Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ateii?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80
Blakut
QUOTE
Nu stiu daca asa e cum zici ca nu stii tu, dar din cate nu stiu nici eu, s-au plasat. Iti las tie placerea sa cauti..

Eh, suntem patru activi: abis, Cucumucu, actionmedia si cu mine. Care din noi zici tu ca s-a plasat pe pozitia asta?
Cucu Mucu
QUOTE(Blakut @ 7 Nov 2008, 08:03 AM) *
Eh, suntem patru activi...


... forumisti, nu altceva! rofl.gif
abis
Si chiar daca s-a plasat vreun ateu in pozitia "cred ca nu exista", care-i problema? Am convenit de comun acord ca propozitia "cred ca nu exista" este la fel de greu de sustinut cu argumente ca si "cred ca exista". Acea minoritate a ateilor pozitivi are o sarcina la fel de grea ca si cea a credinciosilor.

De ce continuam sa discutam despre ei, daca tot suntem de acord?
nevvermind
"De ce continuam sa discutam despre ei, daca tot suntem de acord?"

Cand se va raspunde la aceasta intrebare, multe din topicurile Hanului vor pica moarte. laugh.gif
actionmedia
QUOTE(abis @ 6 Nov 2008, 05:16 PM) *
Nu le-a luat in ras, ci chiar le-a studiat.
Vezi aici cate ceva despre rezultatele unui astfel de studiu.

Interesant articolul, dar nu se spune acolo daca medicii stiau sau nu stiau de de aceste rugaciuni. Cel mai probabil ca stiau, ca lucrurile astea se afla. Si ma intreb daca nu cumva le-a influentat si lor cumva munca, atentia, etc. Ma gandesc ca un medic care stie ca are presupusul ajutor al lui Dzeu e mai putin atent decat unul care stie ca doar de el depinde totul. Sau invers. Un medic care stie ca pacientul lui nu beneficiaza de rugaciuni isi va da mai mult silinta, se va ambitiona mai mult.
Pana la urma depinde foarte mult si de munca medicului care este rezultatul operatiei.
papy
QUOTE(nevvermind @ 7 Nov 2008, 01:05 PM) *
"De ce continuam sa discutam despre ei, daca tot suntem de acord?"

Cand se va raspunde la aceasta intrebare, multe din topicurile Hanului vor pica moarte. laugh.gif

Ca sa fie ceva trafic, de aia! rofl.gif
noi
QUOTE(abis @ 7 Nov 2008, 11:07 AM) *
De ce continuam sa discutam despre ei, daca tot suntem de acord?'

1. Pt ca ai intrebat tu la ce ar putea contribui dialogul Rel & St.
2. Sunt si ei atei, nu? Deci nu e off-topic smile.gif.

Blakut,
QUOTE
Eh, suntem patru activi: abis, Cucumucu, actionmedia si cu mine. Care din noi zici tu ca s-a plasat pe pozitia asta?"

Cred ca toti, dar neavand argumente logice sunt nevoiti sa o sustina pe asta cu "nu cred ca". Dar in camarutza fiecaruia, balanta se inclina ori spre "cred ca da", ori spre "cred ca ba", fie chiar si pe baze probabilistice. Dar e f greu sa prinzi un ateu cu inima deschisa care sa recunoasca aceasta lupta interioara.

In fine, ultimul ateu pe care mi-l amintesc ( pe pozitia cred ca nu) a fost soricica_alb (parca asa e id-ul ei), care a spus ca teoria evolutionista a convins-o ca Dumnezeu nu exista.
purplestorm
Dincolo de nuantele pe care le-ati analizat, ramane intrebarea: Trebuie ateul sa demonstreze afirmatiile sale? Si o urmeaza in primul post, indeaproape, plecand de la presupozitia ca trebuie, o alta: Are posibilitatea sa o faca?

Ei bine, de ce trebuie ateul sa-si demonstreze afirmatiile? De ce trebuie sa vorbeasca despre ceva atat de intim, cum e credinta sau necredinta, daca nu este neaparata nevoie? Si nu cred ca este nevoie la noi, unde nu ai de dat socoteala de ce nu te duci la slujbe sau de ce nu tii post. Nu e vorba deloc de posibilitatea de a demonstra. Cred si atat sau nu cred si atat. Motivele sunt atat de intime incat consider ca e o ofensa sa ceri cuiva socoteala pentru ce a ales. In afara de Dumnezeu, pentru cel care crede, nu trebuie sa existe instanta in ce priveste credinta sau necredinta lui si a altora. Iar pe ateu nu-l intereseaza ce spune Dumnezeul celor care cred.

Daca simte nevoia sa-si demonstreze siesi, va gasi mereu resurse pentru argumente, ca sa fie consecvent. Pentru ca el asa vede lumea, fara Dumnezeu sau cu un Dumnezeu prea mic ca sa conteze. Asta daca nu cumva vine in viata lui un moment in care ordinea se rastoarna si incepe sa creada. Pentru cineva credincios cu adevarat, ma indoiesc ca exista argumente care sa probeze ca Dumnezeu nu exista sau ca nu are de ce sa se roage Lui. Oricat de elaborate ar fi argumentatiile, vor cadea insotite de un "Doamne fereste!". Pe cei nehotarati, care asteapta demonstratiile ambelor parti, este posibil sa-i faca sa se incline intr-o directie sau alta cuvintele. Dar printre ei sunt de multe ori oameni suficient de labili, astfel incat sa isi puna in continuare intrebari, indiferent de varianta pe care afirma ca au ales-o. Miscarile oscilatorii dureaza pana cand oboseste si se opreste la varianta in care viata lui i se pare ca are sens.

Cucu Mucu
QUOTE(purplestorm @ 8 Nov 2008, 03:48 AM) *
Dar printre ei sunt de multe ori oameni suficient de labili, astfel incat sa isi puna in continuare intrebari, indiferent de varianta pe care afirma ca au ales-o. Miscarile oscilatorii dureaza pana cand oboseste si se opreste la varianta in care viata lui i se pare ca are sens.


Oameni suficient de labili deja au ales, sunt credinciosi. Sau macar asta vor sa se considere!

QUOTE
Cred ca toti, dar neavand argumente logice sunt nevoiti sa o sustina pe asta cu "nu cred ca".


