pentru toti, cine suntem noi sa ii dam pe unii la o parte? Toti au dreptul si merita iubire, chiar daca au alte idei prin intelect... Sa nu uitam ca nu cu armate si forte a invins Iisus moartea ci cu iubirea sa. La o astfel de victorie ne cheama si pe noi.
Acuma trebuie sa recunosc ca nu ne putem astepta la multa iubire de la cei care nu il iubesc pe Iisus. Dar nu ei trebuie sa fie "calzi" ci noi. Acestia nu apreciaza multul pe care prin Iisus li se ofera, cum vor aprecia deci putinul de la noi? Ori nu vad ce le ofera ori dispretuiesc ceea ce El propune oamenilor, perspectiva schimbata, centrata pe iubire. Insa in niciunul din cazuri nu trebuie razboi, caci nu ne-a chemat pe noi sa Il razbunam ci sa Il urmam, adica sa fim noi calzi, chiar daca restul sunt reci.... Poate tu ai vrea sa intilnesti doar oameni calzi, dar asta nu se face eliminindu-i, indepartindu-i pe cei reci... Chiar ne racim in contacte cu cei mai reci ca noi, dar puterea de a ne reincalzi doar asa se cistiga...
QUOTE
Un mare semn de civilizatie DAR SI PROGRES, este acela ca sa vin o hoarda de atei manate de indelauri comuniste si sa faca de n ori mai multe victime decat Inchizitia, care pretindea ca vor construi o lume mai buna decat cea in care religia mintea poporul. Este un mare progres in nesimtire, intr-adeavar.
Eu nu cred ca ei vad toate consecintele ateismului... Dar si de credinciosii care duc un razboi sfint imi este frica... De parca razboiul ar putea fi in vreun fel sfint...
QUOTE
Mai bine intreaba-l pe Gigi Becali si o sa fii lamurit ce este filosofia , nu pe mine.
Iti spun eu de ce trebuie ignorata. Am fost in grecia , patria primilor filosofi. Si nu am vazut nici un filosof, ci doar enorm de multe biserici. Vezi tu, dar fiindca tu nu vezi, grecii chiar si filosofi au inteles ca au gasit raspunsul la filosfeala lor si au construit biserici , nu si-au mai pierdut timpul cu prostii. Asa ca s-au lasat de meseria asta.
Da, este adevarat ca de cind cu crestinismul la ei, grecii prefera sa traiasca deplin mai mult decit sa filozofeze.. Nu mai dau filozofi lumii, dau sfinti si o credinta profunda, chiar "minunata" wink.gif . Am tot exemplificat, parintele Porfirie, parintele Paisie Aghioritul, ca sa dau doar exemple contemporane, a caror ucenici si "beneficiari" traiesc... Dar sa stii ca si filozofia te poate aduce in curtea bisercii, la valorile netrecatoare... Mai nou ea iti spune ca trebuie sa traiesti autentitic, sa temporalizezi, sa nu eviti infruntarea mortii, etc... Partea interesanta e ca iti descrie si maladiile spiritului contemporan (Noica de ex.), iar daca vezi boala poti recunoaste simptomele si elimina cauza.

QUOTE(actionmedia)
Cam la genul asta de gandire te duce o credinta sincera ca "e ceva dincolo de timp si spatiu" si cred ca e de preferat unei credinte bazate pe dogme.
Sesizez conotatia negativa pe care o asociezi cuvintului dogma... Dar poate ca unii au trait ceea ce e dincolo de timp si spatiu (apropo, in fizica de mult nu mai ajung acestea pt a descrie lumea) si prin "dogme", adevaruri esentiale, revelate, transmise din generatii in generatii au invatat sa se miste in aceasta lume....

QUOTE(abis)
Si eu la fel fac. Pentru ca nu pot demonstra nici ca D-zeu exista, nici ca nu exista, nu fac afirmatii transante in aceasta privinta.
Nu, tu doar numesti imaginatie credinta in El...
QUOTE
Daca Heidegger spune ceva nu-i musai sa fie acceptat doar pentru ca-i spus de Heidegger. Senzatia mea este Heidegger este ca un medic care descrie simptomele unei afectiuni, iar tu esti ca bolnavul care spune "daca medicul a spus ca trebuie sa ma doara capul, atunci ma doare capul"
Nici nu cer sa il accepti... Doar iti aduc la cunostinta opina lui pe care eu o cosider pertinenta si mult mai bine argumentata. Iar senzatia ta te pacaleste, e prea "desteapta" ca sa nu cada in propria cursa...
ioana1
QUOTE(abis @ 18 Dec 2008, 02:19 PM) *
Nu inteleg de ce spui asta. Si nici nu inteleg semnificatia termenilor pe care ii folosesti. Conform definitiei pe care o stiu eu psihicul este:
1) Capacitate a sistemului nervos superior al animalelor superioare şi al omului de a reflecta realitatea obiectivă. 2) Ansamblu de procese şi de fenomene de natură cognitivă, afectivă şi voliţională care se produc īn sistemul nervos. 3) Structură sufletească proprie unui om

Fiind psihicul deci capacitatea de a reflecta realitatea, cum nu ne poate ajuta sa intelegem functionarea creierului? unsure.gif Si de ce nu ar fi creierul de folos in privinta psihicului? Pai cu ce gandim (printre altele, si desper psihic), nu cu creierul? unsure.gif

Mintea, adica facultatea de a gandi, face parte din ceea ce numim suflet. Nu le poti separa. Nu exista minte separata de suflet, ori suflet separat de minte. Nu le poti pune in contradictoriu.

Eu cred ca toata viata acumulezi informatii. Nu exista o perioada din viata in care sa nu mai afli, sa nu mai inveti nimic. Si cred ca nu exista nici o perioada in care sufletul, cu tot ceea ce implica (afect, intelect, vointa), sa fie pasiv.


nu te contrazic.au existat si exista curente, orientari-orientarea monista(am invatat asta la psihologia exprimentala) era cea care
considera psihicul ca o subdiviziune a creierului.si totusi ,pentru mine, si inainte, ele se completau,iar acum ...

punct si de la capat. am incercat sa explic fara conotatii biblice.

uite la ce ma refer: Sfanta Scriptura am incercat sa o citesc si sa o inteleg cu mintea.ca si pe orice demonstratie matematica, logica, name it!
nu am putut "vedea " si intelege dincolo de cuvinte.si a venit Cel care iti deschide ochii sufletului,Cel care cuprinde toata intelepciunea,si Cel care te face sa vezi dincolo de o panorama lumeasca,pentru ca trebuia citita cu sufletul.aici apare delimitarea.

oamenii care "vad", sunt niste oameni noi, renascuti,oameni care cauta ceva mai mult decat palpabilul ,si mai durabil decat efemerul.

psihologia studiaza individul, nu se generalizeaza, asa ca si in credinta,o problema nu are aceeasi rezolvare la toata lumea. nu spune preotul in biserica: fratilor,in cutare situatie faceti asa.

diferenta dintre psihic si suflet o face faptul ca psihologia este o stiinta care se ocupa cu studiul psihicului uman,prin prisma laturii si perceptiei umane,care ia nastere destul de greu si de tarziu, si inca se mai cauta raspunsuri, iar sufletul(pentru credinciosi) vine de la Dumnezeu. Sfanta Scriptura poate fi inteleasa de cei mai simpli oameni,fara o pregatire in prealabil.

deci, in concluzie: din moment ce Sfanta Scriptura e scrisa in ajutorul salvarii sufletelor,aratand adevarata intelepciune si drumul spre viata vesnica, nu poate fi perceputa de catre minte.

am incercat ieri sa-ti raspuns, dar pe cand sa trimit mesajul ,mi-a cazut netul.








ioana1
cat despre comparatia dintre noi,crestinii, ca sa indepartez putin din ceata, este uniforma, cumva ,ca la scoala? sau un vocabular universal-valabil?

fiecare incearca sa explice prin prisma propriei pregatiri,cum stie el mai simplu.lucrurile stau destul de simplu,in genere, dar le complicam noi ,oamenii.
abureala
QUOTE(abis @ 18 Dec 2008, 04:51 PM) *
Atunci nu mai intra pe topicul "Ateii". Sau roaga un moderator sa scrie pe prima pagina un avertisment de genul "Pe topicul asta sunt prezentate opinii si pareri care nu coincid cu dogma crestin-ortodoxa. Intrati aici numai pe propria raspundere. Riscati sa fiti ofensati!"

