Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ateii?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80
IoanV
QUOTE
Mi se pare evident ca aveti dorinta de a fi diferiti de ceilalti - voi, putinii alesi, ortodocsii care au mentinut flacara credintei adevarate intr-o mare de pagani, eretici si necredinciosi. Numai voi aveti acces la adevarul absolut, Dumnezeul cel adevarat este doar al vostru si al nimanui altcuiva, voi sunteti singurii de pe tot mapamondul care au credinta adevarata, toate celelalte mii de credinte sau orientari religioase fiind idolatrii, erezii, minciuni... Voi sunteti singurii credinciosi adevarati, toti ceilalti sunt niste amagiti, niste nefericiti, niste ticalosi eventual...
Asta se cheama prezumtie de nevinovatie, lipsa de prejudecata... Hai sa fim seriosi, numai la pozitia lor fata de altii nu se gindesc ortodocsii cind in discutie o problema asa importanta. Insa orice incercare de a apara viziunea e taxata drept mindrie, etc., etc. . E stiut insa ca ii privim pe altii judecindu-i dupa noi, hotul se teme de hot, etc., deci inteleg de ce ne privesti astfel. Relativismul absolut nu se aplica si cind ai o credinta.... Nici nevoia de marire lumeasca cind ai legatura cu creatorul... Judeci credinta nu dupa virtutea ei ci dupa slabiciunile oamenilor...
QUOTE
Iar tara nu este ortodoxa, in paranteza fie spus. Romania este un stat laic, secular.
O tara este ceea ce sunt oamenii ei... Scrie in constitutie ca e stat laic? Eu nu imi aduc aminte...
QUOTE(abis)
In cazul asta si crestinii ortodocsi de rit vechi se inchina altui Dumnezeu, nu?
Nu, neintelegerea nu este in legatura cu Dumnezeu ci cu calendarul....
QUOTE
Si chiar si printre credinciosii ortodocsi, Dumnezeul tau nu este acelasi cu Dumnezeul lui Abureala sau Rehael.
Credinciosii accepta Dumnezeul credintei pe care o aleg. Ca nu Il intelegem bine, la fel, de la inceput e alta problema... Biserica la care aderam are insa o viziune clara, indiferent de claritatea vederii noastre....
QUOTE
Obiectiv vorbind, toti va inchinati aceluiasi Dumnezeu, fie ca sunteti evrei, crestini sau musulmani. Ceea ce va separa este doar viziunea pe care o aveti despre acest Dumnezeu. Este ca in fabula cu elefantul: unii dintre voi ii remarca doar trompa, altii doar coada, altii doar picioarele. Iar eu, de pe margine, ma intreb daca voi intr-adevar puneti mana pe un elefant sau pe altceva.
Eu tot nu inteleg, tu chiar crezi ca exista un Dumnezeu deasupra tuturor credintelor, un creator pe care oamenii il vad diferit? Sau Ii postulezi existenta prin inductie ca sa ne lamuresti pe noi? Da, credintele noastre (evrei, musulmani, crestini) au multe in comun... Dar si lucruri care le deosebesc. Viziunea despre Dumnezeu este cea mai importanta, si practic de acolo pleaca neintelegerile... Ea regleaza raporturile, relatiile. Dumnezeu atit este pentru un credincios cit ii da voie credinciosul prin viziunea sa... Ori noi numai asa putem privi lucrurile, din perspectiva (ne)credinciosului... Obiectivarea pe care o fortezi e foarte intereanta, poate chiar valabila ca teorie independenta de oameni, insa practic nu ne ajuta cu nimic...

QUOTE(gypsyhart)
Mai sus nu este vorba despre evrei din cate am inteles. Decat in plan secund. Am inteles ca era vorba despre crestini, si "ce ar trebuie sa faca" comunitatea de crestini de unde era Biserica respectiva pentru se feri de "cardasia" iudeilor.
Acel "fa orice" e suspect.
Ai gasit tu un pasaj asemanator in vorbele lui Iisus? Arata'mi'l si mie.
Cea mai buna solutie este sa analizezi textul in ansamblu... Tot facem teoria unui fragment scos din context. Nu inteleg ce ceri... Sa gaesc un pasaj in afirmatiile lui Iisus care sa il aduca in acelasi plan "condamnabil" cu Ioan? Acel ceva care ti se pare suspect e la lamurit de Ioan...
abis
QUOTE(IoanV @ 19 Nov 2008, 07:18 PM) *
E stiut insa ca ii privim pe altii judecindu-i dupa noi, hotul se teme de hot, etc., deci inteleg de ce ne privesti astfel

Iarasi te inseli, nu mi-e teama de voi. smile.gif

Vrei sa spui ca nu-i adevarat ce am scris in textul de mai sus? Daca ma insel, te rog sa ma contrazici.

Deci, contrar a ceea ce am spus eu, voi credeti ca si alte credinte pot fi la fel de adevarate ca si a voastra? Ca zeii sau dumnezeii altora sunt tot la fel de reali ca al vostru? Credeti ca printre cei care nu va impartasesc credinta sunt si altceva decat pagani, eretici si necredinciosi? Credeti ca printre celelalte mii de credinte sau orientari religioase sunt si altele in afara de a voastra care nu sunt idolatrii, erezii, minciuni?

Daca te-am judecat gresit, atrage-mi atentia ca sa nu o mai fac si altadata.
QUOTE
Relativismul absolut nu se aplica si cind ai o credinta.... Nici nevoia de marire lumeasca cind ai legatura cu creatorul

Adica voi, spre deosebire de ceilalti, aveti o legatura cu creatorul?
QUOTE
Judeci credinta nu dupa virtutea ei ci dupa slabiciunile oamenilor

Sunt doua judecati separate: una, pentru credinta in sine, si a doua, pentru oamenii care pretind ca o urmeaza.
QUOTE
Scrie in constitutie ca e stat laic? Eu nu imi aduc aminte...

Scrie in constitutie ca e stat ortodox? Eu nu imi aduc aminte...
QUOTE
Credinciosii accepta Dumnezeul credintei pe care o aleg. Ca nu Il intelegem bine, la fel, de la inceput e alta problema... Biserica la care aderam are insa o viziune clara, indiferent de claritatea vederii noastre....

Pai eu nu depre Dumnezeul "oficial" vorbeam aici, ci despre cel care face obiectul credintei tale, a lui Abureala, a lui Clopotel etc. Viziunea ta nu coincide intru-totul cu cea a institutiei numita "Biserica Ortodoxa Romana". La fel nu corespunde cu viziunea lui Abureala samd. Asta nu inseamna, zic eu, ca va inchinati unor zei diferiti, ci ca va inchinati aceluiasi zeu, despre care aveti insa pareri diferite in cateva privinte. Mergand mai departe, viziunea ta nu corespunde intru-totul viziunii pe care o au catolicii despre D-zeu, dar va inchinati totusi aceluiasi D-zeu. La fel, viziunea voastra nu este identica cu cea a evreilor ori musulmanilor, dar nu este vorba despre alta zeitate, ci despre acelasi Dumnezeu, despre care aveti pareri, in unele privinte, diferite.

Ca sa fie totul clar: cand Voiculescu si Boc vorbesc despre Basescu, se refera la oameni diferiti, sau la acelasi om despre care au pareri, in unele privinte, diferite?
QUOTE
Obiectivarea pe care o fortezi e foarte intereanta, poate chiar valabila ca teorie independenta de oameni, insa practic nu ne ajuta cu nimic

Ma ajuta pe mine sa va inteleg.
IoanV
QUOTE
Ca sa fie totul clar: cand Voiculescu si Boc vorbesc despre Basescu, se refera la oameni diferiti, sau la acelasi om despre care au pareri, in unele privinte, diferite?
Asa e simplu, doar toti vedem ca B. apare intr-un singur exemplar. Dar daca nu l-ar vedea nimeni si ar veni cei 2 cu descrierile.. Ai crede ca e vorba de aceasi persoana, char daca ei ar insista ca se refera la aceasi persoana? Cum ar fi posibil sa fie in acelasi timp sa zicem "liderul inspirat si de bine voitorul" sau "smecherul perfect, un tupeist care face ce vrea cu toti". Relatiile lor cu persoana descrisa nu depind de viziunile lor? Ii vor cere acelasi lucru, etc.. De aceea spun ca noi nu stim daca e aceeasi persoana din moment ce vrea si face lucruri diferite. Si analizez doar din perspectiva subiectiva pt. ca una obiectiva nu exista... Oricine se pronunta despre o alta persoana nu poate fi absolut obiectiv, viziunea e inspirata de relatii.
E un proces de inductie sa presupui ca Dumnezeu e aceasi persoana pe care eu nu vreau sa il fac. Nu ma ajuta nici la unificarea viziunilor, pt. ca e necesar sa stiu diferentele daca vreau sa le elimin (daca as vrea reducere la o persoana), iar mai multa tensiune fortind unificare nu vreau sa fac. Automat daca Dumnezeu e unul atunci cel putin unii il inteleg gresit, daca nu chiar toti. Si cu ce ma ajuta sa impun cu forta o viziune? Asa ca ii las pe fiecare cu Dumnezeul lui si mi-l aleg pe cel care imi place mie. Eu asa mi L-am ales, nu prin omorirea altor dumnezei ci prin abandonarea lor ca imi ofereau mai putin decit Cel la care m-am oprit.
QUOTE
Deci, contrar a ceea ce am spus eu, voi credeti ca si alte credinte pot fi la fel de adevarate ca si a voastra? Ca zeii sau dumnezeii altora sunt tot la fel de reali ca al vostru? Credeti ca printre cei care nu va impartasesc credinta sunt si altceva decat pagani, eretici si necredinciosi? Credeti ca printre celelalte mii de credinte sau orientari religioase sunt si altele in afara de a voastra care nu sunt idolatrii, erezii, minciuni?
Vezi unde duce abordarea ta ingusta, cu "adevarul unic"? Nu vezi ca poate exista si o alta solutie... cine snt eu sa ii judec pe ceilalti? Daca ei prefera un alt Dumnezeu, cu altecalitati, dorinte, de ce sa intru eu peste viziunea lor si sa spun ca e proasta? Chiar nu ma intereseaza... Eu mi-am ales ce mi-a placut, spun ce avantaje am, dar nu fac prost, etc. pe nimeni. Caci nici stiinta, descoperirea, nici dragostea nu vin cu forta. Vizavi de Dumnezeul pe care si l-au ales si musulmanii se poarta bine, si evreii, etc.. Mie imi place de ei caci sunt semenii mei, mai mult decit de orice animal de companie as avea, nu ii judec, dar nu il vreau pe Dumnezeul lor. Daca ei se supara ii priveste...
QUOTE
Daca te-am judecat gresit, atrage-mi atentia ca sa nu o mai fac si altadata.
Da, m-ai judecat foarte gresit. De curind, afara, am cunoscut un musulman si daca vrei iti dau adresa lui de email sa il intrebi cum s-a comporta crestinul "Ioan" cu "paginul" Osm... . Iar daca iti va spune ca macar un minut din zilele in care am fost impreuna l-am tratat cu superioritatea ce mi-o atribui eu nu mai sustin ca sunt ortodox.
QUOTE
Pai eu nu depre Dumnezeul "oficial" vorbeam aici, ci despre cel care face obiectul credintei tale, a lui Abureala, a lui Clopotel etc. Viziunea ta nu coincide intru-totul cu cea a institutiei numita "Biserica Ortodoxa Romana".
Nu mai intru in detalii sa aflu ce intelegi tu prin BOR, etc. Chiar nu are sens sa ne lamuresti. Da, viziunile noastre si modul cum intelegem sa fim crestini pot sa difere. Dar toti avem acelasi Dumnezeu, aceeasi cale spre mintuire.
QUOTE
Ma ajuta pe mine sa va inteleg.
Eu cred ca mai degraba sa acoperi adevarul...
QUOTE
Iarasi te inseli, nu mi-e teama de voi.
Nu la asta m-am gindit, la teama. Ci la faptul ca judeci pe altii ca si cum si altii ar gindi ca tine. Poate exista moduri de a gindi pe care nu le poti nici anticipa, nici intelege...
abis
QUOTE(IoanV @ 19 Nov 2008, 10:35 PM) *
De aceea spun ca noi nu stim daca e aceeasi persoana din moment ce vrea si face lucruri diferite.