Ihim, si marmota uite-asa facea cu ciocolata in staniol! Daca nu am argumente sa ma pozitionez in "cred ca nu", e normal sa ma pozitionez in "nu cred ca", atata timp cat nu s-a demonstrat "cred ca e". Nu crezi ca e cea mai cu minte pozitie ce poate fi adoptata rational? Milioane de copiii cred ca exista Mos Craciun. Tu ce zici? Crezi ca nu exista sau nu crezi ca exista?


undemos
QUOTE(Cucu Mucu @ 6 Nov 2008, 05:45 PM) *
Ai citit printre randuri, se vede. Nu stiu daca vreun ateu de aici s-a plasat in "cred ca nu exista", ci, din cate stiu eu, toti s-au plasat in "nu cred ca exista", desi Clopotel, parca, tot a incercat pe nu stiu cate pagini sa ne faca sa credem ca e acelasi lucru.

QUOTE(Cucu Mucu @ 8 Nov 2008, 11:40 AM) *
Oameni suficient de labili deja au ales, sunt credinciosi. Sau macar asta vor sa se considere!

QUOTE(Cucu Mucu @ 8 Nov 2008, 11:40 AM) *
Daca nu am argumente sa ma pozitionez in "cred ca nu", e normal sa ma pozitionez in "nu cred ca", atata timp cat nu s-a demonstrat "cred ca e". Nu crezi ca e cea mai cu minte pozitie ce poate fi adoptata rational?


adica n ai nici un motiv sa "crezi ca El nu exista" si atunci ai arso mascat, te ai prefacut ca eshti din cei care "nu stiu ca exista", am inteles bine?.. oricum, bine macar ca ai dat pe fata; esti singurul pana acum, desi banui mai multi de aceiasi atitudine. e totusi foarte trist sa constat taria acestei convingeri gratuite. practic te raliezi lu' necuratu doar pentru ca nu exista mos craciun (inventat de coca-cola). frusty.gif
Cucu Mucu
QUOTE(undemos @ 8 Nov 2008, 02:00 PM) *
adica n ai nici un motiv sa "crezi ca El nu exista" si atunci ai arso mascat, te ai prefacut ca eshti din cei care "nu stiu ca exista", am inteles bine?.. oricum, bine macar ca ai dat pe fata; esti singurul pana acum, desi banui mai multi de aceiasi atitudine. e totusi foarte trist sa constat taria acestei convingeri gratuite. practic te raliezi lu' necuratu doar pentru ca nu exista mos craciun (inventat de coca-cola). frusty.gif


Vad ca esti intoxicat cu mituri de televiziuni si teorii ale conspiratiei. Mos Craciun exista cu mult inainte de Coca Cola.

Nu am niciun motiv sa cred ca Dumnezeu exista, cum nu am niciun motiv sa cred ca Worf din Star Trek exista, de aceea "nu cred ca exista". Nu este o convingere gratuita, este doar o stare indusa de un sir logic de argumentatii interioare si exterioare. Ce banui si pe cine banui, ma intereseaza mai putin sau deloc, eu raspund DOAR pt ideile si actiunile mele.
Practic, ma raliez logicii si rationalului, pe cand credinciosii se raliaza atat la Dumnezeu, cat si la draci, avand in vedere ca aceste doua notiuni nu pot exista una fara cealalta. Cine crede in Dumnezeu si toata gasca lui de sfinti, e obligat sa creada si in Lucifer si toata gasca lui de draci. jamie.gif


P.S. Putin gramatica in plus nu ar strica! jamie.gif
IoanV
QUOTE(Cucu)
Oameni suficient de labili deja au ales, sunt credinciosi.
Avind in vedere ca majoritea descopera intr-un fel sau altul existenta divinitatii, eu cred dimpotriva, ca exista si oameni incapabili sa o descopere... Ei isi justifica neputinta (imposibilitatea) prin argumente, teorii rationale, etc., socotindu-i pe ceilalti, care cred, bolnavi, labili, etc... Normal este ca o majoritate sa fie sanatoasa si o minoritate sa aiba o problema de perceptie/raportare... Vezi de ex. daltonismul, homosexualitatea, etc.
Cucu Mucu
QUOTE(IoanV @ 8 Nov 2008, 03:39 PM) *
Normal este ca o majoritate sa fie sanatoasa si o minoritate sa aiba o problema de perceptie/raportare... Vezi de ex. daltonismul, homosexualitatea, etc.


Gresit! Vezi:
- majoritatea credea ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui, un singur om nu
- majoritatea credea ca oamenii nu pot zbura cu aparate, cativa da
- majoritatea credea ca oamenii nu pot ajunge pe Luna, cativa da

Tu sustii semnatura lui abis! rofl.gif

QUOTE
Avind in vedere ca majoritea descopera intr-un fel sau altul existenta divinitatii, eu cred dimpotriva, ca exista si oameni incapabili sa o descopere...

Sunt sugestionati sau autosugestionati sa o descopere! jamie.gif Si ce te faci cu cei care au fost credinciosi si apoi au devenit atei?
IoanV
QUOTE
Gresit! Vezi:
- majoritatea credea...
Eu nu ma refer strict la ce crede omul in domeniul ratiunii... Majoritatea nu accepta credinta pe baza unor rationamente ci in baza unei intuitii ca este ceva dincolo de aparente.... Asadar nu se compara, nu e o chestie de a crede rational ci de a percepe diviniatea, sacrul...
Deci nu e gresit cum vad eu lucrurile ci reductionist asa cum le vezi tu.
QUOTE
Si ce te faci cu cei care au fost credinciosi si apoi au devenit atei?
Nu cred ca ei au avut intuitia/experienta sacrului. Tu ce te faci cu cei care au fost atei si s-au convertit?
papy
QUOTE(Cucu Mucu @ 8 Nov 2008, 06:43 PM) *
Si ce te faci cu cei care au fost credinciosi si apoi au devenit atei?

Nu exista asa ceva. Cei care zic ca au fost credinciosi si acum sunt atei nu au fost niciodata credinciosi. Isi aroga titluri d-astea, e foarte usor, dupa cum si Clopotel afirma ca BOR este biserica lui Hristos si el este crestin.
Un crestin, un credincios nu poate trece peste ce este scis in Scriptura. Cine zice ca e si contrazice un singur vers, e un mincinos, nu e crestin.
nevvermind
QUOTE(papy @ 8 Nov 2008, 11:59 PM) *
Cine zice ca e si contrazice un singur vers, e un mincinos, nu e crestin.


