Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ateii?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80
bdl
Mundus,
Tocmai de aceea ei fac ceea ce fac pt mine, pt ca s-au convins la rindul lor ca si ei se pot baza pe mine. Asta in cazul PRIETENILOR. Cu parintii e alta problema. Dar cred ca vorba "prietenii ii alegi, rudele ti le da D-zeu " ilustreaza perfect asta. wink.gif

Triregnum,
E o opinie , e opinia ta, dar nu crezi ca cel insetat va cauta apa neaparat? Daca nu simt nimic in directia aia, cum poti spune ca pierd ceva? Daca simt ca mi-e viata plina, de ce sa caut ceva doar pt ca asa zic altii?
....."si sa va lumineze intunericul"..... Aici ar fi prea multe de discutat, dar intunericul cred ca nu e in partea mea. wink.gif
gaijin
QUOTE (TriRegnum @ Feb 16 2004, 10:03 PM)
As ruga ateii si pe cei care-si fac un dumnezeu virtual asa cum il vor ei, sa-mi spuna: ati simtit vreodata sa mergeti in vreo biserica? nu ati simtit niciodata ca viata voastra e pustie? nu v-a acuzat constiinta vreodata de ceva? nu va doare ca nu-L aveti pe Dumnezeu?


Hai sa luam intrebarile pe rand
1. Nu am simtit niciodata dar absolut niciodata nevoia sa merg in biserica. Nici daca as crede in dumnezeu nu m-as duce la biserica pentru ca consider ca dumnezeu nu are cum sa fie reprezentat de niste cladiri si niste preoti. Eu oricum vad biserica ca pe o mica afacere. Ma scarbesc de fiecare data fetele bisericesti care imi vin la usa sa-mi ceara bani pentru biserica. Pentru ca e ca si cum eu as cere bani sa-mi fac un magazin. Asemanarea dintre biserica si magazin sa stii ca nu e foarte mare. Unii vand bunuri iar altii credinta si servicii. Deci biserica dupa parerea mea nu ar trebui sa fie privita asa cum este privita in prezent nici macar de catre credinciosi.
Hai sa-ti dau un exemplu: In fata blocului meu este o biserica, iar alaturi intr-o statie de autobuz stau niste boschetari. Niciodata, nici macar cand au fost gerurile alea cumplite, nici un preot nu i-a zis vre-unui boschetar d'ala sa vina sa doarma la el in biserica macar noaptea.

2. Am simtit de foarte multe ori ca viata mea este pustie. Si am simtit nevoia sa am pe cineva aproape (chiar si pe dumnezeu), dar s-a dovedit ca in cele din urma tot prietenii mi-au umplut acest gol. Dumnezeu niciodata. Daca simt nevoia de dumnezeu, asta nu inseamna neaparat ca exista, ci doar ca eu sunt slab si nu pot sa ma ajut singur.

3. Bineinteles ca am avut mustrari de constiinta, dar niciodata acestea nu au avut legatura cu dumnezeu. Eu ma ghidez dupa niste principii morale proprii, create special de mine pentru a evita pe cat posibil sa-i ranesc pe cei din jurul meu si nu numai. Si nu am nevoie sa-mi spuna dumnezeu ca am ranit pe cineva, pentru ca acest lucru pot sa-l realizez si singur.

4. Bineinteles ca ma doare ca nu-l am pe dumnezeu. Dar dupa aceia stau si ma intreb oare de ce ma doare? Si raspunsul este pentru ca nu sunt in stare de unul singur sa-mi rezolv problemele. Si atunci ma ambitionez si o scot la capat si fara ajutorul lui dumnezeu. Iar in final ajung iarasi fericit si linistit. Totul este sa fii bun si moral pentru ca asa iti dicteaza constiinta nu pentru ca crezi in dumnezeu. Sa ai incredere, sa iubesti si sa ierti pentru ca ai un suflet cald, nu datorita credintei in dumnezeu. Sa-ti ajuti apropele pentru ca asta iti da un sentiment imens de satisfactie nu pentru a ajunge in rai, si asa mai departe.
gaijin
QUOTE (Mundus @ Feb 14 2004, 03:07 PM)
Fiecare are dreptul de a crede ce vrea.


un mesaj pentru atei:
Dragii mei sa spunem ca nu exista Dumnezeu: atunci e bine pentru voi. Dar daca exista Dumnezeu? Ce va faceti? Nu e mai bine sa va pregatiti pentru ce-i mai rau si sa strangeti si voi niste fapte bune inainte sa muriti. Nu se stie niciodata ca-ti rezerva viitorul! tongue.gif cool.gif cool.gif cool.gif

Vezi tu, problema este ca ateii nu cred. Eu zic ca este gresit atunci cand se spune ca ateii cred in inexistenta lui dumnezeu. Ateii nu cred in nimic (nici in existenta, nici in inexistenta lui, pentru ca nici nu au motive sa creada.

Poate imi explici si mie de ce ar fi bine pentru mine ca dumnezeu sa nu existe, si de ce ar fi rau daca ar exista????

Pentru informatia ta personala eu chiar m-as bucura daca ar exista dumnezeu, dar pana la proba contrarie el nu exista. Si dupa parerea mea, credinciosii ar avea mai multe de suferit decat ateii daca ar exista dumnezeu. Pentru ca in timp ce ateii fac fapte bune din altruism, credinciosii o fac din constrangere (hai sa fac si eu fapte bune pt. ca altfel dumnezeu ma va pedepsi). Multi dintre credinciosi se ascund in spatele religie si se folosesc de aceasta pentru a face fapte nu tocmai bune.
gaijin
QUOTE (TriRegnum @ Feb 14 2004, 09:50 PM)
Sufletul e primit din momentul conceptiei, dar cei ce nu au suflet traiesc datorita mamei, stand in uterul mamei sunt hraniti, impulsul vital il primesc de la sufletul mamei; cand sunt pe cont propriu neavand suflet nu are cine sa le intretina viata.