Limbajul de cartier nu ti-l comentez, ii las Ioanei1 placerea de a constata inaltele culmi de civilizatie pe care le poate atinge un crestin habotnic.



Scrie pe fiecare pagina , chiar cand postezi "Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum" . Insa se pare nu te deranjeaza, ba chiar te provoaca. Ce mesaje sa mai puna? Puteti sa va spuneti aberatiile pe celelalte subforumuri , chiar nu ma intereseaza.

Ti-am mai explicat de 2 ori cred sensul cuvantului habotnic. Insa se pare ca ai fost lamurit de sensul lui, la fel cum ai fost lamurit si de restul notiunilor de teologie. Esti printre notiunile de teologie precum curca intre popice.
abis
QUOTE(IoanV @ 19 Dec 2008, 06:51 AM) *
Eu nu cred ca ei vad toate consecintele ateismului

Eu nu cred ca au vreo importanta consecintele. Suntem atei pur si simplu pentru ca nu putem fi altfel, indiferent de consecinte.

Pe de alta parte, cred ca nici tu nu le vezi. smile.gif
QUOTE
Cine dispretuieste gestul Sau

Ca sa poti dispretui ceva, inainte de toate trebuie sa crezi ca acel ceva exista. Cum sa dispretuiesti un lucru pe care nu ai motive sa-l crezi adevarat?
QUOTE
trebuie sa recunosc ca nu ne putem astepta la multa iubire de la cei care nu il iubesc pe Iisus

Aici te cam lauzi. Si "te dai mare" cu credinta ta. Iubirea nu-i apanajul crestinilor, nu este confiscata de ei
Ce legătură are sentimentul iubirii cu credinţa fără dovezi īn existenţa unui spirit invizibil care şi-a trimis fiul pe Pămānt pentru a avea "justificare" morală atunci cānd ne va chinui pentru eternitate spunānd "v-am dat şansa să scăpaţi şi aţi refuzat" fiindcă ne-am lăsat dominaţi de o forţă invizibilă numită "păcat" care există de cānd o femeie metaforică provenită din coasta metaforică a primului bărbat metaforic a muşcat dintr-un măr metaforic la īndemnul unui şarpe metaforic?
QUOTE
tu doar numesti imaginatie credinta in El

Nu pot sa exclud ipoteza. Are un grad destul de mare de probabilitate.
QUOTE
Doar iti aduc la cunostinta opina lui pe care eu o cosider pertinenta si mult mai bine argumentata

Multumesc, am luat la cunostinta opinia. Nu am vazut insa argumentele.
abis
QUOTE(ioana1 @ 19 Dec 2008, 08:44 AM) *
diferenta dintre psihic si suflet o face faptul ca psihologia este o stiinta care se ocupa cu studiul psihicului uman,prin prisma laturii si perceptiei umane,care ia nastere destul de greu si de tarziu, si inca se mai cauta raspunsuri, iar sufletul(pentru credinciosi) vine de la Dumnezeu

Cele doua cuvinte sunt sinonime. Inseamna acelasi lucru:

SŚFLET s. 1. conştiinţă, cuget, gāndire, spirit, (livr.) for interior, (īnv.) cunoştinţă, ştiinţă, (grecism īnv.) sinidisis. (Noţiunea de ~.) 2. spirit. (~ul poporului romān.) 3. v. psihic. 4. inimă, sān. (Cu frica īn ~.) 5. inimă, (īnv.) maţe (pl.), pāntece. (Oftează din adāncul ~ului.) 6. duh, spirit. (~ şi materie.) 7. spirit, (Transilv. şi Bucov.) bleasc. (I-a ieşit ~ul.)

QUOTE
Scriptura poate fi inteleasa de cei mai simpli oameni,fara o pregatire in prealabil.

Deci o pot intelege si eu. smile.gif
QUOTE
am incercat ieri sa-ti raspuns, dar pe cand sa trimit mesajul ,mi-a cazut netul

O fi fost un semn de la D-zeu. smile.gif


QUOTE(abureala)
Scrie pe fiecare pagina , chiar cand postezi "Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum"

Da, cand esti prins la inghesuiala hop cu interzicerea "opozitiei"! rofl.gif
Cum vrei sa inteleaga oamenii ce este cu ateii in lipsa opiniei lor? Moderatorii au fost rugati sa mute topicul intr-un alt sub-forum, insa au preferat sa-l tina aici pentru a putea interveni...
Ce inseamna "mesaj ateist"? Conform definitiei "ateism=lipsa religiei" inteleg ca orice mesaj in care se afirma existenta lui D-zeu sau a altui zeu este un mesaj ateist. In acest sens, si mesajul tau este tot unul ateist: este un mesaj in care nu se vorbeste deloc despre existenta lui D-zeu.
abureala
QUOTE(IoanV @ 19 Dec 2008, 08:51 AM) *
La genul acesta de umor nici mie nu imi vine sa rid. Cine nu iubeste pe semenii sai nici pe Dumnezeu nu Il iubeste. Cind pui un motiv intelectual, ex. necredinta, ca pe un paravan in fata iubirii fata de semeni inseamna ca inca nu iubesti. Iisus a ramas singur, pe cruce, dar stia ca iubirea va invinge, ca pe unii gestul si exemplul Sau ii va determina sa se deschida realmente si cu dragoste fata de ceilalti. Cine dispretuieste gestul Sau nesocotind orice om, pe Iisus il judeca, e ca si cum iar spune "vezi ca unii nu merita, de ce te-ai rastignit?". Daca El a venit pentru toti, cine suntem noi sa ii dam pe unii la o parte? Toti au dreptul si merita iubire, chiar daca au alte idei prin intelect... Sa nu uitam ca nu cu armate si forte a invins Iisus moartea ci cu iubirea sa. La o astfel de victorie ne cheama si pe noi.


Acuma trebuie sa recunosc ca nu ne putem astepta la multa iubire de la cei care nu il iubesc pe Iisus. Dar nu ei trebuie sa fie "calzi" ci noi. Acestia nu apreciaza multul pe care prin Iisus li se ofera, cum vor aprecia deci putinul de la noi? Ori nu vad ce le ofera ori dispretuiesc ceea ce El propune oamenilor, perspectiva schimbata, centrata pe iubire. Insa in niciunul din cazuri nu trebuie razboi, caci nu ne-a chemat pe noi sa Il razbunam ci sa Il urmam, adica sa fim noi calzi, chiar daca restul sunt reci.... Poate tu ai vrea sa intilnesti doar oameni calzi, dar asta nu se face eliminindu-i, indepartindu-i pe cei reci... Chiar ne racim in contacte cu cei mai reci ca noi, dar puterea de a ne reincalzi doar asa se cistiga... Eu nu cred ca ei vad toate consecintele ateismului... Dar si de credinciosii care duc un razboi sfint imi este frica... De parca razboiul ar putea fi in vreun fel sfint... Da, este adevarat ca de cind cu crestinismul la ei, grecii prefera sa traiasca deplin mai mult decit sa filozofeze.. Nu mai dau filozofi lumii, dau sfinti si o credinta profunda, chiar "minunata" wink.gif . Am tot exemplificat, parintele Porfirie, parintele Paisie Aghioritul, ca sa dau doar exemple contemporane, a caror ucenici si "beneficiari" traiesc... Dar sa stii ca si filozofia te poate aduce in curtea bisercii, la valorile netrecatoare... Mai nou ea iti spune ca trebuie sa traiesti autentitic, sa temporalizezi, sa nu eviti infruntarea mortii, etc... Partea interesanta e ca iti descrie si maladiile spiritului contemporan (Noica de ex.), iar daca vezi boala poti recunoaste simptomele si elimina cauza.