Cine-i papy asta, ma? De unde-a venit? Auzi la el...
Eu contrazic tot. Fa-ma mincinos. Pls. Pretty pls?
undemos
QUOTE(Cucu Mucu @ 8 Nov 2008, 11:40 AM) *
Oameni suficient de labili deja au ales, sunt credinciosi. Sau macar asta vor sa se considere!
Ihim, si marmota uite-asa facea cu ciocolata in staniol! Daca nu am argumente sa ma pozitionez in "cred ca nu", e normal sa ma pozitionez in "nu cred ca", atata timp cat nu s-a demonstrat "cred ca e". Nu crezi ca e cea mai cu minte pozitie ce poate fi adoptata rational? Milioane de copiii cred ca exista Mos Craciun. Tu ce zici? Crezi ca nu exista sau nu crezi ca exista?


dupa cele de mai sus am crezut ca ai vreo convingere interioara cum ca Dumnezeu nu exista.. pare bine ca m-am inselat si rau ca m am grabit sa interpretez.
IoanV
QUOTE(papy)
Un crestin, un credincios nu poate trece peste ce este scis in Scriptura. Cine zice ca e si contrazice un singur vers, e un mincinos, nu e crestin.
Ia te uita cine vorbeste... Cel care contrazice cele mai multe, mii de versuri. omul dinafara bisericii...
Putina decenta te rog papy.
Cucu Mucu
QUOTE(IoanV @ 8 Nov 2008, 08:15 PM) *
Tu ce te faci cu cei care au fost atei si s-au convertit?


Eu, nimic! Probabil au un argument pt asta, mai mult sau mai putin personal. Asa cum fiecare dintre noi are!
abis
QUOTE(IoanV @ 8 Nov 2008, 03:39 PM) *
Normal este ca o majoritate sa fie sanatoasa si o minoritate sa aiba o problema de perceptie/raportare... Vezi de ex. daltonismul, homosexualitatea, etc.

Majoritatea oamenilor nu cred in D-zeul crestin. Crestinii, pe Terra, sunt o minoritate. In cazul asta, probabil ca ai dreptate: minoritatea are o problema de perceptie/raportare. laugh.gif
Erwin
Einstein a fost ateu sau credincios? unsure.gif
Blakut
QUOTE
Cred ca toti, dar neavand argumente logice sunt nevoiti sa o sustina pe asta cu "nu cred ca". Dar in camarutza fiecaruia, balanta se inclina ori spre "cred ca da", ori spre "cred ca ba", fie chiar si pe baze probabilistice. Dar e f greu sa prinzi un ateu cu inima deschisa care sa recunoasca aceasta lupta interioara.


Nu chiar, sa zicem ca ar exista si argumente logice, dar nu astea sunt determinante, cel putin nu la mine. Pur si simplu nu pot sa cred. La un moment dat, mai demult, ma gandeam ca daca o sa cred o sa ma simt mai bine, si daca o sa ma simt mai bine poate o sa-mi mearga mai bine. Nu merge asa...chair si pe vremea cand eram 'credincios' oarecum, era de fapt autosugestie. Nu credeam cu adevarat si nu am crezut niciodata, pentru ca nu am nici un motiv sa o fac. La fel pot vorbi si despre mos craciun, nu poti aduce nici un argument logic in favoarea inexistentei lui.
QUOTE
Einstein a fost ateu sau credincios?

Agnostic, dupa parerea mea. Desi s-ar fi putut foarte bine sa fie si credincios (intr-un fel al lui, propriu). Este irelevanta insa aceasta intrebare, si mai ales raspunsul.
papy
QUOTE(nevvermind @ 9 Nov 2008, 01:33 AM) *
Cine-i papy asta, ma? De unde-a venit? Auzi la el...
Eu contrazic tot. Fa-ma mincinos. Pls. Pretty pls?

Tu te dai crestin si contrazici tocmai cartea cu care te dai mare in fata ateilor, cum fac unii de p-aici?
Daca nu te dai crestin, treaba ta ce faci. thumb_yello.gif
purplestorm
@cucu mucu

Dumitale iti place sa mergi rational, vad. Atunci stii ca omul care accepta ca exista Dumnezeu cu gasca Lui de sfinti accepta si ca de cealalta parte e Lucifer cu gasca lui de draci. Doar ca el alege sa se inchine la Dumnezeu.
In acelasi spirit rational, te rog lamureste-ma de ce spui ca cei labili aleg sa creada. Pentru ca eu cred ca iti trebuie mai multa minte ca sa crezi in ceva cu adevarat decat ca sa nu crezi in nimic. Credinta si ceea ce face omul credincios aparandu-si credinta este un act de curaj din punctul meu de vedere.
Blakut
QUOTE
Credinta si ceea ce face omul credincios aparandu-si credinta este un act de curaj din punctul meu de vedere.


Intr-adevar, iti trebuie mult curaj sa te aperi de niste minoritati religioase (sau nu) si sa incerci sa le impingi la margine.

QUOTE
In acelasi spirit rational, te rog lamureste-ma de ce spui ca cei labili aleg sa creada.

Uite aici nu sunt de acord cu Cucumucu, cei labili nu aleg sa creada, cei labili nu au de ales decat sa creada. Bine, nu inseamna ca toti credinciosii sunt labili.

QUOTE
Atunci stii ca omul care accepta ca exista Dumnezeu cu gasca Lui de sfinti accepta si ca de cealalta parte e Lucifer cu gasca lui de draci. Doar ca el alege sa se inchine la Dumnezeu.


Fara Lucifer bisericile ar fi goale. Crestinii se roaga si fac lucruri bune de frica de ce li s-ar putea intampla daca nu o fac.


QUOTE
Pentru ca eu cred ca iti trebuie mai multa minte ca sa crezi in ceva cu adevarat decat ca sa nu crezi in nimic.

Mai multa imaginatie, da. Doar ca nu asta e relevant.Relevant e daca ceea ce crezi e si adevarat.
abis
QUOTE(noi @ 8 Nov 2008, 03:19 AM) *
1. Pt ca ai intrebat tu la ce ar putea contribui dialogul Rel & St.

La ce, la a-i convinge pe ateii pozitivi ca sunt in eroare? unsure.gif
QUOTE
2. Sunt si ei atei, nu? Deci nu e off-topic

Nici n-am spus ca discutia despre ateii pozitivi este off-topic, ci am spus ca este inutila, din moment ce suntem de acord in privinta lor.

QUOTE
Cred ca toti, dar neavand argumente logice sunt nevoiti sa o sustina pe asta cu "nu cred ca".