Am sa-ti pun acum o intrebare pe care o puneam tot timpul cand eram mai mic.(poate de asta am ajuns asa mai sceptic)

Dar tu de unde stii asta? Cine ti-a zis?
TriRegnum
Pentru ca zigotul este viu inca de atrunci si se divide pe cont propriu(se dezvolta singur, dar bineinteles ca substante hranitoare ia de la mama), e diferit de tesuturile mamei, e cu treaba lui, e viata.
gaijin
QUOTE (TriRegnum @ Feb 17 2004, 10:38 AM)
Pentru ca zigorul este viu inca de atrunci si se divide pe cont propriu(se dezvolta singur, dar bineinteles ca substante hranitoare ia de la mama), e diferit de tesuturile mamei, e cu treaba lui, e viata.

Interesanta teoria, dar din cate stiu eu fetii mor in uterul mamei, nu mor atunci cand sunt despartiti de aceasta. Deci conform teoriei tale ei nu ar muri datorita lipsei unui suflet.

Si ca sa megem si mai adanc in analiza: Cine sau ce decide daca un fat are suflet? Si de ce decide in unul sau celalalt din aceste sensuri?
IO
TriRegnum, pop-quiz:
De unde vine sufletul in momentul conceptiei?
TriRegnum
Ba da, fetii care nu au suflet mor sau cand se nasc, se nasc morti, ei traind ceva timp datorita sulfetului mamei, datorita grijii materne (sa-i spun asa).

QUOTE
Cine sau ce decide daca un fat are suflet? Si de ce decide in unul sau celalalt din aceste sensuri?


Bineinteles ca Dumnezeu decide totul; nu pot sa spun de ce acel zigot nu primeste suflet ca nu-L pot cuprinde pe Dumnezeu cu mintea mea omeneasca. (probabil cum Dumnezeu e atotstiutor prevede ca acel suflet va avea o viata care il va condamna la iad si probabil ii da o alta sansa, cine stie...nu pot afirma nimic cu certitudine)

QUOTE
De unde vine sufletul in momentul conceptiei?


"Cred in Duhul Sfant, Domnul si de viata datatorul care de la Tatal si de la Fiul purcede" - Duhul Sfant da viata, el da/creaza sufletul.
IO
TriRegnum,
tu crezi ca Sfantul Duh asteapta ca doi oameni sa conceapa pentru a crea un suflet?
gaijin
TriRegnum:

Stai asa putin ca nu am inteles. Tu vrei sa spui ca grija materna exista doar in uterul mamei si dispare atunci cand pruncul este nascut? Nu ai fost deloc clar la subiectul asta. Plus ca la explicatia data eu as mai putea sa te mai intreb odata: Dar de unde stii tu asta? Cine ti-a zis ca pruncul nascut mort nu are suflet? Asa presupui tu, asa ti-a zis cineva, asa ai citit undeva?

Si mai afirmi ceva cel putin ciudat: Ca dumnezeu ii ia viata fatului pentru ca stie ca va avea o viata condamnata la iad? Pai atunci de ce nu le ia viata la toti cei care urmeaza sa devina criminali, violatori s.a.m.d. Tu faci numai presupuneri nu stii nimic sigur, dar cu toate acestea crezi cu toata fiinta ta. Sincer sa fiu intr-un fel te admir iar in alt fel nu te inteleg absolut deloc.

Si ca sa fim in topic stii ce ma determina cel mai mult sa nu cred in dumnezeu? Faptul ca toti credinciosii cred in ce zice o carte(Biblia) facuta din fragmente pe care o putea scrie oricine suficient de inteligent pentru a specula aceasta trasatura a oamenilor de a crede si a avea nevoie de o forta divina superioara care sa le explice tot ce nu inteleg.
RamonaV
Si unii au nevoie de oameni de stiinta (facand din stiinta o "divinitate") care sa le explice ce nu inteleg ... ramanad la fel de neintelepti si de nedumeriti. Argumentul tau e slab, din punctul meu de vedere. Daca aceasta te-a determinat sa nu crezi in Dumnezeu probabil vrun roman bine scris te va intoarce spre Dumnezeu huh.gif E ca si cum ai spune ca nu crezi in stiinta medicala pentru ca doctorii nu stiu sa interpreteze bine ceea ce a lasat mostenire Freud.
Figaro
QUOTE ("gaijin")

Faptul ca toti credinciosii cred in ce zice o carte(Biblia) facuta din fragmente pe care o putea scrie oricine suficient de inteligent pentru a specula aceasta trasatura a oamenilor de a crede si a avea nevoie de o forta divina superioara care sa le explice tot ce nu inteleg.


Asta nu e un motiv foarte bun. Biblia este scrisa din fragmente, insa nu in scopul de a specula. Fragmentele sunt mai degraba o cristalizare a unor experiente religioase colective, pe care oamenii au simtit nevoia sa le astearna in scris.

Problema se pune pe doua planuri. Primul ar fi existenta/inexistenta lui Dumnezeu si al doilea ar fi utilitatea Lui pentru noi. Cele doua planuri nu se conditioneaza. Dumnezeu nu este conditionat de utilitatea lui. O formulare de genul nu am nevoie de Dumnezeu, deci Dumnezeu nu exista mi se pare lipsita de logica.
Catalin
QUOTE

O formulare de genul nu am nevoie de Dumnezeu, deci Dumnezeu nu exista mi se pare lipsita de logica.


De acord. La fel si una gen am nevoie de Dumnezeu, deci el exista.
Figaro
Categoric. Mi se pare logic sa nu conditionezi existenta de utilitate. Exista insa si o nuanta: poti afla de existenta lui Dumnezeu prin nevoia de Dumnezeu. Ori de acest reflex nu sunt straini nici ateii. Cumva vehementa cu care il neaga reprezinta cam aceeasi fata a monedei.
bdl
QUOTE (Figaro @ Feb 17 2004, 02:18 PM)
Exista insa si o nuanta: poti afla de existenta lui Dumnezeu prin nevoia de Dumnezeu. Ori de acest reflex nu sunt straini nici ateii. Cumva vehementa cu care il neaga reprezinta cam aceeasi fata a monedei.