Salut Ioan,

nici macar nu a fost gluma. Este exact rezultatul batjocoririlor celor sfinte. Unora li se par glume, si daca nu razi de glumele lor, spun ca nu esti direct proportional cu umorul . Insa glumele de cele sfinte sunt niste mizerii. Si raman niste mizerii, oricat ar incerca cineva sa imi explice. Sub pretextul liberatii la exprimare, bunul simt nu trebuie sa dispara. "Libertatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt" spunea un filosof. Cam greu de priceput pentru unii. Isi inchipui ca daca au dreptul sa se exprime, pot batjocori cum vor pe Dumnezeu. Una este libertatea de exprimare si una este batjocura. Poti sa nu crezi in Dumnezeu. Esti liber sa faci asta. Dar nu il poti batjocori pe Dumnezeu, chiar daca nu crezi in El. E o mare diferenta. Insesizabila pentru unii, pradoxal ilogica vor spune altii.

Culmea ironiei este ca sa cum am spus nu am nici o ura fatza de ei. Urasc numai blestematiile care le spun despre Dumnezeu. Si fiindca toti avem dreptul la iubirea lui Dumnezeu sunt dator sa le arat ca in ceea ce fac gresesc profund.
Oricine este in viata Dumnezeu inca are mila de el. Insa sa nu se astepte la acelasi lucru si cand va muri. Dupa ce mori, vei fi judecat pentru fiecare nemernicie neinsemnata care ai facut-o cat ai trait. Si nu va fi mila.

Razboiul crestinului este prin cuvant. Prin Cuvant a venit Dumnezeu un lume, prin Cuvant s-a facut lumea, iar noi trebuie sa marturisim acest Cuvant. Insa trebuie sa il marturisim intreg, asa cum este El, adica asa cum este Dumnezeu. Nu parti, sau reinterpretari , sau modernisme idioate. Acest Cuvant intreg il pazim noi, asa cum este El de la inceputul lumii, neschimbat si vesnic. Lumea in nebunia ei vrea sa schimbe Scriptura. Cica nu e moderna. Scriptura il dezvaluie pe Dumnezeu. Dumnezeu nu se schimba gragilo, spune si in Scriptura. Ce sa schimbi, vrei sa il schimbi pe Dumnezeu. Te-ai facut creator acum? Nebunie maximala. Dupa vorba, cine nu stie invata pe altii.

Nu vor intelege niciodata de ce grecii au renuntat la filosofie si au devenit crestini. Vor spune ca s-au prostit eventual, sa le satisfaca conceptia lor despre viata. Grecii fiind un popr spiritual au inteles exact dimensiunea crestinsmului. Si l-au adoptat total. Iar Athos-ul este noul lor Olimp, in care se oglindeste acum Adevarul Dumnezeu , nu demonii. Ce sa pricepi unde au ajuns grecii cand de abia prin sec 19 sau 20 civilizatia europeana a reusit sa refaca realizarile lor.

abureala
QUOTE(abis @ 19 Dec 2008, 01:42 PM) *
Da, cand esti prins la inghesuiala hop cu interzicerea "opozitiei"! rofl.gif
Cum vrei sa inteleaga oamenii ce este cu ateii in lipsa opiniei lor? Moderatorii au fost rugati sa mute topicul intr-un alt sub-forum, insa au preferat sa-l tina aici pentru a putea interveni...


Ce inseamna "mesaj ateist"? Conform definitiei "ateism=lipsa religiei" inteleg ca orice mesaj in care se afirma existenta lui D-zeu sau a altui zeu este un mesaj ateist. In acest sens, si mesajul tau este tot unul ateist: este un mesaj in care nu se vorbeste deloc despre existenta lui D-zeu.


Nu trebuie sa imi explice cineva ce inseamna sa fii ateu. Eu am fost ateu. Si am sa le explic tuturor care vor sa inteleaga. Un ateu este un specacol jalnic, desi lui, in sine, i se pare ca este maret. I se pare minunat ca a urcat pe scara evolutiei, si nu mai crede in basmele arhaice ale omenirii, ca dintr-o data s-a desteptat si e mai inteligent decat parintii si bunicii care credeau asemenea prostii. Lumea evolueaza , dar ei nu pot pricepe , dragilor. Saracii sunt "obsolete". Noi, generatia "ntelectualilor", am depasit aceasta minciuna numita credinta. Am evoluat. Asta este in mintea oricarui ateu, poti sa imi spui orice baliverne ca nu te cred. Insa Eminescu spune adevarul "Ne succedem generatii si ne credem minunati" . Nu trebuie sa imi spuneti voi cat de destepti sunteti. Ateii sunt cei mai destepti oameni, si deoarece sunt destepti sunt atei, caci daca nu esti destept nu poti fi ateu, vei ramane in "obscurantismul" religios in care traieste un crestin "habotnic".

Vezi sa nu te spanzuri in logica. Blackut se umpluse de sange acum cateva zile. Pardon, ilogica.




abis
QUOTE(abureala @ 19 Dec 2008, 12:05 PM) *
Eu am fost ateu

Tu, ca ateu, ai fost la fel de extremist cum esti acum ca religios. Nu ai fost niciodata ateu asa cum sunt eu, asa cum e Actionmedia ori cum este Blakut. Nu avem nimic in comun cu fostul tau ateism, asa ca nu poti sa te pronunti asupra ateismului nostru.
QUOTE
Un ateu este un specacol jalnic

Ai spus ca pe topicul asta sunt interzise mesajele care au ca scop denigrarea vreunei religii. In acelasi spirit ar trebui interzise si mesajele care au ca scop denigrarea ateismului. Suntem cu totii oameni, cu aceleasi drepturi si aceleasi obligatii. In virtutea principiului nediscriminarii trebuie sa fim tratati in mod egal. Nu poti avea pretentia ca dupa ce afirmi ca "un ateu este un specacol jalnic" sa nu te astepti la un raspuns echivalent. Poftim: prin ceea ce scrii aici dovedesti ca, uneori, unii credinciosi sunt cu adevarat demni de toata mila. Mi-e mila de tine, ca ai ajuns in halul asta de micime sufleteasca, de inchistare, meschinarie si nefericire.
QUOTE
Asta este in mintea oricarui ateu, poti sa imi spui orice baliverne ca nu te cred

Nu inteleg de ce mai vorbesti cu mine daca indiferent ce spun tu crezi doar ceea ce vrei sa crezi. Parerile preconcepute nu ti le poate smulge nimeni. Ii judeci pe toti dupa calapodul tau. Iar asta este problema ta, nu a mea. smile.gif
QUOTE
daca nu esti destept nu poti fi ateu

Oho, ba da. Si inca cum... Cunosc si atei pe a caror desteptaciune nu dau doi bani. Ateu este omul fara religie, iar fara religie pot fi si desteptii, si prostii.
QUOTE
Blackut se umpluse de sange acum cateva zile

Observ ca iti face o deosebita placere sa folosesti limbajul de maidan. Daca esti atat de scrupulos cu regulamentul poti observa ca asemenea exprimari nu ar trebui folosite in cadrul acestei comunitati.
Blakut
QUOTE
"Ne succedem generatii si ne credem minunati"


Tu te crezi nemuritor si pazit de un zeu atotputernic, nu eu. Zic sa te mai gandesti. Eu stiu ca voi trai 70-80 de ani, pe o planeta obscura intr-o galaxie oarecare si apoi voi inceta sa mai exist. Tu esti ala care crede ca va trai vesnic si ca exista o fiinta atotputernica in ceruri care sta si il urmareste pas cu pas. Asa ca da, voi va credeti minunati.

QUOTE
Observ ca iti face o deosebita placere sa folosesti limbajul de maidan. Daca esti atat de scrupulos cu regulamentul poti observa ca asemenea exprimari nu ar trebui folosite in cadrul acestei comunitati.

Ei, il iertam noi si pentru asta. biggrin.gif Nu?