Exact asta am si spus: nu pot demonstra ca D-zeu, Apollo, Zamolxe, Manitu, Spiritul Copacului Vesel etc. nu exista. Dar cum nu poti nici tu sa-mi demonstrezi ca exista, pana cand cineva va aduce vreo proba nu cred nimic referitor la zei.
QUOTE
Cred ca toti, dar neavand argumente logice sunt nevoiti sa o sustina pe asta cu "nu cred ca"

Si nu am spus si eu ca greseste?
nevvermind
QUOTE(papy @ 9 Nov 2008, 11:00 PM) *
Tu te dai crestin si contrazici tocmai cartea cu care te dai mare in fata ateilor, cum fac unii de p-aici?
Daca nu te dai crestin, treaba ta ce faci. thumb_yello.gif


Ma dau crestin?! Ahahahaha... Iti las onoarea asta tie. Mai bine devin homosexual si fac live-chat-uri Gomora-style decat vreo religie.
Si daca as fi crestin prin nu-stiu-ce revelatie clinologica, as deveni ascet pentru propria-mi mantuire, nu un propovaduitor prin kilobiti.

Aaa, e treaba mea? Pai, hai, salveaza-ma. Nu lasa prieteni dupa liniile inamice.
purplestorm
@Blakut

Cum poti fi sigur de adevar?
Blakut
QUOTE
Cum poti fi sigur de adevar?


Nu poti. Doar ca poti sa elimini neadevarul si sa incerci sa iti maresti sansele de a da peste adevar.
nevvermind
Cum poti elimina neadevarul daca nu stii adevarul? mwah1.gif

Adevarul in mintea umana rationala (nu, nu e pleonasm, din pacate) trebuie corelat cu "exteriorul". Neavand cui sa fie analog (suflet, spirit, fantome, Dumnezeu etc), el va ramane doar sub forma conceptiilor - "adevar" in definitii. "1 + 1 = 2" este adevarat pentru ca noi am definit criteriile de echivalenta.

Neavand relatii cu palpabilul empiricului, ori ramanem suspendati in volatilitatea conceptiilor ori devenim cartezieni. Sau ecleziastici (tongue.gif).



...cred. My 2 cents.
abis
QUOTE(nevvermind @ 10 Nov 2008, 03:45 PM) *
Cum poti elimina neadevarul daca nu stii adevarul?

Uneori este chiar foarte usor. smile.gif

Daca tu imi spui ca "radical din doi face saisprezece" pot spune imediat ca este un neadevar, fara sa calculez exact cat inseamna radical din doi. Daca tu imi spui ca "m-am nascut maine" pot spune imediat ca este un neadevar, fara sa stiu exact data nasterii tale.
nevvermind
QUOTE(abis @ 10 Nov 2008, 05:24 PM) *
Uneori este chiar foarte usor. smile.gif

Daca tu imi spui ca "radical din doi face saisprezece" pot spune imediat ca este un neadevar, fara sa calculez exact cat inseamna radical din doi. Daca tu imi spui ca "m-am nascut maine" pot spune imediat ca este un neadevar, fara sa stiu exact data nasterii tale.


Lasa alea. "sqrt din 2 = 16 este fals" - nu stiind radacina lui 2, ci doar ca, oricare ar fi ea, va fi mai mica decat 16 - iar asta o stii ca adevarat.

"m-am nascut maine este fals" fiindca presupune sa-mi incep existenta in viitor (ceea ce tu stii drept fals).

sqrt din 2 < 16 si "nu poti spune ceva inexistand" sunt adevarurile de care te-ai folosit. Nestiind cele doua, nu te puteai pronunta decat prin ipoteze. Iar ipotezele nu sunt neaparat adevaruri.

Un exemplu mai elocvent (l-am mai spus): in spatiul intergalactic exista un singur cal care alearga ca tampitu'.

sau, un altul:

"Propozitia de mai jos este adevarata.
si
Propozitia de mai sus este falsa.
Care este ce?"

Afla adevarul din cele doua exemple.
abis
Ma rog... smile.gif

In concluzie, poti elimina neadevarul fara sa stii neaparat care este adevarul.
Blakut
QUOTE
Cum poti elimina neadevarul daca nu stii adevarul?


In general, cand incerci sa cercetezi ceva, de cele mai multe ori afli cum nu arata sau cum nu este un lucru. Cu greu te apropii de esenta unui lucru, cu greu poti spune: uite asa arata lucrul asta, exact asa.
abis
Un scurt intermezzo referitor la parerile lui Ioan Gura de Aur despre evrei (Cele opt omilii impotriva evreilor). Sursa: aici

Dar nu va mirati ca i-am numit pe iudei vrednici de dispret. Ei sunt cu adevarat vrednici de dispret si nefericiti... Hristos a spus: “Nu este bine sa iei pâinea copiilor si s-o arunci câinilor.” Hristos ii vorbea femeii canaaneence când i-a numit pe iudei copii iar pe neamuri câini. Dar iata cum pe urma s-a schimbat ordinea: ei au ajuns câini iar noi am ajuns copii.

Nimic nu este mai rau decât acei oameni care nu au scapat niciodata de pornirea asupra propriei lor mântuiri. Când au trebuit sa tina Legea, ei au calcat-o in picioare. Acum ca Legea a incetat sa constrânga, ei se straduiesc cu incapatinare sa o tina. Ce poate fi mai vrednic de dispret decât cei care Il supara pe Dumnezeu nu numai prin incalcarea Legii, ci si prin tinerea ei?

Dar care este inceputul acestei impotriviri? Aceasta vine din lacomie si din starea de betie. Cine spune lucrul acesta? Moise! “Israel a mâncat si s-a saturat si cel ales s-a facut gras si neastâmparat.” Când animalele inconstiente se hranesc dintr-o iesle plina, ele se ingrasa si devin mai indaratnice si greu de tinut sub supraveghere; ei nu au rabdat nici jugul, haturile, nici mâna carausului. La fel si iudeii au fost dusi de betia si de grasimea lor la raul cel de pe urma; ei au dat cu piciorul, ei nu au vrut sa primeasca jugul lui Hristos, nici nu au tras plugul invataturii Lui. Un alt prooroc se referea la lucrul acesta când zicea: “Israel este indaratnic ca o junca incapatânata.” Iar un altul i-a numit pe iudei “vitel neimblânzit”. Desi aceste animale nu sunt potrivite pentru munca, ele sunt potrivite pentru taiere. Si aceasta s-a intâmplat cu iudeii: in vreme ce ei se faceau nepotriviti pentru munca, ei se faceau potriviti pentru pedeapsa. De aceea Hristos a zis: “Dar pentru acesti vrajmasi, care nu au vrut ca Eu sa fiu Imparat peste ei, aduceti-i aici si ucideti-i.”