Figaro, biggrin.gif
Ce frumos le intorci din vorbe. Adica stai ca si noi sintem ca voi, da nu vrem sa recunoastem?
Nu mai generaliza"presupunerile" tale pt ca oricum sint mult pe linga. O fi zis cineva ca omul are un reflex religios innascut, dar pt mine aceea e o teorie, si gresita, si enuntata de un credincios. as putea enunta si eu o teorie despre cei credinciosi, dar categoric va fi subiectiva si cu "tenta".
Cel putin pt mine, biserica si credinta a fost ceva ridicol de la primul contact pe care l-am avut cu ele. Impresie care s-a accentuat incontinuu. Cu cit cresteam si luam contact mai des cu ele, cu atit mi se pareau mai ridicole. Asta e cazul meu, nu-l generalizez, dar teoria ta e gresita.
RamonaV
O veste din ziarul Ziua:

QUOTE
Ateismul, studiat in scolile britanice

"Credintele nereligioase, cum ar fi ateismul, agnosticismul si umanismul, vor fi predate in Regatul Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord, la fel ca si marile religii", anunta, pe prima pagina, un numar recent al saptamanalului britanic The Observer. Intr-adevar, potrivit articolului preluat succint de ultima editie on-line a revistei saptamanale franceze Courrier International, o directiva a autoritatii de control a programelor scolare britanice (care ar urma sa intre in vigoare in vara acestui an) prevede adaugarea filosofiei, eticii si moralei la traditionalele cursuri de educatie religioasa. "Traim intr-o societate laica, in care slujba religioasa este o modalitate minoritara de petrecere a timpului", comenteaza saptamanalul ce apare la Londra. "Credintele celor care evita religia, din ratiuni etice sau stiintifice, merita, deci, o atentie deosebita pentru viitoarele generatii", citeaza saptamanalul ce apare in capitala Frantei. (D.M.)
Figaro
QUOTE ("bdl")

O fi zis cineva ca omul are un reflex religios innascut, dar pt mine aceea e o teorie, si gresita, si enuntata de un credincios


biggrin.gif tongue.gif

Nu, nu este enuntata de un credincios. Un nume de care probabil ai auzit este Mircea Eliade, care zice cam asa: "Dialectica sacrului a precedat toate miscarile dialectice descoperite ulterior de spirit si le-a servit drpet model" "Experienta sacrului a deschis calea catre gandirea sistematica". (Mircea Eliade - La Nostalgie des Origines)

QUOTE ("bdl")

Cel putin pt mine, biserica si credinta a fost ceva ridicol de la primul contact pe care l-am avut cu ele.


Asta e un lucru care te priveste direct si personal. Diferenta dintre tine si Mircea Elidade ar fi ca orizontul tau e ingust si caricatural, in timp ce orizontul lui Eliade este ceva mai larg. Chiar cu mult mai larg.

Putina lectura nu-ti strica. Stii tu, chestiilea alea albe din celuloza, acoperite cu semene negre din cerneala tipografica...
Catalin
QUOTE

"Dialectica sacrului a precedat toate miscarile dialectice descoperite ulterior de spirit si le-a servit drpet model" "Experienta sacrului a deschis calea catre gandirea sistematica". (Mircea Eliade - La Nostalgie des Origines)


Asa, si? nu vad de unde reiese faza cu instinctul religios... de la dialectica sacrului la instinctul religios e cale lunga. Macar da si tu citate potrivite pentru ideea pe care o sustii daca tot ai de gind sa faci ceva constructiv!

QUOTE

Putina lectura nu-ti strica. Stii tu, chestiilea alea albe din celuloza, acoperite cu semene negre din cerneala tipografica...


Asa, asa, bine zis! Iar, la nevoie, iti forward-eaza Figaro si niste e-mail-uri pe care le-a primit el si care abunda de cultura, cunostinte si teorii elevate! wink.gif rofl.gif
Figaro
Catalin, daca vrei iti conspectez lucrarea pe indelete. Macar ai citit-o?

QUOTE ("Catalin")

Asa, asa, bine zis! Iar, la nevoie, iti forward-eaza Figaro si niste e-mail-uri pe care le-a primit el si care abunda de cultura, cunostinte si teorii elevate!


Oh, da! Scrisorelele de la amicul Marky si amicul Catalin sunt un monument de cultura, cunstinte si teorii elevate!
TriRegnum
QUOTE
tu crezi ca Sfantul Duh asteapta ca doi oameni sa conceapa pentru a crea un suflet?


Nu incerca sa-l limitezi pe Duhul Sfant. Ce te face sa crezi ca nu El e cel care “programeaza” nasterile? (nimeni nu stie cum lucreaza Dumnezeu)

QUOTE
Tu vrei sa spui ca grija materna exista doar in uterul mamei si dispare atunci cand pruncul este nascut?


Era un fel de a spune ca sufletul mamei isi face datoria si atunci. Grija mamei nu dispare niciodata, mama e mama pentru totdeauna...mama o ai pentru o viata. (si aici ma refer la mame, nu la monstri care-si ucid copiii)

QUOTE
Dar de unde stii tu asta? Cine ti-a zis ca pruncul nascut mort nu are suflet? Asa presupui tu, asa ti-a zis cineva, asa ai citit undeva?


Doar nu crezi ca Dumnezeu creaza un suflet care sa-l omoare inainte de Botez si astfel sa-l arunce in iad fara nici un drept la apel. Nu ar fi drept sa se intample asaceva si Dumnezeu nu creaza suflete pentru a le osandi asa din placere. (El este bun si dreopt)

QUOTE
Ca dumnezeu ii ia viata fatului pentru ca stie ca va avea o viata condamnata la iad?


Dumnezeu nici nu ii da suflet, asa ca nu are ce sa ia.


Rog necredinciosii sa mearga o luna intreaga in fiecare duminica la Sf. Liturghie si in fiecare dimineata si seara sa-si faca o Sf. Cruce; asa experimental si apoi sa-mi spuneti sincer ce ati simtit acea luna. Nu aveti nimic de pierdut din asta, puteti merge duminica la Liturghie si sa stati pe banca, sa meditati, sa ascultati psalmii...incercati sa mergeti ca nu costa nimic. Dupa acest experiment spuneti-mi daca ati simtit ceva cat de mic sau ce ati simtit altceva, v-as ruga sa faceti acest experiment(NU COSTA NIMIC) si sa-mi spuneti sincer cum a fost.