In primul rand, tu nu ai spus ca "nu stim daca este aceeasi persoana", ci ai afirmat foarte clar ca "nu este aceeasi persoana".
In al doilea rand, ceea ce cere D-zeu evreilor, crestinilor si musulmanilor nu este atat de diferit...
QUOTE
E un proces de inductie sa presupui ca Dumnezeu e aceasi persoana pe care eu nu vreau sa il fac.

Asta este problema ta, nu a mea.
QUOTE
Automat daca Dumnezeu e unul atunci cel putin unii il inteleg gresit, daca nu chiar toti.

Este clar ca nu pot avea toti dreptate.
QUOTE
Si cu ce ma ajuta sa impun cu forta o viziune?

Intreaba-l pe Ioan Gura de Aur, el cerea sa folosesti forta pentru a impune cresinismul.
QUOTE
Vezi unde duce abordarea ta ingusta, cu "adevarul unic"?

Cum adica abordarea mea cu adevarul unic?! Nu inteleg ce vrei sa spui. Ti-am pus niste intrebari la care refuzi sa raspunzi:

voi credeti ca si alte credinte pot fi la fel de adevarate ca si a voastra? Ca zeii sau dumnezeii altora sunt tot la fel de reali ca al vostru? Credeti ca printre cei care nu va impartasesc credinta sunt si altceva decat pagani, eretici si necredinciosi? Credeti ca printre celelalte mii de credinte sau orientari religioase sunt si altele in afara de a voastra care nu sunt idolatrii, erezii, minciuni?

Raspunul nu poate fi decat DA, NU sau NU STIU. Care varianta este corecta?
QUOTE
am cunoscut un musulman si daca vrei iti dau adresa lui de email sa il intrebi cum s-a comporta crestinul "Ioan" cu "paginul" Osm... . Iar daca iti va spune ca macar un minut din zilele in care am fost impreuna l-am tratat cu superioritatea ce mi-o atribui eu nu mai sustin ca sunt ortodox.

Inseamna ca el a fost mai norocos decat mine. smile.gif
Nu ma refer neaparat la faptul ca ii tratezi pe altii cu superioritate, ci la altceva: faptul ca te consideri ca apartinand singurului grup de "alesi" cu credinta "adevarata" iti confera un confort psihologic deosebit. smile.gif
QUOTE
Eu cred ca mai degraba sa acoperi adevarul

Ma faci sa rad. laugh.gif
Tu poti sa crezi ce vrei, nu ma afecteaza. Eu stiu mai bine decat tine ceea ce vreau.
QUOTE
Poate exista moduri de a gindi pe care nu le poti nici anticipa, nici intelege

Poate. Asta inseamna ca nu trebuie sa incerc sa le inteleg?
gypsyhart
@IoanV
QUOTE
QUOTE
(gypsyhart)
Mai sus nu este vorba despre evrei din cate am inteles. Decat in plan secund. Am inteles ca era vorba despre crestini, si "ce ar trebuie sa faca" comunitatea de crestini de unde era Biserica respectiva pentru se feri de "cardasia" iudeilor.
Acel "fa orice" e suspect.
Ai gasit tu un pasaj asemanator in vorbele lui Iisus? Arata'mi'l si mie.

Cea mai buna solutie este sa analizezi textul in ansamblu... Tot facem teoria unui fragment scos din context. Nu inteleg ce ceri... Sa gaesc un pasaj in afirmatiile lui Iisus care sa il aduca in acelasi plan "condamnabil" cu Ioan? Acel ceva care ti se pare suspect e la lamurit de Ioan...

Pai am citit tot textul in care apare acel paragraf. Este adevarat ca per ansamblu arata altfel. E cumva normal. Dar tot mi se pare exagerat ce zice in acel fragment....
Sa imi spui si mie unde spune Iisus sa "scoti cu forta" omul de sub "latul diavolului". Ca asta se intelege din acel fragment.
Cum este lamurit? Din moment ce spune "fa orice"....
IoanV
QUOTE(abis)
Inseamna ca el a fost mai norocos decat mine.
Nu stiu daca mai norocos, dar mai intelept aproape sigur este. Am discutat multe probleme religioase, filozofice, etc., dar nu a avut in cap ideea "adevarului unic". A fost un schimb de informatii, un fel de punere a sufletului la vedere, fara dorinta de ne a impune unul altuia adevarul nostru. O "batalie" in care ne-am "confesat" uzind de toate argumentele, dar nu ne-am intepat socotindu-ne unul mai detept ca altul. Tu in schimb cauti acel "adevar unic" cu care sa imi invadezi constringator existenta. Si daca ai respecta credinta mea, fara a ne desconsidera, nu as avea ce invadari "ontologice" sa iti taxez. Nu eu ti-am invadat "teritoriul spiritual", tu o faci permanent, cu aprecieri negative, etc., ca si cum eu, "prostul" nu as cunoaste de fapt crestinismul.
Nu cred ca pot spune in cuvinte cit de lipsita de respect si bun simt consider ca este o astfel de atitudine. Mai ales ca te tot declari ateu si ca nu te intereseaza credinta altora... Insa precum vad ateismul acesta pe care il ai tu e de o specie mai periculoasa decit orice religie. Caci nu vine sa isi spuna pararea si sa plece daca ii spui ca nu te intereseaza ateismul ci sta pe capul tau si se lupta din rasputeri sa iti demoleze "idolii". Altui religios cu bun simt ii spun care este Dumnezeul meu, el imi spune care e al sau si dialogul continua in contradictoriu doar cit unul vrea sa stie mai multe despre celalalt. Tu nu vrei sa stii mai multe despre Dumnezeul meu, tu crezi ca il cunosti mai bine decit mine si vrei sa ma "lamuresti" ca credinta in El este o nebunie. De multe ori te-am intrebat ce vrei de la noi dar spui ca nu vrei nimic insa nu incetezi atacurile. Undeva te roade dorinta de a impune adevarul tau unic, care e mai important decit alegerile noastre. Nu mai incerca sa ma fortezi sa fac alta alegere in domeniul spiritual, respecta-mi libertatea. Daca imi mai invadezi spatiul cu ginduri razboinice, suporta loviturile bataliei... Interesant nu, caci cu un strain de alta credinta am putut sa discut mult religie fara sa ne jignim nicio secunda, dar noi nu putem. Eu insa nu am nimic cu Dumnezeul tau, si faptul ca pot dialoga cu un om intelept care il respecta si el pe Dumnezeul meu imi intareste convingerea ca eroarea o face cel cu "Dumnezeul unic".
QUOTE
Nu ma refer neaparat la faptul ca ii tratezi pe altii cu superioritate, ci la altceva: faptul ca te consideri ca apartinand singurului grup de "alesi" cu credinta "adevarata" iti confera un confort psihologic deosebit.
Iar stii mai bine ca mine pe ce imi bazez eu confortul... Insa iar ai rezemat scara de un perete care nu exista... Chiar ca nu ma hranesc deloc din asta. Credinta mea se bazeaza pe ce traiesc in relatii, nu pe ce cred de unul singur. Am depasit demult momentul in care ma socoteam grozav datorita desteptaciunii mele de a alege bine. Teoria ca teoria, practica ne omoara. Am mai spus, ateismul tau nu ma invata nimic, credinta mea mi-a adus multa inteligenta emotionala si sociala incit cistigul meu e mai mare chiar daca sunt in iluzie si nu vad "adevarul unic". Nu de un adevar unic (care mi-ar putea da satisfactia de care spui tu, ca apartin desteptilor "care vad" wink.gif ) am nevoie ci de iubire adevarata fata de ceilalti. Poate asta ne deosebeste...
QUOTE
Cum adica abordarea mea cu adevarul unic?!
Cauti un "Dumnezeu" pentru toti sau acel adevar valabil pentru toti... As putea spune "legea perfecta". Dar asa ceva impieteaza asupra dreptului oamenilor de a avea fiecare adevarul lui. Adevarul unic, daca exista, se descopera nu e impune. Tu mai crezi ca il poti impune, de aceea sapi si sapi, poate cade "iluzia" noastra crestina. "Adevarul unic" poate nu e altceva decit acea iubire care ne accepta pe fiecare asa cum suntem, cu iluzii cu tot. Pt. asta luptam noi crestinii. Si avem succes la cei care inteleg ca mai importanta e iubirea in practica decit adevarul in teorie, pt. ca asa gindim si noi... Nu vreau sa vii cu mine la biserica daca tu nu vrei asta, insa imi doresc o relatie de respect deplin dincolo de ceea ce credem. Pe unii insa "adevarul" ii impiedica sa acorde respectul neinvadarii spatiului spiritual... Nu ii respecta decit pe cei ce au iesit din "iluzia credintei". Daca nu, precis e ceva "putred" acolo... wink.gif.
QUOTE
voi credeti ca si alte credinte pot fi la fel de adevarate ca si a voastra? Ca zeii sau dumnezeii altora sunt tot la fel de reali ca al vostru? Credeti ca printre cei care nu va impartasesc credinta sunt si altceva decat pagani, eretici si necredinciosi? Credeti ca printre celelalte mii de credinte sau orientari religioase sunt si altele in afara de a voastra care nu sunt idolatrii, erezii, minciuni?