Stiu ca multi ii respecta pe iudei si socotesc ca felul lor viata actual este onorabil. De aceea ma grabesc sa scot din radacina si sa rup aceasta parere care nu este buna. Am spus ca sinagoga nu este mai buna decât teatrul... De buna seama ca iudeii nu merita mai multa crezare decât proorocii lor... Dar sinagoga nu este numai bordel si teatru; este si culcusul tâlharilor si salas pentru animalele salbatice

Dar in orice caz, iudeii spun ca si ei Il iubesc cu infocare pe Dumnezeu. Dumnezeu nu ingaduie ca eu sa spun aceasta. Nici un iudeu nu-L iubeste cu infocare pe Dumnezeu!

Bisericile noastre nu sunt asa; ele sunt cu adevarat infricosatoare si pline de frica. Prezenta lui Dumnezeu face ca un loc sa fie infricosator pentru ca El are putere asupra vietii si a mortii. In Bisericile noastre noi auzim omilii fara de numar despre pedepsele vesnice, despre râurile de foc, despre viermii cei cruzi, despre legaturile care nu pot fi desfacute, sau despre intunericul cel din afara. Dar iudeii nici nu cunosc nici nu viseaza la lucrurile acestea.

De buna seama ca sinagoga este mai putin vrednica de cinste decât oricare han. Nu este numai un salas pentru tâlhari si pungasi ci si pentru draci. Lucrul acesta este adevarat nu numai despre sinagogi ci si despre sufletele iudeilor.

Cea mai mare parte a cetatii este crestina, cu toate ca unii mai sunt bolnavi de boala iudaizarii. Si ce am putea noi, cei care suntem sanatosi, sa spunem intru apararea noastra? De buna seama ca cei care sunt bolnavi sunt vrednici de osândire. Dar noi nu suntem slobozi de mustrare caci noi i-am lasat pe ei la ceasul lor de boala; daca noi am fi aratat pentru ei mare purtare de grija si ei ar fi avut folos din aceasta purtare de grija, ei n-ar mai fi putut sa fie bolnavi. Sa incep sa va spun acum, astfel ca fiecare dintre voi sa poata sa-l câstige pe fratele sau de partea sa. Chiar daca trebuie sa folositi constrângerea, chiar daca trebuie sa folositi forta, chiar daca trebuie sa-l tratati rau si cu incapatânare, fa orice ca sa-l scapi de latul diavolului si ca sa-l slobozesti din cârdasia celor care L-au ucis pe Hristos.

Intrucât sunt unii care cred ca sinagoga este un loc sfânt, trebuie sa le spun câteva cuvinte. De ce venerati locul acela? Nu trebuie sa-l dispretuiti, sa-l tineti de rusine, sa fugiti de el? Ei spun ca acolo se tin Legea si cartile si proorocii. Ce inseamna aceasta? Va fi sfânt oricare loc unde se afla aceste carti? Nicidecum! Mai presus de toate, acesta este motivul pentru care eu nu iubesc sinagoga si o detest. Ei au proorocii dar nu cred in ei; ei citesc scrierile sfinte dar nu primesc marturia lor - si acesta este un semn al oamenilor vinovati de cea mai mare incalcare de lege.

De buna seama ca este vremea sa arat ca demonii salasluiesc in sinagoga, nu numai in locul ca atare ci si in sufletele iudeilor... Trebuie sa va dati binete si sa schimbati cu ei cuvinte goale? Nu trebuie sa va intoarceti fata de la ei fiindca ei sunt rusinea si stricaciunea obisnuita a intregii lumi? Nu ajung ei la toate chipurile de rautate? Nu s-au jertfit toti proorocii vorbind cuvântari lungi de invinuire impotriva lor? Ce tragedie, ce fel de nelegiuire nu au ascuns ei prin vinovatia de sânge a lor? Ei au jertfit fiii si fiicele lor dracilor. Ei au refuzat sa inteleaga natura, ei au uitat chinurile, au uitat de nastere, ei au calcat in picioare cresterea copiilor lor, ei au distrus din temelii legile de rudenie, ei s-au facut mai nemilosi decât fiarele salbatice. Fiarele salbatice adesea isi jertfesc viata si isi nesocotesc apararea pentru a-i ocroti pe puii lor. Nici o nevoie nu i-a silit pe iudei când si-au ucis copiii cu mâinile lor pentru a-i rasplati cu cinste pe dracii razbunatori, vrajmasii vietii noastre. Ce fapta de-a lor trebuie sa ne loveasca cu uimire mai mare? Pagânatatea lor sau cruzimea lor sau lipsa lor de omenie? Ca ei si-au jertfit copiii sau ca ei i-au jertfit demonilor?





"Evreii isi sacrifica copiii Satanei, sunt mai rai decat bestiile salbatice. Sinagoga este o casa de prostitutie, o vizuina de ticalosi, un templu de diavoli idolatrii, un loc de intalnire al asasinilor lui Cristos, o casa rau famata, un abis al pierzaniei.
Evreii au cazut in conditia celui mai josnic animal. Orgiile si betia i-au adus la nivelul porcilor si a caprei in calduri. Ei stiu doar un singur lucru: sa-si satisfaca burtile, sa se imbete, sa ucida. Evreii sunt intotdeauna degenerati pentru uciderea odioasa a lui Cristos. Pentru aceasta nu exista rascumparare, iertare. Ii urasc pe Evrei pentru ca au incalcat Legea... Este datoria tuturor crestinilor sa-i urasca pe Evrei".



Bonus: cum a ajuns crestinismul religia dominanta in Imperiul Roma - sau martirii despre care nu se vorbeste.
IoanV
Gata abis, m-ai prins! Eu sunt crestinul (ortodox, neortodox?, nu conteaza...) care a facut toate relele din linkul tau, eu am omorit toti evreii pe vremea lui Hitler. Eu, pacatosul, il cred pe Sf. Ioan Gura de Aur cind vorbeste de nerecunostinta iudeilor fata de Dumnezeul lor...
Ce trebuie sa fac acum? Sa ma sinucid in piata publica, sa cer sa fiu batut cu pietre? Sau sa renunt la credinta mea ca sa ma ierti? Sa ma dezic de crestinism ca sa te fac fericit?
abis
Nu inteleg de ce te superi. Nu tu m-ai indemnat, pe topicul asta, cateva pagini mai in urma, sa-l citesc pe Ioan Gura de Aur? Asta am facut, desi tu nu ti-ai respectat partea ta de intelegere. Si dupa ce am citit, am adus aici cateva citate fara nici un comentariu din partea mea. Daca te simti atacat de vorbele sfantului eu ce sa-ti fac?!
papy
QUOTE(nevvermind @ 10 Nov 2008, 11:23 AM) *
Ma dau crestin?! Ahahahaha... Iti las onoarea asta tie. Mai bine devin homosexual si fac live-chat-uri Gomora-style decat vreo religie.
Si daca as fi crestin prin nu-stiu-ce revelatie clinologica, as deveni ascet pentru propria-mi mantuire, nu un propovaduitor prin kilobiti.