PS: Recomand o carte celor necredinciosi, dar si crestinilor si nu numai http://www.ercis.ro/libraria/item.asp?id=1325 , la urmatorul link; pentru a comanda carticica e nevoie de inregistrare (gratuita), iar plata se face in ramburs, nu e scumpa, e numai 7.500 (saptemiicincisutelei). Si nu e mare asa ca nu va rapeste prea mult timp sa o cititi. V-ar ruga sa o cititi.
Nana Floare
Unii sunt spirituali fara a fi religiosi... jamie.gif mwah1.gif
TriRegnum
Am fost la masa ca mi-era foame asa ca am luat o gustare.
Nicodim, nu e de ajuns sa fii numai spiritual; pentru a ajunge la Dumnezeu trebuie ceva mai mult.
gaijin
QUOTE (RamonaV @ Feb 17 2004, 02:36 PM)
Daca aceasta te-a determinat sa nu crezi in Dumnezeu probabil vrun roman bine scris te va intoarce spre Dumnezeu huh.gif E ca si cum ai spune ca nu crezi in stiinta medicala pentru ca doctorii nu stiu sa interpreteze bine ceea ce a lasat mostenire Freud.

Nu am inteles ce ai vrut sa zici cu un roman bine scris.

Cat despre Freud comparatia este total nepotrivita. Toata lumea stie ca Freud a existat, ca a scris ce a scris plus ca el a scris despre propriile experiente nu de ale altora. Sau tu cumva crezi ca dumnezeu a scris Biblia?

Si inca ceva foarte important. Ceea ce a scris Freud se poate demonstra.
IO
TriRegnum,
Te-am intrebat despre momentul conceptiei, atunci cand pana si Biserica admite ca se implementeaza sufletul pe ovulul fecundat, si tu ma iei cu nasteri programate de Sfantul Duh ohmy.gif .. Ok, multam'.

QUOTE
Nu incerca sa-l limitezi pe Duhul Sfant.

Nu, dragul meu TriRegnum, TU esti cel care Il limiteaza pe Dumnezeu cu imaginea asta de servant care, cum se joaca doi oameni de-a "ascunde carnatul", hop si el mai creaza un suflet. rofl.gif
Chiar e asa de greu de asimilat informatia pe care ti-o dau?! Uite: Dumnezeu-Tatal emite in permanenta Scantei Divine (suflete) care isi configureaza structurile superioare in miliarde de ani, trecand prin regnurile mineral, vegetal, animal, uman si angelic, suferind milioane de experiente dureroase sau placute din care invata lectia cunoasterii binelui si raului, evoluand sub Legea Karmei/Talionului si apoi intrand in Legea Iubirii, apartinand pe rand tipologiilor terestre, solare, astrale si divine, intrupandu-se in forme de viata tot mai evoluate iar apoi parasind realitatea materiala si actionand numai din cea astrala si din cea divina, devenind spre finalul evolutiei guvernatori planetari (cum este in prezent Moise pentru planeta Terra) sau solari (cum este Domnul Nostru Iisus Hristos) si apoi contopindu-se cu Divinitatea (indumnezeindu-se). Sa nu-ti vina cumva ideea sa pui stampila de "New Age" pe ce am scris eu, pentru ca aceasta este doctrina crestina in care Iisus si-a initiat apostolii, aceasta este viziunea ARS (grupare din care au facut parte si preoti ai Bisericii Crestine, cum ar fi de exemplu Parintele Galeriu), aceasta este o cunoastere pe care ti-o va confirma orice initiat al oricarei scoli de spiritualitate de pe aceasta planeta.

... A, si vezi ca de crearea sufletelor se ocupa Dumnezeu-Tatal. Sfantul Duh are alte atributii. Vrei sa stii care? Hint: Harurile si Darurile.

QUOTE
(nimeni nu stie cum lucreaza Dumnezeu)

Daca tu te consideri un "nimeni" este foarte bine, pentru ca arati ca dai dovada de Smerenie. Accepta insa te rog posibilitatea ca sa existe altii mai dornici de cunoastere decat esti tu acum si evident mai avansati pe Cale, bineinteles fara pretentia de sti totul despre Doamne-Doamne. Cu adevarat drumurile Lui sunt ascunse chiar si Fiilor, insa de aici si pana la a uita de acel "ci toate le cercetati si pastrati numai ce este bun pentru voi" este un drum cam lung rolleyes.gif

QUOTE
QUOTE

Ca dumnezeu ii ia viata fatului pentru ca stie ca va avea o viata condamnata la iad?


Dumnezeu nici nu ii da suflet, asa ca nu are ce sa ia.

Iti vorbesc cu toata iubirea, parinte, e cazul sa te mai informezi .. Preotia nu este un cec in alb pentru Mantuire, daca stii Cazania, stii si ca Hristos cand a coborat in Iad a vazut ca Iadul era plin de preoti. Citeste ce am scris (in alta epoca, cineva intreba filozofic "Ce este adevarul?" in timp ce Adevarul statea in fata lui) si asculta-ti Hristosul din tine si pe Ingerii tai Pazitori si Sfatuitori.
Stiu ca ai capacitatea de a simti adevarul.

Doamne-ajuta!

TriRegnum
QUOTE
Preotia nu este un cec in alb pentru Mantuire


rofl.gif Normal ca nu. Ce ai spus tu imi aduce aminte de glumele unui preot cum ca Isus i-a facut loc in Rai si gata. (ce-i drept preptul acela chiar ajuta pe toti nevoiasii care ii intalneste si e foarte iubitor...asa ca Dumnezeu va tine cont).