Cum pot sa dau ignore unui user? Adica sa nu imi mai apara mesajele lui pe forum? Nu de alta, dar cu oameni violenti si plini de ura nu am ce vorbi.
Cum am devenit mai bun din discutiile cu diferiti credinciosi:
Incet incet am inteles, vorbind cu credinciosii, ca nu e bine sa fii rasist. Ca nu e bine sa discriminezi oamenii pentru credintele si parerile lor. Cum mi-am dat seama? Pai pentru ca mi-am dat seama ca nu e bine, nu e placut sa ma comport cu altii cum s-au comportat credinciosii cu mine. "Live and let live" devine incet-incet o deviza tot mai credibila, din simplu fapt ca vad pe pielea mea ura si ciuda credinciosilor.

Abureala, m-ai invatat cum sa nu gandesc, cum sa nu vorbesc cu un alt om, nici macar 'credincios' ca tine. Mi-ai aratat ce as putea deveni daca as uita ca altii de langa mine sunt si ei oameni. Iti multumesc.
ioana1
QUOTE(abis @ 19 Dec 2008, 11:42 AM) *
Cele doua cuvinte sunt sinonime. Inseamna acelasi lucru:

SŚFLET s. 1. conştiinţă, cuget, gāndire, spirit, (livr.) for interior, (īnv.) cunoştinţă, ştiinţă, (grecism īnv.) sinidisis. (Noţiunea de ~.) 2. spirit. (~ul poporului romān.) 3. v. psihic. 4. inimă, sān. (Cu frica īn ~.) 5. inimă, (īnv.) maţe (pl.), pāntece. (Oftează din adāncul ~ului.) 6. duh, spirit. (~ şi materie.) 7. spirit, (Transilv. şi Bucov.) bleasc. (I-a ieşit ~ul.)

tu vb serios? blink.gif



O fi fost un semn de la D-zeu. smile.gif

blink.gif blink.gif blink.gif ,crezi?



abis
Ioana1:

Da. Nu.



Blakut: thumb_yello.gif
ioana1
QUOTE(Blakut @ 19 Dec 2008, 01:42 PM) *
Tu te crezi nemuritor si pazit de un zeu atotputernic, nu eu. Zic sa te mai gandesti. Eu stiu ca voi trai 70-80 de ani


sufletul este intrupat si trimis pe pamant cu un scop anume, acela de a-I sluji lui Dumnezeu ,si a inlatura pacatul (greseala-laic vb) din viata sa,este ca un fel de pregatire pentru ceea ce va urma in ceruri,iar aceasta alegere trebuie sa vina din inima.

trupul este materie,iar materia sufera transformari, se descompune.omul trebuie sa aleaga cat este in viata ce este primordial,materia sau sufletul.

inca o mica paranteza mai fac:sufletul nu sufera transformari din cauza materiei,deoarece orice boala i-ar cuprinde corpul, sufletul nu ii este afectat,insa pe cealalta parte un suflet bolnav,ii va distruge si trupul.

pentru mine e simplu : de unde vine viata,care este sensul ei.nu este un circuit ,ci pamantul este doar un mic ocol.

care este sensul vietii dpdv ateist? de ce ,daca nu intervine o forta supranaturala, mama naste copilul mort?


viata este data de Dumnezeu,pentru unii dintre noi, voua cine v-o da?


Abis::

ma chinui sa-ti explic diferenta dintre suflet si psihic, si tu vii cu dictionarul? hh.gif

despre psihicul uman se chinuie sa explice psihologul si sa trateze psihiatrul, despre suflet vorbeste Sfanta Scriptura si nu exista gand sau sentiment pe care sa nu-l cunoasca Dumnezeu in om.e ca si cand ai imbraca o haina,si-ti poti vari mainile in buzunare,ca sa vezi ce e.

SARBATORI FERICITE!
Blakut
QUOTE
inca o mica paranteza mai fac:sufletul nu sufera transformari din cauza materiei,deoarece orice boala i-ar cuprinde corpul, sufletul nu ii este afectat,insa pe cealalta parte un suflet bolnav,ii va distruge si trupul.
+restul


Nu cred ca exista sufletul, asa cum il vezi tu, independent de materie.

QUOTE
care este sensul vietii dpdv ateist?


Viata e ce ti-o faci tu. Nu exista un sens stabilit dinainte. Doar pentru ca nu stiu raspunsul exact la astfel de intrebari, nu inseamna ca ma opresc din cautat si aleg un raspuns comod.
Rehael
QUOTE(Blakut @ 19 Dec 2008, 01:42 PM) *
Tu te crezi nemuritor si pazit de un zeu atotputernic, nu eu. Zic sa te mai gandesti. Eu stiu ca voi trai 70-80 de ani, pe o planeta obscura intr-o galaxie oarecare si apoi voi inceta sa mai exist. Tu esti ala care crede ca va trai vesnic si ca exista o fiinta atotputernica in ceruri care sta si il urmareste pas cu pas. Asa ca da, voi va credeti minunati.
Ei, il iertam noi si pentru asta. biggrin.gif Nu?

Cum pot sa dau ignore unui user? Adica sa nu imi mai apara mesajele lui pe forum? Nu de alta, dar cu oameni violenti si plini de ura nu am ce vorbi.
Cum am devenit mai bun din discutiile cu diferiti credinciosi:
Incet incet am inteles, vorbind cu credinciosii, ca nu e bine sa fii rasist. Ca nu e bine sa discriminezi oamenii pentru credintele si parerile lor. Cum mi-am dat seama? Pai pentru ca mi-am dat seama ca nu e bine, nu e placut sa ma comport cu altii cum s-au comportat credinciosii cu mine. "Live and let live" devine incet-incet o deviza tot mai credibila, din simplu fapt ca vad pe pielea mea ura si ciuda credinciosilor.

Abureala, m-ai invatat cum sa nu gandesc, cum sa nu vorbesc cu un alt om, nici macar 'credincios' ca tine. Mi-ai aratat ce as putea deveni daca as uita ca altii de langa mine sunt si ei oameni. Iti multumesc.


Te intelegem Blakut, deocamdata esti incapabil de o atitudine demna, umana, nobila in raport cu alti oameni care nu-ti impartasesc necredintele. Asa ca nu-i de mirare ca ai parte de atacuri verbale binemeritate. Orisicum, un pas spre mai bine ar fi sa nu te mai amesteci neinvitat in discutiile lor pe un forum dedicat. smile.gif
abis
QUOTE(ioana1 @ 19 Dec 2008, 02:36 PM) *
sufletul este intrupat si trimis pe pamant cu un scop anume, acela de a-I sluji lui Dumnezeu ,si a inlatura pacatul (greseala-laic vb) din viata sa,este ca un fel de pregatire pentru ceea ce va urma in ceruri,iar aceasta alegere trebuie sa vina din inima.

Adica D-zeu ne-a creat pentru ca avea nevoie de slujitori? Sau ce vrei sa spui?
Greseala cui? A lui D-zeu? unsure.gif
Despre ce alegere vorbesti?
QUOTE
omul trebuie sa aleaga cat este in viata ce este primordial,materia sau sufletul

Pai suflet fara materie n-am vazut sa existe...
QUOTE
sufletul nu sufera transformari din cauza materiei,deoarece orice boala i-ar cuprinde corpul, sufletul nu ii este afectat

Te inseli. Exista afectiuni care influenteaza, de obicei in mod negativ, psihicul.
QUOTE
care este sensul vietii dpdv ateist?

Cel pe care fiecare om hotaraste sa-l aleaga.
QUOTE
de ce ,daca nu intervine o forta supranaturala, mama naste copilul mort?

Nu am observat nici o forta supranaturala cand a nascut sotia mea.
QUOTE
viata este data de Dumnezeu,pentru unii dintre noi, voua cine v-o da?

Cine v-o da si voua. Nimeni.
abis
QUOTE(Rehael @ 19 Dec 2008, 02:40 PM) *
esti incapabil de o atitudine demna, umana, nobila in raport cu alti oameni care nu-ti impartasesc necredintele. Asa ca nu-i de mirare ca ai parte de atacuri verbale binemeritate

Nu stiu de ce il jignesti pe Blakut. Nu ai nici un motiv.