Raspunul nu poate fi decat DA, NU sau NU STIU. Care varianta este corecta?
Cred ca orice adevar unic ucide. Aceasta e esenta crestinismului, ca trebuie sa ne iubim unii pe altii, indiferent ce credem... Crezi ca este invatatura mai buna? Eu nu cred. Deci raspunsul este ca nu intelegi esenta crestinismului judecind omul ca pe o masina care cauta autosatisfacerea de orice fel, chiar aceea prin orgoliu intelectual, cea mai inalta pe care o cunosti probabil (atit am putut sa vad...). El cauta relatia adevarata, iar ea nu e altundeva decit in iubire. Acesta e adevarul crestinismului, ca relatia e mai importanta decit adevarul. Ca inveti, devii om perfectionind, ameliorindu-ti relatiile nu construind teorii....Teoriile sunt "minciuni" cu care ne amagim astazi si le abandonam miine...Si asta ca exista un adevar unic, valabil pentru toti e o teorie. Dar ca in iubire incap toti nu e teorie, e practica.
QUOTE
In primul rand, tu nu ai spus ca "nu stim daca este aceeasi persoana", ci ai afirmat foarte clar ca "nu este aceeasi persoana".
In al doilea rand, ceea ce cere D-zeu evreilor, crestinilor si musulmanilor nu este atat de diferit...
Eu ma indoiesc ca este aceeasi persoana. Sa privim raportul ce da si ce cere... Apoi sa vedem cum da. Daca toate sunt la fel, atunci e unul singur. Daca nu, lasa sa traiasca fiecare independent. Din ce stiu eu fiecare se delimiteaza clar de celalalt prin profetii lui, oferind cai si rezultate diferite ... Sa lasam deci profetii fiecarei credinte sa ne spuna cum este Dumnezeul propus de ea si sa ne alegem credinta care ne place... Daca iubim omul il lasam sa aleaga si ii respectam optiunea. Asa inteleg eu crestineste lucrurile... Daca nu il tot siciim sa ne accepte "luminoasa noastra teorie"... Sa vedem, cit rezista... wink.gif .
IoanV
QUOTE(gypsyhart)
Pai am citit tot textul in care apare acel paragraf. Este adevarat ca per ansamblu arata altfel. E cumva normal. Dar tot mi se pare exagerat ce zice in acel fragment....
Sa imi spui si mie unde spune Iisus sa "scoti cu forta" omul de sub "latul diavolului". Ca asta se intelege din acel fragment.
Cum este lamurit? Din moment ce spune "fa orice"...
Daca scoatem fragmentul din context prin "fa orice" putem intelege ce vrem noi... Daca il lasam la locul lui vedem ca se aplica limitarile specifice crestinismului, "fa orice" dar "nu iesi din iubire". Daca poti face ceva rau cuiva cit esti in adevarata iubire fata de el atunci si Sf. Ioan greseste...
Blakut
Daca Sf Ioan scia Mein Kampf, si pe aia o aparai. Am inteles acum cum functioneaza toata treaba. Argumentele si discutiile chiar nu mai au nici un rost, abis nu inteleg de ce te mai chinui...

Hai mai bine sa discutam intre noi despre chestii legate de ateism. De exemplu, de ce nu am intalnit pana acum nici o fata sau femeie atee?
abis
QUOTE(IoanV @ 22 Nov 2008, 06:01 AM) *
daca ai respecta credinta mea, fara a ne desconsidera, nu as avea ce invadari "ontologice" sa iti taxez. Nu eu ti-am invadat "teritoriul spiritual", tu o faci permanent

Mi se pare o ipocrizie din partea ta sa ma acuzi pe mine de asa ceva, atat timp cat voi imi invadati in permanenta teritoriul: imi obligati copilul sa invete la scoala religie, va construiti biserici folosind si banii mei... Lasati-ma in pace si va las in pace. Insa atat timp cat va amestecati in viata mea am tot dreptul sa-mi spun parerea despre credinta voastra. Nu cred ca respect credinta ta mai putin decat respecti tu ateismul meu.
QUOTE
De multe ori te-am intrebat ce vrei de la noi dar spui ca nu vrei nimic insa nu incetezi atacurile

Ti-am spus de fiecare data ce vreau: vezi cateva randuri mai sus.
QUOTE
Nu mai incerca sa ma fortezi sa fac alta alegere in domeniul spiritual, respecta-mi libertatea.

Respectati-mi voi libertatea de a nu crede in zeul vostru inainte de toate. Nu ma mai agresati cu invective pentru faptul ca nu cred, nu mai construiti biserici din banii mei, ci din ai vostri, lasati-mi copiii in pace si nu mai am nimic cu voi...
QUOTE
cu un strain de alta credinta am putut sa discut mult religie fara sa ne jignim nicio secunda, dar noi nu putem.

Nu te-am jignit. Si nu am fost violent in limbaj cu nimeni, decat provocat. Vezi dialogurile cu Abureala ori Rehael.
QUOTE
ateismul tau nu ma invata nimic, credinta mea mi-a adus multa inteligenta emotionala si sociala incit cistigul meu e mai mare chiar daca sunt in iluzie si nu vad "adevarul unic"

Foarte bine. Deci preferi o credinta care te ajuta la ceva, fie ea si o credinta falsa, decat un adevar incomod. Stiam asta.
QUOTE
Aceasta e esenta crestinismului, ca trebuie sa ne iubim unii pe altii, indiferent ce credem

Aceasta e esenta crestinismului, asa cum il intelegi tu, poate. Nu cum il inteleg majoritatea celorlalti crestini.
abis
QUOTE(Blakut @ 22 Nov 2008, 11:32 AM) *
De exemplu, de ce nu am intalnit pana acum nici o fata sau femeie atee?

Pentru ca sunt putine. smile.gif

Eu am intalnit. Se pare ca femeile sunt nativ mai inclinate catre religie decat barbatii.
Blakut
QUOTE
Eu am intalnit. Se pare ca femeile sunt nativ mai inclinate catre religie decat barbatii.


Asta am observat si eu. Oare de ce? Unii ar spune pentru ca sunt mai credule, dar nu cred ca e asta cauza. Sa fie oare ceva genetic?
IoanV
QUOTE(abis)
Mi se pare o ipocrizie din partea ta sa ma acuzi pe mine de asa ceva, atat timp cat voi imi invadati in permanenta teritoriul: imi obligati copilul sa invete la scoala religie, va construiti biserici folosind si banii mei... Lasati-ma in pace si va las in pace. Insa atat timp cat va amestecati in viata mea am tot dreptul sa-mi spun parerea despre credinta voastra. Nu cred ca respect credinta ta mai putin decat respecti tu ateismul meu.
Aaaa, deci ai pornit pe han o lupta impotriva crestinismului care te agaseaza si spui ca iti foloseste banii. Iar dupa acuzatii generale treci iar la modul personal, ca sa imi spui cit iti respect eu ateismul... Hotaraste-te ce faci, discuti cu mine despre respectul meu sau in general, despre frustrarile pe care ti le aduce viata atee intr-o tara dominata numeric de crestini.
Pina te hotarasti sa observam ca te erijezi intr-un exponent al categoriei tale. Inca nu ai copil de scoala iar acolo nu sunt obligati, se poate simplu renunta la studiul religiei. Apoi banii pusi in comun sunt si ai nostrii, am tot discutat asta, nu insist sa iti amintesc ca nu respecti optiunile majoritatii, cum se face in democratie.
Dar pentru ca ai spus de adevar hai sa ne amintim ca suntem condusi de partea afectiva... Mai intii apare atractia intuitiva spre o categorie de oameni, credinte, apoi se gasesc justificarile rationale. In conditii normale la om afectivul (suconstientul, inconstientul) trage mintea (constientul) dupa el, nu invers... Asadar cred ca mai intii a fost ura fata de crestini apoi au aparut motivele. Ai vazut la ei ca accepta sa se inchine unui Dumnezeu care are o existenta incerta, ca au sfinti, ca accepta sa renunte la personalitatea lor sub ascultarea unor invataturi antice si ti-ai spus ca nu iti place asa ceva. Apoi ai gasit si argumentele...
Ai in plus fata de mine si musulmanul despre care am vorbit aceasta ura impotriva unei categorii de oameni care, spui tu, te invadeaza.. Insa invadarea e doar o scuza ca sa ii urasti, altfel nu i-ai ataca. Ti-ar fi indiferenti. Aceasta intoleranta care te mobilizeaza impotriva lor este ceva putred. O oaza de irationalitate la cineva care se pretinde rational, caci in Romania nu esti discriminat pe baza credintei. Insa tu nu incapi in aceasta tara de credinciosi, vrei sa o schimbi, sa li se mai ia lor din drepturi, cum ar fi acela de a ajuta unele biserici in constructie din banii pe care ei ii aduc la buget.
Daca ai fi conducator care ar putea face legi, imediat ai da tot felul de legi de interzicere, de la icoane pina la lantisoare, de la bugetul tarii pina la bugetul unui satuc, etc..
Vezi ce te mobilizeaza si cit de mult respect au dorintele tale fata de optiunile spirituale ale celorlalti...
QUOTE
Nu ma mai agresati cu invective pentru faptul ca nu cred, nu mai construiti biserici din banii mei, ci din ai vostri, lasati-mi copiii in pace si nu mai am nimic cu voi...
Eu nu te-am agresat iar atacarea crestinismului ti-ai ales-o singur. Primesti inapoi ce ai dat, probabil cu dobinda... Dar daca te crezi asa superior ce iti pasa ce spun in carti sau chiar pe forum crestinii ce oricum sunt in inselare, potrivit opiniei tale. Dar cu mine de ce te razboiesti, eu te-am atacat? Vezi ca duci o batalie si te folosesti de dialogul notru ca sa reversi valurile de nemultumire? Nu stiu, poate asta simt minoritarii. Poate si romanii din Ardeal au simtit asta sub unguri desi sunt majoritari in acest teritoriu.. Dar daca in cazul nationalitatii nu e o alegere, ateismul este, asa ca nu vad de ce frustrare cind l-ai ales singur..
QUOTE
Foarte bine. Deci preferi o credinta care te ajuta la ceva, fie ea si o credinta falsa, decat un adevar incomod. Stiam asta.
Care adevar incomod? Ca nu exista Dumnezeu? Dar pentru mine e ceva fals. Ca oamenii sunt determinati, iar e fals, ca nu ne putem ameliora afectivitatea - fals, ca nu exista iubire dezinteresata - fals. Deci am alte adevaruri, in care si credinta e lucratoare. Tu nu cu adevaruri vii sa ma contrazici ci tot cu convingeri, dar din perspectiva limitata de obiectivizare. Partea subiectiva va fi intodeauna asa, nu va fi obiectiva niciodata. Prin subiectivitatea care e mai cuprinzatoare, in care incap si ceilalti, devenim mai "obiectivi", nu prin masurarea "degetului" lui Dumnezeu.
QUOTE
Aceasta e esenta crestinismului, asa cum il intelegi tu, poate. Nu cum il inteleg majoritatea celorlalti crestini.
Fiecare intelege cit poate. Ca sa evitam discutiile limitate sa mergem la intemeietorii crestinismului si sa vedem ca au dat tuturor celor care au vrut sa primeasca vestea buna a mintuirii, si nu au omorit pentru asta ci au fost omoriti. Sa vedem ca Iisus nu a venit cu armata sa ne supuna cu forta ci ca un om umil care a fost rastignit pentru ca avea putere in cuvint si fapta...