Nu stiu daca Parintele galeriu credea in reincarnare sau in ce ai spus tu, nu pot spune mai multe din motive de identitate, dar am prieteni ce scriu carti despre aceste lucruri; eu nu ma pot pronunta pentru ca nu stiu asa bine.
(ti-as fi pus stampila de New Age imediat, dar daca mi-ai atras atentia tac, oricum New Age e mult mai odios si cauta sa mascheze monstruozitatea prin afirmatii pe care tu le sustii, New Age pot afirma ca e Religia Falsa care doreste sa extermine Crestinismul)
IO
TriRegnum, vreau sa fie un lucru foarte clar, atat pentru tine cat si pentru toti cei care ne citesc: sunt crestin-ortodox si voi merge pana la a-mi sacrifica amarata mea de structura fizica pentru ca New Age-ul sa nu devina Novus Ordum Seclorum, sa nu inlocuiasca crestinismul ca religie, pentru ca si eu cred, la fel ca si tine, ca New Age este are ca scop final (dezvaluit numai initiatilor) adorarea lui Satan.

Dupa ce ai sa citesti cu mai mare atentie ce scriu pe aici, vei gasi diferente fundamentale fata de New Age .... de fapt, am senzatia ca te deranjeaza credinta mea in reintrupare, credinta pe care crestinismul a avut-o pana in anul 325 si, stai linistit, o va avea din nou. Ca acum eu sau altii ca mine suntem priviti cu circumspectie de unii preoti, care abia asteapta sa mai gaseasca cate un lup newageist in blana de oaie crestina prin turma pe care o pastoresc ca sa-si arate "vigilenta", ma lasa rece.

Daca o sa ai amabilitatea de a discuta mai pe larg anumite "detalii tehnice" (pe care oricum nu le-as scrie pe forum) te astept pe PM.

Daca te-am contrariat cu ceva, imi cer iertare, pentru ca este departe de mine gandul de a intra in polemica cu Biserica sau cu membrii ei, te rog inca o data sa accepti probabilitatea ca eu sa stiu mai multe decat tine despre anumite subiecte, si - mai presus de toate - observa te rog ca atunci cand discuti pe un forum ca acesta, si pe un topic ca acesta, unii o sa-ti ceara la un moment dat argumente pe care tu nu le detii (pentru ca Biserica a uitat anumite lucruri... "practice" si a pastrat in schimb teoria si ritualul) si de fiecare data vei gasi in ce sustin eu veriga de legatura pentru ca Adevarul pe care il afirmi sa ajunga la cei care-L cauta.

Doamne-ajuta!
bdl
RZA,
Cred ca l-ai citit pe pavel corut din scoarta in scoarta. Miine o sa ne povestesti cum bubulii sint urmasii nustiu cui, bla-bla -bla si iada-iada-iada.
Macar Triregnum are bun simt si nu ne ia de prosti. Da tu cu teoriile tale, rofl.gif , esti mai tare ca vacanta mare. Si ii mai dai si lectii !
Romani, bucurati-va, romania o sa aibe 23 de mil de d-zei peste nustiu cite milioane de ani. hh.gif
Si cu sacrificiul, nene, orice da nu creierul. Da-le o piine si la cercetatorii aia. Sa vada si ei cum credinta ii prosteste pe unii.
Figaro
QUOTE ("bdl")

Si cu sacrificiul, nene, orice da nu creierul.


Adik astia mai crestini nu prezinta mult creier. Frumoasa concluziune! Ai gandit-o mult?

============================================

QUOTE ("bdl")

Sa vada si ei cum credinta ii prosteste pe unii.


Fiecare persoana are gradul sau propriu de inteligenta. Ma abtin sa comentez pe tema asta. Ideea am inteles-o: religia produce tampiti, deci religia ar trebui demascata si aruncata la cosul de gunoi.

Si iata cum ateismul ii prosteste pe unii. Nu pe toti. Din fericire.
1,618033
Dragii mosului, vad ca threadul se transforma intr-un prilej de ironii fine sau mai putin fine.
Ar trebui sa cenzurez cam 40% din mesaje, dar o sa aplic o metoda mai simpla: voi sterge de acum incolo orice mesaj cu atacuri la persoana. Va rog frumos - discutati si voi ca niste prieteni care se intalnesc la un Han... nu ca niste dusmani.

In rest, suntem prea mici pentru orgoliile noastre atat de mari... rolleyes.gif
Figaro
Gata, ok.

Pentru bdl:

pash.gif
RamonaV
Eu am mai spus: pentru mine ateismul e o religie ca oricare alta: are crezuri (chiar daca neaga existenta lui Dumnezeu si folosesc cuvantul sigur si nu cred), au organizare (cautati site-uri si gasiti), au propovaduitori (ehh, destui de multi si astia), au cel-mai-mare-model, Stalin, bine pus la pastrare (cica mai poate sa o tina tot asa vreao 100 de ani). La atei poti gasi aceeasi pasiune de propovaduire ca si la credinciosi... iar toata convinegerea lor se bazeaza pe aceleasi nisipuri miscatoare pe care considera ei ca se bazeaza credinta. Deosebirea? O gasiti in "Jurnalul fericirii" de Nicolae Steinhardt.
bdl
Ramona,
Din pacate te minti singura.
Citi atei ti-au batut la usa sa-ti explice cum sta treaba cu necredinta?
Intrebare: sint mai multe Biblii pe lumea asta sau mai multe carti de combatere a Bibliei?
Pasiune de propovaduire la atei? Din pacate nu avem lacase de cult. wink.gif


Figaro, ai priceput f bine ce am spus in mesajul ala. jamie.gif
RamonaV
QUOTE (bdl @ Feb 21 2004, 12:53 AM)
Citi atei ti-au batut la usa sa-ti explice cum sta treaba cu necredinta?

Propovaduirea nu inseamna doar cand se bate la usa acasa la cineva.

QUOTE (bdl @ Feb 21 2004, 12:53 AM)
Intrebare: sint mai multe Biblii pe lumea asta sau mai multe carti de combatere a Bibliei?

Ce legatura are numarul de Biblii cu numarul de carti de combatere a Bibliei dpdv al ateilor ? Nu ti se pare normal sa fie asa tinand cont de faptul ca ateii sint minoritari. Si-acu am o nelamurire: tu crezi ca un ateu e unul care combate NUMAI Biblia fara a combate Coranul sau orice alta carte religioasa a oricarei religii?