Cum se face ca nu cel care ataca, ci cel care este atacat este lipsit de atitudine demna, umana, nobila in raport cu alti oameni care nu-i impartasesc opiniile? smile.gif Ca sa fie nobil, in conceptia ta, ar trebui sa il umple de sange pe abureala ori sa-i spuna ca ofera un spectacol jalnic?
ioana1
QUOTE(Blakut @ 19 Dec 2008, 02:40 PM) *
Doar pentru ca nu stiu raspunsul exact la astfel de intrebari, nu inseamna ca ma opresc din cautat si aleg un raspuns comod.


nu am intrebat asa, din plictiseala. intrebarile existentiale, se pun in mod normal, in adolescenta.atunci te coplesesc framantarile, si marea majoritate alearga la filozofie.si eu am alergat,si mi s-au incretit neuronii.

sangele este viata omului. cand sangele nu mai scalda venele,opreste inima si creierul omului.cine este generatorul lui, care il pune in miscare?
abis
QUOTE(ioana1 @ 19 Dec 2008, 02:51 PM) *
cand sangele nu mai scalda venele,opreste inima si creierul omului.cine este generatorul lui, care il pune in miscare?

Inima pune sangele in miscare.

Iar creierul comanda inimii cand si cum sa bata.
Cucu Mucu
QUOTE(abureala @ 19 Dec 2008, 12:05 PM) *
Si am sa le explic tuturor care vor sa inteleaga. Un ateu este un specacol jalnic, desi lui, in sine, i se pare ca este maret.


Si am inteles. Tu crezi sau nu crezi in ceva doar daca iti influenteaza cumva direct imaginea personala. A nu crede ceva nu da nicidecum un sentiment de inaltare (poate doar combinat cu ceva coca sau iarba). Era o vorba, mai aburici, cum ca inteleptii au intotdeauna indoieli...

QUOTE
deocamdata esti incapabil de o atitudine demna, umana, nobila in raport cu alti oameni care nu-ti impartasesc necredintele.


Ohoho, ce atac la persoana grosolan, cu atat mai mult cu cat argumentele sunt inchipuite! Vrei sa vezi atitudini nedemne in raport cu alti oameni care nu iti impartsesc credintele, Rehael? uita-te in majoritatea postarilor lui aburici, uita-te la postarea asta a ta, citeste istoria cruciadelor, inchizitiei, 11 septembrie, Jihadul, etc.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 19 Dec 2008, 03:11 PM) *
Iar creierul comanda inimii cand si cum sa bata.


Ca material ajutator la explicatia lui abis, mai adaug si eu niste planse colorate, pentru o intelegere facila a anatomiei umane, sperand ca astfel sa va mai clarificati niste mituri.
abureala
QUOTE(Cucu Mucu @ 19 Dec 2008, 05:15 PM) *
Si am inteles. Tu crezi sau nu crezi in ceva doar daca iti influenteaza cumva direct imaginea personala. A nu crede ceva nu da nicidecum un sentiment de inaltare (poate doar combinat cu ceva coca sau iarba). Era o vorba, mai aburici, cum ca inteleptii au intotdeauna indoieli...


Tii neaparat sa treci de la singularul Mucu la celebrul a da cu mucii in fasole? De unde vine ratinamentul asta fantastic? Ca de obicei din neintelegerea completa sau nici macar superficiala a despre ce este vorba?

Insa cel mai mult imi place aia cu inteleptii. Asta este chiar bestiala. De cand postez aici niciodata tu sau ceilalti nu aveti vreo indoiala in privinta inexistentei Lui Dumnezeu. Nici macar nu sunteti capabili sa acceptati supozitia (dpv al vostru), daca Dumnezeu ar exista.
De fapt daca nu te poti analiza nici macar pe tine, ce pretentii sa mai ai depre vorba aia pe ce lume traiesti.
Cucu Mucu
QUOTE(abureala @ 19 Dec 2008, 03:26 PM) *
Tii neaparat sa treci de la singularul Mucu la celebrul a da cu mucii in fasole? De unde vine ratinamentul asta fantastic? Ca de obicei din neintelegerea completa sau nici macar superficiala a despre ce este vorba?

Insa cel mai mult imi place aia cu inteleptii. Asta este chiar bestiala. De cand postez aici niciodata tu sau ceilalti nu aveti vreo indoiala in privinta inexistentei Lui Dumnezeu. Nici macar nu sunteti capabili sa acceptati supozitia (dpv al vostru), daca Dumnezeu ar exista.
De fapt daca nu te poti analiza nici macar pe tine, ce pretentii sa mai ai depre vorba aia pe ce lume traiesti.


Citesti printre randuri si te arunci ca surdul in toba. Nu am niciun motiv sa cred ca Dumnezeu exista cu adevarat (vorbim aici de chestia asta zugravita de religii, nu de altceva), asta nu inseamna ca, daca apar argumente reale, nu inchhipuite, nu imi voi schimba punctul de vedere. Ma faci sa repet ideea ca, daca Dumnezeu exista cu adevarat, atunci religia si credincisosii sunt cea mai prosta gluma la adresa lui. De ce ar avea nevoie forta suprema a universului sa il afume abureala cu tamaie, sau sa il plictiseasca cu tot felul de cersetorii, ba "da si mi e sanatate", ba "da doamne sa am nustiu ce" ? Daca imi raspunzi la asta logic si cu argumente o sa cred ca exista Dumnezeu.
abureala
QUOTE(abis @ 19 Dec 2008, 03:21 PM) *
Tu, ca ateu, ai fost la fel de extremist cum esti acum ca religios. Nu ai fost niciodata ateu asa cum sunt eu, asa cum e Actionmedia ori cum este Blakut. Nu avem nimic in comun cu fostul tau ateism, asa ca nu poti sa te pronunti asupra ateismului nostru.

Ai spus ca pe topicul asta sunt interzise mesajele care au ca scop denigrarea vreunei religii. In acelasi spirit ar trebui interzise si mesajele care au ca scop denigrarea ateismului. Suntem cu totii oameni, cu aceleasi drepturi si aceleasi obligatii. In virtutea principiului nediscriminarii trebuie sa fim tratati in mod egal. Nu poti avea pretentia ca dupa ce afirmi ca "un ateu este un specacol jalnic" sa nu te astepti la un raspuns echivalent. Poftim: prin ceea ce scrii aici dovedesti ca, uneori, unii credinciosi sunt cu adevarat demni de toata mila. Mi-e mila de tine, ca ai ajuns in halul asta de micime sufleteasca, de inchistare, meschinarie si nefericire.

Nu inteleg de ce mai vorbesti cu mine daca indiferent ce spun tu crezi doar ceea ce vrei sa crezi. Parerile preconcepute nu ti le poate smulge nimeni. Ii judeci pe toti dupa calapodul tau. Iar asta este problema ta, nu a mea. smile.gif

Oho, ba da. Si inca cum... Cunosc si atei pe a caror desteptaciune nu dau doi bani. Ateu este omul fara religie, iar fara religie pot fi si desteptii, si prostii.

Observ ca iti face o deosebita placere sa folosesti limbajul de maidan. Daca esti atat de scrupulos cu regulamentul poti observa ca asemenea exprimari nu ar trebui folosite in cadrul acestei comunitati.


Lasa Abis vrajeala asta ieftina. Se vede de la o posta ironia vostra fina , aluziile mai mult decat rautacioase, sentimentul de superioritate in toate discutiile cu cei care cred. De unde vine oare aceasta superiorite? Vine desigur din convingerea ca apartineti unei elite. Nu erai tu membru dintr-o celebra comunitate, si care nu av impartasea opiniile ii puneati la Perle? Adica , pe romaneste, uite-l si pe fraierul asta. Asta ce e Abis? Umilul sentiment de superioritate? Lasa vrajeala asta ieftina, si nu te mai minti pe tine.

Te crezi minunat baiatule! Revino la realitate!