Nici astazi nimeni nu incretineaza cu forta. Daca cineva te supara rezolva-ti problema cu el. Daca noi toti te suparam inseamna ca s-ar putea sa ai o problema...


QUOTE(Blakut)
Asta am observat si eu. Oare de ce? Unii ar spune pentru ca sunt mai credule, dar nu cred ca e asta cauza. Sa fie oare ceva genetic?
Hai mai, spuneti ce vreti sa insinuati... Femeile nu sunt asa tari in ratiune ca barbatii, de aceea mai putine pot atinge "culmea" sa, ateismul. Dar daca vreti va spun eu secretul, ele sunt mai intuitive pentru ca au darul maternitatii, ele isi simt copii mai bine ca noi, poate ii iubesc mai mult, de aceea nu mai pot fi pacalite asa usor de fumurile intelectuale...
Blakut
QUOTE
Hai mai, spuneti ce vreti sa insinuati... Femeile nu sunt asa tari in ratiune ca barbatii, de aceea mai putine pot atinge "culmea" sa, ateismul. Dar daca vreti va spun eu secretul, ele sunt mai intuitive pentru ca au darul maternitatii, ele isi simt copii mai bine ca noi, poate ii iubesc mai mult, de aceea nu mai pot fi pacalite asa usor de fumurile intelectuale...


Bla bla bla, abereaza fericit in continuare Ioane. Eu nu am zis asta.

QUOTE
nsa invadarea e doar o scuza ca sa ii urasti, altfel nu i-ai ataca. Ti-ar fi indiferenti. Aceasta intoleranta care te mobilizeaza impotriva lor este ceva putred. O oaza de irationalitate la cineva care se pretinde rational, caci in Romania nu esti discriminat pe baza credintei. Insa tu nu incapi in aceasta tara de credinciosi, vrei sa o schimbi, sa li se mai ia lor din drepturi, cum ar fi acela de a ajuta unele biserici in constructie din banii pe care ei ii aduc la buget.


Noua ne spunea la clasa decanul facultatii ca el nu are ce discuta cu un ateu. Si a mai continuat el un pic despre cat de naspa sunt ateii...
IoanV
QUOTE
Noua ne spunea la clasa decanul facultatii ca el nu are ce discuta cu un ateu. Si a mai continuat el un pic despre cat de naspa sunt ateii...
Asa, si eu cu ce sunt vinovat pentru asta? Omul si-a exprimat pozitia, acum se stie si printre filozofi ca fundamentele lui ("obiectivismul", etc.) sunt subrede, nu te-a obligat sa crezi... Dar voi nu vreti sa existe si alte pozitii, probabil...
Blakut
QUOTE
Asa, si eu cu ce sunt vinovat pentru asta? Omul si-a exprimat pozitia, acum se stie si printre filozofi ca fundamentele lui ("obiectivismul", etc.) sunt subrede, nu te-a obligat sa crezi... Dar voi nu vreti sa existe si alte pozitii, probabil...


Pentru ca nu intelegeai aluzia lui. Daca stia ca esti ateu, mai greu cu trecutul.

Oricum, nu ma astept ca un om care sustine convertirea cu forta la crestinism a altora sa inteleaga.
abis
QUOTE(Blakut @ 23 Nov 2008, 09:44 AM) *
Asta am observat si eu. Oare de ce? Unii ar spune pentru ca sunt mai credule, dar nu cred ca e asta cauza. Sa fie oare ceva genetic?

Cel mai probabil, da.

Uite un exemplu din Canada. Conform datelor statistice din primăvara lui 2006, 71% dintre femeile canadiene consideră religia importantă în existenţa lor. Acest procent cade la 57% în cazul bărbaţilor canadieni. Mai bine de 50 % dintre femei se dedică, în fiecare săptămână, practicilor religioase private, însă numai 34% dintre bărbaţi. În octombrie 2003, un sondaj asupra credinţelor şi spiritismului realizat cu ocazia apropierii sărbătorii de Halloween, revela că 46% dintre femeile canadiene cred în capacităţile paranormale de a prezice viitorul, contra doar 33% dintre bărbaţi. În ajunul intrării în anul 2000, un sondaj asupra portretului sociologic al tineretului provinciei canadiene Québec, arăta că 81% dintre femei cred în Dumnezeu contra numai 69% dintre bărbaţi. Recensămintele canadiene arată că 66% dintre cei care se declară atei sunt bărbaţi.

Toate studiile facute pe tema asta demonstrează că oricare ar fi indicatorul cercetat - credinţa în Dumnezeu, ritualul privat, frecvenţa la slujbe, religiozitatea interioară, credinţa în viaţa după moarte, importanţa religiei, credinţa în paranormal - femeile afişează întotdeauna cifre statistice mai ridicate decât bărbaţii cu cca 10%.
abis
QUOTE(IoanV @ 23 Nov 2008, 04:36 PM) *
deci ai pornit pe han o lupta impotriva crestinismului care te agaseaza si spui ca iti foloseste banii

Imi spun punctul de vedere asupra religiei asa cum mi-l spun cand este vorba de politica, sport, economie etc.
QUOTE
Inca nu ai copil de scoala iar acolo nu sunt obligati, se poate simplu renunta la studiul religiei.

Teoretic. Practic, cei care nu fac religie sunt "ciumatii" clasei, sunt pusi la index de profesori si de colegi... Nu te face ca nu stii.
QUOTE
banii pusi in comun sunt si ai nostrii

Si ai mei nu, de ii folositi impotriva intereselor mele.
QUOTE
nu respecti optiunile majoritatii, cum se face in democratie

Democratie nu inseamna dictatura majoritatii.
QUOTE
cred ca mai intii a fost ura fata de crestini apoi au aparut motivele

Un nou exemplu din partea ta de credinta fara legatura cu realitatea...
QUOTE
altfel nu i-ai ataca

Nu atac pe nimeni, doar ma apar cand sunt atacat.
QUOTE
cu mine de ce te razboiesti, eu te-am atacat?

Nu ma razboiesc cu tine, ci doar iti raspund la intrebari. Nu uita ca tu m-ai trimis sa-l citesc pe Ioan Gura de Aur- fara indemnul tau nu as fi facut-o probabil niciodata. Daca nu ma intrebi nimic nu am ce sa-ti raspund. smile.gif
QUOTE
daca in cazul nationalitatii nu e o alegere, ateismul este

Atesimul nu este o alegere.
QUOTE
Ca sa evitam discutiile limitate sa mergem la intemeietorii crestinismului

Am inceput cu Ioan Gura de Aur si m-am lamurit in ceea ce-l priveste. Cine urmeaza?
QUOTE
Daca noi toti te suparam inseamna ca s-ar putea sa ai o problema

Din fericire nu sunt toti crestinii din tara asta cum sunt vreo 3-4 de pe forumul asta. smile.gif
IoanV
QUOTE
Atesimul nu este o alegere.
Acesta e adevarul tau... Al meu suna altfel...
QUOTE
Democratie nu inseamna dictatura majoritatii.
Nu, dar nici dictatura minoritatii..
QUOTE
Teoretic. Practic, cei care nu fac religie sunt "ciumatii" clasei, sunt pusi la index de profesori si de colegi... Nu te face ca nu stii.
Sa nu exageram, sa nu generalizam..
QUOTE
Nu atac pe nimeni, doar ma apar cand sunt atacat.
Daaa, eu bag sopirlite peste tot, pe Universul credintei.. Stiu, tu le spui nedumeriri, observatii, etc...
QUOTE
Nu ma razboiesc cu tine, ci doar iti raspund la intrebari. Nu uita ca tu m-ai trimis sa-l citesc pe Ioan Gura de Aur- fara indemnul tau nu as fi facut-o probabil niciodata. Daca nu ma intrebi nimic nu am ce sa-ti raspund.
Ok. Acum eu sunt de vina... Am vazut cu ce filtru o faci... Adica ce trece prin sita ta... Lectura si interpretarea e tendentioasa...
QUOTE
Am inceput cu Ioan Gura de Aur si m-am lamurit in ceea ce-l priveste. Cine urmeaza?
Buna poanta... Esti terminatorul? Am spus eu ca esti pus pe demolat cu toata dragostea... wink.gif .
QUOTE
Din fericire nu sunt toti crestinii din tara asta cum sunt vreo 3-4 de pe forumul asta.
Si eu am vazut atei mai demni, care chiar nu se intereseaza de viata religioasa a credinciosilor... Nu intervin "inteligent" pe toate topicurile din UC..
abis
QUOTE(IoanV @ 24 Nov 2008, 08:22 PM) *
Acesta e adevarul tau... Al meu suna altfel...