QUOTE (bdl @ Feb 21 2004, 12:53 AM)
Pasiune de propovaduire la atei?

Numai pe forumul asta ateii depun multa patima in ceea ce spun.


QUOTE (bdl @ Feb 21 2004, 12:53 AM)
Din pacate nu avem lacase de cult. wink.gif


Lacasuri de propovaduire? Salile in care se tin conferinte ale ateilor. Lacasuri de cult? Aceleasi sali dar la sediile organizatiilor ateilor. rolleyes.gif



bdl
Ramona,
Biserica desfasoara o "ofensiva " extraordinara pt cistigarea de noi adepti. Da un search cu google, odata cauta ateism si odata ceva legat de credinta. Difernta dintre cele doua cautari e enorma. Asta spune tot .

"Propovaduirea nu inseamna doar cand se bate la usa acasa la cineva. "
Corect, si opritul pe strada tot propovaduire se cheama, si venitul popii la toate apartamentele din bloc sa dea cu stropitoarea, ...... deh, Ramona, ....
Normal ca ateii sint minoritari, nu ma deranjeaza chestia, se merge pe ideea de putini si buni. rofl.gif Clumeam , stai linistita, dar nr ateilor in ultimele zeci de ani a crescut. De ce ? Pt ca e din ce in ce mai greu sa-i convingi pe oameni sa creada in ceva . Ceva ce nu poate fi dovedit in nici un fel.

"Numai pe forumul asta ateii depun multa patima in ceea ce spun." Ramonaaaa, wake-up baby, ia numara citi atei au deschis topicuri anti-religie? Aud ? Ia numara cite topicuri despre religie sint? Ia casca ochii si urechile si vezi unde se cearta lumea mai cu foc, despre ce e vorba? Uita-te la Mundus, cine a sarit pe el cind a inceput sa zica de islam, ateii sau cei de alta credinta?


"Lacasuri de propovaduire? Salile in care se tin conferinte ale ateilor. Lacasuri de cult? Aceleasi sali dar la sediile organizatiilor ateilor. " Niste exemple, baby, niste exemple te rog. Unde a fost ultima conferinta a ateilor daca nu sint prea indiscret. spoton.gif

RamonaV
Foloseste Google, gaseste site-uri, gaseste anunturi la conferinte. Pe mine chiar ca nu ma intereseaza in mod deosebit problema ca sa imi incarc memoria cu asa ceva tongue.gif

Si nu sunt baby draga puisor tongue.gif Dar, ma rog, asta e tactica inteligentilor: sa se lege de "defecte" (pentru unii a fi femeie e un mare defect) ... probabil daca as purta ochelari si ai stii asta mi-ai spune ceva pe tema ochelarilor

De ce sa numar topicurile deschise de atei? Acest numar are aceesi relevanta ca si numarul cartilor care combat Biblia asa ca nu ma intereseaza.
bubu
QUOTE (bdl @ Feb 21 2004, 02:38 PM)
Da un search cu google, odata cauta ateism si odata ceva legat de credinta. Difernta dintre cele doua cautari e enorma. Asta spune tot .

Este total irelevant ce spui.
Sau daca vrei este relevant sa gasesti mai multe site-uri cu credinta decit cu atei.Vorba ta, asta spune tot.Multa lume este credincioasa.
Cei ce sint credinciosi au un anumit mod de a se comporta, a fi necredincios inseamna un cu totul alt mod de a te comporta.
De ce trebuie comparate aceste 2 feluri de a traii?Ca daca unul bate la usa inseamna ca este intr-un fel, iar celalalt ca nu bate se considera mai... nu stiu cum.
Hai sa plecam pe picior de egalitate, este normal ca cel care crede ca detine "adevarul absolut"(aiureli) sa fie preocupat sa il transmita si celor care nu cred(care nu vad), iar cei care nu cred este normal sa nu transmita aceasta stare a lor de "ratacire"(oameni cu capul pe umeri) si celorlalti.
bdl
"Cei ce sint credinciosi au un anumit mod de a se comporta, a fi necredincios inseamna un cu totul alt mod de a te comporta."
Asta e greseala Bubule, voi faceti o catologare si o separare in functie de credinta. Am mai intrebat odata, dar nimeni vad ca nu vrea sa raspunda clar, un ateu, nu fura, nu minte, e om corect, cinstit, atit ca nu se duce la biserica, isi iubeste sotia si copiii, cu ce e mai prejos decit un credincios? Doar pt ca nu crede? Am mai spus-o, din punctul asta de vedere, biserica e f separatista, ca sa zic asa. Ea ii baga la categoria pacatosi pe toti cei care nu cred, lucru total aiurea. Dar reprezinta un mod de gindire....

"Ca daca unul bate la usa inseamna ca este intr-un fel, iar celalalt ca nu bate se considera mai... nu stiu cum."Nu asta e ideea bubule, ala care bate la usa sa te lamureasca ca e bine sa intri la el in biserica face prozelitism. Ori nu vad cine ii da dreptul sa te deranjeze acasa cind tu nu esti interesat de subiect. Si sint f insistenti. Cine e interesat se duce si ii cauta, asa e corect. Cum ar fi eu sa iau la rind tot cartierul sa le dau apa de la robinetul meu ca e mai buna ca a lor, chipurile.

"Hai sa plecam pe picior de egalitate, este normal ca cel care crede ca detine "adevarul absolut"(aiureli) sa fie preocupat sa il transmita si celor care nu cred(care nu vad), iar cei care nu cred este normal sa nu transmita aceasta stare a lor de "ratacire"(oameni cu capul pe umeri) si celorlalti. "
rofl.gif
Bubule, mai trebuie comentata faza asta? De ce e normal? Chiar tu spui "crede ca detine".... Daca se inseala, ce ne facem atunci. Vezi cum chiar tu nu pleci de pe picior de egalitate? De ce aia care nu cred sint in stare de ratacire? Ca asa vrea muschiul cuiva? De ce crezi ca nu sint cei rataciti cei care cred? Adica pe baza unei supozitii tu imparti lumea in doua. Habar nu ai daca supozitia ta e corecta, dar pui etichete.
Halal "morala". rofl.gif
SORIN
QUOTE
Uita-te la Mundus, cine a sarit pe el cind a inceput sa zica de islam, ateii sau cei de alta credinta?