Si tu vorbesti de respect, de umanitate? Tu si ceilalti care vi s-a spus de n ori ca deranjati prin afirmatiile aberante care le-ati postat pe aici. Vi s-as pus si explicat, si cu frumosul si cu misto-ul in orice fel. Nimic. Fara pic de compasiune , ati continuat. Voi vorbiti de mila? Voi nu mai sunteti oameni demult, ca ati si uitat de cand. Sunteti demoni.
Cucu Mucu
QUOTE(abureala @ 19 Dec 2008, 03:40 PM) *
Voi vorbiti de mila? Voi nu mai sunteti oameni demult, ca ati si uitat de cand. Sunteti demoni.


Medicamenteeeee! Am mai spus-o, si eu si altii, vorbim aici pt ca aici e topicul despre atei. Mutati-l de aici si nu o sa va mai deranjam eresurile cu interventiile noastre "arogante"!
abureala
QUOTE(Cucu Mucu @ 19 Dec 2008, 05:36 PM) *
Citesti printre randuri si te arunci ca surdul in toba. Nu am niciun motiv sa cred ca Dumnezeu exista cu adevarat (vorbim aici de chestia asta zugravita de religii, nu de altceva), asta nu inseamna ca, daca apar argumente reale, nu inchhipuite, nu imi voi schimba punctul de vedere. Ma faci sa repet ideea ca, daca Dumnezeu exista cu adevarat, atunci religia si credincisosii sunt cea mai prosta gluma la adresa lui. De ce ar avea nevoie forta suprema a universului sa il afume abureala cu tamaie, sau sa il plictiseasca cu tot felul de cersetorii, ba "da si mi e sanatate", ba "da doamne sa am nustiu ce" ? Daca imi raspunzi la asta logic si cu argumente o sa cred ca exista Dumnezeu.


Unul la mana, eu nu afum pe tamaie cu nimeni. Doar preotii aduc jertfa lui Dumnezeu.
Doi la mana nu nici o cersatorie in te ruga pentru sanatatea ta tunci cand nici un medic de pe pamant nu te mai poate ajuta. A judeca un om care cere sanatate, indiferent cui , arata faptul ca ai trait fericit pana acum ."De rani isi bate joc cel neatins" Shakespeare.
Trei la mana, ceea ce vezi tu in biserica sunt realitatile de pe cealalat lume. Insa fiindca tu nu vezi cealalta lume, normal ca nu intelegi ceea ce vezi, insa nu va impiedica sa va dati cu aprerea si sa fiti convinsi de ceea ce spuneti.
Patru la mana , cum explici asta :
o fantoma
Sau cum explici serialul de la ora 22.00 de pe discovery in fiecare vineri.
Cinci si cel mai important :
Ai citit vreodata Scriptura?

abureala
QUOTE(Blakut @ 19 Dec 2008, 03:42 PM) *
Tu te crezi nemuritor si pazit de un zeu atotputernic, nu eu. Zic sa te mai gandesti. Eu stiu ca voi trai 70-80 de ani, pe o planeta obscura intr-o galaxie oarecare si apoi voi inceta sa mai exist. Tu esti ala care crede ca va trai vesnic si ca exista o fiinta atotputernica in ceruri care sta si il urmareste pas cu pas. Asa ca da, voi va credeti minunati.
Ei, il iertam noi si pentru asta. biggrin.gif Nu?

Cum pot sa dau ignore unui user? Adica sa nu imi mai apara mesajele lui pe forum? Nu de alta, dar cu oameni violenti si plini de ura nu am ce vorbi.
Cum am devenit mai bun din discutiile cu diferiti credinciosi:
Incet incet am inteles, vorbind cu credinciosii, ca nu e bine sa fii rasist. Ca nu e bine sa discriminezi oamenii pentru credintele si parerile lor. Cum mi-am dat seama? Pai pentru ca mi-am dat seama ca nu e bine, nu e placut sa ma comport cu altii cum s-au comportat credinciosii cu mine. "Live and let live" devine incet-incet o deviza tot mai credibila, din simplu fapt ca vad pe pielea mea ura si ciuda credinciosilor.

Abureala, m-ai invatat cum sa nu gandesc, cum sa nu vorbesc cu un alt om, nici macar 'credincios' ca tine. Mi-ai aratat ce as putea deveni daca as uita ca altii de langa mine sunt si ei oameni. Iti multumesc.


Ai devenit mai bun? Te inseli. "Bun este numai Unul singur, Dumnezeu". Nimeni nu e bun. Sa tii minte asta.

Da dai ignore? Dar Dumnezeu te-ai intrebat de ce nu iti da ignore ? Ignore de la lumina soarelui, de la apa, de la aer? De la viata? Fiindca Dumnezeu este prea mare pentru nimicnicia omeneasca. "Nu Dumnezeu face sa rasara soarele si peste cei buni si pe cei rai" - Scriptura.

"Nu judeca ca sa nu fii judecat. Scoate intai barna din ochiul tau, inainte sa scoti paiul din ochiul fratelui" Scriptura . Inainte sa ma judeci pe mine, revezi tot ceea ce ai postat pe aiic. Lucruri de bun simt, nu? Finutze chiar.

"Ceea ce vrei sa iti faca tie oamenii, aceea sa le faci lor" - Scriptura.
Ma bucur ca macar odata ai putut aprecia Scriptura. Chiar daca a fost la final. Ti-ai dat, sau poate nu ti-ai dat seama ca re ceva bun in ea.

Cucu Mucu
QUOTE(abureala @ 19 Dec 2008, 03:49 PM) *
Trei la mana, ceea ce vezi tu in biserica sunt realitatile de pe cealalat lume.

Eh, inseamna ca si pe lumea cealalta tot aia cu bani is primii. Vad in biserica popi care vand lumanari si iconite, care isi vand "harul sfant" pe bani la slujbe, inmormantari, botezuri, cununii. Ce face diferenta este acum intre un popa de-asta si Iliuta, marele ghicitor?

QUOTE
Patru la mana , cum explici asta :
o fantoma


Nu citesc libertatea. Poate tu ai crezut si in closca ce a nascut puii vii. Din cate am citit eu in biblie (ca da, am citit-o, se pare ca tu nu), numai sufletele initiatilor au voie sa umble prin lume, si asta cu un scop, restul sufletelor sunt prinse ori in purgatoriu, ori in iad sau rai si in nici un caz nu iau forme materiale.

QUOTE
Sau cum explici serialul de la ora 22.00 de pe discovery in fiecare vineri.


Cum explici "star trek"?
IoanV
QUOTE
Eu nu cred ca au vreo importanta consecintele. Suntem atei pur si simplu pentru ca nu putem fi altfel, indiferent de consecinte.

Pe de alta parte, cred ca nici tu nu le vezi.
Eu cred ca le-a vazut toata lumea... Caci ateismul nu poate genera o moralacare sa tina o societate. De ce ne plingem azi, nu de lipsa de morala a politicienilor? Unde e morala atee? Care e sursa ei?
QUOTE
Aici te cam lauzi. Si "te dai mare" cu credinta ta. Iubirea nu-i apanajul crestinilor, nu este confiscata de ei
Ce legătură are sentimentul iubirii cu credinţa fără dovezi īn existenţa unui spirit invizibil care şi-a trimis fiul pe Pămānt pentru a avea "justificare" morală atunci cānd ne va chinui pentru eternitate spunānd "v-am dat şansa să scăpaţi şi aţi refuzat" fiindcă ne-am lăsat dominaţi de o forţă invizibilă numită "păcat" care există de cānd o femeie metaforică provenită din coasta metaforică a primului bărbat metaforic a muşcat dintr-un măr metaforic la īndemnul unui şarpe metaforic?
O, lasa-ma... Nu tu mi-ai spus ca iubirea este inmultirea propriilor gene? Asta e nivelul ei, dupa tine... In rest din patimile si moartea lui Iisus ai modelul jertfei si deschiderii spre ceilalti. Dar pt. tine asta nu conteaza... Pt. mine e cel mai important lucru...
QUOTE
Nu pot sa exclud ipoteza.
De la a nu exclude pina la o folosi cu precadere e cale lunga....
QUOTE
Multumesc, am luat la cunostinta opinia. Nu am vazut insa argumentele.
Daca nu citesti eu ce sa fac? Fiinta si timp, peste 500 pg. cu argumente wink.gif ... Etc.