Aaa, e treaba mea? Pai, hai, salveaza-ma. Nu lasa prieteni dupa liniile inamice.

Moa? Sa te salvez? rofl.gif rofl.gif Pai, numai bisericile se dau mari ca te rezolva ele..... mai te dau cu apa, mai pupi o icoana "facatoare de minuni", mai o spovedanie la calugarul de la Cluj rofl.gif , etc......

Este treaba ta relatia cu Dumnezeu, nu a mea. Eu doar te pot sfatui sa citesti Biblia....... atat! Si la modul lejer, te pot sfatui, fara sa incerc sa-ti spun altceva.
nevvermind
Reply-ul asta al tau, impreuna cu celelalte 4 pe care le-ai facut in seara asta, sunt burdusite de " rofl.gif". Presupun ca esti foarte amuzat in seara asta.
Imi pot imagina impresia de superioritate ce-o afiseaza o persoana amuzata intr-o discutie, dar mie-mi pari mai mult un diletant.
Esti cam sec, naiv si redundant in contra-argumente si pe bazezi deseori pe-un sarcasm gratuit, crezand ca esti cool, ca instigi sau provoci, dar tu nu oferi nimic in schimb.
Fa-ti un jurnal.
IoanV
QUOTE(abis)
Nu inteleg de ce te superi.
Stai linistit, nu m-am suparat... Am vrut doar sa arat ce urmaresti... O condamnare publica a crestinismului probabil... Si te mai laudai ca ne lasi in pace, in credinta noastra. Se pare insa ca nu prea incapi de ea, cind ai un pic de timp cauti argumente impotriva...
Nu de alta, dar am citit linkurile pe care le-ai dat si nu cred ca sunt obiective. Apoi am observat si selectia observationala practicata in citirea omiliei Sf. Ioan.
Ma rog, fiecare vede prin ochelarii pe care ii pune. Doar ca unii deformeaza mai mult iar altii mai putin sau chiar clarifica imaginea...
abis
QUOTE(IoanV @ 12 Nov 2008, 09:04 AM) *
Am vrut doar sa arat ce urmaresti... O condamnare publica a crestinismului probabil...

Ai vrut sa arati nu stiu ce despre care nu esti prea sigur...

Daca vrei sa afli ce urmaresc, intreba-ma direct. Nu va mai fi nevoie sa faci presupuneri.
QUOTE
Si te mai laudai ca ne lasi in pace, in credinta noastra.

Am spus ca nu incerc sa te conving sa renunti la credinta ta. Postand cateva fragmente din opera lui Ioan Gura de Aur ti se pare ca asta incerc sa fac? De unde pana unde?!
QUOTE
Se pare insa ca nu prea incapi de ea, cind ai un pic de timp cauti argumente impotriva

Am mai spus-o, nu stiu daca tie ori altcuiva: ceea ce ma intereseaza este sa stiu adevarul. De asta cercetez tot ce imi cade in mana - la indemnul tau, mi-a "cazut in mana" ceea ce a scris Ioan Gura de Aur. Care o fi argumentul la care te referi, daca am selectat cateva fragmente din opera lui fara sa fac nici un comentariu personal, cel putin deocamdata?
QUOTE
m citit linkurile pe care le-ai dat si nu cred ca sunt obiective

Nici http://www.ioanguradeaur.ro ?!
QUOTE
am observat si selectia observationala practicata in citirea omiliei Sf. Ioan

Hai sa fim seriosi, nimeni nu poate cita intreaga opera a cuiva, ci doar fragmentele care i se par semnificative. Ce, tu cand dai citate din biblie ori din vreun sfant citezi absolut tot ce a scris?
Tu, cand neglijezi fragmentele incomode, nu faci o selectie observationala?
IoanV
QUOTE(abis)
Daca vrei sa afli ce urmaresc, intreba-ma direct. Nu va mai fi nevoie sa faci presupuneri.
Pai se vede clar, combati crestinismul scotind in evidenta lipsuri, etc..
QUOTE
Hai sa fim seriosi, nimeni nu poate cita intreaga opera a cuiva, ci doar fragmentele care i se par semnificative.
Orice opera serioasa are idei principale, referiri colaterale etc. Corect esta sa identifici ideea de baza si nu sa vii cu fragmente de parca Sf. Ioan ar urmari prin acea omilie ura fata de evrei. Era clar o invatatura pentru detasarea crestinilor de iudei, cind inca acestia erau confuzi, mai ales ca crestinismul pleaca de la VT.
QUOTE
Am mai spus-o, nu stiu daca tie ori altcuiva: ceea ce ma intereseaza este sa stiu adevarul.
Si facind o statistica in legatura cu indemnurile pe care le da in opera sa Sf. Ioan, cam ce crezi ca iese? Ca daca rup din context fragmente si eu pot sustine ce vreau despre optiunile unui scriitor sau altul, despre curentul caruia ii apartine, etc... Adevarul partial este tot minciuna, prin omisiune.
Iar in ceea ce priveste credintele, nu stiu ce adevar cauti, cind despre existenta divinitatii nu poti formula un adevar absolut. Acolo, in lumea credintelor, adevarurile se traiesc ... Restul sunt povesti colaterale.
Eu am mai spus, faci anatomie pe corpuri de a caror existenta nu crezi ca exista.
Blakut
Nu inteleg ce vrei. O spune foarte clar: urati si exterminati evreii. Pai daca un autor roman, contemporan, scria asa ceva, ce crezi ca se intampla? Indiferent de cat de luminat ar fi restul operei sale... asta e, accepta adevarul si mergi mai departe. Ori tu incerci sa aperi chestia asta. Bravo tie!:D
abis
QUOTE(IoanV @ 12 Nov 2008, 12:06 PM) *
Pai se vede clar, combati crestinismul scotind in evidenta lipsuri, etc..

Nu le-as putea scoate in evidenta daca nu ar exista. Tu alegi sa le ascunzi sub pres. Treaba ta, probabil ca iti este mai usor sa fii credincios neglijand anumite aspecte ale propriei tale credinte.
QUOTE
Corect esta sa identifici ideea de baza si nu sa vii cu fragmente de parca Sf. Ioan ar urmari prin acea omilie ura fata de evrei.