Eu am sarit harhar.gif harhar.gif ohno.gif ohno.gif

Sorin.
bdl
Nu ma refeream la o persoana anume Sorine. tongue.gif
SORIN
Stiu smile.gif

Sorin.
bubu
QUOTE (bdl @ Feb 21 2004, 03:36 PM)
Asta e greseala Bubule, voi faceti o catologare si o separare in functie de credinta. Am mai intrebat odata, dar nimeni vad ca nu vrea sa raspunda clar, un ateu, nu fura, nu minte, e om corect, cinstit, atit ca nu se duce la biserica, isi iubeste sotia si copiii, cu ce e mai prejos decit un credincios? Doar pt ca nu crede? Am mai spus-o, din punctul asta de vedere, biserica e f separatista, ca sa zic asa. Ea ii baga la categoria pacatosi pe toti cei care nu cred, lucru total aiurea. Dar reprezinta un mod de gindire....

Catalogare este de ambele parti si este normal pt. ca sint 2 clase diferite.
O sa incerc sa iti raspund eu.
In viziunea credinciosului normal ca ateii sint considerati mai prejosi desi nu este corect sa se intimple asa.Fata de Dumnezeu toti oamenii, si credinciosii si ateii sint egali si asa trebuie sa gindeasca si un credincios.Toti oamenii sint pacatosi, nu ar trebui sa se faca diferente intre atei si credinciosi privind pacatele lor.Sa nu uitam ca Isus cind a venit pe Pamint cauta sa mearga la oamenii necredinciosi si cei credinciosi se simteau inlaturati si se intrebau de ce Isus bea si se intretine cu vamesii si cu femeile usoare.?Asta e omul.
QUOTE
Nu asta e ideea bubule, ala care bate la usa sa te lamureasca ca e bine sa intri la el in biserica face prozelitism. Ori nu vad cine ii da dreptul sa te deranjeze acasa cind tu nu esti interesat de subiect. Si sint f insistenti. Cine e interesat se duce si ii cauta, asa e corect. Cum ar fi eu sa iau la rind tot cartierul sa le dau apa de la robinetul meu ca e mai buna ca a lor, chipurile.

Nici eu nu sint deacord cu insistenta asta, dar nici cu batjocura la care este supusa aceasta clasa de oameni.
QUOTE
rofl.gif
Bubule, mai trebuie comentata faza asta? De ce e normal? Chiar tu spui "crede ca detine".... Daca se inseala, ce ne facem atunci. Vezi cum chiar tu nu pleci de pe picior de egalitate? De ce aia care nu cred sint in stare de ratacire? Ca asa vrea muschiul cuiva? De ce crezi ca nu sint cei rataciti cei care cred? Adica pe baza unei supozitii tu imparti lumea in doua. Habar nu ai daca supozitia ta e corecta, dar pui etichete.
Halal "morala". rofl.gif

Daca ai folosi mai putin zimberetii m-ar ajuta si pe mine sa nu incep sa fiu chiar asa ironic.
Mai citeste inca o data fraza la care faci referire, poate te-ai grabit si nu ai vazut ca am folosit in paranteze variante pentru a multumii pe atei si in afara parantezelor pt. a multumii pe credinciosi.Dealtfel am folosit cuvintul "crede" pt. a avea o dicutie cit mai apropiata.Dar tu probabil ai luat numai ce scrie in afara parantezelor si ai zis despre mine ca ii cataloghez pe atei ca fiind rataciti.Lucru total gresit.
bubu
QUOTE (SORIN @ Feb 21 2004, 04:07 PM)
Stiu smile.gif

Sorin.

OFF topic.
Sorin tu cu siguranta nu poti sa fi masca de aur la cit de des te semnezi.
Iti sugerez sa iti scoti nickul. spoton.gif

Sint cusios daca te superi pe mine dupa remarca asta, ca daca iti spunea BDL aceleasi cuvinte sigur nu te suparai.
SORIN
Salut Bubule !!

Nu m-am suparat deloc...ma supara rautatea si prostia. De multe ori prefer stilul lui BDL. de a raspunde:

Iute, Scurt si Elegant, chiar daca de multe ori din mesajele lui reiese un misto suptil la adresa unor forumisti ce nu-s in stare sa-l intercepteze!!

Stai linistit Bubule...cand ai sa ma musti, ai sa primesti replica!!

Pana atunci...Pace....

Sorin.
gypsyhart
@abis
QUOTE(abis @ 15 May 2008, 12:08 PM) *
Daca nu am fost niciodata credincios, de cand ma stiu, nu pot fi ateu? Nu inteleg de ce spui asta.

Pai raspunde'mi la intrebarea pe care ti'am pus'o. Poti sa pierzi ceva ce nu ai avut niciodata? (credinta in Dumnezeu in cazul de fata)?

@axel
QUOTE
Cat timp o persoana nu raspunde pozitiv la intrebarea "exista divinitate?", acea persoana este atee.

Un om nu poate nega ceva ce nu stie ce e. Afirmatia si negatia sunt legate intre ele. Chiar daca unii oameni, cu "putere de abstractizare" cum spunea cineva, le separa ca si cum ar fi lucruri total diferite.

QUOTE
In plus, cineva care nu a avut niciodata contact cu religia, cu credintele religioase, nu are cum sa fie agnostic. Pentru ca agnostic este cel care adera la agnosticism. Iar agnosticism, conform DEX, este "concepţie filozofică idealistă care neagă, parţial sau total, posibilitatea cunoaşterii obiective a lumii, a esenţei fenomenelor". Nu poti sa ai nici un fel de conceptie filozofica privitoare la credinte si religie cat timp n-ai avut nici un fel de contact cu religia!!!