QUOTE(Cucu Mucu)
citeste istoria cruciadelor, inchizitiei, 11 septembrie, Jihadul, etc.
Depinde cine le scrie, in orice caz trebuie citite mai multe surse... Caci Culianu de ex. a aratat (Lumea Libera, nr. 109) ca occidentul a cam pus botul la scrierile unuia care a exagerat ce a facut inchizitia... Cercetatorii seriosi stiu de peste 20 de ani ca H C Lea care a pompat atita invective in domeniu a exagerat foarte mult.. Iar unii, ca fraierii, l-au si crezut in totalitate iar unii il mai cred si azi...Ma rog, limitele cunoasterii comune. In orice caz, concluzia e ca ici pe departe nu pot fi comparete procesele inchizitiei cu "tribunalele poporului"...
Apoi si cu 11 sept o fi precum cu bombele nucleare irakiene...
abis
QUOTE(abureala @ 19 Dec 2008, 04:13 PM) *
"Nu judeca ca sa nu fii judecat. Scoate intai barna din ochiul tau, inainte sa scoti paiul din ochiul fratelui"

Ce-ar fi sa respecti tu intai chestia asta si dupa aia sa le-o pretinzi si altora?
abis
QUOTE(IoanV @ 19 Dec 2008, 04:22 PM) *
ateismul nu poate genera o moralacare sa tina o societate

Ateismul nu genereaza morala, corect. Nici nu am afirmat contrariul.
QUOTE
De ce ne plingem azi, nu de lipsa de morala a politicienilor?

Nu este singurul lucru deranjant.
QUOTE
Unde e morala atee? Care e sursa ei?

Nu exista o morala atee. Nu exista un set de reguli morale care sa izvorasca din ateism si care sa fie impartasit de catre toti ateii (sau macar de o mare majoritate a lor).
QUOTE
Nu tu mi-ai spus ca iubirea este inmultirea propriilor gene?

Nu. smile.gif
Ti-am spus ca nu citesti cu atentie ceea ce scriu interlocutorii. Inmultirea genelor (sau perpetuarea lor) nu inseamna iubire. Iubirea este un mecanism dezvoltat prin evolutie pentru a maximiza sansele de perpetuare a genelor, insa nu este identic cu perpatuarea in sine.
QUOTE
Fiinta si timp, peste 500 pg. cu argumente

Pagini cu pareri, nu cu argumente. Sintetizeaza tu cele mai importante argumente, daca le-ai gasit...



QUOTE(Ioana1)
ma chinui sa-ti explic diferenta dintre suflet si psihic, si tu vii cu dictionarul?

Intocmai. Nu dictionarul este instrumentul care ne ajuta sa intelegem sensul cuvintelor? Conform dictionarului, suflet si psihic inseamna acelasi lucru. Chiar nu inteleg despre ce diferente vorbesti.
abureala
QUOTE(Cucu Mucu @ 19 Dec 2008, 06:14 PM) *
Eh, inseamna ca si pe lumea cealalta tot aia cu bani is primii. Vad in biserica popi care vand lumanari si iconite, care isi vand "harul sfant" pe bani la slujbe, inmormantari, botezuri, cununii. Ce face diferenta este acum intre un popa de-asta si Iliuta, marele ghicitor?
Nu citesc libertatea. Poate tu ai crezut si in closca ce a nascut puii vii. Din cate am citit eu in biblie (ca da, am citit-o, se pare ca tu nu), numai sufletele initiatilor au voie sa umble prin lume, si asta cu un scop, restul sufletelor sunt prinse ori in purgatoriu, ori in iad sau rai si in nici un caz nu iau forme materiale.
Cum explici "star trek"?


Normal ca vezi lumanari si iconite. Fiindca tu cand te duci la o biserica cumperi o lumanare sau o iconitza , si apoi ai plecat. Si asta doar la o slujba de inmormantare, botez sau cununie, sau cand vizitezi un locas biserices devenit obiectiv turistic. In toate cazurile esti doar un turist in ceea ce priveste religia. Insa esti chiar obiectiv. Din punct de vedere turistic, insa.

Normal ca ai raspuns previzibil. Tot ceea ce mintea ta nu poate explica au o categorie aparte. Petre Ispirescu si basmele romanilor. Stii poveste cu taranul care s-a dus la gradina zoologica si a vazut girafa si a spus "Acest animal nu exista". Cam asa si cu tine.

In care Biblie ai citit tu asemenea lucruri? in Evanghelia lui Iuda? iar te-a cuprins folclorul, sau sunt zvonurile care iti ajung la ureche, tie ca turist religios.

Apoi daca esti atat de sigur ca sunt povesti, si nu ai nici o indoiala, eu sunt convins ca iti pierzi vremea pe aici cu oameni ca noi , credinciosii, niste bieti irecuperabili. Fiindca bietii de noi credem in asemenea povesti.
abureala
QUOTE(abis @ 19 Dec 2008, 06:25 PM) *
Ce-ar fi sa respecti tu intai chestia asta si dupa aia sa le-o pretinzi si altora?


Si ce te face sa crezi ca eu l-am judecat? S-au deja m-ai si judecat.
IoanV
QUOTE(abis)
Ti-am spus ca nu citesti cu atentie ceea ce scriu interlocutorii. Inmultirea genelor (sau perpetuarea lor) nu inseamna iubire. Iubirea este un mecanism dezvoltat prin evolutie pentru a maximiza sansele de perpetuare a genelor, insa nu este identic cu perpatuarea in sine.
Am spus varianta prescurtata, caci pina la urma mecanismul pe care il numesti iubire asta urmareste, perpetuarea lor, iar primul pas e inmultirea...
QUOTE
Pagini cu pareri, nu cu argumente. Sintetizeaza tu cele mai importante argumente, daca le-ai gasit...
Poti reduce tot ce se afirma/scrie la pareri... Asta este si filozofia, ce facem o aruncam?
abis
N-a spus nimeni sa o aruncam. Dar nici sa consideram opiniile unui filosof, fie el cine o fi, drept adevar imuabil.
Blakut
QUOTE
Te intelegem Blakut, deocamdata esti incapabil de o atitudine demna, umana, nobila in raport cu alti oameni care nu-ti impartasesc necredintele. Asa ca nu-i de mirare ca ai parte de atacuri verbale binemeritate.


Ce-am facut eu ca sa merit sa fiu atacat? Si de unde ai scos ca sunt incapabil sa am o atitudine umana in raport cu alti oameni? Dupa cum vezi, si pe tine si chiar pe abureala va consider oameni, semenii mei, cu aceleasi drepturi ca si mine. Va ofer mult mai multa consideratie decat ne oferiti voi noua. Ateii in ochii vostri nu sunt oameni.
QUOTE
Da dai ignore? Dar Dumnezeu te-ai intrebat de ce nu iti da ignore ? Ignore de la lumina soarelui, de la apa, de la aer? De la viata? Fiindca Dumnezeu este prea mare pentru nimicnicia omeneasca.


Da, ignore tie. Pentru ca insulti si nu stii sa comunici civilizat. Stai linistit, nu ma sperie ideile tale. Si care e faza cu Dumnezeu? Vorbeam despre tine...

QUOTE
Ai devenit mai bun? Te inseli. "Bun este numai Unul singur, Dumnezeu". Nimeni nu e bun. Sa tii minte asta.

Nu stiu daca am devenit mai bun. Dar am invatat de la tine cum sa nu fiu rau.


Ia spune abureala, ce trebuie facut cu demonii?

edit: clopotel, muta te rog topicul de aici, sau iti convine ca e aici, ca asa are abureala de ce sa se ia de noi ca ne aparam de el?
Rehael
QUOTE(abis @ 19 Dec 2008, 02:47 PM) *
Nu stiu de ce il jignesti pe Blakut. Nu ai nici un motiv.

Cum se face ca nu cel care ataca, ci cel care este atacat este lipsit de atitudine demna, umana, nobila in raport cu alti oameni care nu-i impartasesc opiniile? smile.gif Ca sa fie nobil, in conceptia ta, ar trebui sa il umple de sange pe abureala ori sa-i spuna ca ofera un spectacol jalnic?