Da-mi cateva exemple de lucruri pe care le crezi pentru ca vrei sa le crezi, in ciuda evidentelor. smile.gif
QUOTE
Nu, dar nici dictatura minoritatii

Evident. De asta spun ca statul trebuie sa actioneze doar in acele domenii in care poate face ceva pentru binele comun al tuturor cetatenilor. Nu am pledat pentru ca bugetul de stat sa fie folosit pentru binele minoritatii si impotriva majoritatii.
Ca sa nu mai spun ca ce vrea majoritatea nu stim, ca nu am facut un referendum pe tema asta. Dupa cum poti constata de pe topicul cu religia in scoli, sunt destui crestini care prefera ca in scolile publice sa se predea alte lucruri, nu religia.

Aici este locul sa pun o intrebare: de ce trebuie sa platesc eu pentru asigurarile de sanatate ale calugarilor? Sa plateasca ei. Sau credinciosii lor. Sa-mi ia mie bani pentru asigurarile lor este, din partea statului, furt.
QUOTE
Nu intervin "inteligent" pe toate topicurile din UC

Cum spuneai tu mai sus, sa nu exageram... Pe majoritatea topicurilor nu vei gasi interventii... Doar pe cateva, le numeri pe degete...
IoanV
QUOTE(abis)
Da-mi cateva exemple de lucruri pe care le crezi pentru ca vrei sa le crezi, in ciuda evidentelor.
Eu cred ca iubirea oamenilor este altceva decit reproducerea genelor si atractie hormonala.
QUOTE
Aici este locul sa pun o intrebare: de ce trebuie sa platesc eu pentru asigurarile de sanatate ale calugarilor?
Stai linistit, ca nu e decit o forma prin care se mai trec niste bani de la un buget la altul. Apoi suma este f. mica, aprox 25 lei, iar numarul lor la fel. Plus ca ei nici nu se prea omoara cu vizitele la doctori si pe la farmacii.
Dar sa iti mai spum una cu sume muuult mai mari, de ce trebuie sa platim pensii pt. judecatori proportionale cu salariul colegilor lor activi in loc a fie in corelatie cu sumele depuse in conturile asigurarilor socale? Inegalitatea aceasta mi se pare mult mai mare, mai ales cind vad ca o grefiera care a lucrat vreo 26 de ani are pensia mai mare ca salariul meu (si am ceva raspundere!), desi contribtiile ei la fondul de pensii au fost relativ reduse. Hai sa vedem de gaurile mari in care se scurg banii.. Ca de aceea au rectificat bugetul si au dus banii pe care nu i-au dat la educatie la ministerul muncii...
QUOTE
doar in acele domenii in care poate face ceva pentru binele comun al tuturor cetatenilor
Esti tare utopic mai abis, sa crezi ca asa ceva exista... Ce crezi tu ca ar intruni majoritatea absoluta? Poate iti amintesti de marea adunare nationala cu alegerile in unanimitate... Nu, adevarata democratie este sa accepti diversitatea, nu sa obligi unitatea!
abis
QUOTE(IoanV @ 4 Dec 2008, 09:16 AM) *
Eu cred ca iubirea oamenilor este altceva decit reproducerea genelor si atractie hormonala.

Si asta crezi pentru ca vrei sa crezi, sau pentru ca ai motive sa crezi?
QUOTE
suma este f. mica, aprox 25 lei, iar numarul lor la fel

Nu ma intereseaza cuantumul sumei, ci principiul. Un furt este tot furt, chiar daca este vorba de o suma mica.
QUOTE
sa iti mai spum una cu sume muuult mai mari, de ce trebuie sa platim pensii pt. judecatori proportionale cu salariul colegilor lor activi in loc a fie in corelatie cu sumele depuse in conturile asigurarilor socale?

Nu stiu ce legatura are asta cu ateismul. Intreaba-ma pe un topic potrivit (la politica sau economie) si dezbatem problema, daca vrei.
QUOTE
adevarata democratie este sa accepti diversitatea, nu sa obligi unitatea!

Adica exact ce nu faceti voi! De ce ne obligi sa platim pentru bisericile voastre? Nu suntem uniti trup si suflet in jurul BOR!
IoanV
QUOTE
Si asta crezi pentru ca vrei sa crezi, sau pentru ca ai motive sa crezi?
Cred ca iubirea este si un act de vointa. Nu cred ca mi se impune, am ales aceasta definitie... Motivele sunt subiective, deci nu sunt incontestabile ca sa imi determine alegerea...
QUOTE
Nu stiu ce legatura are asta cu ateismul.
Un furt e un furt, mai ales cind e vorba de o suma mare... wink.gif .
QUOTE
Adica exact ce nu faceti voi! De ce ne obligi sa platim pentru bisericile voastre? Nu suntem uniti trup si suflet in jurul BOR!
Cum platesti tu ce nu iti convine asa platesc si eu lucruri care nu imi convin, stai linistit. Doar ca dupa tine nu ar trebui sa dispunem de banii nostri, ai majoritarilor, decit dupa cum vrea minoritatea ta... Am tot discutat asta, nu poti impune alocarea sumelor numai pt acele lucruri cu care e de acord toata lumea.... Caci nici nu exista nimic cu care sa fie toti de acord...
abis
QUOTE(IoanV @ 4 Dec 2008, 11:49 PM) *
Cred ca iubirea este si un act de vointa.

Si asta crezi pentru ca vrei sa crezi, sau pentru ca ai motive sa crezi?
QUOTE
Un furt e un furt, mai ales cind e vorba de o suma mare...

Un furt e un furt, indiferent de suma.
QUOTE
Cum platesti tu ce nu iti convine asa platesc si eu lucruri care nu imi convin

Si iti spun eu ca nu ai dreptul sa te arati nemultumit pentru acest lucru? Te acuz cumva ca nu intelegi democratia din cauza asta?
QUOTE
dupa tine nu ar trebui sa dispunem de banii nostri, ai majoritarilor, decit dupa cum vrea minoritatea ta

Dupa mine, puteti sa faceti ce vreti cu banii vostri. Insa lasati-i in pace pe ai mei. Ce, fara banii nostri, ai ateilor, nu se pot ridica biserici? Fara banii nostri nu puteti sa va intretineti preotii? Fara banii nostri da BOR faliment? Nu cred. Cu atat mai mult cu cat aceste sume pe care le luati de la noi nu sunt esentiale pentru finantele voastre, ati putea sa ne lasati naibii in pace si sa va gospodariti din resursele voastre, fara sa ne mai bagati noua mana in buzunar. Ce-o fi atat de greu ca cei credinciosi sa isi sustina singuri cultul, daca vor sa o faca, fara sa apeleze la mila statului?

Ar fi si in intersul bisercilor sa nu mai depinda de pomenile pe care le fac politicienii din banii publici (nu din ai lor). Dar probabil ca este un troc convenabil pentru ambele parti: biserica primeste bani care nu i se cuvin in schimbul serviciilor pe care le face puterii politice.
abureala
QUOTE(abis @ 5 Dec 2008, 12:58 PM) *
, ati putea sa ne lasati naibii in pace


Demone, aici daca erai cinstit pana la capat puteai sa iti spui pe nume. Era mai corect.
Eu chiar sunt deranjat de faptul ca ateii dau daruri de Mos Nicolae. As fi foarte multumit daca in seara asta nu i-ai darui nimic copilului tau, fiindca urasc cand impostori ca tine imprumuta astfel de obiceiuri. Chiar mi-e scarba de atata nesinceritate.
Se bat cu pumnul in piept ca sunt mari atei, dar cand mor to cruce la pune la cap.

abis
QUOTE(abureala @ 5 Dec 2008, 05:38 PM) *
Demone

Demon esti tu. tongue.gif
QUOTE
Eu chiar sunt deranjat de faptul ca ateii dau daruri de Mos Nicolae

Nu-ti face griji, tie nu o sa iti dau nimic. smile.gif
QUOTE
Se bat cu pumnul in piept ca sunt mari atei, dar cand mor to cruce la pune la cap.

Dupa ce am murit, ce-mi mai pasa ce se intampla cu ramasitele? Daca urmasii se simt bine facand tot ceremonialul asta, treaba lor. Daca nu-l fac, nu se schimba nimic pentru mine.
Cucu Mucu
abureala, pun pariu ca nu stii ca daemon are ai alte conotatii decat cele pe care i le atribui tu.
actionmedia
QUOTE(IoanV @ 4 Dec 2008, 11:49 PM) *
Cred ca iubirea este si un act de vointa. Nu cred ca mi se impune, am ales aceasta definitie...

Daca iubesti pentru ca asa vrei tu, este tot o forma de impunere, autoimpunere, iti impui singur sa iubesti. Si daca vrei asa doar pentru ca asa scrie intr-o carte, atunci se cheama ca ti se impune, "cu cartea". Dar evident poti crede in continuare ca e un act firesc si natural de "liber arbitru". Parsiva si impunerea asta. Iti da impresia ca alegi liber si cand colo...

papy
QUOTE(abureala @ 5 Dec 2008, 05:38 PM) *
Demone, aici daca erai cinstit pana la capat puteai sa iti spui pe nume. Era mai corect.
Eu chiar sunt deranjat de faptul ca ateii dau daruri de Mos Nicolae. As fi foarte multumit daca in seara asta nu i-ai darui nimic copilului tau, fiindca urasc cand impostori ca tine imprumuta astfel de obiceiuri. Chiar mi-e scarba de atata nesinceritate.
Se bat cu pumnul in piept ca sunt mari atei, dar cand mor to cruce la pune la cap.