Din punctul meu de vedere agnosticul este cel care nu a ajuns inca la o concluzie. Cata "cercetare" sta in spatele lui, e alta discutie...Oricum, dintre cei 3 termeni (ateu, credincios sau deist,si agnostic) ultimul mi se pare cel mai aproape de situatia in care se afla abis (conform spuselor lui).

abis
gypsyhart,

Urmareste discutiile de aici, aici, aici. Poate vei fi mai lamurit.

QUOTE
Poti sa pierzi ceva ce nu ai avut niciodata? (credinta in Dumnezeu in cazul de fata)?

Ce importanta are daca am avut sau nu vreodata credinta? Sunt acum a-theos, adica fara Dumnezeu, indiferent ce credeam ieri sau cand eram doar un tzanc.

QUOTE
Un om nu poate nega ceva ce nu stie ce e

Asa este. Dar atei nu sunt doar cei care il neaga pe D-zeu, ci si cei care nu cunosc nimic despre notiunea de D-zeu. Si ei sunt tot a-theos, adica fara Dumnezeu.

QUOTE
Din punctul meu de vedere agnosticul este cel care nu a ajuns inca la o concluzie.

Bine spus, din punctul tau de vedere. Insa cel care nu a ajuns inca la o concluzie este tot a-theos, adica fara Dumnezeu.

QUOTE
Oricum, dintre cei 3 termeni (ateu, credincios sau deist,si agnostic) ultimul mi se pare cel mai aproape de situatia in care se afla abis (conform spuselor lui).

Omenii nu se impart in trei categorii: teisti, atei si agnostici. Este gresit. Din punct de vedere al teismului, se impart in teisti si atei. Din punct de vedere al atitudininii fata de cunoastere, sunt impart in gnostici si agnostici. Asadar un teist poate fi atat gnostic, cat si agnostic. La fel si un ateu. Vezi mai multe detalii aici.

Nu sunt agnostic. Sunt, zic eu, un weak-atheist.
gypsyhart
@abis
QUOTE
Ce importanta are daca am avut sau nu vreodata credinta? Sunt acum a-theos, adica fara Dumnezeu, indiferent ce credeam ieri sau cand eram doar un tzanc.

Are, pentru ca daca nu ai avut, si nu ai, acest "fara Dumnezeu" e vorba goala. Cel putin pentru tine. E ca si cum un afon spune ca nu are ureche muzicala. Desigur, intr'un anumite sens (superficial), poti spune, da, are dreptate. Dar in mod real, doar un om care are ureche muzicala poate sa decida cine are si cine nu ureche muzicala.
QUOTE
Asa este. Dar atei nu sunt doar cei care il neaga pe D-zeu, ci si cei care nu cunosc nimic despre notiunea de D-zeu. Si ei sunt tot a-theos, adica fara Dumnezeu.

Vezi mai sus.
QUOTE
Bine spus, din punctul tau de vedere. Insa cel care nu a ajuns inca la o concluzie este tot a-theos, adica fara Dumnezeu.

Vorbe goale...
QUOTE
Omenii nu se impart in trei categorii: teisti, atei si agnostici. Este gresit. Din punct de vedere al teismului, se impart in teisti si atei. Din punct de vedere al atitudininii fata de cunoastere, sunt impart in gnostici si agnostici. Asadar un teist poate fi atat gnostic, cat si agnostic. La fel si un ateu. Vezi mai multe detalii aici.

Vezi ce am spus mai sus...

abis
QUOTE(gypsyhart @ 15 May 2008, 03:58 PM) *
Dar in mod real, doar un om care are ureche muzicala poate sa decida cine are si cine nu ureche muzicala.

Comparatia este fortata si nerelvanta. Te inseli. Pot aprecia si singur daca nu am ureche muzicala.
axel
QUOTE(gypsyhart @ 15 May 2008, 01:46 PM) *
Un om nu poate nega ceva ce nu stie ce e. Afirmatia si negatia sunt legate intre ele. Chiar daca unii oameni, cu "putere de abstractizare" cum spunea cineva, le separa ca si cum ar fi lucruri total diferite.

Nu toti ateii neaga ceva. Doar ca toti ateii nu cred in Dumnezeu (lipsa de credinta si nu implica in tototdeauna negarea activa).


QUOTE(gypsyhart @ 15 May 2008, 01:46 PM) *
Din punctul meu de vedere agnosticul este cel care nu a ajuns inca la o concluzie. Cata "cercetare" sta in spatele lui, e alta discutie...Oricum, dintre cei 3 termeni (ateu, credincios sau deist,si agnostic) ultimul mi se pare cel mai aproape de situatia in care se afla abis (conform spuselor lui).

Punctul tau de vedere nu valoreaza nici cat o ceapa degerata cat timp din punctul tau de vedere cuvantul "agnostic" inseamna altceva decat ce inseamna pentru restul lumii.
axel
QUOTE(abis @ 15 May 2008, 02:40 PM) *
Asadar un teist poate fi atat gnostic, cat si agnostic. La fel si un ateu. Vezi mai multe detalii aici.

Uite, asta n-o stiam. Am mai invatat si eu un concept astazi: "agnostic theism".
In fond, de ce nu? Daca esti un agnostic din acela care face pariuri gen asa-zisul pariu al lui Pascal...
axel
QUOTE(gypsyhart @ 15 May 2008, 03:58 PM) *
@abis

Are, pentru ca daca nu ai avut, si nu ai, acest "fara Dumnezeu" e vorba goala. Cel putin pentru tine. E ca si cum un afon spune ca nu are ureche muzicala. Desigur, intr'un anumite sens (superficial), poti spune, da, are dreptate. Dar in mod real, doar un om care are ureche muzicala poate sa decida cine are si cine nu ureche muzicala.

Inca o afirmatie demna de pus la perle ohyeah.gif
Cum sa fie vorba goala pentru el, cat timp oameni gen IoanV sau clopotel ii spun "eu cred in Dumnezeu, iar Dumnezeu este asa si pe dincolo" ? Crezi ca abis nu e in stare sa-si dea seama daca el crede sau nu in Dumnezeul descris de IoanV, clopotel sau biblie? blink.gif

Afirmatia ta idioata este echivalenta cu cea ca orbii din nastere nu realizeaza niciodata ca-s orbi mwah1.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.