Ce nu poti pricepe? Ca nu aveti ce cauta aici cu mesaje ateiste si de denigrare a religiilor? Ca ati umplut forumul cu motive pentru care sunteti "balacariti"? smile.gif

QUOTE
Ai spus ca pe topicul asta sunt interzise mesajele care au ca scop denigrarea vreunei religii. In acelasi spirit ar trebui interzise si mesajele care au ca scop denigrarea ateismului. Suntem cu totii oameni, cu aceleasi drepturi si aceleasi obligatii. In virtutea principiului nediscriminarii trebuie sa fim tratati in mod egal.


Oricat ti-ai dori nu exista paritate in aceasta situatie. Ateii au ales sa creada in neFiinta care din start nu are 'pretentie' la respect, asa ca daca ei insisi nu traiesc un astfel de respect fata de alegerea lor cum pot sa aiba pretentii la cei care nu le impartesesc 'credinta'? smile.gif
Blakut
QUOTE
Ce nu poti pricepe? Ca nu aveti ce cauta aici cu mesaje ateiste si de denigrare a religiilor? Ca ati umplut forumul cu motive pentru care sunteti "balacariti"?


Te intreb eu, pe tine, personal, ce am facut? E asa greu de mutat topicul cu ateii altundeva?
ioana1
QUOTE(abis @ 19 Dec 2008, 02:42 PM) *
Pai suflet fara materie n-am vazut sa existe...

Te inseli. Exista afectiuni care influenteaza, de obicei in mod negativ, psihicul



da, exista, dar numai pe unele,nu pe toate.pe alea singure,si fara ajutor de Sus.



QUOTE
Nu am observat nici o forta supranaturala cand a nascut sotia mea.


nici nu-mi faceam iluzii,stai linistit, ca L-a vazut ea,de aceea spun ca esti binecuvantat prin credinta ei,slava Domnului, si sa-ti traiasca bebelul,am ramas in urma cu stirile.ultima data,erati in faza de proiect. thumb_yello.gif

ii mare ceata cu mesajele tale in ceea ce ma priveste: ori arunci praf in ochii adversarului,incerci sa enervezi fara a fi sincer interesat,(aveam o colega in liceu.stateam cu gasca in pauze si discutam , si pentru ca nu o ajuta scufita sa priceapa,lua cate o nuia din gardul viu si ne bazaia cu ea,pana ne imprastia pe toti),ori...
Blakut
QUOTE
nici nu-mi faceam iluzii,stai linistit, ca L-a vazut ea,de aceea spun ca esti binecuvantat prin credinta ei,slava Domnului, si sa-ti traiasca bebelul,am ramas in urma cu stirile.ultima data,erati in faza de proiect


Daca sufletul chiar ar exista, atunci ar trebui sa intre in copil in momentul conceptiei, nu atunci cand se naste, nu?

Rehael, pe unde esti?
Rehael
Te-am auzit..


QUOTE(Blakut @ 19 Dec 2008, 07:00 PM) *
Ce-am facut eu ca sa merit sa fiu atacat? Si de unde ai scos ca sunt incapabil sa am o atitudine umana in raport cu alti oameni? Dupa cum vezi, si pe tine si chiar pe abureala va consider oameni, semenii mei, cu aceleasi drepturi ca si mine. Va ofer mult mai multa consideratie decat ne oferiti voi noua. Ateii in ochii vostri nu sunt oameni.


Draga Blakut,
Interventiile tale ateiste au avut darul de a jigni in multe randuri. Poate nu ai fost constient de lucrul asta pana acum...
Si pentru ca tot spui ca noi, semenii tai, avem aceleasi drepturi ca si tine e firesc sa-ti primesti si tu "portioare" de la noi. In ceea ce priveste 'consideratia' reclamata, recunosc, nu am fost inca nici unul in stare sa va oferim nivelul de batjocura nemeritata pe care ni l-ati administrat, ca sa va puteti simti cu adevarat... oameni.
ioana1
da, sufletul il primesti in momentul conceptiei,nu la nastere,dar Abis spunea ca nu a vazut nici o forta supranaturala la nasterea bebelului.eu n-am avut nevoie decat de Dumnezeu cand am nascut baietii,nu de tatal lor(sincer, cred ca oricum ar fi lesinat,si-aveam o grija-n plus),pentru ca ,v-am povestit ,finuta mea n-a avut nici o problema in timpul sarcinii,a facut eco inainte de sala de travaliu,in sala de travaliu se monitorizeaza bataile inimii beblului ,care nu prezentau neregularitati,iar fetita,dupa nastere,nu a supravietuit. cry.gif


e trist sa crezi ca mama iti da viata,este un credit prea mare pe care il acordam fiintelor omenesti.noi ,sarmanii,abia ne luptam cu lucrurile materiale necesare existentei,cat despre spiritual -hrana pentru suflet,eruditie-hrana pentru minte,educatie-(a! am vazut o editie noua a "normelor de comportament",destul de scumpa pentru 80 de pagini hh.gif ),deja sunt necesare eforturi suplimentare.
actionmedia
Din cate vad eu, cei care balacaresc pe acest topic sunt chiar cei care acuza, asa-zisii "credinciosi" abureala si rehael, pana sa apara ei pe aici, discutiile erau civilizate, oamenii isi exprimau propriile opinii.
Cei care nu rezista unei astfel de discutii arata slabiciuni in propria "credinta" se tem sa infrunte propriile indoieli si temeri si de-asta isi revarsa ura aici pe forum, intervenind nu cu opinii proprii sau argumente sau contrargumente, asa cum ar fi normal intr-o disctutie civilizata ci cu invective si cu apel la autoritate.
Eu prefer sa stau deoparte fata de aceste dispute. Din pacate in urma acestor interventii diversioniste, discutia s-a ramificat in multe directii si a devenit dificil de urmarit si de reinodat. Imi cer scuze fata de cei cu care discutam pentru ca nu am mai intervenit pe subiect, astept sa se faca liniste si poate continuam discutia.

Ioana, suferintele fizice afecteaza sufletul omului, suflet care este oricum in continua schimbare. Orice interactiune intre om si exteriorul sau ii modifica sufletul, dar si orice interactiune din interiorul sau are cam acelasi efect. Eu am observat suflete care se schimba din cauza unei boli din cauza unei amputari fizice.

Cat priveste aparitia vietii lucrurile sunt mult mai simple. Spermatozoidul fecundeaza ovulul sau mai pe romaneste, o celula foarte mica cu o coada patrunde in interiorul unei alte celule mari si se realizeaza o contopire a lor intr-o celula unica, capabila sa se divida. Apoi acele celule se multiplica exponential pana cand ating masa necesara pentru dezvoltarea organelor si asa mai departe. Important este ca in tot acest proces, bine documentat si explicat de catre oamenii de stiinta, interventia unei forte externe, transcedentale (etc) este de prisos. Ce vreau sa spun este ca viata poate aparea fara niciun fel de interventie exterioara.

Faptul ca unii bebelusi supravietuiesc, iar altii mor la nastere (sau inainte de nastere) tine de cat de precis este procesul de replicare. Tocmai pentru ca nu este foarte precis (si asta este un fapt demonstrat stiintific) demonstreaza ca nu este produsul unei inteligente ci mai degraba al unei intamplari. Si tot acestei imperfectiuni a replicarii ii datoram diversitatea umana smile.gif si cred ca e mult mai bine sa fie asa. Sincer nu mi-ar placea sa traiesc intr-o lume in care toti sa semene cu abureala. tongue.gif E mai bine sa fim diferiti. Si daca aceasta diversitate vine impreuna cu costul mortii premature a unora dintre noi, nu cred ca e cazul sa facem o tragedie din asta ci sa acceptam lucrurile asa cum sunt.

Despre viata, despre evolutie si diversitate umana vorbeste foarte frumos Christopher Wills. Si nu doar ca vorbeste frumos, dar aduce argumente pertinente.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.