Mos Nicolae e ortodox? rofl.gif Banuiam, pt ca este o inventie lumeasca thumb_yello.gif ohyeah.gif
IoanV
QUOTE(abis)
Cu atat mai mult cu cat aceste sume pe care le luati de la noi nu sunt esentiale pentru finantele voastre, ati putea sa ne lasati naibii in pace si sa va gospodariti din resursele voastre, fara sa ne mai bagati noua mana in buzunar. Ce-o fi atat de greu ca cei credinciosi sa isi sustina singuri cultul, daca vor sa o faca, fara sa apeleze la mila statului?
Imaginea ta despre un stat independent de cetateni mi se pare una care poate luneca usor spre totalitarism in numele unor idei de dreptate, etc. Statul este a cetatenilor, nu cetatenii sunt ai statului. El nu e decit o forma de autoguvernare, prin reglementari specifice... Deci "excluderea" credinciosilor din stat este o alta idee utopica si aiurea...
QUOTE
Ar fi si in intersul bisercilor sa nu mai depinda de pomenile pe care le fac politicienii din banii publici (nu din ai lor). Dar probabil ca este un troc convenabil pentru ambele parti: biserica primeste bani care nu i se cuvin in schimbul serviciilor pe care le face puterii politice.
Prin biserica credinciosii isi reglementeaza relatiile cu statul lor. Ca sunt o forta, poate asta te deranjeaza pe tine. Am spus de n ori, ideile tale sunt din categoria "sa moara capra vecinului" pt. ca eu nu am capra. Eu nu sunt dispus sa renunt la a primi pt. cultul meu din banii pe care eu ii dau statului. Fa si tu la fel, iar daca nu poti nu lasa neputinta sa iti intunece gindirea... Daca tu nu vrei, poate altii vor sa profite mai mult din banii pe careii dau la stat...
QUOTE
Un furt e un furt, indiferent de suma.
Vezi, atunci de ce pt. ei, magistratii & Co, se fura din fondul de pensii? Ei dau un leu si iau inapoi 10, mai tare ca la fostul Caritas.... Aaa, sau pt. ca ei lucreaza in domeniu au dreptul sa fure, nu?
QUOTE
Si asta crezi pentru ca vrei sa crezi, sau pentru ca ai motive sa crezi?
Vreau sa cred cu un scop anume. In timp mi-am dat seama ca asa imi ating scopul si au aprut si motivele... Dar intii e investitia apoi profitul...
QUOTE
ati putea sa ne lasati naibii in pace
Gura pacatosului mai graieste si adevarul, fara sa bage de seama...
NÁIB//A f. Una din numirile populare ale diavolului. - dexonline

QUOTE(actionmedia)
Dar evident poti crede in continuare ca e un act firesc si natural de "liber arbitru". Parsiva si impunerea asta. Iti da impresia ca alegi liber si cand colo...
Nu imi impun nimic inconstient... Asa aleg eu sa traiesc, asa alegem toti, ne impunem anumite limite, anumite standarde, vrem anumite lucruri, etc... Nu poti scapa de vointa, chiar daca stiu ca in ecuatia ta nu isi prea gaseste locul... O avem si de cum ne folosim de ea raspundem...

QUOTE(papy)
Banuiam, pt ca este o inventie lumeasca
Vezi, de asta ti se spune ca esti ateu... Spui exact ca ei ca credinta, prezenta si lucrarea Duhului Sfint sunt inventii lumesti... Nu esti in stare sa Il identifici, recunosti nicaieri... Aplici doar discretionar regula copiilor de citiva ani: cine nu gindeste ca mine gindeste prost... sad.gif
HidingPM
Fiecare cu credinta sa. Chiar si ateul crede in necredinta sa
Blakut
QUOTE
Chiar si ateul crede in necredinta sa


Poti sa crezi orice despre atei(chair si gresit) atata timp cat ne lasi in pace smile.gif.

QUOTE
Vezi, de asta ti se spune ca esti ateu... Spui exact ca ei ca credinta, prezenta si lucrarea Duhului Sfint sunt inventii lumesti... Nu esti in stare sa Il identifici, recunosti nicaieri... Aplici doar discretionar regula copiilor de citiva ani: cine nu gindeste ca mine gindeste prost...

Papy nu e ateu, asa ca nu il pune laolalta cu noi. N-aveti decat sa va certati cum vreti dar lasati-ma deoparte de cearta voastra.

QUOTE
m spus de n ori, ideile tale sunt din categoria "sa moara capra vecinului" pt. ca eu nu am capra.


Ce, te-ar deranja daca ateii nu ar plati bani pt biserica ta?

QUOTE
Gura pacatosului mai graieste si adevarul, fara sa bage de seama...
NÁIB//A f. Una din numirile populare ale diavolului. - dexonline


Esti la fel ca abureala, un extremist, doar ca deghizat. Macar el e sincer.


quick edit: Intrebare pentru ceilalti atei:[pt ca m-am saturat ca tot ce fac pe acest topic este sa ma apar de credinciosi]

Voi ati fost intotdeauna atei sau ati devenit atei de-a lungul vietii?

Eu stiu ca aveam o perioada in care ma consideram credincios, pana pe la 20-21 de ani. Incet incet am devenit ateu.
actionmedia
QUOTE(IoanV @ 6 Dec 2008, 08:11 AM) *
Nu imi impun nimic inconstient...

Nici nu am afirmat ca ai face-o. Constient sau inconstient tot impunere se cheama. Tot ce e impotriva cursului firesc, natural al lucrurilor este impunere. Daca de exemplu organismul tau are nevoie de o hrana echilibrata care sa cuprinda toate substantele nutritive necesare ce se gasesc intr-o vairetate de alimente, inclusiv in cele de origine animala, iar tu il privezi o vreme de acest aport de substante nutritive se cheama ca iti impui sa te privezi de acele substante. Chiar daca o faci perfect constient tot impunere se cheama. Firesc ar fi sa iti urmezi nevoia, daca iti urmezi nevoia nu este o impunere.
La fel si cu abstinenta sexuala. Abstinenta sexuala este o impunere.
Bine stiu ca in viziunea ta, ce isi face omul cu vointa proprie e sfant pentru tine. Din punctul meu de vedere, atata timp cat incalca niste legi firesti si naturale este o impunere, chiar daca si-o face singur, prin consimtamant aparent liber si aparent neconstrans de nimeni si de nimic. Nu intru acuma in detalii.
IoanV
QUOTE(Blakut)
Esti la fel ca abureala, un extremist, doar ca deghizat. Macar el e sincer.
Si eu sunt convins ca "naiba" exista. Daca am observat ca cineva vrea sa ramina cu el "in pace", nu inseamna ca am trecut la acuzatii. Fiecare este liber sa fie in pace cu cine vrea el.
QUOTE
Ce, te-ar deranja daca ateii nu ar plati bani pt biserica ta?
Nu m-ar deranja asta ci ca banii mei dati statului nu mai pot fi folositi in acest scop.
QUOTE
Papy nu e ateu, asa ca nu il pune laolalta cu noi. N-aveti decat sa va certati cum vreti dar lasati-ma deoparte de cearta voastra.
Nu este ateu, doar a fost numit astfel pentru necredinta sa. Cu tine nu am avut treaba.... Si ne certam exact cum vrem, crezi ca ti-am "poluat" topicul de pe "Universul Credintei"?

QUOTE(actionmedia)
Nici nu am afirmat ca ai face-o. Constient sau inconstient tot impunere se cheama. Tot ce e impotriva cursului firesc, natural al lucrurilor este impunere. Daca de exemplu organismul tau are nevoie de o hrana echilibrata care sa cuprinda toate substantele nutritive necesare ce se gasesc intr-o vairetate de alimente, inclusiv in cele de origine animala, iar tu il privezi o vreme de acest aport de substante nutritive se cheama ca iti impui sa te privezi de acele substante. Chiar daca o faci perfect constient tot impunere se cheama. Firesc ar fi sa iti urmezi nevoia, daca iti urmezi nevoia nu este o impunere.
Nu te ingrijora, ma impac eu cu organismul meu... O sa-i cer scuze si o sa-i promit o mare desfatare dupa post... wink.gif . Da, prin autoimpunere ies din acea nevoie imediata, din firesc, din determinism...
QUOTE
Din punctul meu de vedere, atata timp cat incalca niste legi firesti si naturale este o impunere, chiar daca si-o face singur, prin consimtamant aparent liber si aparent neconstrans de nimeni si de nimic.
Da, sa zicem ca eu pot sa imi autoimpun multe, care e problema? Nu e voie?
Blakut
QUOTE
Nu m-ar deranja asta ci ca banii mei dati statului nu mai pot fi folositi in acest scop.


Cum sa nu? Tu dai bani pt asta, eu nu. Si toata lumea e fericita. Sau nu?
QUOTE
Nu este ateu, doar a fost numit astfel pentru necredinta sa.


Nah, el are o credinta diferita, nu o necredinta. El este tot credincios.
actionmedia
QUOTE(IoanV @ 6 Dec 2008, 12:48 PM) *
Nu te ingrijora, ma impac eu cu organismul meu... O sa-i cer scuze si o sa-i promit o mare desfatare dupa post... wink.gif . Da, prin autoimpunere ies din acea nevoie imediata, din firesc, din determinism... Da, sa zicem ca eu pot sa imi autoimpun multe, care e problema? Nu e voie?

Faci ce vrei! Eu doar incercam sa arat ca de fapt nu e liber ci impus. Si poate tocmai asta este unul dintre motivele pentru care eu nu ader la credinta ta.
Mai sunt si altele. Dar pentru ca vad ca le iei pe toate foarte personal ca si cum ti-as interzice eu sa crezi ceva, nu ma mai obosesc sa le numesc. Cel mai probabil nici nu te intereseaza care sunt acelea.
abis
QUOTE(Blakut @ 6 Dec 2008, 11:32 AM) *
Voi ati fost intotdeauna atei sau ati devenit atei de-a lungul vietii?

Eu nu am fost niciodata credincios.
actionmedia
QUOTE(Blakut @ 6 Dec 2008, 11:32 AM) *
Voi ati fost intotdeauna atei sau ati devenit atei de-a lungul vietii?