Ideea de baza nu este ca evreii sunt "talhari", "animale salbatice", de fapt "mai rai decat bestiile salbatice", oameni care fac sacrificii umane, si pe care "orgiile si betia i-au adus la nivelul porcilor si a caprei in calduri", ca sinagoga este "bordel", "casa de prostitutie", "o vizuina de ticalosi", ca spre deosebire de sinagogi bisericile crestine sunt "cu adevarat infricosatoare si pline de frica", ca in ele "auzim omilii fara de numar despre pedepsele vesnice, despre râurile de foc, despre viermii cei cruzi"? Ca necredinciosii trebuie convertiti "chiar daca trebuie sa folositi constrângerea, chiar daca trebuie sa folositi forta, chiar daca trebuie tratati rau si cu incapatânare"? Mie astea mi s-a parut ca sunt ideile de baza. Erau de fapt altele, iar acestea sunt colaterale?
Mi-o fi scapat cand Ioan Gura de Aur cerea crestinilor sa-si reverse dragostea frateasca asupra evreilor? Mi s-o fi parut ca cere crestinilor ca nici macar sa nu-i salute pe evrei? Am visat ca cere crestinilor sa-i urasca pe evrei?
QUOTE
facind o statistica in legatura cu indemnurile pe care le da in opera sa Sf. Ioan, cam ce crezi ca iese?

N-am facut, fa tu statistica, daca vrei. Ce o sa-ti iasa, in 10% din indemnuri cere sa-i uram pe evrei, in 25% sa-i iubim pe crestini iar in restul sa-l ascultam pe D-zeu? Crezi ca este relevanta o astfel de statistica?
QUOTE
Adevarul partial este tot minciuna, prin omisiune.

Fraza asta poti sa o repeti in fata oglinzii. smile.gif
Asa cum ti-am spus, tu alegi din biblie ori din indemnurile sfintilor doar pe cele convenabile, iar pe celelalte le neglizjezi. Te faci vinovat, conform spuselor tale, de minciuna?
QUOTE
despre existenta divinitatii nu poti formula un adevar absolut

Din acest motiv nici nu fac afirmatii despre existenta divinitatii. Spune-le asta celor care cred ca pot formula adevaruri despre existenta divinitatii, nu ateilor. smile.gif
QUOTE
u am mai spus, faci anatomie pe corpuri de a caror existenta nu crezi ca exista.

Ti-am mai spus, ceea ce fac eu seamna intr-un fel cu critica literara. smile.gif
Nu trebuie sa fiu convins de existenta lui Harap Alb ca sa-i pot face o caracterizare.
Clopotel
Draga Abis,
Banuiesc ca nu doresti sa pun langa citatul care-ti place tie din sfantul Ioan Gura de Aur, si citatele care imi plac mie de la acelasi sfant... As umple tot topicul acesta...
Nu inteleg cum din toata vaca tie iti place doar coada vacii? hh.gif
Pana la urma nu demonstrezi nimic dand aceste citate, sau cautand anomalii sau enormitati la unii oameni din Biserica fie ei si considerati sfinti....
Inclusiv Apostolii au gresit, si nu putin... Toti oamenii gresesc, chiar daca Biserica ii considera pe unii sfinti, caci nimeni nu a spus ca un om, despre care zici ca este sfant, nu poate gresi... Sfintenia inseamna cu totul altceva... Nu e ca si cum ai tine-o dunga: acesta este un sfant, de acum e Dumnezeu pentru mine tot ce face si spune... Nu nu nu... Nu asa invata Ortodoxia... Sfantul este omul lui Dumnezeu intr-adevar, dar doar cand face cele ale lui Dumnezeu, de aceea avem si indreptarul dupa care sa cunoastem aceasta.
De ex. eu spun ca Sfantul Apostol Pavel este sfant, si chiar imi este foarte drag, dar pentru mine este sfant doar atunci cand facea cele ale lui Dumnezeu, nu si atunci cand prigonea si omora oameni...
Cand vorbesti despre un sfant, si chiar vrei sa-i judeci faptele sau vorbele, trebuie sa fii tu un bun judecator, dar nu pentru el judecator, ci pentru tine judecator, ca pentru tine vrei folos duhovnicesc, nu pentru sfantul care a trecut din lumea asta. Si un judecator are doua reguli de baza: sa respecti legea atat in litera ei, dar mai ales in spiritul ei....
De aceea si Iisus zice: Milă voiesc, iar nu jertfă; că n-am venit să chem pe drepţi, ci pe păcătoşi la pocăinţă.
abis
QUOTE(Clopotel @ 12 Nov 2008, 04:49 PM) *
Toti oamenii gresesc, chiar daca Biserica ii considera pe unii sfinti, caci nimeni nu a spus ca un om, despre care zici ca este sfant, nu poate gresi

Daca tu zici ca Ioan Gura de Aur a gresit folosind acele expresii la adresa evreilor si indemnand la ura impotriva lor, eu nu pot decat sa ma declar incantat de faptul ca am un partener de discutie atat de rezonabil.
aburealaold
abis,

dracul cand vrea sa rada de tine si de restul ateilor (satanistilor) de aici, stii ce face?

Va face teologi.

Ti-am spus de n ori ca ai citit Biblia de atatea ori, dar , din pacate , nu ai inteles nimic.
Si , iti spun, ca sa stii, nici nu vei intelege. Sa nu iti faci iluzii.
E trist, dar asta e adevarul.
Sfantul Ioan Gura de Aur, pentru lamurirea ta (sau mai precis nelamurirea ta si a celorlalti) se adreseaza teologic, si condamna credinta evreilor, TEOLOGIC.

Si cum tu, un mare teolog, ca si restul, ati inteles perfect opera lui, i-ati si gasit intepretarea potivita. Antisemitism.

Stii "Lectia" lui Eugen Ionescu cu 2 boi si 2 animale salbatice , ce nu pot face 4 animale?
Se repeta dragule, la infinit, caci ai, ati ramas, la fel de corigenti la disciplina teologie.
Nici nu am mir ca de aceea vreti sa o scoateti din scoli. Nu ati inteles nimic din ea, si normal ca va deranjeaza.

Nu pe voi, pe parintele vostru, diavolul.

ps. Ateii teologi, cel mai grotesc spectacol. Diavolesc.
abis
QUOTE(aburealaold @ 12 Nov 2008, 06:15 PM) *
Ti-am spus de n ori ca ai citit Biblia de atatea ori, dar , din pacate , nu ai inteles nimic.