Banuiesc ca m-am nascut ateu si o vreme in copilarie am fost ateu, dupa care a existat o perioada incerta in care ba credeam, ba nu credeam ceea ce mi se spunea, oscilam intre credinta si necredinta, dar cred ca mai degraba inclinam spre necredinta.
Imi amintesc cum strabunica mea incerca sa ma invete rugaciuni si de cate ori ma lua sa dorm la ea ma punea sa imi spun rugaciunea, iar mie nu imi placea, pentru ca nu intelegeam acele cuvinte, nu aveau logica, erau niste propozitii fara cap si fara coada, fara inteles, simple vorbe fara semnificatie.
Mai tarziu am participat la diverse ritualuri crestin-ortodoxe, dar toate mi s-au parut foarte plictisitoare si fara sens. Si cum ceea ce nu iti place eviti sa faci am tot evitat sa mai particip la astfel de ritualuri si practic nu m-am lasat "sedus" de religie.
De asumat constient si declarat ferm ateismul am facut-o in a doua jumatate a adolescenteti. Atunci am inceput sa inteleg unele lucruri si am inteles ca eu nu cred. Prin urmare am ajuns la concluzia ca sunt ateu.
papy
QUOTE(actionmedia @ 7 Dec 2008, 10:45 AM) *
Imi amintesc cum strabunica mea incerca sa ma invete rugaciuni si de cate ori ma lua sa dorm la ea ma punea sa imi spun rugaciunea, iar mie nu imi placea, pentru ca nu intelegeam acele cuvinte, nu aveau logica, erau niste propozitii fara cap si fara coada, fara inteles, simple vorbe fara semnificatie.
Mai tarziu am participat la diverse ritualuri crestin-ortodoxe, dar toate mi s-au parut foarte plictisitoare si fara sens. Si cum ceea ce nu iti place eviti sa faci am tot evitat sa mai particip la astfel de ritualuri si practic nu m-am lasat "sedus" de religie.
De asumat constient si declarat ferm ateismul am facut-o in a doua jumatate a adolescenteti. Atunci am inceput sa inteleg unele lucruri si am inteles ca eu nu cred. Prin urmare am ajuns la concluzia ca sunt ateu.

Și de ce ar fi cei care participă la ritualuri credincioși? În Scriptură scrie despre tradiții omenești și basme băbești care sunt zero. Dacă vezi pe cineva târându-se în genunchi în jurul unei biserici, automat trebuie să fie credincios? Acel om poate fi fără credință mai mult ca sigur. Cum determini tu sau altcineva că are credință? După ce zice el că are sau după cât de repede își face cruce și scuipă în sân? Există cumva și un număr minim de asemenea ritualuri ca să te ”califici”? Sau, se merge doar pe cuvânt?
actionmedia
QUOTE(papy @ 7 Dec 2008, 11:57 AM) *
Sau, se merge doar pe cuvânt?

Da. Eu il cred pe cuvant. Daca minte cu privire la credinta lui atunci e un ipocrit, dar pe mine nu ma afecteaza cu nimic. Eu oricum nu cred.
Mai tarziu am inteles de ce nu imi placeau nici rugaciunile si nici ritualurile. Ele sunt forme de manipulare, sugestie si autosugetie, menite sa induca si mai ales sa patreze credinta. Cu mintea mea de copil am intuit (am simtit) ca e ceva in neregula, am vazut ipocrizia si minciuna din spatele acestor ritualuri si rugaciuni.
Blakut
QUOTE
Banuiesc ca m-am nascut ateu si o vreme in copilarie am fost ateu, dupa care a existat o perioada incerta in care ba credeam, ba nu credeam ceea ce mi se spunea, oscilam intre credinta si necredinta, dar cred ca mai degraba inclinam spre necredinta.

Am avut si eu perioada asta de oscilare. De fapt nu cred ca am fost niciodata credincios convins. Acum cand analizez gandurile mele de atunci imi dau seama ca o parte din mine stia ca se amageste. Consider ca eram ateu inainte sa ma declar ateu, doar ca nu constientizam chestia asta. Niciodata nu am putut sa cred in lucrurile din Biblie care incalcau legile naturii sau ale fizicii, asta asa, ca o adaugare.
Tin minte ca atunci cand faceam o prostie, eram mic, bunica mea ma fugarea cu nuiaua si imi spunea ca ma vede Dumnezeu, iar eu strigam ca nu exista Dumnezeu. Ma mai troznea pentru asta dar tot la punctul meu de vedere am ramas. Apoi a urmat perioada de oscilare intre credinta si necredinta pana la sfarsitul adolescentei, in care mi-era greu sa imi dau seama daca sunt ateu sau nu.
actionmedia
pe la 13-14 ani, imediat dupa revolutie, in plina efervescenta a "renasterii spirituale" cand lumea a inceput sa vorbeasca liber despre Dumnezeu, am inceput sa citesc biblia. Am citit geneza dar nu mai retin cat am avansat. Stiu ca la un moment dat era o insiruire de nume de oameni despre care se spunea ca au trait sute de ani si au nascut fii si fiice. Lasand la o parte limbajul arhaic si deosebit de greoi, pe tot parcursul lecturii imi tot puneam intrebarea cum de e posibil asa ceva. Erau lucruri care sfidau logica. "Cerul era o tarie care despartea apele"? blink.gif "Oameni care traiesc sute de ani..." acum de ce nu mai traiesc oamenii asa de mult? si multe multe alte lucruri dintrastea. Nu am rezistat sa citesc mai mult, pe langa faptul ca ma plictisea ingrozitor, erau multe lucruri aberante, asa ca am incetat lectura. Devenise oricum evident ca biblia era o creatie pur umana, mult prea gaunoasa si imperfecta pentru a fi creatia unei fiinte superioare.
papy
QUOTE(actionmedia @ 7 Dec 2008, 01:25 PM) *
Cu mintea mea de copil am intuit (am simtit) ca e ceva in neregula, am vazut ipocrizia si minciuna din spatele acestor ritualuri si rugaciuni.

Te asigur eu, ca si Biblia la fel spune: ipocrizie si falsitate in spatele acelora facute de ei.
abis
QUOTE(Blakut @ 7 Dec 2008, 03:51 PM) *
Tin minte ca atunci cand faceam o prostie, eram mic, bunica mea ma fugarea cu nuiaua si imi spunea ca ma vede Dumnezeu, iar eu strigam ca nu exista Dumnezeu. Ma mai troznea pentru asta dar tot la punctul meu de vedere am ramas.

Exact asta se intampla si in cazul meu, cu bunica. laugh.gif

Nu stiu de ce, dar (desi mult mai tarziu am inteles sensul cuvantului "ateu"), pe vremea in care ma ducea bunica la biserica si imi povestea despre Isus am considerat mereu toata tarasenia asta o poveste, egala cu Harap Alb sau Praslea cel Voinic. Ea insista ca-i realitate, insa nu imi aduc aminte sa o fi crezut vreodata - nici macar cand eram la gradinita. Pur si simplu mi se parea ca totul este daor o poveste - nici macar la fel de reusita ca celelalte pe care mi le spunea, si la care insista cu aceeasi convingere ca "a fost odata..." smile.gif
abis
QUOTE(IoanV @ 6 Dec 2008, 08:11 AM) *
"excluderea" credinciosilor din stat este o alta idee utopica si aiurea...

Idee pe care nimeni nu a formulat-o pe aici.

In schimb, ideea excluderii ateilor vad ca nu iti da nici un fel de fior...
QUOTE
Am spus de n ori, ideile tale sunt din categoria "sa moara capra vecinului" pt. ca eu nu am capra

In cazul asta, de n+1 ori ai spus prostii fara nici o legatura cu realitatea.

Ideile mele provin din aderenta mea la sistemul de gandire care, intamplator, este cel mai mare inamic al religiei. Ma refer la liberalism, care presupune un stat minimal, un stat care doar reglementeaza, un stat arbitru, nu un stat jucator.

Nu pot inceta sa ma minunez cum un individ care pozeaza in mare moralist nu are nici o tresarire, nici o mustrare de constiinta atunci cand dispune de banii luati cu japca de la altii... Superbul simt moral pe care il clameaza de fiecare data cand are ocazia nu il impiedica sa se roage patruns de piosenie in biserici contruite si cu banii luati cu anasana de la unii care nu doar ca nu-i impartasesc superstitiile...
QUOTE
de ce pt. ei, magistratii & Co, se fura din fondul de pensii?

Despre magistrati nu discut pe topicul despre ateism. Vrei sa vorbim despre ei, ma intrebi pe un topic potrivit.
Aici tot ceea ce pot sa-ti spun este ca mi-as fi dorit de la tine, in cazul in care erai persoana doldora de morala care pretinzi ca esti, ca macar sa fii de acord in principiu cu ideea ca este firesc ca cei interesati de construirea unei biserici sa plateasca pentru constructia ei, si nu ateii, evreii sau musulmanii. Caci acordul tau de principiu nu te-ar fi obligat la mai mult.
QUOTE
Vreau sa cred cu un scop anume

Care scop?
Adica vrei sa spui ca tu crezi ceea ce crezi nu pentru ca ai motive, ci pentru ca asa vrei sa crezi, in ciuda evidentelor? unsure.gif
QUOTE
Nu m-ar deranja asta ci ca banii mei dati statului nu mai pot fi folositi in acest scop.

Si pe mine ma deranjeaza ca banii mei sa fie folositi pentru culte.
Exista modalitati prin care amandoi sa fim multumiti. O varianta ar fi impozitarea diferentiata - ateii ar trebui sa aiba o reducere de impozit, sau credinciosii sa plateasca un impozit special care se fie varsat integral in contul bisercii de care apartin. Ori modificand minimal sistemul existent, in care fiecare contribuabil are posibilitatea de a directiona catre o organizatie neguvernamentala o parte din impozit, cei care doresc sa sustina BOR ar putea directiona acea parte din impozit catre activitatile BOR. Solutii ar exista, daca mai multi credinciosi ar fi oameni si le-ar fi rusine sa se foloseasca de ceea ce este furat de la altii. Dar de ce ma mir, atat timp cat nu le este rusine sa se foloseasca de ceea ce a fost furat greco-catolicilor, fratii lor de credinta, de ce le-ar fi rusine sa se foloseasca de ceea ce-i furat de la atei...
QUOTE
Nu este ateu, doar a fost numit astfel pentru necredinta sa.

Voi il numiti ateu ca sa-l insultati. Papy nu este ateu, este crestin in aceeasi masura in care si voi sunteti. Diferenta dintre voi este doar de interpretare, insa cu totii credeti ca exista D-zeu, ca Isus a existat cu adevarat, ca a facut minuni, ca a murit si ca a inviat. Deosebirile dintre voi sunt numai la detalii.
Iar faptul ca voi considerati ca a numi pe cineva ateu este o insulta spune mult despre toleranta crestina cu care va laudati.