Nu cred. Eu am inteles, iar tu nu.
QUOTE
parintele vostru, diavolul

Diavolul este in aceeasi masura parintele meu, cum este Spanul din Harap Alb parintele tau.
IoanV
QUOTE(Blakut)
Nu inteleg ce vrei. O spune foarte clar: urati si exterminati evreii.
Am citit si eu textul dar nu am gasit indemnul la exterminare...Dimpotriva, uite ce spune in acel text:
(10) Daca nu vrei sa faci aceasta, daca cunosti despre o asemenea persoana dar o ascunzi, fii sigur ca atât tu cât si acela veti primi aceeasi pedeapsa. Caci Pavel supune pedepsei si asprimii nu numai pe cei care savârsesc fapte de rautate ci si pe cei care incuviinteaza cele ce ei au facut. Proorocul, de asemenea, ii aduce la aceeasi judecata nu numai pe hoti ci si pe cei care faptuiesc toate cele impreuna cu hotii. Si lucrul acesta este cu dreapta socoteala. Caci daca omul este constient de faptele unui ucigator dar le acopera si le tainuieste, el aduce un temei mai puternic ucigatorului, ca sa nu tina seama de lege si ca sa-i fie mai putina teama in goana sa de a ucide.
QUOTE(abis)
Nu cred. Eu am inteles, iar tu nu.
In mintea ta probabil ca toate se leaga si poti spune ca ai inteles... Dar habar nu ai despre realitatea lucrurilor spirituale despre care se vorbeste. Iar din acest punct de vedere nu ai inteles nimic...
QUOTE
Nu le-as putea scoate in evidenta daca nu ar exista. Tu alegi sa le ascunzi sub pres. Treaba ta, probabil ca iti este mai usor sa fii credincios neglijand anumite aspecte ale propriei tale credinte.
Nu am spus ca nu exista si lucruri discutabile, savirsite de oameni, caci numai cine nu-i viu nu greseste... Dar din textul ales de tine si selectia facuta se poate vedea clar ca ai ales sa intelegi altceva decit cele pt. care pledeaza autorul, de ex.: " Nu este inexplicabil ca cei care se inchina Celui rastignit tin sarbatoarea obisnuita impreuna cu cei care L-au rastignit? Nu este un semn de prostie si cea mai rea nebunie?" sau "Asadar eu va indemn sa fugiti si sa ocoliti adunarile lor. Raul pe care il aduc ei fratilor mai slabi nu este mic; ei nu dau nici cea mai mica indreptatire pentru sprijinirea nebuniei iudeilor." etc...
QUOTE
Asa cum ti-am spus, tu alegi din biblie ori din indemnurile sfintilor doar pe cele convenabile, iar pe celelalte le neglizjezi. Te faci vinovat, conform spuselor tale, de minciuna?
Nu cred ca un om care a terminat o fac. nu e capabil sa vada care este mesajul unui text luat in intregime, care este imboldul pe care il da cititorului, etc. Asadar sunt vinovat daca ignor mesajul real al textului.
QUOTE
Mi-o fi scapat cand Ioan Gura de Aur cerea crestinilor sa-si reverse dragostea frateasca asupra evreilor? Mi s-o fi parut ca cere crestinilor ca nici macar sa nu-i salute pe evrei? Am visat ca cere crestinilor sa-i urasca pe evrei?
Cred ca da:"(5) Dumnezeu nu ingaduie ca cei ce aud cuvintele mele de sfatuire sa faca un asemenea pacat, de a-si trada fratele pentru care Hristos a murit. Hristos Si-a varsat sângele pentru aceasta pricina. Sunteti prea nedoritori sa rostiti un cuvânt despre aceasta chestiune? Va indemn sa nu fiti atât de impotrivitori. Dupa ce plecati de aici, miscati-va spre urmarire si fiecare dintre voi sa-mi aduca unul dintre acei suferinzi de aceasta boala."
QUOTE
Asa cum ti-am spus, tu alegi din biblie ori din indemnurile sfintilor doar pe cele convenabile, iar pe celelalte le neglizjezi.
Nu le neglijez, doar le inteleg corect. Sfintii nu indeamna la rele...

Rautate vad in schimb la tine incercind a denigra ortodoxia facind critica literara... Desi scrie sus ceva in leg. cu denigrarea...
Ciudata treaba, dar asta e...
abis
QUOTE(IoanV @ 12 Nov 2008, 08:28 PM) *
In mintea ta probabil ca toate se leaga si poti spune ca ai inteles... Dar habar nu ai despre realitatea lucrurilor spirituale despre care se vorbeste. Iar din acest punct de vedere nu ai inteles nimic...

Exact asta eram tentat sa-ti spun si eu tie.
QUOTE
Dar din textul ales de tine si selectia facuta se poate vedea clar ca ai ales sa intelegi altceva decit cele pt. care pledeaza autorul

Autorul pledeaza pentru separerea dintre crestini si evrei; pentru tratarea evreilor de catre crestini cu ura si dispret; pentru folosirea oricaror metode (daca trebuie sa folositi forta, chiar daca trebuie tratati rau si cu incapatânare) pentru convertirea lor. Conform autorului, evreilor nu trebuie nici macar sa li se dea buna-ziua. Ii acuza de o gramada de fapte, inclusiv de efectuarea unor sacrificii umane. Numeste templele lor "bordeluri".

Daca Ioan Gura de Aur scria aici ar fi trebuit editat pentru denigrarea despre care spui.

Eu, repet, am dat doar citate fara sa le comentez. Tu ai vazut in ele antisemitism si ura...
QUOTE
Nu cred ca un om care a terminat o fac. nu e capabil sa vada care este mesajul unui text luat in intregime, care este imboldul pe care il da cititorului, etc.

Nu toti oamenii care au studii superioare sunt de acord asupra interpretarii oricarui text.
Amandoi am terminat cate o facultate (cel putin), deci ar trebui sa nu avem divergente, nu?
QUOTE
Cred ca da

Cred ca nu. In textul expus de tine Ioan isi trimite cititorii la convertit pagani. Atat.
QUOTE
Nu le neglijez, doar le inteleg corect.

Ma faci sa rad.

Cum intelegi frazele de mai jos?

Dar sinagoga nu este numai bordel si teatru; este si culcusul tâlharilor si salas pentru animalele salbatice... Nu este numai un salas pentru tâlhari si pungasi ci si pentru draci. Lucrul acesta este adevarat nu numai despre sinagogi ci si despre sufletele iudeilor... Chiar daca trebuie sa folositi constrângerea, chiar daca trebuie sa folositi forta, chiar daca trebuie sa-l tratati rau si cu incapatânare, fa orice ca sa-l scapi de latul diavolului si ca sa-l slobozesti din cârdasia celor care L-au ucis pe Hristos.

QUOTE
Rautate vad in schimb la tine incercind a denigra ortodoxia facind critica literara

Daca a da citate din sfinti inseamna a denigra ortodoxia, eu ce sa mai zic...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.