Din partea mea Papy se bucura de mai mult respect decat cei trei-patru auto-proclamati aparatori ai "dreptei credinte" in lumea virtuala din cateva motive clare: Papy nu isi construieste biserici si nu-si plateste preotii cu banii mei; Papy nu incearca prin tertipuri birocratice sa imi oblige copiii sa ia parte la cursuri de indoctrinare in credinta lui; Papy nu ma numeste comunist, criminal, dihor, diavol etc, ci stie sa vorbeasca cu respect despre toti semenii lui, indiferent de credinta; Papy nu ataca persoane nici cand este jignit, tot ce face el este sa spuna ca "afirmatia X contrazice Scriptura". Aveti mult de invatat de la Papy, inainte de a va impauna cu morala, toleranta, intelegerea, iubirea de aproape de care (cica) suntei plini. Ba dati si pe-afara.
noi
QUOTE(abis @ 8 Dec 2008, 12:25 AM) *
Si pe mine ma deranjeaza ca banii mei sa fie folositi pentru culte.

Si pe mine ma deranjeaza acest lucru. As vrea sa fie numai pt un cult...

QUOTE(abis @ 8 Dec 2008, 12:25 AM) *
Exista modalitati prin care amandoi sa fim multumiti. O varianta ar fi impozitarea diferentiata - ateii ar trebui sa aiba o reducere de impozit, sau credinciosii sa plateasca un impozit special care se fie varsat integral in contul bisercii de care apartin. Ori modificand minimal sistemul existent, in care fiecare contribuabil are posibilitatea de a directiona catre o organizatie neguvernamentala o parte din impozit, cei care doresc sa sustina BOR ar putea directiona acea parte din impozit catre activitatile BOR.
Cred ca exista posibilitatea sa directionezi 2 % din impozit (parca) unde vrei tu.

QUOTE(abis @ 8 Dec 2008, 12:25 AM) *
Solutii ar exista, daca mai multi credinciosi ar fi oameni si le-ar fi rusine sa se foloseasca de ceea ce este furat de la altii. Dar de ce ma mir, atat timp cat nu le este rusine sa se foloseasca de ceea ce a fost furat greco-catolicilor, fratii lor de credinta, de ce le-ar fi rusine sa se foloseasca de ceea ce-i furat de la atei...
Au fost retrocedate bisericile greco-catolicilor...ca sa nu mai punem ca trecerea la greco-catolicism a fost fortata, s-au distrus bisericile ortodoxe...etc.

QUOTE(abis @ 8 Dec 2008, 12:25 AM) *
Voi il numiti ateu ca sa-l insultati. Papy nu este ateu, este crestin in aceeasi masura in care si voi sunteti. Diferenta dintre voi este doar de interpretare, insa cu totii credeti ca exista D-zeu, ca Isus a existat cu adevarat, ca a facut minuni, ca a murit si ca a inviat. Deosebirile dintre voi sunt numai la detalii.
Iar faptul ca voi considerati ca a numi pe cineva ateu este o insulta spune mult despre toleranta crestina cu care va laudati.
Eu personal nu l-am numit ateu..doar am remarcat erorile grosolane din sistemul lui de argumente.

QUOTE(abis @ 8 Dec 2008, 12:25 AM) *
Din partea mea Papy se bucura de mai mult respect decat cei trei-patru auto-proclamati aparatori ai "dreptei credinte" in lumea virtuala din cateva motive clare:
Se vede si fara sa spui smile.gif Numai ca nu din motivele pe care le-ai enumerat mai jos....

QUOTE(abis @ 8 Dec 2008, 12:25 AM) *
Papy nu isi construieste biserici si nu-si plateste preotii cu banii mei;
De unde stii? Si-a declarat religia? Si oricum...simplul fapt ca are cumparata o biblie reprezinta o sponsorizare a unuia dintre cultele recunoscute...care
prin simpla existenta ia bani de la buget..

QUOTE(abis @ 8 Dec 2008, 12:25 AM) *
Papy nu incearca prin tertipuri birocratice sa imi oblige copiii sa ia parte la cursuri de indoctrinare in credinta lui; Papy nu ma numeste comunist, criminal, dihor, diavol etc, ci stie sa vorbeasca cu respect despre toti semenii lui, indiferent de credinta;
Esti partinitor..au fost chiar si atei care s-au simtit deranjati de atitudinea lui.

QUOTE(abis @ 8 Dec 2008, 12:25 AM) *
Aveti mult de invatat de la Papy, inainte de a va impauna cu morala, toleranta, intelegerea, iubirea de aproape de care (cica) suntei plini. Ba dati si pe-afara.
Hai mai Abis, chiar nu ti-ai gasit si tu pe altcineva sa ii tii partea? Adica tu trambitezi sus si tare ca ratiunea, logica etc, si cand sa judeci, judeci de fapt prin prisma
tolerantei, iubirii de aproape...
abis
QUOTE(noi @ 8 Dec 2008, 04:19 AM) *
Si pe mine ma deranjeaza acest lucru. As vrea sa fie numai pt un cult...

Inseamna ca avem aceeasi problema.
QUOTE
Cred ca exista posibilitatea sa directionezi 2 % din impozit (parca) unde vrei tu.

Esti de acord cu mine ca ar fi mai corect pentru toata lumea daca cei interesati si-ar subventiona cultul directionand astfel o parte din impozit?
QUOTE
Au fost retrocedate bisericile greco-catolicilor

O parte. Nu toate.
QUOTE
Eu personal nu l-am numit ateu..doar am remarcat erorile grosolane din sistemul lui de argumente.

Nu despre tine vorbeam, tu ai raspuns cu argumente, nu cu insulte, ca altii.
QUOTE
De unde stii?

Il cred pe cuvant
QUOTE
simplul fapt ca are cumparata o biblie reprezinta o sponsorizare a unuia dintre cultele recunoscute...

N-am nimic impotriva auto-finantarii cultelor, deci de ce m-ar deranja lucrul asta?
QUOTE
au fost chiar si atei care s-au simtit deranjati de atitudinea lui.

Treaba lor, nu vorbesc in numele tuturor ateilor. Fiecare ateu cu parerile lui...
QUOTE
tu trambitezi sus si tare ca ratiunea, logica etc, si cand sa judeci, judeci de fapt prin prisma
tolerantei, iubirii de aproape...

Eu judec diferenta dintre ceea ce pretind unii interlocutori si ceea ce fac in realitate.
Blakut
QUOTE
Adica tu trambitezi sus si tare ca ratiunea, logica etc, si cand sa judeci, judeci de fapt prin prisma
tolerantei, iubirii de aproape...


Logica si ratiunea mea imi spun ca toleranta si iubirea de aproape ar fi printre cele mai castigate atitudini daca ar fi adoptate de toata lumea. Poate ca logica si ratiunea ta spun altfel...
abureala
QUOTE(Cucu Mucu @ 5 Dec 2008, 07:49 PM) *
abureala, pun pariu ca nu stii ca daemon are ai alte conotatii decat cele pe care i le atribui tu.


Foarte probabil. "Daca luam etimologia cuvatului filosofie, am intrebat, Dane ce este filosofia? iubirea de intelepciune " , cum ar spune Becali.

Daemon exista si in lumea Unixului, lumea terminalelor negre, si sunt acele program care ruleaza , dar nu se vad . Dar vezi, cei care au creat Unixul erau oameni luminati si stiau ca unele lucruri pot exista , fara sa se vada in "foreground" ci sa existe in "background" . Cam asa e si cu demonii. Nu se vad, insa ceea ce fac ei , se vede direct.
Daca m-ai ajuta sa fac un program java daemon in HP-UX, chiar mi-ai fi de mare ajutor , daca cunosti atat de multe sensuri ale acestui cuvant. Sincer, chiar mi-ai fi de ajutor.
abureala
QUOTE(actionmedia @ 7 Dec 2008, 12:45 PM) *
iar mie nu imi placea, pentru ca nu intelegeam acele cuvinte, nu aveau logica, erau niste propozitii fara cap si fara coada, fara inteles, simple vorbe fara semnificatie.
Mai tarziu am participat la diverse ritualuri crestin-ortodoxe, dar toate mi s-au parut foarte plictisitoare si fara sens. Si cum ceea ce nu iti place eviti sa faci am tot evitat sa mai particip la astfel de ritualuri si practic nu m-am lasat "sedus" de religie.



Am priceput. Adica nu ai inteles nimic si deci te-ai lamurit cum sta treaba. Banuiesc ca , de fapt nu banuiesc, si pentru ceilalt in mod sigur avem aceeasi situatie. Si cand spuneam "Ignoranta e mama intelepciunii" se suparau toti pe mine.
Adevarata tragedie este ca si cel mai intelgent om, poate fi ignorant intr-un anumit domeniu, si nu e o rusine sa fii ignorant, in sensul sa nu iti pese.
Insa grotescul apare, cand tu desi tu nu cunosti, deja emiti maxime locale. Si continui sa nu vrei sa stii nimic, fiindca ignoranta in care stai iti furnizeaza suficiente "adevaruri" .
De fapt, aici va si judeca Dumnezeu. Dupa dorinta vostra de a ramane in intuneric.
Cucu Mucu
QUOTE(IoanV @ 6 Dec 2008, 12:48 PM) *
Nu m-ar deranja asta ci ca banii mei dati statului nu mai pot fi folositi in acest scop.

Da-i direct la biserici, ai aceasta posibilitate cu cei 2%. Ar fi trebuit sa fie de ajuns asta, dar nu, popii trebuie sa se plimbe in limuzine scumpe, sa aiba catedrale imense, etc. Cum se impaca, mai Ioane, dragostea de semeni proclamata de biserici cu faptul ca, in timp ce unii semeni nevoiasi mor de foame, bisericile isi construiesc lacasuri de cult luxoase, ce inghit sute de mii de euro cum inghit eu friptura? Si de unde iau acesti bani? De la Dumnezeu? Vrajeala! Dumnezeu nu a dat niciun ban niciunei biserici!

QUOTE(abureala)
Daemon exista si in lumea Unixului, lumea terminalelor negre, si sunt acele program care ruleaza , dar nu se vad . Dar vezi, cei care au creat Unixul erau oameni luminati si stiau ca unele lucruri pot exista , fara sa se vada in "foreground" ci sa existe in "background" . Cam asa e si cu demonii. Nu se vad, insa ceea ce fac ei , se vede direct.

Aici te inseli, daca rulezi un task manager vezi si acesti "daemon" in unix. Eppur...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.